Create 21

Page 1

CREATE


OBSAH

CREATE VOLUME

20

Cik Cak centrum výstava našej školy VENČENIE PSOV FLOORBALL ZELENÁ ŠKOLA Exkurzia do Slovenskej Grafie INTERVIEW O VLOČKE, KTOREJ VYPADALI ZUBY OD ZIMY VÝBER ŠTUDENTSKÝCH KOMIKSOV

ROZHOVORY

8-12

ZELENÁ SKOLA

6

VÝBER ŠTUDENTSKÝCH KOMIKSOV

14


CREATE VOLUME Cik Cak centrum výstava našej školy

Alinka Petrová

20

Aj tento rok ste mali šancu zavítať na každoročnú výstavu našich šikovných žiakov v Cik Cak Centre. Uskutočnila sa na tému stého výročia úmrtia velikánov viedenskej secesie: Schiele, Moser a Klimt. Je to už dlho, čo opustili náš svet, no zdá sa, že ich spôsob tvorby inšpiruje umelcov dodnes. Vystavované boli diela rôznych ročníkov a rôznych odborov. Žiaci mali možnosť si vyskúšať reprezentovanie svojej duše spôsobmi už zabudnutými a vyjadriť svoje individuálne myšlienky v koži viedenskej trojice. Inšpirovali sa prírodnými ornamentmi čo poskytovalo deťom široké pole inšpirácie v rôznych technikách. Zadanie spočívalo v sprostredkovaní témy od učiteľov a následnej prezentácii diel velikánov a tvorenie osobitým spôsobom mysle.

Diela sú výplodom zručností, ktoré žiaci nadobudli počas štúdia, napr. na figurálnom kreslení alebo výtvarnom ateliéri, a myslím, že sa zhodneme na tom, že maliari by mali v dnešnej dobe veľkú konkurenciu. Pedagógovia boli s výsledkom svojich nasledovníkov veľmi spokojní a aj samotní autori sami so sebou. Študenti sa vyjadrili, že takáto činnosť ich nesmierne baví, pretože sa môžu odreagovať od každodenného počítačového stereotypu. Výstava trvala do 24. októbra 2018. Ak ste nestihli dané diela ohodnotiť a vychutnať si ich plnými dúškami, nebojte sa, pretože toto určite nie je posledný tohtoročný projekt, ktorého sa škola zúčastní. Organizujeme koncoročnú výstavu na 8. výročie programu Zelená Škola.

3


CREATE VOLUME VENČENIE PSOV

Mgr. art. Daniela Schredlová

20 Žiaci prvých ročníkov navštívili Bratislavský útulok - Sloboda zvierat, kde sme sa zúčastnili odbornej prednášky o práci a poslaní zamestnancov Slobody zvierat, ktorú viedla pani Jana Liptáková. Následne sme v mene našej školy a pani generálnej riaditeľky Mgr. Viery Zavarčíkovej odovzdali Útulku zvierat vecné dary (rôzne druhy kvalitného krmiva) v celkovej hodnote 1000,00 €. Po vypočutí odbornej prednášky sme spoločne išli venčiť psíkov v areále útulku, ako aj v jeho okolí. Každý žiak mal možnosť vybrať si svojho psíka a pri spoločne strávenom čase si uvedomiť dôsledky nezodpovedného správania ľudí, ktorí nezvládli starostlivosť o svoje zviera. Takýmto spôsobom sme sa učili vzťahu a určitej zodpovednosti k živým tvorom, ako aj uvedomenie si prípadnej spolupráce a pomoci tejto záslužnej inštitúcii. Na akcii sa zúčastnili aj zástupcovia našej Zelenej školy.

4


CREATE VOLUME FLOORBALL

andrea Pátková

20 Na športový deň v škole sme hrali florbalový turnaj, kde sme si zahrali všetky triedy proti sebe. Každý si mohol zahrať a vyskúšať si, aké je to na ihrisku. Mňa osobne veľmi bavia tímove športy ako futbal, či florbal alebo basketbal. Verím, že každý si zahral s chuťou a radosťou a určite som za viac športových dní.

5


CREATE VOLUME ZELENÁ ŠKOLA

Karolin Bálintová

20 V rámci Zelenej školy sme sa zúčastnili zberu odpadkov okolo Chorvátskeho ramena. Aj napriek tomu, že nám počasie veľmi neprialo, sme vyzbierali veľké množstvo vriec s rôznym odpadom od plastov až po pneumatiku , mikrovlnku a rôzne ťažké predmety. Som rada že som mala možnosť pomôcť nielen škole, ale aj životnému prostrediu.

