Page 1

3 XXXI. ročník

Zpravodajství | Tvorba | Kultura | Zábava

Téma: 12 – 27

VÁNOCE Úspěch družstva „Ani za prase“ v pIšQworkách 6 … a zlaté prase pro věrné čtenáře 2. ŠKOLNÍ ČASOPIS VYSOČINY ROKU 2010

20


Obsah Stalo se, stane se (Marius Svoboda) Úspěch družstva „Ani za prase“ z 8. G v pIšQworkách (Martin Sýkora) Loňský Objev roku navštívil třebíčskou knihovnu (Jakub Sláma) Na učebně 17 se montovalo o 106 (Jan Vacek) Na učebně 26 se montovalo o 105 (Jan Vacek) Školní taneční skončily, dospělácké pokračují (Jan Vacek) Akademie „Studenti studentům“ (Jan Vacek) Václav Havel (Jan Vacek, Marius Svoboda)

5 6 7 8 8 9 10 11

O Vánocích na cestu kolem světa (Denisa Chňoupková) „AntiVánoce“ – je máme nejraději (Denisa Chňoupková) Vánoce mého dětství (Denisa Chňoupková) Kdy už přijde Ježíšek? (Karolína Mládková) Zimní sporty I. (Jan Vacek) Kde se vzali andělé? (Radka Krejčová) Kdo nosí dětem dárky? (Aneta Machátová) Hity letošních Vánoc (Natálie Illková) Vánoční stromečky tak trochu naruby (Denisa Chňoupková) Pečte (na) to! (Natálie Illková)

12 14 15 17 18 22 24 25 26 27

Noční Václavák = noční kluby (Marek Ustohal)

28

Poezie (Kamila Hejsková)

2

Svatovítský poklad přístupný veřejnosti (Aneta Machátová) Divadlo Járy Cimrmana (Natálie Illková) Vendeta (Aneta Machátová)

31 32 33

Postřehy z hodin Facebooková skupina „Petáková je robot“ přišla s exkluzivním zjištěním!

38 38

ESPAŇOL? (2) (Martina Saitlová, Esteban Charria) Komiks (Ondřej Pěnčík)

34 39

Titulní strana: Anděl kresba Anna Polomská


Úvodem

Milí čtenáři, plískanice za okny nám pomalu začala přecházet do zimní nálady. Počasí nám tak samo připomíná, i když trochu pomalu, že se vánoční svátky již blíží. Každý z nás se na ně a na volno s nimi spojené zajisté těší. Věřím, že si o svátcích najdete i chvíli, kterou strávíte se Zvonkem, třebaže v elektronické podobě. Nebo Vám čtení našich vánočních článků zkrátí dlouhou chvíli ve škole před prázdninami. Za celou redakci Vám přeji klidně prožité svátky a šťastný nový rok plný úspěchů.

Marius Jaroslav Svoboda

3


Fejeton

Hou, hou, hou aneb Claus i Klaus nám zavaří

Vánoce se nám kvapem blíží, a tak se nemůžeme divit, že ojínělá okna ožívají kýčovitými světélky, jejichž třpytivé odlesky leckoho rok co rok uvádějí až do jakési apatie. Není divu; brzy přijde Santa Claus a nadělí všem amerikanofilním dětem dárky. Magickou nocí se bude rozléhat bujaré „hou, hou!“ – to si ještě vážený pan Claus neuvědomil, že na jeho soby se u nás zatím (naštěstí) zapomíná. A Ježíšek? Ten bude posmrkovat kdesi v koutě, jeho tiché vzlyky však přehluší kakofonní hulákání Santy Clause, ten totiž bude muset šlapat po svých. Proč by taky ne? Každý si musí utáhnout opasek, žijeme přece v době krize (tedy v době, kdy nám pragmatické paradigma explicitně přináší kognitivní element proklamující: doba je kritická, jak by řekl náš pan prezident). Musíme proto doufat, že pokud se k nám nedoplahočí Santa Claus, Ježíšek si cestu najde. Zbývá už jen jedna otázka: co si přát pod stromeček? Já už v tom mám jasno: slovník cizích slov, to aby ze mě pan Klaus nedělal vola.

pragmatický paradigma explicitně kognitivní element

4

– – – –

nezaujatý příklad, vzor, úhel pohledu jasně, přímo termín L. Festingera pro jakýkoliv poznatek,

Jakub Sláma


Aktuálně

STALO SE...

prosinec 2011

29. 11. — 1. 12.

literárně-historická exkurze Praha, 4. B

3. 12.

stužkovací večírek třídy 8. G

6. 12. — 8. 12.

literárně-historická exkurze Praha, 4. A

6. 12.

exkurze Veselý kopec, 1. G, 2. G

7. 12.

volejbalový turnaj Dačice

22. 12.

Akademie „Studenti studentům“

STANE SE...

leden 2012

2. 1. — 8. 1.

lyžařský výcvikový kurz, Krkonoše, 2. G

12. 1.

odpoledne otevřených dveří

14. 1.

stužkovací večírek třídy 4. A

8. 1. — 14. 1.

lyžařský výcvikový kurz, Krkonoše, 5. G

14. 1. — 20. 1.

lyžařský výcvikový kurz, Krkonoše, 1. A

27. 1.

ples gymnazijní matice

31. 1.

ukončení 1. pololetí

3. 2.

pololetní prázdniny

Ria, zdroj: ředitelství školy, ilustrace Dominika Brosová

5


Aktuálně

Úspěch družstva „Ani za prase“ v pIšQworkách Jak zbilancovat letošní piškvorkovou sezonu? Musím říci, že to byla sezona veskrze úspěšná. S ohledem na to, že se jednalo o náš poslední rok v této soutěži, chtěli jsme předvést naši nejlepší hru a důstojně se tak rozloučit. Předpoklady k tomu byly. Tým zůstal ve stejném složení jako loni a měli jsme za sebou více než roční trénink na nejlepším světovém piškvorkovém serveru playok.com. Zde jsme cvičili s těmi nejlepšími českými, polskými i ruskými piškvorkáři, a tím získali potřebné zkušenosti. Osobně jsem byl potěšen účastí většího počtu týmu ve školním kole než v loňském roce. V okresním kole nastalo mírné rozčarování z postupového klíče, kdy z Třebíče postupoval pouze jeden tým z osmi, přičemž v Jihlavě tři týmy z pěti. Až do finále jsme zvládali zápasy

6

s lehkostí a humorem. Ve finále proti skvělým kolegům ze 4. G se náš tým dostal do drobných potíží, ale díky zkušenostem jsme se nakonec radovali z postupu. Velice nás těší, že piškvorky mají na Gymnáziu Třebíč budoucnost, jak prokázal právě finálový tým ze 4. G. Tradice může pokračovat. V krajském kole se sešlo 8 nejlepších týmů Vysočiny a opět se hrálo pouze o jedno postupové místo do republikového finále. Ve skupinové části se našemu týmu podařilo přejít přes tři žďárské týmy vcelku bez problému a ve vyřazovací části přišel dle mého názoru nejlepší výkon našeho týmu v celé čtyřleté historii. Vyhráli jsme ji s celkovým skóre 55:5, přičemž ve finále jsme neprohráli jedinou partii. V tu chvíli jsme byli nadšení a cílevědomí. Věděli jsme, že můžeme na republice dojít daleko. V Brně

Martin Sýkora


Aktuálně se sešlo 24 nejlepších týmů v republice. Byli jsme plni očekávání. Podle herního systému jsme si mohli dovolit jednou prohrát, dvě prohry znamenaly konec. Po dvou úvodních výhrách a postupu do osmifinále mi problesklo hlavou, že máme na první pětku. Ovšem pak následovala trochu smolná prohra 8:12, což nás rozhodilo. Nicméně jsme se ještě dokázali probít mezi prvních osm týmů. Poté následovala další těsná prohra pouze o jednu jedinou hru s budoucími vítězi republikového kola. V boji o sedmé místo jsme uspěli. a tak nám toto místo po právu patřilo. Hry byly velmi vyrovnané a troufám si říct, že naše hra se od loňského roku zkvalitnila, i když výsledek se takřka nelišil. Dokonce nás osobně pozval předseda české piškvorkové federace na mistrovství Evropy družstev do Maďarska.

Pár čísel na závěr. Z letošních 900 týmů jsme skončili na sedmém místě. V posledních dvou letech se nám podařilo vyhrát 38 z 41 soutěžních zápasů. A konečně třetí tým letošních piškvorek měl počet výher a proher na republice 3:2, zatímco my 4:2. Chtěl bych touto formou moc poděkovat všem členům týmu, kteří se na našem tažení podíleli. Za ty čtyři roky jsme pronikli do tajů této hry velice hluboko, odehráli jsme nejen na internetu přes 10 000 partií, ale hlavně jsme se přitom pobavili a seznámili se spoustou nových lidí. Proto apeluji nejen na nadějné hochy ze 4. G, aby si našli ve hře to, co je na ní hezké, trénovali, sbírali zkušenosti a vsadím se, že za pár let budou psát reportáž do Zvonku oni se zlatými medailemi na krku.

