Create17 komplet

Page 1

ČASOPIS SSUŠAT

17/2017

ŠTUDENTOV

:: http://uat.sk/index.php


:: Obsah

Create | volume 17 :: Najlepšie

Rozhovory

Udalosti

Udalosti

MGR. MARIÁN PALIATKA

ZELENÁ ŠKOLA

PRIJÍMACIE SKÚŠKY

V tejto rubrike vám chceme priblížiť našich učiteľov tak, ako ich dosiaľ nepoznáte. Niektorí z nich sú mediálne známi, profesionálni umelci... Avšak, každý z nich má zaujímavý, niekedy až kuriózny život....

V následujúcom článku Vám priblížime dianie a činy našich študentov v programe Zelená škola

V tomto článku vám priblížime talentové prijímacie skúšky na našej škole, ktoré sa konali dňa 25.3.2017

04/

16/

30/

Mgr. Marián Paliatka

04

Prijímacie skúšky

08

Maturity

14

Zelená škola

16

Erasmus

20

Hviezdoslavov Kubín

22

Jubilanti

26

Komix

28

Zo sveta hier

34

Playlist

36

Próza

38

Kultúra

44


Create | volume 17

Interview

Mgr. Marián Paliatka

Ja mám vyštudovanú občanku, ktorú som vyštudoval na VŠ a biológia je súčasť telesnej . Človek musí vedieť poradiť, čo je pre telo dobré. 8. Rozmýšľali ste niekedy, že by ste boli osobným trénerom? Ja som osobným trénerom. Učím ich individuálne plávať. Mal som

1. Ako ste našli našu školu?

plaveckú školu. Učím deti, aj dospelých. Po technickej stránke.

No, cez internet. Školský portál.

9. Ktoré športy vás bavia najviac?

2. Učíte tu telesnú a športovú výchovu. Myslíte si, že majú všetci

Cyklistika, plávanie a kolektívne športy. Hrával som futbal.

predpoklady byť v nej dobrí?

10. Sú vaše deti rovnako nadšené pre šport?

Áno, ale musia na sebe pracovať. Musia nájsť cestu k pohybu.

Áno, sú. Športujú.

3. Športujete odmalička? Áno, športujem odmalička. 4. Beriete šport ako liek alebo ako zábavu? Šport je sám sebou liekom pre telo aj dušu a zároveň pri ňom zažívaš zábavu.

11. Venujete sa nejakému športu aktívne?

5. Ako sa vám spolupracuje so študentmi?

Špecifikoval by som to podľa toho, či to človek robí profesionálne. Teraz

S každým sa dá spolupracovať. Tá spolupráca musí byť vzájomná.

idem už len amatérsky.

6. Máte niekoho, s kým vykonávate športové aktivity,

12. Snívali ste o tom, že budete raz učiteľom?

alebo chodievate sólo?

Nie, priniesol to život sám.

Ja robím väčšinou kolektívne športy, lebo utvárajú osobnosť človeka a

13. Vidíte sa v niektorých nádejných športovcoch z našej školy?

vzťahy medzi ľuďmi.

Sú to deti, ktoré sú šikovné. Možno robia tenis a podobne.

7. Okrem telesnej a športovej výchovy tu vyučujete aj biológiu

14. Čím ste chceli byť ako dieťa?

a občiansku. Čo vás ako predmet baví viac učiť?

Archeológom.

4/ 50

5/ 46


Create | volume 17

15. Mávate aj lenivé dni? Mám, ale je ich málo, lebo nemám na ne čas. (smiech) 16. Máte nejaký sen? Zatiaľ sa mi ciele a sny vyplnili. Môj najväčší sen je byť zdravý. 17. Keby ste museli odísť zo Slovenska, kam by vás nohy zaniesli? Šiel by som do Francúzska. Strašne rád lyžujem a aj tá reč sa mi páči. 18. Preferujete zimné, alebo letné športy? Obidva. Je mi to jedno. Športujem aj v jednom, aj druhom období. 19. Čo by ste radi odkázali študentom? Zostať samým sebou a naučiť sa zodpovednosti. To je to najdôležitejšie. Stanovte sa menšie ciele, ktoré viete splniť.

7/ 50


TALENTOVKY 2017


Create | volume 17

32/ 50


Create | volume 17


14/ 50 15/ 50

MATURITY 2017


Create | volume 17

Svetový deň vody Študenka 2.A,Terézia Popelková získala na 6. ročníku celoslovenskej výtvarnej súťaže študentov stredných umeleckých škôl k Svetovému dňu vody, vyhlásenej Výskumným ústavom vodného hospodárstva, Združením zamestnávateľov vo vodnom hospodárstve na Slovensku a Asociáciou vodárenských spoločností CENU ASOCIÁCIE VODÁRENSKÝCH SPOLOČNOSTÍ. Cena bola autorke odovzdaná osobne p. prezidentom AVS dňa 23.3.2017 v Incheba Expo Clube počas slávnostného stretnutia pri príležitosti Svetového dňa vody.

