Create vol 13

Page 1

ČASOPIS SSUŠAT

13/2016

ŠTUDENTOV

:: http://uat.sk/index.php


:: Obsah

Create | volume 13 :: Najlepšie

Rozhovory

Rozhovory

Udalosti

MGR. ART. PETER POKORNÝ

MGR. ART. RÓBERT SZABÓ ARTD.

ÚSMEV PRE STROM

V tejto rubrike vám chceme priblížiť našich učiteľov tak, ako ich dosiaľ nepoznáte. Niektorí z nich sú mediálne známi, profesionálni umelci... Avšak, každý z nich má zaujímavý, niekedy až kuriózny život....

Rozhovor s Róbertom Szabóm

04/

9/

14/ V tomto článku vám ukážeme ako prebiehala výsadba šestnástich ihličnatých a listnatých stromčekov

Mgr. Art. Peter Pokorný

04

Mgr. Art. Róbert Szabó ArtD.

09

Úsmev pre strom

14

Písanie básní o vode

16

Premiéra

17

Módna tvorba mladých

18

Deň otvorených dverí

22

Imatrikulácie

26

Fotopríbeh

32

Odporúčané skladby

36

Próza - Dominik Fazekaš

37

Top 10 hier roku 2015

40

Kultúra

42


Create | volume 13

Interview

Mgr. art. Peter Pokorný Ste absolventom filmovej fakulty VŠMU. Aké bolo učiť sa tam? V prvom rade sme sa veľmi neučili. Čo je veľmi príjemné. No a to je všetko asi. Vieme, že ste sa venovali aj televíznym výrobám. Na akú svoju prácu ste najviac pyšný? No, bohužiaľ, na žiadnu takú, ktorú som robil v televízii. A na nejakú mimo? No nepovedal by som, že som pyšný na nejakú svoju prácu. Takú teda zatiaľ ešte nemám a je dosť možné, že ju vlastne nebudem mať nikdy, ale samozrejme, že najradšej spomínam na projekty, ktoré som akosi buď ja alebo s nejakými kolegami inicioval. To znamená, že na také projekty, pri ktorých som bol od začiatku. A to boli teda buď tie školské - také tie významné filmy ako bakalárske, alebo magisterský film. No a teraz vlastne tak pokračujem v tomto a robím doktorandský projekt. Čiže v podstate už máme taký zabehnutý štáb, tak s nimi pracujem. Takže na takéto projekty sa vždy dobre spomína. Vieme, že pár z Vašich filmov bolo nominovaných aj na festivale Áčko. Áno. Koľko ich bolo? No, nominované neviem koľké boli. Vlastne som to veľmi nesledoval. Na Áčku sme mali, myslím, že od druhého ročníka, vždy nejaké filmy. Lebo tých filmov človek za jeden ročník vyrobí veľa, keď veľmi chce. A nás to bavilo, takže my sme k tým cvičeniam pristupovali tak, že musia byť urobené. A treba povedať, že také tie vážne, že ročníkové alebo bakalárske, samozrejme, to sa aj musí, to pedagógovia veľmi dbajú na to lebo proste Vás nepustia do ďalšieho ročníka. Ale my sme občas dávali aj cvičenia na Áčko - to je taká možnosť, myslím, že ešte stále. Takže neviem, ktoré boli nominované.

4/ 46

Niektorý aj vyhral. Mám pravdu? Áno. Napríklad bakalársky film Tieň pani P získal divácku cenu. Ale na to teda nebývajú nominácie a potom viem, že magisterský film bol, a to tiež neviem presne, tuším, že nominovaný za najlepšie hraný film alebo najlepšiu réžiu, fakt, priznám sa, že neviem. Film Tieň pani P mal aj nejakú budúcnosť? Ehm.. vždycky je to tak, že keď tam vyhrá nejaký film, tak on už si potom žije vlastným životom. Potom viem, že škola ho posiela už inde na festivaly a viem, že niekde sa tiež umiestnil. Napríklad bol aj v kinách v Cinemax. Ale nesledujem, bohužiaľ, že ako sa mu darí. Čo by ste nám povedali o tom ako vznikol tento film? No, on vznikol v prvom rade tak, že sme ho vôbec nemali nakrúcať. Lebo sme mali úplne iný námet asi do decembra / januára a keď už bolo fakt treba dať aj synopsu k tomu filmu a napísať aj krátku anotáciu, tak sme zrazu zistili, že ten námet, ktorý sme mali pôvodne, je už hrozne zložitý a tohto som sa chopil kvôli tomu, že som vyhrabal zo zásuvky poviedku, ktorú som písal ešte ako taký osemnásť až devätnásťročný na strednej škole a tá poviedka, to je taká zaujímavosť, je podľa skutočnej udalosti. Stala sa skutočne aj keď vo filme sme si to trošku prikrášlili. Spolupracovali ste s niekým? Tak film je taký, že tam vždy s niekým spolupracujete. Tak sa to nedá robiť samostatne. Častokrát to vravím aj študentom, že je trošku aj juristické, hlavne v našich podmienkach si písať, že je to film toho a toho. Niektorí to robia, pretože samotné meno je značka a predáva. Ale keď sa nad tým lepšie zamyslíme, tak film je vždy tímové dielo. Proste už vo chvíli, keď Vám niekto drží svetlo alebo kameru, alebo keď Vám niekto hrá pred tou kamerou i keď si všetko robíte sám, stále tam niekto hrá. Stále hovorím, že pokiaľ si nebudete sami ten film svietiť, točiť, nahrávať zvuk a ešte si pri ňom sami zahráte, tak nehovorte že, je to Váš film. Koľko Vás tam zhruba bolo? Celý štáb. To jadro štábu je vždycky do desať ľudí. Ale, samozrejme, boli nakrúcania, kde nás bolo aj tridsať. Keď bolo veľa komparzu alebo veľa pomocníkov typu maskér, kostymér a tak.

5/ 46


Create | volume 13

Ako sa Vaše cesty skrížili s UAT? Prvýkrát ma oslovil Tomáš Danay. Je to môj bývalý „konškolák“. Oslovil ma vlastne, či nechcem urobiť workshop o strihu, strihovej skladbe a vôbec o dramaturgii, ako to vlastne v tom strihu funguje. A druhýkrát vlastne teraz ma oslovili kvôli učeniu.

Ako sa Vám tu páči? Tak zatiaľ sa mi tu páči. Pretože som prekvapený, že je tu nie len koho učiť, ale aj s čím učiť. To znamená, že je tu tá technika, pretože mal som aj negatívnu skúsenosť na predchádzajúcej škole, že tá technika tam nebola taká dostupná. Zaujímavé je aj to, že keď prídem do školy a náhodou si zabudnem ukážky, proste si ich vygooglim a je to.

Čo presne vyučujete? Vyučujem predmet, ktorý sa volá obrazová tvorba.

Vyučujete aj iné predmety? Nie, iba tento jeden.

