MUZIN - LISTOPAD 2022

Page 1

PROGRAM KABINET MÚZ 1. 11. MAREK REINOHA UVÁDÍ HEADLINER LOKÁL:SLEEP TWITCH + BLACK HOLES + SNACKTHIEF #alternative rock #indie #emo 2. 11. MISS PETTY + TOYOTA VANGELIS #hyperpop #drag #electronic 3. 11. HOTHOUSE (KŘEST) + ČAU ČESKO + JACK RABBIT’S PALACE #nowave #postpunk #postHC #freejazz #electronica 4. 11. JAMŮVÍ, FESTIVAL AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBY: MMNK + ALDENTE FT. REZ + DJ GERVAIS #alternativerock #funky 5. 11. SMACK ONE + TONY P #hiphop #grime #rap #trap 6. 11. WHISPERING SONS (BEL) + PLANETY #postpunk #nowave #industrial #avantpunk #alternative 8. 11. SOFTSPOT: XDZVØNX (PL) + ARLETA + KITTYLINDA (DJ SET) #electrounderground #rap #dance 9. 11. KVĚTY (KŘEST) + ALEN (KŘEST) + DUO (KŘEST) #alternativerock 10. 11. PROUZA + GARLANDS #alternativerock #postpunk 11. 11. RUTKA LASKIER (KŘEST) + PACINO + ZETMY #hardcore #emo #jazz-electro-punk 12. 11. BAD DAY PARTY: HONEM + KRANG + JIRKA DRTIL + CURLIES + LOUTY #punk #punkrock #skatepunk 14. 11. DARK TIME SUNSHINE (USA) + TORBJØRN (USA) #hiphop #rap #alternative 16. 11. IT´S EVERYONE ELSE (SL) + FRAU ZWEI #technopunk #industrial #noise 17. 11. PANOPTIKUM + MARCEL GIDOTE´S HOLY CRAB #alternativerock #psychedelic 19. 11. POVODÍ OHŘE + PANENSKÉ PLAMENY #gothiccountry #heavyblues #postpunk 21. 11. ON AIR LIVE II. #talkshow str.: 8 8 9 10 10 11 11 12 12 14 14 15 16 16 16 17
22. 11. COLD COLD NIGHTS (KŘEST) + IVY Z + NICHI MLEBOM #indiefolk #postrock #dreampop 23. 11. TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR (KŘEST) #worldmusic 24. 11. LEBANON HANOVER (UK/DE) + BODY OF PAIN + BLOOD PACT #postpunk #darkwave 25. 11. WE CALL THE WORLD PARTY: BOMBS FROM HEAVEN + UNHOLY PREACHERS + THE DESPERATE MIND #punk #rock’n’roll 26. 11. TENSION #4: ELEKTRO GUZZI + 1FLFSOAP #electro #live #dance 29. 11. VINYLA & BASTL ELECTRONIC TRACK NIGHT (URSULA SEREGHY, DJ BINGO ATD.) #electro #experimental 30. 11. HADÍ MORD + GOSPEL OF THE FUTURE + CRITICAL MADNESS + USNU? #oldschooldeathmetal #sludgemetal #grindcore #noise 1. 12. DAREWIN #hiphop #rap 2. 12. MANON MEURT + LAMBDA + WHYOHWHY #shoegaze #poststoner #dreampop #slowcore 3. 12. SRRBRÜNN: DĚTI DEŠTĚ + KISS ME KOJAK + N00100000! #SilverRocketRecords #noise #posthardcore 4. 12. RÁDIO IVO: ŽIVOT NEDOCENÍŠ #impro #theatre 6. 12. VINYLA: KONĚ A PRASE + JOHUŠ MATUŠ #discopunk #indiepop #ruralpop 7. 12. KATARZIA + OLIVER TORR & ISAMA ZING + TAOMI + MEOWLAU X VAL #elektropop #electronica #r&b 8. 12. EMMA SMETANA A JORDAN HAJ #pop 10. 12. PUSHTEEK FEST VOL. IV #punk #hardcore #country #postpunk 17 18 18 19 19 20 20 21 21 22 23 23 24 25 24 str.:

Podzim a především listopad míváme spojený se spoustou barev, ranní mlhou, melancholií a přibývající temnotou za okny. Staré umírá a odchází. A tak vzpomínáme na zemřelé, mění se čas a pro ten jeden jediný den v roce můžeme spát o hodinu dýl. Podzim býval časem, kdy do klubů chodilo nejvíce lidí. Ten letošní je ovšem z mnoha důvodů jiný a když se člověk zaposlouchá, tak téměř slyší vkrádající se nejistotu. Lékem na úzkostné stavy byla vždy kultura, dobré jídlo a dobrá společnost. Mix těchto tří duševních superpotravin jsme se pro Vás snažili v dokonalém poměru nachystat i na listopad. O tom, zda se nám to povedlo se můžete přesvědčit na dalších stránkách 38. čísla Muzinu. S Fotocrime jsme v říjnu úspěšně rozjely žánrové večery Velvet Suicide, které jsou zaměřené na styly jako jsou darkwave, coldwave, post-punk, synthpop, new-wave, EBM nebo gothic-rock. V listopadu pokračujeme s Lebanon Hanover. Další novinkou budou komponované večery Softspot, které se ponesou na vlně nejčerstvějšího popu, hyperpopu, rapu, elektroniky i experimentálního folku. A náš label Kabinet Records chystá na listopad vydání dvou velmi zajímavých titulů. První vinylovou deskou ve formátu 10” na našem labelu bude nové konceptuální album od Rutka Laskier s názvem “Krásná doba” a dále pak vyjde moderní opera provodovského skladatele, multiinstrumentalisty, producenta, zvukového inženýra, výtvarníka, archeologa, entomologa a pedagoga Miroslava Černého s názvem “Surrealistická opera Frankenstein”. Tato deska vychází mimo jiné v limitované edici 100ks, jejíž součástí je ručně číslovaný a signovaný grafický list od Františka Skály, kterého pojí s Miroslavem Černým dlouholeté přátelství a společná hudební tvorba.

| 4 |
foto: Dag Markl
“MĚLI JSME VELKÝ ŠTĚSTÍ, ŽE JSME SE NA VSI DOKÁZALI POSKLÁDAT DO PLNOHODNOTNÝ KAPELY” ROZHOVOR S RUTKA LASKIER Rutka Laskier je v hc/punk scéně ( zejména v té s přívlastkem emo ) už nějaký ten rok pojem. Původně znojemská kapela si získala velkou fa nouškovskou základnu díky svému energickému projevu a to jak na kon certech, tak nahrávkách, na které se jim vždy podařilo přenést zásadní část živé energie. To se jednoznačně týká i jejich nové desky “Krásná doba”, která vychází na Kabinet Records. Jak to bylo s jejím vznikem a mnoho dalšího se dozvíte na následujících řádcích. (otázky kladl Mr. Banana) | 5 | 1/ Co se dělo poslední roky u Rutky? Chvilku to vypadalo, že bude konec a najednou přišlo pár koncertů a oznámení nové desky. Mysleli jste si i vy, že bude konec, nebo tam pořád probíhala nějaká komunikace a plány?

