Page 1

6 | 2018

10 NAJKRAJŠÍCH FAREBNÝCH PLÁŽÍ NA SVETE

NA NÁVŠTEVE BAJKALU PERLA MIKRONÉZIE ČI PEKLO NA ZEMI


PREDPLAŤTE SI A ZÍSKAJTE

KOZMETICKÝ BALÍČEK BA ADIDAS DN É V Ý HO TN É LA PREDP

+ČEK

DAR N OT E D O H V 15 €!

Každý predplatiteľ, ktorý si objedná a uhradí ročné predplatné časopisu auto motor a šport za 33 € v období od 1. júna 2018 do 31. júla 2018 získa: f Dve čísla časopisu auto motor a šport zadarmo (úspora oproti stánkovému predaju je 6,60 €). f Balíček autokozmetiky COYOTE v hodnote 15 €. Časopis Vám bude zasielaný od najbližšieho vydania (ak chcete od iného čísla, uveďte to v objednávke). Pri objednávke nezabudnite uviesť heslo Slovak Line.

Objednajte si jednoducho: Tel.: 02/49 111 202 Zuzana Žáková, L. K. Permanent, s. r.o. E-mail: zakova@predplatne.sk Predplatné si môžete objednať aj na www.predplatne.sk Predplatné časopisu si môžete objednať aj sms formou na číslo 7036 Text SMS: OBJ(medzera)AMS(medzera)meno(medzera)priezvisko(medzera) ulica(medzera)cislo domu(medzera)psc(medzera)mesto Cena spätnej sms je 0,08€ s DPH


D D

A A

EE

B B

james judd

šéfidirgent slovenskej filharmónie pozýva na koncerty 26. 10. /št/ 27. 10. 2017 /pia/ — 02. 11. /št/ 03. 11. 2017 /pia/ — 22. 03. /št/ 23. 03. 2018 /pia/ — 28. 03. /št/ 29. 03. 2018 /pia/ — 12. 04. /št/ 13. 04. 2018 /pia/ — 19. 04. /št/ 20. 04. 2018 /pia/ — 31. 05. /št/ 01. 06. 2018 /pia/ — www.filharmonia.sk


S našimi vždy fér

1€

BratiSlava viedeň od

2017

2 016

„Za športom som precestoval tisíce kilometrov. Keď pristanem na letisku Schwechat a vidím červený autobus, viem, že prišli naši a cítim sa už ako doma. Jazdia každú hodinu, každý deň, na autobus a ich služby sa viem vždy spoľahnúť. Preto vždy cestujem s NAŠIMI.“

Dominik Hrbatý WiFi

|

noviny

|

USB


Editoriál

P

okiaľ ide o psychológiu farieb, najväčšiu silu má pre mňa zelená. Je to najprirodzenejšia farba, ktorú moja duša dokáže nasávať z okolitého prostredia a je jej pritom príjemne. Je mi jedno, kde trávim dovolenku, hlavne nech je tam krásna príroda. Zelená farba na mňa pôsobí upokojujúco. A určite nie som jediná. Nie nadarmo sa o nej hovorí, že dopomáha sústredeniu, upokojuje nervovú sústavu, vytvára osobnú rovnováhu. Predstavuje život, mladosť a vitalitu. Ako obyvateľka Bratislavy mám občas deficit tejto farby a tak vyrážam do lesov, na predĺžené víkendy po Slovensku a na miesta, kde je minimum ľudí a maximum stromov. Bratislava však zatiaľ nie je dramaticky zabetónovaná a máme šťastie, že je pretkávaná parkami, poliami a lesmi, ktoré lemujú tok Dunaja alebo k nám schádzajú z Karpát. Napriek tomu ma prekvapilo, že v rebríčku „najzelenších“ miest Green Cities Index sme sa ocitli na treťom mieste hneď po Reykjaviku a Aucklande. Ako Bratislavčanka to považujem za veľkú poklonu a verím, že si takéto významné postavenie udržíme a začneme si vážiť tie nenápadné výtvory prírody, ktoré robia mestský vzduch dýchateľným, pôdu stabilnou a sú zároveň terapiou pre myseľ, za ktorou si kedykoľvek môžeme vybehnúť na bicykli alebo pešo. Budem trochu preháňať, ale slovenská klíma sa už dávno mala stať národným pokladom, prírodnou rezerváciou. Je jedinečná, často aj liečivá a ďakovať za to môžeme práve prírode. Preto by sme si ju mali naozaj ceniť a prenášať ju čoraz viac aj do šedivých ulíc a našich domovov.

Veronika Cicková

SPOLU S VAMI CHRÁNIME ŽIVOTNÉ PROSTREDIE Časopis je k dispozícii všetkým cestujúcim a jeden výtlačok čítajú viacerí. Zaobchádzajte s ním, prosím, šetrne. V prípade, že chcete časopis vlastniť, prosím, kontaktujte nás na mailovej adrese: vydavatelstvo@ slovaklinesmagazin.sk, cez facebook alebo na telefónnom čísle 0905 624 873.

IN DRIVE MAGAZÍN Periodicita: 12x ročne, dátum vydania: 9. jún 2018, Slovak Lines 6/2018, ročník vydania periodickej tlače: 5. ročník, vydavateľ: Viktor Cicko – Victor & Victor, sídlo: Sibírska 25, 831 02 Bratislava, IČO 11 922 966, telefón 0905 624 873, distribúcia: spoločnosť Slovak Lines, a. s., Elite Jet, hotely Best Western, zameranie: cestovanie, osobnosti, gastronómia, životný štýl, technológie..., produkcia: ad one, s. r. o., Legionárska 23, 831 04 Bratislava, www.ad1.sk, grafická úprava: Peter Bučko, Aňa Struhárová, Paly Strmeň, foto na obálke: depositphotos.com, redakcia: Petra Hašová, Erik Stríž, Jozef Terem, marketing/inzercia: Mgr. Dana Šrobárová, 0944 309 955, riaditeľ vydavateľstva: Viktor Cicko, vydavatelstvo@slovaklinesmagazin.sk, obchodná riaditeľka: PhDr. Veronika Cicková Lines | 2018

5


NEOBJAVENÝ RAJSKÝ KÚT CHORVÁTSKA – OSTROV ŠOLTA 9

JADRAN INAK: SKVELÉ DOVOLENKOVÉ DESTINÁCIE PRI MORI PONÚKA AJ SLOVINSKO

12

VITAJTE V ŠKÓTSKOM ST. ANDREWS – KOLÍSKE GOLFU

19

NEVÍDANÁ HRAČKA PRÍRODY VODOPÁD POD MORSKOU HLADINOU

16 20

ZDRAVIE vs. KONDÍCIA

24

AKO SI VYBRAŤ TURISTICKÝ BATOH?

36

NAJDLHŠIE DREVENÉ SCHODY SVETA

V našom časopise nájdete takéto tzv. QR kódy. Pomocou aplikácie na čítanie takýchto kódov vo vašom smartfóne či tablete ich nasnímajte a nájdete rozšírený obsah k danému článku.

27 TEST BATOHU FJÄLLRÄVEN ABISKO HIKE 35

6


NAJKRAJŠÍCH FAREBNÝCH PLÁŽÍ NA SVETE 38

NAJZELENŠÍM MESTOM JE REYKJAVÍK, BRATISLAVA JE NA KRÁSNOM TREŤOM MIESTE

46

OCENENÍM SIGNET – QUALITY GUARANTEE SA PÝŠI UŽ AJ HORSKÝ HOTEL V JAVORNÍKOCH

30

48

VEĽKÝ KAŇON PACIFIKU

52

PERLA MIKRONÉZIE ČI PEKLO NA ZEMI

7

Na návšteluve: Bajka

ZAUJÍMAVOSTÍ PRI NAJVÄČŠOM JAZERE SVETA

40


Cestovanie

8

Hrad pri jaskyni Postojnska jama


: k a n i n a Jadr

SKVELÉ DOVOLENKOVÉ DESTINÁCIE PRI MORI PONÚKA AJ SLOVINSKO

Milujete Chorvátsko, ale chceli by ste v tejto oblasti vidieť viac? Posuňte sa tento rok o pár kilometrov vyššie a navštívte Slovinsko. Krajina je síce často v tieni svojho slávnejšieho konkurenta, no jeho pekné pláže a kvalitné služby sú dostatočne dobrým dôvodom na to, aby ste zmenili svoju obľúbenú destináciu.

Zastávky v Ľubľane a v Postojnskej jame Po rozdelení bývalej Juhoslávie nezostal Slovinsku veľký priestor na prístup k moru. K dispozícii má len 47 kilometrov pobrežia, ktoré však Slovinci dokážu perfektne využiť pre prilákanie nových turistov. Celá táto oblasť sa volá Prímorie a delí sa na niekoľko menších rezortov. Tie sú známe príjemnými plážami, ktoré obľubujú najmä rodiny s deťmi. K slovinskému pobrežiu sa dostanete z Bratislavy len za šesť hodín. Vaša trasa povedie cez Rakúsko a prechádzať budete tiež Ľubľanou. Vďaka tomu sa vám naskytá skvelá možnosť na návštevu tohto nádherného mesta, kde si môžete urobiť krátku prestávku a pozrieť si tam všetky zaujímavé atrakcie. Druhou alternatívou

je zastávka v jednej z najznámejších slovinských atrakcií. Jaskyňa Postojnska jama spolu s krásnym hradom umiestneným priamo pri vysokých skalách je vzdialená len 75 kilometrov od pobrežia a môžete si tam urobiť malú zachádzku cestou k moru alebo si tam zájdite na krátky výlet.

Na skok k dvom susedom Jednou z veľkých výhod slovinskej dovolenky pri mori je práve malé územie pobrežia. Vďaka tomu máte totiž blízko hneď do ďalších dvoch susedných štátov, kam si môžete zájsť na zaujímavé výlety. Z chorvátskej strany to máte najbližšie do Istrie a jej mesta Umag so známymi kúpeľmi, ktoré pri liečbe využívajú morskú vodu. Nachádza sa tam aj populárna tenisová akadémia, ktorá ponúka tiež krátke intenzívne kurzy pre dovolenkárov. Zabudnúť nemožno Lines | 2018

9


Cestovanie

Jaskyňa Postojnska jama

ani na historické lokality v centre mesta. Z talianskej strany je to zas na skok do mesta Terst, kde si môžete pozrieť veľký prístav, námestie s architektúrou 19. storočia a starobylé rímske divadlo.

Najlepšie slovinské pláže V Slovinsku nájdete päť hlavných pláží, kde sa sústreďuje prímorský turizmus. Okrem nich tam je pár menších opustených lokalít, kde síce nemáte blízko žiadne služby, ale zato si môžete užiť viac súkromia. Umag

Portorož – ide o najväčšiu piesočnú pláž v Slovinsku. Zároveň je najobľúbenejšou v tejto krajine a nachádza sa tam najviac dovolenkových rezortov. Môžete sa tam tešiť na bohatý nočný život a taktiež na skvelú ukážku slovinskej gastronómie, ktorú ovplyvňuje blízkosť dvoch známych kulinárskych destinácií. Mesečev Zaliv – tejto pláži dominujú kamene okruhliaky. Napriek tomu je medzi turistami veľmi obľúbená, pretože je tam najčistejšia voda v tomto regióne, vďaka čomu tam žijú pestré morské živočíchy. Celá oblasť je chránená a na aute nemôžete ísť až blízko ku pobrežiu, aby sa tým neznečisťovala vzácna príroda.

Mesto Piran

10

Mestna Koper – v tomto prípade sa už pomaly dostávame bližšie k talianskym hraniciam. Pláž


Zadný pohľad na kostol svätého Martha v Kopere

Mestna Koper sa nachádza v blízkosti najväčšieho mesta tejto oblasti. Koper je silne poznačený touto južanskou atmosférou. Veľmi pekné je najmä historické centrum, v ktorom nájdete reštaurácie, ktoré zastupujú obe tieto gastronómie. Mestna sa nachádza mimo mesta, vďaka čomu ponúka komornejšiu atmosféru.

vyhliadková zvonica. Na tomto mieste nájdete tiež známy Benátsky dom, ktorý postavili v gotickom štýle. V meste môžete navštíviť múzeum potápačstva a malý podmorský svet. Piran je tiež rodiskom skladateľa Giuseppe Tartiniho, v ktorého rodnom dome je situovaná výstava o jeho živote.

