Page 1

.

.

.. ..

19-24 Mayıs 2014 tarihlerinde Dünyadaki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Türk Dış Politikası 19-24 Mayıs tarihlerinde Türk Dış Politikasındaki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Abdıldayev ile Davutoğlu Görüşmesi Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Davutoğlu ile Kırgız mevkidaşı ile Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirdikleri görüşmede iki ülke ilişkilerini çeşitli boyutlarıyla ele aldılar, ayrıca iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası meselelere ilişkin görüş alışverişinde bulundular. Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Davutoğlu, Türkiye ve Kırgızistan'ın tarihi bağlarla birbirine bağlanmış, geleceği birbiriyle irtibatlı dost iki ülke olduğunu vurgularken 2015 yılında ikili ticaret hacminin 1 milyar dolar seviyesine çıkartılması konusunda Kırgız Dışişleri Bakanı Abdıldayev’le mutabık kaldıklarını kaydetti. Davutoğlu "Kırgızistan'ın istikrarı, refahı ve mutluluğu Türkiye'nin istikrarı, refahı ve mutluluğudur. Kırgızistan'ın güvenliği Türkiye'nin güvenliğidir" diye konuştu.

@tuicakademi #TUİÇ


BM’den Türkiye’nin Büyüme Tahmini: % 2.2 BM Ekonomik ve Sosyal İşler Bölümü (UNDESA) tarafından BM’de düzenlenen basın toplantısında, Dünya geneli büyüme rakamlarında önceki rapora göre aşağı yönde düzeltme yapıldığı, bu yıl için yüzde 2.8, 2015 içinse yüzde 3.2 büyüme beklendiği ifade edildi. Raporda Türkiye ekonomisindeki gelişmelere de yer verilerek, ülkeden sermaye çıkışının artması ve TL’nin değer kaybetmesinin politika faizlerinde keskin bir artışı getirdiği vurgulanıp bu yılki büyüme beklentisinin yüzde 2.2 olduğu belirtildi. BM, Türk ekonomisinin 2015 yılında ihracat artışının da etkisiyle büyüme rakamlarında tekrar eski düzeyine gelebileceğini kaydetti.

@tuicakademi #TUİÇ


Türkiye’ye S&P ve Fitch’den Uyarı Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Türkiye’ye 2 uyarı birden geldi. Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un “Ekonomideki sert iniş, finans ve kamu sektörüne zarar verir, not indirimine yol açar.” uyarısı yaptı. Türkiye’nin notunu değiştirmeyen S&P ekonomide sert düşüş görülmesi halinde not indirimine gidebileceğini açıkladı. Türkiye’nin yatırım yapılabilir kademenin altında olan kredi notunu (BB+) teyit ederken, negatifte tuttuğu kredi notu görünümünün, ödemeler dengesi ya da büyüme şokları yaşanması halinde indirime gidilebileceğini belirtti. S&P’nin ardından bir uyarı da Fitch’ten geldi. Fitch tarafından yapılan açıklamada, Merkez Bankası’nın (TCMB) önceki günlerde aldığı faiz indirim kararının bankanın kredibilitesini olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekildi.

@tuicakademi #TUİÇ


Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier‘den Türkiye yorumu Almanya Dışişleri Bakanı Frank- Walter Steinmeier, 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasının ardından demokratik reformlarda geriye adım atılmasını eleştirdi. Türkiye’nin AB’ye üyeliğini güçlü şekilde savunan Alman siyasetçilerden biri olan Steinmeier, ifade özgürlüğü ve yargı bağımsızlığını kısıtlayan gelişmelerle ilgili olarak, “Yaşananlar Avrupa’da Türkiye’nin üyeliğine şüpheyle yaklaşanların elini güçlendiriyor. Sosyal medya ve internet yasaklarını, protestoculara karşı muameleleri anlamak mümkün değil.” değerlendirmesinde bulundu. Alman bakan, hukuk devletinin önemine değinip yargının bağımsızlığına yönelik müdahaleleri eleştirirken, AB ile yürütülen müzakerelerde bir an önce yargı ve adalet başlıklarının müzakereye açılması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin Avrupa’daki önemli dostlarından kabul edilen Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile AB Komisyonu başkan adayı eski Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker de hükümetin son zamanlarda Avrupa değerlerine karşı hareket ettiğini ifade ederek, artık Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıktıklarını açıklamışlardı. @tuicakademi #TUİÇ