A čo tak žiaci? Aké ročníky učíte? Poslúchajú Vás? Ja učím prvákov a potom prvý ročník pomaturitných. Lenže, kedže tí prváci sú len traja a medzi pomaturitnými je iba jedna, tak je to výborné. Tým pádom je kľud v tej triede a je to pokojné. Vždy, keď odchádzam zo školy, mám fakt dobrý pocit, že sa niečo naučili.

Mimo našej školy ešte niekde vyučujete? Vyučujem ešte na VŠMÚ. Stále tam pôsobím ako doktorand, to znamená, že s tým sa spájajú nejaké také drobné výučby, nie je toho zas tak veľa, ale učím prevažne prvý a tretí ročník. Tretiakov napríklad s jedným kolegom učím dramatické žánre a zároveň mám na starosti tímovky a ešte konzultujem druhákom námety ich ročníkových filmov.

Ako dieťa ste mali sny? Aké napríklad? Že budem kozmonaut a také klasické.

Splnil sa Vám nejaký? Tak kozmonautom som sa nestal. Ale mal som napríklad jeden veľký sen, ktorý stále si aj žijem a to je robiť v živote to, čo ma baví. To je, samozrejme, druhá vec, že v jednej životnej dekáde Vás asi baví niečo iné ako zase o dvadsať rokov, ale stále si hovorím, že robím všetko preto, aby som robil to čo ma baví v živote. A to sa mi zatiaľ darí.


A máte aj nejaké plány do budúcna? Áno, samozrejme, že mám plány. Také, ktoré presahujú celý tento svet (smiech).

Keby ste mohli niečo zmeniť z minulosti zmenili by ste? Toto je závažná otázka. To tu Vám asi budem do Vianoc odpovedať (smiech). Keby som sa zamyslel a mám tu moc, tak určite áno. Napríklad by som zabil Voldemorta (smiech).

Kebyže ste študent a máte si vybrať nejaký iný z našich odborov ako zvuková a obrazová tvorba, aký by to bol? Keby som si musel nejaký iný vybrať, tak asi fotografiu.

Okrem práce máte určite aj nejaké záľuby. Čo patrí k Vášmu hobby? Napríklad hokej. Hrával som ho dlhé roky a aj teraz si idem občas zahrať tak rekreačne. To ma baví. Ešte napríklad hudba. Asi od takých sedemnástich ma baví gitara.

Niečo, čo by ste chceli odkázať žiakom, našim čitateľom? Nech sústredia svoju energiu na to, čo ich baví a pokiaľ tým nikomu neubližujú vedome, tak budú spokojní. Nemusím hovoriť hlúpe odkazy typu poslúchajte a učte sa. Lebo oni sa budú učiť a budú poslúchať, keď budú robiť, čo ich fakt úprimne baví.

A nakoniec nejaký citát alebo motto, ktorého sa držíte? Tak toto je veľmi náročné, lebo tých je strašne veľa. Ale ja Vám jeden poviem. Je to strašná blbosť a nič tým nechcem povedať. Keď sa kal usadí, voda sa prečistí. (Smiech).

Ďakujem za rozhovor.

Interview

Mgr. art. Róbert Szabó ArtD. Absolvovali ste Filmovú a televíznu fakultu VŠMU. Čo by ste nám povedali o Vašej dizertačnej práci? Bola to vlastne téma s názvom Estetický dosah digitálnej techniky na zvukové majstrovstvo. Keď hovoríme všeobecne o filmoch, alebo audiovízií, tak vždy je tam nejaká estetika. Tá estetika je, samozrejme, prítomná aj vo zvuku. V tejto práci som riešil to, že či tie filmy alebo všeobecne audiovízia má nejaký estetický dosah. Myslím, že som dospel k tomu, že čo sa týka nejakého toho estetického dosahu, tá digitálna technika má len minimálny vplyv na to, že tie filmy sú, alebo povedzme tá estetika, že je lepšia.

Pracovali ste aj ako zvukový majster v slovenskom rozhlase. Ako sa Vám tam pracovalo? Veľmi dobre. Slovenský rozhlas má aspoň pre mňa takú atmosféru. Neviem, či je to tou budovou alebo čím. Ja som vlastne do slovenského rozhlasu nastúpil po maturite. V podstate som nič nevedel o zvuku ako takom. Bola to zaujímavá doba, lebo si pamätám, kedy sa objavilo prvé cédečko v tých 90-tych rokoch. Viem, že prvý CD prehrávač bol v réžii odkiaľ sa vysielalo Pozor zákruta. A nikto sa ho nesmel dotknúť. Sme sa vtedy pozerali na cédečka ako na nejaký zázrak (smiech).

Čo kolektív, ako sa Vám s nimi pracovalo? Rozhlasové vysielanie je vec malého kolektívu. Dokonca v dnešnej dobe jeden človek. V tej dobe, keď som nastúpil, sme boli traja, štyria a mne sa lepšie robí v malom kolektíve. Pretože napríklad v televíznom vysielaní robí oveľa viac ľudí.

Vy ste robili aj v slovenskej televízii a tam sa Vám ako pracovalo? V podstate teraz robím v slovenskej televízii. Ťažko sa mi hodnotí kolektív. Nemusíme byť nutne kamaráti, len musíme vedieť spolupracovať.

9/ 46Create | volume 13

Nejaká práca, či už samostatná alebo spoločná, na ktorú ste najviac hrdý? Veľmi rád som robil animované filmy. Napríklad moja dizertačná práca... Pretože to bola jednak tá časť teoretická a tam bola aj praktická časť, no a to bol animovaný film zhodou okolností mojej manželky a to bola klasická animácia piesku a volalo sa to šaty pre ňu.

Ako sa Vaše cesty skrížili s UAT? To už bolo dosť dávno. Už viem, bolo to cez moju manželku, ona je animátorka a ona tu začala učiť. Ale učila iba krátko a ja som tu ostal.

Páči sa Vám tu? Áno. V podstate, jednak tá škola je na úrovni, čo sa týka techniky, na žiadnej škole to nevidíte. Iba mi je ľúto, že animátori už nemajú zvukovú tvorbu.

Čo presne vyučujete? Teraz sa to volá zvuková tvorba.

Baví Vás to? Áno.

Žiaci Vás poslúchajú? No teraz mám tri / štyri, ale to sú dievčatá. Ale mal som aj viac a nemal som problémy. Aby som si neporadil so štyrmi študentmi, tak to by už bolo čo (smiech).

Čím ste chceli byť ako dieťa? Smetiarom (smiech). Ale tým naskakovačom. Nie, ja neviem, moja mama hovorila, že ja asi budem profesionálny televízny divák a nakoniec sa jej to splnilo, lebo teraz profesionálne pozerám televízor.

Keby nie ste tam, kde ste. Chceli by ste byť smetiarom? (Smiech) Nie, no takto, mňa fascinujú autá, takže by som bol asi vodič kamiónu (smiech). Lepšie než smetiar, nie?

