Page 1

Ağustos 2013

dinamik@buik.net

“KAYIT VE HAZIRLIK EKİ”

@DinamikGazete

gazete Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü süreli yayınıdır. Ücretsizdir.

Elif Turhan

BOĞAZİÇİ’NE HOŞ GELDİNİZ! 4

elif.turhan@buik.net

Güney Kampüs: Doğusunda sınır olarak Boğaziçi ve Rumelihisarüstü tarihi kalesine sahip olan Güney Kampüs’te, üniversitenin en eski binaları bulunmaktadır. 1. Fen-Edebiyat Binası (Anderson Hall) 2. 1.Kız Yurdu(Theodorus Hall) 3. Öğrenci Faaliyetleri Binası 4. İdari Bilimler Binası(Washburn Hall) 5..Erkek Yurdu(Hamlin Hall) 6.Saatli Bina(Albert Long Hall) 7.Yönetim Binası(Gates Hall) Ayrıca Mühendislik Binası(Perkins Hall), öğretim üyeleri merkezi(Kennedy Lodge) ve birçok hizmet birimi bu kampüste yer almaktadır.

5 6

3

2

7

1

Uzun ve zorlu bir sınav maratonunun ardından, kayıt ve hazırlık ile ilgili sorularınızla sizi daha fazla yormamak için merak ettiğinizi düşündüğümüz bilgileri derledik.

Kuzey Kampüs:

Uçaksavar Kampüsü:

Aptullah Kuran Kütüphanesi’nin de içinde yer aldığı Kuzey Kampüs; bünyesinde dersliklerin ve amfilerin bulunduğu New Hall binasını, Fen ve Mühendislik Bilimleri’nin laboratuvarlarını barındıran Kare Blok’u, Eğitim Fakültesi ve Eğitim Teknolojileri binalarını barındırıyor. Ayrıca kampüste YADYOK binası, teknopark, dört tane öğrenci yurdu, yemekhane ve kitabevi bulunmaktadır.

Uçaksavar Kampüsü’nde öğrenciler için donanımlı bir yurt olan ‘Superdorm’, Uçaksavar Öğrenci Yurdu ve Garanti Kültür Merkezi yer 1 almaktadır. Ayrıca Fitness Center, atletizm pisti ve stadyumdan oluşan bir spor kompleksi de kampüs içinde bulunuyor.

Hisar Kampüs: İstanbul’un iki köprüsünü de manzarasına katan Hisar Kampüs’te, Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu, Çevre Bilimleri Enstitüsü’nün yanısıra spor salonu ve kapalı yüzme havuzu içeren bir spor tesisi bulunuyor.

Kandilli Kampüsü: Kuruluşundan 14 yıl sonra Boğaziçi Üniversitesi’ne bağlanan Kandilli Rasathanesi’nin devamı niteliğinde olan Kandilli Kampüsü bünyesinde Astronomi ve Güneş Fiziği, Jeomanyetizma, Meteoroloji ve Sismoloji gözlemevlerini barındırmaktadır. Kampüste yer alan akademik birimler ise: Deprem Mühendisliği, Jeodezi ve Jeofizik ana dalları.

Güncel haberler için www.dinamikgazete.com

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ İŞLETME VE EKONOMİ KULÜBÜ


02

Kilyos

KİLYOS’TA HAZIRLIK Ahmet Berkay KARAKAŞ berkay.karakas@buik.net

Üniversitemizde hazırlık eğitimi alacak ve okulun yurtlarında kalmak isteyen öğrenciler, bir yıl Kilyos’taki Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü’nde hazırlık öğrenimi görüyor. Kampüs, ana kampüse 34 km uzaklıkta. Sarıtepe Kampüsü’nde 2 adet yurt binası ve derslerin görüldüğü YADYOK binası bulunuyor. 1. Kilyos Yurdu daire tipi olarak anılıyor ve bir daire; 4+4 kişilik iki oda, bir tuvalet ve bir mutfaktan oluşuyor. Oda tipi olarak anılan 2. Kilyos Yurdunda ise 4 kişilik

ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ

Evin YILMAZ / Ekonomi 1.Sınıf Kilyos’taki yurt imkânlarını nasıl buluyorsun? Ben 1. Kilyos Yurdunda kalıyordum ve gayet memnundum. Odalarda banyo ve mutfak olması büyük avantaj fakat oda tipi olduğu için ilk başlarda pek hoş görünmeyen 2. Kilyos Yurdu’nda daha samimi bir ortam olduğunu, hatta özellikle sene başında zamanımın çoğunu orada geçirdiğimi söyleyebilirim. Ana kampüse göre avantajları nedir Kilyos’un? En büyük avantajı sadece hazırlık öğrencilerinin olması. Kampüse adım atar atmaz senin gibi üniversiteye yeni başlamış insanlarla bir araya geliyorsun, fazla uyum sorunu yaşamıyorsun. Kampüsün sahilinin olması da ana kampüse göre bir artı sayılabilir. Güzel havalarda denize girip plaj voleybolu oynayabileceğin ya da sahilde ateş yakıp gitar çalma gibi hayallerini gerçekleştirebileceğin bir yer.

odalar ve her katta bir ortak tuvalet ve mutfak bulunuyor. Kendi plajının var olması, doğayla iç içe olması, dönemdeki birçok öğrenciyle bir arada yaşama olanağı sunması kampüsün en önemli avantajları. Şehre uzaklığı ve özellikle kış aylarında şehir merkezine ulaşımın zahmetli ve kısıtlı olması ise kampüsün en büyük eksileri. Ancak bir öğrencinin kendi yaşamını sürdürme yetisini geliştirmesi ve iyi bir arkadaş çevresi oluşturması adına Kilyos Kampüsü önemli bir şans.

Onur Çiçek / İşletme 1.Sınıf Sarıtepe Kampüsü arkadaşlık ilişkilerini nasıl etkiledi? İlk başta zorunlu, fakat sürekli vakit geçirdikçe mükemmeleşen arkadaşlıklar kuruluyor. Yemeğini birlikte pişiriyorsun, sahile birlikte gidiyorsun, voleybolu birlikte oynuyorsun… Bu arkadaşlık bağları yüzünden Kilyos’tan ayrılmakta oldukça zorlanmıştık. Canan KAMIŞLI / Kimya Mühendisliği 1.Sınıf Sarıtepe Kampüsü’nün olumsuz özellikleri nedir? Sportif faaliyetler açısından zayıf, çünkü spor tesisi yok neredeyse (Birtakım çalışmalar var bununla ilgili ama orada kaldığım sene için konuşuyorum.). Ulaşımın uzunluğundan ziyade kötü havalardaki mahsur kalmalar ve otobüs sefer sıklığının yetersizliği temel problemler.

ULAŞIM 59RK hattı ile Kilyos Kampüsünden Taksim metrosu Hacıosman durağına 25-40 dakikada, Güney Kampüse ise 45-60 dakikada ulaşım mümkün.

EV Mİ SUPERDORM MU? Nazlı Azergün

Nazli.azergun@boun.edu.tr

Hazırlıkta Kilyos’ta kalmayan öğrencilerin iki seçeneği var: Superdorm veya eve çıkmak. Bu seçeneklerin avantajları ve dezavantajları kişilere gore değişiyor. Aycan Ünal Batı Dilleri ve Edebiyatları 2.sınıf Neden Superdorm’da kalmayı tercih ettiniz? Başlangıçta bir akrabamda kalıyordum ancak ev okula uzak olduğu için bir süre sonra ulaşımda zorlanmaya başladım, bu nedenle Superdorm’a taşındım. Superdorm’a ödediğiniz ücretin karşılığını aldınız mı? Daire içinde tek kişilik odalarda kalmak bir artı ancak alan çok dar ve ücretler fazla. Yurtta kablosuz internet yok. Bunlara rağmen, odaların her gün temizlenmesi ve teknik servise her an ulaşabilmemiz büyük rahatlık. Hazırlığı Güney’de okumak nasıldı? Ana kampüsteki hayatın içinde yer almak çok güzeldi. Hazırlıktaki arkadaşlık ortamım çok eğlenceliydi, arkadaşlarımın çoğuyla hala görüşürüm.

Zeynep Dinçer/ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 2.sınf Hazırlık okurken eve çıkma tecrübenizden biraz bahseder misiniz? Yurt yaşamının bana uygun olmadığını düşündüğüm için eve çıkmaya karar verdim, ailem destek oldu. Ev bulma işleriyle annem ilgilendi ancak Hisarüstü’nde uygun ev bulamadığımız için başka bir semtte tuttuk. Evi tek tuttum, ailem de sık sık geldiği için onların yokluğunu hissetmedim, tek özlemim lise arkadaşlarımdı. Yemek yapmayı ve evle ilgilenmeyi sevdiğim için ev işleri yorucu gelmedi. Ev yaşamı güzel olmasına rağmen hazırlığın Kilyos’ta okunması gerektiğini düşünüyorum.


