Create23

Page 1

create ČaSOPIS šTUDENTOV SšUPAT zima 2019/2020 :: hppt//uat.sk/index.php


Študenti priniesli zásoby granúl do útulku

súťažné logá a plagáty, článok

A S B

spacex

A

- Návšteva slobody zvierat................... 9

- nové technológie.................... 13

S

Dar školi pre psí útulok

- Študentské práce............ 16 - 19 o osobnosti zo sveta umenia

B

- Búdy pre psov z útulku........................ 8

H

Fotografie žiakov

- Interwiev.................................. 14 - 15

- Zo sveta hier...................... 20 - 21 PC hry s “artovou” grafikou

- rozhovor so študentom...22 - 23

Rozhovor s pedagógom

wicca art

H

O

Zábery čistenia chorvátskeho ramena študentami v oblasti Petržalka 2

-Fotografia................................ 10 - 12

O

- Čistenie chorvátskeho ramena......... 4 - 7

- Pizza za dochádzku............24 Odmena v podobe pizze raz do mesiaca


S

TR

A AN

5S

4

ČISTENIE CHORVÁtsKEHO RAMENA

ČISTENIE CHORVÁtsKEHO RAMENA

TR

AN

a


S

TR

A AN

7S

6

ČISTENIE CHORVÁtsKEHO RAMENA

ČISTENIE CHORVÁtsKEHO RAMENA

TR

AN

a


S

TR

A AN

9S

8

BÚDY PRE PSOV Z ÚTULKU ŠKOLA PODPORILA PSÍKOV Z ÚTULKU Ako dokáže škola nie len zodpovedne vychovávať “našu budúcnosť” ale zároveň zachraňovať životy a zlepšovať svet okolo seba ? Súkromná stredná umelecká škola animovanej tvorby prispela kúpou 10 búd, čím poskytli teplé a bezpečné útočisko pre desiatky a desiatky psíkov, ktorí sa v útulku postupne vystriedajú.

NÁVŠTEVA SLOBODY ZVIERAT

TR

AN

a


ST

RA

Žiak 3B- Róbert Valent sa vo volnom čase venuje zaujímavému koníčku- fotografovaniu športovcov. V tomto článku nám povie niečo viac o svete zápasníkov, ktorých fotografuje.

MMA je bojový šport, v ktorom sa využívajú najefektívnejšie techniky rôznych bojových umení a štýlov. bojovníci začnú boj v stoji, úderovými technikami, kopmi. Následne sa dostávajú blízko seba a nastáva boj v clinch-i, kde jeden druhého zasypávajú údermi, kolenami, lakťami alebo sa snažia strhnúť oponenta na zem. Nastáva boj na zemi, kde sa bojovníci snažia zvíťaziť pomocou pák, škrtení alebo pomocou úderov. Podľa stratégie sú bojovníci MMA rozpoznateľní na:

F O T O G R A F I A

MMA - zmiešané bojové umenia. MMA nazývajú aj športom tvrdých mužov, najtvrdší šport na svete alebo šport tisícročia.

SPRAWL“N“BRAWL - bojujú väčšinou v stoji, snažia sa unikať zo zápasníckych klinčov a zvíťaziť pomocou úderov, kopov.

F O T O G R A F I A

0

1 NA

GROUND“N“POUND - sú to bojovníci, ktorí sa snažia dostať súpera na zem a tam ukončiť boj pomocou úderov. SUBMISSION - bojovníci, ktorí sa snažia dostať súpera na zem a tam zvíťaziť pomocou nasadenia škrtenia alebo páčenia.

11

ST

RA

Na


2

13

SpaceX

Víťazstvo v zápase sa dá dosiahnuť viacerými spôsobmi, a to na príklad: knockout-KO, technickým knock-outom-TKO (ak rozhodca ukončí zápas) alebo pomocou submission techník (jeden z bojovníkov sa vzdá odklepaním).