Máte aj nejaké veľké plány do budúcna? Plány také, čo sa týka aj školy, tak chcel by som rozbehnúť naplno toto štúdio. Veľa sa doň investovalo a chcel by som aby to tu bolo viac živšie, aby sa tu robilo.

12/ 46

Ak by ste boli žiak, aký odbor by ste si vybrali okrem zvukovej a obrazovej tvorby? Odevný dizajn by to nebol. Vážim si ho, ale to asi nie. Teraz som odbočil od témy, pýtali ste sa, čo by som si vybral, nie nevybral. (smiech) Tak v podstate ma zaujíma tá animácia, predsa je tam ten pohyb, aj samozrejme, že tá animácia je vždy spojená so zvukom. Nejaký trapas, ktorý sa Vám prihodil počas štúdia? Neviem, počas štúdia to, si nespomínam teraz na nič. Určite, že boli, ale neviem. Tak teda poviem, že ani nie. Ako trapas poviem to, že keď som začal učiť, ja nemám pedagogické vzdelanie a vy si to asi neviete predstaviť, ale pre toho učiteľa, ktorý to nikdy nerobil a vojde pred... no ja som vtedy začal učiť tretiakov a štvrtákov, čiže to je taká ťažká puberta a bolo ich tam veľa vyše pätnásť v triede a ja som z toho mal dosť veľký stres. Určite aj nejaké trapasy z toho vyplívajú ale človek sa ich skôr pokúša zabudnúť, takže neviem (smiech). Alebo človek, ktorý robí živé vysielanie, to znamená, že má nejaký čas začiatku a tam musíte nutne byť. A neviem, či sa to dá nazvať trapasom, ale z toho má každý môj kolega stres, aj sa mu stáva v sne, že už o desať minút alebo o päť minút vysielame a ja som ešte v zápche a neviem sa tam dostať. Ale mne sa aj to stalo, napríklad, že mi zavolali: „No kde si? O päť minút ideme!“ a ja som bol 30 km od Bratislavy. (smiech) Nejaké chyby, omyly čo ste spravili? Mám povedať, že by som sa už neoženil? (Smiech). Ale nie, to nie je pravda (smiech). Toto neviem. Okrem práce aj relaxujete? Ako najčastejšie? Nemám moc času, ale tak rád si pozriem film. A okrem toho idem na vodu, väčšinou na malý Dunaj na splav. Aj sám. Ale väčšinou sa mi to nepodarí, len tak raz ročne. A ešte bicyklovanie v Karpatoch - to je úplne... Niečo, čo by ste chceli povedať žiakom, čitateľom? Učiť sa, učiť sa, učiť sa. (Smiech). Neviem, nechcem povedať žiadne také klišé. A nakoniec máte nejaké motto, citát, ktorý Vás sprevádza alebo sa ním riadite? Nie som ja zásadový človek, že by som sa niečím riadil. Dobre, poviem jeden, to nie je citát ani, to nie je vtip, ale je to také, že zvukárske, to filmári hovoria. Že aký je rozdiel medzi Pánom Bohom a zvukárom? Pán Boh si o sebe nemyslí, že je zvukár. (Smiech) Ďakujem za rozhovor. 13/ 46


Úsmev pre strom Dňa 20.11.2015, v rámci témy ZELEŇ A OCHRANA PRÍRODY, zrealizovali študenti z kolégia, za pomoci záhradníka p. Gondára a koordinátorov Zelenej školy SSUŠAT, výsadbu osemnástich listnatých a ihličnatých stromčekov. Areál svojej školy skrášlili tromi cypruštekmi, dvomi tujami, jednou paulowniou a jednou borovicou, pričom ich prišla slovne podporiť aj samotná pani generálna riaditeľka, ktorá bola pôvodcom myšlienky zazelenania okolia školy. Následne sa presunuli študenti aj s koordinátormi do areálu susedného Domova sociálnych služieb, kde výsadbou troch jaseňov a jedného javora potešili najmä dôchodcov, ktorí podľa slov ich riaditeľky nájdu pod stromami tieň počas letných horúcich dní. Zároveň pani riaditeľka Domova sociálnych služieb vyslovila študentom SSUŠAT a ich pani generálnej riaditeľke Mgr. Viere Zavarčíkovej obrovskú vďaku za túto myšlienku. A nie nadarmo sa vraví, že najúprimnejšia radosť, je detská radosť, čo mohli študenti SSUŠAT zistiť pri poslednej výsadbe troch cypruštekov, dvoch čerešní, jedného platana a jednej kaliny v areáli Súkromnej materskej školy Brilliant Stars International Kindergarten. Tam ich spolu so svojimi vychovávateľkami privítali s nadšením anglicky hovoriaci škôlkari, ktorí študentom spočiatku nielenže nadšene kývali, ale tí odvážnejší z nich si vzali z pieskoviska svoje mini lopatky a pomáhali študentom vykopať jamy pre stromčeky. Študenti nielenže vykonali dobrý environmentálny skutok, ale zároveň sa svojou činnosťou zapojili aj do projektu ÚSMEV PRE STROM, ktorý každoročne vyhlasuje spoločnosť SHP Group. Jej cieľom je podnietiť učiteľov a žiakov základných a stredných škôl, aby aj svojou činnosťou napomáhali k zlepšovaniu nášho životného prostredia zelenšími mestami a chránili tak našu planétu. Veľká vďaka patrí študentom SSUŠAT, ktorí sa podieľali na výsadbe stromčekov: 1.A - Tereza Dostálová, Karmen Tichá, Martina Frederika Kubáčková 1.B - Tomáš Lipovský, Albert Christoph, Zdenko Buzma, Alexandra Hováthová 2.A - Sofia Vörösová, Laura Melicherová 2.B - Miroslav Papay, Pavla Nevizanská 3.A - Lujza Stopková, Tomáš Motúz, Mário Fábri, Klementína Knezlová 2.PMŠ - Jakub Koričanský


PÍSANIE BÁSNÍ O VODE

Premiéra

Počas decembra, v rámci programu Zelená škola, písali žiaci prvého a druhého ročníka na predmete slovenský jazyk a literatúra básne, z ktorých tie najlepšie tu pre Vás uverejňujeme. ;-)

Vodu si treba vážiť ako vlastnú rodinu

V Zelenej škole sa veľmi snažíme,

Voda, jedna z najvzácnejších hodnôt života,

snáď pitie vody z kohútika zvýšime.

stále čistá a priezračná, presne toto je naša

Stále to je málo, to sa stáva,

istota.

pani Vrbovej to však nedá spávať.

Jej nekonečný tok však neexistuje, a človek skazený do nej neustále len pľuje.

Voda je to zmysel života, keď jej je málo, hlava sa ti zamotá.

Vodu si treba vážiť ako vlastnú rodinu,

Dehydrovaní ľudia byť nemôžu,

lebo z jej čistoty ubúda každú hodinu.

aj keď na Kramároch radi pomôžu.