Loňský Objev roku navštívil třebíčskou knihovnu Dne 25. 11. 2011 se v dopoledních hodinách konala v Městské knihovně v Třebíči veřejně přístupná beseda s Danielou Písařovicovou, rodačkou z Vysočiny. Moderátorka a redaktorka zpravodajství ČT24 pohovořila v průběhu devadesáti minut o tom, jak se ze studentky, která neměla ráda psaní slohových prací a nikdy nechtěla pracovat jako novinářka, stala mediálně známá tvář. Přiblížila tak redakční činnost i neméně náročnou práci moderátorky a seznámila účastníky besedy s průběhem

svého běžného pracovního dne. Vyprávěním zabrousila také k začátkům své kariéry a popsala nesnáze, se kterými se musela vypořádat. S úsměvem pak vylíčila své nemalé překvapení nad tím, že v loňském roce získala cenu TýTý v kategorii Objev roku. Nakonec se našel prostor i pro mnohé dotazy a díky nim se přítomní dozvěděli i něco o přípravě moderátora na živé vysílání. Celé akce byla zakončena příjemným rozloučením ze strany knihovnic i slečny Písařovicové.

Jakub Sláma

7


Aktuálně

Na učebně 17 se montovalo o 106 Ještě před tím se ale zapravovaly v podlaze kanálky bývalého plynového potrubí. Pak bylo položeno nové linoleum (na výběru barvy se podílely vyučující z biologického kabinetu). Nakoupeny byly židle, které se mají podle doporučení pana profesora Skryji při zvedání dávat celé na lavici, pro jejich větší stabilitu. Na míru vyrobená katedra s typickým posezem uprostřed na barové židličce nabízí v podobě šuplíků úložné prostory na biologické obrazy. Je zde také přihrádka na počítač, chybí ale otvor pro vedení kabelu k případnému monitoru na přídavném stolku u okna. Zato zde nechybí designový prvek v podobě vlnky na přední desce katedry. Má za úkol opticky rozrušit velkou jednolitou dřevěnou plochu. Co zůstalo v učebně původní, jsou lavice. Pan profesor Skryja dodává: „Ty sem byly dělané na míru, připevnění k podlaze je můj patent, aby nepadaly. Bývaly mohly být o takové 3 až 4 cm užší. Vyráběla je firma Stoklásek z Boroviny krátce po revoluci.“

Až tedy přijdou na řadu lavice, víme, že musí být taktéž připevněny k zemi a že mají být o něco užší, než ty stávající.

Na učebně 26 se montovalo o 105 Také šestadvacítka dostala kousek nábytku, i když o poznání menší. Skříňka za profesorským stolkem poskytuje všechny z multimediálních technologií dostupných ve škole. Zanedlouho se budete moci přesvědčit, že i obraz z videokazety lze promítat na dataprojektor. I když jeho kvalita nebude tak dobrá, jako když

8

se přehrává obraz z DVD přes počítač. Součástí skříňky jsou i úložné prostory na videokazety a DVD a prostor na počítač s dobře vyřešenými otvory pro vedení nejrůznějších datových i napájecích kabelů. Zda nakonec bude ve skříňce notebook či počítač, ještě není jasné. Ve skříňce nově funguje také vizualizér.

Jan Vacek, foto autor


Aktuálně Možná ani nevíte, že škola již několik let dva vlastní. Vizualizér je kamera na rameně snímající cokoli, co je položené na stole - knížku, fotky, pokus. Snímaný obraz odesílá v reálném čase na dataprojektor a vidí jej celá třída. Nová skříňka na učebně dějepisu a ZSV umožní jeho bezproblémové používání bez nutnosti ho při každé příležitosti přinášet, zapojovat a pak zase odnášet. Jak se skříňka osvědčí v každodenním provozu, si budeme muset chvíli počkat. Minimálně do té doby, než bude vše finálně zapojeno.

Školní taneční skončily, dospělácké pokračují Předminulý týden skončily dva taneční kurzy manželů Fenčákových. Paní Jana Fenčáková je hodnotí jedním slovem: „Super!“ Stejně tak hodnotí i spolupráci s gymnáziem a MKS Třebíč, se kterým letos na pořádání Fenčákovi spolupracovali. Pořádali, na rozdíl od loňského jednoho, dva školní taneční kurzy, a to jediné v Třebíči. Paní Fenčáková loni i letos na konci mikulášského věnečku vyzývala do mikrofonu všechny návštěvníky i účastníky, aby jí poslali e-mail s postřehy a připomínkami, co se jim nelíbilo. Aby se měli do budoucna z čeho poučit. Jak ale poté řekla pro Zvonek, loni žádné negativní reakce nedostali, takže se z ničeho poučit nemohli. Měnili tedy jen to, na co přišli sami. Jedinou výraznou změnou bylo zrušení rautu. Ušetřené peníze byly použity na prodloužení závěrečných věnečků o půl hodiny. Loňská cena kurzu byla zachována. Ze dvou kurzů vznikly tři skupiny na prodlouženou a věneček. Rozdělení účastníků do těchto skupin probíhalo stejně jako loni — studenti se sami zapisovali do jednotlivých skupin. Příjemným zjištěním pro Fenčákovy bylo, že skupiny samy vyšly rovnoměrně rozdělné. „Když to rozdělíte podle abecedy, bude moc negativních reakcí. Musíte zachovat třídní kolektivy, páry, kamarádky...“, říká k tomu paní Fenčáková. Nechat to na účastnících se tedy osvědčilo a bude to takto děleno i příští rok.

Jan Vacek, foto autor

9


Aktuálně „Moravia? Sami nevíme.“ „Moravii bychom si pouze pronajímali na taneční školu.“ Fenčákovi se na koupi, ani přestavbě nepodílí. O stavu dle slov paní Fenčákové zatím sami nic neví.

Další kurzy Loni byl absolventům nabídnut pokračovací kurz a jejich rodičům kurz pro dospělé. Zatímco ten první se pro nezájem neuskutečnil, ten druhý se zájmem nejen rodičů absolventů probíhal. V současnosti běží dva kurzy pro dospělé, začátečnický a pro pokročilé. Nové se otevírají 24. ledna. Pokračovací kurz pro studenty bude pouze pokud bude zájem. Přijít můžou jak letošní absolventi, tak i ti loňští, případně to ani nemusí být absolventi některého z kurzů Fenčáků. Toto bude probíhat na ZŠ Kpt. Jaroše v pondělí od 17:00 do 18:30.

Akademie „Studenti studentům“ Dne 12. prosince se ve sborovně uskutečnila schůzka zástupců účinkujících na předvánoční besídce, chcete-li akademii „Studenti studentům“. Už teď je jasné, že se bude zpívat, recitovat i hrát na hudební nástroje. V programu nechybí ani scénka, byť podle našich informací je v programu zatím jen jedna. I moderátor

10

se nakonec našel a přišel. Je to Daniel Pospíšil ze 4. B. S moderováním takové akce má několikaleté zkušenosti, a to když od 5. do 9. třídy moderoval každoročně předvánoční akademii své základní školy. Na moderování se sice těší, ale neskrývá, že trochu vyšel ze cviku. „Tři roky jsou tři roky!“ dodává.

Jan Vacek, foto archiv autora


Aktuálně

Václav Havel 5. října 1936 — 18. prosince 2011

nominován na Nobelovu cenu za mír dramatik vězeň komunismu

skromný dobrosrdečný

spoluzakladatel Charty 77 disident přátelský optimista

Jan Vacek, Ria, foto a podpis Wikimedia Commons

11


Téma

O Vánocích na cestu kolem světa Vánoce jsou bezpochyby nejkrásnější a nejkouzelnější svátky v roce a slaví je miliony lidí po celém světě. Samozřejmě každý kraj má jiné zvyky a tradice. Nemusíme říkat, že nám naděluje dárky Ježíšek pod stromeček, ke kterému jdeme hned po štědrovečerní večeři, jejíž největší dominantou bývá bramborový salát a kapr. Jak ale probíhají Vánoční svátky ve světě? Na to se právě podíváme.

Polsko Hlavní rozdíl mezi našimi Vánocemi a těmi polskými je štědrovečerní večeře. Poláci se v tento večer doslova „naládují“. Dopřávají si neuvěřitelných dvanáct chodů, z nichž by měl každý zastupovat jeden měsíc v roce. Dalo by se ale také říct, že je to pro ně jakási kompenzace absenčního alkoholu. Do půlnoční mše si přísně věřící Poláci nemohou dovolit ani doušek.

Německo a Rakousko V těchto zemích naděluje dárky Weihnachtsman, který až nápadně připomíná Santa Clause. Typickými jídly jsou rakouský šlehačkový dort a německá vánoční štola. Na Štědrý večer si ale pochutnávají na rybě stejně jako my.