Bulgaristan'da Türkçe Seçim Broşürü Bulgaristan'da 25 Mayıs'ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesinde üyelerinin çoğunluğu Türklerden oluşan Hürriyet ve Şeref Halk Partisi'nin (HŞHP) sempatizanları tarafından destek amacıyla Türkçe hazırlanan seçim broşürleri partiye yönelik eleştirilere neden oldu. Aşırı milliyetçi çizgideki siyasi oluşumlar, HŞHP'yi Türkçe seçim propagandası yaparak anayasayı ve Seçim Kanunu'nu çiğnemekle suçladı. HŞHP'nin Türkiye'deki göçmen sempatizanları tarafından partiye destek amacıyla yapıldığı bildirilen ve internet üzerinden yayılan broşürlerde, HŞHP lideri Korman İsmailov'un fotoğrafıyla partinin dahil olduğu Reformcu Blok Koalisyonu'nun propagandasına yer verilerek İsmailov'a oy verilmesi için çağrı yapılıyor. Reformcu Blok Koalisyonu, broşürle ilgili bir açıklama yaparak, seçim propagandasına yönelik Türkçe görselleri hazırlayanların kendileriyle bir ilgisi olmadığını duyurdu. Bulgaristan'da Seçim Kanunu gereğince Bulgarca dışındaki dillerde siyasi propaganda yapılamıyor. @tuicakademi #TUİÇ


Ürdün’deki Tatbikata Türkiye’den Katılma Kararı Ürdün'de 25 Mayıs ile 8 Haziran tarihleri arasında yapılması planlanan Eager Lion adı verilen askeri tatbikata ABD 6 bin asker gönderiyor. Bölge için önemli mesajlar barındırdığı belirtilen tatbikata Türkiye de katılacak. Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yayınlanan duyuruya göre, tatbikat Türkiye'nin yanı sıra Avustralya, Bahreyn, Belçika, Brunei, Birleşik Arap Emirlikleri, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Irak, İngiltere, İtalya, Kanada, Katar, Kazakistan, Kuveyt, Lübnan, Mısır, Norveç, Pakistan, Polonya, Suudi Arabistan ve İngiliz Müttefik Ani Müdahale Kolordusu (NATO Allied Rapid Reaction Corps – ARRC) Karargahının katılımıyla gerçekleştirilecek. Açıklamada tatbikat, "Bölge barışına katkı sağlamak amacıyla hava, kara ve deniz unsurlarını müşterek harekât ortamında faaliyetlerini icra edebilecek şekilde eğitmeyi ve çok uluslu kuvvet yapısı içerisinde iş birliğini ve birlikte çalışabilirliği geliştirmeyi hedefliyor" denildi.

@tuicakademi #TUİÇ


Türkiye’den Sırbistan’a Sel Yardımı Türkiye sel felaketinin yaşandığı Bosna Hersek'in yanı sıra Sırbistan'a da yardım ekipleri gönderdi. Sırbistan'daki sel felaketinin ardından bölgeye giden Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri, Türkiye'nin Belgrad Büyükelçiliği'nin koordinesiyle acil ihtiyaçları tespit etti. Bakan Lyayiç ise Sırbistan'ın selden etkilenen hiçbir kesiminin unutulmayacağını vurgulayarak, Türkiye'ye yardımları için teşekkür etti.

@tuicakademi #TUİÇ


Türkiye’den Libya'daki Başkonsolosluğuna kapatma kararı Libya'nın başkenti Bingazi'deki Türkiye Konsolosluğunun faaliyetlerinin, geçici süreyle durdurulduğu belirtildi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Libya'daki güvenlik endişesi nedeniyle Bingazi'deki Türk Konsolosluğunun faaliyetleri geçici bir süre için durduruldu. Konsolosluğun ilerleyen günlerde tekrar çalışmaya başlayabileceği öğrenildi. Cezayir ve Suudi Arabistan da güvenlik gerekçesiyle Libya'daki büyükelçiliklerinin faaliyetlerini askıya aldıklarını açıkladı.

