Page 1

İnsan Hankları Derneği Aylık E-Bülten

Şubat 2012


Hrant Davası ve Gelemeyen Adalet İnsan hakları savunucusu ve barış insanı gazeteci Hrant Dink’i bir kez daha sevgiyle, minnetle anıyoruz. İstanbul 14. Özel Yetkili ve Görevli Ağır Ceza Mahkemesi Hrant Dink’in öldürülmesi ile ilgili davada kararını verdi. Siyasal iktidarın belirlemiş olduğu “tehdit” algısına göre görev yapan bir özel mahkemeden ne beklenebilirdi ki. Nasıl ki bu cinayette sorumluluğu olan üst düzey kamu görevlileri korundu ise bu davada da cinayetten sorumlu olan yasadışı silahlı Ergenekon örgütü veya bilmediğimiz diğer örgütler de korunmuş oldu. Aslında geçmiş yıllarda olduğu gibi siyasal cinayetlerde devlet nasıl korunduysa bu davada da devlet korunmuş oldu. AİHM’in Hrant Dink ile ilgili Türkiye aleyhine aldığı kararda üst düzey kamu görevlilerinin sorumluluğu açıkça ifade edilmişti. AKP hükümeti kendi iktidarı zamanında işlenmiş olan bu siyasal cinayetin açığa çıkarılmasında gerekli çabayı göstermemiştir. Cinayetin

BU DAVA BÖYLE BİTMEZ !

işlenmesinde sorumluluğu olan kamu görevlilerini terfi ettirmiştir. Cinayet nedeniyle haklarında dava açtırmamıştır. AKP hükümeti tıpkı kendinden öncesi hükümetler gibi “kutsal devlet”ini korumuş, iktidar olmanın gereğini yapmıştır. Böylesi bir tabloda Türkiye nasıl demokratikleşecek, Türkiye yeni ve demokratik bir Anayasaya nasıl kavuşacak? Bu davada özel yetkili ve görevli ağır ceza mahkemelerinin kaldırılması gerektiği bir kez daha kanıtlanmış oldu. En son Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammerberg’in 10 Ocak 2012 tarihli “Türkiye’de Adalet Yönetimi ve İnsan Haklarının Korunması” raporunda da belirttiği gibi özel yetkili ve görevli ağır ceza mahkemeleri ve savcılıklarına gerek bulunmamaktadır. Türkiye bir bütün olarak geçmişle yüzleşmeli, bunun için bir hakikat komisyonu kurmalıdır. İnanıyoruz ki Hrant Dink cinayeti dâhil işlenen binlerce faili meçhul cinayet ancak bir hakikat komisyonu marifeti ile açığa çıkarılabilir. Ancak anlaşılmaktadır ki, siyasal iktidarın hakikat komisyonu kurmaya cesareti bulanmamaktadır. Türkiye’nin artık bu gerçeği anlaması ve bu siyasal iktidarın da ötekiler gibi iktidar gücünü kullanan baskıcı bir mekanizmaya dönüştüğünü ve otoriterleştiğini anlaması gerekir. İnsan hakları savunucuları olarak umutsuz değiliz, umudumuzu mücadelemizle yaşatacağız. İnsan Hakları Derneği


Açıklanmayanlar 1 Olay sonrasında Şırnak ve diğer yerlerden gelen ambulanslar ile sağlık görevlilerine neden izin verilmemiştir?

Roboski Katliamı Raporu - 03 Ocak 2012 (Özet) Açıklanmayanlar 2 Bazı cenazelerin yanmış ve kömürleşmiş olması karşısında bombardımanda kullanılan silahlar arasında kimyasal bileşik kullanılmış mıdır?

Açıklanmayanlar 3 Olay sonrası köyden giden grupların yolda askerlerle karşılaştığı ve köylüler gittikten sonra yoldan ayrıldıkları/çekildikleri yönündeki bilgiler araştırılmalıdır.