Rusko Rusové neslaví Vánoce 24. prosince, ale 6. a 7. ledna. To proto, že jsou pravoslavní křesťané a jejich juliánský kalendář je o 13 dní posunutý. Dárky jim nosí všemi známý děda Mráz společně se Sněhurkou. Štědrovečerní večeři mají prostší, jelikož větším svátkem je pro ně příchod nového roku, s nímž přichází opravdové hody.

Norsko O Štědrém dnu chodí Norové do kostela na bohoslužby a také na hřbitov zapálit svíčku svým zesnulým příbuzným. Na rozdíl od Ruska mají bohatou štědrovečerní večeři, po níž zpívají koledy. Následuje rozbalování dárků, které nosí skřítek Nisse. Ten podle pověsti nechtěl

12

foto bienenwelt.com, ahasweb.cz


Téma věnovat ani chlup na přikrývku novorozenému Ježíšovi. Za trest musí teď obcházet všechny domy a rozdávat dárky.

USA a Velká Británie Jak se slaví Vánoce v těchto zemích je většině z nás jasné. Nemalý podíl na tom mají „santaclauské“ filmy, kterých můžeme o Vánocích vidět požehnaně. Vousatý děda v červeném oblečku s černým opaskem přijede (přiletí) na saních tažených soby. Do domu se pak vsoukává komínem, což někdy, jak jistě ze zmiňovaných filmů znáte, není úplně nejjednodušší. 24. prosince večer si děti pověsí podkolenku, kam jim Santa dá ovoce a sladkosti. Větší dárky je pak čekají pod stromečkem. To vše ale až po nekonečně dlouhé noci na 25. prosince. Ráno pak konečně můžou ke stromečku. Jejich hlavní vánoční jídlo se podává tentýž den v poledne, většinou se jedná o nadívaného krocana s opékanými bramborami.

Austrálie Naši protinožci se nemůžou těšit ze zimy a už vůbec ne z bílé sněhové pokrývky. Nezdobí si ani vánoční stromečky, nýbrž palmy nebo stromky, co jim rostou na zahradě. Večeří se venku, zejména na pláži, a to formou pikniku. V každé zemi mají vánoční oslavy sice svá specifika, ale hlavní idea je všude stejná. Mají být šťastné, veselé a v okruhu lidí, které máme rádi a s kterými nám je dobře. My vám přejeme, ať v tomto duchu prožijete i ty letošní!

autor, foto internet

13


Téma

„AntiVánoce“ – je máme nejraději Co jsou vlastně Vánoce? A jaký pro nás mají význam? „Vánoce jsou tradiční křesťanské oslavy připomínající narození Ježíše Krista.“ Tuto větu by snad každý student třebíčského gymnázia dal do kupy. Všichni víme, co jsou Vánoce. Ale kolik z nás vnímají jejich symboliku opravdu čistě duchovně? Vánoce, v podobě známé naší generaci, jsou ve skutečnosti produktem Ameriky 19.století. V této době se rozvíjí kapitalismus, industrializace, triumfuje věda, nové vynálezy a stále přibývá civilně uvažujících podnikatelů, kteří si uvědomují fakt, že nejrychlejší cestou k zisku jsou věci nové a zdánlivě užitečné. V tomto století se také poprvé stalo dávání dárků hlavním rysem Vánoc. Leč raní křesťané i puritáni tento nový zvyk odsuzovali, spojovali ho dokonce s dílem ďábla, Američany to neodradilo a k jejich idejím hlásajícím vyjadřování lásky dárkem, jakožto věcí, po které naši nejbližší bezprostředně touží, se přidal celý zbytek světa. V 19. století se mimo jiné rozvíjí také tisk a reklama, tudíž s ním ruku v ruce přichází tužby po věcech, o jejichž existenci předtím neměla většina populace zdání. Aby typické americké Vánoce získaly své kouzlo, chtělo to symboly - symboly, jež při prvním pohledu vyvolají v člověku ty známé emoce štěstí „Vánoce = dárky = radost“. Jsme stále v 19. století, když se do celého světa rozšiřuje nová, původně německá tradice strojení vánočního stromečku. Dnes je to bezpochyby neodmyslitelný symbol, který málokdo staví kritice. Řeknou-li se však „americké“ Vánoce, napadne nás ještě alespoň jeden znak. Ten však na rozdíl od stromku už pár odpůrců má. V roce 1822 vytváří americký ilustrátor a básník C. C. Moore postavu Santy Clause. Dal mu fyzický vzhled a připojil příběh o severním pólu, dílně se skřítky, saních tažených soby a o magické noci, při níž proleze všemi komíny světa a nadělí hodným dětem dárky. Příběh se stal obrovským hitem a dotvořil Vánoce do jejich dnešní podoby. I když patříte do skupiny „Santu zavrhující“, jeho přítomnost jen stěží přehlédnete. Samozřejmě i dobové ohlasy nebyly pouze kladné, puritáni ho označili za anti-krista, protože potlačil Ježíše do pozadí. Nehledě na to, že s veselým úsměvem se stal ztělesněným odmítnutím křesťanské teorie vůbec. Ježíšek dárky rozděluje spravedlivě, stejně chudému jako bohatému, neodsuzuje bohaté ani nepreferuje chudé. A i když to zní jako přitažené za vlasy, popřít se nemohou ani rysy satanis-

14

Denisa Chňoupková


Téma Na rozdíl od Ježíše nehlásá milosrdenství a lásku ke každému bez výjimky, Santa naděluje dárky pouze dobrým dětem, špatným ne. Díváme-li se na Santu Clause z tohoto úhlu pohledu, mnohým se může jevit v lepším světle. Zkrátka, zrcadlí dnešní společnost. A i když z toho všeho teď vyplývá, že my mladší jsme nepoznali generaci, která vnímala Vánoce alespoň zčásti jako nekomerční záležitost, rozdíly mezi námi a našimi prarodiči přece jenom jsou. Kolik z nás vyrostlo na santovských pohádkách? Kdo z nás doma zdobí stromeček a zpívá koledy? A kolik je těch, kteří tvrdí, že se ani trochu netěší na dárek? Taky bychom jich moc nenapočítali. A stejně jsou pro nás vánoční svátky těmi nejkrásnějšími v roce. Každý z nás se jich jako dítě nemohl dočkat. A těšíme se na ně i jako dospělí. Prostě a jednoduše – máme Vánoce rádi takové, jaké jsou, a takové, jaké si je uděláme. A čemu vadí, že jsou komerční? Na závěr jsme sestavili níže uvedený dotazník, který jsme rozdali třem učitelům - napříč různými generacemi. Můžete se podívat, co nám o Vánocích řekly pí uč. A. Šeráková, L. Mahelová a I. Filippiová.

Vánoce mého dětství Co znamenal adventní čas a co bylo v těchto dnech pro vás typické? pí uč. Šeráková: „Z jedné strany nervozita, kterou způsobilo to, že nemám nakoupené všechny dárky, že nemám představu, co vůbec kupovat budu. Na druhé straně začíná se projevovat pohodovější nálada. Já osobně předvánoční čas moc neprožívám, ale Štědrý den je o to vzácnější a hezčí!“ pí uč. Mahelová: „Jako malá jsem hodně času trávila u babičky, pamatuji se adventní nedělní mše spojené ze zapalováním svíček. Doma jsme měli papírový Čeloudův betlém, já jsem obdivovala Ježíška v jesličkách, který byl osvícený malinkou žárovičkou. Mandarinky, banány či burské ořechy byly pro nás velkou vzácností, dodnes vzpomínáme na dlouhé fronty, které jsme na ně stávávali. Do dětství mě vrací vůně „františka“, kterou byl provoněný celý byt.“ pí uč. Filippiová: „Za mého dětství jsme adventní čas nijak nevnímali.“ Denisa Chňoupková

