create20

Page 1

ŠTUDENTOV SSUŠAT

20/2018

ČASOPIS

:: http://uat.sk/index.php


:: Obsah

Create | volume 19 :: Najlepšie

Rozhovory

Udalosti

Umelci

MGR. PETER SLAMKA

TALENTOVÉ SKÚŠKY

RUBRIKA UMELCOV

V tejto rubrike vám chceme priblížiť našich učiteľov tak, ako ich dosiaľ nepoznáte. Niektorí z nich sú mediálne známi, profesionálni umelci... Avšak, každý z nich má zaujímavý, niekedy až kuriózny život....

V následujúcom článku Vám priblížime talentové skúšky

Priblíženie života jedných z najznámejšich umelcov, ktorí kedy kráčali medzi nami

04/

16/

34/

Mgr. Peter Slamka

04

Mgr. Art. Martin Král

10

Talentové skúšky

16

Maturity

18

Skúsme povedať odpadu NIE!

20

Komiks

24

Zo sveta hier

30

Umelci

32

Kultúra

38

Hurááá leto

40


Create | volume 19

Interview

Vanessa Mayerová, 2.B

Mgr. Peter Slamka

Dajte nám tip, ktoré dve knižky sú vaše naj? Master Šarkanov a Tisíc žiarivých sĺnk od Khaleda Hosseiniho. Ste rád, že učíte na umeleckej škole, alebo je vám viac-menej jedno, kde sa pohybujete?

Ako dlho sa už venujete vzdelávaniu nových generácií? Angličtinu učím šiesty rok, no vzdelávaniu sa venujem už celkom dlho. V minulosti som sa venoval výchove a vzdelávaniu v oblasti osobného rozvoja a etických hodnôt, či už formou prednášok alebo tréningov bojového umenia. Angličtinu som učil na stredných aj základných školách, ale práca s teenagermi mi viac vyhovuje.

Áno, som rád, vnímam, že sú tu tvoriví žiaci, ktorí si idú za svojimi métami. Na druhej strane, je mi jasné, že angličtina nebude vždy medzi nimi.

Čo vaše prvé rodičovské združenie? Mali ste trému pred rodičmi žiakov? Všeobecne som dosť trémista a tréma určite bola. Ale keď som bol triedny učiteľ tak som mal dobrú triedu a decká boli super, tak nejaké vážnejšie problémy sa neriešili. Nakoniec bolo všetko fajn. Ako učiteľ máte veľa prázdnin. Na aké svoje záľuby ich využívate? Často odpovedám, že nemám prázdniny, ale cez prázdniny čerpám dovolenku. Keďže mám rád prírodu, dosť času trávim tam, či už kúpaním cez leto, alebo na turistike. Posledné leto som strávil na malte, keďže som rekonštruoval domček v ktorom bývam, ale stihol som trochu aj cestovať a oddychovať. K moru mi to však nevyšlo, čo by som si rád vynahradil tento rok. Tiež rád relaxujem v záhrade, práve som vysadil ovocné stromy. Čítate veľa kníh? Aký žáner je vaším favoritom? Čítam rád a určite nie koľko by som chcel. Rád si prečítam skutočné príbehy, osudy ľudí, ktoré sa dotknú hlbšie a zanechajú stopu, nútia človeka sa zamyslieť, vidieť svet inými očami. Ale prečítam aj fantasy, nepohrdnem detektívkou.

4/ 44

5/ 44


Create | volume 19

Máte rád individuality ? Určite áno. Myslím, že každý z nás sme originál a máme to svoje. Len asi nie každý to dokáže prejaviť a dať do hry, predať sa. Je dobré ak to vieme. Na druhej strane, ak to niekto so svojou sebarealizáciou preháňa, tak ostatní majú menej priestoru sa prejaviť. Ak sa človek realizuje citlivo s ohľadom na druhých je to super. Ale všeobecne určite, talenty čo máme je dobré rozvíjať a byť výraznou individualitou. Ruku na srdce. Boli ste za študentských čias bifľoš, alebo ste sa spoliehali na odpisovanie? Ani jedno, snažil som sa normálne pripraviť, pozrieť si látku pred testom. Stalo sa mi, že som si pripravil ťahák a nakoniec ho nepoužil, lebo pri jeho príprave som sa všetko naučil. Myslím, že je dobré sa skôr učiť priebežne a s mierou a trénovať pamäť. Ťaháky som nemal rád, zdalo sa mi to ako podvádzanie a rovnako som nemal rád bifľovanie a úprimne, ani bifľošov. Človek mieni, život mení. Vždy ste túžili byť učiteľom? Nie, a stále neviem, či je to tým povolaním, pre ktoré som na tomto svete. Ale je to zatiaľ to najlepšie čo som našiel a čo ma baví. Učiteľstvo som vyštudoval pomerne neskoro, mal som 33 a päťročného syna. Ale neľutujem a užívam si každú vyučovaciu hodinu. Naplnili sa vaše predstavy o tomto povolaní? Myslím, že je to ešte lepšie. Viete, pamätám si preplnené triedy a autoritatívnych učiteľov, triedy bez projektorov. Na angličtine máme relatívne malé skupiny, triedy sú pekné, učebnice sú priamo z Anglicka a sú fajn, decká sa neboja prejaviť. Ako si predstavujete svoj ideálny život? To je ťažká a komplexná otázka, a nezávisí len odo mňa. Aby som môj život mohol považovať za ideálny, musel by byť všade na Zemi mier, žiadne násilie na slabších, nikto by nesmel byť hladný a ľudia by