@tuicakademi #TUİÇ


Yakındoğu 19-24 Mayıs tarihlerinde Yakındoğu’daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


KDP’den Rojava Misillemesi Irak Özerk Kürdistan Bölgesi’nden Rojava’ya açılan sınır kapısının kapatılmasının ardından sınıra hendek kazılmasıyla yeniden başlayan Mesud Barzani’nin liderliğindeki KDP'nin, PKK ve PYD ile arasındaki gerilim giderek tırmanıyor. PYD'nin, Suriye'nin kuzeyinde (Rojava) KDP’ye yakın parti yöneticilerini ve üyelerini gözaltına alarak tutuklamasının ardından KDP de harekete geçti. KDP Erbil yönetimi önce Irak’ta faaliyet gösteren Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi’ni (PÇDK) yasadışı ilan etti ve kapsamlı operasyon yapıldı. Erbil, Dohuk ve Zaho’daki asayiş güçleri, PÇDK, Kürdistan Yurtsever Gençlik Merkezi, Kürdistan Özgürlükçü Kadın Kurumu, merkezi Avrupa’da bulunan Kürdistan Ulusal Kongresi, Dicle Haber Ajansı ve Weşana Roji Welat Dergisi’nin büro ve ofislerine baskın düzenlendi.

@tuicakademi #TUİÇ


ABD’den Bağdat’a Destek Reuters; Bölgesel Kürt Yönetimi’nin açıklamalarına dayandırarak verdiği haberinde Kuzey Irak’tan çıkarılarak Ceyhan’da depolanan 2.5 milyon varil petrolün yaklaşık bir milyon varilinin Avrupa piyasasına satıldığını duyurdu. Haberde, Bağdat Hükümeti’nin satışa karşı çıktığı ve sürece dahil olan firmaları “kaçakçılıkla” suçladığı vurgulandı. Enerji Bakanı ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da, Kuzey Irak’tan gelen ve depolandığı Ceyhan’dan ihracatına başlanan petrolün Akdeniz piyasasına, muhtemelen İtalya ve Almanya’ya gideceğini söyledi. Irak Merkezi Yönetimi ise; yaptığı açıklamada Türkiye’nin Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi petrollerini, Irak Petrol Bakanlığı’nın onayı olmaksızın ihraç ettiğini vurgulayarak Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı Anlaşması’nın ihlal edildiğini vurguladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki Irak hükümetinin onayı olmadan satışa sıcak bakmadıklarını açıkladı.

@tuicakademi #TUİÇ


Rusya ve Çin’den Bir Kez Daha Veto Suriye rejimine destek veren iki Birleşmiş Milletler daimi üyesi Rusya ve Çin Suriye'de işlenen savaş suçlarının Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) sevk edilmesi için hazırlanan ve BM Güvenlik Konseyi'nde oylamaya sunulan tasarıyı beklendiği gibi veto etti. İki ülke, böylece, BM Güvenlik Konseyi'ne Suriye'ye ilişkin sunulan dördüncü tasarıyı da veto etmiş oldu. ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Samantha Powell, Rusya'yı Şam rejimini 'her türlü koşulda' diplomatik anlamda korumakla suçladı.

@tuicakademi #TUİÇ


Papa: ‘Ziyaretim Sadece Dini Sebepler İçin’ Arjantinli Papa Francis 24 Mayıs tarihinde Ürdün, İsrail ve Batı Şeria’yı kapsayan Ortadoğu ziyaretine başlayacak. Papa, AP ajansına yaptığı basın açıklamasında ziyaretinin sadece dini sebepler ile olduğunu belirtti ve gittiği yerlerde Ortadoğu barışı için dua edeceğini söyledi. Papa Francis ilk olarak Ürdün’e gidecek ve burada Suriyeli ve Filistinli mülteciler ile birlikte olacak. Daha sonra İsrail’e geçecek olan Papa, Kudüs’e giderek Müslüman, Yahudi ve Hıristiyan din adamları ile görüşecek. Seyahati sırasında Ürdün ve İsrailli siyasilerle de buluşacak olan Papa’nın ziyaretinin asıl önemli noktası Ortodoks Hıristiyanlık inancı ile Katolik felsefenin arasında yüzyıllardır bulunan farklılıkları masaya yatırmak. Papa bu amaçla Kudüs’te, İstanbul’dan gelen Ortodoks lider Patrik Bartholomeos ile bir araya gelecek.

@tuicakademi #TUİÇ


Suriye Muhalefetinin Eski Liderinden Yeni Muhalefet İddialarına Red Suriye muhalefetinin eski lideri Ahmed Muaz Hatib, rejim karşıtı farklı grupları bir araya getirerek rejimle pazarlık masasına oturacağına dair iddiaları yalanladı. Facebook sayfasında medyada konuyla ilgili yer alan iddialara yönelik açıklamada bulunan Hatib, hafta içinde Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi ve Suriye muhalefetinden bazı isimlerle yaptığı görüşmenin iddialarla alakası olmadığını belirtti. Hatib herhangi bir siyasi projesinin bulunmadığını belirterek, konuyla ilgili tüm söylentilerin gerçek dışı olduğunu kaydetti. Mısır Dışişleri Bakanlığı da söz konusu görüşmenin Suriye muhalefetinin düşüncelerini dinlemek amacıyla gerçekleştiğini duyurdu. Görüşmenin ardından bazı haber sitelerinde, Hatib’in Mısır’ın desteklediği yeni bir oluşum kurmayı hedeflediği ve Beşşar Esed rejimiyle müzakere masasına oturmaya hazırlandığına dair iddialar yer almıştı.