15


Téma Jaké dárky se běžně nadělovali? Vzpomínáte co vám kdy udělalo největší radost? pí uč. Šeráková: „Vánoce nemohly být bez ponožek. Dále si pamatuji různé hračky (puzzle, auta, hrací karty, Barbie...), oblečení (svetry, trička, šála...). Hlavně teda to, co bylo potřeba – pro muže různé druhy šroubováků, vrtačky... pro ženy většinou pomůcky do kuchyně. Také častými dárky je drogerie (vůně, šampony...). Největší radost jsem měla z kola.“ pí uč. Mahelová: „Ježíšek nám naděloval dárky praktické a většinou skromné. Každý dostal, co potřeboval – oblečení, boty, doma pletený svetr, ponožky... Určitě pod stromečkem nechyběly knihy a samozřejmě hračky. Pamatuji si na školní aktovku a kolo. Největší radost jako dítě jsem měla z „riflí z Tuzexu“, které jsem dostala v osmé třídě. Byly to moje první opravdové rifle.“ pí uč. Filippiová: „Jednoduché hračky (stavebnice, dřevěné kostky, panenky, oblečení na panenky, dětské knížky, dřevěné kočárky na panenky). Největší radost jsem měla z lyží, sáněk a mrkací panenky se dvěma copánky.“ Jak probíhal Štědrý den? V čem byl pro vás tento den výjimečný? pí uč. Šeráková: „Ráno jsme společně nazdobili stromeček. Někdo vařil, někdo se díval na pohádky. Odpoledne jsme šli zapálit svíčky na hřbitov. Navečer jsme večeřeli a poté se rozdávali dárky. Večer popíjeli, pojídali, sledovali pohádky. Výjimečný byl v tom, že jsme byli všichni spolu a celkově vládla pohodová vánoční atmosféra.“ pí uč. Mahelová: „Tento den byl podobný štědrovečernímu dnu v dnešní době. Celý den jsem se snažila nejíst, abych viděla zlaté prasátko. Nikdy jsem to nevydržela. Ozdobený stromeček a dárky nosil večer Ježíšek, když jsem byla větší, zdobili jsme stromeček sami. Večeře byla tradiční – smažený kapr se salátem. Samozřejmě nechybělo cukroví a vánočka od babičky. pí uč. Filippiová: „Dopoledne jsme byli venku s dětmi z vesnice, k obědu byla česnečka, odpoledne radostná nejistota, nervozita a těšení se na večer, až Ježíšek zazvoní.. “ Vybavuje se vám nějaký „vánoční trend“ (výzdoba, jídlo, film...)? pí uč. Šeráková: „Popelka, kapr, velký stromeček, adventní věnec, zasněžená příroda.“ pí uč. Mahelová: „Nevím, zda se mi vybaví trend, z dnešního pohledu se jedná spíš o klasiku. Pohádky Tři oříšky pro Popelku, Mrazík, Princezna se zlatou hvězdou. Gramofonová deska s českými koledami. František a purpura. Voskové svíčky na stromečku.“ pí uč. Filippiová: „Večeře stále tradiční – smažený kapr, rybí polévka. Stromek – smrk, svíčky voskové, ozdoby staré i nové, zpívání koled.“

16

Denisa Chňoupková


Téma

Kdy už přijde Ježíšek? 24. prosinec. Den, na který úpěnlivě čekáme každý rok. Den narození Ježíše Krista, zkrátka Štědrý den. Svátek s obrovskou historií a mnoha tradicemi, přestože se v různých koutech světa liší. Dalo by se říct, že Vánoce fungují každý rok podle pomyslného pravidla či osnovy. Sníh, ozdobený stromeček, kapr, hromady dárků často nepotřebných a povinné návštěvy příbuzných, o kterých sotva víte jméno a bydliště. V některých rodinách se tradice porušují a někdy ani ne záměrně. Úplně bych vypustila smažený řízek namísto kapra a umělý stromeček bez kapky života. Často se mění celé datum Štědrého dne. Ale pokud posuneme Vánoce, nezapomene na nás Ježíšek? Já osobně nemám problém s tím, že dárky dostanu letos o den později. Žádné překvapení na mě mezi dárky nečeká a koneckonců na Popelku se dá podívat v dnešní době i v srpnu. Na toto téma jsem mluvila s mojí kamarádkou, která má oba rodiče doktory sloužící na Štědrý den. Vcelku mě zaskočilo, že jejich Vánoce byly klidně 28. prosince. ,,K nám Ježíšek chodíval pět dní po Štědrém dnu a to jsme ještě byli s bratrem rádi. Nikdo nám neřekl proč, nebo kde Ježíšek je." Člověk by čekal, že s větším odstupem času se zvyšuje napětí a celková radost z překvapení. Ale malé děti? Popravdě je mi jich líto. Strach, že na ně Ježíšek zapomněl. Vysedávání v pokoji s nadějí, že uslyší cinkání zvonečku. Jasná stresová záležitost. Rozhodně si to nedokážu představit, ale na druhou stranu, co chcete říct dítěti? Něco jiného jsou děti v rozvedených rodinách. Například moje sestra slaví letos Vánoce dvakrát. Dvakrát více dárků, dvakrát tolik najezené bříško, tím pádem se i Ježíšek objeví dvakrát. Je škoda, že s námi bude trávit Vánoce až ty ,,druhé". Jistě, mohli jsme jí dát pouze dárky a v klidu si vše oslavit na Štědrý den, ale Vánoce bez sestry? Je to především svátek pro děti a ona, jako náš nejmladší člen rodiny, u toho nesmí chybět. Ať už trávíte letošní Vánoce kdykoli a kdekoli, užijte si je s vaší rodinou a na chvíli zapomeňte, jací jste sobci.

Karolína Mládková, ilustrace Dominika Brosová

17


Téma

Zimní sporty I. Od sněžnic po sněžnice

Historie lyží a lyžování Lyžování předcházela dlouhá historie chození ve sněhu se sněžnicemi. Jacqui Wood, britský archeolog, označuje rám nalezený u mumie z období před 3 tis. lety př. n. l. za sněžnici. Lyže se zřejmě ze sněžnic postupně vyvinuly, zúžením a prodloužením. Účel byl stále stejný, bezproblémový pohyb ve vysokém sněhu. V druhé polovině 19. století přivezli ze Skandinávie lyže alpští horalé, severské techniky lyžování však nevyhovovaly vysokohorskému terénu, a tak vynalezli Alpské lyžování.

Lyže a české země Lyže k nám přivezl jednak propagátor sportu Josef Rössler-Ořovský (v roce 1887) a jednak hrabě Jan Harrach z výstavy v Oslo v roce 1891. Norské lyže se pro svou délku 3,5 metru neosvědčily. Za rok nechal Harrach zhotovit několik párů kratších lyží pro své lesní dělníky. Ty se už osvědčily a brzy jich bylo vyrobeno více. Už v roce 1895 vznikl v Jilemnici Český krkonošský spolek Ski a o pár let později se uskutečnily první závody na lyžích. Souběžně se rozvíjela i lyžařská turistika. Slovo „lyže“ do češtiny zavedl nejspíš Josef Holeček, který se inspiroval v nářeční ruštině, kde slovo „lýzgať“ znamená „klouzat se“. Slovenština „lyže“ a „lyžovat“ přejala z češtiny.

Závody První závody v běhu na lyžích se uskutečnily v Norsku v roce 1843. Od roku 1900 se konal pravidelně samostatný závod na 30 km, a to v norském Holmenkollenu. Do roku 1924 byly tyto závody považovány za neoficiální mistrovství světa. V roce 1924 proběhl Týden zimních sportů, který si vymohla Francie pořádat jako předvoj LOH. Konal se na úbočí Mont Blancu, v Chamonix. Pro svůj úspěch byl roku 1925 uznán v Praze na 8. olympijském kongresu na návrh Josefa Rösslera-Ořovského za první zimní olympijské hry. Mezi 8 disciplín patřily také běh a skoky na lyžích. Sjezdové lyžování však ještě ne. „Sjezdovat“ se olympiádě začalo až v roce 1936.

18

Jan Vacek


Téma

Na podnět Rösslera-Ořovského vznikla také Mezinárodní lyžařská federace FIS, a to v roce 1924.

Snowboardy a carvingové lyže úzce spjaté Snowboard byl původně vyroben spojením dvou lyží k sobě a nazýval se snurfer. To bylo v roce 1965. První snowboardy se začaly prodávat roku 1966. Ve stejném roce staví Zvone Debjak ze Slovinska první silně vykrojené lyže s názvem Kaninke. Snowboardy, samozřejmě vykrojeného tvaru, se sériově začaly vyrábět roku 1977. Ve stejném roce si Elan patentoval lyže se stavitelným vykrojením. Až v roce 1991 se dostávají první carvingové lyže do prodeje pro veřejnost. Od té doby jejich pozice sílí a v roce 1998 se poprvé jede FIS Carving Cup. Snowboardy byly zase až do 90. let považovány za módní výstřelek a jejich uživatelé nebyli vpouštěni na sjezdovku. I zde se situace mění až po roce 1990, stejně jako carvingové lyže se i snowboard stává masovou záležitostí.

První sněhové dělo Na území Čech a zároveň v celém socialistickém východním bloku začalo první sněhové fungovat 12. listopadu 1965. V té době mělo sněhová děla jen pár alpských středisek. Toto dělo bylo dovezené z Rakouska a zprovozněné ve spolupráci s ČVUT. Tryska byla jen jedna, zatímco dnes jsou na děle desítky trysek a ještě k tomu je vodě k letu dopomáháno silným větrákem. Princip však zůstává stále stejný – drobné kapičky vody za letu zmrznou a dopadají jako sníh. Proto musí být teplota vzduchu nižší nebo rovna –4 °C. Z uvedeného též vyplývá, že při zasněžování se spotřebovává hodně vody. Všimněte si, že poblíž sjezdovky je vždy malá, nebo větší vodovodní nádrž. Když ČR v listopadu trápila sucha, nešlo zasněžovat, ačkoli teplota vzduchu to umožňovala.