Izola – spomedzi týchto pláži je najmenšia. Nájdete ju pri rovnomennom rybárskom mestečku Izola. Časť pobrežia tvoria vyššie útesy, ktoré poskytujú skvelý výhľad na celú riviéru. Vhodná je pre turistov, ktorí hľadajú prepojenie domácej kultúry s kúskom Talianska.

Leto plné festivalov

Piran Poslednú piatu pláž nájdete pri najznámejšom slovinskom pobrežnom meste Piran. Nachádza sa na predmestí a domáci sa tam chodia radi prechádzať. Nejde o čistú pieskovú pláž, ale ponúka vám niekoľko dobrých miest na prechod do mora a plávanie. Architektúru mesta Piran poznačili rakúske a benátske vplyvy. Vďaka tomu si môžete pozrieť viacero zaujímavých pamiatok, ktoré vám vystačia na bohatý program jednodňového výletu.

Slovinská riviéra je veľmi obľúbená aj vďaka bohatému spoločenskému životu. Najmä v lete sa tam koná množstvo zaujímavých festivalov, ktoré pomáhajú tunajšiemu turizmu. V júni organizujú najobľúbenejší farmársky festival, ktorý je oslavou domáceho vína a olív. Na prelome júna a júla si vychutnáte veľké jazzové dni. Počas celej sezóny tam pravidelne organizujú letné divadlá pod holým nebom a navyše na konci mája môžete navštíviť malý filmový festival. Od konca júla počas dvoch týždňov organizujú festival plný hudobných a tanečných podujatí. Dva augustové dni patria rybárom, ktorí vám okrem svojich úlovkov pripravia tiež veľa zábavy. Posledné dva augustové a prvý septembrový týždeň sa koná festival vážnej hudby, ktorý je poctou Giuseppemu Tartinimu.

Viac informácií na:

Najobľúbenejšou časťou je námestie Tartinijev Trg, ktoré sa nachádza len na skok od prístavu. Dominujú mu farebné fasády domov a vysoká Lines | 2018

11


povestná piesková prekážka na 17.jamke na Starom ihrisku St. Andrews

VITAJTE V ŠKÓTSKOM ST. ANDREWS – KOLÍSKE GOLFU

Text a foto Miroslava Dulova www.mdgolfphoto.com

Po priamom lete do hlavného mesta Škótska – Edinburghu asi po hodine jazdy po malebnej pobrežnej ceste prichádzame do kolísky golfu do St. Andrews. Pre nadmerný záujem o hru na štyroch ihriskách priamo v St. Andrews v  ich tesnej blízkosti vybudovali ďalšie ako napríklad Castle Course juhovýchodne od mestečka St. Andrews. Old Course (Staré ihrisko) je jedným z troch historických ihrísk a New Course (Nové ihrisko) a Jubilee (Jubilejné) už majú tiež viac ako sto rokov. 12


hrad v Edinburghu

podvečer na ihrisku s výhľadom na St. Andrews

C

estou na Old Course zisťujeme, že v St. Andrews žije golfom asi všetko. Je tu Linksová ulica, Golfové námestie aj Golfový hotel. Pred klubovým domom na Old Course, do ktorého majú vstup povolený len členovia a dámy sa až od roku 2014 už konečne môžu uchádzať o členstvo v  klube, sa okolo prvej a osemnástej jamky pohybuje veľa zvedavcov. Cez jamky prechádza aj cesta a dráha poslednej osemnástej jamky je celkom tesne pri ceste, na ktorej parkujú autá a okrem nich sa tu pohybujú aj zvedaví chodci. Golfisti sa musia veľmi sústrediť pri odpale, veď nervozita pramení istotne aj zo vstupu do golfového kráľovstva. Hrať na tomto ihrisku nie je jednoduché. Dopyt po hre ďaleko prevyšuje možnosti a tak sa zaviedol systém losovania. Možno sa prihlásiť do 14. hodiny predchádzajúci deň a pri troške šťastia vás môžu vylosovať. Na ihrisku nemožno používať elektrické vozíky ani kolieska a tak sú nevyhnutnosťou nosiči. Nosič nosí len jeden vak a tak sa po ihrisku pohybujú veľké osemčlenné skupi-

ny. Druhou možnosťou, ako sa dostať ku hre na Old Course, je privstať si ráno okolo šiestej hodiny a trpezlivo čakať pred domčekom všemocného štartéra, ktorý rozhodne o tom, či budete alebo nebude hrať. Ak chcete hrať sám, ešte nebudete mať vyhraté, ak má čas rezervovaný trojčlenná skupinka, môže vás odmietnuť, aby ste sa k nim pripojili. Treba sa pripraviť aj na trochu iný spôsob hry, povrch ihriska je mimoriadne tvrdý a údery treba hrať inak ako z mäkkej ferveje, veď od roku 1553 ihrisko zavlažoval dážď a „kosili“ ho ovce. Za hru na starom ihrisku zaplatíme vo vysokej sezóne 180 libier, plus poplatok za nosiča. Spoločnosť golfistov v St. Andrews založená v roku 1754 o osem rokov neskôr premenovaná na Royal and Ancient Golf Club rozhoduje vo výbore pre pravidlá o golfových pravidlách, ktoré budú konečne zjednodušené a modernizované v roku 2019. V tesnej blízkosti klubového domu Old Course možno navštíviť Britské múzeum golfu (vstupné Lines | 2018

13


Cestovanie

17. jamka na Old Course ihrisku v St. Andrews

na ihrisku Kingsbarns

8,50 libier), ktoré bolo nedávno prestavané a pribudla nová kaviareň. Zbierky - 17 000 zbierkových predmetov zahrnujú aj dary od najlepších golfistov – drajver od Loreny Ochoa a Padraiga Harringtona, vedžka a rukavica z turnaja Open 2006 od Tigera Woodsa. Múzeum vlastní aj peknú zbierku strieborného riadu. Za návštevu stojí aj najstarší golfový obchod Toma Morrisa z roku 1848. Pre úplnosť uvádzam ďalšie golfové ihriská v tesnej blízkosti St. Andrews: Kittocks (poplatok za hru 95 libier), ktoré ponúka nádherné pohľady na piesočnaté pláže St. Andrews, Kingsbarns (poplatok za hru do konca apríla 224 libier, poplatok za nosiča 55 libier + prepitné) s úžasnými pohľadmi na Severné more zo všetkých 18 jamiek, ktoré patrí do stovky najlepších ihrísk 14

obchod Toma Morrisa v St. Andrews z roku 1848

na ihrisku Castle Course

na svete, Torrance, ktoré patrí k tým najlepším v Škótsku a ihrisko Castle Course (poplatok za hru 120 libier), ktoré sa dostalo do zoznamu 100 najlepších ihrísk na svete len niekoľko mesiacov po otvorení. Ak sa venujete golfu, potom návštevu kolísky golfu v škótskom St. Andrews možno len odporučiť. Treba však rešpektovať miestne pravidlá, napríklad ihrisko Kingsbarns má prísne požiadavky na hendikep a hráčom s vyšším hendikepom jednoducho vstup na ihrisko nepovolia. Z dôvodu neutíchajúceho záujmu o hru si treba cestu zabezpečiť s dostatočným časovým predstihom.


GSA Air Mauritius, PoĹĄtovĂĄ 1, 811 06 Bratislava Tel: +421 252 622 375 Email: GSAslovakia@airmauritius.com


NEOBJAVENÝ RAJSKÝ KÚT CHORVÁTSKA – OSTROV ŠOLTA Veľa Slovákov stále nedá dopustiť na letnú dovolenku v Chorvátsku a vyberajú sa tam pravidelne každý rok. Celá krajina ponúka množstvo zaujímavých miest, ktoré môžete vždy obmieňať za nejaké nové nepreskúmané lokality. Pri tak veľkom návale turistov je však čoraz náročnejšie nájsť ešte niečo neopozerané a s príjemnou domácou atmosférou. Ostrov Šolta je presne jednou z takýchto pekných častí tejto úžasnej krajiny.

Dostanete sa tam loďou zo Splitu Ostrov Šolta sa nachádza v blízkosti susedných ostrovov Brač a Hvar. Rozlohou je však výrazne menší, vďaka čomu ponúka väčšie súkromie. Nenavštevujú ho veľké davy turistov a skôr sa dostanete do kontaktu s domácou kultúrou a srdečnými obyvateľmi. Na pevnine to má najbližšie k Splitu, cestu do Chorvátska si preto naplánujte do tohto mesta. Z Bratislavy je to cez Maďarsko niečo menej ako 800 kilometrov a cesta trvá približne osem hodín. V Splite môžete odparkovať auto na stráženom parkovisku a potom sa už loďou vyberte priamo na ostrov. Šolta je od pevniny vzdialená len 20 kilometrov, takže kedykoľvek sa môžete vrátiť späť a vybrať sa na jednodňový výlet niekam v okolí. 16


Najkrajšie pláže nájdete na juhu Ostrov Šolta vďaka malej rozlohe umožňuje, aby ste ho počas jednej dovolenky preskúmali kompletne celý. Aj domáci odporúčajú ísť každý deň na inú pláž, pretože sa tam nachádza veľa nádherných zákutí a bola by škoda, keby ste o ne prišli. Najkrajšie lokality nájdete na juhu - majú nádhernú tyrkysovú vodu, pekné piesočné brehy a taktiež malé prímorské jaskyne. Jedna z najobľúbenejších pláží je Šešula. Okolo nej sa nachádzajú menšie útesy s porastom, často tam kotvia malé loďky, sú tam aj klasické miesta pre plavcov a v jej blízkosti je viacero podnikov. Zaglav je zase ako stvorená na krátky výlet. Na tomto pobreží sa nachádzajú malé kamenné domčeky rybárov, ktoré tomu všetkému dodávajú očarujúcu atmosféru. Gornja Krušica sa zase nachádza v opustenej oblasti a je vynikajúca na plávanie. Zároveň je tam jeden z najvyšších bodov ostrova, takže sa môžete tešiť aj na skvelú vyhliadku.

Miesto pre aktívne dovolenky Šolta je ideálna najmä pre aktívnych dovolenkárov. Do veľa miest sa dostanete len vďaka bicyklu. Cesty sú veľmi dobre zjazdné a sami budete pánmi svojho výletného plánu. Na ostrove ani

nebudete potrebovať auto, pretože z jeho jednej strany na druhú je to len 20 kilometrov. Na viacero vychádzok sa môžete vybrať dokonca aj pešo. Príroda je tam nádherná, dedinky sú blízko seba, takže vždy po ceste nájdete nejaké iné zaujímavé miesto. Popri pobreží môžete vyjsť na viaceré vyhliadky na krásnych útesoch. Vďaka čistej vode pri pobreží sa výborne darí aj potápačom. Tí sa môžu tešiť na pestrý podmorský svet. Viaceré lokality sú vynikajúce pre plavcov a na Šolte je veľmi obľúbený kajaking, keď pokojne môžete postupne preplávať okolo celého ostrova. Všetky pomôcky na jednotlivé aktivity si môžete zapožičať priamo na mieste.

Tajomný poklad kráľovnej Teuta Na ostrove síce nenájdete žiadnu väčšiu pamiatku, môžete sa však tešiť na niekoľko malých atrakcií. Veľmi zaujímavé sú malé kamenné domčeky prvých pôvodných obyvateľov, ktoré sa nachádzajú aj vo voľnej prírode. Veľmi pekné sú rímskou architektúrou inšpirované vily, ktoré uvidíte najmä popri mori. Najviac turistov lákajú pozostatky hradu Mir, ktorý sa nachádza v blízkosti pláže Senjska. S ním sa spája jedna zaujímavá legenda o kráľovnej Teute. Podľa nej mala táto Lines | 2018

17


panovníčka zakopať v okolí poklad, ktorý zatiaľ ešte nikto neobjavil. K Teute vzhliadajú aj miestni rybári. Keď veľmi túžia po nejakej veci, tak celý svoj úlovok obetujú pre túto kráľovnú a hodia ho naspäť do mora. Ona im to za odmenu pomôže splniť. Najväčším a zároveň aj akýmsi hlavným mestom ostrova je Grohote, kde nájdete všetky potrebné hlavné služby.