6/ 44

7/ 44


Create | volume 19

mali zo života zažívať radosť. Radosť zo vzťahov a zo sebarealizácie, tvorenia. No a žiť v súlade s prírodou, určite všetko recyklovať a zachovať pre prírodu samu a ďalšie generácie. Medzi kolegami sa ponosujete na nás, lenivých študentov? Asi rovnako ako vy na nás, učiteľov, čo vás nútia sa učiť. Skôr sa snažím pochopiť príčiny. Ak sa žiak neučí, možno má problémy so sebou, vzťahmi, doma... V našej škole funguje projekt Zelená Škola, už vás stihol niekto zasvätiť? Z tohto projektu sa moc teším, bol by som rád, keby sme všetci používali nádoby na triedenie odpadu. Možno by sa to nemalo nazývať odpad, ale druhotná surovina. Porozprávajte nám, prosím, nejakú vtipnú historku, ktorá sa vám pri vyučovaní stala... Ja sa celkom bavím na hodinách, keď vidím akí sú decká výmyselníci, keď nevedia, tak improvizujú, alebo keď sa nudia, vymýšľajú. Väčšinou však nič nemôžem dať vedieť, keďže na hodine som za toho prísneho, čo to má na starosti. Tak sa len vo vnútri usmievam a vediem hodinu ďalej, aby sme sa niečo naučili. Také obyčajné situácie sú na každej hodine.

rozšírili neduhy a choroby. Keby toto išlo zvrátiť, asi by sa dejiny uberali menej násilnou cestou. Akú hudbu rád počúvate? Mám rád rockovú a metalovú hudbu. Tiež vážnu hudbu a folk. V podstate, všetko kde je harmónia, melódia a rytmus. Kedysi som hral na gitare častejšie, ako tínedžer som hrával elektrickej gitare a skúšal dať dokopy kapelu. Brácho hral na bicie. Obľúbené kapely sú Led Zeppelin a Metallica. Máte svoje špeciálne miesto, kam si chodíte oddýchnuť? Zastrčená kaviarnička, park, niečo nezvyčajné...? Časom sa to mení, v tomto období som najradšej na záhrade a vnímam život. Vnímam, že každý strom, každá rastlina žije a ak im v tom môžem pomôcť hoci len tak, že im prinesiem trochu vody, hneď sa cítim lepšie. Neďaleko je jazero a okolo hory, je to miesto, ktoré dodáva energiu. Ďakujem za rozhovor, a prajem Vám, nech to s nami čo najdlhšie vydržíte. Ďakujem aj ja za rozhovor, aj vy so mnou a všetko dobré.

Ktorá historická osobnosť je vám najviac sympatická? Ježiš, Budha, Komenský, Gándhi boli učitelia, ktorí šírili poznanie, čo vedie k dobru. Zo súčasných obdivujem Waris Dirie za neúnavý boj proti ženskej obriezke. Keby ste mali možnosť zmeniť jednu udalosť v dejinách, ktorá by to bola? To je ťažká otázka. Posvätné texty väčšiny náboženstiev hovoria o prvom hriechu na úsvite ľudských dejín, z ktorého vzniklo a rozšírilo sa zlo. V gréckych bájach sa spomína Pandorina skrinka, z ktorej sa

8/ 44

9/ 44


Create | volume 19

Interview

Vanessa Mayerová, 2.B

Mgr. Art. Martin Král Dobrý! Dobrý deň. Ako sa máte? Mám sa dobre. Máte veľa práce? Ako pedagóg a výtvarník mám stále veľa práce. To znamená, že aj keď nepracujem, prípadne netvorím, stále premýšľam nad tým, ako budem vytvárať ďalšie diela. Na čom teraz pracujete? Pracujem na nových obrazoch a plánujem výstavu. Čo ste vyštudovali? V roku 2012 som vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení v ateliéri voľnej a farebnej grafiky u docenta Vojtecha Kolenčíka akad.mal. a teraz si robím doktorandské štúdium na PdF UK. Ako to prebiehalo? S obrovskou radosťou spomínam na študentské časy. Musím povedať, že v tom období som školou doslova žil a mal plnú možnosť umeniu odovzdať celých šesť rokov svojho života. Rád som trávil čas v ateliéry, kde sme často pracovali v nočných hodinách a dokonca aj cez prázdniny som si pýtal povolenie, aby som tam mohol pracovať. Veľmi dôležitý bol pre mňa aj kolektív. Neustále sme o umení debatovali, navzájom si radili, podporovali a hecovali v tvorbe. V škole sa nachádzal úplne iný svet ako mimo nej.

10/ 44

11/ 44


Create | volume 19

Čo sa dialo potom? Po škole som sa tak, ako asi každý, snažil zamestnať. Začal som pracovať v Centre voľného času, kde som učil deti predškolského veku keramiku a počítačový krúžok. Neskôr som spolupracoval s viacerými reklamnými agentúrami a kreslil som storyboardy na zákazku. No a predtým, ako som nastúpil ako pedagóg na SSUŠAT som bol pedagógom na SZUŠ a Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského. Je to zo začiatku ťažké? Záleží od toho, aká je vaša predstava. Ja som mal ešte dlho po škole predstavu, že sa budem venovať výlučne umeniu. S priateľkou, ktorá je tiež umelkyňa sme začali robiť vlastné autorské potlače na tričká a založili sme si vlastnú značku, s ktorou sme mali veľký úspech na rôznych festivaloch a trhoch. Nakoniec sa objavila prvá ponuka pracovať ako pedagóg a tak som pri tom akosi zostal….

Možno práve preto, lebo som ich vytváral v interiéry aj exteriéry rodinného domu na Záhorí, kde sme s priateľkou istý čas žili a tvorili. Používal som techniku asambláže, tradičné aj nezvyčajné materiály, pálil som ich a cítil som veľkú slobodu… A Vaša najväčšia skúsenosť. Akákoľvek...? To, že aj zlá skúsenosť je dobrá. Čo považujete za svoj doterajší najväčší úspech? Akýkoľvek...? Asi to, že som sa umeniu neprestal venovať a postupne v ňom nachádzam svoju životnú filozofiu, ktorá mi pomáha pochopiť zmysel života. Mám z toho nesmiernu radosť.

