Page 1

.. .

..

9-14 Haziran 2014 tarihlerinde Dünyadaki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Türk Dış Politikası 9-14 Haziran tarihlerinde Türk Dış Politikasındaki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Dışişleri Bakanı Davutoğlu Sırbistan’da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 10 Haziran 2014 tarihinde Sırbistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret çerçevesinde Davutoğlu, Başbakan Birinci Yardımcısı ve Sırbistan Dışişleri Bakanı İvitsa Daçiç’le bir araya geldi. Görüşmelerde, ikili ilişkilerin çeşitli boyutları ele alınarak bölgesel ve uluslararası konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Davutoğlu ortak sınırımızın olmamasına karşın Türkiye'nin Sırbistan’ı komşu ülke olarak kabul ettiğini vurguladı. Davutoğlu, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve ticaret hacminin 1 milyar dolara düzeyine çıkartılması amacıyla Ortak Ekonomik Forum toplantısının gerçekleştirileceğini aktardı. Belgrad’daki temasları kapsamında Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Sırbistan Cumhurbaşkanı ve Sırbistan Başbakanı tarafından kabul edildi. Ayrıca, Başbakan Yardımcısı ve Ticaret ve Telekomünikasyon Bakanı ve Sancak Demokrat Eylem Partisi (SDA) Genel Başkanı ile görüştü.

@tuicakademi #TUİÇ


İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Türkiye Temasları İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında gerçekleştirilen görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra güncel bölgesel ve uluslararası konular da ele alındı. Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Gül, “Son yıllarda artan karşılıklı üst seviyedeki ziyaretimiz birbirine komşu ve dost olan iki ülke arasındaki ilişkileri her bakımdan daha ileri seviyeye taşımaktadır.”dedi. Türkiye ile İran'ın işbirliğinin bölgedeki istikrar, huzur, güvenlik, ekonomik işbirliği ve refahın gelişmesine büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Ekonominin, ikili ilişkilerin önemli bir boyutunu oluşturduğuna dikkat çeken Gül, ticaret hacminin en kısa zamanda arttırılacağı konusunda mutabık olduklarını ekledi. Gerçekleştirilen Türkiye – İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Birinci Toplantısı’na ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani başkanlık ettiler.

@tuicakademi #TUİÇ


Avusturya’dan Erdoğan’a Uyarı Köşk seçimi kapsamında Almanya’dan sonra Viyana’da Türk vatandaşlarına hitap edecek olan Başbakan Erdoğan’a, Avusturya’nın 28 yaşındaki Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz’dan uyarı geldi. Ülkesinde bir gazeteye konuşan Kurz, “Erdoğan’ı açıkça uyarıyorum: Avusturya toplumunu bölemez. Entegrasyon hassas bir mesele. Yanlış bir konuşma bizi geriye götürür ve iklimi zehirler. Erdoğan’ın buradaki Türklere ‘Almanca öğrenin ve Avusturya’ya sadık kalın’ gibi doğru şeyler söyleme sorumluluğu var. Ama Almanya’daki gibi bir konuşma olursa bu, buradaki Türklerin zararına olur.” dedi.

@tuicakademi #TUİÇ


IŞİD Tarafından Kaçırılan Türk Konsolosluğu Çalışanları Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü, önceki günlerde Musul’daki Türkiye Konsolosluğu’nu basarak aralarında Başkonsolos Öztürk Yılmaz’ın bulunduğu 49 kişiyi hâlâ rehin tutuyor. Aralarında 3 aylık ve 1 yaşında iki bebeğin de bulunduğu rehinelerin bırakılması için Türkiye’nin girişimleri sürerken IŞİD militanları rehineleri Musul Valiliği binasına götürdü. IŞİD’in Musul’a kendi valisini ataması da dikkat çekti. Yapılan görüşmelerin olumlu yönde seyrettiği ve Başkonsolosluk’ta rehin alınanların sağlık durumlarının iyi olduğu, kısa sürede serbest kalmalarının beklendiği belirtildi. Genelkurmay, MİT ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyet, IŞİD’in Suriye komutanı, yardımcısı ve diplomatik temsilci olarak atadığı bir kişiyle Suriye sınırında biraraya gelerek rehinelerin serbest bırakılması konusunu görüştü. IŞİD’in kaçırdığı 32 Türkiyeli şoförün akıbeti konusunda ise belirsizlik durumu hâkim.