@tuicakademi #TUİÇ


İran’dan Uranyum Stokuna Revizyon Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) tarafından hazırlanan rapora göre, İran’ın elinde halen 40 kilogramdan daha az zenginleştirilmiş uranyum bulunuyor. İran’ın 24 Kasım 2013'te Cenevre'de yapılan geçici anlaşmaya uygun olarak yükümlülüklerini yerine getirmeye devam ettiği vurgulanan raporda, bu ülkenin nükleer silah yapımında kullanılabilecek yüksek düzeyli zenginleştirilmiş uranyum stokunun çoğunu seyrelttiği ifade edildi. UAEK, 17 Haziran’da yayınladığı raporunda, İran’ın yüzde 20 oranında zenginleştirdiği uranyum stokunun yarısını seyrelttiğini duyurmuştu. Geçici anlaşmaya göre İran’ın elinde bulunan zenginleştirilmiş uranyum stokunun tamamını 20 Temmuz'a kadar seyreltmesi öngörülüyor.

@tuicakademi #TUİÇ


Barzani’den İngiltere’ye İlk Ziyaret Salı günü yeniden Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı seçilen Neçirvan Barzani, İngiltere’ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi. İngiltere, Erbil yönetiminin en önemli ekonomik ve siyasi ortaklarından biri. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) yapılan açıklamaya göre, Barzani Londra’da İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile buluşarak ikili ilişkileri ve gündemdeki siyasi konuları görüştü. Ziyaretten sonra basına açıklama yapan Hague “Başbakanın ziyareti Irak’taki Kürdistan bölgesi ile İngiltere arasında ticaret, eğitim ve kültürel alanlardaki sıcak ilişkilerin tazelenmesi ve İngiltere’nin bölgenin tüm bu alanlardaki ortağı olma arzusunu yinelemek için bir fırsat oldu.” ifadesini kullandı. Barzani ise IKBY’nin İngiltere ile karşılıklı faydaya dayalı ortaklığının sürmesi konusunda tam destek mesajı verdi.

@tuicakademi #TUİÇ


Kriz Hükümeti Geriyor Libya'da orduya karşı savaşan milis güçlerin başındaki emekli General Halife Haftar, ülkenin doğusundaki Ebrar kentinde bir spor salonunda basın toplantısı düzenledi. Hükümeti istifaya çağıran Haftar ise ülkede gelecek seçimleri yönetebilecek 'ulusal kriz hükümetine' ihtiyaç olduğunu söyledi. Ülkede gelecek seçimleri yönetecek bir kriz hükümetine ihtiyaç olduğunu söyleyen Haftar, "radikal" gruplarla mücadelesinin de devam edeceğini belirtti ve hükümeti görevi yargı mensuplarına devredip istifa etmeye çağırdı. Libya Kültür Bakanı, hükümeti devirmek amacıyla ordu birlikleriyle çatışan emekli tuğgeneral Halife Haftar'a destek verdiğini açıkladı.

@tuicakademi #TUİÇ


19-24 Mayıs tarihlerinde Asya’daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Türkmenistan- Çin Stratejik Ortaklığı Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov gerçekleştirdiği Çin ziyareti sırasında iki ülke arasındaki ilişkileri "stratejik ortaklık" konumuna getirmek için anlaşma yaptı. Çin, Türkmenistan ile imzaladığı stratejik ortaklık sözleşmesi ile Orta Asya'nın tüm ülkeleri ile "stratejik ortaklık" anlaşması yapan ülkeler arasına girdi. Batı Türkistan olarak adlandırılan Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan Tacikistan ve Türkmenistan ile stratejik ortaklı imzalayan Çin, Doğu Türkistan olarak adlandırılan Uygurların toprağını işgal altında tutuyor.

@tuicakademi #TUİÇ


Rusya’dan Veto Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'de işlenen savaş suçlarının Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) sevk edilmesi için Fransa tarafından hazırlanan ve BM Güvenlik Konseyi'nde oylanması beklenen karar tasarısını, Suriye'de diplomatik çözüm çabalarına zarar vereceğini belirterek yapılacak oylamada veto yetkilerini kullanacaklarını söyledi. Rusya, BMGK'nın daimi üyesi olduğu için veto yetkisini kullanması durumunda Suriye'deki durumun UCM'ye gönderilmesi mümkün olamayacak.