Nad čím úpenlivo rozmýšľate? Ak nad niečím úpenlivo rozmýšľam, zväčša je to moja tvorba. Stále mám ambíciu sa zlepšovať, som večne nespokojný, rád experimentujem, hľadám nové spôsoby, formy ako sa vyjadriť a reflektovať dianie okolo seba. Aká bola Vaša najťažšia robota? Ťažko povedať. Ak vás niečo baví, nezáleží na tom, aké veľké prekážky pri tom zdolávate, pretože vás to napĺňa. Najťažšie sa robí to, čo vás vôbec nebaví. Na čom Vás bavilo pracovať najviac? Bavilo ma pracovať na všetkých svojich obrazoch. Niekedy sú to muky, keď sa nedarí, ale to tiež patrí k tomu. Ak sa však obraz podarí, je to veľká eufória. Samotný proces tvorby mi prináša radosť. Možno najviac ma však bavilo pracovať na svojej diplomovej práci pod názvom Modification, keď som vytvoril niekoľko veľkorozmerných portrétov.

12/ 44

13/ 44


Create | volume 19

A čo koníčky? Vo voľnom čase sa snažím venovať hlavne svojej tvorbe. Ale rád idem občas do galérie, do lesa a hrám tenis. Plánujem si kúpiť loď a plaviť sa po Dunaji až do čierneho mora. Ako ste sa dostali k učiteľstvu? Dopočul som sa, že hľadajú pedagóga na ZUŠ, zúčastnil som sa pohovoru a zobrali ma. Neskôr som dostal ponuku učiť na vysokej škole až som bol prijatý ako pedagóg na tejto škole. Čo Vám vie zdvihnúť náladu? Úsmev. Chcete sa niečím pochváliť? Nie. Dnešná doba je nastavená tak, že sa všetci radi chválime a ukazujeme hlavne prostredníctvom sociálnych sietí. Ja mám však rád svoje súkromie a ako výtvarník si žijem v tzv. vlastnom svete. Ak však budem mať aktuálny dátum výstavy určite všetkých rád pozvem. Tak Vás nebudem už ďalej vyrušovať a nechám Vás pracovať. Ďakujem pekne za rozhovor. Aj ja ďakujem za rozhovor.

14/ 44

14/ 44 15/ 44


Create | volume 19

TALENTOVÉ SKÚŠKY 2018


Create | volume 19

MATURITY 2018


Create | volume 19

Skúsme povedať odpadu NIE! Na úvod nášho článku by sme sa v skratke radi predstavili, aj keď program Zelená škola určite nie je niečo, čo by ste nepoznali alebo nepočuli o tom. Naša škola je už siedmy školský rok zapojená do najväčšieho enviromentálneho školského program na Slovensku – Zelená škola. Je to program zameraný na rozvíjanie ekologického povedomia a proenviromentálneho cítenia mladej generácie, pretože slová “deti sú naša budúcnosť”, nie sú len frázou, ale skutočným faktom. . Základom našej činnosti je výber nosnej témy, ktorá sa bude počas certifikačného obdobia (u nás sú to dva školské roky) rozvíjať v činnosti každého jedného človeka na našej škole – žiaka, pedagóga, ale napríklad aj školníka. Tento školský rok sme začali nové certifikačné obdobie, a preto bolo potrebné zitiť, ktorá z možností ekologického správania sa dá na našej škole vo väčšom meradle uplatniť, či rozvinúť do väčšej miery. Žiaci, ktorí sú v Kolégiu Zelenej školy na základe enviromentálneho auditu (pracovné listy, ktoré zisťujú ako je na tom škola napr. so zeleňou, spotrebou energií atď.) spolu so svojimi koordinátormi usúdili, že nasledujúce dva roky sa budeme venovať téme ODPAD. Spomedzi činností, ktoré sme začali rozvíjať, by sme chceli dať do povedomia udalosť, na ktorej sa podieľali všetci žiaci našej školy, pedagógovia, dokonca aj niektorí rodičia. 20. február je Svetovým dňom sociálnej spravodlivosti, a preto sme sa rozhodli, že aj my chceme šíriť túto myšlienku a na škole sme zorganizovali Burzu nepotrebných vecí. Jej hlavnou myšlienkou je možnosť odovzdania “nepotrebných vecí” ľuďom, ktorým ešte dobre poslúžia. Každý člen našej školy mal možnosť prispieť, napr. oblečením, bižutériou, hračkami, školskými potrebami atď., ktoré by on sám už reálne nevyužil. Naša zbierka mala naozaj výnimočný ohlas, nakoľko sme dokopy vyzbierali takmer 50 kilogram vecí, ktoré dostali druhú šancu. Burza sa konala 27. februára 2018 na prízemí školy a každá z týchto vecí boli predávaná za symbolickú sumu 0,50 eur. Týmto sa veci stali dostupnými pre každého a vyzbieraná suma bude použitá na ďalšie aktivity Zelenej školy (napr. na nákup perníkov pri obľúbenom čajovom večierku). Akcia sa niesla v uvoľnenom duchu pouličných bazárov, smiechu a radosti zo staronových vecí.