Možná to tak navenek vypadalo, ale opak byl pravdou. Poslední deska vyšla v roce 2018 a nám se k ní podařilo odjet celkem dost koncertů a v podstatě na skládání nového materiálu nebyl čas. Set, který jsme tehdy hráli, se nám už začínal ohrávat a po podzimní tour s Pacino v roce 2019 jsme si řekli, že dokud neuděláme nový věci, tak nebudeme nikde hrát. Samozřejmě jsme pak pár výjimek udělali, hehe. Na jaře 2020 ale přišel covid, do toho jsme stěhovali zkušebnu a celý se to tak nějak protahovalo a to až do října 2021, kdy jsme to všechno nahráli. Do toho jsme za poslední 3 roky přivítali hned 3 potomky, takže na hraní opravdu moc čas nebyl, ani to moc nejde, když jsou doma nemluvňata.

2/ Když se podíváme ještě trochu víc zpátky, tak by mě zajímalo, jak složité bylo založit kapelu jako Rutka ve městě jako je Znojmo? A co bylo tím hlavním, co vás tehdy svedlo dohromady?

Všechno se sešlo v takový době, kdy naše první/druhý kapely pomalu končily – přesně ten bod v životě, kdy se spousta lidí na hudbu vykašle, nechce už nic z toho absolvovat, ale my jsme chtěli v hudbě pokračovat a posunout se někam dál. Každý jsme o sobě díky lokální scéně věděli, začali jsme se postupně oťukávat a společně hrát, až jsme nakonec skončili s dvěma věcma připravenýma na nahrání ve studiu, ale neměli jsme nikoho, kdo by nahrál basu. Původně mělo jít o projekt, který by byl pokusný králík v novým studiu našeho kámoše Pala, který nakonec basu nahrál a zůstal s námi už napořád. Středobod našeho fungování jsou od té doby Hrušovany nad Jevišovkou, kde se studio nachází a kde momentálně zkoušíme. S odstupem času si ale uvědomujeme, že jsme měli velký štěstí, že jsme se na vsi dokázali poskládat do plnohodnotný kapely. Protože hrát a tvořit na malým městě nebo vesnici stojí a padá s tím, kolik a jestli vůbec nějaký lidi seženeš a i když je máš, ne vždy to jsou charaktery a hudebníci, se kterýma jde opravdu něco tvořit a budovat.

3/ Jaký vnitřní proces se od té doby v kapele nejvíce změnil? Je to psaní songů? Přeci jen jste teď každý trochu někde jinde na vícero rovinách. Upřímně, jedna z věcí, která se změnila, tak je příprava nového materiálu. Dřív se nahrál nápad separátně, doma jsme to každý naposlouchali, ve zkušebně udělali pár změn a bylo hotovo. Teď se víc scházíme individuálně a než začneme všechno zkoušet dohromady, tak se do toho dá daleko víc práce a času. Pořád se snažíme držet kontinuální formát a v ničem se moc neopakovat. Co se nezměnilo je naše snaha dostat každou nahrávku do konkrétního tematického konceptu, u starších věcí to bylo trochu rozmazané, částečně protože texty byli více lyrické, ale s touto novou nahrávkou se nám opravdu podařilo vytvořit jeden koncept a celek s konkrétním tématem. Je to taky důvod, proč jsme nakonec zvolili kratší formát v podobě 10”

| 6 |

desky a rozpracované věci, které teď máme jdou zase trochu někam jinam. Rovnou jsme začali pracovat i na dalších věcech a rádi bychom dali ven něco i příští rok.

4/ Nová deska vychází na Kabinet records. Jste rádi? A jak k tomu vlastně došlo? A kdy a kde bude pokřtěna?

Kabinet je pro nás poslední roky domácí klub, jsme s tím místem hodně spjatí a tahle spolupráce je vlastně logickým vyústěním našich vztahů. Lidí z Kabinetu si všech nesmírně vážíme a těšíme se na spolupráci! A křty budou dva! První 11. 11. v Brně a druhý 16. 11. v Praze!

5/ Super, díky! A když už jsme zmínili to Brno, myslíte, že vám tohle město víc dalo nebo vzalo?

Brno nám toho pořád dává spoustu, přece jen nás tady víc jak polovina stále žije. A pro zbytek je moc fajn se do Brna často vracet.

| 7 |

1. 11. MAREK REINOHA UVÁDÍ HEADLINER LOKÁL: SLEEP TWITCH + BLACK HOLES + SNACKTHIEF

#alternative rock #indie #emo Marek Reinoha se v hudebním časopisu Headliner neúnavně věnuje mapování domácí hudební scény ve svojí rubrice Lokál. A teď přišel čas přivést Lokál na koncertní pódia! Přijďte si společně s Markem a redakcí časopisu Headliner do brněnského Kabinetu Múz poslechnout, jak zní čerstvý zvuk tuzemské klubové scény. Sleep Twitch jsou poměrně nové železo v tuzemské kytarové výhni. Jedná se o skupinu jejíž hlavní tváří je kytarista a zpěvák Vladimír Sejk aka Wlado, kterého si možná pamatujete ze skupiny The Linings, ve které s ním hrál i Ondra Koláček, dnes basák skupiny Sleep Twitch. Trio doplňuje ještě bubeník Radek Železný, který dříve hrál například v kapelách My Dead Cat nebo De Mood. Pánové v hudbě sází na úsporné složení kytara, basa a bicí a na výborný zvuk všech tří nástrojů. Muzika se žánrově těžko zařazuje, ale dala by se označit jako experimentální kytarovej rock s vlivy grunge a punku. Má to drive, má to dynamiku, má to gradace a je to řádně špinavé. Black Holes tvoří zpěvačka a baskytaristka Kateřina Nikola a bubeník Martin Beneš. Poprvé o sobě dali vědět v roce 2019 debutovým albem No Silver Lining. Sázeli na něm na úderné bicí, nekompromisní basu a melodický zpěv a prokázali, že i s málem ingrediencí jde vytvořit hutný a naléhavý zvuk, který v kombinaci s téměř popovým zpěvem umí zaujmout. Karel Buriánek o nich napsal: „Slušný holčičí zpěv, aranže, nápady, drive, bicí, basa hraná jako kytara, všechno.“ Snackthief jsou kapela, ve které se sešli kytarista a basák, kteří spolu hrávali v instrumentální screamopost-rockové kapele Sakkara, bubeník, se kterým oba odehráli několik koncertů ve skupině Emardee, a za mikrofon se postavil Igor Genda, kterého si můžeme pamatovat ze skvělých My Dead Cat a z No Fun at All in the House of Dolls. Melodické energické emíčko ovlivněné americkým středozápadem s příměsí alternativního rocku, indie-rocku nebo post-rocku pro všechny outsidery. Střídání nálad, výrazné melodické basové linky a expresivní zpěv. Naštvanost se střídá s hravostí a energie se smutkem.

JE JAKO NA VŠECHNY AKCE HEADLINERU ZDARMA.