Sněžnice si svoji pozici drží i po příchodu lyží Jen oproti minulosti přibyly k tradičním dřevěným či drátěným ještě moderní plastové s vázáním na plastovou botu. Užitečnější jsou ale ty, do kterých se zapíná normální zimní bota. S příchodem lyží nevymizely úplně také proto, že jsou skladnější a lehčí a nemusíme se pro jejich použití přezouvat. Pokud se vydáte na cestu na sněžnicích, nezapomeňte si hůlky na udržování rovnováhy. Do hlubokého sněhu jsou vhodné i návleky na holeně. (pokračování příště) Jan Vacek

19


Téma

20

ilustrace Ondřej Pěnčík


Téma

Klidné vánoční svátky a vše nej... do nového roku ˇ preje redakce ZVONKU

21


Téma

Kde se vzali andělé? Postava anděla patří v křesťanském světě ke známým symbolům Vánoc. Kde se vůbec andělé vzali a co představují pro různá náboženství? Pro nás nejznámější jsou vánoční andělé. Nejprve se v předvánoční čas objevují po boku Mikuláše a čerta, aby odměnili hodné děti. Podoba je jasná – dlouhé blond vlasy, bílé šaty, zlatá čelenka a křídla vyrůstající ze zad. Postava anděla nechybí v žádném z betlémů, ať už stojí v kostele, nebo pod vánočním stromečkem. Je to okřídlený posel Boží, vznášející se nad jesličkami s usmívajícím se novorozencem. A anděl hrál i další důležité role – křesťané vzpomínají na zvěstování Panně Marii archandělem Gabrielem a na andělovo poselství Josefovi o čistotě Mariině a další. Andělíčkové upevnění na větvičkách vánočních stromků symbolizují vyhnání Adama a Evy z rajské zahrady. Věčně zelený jehličnan připomínal biblický strom poznání. Nad vánoční stůl se zavěšovala postavička anděla troubícího na roh. Dokázala prý přivést do rodného domu zbloudilou duši a usmířit rozkmotřené příbuzné. Anděle ctila antika i hebrejští učenci. Slovo anděl pochází z řeckého angelos a označuje posla předávajícího zprávu. Ve starověkém Řecku se jako angelos označoval každý, kdo přinášel poselství. Stál pod zvláštní ochranou bohů a byl nedotknutelný. Andělé zprostředkovávali styk mezi bohy a smrtelníky. Hebrejský výraz pro anděla je mal'ak. Označuje se jím lidský posel i nadpřirozená bytost. V Bibli jsou andělé jako nadpřirozené bytosti svědky stvoření a lidé se jich dovolávali jako přímluvců u Boha. Přistupovali k umírajícím a ujímali se jejich duší. Anděl Boží je obecně chápán jako dobrotivý posel božské vůle, na něhož se může každý věřící v důvěře obrátit a spolehnout se na jeho pomoc. Až přijde konec světa, mají být dobří andělé nástrojem Božího soudu. Spisovatel Dionýsios Areiopagítés rozdělil anděle do devíti skupin – chórů, které se dělí na tři kůry. V prvním jsou serafíni, cherubíni, trůny, ve druhém panstva, síly a mocnosti a ve třetím knížectva, archandělé a andělé. První skupina obklopuje Boha, kterého nesou trůnové v neustálém klanění, druhá vládne hvězdám a živlům, ve třetí jsou knížectva povolána k ochraně pozemské říše a archandělé a andělé vykonávají poslání Božích poslů.

22

LaLi


Téma Andělé mívají nejrůznější podobu - cherubíni mají stejně jako serafíni tři páry křídel. Mají lidskou hlavu, ale postavu zakrývají mohutnými křídly. Dvěma křídly si halí tvář, dvěma nohy a dvěma se nadnášejí. Ostatní andělé obvykle mívají lidská těla. Panstva jsou odlišena korunou a říšským jablkem či žezlem, síly liliemi či červenými růžemi. Mocnosti a nižší kůry jsou oděni v brnění. Vánoční svátky doprovázejí andělé devátého chóru, poslové a hudebníci s křídly. Lidová představivost jim přisoudila podobu krásných bezpohlavních bytostí s nevinnými tvářemi dospívajících dívek. Halí je volně splývající, většinou bílá draperie. Občas jim nad hlavou září svatozář. Nauka o andělích se v teologii označuje jako angelologie. Vedle tohoto hlavního významu se pojmu používá i pro označení různých mystických a esoterických nauk i mimo křesťanství.

Pád andělů Katolická církev učí, že Bůh stvořil všechny bytosti jako dobré. Někteří z andělů se však Bohu vzepřeli a jejich hřích se chápe jako neodvolatelný a absolutní, protože nemají po pádu na zem už možnost litovat. Jako pád andělů se tedy označuje vzepření některých andělů proti Bohu v čele s postavou nazývanou satan nebo ďábel.

Archandělé Církevní tradice vidí jako tzv. archanděly tři anděly, jejichž jména se nacházejí v Písmu – Michaela, Gabriela a Rafaela.

Andělé strážní V křesťanství je rozvinuta víra, že každý člověk má svého tzv. strážného anděla, aby ho chránil a pomáhal mu vést správný život. Toto tvrzení je několikrát naznačeno i v Bibli.

Anděl v islámu V islámu má anděl charakter bytosti plně přátelské Bohu. Andělé tvoří Boží dvůr, zaznamenávají činy lidí, vedou lidi k poslednímu soudu a jsou strážci pekla. Anděl Gabriel (arab. Džabríl) je označen za božího ducha, který přináší Mohamedovi Korán. Andělé v islámu nemají moc přimlouvat se u Boha, a nelze se k nim proto modlit. Přesto podle islámské tradice, která se neuvádí v Koránu, navštíví každého mrtvého ihned po smrti andělé Nakir a Munkar, kteří se dotazují na jeho víru. LaLi

23


Téma

Kdo nosí dětem dárky? To, že v Česku a na Slovensku nosí dárky Ježíšek, ví asi každý, v Německu je to také Ježíšek (Christkind), ale sever Německa prochází na Štědrý den tradiční Weihnachtsman. Většina lidí také ví, že v USA a ve Velké Británii rozdává dárky Santa Claus. V Rusku a na Ukrajině dělá dětem radost Děda Mráz a v Polsku zase Svatý Mikuláš. Ve Finsku zastává profesi roznašeče dárků tzv. Velký Ukko, který je vzhledově podobný Santovi, ve Švédsku tuto funkci plní stařec Jultomten se skřítky. V Itálii nosí dárky, asi jako jediná, žena – stará čarodějnice Befana, ve Francii je to zase Papa Noël (otec Vánoc) a ve Španělsku Tři králové. Kromě Ježíška, který je popisován jako malé dítě a které nikdo nikdy neviděl, se většina vánočních bytostí podobá Santovi Clausovi, který žije u severního pólu a vozí dárky na saních se soby, ať je to Děda Mráz, Svatý Mikuláš, Velký Ukko nebo Jultomten či Papa Noël. Jediná čarodějnice Befana a Tři králové jsou jiní.

24

Aneta Machátová, ilustrace Dominika Brosová


Téma

Hity letošních Vánoc Po první adventní neděli už asi ve svém okolí nenarazíte na člověka, který by si nelámal hlavu s tím, co pořídit svým blízkým pod stromeček. Občas prostě bývá těžké vybrat dárek, o kterém se nedá říct, že je nudný nebo běžný. Celý internet se ale hemží originálními a zajímavými tipy na vánoční nadílku. Je tedy možné, že nakonec budete zvažovat, jestli vůbec obdarujete někoho jiného než sami sebe.

Začneme u těch nejmenších, takže pokud máte třeba desetiletého sourozence (nebo jen chodíte do primy), mohlo by vás zajímat letadlo na dálkové ovládání, svítící tkaničky či poukázka na paintball. Pro malé slečny ale bude atraktivnější multifunkční tajný USB deník (který umožňuje od vkládání různých textů nebo obrázků i výklad snů atd.) a kurz jízdy na koni.

Jednoznačnými vítězi v kategorii dárky pro rodiče jsou parfémy a hodinky. Letos se s nimi roztrhl pytel, a tak se servery jen předhání, kdo nabídne nižší cenu. Dále internet pro mamky nabízí kosmetiku a šperky.