F O T O G R A F I A

ALL ROUND FIGHTERS - bojovníci veľmi dobre trénovaní vo všetkých fázach boja, či už ide o útočné, zápasnícke či submission techniky.

nové technológie

ST

RA

1 NA

Elon Musk predstavil nové plány pre súkromné lety na Mesiac, Mars a do kozmu pre novú kozmickú loď Starship od Spacex-u Boca Chica, Texas - Elon Musk má kozmickú loď, a jedného dňa dúfa že pomôže Spacex-u dosiahnuť aj iné svety. Stojac pod nebo týčiacim sa Starshipom Mk1 (prototyp masívneho raketového viac použiteľného systému pre SpaceX) Musk v sobotu (28. septembra) uverejnil plány pre medziplanetárne cestovanie na testovacom mieste spoločnosti v južnom Texase na 11. výročie prvého úspešného obežného obehu rakety SpaceX, Falcon 1. Nová verzia Starshipu (a jej Super Heavy booster) bude schopná prepraviť až 100 ľudí na Mesiac, Mars alebo iné destinácie vo vesmíre a dokonca aj okolo Zeme. Bude vysoká 387 stôp (118 metrov) a bude sa dať využiť znova a úplne naplno aj s rýchlymi otočkami. Toto je raketa, ktorá v roku 2020 vystrelí japonského miliardára a podnikateľa Yusaku Maezawa spolu s hŕstkou umelcov na cestu okolo Mesiaca. SpaceX uviedol verejnosti tento plánovaný turistický výlet do vesmíru minulý rok (neuviedol však, koľko Maezawa zaplatil). „Myslím si, že toto je najinšpiratívnejšia vec, akú som kedy videl,“ povedal Musk davu asi 200 zamestnancov, hostí a reportérov spoločnosti SpaceX-u v sídle spoločnosti neďaleko dediny Boca Chica, mesta Brownsville. „Wow, aká neuveriteľná práca takého úžasného tímu na zostavení tohto neuveriteľného vozidla. Som tak hrdý, že môžem pracovať s takým skvelým tímom.“

Musk neskôr poďakoval Maezawovi za jeho podporu. Miliardár prispel nešpecifikovanou sumou SpaceXu na podporu rozvoja Starship.

ST

RA

Na


ST

RA

Interwiev - barbora jankovičová

- Naplnili sa vaše predstavy o tomto povolaní? “Myslela som si že to bude náročnejšie, hlavne ten prvý týždeň, už som si ale zvykla, je to už lepšie.”

- Ako dlho sa už venujete vzdelávaniu nových generácií? “V podstate prvý rok. študovala som na STU, interiérový dizajn a učeniu som sa venovala v rámci pedagogického minima.”

-Medzi kolegami sa ponosujete na nás, lenivých študentov? “Tajomstvá z kabinetu sa nevynášajú. :)

- Ako učiteľka máte veľa prázdnin. Na aké svoje záľuby ich využívate? “Dorábam si veci do školy, čo sa týka voľného času, chodievam do divadla, hrám hry so zaujímavou grafikou, čítam knihy - detektívny, thrillery.” - aké filmy sledujete? “čo sa týka žánrov, sledujem Fantasy, ale v poslednej dobe skôr seriály, napríklad Game of Thrones, veľmi som sa tešila na Witchera, ale vyzerá to tak že to dopadne zle.” - Máte rada individuality? “Myslím si, že v dnešnej dobe sa veľa ľudí snaží byť odlišných, ale väčšinou je to nasilu.” - Ruku na srdce. Boli ste za študentských čias bifľoška, alebo ste sa spoliehali na odpisovanie? “Bola som skôr taký priemer čo sa týka učenia, mala som dvojky. Čo sa týka odpisovania, ťaháky som sa bála robiť.”

- Človek mieni, život mení. Vždy ste túžili byť učiteľkou, alebo ste sa k učeniu dostali len náhodou? “Ja som z učiteľskej rodiny, čiže som dosť dlho k tomu nemala vzťah - Čo ste plánovali robiť ako povolanie? “ Chcela som robiť interiér, ale, je to veľmi časovo náročné povolanie, po nociach sa muselo robiť, čo sa týka tohoto zamestnania je to také voľnejšie. v detstve som chcela byť hrnčiarka.”

i n t e r v i e w

- Keď ste nastupovali ako pedagóg, mali ste trému pred žiakmi? “ veľkú, ale zvykla som si na vás.”

i n t e r v i e w

4

1 NA

- Aká bola Vaša predstava o študentoch keď ste po prvýkrát prišli na hodinu? “Myslela som si že budete náročnejší, zvedavejší, samostatnejší a budete mať viac otázok.” - Teraz taká zákernejšia otázka. Keby ste mali možnosť zmeniť jednu udalosť v dejinách, ktorá by to bola? “Nič by som nemenila, všetko sa aj tak opakuje, aj keby som zmenila nejakú udalosť, tak by som tým nič nedosiahla.” - Máte svoje špeciálne miesto, kam si chodíte oddýchnuť? Zastrčená kaviarnička, park, niečo nezvyčajné...? “Kaviareň pod starým Avionom.” - Aká je vaša najobľúbenejšia hra, prípadne herná platforma? “Počítač je klasika. Hra bude Life is Strange 1, dvojka už nie. Bavia ma hlavne stratégie, Age of Empires, Banished.” - Aké videá sledujete na Youtube?” “sledujem Let’s playe na hry, ktoré ma zaujímajú, Vlogy nepozerávam vôbec, väčšinou ešte hororové rozhlasové hry. alebo dokumenty.” - Aký žáner hudby počúvate?” “Symphonic metal, niečo v štýle Western Blues. Najobľúbenejší interprét je asi Sufian Stevens.”

