Page 1

01 | ČERVEN 2009 | 74 Kč | 3,49 EUR | 105 Sk

4

POHLEDY NA

CYKLISTIKU

Bike

SILNIČKA NEBO

LEZENÍ

CESTA Z MĚSTA

SURFOVAT

W akeboarding, VÍC NEŽ SPORT NA 14 DNÍ DO FRANCIE

TESTY


OBSAH WILD MAG ZAJÍMAVOSTI 6–7 WILD BIKE ŽENY KOLO A ZPĚV 10–11 SILNIČKA NEBO BIKE? 12–13 VÍŠ, HOLKY JINAK TO MAJ´ 14–17 BIKE HARDWARE 18–19 BIKE FASHION 20–21 MINITESTY 22–23 MTB TIPY: JUNGFRAU REGION 24–29 WILD GALLERY 30–33 KÁJA POLÍVKOVÁ: ŽENA Z MASA A KOSTÍ 34–35 SPINNING 36–37 SPORTOVNÍ VÝŽIVA 38–39 ZADÁNO PRO „CYKLOMAMINKY“ 40–41 WILD GALLERY 42–45 ROAD HARDWARE 46–47 WILD ROCK CESTA Z MĚSTA 48–51 ROZHOVOR: NELLY KUDROVÁ 52–53 KAM ZA LEZENÍM 54–55 WILD GALLERY 56–60 ROCK HARDWARE 61–65 WILD TRIP THAJSKO: EXOTIKA PLNÁ ÚSMĚVŮ 66–69 WILD WATER WAKEBOARDING JE VÍC NEŽ SPORT 70–73 SURFOVAT NA ČTRNÁCT DNÍ DO FRANCIE 74–75 WATER HARDWARE 76–77 WILD GALLERY 78–79 TERMÍNOVKA 80 ADRESÁŘ 81

TO JSOU PANEČKU ŽENY!!! DÁMY, SPORTOVKYNĚ, POHODÁŘKY, OSOBNOSTI, POŽITKÁŘKY, ZÁVODNICE, ... VIOLA OTTOVÁ (FASHION GURU) … že tu tvář poznáváte… slyšíte staré známé: milé děti, klidně se posaďte a je tu váš Večerníček… Máte pravdu, je to ona herečka, moderátorka, novinářka a prafinalistka Miss Československo 1990, která nezapře svůj temperament, šmrnc a pohodový přístup k životu. Má ráda: tvůrčí, nadšené, důsledné, vnímavé lidi a kuřecí řízky, a nemá ráda: hloupost, intriky, nepoctivost, faleš a zemlbábu. Na stránkách Wild Catu vás vtáhne do tajů ženskosti. Ostatně cyklistika je přeci ženského rodu a my ženy chceme být i při sportu šik.

KATEŘINA SOBOTKOVÁ (FREERIDE GURU) … slova, která mužskému uchu lahodí a v některých ženách vzbuzují respekt: mojí největší (sportovní) láskou je freeskiing a MTB. Ráda ale taky lezu nebo se toulám po horách s batohem na zádech, zacvičím si jógu nebo se jen tak proběhnu po lese. Žádný sport jsem nikdy nedělala závodně, sportuju prostě proto, že mě pohyb strašně moc baví a k životu ho potřebuju. Jsem ráda, že můžu svými zkušenostmi alespoň trošku přispět a ukázat, že sportovat může každá holka. Ráda bych podpořila všechny ženy, které sportují nebo sportovat chtějí, ale třeba nevědí, jak začít…

ANDREA MELENOVÁ (LIFESTYLE GURU) … psaním se živím už osm let a doufám, že mě to nikdy neomrzí. Kromě toho mě baví spousta věcí. Mám ráda hudbu, film, divadlo, badminton, plavání, veselé lidi, google.com… „Věnuji tomu každou volnou chvilku.“

MILADA HEBELKOVÁ ČINČEROVÁ (OUTDOOR GURU) … vysoko a krkolomně… vždycky mě přitahovaly všechny možné druhy sportů, a tak se dá říct, že jsem postupně vyzkoušela skoro všechno. Mojí srdeční záležitostí se stalo lezení, které v sobě spojuje krásu a eleganci pohybu se schopností se překonat, a ještě se u toho hezky opálím na vysluněném vrcholku skály. Není však mou jedinou vášní. Tou je i skvělé bikeování v divokém terénu, jen tak si vyběhnout na skialpech na zapomenutý vrchol hor nebo zkusit všechno dohromady na několikadenních adventure závodech, ve kterých se najde opravdu od každého kousek. Další mou – nesportovní – vášní je fotografie. Právě jsem si udělala ohromnou radost a koupila si svou první digitální zrcadlovku.

3


ÄÃÈÓÎÑÈÀË FOTO: LIBOR VOBORSKÝ

REDAKCE

číslo 1, ročník 1 ŠÉFREDAKTORKA Hanka Topolovová hanka@wild-cat.cz

Milé divoké kočky, (ale klidně i kočky pohodářky nebo koťátka, která se skutečné divočiny zatím trochu bojíte), Možná vám budeme připadat tak trochu jako naivky, v dnešní ekonomické džungli přijít na trh s novým, ryze kočičím titulem – prvním dámským outdoorovým časopisem, šitým na míru šelmám, šelmičkám, bikerkám, turistkám, horolezkyním, vodačkám (divoká kočka se ani vody nebojí), lyžařkám… Tým našich divokých koček (tvůrčí jádro časopisu) jsou ženy, které vědí, že máloco je pro mužský mozek tak nepochopitelné, jako ženské myšlení. Je to prostě dáno. Vystižně je to popsané v jednom starém vtipu: Líný Džin se ptá profesora, který jej právě vysvobodil z lampy, co si teda bude přát, když už ho probudil. A pan profesor bez rozmýšlení vyhrkne, že by rád postavil dálnici mezi Francií a Anglií. Do toho zase začne ten líný Džin brblat, že je to moc práce a kdesi cosi a prý přej si něco jiného. A pan profesor po dlouhém rozmýšlení řekne, že by rád rozuměl ženám. Džin zezelená, začne se klepat a koktavě se zeptá, zda dálnici čtyřproudovou nebo šestiproudovou. Tým našich divokých koček – zná úskalí ženského života , doma, v přírodě i při sportu. Troufnu si proto tvrdit, že Wild Cat ví, po čem ženy, potrefené podobnou filozofií, touží. Záměrem je rozšířit smečku divokých koček, ukázat jim krásy divokého života (proč máme jen pasivně doprovázet naše kocoury). A přitom všem zůstat divoce

DESIGN Markéta Antoníčková INZERCE inzerce@wild-cat.cz, tel.: 775 610 757 REDAKTORKY Viola Ottová, Kateřina Sobotková, Milada Hebelková Činčerová, Andrea Melenová JAZYKOVÁ KOREKTURA Jana Hájková PŘEDPLATNÉ, DISTRIBUCE Veronika Kolářová Informace na www.wild-cat.cz nebo na predplatne@wild-cat.cz VYDÁVÁ SLIM media s.r.o., IČ 27175511 ADRESA REDAKCE Husitská 344/63 130 00 Praha 3-Žižkov redakce@wild-cat.cz tel.: 222 780 286 Příspěvky, fotografie a názory zasílejte na adresu redakce.

krásné, takové, jak nám káže naše divoké, leč stále kočičí ego. A jak se vlastně divoká kočka (čtenářka Wild Cat) pozná? Snadno. Stačí, že má ráda přírodu, je aktivní, má svůj názor, umí se bavit (a to zejména sportem), vyhledává dobrodružství, miluje krásu. Je neustále smyslnou šelmou. Wild Cat, podobně jako veškerá příroda kolem, se drží ročních cyklů a sleduje témata, která jsou právě aktuální. Ten první proto zasvěcuje do tajů horské cyklistiky, lezení či letních sportů u vody – wakeboardingu, surfování… V tomto roce k Vám přijde ještě jednou před zimou, po tom už bude ctít jaro, léto, podzim a zimu a vyjde čtyřikrát ročně. Mezitím pak můžete zaskočit na jeho web www.wild-cat.cz. Přejeme mnoho krásných a divokých chvilek v letní přírodě!

COVER FOTO: Scott CENA: 74 Kč/3,49 €/105 Sk Vychází 2x ročně. Toto číslo vyšlo 28. května 2009. Další vyjde v listopadu 2009. Rozšiřuje PNS a.s. a síť sportovních prodejen. MK ČR: E 18 892 ISSN: 1803-8662 Články v rubrice MARKET jsou komerční prezentací.

Hanka Topolovová, šéfredaktorka Wild Cat

4

© SLIM media s.r.o. 2009


ÖÈËßÌÀÆ

REBELKA

SPORTOVNĚ ELEGANTNÍ VŮNĚ

Yvetta Hlaváčová, držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche, žena, jež byla uvedena do mezinárodní plavecké síně slávy v USA – HALL OF FAME, držitelka rekordu v nejdelší říční plavbě (142,2 km) a jediná česká účastnice a zároveň medailistka nejtěžšího a nejdelšího závodu světa na řece Paraná v Jižní Americe (88 km), vydala publikaci o svém životě. Kniha obsahuje 140 barevných fotografií a soukromé, nikdy nezveřejněné fotografie ze života Yvetty.

STYLOVKA

Vůně k ženám bezesporu patří a ke sportovkyni zvláště. Jen je třeba vybrat vhodný parfém, který je jemný a svěží. Většina značek na letní období připravila zajímavé letní vůně. Jednou z nich je Calvin Klein CK One Summer 2009. Jedná se o vůni inspirovanou nekončícím letním dnem u moře a z toho vyplývajícími radostmi – lenošení na slunci, cákání vln a výbuchy smíchu.

CESTOVATELSKÉ WEBY

Pokud si potrpíte na atraktivní, neotřelý design, jistě vás zaujmou produkty značky BUILT, jež přichází na trh s designovými taškami, do kterých snadno schováte laptop či foťák. Jsou vyrobeny z extra hrubého neoprenu, ale nepůsobí objemně. Izolují a ochraňují předměty, jsou trvanlivé, perfektně drží tvar a při uskladnění nezabírají místo. Více na www.designbag.cz.

Blíží se letní období a vy jistě plánujete, zkoumáte destinace, hledáte letenky a další potřebné informace. Dobrým sumářem je obr mezi cestovatelskými weby Tripadvisor.com. Nově přibyly stránky zaměřené na Indii, které jsou výborným zdrojem tipů na ubytování všech kategorií. Tento web pravidelně přináší žebříčky hotelů, a to nejen v kategoriích, ve kterých by se většina z nich ráda viděla. Loni například vydal top ten nejšpinavějších hotelů v Británii.

OUTDOOROVÉ ŠPERKY CATX

Novinka na českém trhu – české outdoorové šperky. Jsou určené ženám cyklistkám, které mají rády přirozenost, výzvy a žijí pestrým životem. Dotvářejí ženskou image a nezáleží na tom, zda právě zdoláváte v sedle horského kola náročný výjezd anebo jen jedete lesní pěšinou, budete stále šik a svá. Značka myslela na ženy (řada MOLLY), muže (řada CHERUBINO) i děti (řada TOPOLINO). Jistě potěší i fakt, že se jedná o ryze české šperky, vesměs vyráběné ručně. CatX-Molly – outdoorové šperky. Více informací naleznete na www.catx.cz.

ROCK POINT PRO ŽENY

Stále více žen propadá kouzlu aktivního života a s tím souvisí i pořizování sportovního vybavení a oblečení. Už je pryč doba, kdy ženy „dědily” výstroj po svých partnerech. Značka Rock Point na tuto skutečnost zareagovala a počátkem května v Paláci Flora otevřela první specializovaný obchod s outdoorovou módou a vybavením pro ŽENY.

6

KOFOLA SENSOR TEAM

Ryze české značky SENSOR a KOFOLA vytvořily velmi netradiční projekt, který si klade za cíl podporovat aktivní životní styl, image a originalitu činnorodých lidí. Mottem celého projektu je, že není nutné být vrcholovým sportovcem (sportovkyní), „drtit” extrémní množství kilometrů, ale být fit a užívat si pocitu přátelství. Účastnit se amatérských závodů, překonávat výzvy, případně vítězit, ale přitom být v dobré náladě. Stejně jako v běžném životě. To a mnohem více je záměrem celého projektu. Pokud byste se chtěla stát členkou, budete vítána, jelikož žen cyklistek je málo.


OTESTUJTE SI SVÉ NOHY Věděli jste, že při běhání má problémy s našlapováním okolo 75 % všech běžkyň? Výsledkem jsou bolesti kolen, holenních kostí nebo například podrážděné Achillovy šlachy. Od března tohoto roku si můžete zdarma v obchodech Intersport na 33 místech v České republice otestovat svá chodidla. Nezáleží na tom, zda jste běžci pouze rekreační nebo profíci. Prostřednictvím rychlého měřicího termopřístroje vám změří optimální tlakové rozložení chodidel a analyzují vlastnosti nohy, jako je vychylování nohou v botách zevně, dovnitř i do rotace. Na měřicí podložku si stoupáte buď naboso, či v ponožce. Díky analýze je možné doporučit botu, která bude vyhovovat požadavkům vašeho chodidla.

NOVÉ VINAŘSTVÍ

K letním večerům, kdy sedíte u ohýnku a vaše příjemně unavené tělo vychutnává zasloužené chvíle pohody a odpočinku, patří dobré víno. Máme pro vás zajímavý tip: jemně perlivé víno světlé barvy s příjemným muškátovým aroma. Chuť je odrůdově typická, výrazná, příjemně sladká – MOSECCO – Muškát Ottonel 2008 od Nového vinařství.

BYLINKOVÍ SPOJENCI

Gyntima, intimní pěna, je účinný mycí prostředek pro ženy cyklistky, který pomáhá předcházet vaginálním infekcím. Díky optimálnímu složení z vybraných přírodních látek např. pinarolu, výtažku ze smrkových výhonků a čerstvého jehličí a aloe vera má antibakteriální, antimykotické a protizánětlivé účinky.


8

ÖÈËßÁÈÊÄ


FOTO: SUPERIOR

CYKLISTIKA JE PŘECI RODU ŽENSKÉHO

9


ÖÈËßÁÈÊÄ

Ženy,

KOLO A ZPĚV

TEXT: HANKA TOPOLOVOVÁ

FOTO: SCOTT

Připomíná vám tento nadpis cosi známého a možná životně pravdivého? Je to tak, možná si vybavíte text písničky Vládi Mišíka & ETC – … to je moje víno, ženy, zpěv, jé… Prostě vše příjemné, co patří k životu. My ženy-cyklistky bychom refrén upravily – mohl by znít třeba takto: … to je moje víno, ženy, kolo, jé, je. NEJEN ŽIVOTNÍ STYL Faktem je, že pro některé z nás aktivních žen, slečen se stala cyklistika, respektive jízda na silničním či bikovém kole, víc než sportovní aktivitou. Nelze přehlédnout, že se tento sport těší stále vyšší popularitě a mnohem více žen podléhá jeho svodům. Důvodů proč je jistě

mnoho, jedním z nich je možná skutečnost, že od přírody máme potřebu se toulat krajinou, cyklistika nám to umožňuje, a navíc nám dodává pocit volnosti. Podle slov většiny z nás si na kole skvěle vyčistíme hlavu, získáme potřebné endorfíny a užijeme zábavu ve společnosti přátel.

1 DŘÍVE, NEŽ SE VYDÁTE NA VÝLET, UDĚLEJTE SI JASNO, CO VÁS ČEKÁ. TEDY JAK DLOUHÁ VAŠE TÚRA BUDE, PROTOŽE S TÍM SOUVISÍ OBSAH CYKLISTICKÉHO BATŮŽKU. 2 NEPODCEŇTE OBLEČENÍ, RADĚJI SI VEZMĚTE NĚJAKÝ TEN SVRŠEK NAVÍC, NAPŘ. VESTIČKU, FUNKČNÍ TRIKO S DLOUHÝM RUKÁVEM. ČÍM DELŠÍ VÁŠ POBYT NA KOLE BUDE, TÍM VĚTŠÍ REZERVU BYSTE V OBLEČENÍ MĚLA MÍT. 3 NESPOLÉHEJTE NA OBČERSTVENÍ, RESTAURACE PO CESTĚ, MOHOU MÍT ZAVŘENO A HLAD JE ŠPAT NÝ KAMARÁD. RADĚJI PŘIBALTE MŰSLI TYČINKU, TATRANKU I PITÍ. 4 ZKONTROLUJTE STAV SVÉHO KOLA. UCHÁZEJÍCÍ DUŠE, STARÝ ŘETĚZ, NEFUNKČNÍ BRZDY BY VÁS NA VÝLETĚ MOHLY NEPŘÍJEMNĚ PŘEKVAPIT. 5 BUĎTE NA SVÉ KOLO HODNÁ A DOPŘEJTE MU PŘED VYJETÍM ZÁKLADNÍ ÚDRŽBU, NAPŘ. NAMAŽTE ŘETĚZ, PROTOŽE KDO NEMAŽE, TEN NEJEDE. 6 BEZPEČNOST JE NA KOLE VELMI DŮLEŽITÁ, NEZAPOMÍNEJTE PROTO NA OCHRANNÉ DOPLŇKY: PŘILBU, SVĚTLO, REFLEXNÍ PRVKY NA OBLEČENÍ ATD. 7 VĚNUJTE POZORNOST VÝBĚRU SEDLA, KUPTE SI DÁMSKÉ. JE UZPŮSOBENO ŽENSKÉ ANATOMII. ŠPATNĚ VYBRANÉ SEDLO MŮŽE PŘI JÍZDĚ ZPŮSOBOVAT NEPŘÍJEMNOU BOLEST A GYNEKOLOGICKÉ PROBLÉMY.

MÁTE TO TAKÉ TAK… Některé ženy vyhledávají jízdu na kole, ne všechny však k této aktivitě přistupují stejně. Podívejme se nyní na cyklistiku různými pohledy a přibližme si některé přístupy žen cyklistek .

ŽENA  SPORTOVNÍ JEZDKYNĚ Možná patříte do skupiny žen, které když se pro něco nadchnou, jdou do toho po hlavě. Třeba se vaší láskou stala jízda na kole a vy jste tomuto cyklistickému mámení propadla natolik, že jste k pohodovým víkendovým výletům připojila i tréninkové vyjížďky v obtížném terénu a vyzkoušela náročnou rychlou jízdu, jež přináší radost a uspokojení. Možná vás současně zlákalo i kouzlo silniční cyklistiky, díky které vaše nohy získávají potřebnou sílu. Pak došlo i na výbavu: své staré kolo, zděděné po příteli, na kterém jste seděla s nepohodlně nataženým trupem a se sedlovkou zasunutou na maximum v rámu, jste umístila do sklepa. Začala jste hledat sportovně orientované modely s geometrií určenou pro ženy, a pořídila si tzv. pěkný stroj.

 I NA VOLNOČASOVÉM OBLEČENÍ VIDÍTE, ŽE SLEČNA RÁDA JEZDÍ NA KOLE TRIČKO  FOX, MIKINA  SCOTT  JDE PO ULICI A OTOČÍ SE ZA SKORO KAŽ DÝM CYKLISTOU

ŽENA  HOBBY JEZDKYNĚ Možná jste si jednou řekla, že to takhle dál nejde. Vzpomněla jste si na Deník Bridget Jonesové a dospěla k závěru, že už nechcete nosit velikost číslo L, XL, propadat depresím a případně si najít pořádného muže. Rozhodla jste se začít se sebou něco dělat, udržovat a zvyšovat svou fyzickou kondici, kvůli redukci váhy a hlavně pro dobrý pocit. Váhala jste, jaký sport vybrat, zda běhání, plavání, in-line brusle nebo jízdu na kole. Dospěla jste k závěru, že ať vyberete cokoliv, pravdou zůstává, že pohyb odbourává stres, zlepšuje spánek a pomáhá snižovat hmotnost. Prostě vás dostane do formy fyzické i psychické. Začala jste navštěvovat hodiny spinningu. Dala šanci i jízdě na kole, které jste si oblíbila a získala i nové přátele. Svou starou plečku jste vyměnila za krásného nového bika. Kolo se stalo vaším kamarádem, cítíte se na něm přirozeně, poznáváte spoustu krásných míst a pociťujete euforii z pohybu ve volné přírodě.

8 NEVĚŘTE POMLUVÁM O CYKLISTICKÝCH VÝSTELKÁCH A LAPAČÍCH BAKTERIÍ. ANTIBAKTERIÁLNÍ A ANATOMICKY TVAROVANÁ VLOŽKA VÁM ZAJISTÍ PŘÍJEMNÝ POSEZ. 9 CHRAŇTE SI OČI. MUŠKY ANI NEČISTOTA NEJSOU NIČÍM PŘÍJEMNÝM. DNES SI MŮŽETE VYBRAT ZE ŠIROKÉ ŠKÁLY BRÝLÍ. VĚTŠINA ZNAČEK VÝBORNĚ SEDÍ, NETLAČÍ A JE V BALENÍ S VÝMĚNNÝMI SKLY. 10 BUĎTE PŘIPRAVENA, PŘIBALTE SI S SEBOU KAPESNÍ NÁŘADÍ NA KOLO A PUMPIČKU. NEVÍTE, KDY SE VÁM MŮŽE HODIT, PŘÍPADNĚ MŮŽETE POMOCI KAMARÁDCE.

10

 I V ŠATNÍKU TÉTO ŽENY NALEZNETE SPORTOVNÍ OBLEČENÍ OD CYKLISTICKÝCH ZNAČEK  ALE KLIDNĚ SE 14 DNÍ BEZ KOLA OBEJDE A DOPŘEJE SI NAPŘ. VÝLET S PŘÁTELI


PRO LEPŠÍ ORIENTACI Neradi bychom vás nudili otřepanými informacemi, ale vaše myšlenky jistě zabloudí k výběru kola – biku, silničky, trekingového kola či citybiku. Víte, jaké vybrat a proč? Vždyť na trhu je tolik modelů a značek. Mnoho různých názvů – kdo se v tom má orientovat. Jsme tu od toho, abychom vám při tom pomohli.

1 SILNIČNÍ KOLO Pokud jezdíte především po silnici, máte ráda pěknou krajinu s klikatící se cestou, na které kilometry ubíhají skoro samy, a jste vyznavačkou rychlosti, doporučujeme vám silniční kolo. Umožní vám svižnou, sportovní jízdu. Úzké pneumatiky nebo galusky, spíše těžší převody, sportovní geometrie a tzv. berany – to jsou jeho typické prvky.

PRO: RYCHLOST, NÍZKÁ HMOTNOST PROTI: NEVHODNÉ NA NEZPEVNĚNÉ CES TY, HROZÍ PRORAŽENÍ DUŠE

2 HORSKÉ KOLO Lákají vás naopak lesní pěšinky, chcete uniknout víru velkoměsta a projíždět se loukou, polem? Sáhněte po horském kole, tzv. biku. Můžete si vybrat hardtail (kolo s pevným rámem) nebo full (kolo s odpružením vpředu i vzadu). Vyznačuje se širokými pneumatikami s hrubším vzorkem, lehkými převody a rovnými řídítky. Na silnici budete sice pomalejší, ale v terénu si jízdu užijete. Zaleží jen na vaší chuti, jaká dobrodružství chcete podnikat.

PRO: MŮŽETE SE VYDAT KAMKOLI PROTI: VYŠŠÍ VÁHA, NA SILNICI JE KOLO RELATIVNĚ POMALÉ

4 CITYBIKE Jak napovídá název – prostě městské kolo, které se podstatným způsobem liší od výše uvedených. Je uzpůsobené pro pohodlnou jízdu v městských ulicích, pro snadné vystupování a nastupování. Chcete-li se tedy po městě pohybovat stylově a přitom civilně oblečena, sáhněte po citybiku.

PRO: KOMFORT, STYL

3 TREKINGOVÉ KOLO Nevíte, pro co se rozhodnout, máte ráda klid lesní cestičky, ale i pěknou silnici? Trekingová nebo chcete-li treková kola (z anglického trek – dlouhá cesta) jsou pro univerzální jízdu přímo stvořená. Geometrie rámů umožňuje pestrou jízdu. Převody jsou lehčí, většinou obdobné jako na kolech horských, řídítka rovná.

PRO: UNIVERZÁLNÍ POUŽITÍ, VHODNÉ NA CYKLOTURISTIKU

PROTI: NEVHODNÉ DO OBTÍŽNÉHO TERÉNU

PROTI: OMEZENÉ POUŽITÍ

NENÍ DŮLEŽITÉ VYHRÁT… Člověk nemusí být drtičem kilometrů, zážitek z pěkné vyjížďky si může vychutnat každý. Získá tak příjemný, ničím nenahraditelný pocit. Někdy sice i ty z nás, které si život bez kola nedokázaly představit, svůj přístup změnily, je to ale škoda. Většinou pak lomí rukama nad přibranými kilogramy, ochablou postavou a zároveň naříkají, že na sportování, jež by jim pomohlo, nenajdou čas. To je ovšem nesmysl, vždyť „kolařina“ je sport, který se dá provozovat takřka v každém věku i životním období.

11


SILNIČKA

BIKE?

ÖÈËßÁÈÊÄ TEXT: HANKA TOPOLOVOVÁ

NEBO

Možná se divíte, proč jsme učinili tento zúžený výběr, ale pravdou je, že většina z nás vybírá právě z těchto dvou cyklistických světů. Někdy by se mohlo zdát , že se jedná o dva pomyslné tábory, které si žijí svým cyklistickým životem, který je plný sportu, natočených kilometrů společných historek, které se probírají u zaslouženého iontového nápoje po výkonu. VZPOMÍNKY NAD ZLATO Faktem zůstává, že kolo se stalo součástí našeho života, volného času, a nástrojem pro psychickou relaxaci, fyzický trénink a společenskou záležitostí. Dávno patří historii doba, kdy cyklistek bylo jak šafránu, popř. kolo pro ně bylo spíše dopravním prostředkem, a ne zdrojem endorfínu, tréninkovým prostředkem a dobrým kamarádem. Doba, kdy chyběly dámské geometrie kola, velikosti a atraktivní design. Dnes je situace jiná. Výběr je opravdu pestrý, a jak si vybereme, záleží jen na nás. Ale pozor! Až vám bude prodejce pět ódy na určitý model, nevěřte mu vše. Neexistuje totiž ideální materiál, komponentáž. Je třeba reálný úsudek a dobrá rada zkušeného.

samotná konstrukce a převodový systém. Úzké ráfky a tenké gumy zajišťují minimální valivý odpor, uchopení řídítek vás vede k aerodynamickému posedu. Nelze opomenout ani fakt, že je méně stabilní, rám je také tuhý a každou nerovnost jezdkyně pocítí. Na silničním kole rozhodně nehledejte žádné lehké nebo superlehké převody, které můžete využít na horském kole nebo trekkingovém kole. Silniční kolo je lehké a ideální na hladké asfaltové povrchy a těžko s ním budete jezdit mimo pevné cesty. Dopororučujeme ho především pro ty z vás , které se chtějí věnovat jízdě na kole opravdu intenzivně, spíše sportovně. Smyslem je spíše soutěžení, zdolání tratě a případný trénink.

FOTO: SCOTT

BUĎ A NEBO…

12

Co žena, to názor. Ani v tomto případě nelze jednoznačně doporučit a vychvalovat jedno či druhé. Podívejme se tedy, co je možné od horského a silničního kola očekávat.

NA SILNICI Ze sedla silničky svět ubíhá dynamicky, rychle, svižně. Celé této skutečnosti také odpovídá

 DYNAMICKÁ, SVIŽNÁ JÍZDA  NÍZKÁ HMOTNOST KOLA  ELEGANTNÍ VZHLED

 JEDNOSTRANNÉ POUŽITÍ S OHLEDEM K TERÉNU


FOTO: LUBOŠ SUŠILA

ŽILETKA  SILNIČNÍ KOLO NEBO TAKÉ JEZDKY NĚ NA SILNIČNÍM KOLE ŠVIH  KRATŠÍ, OBVYKLE TRÉNINKOVÁ VYJÍŽĎKA V OSTŘEJŠÍM TEMPU VYDUPAT KOPEC  VYJET KOPEC VE SVIŽNÉM TEMPU HLAĎÁK  STAV VYČERPÁNÍ, JEŽ JE ZPŮSOBENÝ NEDOSTATEČNÝM DOPLŇOVÁNÍM ENERGIE BIDON  CYKLISTICKÁ LÁHEV HARDTAIL  ČASTO POUŽÍVANÝ NÁZEV PRO BIKE S PEVNÝM RÁMEM, NE „CELOODPRUŽENÝ” BIKE.

VAKEL  JEDNODUŠE VŮLE. VAKEL SE ČASTO VYSKYTUJE NAPŘ. NA ODPRUŽENÝCH VIDLI CÍCH, KDE SE DÍKY OPOTŘEBENÍ DEFORMUJÍ KOMPONENTY VIDLICE V ŘÁDECH MILIMETRŮ A PAK NA SEBE NEDOLÉHAJÍ PŘESNĚ A VZNIKÁ VŮLE UBRAKE  RÁFKOVÉ ČELISŤOVÉ BRZDY VYCHÁ ZEJÍCÍ Z KLASICKÝCH SILNIČNÍCH BRZD VBRAKE  BRZDY S DLOUHÝMI ODDĚLENÝMI RAMENY. OVLÁDACÍ LANKO JE VEDENO PŘES PRAVOU ČELIST DO LEVÉ. DOSAHUJÍ LEPŠÍHO,

ROVNOMĚRNĚJŠÍHO PŘÍTLAKU A VYŠŠÍ ÚČIN NOSTI EMTÉBÉČKO  HORSKÉ KOLO, BIKE MARCOŠKA  ODPRUŽENÁ VIDLICE ZNAČKY MARZOCCHI TEPÁK  MĚŘIČ TEPOVÉ FREKVENCE POUŽÍVA NÝ NA TRÉNINK PIÁNKO  KONSTATOVÁNÍ PRO UKLIDNĚNÍ JÍZ DY PRO BIKERY, PROSTĚ POJEDE SE VOLNĚJŠÍM TEMPEM

DO TERÉNU Horské kolo je dnes v Česku velmi populárním a nejpočetněji zastoupeným typem kola. Horské kolo není moc dlouho na světě, vyvinulo se v druhé půli 70. let v USA. Jeho hlavní předností je, že hodně vydrží a projede všude. Během krátké doby si získalo mnoho příznivců po celém světě. I já osobně patřím mezi vyznavačky jízdy v pěkném terénu, i když je pravdou, že svezení na silničním speciálu má něco do sebe.

ÚNIK ZA HRANICE VŠEDNÍCH DNŮ Právě v dnešním hektickém světě je možnost toulat se lesní pěšinou, naprosto ideálním řešením. Vybrat pěkné místo, vhodný terén, vydat se přes kořeny, po srázech a úzkých pěšinách prostě nemá chybu. Podtrženo sečteno, je vidět, že horské kolo je právem velmi oblíbeným strojem mezi dvoukolími miláčky.

MŮŽETE SI S NÍM DOVOLOVAT Horské kolo má průměr kol 26 palců (výjimečně 29). Silné ráfky a většinou pláště, které zaručují stabilitu, naprosto odlišnou geometrii rámu, která umožňuje bikerce kolo lehce ovládat. Řídítka jsou širší, rovná či křidélkově tvarovaná, brzdy a páčky či rukojeti na přehazování se snadno ovládají. Převody s velkým rozpětím umožňují jet rychle po rovině a zároveň zdolat prudké stoupání. Samozřejmou výbavou je dnes přední odpružená vidlice, která zvyšuje pohodlí jízdy v terénu, případně coloodpružené kolo.