Gastronomické zaujímavosti na Šolte Vďaka vynikajúcej pôde a prímorskému prostrediu sa na ostrove darí pestovaniu tmavého viniča. Domáci sa konkrétne špecializujú na odrodu Dobričić, ktorá je známa sýtou farbou a výraznou chuťou. Druhá veľká tradícia sa viaže k vyrábaniu olivového oleja. Niektoré stromy majú podľa predpokladov viac ako tisíc rokov. Takmer celý proces počnúc zberom robia ručne, takže olej má vysokú kvalitu. Do tretice je Šolta známa vďaka včelárskej tradícii, ktorú založili v 19. storočí. 18

Podľa viacerých turistov tam produkujú jeden z najlepších medov v Európe. Všetky domáce produkty si môžete kúpiť na malých dedinských trhoch. V reštauráciách sa špecializujú na prípravu rýb a morských živočíchov. Veľmi radi grilujú a nechýbajú ani chuťovky z chorvátskej kuchyne.

Výlety na okolité ostrovy Počas dovolenky istotne využite skvelú polohu Šolty, vďaka ktorej si môžete pozrieť aj susedné zaujímavé ostrovy. Tie sú rozlohou väčšie a neponúkajú už to pekné čaro menších oblastí, ale nájdete tam viacero atrakcií a taktiež zaujímavé prírodné lokality. Najbližšie to máte na ostrov Brač, ktorý je viditeľný už z južného pobrežia. V tom prípade môžete presvedčiť aj niektorého z miestnych rybárov, ktorý vás tam môže priamo zaviesť. O niečo ďalej je ostrov Hvar, na ktorý sa dostanete lodnou dopravou cez Split a keď si chcete užiť dlhšiu plavbu, choďte až na Korčulu.


Cestovanie

Nevídaná hračka prírody

VODOPÁD POD MORSKOU HLADINOU Príroda si pre nás často pripravila veľmi zaujímavé prekvapenia. K tým najfascinujúcejším patrí neveľký kúsok mora pri ostrove Maurícius. Je to jediné miesto na svete, kde môžete vidieť vodopád pod morskou hladinou. Aj keď to s ním také jednoznačné nebude... KOMBINÁCIA LUXUSU A MALEBNOSTI Maurícius je ostrovný štát v Indickom oceáne, ktorý sa nachádza neďaleko Madagaskaru, asi 2000 kilometrov od juhovýchodného pobrežia Afriky. Ostrov objavili ako prví Arabi (975), Európanom jeho krásu sprostredkovali Portugalci (1510). Od tej doby Maurítius striedavo kolonizovali aj Francúzi, Holanďania a Briti. V roku 1968 ostrov konečne získal nezávislosť v roku 1968 a od roku 1992 je Maurícius republikou. Dnes ho turisti vyhľadávajú najmä pre ojedinelú kombináciu luxusných turistických rezortov a malebných mestečiek, akú nenájdu nikde inde.

NAJORIGINÁLNEJŠÍ VODOPÁD NA SVETE Najfascinujúcejším miestom je však okolie Le Morne na juhozápade ostrova, kde sa dá vidieť jedinečný „podvodný vodopád“. Jeho ilúziu vytvárajú nánosy

bahna a piesku, ktoré sa presúvajú z plytšieho dna popri podvodnom útese hlbšie. Tento efekt sa dá pozorovať aj z brehu, pohľad z helikoptéry či lietadla je však zážitkom na celý život.

ÚKRYT STROSKOTANCOV Vo výške 556 metrov nad „vodopádom“ sa týči monolit Le Morne Brabant, ktorý dal pomenovanie celému polostrovu. Jeho vrchol má rozlohu dvanástich hektárov a je spolu s okolím zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Viac informácií nájdete tu:

Robustná hora Le Morne slúžila v 18. storočí ako úkryt pre otrokov, utečencov a stroskotancov. Obklopujú ju ťažko dostupné zalesnené útesy, ktoré veľmi dobre chránili malé osady utečencov na vrchole. Hora má preto doteraz veľký význam pre krajiny, odkiaľ sem nešťastníci prichádzali – africká pevnina, Madagaskar, India a juhovýchodná Ázia. Lines | 2018

19


Náš Tip

Byť fit a byť zdravý nie je vždy to isté, to si povedzme hneď na začiatok. Kedy sa však kondícia stáva nezdravou? Je to vôbec možné?

20

ZDRAVIE vs.

Z

dravie sa vo všeobecnosti definuje ako celková telesná pohoda s normálnou funkčnosťou orgánov a systémov vrátane pocitov. Kondícia je oveľa komplikovanejšia. Kilian Jornet má 167,6 cm a váži približne 55 kg. Eddie Hall má 190,5 cm a zhruba 178 kg. Obaja sú vrcholoví atléti. Prvý je svetový ultramaratónový šampión a rekordman, ktorý má na konte okrem iného aj Mount Everest. Druhý v roku 2017 získal titul najsilnejšieho muža sveta, keď v mŕtvom ťahu zvihol fenomenálnych 500 kg. Oboch mužov by sme mohli označiť ako fit, obaja sú vo svojich odvetviach mimoriadne úspešnými atlétmi. Jornet sa však pri svojich terénnych dobrodružstvách pravidelne vystavuje riziku smrti. Svoj pokus o zdolanie Everestu dokončil bez použitia kyslíkovej bomby a bez istenia. Hallova ohromná postava si vyžaduje denný prísun okolo 10 000 kalórií a privodil si spánkové apnoe, pre ktoré musí spávať s kyslíkovým prístrojom. Toto sú, samozrejme, prehnané prípady, no presne ilustrujú často ťažko stanoviteľný hraničný bod medzi zdravím a kondíciou. Ukazujú nám, že pozitívny vzťah medzi nimi

nemôže existovať donekonečna, a to sa týka aj bežných bežcov.

Môže byť kondícia nezdravá? Nič z toho, čo sme spomenuli, neznamená, že cvičenie je pre vaše zdravie zlé. Vzťah medzi zdravím a kondíciou je nepopierateľný a cvičenie pre vás jednoducho je dobré. Netreba azda hovoriť, že pravidelný pohyb prospieva srdcovo-cievnej sústave posilňovaním srdcového svalu, znížením tepu a udržiavaním elasticity stien artérií. Spaľuje tuk, buduje svalovú hmotu a zlepšuje vitalitu. Keď cvičíme v skupinách, pomáha nám utužovať vzťahy. Pravidelné cvičenie je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako byť zdravší, šťastnejší a viac fit. Zdá sa však, že existuje bod zlomu, v ktorom má už kondícia negatívny vplyv na vaše zdravie. Je to spôsobené pričastým alebo príliš intenzívnym tréningom, alebo oboma naraz. V krátkodobom horizonte to môže mať za následok oslabenie imunity a zvýšený pocit únavy. Podľa výskumu uverejnenom v časopise Running Immunology bežci vstupujú do stavu zníženého


Váš tréning by mal teda zahŕňať aj dni povinného odpočinku. Vynútený oddych umožní telu a mysli, aby sa zregenerovali. Pôsobí to ako obranný mechanizmus. Ľudia sa nechávajú uniesť prísnym dodržiavaním tréningového programu, pričom nenačúvajú svojmu telu. Výskum uverejnený v Journal of the American College of Cardiology to ešte zdôrazňuje. Zistilo sa, že ľudia, ktorí to s cvičením preháňajú, môžu jeho pozitívne účinky zmariť a nebudú na tom o nič lepšie ako ľudia, ktorí necvičia vôbec. Treba však pripomenúť, že štúdia sa zameriavala iba na zdravie srdca, nie na ďalšie nespočetné plusy, ktoré pravidelné cvičenie prináša, v porovnaní

s účastníkmi výskumu, ktorí necvičili. Všetok výskum mieri k jedinému záveru: intenzívne cvičenie bez dostatočného odpočinku je pre vaše telo kontraproduktívne. Pre trailového bežca Roryho Colemana to bola veľmi trvdá lekcia. Po tom, čo sa vzdal alkoholu a cigariet v prospech dosiahnutia telesnej zdatnosti, Coleman s chuťou lámal rekordy. Pokoril stovky maratónov a ultramaratónov. No čoskoro po zdolaní svojho trinásteho Marathon des Sables, ho skolil Guillain-Barrého syndróm. Je to vzácne ochorenie, pri ktorom váš imunitný systém útočí na periférnu časť nervovej sústavy. Približne 30 percent postihnutých je paralyzovaných od krku nadol, keďže syndróm úplne imobilizuje svalovú sústavu. Pôvod tohto ochorenia je zatiaľ neznámy, ale v Colemanovom prípade nebudeme musieť príliš namáhať našu predstavivosť, keď povieme, že jeho imunitný systém oslabený neúprosným tréningom bol náchylný na infekcie. Našťastie je na ceste k zotaveniu. Jeho prípad však zostáva silnou pripomienkou možných hrozieb pretrénovania.

imunitného odporu po dlhšie trvajúcom cvičení, teda takom, ktoré trvá 90 a viac minút. Oveľa závažnejšie sú však dlhodobé účinky. Mnohé štúdie dokázali, že namáhavá fyzická aktivita zvyšuje hladinu srdcových biomarkerov, ktoré sa spájajú so zníženou funkciou srdca. V tomto prípade namiesto toho, aby bol vytrvalostný tréning prínosom, môže skôr viesť k ohrozeniu zdravia vášho srdca.

96

st

n

KONDÍCIA

TRÉNINGOVÝ PLÁN NA 5 KM

KOMPLETNÁ PRÍPRAVA NA VAŠE PRVÉ PRETEKY str. 24

2/2018 MÁJ - JÚN 3,90 € I 99 CZK

AKO NAPRAVIŤ nesprávny bežecký štýl? Pomôžeme vám zistiť, čo vám pri behu ničí zdravie

Začíname s trailovým behom

KLINIKA Ako na bežecké koleno?

PRERUŠOVANÝ PÔST JE VHODNÝ AJ PRE BEŽCOV?

Dočítate sa na strane 50

Kompletný návod na beh v teréne pre začiatočníkov

STE VO FORME? OTESTUJTE SA 6 jednoduchých testov vašej kondície

21

UŽITOČNÝCH TIPOV A RÁD PRE BEŽKYNE

Viac informácií nájdete v magazíne Running

Lines | 2018

21


Náš Tip

Zamyslite sa Potenciálne katastrofické následky prehnaného trénovania sa však neobmedzujú iba na fyzické zdravie. Pretrénovanie je fyziologický problém, ktorý vplýva na mäkké tkanivá, kosti a na imunitný systém. Závislosť od cvičenia je úplne samostatný fenomén, ktorý nie je o nič menej nebezpečný. Závislosť od cvičenia nielenže nedovoľuje vášmu telu oddychovať, ale zahŕňa aj chronické pokrivenie pohľadu na význam cvičenia pre zdravý život. Pod závislosťou od cvičenia nemyslíme pocity viny pri vysedávaní na gauči preto, že nie ste vonku na bežeckej dráhe. Všetci mávame občas zlé svedomie po zjedení porcie pre celú rodinu. Ak však pravidelne cítite úzkosť, že necvičíte alebo necvičíte dostatočne a tieto pocity začnú ovplyvňovať vaše dennodenné rozhodnutia, potom by ste mali svoj vzťah k cvičeniu prehodnotiť. Stavy ako svalová dysmorfia a ortorexia − úzkosť z vlastného telesného výzoru a prehnané úsilie o zdravú životosprávu − sú na vzostupe aj vinou sociálnych médií. Keď je váš instagram zahltený filtrovanými obrázkami zdravo vyze22

rajúcich atletických ľudí so žiarivými úsmevmi na tvárach, je ťažké necítiť sa rozpačito pre svoj vlastný tréningový režim. Aj keď sociálne médiá dokážu ľudí inšpirovať, výskum uverejnený v Body Image zistil, že opakované porovnávanie sa s týmito idealizovanými obrazmi môže v skutočnosti znížiť naše vnímanie toho, čo je dosiahnuteľné. Zdá sa, že kondícia môže byť pre naše zdravie problémom, aj keď práve necvičíme. Toto je, samozrejme, veľmi zovšeobecnené tvrdenie. Bolo opakovane preukázané, že cvičenie pozitívne vplýva na mentálne zdravie vďaka odstráneniu symptómov úzkosti a depresie, uvoľňovaniu dopamínu a znižovaniu hladiny škodlivého kortizolu. Nie je to kondícia, ktorá škodí zdraviu, ale náš postoj k nej. Pravidelné cvičenie je jednoznačne prospešné ako pre fyzické, tak aj pre mentálne zdravie. Rovnako ako pri iných veciach, aj tu platí, že všetko treba robiť s mierou. Je kľúčové nezabúdať na to, že hoci cvičenie rozhodne stojí za úsilie, ide o návykovú aktivitu a predstavuje len časť komplexného zdravého životného štýlu.