Pro babičku a dědu na internetu seženete během minuty nepřeberné množství různých zdravotních doplňků stravy. Zapít je mohou další letošním hitem, a to kvetoucími čaji. V nabídce jsou také odpočinkové víkendové pobyty v lázních či horských penzionech. Pro srovnání například americká stránka squidoo.com mezi TOP 10 „prezentů“ letošních Vánoc řadí jednodílné pyžamo pro dospělé, tablet, laserový odstraňovač chloupků nebo jezdící auta pro děti. Natálie Illková, foto internet

25


Téma

Vánoční stromečky tak trochu naruby Jste příznivci českých vánočních zvyků, tradic a zkrátka takových těch klasických Vánoc? Nebo podporujete designové revoluce za jakýchkoli příležitostí? Pokud ano, jistě se vám bude líbit novinka, kterou uvedla americká značka ze San Franciska, Treetopia. Koho někdy nenapadlo, jak by vypadal stromeček naruby postavený na špičku. Treetopia tuto myšlenku zrealizovala a uvedla do prodeje. A nejen tu, v jejich sortimentu umělých vánočních stromečků se objevily barevné, duhové stromečky, dokonce i ozdobené palmy. Vánoce, i vánoční stromečky, zažily už spoustu módních výstřelků, ale především se jednalo o nezvyklé ozdoby, kterými jsme poseli naši jedličku, borovici, smrček nebo jiný, klidně i umělý, obyčejný stromeček. Treetopia přišla s něčím tak nekonformním, že na stupnici „netradiční Vánoce“ posunula laťku zas o několik příček výš. Co se velikosti týče… Stromečky nejsou jenom různých barev, tvarů, ale i velikostí a cen. Můžete si pořídit malý asi tak 66 centimetrový, střední metrový, až po vysoký 162 centimetrový stromek. V cenové relaci od pár seti korun až po 11 000 korun, které zaplatíte za vysoký bílý stromek. Nápaditost a kreativitu nemůžeme designérům Treetopie upřít, ale myslím, že většina z nás raději zůstane u staré klasiky. Vánoční stromeček, který pod sebou schovává kupu dárků je neodmyslitelnou součástí Vánoc, proto si ho všichni rádi ponecháme, stejně jako jiné krásné vánoční tradice.

26

Denisa Chňoupková, foto designmagazin.cz


Téma

Pečte (na) to! Určitě to taky znáte, během vánočních svátků ležíte u televize a koukáte na své oblíbené pohádky. Fajn, že? K úplné pohodě vám ale stále něco schází. Co? Cukroví přece. S těmito sladkostmi vám půjde lenošení hned líp, tak se na blížící prázdniny pořádně připravte a upečte si alespoň pár kousků toho nejjednoduššího, co receptáře nabízejí.

Nejjednodušší kokosky - Suroviny: 200 g strouhaného kokosu, 150 g cukru moučka, 2 vejce - Postup: Všechny suroviny smícháte a uděláte z nich těsto, ze kterých potom tvoříte malé hromádky. Pečte při nižší teplotě do zrůžovění.

Vanilkové rohlíčky - Suroviny: 400 g hladké mouky, 150 g cukru moučka, 300 g másla, mleté vlašské ořechy, vanilinový cukr - Postup: Ze všech surovin vypracujete těsto, ze kterého vyválíte válečky. Z těch potom odkrajujete stejně velké kousky, ze kterých tvarujete rohlíčky. Upečené vanilkové rohlíčky obalíte za tepla ve směsi moučkového a vanilkového cukru.

Perníčky - Suroviny: 200 g hladké mouky, 120 g cukru moučka, lžíce medu, 2 vejce, půl lžičky jedlé sody, 100 g Hery, lžička perníkového koření - Postup: Celé vejce rozšleháte s rozehřátým medem, cukrem a rozpuštěnou Herou. Pak přidáte mouku se sodou a perníkové koření. Vše dobře propracujete a spojíte v tuhé těsto. Dáte do mikrotenového sáčku a necháte 2 dny odležet v chladnu. Na pomoučeném vále vyválíte a vykrajujete formičkami různé tvary. Před pečením i po něm potřete rozšlehaným celým vejcem. Vychladlé zdobíte polevou.

Natálie Illková

27


Tvorba

Noční Václavák = noční kluby… Praha. Konečně. Odbije devátá hodina večerní, nejvyšší čas užít si hlavní město v jeho krásné předvánoční atmosféře. Rtuť teploměru se bázlivě schovává a zalézá před mýma očima někam pod rysku, která označuje bod mrazu. Pravda, fotka s jazykem přilepeným k soše svatého Václava by dnes mohla znamenat bolestivou zkušenost, o to větší pokušení nabízí stánek až kýčovitě umístěný do středu Václavského náměstí. Horké nápoje. Říká se: „Když jsi na pochybách, vždycky jdi za nosem.“ Omamná vůně skořice a svařeného vína naláká, cena lehce odradí, roztomilá dívka za pultíkem nakloní misky vah k nákupu. Piju. Procházím se. Není mi však přáno. S rukama roztaženýma přes celý chodník a suverénním krokem míří někdo zkřížit krok můj. S nejlepším úmyslem, samozřejmě. Laskavý africký přízvuk, lámaná angličtina, bere mě kolem ramen a vede přes trať trolejbusu k chlípně osvětlenému klubu. Za vstupem nevzhledná dáma, která se křečovitě kroutí u tyče. Vyzývavým pohledem mě láká do zákoutí svého pracoviště. Nechci dovnitř. Však zvědavost, možná lítost, dost možná i rozzářená tvář ghanského chlapíka ve dveřích, jež nesnesla odmítnutí, mě dohnala až ke schodům v klubu. Ty schody… Hlubší a temnější než do útrob pražského metra. Všechny svítí stejnou červenou barvou a zlověstné dunění blíží se s každým dalším krokem. Duc-duc… duc-duc… ne, to není hudba zdola, to srdce buší na poplach. Otáčím se. Vybíhám zpět do noční tmy a snažím se nevnímat skupinu takzvaných „lovců duší“, kteří na mě pořvávají, natahují ruce a nakonec litují, že tu mou nezlákali. Takhle nějak to vypadá, když si do svého soukromého rozhovoru či poklidné chůze s kelímkem horkého svařeného vína necháte vstoupit na první pohled sympaticky vyhlížejícího muže, zpravidla tmavé pleti. „To si, sakra, nemůžu vypít ani jeden blbej svařák?“ proběhne vám hlavou, když už vás zmíněný „lovec“ drží za zápěstí a se slovy „Hey man where are you going? Listen, there is a cabaret, free entrance, buddy!“ táhne ke dveřím toho údajně nejlepšího klubu na celém Václaváku. Vysněný nápoj, který držíte přitisknutý k vymrzlému nosu, srkáte a nasáváte předvánoční atmosféru slavné Prahy, je náhle vůní minulosti a vás čeká jen nervózní chůze vstříc prostopášným ženám… duc-duc… duc-duc.

28

Marek Ustohal


Tvorba

Zapisuju barvu lásky přátelství nenávisti štestí v šestnáctkové soustavě. A z duhy je jen hromada zbytečných čísel.

Stejně nejsi to slunce. Přestáváš věřit pravdě. Vysvětlivky nechávám si jako vždycky na ráno Ráno. Říká se, že je moudřejší večera. Se zazvoněním budíku však všechna moudrost zmizela.

Kamila Hejsková

29


Tvorba

KYBERŠIKANA…

...není vítána 30

Lukáš Marek, Marek Hodějovský, Dušan Zoufalý


Kultura

Svatovítský poklad přístupný veřejnosti Svatovítský poklad se po dvaceti letech objevil na veřejnosti. Dne 16. prosince byla otevřena na Pražském hradě výstava, jejíž návštěvníci mohou spatřit některé ze vzácných předmětů. Skoro tisíc let stráží kněží kapituly svatého Víta chrámový poklad plný drahocenných předmětů, svatých ostatků, relikvií a historických památek. Najde se mezi nimi i meč svatého Václava, korunovační kříž Karla IV. a také se mezi nimi skrývá třeba lebka jednoho nejdůležitějších autorů Bible – svatého Lukáše, nebo dokonce část hole, s níž prorok Mojžíš nechal rozestoupit vody Rudého moře. Počátky pokladu se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů včetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné. Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším exemplářům patří například půlmetrový zlatý relikviářový kříž, jež byl využíván při korunovacích, který nechal zhotovit Karel IV. Svatovítský poklad byl od 19. století až do roku 1950 vystavován v Hilbertově klenotnici v katedrále sv. Víta. V roce 1961 byl přenesen právě do překrásných prostor kaple sv. Kříže, odkud zmizel na začátku devadesátých let kvůli nevyhovujícím bezpečnostním podmínkám. Stálá expozice by měla být na místě alespoň deset let. Kvůli choulostivým prostorám sem bude mít přístup vždy maximálně 45 osob. Aneta Machátová

31


Divadlo

Divadlo Járy Cimrmana Cimrman, Smoljak, Svěrák: AFRIKA (Češi mezi lidožravci) Tato v pořadí už čtrnáctá hra z dílny Járy Cimrmana se opět skládá ze série úvodních referátů a následně hry samotné, kde se čeští cestovatelé vydávají prozkoumat černý kontinent, Afriku. Výpravě na území téměř nedotčené civilizací velel dr. Emil Žába a spolu s ním jel i křesťanský misionář Cyril Metoděj, dále sponzor celé akce, baron Ludvík von Úvaly u Prahy a konečně i řidič vzducholodi Bohuslav Puchmajer. Poté, co přistáli v Africe, se snažili navázat přátelský vztah s tamním kmenem černochů albínů, jejichž náčelník se jmenoval Líná Huba. Vše za něj proto vyřizovali jeho dva poskoci Uku a Lele. Aby se všichni lépe dorozuměli, naučil bratr Cyril Metoděj lidožravce česky. Ti nejprve samotné cestovatele, jejich dary i mateřštinu přijali velmi vlídně, ale následně se rozhodli je sníst. Zoufalí účastníci výpravy byli nakonec zachráněni, lidojedi si totiž při učení češtiny oblíbili spisovatele a básníka J. V. Sládka. Proto se s Žábou a spol. vydali na zpáteční cestu do Prahy, aby slavného umělce mohli poznat osobně. Po seznámení Afričané zůstali jako živé exponáty v muzeu. V celé hře, referáty nevyjímaje, je řada hlášek a vtipů, herci občas děj přeruší vsuvkami např. o jmelí. Spolupracují i s publikem, J. V. Sládka vždy vyberou „podle zřejmé podoby“ mezi diváky v předních řadách. Afrika trvá přes hodinu a půl a téměř celou dobu se budete smát, to je jisté.