 JÍZDA NA BIKU VE VOLNÉ PŘÍRODĚ JE BÁJEČ NÝ RELAX  ZÍSKÁVÁTE POCIT SVOBODY, ÚNAVY, CHUŤ NA DOBRÉ JÍDLO A PODOBNĚ  MŮŽETE SKORO KDYKOLIV  JE SPOLEČENSKÝM NÁSTROJEM  VÝLETY MOHOU BÝT CESTOU KE SPOLEČNÝM ZÁŽIT KŮM S PARTNEREM ČI PŘÁTELI

 DLOUHÉ HODINY STRÁVENÉ NA KOLE MO HOU ZPŮSOBIT GYNEKOLOGICKÉ OBTÍŽE  PŘI OTŘESECH MŮŽE DOCHÁZET K NEPŘÍ JEMNÝM BOLESTEM ZAD  PŘI JÍZDĚ NA SILNICI PLÁŠTĚ VYTVÁŘEJÍ VELKÝ ODPOR

13


ÖÈËßÁÈÊÄ FOTO: KELLYS

TEXT: HANKA TOPOLOVOVÁ

VÍŠ, HOLKY JINAK TO MAJ´ Cyklistika má mnoho podob a úskalí, a to především pokud nemáte ve svém okolí nějakého cyklistického nadšence, gurua, jenž by vám dal potřebné rady. Ale i když ho máte, většinou to bývá cyklista, který se na celou věc dívá pohledem muže. To rozhodně není myšleno zle, avšak odlišnosti, které souvisejí s anatomií těla, napovídají, že i dobře míněná rada nemusí být pro cyklistku to pravé ořechové. Nejen pro nováčky, ale i pro ty z vás, které si chtějí ověřit již získané informace, případně poznat jiný názor, jsme připravili sumář tipů a rad. NA CO SI DÁT POZOR:

VYBÍRÁME RÁM Anatomie ženského těla je velmi specifická, proto většina výrobců na tuto skutečnost zareagovala a vyrábí speciální řady „lady“, kdy je geometrie dámského rámu optimalizována pro ženskou postavu. Délka rámu je kratší a hlava rámu vyšší. Žena má oproti muži delší nohy a kratší tělo – proč by tedy ženy měly být nataženy na pánských rámech a neměly si dopřát přirozenou polohu, která jim umožní užívat si radost z cyklistického pohybu? Proto doporučujeme vybírat, zjednodušeně řečeno, dámské rámy většinou kratší geometrie, kdy vzdálenost od sedla k řídítkům umožňuje vzpřímenější posez. Ale pozor, nic se nemá přehánět – abyste potom na kole neseděla jako „paní radová“.

14

MTB RÁM Rámy dámských horských kol mohou mít dvě provedení: u sportovnějších modelů je použita klasická varianta rámu se zkrácenou délkou horní rámové trubky, která může být pro větší pohodlí jezdkyně ještě prohnuta směrem dolů, nebo varianta s dámským sníženým rámem, kdy se horní rámová trubka napojuje v polovině délky sedlové rámové trubky. Toto řešení je dnes ojedinělé. ZDE JE DALŠÍ MOŽNOST VOLBY:

HARDTAIL Kolo, jehož rám je vhodný pro jízdu krajinou v nenáročném terénu. Jednoduše: klasické horské kolo s pevným rámem a pevnou či odpruženou přední vidlicí. Většina rámů bývá vyrobena

z různých variant duralu, ve vyšší třídě se začínají prosazovat karbonové zadní stavby, případně celé konstrukce, u dražších modelů se můžeme setkat i s titanem či ocelovými slitinami. Tuto variantu doporučujeme především jezdkyním, které mají rády sportovní, dynamickou jízdu, případně uvažují o závodění. Současně je nutné podotknout, že pro delší vyjížďky v členitém terénu je full (celoodpružené kolo) komfortnější. Výška rámu Správná velikost rámu je do značné míry individuální a je ovlivněna nejen tělesnými proporcemi. Výrobci doporučují mít mezi rozkrokem a horní rámovou trubkou cca 5 cm místa. Samozřejmě jinak to je v případě, že se jedná o rám s výrazným slopingem nebo o klasickou dámskou variantu – zkosené horní rámové trubky.


FOTO: ARCHIV

Délka rámu Odpovídá stylu jízdy, takže pro sportovní jezdkyně, hltačky kilometrů, je vhodný odlišný posez než pro ženu turistku. Je třeba mít na paměti, že vzpřímený a zprvu pohodlný „turistický posez“ občas vede k problémům s bederní páteří. Čím jsou záda cyklistky více v horizontální poloze, tím lépe absorbují nárazy, absorbují je lépe než záda s posezem vzpřímenějším.  délka rámu – musí být tak dlouhý, aby předloktí s nataženými prsty dosáhlo od špičky sedla cca do poloviny představce  délka posezu – pro snazší ovladatelnost doporučujeme spíše kratší, lze ji regulovat představcem

FULL  CELOODPRUŽENÉ KOLO Jedná se o rám, který se takzvaně houpe a je schopen kopírovat nerovnosti terénu. Mechanismus celé zadní stavby má mnoho variant řešení systému – přepákování, uložení tlumičů apod. Vybrat to nejvhodnější je opravdu těžké, jednotlivé systémy mezi sebou soutěží v hmotnosti, jednoduchosti údržby, efektivitě přenosu energie šlapání či charakteristice tlumení a pružení. (Zde doporučujeme odbornou konzultaci.) Současně zmiňme ještě jedno řešení, tzv. softail, kdy zadní pružení mnohdy představuje jen pár centimetrů zdvihu a využívá se tlumič ve spojení s pružností materiálu zadní vidlice. Takže jste-li milovnicí náročných terénu, trailů, full je správná volba.

U FULLU VŠAK POČÍTEJTE S O NĚCO VĚTŠÍ VAHOU NEŽ U HARDTAILU A TAKÉ S VYŠŠÍ POŘIZOVACÍ CENOU (POKUD SE BUDETE CHTÍT POHYBOVAT VE STEJNÉ KATEGORII RÁMŮ).

CO ŽENA, TO NÁZOR: Petra: „Je to těžké, vlastním hardtail, na kterém se mi velmi dobře jezdí, ale uvažuju o koupi celoodpruženého kola, jelikož při delší vyjížďce pociťuju nepříjemnou bolest zad.“ Jitka: „Mojí láskou je silnička, takže doporučuju pořízení silničního kola. Mimochodem, žen silničářek je málo a pěkných mužů, kteří tomuto sportu holdují, mnoho :-).“ Pavla: „Jsem zastáncem komfortu, takže preferuju fulla. Je to opravdu příjemný pocit, když terénní nerovnosti vykrývá zadní stavba.“

SILNIČNÍ RÁM Ty, které holdují královně cyklistiky, mají na výběr obrovskou škálu modelů. Ceny dobrých kol začínají zhruba na dvaceti tisících korun a postupují až k několika stům tisícům. I zde platí, vybírejte z dámských rámů, kdy je geometrie uzpůsobena ženskému tělu. Právě u silničního posezu tuto skutečnost oceníte. Není nic horšího, než když cítíte, jak vám tuhne předloktí, bolí vás záda a vy nevíte, jak byste se na kolo měla poskládat. U většiny duralových rámů už nalezneme karbonové zadní stavby, vidlice z uhlíkových vláken bývá samozřejmostí. Silniční kolo doporučujeme ženám, které mají rády rychlost, živost, dynamiku, případně mají závodní ambice, protože toto kolo je ideálním tréninkovým nástrojem.

FAKT JE, ŽE I U ŽEN ROSTE OBLIBA SILNIČNÍ CYKLISTIKY, U NÁS JE TO ALE KVŮLI NEKVALITNÍM SILNICÍM A HLAVNĚ ÚROVNI NAŠICH ŘIDIČŮ NEBEZPEČNÁ ZÁLEŽITOST. 15


ÖÈËßÁÈÊÄ

VYBÍRÁME SEDLO Jistě ten pocit znáte: usednete-li po delší době na kolo, při první delší vyjížďce se dostaví známá bolest, tlaky na intimní a hýžďové partie. Máme dvě dobré rady: vyberte si sedlo, které vám bude vyhovovat, a sedací partie je třeba „obolet“. Ale zpět k samotnému výběru sedla, který je velmi důležitý. Vybírejte pouze z dámských sedel, jelikož rozdíly v ergonomii pánských a dámských sedel jsou dány mnoha faktory. Připravili jsme pro vás několik rad, co byste při koupi sedla neměly opomenout a jak se orientovat. Nevhodné sedlo může při jízdě způsobovat nepříjemnou bolest a přinášet gynekologické problémy. Mnohé z nás to ví, nebo to dokonce pocítily na vlastní kůži. Vyrobit dobré dámské sedlo není jen tak, a proto většina výrobců začala spolupracovat s odborníky. Zohlednili skutečnost, že ženská anatomie je zcela jiná než mužská, a vyrábějí sedla odlišná, která to berou v potaz. Není to vždy tak Například šířka, tvar a krojení sedla jsou u některých značek řešeny promyšleně a na sedle se dobře sedí. Bohužel, někteří výrobci tuto potřebu berou na lehkou váhu. Pak dochází k nepříjemnému pocitu při šlapání. Vezmeme-li dámskou anatomii – širší pánev či v horní části širší stehna –, dochází pak kupříkladu k protivnému tření a jízda se na delší trase stává nepříjemnou. Vyzkoušejte proto nejen to, zda se vám pohodlně sedí, ale také, jestli můžete volně šlapat, aniž by vás sedlo jakkoli omezovalo.

ROZHODNĚ NECHCI NÁS, ŽENSKÉ POHLAVÍ URAZIT, ALE Z VLASTNÍ ZKUŠENOSTI VÍME, ŽE PŘEDEVŠÍM ŽENY MAJÍ PROBLÉMY SE ZÁKLADNÍ TECHNIKOU JÍZDY. JEDNÍM Z FAKTORŮ, KTERÝ SE NA TÉTO SKUTEČNOSTI PODEPISUJE, JE PRÁVĚ SEDLO A JEHO NASTAVENÍ. 16

Sedlo má být vodorovně! (Přesto je potřeba říci, že když ne naprosto vodorovně, tak spíše mírně skloněné dolů. Vždy je ale nutné zohlednit typ, měkkost a profil sedla a vaše potřeby.) NA CO SI DÁT POZOR:  tvar sedla – měl by být v zadní části rozšířený, odlehčí, zmenší tlak, posez je komfortní a na sedle lze pohodlně absolvovat celodenní vyjížďky  krojení sedla – musí být dostatečné, aby se vám pohodlně a plynule šlapalo a stehna se netřela  délka sedla – mělo by být dostatečně dlouhé, aby umožnilo posouvat těžiště v jeho zadní části  tělo (střední část sedla) – měla by být nejlépe zcela rovná a plochá, sedlo pak netlačí do inkriminovaných partií  výřez uprostřed sedla – je velmi individuální, jedni jej chválí, druzí zatracují; je nutná vlastní zkušenost  materiál  výplň, svršek, výztuhy – gel je výborný, výrazně přidá na pohodlí a jízdním komfortu sedla, důležitý je rovněž materiál, ze kterého je vyroben svršek  značka sedla – zaměřte se na renomované značky, investice se většinou vyplatí  váha sedla – pro ty, které chtějí ladit celkovou váhu svého kola

CO ŽENA, TO NÁZOR: Petra: „Sedlo, to je vždycky problém. Většina dámských sedel mi přijde moc měkká. Člověk se do nich při delší jízdě zaboří, což vede k nedokrvování pánevní oblasti. Zdravé pohodlí neznamená maximální měkkost!“ Jitka: „Tvar sedla a jeho krojení, to je boj. Řídím se heslem, že sedlo musí padnout. Vybírám důkladně.“ Pavla: „Tenhle problém už neřeším. Tedy od té doby, co jsem si pořídila sedlo s otvorem uprostřed, který ulevuje citlivým partiím. Nedám na něj dopustit. Děravé sedlo je fakt super, alespoň pro mě.“

VYBÍRÁME PEDÁLY Nášlapné pedály – ano, či ne? To je věčné dilema mnohých žen, které s cyklistikou začínají. Přitom když je jednou zkusíte a neodradí vás případné počáteční pády, už nebudete chtít jiné. Opravdu. Ačkoliv by člověk čekal, že jízda s „nášlapy“ bude fyzicky náročnější, je tomu naopak. Uvidíte, že se vám změní i styl šlapání. Bude lehčí, s dynamikou. Nohy zasazené v pedálech perfektně kmitají a opisují kruh, nikoliv jakýsi obdélník nebo čtverec, jak je tomu s obyčejnými pedály. Budete mít větší kontrolu nad kolem a zvýší se vám celková schopnost ho ovládat. Technické minimum Speciální „kufr“, který je v pedálu, kotví špičku boty a propojuje ji s pedálem. Díky tomuto spojení se noha opírá o pedál jen velmi malou plochou, je s ním však pevně spojena. Právě toto spojení pedálu a tretry umožňuje efektivněji přenášet sílu, kterou vyvíjíte šlapáním. Nášlapné pedály poskytují možnost, aby cyklistka zabírala nohou nejen při pohybu dolů, ale i při pohybu nahoru. Právě tento jev umožňuje vyvinout vyšší rychlost při menší námaze.


NÁŠLAPNÉ PEDÁLY POSKYTUJÍ MOŽNOST, ABY CYKLISTKA ZABÍRALA NOHOU NEJEN PŘI POHYBU DOLŮ, ALE I PŘI POHYBU NAHORU. PRÁVĚ TENTO JEV UMOŽŇUJE VYVINOUT VYŠŠÍ RYCHLOST PŘI MENŠÍ NÁMAZE.

Rezervoár na vodu:  je jednoduše omyvatelný  hadička se dá samostatně odejmout (z rezervoáru) díky rychlospojce  konstrukce náustku umožňuje snadné pití

CO ŽENA, TO NÁZOR: Petra: „Preferuju batoh, jelikož je pro mne příjemné, že si do něj mohu v průběhu vyjížďky cokoliv odložit.“

BIDON, NEBO CAMELBAK? Černá, nebo bílá? Batoh, nebo jen bidon? Možná vás tato myšlenka nikdy nenapadla, ale pro některé cyklistky se jedná o věčné dilema. Někdy máte chuť vyrazit nalehko, nemít batoh na zádech. Jenže se ptáte: bude mi obsah lahve stačit, kam dát nezbytné maličkosti? Fakt je, že na obou variantách něco je. Dle mého názoru představuje možnost kdykoliv odložit přebytečný či náhradní kus cyklistického svršku příjemný komfort i za předpokladu, že budu mít na zádech malou přítěž.

CO ŽENA, TO NÁZOR: Petra: „Jednoznačně, nášlapné pedály. Začátky sice byly krušné a proběhlo několik pádů, ale stálo to za to. Komfort, který při šlapání pociťuju, je prima.“ Jitka: „Určitě nášlapy, současně doporučuju tretry s tvrdší podrážkou. Pak je to teprve to pravé.“ Pavla: „Nechci znít jako konzervativec, ale jezdím v klasických botách a je mi to příjemné. Mohu kdykoliv sesednout z kola a například se projít.“

Jitka: „Mám to tak na hranici, pokud jdu na bike, vezmu si camelbak, ale spíš proto, že mě nebaví doplňovat si bidon. Na silničku samozřejmě vozím jen cyklistickou lahev a potřebné věci dám do kapes u dresu.“ Pavla: „Nejraději jezdím nalehko, prostě žádné zbytečné věci na záda. Mám pod sedlem malou brašničku, kde se věci jako duše nebo mobil dobře schovají.“

Ale není to jen tak Anatomicky tvarovaná záda, komfort, žádné zbytečné vyčnívání nad záda jezdce a tak dále. Pokud však cyklistický batoh dobře nesedí, ramenní popruhy tlačí a záda se nám pekelně potí, není to ono. Vše se vyvíjí a ani výrobci batohů neusnuli na vavřínech. Vylepšují používané materiály, inovují tvary i zádové systémy většiny batohů. Další příjemnou skutečností je, že konstruktéři myslí na ženy nejen při volbě barev či designu, ale především zohledněním odlišné anatomie ženského těla, jiných potřeb a nároků, které cyklistky mají. Nad správný výběr není, musíte ale vzít v potaz mnoho faktorů. NA CO SI DÁT POZOR: Cyklistický batoh:  dobře sedí na zádech  ramenní popruhy neškrtí  naše záda se příliš nepotí a mají možnost dýchat  disponuje systémem kapes, který nám vyhovuje – co do počtu a velikosti  umožňuje snadnou manipulaci s rezervoárem  má drobné praktické detaily: reflexní plochy, odnímatelný bederní pás

Podtrženo sečteno: snažili jsme se vám poskytnout základní sumář rad, který by vám pomohl osvětlit řadu cyklistických tajů, nelze však obsáhnout vše. I přesto věříme, že vám tento článek byl příjemnou inspirací.

17


ÖÈËßÌÀÑÊÄÓ

A

CEN

8 Kč

38 88

TREK 4500 WSD

Dámské horské kolo s odpruženou vidlicí a s atraktivním designem. Disponuje duralovým rámem s dámskou geometrií. To znamená, že kolo má kratší představec, užší řídítka a měkčí vidlici (s možností uzavření). Velmi důležité jsou i dámské gripy (madla řídítek) a především dámské sedlo Bontrager.

A

CEN

14 990

GARY FISHER BIG SUR GS

Lehké rychlé dámské horské kolo, jehož základem je kvalitní rám z lehkého materiálu Platinum Series Aluminium. Kolo je dále osazeno kombinací sad Shimano SLX a XT. Nechybí ani kotoučové brzdy Avid Juicy a dámský design – růžová barva.

SCOTT CONTESSA 30

A

CEN

Model, který je konstruován v moderním designu, se specifickou dámskou geometrií rámu. Funkční komfortní celek vidlice a rámu pohání spolehlivé díly Shimano, bezpečné zastavení vám zajistí kvalitní hydraulické brzdy.

K 19 900

č

CANNONDALE F1 FEMININE

Cannondale je dalším výrobcem, který myslí na ženy-bikerky. Tento model je vybaven rámem Caffeine Feminine, který má oproti klasickým pánským rámům geometrii jež zohledňuje anatomii ženského těla. Současně má měkčí pružení vidlice RockShox Tora SL, užší řídítka, dámsky tvarované sedlo a gripy.

A

CEN

9 35 99

Bike Hardware To nejvhodnější kolo a pro kolo… AUTHOR INSTINCT ASL

I značka Author zohledňuje potřeby žen. Model zapadá do konceptu AUTHOR SPORT LADY, což je pojetí tvorby dámských sportovních horských kol. Je vybaven komponenty SRAM a přední vidlicí RST First Air (vzduchová uzamykatelná).

DURATEC TORAIN C1 - LADY BIKE

Dámský bike určený především pro sportovní jezdkyně, které si chtějí dopřát stylové, rychlé a spolehlivé kolo. Pro jeho stavbu byly použity odlehčené profilované trubky velkých průměrů, které efektivně odolávají dynamickému zatížení při závodní jízdě.

18

A

CEN

0 54 49

A

CEN

0 Kč

25 99


A

CEN

TREK FUEL EX 8 WSD

č

0K 59 99

£’ª

ê Æ éßX Ã˹ À ܏”æ àãé µÊ¹”º ç”Ø ¸æÙ ÆÈ¼Ë ÂÃ

Lehké a zároveň pohodlné celoodpružené kolo. Vybavené osvědčeným Shimano SLX/XT a komponenty Bontrager a odpruženou vidlicí a tlumičem od prestižní americké značky FOX.

§¢’

½_

A

CEN

č

0K 86 87

GIANT ANTHEM X

je vhodnou volbou pro jezdkyně se závodními ambicemi, které potřebují lehké kolo (nejlehčí hliníkový celoodpružený rám od Giantu) s dobrou akcelerací. Pokud zavítáte do technického terénu, přivítáte systém Maestro se 100 mm zdvihu.

ROCKY MOUTAIN ELEMENT LO

Kanadská značka, pojmenovaná podle Skalistých hor, se stala za dobu svého působení kultem. Element LO patří mezi kola s geometrií rámu, jež je přizpůsobena anatomickým potřebám něžného pohlaví včetně jednoduchého, ale i funkčního systému odpružení.

A

CEN

9 Kč

68 99

A

CEN

č

MERIDA MISSION JULIET HFS 1000-D1

æÙ㠔ºÀ ”äÕ Ê¹ çí ˵ Õ†Õ ¼ ¿æ ÃÆÈ Â

0K 54 49

’½

_

¶ãèí Ǽ½Ê ”ÂÃÆÈ ¹Æ”Ç ¼Ëµ ¢¶¢Ç ʹ” ¢”àÕØ í

¥’¢¤

¢’½

_

BONTRAGER INFORM RL WSD – SEDLO

Dámské sedlo s technologií InForm je vyrobeno tak, aby odpovídalo ženské anatomii. Je možné zvolit ze tří tvarů (šířek), kde si každá cyklistka může pomocí speciální měrky nechat změřit, které sedlo nejlépe vyhovuje jejímu pozadí.

¹Æ ÃË

2190

¤¢

A CEN Kč

£’©

Řada Juliet, do které tento model patří, je dalším příkladem modelu biku pro ženy. Samotný rám je upraven technologii MATTS, výbava je ve srovnání s klasickými pánskými modely upravena – měkčí pružení vidlice (zde Fox F120RLC), užší řídítka, dámsky tvarované sedlo a gripy.

ʏÜæÕØâl”îÕçèãéäÙâl”Ă”Àãá”èæÕØÝâÛ ”çäã࢔ç”æ¢ã¢ èÙࢣÚÕ쮔¦­ª”§ª©”©©« ”àãáèæÕØÝâÛ´àãáèæÕØÝâÛ¢×î

ééé àáäæÚéÓè× Õì


ÖÈËßÌÀÑÊÄÓ

SCOTT W’S SKY SHIRT – DRES

Dámský cyklistický dres z kategorie All Mountain je vyroben z velmi příjemného materiálu Dupont Tactel, který je díky použitým vláknům pohodlnější a sportovcům zaručuje vyšší komfort než běžné materiály. Disponuje raglánovými rukávy a dvěma volnými zádovými kapsami.

A

CEN

Kč 1 690

A

CEN

A

CEN

415 Kč

455 K

č

SENSOR LISSA – SPODNÍ PRÁDLO

Oblíbené dámské spodní prádlo, které je neodmyslitelnou součástí systému vrstveného oblékání. Vykazuje optimální parametry odvodu potu, ventilace vzduchu a ochlazování pokožky. Nechybí atraktivní barevné kombinace a tvarované košíčky.

Bike Fashion

FOTO: SCOTT

SCOTT W’S SKY KNICKERS Velmi jemné a příjemné 3/4 kalhoty volného střihu s komfortní antibakteriální vyjímatelnou vložkou a praktickým nastavením pasu na suchý zip, určené pro jízdu na kole i aktivní pohyb v přírodě.

Co ženám sedí a sluší…

A

CEN

Kč 1 960

KEEN COMMUTER – NEJEN TRETRY

Praktické designově vydařené cyklistické sandály Keen, kterým nechybí patentovaná ochrana prstů. Je možné je použít jak pro spinningové aktivity, tak i pro jízdu v letních měsících. Současně mohou být použity i jako turistické sandály.

A

CEN

2 100

BONTRAGER RACE MOUNTAIN WSD – TURISTICKÉ TRETRY Patří do kategorie turistických treter a jsou vybaveny gumovou podrážkou, která umožňuje je použít i pro klasickou chůzi nebo spinning. Specialitou je vnitřní vložka eSoles, kterou si je možné natvarovat přesně podle tvaru chodidla. Nechybí ani praktické a rychlé zapínání.

20

A

CEN

K 2790

č


MET EUPHORIA – PŘILBA

Přilba pro ženy vyvinutá In-Molding technologií, která zaručuje odolnost a lehkost. V helmě jsou umístěny kanálky, které přivádějí čerstvý vzduch do zadních partií helmy a zároveň odvádějí teplo. Ultralehký stahovací systém, využívající dvou jezdců pro dokonalé připevnění helmy k hlavě.

Bicycle Wear Produkt

A

CEN

1 200

CRAFT PERFORMANCE LIGHT BUNDA

Bunda vážící pouhých 100 g. Je větruodolná a prodyšná, má anatomický střih. Ventilační elastické panely pod pažemi a na zádech pro zvýšení odvodu vlhkosti. Díky své malé gramáži (38 g/m2) je velmi dobře sbalitelná do malé kapsičky, která se vejde i do kapsy cyklistického dresu. Varianta bez rukávů jako vesta.

A

CEN

1 400

Zibeto

A CEN Kč

1 100

AUTHOR – ASL – 3S – DÁMSKÉ KALHOTY

3/4 kalhoty vhodné do chladného počasí, s dámskou antibakteriální vložkou. Jsou opatřeny funkční elastickou membránou NoWind na exponovaných místech (přední část nohavic), která odolává větru i vodě. Materiál NoWind je doplněn materiálem TECNOPILE, který zajišťuje odvětrání.

A

CEN

Kč 1 699

Sublimo A

CEN

2 290

SALEWA SWITCH 20 – VÍCEÚČELOVÝ BATOH

Angelo

Velmi lehký batoh z odolného nylonového materiálu Twill a s množstvím praktických kapes. Objem 20 l.

A

NORTHWAVE CIAO BELLA – DRES

Sportovní dámský dres bez rukávů se 40cm neviditelným zipem v přední části a 3 kapsami (prostřední na zip) je vyroben ze 100% polyesterového mikrovlákna.

CEN

1 550

Kč Tel.: +420 326 780 379 Mobil: +420 776 111 568

www.lawi.cz


ÖÈËßÌÀÑÊÄÓ

Minitesty

CYKLISTICKÝ KOMPLET SENSOR PROFI – NOVINKA Co výrobce, to jiné řešení a přístup ke střihu a provedení dámských cyklistických kalhot a dresů. Dres a kalhoty Sensor Profi patří do vyšší řady cyklistického oblečení, kterou značka Sensor vyrábí. Je konstruována na základě dlouhodobé ergonomické studie cyklistek v jízdní poloze. Kalhoty Sensor Profi jsou již na pouhý omak velmi příjemné. Disponují přiléhavým, anatomickým střihem, který nikde neodstává a kopíruje siluety ženského těla. Kalhoty jsme testovaly jak na silničním kole, tak na biku, a ocenily jsme komfortní řešení pasu, kde je umístěna široká guma, která nevytváří nepříjemný tlak, tzn. nestahuje břicho. Navzdory tomuto provedení však velmi dobře sedí na těle. Jde o pohodlné řešení pro cyklistky, jimž například vadí šle, které komplikují možnost kdykoliv jít na toaletu. Dalším praktickým prvkem, který jsme při celodenní vyjížďce ocenily, jsou rozparky v dolním kraji nohavic. Díky tomuto detailu nepocítíte nepříjemné tlaky do lýtek, které se někdy v případě zakončení pevnou gumou dostavují. Co rozhodně nelze opomenout, je vydařený design, kdy jsou nápisy v přední části kalhot řezané laserem a podlepené elastickou síťovinou. Za zmínku jistě stojí celková prodyšnost kalhot, oproti tomu nepatrnou výtku zaslouží antibakteriální vložka, která je sice anatomicky tvarovaná, ale u žen s menším pozadím o něco hůře přilne k tělu. Dalším testovaným produktem je dres Profi, který prošel zatěžkávací zkouškou celodenního švihu v rozmanitém terénu – a nezklamal. Dobře padnoucí střih s rozšířenou zádovou částí, s mírně předtočenými rukávy a přední zúženou oblastí, kdy zadní délka A dresu je v poměru k přední délce výrazně prodloužeCEN Kč 1 495 na, zajišťuje komfortní pocit. Toto střihové řešení rovněž ocení cyklistky s delším tělem, jelikož jim nepotáhne na zádové partie. Negativně však hodnotíme rukávy: zdají se být zbytečně široké a kvůli tomu odstávaly od paže testérky (záleží však na vzrůstu jezdkyně). Naopak velmi praktická je použitá elastická síťovina v podpaží, jež zajišťuje optimální odvětrávání. Kladně hodnotíme dostatečně velké kapsy – jednu s vlepeným rubovým zipem. Takže nemusíte vozit batoh a přitom se vám mobil, klíče či pumpička vejdou do dresu. Rovněž upozorňujeme na atraktivní design, velký nápis řezaný laserem, který je podlepený kontrastním materiálem. Oba dva produkty jsou opatřeny visačkou ČEMBA – podvratně smýšlející organizace bikerů, čeřících u nás svým přístupem poklidné vody bikování. Podtrženo sečteno: jste-li zastánkyní elegantního designu cyklistického oblečení s praktickými „vychytávkami”, je komplet PROFI dobrá volba.

+ ŘEŠENÍ ODJINUD

atraktivní design, dobře padnoucí střih a praktické detaily (kapsy, …)

A

CEN

Kč 1 690

u kalhot nepatrně odstávající vložka, u dresu příliš široké rukávy

SCOTT LOUD LOOSE FIT SHORT W/PAD

A

CEN

č

K 2 350

Freeridové tříčtvrteční kalhoty z prodyšného materiálu, kterému nechybí částečná pružnost. Disponují středně silnou anatomicky tvarovanou vložkou, vnitřním nastavitelným systémem na suchý zip a dvěma laserově řezanými bočními kapsami na zip. Současně se dají použít samostatně jako pohodlné víkendové oblečení při posezení po výletě – tedy tak trochu dva v jednom. A CEN č

2 350

22

K

MATERIÁL:

Povrch: 89 % nylon, 11 % elastan Vnitřní šortky: 90 % nylon, 10 % elastan


Věčné dilema: některé batoh zatracují, jiné si bez něj vyjížďku nedokážou představit. Pro některé z nás možnost kdykoliv se napít nebo odložit přebytečný či náhradní kus cyklistického svršku představuje příjemný komfort i přesto, že budou mít na zádech malou přítěž. High Peak Tonic náleží do skupiny batohů, jež vynikají především svou praktičností. Při delší vyjížďce se osvědčil relativně velký úložný systém, který je doplněn přední kapsou s organizátorem i postranními kapsami. Pokud tedy patříte do skupiny cyklistek výletnic, oceníte fakt, že při pohodovém výletu s proměnlivými teplotami máte kam odložit přebytečné věci, mapu či mobil. Pochvalu zasluhuje zádový systém, který je dostatečně pohodlný, a to i při náročné jízdě v sedle; ze sedla zbytečně nevyčnívá nad záda jezdkyně. Zásluhu na tom má i odvětrávání zad, které je dáno vzduchovou mezerou a přítomností hrudního i bederního pásu. Malou výtku zasluhují nosné popruhy, které jsou sice prodyšné, ale jejich nastavení není za jízdy tak jednoduché. Především tehdy, když je batoh naplněn. Zato jsme přivítaly fakt, že výrobce nezapomněl na bezpečnost a umístil na batoh reflexní prvky, pláštěnku a držáku na přilbu. Tento model ocení především cykloturistky. Pokud tedy preferujete nízké hmotnosti a jste spíše bikerka závodnice, není pro vás High Peak Tonic to pravé řešení. MATERIÁL:

100% nylon, 420D Mini Rip Stop PU, 100% nylon, 330D Double Rip Stop PU OBJEM: 10+5 l HMOTNOST: 700 g

+ -

ALPINA TRI-LINES Oči cyklistky jsou při jízdě na kole vystaveny různému nebezpečí a nepříznivým vlivům, například náporu větru či hmyzu, a brýle jsou proto ideálním pomocníkem a ochranným prvkem. Je úplně jedno, zda sedláte horské či silniční kolo. Co jedno naopak není, je tvar brýlí, který dobře sedí k přilbě, kvalitní skla, která nezkreslují, a v neposlední řadě design. Vždyť právě ony jsou sportovním doplňkem, který vytváří image cyklistky. Alpina Tri-lines patří do skupiny sportovních brýlí s elegantním designem a s keramickými zrcadlovými skly, které disponují UV filtrem. Obroučky a bočnice jsou provedeny v černé nebo stříbrné barvě a jsou vyrobeny z ekologicky šetrných materiálů, odolných proti poškození (zlomení, ohnutí). Brýle jsme testovaly jak při jízdě v technickém terénu, tak i při švihu na silničce. Příjemně nás překvapila jejich schopnost velmi dobře kopírovat tvar obličeje, a to díky pružným obroučkám s gumovými protiskluzovými opěrnými vložkami, jež komfortně padnou. Nožičky jsou zahnuté dovnitř, přičemž tato úprava zajišťuje velice dobré usazení téměř na jakémkoliv tvaru hlavy. Rovněž kladně jsme ohodnotili skla, která při pohledu do boku ve výhledu nepřekážejí a poskytují vizuální komfort. O pohodlí lze hovořit také v případě nosní opěrky, která odolala i nepříznivému počasí, neboť v průběhu silničního švihu nás přepadl déšť. Tento model je vhodný jak pro jízdu na silničce, tak pro jízdu v terénu na biku. Pochvalu zasluhuje tvar, který sedí (skoro ke každé) přilbě. Cyklistky jistě ocení pevné polstrované transportní pouzdro se zavíráním na zip. V něm se kromě brýlí a textilního obalu nacházejí ještě tři sady výměnných skel (čiré, tmavé, oranžové). Samotná výměna zorníků je jednoduchá, pouze vyžaduje grif. Především se při nasazování prvních skel vyplatí pečlivost, zorníky musí být v obrubě zacvaknuty ze všech stran.