Dokonalý mix Máte pocit, že by ste si mali dať s behaním pauzu? Vyskúšajte doplnkovú športovú aktivitu. Tými najefektívnejšími spôsobmi, ako zdokonaliť svoj beh bez behu samotného, sú plávanie, cyklistika, jóga či vzpieranie. Zmena v tréningu navyše zabezpečí, že sa váš mozog nezačne pri opakujúcej sa aktivite nudiť.

Optimalizujte svoje zotavenie Dopriať telu a mysli odpočinok je kľúčom k harmónii medzi zdravím a kondíciou. Tu je niekoľko aktivít, ktoré vám pomôžu.

Plávanie Mnoho zranení počas behu spôsobujú opakované nárazy chodidiel na tvrdú podložku. Po náročnom tréningu teda zájdite pre zmenu na plaváreň a zaplávajte si v nízkej intenzite.

Jóga

z najefektívnejších spôsobov, ako sa zotaviť po náročnom tréningu. Zdokonalenie vášho pozdravu slnku vám zlepší vitalitu a tiež podporí pocit celkovej pohody.

Chôdza Nový výskum z Rakúska naznačuje, že aj keď sa horská turistika považuje za náročnú aktivitu, skutočná námaha je pri nej oveľa menšia. To z nej robí skvelý nástroj na odstránenie kyseliny mliečnej z nôh po náročnom tréningu.

Penový valec Myofasciálna masáž, ktorú si môžete urobiť aj sami, teda masáž penovým valcom, je proces uvoľňovania uzlov v stuhnutých svaloch a znecitlivenia nervových zakončení, čoho cieľom je úľava od bolesti. Dôkladne valcom premasírujte postihnuté miesta, ale netlačte naslepo na boľavé svaly. Mohlo by to viesť k poraneniu.

Ak nerozoznáte polohu stromu od pozície dole pozerajúceho psa, je načase, aby ste dobehli zameškané. Jóga je in a bezpochyby je jedným Lines | 2018

23


Náš Tip

Zdroj: asolo.sk, outdoorguide.sk

AKO SI VYBRAŤ TURISTICKÝ BATOH? Zlé rozhodnutie pri výbere batoha môže zapríčiniť, že z príjemného výletu sa stane nočná mora. Ak potrebujete batoh na viacdňové hrebeňovky, ľahké výlety do okolia, cyklovýlety, alebo len na rekreačné behanie v okolí, ponúkame zopár rád, ako na to a čo je najlepší vyber

24


Balančný doťah, popruh

Kompresné doťahy, popruhy

Chrbtový systém Ramenný popruh Hrudný popruh Hrudný doťah, popruh

Bedrový stabilizátor

Objem batoha S účelom využitia úzko súvisí objem batoha. Je určený podľa vnútorného objemu v litroch. Na jednodňové túry nám bohato vystačí batoh do 35 l. Na viacdňové túry, na túry s viacerými osobami to môžu byť batohy do 50 l. Niekoľko dňové náročné hrebeňovky, dlhšie expedície, tam treba zvoliť batoh o objeme 60 l a viac. Veľmi dôležité je si vždy premyslieť čo všetko potrebujem a čo nepotrebujem. Menší batoh môže mať výhodu v tom, že nás nepriamo prinúti šetrne sa zbaliť a tým šetriť aj náš chrbát. Preto pri každom balení netreba zabúdať na najdôležitejšiu vec, že batoh si vždy ponesiem sám.

Nosný systém Nosný, často nazývaný aj chrbtový systém, je najdôležitejšou časťou batoha. Rozhoduje o tom, ako sa nám batoh bude na chrbte nosiť. No nie len to. Chrbtový systém slúži aj k prerozdeleniu hmotnosti batoha s nákladom medzi

Materiál G 1000 ECO Všetky výrobky z materiálu G-1000® sú určené na dlhodobé nosenie, takže nový výrobok budete využívať veľmi dlho a tým šetríte životné prostredie. Materiál G-1000® Eco Materiál G-1000® je v rešpektovaní prírody ešte dôslednejší, pretože pochádza zo zmesi organickej bavlny a recyklovaného polyestru.

popruhy batoha a bederné pásy. Najideálnejší je nastaviteľný chrbtový systém, ktorý si vieme nastaviť ako potrebujeme. Vie totiž zabezpečiť správnu polohu batohu na chrbte. Tá sa dá nastavovať aj počas samotnej chôdze. Praktický všetky dnešné moderné batohy ho obsahujú. Ďalšou, dnes už neodmysliteľnou súčasťou batohov sú bederné pásy. Ich hlavnou funkciou je prenos časti hmotnosti nákladu z pliec na bedrá. Bederné pásy môžu niesť až 2/3 hmotnosti nákladu. Pomáhajú ale aj pri zabraňovaní kymácaniu sa batoha zo strany na stranu. Nie menej dôležitú úlohu ďalej zohráva kvalita materiálu z ktorého je batoh zhotovený. Dostatočne mäkké nosné popruhy a plocha, ktorá prichádza do styku s chrbátom. Priedušnosť materiálu, čiže ako kvalitne bude chrbát odvetrávaný. Odvetrávanie je vyriešené zabudovaním sieťoviny do chrbtového systému.

Lines | 2018

25


Náš Tip

Materiál Batohy sú už v dnešnej dobe vyrábané z kvalitných materiálov / G-1000 Eco a z G-1000 HeavyDuty Eco/, takže nejaké svojvoľné pretrhnutie batoha len tak nehrozí. Ak však dôjde k jeho pretrhnutiu, tak je to zväčša zapríčinené nekvalitnými švamy. To sú najslabšie miesta batohov. Pred kúpou si tieto miesta treba vždy poriadne prekontrolovať.

Konštrukcia batohu Batohy bez konštrukcie – to sú prevažne batohy menších objemov, zvyčajne do 50 l. Ako výstuhy sa tu používajú penové materiály. Tu je vetranie zabezpečené kanálikmi vytvorenými v čalúnení – polstrovaní. Batohy s vnútornou konštrukciou – sú dnes najpoužívanejšie. Prakticky všetky batohy nad 50 l obsahujú tento typ konštrukcie. Krosná – v minulosti boli u nás veľmi rozšírené, dnes sa používajú už veľmi málo. Pritom sú najvhodnejšie na nosenie ťažkých materiálov. Dôkazom je ich neustále používanie nosičmi vo Vysokých Tatrách. Počas aktívneho používania batoha si človek uvedomí, že nemusí slúžiť len na transport vecí, ale má aj iné, zaujímavé využitie. Napríklad ako opierka pod hlavu pri oddychu počas putovania, ako operadlo, či podsedák počas dlhých ciest v preplnených vlakoch, či čakaní v čakárňach. Pomoc s ťažkým batohom niekomu môže viesť k spoznaniu nových ľudí.

Ako nastaviť batoh Povolením nosných a balančných doťahov sa batoh odkloní od chrbta a umožní prúdenie 26

vzduchu a ochladenie chrbta. Náklad ale nebude úplne stabilný. Pritiahnutím nosných a balančných doťahov sa zmenší medzera medzi batohom a chrbtom a batoh sa stane stabinejším. Ak pritiahnete balančné popruhy až do tej miery, že sa nosné popruhy nadvihnú, tlak sa presunie na hrudník a uvoľnia sa ramená. Môžu nastať situácie, keď je dobré si túto možnosť zvoliť a zmierniť tak tlak na ramená. Ak máte kratší chrbát, možno budete potrebovať posunúť sponu uchytenia balančných popruhov smerom dopredu na popruhu, tak aby si balančný popruh zachoval správny uhol. Optimálny sklon je 30 - 45°. Ak cítite efekt pri priťahovaní a povoľovaní balančných popruhov je nastavenie v poriadku, aj keď nie je dodržaný optimálny uhol. U niektorých batohov nájdete na každej strane bedrového popruhu prídavné doťahy bedrového stabilizátora. Ich dotiahnutím sa batoh pritiahne k bedrovej časti chrbta a stabilizuje sa spodná časť batohu. Doťahy nastavte podľa pocitu tak, aby batoh pohodlne sedel. Počas túry budete pravdepodobne doťahy nastavovať v závislosti od terénu. Pri modeloch vybavených TFX technológiou sa môže pevným pritiahnutím doťahov zablokovať funkcia Torso Motion. Úplne nakoniec zapnite a pritiahnite hrudný popruh. Jeho posadenie je väčšinou 5 - 8 cm pod kľúčnou kosťou. Správnu ruku pri výbere a veľa zaujímavých zážitkov s novým batohom!


Test

TEST BATOHU FJÄLLRÄVEN ABISKO HIKE 35 Náš časopis je vo väčšej miere zameraný na cestovanie a turistiku. A keďže sa riadime heslom: Dva krát rež a raz meraj a naším mottom je: Testujeme na ľuďoch a nie na zvieratách - v redakcii In Drive magazínu Slovak Lines sme sa rozhodli vyskúšať a zároveň i otestovať ruksak, ktorý sa skôr využíva na fyzicky ľahšie a časovo menej náročné výlety do okolia – batoh Fjällräven Abisko Hike 35

Č

o už v redakcii dávno vieme je, že turistické pomocky a materialy môžeme testovať rôznymi spôsobmi. Napríklad s vedeckým prístupom a postupom – s  použitím rôznych sofistikovaných prístrojov na skúšku ťahu, tlaku, oteru, priepustnosti a ďalších vedeckých metód dostupných laboratórií a certifikovaných skúšobní.

Napriek tejto jedinečnej možnosti sme sa rozhodli inak ! Vybrali sme si inú alternatívu: vyskúšať ruksak tým najlepším dostupným a vedeckým spôsobom – na sebe a v najväčšom laboratóriu sveta – v prírode !

Viacej informácií o produktoch Fjällräven nájdete tu: Lines | 2018

27


Test

Pláštenka do dažďa

Názov: Fjällräven Abisko Hike 35 Počet testovacích dní : 2 Testovacia oblasť: Považský Inovec, chrbty a plecia respondentov. Počet respondentov a chrbtov: 22 Organizátor: Slovensky TrekLand Garant a výrobca produktu: Švédsky Fjallräven

Čo sme sledovali a testovali ? Vyhovujúci chrbtový systém, ktorý dokonale odvetráva a je ergonomicky správne nastavený. Kvalitné prepracovanie zipsov, zadný výstup pre camelback, flaša, fotoaparát. Možnosti a úchyty pripevnenia z vonku na karimatku a turistické paličky Či obsahuje integrovanú pláštenku pre prípad nepriazne počasia Ako sme testovali, nájdete tu:

28

Hmotnosť batohu

Použitie kvalitných materiálov na namáhané časti. Kvalitne prešité švy, prípadne použitie materiálov ako napríklad: G-1000 Eco a z G-1000 Heavy Duty Eco Dôležitou súčasťou batohu sú výstuhy (vnútorné, vonkajšie) a rôzne popruhy, upináky a bederné pásy. Bederný pás prenáša podstatnú časť hmotnosti nášho nákladu a zabraňuje tzv. kymácaniu batohu na strany.

Výsledok testu Fjällräven Abisko Hike 35 Ľahký a flexibilný batoh na turistiku s ľahkou váhou. Vyrobený z odolného materiálu G-1000 Eco a z G-1000 HeavyDuty Eco z recyklovaného polyesteru a organickej bavlny. Pohodlný na nosenie, s jemne vypchatými ramennými popruhmi, bedrovým pásom a ľahkým rámom, ktorý znižuje celkovú váhu. Vďaka úzkemu profilu a tvaru je výborným riešením na rýchle jednodňové výlety,


Balančné a doťahové popruhy

ale zároveň je dostatočne priestranný a stabilný, aby uniesol aj vybavenie potrebné na niekoľko nocí. Praktický aj na cestovanie; keď je prázdny, môžete ho poskladať takmer naplocho a uložiť do väčšej tašky. Hlavná priehradka sa plní zhora a dodatočný zips na jej pravej strane vám umožní rýchly prístup k obsahu. Batoh má bezpečnostné vrecko vo vnútri hlavnej priehradky. Vrchný poklop môžete nadvihnúť – napríklad na uloženie karimatky, a navyše má dve vrecká. Predné vrecko so zipsom a bočné vrecko, ktoré sa dá zväčšiť a prispôsobiť popruhmi, vám umožní uložiť fľašu s vodou tak, že ju budete mať stále poruke. Batoh má aj držiaky na trekingové palice s uťahovacím zapínaním na sťahovateľnom popruhu na ľavej strane, ako aj pútka na bedrovom páse na upevnenie puzdra fotoaparátu, ktoré sú ľahko dostupné. Batoh je kompatibilný s hydratačným systémom (nie je súčasťou). Materiál je povoskovaný a odolný voči vlhkosti, a súčasťou je aj pláštenka proti dlhotrvajúcim dažďom.