Nešpiňme si ju, ľudia, veď spamätajte sa, nič vám neurobila, len pomáhať snaží sa.

Dúfam, že sa všetci poučia, Vodu z kohútika sa piť naučia.

Prečo ten, pre koho je pokladom, ju nemá...

Veď máme aj vlastné poháriky,

Prečo ten, ktorý jej má dostatok ňou plytvá

Selfie si s nimi robíme ako somáriky.

ako sa len dá. To je otázka, ktorá trápi veľa ľudí,

Klementína Knezlová, 2. A

niekto sa o ňu dokonca aj súdi.

Nádej pre vodu Dnešný svet skazený vôňou peňazí,

Ó ty voda tekutá,

každý by chcel stále viac a viac.

ty si náš zdroj života.

Ale počkajte, aj voda sa raz pokazí, až potom si uvedomíte, že z peňazí sa napiť

Poháňaš nás vpred,

nedokážete.

aj keď nie si ako med.

Len potom si uvedomíte jej hodnotu...

Smäd s tebou vždy uhasíme, ale vôbec si ťa nevážime.

Miroslav Papay, 1.B Viac si vážime ropu, a čo z toho?

Každá jedna kvapka v mori, súčasť celej Zeme tvorí

Vyrobíme si botu?

Každá jedna kvapka v mori,

Pozerám sa do tváre vysušenej mŕtvole,

súčasť celej Zeme tvorí.

ale botu má na nohe.

Voda je veľmi dôležitá... Keď chce niekto vedieť viac,

Musíme nájsť silu to zmeniť,

nech sa pána Mózera spýta.

inak v hroboch budeme sa lepiť.

Do histórie našej školy sa vpísal dátum 5. november 2015. V tento deň sa totiž uskutočnila vernisáž úplne prvej výstavy fotografií našich spolužiakov z odboru fotografický dizajn, ktorá nesie názov PREMIÉRA. Tieto fotografie vytvorili študenti zo všetkých ročníkov a aj naši pomaturitní žiaci a do konca decembra budú vystavené na chodbe pred fotografickým ateliérom. Mnoho fotografií pochádzalo z času, keď sme si užívali letné prázdniny. Okrem samotných fotiek sme tu mohli nájsť aj dve fotoknihy. Namiesto čísiel a textu mal každý žiak pri svojich prácach malú ilustráciu, aby nás pri pohľade nerušili a nezaťažovali písmená a čísla. Cez tieto kresbičky sme si mohli nájsť meno autora súboru prác, ktoré sa nám zapáčili. Na otvorení výstavy nesmelo chýbať občerstvenie a ani zopár slov od študentov fotografického dizajnu a pani učiteľky Slávovej, ktorej sme všetci vďační za pomoc a snahu pri organizovaní tejto výstavy. Vďaka patrí aj našej pani zriaďovateľke Mgr. Viere Zavarčíkovej, ktorá nás podporila a dovolila nám zorganizovať si našu vlastnú výstavu. Držíme budúcim fotografom palce a tešíme sa na ďalšiu výstavu.


MÓDNA TVORBA MLADÝCH Módna prehliadka - slávnostný večer, trocha nervozity, štipka obáv. Od skorých popolud-

ňajších hodín sa študenti druhého ročníka odevného dizajnu s absolventmi rovnakého odboru pripravovali na významnú udalosť. Po prvýkrát budú verejne prezentovať svoju ročníkovú prácu. Zúročia mesiace usilovnej práce a príprav práve dnes. Špeciálny make-up, náročný dobový účes, šperky, doplnky, topánky. Všetko pripravené. Ideme sa obliekať, treba správne navrstviť dobový odev. Vyskúšať chôdzu po schodoch v dlhých šatách s krinolínou, prípadne s vlečkou. Zdá sa, že všetko je pripravené, až na jednu maličkosť, horúčkovité telefonovanie ostalo bez odozvy. Každý študent si želá to svoje osobné obecenstvo. Nič také sa však neudialo, mnohé sedadlá ostali neobsadené. No i napriek tomu všetko išlo ako po masle, celá prehliadka prebehla bezchybne. Dokonca aj p. Marcel Holubec bol spokojný so svojimi „predskokanmi“. Páčila sa mu precíznosť spracovania jednotlivých dobových kreácii i rozmanitosť historických období. Prehliadky sa zúčastnili menovite títo študenti:

Rebeka Hatalová študentka II. ročníka, ktorá predviedla svoj jeden dámsky kostým z 10 stor., z obdobia sťahovanie národov

Vanesa Belovič študentka II. ročníka, ktorá predviedla svoj dámsky kostým zo začiatku Empíru, z obdobia Francúzkej revolúcie

Eva Miklisová študentka III. ročníka, ktorá predviedla spolu s Tomášom Motúzom, tiež z III. ročníka, svoje dva kostýmy z obdobia Rokoka

Roman Kovarovič absolvent odevného dizajnu 2014, ktorý predviedol spolu s Emou Sabovou z I. ročníka svoje dva kostýmy z obdobia vrcholnej Gotiky

Michal Volár absolvent odevného dizajnu 2014 si predviedol jeden voľno časový odev transformovaný do večernej kreácie

Chcem sa poďakovať všetkým zúčastnením za zodpovedný a kreatívny prístup k tomuto podujatiu, zároveň sa teším na ďalšiu podobnú prehliadku s ešte väčším počtom kostýmov. Taktiež sa chcem poďakovať aj pani zástupkyni Mgr. Kataríne Heredošovej, pani zástupkyni Mgr. Jane Juránkovej a pánovi Mgr. Jánovi Mózerovi, ktorí svojou prítomnosťou výrazne podporili našich študentov. Rovnako ďakujem pani Mgr.art. Denise Slávovej z ateliéru fotografie za krásne fotky.DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ 2.12.2015 Ďalší rok prešiel a pre všetkých záujemcov škola opäť otvorila svoje dvierka najmä do animovaného sveta. Mladí a možní budúci animátori sa mohli aj teraz priúčať animátorskému remeslu a v jednotlivých učebniach sledovať práce našich študentov z klasickej animácie, ale aj 3D. Záujemcovia mali možnosť vidieť aj modelovanie, Motion Capture a iné programy, ktoré neodmysliteľne patria k jednotlivým odborom. Naši sprevádzajúci študenti zase raz ochotne odpovedali na otázky či už mladším, alebo starším.IMATRIKULÁCIE

3.12.2014 VÍÍÍÍTAME VÁÁÁÁS MILÍÍ PRVÁCI! – v takomto štýle sa nieslo tohtoročné privítanie prváčeniec. V športovej hale to doslova žilo. Organizátori z 3.A boli vychválení za najlepšie imatrikulácie vôbec. Ohlasy prekonali očakávania a nebolo čo vytknúť. Zvolenou témou boli 60.-80. roky, čo bolo vidieť aj na jednotlivých kostýmoch študentov. Tretiaci sa novým tváram predstavili prezlečení za tie najväčšie idoly, ktorých hviezdy žiarili a stále žiaria aj po vyše tridsiatich rokoch Cyndi Lauper, Michael Jackson, Kurt Cobain aj ostatní - pobavili aj v mladšej forme.