tvorba

15

ST

RA

Na


6

17

Študentská súťaž s témou Future city

Future Is Tomorrow

ŠTUDENTSKÉ PRÁCE

Študenti dostali úlohu navrhnúť plagát alebo logo s témou - ako si predstavujú mesto budúcnosti.

ŠTUDENTSKÉ PRÁCE

ST

RA

1 NA

FUTURECITY FEST

Žiaci sa zamerali buď na “pretechnizovanú” budúcnosť alebo na znečistenie prostredia v nasledujúcich rokoch.

ST

RA

Na


19

8

Jonathan Barnbook

démonov a monštier. Pri adaptácii Exocetu na Diablo sa zdôraznili dizajnové prvky a pridali sa ďalšie znaky. Písmo pomáha definovať výrazné a jedinečne vzrušujúce herné prostredie. -Diablo, náhľad do hry. 2011 Thames & Hudson London Začiatkom novoveku a 19. storočia boli kostolíky, kostoly, hrobky a kaplnky zdobené ľudskou kosťou. Empire of Death skúma najdôležitejšie z týchto stránok. Dizajn knihy čerpá inšpiráciu z historických paralel medzi architektúrou a typografiou, ako aj z odkazovania na gotické biblie a renesančné titulné strany. Knihy sú rozdelené na dvojfarebné a štvorfarebné sekcie, s kontextovou históriou vytlačenou na nenatieranej papierovej papieri a obrazovou časťou na matné umenie. Pevný kryt je zlatá fólia blokovaná tak, aby bol obraz naklonený k prednej doske. -

o s o b n o s t i

Je grafik, filmový tvorca a typograf, ktorý je významný dynamickými, kontrastnými až retro prácami. Jeho práce sú tvorené snáď pre každého. Napríklad taký font bastard - vychádza z písma ktoré vytvoril Guttenberg a skúma tváre čiernej listiny, ktoré zaujmú nielen historikov ale aj grafikov či obyčajných ľudí. - Font ”bastard”. Pre tých ktorých zaujíma biológia, veda alebo ľudské telo, je tu veľmi zaujímavo ilustrovaná kniha Chorá ruža alebo choroba a umenie lekárskych ilustrácii. Krásna, príšerná a očarujúca vizuálna prehliadka chorobami vo veku pred farebnou fotografiou. Dizajn je súčasnou interpretáciou viktoriánskej výzdoby. Inšpirovaná rovnakými mierami utilitárnymi nemocničnými formami, farmaceutickými obalmi a riedkym, elegantným zložením lekárskej typografie z obdobia. -kniha ”chorá ruža”, poukazujúca na ekologické katastrofy moderného sveta. Pre milovníkov hier tu mám dobrú správu. J. Barnbrook upravil jeho font exocet pre sériu počítačových hier Diablo. Hlavnou myšlienkou Exocetu bolo odhaliť krásu tvarov listov nájdených v starogréckej rezbe kameňa. Namiesto oživenia alebo pastichu sa písmo zameriavalo na súčasnú reinterpretáciu - hovoriť s týmito formami do moderného sveta. Kultúra starovekého Grécka mala silný vplyv na modernú západnú kultúru, v neposlednom rade na grécku mytológiu, týkajúcu sa bohov a hrdinov a povahy sveta. Možno je to práve táto mýtická dimenzia, ktorá robí z Exocetu vhodnú adaptáciu pre svätyňu - svet ľudí, anjelov,

o s o b n o s t i

ST

RA

1 NA

A v neposlednom rade som vybral knihu o jednom z najväčších problémoch dnešného sveta - ekológia - kniha šokujúcich ekologických faktov. Táto kniha podnecujúca myslenie vyzdvihuje najdôležitejšie problémy, ktorým náš prírodný svet čelí, kombináciou informácií získaných zo svetových autoritatívnych zdrojov s vizuálnym zatknutím snímok. Kniha musela byť čo najšetrnejšia k životnému prostrediu, takže ju tlačili pomocou sójového atramentu (alternatíva k tradičnému atramentu na báze ropy) na akreditovanom papieri FSC . Časť zisku bola venovaná Aliancii dažďových pralesov .