20/ 44


Create | volume 19

50 kíl vecí je obrovské množstvo a predpokladali sme, že určite sa nám všetko nepodarí posunúť medzi žiakmi ďalej, preto sme sa rozhodli, že to musíme vyriešiť. Prvá možnosť by bola vrátiť veci ich pôvodnému majiteľovi. Avšak veci boli podonášané ako nepotrebné a ich osud by týmto bol spečatený pravdepodobne na najbližšej skládke. Rozhodli sme sa pre inú možnosť – darovať ich ľuďom, ktorí to skutočne potrebujú. Veci sme potriedili a spoločne odniesli do Strediska sociálnych služieb v Petržalke, ktoré je útočiskom pre osamotené matky s deťmi. Vedenie strediska a aj samotné matky boli veľmi vďační za dar, ktorí sme im priniesli a okrem toho naši žiaci mali možnosť nazrieť do ich života, čím získali silnú životnú skúsenosť. Žijeme v spoločnosti, ktorá nám dáva obrovské množstvo možností. Okrem tých osobných, či pracovných, by sme chceli upriamiť pozornosť na možnosti všetkých tých nákupných stredísk, ale aj malých obchodov. Dnes už nie je problém, kúpiť si tričko za 2 eurá, či vlastniť 10 párov tenisiek. Avšak s tým prichádza aj to, že jedného dňa zistíme, že skrine nám praskajú vo švíkoch a my sa toho potrebujeme zbaviť. Nechceme teraz naliehať na to, aby ste obmedzili svoje nakupovanie, aj keď samozrejme to by bola najlepšia varianta. Všetci chceme mať módne trendy a množstvo vlastných vecí. Ale skúsme sa na to pozrieť z iného uhla. To čo sa vám nepáči, môže ešte dobre poslúžiť niekomu inému. Sú rôzne bazáre, internetové stránky, ale najmä sú stále okolo nás tí, ktorí sú radi ak si na zimu oblečú prešívanú bundu, ktorá je síce 20 rokov stará, nemoderná, no je teplá. Dajme veciam druhú šancu, predsa len ten plyšový macko od bývalého partnera, ktorého by ste najradšej roztrhali, vie ešte vyčariť úsmev na tvári malého bábätka. Uvedomujeme si, že sme len kvapka v mori, však je nás na svete vyše 6 miliárd. Ale tá kvapka jednou školskou akciou zbavila na dlhšiu dobu planétu od 50 kíl odpadu. Mgr. Erika Gerbócová

23/ 44


ilustrovala: Lucia KrĂştelovĂĄ, 2.A
Create | volume 19

Shadow of the Colossus

zo sveta hier Vratko Cyprich, 2.B Kingdom Come: Deliverance Je historická open world hra od českých vývojárov ktorá prináša dlhý príbeh a realistické grafické podanie. zopár hodín vám zaberie pokým sa naučíte narábať s mečom tak aby ste zvládli každé prepadnutie. Hra je veľmi reálna odohráva sa na území stredovekých Čiech. Nenachádzajú sa tu draky ani žiadne magické stvorenia. Hra je skôr zameraná na autentickosť. Nudiť sa určite nebudete od lovu až po varenie lektvarov sa tu dá robiť skoro všetko. Hra má ešte občasné bugy na ktorých už ale pracujú vývojári.

30/ 44

Jedna z najlepších open world akčných hier na Playstation 2 sa vracia v novom kabáte. Vylepšení sa dočkala grafika, pohľad kamery a animácie postáv. Celkovú atmosféru dopĺňa dramatický soundtrack. Vašou úlohou bude poraziť celkovo 16 kolosov pri každom si treba nájsť vhodnú taktiku a zaútočiť na ich slabé miesto. Medzi jednotlivými kolosmi sa budete persúvať po rozľahlej mape plnej dychberúcich scenérí obohatených o emocionálny príbeh.Shadow of the Colossus je určite jeden z podarenejších remasterov starších titulov.

A Way Out Kooperatívna adventúra s kriminálnym príbehom ktorú si sami nezahráte! Ako už názov naznačuje ide o príbeh o úteku z väzenia.Hra je spracovaná ako film. Kooperácia dvoch hráčov je veľmi dobre využitá, určite sa nebudete nudiť. Okrem prepracovaného scenáru sa Way Out môže pochváliť aj realistickou grafikou alebo intuitívnym ovládaním.Hra vám zaberie cca od 5 do 6 hodín herného času.

31/ 44


Create | volume 19

Egon Schiele 1890 – 1918 Viedeň, Rakúsko

“Umenie nemôže byť moderné, umenie je primárne večné.”
Egon Schiele 
Svojím podpisovým grafickým štýlom, objavením figurálneho skreslenia a odvážnym vzdorom konvenčných noriem krásy bol Egon Schiele jedným z vedúcich predstaviteľov rakúskeho expresionizmu. Jeho portréty a autoportréty, vyčerpávajúce prieskumy sediacich a ležiacich žien a ich sexualita, patria medzi najvýznamnejšie diela 20. storočia. Umelec, ktorý bol počas svojej krátkej kariéry ohromne plodný, je známy nielen svojimi psychologicky a eroticky zaťaženými dielami, ale aj svojou fascinujúcou biografiou. 
 Kľúčové nápady Schieleho portréty a autoportréty pomohli obnoviť vitalitu oboch žánrov svojou bezprecedentnou úrovňou emocionálnej a sexuálnej priamej pozornosti a využívaním figurálneho skreslenia namiesto bežných pojmov krásy. Občas Schiele používa tradičné motívy, ktoré dávajú intenzívnym osobným obrazom všeobecnejšie alegorické vyjadrenie o ľudskom stave.
Pri tvorbe troch tisíc výkresov počas svojej krátkej kariéry bol Schiele mimoriadne plodným a bezkonkurenčným navrhovateľom. Považoval kreslenie za svoju primárnu umeleckú formu, ocenil ju svojou bezprostrednosťou a vytvoril niektoré z najkrajších príkladov kreslenia v 20. storočí. Dokonca aj jeho maliarske dielo odhalilo štýl, ktorý zachytil niektoré základné charakteristiky kresby, s dôrazom na kontúru, grafickú značku a lineárnosť.