Bočný otvor pre uľahčenie prístupu do ruksaku

Dôležité bederné pásy so systémom odvetrávania

Kvalitne spracované švy

Redakcia Slovak Lines, batoh Fjällräven Abisko Hike 35 jednoznačne odporúča na krátke vylety do dvoch dní. Lines | 2018

29


Biela pláž – Hyams Beach, Austrália

10

NAJKRAJŠÍCH FAREBNÝCH PLÁŽÍ NA SVETE Typickou farbou piesku je žltá, ktorá vzniká na základe zmesi zvetraných hornín. Príroda je však veľká majsterka a vo svete pripravila niekoľko výnimiek. Na týchto plážach nebudete veriť vlastným očiam.

30


Purpurová pláž – Pfeiffer Beach, USA

Biela pláž – Hyams Beach, Austrália Biela farba piesku vzniká vďaka zastúpeniu kremeňa. Ten sa nachádza aj v bežnom žltom piesku, no keďže je tam v malej miere, vytvára len jemný odlesk. Keď je ho však veľmi veľa, zmení odtieň piesku na podstatne svetlejší. Pláž Hyams je navyše výnimočná v tom, že obsahuje len pozostatky veľmi čistého kremeňa. Vďaka tomu sa dostala do Guinnessovej knihy rekordov ako najbelšia pláž na svete. Počas slnečných dní vytvára rovnaký efekt ako sneh, preto pri jej návšteve nesmiete zabudnúť na slnečné okuliare.

Purpurová pláž – Pfeiffer Beach, USA V tomto prípade nie je odtieň piesku až natoľko výrazný a purpurová farba je iba v niektorých lokalitách, prináša však mimoriadne zaujímavý kontrast voči okoliu. Pláž Pfeiffer získava svoje

ojedinelé sfarbenie vďaka vysokej prítomnosti mangánu v kameni granáte, ktorý sa nachádza v okolitých skalách.

Hnedá pláž – Rockaway Beach, USA V Amerike nájdete viacero farebne zaujímavých pláži. Môžu za to najmä rozličné prírodné danosti v jednotlivých lokalitách. V blízkosti San Francisca sa nachádza pláž Rockaway, ktorá má čokoládovo hnedé sfarbenie. To spôsobuje vysoký výskyt uhličitanu vápenatého. Zatiaľ čo iné pláže majú sýto hnedú farbu, ktorú spôsobuje skôr blatová hmota v ich okolí, v tomto prípade ide o čistý a suchý piesok.

Červená pláž – Kokkini Beach, Grécko Láva nemusí sfarbiť piesok iba na čierno. Pokiaľ vo vzduchu oxiduje, môže mať aj červený odtieň. To je dôvod viacerých takýchto Lines | 2018

31


Hnedá pláž – Rockaway Beach, USA

Červená pláž – Kokkini Beach, Grécko

pláží na svete. Na Santorini sa červený piesok vytvára z okolitých skál rovnakého odtieňa. Ako pobrežie postupne zvetráva, zmiešava sa s pieskom a dodáva mu toto neobvyklé intenzívne sfarbenie.

Zelená pláž – Papakolea Beach, USA V okolí pláže Papakolea na Havaji sa nachádza olivín, vzácny minerál zelenej farby. Jeho drobné čiastočky sfarbujú piesok a vytvárajú prírodný unikát, aký inde nenájdete. Smutnou správou však je, že o túto nádhernú pláž raz môžeme prísť. Za vznik olivínu totiž vďačíme sopečnej činnosti, ktorá tam už nie je natoľko intenzívna. Kameň ubúda a kvôli tomu hrozí, že zanikne aj unikátne sfarbenie piesku. Ďalšou výnimočnosťou tejto pláže je vysoký výskyt vodných korytnačiek. 32

Sivá pláž – Shelter Cove, USA Kalifornská pláž má pre zmenu sivé sfarbenie piesku. Tentoraz sa za tým neskrýva činnosť lávy, ale postupné zvetrávanie okolitých skál. Prevažuje tam totiž pieskovec, ktorý dominuje nad ostatnými zložkami piesku. Jeho drobné časti dodávajú Shelter Cove originálny nádych.

Oranžová pláž – Ramla Bay, Malta Vďaka intenzívnemu odtieňu piesku patrí Ramla Bay k najfotografovanejším miestam na Malte. Pláž vznikla vďaka piatim rôznym druhom vápenca, ktorý sa nachádza v tejto oblasti. Niektoré vápencové skaly sú tisíce rokov staré a pochádzajú ešte z éry, keď bolo toto miesto zaplavené morom. Vďaka nim získala ojedinelý farebný odtieň, ktorý sa nenachádza na žiadnej inej pláži.


Zelená pláž – Papakolea Beach, USA

Oranžová pláž – Ramla Bay, Malta

Sivá pláž – Shelter Cove, USA

Lines | 2018

33


Ružová pláž – Harbour Island, Bahamy

Čierna pláž – Playa Negra, Kostarika

34


Ružová pláž – Harbour Island, Bahamy Ružová pláž na Harbour Island ukazuje toto sfarbenie piesku len v niektorých menších lokalitách. Ide totiž o veľmi vzácne spojenie viacerých faktorov, ktoré ponúka tento ojedinelý úkaz. Na jeho vznik potrebujete kremeň, pozostatky mušlí a taktiež prítomnosť dierkavcov. Keďže sa nachádzajú len na malej časti ostrova a ich prítomnosť nie je stála, ružový piesok sa vždy postupne ukazuje na inom mieste.

Čierna pláž – Playa Negra, Kostarika Tak ako v prípade bielych pláží, aj čierny piesok nájdete vo viacerých svetových lokalitách. Výrazný je napríklad na Islande, na Novom Zélande alebo na Havaji. V týchto prípadoch sa môžu za takéto nezvyčajné pláže poďakovať

Viacfarebná pláž – Glass Beach, USA

najmä vulkanickej činnosti, takýto zaujímavý efekt tvoria pozostatky popolcového prachu a lávy. Najintenzívnejší čierny piesok má však pláž Playa Negra v Kostarike. Okrem farby ohuruje návštevníkov aj magnetizmom, obsahuje totiž magnetit, erodovaný z vulkanickej horniny z okolitých útesov a pôdy.

Viacfarebná pláž – Glass Beach, USA Sklenené pláže sú na prvý pohľad síce veľmi atraktívne, ich pôvod je však trošku smutný. Vznikajú totiž zo skleneného odpadu, ktorý sa nachádza v mori. Glass Beach na Havaji sa vytvárala niekoľko desaťročí. Drobné čiastočky sa počas tohto času otupili a vytvorili takéto drobné farebné kamienky.


NAJDLHŠIE DREVENÉ SCHODY SVETA: u sk ór v N h ic e et jd ná a  dí ho sc po 0 15 o ak merajú Vraví sa, že najlepšie veci v živote sú zadarmo, ale zároveň je podľa jednej austrálskej povesti všetko dobré vykúpené bolesťou. Hoci si tieto dve tvrdenia čiastočne odporujú, je jedno miesto, kde platia obe bez výnimky. V Nórsku majú totiž najdlhšie drevené schody na svete, ktorých prekonanie vás bude stáť veľmi veľa síl. Za odmenu sa vám však naskytne výhľad, aký by vám aj vtáky na oblohe mohli závidieť.

R

egión Stavanger – Ryfylke netreba turistom veľmi predstavovať. Po celom svete ho preslávila najmä fotogenická skala Kjerag a 604-metrový skalný útes Preikestolen, odkiaľ sa naskytá dychberúci výhľad na jeden z najkrajších nórskych fjordov - Lysefjord. Práve ten je aj domovom ďalšej nezabudnuteľnej atrakcie, ktorú však mnohí turisti ani nepoznajú - 4444 drevených schodov. Na počiatku všetkého bola veľmi prozaicky potreba elektrickej energie. Písal sa rok 1914, keď oblasť Flørli kúpil spolu s okolitými horami a jazerom Flørvatnet vo výške 740 metrov nad hladinou mora obchodník zo Stavangeru Einar Meling. O dva roky neskôr založil spoločnosť, ktorá tam mala vyrábať elektrinu a podarilo sa mu aj získať obrovskú zákazku, keď sa nemecká firma rozhodla vybudovať vo Flørli oceliarne. Do sľubne vyvíjajúcej sa spolupráce však zasiahla vojna. Nemci spočiatku chceli vo Flørli vyrábať zbrane, čoskoro sa však trh s oceľou úplne zrútil. Budovanie elektrárne však pokračovalo, hoci 36

rozhodne nebolo jednoduché. Všetko potrebné k stavbe priehrady na jazere a vodného potrubia, spájajúceho ju s morom, museli robotníci vynosiť 740 metrov nahor vlastnými rukami, čo dalo podnet k vzniku mnohých legiend. Doteraz sa napríklad rozprávajú tie o bratoch Helmikstølovcoch, z ktorých každý vraj dokázal vyniesť nahor až 135 kilogramov. Životné podmienky pritom boli vo Flørli viac než mizerné. Vyše stovka robotníkov nemala v podstate žiaden kontakt s okolitým svetom. Telefónne spojenie neexistovalo a na mieste nebol nikto so zdravotníckym vzdelaním. Prosby robotníkov zostali nevypočuté a v prípade choroby či úrazu im jednoducho nemal kto pomôcť. Muži pritom na stavbe neraz bývali aj s celými rodinami. Živorili v malých domkoch na brehu fjordu, kde sa niekedy tlačilo aj 47 ľudí v 12 malých izbách. Nestavali pritom len priehradu. Ako prvé bolo potrebné spevniť breh a vybudovať malú elek-


tráreň, ktorá by poskytovala energiu pre stavebné práce. Od nej potom nahor až k jazeru viedlo potrubie na vodu, ktoré malo byť upevnené ku skale betónom. Kvôli tejto stavebnej fáze položili robotníci koľajnice, po ktorých sa ťahali vozíky nahor. A práve popri nich postavili aj najdlhšie drevené schody sveta. Dnes patrí Flørli 4444 k  najoriginálnejším neobjaveným atrakciám Nórska. V dedinke už síce celoročne žijú len štyria ľudia, no v lete sa mení na čarovné a rušné miesto a 4444 schodov vedie k nádherným výhľadom na Lysefjord. Domáci však upozorňujú, aby ste schody zdolávali len smerom nahor a nadol sa vybrali jednou z iných možných ciest. Zostup po strmých schodoch je totiž riskantný a navyše by mohol komplikovať cestu turistom, ktorí idú opačným smerom. Ak sa rozhodnete pre tento neobvyklý zážitok aj

vy, treba zvážiť aj svoju fyzickú kondíciu. Schody sú veľmi strmé a ich počet 4444 zodpovedá vyše 150 poschodiam v našich panelákoch! Nie sú vhodné pre tých, čo majú problémy so srdcom a rozhodne sa neodporúčajú ľuďom so strachom z výšok. Pre tých ostatných je tu po každých 500 schodoch číselné označenie ich postupu a na niekoľkých miestach sa nachádzajú lavičky a piknikové schody, kde si môžete oddýchnuť a pokochať sa nádherným výhľadom na fjord pod vami. Lines | 2018

37


Najzelenším mestom je Reykjavík,

BRATISLAVA JE NA KRÁSNOM TREŤOM MIESTE

Islandské hlavné mesto Reykjavík obsadilo prvé miesto v rebríčku "najzelenších" miest" pre turistov. Je tam totiž najviac zelenej plochy na hlavu zo všetkých 50 skúmaných miest, oznámila holandská online cestovná kancelária TravelBird, ktorú cituje agentúra Reuters. 38


N

a druhom mieste skončil novozélandský Auckland, na treťom slovenská metropola Bratislava. Prvú päticu zozname Green Cities Index dopĺňa na štvrtom mieste švédsky Göteborg a na piatom austrálske Sydney. "Naším cieľom je inšpirovať cestovateľov, aby výlety do miest vnímali odlišne - chceme, aby boli spätí s prírodou, zatiaľ či si vychutnávajú atmosféru, kultúru a ruch, ktoré v meste vyhľadávajú," uviedla vo vyhlásení predstaviteľka zmienenej cestovnej kancelárie Fiona Vanderbroecková. Predmetný zoznam analyzoval dáta z 50 obľúbených dovolenkových destinácií sveta, pričom zhodnotený bol typ a počet zelených plôch, ako sú parky, golfové ihriská, lúky a vinice. Z britských miest sa najvyššie umiestnil Edinburgh,

z amerických dostali najlepšie hodnotenie Washington a Los Angeles. Podľa odhadov OSN budú do roku 2050 žiť dve tretiny ľudskej populácie v mestských oblastiach. OSN preto vyzýva na radikálne prehodnotenie urbanistického plánovania. Zelené plochy podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ochladzujú mestá, podnecujú fyzickú aktivitu, prispievajú k zníženiu stresu, zvyšujú sociálnu interakciu a zlepšujú duševné zdravie. Mestá preto v súlade s parížskou klimatickou dohodou z roku 2015 zameranou na zníženie množstva skleníkových plynov postupne pristupujú k opatreniam, ku ktorým patria zákaz dieselových vozidiel, využívanie hromadnej dopravy s nulovými emisiami a zavádzanie prísnejších limitov na znečistenie ovzdušia. Lines | 2018

39


40


7

Na návšteluve: Bajka

ZAUJÍMAVOSTÍ PRI NAJVÄČŠOM JAZERE SVETA Bajkalské jazero je najväčším a najhlbším na svete. Vďaka skvelým prírodným podmienkam a dobrej kvalite vody sa tam výborne darí rybolovu. V jeho okolí sa nachádza niekoľko zaujímavých atrakcií, ktoré nabádajú k plánom na ďalšiu zaujímavú dovolenku v týchto končinách.