Hazırlık Eğitimi

BOĞAZİÇİ’NE GİRİŞ: HAZIRLIK

03

Orhun Arda Köksal arda.koksal@boun.edu.tr

Melike Duygu

melike.duygu@buik.net

Hazırlık Sınıfını Atlamak Boğaziçi’nde eğitim dili İngilizce olduğundan, öğrenciler bölüme başlamadan önce bir yıllık hazırlık eğitimi alıyor. Bunun yanında yeterli donanımı olan öğrencilerin, hazırlık sınıfını okumadan geçme gibi bir hakları da var. Ön kayıt ve herkesin girmesi gereken Düzey Belirleme Sınavı(DBS)’nın ardından 6 Eylül 2013’de yapılacak olan Proficiency sınavını başarıyla geçen öğrenciler direkt bölüme başlayabiliyor. Proficiency sınavına girmek için, ön kayıtta verilen kullanıcı adı ve şifre ile registration.boun.edu.tr adresindeki ÖBİKAS Sistemi üzerinden, 4 Eylül Çarşamba saat 23:59’a kadar online başvuru yapmak gerekiyor. Hazırlık Eğitimi İlk olarak her öğrencinin (hazırlığı geçmeyi planlasa dahi)

Proficiency Ocak, Haziran, Ağustos ve Eylül olmak üzere yılda 4 kez yapılan İngilizce Yeterlilik Sınavı ise BÜYES/ BUEPT, ya da daha çok kullanılan haliyle Proficiency. Yaklaşık 3,5 saat süren sınav, 2 Listening, 2 Reading ve 2 Writing bölümünden oluşuyor. İlk dönemin sonunda, Ocak ayında Pre-Intermediate, Intermediate ve Advanced öğrencilerinin katılabildiği bir Proficiency sınavı var. Bu sayede öğrenciler, yarım dönem hazırlık eğitiminden sonra bölüme geçme şansına sahip olabiliyor. Sınava Ocak’ta girebilmek içinse kurlara göre değişen Ocak ayında sınava girebilmek için gereken not ortalaması: Pre-Inter 85 Intermediate 80 Advanced 60

Kilyos Beginner:

Pzt-Cuma

3 gün 9:45-14:15

2 gün 9:45-17:15

Pre-Inter:

Pzt-Cuma

4 gün 9:45-14:15

1 gün 9:45-17:15

Intermediate:

Pzt-Cuma

9:45 -14:15

Advanced:

Pzt-Perşembe

9:45-14:15

Güney/Kuzey Beginner:

Pzt-Cuma

3 gün 8:45-13:00

2 gün 8:45-17:00

Pre-Inter:

Pzt-Cuma

4 gün 8:45-13:00

1 gün 8:45-17:00

Intermediate:

Pzt-Cuma

8:45 -13:00

Advanced:

Pzt-Perşembe

13:00-17:00

5 Eylül 2013’teki Düzey Belirleme Sınavı’na girmesi gerekiyor. DBS seviyeyi ölçmek adına yapılan, çok da zor olmayan kısa süreli bir sınav. Sınavda öğrencileri gramer soruları, basit bir okuma parçası ve kısa bir paragraf yazımı bekliyor. Bir sene boyunca zorlanmamak ya da sıkılmamak için sınava çalışmadan girmek öneriliyor. Sonuçlar, Beginner, Pre-Intermediate, Intermediate ve Advanced olmak üzere toplam 4 kur üzerinden açıklanıyor. Sınava girmeyen öğrenciler ise Beginner olarak eğitime başlıyor. Yıl içerisindeki sınavlarda çok yaygın olmamakla birlikte kur atlamak veya düşmek de olası.

not ortalamaları gerekiyor. Ocak’ta sınava girip yeterli puan alındığında, irregular olarak 2. dönem bölüm derslerine başlayabiliyorsunuz. Diğer bir seçenekse, bölümünüzün onay vermesi halinde bir dönem kayıt dondurarak bir sonraki dönemde kendi döneminizle bölüme başlamak. Normal süreçte bir sene hazırlık okunduktan sonra, ortalaması 60+ olan ve ders saatinin %85 devam zorunluluğuna uymuş olan her kurdan öğrenci Haziran’da Proficiency sınavına girmeye hak kazanıyor. Ortalaması yetmeyen öğrenciler ise Ağustos ayındaki sınavı bekliyor. Ayrıca Haziran ayından

