Page 1

2 | 2018

7 TOP PRÍRODNÝCH ATRAKCIÍ NOVÉHO ZÉLANDU

SKRYTÉ DRAHOKAMY JUŽNEJ AFRIKY

. ť ie id v te sí u m z ra a st ie m to Tie

NAJVYŠŠÍ, NAJSEVERNEJŠÍ, NAJDLHŠÍ: POZNÁTE EURÓPSKE NAJ?


Výhody statusu GARANT QUALITY • Viditeľné poukázanie na kvalitu ubytovacieho, gastronomického zariadenia • Odlíšenie ponúkaných najkvalitnejších služieb od štandardnej ponuky • Kvalitu garantuje nielen hotel, ale aj nezávislí odborníci • Uľahčuje spotrebiteľovi rozhodovanie pri výbere ubytovacieho zariadenia • Zvýšenie dôvery spotrebiteľa ku kvalite ponúkaných služieb • Prestíž a konkurenčná výhoda O udelení statusu GARANT QUALITY rozhoduje odborná komisia Všetci členovia komisie posudzujú produkt individuálne a na udelení GARANT QUALITY sa musia jednohlasne zhodnúť. Signet – Garant Quality môže ocenené zariadenie používať 1 rok od udelenia. Členovia komisie pozostávajú z  renomovaných, profesionálnych odborníkov na gastronómiu, hotelové služby a  cestovný ruch. Garant Quality predstavuje garanciu kvality. Informuje o  tom, že sa zariadenia podrobilo odbornej kontrole a  splnilo požadované kritériá na jeho udelenie. Garant Quality nemožno získať na objednávku alebo podnet hotela. Garant Quality sa nedá kúpiť. Zariadenia vyberá a navrhuje odborná komisia, ktorá následne vybrané zariadenie informuje. Zariadenie má právo odbornú kontrolu ponuky a služieb odmietnuť.


Na Stuhleck so Slovak Lines

: Výhodná ponuka ASS DOPRAVA + SKIP za skvelú cenu Vychutnajte si lyžovačku v Rakúsku! Každú sobotu, nedeľu a vo sviatočné dni vás Slovak Lines odvezie do známeho lyžiarskeho strediska Semmering – Stuhleck.

Stuhleck je so svojou výškou 1783 m najvyšším vrchom na východnom okraji Álp a najväčším lyžiarskym strediskom na východe Rakúska. • 90 hektárové lyžiarske stredisko • 2 štvorsedačkové lanovky • 5 lyžiarskych vlekov

• 1 cvičný vlek • 24 km lyžiarskych zjazdoviek • 5 km sánkarská dráha • 8 km bežkárska trať snowtubing

Užite si skvelý deň na lyžiach a cestou domov si oddýchnite v pohodlných sedačkách našich autobusov.

dospelí (od 19 rokov) mládež (15 – 18 rokov) deti (do 14 rokov) doprava bez skipassu

55 € 51 € 37 € 25 €

Odchody a príchody autobusov

z Bratislavy o príchod na Stuhleck o zo Stuhlecku o príchod do Bratislavy o

7:00 h 9:00 h 16:30 h 18:30 h


Viac o projekte 12 GRAND MESIAČIKOV a už uskutočnených príbehoch sa dozviete na stránke

www.argusmedia.sk REKLAMNÍ PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI


Editoriál

N

ikdy som skutočne netúžila žiť v inej krajine ako doma, na Slovensku. Napriek tomu zastávam názor, že by ľudia mali čo najviac cestovať. O to sladší je potom návrat domov a  o  to otvorenejšia a  pokornejšia je naša duša. Poznávanie nových kultúr a miest je magické. Každý rok si poviem, že chcem navštíviť miesto, na ktorom som doteraz ešte nikdy nebola. A tak si občas vyrazím s rodinou na výlet niekde na Slovensko, na lyže do susedného Rakúska, ale aj do vzdialenejších krajín. A nasávam atmosféru. Prejaví sa tu aj moja duša bádateľa. Sledujem dianie, ľudí a  ich správanie, zvyky a  učím sa od nich. Ďalšou zložkou môjho zahraničného vzdelávania je analyzovanie architektúry, pamiatok a histórie krajín. Sme tak rôzni a predsa rovnakí. A veľmi ma povzbudzuje fakt, že kamkoľvek prídem, nemusí ma s človekom z inej krajiny spájať história, náboženstvo, farba pleti alebo názory. Často je to len o úsmeve, prívetivom slove a úprimnom záujme o jeho svet. Na cestovaní toho milujem ešte viac. Je neuveriteľný pocit sledovať mesiac na oblohe na opačnej strane zemegule alebo iné krajiny doslova ochutnávať. A zistiť, ako chutí ozajstné lokálne pho bo, typické anglické raňajky či domáce talianske cestoviny. Možno som zvláštna, ale užívam si aj nečakané situácie ako keď sa niekde stratíme alebo niečo naruší náš turistický program a musíme nájsť riešenie. Alebo musíme prísť na to, o čo ide v tom jedálnom lístku napísanom nejakou hatlaninou. V takých momentoch v mojom vnútri skáče malý dobrodruh a so zavretými pästičkami a napätým výrazom sa teší, čo bude ďalej. Často nás práve náhody dovedú na miesta, ktoré nás môžu milo prekvapiť a ktoré nenájdete v cestovných bedekroch. Zarytí cestovatelia tvrdia, že nie je dôležitá destinácia, ale cesta a ja úplne súhlasím. Zatiaľ sa mi to nepodarilo, no veľmi by som túžila len tak sa niekam vybrať. A možno aj sama. To je ďalšia cestovateľská kapitola, ktorú som ešte neotvorila. Stretávať ľudí, spoznávať miesta, dopriať si na všetko dostatok času, ísť vlastným tempom a smerom, kam a kedy mi napadne. Žeby nové neskoré predsavzatie?

Veronika Cicková

SPOLU S VAMI CHRÁNIME ŽIVOTNÉ PROSTREDIE Časopis je k dispozícii všetkým cestujúcim a jeden výtlačok čítajú viacerí. Zaobchádzajte s ním, prosím, šetrne. V prípade, že chcete časopis vlastniť, prosím, kontaktujte nás na mailovej adrese: vydavatelstvo@ slovaklinesmagazin.sk, cez facebook alebo na telefónnom čísle 0905 624 873.

IN DRIVE MAGAZÍN Periodicita: 12x ročne, dátum vydania: 9. február 2018, Slovak Lines 2/2018, ročník vydania periodickej tlače: 5. ročník, vydavateľ: Viktor Cicko – Victor & Victor, sídlo: Sibírska 25, 831 02 Bratislava, IČO 11 922 966, telefón 0905 624 873, distribúcia: spoločnosť Slovak Lines, a. s., Elite Jet, hotely Best Western, zameranie: cestovanie, osobnosti, gastronómia, životný štýl, technológie..., produkcia: ad one, s. r. o., Legionárska 23, 831 04 Bratislava, www.ad1.sk, grafická úprava: Peter Bučko, Aňa Struhárová, Paly Strmeň, foto na obálke: depositphotos.com, redakcia: Petra Hašová, Erik Stríž, Jozef Terem, marketing/inzercia: Mgr. Dana Šrobárová, 0944 309 955, riaditeľ vydavateľstva: Viktor Cicko, vydavatelstvo@slovaklinesmagazin.sk, obchodná riaditeľka: PhDr. Veronika Cicková Lines | 2018

5


Obsah

MONGOLSKÝ ULANBÁTAR 8

23

13

26

16

30

Kúpanie v Diablovom bazéne Úžasný zážitok na hrane vodopádov

Najvyšší, najsevernejší, najdlhší: Poznáte európske NAJ?

Ako správne naplánovať cestovanie za golfom

10

7 top prírodných atrakcií Nového Zélandu

Tropické Fidži 300 ostrovov exotickej zábavy

Týchto 5 vecí by mala mať web stránka každej cestovnej agentúry

33 V našom časopise nájdete takéto tzv. QR kódy. Pomocou aplikácie na čítanie takýchto kódov vo vašom smartfóne či tablete ich nasnímajte a nájdete rozšírený obsah k danému článku.

6

Zdravie na prvom mieste: S takýmito chorobami radšej nelietajte

36

Po lieky si chodia ľudia peši celé kilometre


38

Komplikácie po prílete – reklamácia batožiny, stratená, poškodená alebo vykradnutá batožina

42

Ako nájsť správnu veľkosť lyžiarok a dĺžku lyží

50

Najväčšie zrkadlo sveta je nádherné: Podľa legendy však vzniklo zo sĺz.

52

Najkrajší ostrov sveta vraj nie je v exotike: Fajnšmekri milujú Isle of Skye

46

Exotické dobrodružstvo s príchuťou karibského rumu a cigár Hispaniola

20

SKRYTÉ DRAHOKAMY JUŽNEJ AFRIKY

. ť ie id v te sí u m z ra a st ie m to Tie Lines | 2018

7


Cestovanie

KÚPANIE V DIABLOVOM BAZÉNE k o t i ž á z ý n s Úža

v o d á p o d o v e na hran

Nekonečné lesy a kroviny, dva vysoké útesy a z jedného z nich s dĺžkou 1700 metrov padá dych berúca masa vody. Každú sekundu sa dole valí ohromný prúd viac než 1000 litrov. Pohľad zhora do vyše stometrovej hĺbky na dravý prúd rieky Zambezi je úchvatný. A na hrane vodopádu je navyše bazén, v ktorom sa odvážlivci kúpu. Najvyššia hora sveta Mount Everest, najväčší systém koralových útesov – Veľký bariérový útes, oslnivá polárna žiara, to sú tri zo siedmich unikátnych prírodných krás, ktoré sa v roku 2008 v ankete americkej televízie CNN dostali medzi 7 prírodných divov sveta. Presadili sa medzi ne i  Viktóriine vodopády. Máloktoré miesto totiž zanecháva taký silný dojem. Najlepší výhľad na celú tú pôsobivú panorámu je z  lietadla. Vyhliadkové lety nad vodopádmi sú najobľúbenejšou tunajšou atrakciou. Zhora vidia pasažieri úplne všetko včítane piatich vedľajších vodopádov a  nádherného okolia, ktoré ako prvý zmapoval český cestovateľ Emil Holub. Krásy Viktóriiných vodopádov nenechávajú chladných ani filmárov. Natáčajú tu väčšinou 8

dokumenty, ale pôsobivá masa vody tvorí kulisy i nejednej hranej snímke. Pri slávnych vodopádoch sme mohli vidieť okrem iných aj geniálneho detektíva Sherlocka Holmesa. Najväčšiu pozornosť na vodopádoch púta „Diablov bazén“ – miesto na hrane vodopádov, kde sa ľudia radi kúpu. Musia sa však zdržiavať len v  určitých priestoroch, kde je to bezpečné. Na neopatrnosť tu už niekoľko neopatrných ľudí doplatilo.

Adrenalínové kúpanie na hrane Stačí jeden nesprávny krok, pošmyknutie na klzkej skalnej stene a človek sa zrúti do stometrovej priepasti, v  ktorej hučí voda. Napriek tomu kúpeľ v  Diablovom bazéne niektorých turistov


stále láka. Skočiť do vody len tesne nad hranou Viktóriiných vodopádov, zatajiť dych, zistiť, či vodný prúd nebude silnejší a potom si sadnúť na skalné „kresielko“, ktoré je priamo na ďalšej hrane vodopádu. Táto prírodná nádrž leží len kúsok od mini-ostrova Livingstone a miestne oficiálne agentúry vás k nemu a následne k bazénu vyvezú za zhruba 90 dolárov. V cene je jazda loďou, výhľad na vodopády z ostrova a v prípade, že je málo vody, i kúpanie priamo v Diablovom bazéne. A na záver je na programe luxusný piknik.

nom klenote Afriky zábavný park našťastie nakoniec nikto neuskutoční, a tak si stále uchovávajú punc jedného z najkrajších miest sveta. O Zimbabwe a Zambii u nás tak často nečítame a je to škoda, pretože vedľa Viktóriiných vodopádov v  týchto končinách nájdeme úchvatné miesta. Napríklad národný park Chobe s najväčším stádom slonov v  Afrike. Safari v  Chobe sa dá s  návštevou Viktóriiných vodopádov krásne spojiť. Na pôsobivú hučiacu stenu sa naladíte už po ceste. Vodnú triešť, ktorá ju obklopuje, je totiž vidieť z diaľky až 40 kilometrov.

Viac informácií na:

Pozrieť sa k Viktóriiným vodopádom za to stojí. Podivný nápad vybudovať priamo pri prírodLines | 2018

9


Cestovanie

MONGOLSKÝ ULANBÁTAR NAJCHLADNEJŠIE HLAVNÉ MESTO SVETA

Na Mongolsko sa ešte stále pozeráme neobjektívnym spôsobom. Berieme ho ako krajinu, ktorá nám nemá čo ponúknuť, pretože všetky služby sú tam len v rozvoji. No tak ako sa my hneváme na predsudky, ktoré voči nám majú niektoré západné štáty, nemali by sme to ani my robiť iným krásnym lokalitám sveta. Zahoďte preto všetky obavy a naplánujte si aspoň krátky výlet do Ulanbátaru. Radšej však až o pár mesiacov, v zime klesajú teploty v tomto najchladnejšom meste sveta aj pod - 40 stupňov! 10


Ťažký život ich vyháňa do hlavného mesta Mongolsko je nádherná krajina s úžasnou prírodou. No to, čo je pre turistov veľkým lákadlom, je pre domácich nepríjemným krížom. Život v odľahlých lokalitách je veľmi ťažký. Nehostinné prostredie ich núti ísť až na pokraj síl. Kvôli tomu mladí ľudia volia jednoduchšiu cestu a  pomaly sa sťahujú priamo do Ulanbátaru. Hlavné mesto má momentálne vyše milióna obyvateľov, čo je tretina celkovej populácie. Vďaka tomu tam zaznamenali najmä za ostatné roky výrazný pokrok. Mladí Ulanbátarci si chcú dopriať rovnako ako ich rovesníci v iných krajinách a keďže sa postupne zlepšuje aj domáci priemysel, ich kúpna sila vďaka tomu rastie. Mesto sa pomaly rozmáha, má modernejší ráz a pocítite to aj na kvalitnejších službách. Ulanbátar vás preto pri prvej návšteve prekvapí modernými časťami, ktoré ničím nezaostávajú napríklad ani za našou Bratislavou.