11. MISS PETTY + TOYOTA VANGELIS

#hyperpop #drag #electronic Koncert, na který rozhodně nepřijde Bruno Ferrari, navzdory tomu, že by tu viděl, slyšel a zažil Mega kozy. Miss Petty je první (a jediná) domácí drag queen, která se vrhla do vod autorské hudby. Aktuálně vydala

PROGRAM | 8 |
VSTUP
2.

pulzující EP Slay, na kterém potvrzuje, s jakým gustem a energií se dokáže vrhat do vod hyperpopu a lásky k popkultuře obecně. Skutečná hudba bez předsudků a jedinečný příklad, jak posunout umění dragu o míle dál. Doporučuje deset Slaytiiin z deseti. Jméno Toyota Vangelis se objevuje po boku bezpočtu dalších svěžích jmen současné české hudby (Sahareya, Tokyo Drift, Miss Petty a další), on sám se objevuje pod pódiem hromady koncertů a potvrzuje, že hudební nerdství se nezřídka překlápí v jedinečnou autorskou tvorbu. V té se nebojí dotýkat společenských témat, v prvé řadě ale generuje mimořádně zábavné tracky. Mezi jeho zásadní zásluhy pak patří, že setrvale stvrzuje autotune jako legitimní nástroj, který rozhodně nebude stárnout tak rychle jako devadesátkové disko. A to ani nezmiňujeme, že Václav Peloušek zakládal Bastl Instruments…

Akce je součástí projektu Hudebních cen Vinyla. Projekt Hudebních cen Vinyla se koná za finanční podpory statutárního města Brna, Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje, Státního fondu kultury ČR a hlavního města Prahy.

3. 11. HOTHOUSE (KŘEST) + ČAU ČESKO + JACK RABBIT’S PALACE

#nowave #postpunk #postHC #freejazz #electronica

Hothouse je pětičlenná hudební formace momentálně sídlící v Praze. Jejich tvorba nese známky vlivu jazzu, no wave, punku a post-punku. Rozlehlými, ačkoliv fragmentovanými a často i svižnými instrumentály vytvářejí rozlehlou a obklopující atmosféru, která vykresluje a udává scenérii dění, v jejímž prostředí se pak jakožto protagonista ocitá vokál. Neukojitelný a animalistický projev znějící, jak by svým absolutním slovem udával vše co jest, se občas mění ve vokální linky, které nesou slyšitelné známky únavy, poražení a skoro až škemrají, jako by naopak přiznávaly vlastní nicotnost a rozdrcení světem. Letošní EP s názvem Light Was Brighter vydali na Korobushka records. Jako hosté vystoupí elektronická formace Čau Česko vytvářející hudbu vlastní produkce s kutilským přístupem, konvergencí kreativního šílenství a pozorně strukturovaného hluku a brněnská pětice Jack Rabbit’s Palace tvořící charismatickou a stylisticky rozmanitou hudbu. Kolektiv je charakteristický energickými vystoupeními, při kterých kombinuje dynamické instrumentálky ovlivněné britským post-punkem, americkým post-hc, freejazzem či vážnou hudbou s expresivním vokálem a prvky performance.

| 9 | 11/2022

4. 11. JAMŮVÍ, FESTIVAL AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBY:

MMNK + ALDENTE FT. REZ + DJ GERVAIS #alternativerock #funky

Všichni máme rádi dobré jídlo a umění. Kde se objevují obě tyto věci ve stejnou chvíli? Jen na dvou místech –na párty a na Jamu ví. Chlebíčky se skládají jen z pár základních surovin – veka, šunka, sýr vajíčko a okurek. Stejně tak je to u Jamu ví – filmy, instalace, rozhlasové hry, hudba, debaty. A protože Jamu ví, že všechny tyto věci jsou vyložené lahůdky, je připravena i party plná té nejchutnější hudby. Protože lahůdky nejen jíme, ale i tvoříme.

Hudba MMNK je kombinací progresivního punku s nezbedným darebáctvím a texty nasáklými cynismem, černým humorem a melancholickým oplakáváním sebe sama. Jejich debutová deska navozuje atmosféru multiverzu MMNK, ve kterém “uměnelci” zaujímají role svých altereg. Floutkovství v textech se projevuje i četností vulgarismů, parafrází a přejatých cizích výrazů. Eklekticismus výše zmiňovaného hudebního uskupení má kořeny v literatuře beatníků, Power Rangers, Galactik Football, Pár Pařmenů a v neposlední řadě v Posledním pokušení. Kapela sama sebe škatulkuje do kategorie white trash. České texty, surová rytmika a ostré riffy, by se ale daly zastřešit pod progressive pop punk a cíleně míří za všemi fanoušky divné hudby a ujetostí. MMNK se dokonce dočkali označení “New Weird Czechia”, tedy po vzoru New Weird Britain označující novou vlnu kapel s radikálním přístupem k tvorbě. Na akci zahraje také 24letý songwriter, zpěvák a producent Matyáš Svozil, zvaný Aldente, v hudbě diskutuje sociální a emoční témata vrytá do melodických funky groovů. Vystupuje živě se všemi členy kreativní platformy SOUL ent. V roce 2021 vyšlo jeho debutové album „Hliníkový děti“. V Kabinetu Múz vystoupí ve fúzi s interpretem rezem, která přinese taneční hudbu a skvělou atmosféru. Poslední společný singl těchto dvou interpretů nese název „Slůně“.

není

PROGRAM | 10 |
5. 11. SMACK ONE + TONY P #hiphop #grime #rap #trap Smack One vyráží na podzimní mini-tour v rámci které dorazí i do Brna! Ať už chcete Smack One hits, Iscream Classics nebo nevydané Chimera Nekonečno bangers, jste na správném místě! Žádná show
jako Smack One Show.

6. 11. WHISPERING SONS (BEL) + PLANETY

#postpunk #nowave #industrial #avantpunk #alternative Belgická pětičlenná parta Whispering Sons přináší temnou a jedinečnou směs experimentálního a frenetického post-punku. Úzkostná atmosféra, která kombinuje prvky no wave, industrialu a avant-punku, je neúprosná. K tomu přidejme přednes vokalistky Fenne Kuppense, která zpívá v dramatickém a výrazně nízkém rejstříku a přidává tak k celkovému vyznění extra napětí. Whispering Sons se svými nechvalně divokými živými vystoupeními jsou prostě kapelou, kterou musíte vidět! Během posledních let kapela neustále překonávala svá vlastní očekávání. S každým novým krokem vpřed překreslují hranice toho, co považují za možné a vše posunují ještě dál. Loňské album Several Others je první řadovkou Whispering Sons od jejich debutu Image z roku 2018. Po návratu do Arden v Belgii během léta 2020 se kapela soustředila na nejsilnější části své rané tvorby a ještě je vylepšila. Tam, kde byla nahrávka Image teatrální a rozmáchlá, je aktuálně naprostá a nenáročná intenzita. A v tom je jejich největší síla! Původně slezská, dnes v Praze usazená formace Planety ze stáje Silver Rocket, která svou tvorbou odkazuje k devadesátkové rockové alternativě. Do zorného úhlu hudebních fanoušků se kapela dostala díky debutovému albu Peklo, Peklo, Ráj, které vyšlo u legendárního labelu MámaMrdáMaso. Od poslední nahrávky Vzduch je hrob je vzduch, což je mimochodem perfektně fungující dvojalbum, uteklo už víc než půl dekády a Planety se v loňském roce připomněly vynikajícím shoegaze-indie-rockovým EP Rýnské zlato.

někdy zvláštně

vydali své třetí album, které je posazeno do elektronických soubojů experimentálního noisu, trapu a polského rapu s ženským vokálem. Tlak stlačený do hudby. Arleta – Bezpochyby jedno z nejzářivějších jmen současného rapu. Ledově servírované texty o křehkosti, zradách života, lásce a jejím opaku, současné společnosti a mentalitě. Arleta je jakýmsi rapovým zrcadlem doby.

| 11 | 11/2022
8. 11. SOFTSPOT: XDZVØNX (PL) + ARLETA + KITTYLINDA (DJ SET) #electrounderground #rap #dance Nové komponované večery Softspot se ponesou na vlně nejčerstvějšího popu, hyperpopu, rapu, elektroniky i experimentálního folku. První večer patří ženské energii a vystoupí na něm polské uskupení xDzvonx, česká queen rapu Arleta a z progresí dýchajícího labelu Gin&Platonic přijede večer uzavřít Kittylinda DJ setem. XDZVØNX (PL) – Uncut gem polského elektro undergroundu, prochází polohy
barevné a jindy temné jako tér. xDzvonx nedávno

Kittylinda (DJ set) – Nejjasnější jiskry v očích a nepředvídatelné bengry jak od Adama Mišíka, až na to, že vůbec. DJ set ze stáje Gin&Platonic, uskupení hluboce milující zvuk a jeden z jejich článků za selekcí afterparty.