itibaren gerçekleşen sınavlarda geçtiğiniz bölümler, sonraki sınavlarda hakkınız olarak korunmakta. Örneğin, Haziran ayında sadece Reading bölümünü geçen öğrenci, Ağustos ayında Listening ve Writing sınavına giriyor. Ağustosta ise Writing kısmını geçtiğini varsayarsak, Eylül ayında sadece Listening sınavına giriyor. Geçtiği takdirde yeni dönemde bölümüne başlıyor, geçemediği halde ise bölüm eğitimine başlayamayarak “remedial” yani “beklemeli öğrenci” statüsünde oluyor ve Ocak sınavında yine Listening kısmından sınava giriyor. Geçilmiş olan bölümlerden muaf olma hali 2 yıl boyunca devam ediyor; 2 yıl sonunda durum devam ederse, geçilen bölümler de geçersiz sayılıyor. Haziran’dan önce hazırlık devam ederken girilen Ocak ve hazırlık başlamadan girilen Eylül sınavlarında bu koşul geçerli değil. Bu sınavlarda bazı bölümler geçilmiş olsa bile, Haziran ayındaki sınavda veya sonrasında bu hak kullanılamıyor. Okul Dışındaki Eşdeğer Sınavlar Bu sınavlarda diğer bölümleri geçmiş, ancak sadece writing koşulunu gerçekleştirememiş olanlar için de Proficiency sınavının sadece writing bölümü olan ve aynı gün girilen TWE sınavı yapılıyor. TOEFL veya IELTS sınav sonucunuzu dönem içinde herhangi bir zamanda YADYOK’a götürerek onaylatabiliyorsunuz. 1. dönem içinde bu sınavlardaki yetkinliğini onaylatan öğrenciler, Ocak Proficiency sınavını geçmiş öğrencilerle aynı statüde değerlendiriliyor.

Eşdeğer sınavlarda istenen notlar: TOEFL (paper based) 550, Writing 4.5 TOEFL (internet-based) 79, Writing 22 IELTS 6.5, Writing 6.5

Hazırlık atlama ve irregular olma durumlarıyla ilgili öğrenciler neler düşünüyor? Hazırlığı atlama, hazırlık eğitimi almak istemeyen öğrencilerin gerekli sınavlardan birini vererek bölüme başlamasıdır.

ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ Merve Akça /Çeviribilim, 2.sınıf Hazırlık okumayı neden tercih etmedin, kararından pişman olduğun oldu mu? 1 sene boyunca yalnızca İngilizce dersi alırsam sıkılacağımı düşündüm. Kilyos’taki sosyal ortam kimi zaman ilgimi çekti fakat pişman değilim. İlk yılında bölüme başlamanın avantajları neler sence? Daha erken mezun olup hayata atılma şansına sahibim. Bunun dışında, şehirle iç içe olduğum için İstanbul’a daha kolay alıştım. Irregular olma, proficiency ya da eşdeğer bir sınavı geçip, bölüme ikinci dönemde başlama durumudur. Seçil Ayna/ İngilizce Öğretmenliği, 2. Sınıf Bir dönemlik hazırlık eğitiminin yeterli olduğunu düşünüyor musun? Hazırlıktan önce de İngilizcem iyiydi, bu yüzden yeterli oldu. Bölüm derslerine ve sosyal ortama adapte olmakta zorlandın mı? İlk başta zorlandım, ama ilk dönemde de başlasam da aynı zorlanmayı yaşayabilirdim. Tanıdıklarım olduğu için şanslıydım diyebilirim, daha fazla insanı tanımak konusunda da kulüpler oldukça yararlı. Ders seçiminde zorluk yaşadın mı? Şu ana kadar yaşamadım ama irregular olmayı düşünen bir öğrenci bu zorlukları ve düzensizliği göze almalı. Yaz okulu, ders düzenini sağlamak için yararlı olabilir.


04

Kısa Kısa

Güney Kampüs’e Ulaşım Kampüse en rahat şekilde ulaşabilmeniz için önemli olduğunu düşündüğümüz bilgileri sizin için derledik:

KAYIT TAKVİMİ 2-3-4 Eylül’de gerçekleşen ön kayıttan sonra, hazırlık eğitimi alacak öğrencilerin ayrı bir kayıt işlemine gerek yok. Bölüme başlanılacağı zaman yapılan ders seçimi kesin kayıt olarak adlandırılıyor. 2 Eylül 2013 Pazartesi è Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencileri 3 Eylül 2013 Salı è İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri, Mühendislik Fakültesi öğrencileri 4 Eylül 2013 Çarşamba è Eğitim Fakültesi öğrencileri, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu öğrencileri

BURS BAŞVURU TAKVİMİ

*Çoğu otobüs firmasının Kavacık veya

Alibeyköy’deki terminallerinden Hisarüstü’ne servisi var.