Lines | 2018

41


Irkutsk Neoficiálnym hlavným mestom celej oblasti je Irkutsk, ktorý prezývajú aj sibírskym Parížom. Práve tam si môžete pozrieť reprezentatívnu vzorku nádhernej architektúry tohto regiónu. Charakteristické sú bohaté drevené zdobenia a typické vyrezávané ruské vzory, ktoré vidieť už na fasádach budov. V meste sa nachádza tiež historicky cenný ortodoxný kostol. Príjemnú prechádzku zažijete na promenáde popri rieke. Nenechajte si ujsť návštevu mestského múzea, ktoré ako jediné mapuje históriu regiónu okolo Bajkalského jazera. Mladí ľudia sa radi stretávajú na námestí Kirov, okolo ktorého je niekoľko podnikov s tradičnou gastronómiou, ale známe je tiež vďaka veľkej trávnatej ploche, ktorú v lete využívajú na pikniky a posedenia s priateľmi.

Skala Šamanka Najčastejšie fotografovaným miestom pri tom42

to jazere je skala Šamanka. Nachádza sa v blízkosti pevniny na ostrove Olkhon a pôvodne ju nazývali Kamenný chrám. Vznikla prevažne z bieleho mramoru, vďaka čomu vo vode skvele vyniká a vytvára nádherný prírodný kontrast. Ak máte záujem, môžete sa ku nej previezť na malej turistickej lodi. V tejto oblasti žijú miestni šamani, ktorí v blízkosti skaly robia rituály na ochranu zdravia tunajších obyvateľov, ale aj turistov, ktorí prídu na túto ceremóniu. Práve podľa tohto zvyku dostala neskôr skala svoje nové pomenovanie.

Železnicou popri Bajkali Priamo popri jazere nie je dobre vybudovaná cestná sieť. Preto ak si chcete pozrieť krásu tejto atrakcie, kúpte si lístok na miestnu železničnú dopravu. Táto trať je súčasťou Bajkalsko-amurskej magistrály a zo severnej strany obchádza aj samotný Bajkal. Po južnej časti sa zase preveziete


po slávnej Transsibírskej magistrále. Časť trasy vedie cez tunely vyhĺbené v okolitých horách, vďaka čomu sa dostanete bližšie k pobrežiu a naskytne sa vám ešte krajší výhľad na obrovské jazero a rozmanitú prírodu v jeho okolí.

Listvjanka Nenápadné mestečko, ktoré dostalo svoje pomenovanie podľa husto zastúpeného smrekovca opadavého, je turisticky atraktívne hneď z niekoľkých hľadísk. Pre dovolenkárov je Listvjanka dobre prístupná autobusom a z tunajšieho malého prístavu počas leta pravidelne vyrážajú lode na plavbu medzi okolitými mestami. V tomto bode ústi do Bajkalského jazera niekoľko riek, ktoré vytvárajú krásny vizuálny zážitok. Mesto má k dispozícii malú požičovňu bicyklov, takže môžete vyskúšať niektorú z cyklistických ciest v okolí. V reštaurácii si môžete pochutnať na dvoch hlavných špecialitách. Prvou je šašlik, ktorý pečú nad

otvoreným ohňom a druhou je údený omul, špeciálna biela ryba, ktorá žije len v tomto jazere.

Turistika v okolí Bajkalu V okolí jazera sa nachádza niekoľko pohorí, ktoré ponúkajú skvelú možnosť na turistiku. Miestni nadšenci preto založili združenie, ktoré postupne vytvára chodníčky, ktoré spájajú ich najzaujímavejšie oblasti. Tieto trasy vymýšľajú tak, aby turisti našli na oboch stranách plný komfort, mohli sa spokojne ubytovať a mali tam aj podniky na občerstvenie. Momentálne najobľúbenejšia trasa vedie z Listvjanky do ďalšej dedinky Bolšoje Golustnoje. Z časti prechádza horskou oblasťou a isté úseky trasy sa nachádzajú v blízkosti Bajkalského jazera, vďaka čomu budete mať nádherné výhľady na vodnú plochu. Táto túra trvá v závislosti od vašej výkonnosti 2 až 3 dni a je určená pre zdatnejších turistov. Lines | 2018

43


44

Pobrežie Pešanaja

Ostrov Ogoj

Niektoré oblasti Bajkalského jazera sú dobre prístupné pre verejnosť a zároveň ponúkajú kombináciu s peknými plážami vhodnými na kúpanie. Počas letných mesiacov je veľmi obľúbená najmä časť Pešanaja, ktorá sa nachádza v blízkosti skaly Šamanka. Časť z nej lemujú vysoké útesy, jeden z úsekov prechádza do hustého lesa a v niektorých miestach sa pohodlne dostanete až priamo k vode. Domáci a turisti si niekedy prenajímajú malé lode, ktoré ich zavedú práve do takýchto ťažšie prístupných oblastí, kde majú počas celého dňa skvelé súkromie a môžu si užiť ešte krajšie chvíle ako na pláži pri mori. Peschanayu nazývajú tiež Sibírskou riviérou a práve do tohto regiónu chcú prilákať čo najviac turistov.

V Rusku sa nachádzajú len dve budhistické stavby. Jedna z nich sídli na ostrove Ogoj na Bajkalskom jazere. Tunajšia stúpa je z hľadiska tejto viery najvýznamnejšia a často k nej smerujú mnohí veriaci budhisti. Ak chcete, aby ste našli svoj vnútorný pokoj, alebo aby sa vám splnilo nejaké želanie, mali by ste túto sakrálnu pamiatku trikrát obísť v smere hodinových ručičiek a po celý čas by ste sa mali sústreďovať na svoje prianie. Pre turistov počas leta organizujú krátke plavby s možnosťou obzrieť si tento ostrov a nádhernú vyhliadku z neho. Ogoj je veľmi zaujímavý tiež počas zimy, keďže vodná plocha je vtedy tuho zamrznutá a môžete sa tam dostať aj pešo po ľade.


NIA Nízka športová obuv pre ženy. Vyrobená z kvalitného textilného materiálu a pevnej podošvy. Fixácia nôh v topánke je riešená osvedčeným spôsobom, a to pomocou kvalitných a pevných šnúrok. Kombinácia farieb, melírový materiál a reflexné prvky sú v prípade výrobkov ALPINE PRO už samozrejmosťou.


OCENENÍM SIGNET QUALITY GUARANTEE SA PÝŠI UŽ AJ HORSKÝ HOTEL V JAVORNÍKOCH Horský hotel Hájenka*** ponúka na slovensko-českom pohraničí menu plné čerstvého vzduchu, kvalitných služieb a športových aktivít.

P

Viac informácií o Horskom hotely Hájenka *** nájdete tu:

46

od hrebeňom Veľkého Javorníka vyrástol Horský hotel Hájenka*** v slovensko-valašskom štýle. Jeho výstavby sa v roku 2004 chopili dvaja nadšenci pre miestnu prírodu, ktorí chceli poskytnúť turistom možnosť kvalitného ubytovania a služieb v česko-slovenskej pohraničnej oblasti Javorníkov v časti Makov - Kasárne. Na počiatku sedemdesiatych rokov na mieste súčasného hotela stála nenápadná drevená chata, ktorá sa často nevyužívala a v priebehu rokov menila svoj vzhľad aj majiteľov. Až sa nakoniec dostala do rúk ľudí, ktorí to s ňou mysleli vážne a začali na jej mieste budovať poctivý horský hotel ideálny najmä pre ľudí, ktorí majú radi aktívny oddych alebo chcú nachvíľu vypnúť a nenechať sa rušiť ničím iba zvukmi panenskej prírody.

Nie nadarmo ide o horský hotel. Kým sa naň dostanete, čaká vás približne desať kilometrová trasa z obce Makov vysoko do kopcov na úpätie malebného svahu Veľký Javorník, ktorý je najvyšším vrchom Javorníkov s nadmorskou výškou 1071,5 m n. m. Počas cesty do cieľa máte chuť vyliezť z auta a len tak sa prebehnúť sa okolitou krajinou, ktorá je očarujúce v zime aj v lete. Hostia vyhľadávajú hotel, aby tu našli pokoj. Prichádzajú sem rodiny s deťmi, páry, ktoré chcú zažiť romantickú dovolenku. Pre firmy je k dispozícii kongresová hala. Hotel ponúka 14 dvojlôžkových izieb s vlastnou kúpeľňou a výhľadom na ihličnaté lesy. V izbách nájdete satelitnú televíziu, WiFi a telefón, kávový stolík alebo minibar. Z každého kúta cítiť charakter hotela. Valaský štýl a útulnosť zintenzívňuje vša-


deprítomné drevo, masívne trámy na strope, aj vyrezávané dekorácie vytvorené lokálnym rezbárom. Hotel netúži po závoji veľkoleposti. Je praktický, založený na detailoch a ponúka všetko, čo jeho hosť potrebuje, aby sa cítil dobre. A aby sa návštevníci hotela cítili skutočne komfortne, je tu pre nich aj chutná kuchyňa. Na tanieri vám pristanú jedlá pripravované z lokálnych surovín a tradičné slovenské aj valaské špeciality. Ochutnať musíte tradičné frgále s hruškami, orechmi, makom či tvarohom. Pochutnáte si aj na bryndzových haluškách, pečených kolenách a zabíjačkových špecialitách. Pre gurmánov je tu aj čerstvý domáci tatarák s chrumkavými hriankami. Súčasťou reštaurácie je aj detský kútik s hračkami a spoločenskými hrami. V lete je pred hotelom k dispozícii aj menšie detské ihrisko so šmykľavkami. Hotel však toho ponúka viac. V zime máte možnosti doslova pod nosom. Hotel totiž stojí v lyžiarskom stredisku Kasárne a na zjazdovku sa

dostanete priamo z dverí. V stredisku nájdete zjazdovky všetkých úrovní. Po Veľkom Javorníku vedie Beskydsko-Javornícka bežecká magistrála, ktorou sa dostanete až k Čadci. Meria 54 km a je pravidelne strojovo upravovaná. Stredisko má dokonca štatút klimatických kúpeľov, vďaka čomu je vyhľadávané aj hosťami s chorobami dýchacieho ústrojenstva. Ak sa chcete nadýchnuť skutočne čerstvého vzduchu, tu sa vám to podarí. Po zimných športoch si môžete oddýchnuť v hotelovom wellness. Tí, ktorí sa do miestnych hôr chystajú v lete, majú množstvo ďalších príležitostí ako využiť voľný čas. Obľúbená je turistika a cykloturistika. Javorníky sú však aj rajom pre hubárov. Ak vás dlhá vychádzka omrzí a cesta naspäť do hotela sa vám zdá príliš únavná, k dispozícii je hotelový transfer, ktorý vás vyzdvihne na dohodnutom mieste. Majitelia pre hostí pripravili aj novinku – interaktívnu tabuľu s informáciami a mapami z okolia, ktoré vám pomôžu naplánovať si program aj turistické trasy. K dispozícii bude čoskoro aj mobilná aplikácia.