9. listopadu proběhne křest hned tří alb, které všechny vycházejí u nezávislého labelu Polí pět. Květy vydávají dvojvinyl “Starý Kortykoid” na kterém jsou všechny podstatné písně, co se za posledních patnáct let neocitly na žádném řadovém albu, včetně singlů a věcí pro film. Bude to jeden z posledních koncertů čtveřice v této sestavě, neboť od roku 2023 dojde ke změně zvuku i sestavy. Šance poslechnout si staré i nové písně sehrané stovkami koncertů po republice. Zpěvačka a klávesistka Alen, momentálně působící v kapele Lenky Dusilové. Svůj sólo materiál vydává na albu “TMA” a zahraje jej s rytmikou kontrabas + bicí a s mnoha hosty, kteří na desce účinkovali. Jde o melodické a něžné písně s místy překvapivým drivem. Album experimentálních písní pokřtí “DUO” Martin Kyšperský-Aleš Pilgr, naživo posílení o multiinstrumentalistu Juru Habartu z Ghost of you. Trio se víc blíží improvizaci, hlukovým místům, krautrocku a zároveň používá i jemné pasáže, například s použitím steel-kytary. Deska vychází v omezeném nákladu s brožurou fotografií.

10. 11. PROUZA + GARLANDS

#alternativerock #postpunk

V listopadu vystoupí v Kabinetu MÚZ kapela Prouza, která letos slaví 33 let na scéně. Současnou sestavu tvoří tří původní členové, doplnění o nového kytaristu a zpěváka. Zapomeňte na zasněnou, alternativní a ambientní Prouzu minulé dekády. Brno naopak zažije energii, tlak a největší hity z prvních dvou desek zahrané bez příkras, s maximálním nasazením a přímočarostí, na kterou často vzpomínají fanoušci z devadesátých let. Spolu s Prouzou do Brna po letech zavítá i skupina Garlands, hrající energický post punk okořeněný klarinetem.

PROGRAM 11/2022 | 12 | 9. 11. KVĚTY (KŘEST) + ALEN (KŘEST) + DUO (KŘEST) #alternativerock

11. 11. RUTKA LASKIER (KŘEST) + PACINO + ZETMY

#hardcore #emo #jazz-electro-punk

RUTKA LASKIER (křest) – Melodický hardcore, emo, punková přímočarost a DIY přístup. Kapela Rutka Laskier vydává 28. 10. u brněnského labelu Kabinet Records 10” vinylové EP Krásná doba, které bude zároveň k dispozici v digitální podobě na platformách Spotify a Bandcamp. Křest nahrávky je plánovaný

na 11. 11. v Kabinetu MÚZ, kam dorazí spřízněná parta Pacino. EP Krásná doba vznikalo během světové pandemie (někdy od začátku roku 2020 až do podzimu 2021). Rutka Laskier opět nahrávala kompletně v duchu DIY, pod taktovkou baskytaristy Pavla Sikory ve zkušebně/studiu v Hrušovanech nad Jevišovkou. Kapela chtěla udělat hudebně údernější a přímočařejší punkovou desku, proto se členové rozhodli pro kratší formát EP na 10” vinylu, který bude včetně kapsy průzračný. To značí pomyslnou ztrátu závoje naivity a pohled na svět bez okolků. O cover se opět postaral šestý nehrající člen Radim Kašpárek. Krásná Doba byla ovlivněna brněnskými nálevnami, mosteckými zastavárnami, životem na sídlišti plném drog a chlastu, stupňujícím se násilím ve světě, agresivní polarizovanou společností a pandemií, která všechny tyto temné lidské proudy umocnila. Bylo-li předchozí LP Protiklady spíše lyrické, tak na Krásné době jsou texty více epické a bez hlubších niterních rozborů vyprávějí konkrétní příběhy skutečných lidí. Šelest stromů nahradilo střílení do lidí. Srdce bušící jako vyplašený pták nahradilo piko, maty a pornografie. Kamarádi se propadají do závislostí a dluhových pastí.

PACINO – Kytarové trio z Orlové, které vydává u labelu Stoned To Death. Pacino je živelná kapela, jejíž česky zpívané texty a zběsilá koncertní energie cupují publikum. Za debutové album Půl litru země získali cenu Vinyla za nejlepší desku a letošní nahrávka Sedm světů je taky vynikající a syrová.

ZETMY – jsou relativně neznámá jazz-electro-punková kapela z Čáslavi. Trio ve složení zpěv-klávesy-bicí tě vezme za srdce. Nabušený muzikanti, tanec, český texty a silný temný příběhy. K tomu zpěvák, který zpívá jako Mike Patton a věříš mu každý slovo. Tento rok zatím vypustili dva singly Špína a Prapodivnej sen a k oběma natočili klipy.

HONEM – česky zpívaný skatepunk a srdcaři z Brna, kteří jsou rádi, že se předvedou v nové sestavě na domácí půdě.

PROGRAM | 14 |
12. 11. BAD DAY PARTY: HONEM + KRANG + JIRKA DRTIL + CURLIES + LOUTY #punk #punkrock #skatepunk

KRANG – neskutečná světová sypačka. Kluci objeli půl světa, předskakovali velkým kapelám a svůj koncert odehrají vždy s neskutečnou energií, kterou do tebe namrdají i v Kabinetu.

LOUTY – kluci, kteří k nám přijedou z dalekých krajů (Roudnice nad Labem) a dovezou svoje starý dobrý pecky o životě, který vždycky roztančí celý Brno.

CURLIES – punk rock a k tomu skotské dudy, to je tahle parta týpků z Prahy, kteří jezdí po ČR od roku 2011 a teď se ukážou po delší době v Brně.

JIRKA DRTIL – největší akustický punkáč tohoto století. Moderátor, písničkář a šoumen, kterýho musíš vidět a hlavně slyšet!

14. 11. DARK TIME SUNSHINE (USA) + TORBJØRN (USA)

#hiphop #rap #alternative DARK TIME SUNSHINE (USA)

Pokud se zeptáte svého oblíbeného alternativního rappera, kdo je jeho oblíbený alternativní rapper, je vysoká pravděpodobnost, že jedno ze jmen, která přijdou na přetřes, bude Onry Ozzborn, potažmo Dark Time Sunshine – duo, které od roku 2009 tvoří s Osbornem ještě DJ a producent Zavala.