@tuicakademi #TUİÇ


Tayland’da Darbe Tayland Genelkurmay Başkanı Orgeneral Prayuth Çan-oça, ülkede düzeni sağlamak ve reformları hayata geçirmek için ordunun yönetime el koyduğunu açıkladı. Prayuth: "Ülkedenin içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulmak ve istikrarı sağlamak için yönetime el koyduk" dedi. Askerler de hükumet binalarını kuşattı.” sözlerini kaydetti. Bangkok'ta hükümet ve hükümet karşıtı grupların düzenlendiği ve 7 aydan beri süren, 28 kişinin hayatını kaybettiği, 700’e yakın kişinin yaralandığı gösterilerin ardından sıkıyönetim ilan etmişti.

@tuicakademi #TUİÇ


Rusya-Çin Tarihi Anlaşma 10 yıl süren pazarlıkların ardından, Gazprom ve Çin Ulusal Petrol Şirketi yetkilileri tarafından tarihi bir gaz anlaşması yapıldı. İmza törenine Putin'in yanı sıra Çin Devlet Başkanı ŞiCinping de katıldığı anlaşmanın, toplam değerinin 400 milyar dolardan fazla olduğu sanılıyor. Rusya 2018'den itibaren 30 sene boyunca Çin'e her yıl 38 milyar metreküp doğalgaz satacak. Anlaşma haberinin duyurulması ile birlikte Gazprom hisseleri Moskova Borsası'nda yüzde 2 değer kazandı.

@tuicakademi #TUİÇ


Japon Hisseleri Yükselişte Japonya hisseleri, yenin düşüşe tutunması ve ABD'de imalat sanayi verisinin ülke ekonomisinde güçlenme sinyali vermesi ile yükselişi ikinci güne taşırken, Topix endeksi son üç haftada ilk haftalık kazancı kaydetti. Topix endeksi yüzde 0.9 yükselerek Tokyo'da günü 1,180.44 puandan tamamlayarak, haftayı da yüzde 1.8 artışla geçti. 33 sektör grubunun 30'u yükseldi. Nikkei 225 endeksi bugün yüzde 0.9 ilerleme kaydederek 14,462.17 puan oldu. Yen dolar karşısında dün yüzde 0.4 gerilemesinin ardından bugün yatay seyir ile 101.69 seviyesinde.

@tuicakademi #TUİÇ


19-24 Mayıs tarihlerinde Afrika’daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Güney Sudan'da kolera salgını Güney Sudan'da geçen perşembe gününden bu yana 249 kişide kolera hastalığına rastlandığı, bu kişilerden 7'sinin hayatını kaybettiği bildirildi. Cuba İl Meclisi de artan kolera vakaları nedeniyle acil toplandı. Belediye Meclis Başkanı Michael Ladullah Cabu, gazetecilere yaptığı açıklamada, kolera vakalarındaki artışın devam etmesi halinde okulların tatil edilmesini talep edeceklerini belirtti. Yukarı Nil eyaleti Sağlık Bakanlığı ise olası vakalara karşı gerekli tıbbi önlemlerin alındığını ve sağlık ekiplerini bölgelere gönderdiklerini söyledi.

@tuicakademi #TUİÇ


Mali’de Çatışma Mali'nin kuzeyinde bulunan Tuaregler geçtiğimiz cumartesi gününden bu yana Mali ordusuyla çatışıyor. Meydana gelen çatışmaların ardından Tuaregler Mali ordusuna mensup 50 askeri kaçırdı. Kaçırdıkları askerlerle ilgili açıklama yapan Tuareg liderlerinden Bilal Şerif, "Askerlere uluslararası kurallara ve kendi geleneklerimize uygun şekilde davranacağız" dedi. Tuaregler askerleri, Mali hükümeti ile yapmak istedikleri müzakerelerde kullanmayı planlıyorlar. Kendilerine Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi diyen Tuaregler Mali'nin kuzeyinde bağımsız bir devlet ilan ettiler. Ancak uluslararası olarak tanınmıyor. Mali hükümeti, ordu ile Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi (MNLA) arasında meydana gelen çatışmalarda hayatını kaybeden 36 kişi için 3 günlük yas ilan etti.