24/ 50 16/

Čistenie

chorvátskeho

ramena

Naši Zelenoškoláci sa rozhodli, že Chorvátske rameno v blízkosti SSUŠAT vyčistia od odpadkov, aby nielen odbremenili Matku Prírodu, ale aby aj zútulnili toto pekné prostredie pre ľudí, ktorí každodenne prechádzajú okolo neho.

17/ 50


Vernisáž Zelenej školy


Create | volume 17

ERASMUS

V. Rubulis

20/ 50

Prezentácia V. Rubulis. V rámci programu Erasmus Plus navštívil v termíne od 12.3. do 27.3.2017 našu školu profesor z Lotyšska. Pán Profesor V. Rubulis vyučuje na partnerskej škole figurálne kreslenie a grafický dizajn. Študenti 4. ročníka študijného odboru grafický dizajn mali možnosť sa zúčastniť prednášky pána profesora, na ktorej prezentoval informácie o svojej škole, krajine a odprezentoval práce svojich študentov.

21/ 50


Create | volume 17

HVIEZDOSLAVOV KUBIN Obvodné kolo recitačnej súťaže HVIEZDOSLAVOV KUBÍN sa uskutočnilo 22.marca 2017 v Dome kultúry Zrkadlový háj. Z bratislavských stredných škôl sa ho zúčastnilo 7 študentov v kategórii POÉZIA a 7 študentov v kategórii PRÓZA. Z našej školy sa obvodného kola zúčastnili až piati študenti a pri vyhlásení výsledkov pani porotkyňa s pochvalou skonštatovala, že SSUŠAT prevzala nielen všetky diplomy, ale aj prvé miesta v oboch kategóriách. Naši študenti Mária Dobrovodská a Daniel Arthur Michalica dokonca postúpili do krajského kola, ktoré sa uskutoční 11. apríla v Modre.

22/ 50

Umiestnenia v kategórii PRÓZA: Mária Dobrovodská, I.A 1. miesto s postupom do krajského kola Ema Kraščeničová, I.A - 3. miesto Umiestnenia v kategórii POÉZIA: Daniel Artur Michalica, III.B 1. miesto s postupom do krajského kola Natália Sklářová, II.B - 3. miesto Laura Melicherová, III.A – čestné uznanie


Create | volume 17


Create | volume 17

Jubilanti NAŠI JUBILANTI V ROKU 2017 Mgr. S. Kramariková, Mgr. J. Mózer a Ing. arch. J. Baran oslávili tento školský rok svoje životné jubileum. Jubilantom srdečne gratulujeme, želáme pevné zdravie a veľa lásky od našich študentov.

26/ 50

Create | volume 17

Vratko Cyprich, 1.B

The Legend of Zelda: Breath of the Wild je open world rpg hra od spoločnosti Nintendo pre ich novú portable konzolu Nintendo switch . Hra vás nebude vodiť za ručičku. Cieľom je poraziť hlavného bossa, na ktorého sa môžete pustiť hneď od začiatku. Alebo môžete objavovať a plniť rôzne misie, kde sa naučíte rôzne spôsoby boja a obrany, ktoré sa vám neskôr zídu. Hra je veľmi dobrodružná a plná prekvapení. Grafické spracovanie má kreslený design prispôsobený pre Nintendo switch. Samotná séria Zelda má už dlhoročnú tradíciu a považuje sa za jednu z legiend videohier.

Horizon zero dawn je mmo open world hra pre Playstation 4 od spoločnosti Guerrilla Games . Príbeh je rozhodne veľké lákadlo - je rok 3000 a svet sa vrátil do obdobia lovcov a zberačov a vy ako 19-ročná Aloy hľadáte svojich rodičov. Po odohraní cca 50-hodinovej príbehovej línie vás ešte čakajú bočné misie, ktoré už síce nie sú tak kvalitne spracované, ale aj tak sa oplatí si ich zahrať. Grafika je na veľmi vysokej úrovni, dokonca hra získala aj niekoľko ocenení za najočakávanejšiu hru roku a je pravdepodobné, že bude nominovaná aj ako hra roku 2017.

TITANFALL 2 od spoločnosti Respawn Entertainment je predovšetkým výborná multiplayerová fps strieľačka, no na rozdiel od svojho predchodcu titanfall 2 disponuje aj kampaňou pre jedného hráča, príbeh nie je síce veľmi dlhý, ale zato je akčný. Atmosféru v hre odľahčujú vtipné hlášky . Singleplayer je skôr taká príprava na multiplayer, ktorý je náročnejší. Multiplayer má mnoho hertných módov, z ktorých si určite každý vyberie. Rovnako dobre sú na tom aj herné mapy. Jedno z najväčších lákadiel hry je určite grafické spracovanie, ktoré je v prípade titanfall 2 na veľmi vysokej úrovni.

zo sveta hier

34/ 50

35/ 50


PLAYLIST

HUDBA Depeche Mode - So much love Little Richard - Lucille Tove Lo - Cool girl Magic! – Rude Kygo – It ain’t me Asking Alexandria – Another bottle down Ed Sheeran – New man Alma - Dye my hair Maggie Rogers – On + Off Train – Drink Up Galantis – Pillow Fight Maroon 5 – Cold The Rapture – House of jealous lovers Milky Chance – Blossom James Blunt – Bartender Tokio Hotel – Dream Machine Anne-Marie – Ciao adios Khalid – 8TEEN London Grammar – Big picture