+ -

Minitesty

HIGH PEAK TONIC 10+5

jednoduchá výměna skel, hmotnost a tvar, který velmi dobře sedí

dostatečný úložný prostor, velmi dobré odvětrávání zad

oranžové zorníky trochu zkreslují reálný obraz

vyšší váha

A

CEN

Kč 1 060

A

CEN

1 799

ŘEŠENÍ ODJINUD RACEBAK™ – NOVINKA PRÁDLO S REZERVOÁREM Výrobce vybízí, obleč si svůj CamelBak! První spodní prádlo s vestavěným vodním rezervoárem. Novinku, která byla testovaná na Tour de France. Jedná se o tílko vyrobené z rychloschnoucího materiálu Quickwick™, který odvádí pot, a přitom je dostatečně pevný, aby udržel v klidu rezervoár umístěný ve speciální kapse Hydropouch™, jež je tepelně odizolována od zad. OBJEM REZERVOÁRU: 2,1 l VÁHA: 0,36 kg

A

CEN

GIRO CONVERT 3

ŘEŠENÍ ODJINUD

Patří do skupiny designově laděných sportovních brýlí. Doporučujeme je tedy ženám, které preferují spíše civilní vzhled. Rám je vyroben z materiálu Grilamid®. Dále nechybí ventilace Wind Tunnel™, gumový nosník a vložky straniček. Čočky jsou z osmivrstvého polykarbonátu True Sight™. BAREVNÉ PROVEDENÍ: rám/čočka – matte olive green/green grey 18, gloss black/grey 20, striped tort/brown 16, gloss white/grey 20, bronze fade/brown 16

A

CEN

1 390

č

K 1 890

23


24

FOTO: KATEŘINA SOBOTKOVÁ

ÖÈËßÁÈÊÄ


MTB TIPY:

Ačkoliv máme v naší zemi nespočet bikerských možností, táhne nás to stále dál a výš. Toužíme poznávat nové trasy a zdolávat větší a strmější kopce. Pro české bikerky jsou sice švýcarské Alpy vzdálenější lokalitou, přesto nás lákají svou neodolatelností, tajemností a magičností, a vyplatí se tuto cestu pro nezapomenutelné zážitky alespoň jednou podniknout. Rčení „Kdo jednou zkusí, nechce jinak,“ platí i v tomto případě. Jako by nás dominantní trojice Jungfrau, Mnich a Eiger svou silou přitahovala stále zpět. Když vyrazíte z Interlakenu, po pár kilometrech přijedete na křižovatku Zweilütschinen, odkud se můžete vydat dále jedním ze dvou údolí. Odbočíte-li doleva, dorazíte do malebné vesničky Grindelwald, pokud odbočíte doprava, můžete dojet až na konec údolí do vesničky Stechelberg. Grindelwald se nachází v nadmořské výšce 1 034 m a působí velmi rušným dojmem. Důvodem bude to, že je tato vesnice, ležící pod Eigerem, turisticky velmi navštěvovaným místem. V letní sezóně se zde každý týden ve středu pořádá pouliční večírek. Hlavní ulice se v osm večer promění z turistické promenády na koncertní podia a stánky nabízející všemožné pochutiny, ze všech stran se line různá hudba a vůně a všemu tomu vévodí impozantní Eiger. Ubytovat se

můžete v kempu, hostelu nebo v luxusnějším hotelu, kterých je zde velký počet. Grindelwald však cenově patří mezi dražší lokality. Pokud se vydáte doprava, projdete údolím Lauterbrunnen, lemovaným vysokými útesy, kvetoucími loukami a farmami. V tomto údolí najdeme 72 vodopádů, které jsou nádherné hlavně po dešti. Údolí je známé také díky base jumpingu. Na konci tohoto údolí narazíme na malinkou vesničku Stechelberg. Ubytovat se zde můžete v penzionech nebo v kempech, které jsou vybaveny sprchami, záchody a kuchyňkou k vaření. Vesnice je spojena s Mürrenem a Schilthornem kabinovou lanovkou, která vás s kolem přepraví pouze ráno do 9 hodin, pak je vyhrazena jen pěším turistům. Zde začíná první z mých doporučených bikových tras.

TEXT: KATEŘINA SOBOTKOVÁ

JUNGFRAU REGION ZÁKLADNÍ INFORMACE VZDÁLENOST: PRAHAGRINDELWALD: 820 KM/8 HOD JAZYK: OBLAST JUNGFRAU PATŘÍ K NĚMECKY HOVOŘÍCÍ ČÁSTI ŠVÝCARSKA, VE VĚTŠINĚ HO TELŮ, KEMPŮ A V INFOCENTRU SE DOMLUVÍTE ANGLICKY MĚNA: CHF, VĚTŠINOU MOŽNO PLATIT V EUR POUZE BANKOVKAMI, VRÁCENO BUDE VE ŠV. FRANCÍCH CENY UBYTOVÁNÍ CENY JSOU JEN INFORMATIVNÍ, ZÁLEŽÍ NA POČTU OSOB ČI VYBAVENÍ UBYTOVACÍHO ZAŘÍZENÍ:

KEMPY  KOLEM 20 CHF ZA STAN A DVĚ OSO BY NA JEDNU NOC HOSTELY/UBYTOVNY  CENY OD 40 CHF APARTMÁNY  CENY OD 70 CHF HOTELY  CENY OD 100 CHF

25


STECHELBERG – LAUTERBRUNNEN – WINTEREGG – MÜRREN – STECHELBERG 24 km/2,5 hod. čisté jízdy Technická náročnost: lehká Fyzická náročnost: středně těžká Vybavení: horské nebo trekingové kolo Tuto trasu bych doporučila těm, které nemají v lásce techničtější úseky, nebo těm, které se chtějí po příjezdu takzvaně aklimatizovat. Ze Stechelbergu do Lauterbrunnenu dojedete po asfaltové cyklostezce, odkud začnete stoupat směrem na Winteregg. První část cesty je schovaná v lese, takže vás stín bude příjemně chladit. Jakmile vyjedete z lesa, za slunečného počasí vám bude pěkné teplíčko, ale díky úžasnému výhledu na hory na to rychle zapomenete. Občerstvit se můžete na Wintereggu v restauraci s vyhlídkou na Jungfrau. Odtud vyšlápnete už jen kousek do Mürrenu. Mürren je tradiční vesnička ležící ve výšce 1 640 m a je dosažitelná buď po svých, na kole, lanovkou nebo vláčkem-zubačkou. Ve vesnici žije pouze 450 obyvatel, přesto nabízí turistům kolem 2 000 ubytovacích míst. Z Mürrenu už je to do Stechelbergu pouze z kopce. Celá cesta je šotolinová, pouze poslední tři kilometry představují příjemný lesní singletrack, který si můžete za odměnu pořádně užít. Jakmile sjedete zpět do Stechelbergu, první, na co narazíte, je příjemná restaurace se zahrádkou, kde si můžete dát něco dobrého. V mapách bývá tato trasa značena opačným směrem, přesto doporučuji začít výstupem po silnici a užít si tak na zpáteční cestě pěkný sjezd.

TAJNÝ TIP VÝLET K JEZERU BACHALPSEE: PROČ TAJNÝ? KVŮLI SPOUSTĚ TURISTŮ NENÍ POVOLENO K JEZERU DOJET NA KOLE. AVŠAK POKUD SE K NĚMU VYDÁTE V BRZKÝCH NEBO POZDNÍCH HODINÁCH PŘED 9 HOD., PO 16 HOD., KDY SE TEPRVE TURISTÉ PROBOUZÍ NEBO NAOPAK ODPOČÍVAJÍ UNAVENI V ÚDOLÍ, NEBUDETE MÍT S NIKÝM PROBLÉM. JEZERO BACHALPSEE SE NACHÁZÍ KOUSEK OD STANICE LANOVKY FIRST V NADMOŘSKÉ VÝŠCE 2 265 M. OD JEZERA JE NEUVĚŘITELNÝ POHLED NA JUNGFRAU A OKOLNÍ HORY. A POKUD JE HLADINA JEZERA KLIDNÁ, MŮŽETE STEJNÝ POHLED POZOROVAT PŘÍMO V NĚM. OD JEZERA SE MŮŽETE VRÁTIT ZPĚT DO GRINDELWALDU TŘEMI RŮZNĚ NÁROČNÝMI TRASAMI NEBO POKRAČOVAT DÁLE SMĚREM NA SCHYNIGE PLATTE. NA SCHYNIGE PLATTE SE ALE V LETNÍ SEZÓNĚ NA KOLE OPRAVDU NE SMÍ! NA JAŘE TU JE JEŠTĚ SNÍH, TAKŽE NEJLEPŠÍ DOBA NA VÝLET JE PODZIM.

26

FOTO: LUBOŠ SUŠILA

ÖÈËßÁÈÊÄ

BIKERKA POHODÁŘKA


ÊՄٔØãêãàÙâX”êٔHê×Õæçßé”Ă”ÝâçäÝæÕ×ٔâՔëëë¢ÁãÞÙÇêí×Õæçßã¢×ãá ´äÛْӒ³Þ×æåÕÚ

·àÙÓÖÛà’ÅÕçáÞ

ĵĵĵĐ¿øÜĪĢÏóĐÏó

»àæ×äÞÓÝ×à’¼çàÙØäÓçÔÓÚà×à

ĵĵĵĐĢÏIJĂøĐÏó

»àæ×äÚáß×

ĵĵĵĐõÿĪÜĠø¿÷ÜÿĐÏóÒĨĵĵĵĐöIJÿìåĠ¿IJÆ¿óÿĐÏó

¾çÕ×äà

·àÙÓÖÛà’Åè ’¿áÛÕ

¾ÓÝג¹×à×èӒÄ×ÙÛáà

À×àÖÓì

ÅçàåæÓä’Úáæ×Þå

ĵĵĵĐÿÜÿÕ¿ĹĐÏó

¾×çÝ×äÔÓÖ

ĵĵĵĐøÜIJ÷ÜĠÆ¿ÕĐÏó

FèÕÓäåݍ’ÖáâäÓèàj’åëåæaß

ĵĵĵĐĢ¿ûÿ¿IJÿĐÏó

Ì×äßÓææ

ĵĵĵĐĵ¿øøõĢĐÏó

ĵĵĵĐìø¿ÏõÜĠÜĶċĠÜĢĢĐÏó

ĵĵĵĐø¿÷ÜôìÜÿÜĴ¿ôĠÜìõĂÿĐÏó

ÅÓßàÓçà

ÉÓÞÞÛå

ĵĵĵĐĢIJÿĢĪ¿ĠóĂĪÜøĢĐÏó

ĵĵĵĐÜÿì¿ÕõÿĐĢĪûĂĠõĪĹĐÏó

ĵĵĵĐõÿĪÜĠóĂûÜĐÏĹ

ĵĵĵĐøIJĹÜĠÿĐÏĂû

¹ÞÓÕÛ×䒷êâä×åå

ĵĵĵĐĢĵõĢĢĪĠ¿ĴÜøĢķĢĪÜûĐÏó

T×à×èÓ

ĵĵĵĐĹÜĠû¿ĪĪĐÏó

ĵĵĵĐìÜÿÜĴÜôĪĂIJĠõĢûÜĐÏó


ÖÈËßÁÈÊÄ

BIKERKA „ALLMOUNTAIN“ GRINDELWALD – BORT – GROSSE SCHEIDEGG – GRINDELWALD 28,7 km/5 hod. Technická náročnost: středně těžká Fyzická náročnost: těžká bez podpory lanovky/lehká s výjezdem lanovkou Vybavení: horské kolo Z Grindelwaldu vyjedete po značené cyklotrase do mezistanice Bort, odkud se dáte směrem na First. Po necelém kilometru v „zatáčce“ Egritz odbočíte doprava na singletrack, který vás dovede do Underlager. Z něj vystoupáte do Grindel Oberläger a dále na Grosse Scheidegg. Zde si můžete udělat vrcholovou přestávku v restauraci s výhledem do údolí směrem na Grindelwald a Eiger. Z Grosse Scheidegg doporučuji vynechat doporučenou cyklistickou trasu vedoucí do Grindelwaldu po asfaltové silnici a vydat se od restaurace přímo dolů přes louky po turistickém chodníku, který vás dovede zábavnou jízdou přímo do Grindelwaldu.

BIKERSKÝ KODEX FOTO: LUBOŠ SUŠILA

 BEZ HELMY NE  POZOR NA FAUNU A FLÓRU  ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ JE ZOD POVĚDNOSTÍ KAŽDÉHO Z NÁS  NEZANECHÁVAT PO SOBĚ STOPY ODPADKY  OHLEDUPLNOST K CHODCŮMTURISTŮM  JEZDIT PO VYZNAČENÝCH TRASÁCH

PŘEDPLAŤTE SI, UŠETŘETE, A NAVÍC ZÍSKEJTE OUTDOOROVÉÝ ŠPERK CATX! PŘEDPLAŤTE SI JEDINEČNÝ „DIVOCE“ SPORTOVNÍ TITUL UŠITÝ NA MÍRU PRÁVĚ VÁM! KAŽDÁ ČTENÁŘKA KE SVÉMU CENOVÉ ZVÝHODNĚNÉMU PŘEDPLATNÉMU ZÍSKÁ ORIGINÁLNÍ OUTDOOROVÝ ŠPERK Z KOLEKCE CATX V CENĚ 250 KČ!

4 ČÍSLA ZA 249 KČ + ŠPERK CATX V HODNOTĚ 250 KČ (ROČNÍ PŘEDPLATNÉ)

VARINTA 1

VARIANTA 2

(RŮŽOVÝ) A KLÍČENKA

A KLÍČENKA

NÁHRDELNÍK MOLLY

NÁHRDELNÍCH CHERUBINO

PŘEDPLATNÉ OBJEDNÁVEJTE NA WWW.WILD-CAT.CZ


BIKERKA SJEZDAĹ˜KA

Pro ty, kterĂŠ si radÄ›ji uŞívajĂ­ pořådnĂ˝ sjezd, doporuÄ?uji vĂ˝jezd vlakem na Kleine Scheidegg, odkud si mĹŻĹžete uŞívat nekoneÄ?nÄ› dlouhĂ˝ singletrack. Jedinou nevĂ˝hodou tĂŠto trasy je, Ĺže s kolem mĹŻĹžete vyjet nahoru aĹž po 16. hodinÄ›, do tĂŠ doby je vĂ˝voz kol zakĂĄzanĂ˝. PrvnĂ­ Ä?ĂĄst je celkem pohodovĂ˝ singletrack po louce smÄ›rem na Haaregg. Odtud si mĹŻĹžete vybrat lehÄ?Ă­ variantu smÄ›rem na Wixi nebo technicky nĂĄroÄ?nÄ›jĹĄĂ­ a kamenitÄ›jĹĄĂ­ Ăşsek smÄ›rem na Wyssi Flue. TlaÄ?Ă­-li vĂĄs Ä?as, vydĂĄte se z Wyssi Flue pĹ™es Wixi na Mettla. Na Ä?as nĂĄroÄ?nÄ›jĹĄĂ­, avĹĄak jezdecky atraktivnÄ›jĹĄĂ­ je dojet do osady Mettla pĹ™es Biglen. Z osady pak pokraÄ?ujete po ĹĄotolinovĂŠ cestÄ› znaÄ?enĂŠ jako cyklotrasa. Po pÄ›ti stech metrech z nĂ­ odboÄ?Ă­te doleva na turistickĂ˝ chodnĂ­k, kterĂ˝ vĂĄs pĹ™es Schiltwald dovede do Wengenu. Tato Ä?ĂĄst trasy vĂĄs vede lesem jako z pohĂĄdky s obÄ?asnĂ˝mi koĹ™eny Ä?i chodnĂ­ky, kterĂŠ vyĹžadujĂ­ techniÄ?tÄ›jĹĄĂ­, ale zvlĂĄdnutelnĂ˝ styl jĂ­zdy. A odtud pokraÄ?ujete dĂĄle po turistickĂŠ znaÄ?ce zpÄ›t do Lauterbrunennu. PoslednĂ­ Ä?ĂĄst celĂŠ trasy je nejnĂĄroÄ?nÄ›jĹĄĂ­m Ăşsekem. PĹ™edstavuje velmi ĂşzkĂ˝, bahnitĂ˝ single track s ostrĂ˝mi zatĂĄÄ?kami. VyĹžaduje velkou dĂĄvku odvahy a zruÄ?nosti. ObtĂ­ĹžnĂĄ je zde i samotnĂĄ chĹŻze vedle kola.

FOTO: LUBOĹ SUĹ ILA

KLEINE SCHEIDEGG – LAUTERBRUNNEN 7 km sjezd/1,5 hod. TechnickĂĄ nĂĄroÄ?nost: těŞkĂĄ FyzickĂĄ nĂĄroÄ?nost: stĹ™ednÄ› těŞkĂĄ VybavenĂ­: horskĂŠ kolo

/54"!#+

./6³"!4/(9ÂŹ(!..!(ÂŹ-Ä‡Ăˆ%4%ÂŹ:!+/50)4ÂŹ6%ÂŹ:.!ĂŞ+/6Æ#(ÂŹ/"#(/$%#(ÂŹ(!..!( 0RAHAÂŹnÂŹ2EVOLUÄŽNĂ“ÂŹ ÂŹ/#ÂŹ,ETÄ?ANY ÂŹ"RNOÂŹnÂŹ0ANSKɏ ÂŹ0LZEÄ?ÂŹnÂŹ!MERICKɏ ÂŹ,IBERECÂŹnÂŹ/#ÂŹ.ISA ÂŹ 0ARDUBICEÂŹnÂŹ/#ÂŹ0ALÉC ÂŹ+LATOVYÂŹnÂŹ+PTÂŹ*AROĂ?EÂŹ 3LOVENSKOÂŹ"RATISLAVAÂŹnÂŹ/#ÂŹ!UPARK ÂŹ.ÉMESTOVOÂŹnÂŹULÂŹ-IESTNEHOÂŹPRIEMYSLUÂŹÂŹ /BCHODYÂŹ3HOPÂŹINÂŹ3HOPÂŹ(ANNAHÂŹ"RNOÂŹnÂŹ+ +ÂŹSPORT ÂŹĂ TEFÉNIKOVA ÂŹĂŞEKĂ?ÂŹ"UDÄ‘JOVICEÂŹnÂŹĂ IROKɏ ÂŹ ĂŞESKâ4Ä‘Ă?Ă“NÂŹnÂŹ$OMINO ÂŹ.ÉDRAäNĂ“ÂŹ ÂŹ$OMAäLICEÂŹnÂŹ3PORTÂŹ0ODESTÉT ÂŹNÉMÂŹ-Ă“RUÂŹ ÂŹ (OLEĂ?OVÂŹnÂŹ#YKLOÂŹ3PÉĎIL ÂŹ-ASARYKOVAÂŹ ÂŹ(RADECÂŹ+RÉLOVĂ?ÂŹnÂŹ$IVIĂ?OVAÂŹ ÂŹ *IHLAVAÂŹnÂŹ:NOJEMSKɏ ÂŹ/PAVAÂŹnÂŹNÉMÂŹ3VOBODYÂŹ ÂŹ0ĢÓBRAMÂŹnÂŹ0RAäSKɏ ÂŹ4ĢINECÂŹnÂŹ$OMINO ÂŹÂŹ-ÉJEÂŹ /UTLETÂŹCENTRAÂŹ(ANNAHÂŹ0RAHAÂŹnÂŹ&ASHIONÂŹ!RĂ?NAÂŹ/UTLETÂŹ#ENTERÂŹĂ TÄ‘RBOHOLY ÂŹ0ALÉCÂŹ-YSLBEK ÂŹ

(ATÄ‘ÂŹnÂŹ&REEPORTÂŹ/UTLETÂŹ#ENTRUM

WWWHANNAHCZ

$ÉMSK⏠MODEL DVOUKOMOROV�HO BATOHU , .OSN⏠A ZÉDOV⏠SYST�M DOKONALE PĢIZPčSOBEN⏠äENSK� POSTAVđ 4ECHNICK� ZPRACOVÉNÓ  ODOLN� MATERIÉLY A ZNAĎKOV� KOMPONENTY OCENӏ NEJEN PĢÓZNIVKYNđ OUTDO OROVâCH AKTIVIT  ALE I äENY POäADUJÓCӏ KVALITU A POHODLӏ 0ĢÓSTUP DO HLAVNӏ KOMORY ZPĢEDU K CEL�MU VNITĢNÓMU OBSAHU /DEPÓNATELN� A Vâ�KOVđ NASTAVITELN� VRCHNӏ VÓKO $Vđ UZAVÓRATELN� KAPSY NA ZIP  VELKɏ VNITĢNӏ ZÉDOVɏ KAPSA A MEN�ӏ KAPSA NA ZIP PRO DOKUMENTYSKARABINKOUNAKLÓĎE0OSTRANNӏ KOMPRESNӏPOPRUHY HRUDNӏPOPRUH$VđOKA NAPĢICHYCENӏSPORTOVNÓHOVYBAVENÓ


30

ÖÈËßÆÀËËÄÑØ


FOTO: LUBOŠ SUŠILA

Single track jako z učebnice aneb pěšinka tak akorát pro pneumatiky jednoho horského kola, to jsou švýcarské Alpy. Jungfrau, léto 2008 31


FOTO: SCOTT

ÖÈËßÆÀËËÄÑØ Technické pojetí cross country mountain bikingu počítá s občasným přenášením nesjízdných překážek. Alpy léto 2008 32


,%, ,(, *2,+,/.#

,%,,", ,, ,"%1#1,2,,,#!.,%*,2'$, !12,%,6, +#, ,%,#,$2,6!'$,/2,#$"#, ,'.!%3, "#,'!$/$, ##%.,#,! ,!), $,",%,$%!'.2,."$,#!2, ,."6, 3&,"$,,%0,4&, ,%, , 4"1,#%.,.,%,0,"#$, #4$#,

5+#, '#, , "%0, #.2, $#, , .&, , , ", "%'#, , ", %, '+#, !"#, ', 2'&, ,,#, 4,

BIKECENTRUM.CZ


ŽENA

ÖÈËßÁÈÊÄ

RÁDI M BYCHOM VÁ PY ŽEN NÉ PŘÍSTU STO IŠ L D O I L A RO UKÁZ , ŽE JE NAP ORTU T K A F I L H R SP A PODT PŘÍSTUP KE É, CO Š Á V E J A IT JEDNO, ZD Y JE DŮLEŽ RÁ D Ž V Í. N D O V B Á HOBBY ČI Z INÁŠÍ. POKUD JE TO DO PŘ S, VÁM SPORT NDORFÍNY, OPTIMISMU E NÁLADA – ÍJEMNÉ CHVÍLE, JE Ř VITALITA, P OŘÁDKU. VŠE V P

NA VÁNOCE DĚLÁM MAMINU

TEXT: ANDREA MELENOVÁ

FOTO: ARCHIV KÁJI POLÍVKOVÉ

Z MASA A KOSTÍ

34

SPORT JE LÁSKA NA CELÝ ŽIVOT Jezdí na kole, plave, běhá, jezdí na kajaku… Kája Polívková začala s profesionálním závoděním až jako dvojnásobná matka a sbírá jeden titul za druhým…

Kája je jednou z těch šťastných, kterým se daří skloubit věci, které ji moc baví. Stále aktivně závodí, zároveň provozuje už osmým rokem spinning club. Jak vypadá její běžný všední den? „Ráno vyřídím emaily, nejnutnější povinnosti kolem fitka, a pokud nemám žádnou schůzku, dopoledne trénuji. Po obědě trochu odpočívám a pak záleží na období, buď zase trénuji nebo odcházím do fitka. Nákupy nechávám na večer, stejně tak nezbytné domácí práce. Děti už mám dospělé, takže rodina už nepotřebuje takovou péči, můžu se na ně spolehnout, naopak mi mnohdy pomohou oni. Akorát, že to soutěžení mi prostě koluje v žilách pořád, takže je pro mě výzva běžné povinnosti zvládat co možná nejlépe sama,“ směje se Kája. Před závody musí dodržovat speciální stravovací režim, ale jak sama říká, je taky normální ženská, která má čas od času i svoje hříchy. „V předvánočním období, kdy dělám „maminu“ na 100 %, peču cukroví a vždycky nějaké to kilo přiberu. Nedělám z toho ale žádné drama, to je přece v pohodě. Sice je to každý rok těžší, ale stačí pohyb, lehká strava a je to zase pryč.

OČISTEC NA HAVAJI Pět kilometrů plavání, dvacet kilometrů jízda kajakem, sto kilometrů na kole a jedenadvacet kilometrů běh. Tak vypadá závod v kvadriatlonu, triatlon je v podstatě to samé, kromě jízdy na kajaku. Sport skutečně jen pro otrlé. Kája Polívková tohle všechno ve svých čtyřiačtyřiceti letech dokáže. Pyšní se nejen tituly mistryně ČR nebo Evropy, ale také titulem mistryně světa. Stala se českou průkopnicí v multisportech. „Sport mě provázel v nejrůznějších formách od malička, pokud bych ale měla datovat svou opravdu profesionální dráhu, tak to bylo v šestadvaceti letech, až po narození dcery Kačky. Do té doby jsem za sebou měla nějaké úspěchy ve sportovní gymnastice, kanoistice, učarovalo mi také horolezectví,“ říká Kája. Pochází z Prahy, vystudovala psychologii na Filozofické fakultě

Univerzity Karlovy, pracovala jako učitelka v mateřské škole. S manželem loni oslavili čtvrtstoletí společného života. Seznámili se při sportu, v loděnici, kde oba jezdili na kajaku. Jednoho dne Káje, to už byla dvojnásobná maminka, manžel pořídil horské i silniční kolo, aby se k němu mohla připojit. „Šlo mi to od prvního okamžiku, vyjížďky dostaly trochu řád, vyzkoušeli jsme pár závodů a do dvou let jsem byla v reprezentaci,“ vzpomíná Kája. Manžel Petr také závodí, dlouhá léta byl Kájin trenér a manažer. „Pohyb je pro naši rodinu životní styl a asi to tak zůstane. I když jsme děti nikdy nenutili, aby z nich byli vrcholoví sportovci, od malička chodili do nejrůznějších kroužků a oddílů. Syn Petr dělal triatlon, dcera závodí ve sjezdovém lyžování,“ vypráví Kája.

Kája je také průkopnicí terénního triatlonu Xterra u nás. Mistrovství světa v terénním triatlonu XTERRA na Havaji je nejtěžší závod – profilem, klimatem, povrchem, na kterém se závodí. Je to vrchol pro každého, kdo se terénnímu triatlonu věnuje. Při teplotě, která dosahuje i 38 °C, se nejdřív plave 1,5 km v moři, pak běh 11 km a nakonec 33 km na kole v těžkém terénu. V roce 2007 Kája zvítězila ve své kategorii a vylepšila ženské české historické maximum. „Byl to můj velký sen, který se splnil,“ říká Kája. Loni si domů přivezla bronz. „Na počátku je nutno si vyjet kvalifikační slot – jsou dána přesná pravidla, kvalifikační místa, závody jsou po celém světě. Mně se toto loni zadařilo splnit zkraje června na Sardinii. Do října tedy relativně dost času vylepšit, co se dá.


ŽIVOTNÍ KRÉDO

„KDE JE VŮLE, TAM JE CESTA“ A S PŘIBÝVAJÍCÍMI ŽIVOTNÍMI ZKUŠENOSTMI PŘIBYLO JEŠTĚ „CO TĚ NEZABIJE, TO TĚ POSÍLÍ“

Vše vypadalo slibně, ale krátce před odletem se mi objevily zdravotní obtíže, jak se později ukázalo dost zásadní. Proběhla konzultace s mojí lékařkou, pár injekcí, s sebou za oceán jsem spakovala i léky, pro případ, že se problém bude opakovat. Havaj nic neodpustí, já jsem jela obhajovat loňský úspěch, ale závod se pro mě stal peklem. Prášky, které jsem užívala, negativně ovlivnily přenos kyslíku ve vysoké intenzitě, k tomu pekelné vedro… Už na kole jsem vnímala, že to bude celé pěkný očistec. Ale velký závod se nevzdává, i když při závěrečné běžecké časti na mě šly mdloby, dřela jsem do poslední minuty. V cíli krásné třetí místo, ale neměla jsem vůbec sílu se radovat. Až o mnoho později jsem vnitřně docenila tenhle výkon, který byl ovlivněn zdravotní indispozicí. Teď, po půl roce mám konečně trable vyřešené a vím, že se chci na Havaj letos vrátit, zdravá a v plné síle… je to pro mne velká motivace k další práci, k dalšímu tréninku.“

JAK KÁJA TRÉNUJE? „V zimě, kdy probíhá rozvoj kondice, trénuju převážně na běžkách, je to kolem čtyř až pěti hodin denně, když počítám i strečink. Stejně tak, když se najíždí první stovky kilometrů na kole. Vše je ale v pohodovém tempu. Naopak v závodní sezóně se ty hodiny o dost sníží, ale zas je vše rychlejší, ve vyšší intenzitě. Když se připravuji na multisportovní závod (triatlon nebo kvadritalon), což obnáší plavání, kolo, běh, resp. u kvadriatlonu ještě kajak, jsou dny, kdy je první aktivita již před snídaní, pak vždy jídlo-trénink-odpočinek, jídlo-trénink-odpočinek… a pěkně do večera vystřídám všechny disciplíny. To je ale jen pár týdnů v létě, kdy navíc je i ve fitku poklidný provoz. Chuť a motivaci mám stále, někdy mám pocit, že bych vydržela i víc, ale musím respektovat svůj věk a už horší regeneraci – pak to má vše smysl.“ Káje se bohužel nevyhnula ani zranění. „Pár takových „kotrmelců“ mě potkalo. Zlomená noha byla moje chyba, ale když mě porazilo auto, co předjíždělo v nepřehledném úseku, to jsem pak cítila pocit zmaru. Začátek sezóny, řidič jen s pokutou, já s prasklým obratlem. Chce to ale zatnout zuby a znovu začít bojovat. Tohle odhodlání se mi hodilo i v dalších letech,“ říká Kája a dodává,

„to, co dělám, vyžaduje úplně stejné vlastnosti, TITULY jako řada jiných profesí, které chce člověk dělat dobře – odhodlání, zapálení pro věc, houževna 8X MISTRYNĚ ČR KVADRIATLON, HORSKÁ KOLA, CYKLOKROS tost.“ V době, kdy vznikal tento článek, byla týden  NĚKOLIKANÁSOBNÁ MISTRYNĚ EVROPY po propuštění z nemocnice. „Byla jsem na gyA MISTRYNĚ SVĚTA, STŘÍBRO A BRONZ nekologické operaci, nebyla jiná možnost, čeká V KVADRIATLONU mě ještě nějaký týden klidový režim. Plány byly  MISTRYNĚ SVĚTA A STŘÍBRO VE SPRINTKVA úplně jiné – soustředění na Mallorce, pak závody, DRIATLONU ale já to beru jako další výzvu. Na chvilku jsem  MISTRYNĚ SVĚTA A BRONZ V XTERRA se zastavila, popřemýšlela… Je čas se zvednout TRIATLONU a bojovat dál. Určitě si splním ještě nějaký ten sportovní cíl…“ WWW.KAJAPOLIVKOVA.CZ, WWW.SPINBIKECLUB.CZ

35


MILOVANÝ, NENÁVIDĚNÝ, CHTĚNÝ...