Ukážka pár úloh Skákanie na jednej nohe s vajíčkom v ponožke Spev Maľba so štetcom v ústach

26/ 46

29/ 4430/ 44


Create | volume 13

FOTOPRÍBEH Vanitas ale inak. Ako už iste viete, Vanitas je zátišie, ktorým najmä v baroku maliari vyjadrovali pominuteľnosť, plynutie času. Študenti tretieho ročníka fotografického dizajnu sa každoročne snažia o zostavenie podobného zátišia s lebkou a knihou, ktoré svojím nasvietením a expozíciou vytvárajú dojem maliarskeho diela. Tento rok sme tému pominuteľnosti uchopili trochu inak. Žiaci mali na hodine zostaviť novodobé zátišie Vanitas z predmetov, ktoré ich bežne obklopujú. Nebolo to vôbec také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Po rôznych kombináciách svietenia a zostavovania mnohých priestorových kompozícii sa šikovným tretiačkam podaril celkom pekný výsledok. Posúďte sami.

Lujza Stopková 3.A

Michaela Imreová 3.A

Kristína Roxerová 3.A


Ján Galba 4.A Klementína Knezlová 3.A

Viktória Černáková 3.A

Barbara Páleniková 3.A


ODPORÚČANÉ SKLADBY Boom Clap- Charlie XCX Boom Clap- Cimorelli King of Everything- Wiz Khalifa No Mediocre- T.I.

Próza Dominik Fazekaš

Lose Control- Keri Hilson Beware of the Dog- Jamelia Lost Ones- Lauryn Hill One of them will destroy the Other- Mayday Parade Go to Sleep- Eminem Black Widow- Fresh Tunes 2014 Love isn´t always Fair- Black Veil Brides A little more- Machine Gun Kelly Hoovering song- s Hudbou Vesmírnou I know- Machine Gun Kelly Cherry Bomb- The Runaways Forbidden Voices- Martin Garrix Devil in Disguise- Elvis Presley Duet with Myself- Paint (EX GIRLFRIENDS SUCK)

ALBUMY Kindred Shadow (full album)- Pogo Young Blood Chronicles- Fall Out Boy

Točité staré schodisko Spal som dobre, ale obul som si papuče. :( Obul som si ich dobre, ale musel som v nich chodiť. :( . Chodilo sa mi dobre, ale musel som prestať. Prestať a uvedomiť si, že toto stupňovanie stupnice treba zavrieť. Zavrel som piano a zašiel som si do práce. Šiel som do práce, ale prišiel som na to, že žiadnu nemám. Našiel som si prácu, ale nešiel som do nej. Vyšiel som zo svojich myšlienok a prišiel som na to, že by som mal viac konať ako myslieť. Začal som konať, teda začal som kričať. Začal som kričať, ale neznelo to dobre. Pretvoril som to na spev, ale chýbala mi hudba.

Zahral som si na piano a našiel som si prácu. Vyzul sa a spalo sa mi dobre. :) Dostal som výprask. Znova raz som nepočúvol. Kolísavo som pozoroval meniacu sa okolitú ulicu. Havlíčková 23 ... 24. Naposledy sa mi vryla do pamäti Kurucova ulica. Visiac za kožu na krku a hompáľajúc sa na nej sa však nedotknem každého pachu v nej. Som v roztržení, keď cítim sieť, kombinácie, spleť všetkých pachov aneb ciest. Toľko možností v tomto svete, lese, meste od rána. Každého rána. Toľko nadprirodzeného a rituálov po večeri. Moje srdce vyje za slobodou, voľnosťou. No teraz mám vraj pohov, šeptajú mi z tmy a hneď na to mama a povinnosti. Brat mi zotiera z tela symboly do boja z hliny a oleja ako to robili Indiáni. Brat hmla. Dnes si ešte precvičím speaking.

Všetko doplietli. Ľudia, čo vedia, tak hľadajú. A ľudia, čo našli, chcú vedieť. Zrazu zmizli všetci k popolníku. Videl som semafor, Calvin Klein, telefonujúcu Sucubus. Všetko ma obchádzalo, pretože sa moja myseľ nehýbala. Kriky, ruchy, hluky, hlasy postupne splývali. Pokorne, úprimne. Akoby som spojil všetky frekvencie všetkých čakier z YouTubu. Jeden veľký ruch jednotný, prelínajúc sa s tichom, vesmírom a prachom... Tak teda, čo je pravda a čo je pokoj. A čo stojí za to premyslieť si pred konaním... Po týchto piatich sekundách zážitku, rituálu a zamyslenia.

Krásny, hlučný deň Prechádzajúc rušnými ulicami skrz vchody do nákupných centier som si uvedomil. M. je duchovne žijúci človek, a tak sa tam po chvíli necítil dobre. Potrebuje kľud. Kdežto vážka nič nerieši. Zdá sa dokonca, že je so všetkým vysporiadaná.

37/ 46


Cestopis O Nessebare Rozloha- 31,85 km² Takmer 12 000 obyvateľov Pomerne malé bulharské mestečko Nessebar je zaujímavé už len pri pohľade z výšky, pretože je na polostrove. Hovorí sa mu aj Nesebar, alebo Nesebur a starý názov Messembria. Má krásne pláže, ktoré sa ťahajú pozdĺž celého mesta. Patrí do provincie Burgas, čo je vlastne ďalšie mesto. Známy je aj ako ,,Perla čierneho mora“ a patrí pod UNESCO. Má totiž pekných pár historických budov. Povráva sa, že Nessebar sa môže pochváliť najväčším počtom kostolov, ktorých je tam zhruba 40 či už celých, alebo porozpadávaných od 5. až po 19. storočie. Čo sa týka bezpečnosti, niet sa čoho báť. Jediný, kto za vami chodí, sú predavačky. Ak si chcete kúpiť nejaký suvenír, môže sa vám stať, že odídete s plnou kapsou, nakoľko je väčšina tovaru predávaná zalacno. To, čo je tam dosť drahé, sú reštaurácie, teda drahšie ako v iných bulharských mestách. Zvyčajne nemajú dvakrát kvalitné jedlo, no stále sa môžu pochváliť pivom Burgasko. Čo sa ubytovania týka, veľa turistov prespáva na Sunny Beach.