Budhistický chrám Gandan V meste nájdete najvýznamnejší mongolský chrám budhistického štýlu. Ten bol založený na

začiatku 19. storočia a dlhé roky bol domovom mongolských mníchov. Počas Stalinovej vlády však nastal v Ulanbátare tvrdý komunistický režim a ten dostihol aj túto duchovnú komunitu. Ruský diktátor nariadil zatknutie a vyvraždenie tých obyvateľov chrámu, ktorí nestihli utiecť, aby následne obsadil celý komplex. Budhistickí duchovní bývali po nasledujúce roky ukrytí po celom Mongolsku. Až po roku 1990 sa podarilo Gandan zrekonštruovať a  dostať ho do plnej pôvodnej prevádzky. V  súčasnosti tam žije už len pár mníchov. Chrám je prístupný aj pre verejnosť.

Zimný palác Bogdhan Jednou z hlavných atrakcií Ulanbátaru je Zimný palác Bogdan, ktorý kedysi patril poslednému mongolskému kráľovi. Pôvodne to bol podstatne väčší komplex, no počas komunistickej éry zničili nádherný letný palác. Po páde monarchie premenili ten zimný na múzeum, v  ktorom si môžete pozrieť komnaty bývalého kráľa a jeho ženy. Najzaujímavejšou časťou prehliadky je sekcia s vypchatými zvieratami. Tie kedysi patrili do rozsiahlej zoologickej záhrady tohto panovLines | 2018

11


Cestovanie

níka a po ich smrti ich takto uchovali pre ďalšie generácie ľudí.

Múzeum intelektuálov Okrem tradičných národných múzeí sa v hlavnom meste Mongolska dočkáte aj jednej špeciality. Múzeum intelektuálov združuje rôzne hlavolamy pre malých a veľkých návštevníkov. Hlavnú časť výstavy tvorí mongolské puzzle, ktoré nazývajú vzdialeným príbuzným Rubikovej kocky. Ide o komplikovanú skladačku, ktorá má 3D podobu a jednotlivé diely skladáte do seba dovtedy, pokiaľ nedosiahnete výsledný tvar. V múzeu však nájdete aj mnoho iných hlavolamov a niektoré vzácne hračky sú ručne vyrobené.

Vrch a pamätník Zaisan Každá metropola ponúka svojim návštevníkom vyhliadku, z  ktorej sa môžete pokochať na jej centrum a široké okolie. V Ulanbátare využili takéto miesto zároveň na jeden z najdôležitejších pamätníkov v  krajine. Na vrchu Zaisan nájdete poctu pre všetkých vojakov, ktorí zomreli počas 2. svetovej vojny. Táto jednoduchá stavba bola zrekonštruovaná tak, aby zároveň ponúkla najlepší výhľad na metropolu Mongolska.

Ľudový súbor Tumen Ekh

Viac informácií na www.dromedar.sk

12

Ulanbátar je tiež domovom najslávnejšieho mongolského ľudového súboru. Tumen Ekh prezentuje ich pôvodnú kultúru a počas svojich predstavení približuje rôzne tradície domácich obyvateľov. Ich vystúpenia sú sprevádzané pestrosťou ich kostýmov. Súčasťou súboru sú ta-

nečníci, muzikanti, speváci a akrobatickí artisti. Po vizuálnej stránke ide o  jeden z  najsilnejších zážitkov tejto dovolenky.

Tipy a triky: Cesta: Do Ulanbátaru nelietajú zo Slovenska a ani okolitých krajín žiadne priame lety. Jedna alternatíva vedie cez Moskvu, pričom môžete využiť aj nízkonákladovú spoločnosť. Inak musíte absolvovať cestu s  dvoma prestupmi, keď jeden budete mať v niektorom európskom veľkomeste a  druhý v  Pekingu. Keďže priamo do hlavného mesta Mongolska nelietajú lacnejšie aerolínie, počítajte s vyššími nákladmi na dopravu. Víza: Pre vstup do krajiny musíte získať cestovné víza. Tie dostanete na niektorom z európskych zastupiteľstiev. Pri ich vybavovaní sa musíte preukázať platným cestovným pasom, ktorého platnosť musí byť minimálne 6 mesiacov. Mena: Domácou menou je mongolský tugrik. Za 1000 tugrikov zaplatíte približne 35 centov. Bezpečnosť: V  krajine je kriminalita na nízkej úrovni. Pozor by ste si mali dávať len na drobné krádeže, s ktorými majú turisti problém hlavne na rušných miestach. Očkovania: Pred vašou dovolenkou v  Mongolsku nie je povinné žiadne očkovanie, odporúča sa však ochrana pred hepatitídou. Počasie: V krajine majú podobné ročné obdobia ako u  nás, no musíte sa pripraviť na veľké výkyvy. Letá sú suché s teplotou nad 40 stupňov a  v  zime je zase menej snehu, no mrazy môže klesnúť aj pod 30 stupňov pod nulou.


Cestovanie NAJVYŠŠÍ, NAJSEVERNEJŠÍ, NAJDLHŠÍ: POZNÁTE EURÓPSKE NAJ? O niektorých sme sa učili na hodinách geografie, iné sú pre mnohých menším prekvapením. Najzápadnejšie, najvýchodnejšie, najjužnejšie, najsevernejšie, najnižšie a najvyššie body Európskej únie sú obľúbeným cieľom zberateľov turistických trofejí. Patríte k nim aj vy?

Najvyšší bod – Mont Blanc, Francúzsko a Taliansko, 4810 m n. m. Najvyšší bod Európy poriadne preverí vašu výkonnosť. Výstup na jeho vrchol sa síce nedá porovnať s  prekonaním jeho vyšších kolegov, no i tak si vyžaduje výbornú kondičku. Extrémnejšiu obdobu tejto vysokohorskej túry si môžete dopriať v  zime, keď je celá oblasť vďaka snehu podstatne krajšia. V  tomto prípade by ste však mali využiť pomoc horských vodcov, ktorí sa dokážu vysporiadať aj s náročným zamrznutým terénom. Pokiaľ nepatríte k skúseným turistom, objednajte si ich služby aj počas letnej turistiky. Podstatne jednoduchšia trasa vedie okolo Mont Blancu. Tak prejdete oboma krajinami, kde sa tento majestátny kopec rozprestiera a  získate nielen nádherný výhľad na neho, ale aj na oko-

lie. Niektoré domáce tour spoločnosti ponúkajú odvážnu trasu vhodnú pre zdolanie pomocou horského bicykla.

Najnižší bod – Zuidplaspolder, Holandsko a Lammefjord, Dánsko 7 m p.m. V  Európe nájdete dva turisticky dostupné najnižšie body. Oba dosahujú hĺbku 7 m p. m. Zidplaspolder sa nachádza v Holandsku a je suchou nádržou. V minulosti sa táto oblasť využívala na ťažbu rašeliny. Po jej zastavení vznikli nevyužité priestory, ktorým nakoniec priniesli túto novú úlohu. Zidplaspolder nájdete v  blízkosti Rotterdamu, takže pokojne môžete spojiť tento výlet aj s  návštevou významného holandského mesta. Dánska oblasť Lammefjord zas bola kedysi jedným z  vodných zdrojov v  tejto krajiLines | 2018

13


Cestovanie

ne. Keď táto lokalita vyschla, jemná piesková pôda bola vynikajúca na pestovanie zemiakov a mrkvy. Vďaka tomu ju začali využívať na pestovateľské účely a  našli tam nový skvelý zdroj domáceho poľnohospodárstva.

Najjuhovýchodnejší bod – Paralimni, Cyprus Najjuhovýchodnejší bodom Európskej únie sa nachádza v Paralimni na Cypre, kde sa nachádza obľúbené turistické stredisko s  krásnymi pieskovými plážami a  viacerými populárnymi rezortmi. Vďaka pozícii najjuhovýchodnejšieho bodu Európskej únie sa môže Paralimni pochváliť aj tým, že práve tohto miesta sa dotýkajú prvé slnečné lúče. Z turistického hľadiska sú zaujímavou atrakciou historické domy, ktoré sa nachádzajú v centre Paralimni. Tie pochádzajú prevažne z 19. storočia a ukazujú typickú cyperskú architektúru v tej najlepšej forme. V okolí máte tiež vynikajúce podmienky na potápanie a darí sa tam fanúšikom viacerých vodných športov.

Najjužnejší bod – Punta de Tarifa, Španielsko 14

Z historického hľadiska má Punta de Tarifa v dejinách Španielska mimoriadne dôležitú pozíciu. Táto oblasť totiž v  minulosti predstavovala vstupnú bránu do krajiny, ktorá ju spájala s Afrikou, ale zároveň sa tam vracali aj moreplavci z ďalekých ciest. Za dobrého počasia dovidíte voľným okom až do Maroka. Keďže vzdialenosť medzi týmito dvoma kontinentmi je v tomto prípade najmenšia, športoví plavci ju využívajú na prekonávanie osobných rekordov a  taktiež na získanie netradičného zážitku. Úplne najjužnejším bodom je starý morský maják, od ktorého už potom pokračuje len morská hladina. V prípade záujmu môžete využiť niektorú z  miestnych tour spoločností, ktoré vás zoberú na jeden deň do Maroka.

Najvýchodnejší bod – Sulina, Rumunsko Ak by sme pozerali na celý európsky kontinent, v tom prípade by sme museli zájsť východnejšie do pohoria Ural. Ak však berieme v  úvahu len samotnú Európsku úniu, vtedy je jej najvýchodnejším bodom Sulina. Táto časť Rumunska je známa ako miesto, kde sa Dunaj vlieva do


Čierneho mora. Mestečko je známe svojim starobylým majákom a je to taktiež vynikajúca lokalita na pozorovanie rôznych druhov vtákov.

Najzápadnejší bod – Cabo da Roca, Portugalsko Za najzápadnejším bodom musíte cestovať do nádherného Portugalska. Cabo da Roca sa nachádza v blízkosti historického mesta Sintra a  denné výlety tam robia aj z  neďalekého Lisabonu. Najjednoduchším spôsobom je zakúpiť si lístky na mestskú hop on hop off tour, ktorá vás prevedie cez hlavné zámky a historické miesta Sintry a nakoniec vás vezme na vidiek. Jedna zo zastávok je pri Cabo da Roca, kde sa nachádza morský maják a  vysoký kríž, ktorý predstavuje najzápadnejší bod Európy. V  jeho blízkosti sú malé dedinky, takže si tam pokojne môžete naplánovať aj dlhší výlet alebo si prenajmite auto a sami preskúmajte tieto lokality.

Najsevernejší bod – Cape Nordkinn, Nórsko K najsevernejšiemu bodu sa viaže jedna zaujímavá informácia, pretože ich v  skutočnos-

ti máme až dva. Tým neoficiálnym je mys Kinnarodden na polostrove Nordkinn, no keďže k nemu vedie veľmi náročná dvojdňová túra bez vyznačenej trasy a  v  rizikovom teréne, Nóri sa rozhodli urobiť aj druhú oficiálnu verziu. Tej síce chýba do víťazstva nejaký ten kus, ale Nordkapp sa nachádza na ľahko dostupnom mieste, vybudovali tam informačné centrum pre turistov a navyše ponúka nádhernú vyhliadku. Je len na vás, či chcete poštekliť adrenalín a overiť si svoju kondíciu, alebo sa uskromníte s  bezpečnejšou verziou.