Dark Time Sunshine jsou bez nadsázky kult, jehož dosah ovšem dalece přesahuje hip hopový underground: deska „Anx“, která vyšla v roce 2012 (a kde hostují mj. P.O.S, AESOP Rock nebo Busdriver), je dodnes zdaleka nejúspěšnějším albem labelu Fake Four, který založil náš starý známý Ceschi. Na Fake Four vyšly během let ceněné nahrávky hudebníků jako Sadistik, Moodie Black, Serengeti, Astronautalis, nebo Sole –žádná z nich se ani zdaleka nepřiblížila dopadu a úspěchu „Anx“ od Dark Time Sunshine… Onry Ozzborn je kromě hluboké stopy, kterou zanechal s Dark Time Sunshine, známý i svým angažmá v Grayskul, Oldominion, a také až neuvěřitelně produktivní sólovou tvorbou (v roce 2018 se mj. objevil na několika koncertech v Česku a na Slovensku): za zmínku stojí například pozoruhodný projekt „DUO“ –deska, která sestává výhradně ze spoluprací Osborna a jeho přátel, a kde se objevují např. Homeboy Sandman, Sadistik, Rob Sonic a další. Na novou nahrávku Dark Time Sunshine se tak muselo čekat dlouhých deset let, ale deska „Lore“ (2022) rozhodně nezklamala – spíš naopak. Precizní Zavalovy atmosférické beaty poskytují dostatek prostoru pro naprosto nenapodobitelný Onryho rap, jehož introvertní projev (Osbornova stage presence je v podstatě dokonalým protikladem toho, co si většina z nás představí pod pojmem „alternativní rapper“) nese někdy až nepříjemně otevřené osobní poselství z neustále probíhajícího boje o duševní zdraví. Nenechte si ujít Dark Time Sunshine na letošním listopadovém evropském turné.

| 15 | 11/2022

16. 11. IT´S EVERYONE ELSE (SL) + FRAU ZWEI

#technopunk

It´s Everyone Else zahrají v Brně již po několikáté. Temný punkový noise industriál s beaty ostrými jak skaliska na Triglavu. Znáte The Body? Tak si je pusťte a párkrát se jebněte pánvičkou přes palici – tak nějak tihle Slovinci zní.

Elektro-postrach všech punkových parties, pražsko-brněnské Frau Zwei se vrací do Kaboše! Agresivní raveový mix digital beatů a punku s jasnou politickou hranou. Dance tonight, revolution tomorrow!

11. PANOPTIKUM + MARCEL GIDOTE´S HOLY CRAB

#alternativerock

Panoptikum ze stáje Kabinet Records jsou psychadelická surfrocková jízda s českými texty, ale i divadelní podívaná plná nečekaných zvratů a momentů, které jen tak z hlavy nedostanete. Krabí kapela Marcel Gidote’s Holy Crab je z Plzně a dokonale drží balanc mezi jazz rockem a moderní psychedelií s přesahy nejen do stoner rocku, ale i do funky zpěvných poloh.

POVODÍ OHŘE – Desperátská kytarovka, která vystřelila už svým eponymním debutem a od té doby nepolevuje. Poetika laciných náleven, fatalistické básnění/běsnění frontmana Sisiho (Esgmeq, Skupina Štěstí) a dosud nejlepší muzikanti, kteří kdy jeho poezii podporovali hudbou. Koncerty Povodí jsou vyhlášené nezdolnou energií a řáděním, které ale dává prostor k zamyšlení. „Uřízněte básníkovi ruce a přesto dál bude artikulovat,“ deklamuje Sisi ve skladbě Litanie, kterou inspiroval text brněnského básníka Zdeňka Rotrekla.

PANENSKÉ PLAMENY – Básnivý, oprýskaný noise rock. Začátky kopřivnické kapely Panenské plameny bolely, k jejich pojetí indie rocku to ale vlastně sedí. Na letošním albu Herostratus, které následuje osobitý debut Poníčky, se kapela vrací k poetice, v níž můžeme vysledovat lyrickou syrovost zajíčkovského střihu, ale i poťouchlost, jaká se jinak v žánru tolik nenosí. Album Herostratus je znovu pevně zakořeněno v beskydském podhůří, odkud se vydává nejen na vrcholy Smrk a Tanečnice, ale zejména do skrytých zákoutí

PROGRAM | 16 | 17.
#psychedelic
#industrial #noise
19. 11. POVODÍ OHŘE + PANENSKÉ PLAMENY #gothiccountry #heavyblues #postpunk

našich ztrápených duší. Nepříjemně opojné, jako hudba Velvet Underground, ale ospalého retra se netřeba bát. Kdyby hrál spisovatel Daniel Hradecký v kapele, mohlo by to znít nějak takto.

Akce je součástí projektu Hudebních cen Vinyla. Projekt Hudebních cen Vinyla se koná za finanční podpory statutárního města Brna, Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje, Státního fondu kultury ČR a hlavního města Prahy.

21. 11. ON AIR LIVE II. #talkshow

On Air je hudební talk show Pavla Kučery s hudebníky a lidmi z hudební branže. Na platformě YouTube pořad On Air existuje od května roku 2019 a od té doby pravidelně každý týden přináší rozhovory s hudebními osobnostmi z nejširšího možného spektra hudebních žánrů od opery přes rap až po rock, folk či jazz. A po více než sto padesáti vydáních tohoto pořadu se On Air přesunul i k živému publiku, do hudebních klubů. Sem si bude Pavel Kučera vždy zvát tři hosty, s nimiž bude mluvit o jejich aktuálních projektech, ale třeba i o tom, kterou písničku si zpívali jako první ještě coby malá dítka.

#indiefolk #postrock #dreampop

Cold Cold Nights křtí novou desku Ten Years Later. V Kabinetu MÚZ s nimi vystoupí Ivy Z a Nichi Mlebom. COLD COLD NIGHTS (křest) – Cold Cold Nights se pohybují na nezávislé scéně od roku 2015. Kapela vznikla kolem Jakuba Jiráska, dříve známého pod pseudonymem “J”. Debutová deska (The) Last Summer sklidila pozitivní ohlasy jak ze strany hudebních publicistů, tak ze strany publika. Vysloužila si také nominace na ceny Anděl a Apollo. Cold Cold Nights se vždy řadili mezi jedny z koncertně nejaktivnějších kapel. Odehráli desítky až stovky koncertů včetně destinací napříč Evropou od Francie po Bosnu. Druhá deska Ten Years Later vychází začátkem listopadu pod hlavičkou DIY labelu Black Pear Label. IVY Z – Ivy Z je sólový projekt Lenky Zbořilové, frontwomanky kapely Billow. Její chytlavé bedroom popové hity jsou stejně zábavné na nahrávkách i na koncertech. O tom svědčí i zájem zahraničních blogů a playlistů nebo fakt, že Ivy Z nedávno odehrála několik koncertů i v Japonsku.

| 17 | 11/2022
22. 11. COLD COLD NIGHTS (KŘEST) + IVY Z + NICHI MLEBOM

NICHI MLEBOM – Rakouský producent, písničkář a noiseový kytarista Julian Werl obestřený tajemným pseudonymem Nichi Mlebom tvoří pro Česko naprosto unikátní hudbu. Jazzem ovlivněné akordové postupy odkazují na vlivy Mac DeMarca či Connana Mockasina, hlukové pasáže ukazují na kořeny v punkové scéně. Živě doplňují Nichiho na stagi Vendula a Antonín ze sinks společně s Erikem Hajtmánkem z Endemit. Neuvěřitelná chemie a vzájemné kamarádství, které mezi členy kapely funguje z pódia přímo čiší a umocňuje zážitek ze skvělého koncertu.