Nessebar však nespí, nakoľko má bohatý nočný život. Ulice plné, podniky vysvietené. Ak sa vám cez deň nechce motať v uličkách, stačí zájsť do Aquaparku Nessebar buď pešibusom, alebo MHD. Pýchou Aquaparku je množstvo toboganov, z ktorých sa spúšťa výhradne na kolesách buď dvojitých, alebo samostatných. Dbajú na bezpečnosť, preto musíte mať viac ako 130 centimetrov, alebo ak máte so sebou dieťa, musíte mať minimálne 18 rokov. Taktiež sa nemôžete zdržovať v priestore dopadu, aby vás ,,šmýkajúci“ nezrazil. Ak tak vykonáte, vyženie vás plavčík. Ak máte chuť ísť von po bláznení v Aquaparku, stačí sa prejsť popri lodiach v prístave, alebo si len tak sadnúť na lavičku a pozorovať ožívajúci Nessebar pripravený na ďalšiu noc.


Je tu koniec roka a s ním prichádza aj rebríček TOP 10 najlepších hier roku 2015. Berieme do úvahy štatistiky aj môj osobný názor. Možno vám tento zoznam poradí, čo vašim príbuzným dodatočne pribaliž k novému roku:

Top 10 hier roku 2015

10

tak na vás čakajú hodiny zábavy.

Santos vytvoríte svoj charakter a budujete si 6- Tom Clancy‘s Rainbox Six Siege - Táto hra

svoju reputáciu medzi ostatnými hráčmi cez

má jednu nevýhodu. Ak si ju chcete užiť po-

internet. V singleplayer móde bola hrateľ-

riadne, tak budete potrebovať 4 parťákov.

nosť obohatená hraním za 3 postavy, ktoré

Je to Team Build taktická FPS hra, v ktorej sa

sa výborne dopĺňajú. Hru odporúčam na

premeníte ako na Teroristu strážiaceho svoj

110 %

10- Heroes of the Storm - Táto hra nepria-

ciel, tak aj na Špeciálnu policajnú jednotku

mo kopíruje známy MOBA žáner podobný

poskladanú z rôznych kútov sveta, ktorí

2- Zaklínač III: Divoký Hon - Tretí diel fanta-

LoL-ku. Hra je zameraná na postavičky firmy

budú o ciel teroristov bojovať. Hra disponu-

sy série Zaklínač zakončuje príbeh Geralta

Blizzard (Warcraft, Starcraft a Diablo). Hra

je deštruktívnym okolím. Prakticky všetko,

z Rivie vo veľkom štýle. Bojový systém,

má niekoľko módov. Od platenia pirátovi

čo vidíte, môže byť zničené. Tak sa nezabud-

príbeh, postavy, hrateľnosť - toto všetko je

za napadnutie nepriateľa, až po klasické

nite poriadne vyblázniť.

zvládnuté na jednotku našimi poľskými ko-

Attack-The-Base 5v5 mapy. Hra je dostupná

9 8

pridali aj ONLINE mód, kde si do mesta Los

legami z CD PROJECT RED. Vývojári tejto hry

zadarmo, takže nevidím dôvod, prečo ju

5- Assassin‘s Creed: Syndicate - Táto séria

sa neboja do svojich diel dávať veľkú dávku

neskúsiť.

chodí po tenkom ľade, nakoľko experimen-

dospelého obsahu. Preto si premyslite,

tuje so zmenami Dizajnu a hrateľnosti, ale

komu túto hru kupujete.

9- Bloodborne - Táto konzolová záležitosť

napriek tomu sa dosť podarila naším zná-

vás udrie pod pás. Hra Bloodborne je ho-

mym z UBISOFT MONTREAL . Hra je začle-

1- Fallout 4 – Hra od Bethesda Games je

rorová adventúra, ktorá svojou neskutočne

nená do obdobia priemyselnej revolúcie v

držiteľom prvého miesta z niekoľkých dôvo-

vysokou obtiažnosťou nenechá spať. Nie

Londýne, kde sa hrateľnosť hry mení v tom,

dov. RPG prvky tejto hry sú zvládnuté výbor-

preto, že by bola strašidelná ale preto, lebo

že budete môcť prepínať medzi 2 hlavnými

ne ako v každej hre od Bethesdy. Príbeh vás

si nedáte pokoj, až kým sa neposuniete ďa-

postavami, ktoré disponujú každá inými

vezme do reality, v ktorej je jadrová energia

lej. Túto hru majú na svedomí vývojári hry

Skillmi. Ja osobne hru odporúčam. Príjem-

populárnejšia než každá iná. Samozrejme

Dark Souls, ktorá fungovala na rovnakom

ne sa hrá, Londýn je spracovaný krásne a

sa niečo pokazí a svet sa ocitá v post-apoka-

princípe. Ak túto hru prekonáte, tak si to

narozdiel od predošlého dielu vám nebude

lyptických farbách. Svet je obrovský a celý

môžete napísať aj do životopisu.

sekať.

len váš na preskúmanie. A vravím vám, že

3

2

1

to nie je prechádzka ružovým sadom. V hre

7

8- Life is Strange - Čo ak by ste vedeli zasta-

4- Tales from Borderlands: A Tell tale Game

je aj možnosť stavať vlastnú základňu. Takže

viť alebo vrátiť čas? Presne túto schopnosť

Series - Táto séria interaktívneho seriálu vás

môžete nechať realizovať aj svoju kreatívnu

si môžete vyskúšať v koži mladej študentky

dostanem svojím storybuildom. Ako všetky

stránku.

fotografie, ktorá „trpí“ presne touto schop-

Telltale hry hra disponuje skvelým Character

nosťou. Hra vychádza v epizódach a často

Dizajnom a prepracovaným príbehom. Hra

sa stretnete s pocitom, že pozeráte veľmi

je zasadená do sveta Hry Borderlands, v kto-

podarený seriál. Takže pokojne sa počas dní

rej sa vžijete do jednej z postáv danej série.

voľna posaďte za monitor alebo televízor

6

rodinu a užite si túto namakanú hru

PC vydaniu hry GTA V. Bolo by aj vyššie, ale 7- Just Cause 3 - Táto hra je čistý sandbox.