@tuicakademi #TUİÇ


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den Sisi’ye Tebrik Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır cumhurbaşkanı olarak göreve başlayan Abdel Fattah el-Sisi'ye mesaj gönderdiği şeklindeki haberler üzerine cumhurbaşkanlığı internet sitesinden mesaja ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Mısır Cumhurbaşkanı olarak göreve başlayan Abdel Fattah el-Sisi'ye bir mesaj göndererek, bu vesileyle dost ve kardeş Mısır halkının barış, istikrar ve esenliği yönünde iyi dileklerini iletmiş ve iki ülke arasındaki köklü ilişkilerin her zaman devam edeceği konusunda kuşku duymadığını ifade etmiştir." denildi. @tuicakademi #TUİÇ


Taner Yıldız: “Türkiye İçin Petrol Arzı Sorunu Yok” Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, IICEC 5. Uluslararası Enerji Forumu'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldız, Irak'ta yaşananların enerji sektörüne etkisine ilişkin, IŞİD'in kontrolünde bulunan sahalarda Türkiye'nin enerji tedariğini etkileyecek bir durumun söz konusu olmadığını, Türkiye'nin 13 ayrı ülkeden ham petrol alımına devam ettiğini kaydetti. Irak'ın orta ve güney kesimlerinden gelen petrolün Kerkük-Yumurtalık hattıyla beraber Türkiye'ye sevkiyatının 3 aydan bu yana olmadığını belirten Yıldız, şu anda IŞİD'in kontrolünde bulunan boru hattından sevkiyat yapılmadığını ama bu durumun 3 aydan bu yana olduğunu vurguladı. Bakan Yıldız Kuzey Irak'tan geçtiğimiz günlerde 120 bin varil civarında ham petrol sevkiyatı yapıldığını ve akışta herhangi bir problem olmadığını dile getirdi.

@tuicakademi #TUİÇ


Türkiye’nin Yardımları Orta Afrika’da Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) ile İnsani Yardım Platformu'nun, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yaşanan olaylar sonrası Çad ve Kamerun'a sığınan mültecilere verilmek üzere topladığı değeri 2 milyon lirayı aşan insani yardım malzemesinin 45 tonluk kısmını taşıyan uçak Çad’a ulaştı. İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB), İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Yeryüzü Doktorları, Cansuyu Derneği, Beşir Derneği, Diyanet Vakfı, İyilik Derneği, Deniz Feneri Derneği, Uluslararası Doktorlar Birliği'nin de (AİD) aralarında bulunduğu 20'ye yakın kuruluştan toplanan insani yardım malzemelerini taşıyan Türk Hava Yolları'na ait kargo uçağı, N'Djamena'daki havaalanında Türkiye'nin Çad Büyükelçisi Ahmet Kavas, Çadlı yetkililer ve Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları temsilcileri tarafından karşılandı. Havaalanında sivil toplum kuruluşları yetkilileri tarafından teslim alınan yardımlar, kısa sürede ihtiyaç duyulan bölgelerde dağıtılacak.

@tuicakademi #TUİÇ


Yakındoğu 9-14 Haziran tarihlerinde Yakındoğu’daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Peres’in Halefi Rivlin’in Türkiye’ye Bakışı İsrail'in yeni cumhurbaşkanı Rivlin, Mavi Marmara nedeniyle İsrail'in Türkiye'den özür dilemesini eleştirdi, 1915 olaylarının 'soykırım' olarak tanınmasını önerdi. İsrail Parlamentosu Knesset, görev süresi temmuz ayında dolacak olan Şimon Peres’in yerine yeni devlet başkanını seçti. Knesset'in eski başkanı Reuven Rivlin, temmuz ayı itibariyle yedi yıl boyunca İsrail Cumhurbaşkanı olarak görev yapacak.Temmuz ayından itibaren görevi devralacak olan Rivlin daha önce Peres’in Mavi Marmara özrünü yersiz gördüğünü belirtmiş ve 1915 olaylarını soykırım olarak nitelemişti.