Najväčšia a najdlhšia rieka – Dunaj Za najmohutnejšiu aj najdlhšiu rieku Európy sa považuje Volga, ak však vezmeme do úvahy len Európsku úniu, patria tieto superlatívy Dunaju, ktorý preteká aj cez naše územie. Dunaj vzniká v  meste Donaueschingen sútokom dvoch vodných tokov Breg a  Brigach, ktoré pramenia v Čiernom lese v Nemecku. Odtiaľ tečie cez Rakúsko, Slovensko, Maďarsko a Srbsko, aby ďalej tvoril prírodnú hranicu medzi Rumunskom a Bulharskom. Ústi do Čierneho mora. Lines | 2018

15


Náš Tip

AKO SPRÁVNE NAPLÁNOVAŤ CESTOVANIE ZA GOLFOM V minulosti cestovanie za golfom zvyčajne obsahovalo hru na jednom ihrisku počas každého dňa cesty a po golfe povinnú jazdu v klubovom dome pri pohári piva. Dnes to už neplatí. Golfisti si želajú spoznať zaujímavosti neďaleko golfového ihriska a uvítajú aj gastronomické zážitky. Častejšie čas strávený na ceste za golfom delia na čas strávený na ihrisku a mimo ihriska s rodinou. Na naplánovanie dokonalej golfovej cesty môžeme hľadať inšpiráciu aj v katalógoch cestovných kancelárií orientovaných na golf alebo si úplne ušiť cestu na mieru podľa svojich vlastných požiadaviek. Na úplnom začiatku si vyberieme golfovú destináciu V rodnej krajine, u najbližších susedov, kam pohodlne môžeme vycestovať autom, či v  Írsku alebo Škótsku, kam sa dostaneme priamo letecky aj len na pár dní alebo vo vzdialenejších destináciách ako napríklad Maurícius, Juhoafrická republika, Nový Zéland a Spojené štáty americké. Do vzdialenejších destinácií cestujeme najčastejšie vtedy, keď u nás poveternostné podmienky neumožňujú hrať golf. A v momente rozhodnutia o destinácii si položíme ďalšiu veľmi dôležitú otázku: Vezmeme si vlastné golfové palice alebo si požičiame? Ak 16

vlastné, vezmeme si kompletný golfový vak so všetkými palicami alebo si vystačíme s polovičným? Letecké spoločnosti za športovú batožinu väčšinou vyžadujú poplatok a niektoré dokonca požadujú nahlásenie vopred. Ak to neurobíte, spoločnosť môže odmietnuť nenahlásenú batožinu na prepravu. V populárnych európskych destináciách si možno požičať golfové palice priamo na letisku a  pred odletom ich vrátiť. Poplatok za požičanie napríklad na týždeň je nižší ako poplatok leteckej spoločnosti za prepravu. Ak však hráte ako ľavák, s  požičaním to bude komplikovanejšie, zvyčajne treba palice objednať dostatočne včas. A ak si vyberáme destináciu sami, budeme intenzívne hľadať najmä


Golfová idylka

na internete, porozprávame sa aj s golfistami, ktorí majú vlastné skúsenosti z danej destinácie. Najlepšie informácie z prvej ruky o tom, kde sa ubytovať a čo navštíviť po golfe však často nájdeme na stránkach ihriska. Pri plánovaní termínu odporúčam preveriť, či v danej destinácii nie sú práve prázdniny alebo sviatky alebo nejaké významné podujatia.

A aká veľká má byť vaša skupina? Najvhodnejšie je cestovať v  skupine od najmenšej, ktorú tvoria len dvaja golfisti, cez štvoricu, ktorá je ideálna na rezerváciu štartových časov, prípadne dve štvorice alebo viac. Väčšie skupiny to už budú mať ťažšie, aby sa dali zladiť všetky rôzne záujmy. Väčšina golfových rezortov však poskytne skupine zľavu. Treba zohľadniť aj skutočnosť, či členovia vašej skupiny chcú skôr neustále súťažiť, aj keď napríklad len o  pivo, alebo je pre nich golf skôr spoločenskou záležitosťou. Pi plánovaní golfovej cesty do Írska môžete využiť služby napríklad www.swinggolfireland.com a www.northandwestcoastlinks.com, ktorí majú dlhoročné skúsenosti.

Nenaplánujte príliš bohatý program Napríklad, ak sa chystáte do Írska, počítajte s tým, že cesty sú úzke, šoférujete na opačnej strane a sto kilometrov bude trvať oveľa dlhšie ako po diaľnici. A  mnohé ihriská v  Írsku ako aj vo Veľkej Británii síce navigačný systém nájde, privedie však nie priamo ku klubovému domu a tak vždy si naplánujte dostatočnú rezervu, ak na poslednú chvíľu budete od miestnych obyvateľov zisťovať ako sa na ihrisko dostať. Nezabudnite naplánovať aj deň alebo dni úplne bez golfu a  pozrieť si miestne pamätihodnosti a navštíviť reštaurácie. Počas plánovania si možno zistiť aj miestne akcie, ktoré sa konajú práve počas vášho pobytu. Nesnažte sa v programe naplánovať každú minútu či dokonca sekundu, stačí ak budú všetci v  skupine vedieť o  koľkej sa štartuje na golfovom ihrisku a kedy sa bude podávať večera. Ak sa rozhodnete pre golfovú cestu do Írska alebo Veľkej Británie, odporúča sa dodržiavať miestne zvyky. Do klubového domu po hre len po prezutí, v  niektorých kluboch len po prezlečení, páni do košele s  kravatou a  sakom. Lines | 2018

17


Náš Tip

Z chalupy rovno na golf

Voda patrí ku golfu

Majestátna lipa chráni golfistov

Nevstupovať do priestorov vyhradených pre členov. Najmä vo Veľkej Británii to majú dámy na niektorých ihriskách komplikované. Ak tam vôbec môžu hrať, možno tam nebudú samostatné dámske odpaliská a dámam odporučia, aby si vybrali odpalisko, ktoré im najlepšie vyhovuje. Ak si dáma náhodou niečo zabudne doma a chce si dokúpiť v obchode priamo na ihrisku, nie vždy sa to podarí, niektoré obchody na ihriskách vôbec neponúkajú tovar pre golfistky. Vo vyššie uvedených dvoch krajinách nie je zvykom rozvážať a ponúkať golfistom občerstvenie, takže zobrať si všetko potrebné so sebou na ihrisko.

A ako vybrať tie správne golfové ihriská? Pre základné informovanie možno použiť aj rebríček top 100 ihrísk napríklad v Európe alebo v danej krajine, do ktorej plánujeme vycestovať. V niektorých krajinách majú aj podrebríčky najlepších ihrísk napríklad za severnú alebo južnú časť. Neplánujte však to najlepšie a  možno súčasne aj najdrahšie ihrisko hneď na prvý deň. Radšej začať na menej slávnom, avšak dobrom a  považovať to skôr za rozcvičku. Nezabúdajte 18

aj na deväť jamkové ihriská, niektoré z nich sú nádherné. Niečo sa dá ušetriť na poplatkoch za hru, ak si objednáte balíček s ubytovaním a hotel zabezpečí zľavnené poplatky za hru nielen na vlastnom ale prípadne aj na ďalších ihriskách. Tiež rozhoduje, či vycestujete práve počas hlavnej sezóny. Nezabudnite na očkovanie, najmä ak plánujete cestovať do exotických krajín. Niektoré treba naplánovať dlhší čas pred cestou. Samozrejmosťou je úrazové poistenie a poistenie liečebných nákladov. Rovnako dôležité je aj náležité golfové poistenie, ktoré vyrieši prípadné starosti, napríklad palicu zlomenú v golfovom vaku počas prepravy, zaplatenie účtu za zahratie jamky jedným úderom alebo úraz pred vycestovaním. Želám príjemné plánovanie golfových ciest a veľa úžasných zážitkov! Text a foto Miroslava Dulová www.mdgolfphoto.com


ZAŽITE TO

S NAMI

DOPREDAJ SKI KOLEKCIE ZA ZVÝHODNENÉ CENY

Lines | 2018

19


Cestovanie

SKRYTÉ DRAHOKAMY JUŽNEJ AFRIKY

. ť ie id v e ít s u m z a r ta Tieto mies

Energia, ktorá prúdi celou Južnou Afrikou, je neuveriteľne silná. Každý cestovateľ vám potvrdí, že na tomto kúsku sveta panuje iná atmosféra, vďaka ktorej sa medzi ľuďmi zotierajú všetky rozdiely. Najlepšiu atmosféru pochopiteľne zažijete mimo veľkomiest. Vyberte sa preto po stopách tých odvážnejších a objavte aj skryté poklady tejto krajiny, o ktorých nevie až tak veľa turistov. Národný park Golden Gate Highlands Iba na návštevu tohto parku by vám bolo treba jednu celú dovolenku. Park Golden Gate Highlands dostal pomenovanie podľa špeciálneho zlatistého sfarbenia pieskovca, ktoré najlepšie vynikne pri západe slnka. Na jeho území sa v minulosti objavili pozostatky dinosaurov a dokonca aj kúsky ich 20

vajíčok. Okrem klasickej turistiky sa môžete vybrať aj na safari alebo na pozorovanie vtákov, pretože tam žije až sto druhov vzácnych operencov. Národný park Golden Gate Highlands je tiež veľmi dobre známy aj hustým výskytom jaskýň, v ktorých našli vzácne nástenné kresby. Toto miesto je preto obľúbené aj u paleontológov.


Dračie vrchy Pohorie Dračie vrchy ponúka identické prírodné podmienky ako slávnejšie pohorie El Capitan. Africký konkurent je dokonca niekoľkokrát väčší a stáva sa tak baštou pre všetkých horolezcov. Veľkou škodou je, že okrem nich tam zájde len málo návštevníkov. I  keď zdolanie tohto pohoria je určené iba pre pár vyvolených, my ostatní si môžeme užiť nádhernú turistickú trasu popri rieke Tugela, ktorá ešte viac zvýrazňuje ich majestátnosť.

Lagúna Langebaan Iba hodinu a pol cesty od Kapského mesta sa nachádza najkrajšia lagúna v krajine. Langebaan má nádherné tyrkysové sfarbenie a počas teplých dní

je ideálnym miestom na kúpanie. Ponúka kombináciu jemného bieleho piesku so zaujímavými skalami a útesmi, ktoré dokonale kontrastujú s farbou oceánu v  pozadí. Zátoka je najkrajšia počas letných mesiacov, keď tam kvitne najviac kvetov a  do tejto fotogenickej scenérie pribudnú ďalšie oku lahodiace odtiene.

Vodopády Augrabies Zatiaľ čo sú už Viktóriine vodopády podľa niektorých cestovateľov priveľmi komerčné, Južná Afrika im ponúka jednu veľmi zaujímavú alternatívu. Celý národný park Augrabies vám predvedie, aké dokonalé môže byť spojenie drsnej prírody a sily prírodných živlov. Keď sa dostanete k hlavnej časLines | 2018

21


Cestovanie ti v podobe vodopádov, nebudete sa už od nich vedieť odpútať. Ich ohlušujúci zvuk, impozantná sila a  dravosť vás oberú o  slová. Mohutnosť Augrabies ovplyvňuje tok rieky Orange. V období sucha je prietok vody veľmi slabý, no v tomto čase lepšie vynikne kontrast medzi okolitými skalami a vodopádom.

Skala Pinnacle Osobitú atmosféru vyvoláva návšteva skaly Pinnacle. Tridsať metrov vysoký monolit vyzerá vďaka zvetrávaniu, ako keby bol vytesaný zručným kamenárom. Nachádza sa v kaňone rieky Blyde a prechádza okolo nej jedna z hlavných turistických trás v tomto parku. V spojení so všetkou zeleňou v  okolí vytvára príjemný kontrast, ktorý zaboduje u všetkých turistov. Rezervácia pre opustené mláďatká, Hartbeespoort Harbeespoort je nenápadné africké mestečko, ktoré vás môže prilákať svojou priateľskou atmosférou, príjemnými domácimi obyvateľmi a exotickou kultúrou. Okrem toho ponúka pre turistov jednu milú zaujímavosť. Na okraji mesta sa nachádza

22

súkromná rezervácia, v ktorej sa starajú prevažne o opustené mláďatká opíc. Tá je voľne prístupná aj pre verejnosť, takže ak máte chuť navštíviť týchto nezbedníkov, stačí si pozrieť presný harmonogram a  dohodnúť sa na návšteve. Zvieratká vyrastajú v  podmienkach čo najvernejších ich prirodzenému prostrediu, aby ich neskôr mohli vypustiť do voľnej prírody.

Riebeek-Kasteel Nenápadné mestečko pôsobí na prvý pohľad európskym dojmom. Stačí sa však pozrieť na okolitú prírodu a tá vás hneď vráti do africkej reality. Riebeek-Kasteel je mimoriadne obľúbené hlavne medzi maliarmi, ktorí tam nachádzajú nádherné prostredie a témy pre ich prácu. Súčasťou mesta je aj najstarší hotel v Južnej Afrike. Ak budete chcieť, môžete nielen ochutnať, ale si aj sami vyskúšať výrobu domácej ručne robenej čokolády. Mestečko získalo viacero prestížnych ocenení, no stále sa chráni pred veľkými davmi turistov, pretože si domáci chcú uchovať jeho autentickú atmosféru.


Cestovanie

To najkrajšie u protinožcov:

7 TOP

PRÍRODNÝCH ATRAKCIÍ NOVÉHO ZÉLANDU Milford Track Milovníci turistiky označujú za najkrajšie miesto v krajine turistický chodník Milford Track. Cesta vedie popri vodopádoch, končiaroch, cez prales a  popri jazerách. Chodník je prispôsobený tak, aby ho zvládli aj ľudia s  priemernou kondíciou. Pripravte sa však na to, že na jeho celé zdolanie budete potrebovať štyri dni. Ak nemáte dostatok času, môžete si vybrať iba niektorý z úsekov, ktorý dokážete prejsť za jeden deň. Aby si celá oblasť dokázala uchovať svoju jedinečnosť, miestne úrady prísne limitujú počet ľudí, ktorí ňou prechádzajú. Denne sa na túto krásnu cestu dostane iba 40 šťastlivcov. Na jej prechod sa potrebujete vopred zaregistrovať, aby ste následne získali povolenie s presne určeným dňom. Väčšou istotou je zakúpiť si prechod spolu so sprievodcom vo väčšej skupi-

ne. Profesionáli majú vopred rezervované dátumy a i keď si za ich služby priplatíte, aspoň sa tam určite dostanete.