Horský hotel Hájenka ***, hotel, ktorý si zamilujete! Útulne zariadené izby, v ktorých sa cítite ako doma. Výborná domáca kuchyňa, privíta vás príjemný personál – ochotný splniť vaše želania. Hájenka je miestom, kde dokážete zrelaxovať aj vďaka prírode, ktorá vás vie dobiť energiou počas celého roka. Aj preto sme sa rozhodlo udeliť hodnotenie Signet Quality Guarantee Iveta Pupišová Signet Team

Horský hotel Hájenka*** je držiteľom ocenenia SIGNET Quality Guarantee Lines | 2018

47


Cestovanie

VEĽKÝ KAŇON priepasť vá ro et m 090 PACIFIKU: obklopená havajskými

Vrtuľník pomaly klesá bližšie k okraju priepasti a napriek tomu jej dno vidíme len vďaka žiariacej zeleni. Bodaj by nie, keď najhlbšie miesto kaňonu Waimea je od okraja vzdialené 900 metrov. Vitajte nad najpopulárnejšou priepasťou Havajských ostrovov. V mieste, neďaleko ktorého na plátnach kín pobehovali Spielbergove dinosaury.

V

eľké americké kaňony bývajú väčšinou červenkasté z pieskovca, ktorý sa vyskytuje na juhozápade a stredozápade USA. Uprostred Tichomoria na Havaji je to iné – vďaka väčšej vlhkosti sa kopce i kaňony nádherne zelenajú. Vlhkosť je tu vysoká a na Kauai obzvlášť. Na ostrove existuje miesto (okolo sopky Waialale), kde prší v priemere 348 dní v roku. Vďaka tomu sú vulkány na Kauai porastené bujnou vegetáciou. Keď sa k ostrovu priplavíte, uvidíte azúrové more, farebné útesy vysoké i niekoľko stoviek metrov a zelené kopce. 48

palmami

SLNKO PÁLI AJ V ZIME A vôbec najlepšie je, keď k ostrovu plávate od západu. V tom prípade totiž vystúpite na ostrov priamo v nádhernej krajine, kde sa rozkladá niekoľko prírodných parkov. V tejto oblasti je i havajský štátny park Waimea Canyon, 900 metrov hlboký a 16 kilometrov dlhý kolos. Červené skaliská presvitajú pod stromami a krovím, dole se vlní potok, je krásne teplo, skrátka idyla a veľmi dobré miesto, kam je vhodné vydať sa na rodinnú dovolenku. Veď i v januári a vo februári tu dosahujú priemery denných teplôt minimálne 19°C.


Mimochodom, spomínaný potok má tak trochu červenkastú vodu, čo by sme jazykom Havajčanov povedali „waimea“. Áno, tunajšia špecificky sfarbená pôda, ktorá sa do riečky dostala, dala meno celému kaňonu. Kaňon zďaleka nie je jedinou zaujímavosťou v okolí. Hneď vedľa nájdeme podobne nádherné parky Kokee alebo Na Pali, plné vodopádov a vysokých pobrežných útesov. A tiež pobrežné stanovište vrtuľníkov, odkiaľ sa ľudia vydávajú na cestu, aby spoznali jeden z najkrajších ostrovov sveta (to nie je preháňanie, ale fakt vychádzajúci z hlasovania ľudí z celého sveta na cestovateľskom webe TripAdvisor).

HAVAJSKÉ OSTROVY Havaj se skladá z množstva malých ostrovov, medzi ktorými sa Big Island, Maui, Oahu, Kauai, Molokai, Lanai, Niihai a Kahoolawe vďaka ich väčšej rozlohe považujú za hlavné. Poďme si ich stručne predstaviť.

BIG ISLAND Oficiálne sa nazýva Havaj a ako najväčší zo skupiny dal názov celému súostroviu. Nikto z domorodcov mu však nepovie inak než Big Island, teda Veľký ostrov. V prvej polovici tohto roku

ho zviditeľnil fotograf Miles Morgan, keď z nie príliš bezpečného miesta pod besniacim kráterom zvečnil tuhnutie lávy búriacej sa sopky vo vodách oceánu. Tento ostrov je rozlohou omnoho väčší než všetky ostatné z veľkej osmičky dohromady, preto teda Big Island. Okrem toho na ňom nájdeme aj najvyššiu horu Havajských ostrovov, 4205 metrov vysokú sopku Mauna Kea.

MAUI Druhý najväčší ostrov skupiny na Havaj zapadá skvele, od väčšiny ostatných obývaných ostrovov sa prakticky ničím nelíši. I tu ľudia žijú predovšetkým z turistického ruchu a z poľnohospodárstva. Medzi hlavné produkty patrí ananás, cukor, káva, papája alebo makadamové orechy. Tiež tu majú množstvo údolí, preto sa Maui hovorí „ostrov údolí“.

OAHU Nie je najväčší, ani najkrajší, ale z nejakého dôvodu tu žije najviac ľudí zo všetkých ostrovov, väčšina sa sústreďuje do hlavného mesta Honolulu s medzinárodným letiskom. Nájsť sa tu dá veľký počet turistami vyhľadávaných atrakcií, napríklad plávajúce múzeum amerického námorníc Lines | 2018

49


Cestovanie

tva v podobe bitevnej lode Missouri alebo vychýrená pláž Waikiki.

KAUAI Zo všetkých veľkých ostrovov Havaja leží najsevernejšie. Podľa mnohých ankiet je i turisticky najatraktívnejší, pretože je vďaka častejším zrážkam pokrytý hustou vegetáciou.

MOLOKAI „Priateľský ostrov“, kde všetci majú radi susedov a svoj svätý pokoj. Preto sa komunita obývajúca toto územie úzkostlivo bráni všetkým pokusom urobiť z Molokai turistické stredisko s množstvom hotelov a atrakcií. Ostrov sa hrdí nádhernou krajinou, ale chráni ju i za cenu najvyššej nezamestnanosti v rámci Havajských ostrovov.

LANAI Viac informácií na:

Na Lanai, bývalej ananásovej plantáži, žijú v súčasnom období asi tri tisíce ľudí. To je najviac, čo sa tu kedy zdržiavalo, pretože ostrov mal vždy veľmi neblahú povesť. Vraj na ňom dlho sídlili zlí duchovia, ktorí jedli ľudí, potom ich však statočný havajský princ vyhnal.

NIIHAU Niihau prezývajú „zakázaný ostrov“, a to preto, že naň dlho mohli vstupovať – pre jeho utajenie a prísny vojenský režim - len príslušníci armá50

dy, hŕstka miestnych obyvateľov a ich rodinní príslušníci. Na konci osemdesiatych rokov sa režim trochu uvoľnil a Niihau privítal prvých turistov, ktorí sem dodnes cestujú obdivovať prírodu a morské safari.

KAHOOLAWE Najmenší a najmenej obývaný z hlavných havajských ostrovov, hoci lepšie by bolo povedať, že nie je obývaný vôbec. Ide o neúrodnú placku s rozlohou jedenásť štvorcových kilometrov okolo krátera sopky Lua Makika. Nič iného sa tu nájsť nedá.

KAUAI JE OSTROV DINOSAUROV Prednosti a zaujímavé miesta ostrova Kauai si všimli tiež hollywoodski tvorcovia, ktorí sem od roku 1934 pravidelne cestujú natáčať, a preto tu vznikol celý rad hitov. K tým najslávnejším patrí Jurský park (dnes už i jeho tretí diel). Dinosaury tu však po lese nebehali, tých do filmu pridali trikovými efektmi. Okrem Jurského parku vďačia ostrovu za osobité prírodné kulisy napríklad aj filmy Dobyvatelia stratenej archy z indianajonesovskej ságy, Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna, kasový trhák Avatar, ale trebárs i klasická verzia King Konga alebo seriál Gilliganov ostrov.


P U T VS

Ý N Ľ VO

AREÁL ROZÁLKA, PEZINOK

GRAND PRIX

14. – 17.6.2018 MEDZINÁRODNÉ VOLTÍŽNE PRETEKY CVI3*

www.rozalka.sk

Organizátor

Mediálni partneri

Reklamní partneri

®


Cestovanie

52


PERLA MIKRONÉZIE ČI PEKLO NA ZEMI Súostrovie Marshallove ostrovy nájdete v Tichom oceáne. I keď sú samostatnou krajinou, stále im patrí titul pridruženého štátu USA. Práve toto spojenie pre nich znamenalo neľahkú skúšku v dejinách. Počas studenej vojny bola táto oblasť územím, kde sa robievali jadrové skúšky s oveľa vyššou intenzitou, ako bol výbuch v Hirošime.

P

erla Mikronézie, ako často Marshallove ostrovy prezývajú, sa razom zmenila na peklo na Zemi. USA museli potom kvôli svojmu neetickému správaniu vyplatiť niekoľkomiliónové odškodné, no miestni politici sa s tým neuspokojili a ešte stále žiadajú o ospravedlnenie i ostatné štáty, ktoré mali na tom svoj podiel viny.

1250 ostrovov Celú oblasť Marshallových ostrovov tvorí 1250 menších a väčších ostrovov. Niektoré z nich nie sú obývané a pokiaľ sa k nim doplavíte, môžete si užiť nikým a ničím nerušený deň v štýle Robinsona. Letecké spojenia do tejto krajiny fungujú len cez Ameriku. Naše cestovné kancelárie však ponúkajú kombinovaný výlet po ostrovoch Mikronézie, v ktorých sú zahrnuté aj Marshallove ostrovy. Presúvať sa budete loďou medzi jednotlivými lokalitami a práve tu môžete čakať vrchol vašej dovolenky. Pre pobyt kratší ako 90 dní potrebujete len platný cestovný pas, víza nie sú potrebné. V hlavnom meste a okolí si môžete prenajať auto a pokiaľ tam budete šoférovať kratšie ako jeden týždeň, postačí vám oprávnenie i z našej krajiny.

Úcta k tradíciám Hlavným mestom Marshallových ostrovov je Majuro. Práve tam je jasne vidieť, ako ho postupne ovplyvňoval moderný svet a konzumný spôsob života. Domáci však veľmi dbajú na to, aby aj ďalšie pokolenia vzdávali úctu tradíciám a ukazujú im spôsob života ich predkov. A ten chcú prezentovať aj pred turistami, pre ktorých pripravili špeciálny program Lines | 2018

53


Cestovanie

Na stole nikdy nechýba ani sashimi

Ostrovy v Mikronézii Jadrové skúšky na Marshallových ostrovoch

Waan Aelon. Počas neho absolvujete plavbu na pôvodnom kanoe, zavezú vás do dedinky vytvorenej v takom štýle, ako kedysi žili obyvatelia Marshallových ostrovov, naučia vás niečo o rybolove, dajú vám ochutnať pôvodné jedlá a najzaujímavejším bodom je lekcia výroby vlastného kanoe, keď všetci zúčastnení priložia ruku k dielu a vytvoria vlastný čln.

Piknik na pláži Laura Atol Majuro, kde sa nachádza i rovnomenné hlavné mesto, je známy svojim netypickým tvarom. Na šírku nemá ani v jednom bode viac ako kilometer. No jeho obvod v tvare kruhu meria takmer 50 kilometrov. Oproti iným atolom je teda podstatne užší, čím však vytvára i súkromnejšiu atmosféru. Po celej oblasti vedie jedna cesta, ktorú absolvujete za menej ako hodinu. Ideálna je tiež pre presuny na bicykloch. Na ostrove nájdete menšie osady a mesto má i malé letisko. Jeho výhodou je, že odvšadiaľ máte na dohľad pláž a cítite sa tam ako v malom 54

raji. Najkrajším kútom tohto atolu je pláž Laura. Tá má nádherný biely a jemný piesok, v okolí sa nachádzajú vysoké palmy a ponúka zároveň skvelé podmienky pre piknik.

Špeciálne akvárium, pamätník a historické múzeum Na Majuro sa môžete okrem krásnej prírody tešiť i na ďalšie zaujímavé atrakcie. Jediné múzeum na týchto ostrovoch sa nachádza práve v hlavnom meste a mapuje celé dejiny Marshallových ostrovov, vrátane obdobia počas jadrových testov. V roku 1918 zasiahol túto oblasť silný tajfún, ktorý pripravil o život 200 ľudí. Na ich pamiatku vytvorili veľký kamenný pamätník, ku ktorému chodia každoročne vzdať hold týmto obetiam. Najväčším lákadlom je však špeciálne akvárium, v ktorom si môžete pozrieť rôzne vzácne rybky. Lenže v tomto prípade nejde o klasický podmorský svet, aký môžete vidieť v každom letovisku. Na Majuro vyhradili určitú časť pobrežia, ktorá má tvar menšieho bazéna. Vy sa tam môžete


Najkrajším kútom tohto atolu je pláž Laura

potápať a pozrieť si všetky živočíchy v ich prirodzenom prostredí.