23. 11. TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR (KŘEST)

#worldmusic

Příběh křtěného LP “ONA” začíná hluboko v depresi covidových opatření, kdy muzikanti nesměli hrát a zkoušeli kde co. Kapela Tomáš Kočko & ORCHESTR zkusila oslovit své fanoušky s crowdfundingovým projektem na jehož konci bylo CD ONA, které se drželo 2 měsíce v TOP 20 World Music Charts Europe a v prestižním britském časopise Songline se dočkala vysokého hodnocení. Z plejády hostek a hostů, kteří se na CD, resp. LP podíleli, vypíchněme Lucii Šoralovou, Alenku Antalovou, Gosiu Tutko, Jirku Kučerovského nebo Kamila Slezáka. Pak přišla nabídka od Smile Music a vydání vinylu je hezkou pointou tohoto příběhu.

LEBANON HANOVER (UK/DE) – Minimalistický dark wave, který vychází ze dvou bijících srdcí. Lebanon Hanover je ledově chladná post-punková odpověď na dnešní odcizený svět. Švýcarka Larissa Iceglass a William Maybelline z Británie se jeví jako skuteční romantici moderní doby, kteří obdivují básníka Williama Wordswortha. Fascinováni krásou secesní estetiky po nocích prozkoumávají britská pobřeží i lesy nebo se naopak inspirují berlínským urbanismem. Dvě postavy v mlze, které pojí temný syntezátorový zvuk, tepající basová linka a melancholické texty. Britsko-německé duo Lebanon Hanover vzniklo v roce 2010. Rok poté vyšlo splitko s kapelou La Fete Triste a větší pozornosti se jim dostalo až s albem The World Is Getting Colder z roku 2012, které stejně jako všechny ostatní řadovky vyšlo u vydavatelství Fabrika Records. Britský hudební časopis Terrorizer označil Lebanon Hanover za „nejlepší britskou kapelu, o které jste nevěděli, že existuje.“ Jejich hudba bývá přirovnávána ke gotickému rocku/post-punku z 80. let, jakou hráli Siouxsie and the Banshees, The Cure nebo Bauhaus. S aktuálně poslední deskou Sci Fi Sky se kapele podařilo navázat na to

PROGRAM | 18 |
24. 11. LEBANON HANOVER
(UK/DE)
+
BODY OF PAIN + BLOOD PACT
#postpunk #darkwave

nejlepší z vlastní tvorby, přičemž laťka nastavená nahrávkami Tomb For Two a Let Them Be Alien byla sakra vysoko. Chlad a mrazivá estetika v nejčistší formě! Jako support vystoupí výtvarní umělci Tereza Ovčačíková a Jan Vytiska aka Body Of Pain, kteří dovezou hudební doprovod ke konci světa, aneb Cold synths for warm-hearted vampires a dále pak epic love darkwave electro music v podání Blood Pact, ve kterém svoje hudební i vizuální temné pudy zformovali Paula Cantare a Yak Hottcutt z kapely Piča z hoven.

25. 11. WE CALL THE WORLD PARTY: BOMBS FROM HEAVEN + UNHOLY PREACHERS + THE DESPERATE MIND

#punk #rock’n’roll

Bombs From Heaven o svém večírku v Kabinetu píší: “V roce 2012 jsme s Bombs From Heaven vydali první oficiální desku We Call The World. Máme s ní spojenou obrovskou paletu vzpomínek a mejdanů a tak i přesto, že kapela je už delší dobu v hibernaci, dostali jsme chuť se zase společně potkat a zahrát si. Nic víc, nic míň. Dva koncerty. Praha, ta proběhla 12. 10. v pražském Rock Café a samozřejmě Brno. Volba padla na Kabinet Múz a s náma se představí kámoši z Prahy The Unholy Preachers, kteří po letech vysmažili nové EP – to by ti nemělo uniknout. Večírek odpálí domácí The Desperate Mind. Připravují novou desku, tak ti možná pohnou sanicí nějakou tou novinkou v playlistu. No a na závěr? Duo Jakub a Matěj z kapely Skaunk zakončí mejdan svou vinylovou pouštěčkou. Co to bude? Netušíme. Možná The Clash, možná Lunetic (pokud by jejich alba byla na vinylu, Jakub by ho měl rozhodně ve své sbírce). Aby to nebylo jenom tak úplně Bombí recykl, pár dní před koncertem vypustíme do světa zbrusu novej singl. Může být?”

26. 11. TENSION #4: ELEKTRO GUZZI + 1FLFSOAP

#electro

JAZZ FEST

UVÁDÍ:

Elektro Guzzi – Co se stane, když dáte do jedné kapely metalového a experimentálního kytaristu s basákem z Red Bull Music Academy? V případě Rakušanů Elektro Guzzi z této konstelace vyšlo techno hrané ovšem maximálně na živo, s přispěním smyčkovacích mašinek. Basák Jakob Schneidewind, bubeník Bernhard

11/2022
#live #dance
BRNO
| 19 |

PROGRAM

Breuer a kytarista Bernhard Hammer začali experimentovat s repetitivními strukturami v roce 2004. Navíc i naživo dokáží předvést svůj sound takovým způsobem, že bez potíží roztančí i ne příliš informované publikum během pár minut. Jejich svérázné analogové pojetí taneční hudby zaujalo berlínský label Macro, kde jim po šesti letech existence vyšla eponymní prvotina. Následovalo několik dalších dlouhohrajících alb i samostatné singly a EP, ruku v ruce s tím pak úspěšná vystoupení na festivalech Roskilde, Melt! či Sonár. Letos do diskografie kapely přibylo album Triangle. „Na nové desce se dostáváme k úplnému jádru Elektro Guzzi. Vytváříme techno-live energii s basovou kytarou a bicími. Žádné overduby, žádné střihy, vše vzniká v daném okamžiku,“ říká trojice ke svému nejnovějšímu počinu. A jak známo, techno-live je nejlepší live. Teprve naživo se veškerá energie z hudby Elektro Guzzi ještě umocní. 1flfsoap – Živé bicí s kytarou a synťáky a syrový sound ukazují temnou stranu živé elektroniky. 1flfsoap, to je urbanizovaný šohaj a znuděný Brňák, kteří společně vytvářejí taneční sety s nepředvídatelným koncem. Dva borci (Michal Janík, Lukáš Palán), jejichž cykly se synchronizovaly už dávno, akorát pomocí midi kabelu. Duo, které chce vyhnat z měst zápach electroswingu!