6


CREATE VOLUME Exkurzia do Slovenskej Grafie

Dária Petríková

20

Pán učiteľ Slamka s pánom učiteľom Paliatkom vzali študentov grafického dizajnu 3. a 4. Ročníka na exkurziu do tlačiarne SlovenskáGrafia. Bolo jesenné dopoludnie a cestu tam aj späť by sme kľudne mohli nazvať adrenalínovou, keďže celú dobu neskutočne pršalo a fúkalo. Za takýchto podmienok nálada kolektívu nebola dvakrát nadšená, ale dajako sme to dali. Už relatívne suchí sme mali tú možnosť nazrieťdo zákulisia tlače rôznych časopisov, propagačných materiálov a množstva iných zaujímavých vecí spojených s tlačou. Takto nejako sa jedného dňa budú možno realizovať aj naše grafické návrhy... Stroje rôznych rozmerov a veku, hluk a zápach. Nemôžem povedať, že pracovné prostredie by mi bolo nejako sympatické. O to viac si však vážim pracovníkov v spoločnosti, že aj za takýchto podmienok vedia kvalitne a rýchlo pracovať. Myslím, že stret s realitou bol pre nás užitočnou skúsenosťou a viacerých nás pravdepodobne motivoval zamyslieť sa trochu vážnejšie nad našou profesionálnou budúcnosťou.

7


CREATE VOLUME INTERVIEW

MGR.ROBERT BAROK

20

Ako dlho sa už venujete vzdelávaniu nových generácií? 8 rokov.

Čo vaše prvé rodičovské združenie? Mali ste trému pred rodičmi žiakov?

Áno, lebo som bol mladé ucho.

Ako učiteľ máte veľa prázdnin. Na aké svoje záľuby ich využívate? Bicyklovanie po našich horách.

Čítate veľa kníh? Aký žáner je vaším favoritom?

Nie tak ako kedysi. Obľúbený žáner nemám, ale mám obľúbených Dajte nám tip, ktoré dve knižky sú vaše naj? Ste rád, že učíte na umeleckej škole, alebo je vám viac-menej jedno, kde sa pohybujete?

Máte rád individuality? Ruku na srdce. Boli ste za študentských čias bifľoš, alebo ste sa spoliehali na odpisovanie?

-

nutnosť, aby som postúpil ďalej.

8


Človek mieni, život mení. Vždy ste túžili byť učiteľom? Vôbec, život to priniesol sám. Ako si predstavujete svoj ideálny život?

Áno, kolegyňa Erika Gerbócová.

Porozprávajte nám, prosím, nejakú vtipnú historku, ktorá sa vám pri vyučovaní stala...

Dominik Tatarka. bola? Akú hudbu rád počúvate?

Hudbu všeho druhu, od Leonarda Cohena až po Iron Maiden.

Máte svoje špeciálne miesto, kam si chodíte oddýchnuť? Zastrčená kaviarnička, park, niečo nezvyčajné...?

Chodím sa rád bicyklovať sám do lesa. držíte. 9 -


CREATE VOLUME INTERVIEW

Mgr. Schredlová

20

Ako dlho sa už venujete vzdelávaniu nových generácií?

Učiť som začala hneď po ukončení VŠVU v roku 1993, takže učím 25 rokov. Čo vaše prvé rodičovské združenie? Mali ste trému pred rodičmi žiakov? Ani nie, skôr som sa snažila zoznámiť sa s rodičmi, aby sme vzájomne začali spolupracovať na hladkom priebehu štúdia našich detí a na ich následnom úspešnom zvládnutí maturitných skúšok. Ako učiteľ máte veľa prázdnin. Na aké svoje záľuby ich využívate? Mám rada našu záhradu kde všeličo pestujeme, takže aj zaváram, varím lekvár, atď. Milujem teplo, takže more, plávanie, chodím aj na turistiku. Čítate veľa kníh? Aký žáner je vaším favoritom? Veľmi rada čítam už od malička, začala som rozprávkami, povesťami, bájkami. Prešla som detektívkami, románmi, životopismi rôznych umelcov a osobností, aj historickými dokumentmi. Posledne som sa začítala do kníhErichaFroma, sú napísané tak, že vám objasnia veľa vecí zvlastného života. Teraz čítam jeho knihu "Teorielidskédestruktivity". Dajte nám tip, ktoré dve knižky sú vaše naj? Moja najobľúbenejšia detektívka podľa skutočnej udalosti je "Dieťa číslo 44" napísal ju Tom Rob Smitha teraz idem čítať "Homo deus“, ktorú napísal YuvalNoahHarari, sú to vlastne vynikajúco napísané stručné dejiny zajtrajška. Ste rada, že učíte na umeleckej škole, alebo je vám viac-menej jedno, kde sa pohybujete? Vždy som chcela učiť na strednej umeleckej škole.

10


Máte rada individuality ? Áno mám rada aj idividuality, každý z nás je viac či menej individualita. Ruku na srdce. Boli ste za študentských čias bifľoš, alebo ste sa spoliehali na odpisovanie?