Atol Bikini Jedným z najkrajších atolov Marshallových ostrovoch je atol Bikini. Ten sa vyznačuje nádhernou prírodou a najmä veľmi čistou vodou. Vďaka tomu sa tam veľmi dobre darí podmorským živočíchom a Bikini sú preto známe ako vynikajúce miesto na potápanie a šnorchlovanie. Nájdete tam tiež potápačskú školu, čiže i keby ste doteraz nikdy nenašli odvahu na takýto výlet pod morskú hladinu, teraz sa už môžete pokojne odvážiť. Bola by totiž veľká škoda, keby ste na vlastné oči nevideli tie nádherné koraly a pestré rybky.

Najväčšia prírodná rezervácia pre žraloky Od roku 2011 sú Marshallove ostrovy aj rajom žralokov. Tie sa našťastie združujú najmä v odľahlejších oblastiach, takže sa ich nemusíte obá-

vať. Keďže v iných častiach sveta na nich poľujú a lovia ich či už kvôli mäsu, alebo iba zo zábavy, tunajší vládni predstavitelia sa rozhodli uložiť vzácnu výnimku. Žraloky sú u nich chránené, ich lov sa prísne trestá a namiesto toho sa pre nich snažia vytvoriť čo najvhodnejšie podmienky pre uchovanie aj niektorých vzácnych druhov.

Zmes kuchýň z celého sveta Domáca gastronómia je výrazne ovplyvnená viacerými kuchyňami z celého sveta. Hlavnou surovinou sú ryby, ktoré sa vyskytujú v predjedlách, polievkach i hlavných jedlách. Obľúbenými pochúťkami sú tiež tekvice alebo banány, ktoré rozmixujú s kokosovým mliekom. To tvorí ďalšiu hlavnú surovinu miestnej gastronómie. Tradičným jedlom sú aj rôzne druhy morských živočíchov, ktoré sa pomaly dusia s rôznymi omáčkami. Na stole nikdy nechýba ani sashimi. Obľúbeným dezertom je koláč s makadamovými orechmi.

Viac informácií na:

Lines | 2018

55


Náš Tip

ZROD TRAILOVÉHO BEŽCA Tipy, s pomocou ktorých prekonáte neľahké trailové začiatky.

56


n rá st

04 PESTROSŤOU K ÚSPECHU

V začiatkoch je veľmi dôležité, aby ste si toho na plecia nenaložili priveľa, pretože traily s prevýšeniami a náročným terénom si pretrénovanie alebo zranenie doslova pýtajú. Svoju pozornosť by ste mali sústrediť na štyri základné princípy:

Ako sme už spomenuli, v trailovom behu je vaším prvotným cieľom dopracovať sa k štyrom až piatim behom týždenne. Behy môžu byť v úplne ľahkom tempe, no aby ste z tréningov vyťažili čo najviac, začnite si ich spestrovať. Robte tak raz týždenne (ak behávate aspoň trikrát za týždeň, spolu menej ako 25 kilometrov) alebo dva razy týždenne (ak behávate aspoň štyrikrát za týždeň, spolu viac ako 25 kilometrov). Vaše telo bude stimulované lepšie a začnú sa dostavovať vytúžené pokroky.

01 SPRÁVNA TECHNIKA

DO KOPCA NA RAŇAJKY

Celý váš bežecký život počúvate, že máte behať na rýchlosť, no odrazu je všetko inak. V trailovom behu ide o vytrvalosť. Ak chcete vyťažiť z vašej výdrže maximum, musíte sa naučiť behať efektívne, aby ste sa o energiu nepripravili prirýchlo. Mali by ste robiť krátke kroky, dopady by mali byť čo najmäkšie – ideálne teda nie na pätu – a vaše telo by malo byť uvoľnené.

10-minútový warm-up, 4 – 6x 60 sekúnd beh do kopca s medziklusom, 10-minútový džoging Intervalový tréning v kopcoch je dobrý spôsob, ako sa začať venovať štruktúrovaným tréningom. Vďaka kopcom budete silnejší, vytrvalejší a mentálne odolnejší. Na začiatku tréningu sa rozohrejte desiatimi minútami behu v ľahkom tempe. Potom prichádza na rad kopec so sklonom od štyroch do ôsmich percent. Bežte doň jednu minútu najrýchlejšie, ako viete, obráťte sa a naspäť nadol sa vráťte buď poklusom alebo krokom. Kopec vybehnite ešte trikrát a na záver tréningu si dajte desaťminútový výklus.

02 FREKVENCIA > OBJEM V začiatkoch sa sústreďte na zvyšovanie frekvencie bežeckých tréningov na štyri až päť týždenne. Až keď sa vám podarí splniť tento cieľ, začnite venovať pozornosť objemu nabehaných kilometrov a skúste ich zakaždým zabehnúť osem a viac. Muskuloskeletálny stres, ktorému je vaše telo počas behu vystavované, je čosi, na čo si treba zvykať postupne. Pre telo je pritom menej náročné absolvovať viac krátkych behov než menej dlhých. Radíme vám preto, aby ste boli trpezliví a sprvu behali po troškách takmer denne. Až potom sa pustite do predlžovania jednotlivých behov.

03 PREVENCIA JE ZÁKLAD Beh veľmi rýchlo odhalí akúkoľvek nerovnováhu vášho tela. Ak nechcete, aby nerovnováha prerástla do zranenia, zaobstarajte si penový valec a venujte sa aj dynamickému posilňovaniu – dobrá je napríklad joga. Penový valec je výborná regeneračná pomôcka, ktorá je určená na automasáž svalov a šliach. Správnym použi-

96

tím valca napomáhate zdravému vývoju svalov a regenerácii unavených svalov.

K

aždý je sprvu začiatočník, a to sa týka čohokoľvek, do čoho sa pustíte. Časom, ak teda v snahe zotrváte a nedáte sa odradiť prvotnými neúspechmi, sa zo začiatku neprekonateľná záťaž stane vašou druhou prirodzenosťou a to, čo sa javilo ako nemožné, bude jedna malina. Trailový beh si, rovnako ako matematika či tenis, vyžaduje investíciu časovú aj duševnú. Bez nej ho jednoducho neovládnete.

TRÉNINGOVÝ PLÁN NA 5 KM

KOMPLETNÁ PRÍPRAVA NA VAŠE PRVÉ PRETEKY str. 24

2/2018 MÁJ - JÚN 3,90 € I 99 CZK

AKO NAPRAVIŤ nesprávny bežecký štýl? Pomôžeme vám zistiť, čo vám pri behu ničí zdravie

Začíname s trailovým behom

KLINIKA Ako na bežecké koleno?

PRERUŠOVANÝ PÔST JE VHODNÝ AJ PRE BEŽCOV?

Dočítate sa na strane 50

Kompletný návod na beh v teréne pre začiatočníkov

STE VO FORME? OTESTUJTE SA 6 jednoduchých testov vašej kondície

21

UŽITOČNÝCH TIPOV A RÁD PRE BEŽKYNE

Viac informácií nájdete v časopise Running

ROVNÉ ÚSEKY NA OBED 20-minútový warm-up, 6 – 8x 30-sekundových úsekov s medziklusom, 10-minútový džoging Úseky sa nachádzajú niekde na polceste za vašou premenou na trailových bežcov. Po niekoľkých týždňoch, keď budete lepšie koordinovaní a silnejší, vás úseky naučia, že behanie vo vysokom tempe môže byť v skutočnosti zábavné a jednoduché. Úseky pomáhajú budovať neuromuskulárnu efektivitu, vďaka ktorej dokážete využívať energiu ekonomickejšie, a to v akomkoľvek tempe. Po trochu dlhšom rozohriatí sa vyberte na rovný úsek cesty či trailu. Odštartuje v uvoľnenom tempe a postupne zrýchľujte na maximum. Po celý čas by ste sa však mali cítiť v pohode Lines | 2018

57


a zrýchľovať by ste mali hladko. Rovnako ako v prípade kopcov, aj po každom úseku sa vráťte na štart buď poklusom, alebo krokom, a opäť sa rozbehnite. Úseky sú tréningom, ktorý začiatočníkom prináša takmer okamžité výsledky.

Z KOPCA NA VEČERU 20-minútový warm-up, 2 – 4x 3-minútový beh z kopca s medziklusom, 10-minútový džoging Po mesiaci až dvoch budete mať s behom po trailoch už dostatok skúseností. Budete presne chápať, v čom spočíva krása terénu. Je teda najvyšší čas použiť silu nadobudnutú počas behov do kopca a rýchlosť, ktorú ste získali počas behania úsekov, a všetko pretaviť do zlepšenia vašej aeróbnej kapacity, ku ktorému vám dopomôžu dlhšie intervaly. Inými slovami, beh z kopca pomôže vašim pľúcam a srdcu dodať viac kyslíka do pracujúcich svalov. Po tom, ako sa rozohrejete, sa vyberte ku kopcu s miernym klesaním (od jedného do troch percent). To vám pomôže nabrať tempo, no nie až také, aby sa zmenil váš postoj a bežecká technika. Tri minúty

bežte v stálom tempe, ktoré by ste dokázali udržať zhruba desať minút, otočte sa a poklusom sa vráťte naspäť. Opakujte.

KILOMETRE V NOHÁCH AKO DEZERT 90 minút až 3 hodiny objavovania Vaša trailová skladačka je takmer hotová, chýba už len jeden kúsok. Behávate štyri- až päťkrát týždenne a máte za sebou všetky vyššie spomenuté tréningy. Ste teda pripravení bežať ďalej než doposiaľ. Dlhé behy sú ultimátnym tréningom trailových bežcov. Budujú silu, vytrvalosť aj rýchlosť. Kľúčom k úspechu pri dlhých behoch je zabudnúť na všetko ostatné. Nemáte žiadny konkrétny cieľ, tým jediným je stráviť dosť času na nohách a zažiť niečo nové. Keď sa budete cítiť pripravení na dlhý trailový beh, raz za týždeň sa vyberte do terénu a objavujte. V prípade potreby bez váhania prejdite do kroku, zase sa rozbehnite a užívajte si čas strávený v prírode. Trailový beh vás má predsa predovšetkým odbremeniť od stresu.


Výhody statusu GARANT QUALITY • Viditeľné poukázanie na kvalitu ubytovacieho, gastronomického zariadenia • Odlíšenie ponúkaných najkvalitnejších služieb od štandardnej ponuky • Kvalitu garantuje nielen hotel, ale aj nezávislí odborníci • Uľahčuje spotrebiteľovi rozhodovanie pri výbere ubytovacieho zariadenia • Zvýšenie dôvery spotrebiteľa ku kvalite ponúkaných služieb • Prestíž a konkurenčná výhoda O udelení statusu GARANT QUALITY rozhoduje odborná komisia Všetci členovia komisie posudzujú produkt individuálne a na udelení GARANT QUALITY sa musia jednohlasne zhodnúť. Signet – Garant Quality môže ocenené zariadenie používať 1 rok od udelenia. Členovia komisie pozostávajú z  renomovaných, profesionálnych odborníkov na gastronómiu, hotelové služby a  cestovný ruch. Garant Quality predstavuje garanciu kvality. Informuje o  tom, že sa zariadenia podrobilo odbornej kontrole a  splnilo požadované kritériá na jeho udelenie. Garant Quality nemožno získať na objednávku alebo podnet hotela. Garant Quality sa nedá kúpiť. Zariadenia vyberá a navrhuje odborná komisia, ktorá následne vybrané zariadenie informuje. Zariadenie má právo odbornú kontrolu ponuky a služieb odmietnuť.


Slovak Lines 6 2018  

ZDRAVIE vs. KONDÍCIA, NEVÍDANÁ HRAČKA PRÍRODY - VODOPÁD POD MORSKOU HLADINOU, TEST BATOHU FJÄLLRÄVEN ABISKO HIKE 35, VEĽKÝ KAŇON PACIFIKU, O...

Slovak Lines 6 2018  

ZDRAVIE vs. KONDÍCIA, NEVÍDANÁ HRAČKA PRÍRODY - VODOPÁD POD MORSKOU HLADINOU, TEST BATOHU FJÄLLRÄVEN ABISKO HIKE 35, VEĽKÝ KAŇON PACIFIKU, O...

Advertisement