#electro #experimental

Koncertní večer z řad přihlášených do open callu Bastl Electronic Track na podporu mladých elektronických producentek a producentů. Vystoupí jeden z laureátů Johannes Tröstler (DJ Bingo) či jako speciální host Ursula Sereghy, která v loňském roce vydala oceňované album OK Box. Bastl Electronic Track je společným open callem hudebních cen Vinyla a společnosti Bastl Instruments.

| 20 |
29. 11. VINYLA & BASTL ELECTRONIC TRACK NIGHT (URSULA SEREGHY, DJ BINGO ATD.)
30. 11. HADÍ MORD + GOSPEL OF THE FUTURE + CRITICAL MADNESS + USNU? #oldschooldeathmetal #sludgemetal #grindcore #noise HADÍ MORD (oldschool death metal) – vznikl v roce 2018 a „Smuteční Slavnost“ je debutová nahrávka, která je inspirována českými trezorovými filmy z let šedesátých. V jeho řadách se ukrývají členové kapel Pigsty, Kandar, High Purity nebo třeba Slať. Filmový oldschoolový death metal je připraven zaútočit na vaše sluchovody!

GOSPEL OF THE FUTURE (sludge metal) – jedna z nejvýraznějších kapel českého sludge metalu vydala letos po téměř dvanáctileté odmlce u Kabinet Records třetí album „Blowtorch Mankind“. Na novém materiálu GOTF pokračují v tradici nekompromisního sludge metalového opojení a totální fascinaci pomalými hypnotickými rytmy.

CRITICAL MADNESS (grindcore) – Moravian Grind Core Attack!!!

USNU? (noise) – svérázný solitér z Brna, známá postava grindcorové scény (kapela 6mas). Svůj přímočarý noise staví na kontrastech popových či lidových samplů a různých hračiček, jakou je například stolní cvrnkající fotbálek prohnaný krutou kombinací efektových krabiček. Zábava, nadhled, hluk.

1. 12. DAREWIN

Darewin vystoupí v Kabinetu Múz s novými projekty! Jako support vystoupí Fakin Bůh!

2. 12. MANON MEURT + LAMBDA

#shoegaze

WHYOHWHY

Krása, hluk, chvění. Manon Meurt každým koncertem překračují svůj shoegaze stín a zhmotňují se v prostoru plném intimních emocí, křehkosti a zranitelnosti. Kapela, která v Divadle Archa hrála před samotnými My Bloody Valentine. Není třeba dodávat nic dalšího. Lambda je čtyřčlenná instrumentální post-stonerová parta z Českého Krumlova. Aktuální deska Vere Modus obsahuje sedm skladeb, které reprezentují božstva antického pantheonu včetně domovské hory Olymp. Kapela v kompozicích pracuje s motivem přírodních živlů vody či země a nabízí typické delayové post-rockové plochy v kombinaci s hutnými stonerovými riffy. V rámci zahraničních turné hrála kapela Lambda po celé Evropě po boku jmen jako All Them Witches či Stoned Jesus. Žádná ořezávátka! Whyohwhy jsou nová brněnská kapela pohybující se mezi slowcorem a dream popem. Skladbám dominuje ženský dvojhlas doplněný o táhlé plochy kytary a podmanivé basové linky. Whyohwhy se inspirují u jmen jako je RY X, Portishead, ale i Chelsea Wolfe nebo Anna von Hauswolfe.

11–12/2022 | 21 |
#hiphop #rap
+
#poststoner #dreampop #slowcore

3. 12. SRRBRÜNN: DĚTI DEŠTĚ + KISS ME KOJAK + N00100000!

#SilverRocketRecords #noise #posthardcore Říkáte si, že dřív bylo líp? Žádná válka, nebo aspoň ne za humny, pivo i plyn za hubičku, doma přes zimu ve spoďárech a v létě plný bazén vůbec neodnesený tornádem? Lidi spolu víc mluvili, a když si dali do držky, tak jen z dobrých důvodů? Nikdo se nemusel kvůli nikomu omezovat a mohl svobodně chcípnout na tetanus, černý kašel nebo automobilismus? Byty se kupovaly jak rohlíky, koblihy byly větší a sirky líp hořely? Výborně, pojďte s námi do pohádky, teda do pravěku. Něco tak prehistorického, jako je fosilizovaný hudební žánr noise rock, aby člověk pohledal. Staří oteklí proplešatělí chlapi v uválených riflích budou chlemtat pivo, dělat dad jokes a hekat u tahání aparátů, načež spustí nelidský, nesmyslný bordel na elektrické kytary a jiné historické nástroje, do kterého budou neartikulovaně ze všech sil řvát a mezitím přidávat další nablblé vtipy. Jedna kapela má hned tři kytary, asi si myslí, že jsou Iron Maiden, druhá má dvě basy a třetí dokonce tři. Vůbec to nedává smysl. Někdo má v tomhle věku už rozum, někdo má motorku, někdo milenku a někdo hluk. Psychedelický hluk, psychopatický hluk a psychotronický hluk, dohromady totální boomercore. Není náhodou, že ústřední figury obou hlavních uskupení se jmenují Bugrr a Hukot. Možná se ve skutečnosti jmenují jinak, ale to už si nikdo nepamatuje. Jestli vás už serou všechny ty trendy kapely, přijďte sem, tady nebude cool vůbec nic. Děti deště – Dávná láska, co rezaví plechy, industriální blues, totální sonické hymny pro tři lidi na Flédě před skoro dvaceti lety, metal z Chuchle, láska a chcanky, perverzní rokenrol, 50 odstínů bordelu a instinktivní hypnotický hluk. Teď se třemi kytarami v sestavě našli klíč k něčemu zásadnímu. „Tlupa pravěkých lidí, co na kytary hrají pazourkama” praví guru nejmenované sekty. A vůbec, všechny e-maily by měly mít maximálně pět slov, z nichž většina jsou citoslovce.

Kiss Me Kojak – Stopy vedou z legendární temnoty okolo Hradce, kde rozhodně žádný růže nerostou, brodí se notně špinavou řekou, jež je na prodej, až k východu slunce nad šnečí farmou kdesi ve Šluknovském výběžku. Láska nás nerozdělí, ale roztrhá na kusy, ať už trubkou, nelidsky zkreslenou basou či buldozerem, vyjde to nastejno. „Zoufalý řev dezorientovaného mutanta se nese postapokalyptickou krajinou” psalo se v denním tisku.

N00100000! – Mezinárodní den hluku pomůžou oslavit benjamínci s věkovým průměrem 40 let a jejich tříbaskytarový chaos. Zastydlí obdivovatelé Gnu a celého Silver Rocket panteonu se snaží být papežštější než papež, jsou ale ještě malí, tak si netroufají na pořádný noise a ředí ho jinými žánry a počítáním do pěti. „Okamžitě to vypni nebo volám policajty!” je jedno z těch příznivějších hodnocení jejich vystoupení.