Create | volume 17

Próza Elinor Clifton:

Medzi dvoma brehmi Alexandra Rybárska, 3.A

7. Hodiny odbíjali trištvrte na šesť. Edgar ležal vo svojej posteli, pri uchu mu vyhrávalo rádio. Okolitý svet mu však bol akýsi cudzí. Nevnímal nič, iba tupo zízal do stropu. Nepohol sa dokonca ani vtedy, keď mu matka klopala na dvere so slovami: „Macko, večera je na stole! Poď, lebo ti vychladne.“ Keď sa nedostalo odpovedi, vošla mu do izby. Edgar kľúč od izby nemal, jeho matka sa bála, že by robil hlúposti. Bolo to v čase, keď mal deväť rokov. Vtedy bol vskutku problémové dieťa a tak mu matka izbu nezamykala. Chcela ho mať pod kontrolou. Teraz bol však úplne iný typ človeka, a tak mu zišlo na um, že si kľúč vypýta naspäť, no matka mu ho schovala tak, že už ani sama nevedela kde je. Nechal to teda tak. Teraz tam stála a pozerala na Edgara, ktorému to však bolo jedno. „Myslíš na tú tvoju kamarátku Elinor? Dlho sa ti neozvala.“ Edgara to prebralo a odpovedal stroho: „ Môžeš prosím ťa odísť? Necítim sa najlepšie.“ Matka mu len povedala: „ Ja idem do divadla s Josephom. Len som ti chcela dať vedieť, aby si ma nehľadal.“ Odpoveďou jej bolo len tlmené „fajn,“ Edgar si totiž zaboril hlavu do vankúša. Dvere sa zatvorili a Ed sa otočil späť na chrbát. Zrazu zacítil na tvári horúčavu, videl rozmazane. Slzy si utrel chrbtom ruky a pozrel na nočný stolík. Vedľa budíka ležali tri lístky na balónový festival, mal totiž ísť s Josephom aj matkou.

38/ 50

Predtým sa mu to zdalo ako dobrý nápad lepšie sa spoznať, no teraz nemal ani pri najmenšom chuť na akési bratríčkovanie sa. Myslel totiž na Elinor. Chcel ísť spolu s ňou, no netušil, kto by bola tá tretia osoba. Ďalej to už neriešil. Bez Elinor to nebolo ono. Zrazu si pomyslel, že ona tam určite bude, ale s niekým takým, ako je Clyde alebo Oliver. Znovu si utrel slzy. „Všetci ma majú za blázna. Ale keď Nolly... ach.“ vzdychol si. „Neozvala sa mi odvtedy, čo skončila škola. Zaujímalo by ma, či sa dala s Clydeom dokopy.“ Hneď ako to vyslovil, začal sám seba nenávidieť. Tá predstava bol neznesiteľná. Clyde bol vypracovaný, v tvári pekný a nadaný chlapec, zatiaľ čo Ed bol pri sebe, so strojčekom a veľký anti-talent na všetko. Bol presný opak Clydea, čo značilo, že posledný, na koho by sa Elinor ulakomila, bol práve on. Ed sa znažil niekoľkokrát zapojiť sa do športu, no všade bol nesúci. Na beh bol príliš pomalý, na futbal príliš nepresný. Nechcel sa už ďalej strápňovať, a tak sa od športu držal čo najďalej. Jeden čas ho to trápilo, neskôr bol v depresii kvôli svojmu telu. Posilňovanie tiež nebol najlepší nápad. Keď sa raz vybral do posilňovne, činka mu padla na nohu a on ju mal dva mesiace opuchnutú. Keby si však nebol vybral tú najväčšiu a najťažšiu, nestalo by sa to.

Vtedy si uvedomil, že frajerina sa kruto vypláca. Nakoniec sa rozhodol, že sa radšej bude zdravo stravovať, no po týždni už bol tak hladný, že sa vrátil k starému jedálničku. Teraz tam však len tak ležal v posteli, mysliac si, že Elinor je niekde s partiou na zábave. Nemal odvahu jej zavolať. Keby tak vedel, že bola len pár metrov od neho.