 Detstvo Egon Schiele sa narodil v skromných prostriedkoch v meste Tulln an der Donau. Bolo to malé, ale živé rakúske mesto známe ako Blumenstadt, alebo “mesto kvetov”. Bolo to tretie dieťa, ktoré sa narodilo Adolfovi Schielemu, ktorý pracoval ako vodca rakúskych štátnych železníc, a Marie Soukupovej, ktorá pôvodne prišla z českého mesta Český Krumlov. Schiele mal dve staršie sestry, Melanie a Gerti (Gertrude). Po smrti svojho otca sa v roku 1906 zapísal do akadémie výtvarných umení - Akademie der bildenden Kunste, ktorú navštevoval aj Gustáv Klimt. V roku 1908, keď mal Schiele osemnásť rokov, sa zúčastnil svojej prvej výstavy, skupiny, ktorá sa predstavila v meste Klosterneuburg, malom meste na sever od Viedne. Nasledujúci rok Schiele a niekoľko spolužiakov opustili akadémiu na protest, pričom kritizovali konzervatívne metódy vyučovania v škole a neschopnosť prijať ďalšie výtvarné postupy, ktoré v Európe prichádzali vpred. Ako súčasť tohto povstania Schiele založil skupinu Neuekunstgruppe (New Art Group) zloženú z iných mladých, nespokojných umelcov, ktorí z akadémie odišli. Nová skupina nestrácala čas, viedla niekoľko verejných výstav po celej Viedni, zatiaľ čo Schiele skúmal nové spôsoby maliarskeho výrazu, uprednostňoval deformácie a zúbkované kontúry tvaru a ponurejšiu paletu ako ozdobnejši Nový štýl. V podstate sa Schiele postupne dištancoval od štýlu popularizovaného Klimtom, aj keď obaja muži zostanú blízký priatelia až do Klimtovovej smrti začiatkom roka 1918.

32/ 44

33/ 44


Create | volume 19

Staršie obdobie

 Krátko po vytvorení skupiny Neuekunstgruppe sa Schiele začal tešiť na skromné úspechy ako maliar a navrhovateľ a v roku 1911 mal svoju prvú samostatnú výstavu vo viedenskej Galerii Miethke, kde umelec zvyšuje svoj záujem o autoportrét a sexuálne mladé ženy. Schieleho skoré štúdie boli tiež kontroverzné pre jeho príležitostné používanie detí ako nahých modelov.

Nasledujúci rok bol rozhodujúci pre Schieleho osobne i umelecky. Okrem účasti na niekoľkých skupinových výstavách v Budapešti, Kolíne nad Rýnom a vo Viedni Schieleho pozvala Galéria Hansa Goltza v Mníchove, aby spolu s členmi skupiny Explacionistov Der Blaue Reitera prezentoval svoju prácu, medzi ktorými boli Wassily Kandinsky, Franz Marc , a Alexej von Jawlensky. Aj v roku 1912, zatiaľ čo býval v rakúskom meste Neulengbach, bol Schiele zatknutý v štúdiu a dvadsaťštyri dní uväznený a obvinený zo zvádzania a znásilnenia neplnoletých dievčat. Tieto obvinenia boli nakoniec odpustené a dostal menšiu pokutu za vytváranie nemorálnych a “pornografických” kresieb. Schiele následne ukončil svoju prax vo využívaní detí ako modelov, hoci morbidita a sexuálna explicitnosť jeho diela - najmä vo svojich kresbách - sa zrejme zvýšila po prepustení z väzenia. Neskoršie roky a smrť

 Dokonca aj s vypuknutím prvej svetovej vojny sa Schieleho umelecký výstup nemení moc drasticky. V roku 1914 sa vo viedenskej galérii Guido Arnot umelec tešil svojej veľkej sólo výstave, a neskôr i niekoľkých výstav v iných mestách. V roku 1917 sa Schiele vrátil do Viedne a tvrdo pracoval. V tom istom roku spolu s Klimtom založili mestskú Kunsthalle (Art Hall), novú výstavnú plochu určenú na podporu rakúskych umelcov, aby zostali vo svojej vlasti. V nasledujúcom roku navštívil umelca obrovský úspech ale aj tragédia. Vo februári mŕtvica a zápal pľúc napadla život svojho mentora a priateľa, Klimta. O jeden mesiac neskôr viedenská secesia usporiadala svoju deviatu výročnú výstavu a venovala hlavný výstavný priestor Schielemu práci a skončila sa s veľkým obchodným úspechom. V októbri jeho manželka Edith, tehotná po šiestich mesiacoch, podľahla španielskej chrípkovej pandémii, ktorá sa v tej dobe prehnala po Európe a ktorá si vyžiadala i život Schieleho, len o tri dni neskôr - zomierala vo veku dvadsaťosem rokov.. Dedičstvo

 Napriek krátkemu životu Egona Schieleho, umelec vytvoril ohromujúci počet diel na plátne a papier. Bol prínosom pri formulovaní charakteru expresionizmu začiatkom 20. storočia, ktorý sa vyznačoval používaním nepravidelných kontúr, často temnej palety a často temného symbolizmu. Na rozdiel od svojho mentora, Klimta, s ktorým meno Schieleho zostáva najčastejšie spájané, produkoval veľké množstvo autoportrétov, čo naznačovalo, že sa zaoberal sebou samým rovnako ako Picasso. Schieleho estetika výrazne ovplyvňovala expresionistických súčasníkov - Oskara Kokoschku a neoexpresionistických nástupcov ako boli Francis Bacon, Julian Schnabel a Jean-Michel Basquiat.