keďže ide len o remake na počítače, tak si

Máte k dispozícii vystreľovacie lano, padák

myslím, že 3. miesto je perfektné. Táto hra

a okrídlený oblek. Ostatné je na vás. Sa-

obletela najvyššie rebríčky po celom sve-

mozrejme, hra má aj svoju príbehovú líniu,

te svojou výbornou hrateľnosťou, skvelo

ale o tej vám nemôžem povedať ani „ň“,

napísanými postavami a skvelo napísaným

aby som niečo neprezradil. Samozrejme, ak

príbehom. Aby toho nebolo málo, vývojári

ste hrali predošlé diely, tak tam toho moc

5

3- Grand Theft Auto 5 – Tretie miesto patrí

nového nenájdete, ale ak ste v sérii nový,

4

41/ 46


Create | volume 5 Create | volume 13

Réžia Will Gluck

jeden zombík zahryzol do krku a stiahol ho do davu. Falion utekal ako mohol a po DINOSAURIUM Krajina USA ceste videl ako zombíci žerú jeho kolegov. čali sekať a biť do štítov ľudí! Niekto to Premiéra filmujev spomienkou SR 5.2. 2015na Jiřího Kolářa, umelca svetového Táto výstava Brána bola otvorená a dovnútra sa hrnuli neudržal a buď ho v lepšom prípade významu, ktorý by sa 24. septembra 2014 dožil sto rokov. rytieri. No na most, ktorý vievydesení bodli a zomrel skoro hneď, alebo sa k Otváracie hodinyuznanie 10:00- 18:00 Medzinárodné si získalo predovšetkým dol k bráne, sa už dostali zombíci a vtom nemu dostala kostra s hákom, dala mu Politik a podnikateľ prichádza do sirotinca pomôcť mladým dievčatám, ktoré sú pod tvrdou rukou jeho výtvarné dielo. dole helmu a roztrhala mu s hákom krk. povedali tú hroznú vetu: „Zatvorte bránu!“ Viac slečny ako Hannigan 50 exponátov (Cameron dovezených Diaz). až z paleontologického inštitútu ruskej akadémie vied. Brána sa začala vŕzgavo zatvárať a FaliBoli počuť bolestné výkriky a volania o Okrem kostier sa-vystavujú aj skameneliny. 03.12.2015, 06.03.2016, Ne on ako blesk vtrhol do mesta. No asi 30 pomoc. VtomŠtkapitán zavelil: „Teraz!!!!“ GMB Mirbachov palác Rytieri vpredu odvrhli od seba nepriarytierov to nestihlo a zatvorila sa im pred Vďaka talentu,nevydržali neuveriteľnej teľov a mimoriadnemu začali útočiť. Kostlivci nosom. „Pusťte nás! Prosím!“ Kričali, no CIRQUE DU SOLEILQUIDAM usilovnosti, veľa, stačilaskromnosti jedna silná rana na slabé nikto im neodpovedal. Niektorí kričali na a disciplíne sa z kladnianskeho pekárskeho miesto a úplne ste ho dolámali. Zdalo veliteľa, nech ju otvorí, ale on sa len smutOdpad (2014) učňa truhlára stal jedným z najznámejších sa, žeaich dav nemá konca! Rytieri ich ne pozeral, ako tých chudákov začínajú z 5.-8.2. 2015 a svetovo najoceňovanejších českých výtvarných umelcov. bili a bili, až nakoniec zničili poslednékraja žrať. Réžia Slovnaft Stephen Arena, Daldry Bratislava Narodil sa v proletárskej juhočeskom Protivíne ho. Straty boli minimálne,rodine asi nievviac Zombíci sa nevedeli dostať cez bránu, Žáner Dobrodružný/ Dráma /Thriller ako 90 synmužov. pekáraCelkom a práčky. Mladosť dobré na to,prežil že v Kladne, no vtom sa disciplinovane zoradili jeden Krajina Na výslní Veľká od roku Británia 1996, známy povyučil celomza svete zavíta k nám už 5. Februára 2015. kde sa po ukončení meštianky kostlivci mali početnú prevahu. Morálka truhlára. vedľa druhého na kraji mosta. LukostrelPremiéra Pouliční umelci filmu v z SR Cirque 1.1. du 2015 Soleil odprezentujú 7 predstavenílist. takže sa je na čo tešiť. Už v rokuvzrástla. 1941 vyšla jeho prvá básnická V roku 1942 sa zaslúžil o založenie mužstva No potom bolo zave- zbierka Křestný ci na nich strieľali, no nikto sa nepohol, Zloženie celého QUIDAMU tvoríKolářa skupinka hudobníkov, akrobatov, postáv a spevákov. významnej Skupiny 42. Okrem boli jej členmi aj ďalší básnici ako Josef Kainar, Ivan Blatný, lené: „Rhaos to dá!!!“ „Druhá vlnáááá! dokedy nedostal ranu do hlavy. Uprostred Tri deti sa po objavení peňaženky na skládke vydajú na útek pred policajtmi... Jan Hanč, František Kotík, Kamil Lhoták, Bohumírv Matal, Zoraďte samaliari a bojujte!“ Kričal Gross, kapitán.František Hudeček, mostaJan sa začala k bráne blížiť postava O čom to je ? Jan Smetana, Souček, sochár Ladislav Zívr,čiernom fotograf hrôzostrašne Miroslav Hák zdobenom a teoretici Jindřich Falion doteraz Karel nebojoval, ale už ho bol brnení Chalupecký a Jiří Kotalík. len v druhom rade! Zas sa časť hada a dvojručným mečom zasunutým v pošve Je to o mladom dievčati menom Zoe, ktorú bežný život nudí a nejaví záujem o jeho okolie. Prestížne Guggenheimove múzeum veľké súbory dokonca odpojila! Vojaci s napätím hľadeli, čo v New Yorku vystavilo na chrbte. Každý šíp sa od diel neho odrazil trikrát, Do imaginárneho sveta QUIDAMU sa rozhodnekontinente ,,vnoriť“ kvôli rodičom,na ktorých nezaujíma a preto,vžekavpríde! roku 1975, 1979 a 1985. Na americkom vystavoval bienále v Sao Paule, Po chvíli to bolo jasné. Vrieskaja nakoniec sa dostal k bráne. Vtedy ako necíti nič okrem prázdnoty. Na cesteďalej v tomto svete sa stretá s postavami, ktoré sú jej nápomocné a nadskom Toronte Vancouveri, a Buffale. Prevažná výstav úci ťarbavý dav......a„Zombícíííí!“ Boli to v Chicagu, Dallase zázrakom celé bojisko stíchloväčšina a čakalo, čo sa snažia sa jej dušu oslobodiť. však konala vo významných Rím, Londýn, Ženeva, nad Rýnom, očividne roľníci, no niektorí ajgalériách vojaci. V v Európe: Paríž, sa bude diať. No čierny rytierKolín sa škodoraBazilej, Kassel, Mníchov, Norimberg, Essen, Miláno, Turín, Bern, Zürich, Florencia, Brusel, chrbte mali zabodnuté pochodne a boli dostne zarehotal a kopol do brány! JednaŠtokholm, Viedeň, Salzburg, Rotterdam, Atény, Cannes, Madrid, Barcelona, celí hnilí a krvaví. Falion tomu nero- Berlín, Bochum, časťBrémy, sa otvorila a tresla do kraja múrov a Krefeld, Düsseldorf, Hamburg a Lisabon. zumel, pretože nevedel, že zombíkom druhá sa zlomila na dve časti a s rachoCONECO RACIOENERGIA môže niekto rozkazovať. Zas rytieri tom padla! Vypukol zmätok a zombíci s CAMERA Slovakia museli najprv chvíľu vydržať a potom čiernym rytierom na čele vtrhli do hradu. S Dürerom nafestivalu cestách Najlepšia fotografia z roku 2014 odvrhnúť nepriateľa, aby získali miesto Vojaci predpokladali, že bude pomalý a na boj. Ten, kto to nevydržal, bol obžraneobratný v ťažkom brnení a s dvojručným Výstava tvorby slovenského grafika a maliara Mariána Komáčka inšpirovaného odkazom 36. ročníkz Coneco a 25. ročník RACIOENERGIA tý zaživa a neskôr povstane ako sám mečom, no nebolo to tak......... Bleskovo sa Albrechta Dürera - 1528) v sídelnej budove Slovenského národného múzea. Kedy ? - 31.1. 2015-(1471 1.2. 2015 nemŕtvy a vrhne sa na spolubojovníkov. zahnal pred davom a 4 vojakom spadli hlaKde 25.- ?28.3. – Incheba 2015 Expo Bratislva Keď dostali rozkaz na zatlačenie odvrhli vy. V ďalšej sekun27.11.2015, Pi - 22.05.2016, Ne / zombíkov a sekali a bodali, no veľakrát de to urobil znova Čo to je ? Slovenské národné sa zombík zas postavil. múzeum „Musíte im(SNM) zoťať a znova a znova.... Hoci sa životné osudy a cesty mnohých umelcov nikdy nestretli, hlavu!“ Kričal niekto. To zabralo. No Behom minúty Jedná Čo to sa je ?o urobiť najväčšínafestival cestovateľských filmov a akademického fotografií z celého sveta. môžu tak pôde umenia, ako v prípade tentokrát to bolo horšie, lebo zombíci rozohnal celý práKaždoročne sa zúčastňujú profesionáli aj amatéri a delia sa o svoje skúsenosmaliara súčasnosti MariánaNepriateľ Komáčkasaa nemeckého a majú viac sily ako kostlivci! pormaliara a nakoniec sa ti. CONECO je stavebnícky veľtrh, ktorý ponúka všetko grafika 15.kRACIOENERGIA storočia dostal až Falionovi! Ten sekal hlavy zastavil a kochal pre domácnosť Albrechta vSlovenskom múzeu.sa pohľadom na ako mohol,Dürera ale padlého zombíkanárodnom vždy Ponúka rozumné odporúčania ako spraviť veci jednoduchšie a úspornejšie. Diela Mariána reprezentanta nahradil druhý.Komáčka, Všetci museli ustupovať! strednej generácie utekajúcich neprisúčasného slovenského umenia, predstavené Keď bolo jasné, že ich je výtvarného priveľa, kapiateľov, na ktorých Tohtoročnou témou je VODAposolstvo a bude ju sprevádzať oslavaplynutí Svetového dňa na tejto výstave, prinášajú o živote a jeho tán zavelil na ústup, no potom sa mu hodujú zombíci. Favody a(2014) súvisiaca konferencia. tohto autorovho smerovania sa stali vAnnie nekonečne. Predobrazom Cieľom je upovedomiť vzájomné medzi vodou a vekov energiou. tzv. veľké metamorfózy umeniaväzby predchádzajúcich – premietnuté v tvorbe Albrechta Dürera, s ktorého menom sa spája stavebný vývoj objektu hradu Červený kameň, patriaci do Sloveského 42/ 44 národného múzea. ŽánerKolář: DrámaLegenda /Muzikál Jiří svetovej koláže Kostlivci sa dostali až na dosah a za-