8. Stmievalo sa. Clyde a Claire ešte stále sedeli na chodbe a rozprávali sa o Elinor. Obidvoch vytrhli z debaty blížiace sa kroky. „Slečna Cliftonová?“ Claire prikývla. „Poďte so mnou, prosím.“ Claire pokynula Clydeovi a on išiel za ňou. Lekár otvoril dvere sály, v ktorej bola Elinor. Ležala nehybne. „Operácia sa podarila. Ešte si ju tu necháme na pozorovanie a o taký týždeň dva si ju môžete odniesť.“ Claire poďakovala a podišla k Elinor. „ Neboj sa už len pár dní a si vonku.“ pošepla Claire Elinor, ktorá to podvedome a tlmene počula. Vedľa Claire však bol aj niekto iný, cítila to. Teplá ruka sa chytila jej. „Claire ja... myslíš, že nás počuje?“ spýtal sa Clyde. „Clyde? Si to ty? Som tak šťastná. Prosím neodíď viac odo mňa. Zostaň.“ dohovárala mu podvedome Elinor. „Som si istá, že áno.“ Usmiala sa naňho Claire. „Ak jej chceš niečo odkázať, odkáž jej to teraz. Bude šťastná.“ Elinor súhlasila s Claire. „Áno, Clyde. Prosím povedz mi, čo ku mne cítiš.“ prosila ho. „Elinor, ja ťa...“ chcel povedať milujem, ale v tom momente sa rozleteli dvere. Dovnútra vbehla Tonya, za ňou sa tackal nervózny Howard. Doktori ju poprosili, aby stíchla, ale nedala sa. Nakoniec zakročil Howard a ona musela poslúchnuť.

Teraz tam stále obidvaja a neveriacky hľadeli priamo na Clydea. On slušne pozdravil, ale Tonya a Howard tam stáli, akoby boli obidvaja hluchí. Odrazu sa však Howard prebral: „Clyde? Lyonsovie chlapec? Ty máš tú drzosť prísť za mojou dcérou, keď tvojou vinou skoro prišla o život?!“ Claire ho tíšila: „ Howard, prosím ťa nerob to. On o tom nevedel. On... Elinor to mala z...“ Ale nedokončila. Howard nechcel nič počuť. Tonya sa nezmohla na slovo. Sadla si k Elinor a chytila ju za ruku. Howardovi praskli nervy a Clydeovi nezostávalo nič iné, iba odísť. „Prečo si mu dovolila, aby tu bol?!“ vyštekol na Claire, ktorej sa nahrnuli slzy do očí. „Howard, ty vôbec nič nechápeš. Clyde je...“ Znova nedopovedala. Iba kývol rukou, nech odíde. Claire sa otočila a kráčala von zo sály. Elinor to zaregistrovala, ale nebola schopná pohnúť sa. „Claire, Clyde, zostaňte tu so mnou! Nie, neodchádzajte! Prosím...“ chcela povedať Elinor. „Otec, ako si len mohol. Ty nič nechápeš.“ zopakovala tetine slová. Odrazu cítila otcovu ruku na svojej. Mala chuť vraziť mu. Zrazu prehovorila aj Tonya. Na Nollyno prekvapenie, jej matka Clydea obhajovala. „Čo keď jej nechcel zle? Možno miluje našu Elinor.“ Howard vyprskol:


„Ts! A keby aj! Nemá sa čo pofľakovať s chlapcami. Je príliš mladá na to, aby sa viazala.“ Tonya však vzápätí našla skvelý protiargument: „Pamätáš sa, keď si našu malú Elinor dal to tej verejnej školy? Chcel si jej dobre. Ja som s tým ale nesúhlasila a ty si to aj tak urobil. Prečo nemôžeš spraviť niečo ty napriek tomu, že sa ti to nepáči?“ Po týchto slovách nebol schopný odpovedať. Neočakával, že Tonya na to príde, pretože si nemyslel, že je natoľko inteligentná. Neodpovedal, len vyšiel potichu zo sály. Poobzeral sa vôkol seba. Chodba bola prázdna, bolo jedenásť hodín. Zívol si a pozoroval manželku s dcérou cez sklo. Tonya si položila hlavu na posteľ vo chvíli, keď jej chcel povedať, že pôjdu domov. Rozmyslel si to. Sadol si na stoličku a vzdychol si: „Som monštrum. Ale nemôžem im o tom povedať. Musím si to riešiť sám.“ Znova si vzdychol. Biznis mu šiel dolu vodou, viacerí spolupracovníci odišli. To, čo teraz potreboval najviac, boli čierne čísla firmy. Malo to však háčik. Vôbec netušil, kde má hľadať pracovnú silu. 9. Na druhý deň zavládla na nemocničnej chodbe panika. Howarda vytrhla zo spánku zdravotná sestra, ktorá sa náhlila s nemocničným vozíkom. Vzápätí vbehla do sály a zatvorila za sebou dvere. On len pozeral tým smerom, kde zmizla. „Išlo snáď niekomu o život?“ spýtal sa sám seba. Nemýlil sa. Všetko, čo počul, boli len tlmené výkriky nejakej ženy. Hneď na to sa zo sály ozývali čudné nárazy, akoby niekoho trieskali o stenu. Howarda to zaujímalo, a tak sa vybral ta, odkiaľ tie zvuky išli. Pozrel letmým okom cez okno sály. Pohľad mu tarasili doktori, ktorí sa skláňali nad lôžko.