@tuicakademi #TUİÇ


Nijerya Hükümeti’nden BM’ye Yardım Çağrısı Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre; Nijerya, son dönemde kanlı saldırılar ve kız öğrencilerin kaçırılması olaylarıyla gündeme gelen Boko Haram'ın, El Kaide'ye yönelik silah ambargosu ve varlıkların dondurulmasını düzenleyen BMGK komitesinin listesine eklenmesini istiyor. BM Güvenlik Konseyi üyelerinden herhangi bir itiraz gelmemesi durumunda Boko Haram'ın perşembe günü listeye eklenebileceği, böylece örgüte silah satışına yasak geleceği, yöneticilerin mallarının dondurulacağı ve seyahat yasağı getirileceği kaydedildi.

@tuicakademi #TUİÇ


ABD’den Nijerya’ya Asker Yardımı ABD Başkanı Barack Obama, konuyla ilgili Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile Senato’ya mektup gönderdi. Obama mektubunda, kongre üyelerini, Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Chibok kentinde Boko Haram tarafından geçtiğimiz ay kaçırılan 200’den fazla kız öğrencinin yerlerinin belirlenmesi ve güvenli bir şekilde kurtarılmasının desteklenmesi için yaklaşık 80 civarında ABD askerinin Çad’da konuşlandırıldığı noktasında bilgilendirdi.

@tuicakademi #TUİÇ


Mübarek'e 3 yıl ağırlaştırılmış hapis Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mübarek'in yanı sıra oğulları Ala ve Cemal ile 4 sanığın yargılandığı ve kamuoyunda "Başkanlık sarayları" adıyla bilinen davanın karar duruşması, Kahire Polis Akademisi'nde yapıldı. Kahire Ceza Mahkemesi, "cumhurbaşkanlığı bütçesi için ayrılan yaklaşık 18 milyon doları zimmete geçirmek, resmi belgede sahtecilik ve kamu malına kasıtlı olarak zarar verdiği" iddia edilen sanıklardan Mübarek'in 3, oğulları Ala ve Cemal'in ise dörder yıl ağırlaştırılmış hapsine hükmetti. Mahkeme ayrıca, tüm sanıklara yaklaşık 18 milyon dolar para cezası verdi. Kararın temyiz yolunun açık olduğu belirtildi.

@tuicakademi #TUİÇ


19-24 Mayıs tarihlerinde Avrupa’daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Ukrayna’da Çatışma Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk bölgesinde Rusya yanlısı silahlı ayrılıkçıların bir kontrol noktasına düzenlediği saldırıda iki Ukrayna askerinin öldüğü, sekiz askerin yaralandığı bildirildi. Sayısı bilinmeyen bazı askerlerin rehin alındığı ileri sürüldü. Görgü tanıkları, ölenlerden birinin sivil olduğunu iddia etti. Kiev yönetimi, ülkenin doğusunda nisan başından bu yana birçok kentte kamu binalarını ele geçiren Rusya yanlısı ayrılıkçılara yönelik askeri operasyon başlattığını açıklamıştı.

@tuicakademi #TUİÇ


Eroğlu’dan Müzakere Yorumları ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Kıbrıs‘ı ziyaretiyle birlikte ara bölgede liderlerle bir araya geldi. Yemeğin ardından KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Toplantı’da yaptıkları müzakerelerin kendileri açısından çok olumlu geçtiğini belirterek, "Kıbrıs'ta bir anlaşmaya varılacağı yönündeki umutlarımız arttı" dedi. Cumhurbaşkanı Eroğlu, çok kapsamlı çözüme konsantre olunması gerektiğini dile getirerek, Biden’ın, birçok konuda kendileriyle aynı fikirde olduğunu anlattı. Eroğlu ayrıca, görüşme sonrası Rum tarafıyla müzakerelerin hızlandırılmasını, tarafların daha sık görüşmesi ve iki cumhurbaşkanının da ayda iki defa bir araya gelmesi konularında prensip anlaşmasına vardıklarını sözlerine ekledi.

@tuicakademi #TUİÇ


Hollanda’da AP Seçimleri Hollanda’da yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinin galibi, Avrupa Birliği (AB) yanlıları oldu. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, AB yanlısı partiler oylarını artırırken, AB karşıtı aşırı sağcılar oy kaybı yaşadı. Sandık çıkış anketlerine göre, muhalefetteki sol liberal Demokratlar 66 (D66) ile Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDA) seçimi ilk sırada tamamlarken, iktidar ortağı Sosyal Demokrat İşçi Partisi (PvdA) ile aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) oy kaybına uğradı. Tahmini seçim sonuçlarını büyük bir mutlulukla karşılayan D66 lideri Alexander Pechtold, Hollanda’nın AB'den yana tercih yaptığını söyledi. Sandık çıkış anketlerine göre partisinin şimdiye kadarki en iyi sonucu elde ettiğini kaydeden Pechtold, seçmenlerin iyimser mesajları ödüllendirdiğini dile getirdi.