REALITA VŠEDNÍCH DNŮ Cyklisté se na vyznavače spinningu občas dívají s lehkým opovržením. Přitom spinning vychází z cyklistiky, je to vlastně cyklistika v uzavřeném prostoru (indoor cycling), odtud druhý, často používaný název cycling. Vždyť první stacionární kolo – spinner – sestavil v osmdesátých letech dvacátého století dálkový cyklista Johnatan Goldberg, v rámci přípravy na nejtěžší cyklistický závod na světě Race Across America, na nějž trénoval ve své garáži. V roce 1989 vytvořil tréninkový program, který dodnes nese název spinning.

CO JE SPINNING? Spinning je vedená hodina účinného kardiovaskulárního cvičení, které je šetrné ke kloubům, probíhá na stacionárních kolech podobajících se klasickým rotopedům, jež však mají upravenou konstrukci. Spinning je tak trochu optimální biková či silniční vyjížďka v teple, za ideálního počasí a s optimálním profilem trasy. Nemusíte být zrovna vrcholové sportovkyně, a přesto si můžete dopřát spinningovou lekci. Efektivně budete pracovat na své fyzičce. Jen pro představu, při jedné padesáti- až šedesátiminutové lekci spálíte průměrně 400 až 600 kcal. Pod vedením lektora zažíváte jízdu po rovince, výjezd dlouhého táhlého stoupání i pořádný sešup dolů. Prostě jak lektor zavelí a s použitím základních stylů jízdy.

36

FOTO: ARCHIV

SPINNING

ÖÈËßÁÈÊÄ TEXT: HANKA TOPOLOVOVÁ

Co cyklistka, to názor. Možná si říkáte, proč bych měla trávit hodiny ve spinningovém sále na cyklotrenažéru, když můžu do přírody! To s vámi jednoznačně souhlasím, ale co když je venku tma, lije jako z konve, prostě počasí, do kterého by psa nevyhnal? Co když máte málo času na klasickou vyjížďku a nechcete přijít o kondici nebo se naopak snažíte získat zpět někde zapomenutou fyzičku? Pak přichází ke slovu spinning. STYLY JÍZDY

TYPY TERÉNU:

JE TO VELMI JEDNODUCHÉ, VE VŠECH TYPECH TERÉNŮ SIMULUJEME DVĚ POZICE  V SEDLE A ZE SEDLA. TY TO STYLY SE V PRŮBĚHU SPIN NINGOVÉ VYJÍŽĎKY POMOCÍ ROZMANITÝCH TECHNIK RŮZNĚ KOMBINUJÍ, PŘIČEMŽ MAJÍ NAPODOBIT „REÁLNÉ” SITUACE, SE KTERÝMI SE LZE NA KOLE VENKU SETKAT. ROVINA V SEDLE  TZV. JÍZDA V SEDLE OZNAČUJE JÍZDU SE STŘEDNÍ ZÁTĚŽÍ. POU ŽÍVÁ SE VĚTŠINOU NA ZAHŘÁTÍ A VYJETÍ PO KOPCI. RUNNING BĚH  FREKVENČNÍ ÚSEK ZE SEDLA, KDY JE VÁHA TĚLA PŘEDEVŠÍM NA NOHÁCH, MINIMÁLNĚ NA PAŽÍCH A TĚLO JE SPÍŠE VE VZPŘÍMENÉ POLOZE. JÍZDA DO KOPCE V SEDLE  SIMULUJE JÍZDU DO KOPCE, KDY BY NOHY MĚLY POCÍTIT ZVÝŠENOU ZÁTĚŽ. VELMI ČASTO SE STŘÍDÁ SILOVÝ KOPEC S VĚTŠÍ ZÁTĚŽÍ ČI RYCHLÝ S O NĚCO MENŠÍ ZÁTĚŽÍ. JÍZDA DO KOPCE VE STOJE  OPĚT NAPO DOBUJE JÍZDU DO KOPCE, ALE ZE SEDLA  VIZ JÍZDA V SEDLE. TY TO DVĚ VARIANTY JSOU NA HODINÁCH SPINNINGU ČASTO KOMBINO VÁNY. JUMPING SKOKY  KRÁTKÉ ÚSEKY ZE SED LA VĚTŠINOU SE STŘEDNÍ ZÁTĚŽÍ. SPRINT  RYCHLÝ FREKVENČNÍ ÚSEK V SEDLE, KLIENTI MAJÍ NĚKDY TENDENCI NA KOLE SKÁKAT A NEZACHOVÁVAT PEVNÝ POSEZ. VĚTŠINOU JE PŘÍČINOU NULOVÁ ZÁTĚŽ.

DÝCHÁNÍ NEJEN PŘI SPINNINGU Většina cyklistek, sportujících žen, nedýchá s efektivností potřebnou pro maximální sportovní výkon. Dýchají převážně do hrudníku, přičemž dochází ke zvednutí hrudního koše mezižeberními svaly. Tento proces je namáhavější, méně efektivní a zvyšuje tepovou frekvenci. Správné dýchání se provádí nádechem nosem a výdechem pusou.

ROZLIŠUJEME DÝCHÁNÍ:  brániční (hluboké) – nejefektivnější forma

dýchání  hrudní (povrchové)

ŠLAPÁNÍ Velkou výhodou spinningu je, že nám umožňuje soustředit se na styl, jakým šlapeme, a na rychlost šlapání neboli kadenci, již ovlivňuje intenzita síly, když zabíráme do pedálů, a velikost zvolené zátěže.

 při nižší zátěži se využívá vysoké kadence

(80–110 RPM)  při větší zátěži se používá kadence nižší

(60–80 RPM)


 RÁM, VYROBENÝ Z OCELOVÝCH NA SNÍMKU NEBO HLINÍKOVÝCH TRUBEK  SEDLOVÁ TRUBKA, MÍVÁ NUMERICKÉ ZNAČENÍ, TAKŽE SI MŮŽETE NASTAVIT A ZAPAMATOVAT PŘEDOZADNÍ POZICI  SEDLO, ANATOMICKY TVAROVANÉ A S PRUŽNÝM SKELETEM  ŘÍDÍTKA, VĚTŠINOU POKRYTA PROTISKLUZOVÝM POVRCHEM  SLOUPEK ŘÍDÍTEK, NUMERICKÝM ZNAČENÍM SE DÁ NASTA VIT ZAPAMATOVATELNÁ VÝŠKA  PEDÁLY, VĚTŠINOU OBOUSTRANNÉ PEDÁLY, KOMPATIBILNÍ SE SYSTÉMEM SPD  STŘEDOVÉ SLOŽENÍ, ODOLNÉ, VĚTŠÍ A SILNĚJŠÍ LOŽIS KA, KLIKY A OSA  REGULÁTOR ZÁTĚŽE, DÍKY NĚMU JE MOŽNÉ REGULO VAT ZÁTĚŽ A ZÁROVEŇ SLOUŽÍ JAKO BRZDA

RACE / S P ORT / FASH ION

SUMMER

PLUSY

POZOR, NA ROZDÍL OD KLASICKÉHO ROTOPEDU MÁ SPINNER SETRVAČNOST. CHARAKTERISTIKA INSTRUKTORŮ Pravdou je, že hodiny spinningu se liší. Záleží na instruktorovi, jak je sestaví a jakou hudbu zvolí. LEKTOR(KA) CVIČITEL(KA) Tzv. SPINER(KA) na dotaz Jak často jezdíte na kole? většinou odpoví: Tak jednou za čas vyrazím s přáteli a to je hodně. Leckdy nepoužívá cyklistické tretry. Hudba má spíše popový charakter. Klientela: tyto hodiny navštěvují především ženy. Jak ty, které se chtějí odreagovat od rodiny nebo od práce, tak mladé studentky, jež stojí o zformování postavy. S vyloženými cyklistkami se zde příliš nesetkáme. Charakter hodiny: hlavním cílem je hubnutí, společenská událost. LEKTOR(KA) CYKLIST(K)A Již na první pohled poznáte, že kolo řadí mezi svoje dobré kámoše. Mají cyklistické tretry s nášlapy, z jejich posedu a stylu jízdy je patrné, že spinningové hodiny vedou v rámci zimní cyklistické přípravy.

DOBRÉ RADY  MYSLETE NA KRUHOVÉ ŠLAPÁNÍ  VYVARUJTE SE JÍZDY S NULOVOU ZÁTĚŽÍ  SNAŽTE SE PŘI JÍZDĚ V SEDLE NEPOSKAKO VAT, ALE PEVNĚ SEDĚT  DODRŽUJTE PITNÝ REŽIM  NEZAPOMÍNEJTE NA KOMPLEXNÍ STREČINK

1) Je to na vás, můžete si korigovat zátěž individuálně dle svých potřeb nebo měřiče tepové frekvence. 2) Spinning je takřka pro každého, je jedno, zda máte na kole najeté tisíce nebo jen desítky kilometrů. Nezávisí na úrovni kondice či věkové kategorii. 3) Určitá forma jistoty a stability, vhodné například po úrazových stavech či pro starší jezdce. 4) Bez věkového omezení, je možné se mu věnovat rekreačně, ale je vhodný i jako trénink pro sportovce. (Optimální je cvičit dvakrát nebo třikrát týdně.)

FUN

MINUSY

1) Chybí příroda, čerstvý vzduch. 2) Spolujezdce si nemůžete vybrat. 3) Geometrie rámu vám nemusí vždy vyhovovat.

ČASTÉ DOTAZY Co na sebe? Optimální je cyklistické oblečení, které spolehlivě odvádí pot. Šátek zabraňující stékání slaného potu do očí je více než vhodný a cyklistické rukavice pro pevný (neklouzavý) úchop řídítek se také hodí. Je vhodné používat cyklistické tretry? Určitě ano, cyklistické tretry mají vždy pevnou podrážku, takže tlak na chodidlo je rovnoměrněji rozložen a předejdete tak brnění a křečím. Současně vás nebudou škrtit pásky od klipsen, tudíž si dopřejete výrazně větší komfort. Ale hlavně budete mít díky kufrům na tretrách vždycky správně umístěnou nohu na pedálu a bude se vám i lépe šlapat do kruhu.

PITNÝ REŽIM JAKÉ MNOŽSTVÍ A JAKÉ TEKUTINY JE VHODNÉ PÍT? DODRŽOVÁNÍ PITNÉHO REŽIMU JE PŘI HODINÁCH SPINNINGU VELMI DŮLEŽITÉ, OSTATNĚ JAKO PŘI JAKÉKOLI JINÉ ČINNOSTI, KTERÁ ZNAMENÁ ZVÝŠENOU AKTI VITU. DOPORUČUJEME MÍT PRO JEDNU LEKCI PŘIPRAVENO CCA 1,2 LITRU NÁPOJE, Z TOHO VYPIJTE 23 DCL PŘED LEKCÍ, 67 DCL BĚHEM NÍ A DALŠÍ 23 DCL PO SPINNINGU. CO SE TÝČE SLOŽENÍ, PAK NEMUSÍ BÝT NUTNĚ PŘÍLIŠ SLAD KÝ, STAČÍ DO OBSAHU 7 % SACHARIDŮ.

FEELING FREEDOM


ÖÈËßÁÈÊÄ FOTO: ARCHIV TEXT: VIOLA OTTOVÁ

SPORTOVNÍ VÝŽIVA

(NEJEN PRO CYKLISTKY)

Smutná pravda je, že tělo cyklistky někdy doslova trpí příjmem jednotvárné stravy. Jako bychom slyšeli vaše argumenty: mám málo času, přeci občas jím ovoce a k bifteku si dopřávám zeleninovou oblohu. Vždyť to musí stačit. Ale co když ne? Možná vás překvapíme, anebo naopak utvrdíme ve vašich postojích. O tom, že ženy v mnoha ohledech „těžší to maj´“, nemůže být pochyb. Co potom sportující ženy cyklistky, které přibraly v zimním období nějaké ty kilogramy navíc a snaží se dostat zpět do formy, avšak nechtějí své tělo trápit drastickými dietami bez dlouhodobého efektu? NESTRKEJME HLAVU DO PÍSKU To, jak se ke svému tělu chováme, co jíme a jak s ním celkově zacházíme, se odráží na jeho fungování. Jak v dobrém, tak ve špatném slova smyslu. Motoru svého automobilu jistě dopřáváte benzin s relativně vysokým oktanovým číslem, rovněž dávku kvalitního oleje a potřebný servis a váš miláček se vám za to odvděčí sportovní a svižnou jízdou. A co váš organismus? Taky potřebuje pro sportovní výkon kvalitní, vyvážený pohon? Pokud žijeme aktivně, pravidelně sportujeme, musíme myslet na vyváženou stravu, příjem vitaminů a dalších nezbytných látek. Naše tělo pak funguje tak, jak má.

PŘÍRODA TO ZAŘÍDILA Než se vrhneme na rady, tipy a doporučení, připomeňme si základní informace o tom, jak naše tělo funguje. Není od věci si jednou začas oprášit základní pojmy – pro lepší pochopení tématu a současně i porozumění vlastnímu tělu. Bez zdrojů

38

energie nemůže organismus cyklistky fungovat. Jsou jimi sacharidy (cukry), proteiny (bílkoviny) či lipidy (tuky) a tělo je získává příjmem potravy. Současně je však v těle k dispozici pomyslná rezerva přímo v organismu, a to ve formě krevního cukru, svalového a jaterního glykogenu a tuku (favorit mezi energetickými zásobami).

JAK TO CELÉ FUNGUJE Metabolismus (z řec. meta – přes, balló – házím) neboli látková přeměna je soubor všech enzymových reakcí, při nichž dochází k přeměně látek a energií v buňkách a živých organismech. Podle alternativní definice je metabolismus látková a energetická výměna, příjem a zpracování živin. Vše začíná v ústech a pokračuje až do střev. Po strávení jsou živiny přepravovány do jater jako zdroj energie a pro další zpracování. Po celém procesu dochází k transportu na nejrůznější místa v těle a samozřejmě ke „spálení“ živin a vzniku energie.

MĚLI BYCHOM VĚDĚT Strava pravidelně sportující ženy cyklistky by měla být dostatečně pestrá a odlišná od stravy obecné populace. Organismus podávající fyzický výkon potřebuje více energie, některých vitaminů a minerálních látek. Optimální množství vitaminů je zvlášť důležité, aby sportující žena získala energii během trávení živin. Vitaminy jsou také nepostradatelné pro tvorbu, obnovu a funkci tkání, například kostí a svalů. Další funkcí některých vitaminů je podpora imunitního systému organismu, tzn. ovlivňují jak prevenci, tak dobu a průběh některých onemocnění, zejména respiračních. Tato onemocnění jsou běžná právě u cyklistek v zimním období, kdy podávají značný výkon, třebas v chladném počasí.

DOPORUČUJEME NIC NEPŘEHÁNĚT, PŘI NÁKUPU SE SNAŽTE VYBÍRAT CO MOŽNÁ NEJPESTŘEJŠÍ POTRAVINY. BEZ NICH TO NEJDE Fakt je, že existují některé chemické látky, například vitaminy, které si lidský organismus až na některé výjimky nedokáže vyrobit sám, a proto


VITAMINY  PŘEHLED POTRAVINOVÝCH ZDROJŮ VITAMIN

KDE?

K ČEMU?

vitamin A (karoten)

mrkev, petržel, meruňky, tykev, listová zelenina

má pozitivní vliv na pokožku, zuby a zrak, zvyšuje odolnost proti infekcím

vitamin B (niacin)

mořská řasa, listová zelenina, houby, arašídy, fazole ořechy, sezamová a slunečnicová semena, obiloviny

podporuje psychické zdraví a nervový systém, udržuje funkci nadledvinek

vitamin B1 (thiamin)

luštěniny, listová zelenina, ořechy, semena

pomáhá vstřebat škrob a cukr a zvyšuje chuť k jídlu, podporuje funkci jater a srdce

vitamin B12

fazolové klíčky, mořská řasa, sojové produkty

chrání nervové buňky před degenerací, pomáhá vzniku červených krvinek

vitamin B2 (riboflavin)

mandle, listová zelenina, houby, celá obilná zrna, sojové produkty

zvyšuje odolnost proti nemocem, pomáhá růstu a vývoji, zlepšuje pokožku a zrak

vitamin C (kyselina askorbová)

brokolice, kapusta, květák, ovoce, řeřicha, petrželka

povzbuzuje růst a vývoj, udržuje šlachy, klouby, zuby, dásně, zvyšuje odolnost vůči infekcím

vitamin D

ryby, sluneční záření

podporuje vývoj kostí a zubů

vitamin E

listová zelenina, ořechy, semena, rostlinný olej, celá obilná zrna

podporuje srdeční činnost a zpracování mastných kyselin

vitamin K

výhonky vojtěšky, listová zelenina, mořské řasy, zelenina, celá obilná zrna

podporuje krevní srážlivost, snižuje riziko krvácení

je musí získávat prostřednictvím stravy. Vitamin je látka, která spolu s dalšími, třeba bílkovinami, tuky a sacharidy, patří k základním složkám lidské potravy. V organismu působí nejčastěji jako enzymy, tj. látky nezbytné pro normální průběh většiny chemických reakcí (nejsou stavební součástí buněk a tkání). Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Existuje 13 základních typů vitaminů.

ZEPTALI JSME SE ODBORNÍKŮ NA SPORTOVNÍ VÝŽIVU: Potřebují hobby sportovkyně doplňkové vitaminy? Pokud přijímáme vyváženou stravu, nejsou doplňkové vitaminy zapotřebí. Pokud ale v jídelníčku chybí ovoce a zelenina, jsou na místě. Vhodné je poradit se s lékařem. Stravování většiny z nás je často značně nevyhovující, v takovém případě je vhodný multivitaminový preparát.

KAM NA NĚ Vitaminy jsou produkovány primárně představiteli rostlinné říše – vyššími rostlinami, houbami nebo bakteriemi. V některých případech mohou živočichové tyto látky transformovat a skladovat. To se děje kupříkladu s vitaminy A a D, které jsou rostlinami produkovány jako provitaminy a které se pak ukládají v játrech ryb a savců jako vitaminy. Ryby a maso vůbec však zcela postrádají vitamin C. Základním zdrojem vitaminů tudíž zůstává rostlinná potrava. Na rozdíl od masité potravy zaručuje výživa na bázi ovoce, obilovin a zeleniny přísun všech vitaminů, jež náš organismus potřebuje. Nicméně tři z nich – A, D a B12 – zaujímají ve vegetariánské stravě zvláštní místo, neboť se vždy mělo za to, že jejich hlavním zdrojem jsou potraviny živočišného původu.

Co se stane, když to s vitaminy přeženeme? Tělo si z většiny vitaminů bere bezprostředně to, co právě potřebuje. Zbytek se doplní jako „zásoby“, například v játrech, a vše ostatní tělo vyloučí. To neplatí pro vitamin E a A, předávkování vitaminem A může vyvolat onemocnění. Mají preparáty ve velkých dávkách z lékárny smysl? Za normálních okolností tělo nepotřebuje obrovské dávky. Ovšem existují vitaminy, které působí ve velkých dávkách jako léčiva a v určitých případech je předepisuje lékař. Niacin například na snížení hladiny cholesterolu v krvi, vitamin B1 na migrénu a vitamin E na revma. A kdo kouří, má sice podstatně nižší hladinu vitaminu C, přesto však nepotřebuje velké dávky, stačí 50 až 100 miligramů navíc.


ÖÈËßÁÈÊÄ

prožívá vypjaté emoční stavy, přecitlivělost, pláč. Nemá cenu tyto city v sobě dusit. Proto je třeba provozovat sportovní aktivity, cyklistiku, které udržují tělo v fyzické kondici, napomáhají připravit na porod tak, aby jeho průběh byl co nejhladší. Některé studie dokonce ukázaly, že ženám, které v těhotenství sportovaly, konkrétně oddávaly se (přizpůsobeně) jízdě na kole, se zkrátila délka porodu, snížil se výskyt komplikací, jež mohly vést k císařským řezům, a že se tyto ženy po porodu rychleji dávaly do formy.

PŘIROZENÝ VÝVOJ Není pochyb o tom, že malé stvoření, které v ženě-cyklistce roste, ji obrátí život vzhůru nohama. Tělo ženy je však od přírody na změny v organismu vyvolané těhotenstvím připraveno, a proto není zapotřebí v pravidelném sportování přestávat (tedy pokud je vše v pořádku), zvláště v prvních měsících. Horší to bývá ve II. a zejména III. trimestru těhotenství, kdy dochází k určitým proměnám, které mohou omezovat v pohybu. Děloha se zvětšuje, svými rozměry omezuje pohyblivost trupu a brání dýchacím pohybům bránice. Svalstvo přestává být svalovým korzetem pro páteř a hrudní koš, žena začíná mít bolesti zad v bedrech a kříži. Právě těmto obtížím však lze jízdou na kole účinně předcházet. Jedinou podmínkou je sportovat s mírou.

ZADÁNO PRO „CYKLOMAMINKY“ TEXT: HANKA TOPOLOVOVÁ FOTO: ARCHIV

ANEB KOLO A TĚHOTENSTVÍ... Je překvapivé, že některé ženy vnímají těhotenství jako nemoc, přitom se jedná o přirozenou součást a určitou etapu života žen. Je pochopitelné, že se současně dostavují pocity jako strach a údiv, pýcha a zmatek, láska i touha utéct. Současně je třeba zmínit, že pokud jeho průběh těhotenství bezproblémový, není důvod, proč vypustit veškeré sportovní aktivity. A co teprve ochudit se o pohled ze sedla biku nebo silničky – nebyla by to přeci jen škoda? V DNEŠNÍ DOBĚ Těhotná cyklistka – tak to už dávno není nic výjimečného. Není žádnou novinkou, že jízda na kole a sport všeobecně hraje v životě aktivní ženy velkou roli. Pozitivní vliv vyplavovaných endorfinů, tzv. hormonů radosti, v průběhu jízdy na kole je známá věc. Výlet na kole je to pro mnohé z nás příjemná varianta, jak prožít sobotní odpoledne,

40

volný čas. Samozřejmě s velkou dávkou obezřetnosti, neopomíjením bezpečnosti, abychom nepoškodili budoucího cyklistický potěr.

BLAHODÁRNÝ VLIV U nastávajících maminek probíhá v těle velké množství procesů, nemůžeme tedy očekávat, že budou mít stále pusu od ucha k uchu. Žena

MÁTE STÁLE POCHYBNOSTI ? Možná namítnete, že i přes uvedené argumenty jste tak trochu na pochybách . Máte obavu sportovat, jezdit na kole, aby se vašemu nenarozenému mrněti něco nestalo, avšak většina lékařů se shoduje, že sport v těhotenství je zdravý. Zkreslený názor na cyklistiku v těhotenství většinou pramení z předsudků a zastaralých doporučení v učebnicích. Pravděpodobnost toho, že je pohodová jízda na kole v těhotenství pro matku a dítě za normálních okolností prospěšná, je mnohem vyšší, než že by dítě mohla poškodit. Pokud začneme celou věc rozebírat do detailů, dospějeme k závěru, že všude číhá potencionální nebezpečí.

ARGUMENTY PRO:  TRÉNOVÁNÍM TĚLA SE UDRŽUJE TĚLO VE FYZICKÉ KONDICI.  MINIMALIZUJE BOLESTI ZAD, PŘEDCHÁZÍ TROMBÓZE, KTERÁ SE V TĚHOTENSTVÍ A PO PORODU VÍCE VYSKY TUJE.  PŘISPÍVÁ K DOBRÉ NÁLADĚ, PSYCHICKÉ POHODĚ, DÍKY VYLUČOVÁNÍ ENDORFINU, KTERÝ ROVNĚŽ OVLIVŇUJE I VNÍMÁNÍ BO LESTI V PRŮBĚHU TĚHOTENSTVÍ.


ARGUMENTY PROTI:  MOŽNOST ÚRAZU.  NEBEZPEČÍ POŠKOZENÍ MIMINKA KVŮLI VDECHOVÁNÍ VÝFUKOVÝCH PLYNŮ S VYSOKÝM OBSAHEM OXIDU UHELNATÉ HO.

NA CO DÁT POZOR Je třeba zmínit i to, co není pro těhotnou ženu vhodné. Odborníci se shodují na tom, že těhotné ženy by neměly vyrážet na vyjížďky do výšky nad 2 500 metrů, ve kterých dochází k větší spotřebě množství kyslíku, než je běžně k dispozici. Měly by se vyvarovat dlouhých vyjížděk ve velkém horku, protože vysoká teplota těla matky může vést ke špatnému vývinu embrya. Rovněž pokud jste byla zvyklá po výletě navštívit saunu, nedělejte to. Není vhodná vůbec, jelikož dochází k masivnímu prokrvování, a to by mohlo vést ke krvácení, možnému potratu nebo předčasnému porodu. Sauny se vyvarujete po celou dobu těhotenství.

SEČTENO PODTRŽENO Záleží na vaší tělesné kondici, na četnosti i zátěži. Důvodů, proč má i těhotná žena vyvíjet sportovní aktivitu, je mnohem více. Jedním z nich je udržení kondice na určité úrovni, udržení správného krevní tlaku a dechové činnosti. Pokud je těhotenství nekomplikované a máte-li energii, motivaci, chuť, pak je jistě tělesná aktivita prospěšná. To platí převážně pro ženy, jež před otěhotněním aktivně sportovaly. Pravidelným sportováním tělo lépe připraví na budoucí zátěž a následný porod. Aktivní ženy se rovněž nemusejí obávat nadbytečných kil po porodu. Existují samozřejmě i další důvody a je jich víc než dost, avšak je nutné zohlednit jisté zásady. Samozřejmě také záleží na vašem aktuálním zdravotním stavu.

ZÁSADY A DOPORUČENÍ:  NEODEPÍREJTE SI VYJÍŽĎKY NA KOLE, CYKLISTIKA JE VHODNÝM DOPLŇKEM PRO PSYCHICKOU I FYZICKOU KONDICI TĚHOT NÉ CYKLISTKY.  PLÁNUJTE VYJÍŽĎKU S ROZVAHOU.  NIC SE NEMÁ PŘEHÁNĚT, NEPODLÉHEJTE SVODŮM, NENAJÍŽDĚJTE VELKÉ OBJEMY KILOMETRŮ A NEUNAVUJTE TĚLO AŽ DO ÚPLNÉHO VYČERPÁNÍ.  POZOR NA NÁROČNÝ TERÉN, RIZIKO PÁDŮ A NÁRAZŮ, KTERÉ BY ZPŮSOBILY OTŘESY A PŘÍPADNÉ ZRANĚNÍ BŘIŠNÍ DUTINY ČI ZHMOŽDĚNÍ BŘIŠNÍ STĚNY.  POZOR NA TEPLOTNÍ VÝKYVY. JE TŘEBA NEPODCENIT DOSTAČENOU REZERVU V OBLEČENÍ, ABY NEDOŠLO K PROCHLAZENÍ A PROVLHNUTÍ.  MĚJTE U SEBE DOSTATEK TEKUTIN A POTRA VIN  ŽÁDNÝ HLAĎÁK.

PO PORODU  KDY ZAČÍT Po porodu prožívá každá žena zhruba šest týdnů specifické období zvané šestinedělí. Změny, které se staly v těle těhotné ženy, odeznívají a tělo se pozvolna vrací do původního stavu. Přiměřený pohyb hraje v tomto období značnou roli. Organismus se rychleji regeneruje a navíc návrat ke sportovním aktivitám zabraňuje poporodním obtížím, jako jsou například bolesti zad. První cvičení probíhají na odděleních šestinedělí pod vedením rehabilitačních pracovníků.

PO PORODU  KOLO ANO…? Po porodu je třeba začínat s cyklistikou pomalu a pozvolna. Než vyrazíte na svůj první výlet do přírody, doporučujeme rotoped nebo odjet několik hodin spinningu. Pozor na to, aby těšení se na první vyjížďku nevedlo k nadměrné porci kilometrů a následně k nepříjemné únavě.

FAQ CYKLISTIKA A TĚHOTENSTVÍ

Tělo se chová jinak a někdy nevyzpytatelně – zde je několik častých otázek. Je jízda na kole opravdu vhodnou sportovní aktivitou pro těhotnou cyklistku? V zásadě ano, nic ale nelze tvrdit stoprocentně. Pravda je, že posiluje srdce a snižuje riziko trombózy a těhotenské cukrovky. Ženy, které jezdí na kole i v těhotenství, mají v lepší kondici břišní svaly, svaly v oblasti pánve a kříže a dokážou s nimi při porodu lépe pracovat. Může mít cyklistika vliv na psychiku novopečené maminky? Sport chrání před „splínem“ v šestinedělí. Kdo je zvyklý na fyzickou zátěž, lépe se vyrovnává v tomto „hormonálně“ nelehkém období s bezesnými nocemi, změnou životního rytmu a pocitem nekonečné odpovědnosti za toho malého bezbranného tvorečka. Jaké další sporty jsou pro těhotné ženy vhodné? Jaké doplňkové aktivity vybrat, aby byl návrat do formy rychlejší? Vytrvalostní. Rekordy v tomto stavu asi nestrhnete. Chůze, jízda na kole, gymnastika, lehký aerobik, jóga (kromě power jógy), plavání, běžky a stále oblíbenější golf. Nic se nemá přehánět, takže v těhotenství sportujte jen tak dlouho, jak je vám to příjemné. Neměla byste se moc zadýchat. Pokud jste zvyklá na posilovnu, měl by to být váš trenér, kdo vám poradí, jaké cviky a zátěže jsou v bezproblémovém těhotenství přípustné. Jaké by mělo být dávkování sportovních aktivit? Odborníci doporučují sportovat dva- až třikrát týdně 20 až 45 minut, podle aktuální kondice. Jak se dostat po porodu do formy? Rozhodně nespěchejte. Nejste vrcholová sportovkyně. Pohyb v sedle kola vás musí těšit. Dopřejte svému tělu trochu času. Obecně se dá říci, že vytrvalostní trénink můžeme začít po 4 až 6 týdnech po porodu (pozvolna). Platí: jakmile máte bolesti nebo se při vyjížďce necítíte dobře, přerušte ji a další postup konzultujte s lékařem či svou porodní asistentkou.