Zátoka ostrovov Oblasť medzi Cape Brett a polostrovom Purerua je husto posiata malými ostrovmi. Dokopy sa ich tam nachádza 144 a viaceré z nich nie sú obývané. Nádhernú prírodu striedajú divoké pláže s lesnými plochami a vysokými útesmi. Zátoka ostrovov je ako stvorená na rôzne vodné športy. Milujú ju surfisti, ale aj potápači. Skvele sa tam darí taktiež rybárom. Veľkou atrakciou je plávanie s divokými delfínmi, ktoré ponúkajú v  niektorých lokalitách. Časť ostrovov umožňuje ubytovanie v  súkromných domoch, kde sa so svojimi priateľmi môžete zahrať na novodobých Robinsonov. Lines | 2018

23


Cestovanie

Ostrov Waiheke Pri potulkách Novým Zélandom nasadnite v Aucklande na loď a  prevezte sa na ostrov Waiheke. Cesta tam trvá menej ako pol hodinu a pred vami sa naskytne pohľad na kraj veľmi podobný talianskemu Toskánsku. Waiheke je totiž známou novozélandskou lokalitou pre pestovanie a výrobu vína. Nájdete tam až 14 rôznych odrôd, ktorým sa darí vďaka vynikajúcej pôde. Na ostrove sa môžete vybrať po vínnej ceste, ktorá vás prevedie malými domácimi vinárstvami, kde sa môžete zastaviť na ochutnávky. Ak sa vám nechce prechádzať po viniciach, oddýchnite si na plážach s pokojnejšou atmosférou, kam nechodí až toľko turistov.

Geotermálne údolie Whakarewarewa Oblasť Whakarewarewa nie je známa iba kvôli 24

geotermálnym prameňom, ktoré na niektorých miestach vytvárajú vysoké gejzíry, ale aj ako významné miesto maurskej kultúry. Prví pôvodní obyvatelia Nového Zélandu tam prišli v 14. storočí. Toto miesto si obľúbili vďaka vynikajúcim životným podmienkam, ktoré im ponúkalo vyše 500 malých termálnych jazierok. Tie využívali napríklad aj na špeciálny druh varenia. V súčasnosti sa v údolí nachádza centrum približujúce život Maurov a počas prehliadky vám predvedú i tento pôvodný spôsob prípravy jedla.

Polostrov Coromandel Trošku prímorskej atmosféry môžete zažiť aj na polostrove Coromandel. Ten je známy vďaka oblasti Cathedral Cove, ktorá patrí k najnavštevovanejším miestam krajiny. Desaťtisíce ľudí ročne sa prídu pozrieť vysokú charakteristickú skalu pri pobreží, ku ktorej vedie cestička popod veľký kamen-


ný prírodný oblúk. V tomto bode sa vám otvára i cesta po piesočných plážach, ktorá vás zavedie aj do malých jaskýň v okolí. Kontrast bielych útesov, tyrkysového mora a zelených lesov vytvára jedno z najfotogenickejších miest v krajine.

Balvany Moeraki Juh Nového Zélandu prináša aj jednu veľkú záhadu. Obrovské balvany vyzerajú ako veľké gule, ktoré vyzerajú, akoby sa tam s nimi kedysi hrávali obri. Ich pravidelný tvar podporuje vznik mnohých legiend. Jedna z nich hovorí o potopenej bájnej lodi. Tovar z nej sa postupne vyplavil na pobrežie a tam z neho vytvorili takéto obrovské balvany. V skutočnosti sú kamene milióny rokov staré a vznikli vďaka zrážaniu prírodného minerálneho cementu, ktorý sa kedysi nachádzal na morskej hladine. Najväčšie kamene dosahujú priemer troch metrov.

Jaskyňa svietiacich červov Waitomo Dovolenka na Novom Zélande by nebola kompletná bez návštevy tejto unikátnej jaskyne. Steny Waitomo nezdobí iba kvapľová výzdoba. Jaskyňa sa stala aj domovom vzácnych návštevníkov v podobe svietiacich červov. V  podzemných priestoroch vytvárajú príjemný dramatický prvok a  navyše zaradili Waitomo medzi top atrakcie v tomto regióne. Najkrajšia časť pozostáva z  plavby po podzemnej rieke, kde sa vďaka červom strop mení na tajomnú hviezdnu oblohu.

Lines | 2018

25


Cestovanie

TROPICKÉ v o v o tr s o 0 0 3 FIDŽI exotickej zábavy

Fidži sa nachádza v Tichom oceáne a pozostáva z vyše tristo ostrovov. Len sto z nich je permanentne obývaných, aj ostatné však môžete navštevovať kvôli krásnej prírode alebo ak hľadáte trochu súkromia. Istá časť z nich bola ešte v 19. storočí osídlená len divochmi. Romantické plavby na lodiach Všetky ostrovy prinášajú sú charakteristické niečím iným. Niektoré pokrývajú dlhé pláže, iné vás vtiahnu do prostredia divokej džungle a  zažijete na nich poriadnu exotiku, na ďalších sa nachádzajú typické rezorty s dobrými službami a zábavou. Dovolenkári preto nezostávajú na Fidži iba na jednom mieste. Snažia sa navštíviť najmä okolité ostrovy, aby videli aspoň malú časť tejto krásnej lokality. Skúsení cestovatelia uprednostňujú možnosti výletných romantických plavieb. Vybrať si môžete 26

od trojdňovej až po týždňovú verziu. Počas tohto pobytu navštívite postupne niekoľko ostrovov, prejdete sa po dedinkách alebo si oddýchnete na pláži a potom pokračujete ďalej vo vašom skúmaní.

Mamanuca pre surferov Fidži je známe aj vďaka skvelým podmienkam pre vodné športy. Vďaka pestrému podmorskému svetu tam cestuje mnoho fanúšikov potápania. Pozor si musíte dávať okolo hlavného mesta Suva, kde sa môžu vyskytovať


žraloky. Ostrov Mamanuca sa vyznačuje skvelým podmienkami pre surfistov. Vysoké vlny im pripravujú vynikajúci zážitok, ktorý môžu skombinovať s ďalšou zaujímavou skúsenosťou. Z  metropoly tejto krajiny organizujú vyhliadkové lety, ktoré smerujú práve k tomuto ostrovu.

Adrenalín v Pacific Harbour Ďalšou dôležitou atrakciou Fidži je ostrov Monuriki. Práve tam sa nakrúcal film Stroskotanec s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe. Dnes tam organizujú jednodenné fakultatívne zájazdy, počas ktorých sa môžete túlať v  tejto nádhernej prírode. Podobne slávny je tiež Pacific Harbour, ktorý sa nachádza neďaleko hlavného mesta. Domáci ho volajú adrenalínovým rajom na Fidži. V  sedemdesiatych rokoch tam okolo kanálu vystavali niekoľko

víl a malých rezortov, kde sa sústreďovali prví dovolenkári. V súčasnosti v jeho okolí ponúkajú viacero adrenalínových zábaviek. Môžete si tam vyskúšať raftovanie, potápanie za žralokmi, spúšťanie sa na lane ponad džungľu alebo jazdu na džípoch v divokej prírode.

Botanická záhrada, splavovanie a rozsiahly národný park Vďaka nádhernej prírode v  okolí sa môžete tešiť na pestré zastúpenie exotických rastlín. Nech sa pohnete kdekoľvek, budete sa tam cítiť ako vo veľkej voňavej botanickej záhrade. Pokiaľ máte radšej pokojnejšie splavy na lodiach, navštívte ostrov Viti Levu, kde sa nachádza rieka Navua. Vďaka nádhernej prírode v okolí ju nazývajú malou sestrou Amazonky. Najzachovalejšie dažďové pralesy nájdete na Lines | 2018

27


Cestovanie

ostrove Taveuni. Národný park Bouma vás prevedie najkrajšou oblasťou na Fidži a zároveň vám ukáže niekoľko nádherných vodopádov.

Chodenie po rozpálených uhlíkoch Dovolenku na Fidži môžete spojiť aj s miestnym adrenalínovým rituálom. Ten predstavuje chodenie po rozpálených uhlíkoch. Pre turistov ho organizujú počas šou vo vybraných rezortoch. Obvykle ich predvádzajú domáci obyvatelia, ale pokiaľ sa nájdu nejakí záujemcovia, môžu si to vyskúšať tiež. V ich prípade však nie sú uhlíky až natoľko horúce a trať je kratšia. Na zdolanie originálnych podmienok by ste potrebovali dlhší výcvik a  najmä zvyk, ktorý by vám prispôsobil citlivú pokožku na nohách.

Kuchyňa s vôňou ázijských byliniek Na domácu gastronómiu malo vplyv veľa kultúr. 28

Tunajšiu kuchyňu poznačili rôzni prisťahovalci, ale aj národnosti, ktoré vždy určité obdobie držali nadvládu nad týmito ostrovmi. Vo Fidži sa špecializujú najmä na kuchyňu plnú čerstvých surovín, rozmanitého ovocia a zeleniny. Časom sa prispôsobili turistom a  pripravujú pre nich medzinárodné pokrmy, preto keď chcete ochutnať ich pravé jedlá, zájdite si do malých podnikov a najmä ochutnávajte exotiku z pouličných stánkov. Tunajšia gastronómia je bohatá na vône, pretože do jedál radi pridávajú rôzne koreniny a bylinky. Obľúbeným jedlom je duruka. Pripravuje sa v  čase sezóny špeciálneho druhu špargle. Ďalšou chuťovkou je ryba marinovaná v kokosovom mlieku a limetkovej šťave, na slávnostných hostinách zas pripravujú bravčovinu alebo ryby varené v kokosovom mlieku s lístkami kulkasu.

Tipy a triky: Doprava: Do Fidži sa dostanete minimálne s jedným prestupom cez niektorú z ázijských


krajín alebo ho môžete spojiť s dovolenkou v Austrálii, ktorú s Fidži spájajú pravidelné linky. Keďže tam však nelieta veľa spoločností, akcie nie sú tak časté a pripravte sa na vyššie náklady. Cesta trvá v závislosti od počtu prestupov od 10 hodín vyššie. Víza: Po vstupe do krajiny si musíte vybaviť víza, na ktoré potrebujete cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu vášho plánovaného odchodu. Mena: Na ostrovoch sa platí fidžijským dolárom. Za sto tunajších dolárov zaplatíte približne 41 eur. Podnebie: Keďže sa ostrovy rozprestierajú na veľkej ploche, počasie tam môže byť rôznorodé. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že sa tam strieda obdobie dažďov a obdobie sucha. Preto sa neodporúča cestovať v  čase medzi novembrom a  aprílom. I  keď počasie vtedy nemusí byť zlé, existuje vyššie riziko monzúnových dažďov. Počas celého roka počítajte s vyššou vlhkosťou.

Bezpečnosť: Na ostrove je nízka kriminalita, musíte si však dávať pozor na drobné krádeže. Neodporúča sa navštevovať odľahlé oblasti, kde sa ešte stále môžete stretnúť s domorodými kmeňmi. Na vybrané ostrovy by ste preto mali ísť iba v sprievode domácich sprievodcov. Lines | 2018

29


Náš Tip

TÝCHTO VECÍ a k n á r t s b e w ť a m la a m

5

by y r ú t n e g a j e n v o t s e c každej

Koncom roku a cez Vianoce okrem darčekov čoraz viac ľudí začína riešiť aj dovolenku pri mori. Hoci leto je ešte ďaleko, výhodné ceny „first“ momentov nenechávajú chladných ani tých najzarytejších otužilcov. A prieskum SACR ukázal, že až 83 % Slovákov používa internet ako hlavný zdroj informácií na výber vysnívanej destinácie a hotela.

I

nternet dnes ponúka množstvo informácií, málokedy sú však všetky na jednom mieste. Z výberu dovolenky sa tak často stáva maratón hľadaní a  porovnávaní , ktorý môže zabrať aj niekoľko hodín. Na začiatku sa to môže javiť ako dobrá zábava, po čase sú však klienti nervózni a  znechutení. Ponúkame vám niekoľko tipov, čo by mala obsahovať dobrá web stránka cestovnej agentúry.

1. Povzbuďte predstavivosť Ľudia sa na dovolenku tešia dlhé mesiace. Umožnite im snívať svoj sen. Stačí, ak vhodne využijete silu slova. Opíšte klientom ich vy30

snívaný pobyt a oni si ho bez váhania kúpia. Zároveň sa tak odlíšite od konkurencie, ktorá často ponúka rovnaké destinácie a  hotely za podobné ceny. Predajte im zážitok, chute, vône, povedzte im, čo na nich čaká v  ich vysnívanej destinácii.

2. Ukážte im to štýlovo Aj tu platí staré známe porekadlo „Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť.“ Dajte si záležať na tom, ako budú vaše fotografie vyzerať. Mali by mať úžasnú atmosféru – aby človek ihneď túžil ocitnúť sa na danom mieste, vyložiť si nohy, dať si drink, pokochať sa výhľadom... Alebo aby aspoň vedel, že ide o slušné ubytovanie,


bez nečakaných nepríjemných prekvapení (neponúkate také ubytovanie, však?). Vysoká kvalita obrázkov môže byť rozhodujúcim faktorom, ktorý vás pozitívne odlíši od konkurencie. Zohrať rolu môžu aj také detaily, ako vázička s kvetom, položená na stole, či horiaca sviečka v prítmí terasy. Ak sa rozhodnete použiť video, je to len plus. Mnohé hotely dnes majú na YouTube profesionálne pripravené videá, na ktorých je možné vidieť ubytovanie spolu s areálom a atrakciami. Využite to a  ukážte ich potenciálnym zákazníkom! Nezabudnite ani na mapy od Google, vďaka ktorým klient vie, kde presne

sa jeho vysnívaný hotel, penzión či chata nachádza. Zároveň sa tak vyhnete nedorozumeniam kvôli vzdialenosti od atrakcií, príjazdovej cesty, či do centra mesta.