@tuicakademi #TUİÇ


Sarkozy’den Schengen Reformu Önerisi Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, AB ülkelerine yönelik göçün daha iyi kontrol altına alınabilmesi için Schengen Anlaşması'nın reformdan geçirilmesini istedi. Yeni anlaşmaya, üye ülkelerin otomatik katılmasının önüne geçilmesini isteyen Sarkozy, sadece aynı göç politikasını izleyen üye ülkelerin yeni anlaşmaya taraf olması gerektiğini savundu.

@tuicakademi #TUİÇ


Ukrayna’daDoğalgaz Görüşmeleri Ukrayna başkanlık seçimlerinin yapılacağı 25 Mayıs'tan bir gün sonra 26 Mayıs tarihinde Berlin’de Ukrayna-Rusya-AB arasında doğalgaz görüşmelerinin başlanacağı açıklanmıştı. Gaz savaşının yaşanmaması için uzmanlar bunu son bir şans olarak değerlendiriyor. Anlaşmanın sağlanmaması durumunda Gazprom ve Naftogaz mahkemeye başvuracak. Mahkeme sürecinin başlaması durumunda ise Ukrayna 2014-2015 kış aylarında doğalgaz satın alamayacak. Yaşanan gelişmeler konusunda değerlendirmede bulunan Ukrayna Adalet Bakanı Pavel Petrenko mahkeme süresinin başlaması durumunda taleplerinin gaz fiyatının 268.5 dolar olacağını ifade etti.

@tuicakademi #TUİÇ


19-24 Mayıs tarihlerinde Kuzey Amerika’daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


ABD'den Çin'e Siber Hırsızlık Suçlaması ABD Adalet Bakanlığı, Çin Ordusuna mensup oldukları belirtilen 5 kişinin, nükleer enerji, metal, güneş enerjisi ürünleri üzerine faaliyet gösteren Amerikan şirketlerine sızarak siber casusluk yapmakla suçlandığı kaydedildi. 5 Çinli ordu mensubu hakkında siber casusluk suçlamasıyla dava açıldığı duyuruldu. Ordu mensubu bilgisayar korsanlarının, söz konusu Amerikan şirketlerinin rakibi olan Çin şirketlerine çaldıkları bilgileri servis ettikleri iddia ediliyor.

@tuicakademi #TUİÇ


ABD Libya'daki Darbeci Generale Destek ABD'nin Libya büyükelçisi Deborah Jones, Libya'da yönetimi ele geçirmek için harekete geçen ve birçok ordu mensubunu kendi safına çeken Halife Haftar'ı kınamayacaklarını söyledi. Jones, Haftar'ın eylemlerinin "terörist" gruplara yönelik olduğunu ve buna karşı olmayacaklarını ileri sürdü. Jones ayrıca, Haftar'ın Libya'da büyük etkiye sahip olan isimlerden biri olduğunu söyledi ve Libya toplumu üzerinde etkisi olan kişilere ulaşmak istediklerini dile getirdi.

@tuicakademi #TUİÇ


ABD'den Tayland'a Yaptırım ABD, Tayland'da ordunun yönetime el koymasının ardından bu ülkeye yönelik 3,5 milyon dolarlık askeri yardımı askıya aldı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, günlük basın brifinginde, Tayland'da ordunun yönetime el koymasına ilişkin soruları da yanıtladı. Tayland'da yaşananları "darbe" olarak tanımlayan Harf, gelişmelerin ardından bu ülkeyle ilişkilerini gözden geçirdiklerini vurguladı.