JÍZDA NA KOLE JE VHODNÁ HNED Z NĚKOLIKA DŮVODŮ: 1 CELKOVĚ ZPEVŇUJE OSLABENÉ SVALY, KTERÉ JE TŘEBA POSÍLIT A PŘETĚŽOVANÉ UVOLNIT. 2 PATŘÍ MEZI SPORTY, JEŽ NEZATĚŽUJÍ KLOUBNÍ APARÁT. 3 ZPEVŇUJE SVALY DOLNÍCH KONČETIN; JEJICH POSILOVÁNÍM SE POVZBUZUJE KREVNÍ OBĚH, COŽ NÁSLEDNĚ ZABRAŇUJE VZNIKU TROMBŮ. 4 NÁVRAT K OBLÍBENÝM AKTIVITÁM MÁ I PSYCHICKÝ ÚČINEK, JÍZDOU NA KOLE SE VYPLAVÍ ENDOR FINY.

41


42

FOTO: SCOTT

ÖÈËßÆÀËËÄÑØ


43


44

FOTO: TREK

ÖÈËßÆÀËËÄÑØ


45 FOTO: GORE


ÖÈËßÌÀÑÊÄÓ

TREK MADONE 4.5 WSD

Lehké dámské silniční kolo na karbonovém rámu se speciálními dámskými doplňky – řídítka, sedlo, řazení. Jeho předností je pohodlí, které jezdkyni dopřává, a prodloužená pětiletá záruka. Nabízí 3x10 převodů v sadě Shimano Ultegra/105, které umožní v pohodě vyjet i příkřejší stoupání. Velikostní škála je velice široká od výšky rámu 47 cm až po 56 cm, vhodné pro postavy 145–175 cm.

A

CEN

Kč 4 400

3

A

CEN

0 59 99

CANNONDALE SYNAPSE CARBON FEMININE ULTEGRA SL TRIPLE

Pro ženy, které mají rády svižnou jízdu. Geometrie modelu je přizpůsobena ženské anatomii. Důraz byl kladen na uvolněný posed a pohodlí při jízdě. Samotné vybavení je velmi pěkné. Rám Synapse Carbon Feminine, ráfky Mavic Ksyrium Equipe, komponenty řady Shimano Ultegra a nelze opomenout ani vidlici Cannondale Synapse Carbon S.A.V.E.

SCOTT CONTESSA SPEEDSTER

A

CEN

9 Kč 79 99

Scott jako jeden z mála výrobců kol nabízí kompletní, ucelenou řadu dámských modelů, které vynikají svým specifickým designem, geometrií rámu a kvalitními komponenty. Tento model je osazen řadou Shimano 105 (přehazovačka, přesmykač) a vybaven vidlicí Scott Addict Carbon/ Alloy. Patří do závodní řady, která je určena nejen pro profesionálky, ale pro všechny ambiciózní cyklistky, které touží jezdit na kvalitních rámech.

www.garmin.cz

VIRTUÁLNÍ TRÉNINKOVÝ PARTNER

A

CEN

Kč 8 490

Cyklistický GPS computer Garmin Edge 705 HR je nejdokonalejším cyklistickým počítačem na současném trhu. Kromě navigace nejrychlejší nebo nejkratší trasou do cíle je Edge schopen zobrazit výškový profil trati, kadenci šlapání, otáčky kola nebo při použití kompatibilního příslušenství zobrazit výkon cyklisty ve wattech. Unikátní vlastností přístroje je funkce „Virtuálního partnera“, která je schopna srovnat na trati vaši jízdu s výkonem jiného cyklisty nebo s vaším starším výkonem. Využijte speciální akce „Starý za nový“ a pořiďte si GPS cyklocomputer za výhodnější cenu, více viz garmin.cz.

PŘEKONÁTE SAMI SEBE? Potřebujete změřit rychlost a ujeté kilometry na kole, při lyžování, in-line bruslení, jízdě na windsurfingu nebo snad jízdě na koni? I při takových sportovních disciplínách oceníte nový GPS sportester Garmin Forerunner 310XT. Forerunner 310XT nabízí měření srdeční frekvence, automatický bezdrátový přenos informací do PC, odolnost na ponoření do hloubky 50 metrů a možnost soupeření na trati s dříve dosaženými výkony pomocí funkce virtuálního tréninkového partnera. Silnou stránkou sportesteru Forerunner 310XT je velký, přehledný displej a široké možnosti využití u většiny sportovních aktivit. Využijte speciální akce „Starý za nový“ a pořiďte si sportester za výhodnější cenu, více viz garmin.cz.

A

CEN

11 990

CYKLISTICKÝ KOMPLET ZIBETO

www.lawi.cz A

CEN

1 099

DRES ANGELO Nevyčerpatelná fantazie designérů LAWI dala vzniknout tomuto designu dresu ANGELO. Dámský cyklistický dres s krátkým rukávem vyrobený z hebkého a na dotyk příjemného materiálu PRESTO, který navozuje chladivý pocit v horkých letních měsících. Speciálně konstruovaný 1/3 zip s brzdičkou proti samovolnému rozjíždění a dvě cyklo kapsy dodávají dresu sportovní nádech. Na zadní kapse je umístěn bezpečnostní prvek v podobě REFLEX loga LAWI. Dres je vyráběn v několika barevných variacích.

46

A

CEN

Kč 2 098

Dámský cyklistický komplet s dresem se zkráceným krátkým rukávem a protaženými zády, vyrobený z hebkého a na dotyk příjemného materiálu PRESTO. Speciálně konstruovaný 1/3 zip s brzdičkou proti samovolnému rozjíždění a dvě cyklo kapsy dodávají dresu sportovní nádech. Na zadní kapse je umístěn bezpečnostní prvek v podobě REFLEX loga LAWI. Dámské cyklistické kalhoty navrženy podle požadavků profesionálních závodnic. Materiál NEW AGE 85% s vynikající roztažností zaručuje optimální přilnavost a volnost pohybu. Nohavičky jsou opatřeny FIT ZONE z materiálu MESH 15% – jemná síťovina zaručující lepší a rychlejší odvod přebytečného tepla a vlhkosti. Nohavičky jsou zakončeny silikonovým proužkem, proti posouvání při pohybu. Profilovaná výstelka s křidélky COOL DRY navržená pro dámskou anatomii s antibakteriálním povrchem a vnitřním pórovitým materiálem zaručující optimální odvod vlhkosti, tlumení mikrorázů a zajišťující optimální prokrvení hýžďového svalu. Bezpečnostní prvek v podobě reflexu umístěného v nohavičkách. Komplet je vyráběn v několika barevných variacích.


Dny horské cyklistiky www.3fvision.com

na Valašsku

A CEN Kč

1 179

3F PHOTOCHROMATIC Model brýlí z velmi lehkého a pružného materiálu – GRILAMIDU a s převratnou technologií fotochromatických (samozabarvovacích) skel. Ta automaticky mění barvu ze světlých po tmavé podle intenzity UV záření z kategorie 1 do kategorie 3, propustnost skel se tedy pohybuje mezi 85–17 % světla. Brýle jsou proto kvůli použitým technologiím komfortní, bezpečné a odolné – což předurčuje k použití pro aktivní sportovkyně.

A

3F BLUE VIPER

CEN

č 639 K

Model brýlí z velmi lehkého a pružného materiálu – GRILAMIDU. Všechny brýle značky 3F jsou vybaveny maximálními UV filtry, které oko chrání před škodlivým ultrafialovým zářením (UV 400 – UVA – dlouhovlnné 315–400 Nm, UVB – středněvlnné 280–315 Nm a UVC – krátkovlnné 100–280 Nm). Brýle jsou určeny pro aktivní sportovkyně.

Karlovský Pepi maraton

27. 6. 2009

Český pohár ve sjezdu horských kol Razula Ortika Valašská 24 Valašský pohár MTB-XC - seriál

27.–28. 6. 2009 27.–28. 6. 2009 1. 5.–11. 7. 2009

Přijeď s bikery na Valašsko a užij si adrenalinu a pohody v sedle svého horského miláčka, využij systém slev pro cyklisty, ochutnej místní speciality a hlavně si přijeď užít Dny horské cyklistiky na Valašsku.

3F EASY CHANGER Model brýlí z velmi lehkého a pružného materiálu – GRILAMIDU a také s polarizačními skly, které výrazně blokují odražené světlo (od sněhu, vody apod.) a eliminují jeho odlesky. Výsledným efektem je zlepšení vnímavosti barev, a to bez ohledu na počasí. Brýle jsou standardně dodávány s pouzdrem a vyměnitelnými zorníky. Ty mají vlastní obroučky, čímž se minimalizuje možnost náhodného kontaktu s povrchem zorníku a jeho poškození (poškrábání apod.). Tyto brýle jsou určeny jak pro aktivní sportovkyně, tak jako módní doplněk.

Více informací na www.valassko-hornivsacko.cz a www.trails.cz

A CEN Kč

1 179

www.vychodni-morava.cz

www.valassko-hornovsacko.cz

47


FOTO: SALEWA

ÖÈËßÑÎÂÊ TEXT: MILADA ČINČEROVÁ 48

Cest a

Z MĚSTA

V dnešní uspěchané době se spousta z nás snaží zastavit. Nadechnout čistého vzduchu a uvolnit přepracované tělo. Zpomalit ten shon a tlak, který na nás okolí vyvíjí, rozmělnit ho nebo alespoň lehce otupit, nebo chcete-li, obrousit. Tak, jako nehty o sluníčkem vyhřátou skálu.

Jednou z činností, která v posledních létech zaznamenala poměrně rychlý rozvoj, je horolezectví. Nebo jen sportovní lezení, bouldrování, lezení na umělých stěnách, v ledu či v mixech. Tyto sporty se otevřely širší veřejnosti a nabízejí možnost, jak aktivně trávit volný čas. Ale o co že tu vlastně jde? Mezi lezci, kteří obětovali lezení i kus svého života, jde o filozofii, o pohled na svět, o lásku k přírodě, o lásku ke špičatým vrcholkům a strmým plotnám, převisům, komínům, spárám, struktuře skály, která je pokaždé jiná. Jde o radost z volnosti, o hledání toho správného pohybu, který vás vynese o kousek výš, na vrcholek, kde potom s nenahraditelným pocitem malého vítězství zapomenete na každodenní strasti. Pojďme se tedy nyní na následujících stránkách seznámit s trochou historie lezení a základním přehledem stylů, které se v tomto sportu objevují. Základním kamenem pro vznik tohoto sportu byla touha lidí dostat se co nejvýš. Překonat sama sebe i zemskou přitažlivost. Dotknout se nebeské klenby nebo alespoň nadechnout řídký vzduch a potom pohladit svou duši pohledem dolů na miniaturní detaily země, někde hluboko pod nohama. Tak začaly první horolezecké výpravy zdolávat kopce všech různých velikostí a výšek. Šlo většinou o výstupy bez použití jakýchkoliv technických vymožeností a s minimem výbavy, neboli řečeno terminologií dnešní doby tzv. alpským stylem. K zajištění svého postupu využívali lezci opravdu jen nejnutnější vybavení, které jim tou dobou bylo k dispozici, např. kované skoby a konopná lana. Za průlom v horolezectví považuje západní svět výstup průkopníků alpinismu pánů Balmeta


FOTO: ARCHIV

řadu výhod. Frekvence střídání jednotlivých pokusů je poměrně vysoká a můžete si navzájem všímat, jakým způsobem vaši kolegové a kamarádi řeší daný lezecký problém. Proto se většinou i zde scházejí partičky lezců, kteří se vzájemně „hecují“, a lezení tak dostává další rozměr a bývá často sportovně společenskou událostí. Bouldrování, tak jako i ostatní lezení, přináší především radost z pohybu. Při boulderingu si lezec dovolí mnohem těžší kroky a všemi možnými způsoby trénuje a rozvíjí svou kreativitu, sílu, rovnováhu, ale i schopnost občas překonat sebe sama. Bouldering je trochu jako tanec, je o poznání svého těla, schopnosti naučit se rovnováze i orientaci v prostoru, ale i o celkovém posílení a zpevnění. Cílem boulderingu je přelézt co nejobtížnější problém nebo jen tak jít kolem kamene a zkusit na něj vylézt. Při bouldrování můžete zkoušet i věci, které byste si při lezení cest dovolit nemohli. Můžete lézt rovně, nahoru, dolů, stranou, každý pohyb je variantou problému. Je to také trénink pro lezení ploten, převisů nebo spár. Pro venkovní bouldrování potřebujete ideálně tzv. bouldermatku. Jde o menší skládací matraci o různé výšce, pomocí které je možné vytvořit také takové menší doskočiště a zamezit tak vymknutým kotníkům a odraženým patám. Pokud vás bouldering nadchl a nechcete zůstat pouze u něj, budete věnovat svou další snahu nikoliv pouze rozvoji svých lezeckých technik a fyzických schopností, ale v další fázi se naučíte zvládnout základy bezpečného pohybu ve výšce. Jištění, slaňování, znalost uzlů a vaší lezecké výbavy se pak stane samozřejmostí. K tomu je ideální návštěva umělých lezeckých stěn – indoor climbing.

FOTO: JOCELYN CHAVY/PETZL

a Paccarda na nejvyšší vrchol evropského kontinentu – Mont Blanc (4 807 m n. m.) již v roce 1786. Horolezecké pokusy o zdolání alpských vrcholů se poté začaly dramaticky množit a na konci 19. století již byla zdolána naprostá většina evropských velehor. Tato chvíle dala impuls svým rozsahem větším výpravám hlavně do dalekého Himálaje, které z dnešního pohledu nelze nazvat jinak než expedicemi. Mnohaměsíční útrapy účastníků byly tou dobou jen málokdy korunovány vysněným výstupem na jednu ze světových velehor. Za všechny je třeba zmínit snahy George Malloryho o zdolání nejvyšší hory světa Mount Everestu (8 850 m n. m.). Při svém posledním pokusu 8. 7. 1924 se společně vydali se svým kolegou Andrew Irwinem severovýchodním sedlem k vrcholu. Naposledy byli spatřeni ve výšce přes 8 300 m n. m. dalekohledem ze základního tábora, jak stoupají k vrcholu. Tělo Gerge Malloryho bylo objeveno přesně o 75 let později v roce 1999, přesto zůstane záhadou, zda tento legendární horolezec první poloviny 20. století před svou tragickou smrtí dokázal jako první člověk vystoupit na nejvyšší horu planety. Nepochybně prvním se pak stal Edmund Hillary v roce 1953. Horolezectví se po tomto úspěchu novozélandského včelaře Hillaryho stávalo rok od roku populárnějším a obtížnost výstupů se zvyšovala. Sportovní lezení se tudíž stalo základní přípravou všech, kdo se chystali na jakoukoliv výpravu do světových velehor. Pojďme se nyní ale podívat na vše ještě jednou od začátku. Vývoj lezecké osobnosti prochází několika úrovněmi, při kterých postupně získává zkušenosti a jistotu pohybu v dosud nepoznaném prostředí. Projděme si nyní jednotlivé fáze, které jsou ve své podstatě definicí jednotlivých lezeckých disciplín. Je třeba podotknout, že většina zkušených lezců si zažije a zkusí opravdu vše. První kroky vás povedou v dnešní době téměř vždy na boulderovou stěnu…

BOULDERING Pojem „bouldering“ pochází z anglického boulder – balvan. Původně se tedy jednalo o lezení po kamenech. V současné době je bouldering lezeckou disciplínou, ve které se lezec snaží přelézt velmi obtížné lezecké kroky nízko nad zemí bez jištění ať už venku v přírodě, nebo na umělých stěnách tak dobře dostupných v každém větším městě. Jak již bylo zmíněno, bouldering se dá provádět jak venku na menších skalkách nebo kamenech, nebo na uměle vytvořených stěnkách, které bývají vysoké do 5 metrů a jsou pod nimi měkké matrace jako doskočiště. Bouldrování je asi nejvíce přístupná lezecká disciplína všem, kdo o tento sport projeví zájem, jelikož k němu opravdu není potřeba mnoho drahého speciálního vybavení. Stačí lezečky, magnézium, pohodlné oblečení, trocha nadšení a můžete vyrazit. Bouldering se dá provozovat bez dalších osob, ale bouldrování se skupinou přátel má

49


FOTO: RADEK VOPAT/HUDY SPORT

ÖÈËßÑÎÂÊ

AID CLIMBING Tento způsob lezení využívá různého technického vybavení k postupu jako chytů nebo stupů. Používají se různé žebříčky a smyce, která se upevňují do fixních bodů ve skále. Tento způsob nejvíce slouží při postupu vzhůru především při lezení v horách.

FREE CLIMBING

INDOOR CLIMBING

SLOVNÍČEK POJMŮ

Lezení na umělých stěnách zaznamenává poměrně velký rozmach. Důkazem je rapidní nárůst umělých lezeckých stěn téměř v každém větším městě v republice, o Evropě ani nemluvě. Původně začaly stěny vznikat hlavně pro potřeby závodění a zimní přípravy lezců. Dnes každá větší lezecká stěna nabízí nejen možnost půjčení si základního lezeckého vybavení – magnézia, lezeček, sedáku, karabiny, jistícího prostředku a lana, ale hlavně možnost přihlásit se do organizovaných kurzů, vedených zkušenými instruktory, které jsou nezbytné pro zvládnutí základních metodik práce s technickými prostředky, které jsou důležité pro bezpečnost a jistotu při těchto druzích sportů. Nutno dodat, že nejde pouze o vaši bezpečnost, ale i o naprostou jistotu při jištění vašeho lezeckého partnera nebo kamaráda. Lezení na umělých stěnách přináší zároveň dosud nepoznaný pocit z pohybu ve výšce – nejvyšší kryté stěny v ČR jsou cca 15 m vysoké a u umělých stěn vytvořených pod širým nebem se setkáváme s výškou až 25 m, což značně převyšuje možnosti odskoků do měkkých žíněnek,

50

BOČÁK  CHYT, KTERÝ SE DRŽÍ Z BOKU BOULDER  KRÁTKÁ OZNAČENÁ CESTA NA SKÁLE I STĚNĚ, LEZE SE BEZ JIŠTĚNÍ BOULDERMATKA  ŽÍNĚNKA URČENÁ SPECI ÁLNĚ PRO BOULDERING BOULDROVKA  HOROLEZECKÁ STĚNA, KDE SE LEZE BEZ JIŠTĚNÍ A POUZE DO MALÉ VÝŠKY, PÁD ZACHYCUJÍ ŽÍNĚNKY CHYT  PŘÍRODNÍ NEBO UMĚLE VY TVOŘENÝ ÚCHYT EXPRESKA  DVĚ KARABINY SPOJENÉ PO PRUHEM, SLOUŽÍ JAKO SPOJENÍ MEZI PEVNÍM JISTÍCÍM BODEM NA SKÁLE A LEZCOVÝM LANEM FIX  STATICKÉ UDRŽENÍ POLOHY VE SHYBU

jako je tomu u boulderingu, a výše zmíněná jistota při práci s jistícími prostředky se musí stát samozřejmostí. Lezení na umělých stěnách je parádní zábavou pro zimní dny a večery všedního dne, ale když je před vámi prosluněný jarní víkend, byla by škoda strávit ho zavřený v přítmí krytých lezeckých stěn nebo boulderovek.

OUTDOOR CLIMBING Lezení venku po skalkách a skálách je tou hlavní odměnou za nepodceněný trénink na umělých stěnách. Naučili jste se všem technickým základům a nezbývá nežli zabalit batůžek a vyrazit vstříc těm sluncem zalitým skalkám. Lezení pod širým nebem je pro všechny lezce vlastně tou hlavní motivací. Přírodní skály, věže, masívy, stolové hory se nalézají opravdu po celém světě, a tak se lezení stává i cestovatelskou vášní po různých lokalitách na světě. I při lezení venku se setkáme z mnoha různými styly a je tedy dobré se o některých z nich alespoň zmínit. V zásadě můžeme lezení venku rozdělit na technické – aid climbing a volné – free climbing. FRIEND  SPECIÁLNÍ POMŮCKA K DOJIŠŤOVÁNÍ LEZECKÝCH CEST GRIGRI  POMŮCKA URČENÁ NA JIŠTĚNÍ JEDNOPRDA  CHYT NA JEDEN PRST KŘÍŽ  POSTUP PŘI LEZENÍ S PŘEKŘÍŽENÍM RUKOU LIŠTA  CHYT PRO 12 ČLÁNKY PRSTŮ MADLO  VELIKÝ CHYT MAGLAJS, MÁGO  MAGNÉZIUM, SLOUŽÍ K VYSUŠOVÁNÍ RUKOU MORÁL  NEUCHOPITELNÝ TERMÍN POPISUJÍCÍ DOSTATEK ČI NEDOSTATEK ODVAHY PRO PO STUP VZHŮRU. VÝRAZNĚ SE ZVYŠUJE PŘI ŠPATNĚ ZAJIŠTĚNÝCH CESTÁCH. OSMA  V ČECHÁCH DLOUHOU DOBU NEJVÍCE

Mezi lezci nejvíce uznávané a mající jistou sportovní hodnotu je lezení pouze po přírodních chytech a stupech, s využitím výbavy pouze pro zajištění bezpečnosti. Lezec využívá jen svých vlastních schopností a sil ke zdolání vertikálních linií. Je nyní nejvíce oblíbenou disciplínou. Volné lezení se postupně rozdělilo do různých podstylů v závislosti na úrovni jištění. Podle způsobu jištění můžeme rozdělit lezení na cesty tradiční, ve kterých si lezec nese veškerý materiál s sebou a postupně si „svou cestu“ zajišťuje, a na skále tedy většinou nejsou skoro žádné pevné jistící body. Výhoda tohoto způsobu postupu je především v tom, že si lezci mohou vybrat jakoukoliv nezajištěnou skálu a tu zdolat s pocitem, že právě tady před nimi nikdo nebyl. Snad kromě skalního plcha, který to tu před nimi prolezl již nesčetněkrát. Druhou možností jsou cesty sportovní, které jsou napevno zajištěny pevnými body upevněnými přímo ve skále. Jistící borháky, nýty či kruhy od sebe bývají vzdálené zhruba od 1,5 metru až třeba po metrů dvacet. Záleží na oblasti, materiálu skály i lezci, který cestu vytvářel. Tyto cesty jsou potom sepsány v lezeckých průvodcích i s obtížnostmi. Bez průvodce je často velmi obtížné se trefit do své lezecké úrovně, jelikož výběr od pohledu vás někdy může pěkně potrápit. Už jste vyzkoušeli od boulderingu přes lezení s lanem na stěně i venku úplně všechno? Nabídka lezeckých možností ale rozhodně nekončí. Od sportovních cest se můžete posunout k vícedélkám nebo free sólům.

VÍCEDÉLKOVÉ CESTY Jak už název napovídá, jedná se vysoké stěny, kde vám nestačí pouze jedna délka lana mezi spoPOUŽÍVANÁ JISTÍCÍ POMŮCKA, DNES SLOUŽÍ SPÍŠE KE SLANĚNÍ SEDÁK  SEDACÍ ÚVAZEK SLAŇÁK  VĚTŠINOU POSLEDNÍ JIŠTĚNÍ V CESTĚ, NEBO SAMOSTATNÝ KRUH, URČENÝ PRO SLAŇOVÁNÍ SPOĎÁK  CHYT, KTERÝ SE DRŽÍ ZESPODU STUP  MENŠÍ „CHYT“ URČENÝ SPÍŠE PRO NOHY ŠTAND  POSTUPOVÉ MÍSTO VE VÍCEDÉLKOVÉ CESTĚ, VĚTŠINOU ZAJIŠTĚNO NĚKOLIKA PROPO JENÝMI FIXNÍMI BODY VE SKÁLE TOP  OZNAČENÍ KONCE CESTY PŘI ZÁVO DECH SE OBVYKLE DRŽÍ OBĚMA RUKAMA PO DOBU 3 VTEŘIN


FOTO: SALEWA

lulezci, jako je tomu u jednodélkových cest. Tyto stěny mívají od zhruba 80 metrů až po 1 kilometr. Prvolezec leze na délku lana ke štandu, kde ze zajistí a potom k sobě „dobere“ svého parťáka. Ten pokračuje dále a tímto systémem se lezci dostanou až na vrchol. Technická znalost jištění a zásady bezpečnosti jsou u tohoto druhu postupu více než nutné.

FREE SOLOING Dalším stylem spadajícím do volného lezení je tzv. free soloing. Jedná se vlastně o lezení v jeho nejčistší formě, bez použití jistících pomůcek, sedáků či lan. Přestože nám solo lezení může přinést ty nejsilnější zážitky i adrenalin, je bezpochyby velice riskantní. Lezec musí velice dobře znát své schopnosti i obtížnost cesty, aby co nejvíce snížil riziko pádu. Bezpochyby je to nejvíce adrenalinem nabité odvětví, kde každý neuvážený krok, přecenění svých sil, o utržených chytech ani nemluvě, mohou stát lezce i život. O trochu méně nebezpečné je „deep water soloing“ a jak již název napovídá, jde o lezení na skalách a v převisech nad hladinou moře. Pády jsou o trochu měkčí než na tvrdou zem, i když lezení s pády do vody s sebou nesou jinou komplikaci, a to, že po pádu se obtížnost cesty poněkud ztíží. Minimálně o mokré lezečky. Léto je za námi a nás opět čeká dril na stěně. Proč si ho ale nezpestřit i lezením venku. Na skalách jsou nateklé rampouchy, které přímo lákají k postupu vzhůru po jejich třpytivé, ledové, nedostupné kráse.

LEZENÍ V LEDU A DRYTOOLING V dnešní době se lezení v ledu začíná otevírat širší veřejnosti a i díky technickému vývoji se stalo velmi vyhledávaným zimním sportem. A to i přesto, že patří k jedné z nejobtížnějších lezeckých disciplín. S řešením, jak překonávat strmé srázy ledu, přišli skotští horolezci. Při tomto lezení se používají upravené zbraně, což jsou vlastně jen agresivnější cepíny, lehčí mačky, dále je samozřejmostí sedací úvazek, lano, helma a v neposlední řadě dobrá kondice, nadšení a síla. Lezení po zmrzlé vodě, zmrzlých vodopádech a v mixovém (tj. kombinace holé skály a ledu) terénu je velmi náročné, ale jako i u ostatních lezeckých disciplín je pocit, když překonáte tenký kolmý led, nenahraditelný. Princip mixového lezení je stejný jako při lezení v ledu s tím rozdílem, že se při něm nevyhledávají pouze ledy, ale i terény zčásti pokryté ledem a zčásti bez ledu, tvořené pouze holou skálou. Dalším odvětvím, které začíná být mezi lezci populární, je drytooling. Jde o mladou lezeckou disciplínu, při které jde vlastně o mixové lezení s použitím zbraní, tedy maček a cepínů, na umělé lezecké stěně. Dřevěné chyty a stupy simulují led a skálu. Lezecké zbraně jsou upraveny, cepíny nemají lopatky ani poutka. Neklamným znamením touhy po lezení u lezců, kteří si v zimě povídají o zaslíbených skalkách ve Francii, je „svrbění“ prstů. Pocit, že byste ihned chtěli pohladit chladivou skálu a po pár pohybech zapomenout na všechno

kolem sebe. Co k tomu ale všechno budeme potřebovat?

VYBAVENÍ Rozhodli jste se tedy vyrazit na stěnu a vůbec nevíte, co si vzít s sebou? Je to jednoduché. Základem je pohodlné oblečení. Volnější či elastické kalhoty, které nebrání pohybu, ideálně s délkou pod kolena, tílko nebo tričko, ve kterém se budete cítit dobře. Na lezení je také nutné odložit všechny prstýnky, aby nedošlo k nepříjemnému úrazu, a v neposlední řadě je dobré si nezapomenout ostříhat nehty. Při lezení s lanem je lepší nemít rozpuštěné dlouhé vlasy, jelikož takový pramen zamotaný do jistící pomůcky není zrovna příjemný zážitek. Z technického vybavení budeme potřebovat na bouldering pouze lezečky a magnézium, venku popřípadě bouldermatku. Při lezení s lanem nesmíme zapomenout na sedák, lano, jistící pomůcky, a půjdeme-li ven, hodí se navíc expresky, popřípadě nějaká ta smyce a v mnoha případech i helma především proti padajícím kamenům. Tak sbalte svačinu, foťák, oblečení a vybavení a po chvíli se nechte unášet tancem na vrcholku útesu, když jste právě prostoupili jeho kolmou a na první pohled nelezitelnou stěnou. Příště: klasifikace, styly přelezů atd.

51


ÖÈËßÑÎÂÊ

Právě jsi se vrátila ze závodů v lezení na umělé stěně, jak to dopadlo? Tááák… vyhrála jsem. Jak se člověk musí připravit na to, aby byl první? No já ani nevim. Zrovna jsem se vrátila z měsíčního zájezdu z Francie. Takže se dá říct, že se na závody připravuju spíš tak, že prostě jenom lezu. Nemám ani žádný systematický trénink. Lezu tak, jak mi to čas dovolí. To znamená jak často? Alespoň třikrát týdně, když jsem v Praze.

TEXT: MILADA ČINČEROVÁ FOTO: MARTIN SPILKA

Jak jsi se k tomuto nepříliš masovému sportu dostala? K lezení jsem se dostala na vysoké škole. Potřebovala jsem tenkrát získat nějaký kredity, tak jsem si vyhlédla kurzy lezení. Byly ale obsazený, tak jsem se přihlásila rovnou do oddílu, protože se mi lezení líbilo, no a už jsem u toho zůstala.

Lezení

Co na to říkají rodiče teď? Bohužel se s tím dodnes příliš nevyrovnali. Maminka jo, ale táta a prarodiče mi to nějak nemůžou „odpustit“. Nejspíš to bude tím, že se k lezení váže takový volnější styl života, žádné

JE SPORTEM OBDIVOVANÝM A ČASTO SPOJOVANÝM

S PŘÍVLASTKEM „NEDOSTUPNÝ“, ALE...

S Nelly Kudrovou jsem se sešla v její oblíbené restauraci Lokal Blok kousek od Anděla, která je výjímečná tím, že se v jejích sklepeních nalézá lezecká bouldrovací stěna. Tato dívka se totiž tomuto sportu aktivně věnuje asi osm let a určitě nebudu lhát, když napíšu, že lezení a bouldrování hraje v jejím životě nezastupitelnou roli. 52

Takže jsi začala docela pozdě… No vlastně až coby stará dvacetiletá větev (smích). Když jsem byla malá, chodily jsme s mámou do skal, ale ona pochopitelně nechtěla, abych někde lezla. Později jsem na svou dětskou touhu úplně zapomněla, což mě docela mrzí. No a potom jsem začala lézt, aniž by mě k tomu vlastně kdokoliv přivedl. To je asi celkem nestandardní. Co mám tak zkušenost, většinou lidé začínají lézt pod vlivem a vedením nějakého kamaráda-lezce.

stále zaměstnání, časté cestování… Taky o mě mají strach, nepovedlo se mi je přesvědčit, že při dodržení všech pravidel je to dost bezpečný sport. Myslí si, že lezu nejištěná a tak. Jak jsi tedy vlastně vůbec začala? Na stěně, protože jsem začala lézt někdy na přelomu listopad-prosinec. Tréninky byly dvakrát týdně na stěně s lanem. Byla jsem ale lezením posedlá, takže jsem to ještě prokládala lezením


na tamější bouldrovce a to mě fakt chytilo. Na jaře jsem potom začala jezdit lézt do Labáku a do Tisé. Co si myslíš, že taková holka jako ty musí na začátku udělat pro to, aby mohla začít lézt? Já jsem vlastně nemusela vůbec nic (smích). Měla jsem to s veškerým servisem. Půjčili mi sedák, lezla jsem v teniskách a jinak tam bylo všechno potřebné. Lana, lidi, kteří poradili. Na začátku vždy stojí touha a vůle.