3. Niet nad osobnú skúsenosť Keďže dovolenka zvykne prevetrať rodinnú peňaženku, človek si chce byť istý, že nekúpil mačku vo vreci. Až 56 % Slovákov kupuje zájazd na základe odporúčania známych či recenzií. Uistite preto zákazníkov, že ľudia boli so všetkým spokojní. Najjednoduchšou formou sú recenzie priamo od vašich klientov. Zvoľte si hodnotiacu škálu – či už sú to hviezdičky, body alebo slniečka a toto hodnotenie Lines | 2018

31


Náš Tip

uverejnite priamo pri názve hotela. Oslovte zákazníkov, ktorí sa vrátili z dovolenky a  poproste ich, aby napísali pár slov o tom, ako boli spokojní s vašimi službami a s vybranou destináciou. Je to výborná spätná väzba aj pre vás a  neoceniteľný zdroj informácií. Najmä však tieto texty budú skvelým doplnkom vašej webovej stránky a dokážu vám u zákazníkov výrazne zvýšiť vaše šance na úspech.

4. Zákazníci nakupujú očami – vylaďte svoju webovú stránku Nie je nič horšie, ako stránka so zlým dizajnom. Nevhodné písmo, malé alebo žiadne obrázky, slabé členenie textu - to sú chyby, ktoré potenciálni klienti neodpúšťajú. Váš web by mal byť zároveň ľahko editovateľný, aby ste dokázali rýchlo reagovať na každú zmenu, ktorá sa v destinácii či v hoteli udeje. Ak programovanie nie je vaša šálka kávy, ba ani váš vzdialený koníček, nezúfajte. Riešením je redakčný systém, ktorý vás celým procesom tvorby stránky prevedie. Odporúčame vám siahnuť po takom, ktorý je overený rokmi a má už vyladené všetky možné nedostatky. Ak navyše k tomu môžete využiť aj zákaznícku podporu (či už online, alebo dokonca telefonicky), je to obrovské plus (verte, že sa vám táto služba môže zísť práve vtedy, keď to najme32

nej čakáte!). Zaujímajte sa o referencie, vďaka ktorým si overíte, či ide o dostatočne kvalitnú službu. Dnes už by malo byť samozrejmosťou, že budete mať k dispozícii aj dostatočný počet šablón, z ktorých si určite vyberiete unikátny a moderný dizajn pre svoju webovú stránku. 5. Nezabudnite na telefóny a tablety Klasické počítače sú čoraz častejšie nahrádzané smartfónmi a  tabletmi. Najmä vďaka našim telefónom sú ľudia na internete ešte aj na záchode. A  nie je nič otravnejšie, ako behať prstom po obrazovke mobilu len preto, že z  web stránky vidno necelých 30 % obsahu. Upravte web stránku tak, aby sa správne zobrazovala na všetkých elektronických zariadeniach, nielen na stolových počítačoch. Veď podľa výskumov až 70 % záujemcov o cestovanie skúma cestovné ponuky cez svoj mobilný telefón. Nekompromisne teda trvajte na tom, aby mala vaša webová stránka responzívny dizajn. Atraktívna stránka s množstvom relevantných informácií a výslednou cenou (len žiadne skryté poplatky!) sa veľmi rýchlo stane vyhľadávaným zdrojom informácií. Nezabúdajte však, že digitálny svet sa stále mení. Zaujímajte sa preto o nové trendy a pridávajte na svoju web stránku novinky zo sveta internetu a aplikácií. Vaši zákazníci to určite ocenia.


Cestovanie

ZDRAVIE NA PRVOM MIESTE: e jt a t e li e n j e š d a r i m S takýmito choroba Letecká doprava patrí k tým najpohodlnejším a najrýchlejším spôsobom presunu pre cestovateľov. Zatiaľ čo pre zdravý organizmus nepredstavuje žiadne problémy, pri niektorých ochoreniach by ste si mali dávať pozor a v niektorých prípadoch dokonca aj zvážiť, či by nebolo lepšie cestu odložiť.

Lines | 2018

33


Srdce a tlak Všetko závisí od vášho aktuálneho stavu. Pretože pokiaľ máte krvný tlak pod kontrolou a pravidelne užívate lieky, riziko je takmer na minime. No ak máte kolísavý tlak, často vám bez príčiny vyskakuje, mali by ste si hlavne zobrať liek na upokojenie, ktorý zmierni stresy a  nebude negatívne vplývať na vaše srdce. Taktiež musíte mať pri sebe tabletky, ktoré máte užiť v  prípade ťažkostí. Lietanie sa neodporúča pri pretrvávajúcich problémoch so srdcom a  ak pracuje veľmi slabo. Vzniknutý tlak by naň predstavoval priveľkú záťaž. Po infarkte by ste nemali takto cestovať najbližšie štyri týždne, ak budete potom v poriadku, môžete pokojne lietať ďalej.

Infekčné ochorenia V lietadle je veľmi suchý vzduch, ktorý podporuje šírenie bacilov. Nielen z vášho hľadiska, ale najmä kvôli ohľaduplnosti k spolucestujúcim by ste nemali takto cestovať v prípade infekčných chorôb ako ovčie kiahne, vírusová hnačka, vírusové zvracanie, exotické ochorenia alebo žltačka. Ak by ste to chceli utajiť a personál lietadla by to zistil, môže vás požiadať o lekárske potvrdenie o  vašom zdravotnom stave a  v  prípade vážnych chorôb vám môže zakázať cestovať.

Dýchacie cesty Lietanie počas respiračných chorôb ako nádcha, chrípka, zápal dýchacích ciest alebo priedušiek je pre cestujúceho veľkým utrpením. Opäť zohráva úlohu suchý vzduch, ktorý zhoršuje váš stav a v spojení s veľkým tlakom ešte prehlbuje symptómy chrípky ako bolesť uší alebo svalov. Ak trpíte zápalom pľúc, nemali by ste letieť vôbec, pretože je to životu nebezpečné.

Trombóza Ide o najnebezpečnejšie ochorenie v  súvislosti s  lietaním. Hlavne počas dlhých letov môže dôjsť k vyššej zrážanlivosti krvi, upchávaniu ciev a následnej srdcovej príhode alebo problémom s pľúcami. Pri ľahšej trombóze sa odporúča nosiť špeciálne sťahovacie pančuchy, no ak máte silnejšiu formu, nemali by ste lietať vôbe. Vylúčte aj lety na krátke vzdialenosti. 34

Kŕčové žily Z časti vám hrozí podobné riziko ako pri trombóze. Lenže teraz všetko závisí od stavu vašich kŕčových žíl. Pri ich začiatkoch a malých úsekoch vám postačí, ak sa budete počas letu prechádzať a  keď budete sedieť na miestach, kde máte dostatok priestoru na nohy a  môžete si pocvičiť. Pri výraznejších kŕčových žilách by ste k týmto úkonom mali navyše nosiť aj sťahovacie pančuchy. Vtedy môžete absolvovať aj dlhšie lety. No pri veľmi silných kŕčových žilách sa odporúčajú len veľmi krátke lety alebo ich uplné vynechanie.

Panický strach Ak máte panický strach z lietania, najprv sa z toho snažte dostať pomocou vášho psychológa. Nikdy necestujte tak, že by ste sa ho snažili prekonať sami na mieste a v prípade paniky by ste mohli narobiť problémy sebe i personálu. Ak ide iba o typické obavy tých, ktorí cestujú prvýkrát, dá sa to poraziť viacerými upokojujúcimi technikami. Silnejšie stavy dostaňte pod kontrolu upokojujúcimi tabletkami.


Onkologické ochorenia Neodporúča sa lietať krátko po absolvovaní alebo skončení chemoterapie. Pre telo to znamená veľký nápor a potrebuje aspoň týždeň na to, aby sa dalo dokopy a mohlo čeliť tlaku pri vzlietaní a pristávaní. Ak je choroba v pokročilom štádiu a vaša cesta sa netýka nejakých ďalších zdravotných vyšetrení, neodporúča sa lietať vôbec.

Epilepsia Silní epileptici by nemali do lietadla vôbec vstupovať. Vzniknutý stres v nich automaticky vyvolá záchvat, ktorý by personál nemusel dokázať vyriešiť. Pri slabšom ochorení dávajte pozor na dostatok liekov, ktoré musíte mať so sebou priamo na palube. Ak ste nedávno absolvovali záchvat, cestujte iba v  prípade, že sa cítite dostatočne silní.

Duševné poruchy Na cestu lietadlom musíte byť dobre pripravení. Čiže ak nemáte aktuálne svoju chorobu pod kontrolou, radšej zostaňte doma. Dávajte pozor hlavne na veľký stres, ktorý môže náhle zhoršiť

váš stav. Nezabúdajte na lieky na upokojenie a taktiež krátko pred cestou absolvujte konzultáciu u vášho psychiatra, ktorý posúdi váš stav.

Operácia Nie je vhodné cestovať krátko po absolvovaní operácie. I keď šlo iba o  laparoskopiu alebo menší rez, mali by ste počkať aspoň desať dní. Vaše telo je ešte slabé a hlavne sa môže stať, že by vám rana začala opäť krvácať.

Tehotenstvo I keď nejde priamo o  chorobu, tehotenstvo znamená zmenu stavu organizmu. Budúce mamičky by nemali lietať počas prvého trimestra, hlavne ak majú rizikové tehotenstvo. Druhý trimester je z tohto hľadiska najbezpečnejší a  v  treťom vás už môže letecká spoločnosť požiadať o potvrdenie, v ktorom mesiaci sa aktuálne nachádzate. Niektoré aerolínie zakazujú lety ženám od začiatku ôsmeho mesiace. Pokiaľ máte nejaké komplikácie ako preeklampsiu, nemali by ste lietať po celý čas tehotenstva. Lines | 2018

35


PO LIEKY SI CHODIA ĽUDIA PEŠI CELÉ KILOMETRE „V rumunskej župe Bihor a  Salaj, kam sme prišli pomáhať miestnym, žijú komunity Slovákov, ktorí si aj po 200 rokoch zachovali jazyk i  kultúru. Obidve župy boli kedysi pre vtedajšie politické zriadenie nezaujímavou pohraničnou oblasťou, ktorú ponúkli - práve Slovákom,“ rozpráva 25-ročná ošetrovateľka Emília Plavčanová. Zdravotnú prax sa rozhodla absolvovať v Rumunsku plného kontrastov biedy a nádhery. „Ako nám povedali tamojší ľudia, ich predkov privítali s  heslom: „Koľko lesov si vyklčujete, toľko pozemkov bude vašich“, vysvetľuje Emília. Dodáva, že tamojšia komunita Slovákov 36

Jazda autom bola zdĺhavá. Pripomínala skôr dokumentárny film o kraji, ktorý len trochu ošľahla civilizácia. Všetko bolo iné, cudzie, neznáme. Také sa jej Rumunsko zdalo. No zrazu - akoby sa mladá slečna znova ocitla u nás doma...

má pôvod najmä z krajov Spiš a Orava. Takže išlo o ľudí, ktorí boli naučení ťažko pracovať a preto ponuku domácich prijali. „Stali sa poľnohospodármi a chovateľmi dobytka. Istý čas mali niektorí možnosť robiť v sklárskej fabrike, ale tá pri zmene režimu skrachovala.“ Život v spomínaných končinách sveta nebol a žiaľ ani dnes nie je ľahký. Emília, absolventka Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity, fungovala v dedine Făgetu, čo je osada so 700 obyvateľmi. Ďalším miestom jej pôsobenia bola dedinka Șinteu (po slovensky Nová Huta). Ide v podstate o jedinú obec, kde majú ešte na „primarii“ (obecnom úrade) starostu Slováka.


No a tu sa nachádza aj ambulancia, v  ktorej pomáhala. „V tejto malej a skromnej ambulancii, na naše slovenské pomery, sme mali odbornú sesterskú prax. Miesto však vyžarovalo lásku a  ochotu pomôcť. Samotná lekárka tam pôsobí ako rodinný lekár, čiže jej pacientmi sú ľudia od narodenia po celý svoj život,“ popisuje mladá ošetrovateľka. Spomína si, že „pacienti kvôli liekom a ošetreniu prešli peši do ambulancie aj 10 kilometrov.“

biologického materiálu či dezinfekcia a upratovanie ambulancie. Ako sama vraví, odmenou za nezištnú zdravotnú pomoc bolo prijatie od pacientov: „Obyvatelia sa tešili našej návšteve, často krát nám doniesli aj mlieko alebo jablká z  vlastnej úrody. Mladí tam pred chudobou utekajú do miest a  starší ľudia sú častokrát odkázaní len sami na seba. Dokážu sa však tešiť s toho mála čo majú, sú skromní, ale bohatí na úsmev...“ Nela Krajčovičová Foto: archív E.P.

Každodennou Emíliinou povinnosťou bolo meranie vitálnych funkcií, ošetrovanie rán, odbery Lines | 2018

37


Cestovanie

38


KOMPLIKÁCIE PO PRÍLETE – REKLAMÁCIA BATOŽINY, STRATENÁ, POŠKODENÁ ALEBO VYKRADNUTÁ BATOŽINA Dovolenka je úspešne za vami a s dobrým pocitom a plní elánu vraciate domov. Ani príletom však služby letiska svojim pasažierom nekončia. Máte problémy s batožinou, niečo si zabudli alebo by ste chceli späť predmety odobraté bezpečnostnou kontrolou? Ak neviete ako na to, prinášame ďalšie praktické rady.