@tuicakademi #TUİÇ


Corona Virüsü Cezayir’de Ortadoğu ülkelerinde yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine yol açan corona virüsü Cezayir’de ilk kez can aldı. Ülkenin batısında yaşayan 66 yaşında bir adam, akciğer ve böbrekleri tahrip eden corona virüsü sebebiyle hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden kişinin bir süre önce Suudi Arabistan’a gittiği, seyahat dönüşünde corona teşhisiyle yaklaşık bir ay tedavi gördüğü söyleniyor. Ülkede aynı hastalık sebebiyle bir kişi daha hastanede tedavi görüyor.

@tuicakademi #TUİÇ


‘Türkiye Mısır İşbirliği Zorunlu’ Mısır'ın yeni Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi'nin pazar günü yapılan yemin törenine katılan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran'ın Kahire Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Ankara ziyaretine ve İran'ın, Sisi'nin cumhurbaşkanlığı yemin törenine davetine olumlu cevap vermesine işaret eden Abdullahiyan "Tahran yönetiminin Ankara ve Kahire arasında yakınlaşmanın sağlanması için rol oynayıp oynamayacağına" ilişkin sorusuna, "İran, Ortadoğu'daki meselelerin çözümü için Türkiye ile Mısır arasında işbirliğini zaruri görüyor" yanıtını verdi.

@tuicakademi #TUİÇ


İran ile ABD ArasındaTarihî Görüşme İran'la ABD arasında, Tahran yönetiminin nükleer programının ele alındığı görüşmeler 9 Haziran 2014 itibariyle Cenevre'de başladı. İki ülke yetkilileri, resmi olarak, 35 yıl sonra ilk kez aynı masaya oturdu. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın yardımcısı Helga Schmidt'in ilk bölümüne katıldığı görüşmelerde İran heyetine İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçı, ABD heyetine ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns başkanlık yapıyor. İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında İran'ın nükleer programına ilişkin Viyana'da yürütülen müzakerelerin 16 Haziran'da yapılacak 5. turu öncesinde İran ve ABD, aralarındaki anlaşmazlıkları çözmeye çalışıyor. İran ile 5+1 ülkelerinin, 24 Kasım 2013'te Cenevre'de vardıkları geçici anlaşmaya göre, tarafların 20 Temmuz 2014'e kadar kapsamlı ve kalıcı bir anlaşmaya ulaşması gerekiyor.

@tuicakademi #TUİÇ


Libya’da Düşürülen Başbakan Libya’da başbakanlığı Anayasa Mahkemesi tarafından düşürülen, Müslüman Kardeşler'e yakın Ahmed Muaytik "Mahkemenin hükümetin meşru olmadığı yönünde verdiği kararı kabul ediyoruz" dedi. Libya’da hukuk devleti ve müesseseleri için mücadele ettiklerini ve kararı bu çerçevede kabul ettiklerini belirten Muaytik, "Umarız olanlar demokrasinin yerleşmesi için bir fırsat olur. Umarız sonunda Libya halkı kazanır" ifadelerini kullandı. Bundan sonraki dönemde Libya’nın istikrarı için çalışacaklarını ve sorumluluklarını yerine getireceklerini ifade eden eski başbakan, hükümetine güvenoyu veren milletvekillerine teşekkür etti. Mahkemenin verdiği kararın her şeyin sonu olmadığını belirten Muaytik "Daha işin başındayız" dedi. @tuicakademi #TUİÇ


Dışişleri: 80 Kişi IŞİD’in Elinde Dışişleri Bakanlığı, Musul Konsolosluğu'nda Başkonsolos dâhil 49 personel ve bazı aile fertlerinin yanı sıra Gayera ilçesinde de 31 Türk vatandaşının rehin alındığını açıkladı. Bakanlık tarafından daha önce yapılan açıklamada, IŞİD mensuplarının sabah saatlerinde Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na baskın düzenledikleri, Başkonsolos dâhil 49 konsolosluk personeli ve personelin bazı aile fertlerini şehrin başka bir bölgesine naklettikleri belirtilmişti. Açıklamada, Musul'un Geyara ilçesindeki elektrik santralinde de 31 Türk vatandaşının aynı grup tarafından rehin alındığı da bildirilmişti. Dışişleri Bakanlığı "Söz konusu personelimizin emniyet içerisinde ülkemize dönmeleri için tüm imkânlar seferber edilmiştir" açıklamasını yaptı. @tuicakademi #TUİÇ