... PARTA LIDÍ, KTERÁ SE OKOLO LEZENÍ MOTÁ. TO JE PARÁDA. KAŽDEJ JE ÚPLNĚ JINEJ, A PŘITOM MAJÍ VŠICHNI NĚCO SPOLEČNÝHO: VÁŠEŇ PRO LEZENÍ...

Jsou s tím spojeny nějaké oběti? Jen jsem sundala pár prstýnků. Nehty jsem nikdy nenosila dlouhé, takže to jsem nemusela řešit, ale možná se právě tohle může stát takovou malou obětí pro některé dámy (smích). Francouzská manikúra trošku trpí… Zajímá tě, jak u lezení vypadáš? Krom toho, že lezeš těžké bouldry, které zaslouží obdiv? Tak třeba když se chystám na závody, zajdu do sekáče… (smích) Tílka za dvacku, abych byla hezká na fotkách (smích). Co tě baví víc, bouldrování, nebo lezení s lanem? Obojí tak napůl. Mě baví na umělé stěně víc bouldrovat a venku dávám přednost lezení s lanem. Na bouldrování je super, že se zkouší těžký kroky a je tam většinou trochu jiná atmosféra tím, že tě podporuje a hecuje parta kamarádů. Všichni zkoušej ten samej problém… a baví mě i ten pohyb. Když člověk udělá nějaký dynamický nebo hodně silový krok, který třeba dlouho zkoušel. A nakonec nad ním zvítězil. Co ti lezení dává? Proč to vlastně děláš? Asi to dělám hlavně pro to spojení sportu s přírodou. Je to hrozně mnohotvárný sport, ne jako třeba plavání, stále „do zblbnutí“ totéž. Je super vyrazit na víkend někam do skal… A pak taky parta lidí, která se okolo lezení motá. To je paráda. Je to taková grupa totálních individualit. Každej je úplně jinej a přitom mají všichni něco společnýho. Vášeň pro lezení… A to je úžasný, to mě na tom baví. Jaký máš ráda destinace? Je rozdíl v lezení v zahraničí a u nás? Tak rozdíl je hlavně v materiálu. U nás jsou to převážně pískovce, ale problém je v tom, že nejsou úplně ideálně odjištěný. A nesmí se na nich lézt s magnéziem. No a venku bývají hlavně bezpečně odjištěný vápence a je výhoda, že se tam dá jezdit už celkem brzo zjara. Jako Francie nebo Itálie, kde už je krásně teplíčko, když u nás ještě vládne zima. Jak probíhají vaše zájezdy ven? To se spí jen tak pod skalou? No to ne! (smích) Samozřejmě v pětihvězdičkovém hotelu, saténové povlečení…

Peřiny…? Peřiny jsou to jediné co mám… a matraci. Spíme ve velkém autě, to je největší vymoženost lezců. Kdo ho nemá, spí ve stanu nebo jen tak pod širákem. Máš přítele? Jasný! Lezce? Jasný! (smích) Co si myslíš o párech lezec-nelezkyně, nelezec-lezkyně? No je určitě lepší, když jsou oba lezci, protože se jinak můžou vzájemně dost míjet. Chlapi lezci to mají ale hrozně těžký, sehnat ženskou-lezkyni. Ženský to mají samozřejmě snadnější, těch chlapů-lezců je prostě víc. Já sama bych nelezce nechtěla.

A jaký chlapi se v tomto sportu pohybujou? No přece… Ti nejhezčí!!! (smích) A čím to je? Mají moc pěkný figury. A pak – jsou takoví svobodní… to je fajn. (smích) Co bys teda nakonec ty za sebe doporučila kámošce, která si chce jít poprvé zalézt? Asi bych doporučila jakýmukoliv začátečníkovi jít si zalízt spíš na stěnu s lanem než na bouldrovku. Je to větší zážitek a adrenalin, pocit, že někam dolezeš a visíš na laně, na který se musíš spolehnout… Určitě raději na umělku, naučit se základy a pak teprve, za odměnu, ho vzít někam ven. Super, tak doufám, že třeba někdy vyrazíme i spolu, ven a na lano, přeji mnoho úspěchů na závodech a moc děkuji za rozhovor.

53


ÖÈËßÑÎÂÊ TEXT: MILADA ČINČEROVÁ FOTO: LOKAL BLOCK

Kam

ZA LEZENÍM

Teplé dny jsou již tady, ale i přesto může být počasí nevyzpytatelné. Proto je zárukou příjemného polezení si některá z umělých lezeckých stěn. Přinášíme přehled některých z nich v Čechách a na Moravě.

54

NEJVĚTŠÍ SPORTOVIŠTĚ SVÉHO DRUHU V ČESKÉ REPUBLICE LEZECKÉ CENTRUM SMÍCHOFF KŘÍŽOVÁ 6 150 00 PRAHA 5  SMÍCHOV WWW.HUDY.CZ/PRAHA.SMICHOFF  MINIMÁLNÍ VÝŠKA : 14 M  MAXIMÁLNÍ VÝŠKA : 15,5 M  ZASTAVĚNÁ PLOCHA : CCA 1 600 M²  POČET CEST: 150  POČET LINIÍ JIŠTĚNÍ: 70


BRNO

LIBEREC

BOULDERCENTRUM Kolejní 2, Brno www.cesa.vutbr.cz/sporty. php?sportcode=horolezectvi

DLOUHÝ MOST U tří lip 17, Liberec lezecke.centrum.sweb.cz

FLÉDA Štefánikova 24, Brno www.fleda.cz

HARCOV Technická univerzita, Svojsíkova, Liberec www.fp.vslib.cz/ktv

KOTELNA Moravské náměstí, Brno www.kotelna.borec.cz

MAKAK LBC Šlikova 225, Liberec makaklbc.keli.cz

RAJČE Kounicova 22, Brno www.rajce.cz

LOMNICE NAD POPELKOU

BŘECLAV OREL Veslařská 1, Břeclav palavskyvesak.com ČESKÉ BUDĚJOVICE Gymcentrum, Pražská 19, České Budějovice www.budlez.cz/clanek. php?key=247

 500 M² LEZECKÝCH PROFILŮ  VYZNAČENÉ LEZECKÉ CESTY PRO ÚPLNÉ ZAČÁTEČNÍKY I ÚPLNÉ MACHRY  BEZPEČNÉ LEZENÍ MAX. VÝŠKA STĚNY  4,5 M  BEZPEČNOSTNÍ MATRACE PO CELÉ PLOŠE LEZECKÉ STĚNY  VŠEMOŽNÉ TĚLOCVIČNÉ VYBAVENÍ NA ZPEST ŘENÍ TRÉNINKU  OBČERSTVENÍ A SLADKOSTI NA DODÁNÍ ENERGIE  PŮJČOVÁNÍ LEZECKÝCH BOT A PYTLÍKŮ S MAGNÉZIEM  JEDEN VSTUP = NEOMEZENÁ DOBA NA STĚNĚ  KURZY PRO DOSPĚLÉ, DĚTI, ŠKOLY, SKUPINY, FIRMY

CDU Charvátská 10, Ostrava www.cdusport.cz ELIASS Hrušovská 20, Ostrava www.eliass.net LE BLOK Nádražní 66, Ostrava www.leblok.cz

LANOVKA Lannova 2, České Budějovice www.stenalanovka.cz

PARDUBICE

SHOCK SPORT Školní ulice, Dobříš home.tiscali.cz/horolezci

LOKAL BLOK NÁM. 14. ŘÍJNA 10 150 00 PRAHA 5 WWW.LOKALBLOK.CZ

OSTRAVA

HOSPORT Dolní 196, České Budějovice www.hosport.cz

DOBŘÍŠ

NEJVĚTŠÍ BOULDEROVÁ STĚNA VE STŘEDNÍ EVROPĚ

SOKOLOVNA Lomnice nad Popelkou www.holomnice.cz

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM ZÁKLADNÍ ŠKOLA Elišky Krásnohorské, Dvůr Králové www.vector.cz/hodk

HRADEC KRÁLOVÉ DAP Brněnská 302, Hradec Králové www.stenahk.cz FIT4FUN Víta Nejedlého 1063, Hradec Králové www.fit4fun.cz

GEKON Sladkovského 505, Pardubice www.gekon-boulderbar.cz

PLZEŇ BOULDERCAFÉ Americká 8, Plzeň bouldercafe.cz K2 Kollárova 2, Plzeň k2.lezec.cz MĚSTSKÁ SPORTOVNÍ HALA Úslavská 75, Plzeň www.tjloko-plzen.cz

POLIČKA ZÁKLADNÍ ŠKOLA Švermova 401, Polička climbingwall.sweb.cz

PRAHA ADRENALINE PIT Václavské nám. 13, Praha 1 www.adrenalinepit.cz

BOULDER BAR U výstaviště 11, Praha 7 www.boulder.cz BOULDER V SÍTI Bořivojova 104, Praha 3 www.bouldervsiti.cz CIBULKA SQUASHPARK Fabiánova 1134, Praha 5 www.squashpark.cz GUTOFFKA Gutova ulice 1987/39, Praha 10 LOKAL BLOK nám. 14. října 10, Praha 5 www.lokalblok.cz/stena MAMMUT Bubenská 43, Praha 7 www.stenaholesovice.cz SPIN CLIMBING Herrmannova 24, Praha 4 www.spinclimbing.cz SMÍCHOFF Křížová 6, Praha 5 www.stenasmichov.cz ULTRA ANT Týnská 17, Praha 1 www.ultraant.com

PŘEROV BASE CAMP Kainarova 58 www.basecampprerov.cz

SOBOTKA LEZECKÉ CENTRUM Sobotka www.horolezeckastenasobotka.cz

TURNOV TSC Alešova 1865, Turnov www.hruboskalsko.cz/stena

ÚSTÍ NAD LABEM HARLEM Na Nivách, České mládeže 8, Ústí nad Labem YMCA Krásné Březno, Drážďanská 106, Ústí nad Labem www.usti.ymca.cz

55


ÖÈËßÆÀËËÄÑØ FOTO: JOCELYN CHAVY/PETZL

56

Slunce a krásná skála, co více si můžete přát... Lezkyně Sandrine de Choudens, Cesta: Univers Carcéral, Francie, 2. délka, obtížnost 6b


FOTO: RADEK VOPAT

Lezkyně: Edita Vopatová, cesta Eveline, Tisá, Česká Republika. Podrobnosti o Editě najdete na www.hudy.cz, sekce o HUDY, HUDYtým.

57


ÖÈËßÆÀËËÄÑØ FOTO: RADEK VOPAT

58

Lezkyně: Edita Vopatová, místo: Řecko, Kalymnos, oblast Grande Grotta. Kalymnos je úžasný lezecký ostrov, kde přes den lezete, odpoledne se koupete v moři a večer popíjíte a pojídáte místní speciality. Všichni jsou příjemní, usmívají se a mají pohodu.


59


ÖÈËßÆÀËËÄÑØ FOTO: LOCAL BLOCK

60

Bouldering v jeho původní přírodní podobě.


#,?.!-0*%$&@>$

www.icebreaker.com

ICEBREAKER_GT ICEBREAKER_GT je nejtechniÄ?tÄ›jĹĄĂ­ sportovnĂ­ Ĺ™ada ICEBREAKER. MateriĂĄl obsahuje 3 % elastanu pro lepĹĄĂ­ pĹ™ilnutĂ­ k tÄ›lu, panely s oÄ?kovĂ˝m Ăşpletem pro vÄ›tĹĄĂ­ prodyĹĄnost a originĂĄlnĂ­ reexnĂ­ potisky pro vÄ›tĹĄĂ­ bezpeÄ?nost.

"

ICEBREAKER_GT 150 ULTRALITE Icebreaker_ GT 150 Ultralite kombinuje nejlehÄ?Ă­ a nejkvalitnÄ›jĹĄĂ­ merino na trhu spolu s propracovanĂ˝m stylingem GT Ĺ™ady. Tento materiĂĄl odvede perfektnÄ› veĹĄkerou vlhkost a udrŞí vĂĄs v suchu.

  %  ! 

GT_150 W SS DASH ZIP

'

LehkĂĄ vlĂĄkna merino vlny fungujĂ­ jako nĂĄraznĂ­k, kterĂ˝ vĂĄs ochrĂĄnĂ­ pĹ™ed teplotnĂ­mi extrĂŠmy, zatĂ­mco propracovanĂĄ high-tech konstrukce lĂĄtky maximalizuje odvod vlhkosti a zamezuje odĂ­rĂĄnĂ­. Panely z oÄ?kovĂŠho Ăşpletu – plochĂŠ ĹĄvy – elastickĂĄ kapsa na boku – dlouhĂ˝ zip pro lepĹĄĂ­ ventilaci.

A

CEN

1 650

KÄ?

GT_150 W SS DASH CREW

*($)!!.&,*.!)/ '3&*+!)/'/.!$)/4!2).$)/

AtletickĂ˝ design Dash Crew podporuje vĂĄĹĄ vĂ˝kon zvýťenou prodyĹĄnostĂ­ a minimalizacĂ­ tĹ™enĂ­. NezĂĄleŞí na tom, zdali jedete na horskĂŠm kole, běŞíte anebo lezete, tento svrĹĄek vĂĄm umoĹžnĂ­ dÄ›lat vĹĄe naplno bez sebemenĹĄĂ­ch omezenĂ­. Panely z oÄ?kovĂŠho Ăşpletu – plochĂŠ ĹĄvy.

+ *(9#9#,9)$.+*&*>&/4,& +B! <&* '$0=($0'$03-'/)!C);#*49B!); *-#/%!C$-.A+B;,* );!2.,&.3&*!)43(  0#* )=)-'/)!$ *-*'9,$

750=-'! 7 &3-./ $!9,* );#*,!"!,!)C);#*!).,+,*&*-(! .$&/0,4!+,*&94'3>!/>;09);!0$.'63.*,*)4/-);>;(*>)*-.04)$&/ )!4 ,0:#*4C!,0!)9);&@>!+**+'*09);)-'/)$$0-*'9,$/* 

A

CEN

KÄ? 1 499

BIKE/RUN LITE MINI

A

CEN

Ä? 390 K

LehkĂŠ ponoĹžky s nĂ­zkĂ˝m stĹ&#x2122;ihem jsou skvÄ&#x203A;lou volbou pro bÄ&#x203A;h, biking a extrĂŠmnĂ­ sporty v letnĂ­m obdobĂ­. IdeĂĄlnĂ­ volba do vaĹĄich nĂ­zkĂ˝ch trĂŠninkovĂ˝ch bot. t%Ă&#x2C6;NTLĂ?QPOPäLZQSPCĹ&#x17E;IBDZLMJTUJLV â&#x20AC;&#x201C; lehkĂŠ polstrovĂĄnĂ­ â&#x20AC;&#x201C; skvÄ&#x203A;lĂĄ prodyĹĄnost.

89 !%.!0!0<;':&9,)A "#&$

1110$.,4


VYBÍRÁME

SPACÍ PYTEL

TEXT: PETRA DOUBKOVÁ

Ležíte zachumlaná ve spacáku a ne a ne usnout. Váš spacák je zmrzlý. Vaše nohy také. Zima prostupuje celým vaším tělem. Toto je noční můra mnoha žen, které mají rády spánek v přírodě. Takovým nepříjemným zážitkům, které mohou pokazit i jinak skvělou túru, je ale možné předejít. Je potřeba vybrat ten správný spacák. Pravda je, že my ženy jsme více náchylné na pocity chladu a potřebujeme větší tepelný komfort než muži. (Samozřejmě se mezi námi najdou i výjimky, které budou oponovat.) Nejprve je třeba přiblížit situaci na trhu. Výrobci nabízejí velkou spoustu spacích pytlů v různých provedeních, s různými náplněmi a různých konstrukcí. Jako izolační náplně se využívají syntetická vlákna anebo peří. Přitom platí, že nejlepších izolačních vlastností dosahuje peří. Jen ty nejkvalitnější syntetické materiály se svými izolačními vlastnostmi vlastnostem peří přibližují, ale v žádném případě je nepředčí.

ŽENY VERSUS MUŽI Většině mužů, sotva vklouznou do spacího pytle, se po tváři rozlije blažený úsměv a za okamžik usnou. Spokojeně – a většinou v teple. Vysvětlení tohoto úkazu přináší věda: při stejném množství tělesného tuku mají ženy ve srovnání s muži menší tělesnou hmotnost a větší povrch těla. Ochlazují se proto rychleji a intenzivněji. Navíc ženy mohou kvůli menšímu množství svalové hmoty přenést na povrch těla méně tepla než muži se srovnatelnou hmotností. To vede k rychlejšímu poklesu tělesné teploty, a to především za velice nízkých teplot. My ženy tudíž, jelikož se z biologických důvodů nedovedeme ve spacím pytli dostatečně zahřát, potřebujeme pomoci.

POZOR NA TEPLOTNÍ ÚDAJE Tyto údaje jsou při výběru spacího pytle velmi důležité. Dříve se uváděly tři údaje – horní a dolní hranice tepelného komfortu a extrémní teplota. Dnes se běžně setkáte se čtyřmi teplotami. Podstatné jsou dvě prostřední hodnoty (které uvádějí nejnižší teploty, kdy ještě nepociťujeme chlad):  Tcomf – pro ženu  Tlim – pro muže

Méně důležité jsou:  Tmax – horní extrémní teplota  Text – dolní extrémní teplota

FOTO: SALEWA

POZOR NA VELIKOST Spací pytel by měl být o něco málo větší, ale nesmí být příliš dlouhý a volný nebo naopak krátký a těsný. Dejte na vaše pocity.

TIP SALEWA  SIGMA HOT FLEX TENTO MODEL Z KOLEKCE ALPIN DONNA PŘINÁŠÍ VELMI ZAJÍMAVÉ ŘE ŠENÍ  SYSTÉM VYHŘÍVÁNÍ THERMIC. POUŽITÝ VYHŘÍVACÍ SYSTÉM PŘEDE HŘÍVÁ OBLAST NOHOU PODLE TOHO, JAK JEJ NASTAVÍTE. SYSTÉM VYHŘÍVÁNÍ THERMIC SPOČÍVÁ V TEXTILNÍM VYHŘÍVACÍM ČLÁNKU. STISKNUTÍM TLAČÍTKA SE NA 30 MINUT AKTIVUJE SYSTÉM VYHŘÍVÁNÍ, ČÍMŽ SE SPACÍ PYTEL PŘEDEHŘEJE NA PŘÍJEMNOU TEPLOTU, PODOBNĚ JAKO TOPENÍM V AUTĚ. ŽENY MOHOU SAMOZŘEJMĚ VE VYHŘÍVÁNÍ POKRAČOVAT PODLE LIBOSTI  AŽ TŘI HODINY V KUSE. VYHŘÍVÁNÍ AUTOMATICKY PŘERUŠÍ ČA SOVAČ. ENERGII K VYHŘÍVÁNÍ DODÁVÁ AKUMULÁTOR THERMIC SUPERMAX NEBO AKUMULÁTORY MAX, KTERÉ JSOU ZIMNÍM SPORTOVCŮM ZNÁMÉ JIŽ Z VY HŘÍVANÝCH LYŽAŘSKÝCH BOT. NECHYBÍ ANI STŘEDOVÉ ZAPÍNÁNÍ NA ZIP, KTERÉ UMOŽŇUJE SNADNÉ A POHODLNÉ VSTUPOVÁNÍ I VYLÉZÁNÍ Z PYTLE, NAVÍC OVŠEM I MOŽNOST PŘETÁHNOUT JEJ PŘES SEBE JAKO BUNDU. V TOMTO PŘÍPADĚ LZE PAŽE PROTÁHNOUT PRO TENTO ÚČEL URČENÝMI POSTRANNÍMI OTVORY, KTERÉ JSOU UZAVÍRATELNÉ NA ZIP. SALEWA SIGMA FLEX ALPINDONNA VNĚJŠÍ MATERIÁL: 20D X 20D 360 T POLYESTER VNITŘNÍ MATERIÁL: 20D NYLON RIPSTOP TEPLOTNÍ ROZSAH: KOMFORT 5 °C LIMIT 1 °C EXTREM 15 °C ROZMĚRY: 215X78X53 cm VELIKOST SBALENÝ: 40X22 cm HMOTNOST: 1 420 g DOPORUČENÁ CENA: 2 990 Kč


A

CEN

3 690

A

CEN

HANNAH – FUNKČNÍ PRÁDLO OXYGEN L12

č 690 K

Dámské funkční tričko OXYGEN L12 s plochými švy je vyrobené ze sofistikované strečové pleteniny . Použitý materiál Micra Bamboo ze speciálně tvarovaného bambusového vlákna má zvýšenou plochou povrchu, proto velmi rychle odvádí tělesnou vlhkost bez absorpce do vláken, pohlcuje pachy a dodává prádlu přirozený antibakteriální účinek. Vlákno má výbornou prodyšnost a je biologicky rozložitelné. VELIKOST: 34–42 www.hannah.cz

A

CEN

HANNAH – BUNDA REBECA

č

K 2 490

Nepromokavá a vysoce prodyšná bunda v trendy barvách s decentním dekorem. Použitý vrstvený materiál Softshell je větruvzdorný, vyniká vysokou mírou vodoodpudivosti, elastičnosti a má velkou mechanickou odolnost. Originální vzhled a skvělé funkční vlastnosti dělají z bundy Rebeca univerzální outfit nejen ke sportovním aktivitám, ale i pro váš volný čas. VELIKOST: 34–42

www.hannah.cz

ՏäâçíîŸâîŸïîóŒäáôéäė

HANNAH – BUNDA CADENCE Lehká, univerzálně použitelná sportovní bunda pro dámy, které vyžadují u oblečení pohodlí a maximální funkčnost. Použitý materiál Soft Shell Climatic EXTREME je membránový softshell, který je vybaven neporézní hydrofilní membránou. Ta se vyznačuje výbornou prodyšností, nepromokavostí a větruvzdorností při zachování všech charakteristických rysů softshell materiálů pružnosti a měkkosti. Stahovací kapuce, větrání kapsou, vododpudivé značkové zipy YKK . VELIKOST: 36–42 www.hannah.cz

ööö­çôãø­âù


Ă&#x2013;Ă&#x2C6;Ă&#x2039;Ă&#x192;Â&#x;Ă&#x152;Ă&#x20AC;Ă&#x2018;Ă&#x160;Ă&#x201E;Ă&#x201C;

www.vertical.cz

www.singingrock.cz A

CEN

KÄ? 1 470

AURA DĂĄmskĂ˝ Ăşvazek pro lezenĂ­ na skalĂĄch a v horĂĄch tTVQFSQPIPEMOâEĂ&#x201C;LZ anatomickĂŠmu designu respektujĂ­cĂ­mu speciďŹ ka ĹženskĂŠ postavy tWZ[UVäFOĂ?OBWB[PWBDĂ&#x201C; body tCBSFWOĹ&#x17E;PEMJĂ?FOĂ?KJTUĂ&#x201C;DĂ&#x201C; oko pro bezpeÄ?nĂŠ navĂĄzĂĄnĂ­ tQBUFOUPWBOĂ?3PDL-PDL spony tYĂ&#x17E;DIZUQSPQMBTUPWĂ?LBSBCJOZoOPTJĹ&#x2DC;F materiĂĄlu tSFWPMVĹ&#x2DC;OĂ&#x201C;#.*TZTUĂ?NOBTUBWFOĂ&#x201C;QBTV Tento Ăşvazek zĂ­skal titul AlpinTipp v nezĂĄvislĂŠm redakÄ?nĂ­m testu nÄ&#x203A;meckĂŠho magazĂ­nu Alpin 4/2009. HMOTNOST ď&#x161;ŽMď&#x161;Ż: 445 g (+/- 15 g) VELIKOSTI: XS, S, M, L

PETZL SELENA

A

CEN

1 290

KÄ?

Tento model lezeckĂŠho Ăşvazku ďŹ rmy PETZL je konstruovĂĄn s ohledem na fyziologickou stavbu ĹženskĂŠho tÄ&#x203A;la. Tvar pĂĄsu je navrĹžen tak, aby dokonale padnul na ĹženskĂ˝ pas a bedra. ProdlouĹženĂ­m navazovacĂ­ho oka bylo dosaĹženo vyĹĄĹĄĂ­ho posazenĂ­ pĂĄsu vĹŻÄ?i nohaviÄ?kĂĄm a zĂĄroveĹ&#x2C6; byl takĂŠ upraven jejich vzĂĄjemnĂ˝ pomÄ&#x203A;r velikostĂ­. DĂ­ky patentovanĂŠ konstrukci FRAME je Ăşvazek velmi pohodlnĂ˝, lehkĂ˝ a prodyĹĄnĂ˝. VyrĂĄbĂ­ se v nÄ&#x203A;kolika velikostech: XS, S, M, L a je urÄ?en pro sportovnĂ­ a rekreaÄ?nĂ­ lezenĂ­ jak na skalkĂĄch, tak na umÄ&#x203A;lĂ˝ch lezeckĂ˝ch stÄ&#x203A;nĂĄch. Jako doplnÄ&#x203A;k je moĹžnĂŠ zakoupit pytlĂ­ky na magnezium v barvĂĄch korespondujĂ­cĂ­ch s jednotlivĂ˝mi typy ĂşvazkĹŻ. VĂ­ce informacĂ­ o dalĹĄĂ­ch modelech sedacĂ­ch ĂşvazkĹŻ PETZL a jejich konstrukci FRAME se dozvĂ­te na www.vertical.cz v sekci Novinky 2009.

A

CEN

3 250

KÄ?

WINDY JACKET WOMAN VÄ&#x203A;truodolnĂĄ bunda s praktickou kapucĂ­. *UBMTLĂ?NVEFTJHOVM[FKFOUĹ&#x17E;äLPPEPMBU nĂĄvrhĂĄĹ&#x2122;i se opÄ&#x203A;t ukĂĄzali v nejlepĹĄĂ­m svÄ&#x203A;tle. MATERIĂ L: No WindÂŽ Light Shell HMOTNOST: 336 g (M) VELIKOST: XSâ&#x20AC;&#x201C;XL BARVA: bĂŠĹžovĂĄ, Ä?ernĂĄ

www.hudy.cz

A

SIRION QB

CEN

KÄ? 1 250

Velmi lehkĂ˝ Ăşvazek konstruovanĂ˝ pro nĂĄroÄ?nĂŠ sportovnĂ­ lezenĂ­. SportovnĂ­ Ăşvazek, 4 poutka na materiĂĄl, pevnost poutek 5 kg, pevnĂŠ nohaviÄ?ky, 3D polstrovĂĄnĂ­. HMOTNOST: 310 g (M) VELIKOST: XSâ&#x20AC;&#x201C;L KONSTRUKCE: sendviÄ? s polstrovĂĄnĂ­m PĹ&#x2DC;EZKA: QB POUTKA NA MATERIĂ L: popruhovĂĄ

www.hudy.cz

3(%20!