OLAY : Şırnak İli Uludere (Qileban) İlçesi Gülyazı (Bujeh) ve Ortasu (Roboski) Köylerinden Irak sınırına geçmiş ve dönmekte olan sivillerin sınırın sıfır noktasında 28.12.2011 tarihinde 21:30-22:30 sularında Türk Silahlı Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu meydana gelen saldırıda;17’si çocuk, tamamı erkek olmak üzere toplam 35 insanın toplu halde yaşamlarını yitirmesi, 1 kişinin yaralanması ve 2 kişinin yara almadan sağ kurtulması olayı. AMAÇ: Bu katliam nedeni ile mağdurlar, mağdur yakınları, varsa görgü tanıkları ve resmi yetkililer ile görüşmek, araştırma ve incelemeler ile elde edilen bilgiler sonunda rapor hazırlamak, raporu ilgili ve yetkili kurum ve makamlara göndererek maddi gerçeğin açığa çıkarılmasına katkıda bulunmak, kamuoyunun gerçek bilgiye ulaşmasını sağlamak, faillerin bulunması ve haklarında gerekli soruşturmanın başlatılmasını talep etmek amacıyla bir insan hakları heyeti oluşturulmuştur. HEYET OLUŞUMU: Olay 29.12.2011 günü sabah saat 09 civarında öğrenilir öğrenilmez, İHD ve MAZLUMDER Genel Merkezleri, yerel şubeleri ile görüşerek ön inceleme ve araştırma yapmak üzere bir heyet oluşturulmasını ve böylece oluşan I. heyet olay bölgesine 29.12.2011 günü akşam saatlerinde gitmiştir. STÖ ve DKÖ’lerden heyet oluşumu için görüşmeler yapılmış, aynı gün İHD, MAZLUMDER, KESK, TTB, TİHV, ÇHD, Türkiye Barış Meclisi ve DİSK Genel İş’ten oluşan merkezi heyet akşam saatlerinde Diyarbakır’a ulaşmıştır. ÖN İNCELEME VE ARAŞTIRMA YAPAN I. HEYETİN OLUŞUMU: I. Heyet MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı Selahattin ÇOBAN, MAZLUMDER Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahim AY, MAZLUMDER Diyarbakır Şube Yöneticisi Deniz ÇAVUŞ, MAZLUMDER Diyarbakır Şube yöneticisi Nurettin BOZKURT, MAZLUMDER Hakkari Şube Başkanı Cengiz ŞEN, MAZLUMDER Hakkari Şube Yöneticisi Nihat GÜR ve MAZLUMDER Hakkari Şube Yöneticisi Çetin CAN ile . Nurcan Aktay, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyeleri Osman Öztürk, Halis Yerlikaya, Zülfikar Cebe, Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Hürriyet Şener, Türkiye Barış Meclisi Sekretaryasından Selma Güngör, İmam Canpolat, DİSK Genel İş Yönetim Kurulu Üyesi Remzi Çalışkan ve yazar Temel Demirer’den oluşmuştur. Heyete Diyarbakır’dan Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü BTS Şube Sekreteri Veysel Özhekti, BES Diyarbakır Şube Başkanı Edip Binbir, SES Diyarbakır Şube Yöneticisi Ramazan Kaval, Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Şemsettin Koç eşlik etmişlerdir. Heyete yol boyunca Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari ve Van illerinden kurumlarımızın yerel şubelerinin yöneticileri ve üyeleri de katılmıştır.


ÇIKTI ! "Dökümantasyon Nedir?" Pala, metuo obruo opes ratis commoveo at. Blandit haero melior quibus, saepius ne hendrerit iustum validus nulla indoles gemino pneum. Brevitas modo aliquip vero, ulciscor abico. Illum epulae paulatim vel demoveo pertineo nulla delenit macto saluto. Quia esse, feugait utrum pneum ut iriure consecttuer vel verto adsum. Nutus neque hendrerit torqueo vulputate quae enim abico lucidus regula genitus mara nobis. Hendrerit et, exerci foras, esse illum illum fatua et patria similis dolus. Pneum feugiat pagus mara in gilvus plaga duis metuo mara, decet lobortis. Macto iriure sagaciter nisl ventosus exerci, consectetuer, ad letatio ea pertineo sed pneum euismod praesent.

İHD Genel Merkezi Necatibey Cad. No: 82 / 11-12 (6. Kat) Demirtepe Ankara 06430 Türkiye e-Posta: posta@ihd.org.tr Telefon: 0 312 230 35 67-68-69 Belgegeçer: 0 312 230 17 07 http://www.ihd.org.tr

Bülten_Taslak  
Bülten_Taslak  

Bülten_Taslak Bülten_Taslak

Advertisement