34/ 44

35/ 44


Create | volume 19

Koloman Moser 1868 – 1918 Rakúsko

Koloman Moser bol tvorcom grafického umenia 20. storočia, priekopníkom moderného dizajnu a jeden z najvýznamnejších umelcov Viedenskej secesie, spolu so svojim kolegom a priateľom Josefom Hoffmanom zakladateľom Viedenských dielní - Wiener Werkstätte. Pracoval s rôznymi typmi médií, vytváral dvojrozmerné a trojrozmerné kombinácie umeleckých diel. Jeho tvorba pokrývala širokú škálu umeleckých diel od grafického, nábytkového a interiérového dizajnu až po umelecké umenie a maľovanie. Koloman Moser a založenie viedenskej secesie.
Moser sa narodil v roku 1868 vo Viedni rodinou, ktorá podporila jeho túžbu študovať umenie. Po svojom štúdiu na Wiedenskej obchodnej škole sa uchádza o štúdium vo Viedenskej akadémii výtvarných umení v roku 1885. Po náhlej smrti svojho otca o tri roky neskôr musel Moser začať zarábať peniaze ilustrovaním kníh a časopisov, módnych a humorných publikácií.

energiu na maľovanie a dizajn divadla. Ako maliar urobil sériu krajinomalieb Alp, charakteristických pre ich jednoduché zloženie, naturalistické detaily a živé farby, inšpirované švajčiarskou maliarkou Ferdinandom Holderom. Niekoľko rokov predtým, než zomrel, sa Moser zameral na monumentálne figurálne figúrky venované Vitalizmu, filozofii idealizovaného človeka, ktorému veril.

Počas svojej kariéry navrhol širokú škálu rôznych umeleckých diel, od ilustrácií kníh a poštových známok až po návrhy časopisov, vitráže, porcelán a keramiku, fúkané sklo, striebro, šperky a nábytok. Vždy inšpirovaný jasnými líniami a opakovanými motívmi klasického gréckeho a rímskeho umenia, zručne dokázal začleniť moderné prvky svojho viedeňského prostredia. Zanechal svoju známku kvality mnohými spôsobmi, v roku 1900 sa stal profesorom v Kunstgewerbeschule, kde vyučoval dekoratívnu kresbu a maľbu až do svojej smrti. Koloman Moser zomrel 18. októbra 1918 vo veku 50 rokov. Jeho vplyv na grafický dizajn bol pozoruhodný na začiatku 20. storočia a v priebehu času sa stal ešte výraznejším v rôznych sférach umenia a remesiel. Jeho nábytok je rozpoznateľný svojimi kubickými formami a estetickou a funkčnou funkciou, spĺňajúc princíp Secesiony Gesamstwerk, v rámci ktorého sa architektúra, maľba, sochárstvo a dekoratívne umenie integrujú do prostredia, vytvárajúc jednotný celok.

Ako člen klubu Siebener spolu s Josefom Hoffmannom, Jozefom Maria Olbrichom, Ottom Wagnerom a Gustávom Klimtom bol spoluzakladateľom viedenskej secesie v roku 1897. Vytvorenie a rozšírenie Wiener Werkstätte.
Členovia mali početné nezhody a Moser sa čoskoro začal pohybovať od secesného štýlu k presným líniám a geometrickým tvarom, ktoré boli vhodnejšie pre jeho interiérové ​​návrhy. V roku 1903 Moser, Hoffmann a Fritz Waerdorfer založili Wiener Werkstätte ako produkčnú komunitu rôznych vizuálnych umelcov, ktorí začali pracovať v troch malých miestnostiach a čoskoro sa rozšírili na trojpodlažnú budovu s úsekom pre kov, kožu , kníhviazačstvo, spracovanie dreva a lakovňu. Okrem toho, že bol spoluautorom, navrhoval tiež sklo, textil a nábytok pre rôzne firmy. Predmety vyrobené spoločnosťou Wiener Werkstätte nesú značku dizajnéra a remeselníka v súlade so zásadou rovnosti umenia a remesiel. Ich cieľom bolo vytvoriť úzke vzťahy medzi verejnosťou, dizajnérom a remeselníkom tým, že vytvoria jednoduché a užitočné domáce predmety. Maľba ako vyjadrenie osobnej filozofie

V roku 1905, v rovnakom čase ako Klimt, Moser odišiel zo secesie. O rok neskôr urobil ohromujúci úspech s návrhom vitráží a mozaikou Apse na katedre Otta Wagnera Steinhof vo Viedni. Oženil sa Editha Mauthener von Markhof, dedičkou z priemyselnej rodiny, ktorá mu pomohla s pôžičkou, keď v roku 1906 utrpelo Wiener Werkstätte finančné ťažkosti. V dôsledku rozdielneho názoru Moser odišiel z inštitúcie a usmerňoval svoju kreatívnu