./6³30!#¡094,%ÂŹ(!..!(ÂŹ-Ä&#x2021;Ă&#x2C6;%4%ÂŹ:!+/50)4ÂŹ6%ÂŹ:.!ĂŞ+/6Ă&#x2020;#(ÂŹ/"#(/$%#(ÂŹ(!..!(ÂŹ 0RAHAÂŹnÂŹ2EVOLUÄ&#x17D;NĂ&#x201C;ÂŹ ÂŹ/#ÂŹ,ETÄ?ANY ÂŹ"RNOÂŹnÂŹ0ANSKĂ&#x2030;ÂŹ ÂŹ0LZEÄ?ÂŹnÂŹ!MERICKĂ&#x2030;ÂŹ ÂŹ,IBERECÂŹnÂŹ/#ÂŹ.ISA ÂŹÂŹ 0ARDUBICEÂŹnÂŹ/#ÂŹ0ALĂ&#x2030;C ÂŹ+LATOVYÂŹnÂŹ+PTÂŹ*AROĂ?EÂŹÂŹ 3LOVENSKOÂŹ"RATISLAVAÂŹnÂŹ/#ÂŹ!UPARK ÂŹ.Ă&#x2030;MESTOVOÂŹnÂŹULÂŹ-IESTNEHOÂŹPRIEMYSLUÂŹÂŹ /BCHODYÂŹ3HOPÂŹINÂŹ3HOPÂŹ(ANNAHÂŹ"RNOÂŹnÂŹ+ +ÂŹSPORT ÂŹĂ TEFĂ&#x2030;NIKOVA ÂŹĂŞEKĂ?ÂŹ"UDÄ&#x2018;JOVICEÂŹnÂŹĂ IROKĂ&#x2030;ÂŹ ÂŹ ĂŞESKâ4Ä&#x2018;Ă?Ă&#x201C;NÂŹnÂŹ$OMINO ÂŹ.Ă&#x2030;DRAäNĂ&#x201C;ÂŹ ÂŹ$OMAäLICEÂŹnÂŹ3PORTÂŹ0ODESTĂ&#x2030;T ÂŹNĂ&#x2030;MÂŹ-Ă&#x201C;RUÂŹ ÂŹ (OLEĂ?OVÂŹnÂŹ#YKLOÂŹ3PĂ&#x2030;Ä&#x17D;IL ÂŹ-ASARYKOVAÂŹ ÂŹ(RADECÂŹ+RĂ&#x2030;LOVĂ?ÂŹnÂŹ$IVIĂ?OVAÂŹ ÂŹÂŹ *IHLAVAÂŹnÂŹ:NOJEMSKĂ&#x2030;ÂŹ ÂŹ/PAVAÂŹnÂŹNĂ&#x2030;MÂŹ3VOBODYÂŹ ÂŹ0ĢĂ&#x201C;BRAMÂŹnÂŹ0RAäSKĂ&#x2030;ÂŹ ÂŹ4ĢINECÂŹnÂŹ$OMINO ÂŹÂŹ-Ă&#x2030;JEÂŹ /UTLETÂŹCENTRAÂŹ(ANNAHÂŹ0RAHAÂŹnÂŹ&ASHIONÂŹ!RĂ?NAÂŹ/UTLETÂŹ#ENTERÂŹĂ TÄ&#x2018;RBOHOLY ÂŹ0ALĂ&#x2030;CÂŹ-YSLBEK ÂŹÂŹ

(ATÄ&#x2018;ÂŹnÂŹ&REEPORTÂŹ/UTLETÂŹ#ENTRUM

WWWHANNAHCZ

!NATOMICKYÂŹ TVAROVAN⏠SPACĂ&#x201C;ÂŹ PYTELÂŹ VHODN⏠PROÂŹ DĂ&#x2030;MY ÂŹ KTERĂ?ÂŹ UPĢEDNOSTÄ?UJĂ&#x201C;ÂŹ KVALITU ÂŹ MINI MĂ&#x2030;LNĂ&#x201C;ÂŹ HMOTNOSTÂŹ AÂŹ OBJEMÂŹ .ADSTANDARDNĂ&#x201C;HOÂŹ UäIVATELSKĂ?HOÂŹ KOMFORTUÂŹ JSMEÂŹ DOSĂ&#x2030;HLIÂŹ DĂ&#x201C;KYÂŹ DETAILNÄ&#x2018;ÂŹ PROPRACOVANĂ?ÂŹ KONSTRUKCIÂŹ AÂŹ POUäITĂ&#x201C;ÂŹ ZNAÄ&#x17D;KOVĂ?ÂŹ VâPLNÄ&#x2018;ÂŹ -ICRO 4%#ÂŹ SÂŹ VâBORNâMIÂŹ TEPELNÄ&#x2018;ÂŹIZOLAÄ&#x17D;NĂ&#x201C;MIÂŹVLASTNOSTMIÂŹ%RGONOMICKĂ&#x2030;ÂŹ VâZTUHAÂŹ KAPUCE ÂŹ POLĂ?TĂ&#x2030;ĢOVĂ&#x2030;ÂŹ KAPSA ÂŹ VNITĢNĂ&#x201C;ÂŹ KAPSAÂŹNAÂŹDOKUMENTY ÂŹPATKAÂŹPROTIÂŹROZEPĂ&#x201C;NĂ&#x2030;NĂ&#x201C;ÂŹ ZIPU ÂŹÂŹCMÂŹDLOUHâDVOUCESTNâZIPÂŹSÂŹOCHRA NOUÂŹ PROTIÂŹ ZASEKĂ&#x2030;VĂ&#x2030;NĂ&#x201C;ÂŹ JEZDCEÂŹ ZIPUÂŹ AÂŹ DVOJITOUÂŹ ZATEPLOVACĂ&#x201C;ÂŹ KRYCĂ&#x201C;ÂŹ LĂ?GOU ÂŹ OKAÂŹ KÂŹ ZAVÄ&#x2018;Ă?ENĂ&#x201C; ÂŹÂŹ JEDNOUÂŹ RUKOUÂŹ STAHOVATELN⏠ZATEPLOVACĂ&#x201C;ÂŹ LĂ&#x201C;MEC

4EPLOTNĂ&#x201C;ÂŹROZSAH


www.hudy.cz

A

CEN

2 490

GUIDE 30+ SL Dámská varianta oblíbeného lezeckého batohu, který prošel kompletní omlazovací kúrou, zdůrazňující jeho technický vzhled. Zkrácený zádový systém Alpine, užší a kratší ramenní popruhy a bederní pás, výškově nastavitelné víko s kapsou na zip, vnitřní kapsa na cennosti, boční nosiče na lyže, kompatibilní s vodním rezervoárem, poutka na cepíny a mačky, postranní zip umožňující přístup do batohu z boku, vyjímatelná podložka v zádech. MATERIÁL: Macrolite, Duratex OBJEM: 30+6 l HMOTNOST: 1590 g (1340 g bez bederního pásu a duralových výztuh) ROZMĚRY: 65x33x20 cm BARVA: oranžová/žlutá, černá/šedá

LEGGES Dámské triko s dlouhým rukávem a ochranou proti UV záření vhodné pro každodenní nošení. MATERIÁL: 90 % bavlna, 10 % Elastan

A

HMOTNOST: VELIKOST: XS–XL BARVA: červená, tmavě hnědá

CEN

1 490

www.hudy.cz

MANTIS Pohodlná lezečka pro všechny lezce, vhodná pro lezení na umělých stěnách, ve skalách i ve velkých stěnách. Kategorie základní, 2 nazouvací poutka, pevné upínání na 3 suché zipy, jazyk z měkčeného materiálu. SVRŠEK: kůže PODŠÍVKA: v přední části PODEŠEV: FriXion® RS 5 mm HMOTNOST: 540 g (vel. 42) ROZSAH VELIKOSTÍ: 34–47 v EU

MOREND LADY A

CEN

Dámské lezecké kalhoty s jeansovým vzorem, vhodné i pro běžné nošení. Volný střih z elastické tkaniny klasické jeansové kapsy tvarovaná kolena poklopec na zip MATERIÁL: 97 % bavlna, 3 % Elastan HMOTNOST: 390 g (M) VELIKOST: XS–XL A BARVA: modrá CEN

č

K 1 590

1 490

www.hudy.cz

www.hudy.cz


ÖÈËßÓÑÈÏ TEXT: MARTIN VRTISKA FOTO: HAPPY DIVERS

Thajsko 66

EXOTIKA PLNÁ ÚSMĚVŮ

Nechceme vás nudit tím, co víte, jelikož o Thajsku již bylo napsáno mnoho. Chceme vás jen pozvat na výlet a dodat vám inspiraci. Thajci jsou v mnoha směrech odlišní, ale snad nejvýraznějším rozdílem oproti našinci je skutečně jejich stálý úsměv na tváři. V Thajsku se zkrátka nemůžete neusmívat. Čeká tu na vás pohoda, slunce, krásné moře, exotická flóra i fauna, výhodné nákupy, skvělé jídlo, bílé pláže, rušný noční život, zajímavé kulturní památky a hlavně krásné potápění.


KROMĚ SLONŮ NA VÁS V THAJSKU ČEKAJÍ DRZÉ OPICE, KROKODÝLÍ FARMY, PERLOVÁ POLE NEBO UMĚLÉ KREVETOVÉ LÍHNĚ. JE DOBRÉ VĚDĚT

CO SE DÁ PODNIKAT NA PEVNINĚ

Thajsko je to konstituční monarchie, kde ovšem král není pouhou figurkou, ale nejmocnějším a rozhodně nejmilovanějším mužem v zemi. Thajci jeho i jeho rodinu uctívají a zbožňují. Je zcela nedotknutelný, za jeho urážku můžete strávit i pár let v místním „vyhlášeném“ vězení. Jeho fotografie najdete na každém kroku, v každém obchodě, hotelu i v tom nejnuznějším obydlí. Je to takový pilíř thajské společnosti zastřešující a stmelující obě hlavní náboženství – buddhismus a islám. Současný král Pchumipchon Adundét je nejdéle vládnoucím monarchou planety – na trůnu je již 62 let a právě během jeho vlády dosáhlo Thajsko největšího rozmachu.

Siam (původní název Thajského království) je země neomezených možností. Pokud máte zájem o historii, určitě vás uchvátí severní Thajsko se svými starobylými chrámy a horskými kmeny, které dodnes žijí původním, poměrně primitivním způsobem života. Na cestu za nimi se můžete vydat po svých nebo třeba na sloním hřbetě, což je úžasný zážitek. Na sloní trek se dá ale vyrazit i ve všech hlavních turistických oblastech. Tam už to tolik nepřipomíná adrenalinový sport jako severské šplhání po strmých horských cestičkách, ale zážitek je to rozhodně také – pro slabší povahy určitě vhodnější.

NEZAPOMEŇTE NA BANGKOK Je to velkoměsto v pravém slova smyslu, tepající ve dne v noci. Je zde úžasný královský palác a bezpočet chrámů s ležícím, stojícím, sedícím, zlatým, smaragdovým nebo „obyčejným“ Buddhou. Také noční život je tady zajímavý a o nákupech ani nemluvě. Na vyhlášeném víkendovém trhu Chatu Chak seženete snad úplně vše. Město je ale se svým smogovým ovzduším a 10 miliony obyvatel poměrně únavné, pár dní stačí. Nedaleko se nachází slavná Ayutthaya, starobylé bývalé královské město s úžasnou atmosférou.

67


ÖÈËßÓÑÈÏ

DOPŘEJTE SI Po takovém sportovním výkonu nebo i po celodenní „práci“ na pláži každý ocení pověstnou thajskou masáž. Je světoznámá, ale v Thajsku je zkrátka lepší než třeba v Praze v pasáži. Masérských salónů je v turistických destinacích bezpočet. Je pravda, že jde o trochu bolestivější záležitost, ale efekt je úžasný. Stejně tak reflexní masáž nohou je osvěžující. Tento zážitek si v Thajsku můžete navíc dopřát už od 100 korun za hodinku.

NEZAPOMEŇTE NA NOČNÍ ŽIVOT Bary, restaurace, noční zábava . To nabízí většina turistických center. Pobaví se tady každý. Ať už sexuální turisti jakékoliv orientace, tak i dámy středního věku, pro které je celý tento tepající kolotoč zajímavým zážitkem. V baru vidíte vedle sebe pouze popíjející partičku chichotajících se Korejek, bouřliváky středního věku z Británie nebo mladý pár věnující se spíše sám sobě než vilným Thajkám. Diskotéky tepou, tuk tuky (typické místní taxi vozítka) jezdí od baru k baru a všichni jsou v pohodě. Zajímavá záležitost jsou také tzv. Lady Boys, muži v různém stadiu přešití na ženy. V Thajsku jsou velmi dobře tolerováni a nejkrásnější holky jsou tu obvykle vlastně kluci.

POTÁPĚNÍ V THAJSKU Obecně můžeme potápění v Thajsku rozdělit do dvou oblastí: Thajský záliv lemující východní pobřeží a Andamanské moře na západě, obě ležící v Indickém oceánu. Spokojeni můžete být i v Thajském zálivu, ale o několik tříd lepší potápění vás čeká určitě v Andamanském moři. Tam najdete i ty nejlepší lokality, totiž podmořský národní park Similanské ostrovy. Potápěčská centra jsou v Thajsku na vysoké úrovni a těžko budete jinde hledat tak kvalitní servis jako zde. Ať jste potápěč začátečník nebo pokročilý matador, budete určitě spokojeni. Podmořský život je v Andamanském moři velmi pestrý, ponory se podobají plavání v akváriu. Kromě spousty druhů korálů, korálových ryb (papoušci, klipky, klauni, kanicové, barakudy, ostenci, čtverzubci atd.), murén a rejnoků nabízí i setkání se žraloky (nejčastěji žralok leopardí), mantami a dalšími „velkými rybami“. Teplota vody se pohybuje mezi 28 až 30 °C, a to jak na hladině, tak v hloubce okolo 30 metrů. Takže vám postačí pouze 3mm neoprenový oblek. Základnu Happy Divers (v Thajsku vystupující pod obchodním názvem Elixir Divers) najdete na opuštěném ostrově Koh Yao Yai, vzdáleném pouhých 60 min. plavby z Phuketu, kde je mezinárodní letiště (přímé lety např. z Mnichova). Ostrov se nachází nedaleko všech zajímavých potápěčských lokalit, doba plavby na speedboatu je pouze 20–40 minut. Koh Yao Yai je jeden z posledních turisticky nerozvinutých ostrovů v Thajsku, kde najdete dlouhé písečné pláže bez lidí a poklidný život jako stvořený pro dovolenou.

68


TIPY A LOKALITY V OKOLÍ ZÁKLADNY KOH DOK MAI

SHARK POINT

Malý ostrůvek s krásnou východní stěnou plnou různých děr padající do hloubky 22 metrů. Najdete zde také dvě jeskyně. Na západní straně ostrova je pozvolna padající útes. Podél stěny je možné občas provést proudový ponor, ale i bez proudů je to krásná lokalita. Zvláště zde můžete v ranních hodinách spatřit žraloky bělo- a černocípé! Žraloci leopardí většinou spí v písku na dně, ale také je můžete vidět, jak ladně plavou proti vám z jeskyně. Stěny jsou pokryty obrovskými ústřicemi. Na jižní a severní straně ostrova, kde se většinou střetávají proudy, můžete pozorovat fascinující představení přírody – lovící tuňáky, jak v hejnu promyšleně najíždějí na hejna malých rybek.

Malý kus skály vyčnívající nad hladinu moře – to je Shark point. Útes je pokrytý měkkými a tvrdými korály různých barev a tvarů. Patronát nad tímto místem drží žraloci leopardí, které zde uvidíte opravdu při každém ponoru. V písku se povalují trnuchy modroskvrnité a nad nimi krouží barakudy a tuňáci.

ANEMONE REEF Tento ponořený útes je jednou z nejoblíbenějších lokalit v okolí základny. Začíná v 5metrové hloubce a je kompletně porostlý měkkými korály – sasankami (anemone) – a poskytuje útočiště desítkám klaunů. Celý útes je obklopený hejny ryb – barakudy, tuňáci, kanicové – a také želvami. Oblíbeným místem je i pro leopardí žraloky, které zde můžete vidět skoro při každém ponoru. Občas se objeví drobní žraloci chůvy.

PHI PHI Rajské a slavné Phi Phi ostrovy nabízejí více jak 10 lokalit. Právě zde najdete vápencové skály padající z padesátimetrových výšek do modrých vod Andamanského moře, zátoky lemované bílými plážemi a pirátské laguny. K námi nejoblíbenějším potápěčským lokalitám patří Koh Bida Nok a Nai, Pi Leh wall, Maya wall, Loh Samah zátoka a jeskyně Emerald – 30 m dlouhá jeskyně v hloubce 16 m se dvěma dómy – v jednom z nich se můžete vynořit, sundat výstroj a podívat se do suchých chodeb tohoto unikátního systému. Lokality na Phi Phi jsou plné měkkých a tvrdých korálů a právě zde najdete obrovské vějíře gorgonií. Želvy, barakudy, ploskozubci, rejnoci, leopardí žraloci a hlavně v ranních hodinách černocípí útesoví žraloci.

OBECNÉ INFORMACE: ROZLOHA: 513 115 KM² HLAVNÍ MĚSTO: BANGKOK KRUNGTHEP, 10 MIL. OBYVATEL STÁTNÍ ZŘÍZENÍ: KONSTITUČNÍ MONARCHIE HLAVU STÁTU: KRÁL  OD ROKU 1946 PCHU MIPCHON ADUNDÉT  RÁMA IX. ADMINISTRATIVNÍ DĚLENÍ: 76 PROVINCIÍ POČET OBYVATEL: 62 350 000 ODHAD ČERVENEC 2003 JAZYK: THAJŠTINA V TURISTICKÝCH OBLAS TECH NENÍ PROBLÉM SE DOMLUVIT ANGLICKY MĚNA: THAJSKÝ BAHT THB: 1 THB = 0,7 CZK ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ: 220 V/50 HZ SE ZÁSUV KAMI EVROPSKÉHO TYPU ČASOVÝ POSUN: + 6 HODIN V DOBĚ LETNÍ HO ČASU + 5 HODIN

POTÁPĚNÍ S HAPPY DIVERS CENA ZA JEDNODENNÍ VÝLET NA SPEED BOAT: 3 900 THB  SHARK POINT, ANEMONE REEF, VRAK KING CRUISER A OSTROVY KOH DOK MAI, PHI PHI UBYTOVÁNÍ: ELIXIR RESORT KAT. ****  3 900 THB/NOC  GARDEN VIEW VILLA PRO 2 OSOBY VČ. SNÍDANĚ FAY HOME KAT. *  1 000 THB/NOC  MÍSTNÍ CHATRČ PRO MAX. 4 OSOBY

69


ÖÈËßÖÀÓÄÑ

Wakeboarding TEXT: ANDREA MELENOVÁ

FOTO: LUBOR KOS

PRKNO, VLNA A ADRENALIN

70

JE VÍC NEŽ SPORT Teplo, slunce, voda, vlny, parta skvělých lidí a trocha adrenalinu… Když k tomu všemu přidáte ještě prkno, vyjde vám wakeboarding. Sport, životní styl, zábava, vzrušení…


Slyšíte o wakeboardingu poprvé? Nevadí, dobrou zprávou pro všechny nezasvěcené je to, že si ho mohou vyzkoušet a provozovat i amatéři. Avšak pěkně popořádku.

NA KLIDNÉ VODĚ Nedá se říct, kde přesně wakeboarding vznikl, vyvíjel se z mnoha různých forem a na různých místech. V současnosti jde však o jeden z nejrychleji se rozvíjejících vodních sportů v Americe, zejména na Floridě, kde se začal poprvé objevovat v 80. letech minulého století. „Surfaři, kteří čekali na ideální vlny, se nechali tahat na laně na klasickém surfovém prkně. To ale nebylo úplně ono, takže surfové prkno postupně měnilo tvar, pak na něj někdo udělal vázání, což bylo pro vznik wakeboardingu rozhodující. Pak se ale zjistilo, že není úplně optimální jezdit na moři,“ popisuje začátky wakeboardingu Lubor Kos, prezident OWK, 1. oficiálního wakeboardového klubu. „Obecně si totiž hodně lidí myslí, že vodní lyže a wakeboarding se provozují na moři. Není to však pravda, k wakeboardingu je potřeba klidná voda,“ dodává.

TUDY KRÁČELA HISTORIE Wakeboarding je tedy sport spočívající v tom, že za speciální motorovou lodí je na laně tažena jezdkyně. Ta je „připoutána“ oběma nohama na krátké, velmi široké vodní lyži, podobné surfu nebo snowboardu. Nejde však jen o jízdu, profesionálové dokáží skákat až do výšky 2,5 až 3 metrů. To ale předbíháme… Do Evropy se wakeboarding dostal kolem roku 1995, u nás se datuje pionýrská doba wakeboardingu zhruba do roku 1996. První wakeboardy si nadšenci vyráběli doma, ale většinou ani neplavaly, takže si nakonec prkna přivezli ze světa a učili se. První český pohár se jel už v roce 1997.

NEJDRSNĚJŠÍ ŽENA WAKEBOARDINGU: GÁBINA HOLCOVÁ (36)  7x MISTRYNĚ ČR VE WAKEBOARDINGU.  ZAČALA S WAKEBOARDINGEM ZHRUBA PŘED DVANÁCTI LETY.  JEZDILA NA SNOWBOARDU, K WAKEBOARDIN GU JÍ PŘIVEDLI KAMARÁDI, S NIMIŽ JEZDILA V ZIMĚ NA HORY.

Wakeboarding je také optimální alternativou pro snowboarding či skateboarding, hodně snowboardistek ho má jako letní alternativu, protože některé pohyby a základ jízdy jsou velmi podobné tomu, jako když jezdíte v hlubokém sněhu na snowboardu.

JEZDIT MŮŽE KAŽDÝ Jezdit na wakeboardu se dá dvěma způsoby. Buď na tažném vleku (speciální konstrukce nad vodní hladinou) anebo za lodí. Tento sport není náročný, ale samozřejmě je velký rozdíl mezi rekreačním a závodním ježděním. „Nejmladší amatérskou jezdkyni jsme měli tříapůlletou holčičku a nejstaršího pána ve věku pětašedesát,“ usmívá se Lubor Kos. Můžete se naučit jezdit, i když jste absolutně nepoznamenané jakýmkoli prknovým sportem. Vytažení z vody a první rozjezd trvá tak kolem dvaceti minut, než se to člověk naučí. Pak se učí, jak na vodě co nejdéle vydržet, jak nespadnout. Nejdříve se necháte jen táhnout, když jste si jistější, zkusíte obloučky a pak se odvážíte víc položit, takže si to víc užijete. V zatáčkách se dá využít odstředivé síly lana, takže dokážete z 35 km/h udělat i 70 km/h, a to už je adrenalin.

MÁTE CHUŤ ZAČÍT ? Zajímá vás, jak začít s wakeboardingem? „Buď odjet do Stráže pod Ralskem u České Lípy, kde je vlek, tam se dá půjčit vybavení a začít zkoušet. To je ta levnější varianta. Můžete také přijet do Skochovic u Prahy, kde je náš 1. oficiální wakeboardingový klub, půjčujeme tady zdarma vybavení a naučíme základy jízdy. Prostě přijít a nebát se.“ A jak je to s fyzickou náročností? „Wakeboarding je fyzicky náročný, pokud se dělá

O ČEM TO JE Jak už bylo řečeno, wakeboarding se provozuje na klidné vodě. Za wakeboardovou lodí se totiž dělají vlny, takové klasické „véčko”. Kdyby se jezdilo na moři, mísila by se vlna s vlnou, kterou dělá loď. Pro jezdkyni pak nastane situace, že chvíli vlna je a chvíli není a to končívá nepříjemným pádem. Loď, která je zatížena až jednou tunou, dělá vlny 60 až 80 centimetrů vysoké, jezdec je tažen na laně, které má zhruba 16 metrů. Začátečnice si vyjedou mezi véčko a zkoušejí si jízdu na rovné hladině. Je to jako když na snowboardu vyřezáváte v prašanu obloučky. Ty, co jsou odvážnější, se začínají o vlnu odrážet a zkoušejí skákat. Najedete co nejkolměji do vlny, tělo se zpevní, vlna vás vykopne do vzduchu a tam se předvádějí jakési triky, podobné těm snowboardovým.

71


ÖÈËßÖÀÓÄÑ CO POTŘEBUJETE NA WAKE?  WAKEBOARD ČILI PRKNO S VÁZÁNÍM. „VÁZÁNÍ JSOU TAKOVÉ GUMOVÉ BOTIČKY, KTERÉ PŘILNOU K NOZE. NOHA JE V NICH ABSOLUTNĚ PEVNÁ. KDYŽ SE DO VÁZÁNÍ NAZOUVÁTE, NAMYDLÍTE SI BOSOU NOHU, VKLOUZNETE TAM, NOHU VYPLÁCHNETE A GUMA SE „PŘICUCNE“. NEBOJTE SE, ANI PŘI TOM NEJHORŠÍM PÁDU VÁM TO NEZRANÍ KOTNÍK,“ UKLIDŇUJE LUBOR KOS. WAKEBOARD JE Z PĚNY, PLAVE NA VODĚ, JE ASI TŘI CENTIMETRY TLUSTÝ, HRANY MÁ VEN. „PRKNO MÁ TAKOVÁ „KŘIDÝLKA“  FLOSNY, KTERÁ ZARUČÍ DOBRÉ VEDENÍ VE VODĚ,“ DODÁVÁ LUBOR KOS. ZA KOLIK? PRKNO OD 6 DO 30 TISÍC KČ. VÁZÁNÍ OD 3 DO 20 TISÍC KČ.  VESTA, POKUD JSTE PROFÍK, TAK I PŘILBA. ZA KOLIK? VESTA OD 2 DO 8 TISÍC.  NEOPREN. ZEJMÉNA KVŮLI CHLADU A KVŮ LI NÁRAZŮM, KTERÉ MOHOU BÝT I HODNĚ NEPŘÍJEMNÉ. ZA KOLIK? OD 2 DO 8 TISÍC KČ.  HRAZDIČKA. „TROJÚHELNÍK“, ZA KTERÝ SE DRŽÍTE A 1620 M DLOUHÉ LANO, KTERÉ SE PŘIVAZUJE NA LOĎ. ZA KOLIK? 1 500 AŽ 3 000 KČ.  RUKAVICE. VĚTŠINOU NEJSOU NUTNÉ.  ŠPUNTY DO UŠÍ NEBO NEOPRENOVÉ ČE LENKY. TRPÍTELI NA ZÁNĚTY STŘEDOUŠÍ.

72

WAKEBOARDING NENÍ JEN SPORT, JE TO ŽIVOTNÍ STYL, ZÁBAVA A UVOLNĚNÁ ATMOSFÉRA. LIDÉ, KTEŘÍ MU PROPADLI, SE NECHTĚJÍ SVAZOVAT NĚJAKÝMI PŘÍSNÝMI PRAVIDLY.


tak, jak má. Ruce musí být u těla, takže pracují ruce, prsní svaly, záda. To chce skvělou fyzičku. Jedna jízda trvá osm až dvanáct minut, déle nevydržíte. Profíci jezdí dvakrát denně deset minut, fyzická náročnost odpovídá celodenní jízdě na snowboardu v hlubokém sněhu.“

MEZI PROFÍKY Wakeboarding není jen sport, je to životní styl, zábava a uvolněná atmosféra. Lidé, kteří mu propadli, se nechtějí svazovat nějakými přísnými pravidly. Na waku tak potkáte většinou sympatické tváře, které si rozhodně na nic nehrají. „Wakeaři nechtějí být organizovaní v nějakých klubech, je to free sport. Když chcete jezdit, tak si najdete lokalitu, kde se jezdí, seznámíte se s partou, která vlastní nebo provozuje vlek, či loď a začnete jezdit,“ říká Lubor Kos. K české mužské špičce patří Miloš Veselý, Zdeněk Šefčík, Petr Halva, Tomáš Hušek, k ženské špičce pak Gábina Holcová, několikanásobná mistryně ČR, nebo Míša Effenbergerová.

INFORMACE: ZAJÍMÁ VÁS, KDE MŮŽETE WAKEBOARDING VYZKOUŠET? SHÁNÍTE DALŠÍ INFORMACE? VŠE NAJDETE NA WWW.WAKEBOARD.CZ, VČETNĚ TELEFONNÍCH ČÍSEL, KAM MŮŽETE ZA VOLAT A ZEPTAT SE NA VŠE, CO VÁS O WAKEBO ARDINGU ZAJÍMÁ.


SURFOVAT

ÖÈËßÖÀÓÄÑ

NA ČTRNÁCT DNÍ DO FRANCIE

TEXT: TEREZA OLIVOVÁ FOTO: ARCHIV NIKITA

Jste překvapení, udivuje vás, že i Češky surfují? Že i když nemáme moře, holdujeme tomuto sportu? Prostě je to pohoda. Dokonce máme i mistrovství Čechů a Slováků v surfování. Chtěli byste to zkusit?

JAK TO ZAČALO Podobná témata se během uplynulých let stala nedílnou součástí rozhovorů nad pivem po celé České republice. U dálnic se objevily billboardy s opálenými surfaři, průzračně modrými vlnami a surfařkami v bikinách. Pár opálených Čechů se po několika měsících pobytu v exotických krajích vrátilo na ruzyňské letiště nejenom s malárií v krvi, ale také s prknem pod paží. Před třemi lety se na pobřeží Atlantického oceánu konal první surfový kemp pro české začátečníky a o dva roky později uspořádal na tom samém místě snowboardista Martin Černík první československý šampionát bratrů surfařů z Čech a Slovenska.

ČESKO JAKO SURFAŘSKÁ VELMOC V časopisech se objevily reportáže o lidech, co české pivo a fotbal nadobro vyměnili za západy slunce na plážích, a v letních ulicích měst začali skejťáci a snowboardisté chodit v surfařských šortkách a flipflopech. Před dvěma lety prodali v obchodě Titty Twister vedle olomouckého kostela během léta víc boardshortek než obyčejných triček a dříve nezbytnou volejbalovou síť v prázdninových reklamách vystřídalo surfařské prkno. Také se občas ptáte, co láká Čechy k oce-

74

ánu a proč je českých surfařských kurzů stejně jako vodáckých kempů na Sázavě? Důvodem může být cokoliv; od adrenalinového dobrodružství až po módní trend. Jisté je jen to, že kdo nikdy nesjel vlnu, tak nepochopí, co nutí lidi k tomu, aby po tisíci kilometrech v autě bojovali celý týden proti oceánskému příboji.

JAK NA TO… V reklamách a v surfařských videích to vypadá poměrně jednoduše. Chce to jen rozpádlovat se na tu správnou vlnu, naskočit na prkno, udělat drop in jako na u-rampě a v neporušené vodní stěně vyjíždět jeden oblouček za druhým až do chvíle, kdy vám vlna zmizí pod nohama. Za takovou jízdou se však skrývají hodiny vysilujícího pádlování, nesčetné polykání andělíčků ve vlnách, překonávání strachu z velkých vln, které se vám z ničeho nic zlomí přímo nad hlavou, týdny čekání na sety a stovky ujetých kilometrů při hledání ideálního spotu. Pokud vás tato rizika neodradí, pak jste na nejlepší cestě seznámit

se se surfingem. V žádném případě ale nevěřte tomu, že je surfing jednoduchý, a nikomu neslibujte fotky své jízdy ve vodním barelu. Během prvních dní se toho s největší pravděpodobností mnoho nenaučíte. Pokud se nechcete účastnit žádného kurzu a k oceánu se vydáváte na vlastní pěst, pomohou vám k úspěchu tři předpoklady: vhodně vybraný surf, dobře zvolená lokalita a respektování základních pravidel.

VÝBĚR SURFAŘSKÉHO PRKNA Při prvních pokusech vám nejlépe poslouží prkna určená pro začátečníky. Patří k nim například pěnové surfy SET, plastové surfy značky BIC, popřípadě epoxy surfboardy NSP a BODY GLOVE. Na rozdíl od klasických surfů nejsou tyto desky vyráběny z laminátu. Jsou tak mnohem odolnější vůči nárazům, kterým se v začátcích vyhnete jen stěží. „Pro začátečníky doporučuji prkna s co největším výtlakem, která jsou stabilnější a umožňují snadněji chytit

TIP NA CESTU ZA SURFINGEM: CHCETELI SI SURFOVÁNÍ VYZKOUŠET, PŘIHLASTE SE NA NĚKTERÝ Z NIKITA SURF TRIPŮ 2009 DO FRANCOUZSKÉHO HOSSEGORU. NABÍDKU NAJDETE NA ADRESE WWW.SURFTRIP.CZ.


CHCE TO JEN ROZPÁDLOVAT SE NA TU SPRÁVNOU VLNU, NASKOČIT NA PRKNO, UDĚLAT DROP IN JAKO NA U-RAMPĚ A V NEPORUŠENÉ VODNÍ STĚNĚ VYJÍŽDĚT JEDEN OBLOUČEK ZA DRUHÝM

vlnu,” říká profesionální instruktor Kevin Olsen z Jihoafrické republiky, který razí teorii „delší prkno, lepší prkno”. Ideálním začátečnickým surfboardem je model minimalibu o délce 7 stop a 3 palce, který se svým tvarem blíží longboardu. V budoucnu jej můžete bez problémů vyměnit za stylový shortboard. Investovat do promodelů světově proslulých typů a značek se na začátku surfařského dobrodružství nedoporučuje.

CO JEŠTĚ… Společně s prknem budete potřebovat také tzv. leash. Tímto silným lankem se suchými zipy si surf přivážete k noze a zabráníte tak tomu, abyste jej ve vlnách ztratili. Za vynálezce leashe je pokládán americký surfař Pat O´Neil z kalifornského Santa Cruz, který jej světu představil při závodech v roce 1971. Ironií osudu se stal příběh jeho otce, Jacka O´Neila, který kvůli jednomu nesprávně vyrobenému leashi přišel ve vlnách o oko. Většina dnešních surfařů jej při jízdě zcela běžně používá. Správně připevněný a kvalitní leash zabrání ztrátě surfu ve vlnách a chrání tak nejenom vás, ale i vaše okolí. Do chladnějších vod potřebujete i surfařský neopren. Pro letní surfování v Evropě jsou nejvhodnější dlouhé nebo tříčtvrteční modely o tloušťce materiálu 3,2 mm. V teplejších lokalitách se pak neobejdete bez lykry, která chrání jak proti slunci, tak i větru a poškrábání kůže. Samozřejmostí musí být opalovací krém.

JAK NAJÍT SPRÁVNÝ SPOT „Než se vydáte na pláž, najděte si dostatek informací na internetu. Na místě pak dejte řeč s partou lokálních jezdců a poproste je o jejich doporučení. Většina z nich vám dobře poradí,” říká Aleš Tůma, instruktor z Nikita SurfTripu,

a pokračuje, „když místo dobře neznám a nikdo na něm nejezdí, tak do vody raději nejdu. Nikdy nevíte, co se skrývá pod hladinou.” Velkým nebezpečím jsou pro začátečníky i pokročilé jezdce silné spodní proudy, tzv. rips, které táhnou od pláže přímo na otevřený oceán. Pokud se v něm ocitnete, nepádlujte nikdy proti proudu, ale vždy napříč, abyste z něj co nejrychleji vyplavaly. Důležité je, aby vámi zvolené spoty měly písčité dno, vlny se na nich lámaly pozvolna a tvořily dostatečné množství pěny, tzv. white water, na které se odehrávají první jízdy všech začátečníků. V Evropě jsou taková místa ve francouzském Baskicku. Patří k nim například městská pláž v Henday a Biarritzu, spoty u přístavu v Capbretonu, popřípadě Les Bourdaines u surfařského baru Cream Café v Seignosse. Další pláže najdete v Angletu, Bidartu a St. Jean de Luz.