Ayetullah Ali Sistani’den Cihad İlânı Şiiler tarafından "dini merci" kabul edilen Ayetullah Ali Sistani'nin, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı cihad emri verdiği bildirildi. Sistani'nin temsilcisi Şeyh Abdulhadi Kerbelayi, Kerbela kentindeki cuma hutbesinde Sistani'nin IŞİD'le ilgili fetvasını okudu. Kerbelayi, Sistani'nin fetvasında şunları vurguladığını ifade etti: "Ehl-i Beyt düşmanları yine sahnede. Öyle bir zamandayız ki Bedir ve Hayber'in nefreti bir kere daha dirilmiştir. Beni Ümeyye kalıntıları kutsal bölgelerimiz olan Necef ve Kerbela'ya saldırmak istiyor."Fetva'da "Tüm Şiilerden ve Ehl-i Beyt takipçilerinden İslam savunucularının zaferi için duaya durma çağrısında bulunuyorum" denildi. @tuicakademi #TUİÇ


Maliki’nin IŞİD Açıklaması Irak Başbakanı, ordunun Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) karşısında yenildiğine dair söylemlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi, silahını bırakıp kaçanların idamla cezalandırılacağını duyurdu. Samarra kentinde orduyu teftiş ettiği sırada üst düzey komutanların yer aldığı basın toplantısında konuşan Maliki, IŞİD ve El Kaide Irak topraklarından silinene kadar mücadelenin devam edeceğini açıkladı. Irak ordusunun hezimete uğradığına dair medyada yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Maliki, “Ne kadar sürecek bilemiyorum ama köklerini kazıyacağız, bunu yapmadan rahat etmemiz mümkün değil” dedi.

@tuicakademi #TUİÇ


9-14 Haziran tarihlerinde Asya’daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Kazakistan Yatırımcıya Vizesiz Destek Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev 10 ülkeden gelecek yatırımcılar için tek taraflı olarak vizesiz rejim ilan etti. Bundan sonra ABD, Hollanda, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore ve Japonya’dan Kazakistan’a yatırım için gelecek kişilere vize uygulanmayacak. Nazarbayev, "Bugün Kazakistan'da en yüksek yatırım faaliyeti gösteren on devletin vatandaşları için vizesiz rejimi tek taraflı olan ilan ediyoruz" diyerek yatırımcıları ülkesine davet etti. Vizesiz rejimin iş bağlantıların genişlemesi ve uluslararası girişimciler için vize engellerinin kaldırılmasındaki ihtiyaçtan dolayı gerçekleştirildiği bildirildi. @tuicakademi #TUİÇ


D-8 Komisyon Toplantıları Pakistan’da Gelişen Sekiz Ülke (D-8) üye ülkelerin 35'inci komisyon toplantıları, Pakistan'ın başkenti İslambad'da başladı. Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'nın komisyon temsilcileri, D-8 toplantısı için Pakistan Dışişleri Bakanlığında bir araya geldi. Pakistan, Dönem Başkanı olarak son icra toplantısına ev sahipliği yapıyor. Bu toplantının Türkiye açısından önemi yıl sonunda ülkemizde yapılacak 9. Devlet Başkanları Zirvesi öncesi son toplantı olması. Dönem Başkanlığı, yıl sonundaki Zirve ile Türkiye'ye geçecek Zirve'nin hazırlık çalışmalarının da bu toplantıda gözden geçirileceği bildirildi. Bunun yanı sıra eylülde BM Genel Kurulu marjında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun çağrısıyla yapılacak D-8 Dışişleri Bakanları özel oturumunun gündem maddelerinin de bu toplantıda belirleneceği belirtildi. @tuicakademi #TUİÇ


Malezya Başbakanı Türkmenistan’da Malezya Başbakanı Najib Abdul Razak geçtiğimiz günlerde Türkmenistan’a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Razak, ziyaret kapsamında Türkmenistan lideri Gurbanguli Berdimuhammedov ile de görüştü. Türkmenistan’da yabancı yatırıma elverişli bir iklim ve iş dünyası için önemli fırsatlar olduğunu belirten Razak, ziyaret boyunca çok sayıda anlaşmaya imza attı. Berdimuhammedov ve Razak bölgesel ve uluslararası politikayla ilgili gündemdeki konuları da değerlendirdi. Aşkabat’taki görüşmeler sonunda Türkmenistan Devlet Başkanı ve Malezya Başbakanı iki ülke arasında resmi işbirliği ortak belgesini imzaladılar. @tuicakademi #TUİÇ