made by flou and love

Nizozemská maľba SNG spravuje najväčšiu, viac ako dvesto diel reprezentujúcu zbierku nizozemských, holandských a flámskych malieb z obdobia rokov 1500 – 1800. 19.02.2016, Pi - 22.05.2016, Ne/

Slovenská národná galéria Bratislava

Kolekciu severských diel v jadre tvoria šľachtické zbierky, ktoré neskôr získal československý štát. Zbierku v SNG vytvorili prevodom pri jej založení v roku 1948 a bola rozširovaná ďalšími prevodmi v rokoch 1950 a 1962, darmi súkromných zberateľov a strategickými nákupmi najmä v 50. – 70. rokoch 20. storočia.Formovanie zbierky úzko súvisí s dejinami samotnej inštitúcie. Holandské a flámske maľby boli favorizované anglickými, francúzskymi a nemeckými zberateľmi počas 19. storočia. V prevahe žánrové výjavy obsahujúca tvorba sprostredkujúca často výstrahy s akcentom na morálku a krátkosť pozemského života konvenovala najmä politicky vyhraneným obdobiam. Obsah zameraný na rodinný život, blízkosť k prírode a etické otázky robia severské maliarstvo stále aktuálnym a populárnym.Zbierka obsahuje pozoruhodné majstrovské diela, napr. od Jana van Goyen Plachetnice v prístave, od Salomona van Ruysdael Pobrežná krajina s rybármi, od Gerrit Lundens Uránhojiča či od Davida Baillyho Portrét Gerrita Schapa a Portrét Johanny Visscherovej.

Devín v praveku Výstava je nainštalovaná na dve turistické sezóny a potrvá do októbra 2016. Vystavených je takmer 400 predmetov z archeologických nálezov. 09.04.2015, Št - 31.10.2016, Po

Hrad Devín - Národná kultúrna pamiatka

Autorka výstavy, Mgr. Katarína Harmadyová, PhD. upozorňuje na význam Devína z hľadiska zastúpenia kultúr a obyvateľstva, ktoré tu od nepamäti žilo. Strategicky významná poloha Devína umožňovala osídlenie človekom už v praveku. Unikátnosť projektu vidíme nielen v popise dôb: neolit, eneolit, bronzová doba, staršia doba bronzová, stredná doba bronzová, mladšia doba bronzová, neskorá doba bronzová, staršia doba železná, ale najmä v možnosti porovnávať vyspelosť ľudí v jednotlivých historických obdobiach. Ich pokroky v ťažení a využívaní kovov so základmi metalurgie ako aj celkovú zmenu spôsobu života. Zaujímavé je sledovať jednotlivé kultúry v rámci historických dôb a ich rozlíšenie najmä pomocou keramiky – výzdoby, zdokonaľovaním pracovných, hlavne poľnohospodárskych nástrojov, ale aj tvorby šperkov a pod. Výstava najmä laickej verejnosti ako aj školskej mládeži rozšíri poznatky a usmerní predstavy ako žil človek niekoľko tisícročí pred našim letopočtom. Pravek zahŕňa pomerne dlhé obdobie a výstava sa zameriava na toto obdobie v súvislosti s archeologickými nálezmi na hrade Devíne. Poukazuje na značne vyspelých ľudí v uvedených dobách, ktorí už žili usadlým spôsobom života. Vitajte v praveku.

43/ 44

made by flou and love


16 0 2 PF

ŠÉFREDAKTOR ::

Alexandra Rybárska REDAKCIA ::

KOREKCIA ::

Mgr. Adela Vrbová GRAFIKA ::

Patrik Hujo Miroslav Papay

SSUŠAT

Dušan Brachna Dominik Fazekaš Miriam Pružincová Alexandra Rybárska Adam Lettrich Laura MelicherováIssuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.