Režie: Ladislav Smoljak

Premiéra: 2002

Hrají: Zdeněk Svěrák (Emil Žába), Miloň Čepelka (Cyril Metoděj), Bořivoj Penc (Ludvík von Úvaly), Genadij Rumlena (Bohuslav Puchmajer), Jan Hraběta (Líná Huba), Marek Šimon (Uku), Robert Bárta (Lele)

32

Natálie Illková, foto Divadlo Járy Cimrmana


Film

Vendeta Tento nový český thriller režírovaný Miroslavem Ondrušem nedávno přišel do kin. V hlavních rolích se představí Ondřej Vetchý, Oldřich Kaiser, Igor Chmela, Marek Taclík, Lucie Šteflová, Ondřej Havel, Václav Vostárek, Václav Neužil ml. a Leoš Noha. Na opuštěné mýtině najde lesní správce (Oldřich Kaiser) ležet bezvládné tělo muže (Ondřej Vetchý). Podaří se mu ho vzkřísit, muž si ale nic nepamatuje. Neví, jak se do lesa dostal, ani proč je celý od krve, a namísto odpovědí z místa uteče. Správce se vydává za ním a postupně zjišťuje, že muž je zapletený do krvavé msty, kterou možná sám inicioval a v níž důležitou roli hraje jeho čtrnáctiletá dcera (Lucie Šteflová). Kromě toho jsou ve hře čtyři miliony korun, dva uplacení policajti (Igor Chmela, Marek Taclík) a trojice mladíků (Ondřej Havel, Daniel Novák, Václav Vostárek), která rozhodně nemá čisté svědomí. V jednom dni, během několika hodin, tak jeden zločin spojí osudy několika lidí. Nic ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, protože hranice mezi pomstou a zločinem je velmi tenká. V jednom dni, během pár hodin, spojí pomsta osudy několika lidí. Kdo z nich je vrah a kdo oběť? Názory na tento snímek jsou různé, slyšeli byste spoustu kritiky, ale určitě i chválu. Kritici tvrdí, že se Miroslavu Ondrušovi nepovedlo dovést vše do dokonalosti, také ale píší, že ve filmu dopředu neodhalíme, co přijde v zápětí, a to je podle mě dobře, protože nikdo nechce předem vědět, jak nějaká situace dopadne. Myslím, že i přes negativní recenze tento film stojí za zhlédnutí, protože thrillerů v české kinematografii určitě není moc. Režie: Miroslav Ondruš

Drama/Thriller

90 min

Česko 2011

Hrají: Ondřej Vetchý, Oldřich Kaiser, Igor Chmela, Marek Taclík, Lucie Šteflová, Ondřej Havel, Václav Vostárek, Václav Neužil ml., Leoš Noha Aneta Machátová, foto csfd.cz

33


Jazykový koutek

ESPAŇOL? (2) Předvánoční španělštinu jsem zaměřila na praktické užití výslovnosti z minulé lekce, a to v následujícím rozhovoru s Estebanem Charriou, letošním výměnným studentem z Kolumbie, kterého jsem se zeptala na Vánoce a vánoční zvyky v Kolumbii. Text je dvojjazyčný, takže si zkuste přečíst španělský text a pokud nebudete úplně všemu rozumět, český text vám pomůže.

Navidad en Colombia

Vánoce v Kolumbii

Como se celebra la Navidad en Colombia?

Jak se slaví Vánoce v Kolumbii?

En Colombia la Navidad representa el nacimiento del Niňo Jesús. Es momento para estar con toda la família. Es decir, estar junto con todos los abuelos, tíos, primos, papás y hermanos en un mismo lugar al rededor de un arbol de Navidad y una esperada cena. No hay lugar para tristezas, conflictos o preocupaciones, solo hay felicidad y cantos de Villancicos. La celebracion de la Navidad puede variar un poco entre las regiones del país, o entre famílias, aunque en esencia solo se busca que la família este feliz. Especialmente en mi ciudad la Navidad también significa el início de la feria. 2 semanas de solo fiestas, paseos, carnavales, conciertos desde la maňana hasta la madrugada.

Vánoce v Kolumbii představují narození Ježíška. Je to příležitost, abychom byli s rodinou. To znamená být se všemi prarodiči, strýci, bratranci a sestřenicemi, rodiči a sourozenci na stejném místě kolem vánočního stromu a očekávané večeře. Není to místo na smutky, konflikty a starosti, ale na štěstí a koledy.

Tienen algunas tradiciones propias en estas fechas?

Máte nějaké vlastní tradice v těchto dnech?

Por lo general las tradiciones son: un lindo árbol de Navidad artificial, en donde se

Obecně máme tyto tradice: Krásný, umělý vánoční strom, pod který

34

Oslavy Vánoc se mohou lišit v rámci regionů země, v rámci rodin, i když to, co se hledá je, aby rodina byla šťastná. Speciálně v mém městě Vánoce znamenají začátek zábavové poutě. Jsou to 2 týdny oslav, procházek, karnevalů, koncertů a to od rána až do noci.

Martina Saitlová


Jazykový koutek

ponen todos los regalos y nueve días antes se comienza a realizar las novenas que son momentos importantes antes del Nacimiento de Jesús. El 7 de Diciembre es el día de las velitas. El 15 de Diciembre comienzan los nueve días de novenas, son nueve días de rezar, cantar, bailar y comer en família y entre amigos.

se dávají všechny dárky. Devět dní před Vánoci se začínají sloužit mše. Jsou to důležité chvíle před narozením Ježíše. Sedmý prosinec je dnem svíček. 15. prosince začínají mše a devět dní modlení, zpívání, tancování a rodina i přátelé se scházejí u obědů.

Se hace un pesebre con muňecos y mucha creatividad, para representar el sítio donde nació Jesús. Los regalos representan los Regalos de los 3 reyes Magos. Todo esto hasta que llega el 24 de Diciembre.

Dělá se betlém s velkou kreativitou na reprezentaci místa, kde se Ježíšek narodil. Dárky představují dary Tří králů. Všechno toto končí s příchodem 24. prosince.

Como celebran la Noche buena en tu casa?

Jak se slaví Štědrý večer u tebe doma?

El 24 de diciembre se madruga a visitar todos los seres queridos y se corre preparando toda la noche. El almuerzo para algunas famílias es importante pero para otras no, y se acostumbra almorzar lo que prefieran, no hay una comida especifica. Por la Noche se reune toda la família sin excepción a estar juntos mientras son las 12:00 de la noche. Para los niňos chiquitos se esconden los regalos y para los demás se ponen al rededor del árbol. Antes de las 12:00 llega la cena que tampoco es una comida especial pero tiene gran importancia porque es la union familiar. Cuando llegan las 12:00 se realiza la ultima novena, que es el nacimiento de Jesús en el pesebre. Se cantan y bailan los villancicos y terminada la novena se comienzan a entregar los regalos.

24. prosince vstáváme brzy ráno, abychom navštívili všechny ty, co máme rádi a rychle se připravujeme na večer. Oběd je pro některé rodiny důležitý, pro některé ne. Jsou zvyklé obědvat to, co chtějí, nemáme speciální pokrm. Večer se sejde celá rodina bez výjimky, aby byla do půlnoci spolu. Pro malé děti se dárky schovávají a pro dospělé se dají pod vánoční stromeček. Před půlnocí si dáme očekávanou večeři, což také není žadné typické jídlo, ale má velký význam, protože je to rodinné spojení. O půlnoci se uskuteční poslední mše, což je narození Ježíška v betlémě a zpíváme koledy, tančíme. Po ukončení mše si r o z d ě l u j e m e d á r k y . >>

35


Jazykový koutek

>> Los niňos buscan los regalos. Estos regalos se ponen en nombre del niňo dios, para los mayores se entregan cada uno entrega el regalo que tiene para el otro, se agradecen, se abren los regalos y el resto de la noche hasta que cada uno no pueda más de sueňo se juega con los regalos. Se baila, se canta y se preparan para el inicio de la feria.

Malé děti hledají ty své. Dárky se dávají ve jménu Ježíška, takže dospělí si je navzájem rozdělují a děkují si. Otevřou se dárky a zbytek noci, dokud se nám nechce spát, si hrajeme s dárky, tančíme, zpíváme a připravujeme se na začátek poutě.

Como celebran el Aňo Nuevo en Colombia?