Kerimov’dan Avrasya Birliği’ne Sert Tepki Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov; Rusya, Kazakistan ve Belarus arasında kurulan Avrasya Ekonomik Birliği’nin eski Sovyet cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarına tehdit oluşturacağını iddia etti. Taşkent’te düzenlenen uluslararası gıda toplantısında konuşan Kerimov, “Söyleyin bana, ekonomik bağımsızlık olmadan siyasi bağımsızlık olur mu?” diyerek ülkesinin Avrasya Ekonomik Birliği’ne katılmak istemediğini vurguladı.

@tuicakademi #TUİÇ


9-14 Haziran 2014’de Avrupa’daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Donetsk’te Bombalı Saldırı Ukrayna'nın doğusunda bulunan Donetsk kentinde, Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki hükümet binasının önündeki bir araca bombalı saldırı düzenlendi. "Donetsk Cumhuriyeti"nin liderlerinden Denis Pushilin'e ait olduğu iddia edilen araca yapılan saldırıda ilk belirlemelere göre iki kişi öldü, bir kişi yaralandı. Araçta çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürülürken, yaralanan üç kişinin hastaneye kaldırıldığı, ikisinin hastanede öldüğü bildirildi. "Donetsk Cumhuriyeti" yetkilileri, saldırı sırasında Pushilin'in araçta olmadığını bildirdi. Ölenlerin Pushilin’ in korumaları olduğu açıklandı.

@tuicakademi #TUİÇ


Doğu Avrupa Ülkelerinde Özel Tim Eğitimleri Başlıyor Mayıs ayından itibaren doğu Avrupa'daki NATO ülkeleri Polonya, Slovakya ile Estonya, Letonya ve Litvanya'da özel timlerin eğitimlerine başlandığı bildirildi. Amerikan birliklerinin Avrupa'daki komuta merkezi 'Eucom' tarafından yapılan açıklamaya göre, doğu Avrupa'daki eğitimlere yüzlerce Amerikan askeri katılıyor. Eğitimlerin daha da artırılacağı bildirilen açıklamada, uzun süre kalmak üzere NATO bölgesinde yaklaşık 100 Amerikan özel tim askerinin konuşlandırılacağı belirtildi. ABD'de 11 Eylül saldırılarından sonra özel timlerin sayısı iki misli, bunlar için yapılan harcamalar da 3 kat artırıldı.

@tuicakademi #TUİÇ


Merkel’den Parlamento için Uzlaşma Talebi İngiliz Başbakan David Cameron'la İsveç'te yaptığı görüşmeden sonra basına konuşan Alman Federal Başbakan Angela Merkel, AB üyesi ülkelerin yöneticilerinden ve AB Parlamentosundan, tehditlerden vazgeçerek uzlaşma ile AB Komisyon Başkanının seçilmesini talep etti. Merkel, tüm beklenen kararların Avrupa ruhu içinde uzlaşı arayışıyla alınması gerektiğini savundu. İsveç'te, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt'le de görüşen Merkel, tehditlerin bu tartışmaya ait olmadığını ifade ederek uyarıda bulundu. Her dört başbakan da yaptıkları açıklamalarda, görüşmelerinde personel seçimi üzerinde durmadıklarını, AB'nin önümüzdeki 5 yıllık politik içeriği hakkında görüştüklerini söyledi. @tuicakademi #TUİÇ


Kaçırılan AGİT Gözlemcileri Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na (AGİT) bağlı olarak Ukrayna'nın doğusunda görev yapan biri Türk dört gözlemciden 20 gündür haber alınamıyor. Gözlemcilerin Rusya yanlıları tarafından kaçırıldığı belirtilirken birisinin Türkiye vatandaşı olduğu açıklanmıştı. Dışişleri Bakanlığı, kaçırılan Türkün adını Mehmet Kılıç olarak duyurmuştu. Rusya yanlıları, gözlemcilerin casus oldukları zannıyla alıkonulduklarını ve yakında serbest bırakılacaklarını açıklamıştı ancak aradan 20 gün geçmesine rağmen serbest bırakılmadılar. Gözlemcilerin medyada gündeme getirilmemesi de şaşkınlıkla karşılanıyor. Kaçırılan diğer gözlemcilerin Estonyalı, İsviçreli ve Danimarkalı olduğu kaydedildi. @tuicakademi #TUİÇ