36/ 44

37/ 44


Create | volume 5 Create | volume 19

Réžia Will Gluck zombík zahryzol do krku a stiahol ho do Žáner Dráma /Muzikál Kostlivci sa dostali až na dosah a zadavu. Falion utekal ako mohol a po ceste Krajina USA DINOSAURIUM čali sekať a biť do štítov ľudí! Niekto to videl ako zomVladimír Kompánek: Premiéra filmu v SR 5.2. 2015Rozpomínanie neudržal a buď ho v lepšom prípade bíci žerú jeho 14.03.2018, St 24.06.2018, Ne bodli a zomrel skoro hneď, alebo sa k kolegov. Brána Otváracie hodiny 10:00- 18:00 Galéria Nedbalka nemu dostala kostra s hákom, dala mu bola otvorená Politik a podnikateľ prichádza do sirotinca pomôcť mladým dievčatám, dole helmu a roztrhala mu s hákom krk. a dovnútra sa ktoré sú pod tvrdou rukou slečny Hannigan (Cameron Diaz). Viac ako 50 exponátov dovezených až z paleontologického inštitútu Na výstave zastúpené diela zo zbierky Boli počuť sú bolestné výkriky a volania o Galérie Nedbalka, hrnuli vydesení ruskej akadémieumelec vied. čerpal zo spomienok na rodný Rajec, ktorých pomoc.námety Vtom kapitán zavelil: „Teraz!!!!“ rytieri. No na Okrem kostier sa vystavujú aj skameneliny. fašiangové potulky, zasnežené v ateliéri. Rytieri vpredu odvrhli od seba dedinky nepria- či momentymost, ktorý Bratislava od 14. marca do 24. júna 2018 sa v Galérii Nedbalka teľov a začali útočiť. Kostlivci nevydržali viedol k bráne, CIRQUE výstava DU SOLEILQUIDAM uskutoční veľa, stačila jednaVladimíra silná ranaKompánka, na slabé známeho slovenského sa už dostali maliara mnohých miesto aa sochára, úplne stelaureáta ho dolámali. Zdalovýznamných ocenení, zombíci a vtom umelca, ktorý svojejkonca! tvorbeRytieri úmerne sa, že ich davvonemá ichvyzdvihoval slovenského povedali tú 5.-8.2. 2015 Odpad (2014) ľudového a moderný v umení. hroznú vetu: bili a bili, ducha až nakoniec zničiliposun poslednéSlovnaft Arena, Bratislava Na výstave Vladimír Kompánek – Rozpomínanie sú zastúpené ho. Straty boli minimálne, asi nie viac „Zatvorte bráRéžia Stephen Daldry Nedbalka, ktorých námety umelec čerpal diela ako zo 90 zbierky mužov. Galérie Celkom dobré na to, že nu!“ Brána sa Na výslní od roku 1996, známy po celom svete zavíta k nám už 5. Žáner Dobrodružný/ Dráma /Thriller zokostlivci spomienok na rodnýprevahu. Rajec, fašiangové mali početnú Morálka potulky, zasnežené začala vŕzgavo Krajina Februára Veľká 2015. Británia dedinky či momenty v maliarskom ateliéri. Tento prierez ukazuje charakteristické polohy mužstva vzrástla. No potom bolo zavezatvárať a Falion ako blesk vtrhol do mesPouliční umelci z Cirque du Soleil odprezentujú 7 predstavení takže sa je na čo tešiť. Premiéra filmu v SR 1.1. 2015 Kompánkovej – „Druhá rajecké vlnáááá! tetky, maska turoňa ata.mačacie koledníčky, v lené: „Rhaos tvorby to dá!!!“ No asi 30 rytierov tomodelky, nestihlo ženy a zatvorila Zloženie celéhoaQUIDAMU tvorí skupinka hudobníkov, akrobatov, postáv a spevákov. zovretí netvora milujúce sa dvojice vo viacerých variáciách. Rozpomínanie je preňho kľúčom Zoraďte sa a bojujte!“ Kričal kapitán. sa im pred nosom. „Pusťte nás! Prosím!“ k Tri deti sa po objavení peňaženky na skládke vydajú na útek pred policajtmi... výberu a k spôsobu zachytávania skutočnosti pretavenej výtvarnej skratky. Niektorí Faliontém doteraz nebojoval, ale už ho bol Kričali, no do nikto im neodpovedal. O čom to je ? len v druhom rade! Zas sa časť hada kričali na veliteľa, nech ju otvorí, ale on sa odpojila! Vojaci s napätím hľadeli, čo len smutne Je to o mladom dievčati menom Zoe, ktorú bežný život nudí a nejaví Osmičky príde! Po chvíli to bolo jasné. Vrieskajpozeral, ako záujem o okolie. 28.02.2018, St 31.12.2018, Po úci ťarbavý dav...... „Zombícíííí!“ Boli to tých chudáDo imaginárneho svetagaléria QUIDAMU sa rozhodne ,,vnoriť“ kvôli Slovenská národná očividne roľníci, no niektorí ajBratislava vojaci. V kov začínajú rodičom, ktorých nezaujíma a preto, že necíti nič okrem prázdnoty. chrbte mali zabodnuté pochodne a boli z kraja žrať. Na ceste v tomto svete sa stretá s postavami, ktoré sú jej nápomocné a celí hnilí a krvaví. Falion tomu neroZombíci sa Výstavný projekt je netradične navrhnutý do átria snažia sa jej dušu oslobodiť. zumel, pretože nevedel, zombíkom nevedeli doEsterházyho paláca akože séria malých výstav k osmičkovým môže niekto Zas rytieri stať cez brávýročiam: vo rozkazovať. februári nástenku k výročiu 1948 (komunistický museli najprv chvíľu vydržať a potom nu, no(vstup vtom obrat) zavesí Alexandra Kusá, v auguste k výročiu 1968 CAMERA Slovakia odvrhnúť nepriateľa, aby získali miestov októbri k výročiu sa disciplinovojsk VZ) Petra Hanáková a nakoniec, 1918 CONECOfotografia RACIOENERGIA Najlepšia festivalu z roku 2014 na boj. Ten, kto to nevydržal, bol obžravane zoradili (vznik ČSR) Katarína Bajcurová. Prvá nástenka bude zavesená tý31. zaživa jeden vedľa do júla.a neskôr povstane ako sám nemŕtvy a vrhne sa na spolubojovníkov. druhého na „Osmičkové nástenky“ viacvrstvovou výstavou umenia, Kedy ? - 31.1. 2015- 1.2.sú2015 Keď dostali rozkaz na zatlačenie odvrhli projektom, ktorý sa historických tém zaoberákraji aj mosta. 36. ročník Coneco aokrem 25. ročník RACIOENERGIA Kde ? – Incheba Expo Bratislva zombíkov aotázkami sekali a bodali, no veľakrát Lukostrelteoretickými spojenými s kurátorstvom, typológiou sa zombík zas postavil. „Musíte im zoťať ci na nich strieľali, no nikto sa nepohol, výstav, 25.-to28.3. Čo jekultúrnou ? 2015 politikou a diváckymi očakávaniami. Autorky idey projektu Katarína Bajcurová Kričal niekto. To zabralo. No aj ako nenápadný dokedy nedostaldo ranu dokeď hlavy. a hlavu!“ Petra Hanáková projekt koncipovali štuchanec čias, boliUprostred mnohé tentokrát bolo horšie, lebo zombíci nástenkami politických mosta sa začala k bráne blížiť postava v múzeá ibaoto profesionálne tváriacimi výročí. Jedná sa najväčší festivalsa cestovateľských filmov a fotografií z celého sveta. majú viac sily ako kostlivci! Nepriateľ sa čiernom hrôzostrašne zdobenom brnení Základom výstavy je dlhá, tri metreajvysoká nástenka“, na ktorej sa budú Každoročne sa zúčastňujú profesionáli amatéri stena a delia – sa„galerijná o svoje skúsenosti. dostal až kslede Falionovi! Ten sekal hlavy a dvojručným mečom zasunutým v pošve v časovom výročí striedať Čo to je ? ako mohol, ale padlého zombíka na chrbte. Každý šíp sa od ktorý neho bude odrazil obrazové koláže. Výsledkom budevždy akýsi draft či materializovaný PINTEREST, aj nahradil druhý. Všetci museli„nástenkárstva“. ustupovať! a nakoniec sa dostalz výtvarného k bráne. Vtedy ako pripomienkou socialistického Koláže budú pozostávať materiálu CONECO RACIOENERGIA je stavebnícky veľtrh, ktorý ponúka všetko pre domácnosť Keď bolo jasné, že ichfotografie, je priveľa, dokumenty) kapitán zázrakom celé bojisko rôznej povahy (obrazy, primárne zo zbierok SNG. stíchlo a čakalo, čo Ponúka rozumné odporúčania ako spraviť veci jednoduchšie a úspornejšie. zavelil na ústup, no potom sa mu jeden sa bude diať. No čierny rytier sa škodoraAnnie (2014) Tohtoročnou témou je VODA a bude ju sprevádzať oslava Svetového dňa vody a súvisiaca konferencia.