PRÍLETY Z KRAJÍN SCHENGENU Ak ste prileteli z  krajín, ktoré sú súčasťou Schengenského priestoru, akými sú Taliansko, Španielsko, Česko, Belgicko, Francúzsko, Nemecko a pod., nemusíte absolvovať po prílete pasovú kontrolu. Cestujúci sú tak autobusom prevezení do príletovej haly, kde si vyzdvihnú svoju podanú batožinu a  odchádzajú z  letiska. Cestujúci, ktorí prileteli leteckou spoločnosťou Ryanair, sa do príletovej haly dostanú pešo.

PRÍLETY Z KRAJÍN NESCHENGENU Ak krajina, z  ktorej ste prileteli, nie je súčasťou Schengenského priestoru, je nevyhnutné absolvovať po prílete aj pasovú kontrolu. Cestovné doklady – pasy, občianske preukazy, resp. platné víza – kontrolujú na letisku po prílete policajti z Oddelenia hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru SR. Pasovú kontrolu

absolvujete, ak ste prileteli z destinácií vo Veľkej Británii, z  Írska, z  Ruska, z  Bulharska, Izraela, Tuniska, Turecka, Spojených arabských emirátov a  pod. Cestujúci si v  príletovej hale vyzdvihnú batožinu na jednom zo 4 batožinových pásov. S orientáciou im pomôže obrazovka, na ktorej je zobrazená destinácia, z ktorej prileteli a letecká spoločnosť.

POSTUP PRI REKLAMÁCII BATOŽÍN Stratená, poškodená alebo vykradnutá batožina Základným pravidlom pri strate, poškodení či vykradnutí batožiny je bezprostredne po prílete, ešte v priestoroch príletovej haly, kontaktovať oddelenie reklamácií, často nazývané Baggage Claim alebo Lost and Found, a  spísať protokol o  tejto skutočnosti, tzv. PIR (Property Irregularity Report). Cestujúci zároveň na letisku s protokolom PIR dostane aj informácie o tom, akým spôsobom má kontaktovať leteckú spoLines | 2018

39


Cestovanie

ločnosť so žiadosťou o náhradu škody, prípadne poisťovňu, ak mal stratu či poškodenie batožiny aj poistenú. S protokolom PIR, ktorý vystaví letisko ako potvrdenie o strate, poškodení či vykradnutí batožiny, potom pasažier kontaktuje leteckú spoločnosť či už cez formulár na webovej stránke leteckej spoločnosti alebo cez kontaktné centrum. Podľa rozsahu škody môže letecká spoločnosť, s  ktorou pasažier letel, po uznaní reklamácie preplatiť cestujúcemu buď opravu batožiny, alebo preplatiť kúpu novej batožiny, resp. poskytnúť novú batožinu. Zodpovednosť za poškodenie batožiny teda nesie letecká spoločnosť, s ktorou pasažier letel, nie letisko. Ak cestujúci nevyhľadá oddelenie reklamácií ihneď po prílete, ale všimne si škodu až dodatočne – doma či v hoteli, mal by už kontaktovať samotnú leteckú spoločnosť, s ktorou letel a to v lehote, ktorú stanovuje letecká spoločnosť vo svojich prepravných podmienkach, spravidla je to do 7 dní od príletu do destinácie. Ak sa cestujúcemu batožina stratila, na letisku pri vystavení zápisu o strate zadá cestujúci aj presnú adresu, na ktorú si želá batožinu doručiť. Za vyhľadanie a  doručenie batožiny zodpovedá letecká spoločnosť, batožinu teda cestujúcemu doručí na zadanú adresu na vlastné náklady. Každý prí40

pad stratenej batožiny sa podrobne monitoruje v rámci systému World Tracer Managment. Ide o  počítačový systém, ktorý pomáha pri pátraní batožiny po celom svete. Spravidla sa väčšina nedoručených batožín nájde do niekoľkých hodín. Zodpovednosť za stratu batožiny nesie letecká spoločnosť, s  ktorou pasažier cestuje, nie letisko. Závisí teda od podmienok leteckých spoločností, či pasažierom ponúkajú v  prípade straty kufra náhradné balíčky so základnými hygienickými potrebami alebo finančnú hotovosť na kúpu základných potrieb, alebo takúto službu neposkytujú.

STRATENÉ/ZABUDNUTÉ VECI NA LETISKU ALEBO V LIETADLE Cestujúci si na letisku alebo v lietadle najčastejšie zabúdajú a strácajú vrchné časti odevu akými sú napríklad bundy, svetre, čiapky, ale tiež okuliare, kľúče, hodinky, doklady totožnosti či suveníry. Medzi často zabúdané predmety patria aj mobily, kamery, fotoaparáty či notebooky. Cestujúci si však na bratislavskom letisku zabudli už aj elektronickú cigaretu, slnečník, plážovú podložku či kočík. Predmety nájdené na palube lietadla sa uchovávajú naj-


skôr na letisku, na oddelení reklamácií batožín. Cestujúci tak môže kontaktovať oddelenie reklamácií (na letisku BTS na čísle 02/3303 3389 alebo e-mailom nalostandfound@bts. aero) s otázkou, či sa jeho stratený predmet v  lietadle našiel, prípadne kontaktovať leteckú spoločnosť, s  ktorou letel. Ak si nikto po dobe určenej dopravcom daný predmet nevyzdvihne (spravidla do cca 6 mesiacov), stratené predmety sa odovzdávajú naspäť dopravcovi, teda leteckej spoločnosti, na centrálne reklamačné oddelenie. Stáva sa však, že si cestujúci zabudne vyzdvihnúť po prílete z batožinového pásu aj celý kufor, ten sa potom uchováva 5 dní na oddelení reklamácií letiska a  ak si ho pasažier do tej doby nevyzdvihne na letisku, zasiela sa späť leteckej spoločnosti na centrálne reklamačné oddelenie. Ak boli zabudnuté predmety nájdené v  priestoroch letiska (napr. na kreslách pri nástupných bránach, v  prepravkách na bezpečnostnej kontrole, v  reštauráciách a  pod.), uchovávajú sa na reklamačnom oddelení letiska minimálne počas 1 roka. Cestujúci tak môže kontaktovať oddelenie reklamácií letiska na čísle 02/3303 3389 alebo e-mailom na lostandfound@bts. aero a  dané predmety si môže po preukázaní sa dokladom totožnosti a  presnom opise predmetu následne vyzdvihnúť. Zoznam zabudnutých vecí letisko nezverejňuje na internete, nedraží ich v  dražbe, ich úschova nie je spoplatnená.

ODOBRATÉ PREDMETY NA BEZPEČNOSTNEJ KONTROLE PONÚKNUTÉ MOŽNOSTI PREPRAVY NEPOVOLENÝCH PREDMETOV Cestujúcim sú zakázané predmety v príručnej batožine (ostré predmety, zbrane a ich napodobeniny, zápalné a horľavé látky, tupé predmety a pod.) či tekutiny v objeme nad 100 ml odobrané automaticky. Vždy im je pracovníkmi bezpečnostnej kontroly ponúknutá možnosť vrátiť sa na check-in a  dodatočne si podať batožinu, v  ktorej majú takéto predmety (napr. šampóny, sprchové gély v  objeme nad 100 ml a  pod.), ako podanú, zapísanú batožinu podľa cenníka konkrétnej leteckej spoločnosti. Avšak

aj na zapísanú batožinu sa vzťahujú obmedzenia, je v nej zakázané prevážať: zápalné látky, výbušné látky (zábavná pyrotechnika, zapaľovače a pod.) toxické materiály (prostriedky na ničenie hmyzu, ortuťové teplomery a pod.) stlačené plyny (kyslíkové bomby, variče a  pod.) špecifické predmety typu väčších elektronických zariadení (z prenosného počítača je nutné vybrať a oddelene zabaliť batériu). Rovnako je pasažierom ponúknutá možnosť odovzdať predmety, ktoré nie sú povolené prepravovať v  príručnej batožine (napr. bryndzu, tresku…) svojim blízkym, ak na letisku cestujúceho odprevádzajú, alebo si ich môžu ísť odložiť do auta, ak ho majú na letisku zaparkované.

KAM PUTUJÚ ODOBRANÉ PREDMETY? V prípade, že cestujúci nevyužije ani jednu z vyššie uvádzaných ponúkaných možností, ale rozhodne sa predmetu dobrovoľne vzdať, takýto predmet (napr. nožnice, ostré kovové predmety a pod.) umiestni do zapečatenej nádoby s jediným úzkym otvorom, ktorá je po naplnení zlikvidovaná. Daný predmet si už tak cestujúci nemôže vyzdvihnúť, rovnako ich nemôžu vyzdvihnúť ani zamestnanci letiska. Tekutiny, pasty, gély, ktorých sa cestujúci dobrovoľne vzdajú, sú tiež umiestnené do kontajnerovej nádoby a následne zlikvidované.

NAJČASTEJŠIE ODOBRANÉ PREDMETY Na bezpečnostnej kontrole na letisku sú ľuďom často odobraté napodobeniny zbraní (hračkárske zbrane), nábojov, granátov, ak sú vo forme prívesku na krk alebo prívesku na kľúč, ozdoby na opasku, veľké lovecké nože, valašky, ktoré si ľudia chcú odniesť ako suveníry, detské hračkárske zbrane, peňaženky v tvare granátu, alebo opasky, ktorých kovová časť je v  tvare granátu (kovovú časť treba odstrániť), skladacie nože v  tvare kreditnej karty a  pod. Odoberané sú aj rôzne erotické pomôcky, napríklad putá, obušky. Z potravín sú často ľuďom odoberané bryndza, treska, paštéty, pretože tie možno prepravovať v príručnej batožine len do objemu 100 ml alebo gramov. Vo väčšom množstve je ju už potrebné umiestniť potraviny takejto látkovej povahy do podanej batožiny, nie príručnej. Lines | 2018

41


AKO NÁJSŤ SPRÁVNU Náš Tip VEĽKOSŤ LYŽIAROK A DĹŽKU LYŽÍ Text Ivana

Budajová

Výber nového lyžiarskeho výstroja je radosť, najmä dnes, keď je široká ponuka mnohých výrobcov veľmi lákavá. Ako si vybrať vyhovujúci výstroj ?

Foto

UJASNITE SI, ČO JE VHODNÉ Nezáleží na tom, či ste skúsený lyžiar alebo začiatočník, či lyžujete často alebo dvakrát do roka, v akom teréne a aká je vaša fyzická kondícia. Na čom pri výbere lyží a lyžiarok skutočne záleží, je dokázať si toto všetko úprimne priznať. Svoje reálne schop-

42

nosti a možnosti. A nielen sebe, ale aj predavačovi. Ak sa preceníte, je možné, že vo výstroji pre pokročilých sa budete trápiť a naopak, ak ste dobrý lyžiar a zvolíte si hobby výstroj, bude vás to na svahu limitovať. Ak lyžujete trikrát do roka, vysokú investíciu do výstroja časom možno oľutujete, ak lyžujete často, možno dodatočne

© Stefcande.com, Scalp

zistíte, že ste si mohli priplatiť trochu viac. Ak túžite lyžovať v prašane, ale reálne vždy skončíte na zjazdovke, široké lyže vám budú nanič. Ak chcete rezať krátke oblúky ako Zuzulová na slalomovej trati, no neviete spraviť ani jeden carvingový oblúk, budete sa na slalomkách trápiť. Koniec koncov, ak lyžujete šmýkaným oblúkom


a nie carvingovým, môžete mať takmer akúkoľvek lyžu nižšej až strednej kategórie a  rozdiel pravdepodobne nespoznáte. Preto si pred kúpou najprv ujasnite, čo je pre vás vhodné.

OD ČOHO ZÁVISÍ DĹŽKA LYŽE Pamätáte sa na kupovanie lyží v 90. rokoch, keď sa centimetre pripočítavali a  neskôr po nástupe carvingu sa zase odpočítavali? Dnes si dĺžku volíte podľa typu lyže, primerane výške, schopnostiam a  štýlu jazdy. Ak nepredpokladáme, že si chcete kúpiť špecifi ckú športovú lyžu, akou je slalomka a taká na obrovský slalom alebo freeridovú do hlbokého snehu či freestylovú na skákanie v  parku, platí nasledujúce. Pre lyže určené najširšej skupine užívateľov, tie štandardné na zjazdovku a  hybridy zvané allmountain, určené začiatočníkom alebo pokročilým, volíte dĺžku takto: od výšky svojej postavy odpočítajte 5 až 20 centimetrov podľa toho, aký ste lyžiar a koľko sa pre konkrétny model, o  ktorý máte záujem, a  jeho parametre (tvrdosti a  točivosti) odporúča. Nižší a  ľahší človek by mal mať lyže mäkšie a kratšie a naopak, vyšší a ťažší človek dlhšie a tvrdšie. Avšak výber lyží ovplyvňujú, opäť to zopakujeme, najmä vaše lyžiarske schopnosti a štýl. Uvedomte si, že čím je lyža dlhšia a tvrdšia, tým je rýchlejšia, ale ťažšie sa ovláda a naopak, mäkká kratšia sa ľahko ovláda, no nepodrží vo vyššej rýchlosti. Najväčšiu chybu pri výbere lyží robia ženy, ak si vyberajú podľa farby, a  muži zase, ak chcú len najlepšiu výbavu bez ohľadu na svoje schopnosti. Vyberajte podľa štýlu jazdenia a schopností.