Yunanistan’dan Konsolosluk Saldırısı Yorumu AB Dönem Başkanı Yunanistan’ın Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, yaptığı yazılı açıklamada, Musul’da Türk Başkonsolosluğuna yapılan saldırıyı kınadığını belirterek, alıkonulan personelin bir an önce serbest bırakılması dileğinde bulundu. Irak’taki şiddet olaylarından endişe duyduğunu belirten Venizelos, şunları kaydetti: "Dost ülke Irak’ı yaralayan şiddet dalgası ve istikrarsızlık büyük endişeye neden olmaktadır. Musul’daki Türk konsolosluğunun işgal edilmesini kesin bir şekilde kınıyoruz. Rehinelerin en kısa zamanda serbest bırakılmalarını ve Irak halkının güvenliğini, istikrarını ve refahını sabote etmeyi amaçlayan tüm şiddet olaylarının sona erdirilmesini diliyoruz." @tuicakademi #TUİÇ


Avrupa Birliği’nden Konsolosluk Baskınına Kınama Avrupa Birliği, Musul’daki Türk başkonsolosluğuna yapılan baskını ve Türk diplomatlarının kaçırılmasını kınadı. AB, Türkiye’nin kaçırılan diplomat ve vatandaşlarını kurtarma çabalarını da desteklediğini duyurdu. AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın sözcüsü Maja Kocijancic, yaptığı açıklamada, Türk konsolosluğuna yapılan saldırının Viyana Sözleşmesi’ni açıkça ihlal ettiğine işaret ederek, gelişmelerin kaygı verici olduğunu vurguladı. AB ve Arap Ligi üyeleri arasında 11 Haziran’da Atina’da yapılan toplantının ardından yayınlanan ortak bildiride, genelde Irak, özelde ise Musul’da gittikçe kötüleşen asayişle ilgili duyulan kaygılara dikkat çekilmişti. @tuicakademi #TUİÇ


9-14 Haziran 2014’de Kuzey Amerika’daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Obama’nın Ankara Adayı Bass Obama’nın, ABD’nin aralarında Ankara Büyükelçiliği'nin de bulunduğu bazı elçiliklerine gösterdiği adaylar Beyaz Saray tarafından açıklandı. Buna göre Obama, temmuz ayında görevi sona erecek Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin yerine, adı bir süredir kulislerde geçen ABD Dışişleri Bakanlığı Yönetici Sekreteri ve ABD’nin eski Tiflis Büyükelçisi John Bass’ı aday gösterdi. Bass halen, ABD Dışişleri Bakanlığı'nda Yönetici Sekreter ve Bakan John Kerry'nin özel asistanı olarak görev yapıyor. Bass’ın, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne atanabilmesi için Senato’nun onayı gerekiyor.

@tuicakademi #TUİÇ


Obama’dan Sisi’ye Kutlama Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Obama’nın Sisi ile bir telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Obama'nın Sisi’yi kutlayarak, ABD ile Mısır’ın ortak çıkarlarını geliştirmek için birlikte çalışmaya dönük taahhüdünü ilettiği belirtildi. Açıklamada ABD Başkanı'nın ayrıca Washington’ın, Mısır halkının siyasi, ekonomik ve sosyal isteklerine yönelik süregelen desteğini de yinelediği aktarıldı. Görüşmede Sisi’nin ise Obama’nın aramasından duyduğu memnuniyeti dile getirdiği, ABD’nin Mısır’da yeni hükümeti kurma çalışmalarını desteklemesinden mutluluk duyduğunu belirttiği ifade edildi. Açıklamada iki liderin, ülkeleri arasındaki stratejik ortaklığa yönelik bağlılığı onayladığı ve gelecek haftalarda temas halinde bulunmayı kararlaştırdığına değinildi. @tuicakademi #TUİÇ


ABD ve Çin Arasında Casus Krizi ABD Adalet Bakanlığı, Çinli beş görevliyi ‘güneş enerjisi, nükleer reaktör inşası ve çelik’ sektörlerinde faaliyet gösteren altı Amerikan firmasına karşı siber casusluk yoluyla ticari sırları ele geçirmekle suçladı. Pekin'deki Amerikan elçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağıran Çin, suçlamaların geri çekilmesini istedi. ABD böylelikle Çin’e yönelik siber casusluk iddiasını ilk defa kamuya açık olarak dile getirmiş oldu. ABD Adalet Bakanı Eric Holder, yabancı hükümetlerin Amerikan firmalarını sabote etme çabalarına hoşgörü göstermeyeceğini belirtti.