40/ 50

Keď sa chcel pobrať nazad, uvidel malé dievča, ktoré práve odpojili od prístroja. Výkrik sa ozval znova: „Nieeeee! Moje dievčatko!“ Manžel ju tíšil, aj keď bol sám zničený. Sestry sa ospravedlňovali, zatiaľ čo doktori dávali na nosidlá telo malého dievčaťa. Tvár mala bielozelenú, vlasy mahagónovej farby jej padali do tváre a okolo úst mala zaschnutú krv. Zatvorili vrece, na ktorom bolo mŕtve dievča a pobrali sa von z izby. Howard sa poponáhľal nazad, aby ho doktori neuvideli. Na jeho šťastie vyšli zo sály až vtedy, keď on už sedel na stoličke. Za nimi vychádzali rodičia. Pohľad na samotnú matku bol desivejší ako na jej dcéru. Tvár mala takisto bledú, spotenú. Pod očami mala tmavé kruhy a len tak-tak bola schopná chodiť po vlastných. Howard si odrazu uvedomil, akú veľkú cenu mal život jeho dcéry. Zdvihol sa a vošiel dovnútra za manželkou a dcérou. Tonya ešte stále spala, Elinor už bola hore. Vnímala čiesi kroky a cítila niečiu ruku. „Clyde? Tak dlho som na teba čakala.“ potešila sa Elinor. Keď však ten niekto prehovoril, bol opäť sklamaná. Otec sa jej začal prihovárať. Nechcela od neho nič počuť, ale vzápätí zmenila názor. Rozprával tak nežne, to nemohol byť on. Bol z neho úplne iný človek. Čo sa stalo cez tú osudnú noc nevedela, pretože spala. Muselo sa však stať niečo strašné, čo ho zlomilo. Hneď na to jej napadlo, že zomrelo nejaké dieťa a že on bol svedkom smrti. Opäť uhádla, čo je vo veci, aj keď tentokrát nevedomky. Teraz sa neskrývala nikde, no jej tip bol úplne presný. „Neprežil by som, keby sa ti niečo stalo. Ja, je toho na mňa v poslednej dobe veľa. Odpusť mi to.“ hovoril tak potichu, že mu skoro ani nerozumela. Zdvihol sa a znovu vyšiel na chodbu. Tonya, ktorá sa medzičasom zobudila, bola dojatá.

Dávala si pozor, aby nezbadal, že ho počúva. Ak by to zistil, určite by prestal, no takto, nevediac, že ho niekto počúva, mohol slobodne hovoriť a nikto by sa mu nesmial, že je blázon. Hodnú chvíľu sedel na chodbe, neskôr začul vravu. Nechcel odpočúvať cudzie rozhovory, ale nakoniec neodolal. Zvedavosť bola mocnejšia ako on. Skryl sa za najbližší roh a počúval. „ Takže sa otrávila?“ spýtal sa ženský hlas. „ Vyzerá to na neznámy lieh. Rozleptal jej vnútornosti, čo zrejme spôsobilo, že vyvracala krv.

Vypila ho príliš veľa, nedalo sa urobiť nič.“ odpovedal jeden z doktorov. „Panebože! Ako sa to mohlo stať? Nevedeli o tom alebo...“ chcela dokončiť, ale nevedela, čo by mohla ešte povedať. Zobralo jej to dych. „Matka nebola doma, ale jej dvaja bratia áno. Nevedno, čo sa stalo, pretože boli stále spolu.“ odpovedal zaskočene doktor. „Takže príčina zostane nevyriešená?“ spýtala sa žena šokovane. „Bohužiaľ, áno. Nemáme žiadnych očitých svedkov.“ povedal, tentoraz skleslo. „A čo jej bratia? Nevedia nič? Čo robili v inkriminovanom čase ?“ dobiedzala. „Jeden nebol schopný prehovoriť a druhý tvrdil, že ju pristihli, ako ho pije. Potom išli po pomoc, doviezli ju sem, ale nepodarilo sa nám zachrániť ju. Viem len toľko.“ uzavrel stručne. To bolo všetko, čo Howard počul. Bol z toho šokovaný. Znelo to, akoby ho vypila úmyselne. Aký dôvod na samovraždu mohlo mať malé dieťa, to netušil. Od tej chvíle mu po rozume nechodilo nič iné, len záchrana života svojej dcéry. Jedno však vedel iste. Ak chce zachrániť svoju dcéru, nesmie jej zakázať schôdzky s Clydeom.