Ja som sa nebifľovala, pretože som bola majster v ťahákoch, učiteľ mi bol schopný dať na vysvedčenie o stupeň lepšiu známku, len za to, že mu prezradím, kde som mala schovaný ťahák. Človek mieni, život mení. Vždy ste túžili byť učiteľom? Nie, chcela som ísť hneď po strednej škole pracovať, aby som bola finančne nezávislá, ale kvôli mame som išla na vysokú školu. Po jej skončení som zhodou okolností išla suplovať jednu učiteľku na základnú umeleckú školu a už som tam zostala pracovať. Naplnili sa vaše predstavy o tomto povolaní? V podstate áno, aj keď je to niekedy veľmi ťažké a vyčerpávajúce, ale viem, že to stojí za to a je to zmysluplné. Ako si predstavujete svoj ideálny život? To nechcite vedieť, keby že to prezradím nemali by ste ma radi. Medzi kolegami sa ponosujete na nás, lenivých študentov? Niekedy si človek potrebuje uľaviť, to je normálne. V našej škole funguje projekt Zelená Škola, už vás stihol niekto zasvätiť? Áno, Mgr. Erika Gerbócováje v tomto profesionál. Porozprávajte nám, prosím, nejakú vtipnú historku, ktorá sa vám pri vyučovaní stala. Pri vyučovaní si nepamätám, ale keď som ešte robila na psychiatrii art terapiu, tak ma raz primár Breier poveril úlohou, aby sme spoločne s dobrovoľne sa prihlásenými pacientami upiekla niečo sladké. Nazvali to Pečenie s Danielou, bolo to doobeda a ja som vymyslela, že si urobíme vynikajúce karamelové lízatká s nasekanými orechmi a pochutnáme si na nich hneď po obede. Tak sme si rozložili všetky lyžičky, ktoré sme mali v jedálni a do každej sme nasypali trošku nasekaných orechov, položili drevenú špajdlu, a nastrihali sme si celofán na ich zabalenie. 11


Potom sme uvarili z cukru karamel a ponalievali ho do nachystaných lyžičiek. Karamel stuhol a to sa už blížil čas obeda, na ktorý sa všetci veľmi tešili a my smezrazu zistili, že sa tie lízatká ani za nič nedajú z tých lyžičiek vyklopiť. Keď som videla tie zmetené pohľady hladných pacientov, tak som samusela ísť schovať na sesterskú izbu, lebo mi tá situácia prišla strašne smiešna. V ten deň všetci jedli len druhé jedlo, lebo polievku nemali s čím a asi sa na mňaveľmi hnevali, Už bolo poobede, keď sme zrazu zistili, že lízatkáuž povolili a dajú sa krásne povyklápať z lyžičiek, rýchlo som ich pobalila do celofánu a plný košík priniesla do spoločenskej miestnosti. Všetci sme sa na tom spolu veľmi smiali a už sa na mňa nehnevali, ale piecť som už odvtedy mala zakázané. Ktorá historická osobnosť je vám najviac sympatická? Július Satinský a naozaj historická Mojžiš. Keby ste mali možnosť zmeniť jednu udalosť v dejinách, ktorá by to bola? Vždy som si priala aby bol na Slovensku kráľom Július Satinský a jeho 1. radca Lasica, ale žiaľ už sa mi to nesplní. Akú hudbu rád počúvate? Takú čo mi urobí dobrú náladu, alebo príjemný pocit. Nemám vyhranenú skupinu ani interpreta, ale milujem blues a rocknroll. Máte svoje špeciálne miesto, kam si chodíte oddýchnuť? Zastrčená kaviarnička, park, niečo nezvyčajné...? Najlepšie si oddýchnem na ovocnom strome plnom zrelých višní, alebo čerešní. Ďakujem za rozhovor, a prajem Vám, nech to s nami čo najdlhšie vydržíte.

12


CREATE VOLUME O VLOČKE, KTOREJ VYPADALI ZUBY OD ZIMY

Ema Fručeková

20

O VLOČKE, KTOREJ VYPADALI ZUBY OD ZIMY 30 storočie na oblok klope, archeologička čosi kope. “Čo to? Zub? Ale kde je chrup?” Zapotená odhŕňa ďalej. “Kedy bude konca?” Už nemá nádej... Kvapôčky z čela zotrela, obrysi začať videla. Sem tam zub, tu zas niečo. Keby niet ten pud, povie si kadečo. Nemá oddychu ani pokoja, niet výsledkov bez rozvoja. “Mám to!” Zvýskne z vesela. “Čo to? To som ešte nevidela.” Pozerá bližšie, mikroskop dá nižšie. “Veď je to vločka! A aká kočka!” “Vykopávka z 21-storočia, veď tá má zuby snať z každého úbočia...” Zubatá to veru vločka, “Sníva sa mi, to musí byť rozprávočka...!” Zuby ako pílky, bez väčšej odchýlky. Príroda je raz taká, zubatú vločku vytvorila alebo lietajúceho obr-vtáka. Škoda, že len vločka už viac neprehovorila... Určite má pre nás nejaký príbeh, že prečo ona a prečo sneh. 13


CREATE VOLUME

20

VÝBER ŠTUDENTSKÝCH KOMIKSOV

14
Šéfredaktor Marián Šimek 3.B Redakcia Mgr.Peter Slamka Mgr. art. Ivana Svetkovská Marián Šimek 3.B Jakub Bugy 3.B Vratko Cyprich 3.B Vanessa Mayerová 3.B Ivan Ištvánffy 2.B George Pipasik 2.B Veronika Kopecká 2.B Korektúra Mgr. Jana Šifrová Grafika Vratko Cyprich 3.B Marián Šimek 3.B Jakub Bugy 3.B


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.