DOBRÁ RADA NA ZÁVĚR Napoprvé je surfování lepší vyzkoušet ve skupině více lidí a pod dohledem zkušených instruktorů. Dobrým řešením je účast na surfařském kempu pro začátečníky nebo pokročilé jezdce. Při surfování na vlastní pěst si ve vodě vždy udržujte odstup od ostatních a respektujte práva zkušenějších jezdců. Pokud vidíte, že ve vlně před vámi zrovna někdo jede, snažte se mu co nejrychleji uhnout z cesty. Nezbývá-li vám na tento manévr dostatek času, zůstaňte stát na místě a čekejte, až se vám zkušenější jezdec vyhne. Řítí-li se na vás začátečník, skočte hluboko pod vlnu a doufejte, že vám ploutví prkna nepřejede po hlavě. K oceánu a lidem, kteří u něj žijí, přistupujte vždy s respektem. Na rozdíl od nich se nikdo z nás u oceánu nenarodil.

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA  DŘÍVE NEŽ SE NA PLÁŽI ZAČNETE PŘEVLÉKAT DO PLAVEK NEBO NEOPRENU, ZOPAKUJTE SI V HLAVĚ ZÁKLADNÍ PRAVIDLA A POZORUJTE ZKUŠENĚJŠÍ JEZDCE VE VODĚ.  PŘED VSTUPEM DO VODY NENÍ DOBRÉ PÍT ALKOHOL. NA TEN SE MŮŽETE TĚŠIT AŽ PO JEŽDĚNÍ, KDY V MÍSTNÍM BARU BUDETE VYKLÁDAT O TOM, KOLIK BARELŮ JSTE PŘED CHVÍLÍ PROJELI.  UDRŽUJTE SI PŘEHLED O TOM, KDO JE S VÁMI VE VODĚ, JAKÉ JSOU AKTUÁLNÍ PODMÍNKY A NA KTERÉM MÍSTĚ SURFUJETE.  NECHOĎTE DO VLN, VE KTERÝCH SE NECÍTÍTE BEZPEČNĚ A KTERÉ SE VÁM NEKONTROLOVA NĚ PŘEVALUJÍ PŘES HLAVU.  DO OCEÁNU BĚŽTE JENOM TEHDY, KDYŽ JSTE V DOBRÉ KONDICI A VÍTE, ŽE VŽDY DOKÁŽETE DOPLAVAT KE BŘEHU. PŘED VSTUPEM DO VODY NEJEZTE.  SURFAŘSKÉHO PRKNA SE, PRO BEZPEČÍ SVÉ I OSTATNÍCH, POUŠTĚJTE JEN VE VELMI VÝJIMEČNÝCH PŘÍPADECH. I KDYŽ TO ZNÍ PARADOXNĚ, PRAVDĚPODOBNOST ZRANĚNÍ JE MENŠÍ VE CHVÍLI, KDY VÁS VLNA SEMELE I S PRKNEM, NEŽ KDYŽ PO DNĚ VLÁČÍ JENOM VÁS.  POKUD JSTE SE VYDALI SURFOVAT NA PLÁŽ S POBŘEŽNÍ HLÍDKOU, RESPEKTUJTE ROZDĚ LENÍ OCEÁNU NA ČÁST PRO PLAVCE A ČÁST PRO SURFAŘE.  NIKDY SE NESNAŽTE CHYTAT VLNU, NA KTERÉ UŽ NĚKDO JEDE. PŘEDNOST MÁ VŽDY SUR FAŘ, KTERÝ BYL NEJBLÍŽE JEJÍHO PEAKU, TEDY MÍSTA, KDE SE ZLOMILA.  PŘED VSTUPEM DO VODY SE POŘÁDNĚ NAKRÉMUJTE A PROTÁHNĚTE. ZAMEZÍTE TAK SPÁLENÍ POKOŽKY A ZBYTEČNÝM ÚRAZŮM.

75


ÖÈËßÌÀÑÊÄÓ

A

CEN

1 299

LYCRA (RASH GUARD) NIKITA

Praktická lykra vás ve vodě ochrání nejenom před větrem, zimou nebo slunečními paprsky, ale také před poškrábáním se na žebrech. Lycra je ušita tak, aby vás její švy vůbec netlačily.

SURFAŘSKÉ PLAVKY NIKITA Sportovní a pohodlné bikiny s pevnou trojúhelníkovou podprsenkou. Ramínka se zavazují za krkem. Kalhotky jsou jen mírně vykrojené a mají nohavičkový střih. MATERIÁL:

82 % nylonu 18 % lykry

Kč 1 299

Surf Fashion

FOTO: ARCHIV

Co ženám sedí a sluší…

PROTEST BFREE SP09 Kraťasy vyrobené z rychleschnoucího materiálu s boční kapsou na knoflík. MATERIÁL:

100 % polyester

A

CEN

Kč 1 230

SURFAŘSKÉ BOARDSHORTS NIKITA

Surfové šortky s praktickou délkou po kolena, se šňůrkou v pase a zadní kapsičkou se suchým zipem na škrabku na vosk. Jejich délka zabrání poškrábání stehen o kraje surfového prkna.

A

CEN

1 299

76

A

CEN


A CEN 0 Kč

od 5 13

SLUNEČNÍ BRÝLE TAG HEUER, MODEL 27° AIR, ČOČKA WATERSPORT,

Charakteristickými znaky brýlí jsou optimální aerodynamika, snížená hmotnost a výborné periferní vidění v horizontálním i vertikálním směru. Obroučky brýlí 27 ˚ Air jsou vyrobeny z lehkého a odolného polymeru a čočky z nerozbitného polykarbonátu. CENA: od 5 130 do 10 600 Kč (podle druhu zvolené čočky)

A

CEN

č

560 K

PROTEST SANTIAGO SP09

Dámský top se zavazováním za krkem, pružnou gumou pod hrudníkem a krajkou na spodním lemu. MATERIÁL: 100% bavlna

A

CEN

ROXY PRECIOUS SP09

č 990 K

Praktická taška přes rameno i do ruky s vnitřní kapsou a zapínáním na zip, do které se vejde spousta potřebných věcí.

PROTEST NIGELA SP09 Designové dámské sandály.

A

CEN

3 506

ROXY FAVOUR DAYS SP09

Cestovní taška na kolečkách s vysunovací rukojetí. S velkým hlavním prostorem, který lze otevřít zipem jako kufr. Praktické jsou i postranní stahovací popruhy s přezkami, průhledné pouzdro na jmenovku.

A

CEN

č 550 K


78

FOTO: NIKITA

ÖÈËßÆÀËËÄÑØ


79

FOTO: NIKITA


MEZI SEAKAJAKÁŘE NA DALEŠICKOU PŘEHRADU

Termínovka

5.–7. 6. 2009

Jízda na mořském kajaku nebyla českým fenoménem, v posledních letech však u nás počet kajakářek, a to nejen těch, které chtějí jezdit extrémní vodu, roste. V Evropě je kajakářka živočichem podstatně rozšířenějším. Francouzky či Holanďanky plují po velkých řekách a kanálech s jezery, Finky zase pádlují po moři. Místem letošního setkání seakajakářů bude kemp Wilsonka na Dalešické přehradě. Můžete přijet v pátek, ale i v sobotu ráno. V obou dnech je na programu testování lodí a společný výlet po přehradě s případnou návštěvou zřícenin hradů Kozlov a Holoubek. Nebude chybět ani možnost prohlídky dalešického pivovaru a večerní promítání.

www.seakajak.cz

OD ČERVNA DO ZÁŘÍ

SURFOVÁNÍ VE FRANCII – NIKITA SURF TRIP

Pokud se chcete o dovolené naučit surfovat, dopřejte si týden ve francouzském Hossegoru surfařský týden NIKITA SURF TRIP 2009, který je určen především pro začátečníky, avšak zároveň nově rozšířen o sekci pro pokročilé zájemkyně. Učit vás bude například kouč národního týmu Jihoafrické republiky a Anglie, surfař Kevin Olsen, ale také další surfoví guru. Pokud nejste jazykově zdatné, výuka má být v rámci možností překládána do češtiny. Její kvalita je podpořena pravidelným videocoachingem, teorií a exkurzemi na zajímavá místa, mezi něž patří i návštěva místního výrobce surfboardů.

www.surftrip.cz

SOBOFEST

ZPÁTKY K TRADICÍM – ŽACLÉŘSKÁ 70

20. 6. 2009

Máte rády komornější akce a žádné davy mačkajících se lidí? Vydejte se na teprve druhý ročník SOBOfestu – hudebně sportovního představení v malebném prostředí pod zámkem Humprecht. Blaho vašich chuťových pohárků budou po celý den uspokojovat pečená prasátka, steaky na grilu, klobásky, vychlazené pivo a mnoho dalších pochutin, hrát budou kapely, jako třeba UDG, Nightwork, a chybět nebudou ani sportovní exhibice.

www.sobofest.cz

28. 9. 2009

Vydejte se na Žacléřskou 70, která má svou zimní variantu Krkonošskou 70, tradiční závod družstev v běhu na lyžích. V současné době závodí pětičlenná družstva, jezdí se volnou technikou a trať vede mezi Špindlerovým Mlýnem a Janskými Lázněmi v okolí vrcholů Stoh, Liščí hora a Černá hora. My vás zveme na letní – cyklistickou – variantu, která byla zrušena, ale pak znovu obnovena. Jedná se o soutěž tříčlenných družstev na trati MTB maratonu. Závodníci družstva musí společně projet kontrolami a cílem. V cíli se měří čas poslednímu členovi družstva.

www.zaclerska70.cz

VEZMĚTE SVÉ DĚTI DO BAJKOVÉ ŠKOLKY!

1. – 5. 6. 2009

Máte doma dítě, ze kterého byste chtěli mít malého cyklistu, přitom vytáhnout ho na kolo od počítačových her a televize je nadlidský úkon? Máme však pro vás a vaše ratolesti pozvánku, která slibuje perfektně strávené odpoledne s kolem. Česká mountainbiková asociace (ČeMBA) připravila projekt s názvem Bajková školka, který chce dětem ukázat, že i v dnešní době počítačů a internetu je jízda na kole opravdová zábava. Atraktivní program, zábavná dovednostní dráha, dárky i osvěta vedoucí k odpovědnému a bezpečnému užívání kola v přírodě a silničním provozu jsou hlavní trumfy akce ČeMBy. Pro malé jezdce budou na akci připravené kola, helmy i zkušený dohled, tak neváhejte, popadněte děti a pošlete je do Bajkové školky. Akce startuje ve Zlínském kraji (1. 6. Otrokovice, 2. 6. Kroměříž, 3. 6. Uherské Hradiště, 4. 6. Zlín, 5. 6. Vsetín) jako součást jedné z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších kulturních akcí v České republice – Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Zlín 2009.

www.cemba.cz/deti

27. 6.–3. 7. 2009

DNY HORSKÉ CYKLISTIKY NA VALAŠSKU S PROGRAMEM PRO ŽENY

Valašské kotáry v okolí Velkých Karlovic se koncem června a začátkem července stanou dějištěm akce, která by neměla ujít pozornosti žádné bajkerky. Od 27. června do 3. července budou probíhat vyjížďky s průvodcem a s možností vyzkoušet horská kola Specialized. Samostatnou část programu tvoří dámský Wild Cat Ride – vyjížďky pro ženy s průvodkyní, vždy zaměřené tak, aby účastnicím přinesly co nejvíc nových dojmů, informací a zkušeností, podporované naším časopisem. Proběhnou například vyjížďky „kochací“, na kterých objevíte nesmírné přírodní krásy Valašska, „hravé“, zaměřené na zážitky plynoucí z jízdy po pěšinách a pilování či výuku jízdních dovedností, a vyjížďky „objevné", jež vás zavedou na úseky, které v mapách nenastudujete. Pokud máte závodní ambice, můžete změřit síly v Karlovském Pepi maratonu (MTB XC, 27. 6. 2009), ČP ve sjezdu (27.–28. 6. 2009) nebo v Ortika Valašské 24 (24hodinovka MTB, 27.–28. 6. 2009). Kromě sportovních zážitků pro vás organizátoři chystají spoustu výhod, slev a bonusů pro potěchu těla i duše.

www.trails.cz, valassko-hornovsacko.cz 80


ADRESÁŘ PRODEJEN: Časopis WILD CAT najdete v těchto sportovních prodejnách: Síť prodejen HUDY Sport HUDYsport, Na Perštýně 14, Praha 1 HUDYsport, Havlíčkova 11, Praha 1 HUDYsport, Slezská 8, Praha 2 HUDYsport, Lidická 43, Praha 5 HUDYsport, Dejvická 48, Praha 6 HUDYsport, Letiště Ruzyně; Terminál 2 HUDYsport, Strossmayerovo nám. 10, Praha 7 HUDYsport, Českomoravská 41, Praha 9 HUDYsport, Rudolfovská 11, České Budějovice HUDYsport, U sv. Markéty 117, Strakonice HUDYsport, Pražská 233, Tábor HUDYsport, Orlí 20, Brno 2 HUDYsport, Veveří 13, Brno 2 HUDYsport, Západní 11, Karlovy Vary HUDYsport, Na Vyhlídce 67, Karlovy Vary HUDYsport, Šafaříkova 581/B, Hradec Králové HUDYsport, Husova 59, Jičín HUDYsport, Podhorská 22, Jablonec nad Nisou HUDYsport, 5. Května 15, Liberec HUDYsport, Nám.Svobody 43, Frýdek - Místek HUDYsport, Dlouhá třída 5, Havířov HUDYsport, Na Hradbách 6, Ostrava HUDYsport, Hlavní třída 557, Ostrava - Poruba HUDYsport, Ostružnická 19, Olomouc HUDYsport, 17.listopadu 400, Pardubice HUDYsport, Goethova 2, Plzeň HUDYsport, Železná 119, Mladá Boleslav HUDYsport, Hřensko 131, Hřensko HUDYsport, Masarykova 3125, Ústí nad Labem HUDYsport, Kosmákova 21, Jihlava HUDYsport, Vodní 453, Zlín HUDYsport, Budovatelů 2957/2, Most HUDYsport, Jungmannova 30, Praha 1 www.hudy.cz Síť prodejen Rock Point Rock Point Palác Flóra (speciálka pro holky), Vinohradská 151, Praha 3 Outdoor Centrum Rock Point Brno, Masarykova 16, Brno Rock Point, Ve Vaňkovce 1, Brno Outdoor Centrum Rock Point Perštýn, Martinská 2 (Na Perštýně), Praha 1 Outdoor Centrum Rock Point Poříčí, Na Poříčí 10, Praha 1 Outdoor Centrum Rock Point Letňany, Praha 9 Rock Point, Ve Vaňkovce 1, Brno Rock Point , Brněnská 1825/23a, Hradec Králové Rock Point, České mládeže 456, Liberec - Doubí Rock Point - NC Šestka, Fajtlova 1090/1, Praha 6 Rock Point - OC Futurum, Novinářská 3178/6a, Ostrava Rock Point - OC Chodov, Roztylská 2321/19, Praha 4 Rock Point - OC Nový Smíchov, Plzeňská 8, Praha 5 Rock Point Kuří Rynek, Poštovní 3, Ostrava www.rockpoint.cz Síť prodejen Harfa Sport HARFA SPORT, Strakonická 81, Praha 5 HARFA SPORT, Českomoravská 41, Praha 9 HARFA SPORT, Náměstí Republiky 823, Mladá Boleslav www.harfasport.cz Síť prodejen Hannah Hannah Outdoor centrum, Americká 54, Plzeň Hannah, Panská 2/4, Brno Hannah, Kpt. Jaroše 51, Klatovy

Hannah Letňany, Veselská 663, Praha 9 Hannah OC Myslbek, Na Příkopě 1096, Praha 1 Hannah Ostrava - OD Laso, Masarykovo náměstí 3090/15, Moravská Ostrava Hannah, Revoluční 1, Praha 1 www.hannah.cz Bike Ranch Bike Ranch, Palackého nám. 2, Praha 2 Bike Ranch, Kostelecká 578/29, PrahaČakovice Bike Ranch, Křovinovo nám. 6/6, PrahaHorní Počernice www.bikeranch.cz Síť prodejen CYKLO WORLD CYKLO WORLD Brno, Avion Shopping Park (IKEA) Skandinávská 10, Brno CYKLO WORLD Liberec, Retail Park Sever (nad Globusem), Sousedská 605, Liberec CYKLO WORLD Staré Město, Galeria Shopping (vedle Intersparu), Východní 2131, Staré Město CYKLO WORLD Trutnov, Family Center Horská 687, Trutnov www.cykloworld.eu PROGRESS CYCLE, Logistic Park Tulipán, Palouky 1371, Hostivice www.progresscycle.cz Síť prodejen Sensor Friendship stores Český Ráj Outdoor Spotrs s.r.o. (Sensor Friendship stores), Nerudova 616/30, Mladá Boleslav Sensor Friendship Store, Klimentská 34, Praha 1 Sensor Friendship Store -MTB & SNB Shop, Brněnská 24, Svitavy www.sensor.cz INTERSPORT, Dolení 54, Jilemnice www.sporthenych.cz Jízdní kola - Štěrba, Sezimova 10 , Praha 4 www.sterba-kola.cz Kola Šírer, V Plzeňské bráně 1, Beroun 2 Kola Šírer , Vídeňská ulice, Brno www.sirer.cz Scott, Dlouhá 614/10, Praha 1 www.scottsports.cz Snowboardel, Evropská 331, Praha 6 www.snowboardel.cz SPORT PLECHÁČ, Horská 883, Trutnov www.sport-lyze-kola.cz

Dále také v těchto prodejnách (řazeno dle měst): Bikesport 007, Benešov VELO Sport - Krupička Pavel, Benešov KURSport, Benešov nad Ploučnicí Sportfullcentrum Beroun, Beroun Táborský Michal - Kola u Michala, Beroun 3 Cykloservis Apollo Tyleček-Babiš, Bohumín Cykloservis Jiří Bareš, Brandýs nad Labem ALPSPORT, Brno Bart Sport - Cykloexpert, Brno Cyklos Brno, Brno Extrem Sport, Brno Hape Sport, Brno CK Kudrna, Brno Techsport, Brno XCR: Svorada Sport Centrum, Brno Hobby sport, Brno Pell´s, Brno - Maloměřice Cyklosport Labus, Brno - Žabovřesky Rock & Road, Brno - Žabovřesky Velo Fox, Bystřice u Benešova

Bike Servis Pavel Frodl, Čáslav SPORT SERVIS BRAIER, Čáslav FUN SPORT Častolovice, Častolovice Velsbike - Cyklo sport Česká, Česká Cyklosport Kvapil, Česká Lípa KURSport, Česká Lípa Trefa, Česká Lípa Pene Cyklosport - Petr Nerad, Česká Třebová Cyklo Švec, České Budějovice DAJ Sport Vladimír Míka, České Budějovice WAVESPORT, České Budějovice Diablo Bike Pro, Český Krumlov H.M. Sport Plus Jan Modlitba, Český Krumlov GLOBE SPORT, Český Těšín Tandem-Rucki Co., Český Těšín KASP, Děčín KURSport, Děčín RM SPORT, Dobruška Kraken Shop, Dobříš Jízdní kola-Ramala s.r.o., Domažlice AZ Cyklo Sport, Frýdek-Místek JUMP SPORT, Frýdek-Místek DAVID sport Harrachov s.r.o., Harrachov Bikecontrol, Havířov GLOBE SPORT, Havířov SANTI Sport, Havířov-Suchá HIGHLAND SPORT, Havlíčkův Brod VELOSERVIS s.r.o., Havlíčkův Brod Cyklo Kropáč, Hodonín UNITE Cyklosport, Holešov Vomit, Holice v Čechách Blažek Ladislav, Hořovice BP-DAJ, Hostivice FUN SPORT Hradec Králové, Hradec Králové Velo cz, Hradec Králové Vojtěch Kulhánek, Hradec Králové Jízdní kola - Věra Honešová, Hranice SPORT HOUSE, Hranice Cyklosport Hartmann, Cheb EXE bikes, Chomutov Individual Bike, Chomutov Cykloservex - Stanislav Janda, Chotěšov Luděk Vašek - Bike Sport, Chrudim Jízdní kola Berka, Ivančice Rabik Sport - Radovan Kunc, Jablonec nad Nisou Tandem-Rucki Co., Jablunkov ACTIVE SPORT CZ, Jaroměř Cyklosport Jesenice, Jesenice Sportservis Tomšů, Jeseník Velo Chuděj, Jeseník JURČÍK JIZDNÍ KOLA, Jeseník Hipp Cykles, Jihlava Kola Pavel Čech , Jihlava Bike Sport JOMA, Jindřichův Hradec Cyklosport Hájek, Jindřichův Hradec Jízdní kola Hnízdil, Kadaň Cyklocentrum TVR, Karlovy Vary Theo Sport, Karlovy Vary Bike sport Petr Kohut, Karviná Tandem-Rucki Co., Karviná Cemos - Petr Matějček, Kaznějov Cyklosport Jiří HOLUBOVSKÝ, Kladno Cykloservex - Stanislav Janda, Klatovy Jízdní kola-Ramala s.r.o., Klatovy Mega Bike, Kolín II Šitavanc Sport, Kopřivnice ŠITAVANC-SPORT, Kopřivnice Velo Vítsport, Kostelec nad Orlicí SPORT DERFL, Kralupy nad Vltavou V+V sport, Kralupy nad Vltavou Cyklo - Ivo Michora, Kraslice Štrof Sport, Kroměříž Velocentrum David Jedlička, Křivoklát Auto Combi - Holoubek Jiří, Kutná Hora Cyklo Fořt, Lanškroun Kerda Martin CYKLOSPORT, Liberec Sport 2000, Liberec Sport Brzák, Liberec 3 CYKLO & HOBB, Litoměřice Sport VTR, Litoměřice Cyklo Stratílek Sport, Litomyšl Pramos - Cyklosport, Litovel Rudolf Čupec, Litvínov

Sabotage, Litvínov Josef Žitník Cyklo ski s&s, Lomnice nad Popelkou Fiala Zbyněk, Louny František Vondra, Lovosice MTW International, Lutín Jízdní kola-Ramala s.r.o., Mariánské Lázně Sport Shop, Mariánské Lázně Cyklo Erben, Mělník Cyklosport Derfl, Mělník Cyklosport Radim, Mnichovo Hradiště Bikesport - Pavel Hampl, Mohelnice Avantgard 2000, Most KL Sport Most, Most Bike park Most, Most AXIT Bike Sport - Jiří Vávra, Náchod Cyklo Tony - F. Dítě, Náchod RADICAL SPORT, Náchod JUVA Cyklo, Napajadla Tandem-Rucki Co., Návsi Kubánek Roman, Nová Paka Kola Sport - Milan Šlechta, Nové Město na Moravě Jízdní kola - Libra, Nové Město nad Metují Cykloart, Nový Jičín Tandem M+R s.r.o., Nový Jičín CYKLÓN 23 spol.s.r.o., Nymburk Kopejtko Karel, Nymburk Cykloservex - Stanislav Janda, Nýřany Bike Centrum Radim Kořínek, Olomouc GM SPORT, Olomouc Merida Store, Olomouc On Road, Olomouc Pramos - Cyklosport, Olomouc Cyklosport HaF, Opava EXTREM SPORT ZAMO, Opava ALPSPORT, Ostrava Bicykly, Ostrava BAG Bike - Jaromír Pytel, Ostrava YOGI - J.Blejchař, Ostrava Carosello, Ostrava-Zábřeh Jízdní kola Čechman, Ostrov Cyklo s.r.o., Otrokovice Cyklo Pokr, Pardubice Cyklocontent - Jan Nečas, Pardubice Cyklomax, Pardubice FUN SPORT Pardubice, Pardubice Veloservis Pešek & syn, Pardubice Velo Blažek, Pardubice Točík Miroslav - Sport servis, Pelhřimov Cyklo Švec, Písek Bike Sport - Jindřiška Bejstová, Plzeň Cykloservex - Stanislav Janda, Plzeň Jízdní kola-Ramala s.r.o., Plzeň KÖNIG SURF s.r.o., Plzeň ŠILHAVÝ-RAMALA, Plzeň Velo Plzeň Bike Shop, Plzeň ALPSPORT, Praha 1 KIWI svět map a průvodců s.r.o., Praha 1 mujsport s.r.o., Praha 1 Dawe Sport, Praha 10 Finebike - Petr Horník, Praha 10 Jízdní kola - Olejár, Praha 10 Pek Sport, Praha 10 SPORT KUBÁŇ, Praha 10 ABC SPORT, Praha 10 Dušek Pavel Sport Servis, Praha 10Uhříňeves Centralbike, Praha 13 - Stodůlky ALPSPORT, Praha 2 Bike expert, Praha 2 SKI SURF SPORT, Praha 2 Cykloprag, Praha 3 Dookie bike shop, Praha 3 Bike Live, Praha 4 Cykloprag, Praha 4 Cyklosport Kern, Praha 4 DODOSPORT, Praha 4 Duratec - Centrum Praha, Praha 4 MKV SPORT - M. Kvasnička, Praha 4 SP kolo, Praha 4 Kitbike, Praha 4 - Chodov EMAP s.r.o., Praha 4 - Písnice Krab Cycles, Praha 4 - Podolí Acron Outdoor Equipment, Praha 5 Kola Smíchov, Praha 5 - Smíchov MAPIS, Praha 5 - Smíchov

Rideko - Petr Kokeš, Praha 5 - Zbraslav Ski and Bike Centrum Radotín, Praha 5 -Radotín Bike Gallery - Exclusive & Comfort Bike Shop, Praha 6 Cykloservis u Tyrše, Praha 6 Fiala Veloservis Bílá Hora, Praha 6 Mipos - Jízdní kola a SKI servis, Praha 6 - Ruzyně CZE Sport, Praha 7 SPORTOVNÍ POTŘEBY HEYROVSKÁ, Praha 7 Cykloexpert, Praha 7-Holešovice Vel ox-sport, Praha 7-Holešovice Euro bike, Praha 8 JM sport, Praha 8 - Ládví Cyklo - Počernice, Praha 9 Martin Wagner, Praha 9 - Koloděje Mystic Bike, Prostějov Pramos - Cyklosport, Prostějov Šmídové-Krčmář -“Ricardo“, Prostějov MIKO - Miroslav Kolář, Přerov Šela Sport, Přerov ALPI SPORT, Příbor ŠILHAVÝ-RAMALA, Příbram KOLA SPORT, Příbram Cyklo Plus - Roman Daněk, Rájec-Jestřebí Jízdní kola Rezek-Rezková, Rakovník Jízdní kola-Ramala s.r.o., Rakovník SPORT SERVIS-J. Hodek, Roudnice nad Labem Petyša - Sport, Rožnov p. R. Bike Tuning Zdeněk Chalupa, Rudná u Prahy DeVooss, Rychnov nad Kněžnou Famos RK, Rychnov nad Kněžnou Jízdní kola Štorek Martin, Řevnice Cyklo Sport ORG - Hroudová Miroslava, Říčany BC Sport, Semily Zdeněk Makoň - MAC-CON, Sokolov Jízdní kola Stanislav Číhal, Staré Město JUVA Cyklo, Staré Město SPORT PAUDERA, Staré Splavy M2 Sport Bečvář, Strakonice Sport Bíke Pavel Skála, Strakonice Jízdní kola Mráková, Strážnice Cykloservex - Stanislav Janda, Stříbro Cyklo E.Z.O.P., Svitavy Solo-Kolo Soldán, Šternberk GLOBE SPORT, Šumperk HAS Bike v.o.s., Šumperk Domeček plný koleček, Švihov Jízdní kola-Ramala s.r.o., Tábor REGALBIKE, Teplice SPORTIV REDPOINT, Teplice nad Metují U Svatého Václava , Terezín Cyklosport Klepárník, Tišnov Bon servis - Jitka Brožová, Trutnov SPORT PLECHÁČ, Trutnov Solido Třebíč, Třebíč MEPO Melmer & Polák, Třeboň AB Veloma - Jánský Jan Velosalon, Třemošná u Plzně Tandem Rucki Co., Třinec JUVA Cyklo, Uherské Hradiště P. Bárta - BP Lumen, Úpice Bike Sport UL, Ústí nad Labem Fun&Bike František Klecker, Ústí nad Labem Trisport Roman Adámek, Ústí nad Labem RK Cyklos, Valašské Meziřičí Cyklo Bartys, Varnsdorf KASP, Varnsdorf Cyklo Švec, Vlašim Jarmila Roubíčková, Vratimov KAH sport, Vrchlabí Planet Bikes, Vsetín DONOCYKL, Vysoké Mýto DENALI SPORT, Zábřeh na Moravě Cyklo Elem, Zlín KCK BATMAN-BIKE, Zlín Zdeněk Horsák, Zlín Bike Servis Kamil Jarmara, Znojmo CYKLO KUČERA, Znojmo Highland Sport, Žďár nad Sázavou

81


PŘEDPLAŤTE SI, UŠETŘETE, A NAVÍC ZÍSKEJTE OUTDOOROVÝ ŠPERK CATX! Předplaťte si jedinečný „divoce“ sportovní titul ušitý na míru právě vám! Každá čtenářka ke svému cenově zvýhodněnému předplatnému získá originální outdoorový šperk z kolekce CatX v ceně 250 Kč!

4 ČÍSLA ZA 249 Kč (roční předplatné) + ŠPERK CATX V HODNOTĚ 250 KČ VARINTA 1

náhrdelník Molly (růžový) a klíčenka

VARIANTA 2

náhrdelník Cherubino a klíčenka

PŘEDPLATNÉ OBJEDNÁVEJTE NA www.wild-cat.cz

www.wild-cat.cz Chcete se dozvědět něco nového a zároveň se podělit o své zážitky? Portál WILD-CAT.CZ je tu právě proto! Články, diskuze, fotogalerie…

DO DALŠÍHO WILD CATU PRO VÁS PŘIPRAVUJEME Co takhle dát si saunu? … jak, proč, kde…  Dámský zimní speciál – pronikneme do tajů zimních sportů, odhalíme tajemství výběru zimního vybavení, současně zavítáme i do méně známých zimních sportovních odvětví jako např. lezení v ledu, freeskiing, zimní plavání. Výživa a pitný režim v zimním období – o tom, že ženy těžší to mají nejen na kole, nemůže být pochyb :-). Vidět Vasův běh a podlehnout kouzlu dálkových běhů…


Bike Emotion

; ; ; 20)/+&; #322&%; %30"+.4C; 0=,; 8&; 1+)2)-7; ; ; ,"'-&8).4=; 48%3$(.4=; 4)%+)$&; ; ; ; /B&4.%-A*; ; ; ;;,@-)>; ; ;B"8&-A; ;;;;07$(+.12A; ; *.2.3>.4?; (7%0"3+)$*?; #08%7; ; ; ; ; *&4+"0.4?; /+=:2@; ;  

; ; ; ; 6; 9; ; %=,1*?; 1&%+.;!;; ;; %./.03>&-=;$&-"; <;> 555"32(.0&3

WILD CAT 01 - léto 2009  

Outdoorový časopis pro holky - cyklistika, běh, turistika, lyžování, in-line

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you