DILEMY A NEŠŤASTNÉ KOMPROMISY Lyžiarky určené na zjazdové lyžovanie sú hádam najdôležitejšou súčasťou výstroja, pretože tvoria „komponent“,

ktorý komunikuje medzi lyžiarom/telom a lyžou/snehom a naopak. Chôdza v  nej je len vynútená funkcia navyše. Áno, niektoré modely sa snažia spríjemniť a umožniť aj chôdzu, no nemalo by to byť pri výbere smerodajné. Pri výbere lyžiarky niekedy funkčnosť ustúpi pohodliu a naopak, pohodlie funkčnosti, to však závisí od toho, či ste nenáročný, stredný alebo náročný používateľ v závislosti od svojej lyžiarskej zručnosti. Každá skupina však môže spraviť nešťastný kompromis a následne ľutovať. Prečo? Zdanlivo najlepšie sú na tom pri výbere nenároční hobby lyžiari, volia mäkké topánky, pohodlné, relatívne teplé a  pre iné beztak nemajú porovnanie. Škoda, pretože práve hobby lyžiari si kupujú lyžiarky funkčne slabšie, ktoré im bránia v  zlepšovaní, pretože funkčnosť vymenia za pohodlie často vo vysokej miere, a to najmä ženy. Ani dobrí lyžiari s určitými ambíciami, ktorí ich síce nepreháňajú, no chcú kompromis medzi pohodlím a výkonom, to nemajú jednoduché. Často volia lyžiarku, v predajni síce zdanlivo vhodnú, ale po pár dňoch jazdenia zistia, že príliš veľkú, príliš mäkkú alebo naopak tvrdú. Vynikajúci lyžiar, ako inak, tiež nemá vyhraté. Ponuka top modelov je často v kamenných predajniach obmedzená, cena vysoká a počiatočný nesúlad medzi nohou a skeletom spôsobí kompromis, ktorý sa časom ukáže ako zlá voľba. Lyžiarka je veľká, čo mrzí už len pre obetované fi nancie. Čiže ako správne vybrať veľkosť?

DÔLEŽITÉ JE USADENIE PÄTY Veľkosť lyžiarky musí odrážať reálnu dĺžku vašej nohy, preto si dajte v obchode nohu odmerať. A  nielen jednu, ale rovno obidve, pretože odrazová noha býva zvyčajne o  pár milimetrov väčšia alebo sa niekomu môže stať, že meranie odhalí aj väčší rozdiel, napríklad, ak mal jednu nohu zlomenú ako

dieťa. Len čo sa dozviete údaj o dĺžke svojho chodidla, na civilné číslovanie zabudnite. Lyžiarky sa číslujú, okrem iného, v takzvanom mondopoint, ktorý vychádza z dĺžky chodidla v milimetroch, v  rozpätí po päť (napr. 260, 265, 270 atď.). Zvoľte si podľa nameranej dĺžky chodidla a skúste. Pokiaľ sa vám zdá, že sú lyžiarky po obutí úžasne pohodlné, nekupujte ich. Taký pocit máte mať v teniskách alebo papučiach. Pýtajte si o  jednu veľkosť menšie, až kým sa vám bude po obutí lyžiarok palec vpredu jemne dotýkať vnútornej výstelky. Pozor, lyžiarky si skúšajte tak, že si po obutí oboch zapnite všetky klipsne a postavte sa s kolenami mierne pokrčenými. Až vtedy sa vám totiž päta usadí v  lyžiarke správne – dozadu. Ak máte v takejto polohe už v predajni pred palcom miesto a lyžiarky si napriek tomu kúpite, bude vám v nich noha „plávať“. Už počas prvých 10 dní lyžovania sa totiž vnútorná pena zmenší asi o  jednu tretinu, takže topánka vám bude väčšia a voľnejšia. Keď v takejto v oblúku pokrčíte kolená, päta sa vám zodvihne, vy pre udržanie stability „zatnete“ prsty na nohách, a tak sa do nej nebudete môcť poriadne oprieť a ovládať lyžu.

ČO SI VŠÍMAŤ PRI SKÚŠANÍ Lyžiarky si skúšajte v takých ponožkách, aké chcete nosiť na svah. Hlavne noste len jedny tenšie, hrubé pletené s nórskym vzorom si nechajte na večer pri kozube. Ak je vám na chodidlá zima, zle sa vám prekrvujú nohy a  ponožka vás proti tomu neochráni. Zásadu žiadny pohyb päty sme si už opísali, ďalej si všímajte, či máte možnosť miernej pohyblivosti prstov, a  oblasť členka. Chodidlo by sa vám nemalo zdvíhať. Klipsne by ste mali zapnúť tak, aby ste mali obomi smermi ešte rezervu, nie na doraz. Po zajazdení sa totiž stáva, že lyžiarky si budete uťahovať viac ako Lines | 2018

43


Lyžiarky spolu s lyžami tvoria jeden funkčný celok. Tvrdá lyžiarka v spolupráci s mäkkou rekreačnou lyžou nebude spolupracovať a naopak

Náš Tip

POMER CENY A ÚŽITKU v  predajni. Pri kupovaní lyžiarok je ideálne, ak ich máte na nohách aspoň 10 minút. Prispôsobia sa vašej nohe, a  ak ani potom nevznikla žiadna bolesť, sú pre vás dobré. Ak však dĺžka sedí, no vy cítite tlak a  bolesť, treba si skúsiť iný model. Skúšanie je najlepší spôsob, ako si vybrať tie správne. Netreba sa ponáhľať, v obchode môžete stráviť toľko času, koľko potrebujete. Rôzne fi rmy ponúkajú papuče tvarovateľné na mieru, no bývajú drahšie. Problém nôh do „O“ alebo „X“ pomáha riešiť funkcia „canting“. Nebojte sa pýtať, môžete tak nájsť lyžiarky a  lyže, ktoré vyhovujú vašim požiadavkám.

február / marec 2017

ako sa

imunita

ˇ zahriat jedlom

v zime

6

Jednoduché kroky pre jej posilnenie str. 16

cvikov Joga proti bolesti

Kam smeruje

využite

snow board ing

cyklus vo svoj

prospech

Vyskúšajte

skialpové preteky

Čo si

obliecť

Zdravé ovzdušie doma aj v práci

na zimnú

tu ristik u

Č ie

rn y

o

á h

t ok

r

n

b

č

la

o

k

k

á

Hustý kopec

n

e

P

b

v

Smotanová dolina

n

i n

y

Plantážový priesmyk Unique brown 50/50

Spenený štít

Vodopád

Intenzívny svah

Pražené Zrnovo

Chuťový vrchol (1400)

Unique blue 70/30

Uškovité sedlo

Esspresso

1100

1350

Zamatová lúka

Unique silver 100/0 98

Horcová magistrála

Štrbské Presso (1350)

Lungo

Unique violet 80/20

e

1300

C h r á n

a

v y

á

c h u M ť ô o j

v

po

žľ

lepšia

Hor

Ročník VII. Vydanie 1/2017 Cena: 1,90 €

ˇ mi je stále zima? Príčiny syndrómu ľadových rúk a nôh Preco

co

Viac informácií v magazíne RELAX – magazín o zdravom životnom štýle

Hovorí sa, že lacné lyže sú väčšinou horšie a drahé lepšie, ale nemusí to vždy byť tak. Ak chcete dobrú lyžu, nemusíte kupovať hneď ten najdrahší moderný výstroj. Jazdené lyže vás môžu vyjsť oveľa lacnejšie a  nemusia byť vôbec „archívne“. Zatiaľ čo nové lyže vyššej strednej triedy stoja 500 €, rovnakú triedu, len dvojročný model, kúpite aj za polovicu. Dáte si spraviť dobrý servis a  máte veľa muziky za málo peňazí. Niekedy môže byť na škodu, ak si kupujete najnovší model kvôli tomu, aby ste ním vzbudili obdiv, a lyže a lyžiarky neprispôsobíte svojej lyžiarskej technike a  zručnosti. Vyberajte si taký výstroj, ktorý najlepšie zodpovedá vašim schopnostiam a štýlu.

Unique red 90/10

0

V našej zemi zrodilo sa

ŠTRBSKÉ PRESSO UN

IKÁ TNA

since 2013

Z D R AVÁ S L O V E N S K Á

VA KÁ

Unique Brown 50% Arabica / 50% Robusta Unique Blue 70% Arabica / 30% Robusta Unique Violet 80% Arabica / 20% Robusta Unique Red 90% Arabica / 10% Robusta Unique Silver 100 % Arabica / 0% Robusta

www.strbskepresso.sk


D D

A A

EE

B B

james judd

šéfidirgent slovenskej filharmónie pozýva na koncerty 26. 10. /št/ 27. 10. 2017 /pia/ — 02. 11. /št/ 03. 11. 2017 /pia/ — 22. 03. /št/ 23. 03. 2018 /pia/ — 28. 03. /št/ 29. 03. 2018 /pia/ — 12. 04. /št/ 13. 04. 2018 /pia/ — 19. 04. /št/ 20. 04. 2018 /pia/ — 31. 05. /št/ 01. 06. 2018 /pia/ — www.filharmonia.sk


Cestovanie

u o ť u h c í r p s o v t s ž u r d o r b o d é k Exotic ribského rumu a cigár ka

HISPANIOLA Text

Zdroj

T

Také blízke a natoľko odlišné. Jednu tretinu ostrova Hispaniola tvorí územie Haiti a dve tretiny Dominikánska republika. Na ploche porovnateľnej s Českou republikou vedľa seba žijú obyvatelia úplne odlišného pôvodu a trochu inej prítomnosti. Poďme si predstaviť ich ostrov a hlavne pláže, na ktorých páli slnko po celý rok. Jedna krajina sa sotva spamätala z  ničivého zemetrasenia, druhá láka turistov z celého sveta na svoje belostné pláže, priezračnú vodu Karibského mora a  na luxusné prímorské strediská. Pozrieme sa na ne zblízka.

Dva štáty proti všetkým i proti sebe navzájom Hispaniola tvorí s Kubou, Portorikom a Jamajkou súostrovie Veľké Antily, pričom Hispaniola je druhým najväčším z nich. Súostrovie sa nachádza v  Karibskom mori a  konkrétne na tomto ostrove sa v roku 1492 vylodila výprava Kryštofa 46

Petra Malá & Tomáš Cikán www.dromedar.sk

Kolumba. Pôvodní obyvatelia z toho nijako nadšení neboli – výprava tu založila prvú európsku kolóniu, pomenovala ju Santo Domingo a Indiánov, ktorí tu do tej doby žili, návštevníci zotročili. Hneď ako ich začalo razantne ubúdať, dovážali Európania na Hispaniolu na ťažkú prácu otrokov z Afriky. Zatiaľ čo Haiti sa ocitlo pod nadvládou Francúzov, Dominikánsku republiku dlho ovládali Španieli. V  duchu Veľkej francúzskej revolúcie nakoniec obyvatelia Haiti vyhlásili svoju krajinu za nezávislú, a len čo sa Dominikánska republika zbavila Španielov, celú Hispaniolu násilím zjednotili. Dominikánska republika našla pokoj až v  roku 1844, kedy získala nezávislosť. Ešte nejaký čas však fungovala ako španielska kolónia, aby sa ubránila britským pokusom o dobytie územia a  do roku 1940 ju kontrolovali tiež Spojené štáty.


Ste na dovolenke. Užívate si more, kocháte sa krajinou alebo obdivujete historické pamiatky a zrazu sa pred vami objavia policajti, ktorí vám dajú na ruky putá a odvezú vás do väzenia.

NÁPOJOM VLÁDNE RUM. JEDNOZNAČNE! Dominikánec, ktorý má odpor ku kvalitnému rumu, sa stretne asi s takým pochopením, s akým by sa stretol Čech, ktorému by nechutilo pivo. Rum vyrábaný z melasy sa tu delí na tri druhy podľa farby – na biely, zlatý a tmavý. Najznámejšími značkami sú Brugal a Barcelo. A počuli ste už o Bacardi Island? Ide o ostrovček Cayo Levantado, na ktorom sa natáčala reklama na rum známej značky, po ktorom ostrov získal svoju prezývku. Okrem toho sa tu vraj ukrýva pirátsky poklad! Že by rum?

Rum, cigary a 600 kilometrov pláží Prečo sa vôbec na Hispaniolu vydať a na čo sa tešiť? V  prvom rade sú to netradičné zážitky, ktoré vás môžu stretnúť v  Dominikánskej republike – môžete ochutnať tunajší rum, ktorý sa považuje za jeden z najkvalitnejších na svete alebo môžete vidieť a skúsiť chuť tradičných cigár, ktoré sa napriek modernej dobe stále vyrábajú ručne. Do týchto cigár sa nesmie dostať ani jeden zlomený lístok tabaku a  výroba prebieha podľa prísnych pravidiel. Na celý jej proces sa môžete pozrieť v  Santiagu de los Cabalerro. Nielen pôžitkami tohto typu však môžete naplniť svoju dovolenku v Karibiku. Len si to predstavte – Dominikánska republika má celých 600 kilometrov nádherných pláží a  nájdete medzi nimi tie, ktoré UNESCO označilo za najkrajšie na

svete. Stačí si len vybrať, či by ste radšej chytali bronz v bielom, zlatom alebo sivastom piesku a podľa toho zvoliť destináciu.

Na Hispaniolu nielen od augusta do októbra Ostrov leží v subtropickom podnebnom pásme, preto sa teploty celoročne pohybujú minimálne na 25°C. Najteplejšie obdobie však prichádza zhruba v polovici augusta a trvá do polovice októbra – vtedy sa teploty držia pri tridsiatke a  teplota vody je veľmi podobná. Hlavná sezóna trvá od novembra do apríla, nikde však nie je striktne vymedzené, že sa sem má cestovať len v  tomto období. Dovolenku v  Dominikánskej republike si môžete vychutnať i od mája do jesene, len treba počítať s tým, že sa raz za dva alebo tri dni spustí intenzívny dážď. Ten však trvá len desiatky minút.