41/ 50


10. Prešli dva týždne, júl sa pomaly stretal s augustom. Po ulici kráčal vysoký a pekný chlapec. Bol veľmi populárny a každé dievča ho chcelo mať. On však mal záujem o tú, ktorá bola ťažko dostupná. Bola to Elinor Cliftonová, dievča z rodiny snobov. Ona však snobom nebola, čo sa mu veľmi páčilo. Bola výnimočná a mala svojský štýl správania sa. Jej charakter sa neponášal na iné, čo ju robilo výnimočnou. Myslel na ňu od doby, čo ju uvidel v levanduľových šatách na záverečnej slávnosti. Bola očarujúca. Keď si s ňou chcel pohovoriť, zamdlela a neskôr sa mu stratila z dohľadu. Ako si tak kráčal domov z tréningu, myslel na ňu stále viac. Teraz nevedel, v akom je stave, pretože jej otec ho vyhnal z nemocničnej sály spolu s jej tetou. O tom samozrejme nevedel, pretože odišiel skôr ako ona. Otvoril domové dvere, vystrel si chrbát a pobral sa do postele. Bol tak unavený, že padol do postele ako mŕtvy. Ocitol sa pred budovou základnej školy, kam chodieval spolu s Elinor a kde sa konala slávnosť. Vietor mu strapatil krátke plavé vlasy. Odrazu mu napadlo, že sa vyzuje. Chodník bol príjemne chladivý. Až teraz si všimol, čo má vlastne na sebe - bol to oblek a fialová kravata, ktorú mal na slávnosti. „To je čudné.“ pomyslel si. „Prečo som vonku, keď ostatní sú vnútri a bavia sa? A kde sa podela Lauren? To je naozaj čudné.“ zopakoval. Odrazu sa mu nohy začali pohybovať samé a on musel poslúchať, pretože ich nevedel ovládať. Ocitol sa pri vŕbovom raji, neďaleko ktorého bolo zanedbané ihrisko. Nevedel, čo je to za miesto, a tak ho skúmal. Vo chvíli, keď zistil, že pod každou vŕbou je umiestnená malá lavička, si sadol na jednu z nich a počúval šum vetra.

38/ 42/ 50

Odrazu sa veci začali diať veľmi rýchlo, ako keby niekto pretáčal akčný film. Zaregistroval len prasknutie vetvy, záblesk levanduľovej látky a útržky rozhovoru s Elinor. Keď ju chcel pobozkať, niečo ho ťahalo nazad. Prebudil sa.

Bol spotený na celom tele, srdce mu tĺklo. „Čo to bolo?“ pomyslel si. Ľahol si naspäť, no tentoraz už nebol schopný zaspať. Stále sa mu vybavovalo to miesto a chcel zistiť, či je reálne alebo či je to len výplod jeho bujnej fantázie. Zdvihol sa z postele a obliekol si mikinu. Kapucňu si prehodil cez hlavu a vybral sa von do chladnej noci. Chcel byť sám a chcel mať pokoj od všetkých. Výnimkou bola len jedna osoba - Elinor. Túžil po nej tak intenzívne, že si nahováral, že je niekde schovaná a sleduje ho. Začínal byť paranoidný a išlo ho rozhodiť od zlosti. „Ten chalan, s ktorým bola tak zadobre, má veľké šťastie, že môže byť s ňou.“ pomyslel si a hneď na to si vzdychol. Mal na mysli Edgara, ktorý si myslel to isté o Clydeovi. Závideli jeden druhému, no ani jeden o tom druhom nevedel. V jednom si však boli istí obidvaja - chceli dostať Elinor. Obidvaja však mali nevýhody. Clyde nebol tak vtipný ako Ed a Ed nebol tak pekný ako Clyde. Aj keď Claire povedala Clydeovi o Nollyných citoch k nemu, vôbec nevedel, ako sa má k nej správať. Elinor sa totiž nezamilovala do jeho charakteru, ale fyzického výzoru, čo bol ten väčší problém. Eda mala zas rada kvôli jeho charakteru, ale sám fyzický príťažlivý nebol. Obidvaja si však mysleli, že Elinor chce pekného aj vtipného, ale neboli si istí. To vedela len ona sama.

43/ 50


Create | volume 5 Create | volume 17

Annie (2014)