Jak se v Kolumbii slaví Nový rok?

La mayor tradición es hacer un muňeco se paja del tamaňo de una persona normal que representa el „aňo viejo“. Toda la família se reune en la noche y se acostumbren hacer cosas para la buena suerte como comer 12 uvas, salir con maletas de la casa para que hayan viajes, usar ropa interior amarilla, tener plata en los bolsillos, estrenar ropa. Se acostumbra una cena especial antes de las 12:00 de la noche, y a las 12:00 se quema el muňeco del aňo viejo, mientras todos celebran con champagne acompaňada la noche de polvora y regalos.

Největším zvykem je udělat slaměného panáčka v životní velikosti, který symbolizuje „starý rok“. Celá rodina se v noci sejde a dělá různé zvyky pro štěstí jako sníst 12 hroznů, vyjít z domu s kufry, aby byla spousta cestování, mít žluté spodní prádlo a mít peníze v peněžence a vzít si nové oblečení. Před půlnocí je zvykem navečeřet se. O půlnoci se spálí slaměný panáček, zatímco všichni oslavují se šampaňským, ohňostrojem a dárky tuto noc.

Nos puedes decir algo chistoso que te paso o a tu família en estas fechas?

Mohl bys nám říct něco legračního, co se tobě nebo tvé rodině v těchto dnech přihodilo?

Lo especial del muňeco del „aňo viejo“ de mi família es que por dentro lleva polvora y aunque es muy peligroso, siempre sucede algo inesperado muy divertido. Tambien como tradicion de mi família cada integrante bebe ron y lo escupe en el muňeco y no falta el que queda borracho y empieza a d ecir estup id eces.

To speciální na slaměném panáčkovi v naší rodině je, že uvnitř má střelný prach, a i když je to velmi nebezpečné, vždy se stane něco nečekaného a velmi zábavného. Jako jedna z tradic mé rodiny je, že každý člen se napije rumu a vyplivne ho na slaměného panáčka. Nechybí ten, kdo se nakonec opije a z a č n e ř í k a t n e s m y s l y .

36


Jazykový koutek

Ahora que ya crecí despues de todas las costumbres salimos con mis amigos a rumbiar y a continuar a la feria de Cali con nuevos sueňos, nuevas metas y mucha alegría.

Teď, když už jsem větší, po všech tradicích chodíme ven s kamarády zařádit si do ulic a pokračovat na pouť v Cali s novými sny, novými cíli a velkou radostí.

Y la ultima pregunta. Como te ha gustado tu estancia en Republica Checa? :)

A poslední otázka. Jak se ti zatím líbí tvůj pobyt v České republice?

Republica Checa ha sido la mejor experiencia que he vivido. Llegue solo sabiendo decir „ahoj“ y este maravilloso país me abrio sus brazos y me acigio con mucho cariňo. Tomar la decision de venir a Republica Checa ha sido la más loca y mejor decision que he tomado. He conocido un hermoso lugar con personas increíbles como mi família Saitlova, mis amigos del colegio y de clase y mis increíbles amigos de futbol. Sera la primera vez que pasare la Navidad lejos de mi família. Primera vez que pasaré la Navidad con nieve en otra cultura. Cada día es un día donde aprendo nuevas cosas, veo el mundo de una manera diferente y vivo experiencias culturales. Mi família me acogio y me enseňo a vivir entre ellos. El colegio acepto recibir un extranjero. Ahora hago parte del colegio en sus deportes, en sus clases, en sus experiencias. La ciudad recibió un extranjero con los brazos abiertos y ahora hago parte del equipo de futbol de la ciudad donde encontré los mejores amigos.

České republika je tou nejlepší zkušeností, kterou jsem zažil. Přijel jsem pouze se znalostí slovíčka „ahoj“. Tato kouzelná země mi otevřela náruč a přivítala mě s láskou. Rozhodnout se jet do Česka je tím nejšílenějším a nejlepším rozhodnutím, jaké jsem kdy udělal. Poznávám krásné místo s neuvěřitelnými lidmi jako je moje rodina Saitlova, moji s p o l u ž á c i a m o j i skvělí kamarádi z fotbalu. Bude to poprvé, co strávím Vánoce daleko od mé rodiny. Bude to poprvé, co strávím Vánoce se sněhem v jiné kultuře. Každým dnem porozumívám novým věcem, koukám se na svět jinýma očima a prožívám to, co jsem si nikdy nepředstavoval. I přes kulturní rozdílnost mě má rodina přijala a naučila mě mezi nimi žít. Škola dovolila vzít mezi sebe cizince. Teď jsem součástí sportovních aktivit, vyučování, zkušeností. Třebíč také přijala jednoho cizince s otevřenou náručí a dnes jsem hráčem městského fotbalového týmu, kde jsem potkal nejlepší kamarády. >>

37


Zábava

>> Estoy feliz y lo único que me pone triste es pensar que un día me tengo que ir. Muchas gracias por todo. Lo que he aprendido y lo que voy a aprender nunca lo voy a olvidar. Son un país maravilloso donde los sueňos se hacen realidad.

Jsem šťastný a to jediné, z čeho jsem smutný je, že jednoho dne budu muset odjet. Za vše vám moc děkuji. To, co jsem se už naučil a co se ještě naučím nikdy nezapomenu. Jste skvělou zemí, kde se sny stávají skutečností.

Postřehy z hodin J.: „Kaspické moře je jeden velkej rybník.“▪ J.: „Minule jsme nakousli Banánové republiky.“▪ K.: „Do tohoto bodu zavěsím osmdesátikilové závažíčko…“▪ L: „Příští týden tu nebudu, jedu na kurs s trpaslíky.“

Facebooková skupina „Petáková je robot“ přišla s exkluzivním zjištěním! Tajemství: Pokud vydělíme počet úloh (4500) počtem stran v knize (304) dostaneme cca 14,8. Pokud k tomuto tajemnému číslu přičteme 5,2 tak dostaneme číslo 20 a to se rovná počtu kapitol v knize. Znamená to něco? Chce nám kniha něco sdělit? Nebo je to jen další neobjasněná záhada v dějinách lidstva?

38

Jan Vacek, internet


Komiks

Ondřej Pěnčík

39


časopis studentů Gymnázia Třebíč ročník 31 číslo 3 vyšlo 20. prosince 2011 2. ŠKOLNÍ ČASOPIS VYSOČINY 2010 Vydavatel: Gymnázium Třebíč Masarykovo náměstí 9/116, Třebíč

Na vrátnici školy lze zakoupit výroční zprávy za školní rok 2010/2011.

Redakce: Marius Jaroslav Svoboda (Ria) Jan Vacek, Radka Krejčová (LaLi), Aneta Machátová, Natálie Illková, Jakub Sláma, Denisa Chňoupková, Václav Kulovaný, Karolína Mládková, Martina Saitlová, Ondřej Pěnčík Technická a výtvarná podpora: Mgr. Lenka Mahelová Fotograf: Jan Němec Další přispěvatelé: M. Sýkora, K. Hejsková, D. Brosová, A. Polomská, M. Hodějovský, L. Marek, D. Zoufalý

Obsahují seznamy tříd s fotografiemi, zadání přijímacích zkoušek, studentskou tvorbu, výsledky hospodaření školy a příspěvky pedagogů.

Design a celková koncepce: 2004-2011 Marius Jaroslav Svoboda náklad 60 výtisků www.gtr.cz/zvonek VAŠE PŘÍSPĚVKY V KOŠI NEKONČÍ!

Příspěvek do gymnazijní matice, proti kterému jsou zprávy vydávány, je minimálně 30 Kč.


časopis studentů Gymnázia Třebíč ročník 31 číslo 3 vyšlo 20. prosince 2011 2. ŠKOLNÍ ČASOPIS VYSOČINY 2010 Vydavatel: Gymnázium Třebíč Masarykovo náměstí 9/116, Třebíč

Na vrátnici školy lze zakoupit výroční zprávy za školní rok 2010/2011.

Redakce: Marius Jaroslav Svoboda (Ria) Jan Vacek, Radka Krejčová (LaLi), Aneta Machátová, Natálie Illková, Jakub Sláma, Denisa Chňoupková, Václav Kulovaný, Karolína Mládková, Martina Saitlová, Ondřej Pěnčík

Obsahují seznamy tříd s fotografiemi, zadání přijímacích zkoušek,

Technická a výtvarná podpora: Mgr. Lenka Mahelová

studentskou tvorbu,

Fotograf: Jan Němec

výsledky hospodaření školy

Další přispěvatelé: M. Sýkora, K. Hejsková, D. Brosová,

a příspěvky pedagogů.

A. Polomská, M. Hodějovský, L. Marek, D. Zoufalý Design a celková koncepce: 2004-2011 Marius Jaroslav Svoboda

Příspěvek do gymnazijní matice,

náklad 60 výtisků www.gtr.cz/

proti kterému jsou zprávy vydávány, je minimálně 30 Kč.

Zvonek 3/XXXI  
Zvonek 3/XXXI  

Zvonek 3103

Advertisement