Lines | 2018

47


PLÁŽAMI TO NA HISPANIOLE NEKONČÍ Hoci si mnohí návštevníci, ktorí doletia na Hispaniolu, myslia, že jediná krása ostrova tkvie v nádherných plážach na pobreží, nie je to tak úplne pravda. Množstvo úchvatných miest je i vo vnútrozemí ostrova alebo v pobrežných mestách. Pri návšteve Hispanioly by ste rozhodne nemali obísť Santo Domingo, hlavné mesto Dominikánskej republiky. Jeho história siaha až do 15. storočia, nachádzala sa v ňom španielska koloniálna správa a v historickom jadre sa dochovali také skvosty ako katedrála, univerzita či pevnosť Fortaleza Ozama. Ďalším skvostom je nepochybne Národný palác. Okrem hlavného mesta sa vyplatí pozrieť sa do tunajšieho národného parku Los Haitises s mangrovovými lesmi a pestrou faunou – žijú tu morské korytnačky, volavky, lamantíny a viac než 100 druhov vtákov. Skvelým zážitkom je i trekking na najvyššiu horu Hispanioly Pico Duarte v pohorí Cordillera Central v oblasti San Juan. Jej vrchol sa nachádza v nadmorskej výške 3 098 metrov a pohľad z nej na pohorie je vskutku pôsobivý. 48


Počasie sa teda rýchle vracia do normálu a vy sa opäť môžete oddávať vzácnemu času strávenému na tých najúžasnejších plážach. Ktoré to sú?

decembra do apríla sa tu, na severovýchodnom pobreží, môžete stretnúť i s veľrybami.

Punta Cana

Tých najnáročnejších cestovateľov spoľahlivo uspokojí luxusné letovisko Juan Dolio na samom juhu Dominikánskej republiky. Okrem pláží oblaží každého prítomného pestrý život pod vodnou hladinou.

Zrejme najpopulárnejšia, a preto najživšia pláž na Hispaniole. Dosýta si tu vychutnáte typickú karibskú atmosféru a ubytovať sa môžete v zariadeniach od dvoch do piatich hviezdičiek, pričom k dokresleniu tej správnej idylky odporúčame samozrejme druhý zmienený variant. Okrem toho sú tu skvelé podmienky pre šnorchlovanie a na svoje si prídu i milovníci golfu.

Samaná Samaná je zas úplne iná – nenájdete tu toľko turistov, pláže vyhovujú skôr tým, ktorí dávajú prednosť pokoju a nerušenému odpočinku. Od

Juan Dolio

Bayahibe

Viac informácií na:

Rovnako ako Punta Cana, je i Bayahibe považovaná za jedno z najkrajších miest na Hispaniole. Toto letovisko je ideálnym východiskovým bodom pri ceste na ostrovy Saona, kde si každý turista môže oči vyočiť z priezračnej vody a jemného piesku, a Catalina, z ktorého bude nadšený snáď každý potápač. Lines | 2018

49


Cestovanie

Soľná pláň Salar de Uyuni patrí k najvýnimočnejším miestam na svete. V období sucha vyzerá ako snehom pokrytá nekonečná rovina kdesi za polárnym kruhom. V období dažďov ho však zaleje voda a jeho nehybná hladina sa mení na najväčšie zrkadlo sveta. Obloha sa v ňom odráža tak bezchybne, že neviete, kde začína a kde končí.

NAJVÄČŠIE ZRKADLO SVETA JE NÁDHERNÉ: PODĽA LEGENDY VŠAK VZNIKLO ZO SĹZ. PODĽA LEGENDY VŠAK SVETA JE NÁDHERNÉ: NAJVÄČŠIE ZRKADLO

PÔSOBIVÉ ČÍSLA Najrozľahlejšia soľná planina na svete sa nachádza na juhozápade Bolívie vo výške 3656 metrov nad morom. Pokrýva plochu neskutočných 10 582 kilometrov štvorcových a obsahuje asi 10 miliárd ton soli. 25 tisíc z  nich sa ročne vyťaží. Voda pod soľnou krustou je zas zásobárňou lítia - nachádza sa tu 50 - 70 percent celosvetových zásob.

MÝTY A LEGENDY Asi pred 35 000 rokmi bola táto oblasť súčasťou obrovského prehistorického jazera s  názvom Lago Minchín, ktoré pokrývalo takmer celú juhozápadnú Bolíviu. Postupne však pod ostrým 50

andským slnkom vyschlo a zostali po ňom len dve jazerá (Poopó a Uru Uru) a dve soľné pláne. Jednou z nich je aj Salar de Uyuni. Tá je po celý rok pokrytá hrubou soľnou krustou, no v období dažďov ju zaleje voda z jazera Poopó. Vtedy sa mení na najväčšie prírodné zrkadlo sveta. Podľa miestnej legendy vznikla soľná planina inak. Okolité hory Kusina, Kusku a  Tunupa boli vraj kedysi obrovskými ľuďmi. Jedného dňa Kusku podviedol svoju manželku s  Kusinou a nešťastná Tunupa, ktorá práve dojčila ich syna, začala usedavo plakať. Jej slzy sa zmiešali s materským mliekom a zaplnili Salar de Uyuni.


TIPY & TRIKY Najlepším a najobľúbenejším spôsobom, ako si vychutnať krásy jazera naplno, je preskúmať ho terénnym autom. Veľkú pozornosť však treba venovať výberu správneho tour operátora. Fatálne nehody, spôsobené vozidlami v  zlom stave a  neskúsenými vodičmi, tu nie sú ničím výnimočným. Najlepšia doba na návštevu Salar de Uyuni závisí na tom, čo chcete zažiť. Garancia dobrého počasia je od júla do októbra, no uvidieť jazero ako najväčšie zrkadlo sveta sa vám podarí len od marca do apríla.

Výlet si obyčajne vyžaduje aspoň jedno prenocovanie, a tak je dôležité zbaliť si teplé oblečenie a spací vak. Nevyhnutnosťou je aj opaľovací krém, nakoľko soľný povrch odráža viac slnečného žiarenia. Dobrodružní cestujúci mohli kedysi prespať v  soľnom hoteli, kde boli z  toho materiálu vyrobené aj postele, stolíky či splachovacie záchody. Dnes však už kvôli negatívnym vplyvom na životné prostredie slúži len ako netradičné múzeum. Viac informácií na www.dromedar.sk Lines | 2018

51


Náš Tip

: e ik t o x e v e j ie n j a r v a t e v s v o r t s o í š j a Najkr

FAJNŠMEKRI MILUJÚ

ISLE OF SKYE

Hlavným prírodným lákadlom Škótska pre turistov je nepochybne Škótska vysočina. Tam sa však zaujímavosti tejto krajiny rozhodne nekončia. Stačí zájsť dve hodiny jazdy autom ďalej a naskytne sa vám neuveriteľný pohľad. Ostrov Isle of Skye, ktorý sa nachádza na severozápade krajiny, je top destináciou najmä pre turistických fajnšmekrov. Dobre ukrytý pred očami davov ponúka dostatok súkromia pre pravé prepojenie sa s tunajšou prírodou.

52


KELTSKÁ KOLÓNIA S KLESAJÚCOU POPULÁCIOU Podľa písomných zmienok bol ostrov obývaný už počas mezolitu. Postupne nad ním prebrali kontrolu Kelti, ktorí mali výrazný vplyv najmä na typ stavieb a spôsob života. Dlhé roky žili v izolácii, čo malo paradoxne pozitívny dopad na zvyšovanie populácie. V najlepších časoch tam žilo vyše 20 000 obyvateľov. Potom však začalo toto číslo klesať, až sa zastavilo pri súčasnom počte okolo 10 000 ľudí. Z nich veľká časť berie Isle of Skye iba ako svoje víkendové a  dovolenkové sídlo a  kvôli práci bývajú počas týždňa priamo na pevnine. Jedným z dôvodov zníženia populácie bolo tiež priame prepojenie so Škótskom, keď ľudia dostali lepšiu možnosť na migráciu. Dlhé roky bolo Isle of Skye prepojené iba pomocou lodnej dopravy, ktorá pre peších turistov funguje až dodnes. Tí, čo majú auto, môžu od roku 1995 využiť jednoduchšiu prepravu cez most prechádzajúci ponad more.

ZJEDNODUŠTE SI TO KOMBINOVANÝMI VÝLETMI Pre turistov je najjednoduchšie spoľahnúť sa na organizované prehliadky, ktoré domáci ponúkajú z väčších miest ako Edinburgh a  Glasgow. Keďže sú však od ostrova viac vzdialené a cesta tam trvá vyše piatich hodín, ponúkajú ich vždy v kombinácii s inými výletmi a na viacdenné po-

byty. Obvykle ich spájajú do trojdňových tour, počas ktorých navštívite ďalšiu hlavnú atrakciu Škótsku vysočinu. Ich cena sa pohybuje v závislosti od navštívených miest od 119 do 159 libier pre dospelých, no nemáte v  nej zahrnuté ubytovanie, ktoré si vyberáte podľa vlastných požiadaviek. Tento výlet vám zaručuje, že strávite jeden celý deň priamo na Isle of Skye.

JAZERÁ VÍL Pri dedinke Carbost na západe ostrova nájdete jednu z jeho najkrajších lokalít. Ide o prírodné jazerá s najčistejšou vodou, v ktorej sa môžete kedykoľvek okúpať. Tá priteká z rieky Brittle a postupne pomocou malých vodopádov vytvára niekoľko podobných jazierok. Domáci im kvôli ich čistote a polohe dali pomenovanie Jazerá víl a v minulosti im pripisovali magické schopnosti. V súčasnosti k nim vedie príjemný dvojkilometrový turistický chodníček, ktorý vám zároveň poskytne možnosť na krátku a jednoduchú túru. Lines | 2018

53


VLASTNÁ WHISKY NESMIE CHÝBAŤ

DVOJICA SÚPERIACICH HRADOV Hlavnými pamiatkami ostrova sú dva veľké hrady. Jeden z nich patril rodu MacDonaldov a  druhý MacLeodovcom. Oba sú v  pomerne dobrom stave. I keď majú už lepšie časy za sebou, stále vám môžu poskytnúť príjemný zážitok s možnosťou prehliadky interiérov. Zachovalejší je hrad Armadale, ku ktorému patrí veľká záhrada a park. Ten patril rodu MacDonaldov a v súčasnosti tam sídli múzeum mapujúce dejiny Isle of Skye. Dunvegan je jednou z  najstarších stavieb na ostrove, má vyše 800 rokov a patrí k najcharakteristickejším stavbám tejto časti Škótska. 54

Viete si predstaviť škótsku krčmu bez whisky? Ani my nie. Navyše by bolo veľkou škodou, keby aj tak krásna oblasť, akou je Isle of Skye nevyužila danosť svojej prírody a nevytvorila i vlastný alkoholický nápoj. Ich liehovar Talisker sa nachádza pri dedinke Carbost. Po prvýkrát ho otvorili v roku 1830, keď si domáci mohli vychutnať ich prvú verziu ohnivej whisky. Nechýbala jej lahodnosť tunajšej priezračnej vody, divokosť tunajšej prírody a  pestrosť rozmanitej krajiny. V  súčasnosti sa môžete vybrať do Talisker na prehliadku, keď vstupenka pre dospelých stojí 7 libier a  v  špeciálne dni sa môžete objednať na testovaciu tour plnú ochutnávok rôznych druhov tunajšej whisky. Ochutnávky vás vyjdu od 30 libier vyššie.

OLD MAN OF STORR Zrejme najznámejšie fotky z Isle of Skye obsahujú vždy zábery tejto nádhernej lokality. Ide o súbor skál, ktoré na seba nadväzujú pozdĺž pobrežia a  vedie k  nim príjemná vychádzková trasa. Dostanete sa k nej na polceste medzi mestami Portree a  Staffin. Sledujte smerovacie tabule, ktoré vás navedú priamo na parkovisko na začiatku vašej túry. Môžete si vybrať z dvoch alternatív. Tú kratšiu zvládnete za menej ako hodinu, dlhšia trvá skoro dve hodinky. Po dosiahnutí výhľadu na skaly s pomenovaním Old Man môžete pokračovať ďalej na túru popri pobreží.


S našimi vždy fér

1€

BratiSlava viedeň od

2017

2 016

„Za športom som precestoval tisíce kilometrov. Keď pristanem na letisku Schwechat a vidím červený autobus, viem, že prišli naši a cítim sa už ako doma. Jazdia každú hodinu, každý deň, na autobus a ich služby sa viem vždy spoľahnúť. Preto vždy cestujem s NAŠIMI.“

Dominik Hrbatý WiFi

|

noviny

|

USB


TOUGH AS YOUR LIFE. TOUGH AS YOUR STYLE. TOUGH SOLAR . RADIO CONTROLLED . SHOCK RESISTANT

G-STEEL GST W130L-1A

GST W110-1A Zoznam predajcov nรกjdete na www.casio-watch.sk

GST W110D-1A G-SHOCK.EU

Slovak Lines Magazín 2/2018  

Kúpanie v Diablovom bazéne Úžasný zážitok na hrane vodopádov, Ako správne naplánovať cestovanie za golfom, Tropické Fidži 300 ostrovov exot...

Slovak Lines Magazín 2/2018  

Kúpanie v Diablovom bazéne Úžasný zážitok na hrane vodopádov, Ako správne naplánovať cestovanie za golfom, Tropické Fidži 300 ostrovov exot...

Advertisement