zombík zahryzol do krku a stiahol ho do Kostlivci sa dostali až na dosah a zadavu. Falion utekal ako mohol a po ceste DINOSAURIUM Réžia Will Gluck čali sekať a biť do štítov ľudí! Niekto to videl ako Žáner Dráma /Muzikál Nech na Slovensku neudržalšije! a buďMóda ho v lepšom prípade zombíci Krajina USA 1945 – 1989 bodli a zomrel skoro hneď, alebo sa k žerú jeho Otváracie Premiéra filmu hodiny v SR 10:005.2. 18:00 2015 nemu dostala Št kostra s hákom, dala kolegov. 06.04.2017, - 20.08.2017, Ne mu dole helmu a roztrhala mu s hákom krk. Brána bola Slovenská národná galéria Bratislava Viac ako 50 exponátov dovezených až z paleontologického inštiBoli počuť bolestné výkriky a volania o otvorená tútu Politik ruskej a podnikateľ akadémie prichádza vied. do sirotinca pomôcť mladým pomoc. Vtom kapitán zavelil: „Teraz!!!!“ a dovnútra Výstava Nech mapuje módu v období rokov Okrem dievčatám, kostier ktoré sašije! sú vystavujú pod tvrdou aj slovenskú skameneliny. rukou slečny Hannigan (Cameron Rytieri vpredu odvrhli od seba nepriasa hrnuli 1945 Diaz).– 1989. Výstavu dopĺňa publikácia Zuzany Šidlíkovej teľov a začali útočiť. Kostlivci nevydržali vydesení Stratená móda: Odevná kultúra na Slovensku veľa, stačila jedna silná rana na slabé rytieri. No v rokoch 1945 – 1989. miesto a úplne ste ho dolámali. na most, Fungovanie módneho „stroja“ v Zdalo podmienkach reálneho sociasa, že ich dav nemá konca! Rytieri ich ktorý viedol lizmu prebiehalo pod nástojčivým Odpad CIRQUE (2014) DU SOLEILQUIDAM diktátom totalitnej ideológie bili a bili, až zničili poslednék bráne, sa – výstava taknakoniec sleduje prísne strážené cesty ho. Straty boli minimálne, nie módy viac napĺňal v odevnej už dostali a zákruty, ktorými sa tichýasi diktát Réžia Stephen Daldry ako 90 mužov. Celkom dobré na to, že zombíci a tvorbe aj v jej propagácii, prezentácii a konzumácii. Žáner 5.-8.2. aDobrodružný/ 2015 Dráma /Thriller kostlivci maliprekračovať početnú prevahu. Morálka vtom poveMá ambíciu Krajina Slovnaft Veľká Arena, Británia Bratislava plytké brehy spomienkového mužstva vzrástla. No potom bolo zavedali tú hrozoptimizmu a zároveň búrať isté stereotypy. Premiéra filmu v SR 1.1. 2015 lené: „Rhaos to dá!!!“ odevnú „Druhá vlnáááá! – od družstevne nú vetu: „Zatvorte bránu!“ Brána zameraných sa začala Predstavuje organizovaných podnikov Na výslní od domácu roku 1996, známy produkciu po celom svete zavíta k nám už 5. Februára 2015. Zoraďte sa a bojujte!“ zákazkovú Kričal kapitán. vŕzgavo zatvárať a Falion ako blesk na individualizovanú, módu, cez masívny segment konfekčnej výroby až povtrhol ateliéroTri Pouliční deti sa umelci po objavení z Cirque peňaženky du Soleilna odprezentujú skládke vydajú 7 predstavení na útek pred takže policajtmi... sa je na čo tešiť. Falion doteraz nebojoval, ale už ho bol do mesta. No asi 30 rytierov to nestihlo a vú tvorbucelého odevných dizajnérov sa o slovo akrobatov, od začiatku 80. rokov 20. storočia. VyhľaZloženie QUIDAMU tvoríhlásiacich skupinka hudobníkov, postáv a spevákov. len v druhom rade! Zas sa doposiaľ časť hadaukrytých zatvorila sa im pred nosom. „Pusťte nás! dáva návrhárov a tvorcov, odpojila! Vojaci s napätím hľadeli, čo Prosím!“ Kričali, no nikto im neodpovedal. vOanonymite, čom to je ? objavuje invenčné domáce módne médiá, ale aj módnu fotografiu známych príde! chvíli to slovenských bolo jasné. VrieskajNiektorí kričali na veliteľa, nech ju otvorí, i menejPoznámych autorov. úci ťarbavý dav...... „Zombícíííí!“ Boli to ale on sa len smutne pozeral, ako tých Je to o mladom dievčati menom Zoe, ktorú bežný život nudí a nejaví záujem o okolie. očividne roľníci, no niektorí aj vojaci. V chudákov začínajú z kraja žrať. Do imaginárneho sveta QUIDAMU sa rozhodne ,,vnoriť“ kvôli rodičom, ktorých nezaujíma a preto, že Ako doma chrbte mali zabodnuté pochodne a boli Zombíci sa necíti nič okrem Na ceste v tomto svete saBratislava stretá s posta31.03.2017, Piprázdnoty. - Falion 29.10.2017, Ne, Kunsthalle celí hnilí a krvaví. tomu neronevedeli vami, ktoré sú jej nápomocné a snažia sa jej dušu oslobodiť. zumel, pretože nevedel, že zombíkom dostať cez môže niekto Zas rytieri bránu, no Výstava ako rozkazovať. „modelová situácia“ reflektuje zásadné museli najprv chvíľu vydržaťsochárskeho a potom vtom sa disvývinové obraty domáceho umenia 20. a 21. CAMERA Slovakia odvrhnúť(prechod nepriateľa, získalisochy miesto ciplinovane storočia od aby klasickej až po aktuálne dianie) Najlepšia CONECOfotografia RACIOENERGIA festivalu z roku 2014 boj. Ten, ktocieľom to nevydržal, bol kobžrasnaedukatívnym – prispieť jeho poznaniu vzoradili radochjeden tý zaživa a neskôr povstane ako sám vedľa druhéširokej verejnosti. nemŕtvy a výstavy vrhne sajena spolubojovníkov. ho na kraji Zámerom koncentrovane predstaviť v jednom Kedy ? - 31.1. 2015- 1.2. 2015 Keď dostali rozkaz zatlačenie odvrhli rozmerov, mosta. Lupriestore výber dielna monumentálnejších Kde 36. ročník ? – Incheba Coneco Expo a 25. Bratislva ročník RACIOENERGIA zombíkov sekali a bodali, no veľakrát kostrelci ktoré ostalia pre svoju priestorovú náročnosť pomerne dlhé na sa zombík zas postavil. „Musíte im zoťať možností. nich strieľali, obdobie v depozitároch, mimo výstavných Čo 25.-to28.3. je ? 2015 hlavu!“ Kričal niekto.saTostretávajú zabralo. No no nikto sa V jednom priestore diela od šesťdesiatych rokov to bolo horšie, lebo zombíci stentokrát tými súčasnými, vytvorenými v nedávnom obdobínepohol, autormi Jedná sa o najväčší festival cestovateľských filmov a fotografií z majú viaca sily ako generácie. kostlivci! Nepriateľ savystavené diela dokedy nestrednej mladej Primárne pochádcelého sveta. dostal k Falionovi! sekal bol hlavy dostaldiel ranu zajú zoaž zbierky SNG, Ten ich výber doplnený o niekoľko Každoročne Čo to je ? sa zúčastňujú profesionáli aj amatéri a delia sa o svoje akozbierok mohol,iných ale padlého vždya až následnedocibrený hlavy. zo galérií azombíka od autorov skúsenosti. nahradil druhý. Všetci museli ustupovať! Uprostred na základe vygenerovanej témy a odkrytej prostredníctvom CONECO RACIOENERGIA je stavebnícky veľtrh, ktorý ponúka všetko pre domácnosť Keď bolo jasné, ich jenemajú priveľa,funkciu kapitánilustrácie myšlienky, mosta sa začala k bráne de blížiť postava exponátov. Dielaže pritom ale myšlienku facto určili.v Ponúka rozumné odporúčania ako spraviť veci jednoduchšie a úspornejšie. zavelil na ústup, noapotom mutojeden čiernom hrôzostrašne zdobenom brnení Inštalácia výstavy výber, sa i keď nebolo cieleným zámerom, evokujú neprítomné, miznúce telo. Scénu oživujú svojím pohybom návštevníci, stávajúci sa aktívnou súčasťou inštalácie. Tohtoročnou témou je VODA a bude ju sprevádzať oslava Svetového dňa vody a súvisiaca konferencia.