38/ 44

made by flou and love

Výsledný layout, konflikt diel vedľa seba, ich juxtapozícia bude prehovárať o povahe a vnútorných konfliktoch tej-ktorej udalosti. Projekt násteniek je ďalšou z výstav, ktoré reflektujú a komentujú našu disciplínu a tematizujú svojbytnosť umeleckohistorického bádania. Dejiny umenia nie sú identické so sociálnymi a politickými dejinami, aj keď sú s nimi neoddeliteľne spojené. Prax do roku 1989 však vypovedala o inom a dodnes na jej sedimenty narážame, keď nás verejnosť či moc vyzýva, aby sme ich ilustrovali. V tomto zmysle sú nástenky emancipačným projektom: na strane jednej sú príkladom tejto spojitosti, ale zároveň aj poukázaním na jedinečnosť a potenciál umeleckohistorického materiálu, pretože ich obsah nie je ilustráciou historickej udalosti, ale reflektuje príbeh dejín umenia. Súčasťou projektu bude aj nástenka venovaná 70. výročiu vzniku Slovenskej národnej galérie, ktorá bude využívať druhú stranu panelu a bude v átriu „zavesená“ od mája.

Berger

21.06.2018, Št - 07.10.2018, Ne Slovenská národná galéria Bratislava Monografický výstavný a edičný projekt premiérovo predstaví na pôde Slovenskej národnej galérie tvorbu akad. mal. Jána Bergera (*1944). Na domácej scéne zastupuje autor zdanlivo tradicionalistickú polohu klasického maliarskeho média. Jeho umelecký program je postavený na vizuálnej interpretácii banálnej reality, vlastných skúseností, životných pocitov, situácií a vnemov. Tieto zažité a odpozorované fragmenty skutočnosti autor v zdĺhavom maliarskom procese vzájomne prepája. Prostredníctvom farebných plôch, škvŕn a nesúvisiacich detailov vytvára samostatný obrazový jazyk, s novou, autentickou vizuálnou kvalitou. Výstavný projekt si kladie za cieľ reinterpretovať Bergerovu tvorbu a ponúknuť iný pohľad na dielo dlhoročného profesora bratislavskej VŠVU. Predstaviť ho v širšom kontexte a zároveň potvrdiť špecifickú pozíciu maliarskeho média v práve prebiehajúcom storočí. Táto „nová optika” navráti do pozornosti diváka niektoré kategórie, ktoré sa z diskurzu súčasného umenia v nedávnej minulosti vytratili. Namiesto redukcie bude v centre záujmu komplexnosť; oproti odosobneniu zas postavená individuálna výpoveď a autenticita. Samotná výstava bude prierezom portfólia/tvorby autora s dôrazom na práce realizované vo viacerých technikách: oleje, tempery, gvaše, akvarely i ceruzy.

Betlehemy

12.12.2017, Ut - 31.08.2018, Pi Múzeum slovenskej keramickej plastiky

39/ 44

made by flou and love


Create | volume 19

Rebecca Cepková, 2.B

Laura Kristína Pitoňáková, 1.B

Alex Orsagová, 3.B

HURÁÁÁ LETO


Create | volume 19

ŠÉFREDAKTOR ::

Vanessa Mayerová, 2.B REDAKCIA ::

Mgr. art. Daniela Schredlová Mgr. Erika Gerbócová Rebecca Cepková 2.B Alinka Petrová 2.A Vratko Cyprich, 2.B Lucia Krútelová, 2.A Laura Kristína Pitoňáková 1.B Alex Orsagová 3.B KOREKTÚRY::

Mgr. Monika Vodičková GRAFIKA ::

Lukáš Gabura, 1.BIssuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.