ST

RA

Na


21

0

Inside (2016) - je logická adventúra kde hráč ovláda chlapca v dystopickom svete, rieši okolité hádanky a vyhýba sa smrti.

Child of Eden (2011) - Príbeh Child of Eden je odhalený úvodom hry. Zameriava sa na dievča menom Lumi ktoré bolo prvým človekom, ktorý sa narodil vo vesmíre, 11. septembra 2019 na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice. Po celý svoj život snívala Lumi o návšteve Zeme, sprostredkovala svoje pocity do piesne, ktorú poslala ľuďom planéty. Keď zomrela, jej telo bolo zachované a jej spomienky a údaje boli zaznamenané a archivované.

Frostpunk (2018) - Frostpunk je hra na prežitie v mestách. Hra dostala všeobecne pozitívne recenzie po vydaní a predala viac ako 1,4 milióna kópií do jedného roka od vydania.

S V E T H I E R

The Witness (2016) - Hra inšpirovaná hrou Myst spočíva v prieskume ostrova otvoreného sveta, kt. je plný prírodných a človekom vytvorených štruktúr. Hráč postupuje riešením hádaniek, ktoré sú založené na interakciách s mriežkami prezentovanými na paneloch okolo ostrova alebo na cestách ukrytých v prostredí.

S V E T H I E R

ST

RA

2 NA

This War of Mine (2014) - This War of Mine je videohra o prežití v vojne. Strategická hra na prežitie, pri ktorej hráč ovláda skupinu civilných preživších v provizórnom prístrešku v obliehanom, vojnou zničenom fiktívnom meste Pogoren v Graznavii. Hlavným cieľom hry je prežiť vojnu pomocou nástrojov a materiálov, ktoré môže hráč zhromažďovať s postavami, ktoré ovláda.

11-11: Memories Retold (2018) - rozprávková adventúra odohrávajúca sa počas prvej svetovej vojny. Bola prepustená 9. novembra 2018, dva dni pred stým výročím prímeria. Jednou z hlavných čŕt hry je jej vizuálny štýl, inšpirovaný impresionistickým umením.

Life is Strange (2015) - hra hnaná príbehom, plná ručne maľovaných textúr. Hra sa zameriava na témy dozoru, samovraždy a asistovanej samovraždy, ako aj na ontologické hľadanie definovanej a špecifickej identity a veku.

The Unfinished Swan (2012) - Hra začína úplne prázdnym priestorom, v ktorom hráč, chlapec menom Monroe, prenasleduje labuť, ktorá unikla z obrazu. Hráč musí postriekať kvapky čiernej farby, aby nakreslil a zhmotnil svet okolo seba.

ST

RA

Na


wicca art amika hubertová sa venuje wicca art a vyrábaniu šperkov z rôznych kameňov. Prečo si s tým začala? Jedného dňa som sa prechádzala cez kamenné námestie a narazila som na obchod s ezoterikou, zaujal ma jeho výklad a keď som vošla do vnútra veľmi sympatická predavačka mi povedala nech si vyberiem kamienok podľa toho ktorý mi padne do oka. Bol to obsidian, na intráku som si ho zaviazala aby sa dal nosiť ako prívesok, bolo to primitívne a takmer ani neudržal kamienok. od toho dňa som sa o to začala viac a viac zaujímať. Ako si sa dostala ku ich predávaniu Bavilo ma to vyrábať, strašne mi to zlepšovalo náladu ale nechcela som ich mať veľa a nenosila ich, všimla som si ale že aj ľuďom okolo mňa sa páčia moje prívesky tiež, tak som si povedala že to skúsim.

wicca_art_by_amy

rozhovor so študentom

ST

RA

rozhovor so študentom

2

2 NA

23

ST

RA

Na


25

4

ST

RA

2 NA

PIZZA ZA DOCHÁDZKU PIZZA za nulovú absenciu v škole za September 2019 V škole, keď je pri dochádzke nula, znamená, že nechýbal ani hodinu, preto nulová dochádzka.

PIZZA ZA DOCHÁDZKU

ST

RA

Na


Na časopise spolupracovali Mgr. art. Barbora Jankovičová

Členovia redakčnej radyPipasik George Anthony 3.b Beke Richard 3.b Vanlent Róbert 3.b Koledzai Matej 3.b Do časopisu tiež prispeli Amika hubertová 3.A boli použité práce žiakov z 2b korektúra MGR.ART. Barbora Jankovičová