44 44/ 50

made by flou and love

Albín Brunovský, Záhrada snov 08.03.2017, St - 25.06.2017, Ne, Galéria Nedbalka Pod týmto názvom sprístupni Galéria Nedbalka v Bratislave výber z tvorby Albína Brunovského (1935 – 1997). Výstava predstavuje kolekciu umelcových grafík a obrazov (vyše 65 diel) z rôznych období jeho tvorby. Výstava nemá ambíciu byť retrospektívou, rekapituláciou umelcovej celoživotnej tvorby. Vzhľadom na jej osobitosť, rozsah, zaužívané spôsoby umelecko-historickej interpretácie a prozaický dôvod, akým je mapovanie umelcovho diela, by to ani nebolo možné (ako vždy v takomto prípade).

Hľadanie identity

27.04.2017, Št - 22.05.2017, Po, Francúzsky inštitút na Slovensku Výstava tridsiatich troch slovenských umelcov, ktorí absolvovali pobyt v Paríži sa presúva z parížskeho ateliéru na Slovensko. Ateliér slovenských umelcov v Cité internationale des Arts v Paríži oslávil v roku 2016 už 20 rokov svojej existencie, počas ktorej v ňom absolvovalo svoj inšpiratívny parížsky pobyt množstvo slovenských umelcov. Spolok výtvarníkov Slovenska, ktorý ateliér spravuje, pravidelne organizuje v spolupráci so Cité kolektívne výstavy rezidentov, ktorí sa v ateliéri vystriedali počas niekoľkých posledných rokov. Na prelome rokov 2016 a 2017 bola preto v Cité v kurátorskej koncepcii pani Márie Horváthovej predstavená kolektívna výstava diel od 33 umelcov, ktorí svoj tvorivý pobyt v ateliéri absolvovali v priebehu rokov 2011-2016. Ako v minulosti, i tentokrát Francúzsky inštitút na Slovensku poskytne priestor na reinštaláciu tejto výstavy.

Kresbičky - Výstava poľských ilustrovaných knižiek pre deti

24.05.2017, St - 30.06.2017, Pi, Poľský inštitút Výstava, na ktorej budete môcť vidieť ilustrácie poľských detských knižiek a ilustrácie knihy Včely grafika Piotra Sochu. Popredné poľské vydavateľstvo Dwie Siostry, ktoré vydáva knižné tituly určené deťom, ponúkne v priestoroch galérie Poľského inštitútu prehľad súčasných poľských ilustrovaných knižiek pre najmenších čitateľov. Súčasťou výstavy budú tiež ilustrácie knihy Včely súčasného poľského ilustrátora a grafika Piotra Sochu. Kniha v slovenskom preklade je dostupná na predaj aj v slovenských kníhkupectvách.

45/ 44 50

made by flou and love


Create | volume 17

ŠÉFREDAKTOR ::

Alexandra Rybárska, 3.A REDAKCIA ::

Mgr. art. Zuzana Štochmalová Mgr. Adela Vrbová Vratko Cyprich, 1.B Školský archív KOREKTÚRY::

Mgr. Adela Vrbová GRAFIKA ::

Miroslav Papay, 3.B