BOĞAZIÇI ÜNIVERSITESI’NE GELEN İETT HATLARI 125: Kadıköy-Rumelihisarüstü 43R: Kabataş-BeşiktaşRumelihisarüstü 559C: Taksim-Kabataş-Rumelihisarüstü 59R: Şişli-Rumelihisarüstü 59RK: Sarıtepe Kampüsü-Kilyos-Rumelihisarüstü 59RS: Sarıyer-4. Levent-Rumelihisarüstü *Bu otobüslerin yanı sıra, Hisarüstü’nü HacıosmanTaksim metrosunun Levent durağına bağlayacak metronun inşaatı devam etmektedir. Projenin 2015 yazında bitmesi öngörülmektedir. *Yeni öğrenci akbili (İstanbulkart) alınabilmesi için kayıt sırasında ilgili masaya kart ücreti yatırılmalıdır

İŞLETME VE EKONOMİ KULÜBÜ’NE BEKLİYORUZ!

ESENLER OTOGARI’NDAN OKULA ULAŞIM:

Otogar durağından metroya binilir ve Merter’de inilir. Merter’den metrobüse aktarma yapılır, Zincirlikuyu’da inilir. Zincirlikuyu’dan okula gelmek için İETT otobüsleri veya taksi kullanılabilir.

Online başvuru: 5-16 Eylül 2013 Belge teslimi: 18-20 Eylül 2013 (Özger Arnas Salonu)

ATATÜRK HAVALIMANI’NDAN ULAŞIM:

Havalimanından ulaşımın en kolay yolu Havataş araçlarıdır. 1.Levent’te inerek taksi ya da IETT otobüsleriyle kampüse gelebilirsiniz. Havalimanına gitmek içinse araçlar Taksim’de Divan Oteli’nin karşısından hareket etmekte. Ücret: 13 lira SABIHA GÖKÇEN HAVALIMANI’NDAN ULAŞIM:

Havataş araçlarından Taksim’de indikten sonra taksi veya IETT otobüslerini kullabilirsiniz. Havalimanına ulaşım için yine Taksim’den Havataş otobüsleri kalkmaktadır, bunun yanı sıra Kadıköy Rıhtım’dan kalkan E10 numaralı ve 4. Levent metro durağından kalkan E3 numaralı otobüsler de havalimanına gitmektedir.

Türkiye’nin en köklü öğrenci kulüplerinden birinin parçası olmak, öğrencilik hayatın süresince sayısız aktivitenin içinde yer almak, sağlam arkadaşlıklar kurmak, kampüsün ve üniversite hayatının tadını çıkarmak için seni de İşletme ve Ekonomi Kulübü’ne bekliyoruz. Ön kayıttaki standımızda, alt kurullar ve aktivitelerimizle ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

www.buik.boun.edu.tr

OKULA YAKIN OTOBÜS FİRMALARI: Kamil Koç (Hisar Kampüs karşısı) 0212 287 2633 Metro: 0212 265 0875 Nilüfer:(Dünyagöz Hastanesi karşısı) 0212 358 3873 (Aynı yerde Pamukkale Turizm bilet satışı da yapılmaktadır.)

Okulun Burs Ofisi aracılığıyla verilen burslardan yararlanmak isteyen öğrencilerin, kayıt sistemi üzerinden (www.registration.boun.edu.tr) burs başvuru formunu doldurup, formun çıktısını diğer gerekli belgelerle birlikte teslim etmeleri gerekiyor.

Sahibi Sahibi: Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü adına Tolgacan Ceylan Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Tolgacan Ceylan Genel Yayın Yönetmeni Kıvılcım Değirmencioğlu Editörler Alper Sezer, Merve Baysal Yazı ve Reklam İşleri Sorumluları Berkay Karakaş, Elif Turhan, Melike Duygu, Nazlı Azergün, Orhun Arda Köksal Görsel Yönetmen Bertuğ Yasavullar Matbaa Yılmazlar Basım Yayın Matbaacılık Pro. Tic. Ltd. Şti. Tel: 0212 565 56 82 www. yilmazlarbasim.com.tr Yayın Kurulu Kadir Aydın, Bilge Eralp, Gözde Oral, Kıvılcım Değirmencioğlu, Müge Kurtipek, Nuri Sayraç, Servet Ünal

Dinamik Özel Sayı  
Dinamik Özel Sayı  

Dinamik Gazete Kayıt ve Hazırlık Eki

Advertisement