@tuicakademi #TUİÇ


Venezuela’da Darbe Tutuklaması Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, devlet televizyonunda kendisine karşı darbe planı yapıldığını açıkladı. Maduro, “Geçen akşam hava kuvvetlerini meşru ve anayasal hükümete karşı ayaklandırmaya çalışan üç generali yakaladık. Muhalefetle doğrudan ilişkileri var.” dedi. Generallerin adını vermeyen Maduro, hava kuvvetlerinden gelen istihbaratla bu planı ortaya çıkardıklarını söyledi. Son yıllardaki en yoğun protesto gösterilerinin yaşandığı ülkede şimdiye kadar 36 kişi öldü. Çoğu üniversite öğrencisi olan göstericiler yüksek enflasyon, temel gıdalardaki kıtlık ve yüksek suç oranından şikâyetçi. 'Siyasi değişim' sloganlarının atıldığı gösteriler, 12 Şubat’ta üç kişinin silahla vurularak öldürülmesinden beri hız kazandı. @tuicakademi #TUİÇ


Kanada’da Helikopterle Firar Dünyaca ünlü motosiklet çetesi Cehennem Melekleri’nin 3 lideri, Kanada’nın Quebec eyaletindeki Orsainville Hapishanesi’nden helikopterle firar etti. Olayın nasıl meydana geldiğine ilişkin hapishane yetkilileri ile görüştüklerini belirten Quebec Eyalet Polisi sözcüsü Ann Mathieu, “Önceliğimiz helikopteri bulmak” dedi. Quebec eyalet polisinin firar eden mahkûmlar için bölgede başlattığı arama operasyonlarına, Kanada Kraliyet Atlı Polisi ekipleri de destek veriyor. Firar eden çete üyeleri, Kanada polisinin 2010 yılında düzenlediği bir operasyonda, yüzlerce silah, 41 araç, 1 uçak, 1 helikopter ve 905 bin dolar parayla birlikte yakalanmışlardı. @tuicakademi #TUİÇ


Olaylı Başlayan Dünya Kupası Dünya Kupası açılışı, organizasyona karşı çıkan göstericilerle polis arasındaki çatışmalarla başladı. Brezilya'nın Dünya Kupası'na evsahipliği yapmasını eleştiren bazı gruplar, Rio de Janeiro, ilk maçın düzenlendiği Sao Paulo ve bazı kentlerde olay çıkardı. Rio de Janerio'nun farklı bölgelerinde toplanan gruplar ile polis arasında ise çatışma çıktı, bazı göstericiler gözaltına alındı. İlk maça evsahipliği yapan Sao Paulo'daki stadyumun yakınındaki otobanda toplanan göstericiler de yolu trafiğe kapattı. Polisin, göstericileri püskürtmek için gözyaşartıcı gaz kullanması üzerine kısa süreli çatışma çıktı. Olaylarda bazı protestocuların polisin kullandığı plastik mermi ile yaralandığı belirtildi. CNN International ise olaylar sırasında iki gazetecinin de yaralandığını bildirdi. @tuicakademi #TUİÇ


www. tuicakademi.org www.tuic.org.tr /tuicplatform @tuicakademi Editör: Melek Likoğlu Tasarım: Büşra Avşar Haberler: Betül Sağlam, Emine Tezel, Yasemin Tosun, Mehmet İlhanlı

TUİÇ Dünya Bülteni (9-14 Haziran 2014)  

9-14 Haziran tarihleri arasında Dünyadaki önemli gelişmeler...

TUİÇ Dünya Bülteni (9-14 Haziran 2014)  

9-14 Haziran tarihleri arasında Dünyadaki önemli gelişmeler...

Advertisement