PROGRAM | 22 |

4. 12. RÁDIO IVO: ŽIVOT NEDOCENÍŠ

#impro #theatre Improvizované rozhlasové hry, které hrají Johana Švarcová, Marian Moštík a Petr Marek. Radio Ivo vzniklo jako pokus o přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna bez jakékoli transformace a předchozího textu. Pouze s možností vidět její vznik. Hra ŽIVOT NEDOCENÍŠ v režii Romany Bohunské a její další repríza s novým námětem. Výrazová civilnost a zvukový realismus v pozvolném tempu. Normální příběhy ze života. Rozpačití performeři podávají vcelku suverénní výkon. Herecká trojice sestává z členů českých alternativních divadelních skupin – Petr Marek je zakládajícím členem improvizačního DEKADENTNÍHO DIVADLA BERUŠKA, hudebních skupin MIDI LIDI, MONIKINO KINO, MUZIKANT KRÁLÍČEK, KAKADUO, filmovým režisérem (v kinech LÁSKA SHORA, NEBÝT DNEŠNÍ, NIC PROTI NIČEMU). Johana Švarcová pochází z královéhradeckého Divadla DNO, byla členkou hudební skupiny KAZETY, absolventkou režie FAMU, autorkou rozhlasových her a filmovou herečkou. Spolu s Petrem hrávají k tanci jako DISJOCKEJOVÉ a příležitostně účinkují jako komická dvojice SOUROZENCI BRUCKEROVI. Marian Moštík byl členem havířovského improvizačního Divadla V SOUKOLÍ, hrál v brněnském HADIVADLE a v několika filmech. Všichni tři společně vystupují také v kolektivním all-stars-bandu moravských improvizačních divadel

hudba mezi úšklebkem a srdečným smíchem, kapela mezi stodolou a sídlištěm. Vznikli před bezmála deseti lety a od začátků, kdy trápili banjo i dětský klavírek, se posunuli k ujasněnějšímu výrazu, který ale nezapomíná na původní hravost. V jejich hudbě se potkávají dětská naivita i přesné observace, humor je stejně tak zbraní jako brněním odrážejícím cynismus současnosti. Vyhlížíme nástupce desky Bramborové hity. Johuš Matuš – Čus držky, vzkázala už před lety výtvarnice a hudebnice Johana Novotná a už tehdy bylo v jejím pozdravu nemalé množství něhy. V nejnovější skladbě Johuš Matuš hostuje i Albert Romanutti z Bert and Friends – což navádí správným směrem poťouchlého, opojného popu, který je zároveň lehce mimózní, ale přesto v pozoruhodném kontaktu s tím, co nás den co den míjí. Doma je stejně tak na AVU jako ve společnosti Ventolina či Midi lidí. Takže na nejlepších adresách pro nevyzpytatelně zábavnou hudbu. Akce je součástí projektu Hudebních cen Vinyla. Projekt Hudebních cen Vinyla se koná za finanční podpory statutárního města Brna, Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje, Státního fondu kultury ČR a hlavního města Prahy.

12/2022 | 23 |
6. 12. VINYLA: KONĚ A PRASE + JOHUŠ MATUŠ #discopunk #indiepop #ruralpop Koňe a Prase – Z Valmezu do velkého světa! Hudba mezi dekádami,

7. 12. KATARZIA + OLIVER TORR & ISAMA ZING + TAOMI + MEOWLAU X VAL

#elektropop #electronica #r&b

Katarzia – Sbírka pocitů a emocí v jinotajích. I tak své nové album popisuje slovenská hudebnice Katarzia. Nahrávka n5 je zároveň ilustrací toho, jak se vyplácí experimentovat. Přestože se Katarzia na slovenské i české scéně etablovala už začátkem minulé dekády, nyní se její osobitá tvorba rozpíná do všemožných zákoutí hudebního univerza, které nelze zkratkovitě označovat jen jednou žánrovou nálepkou. Skladby z nové desky, na jejíž produkci se kromě samotné Katarzie podíleli vyhledávaní producenti jako Oliver Torr, Ancestral Vision a Isama Zing naživo doplní laserová vizuální show. Nenechte si ujít vystoupení umělkyně, která je bez přehánění jedinou svého druhu. Oliver Torr & Isama Zing – Jen těžko byste u nás dnes hledali výraznější osobnosti experimentální elektroniky. Český producent Oliver Torr za svou debutovou desku Fragility of Context získal prestižní ocenění Vinyla, které doplnila i nominace na Cenu Anděl. Slovenský multiinstrumentalista a producent Isama Zing si zas letos díky albu Blurry AF vysloužil sošku Radio_Head Awards. Oba dva přitom úzce spolupracují s Katarzií a produkčně se podepsali i pod její aktuální nahrávku n5. Představí se v B2B setu s ikonickým názvem

The0MercOfChao7777 vol. 6–6-6+1. Stát se může cokoliv.

Taomi – Výjimečný muzikant a objev z nové školy slovenského R&B je jedním z muzikantů, které by Katarzia ráda představila v rámci společných koncertů s mladší generací. Meowlau x Val – Drumnbass&pop projekt Meowlau x Val vystřelil na slovenské scéně díky debutovému EP „Nevermind“ v únoru 2022. Výrazným atributem projektu je spojení dvou ženských interpretek –o elektronickou produkci se stará Laura Jašková (Meowlau) a písničkami zaznívá nezaměnitelný hlas Valentiny Vlkové (Val).

8. 12. EMMA SMETANA A JORDAN HAJ #pop Česko-francouzsko-izraelský pár EMMA SMETANA & JORDAN HAJ si letos střihnou svůj třetí koncert v Kabinetu. Doporučujeme neváhat a zakoupit lístky s předstihem, jelikož oba letošní koncerty byly beznadějně vyprodány.

PROGRAM | 24 |

Emma Smetana – novinářka, moderátorka, herečka a zpěvačka. Vystudovaná politoložka (Sciences Po Paris a Freie Universitat Berlin) a maminka dvou malých dcer.

Jordan Haj – vystudovaný činoherní herec (DAMU), režisér, zpěvák, rapper a tatínek dvou malých dcer.

Nejočekávanější hc/punk večírek roku pod taktovkou Tomáše “Ivana” Mládka a jeho vydavatelství Pushteek Records je tu se svým již čtvrtým pokračováním. Potvrzené kapely pro letošní ročník jsou:

INVSN (SWE) – post punková krasavice se členy Refused, Masshysteri a DS13

REPELENT SS – hc skandál, konfety, flusance, zařezávačky trenclí, pot a řev

DAMATO – kapela pohybující se žánrově na pomezí metalu, hc a crustu

TVÖ – riot grrrl punk

HOPES – starej dobrej mladej hardcore

EXUDE – nejnovější 90´s hc akvizice na Pushteek Records DECULTIVATE – pletený kukly a námrd jak hovado FRANKIE & THE DEADBEATS – kovbojové a snílci

12/2022 | 25 |
10. 12. PUSHTEEK FEST VOL. IV #punk #hardcore #country #postpunk
DOPORUČENÉ AKCE MIMO KABINET MÚZ 4. 11. Alterna – Méta Monde + True Fir + Good Times Only 3. 11. Stará Pekárna – Vltava 10. 11. Vegalité – DeeCRACKS (AT) + Nazi Tampons (SK) + Blank Out 10. 11. Sono – Mňága a Žďorp 12. 11. Melodka – Ceremony of Silence (SK) + Somniate + Depths Above 12. 11. První Patro – Hentai Corporation 14. 11. Fléda – Dunaj (křest alba) 19. 11. Melodka – Power Grindcore vol. 9 – Insistent + Gride + Faüst + Spineless Fuckers + Kaosquad + Carnal Diafragma + Needful Things + Průmyslová smrt + Delayed Ejaculation (PL) + Conqestio 25. 11. Fléda – Ventolin + Coals (PL) 26. 11. Fléda – Ca$hanova bulhar CHYSTÁME V KABINET MÚZ 15. 12. MIDI LIDI + NĚCO NĚCO 16. 12. MIDI LIDI + DUKLA 19. 12. KUMŠT live 20. 12. LEBANON + VONT. 23. 12. JAMES COLE 9. 2. FDK (KŘEST) 15. 3. TOMÁŠ NIESNER (KŘEST) 17. 3. ANNET X 23. 3. VLTAVA | 26 |