@tuicakademi #TUİÇ


ABD'den Türkiye Açıklaması ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Kuzey Irak petrolünün Türkiye'den uluslararası piyasaya sevkiyatına başlanmasıyla ilgili olarak, Irak'ta "taraflar anlaşmaya varmadan kimsenin adım atmaması gerektiğini" söyledi. Harf ayrıca, Okmeydanı'da yaşanan olaylarla ilgili soru üzerine, konuyu yakından takip ettiklerini bildirerek, "Hayat kayıplarından çok üzüntü duyduk ve protestolara katılma veya bu protestolara yanıt verme noktasında tüm tarafları itidale ve şiddetten kaçınmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

@tuicakademi #TUİÇ


19-24 Mayıs tarihlerinde Latin Amerika’daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Dünya Kupasına ev sahipliği yapan Brezilya’nın Ekonomisi Standard& Poor tarafından ülkenin kredilendirme notu Mart ayında bir puan düşürülen Brezilya’da İşçilerin üretimden yoksun, altyapı harcamalarının yetersizliği ve moda olan koruyucu etki devam ediyor. Bovespa Stok market verilerine göre ekonomi en hızlı düşüşle geçen yıla oranla %7 düştü. Dünya Kupası’nın araya girmesiyle ekonominin canlanması beklendi. Bunun için 11.5$ milyar dolara yeni stadyumlar, ulaşım araçları ve hava alanları yapıldı. Politikacılar yatırımların ülke ekonomisine ve temel sorunların iyileşmesine katkısından çok bahsettiler. Bir çok Breziyalı bu iddialara eleştirel gözle yaklaşıyor. Geçen yıl Konfederasyon Kupasında, Amerika’nın en büyük futbol turnuvasında yine sokak gösterileri gerçekleşmişti. Bazılarına göre ise Brezilyalılar, ülkenin sosyal güvenlik harcamalarına ayrılan miktarın spor turnuvalarına harcanmasından dolayı üzgün.

@tuicakademi #TUİÇ


2014 Kolombiya Seçimlerinde Başkan : “ Bu savaş kanımızı emdi” 18 Mayısta yapılan referandumdan olumlu sonuç çıktığında dünyanın en eski gerilla kuvvetleri sözcüsü Juan Manuel Santos yaptığı açıklamada: “Hayatımda hiç ülkem barış içindeyken yaşayamadım” dedi. Ne yapması gerektiğini bilen Santos, bir sonraki seçim için kampanya çalışmaları yapmamış ve “ Hyde Park’ta yürümeyi tercih ederim, Londra’yı seviyorum, 10 yıl orda yaşadım ve profesör olmak istedim” demişti. Latin Amerika’nın en uzun sivil savaşının ülkesinde yaşandığı yıllarda Santos seçim yarışına girmişti. Bu sivil savaş 220.000 insanın ölümüne yol açmıştı. Rakibi Oscar Ivan Zuluaga, seçilirse tartışmalı barış görüşmelerinin bitirileceğinin sözünü verdi. 18 Mayıs’ta yapılan seçimlerde bu iki parti birbirlerine çok yakın oylar almışlardı.

@tuicakademi #TUİÇ


Guatemalalı eski başkan Alfonso Portillo’ya ABD’de hapis New York’taki mahkeme Guatemala başkanına Tayvan’dan rüşvet aldığı gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verdi. Geçen yıl ABD’ye 2.5 milyar dolar para cezası ödemiş olan başkan, bu yıl Amerikan bankalarından yasa dışı para almakla suçlu bulundu. Hakim, hapsinin Guatemala’da mı yoksa Amerika’da mı olması gerektiğine karar veremedi. Daha öncede benzeri suçtan 18 ay ceza almıştı. Portilla cezası hakkında “ benim için öğrenilen en büyük deneyimdir ve ailem içinde yaşanan en büyük acıdır” dedi. Bölgesel yargıç Robert Patterson dava hakkında “ Bu, ülkede yasalar karşısındaki düzenlemelerde nasıl şiddetle anlaşacağımızın etkisini bize gösterir” dedi. Portilla 2.5 milyar dolar rüşvet aldığını kabul etti ve geri ödeyeceği sözü verdi. Davanın ABD’de görülmesinin sebebi, New York’taki bir bankadan havalenin yapılmış olmasıdır. Tayvan Çin’e karşı bağımsızlığını savunmak ve tanıtmak adına özellikle orta Amerika olmak üzere diğer 3. Dünya ülkeleriyle arasını iyi tutmaya çalışıyor.

@tuicakademi #TUİÇ


İspanyol petrol şirketi , Arjantin’le anlaşmasını fesetti Geçen ay, Arjantin kongresi sonuç kararında Arjantin’deki petrol firması YPF’nin 5 milyar dolarlık para cezasını onamıştı. İspanyol kökenli firma, kayıplarını kapatmak amacıyla son tahvillerini sattığını duyurdu. Arjantin Devlet Başkanı Kirchner Repsol’u yatırım altı petrol üretmekle suçladı. Hükümet’in Repsol’un kaynaklarını satın almasından önce yarısını yerel firma YPF ile paylaşıyordu. Anlaşma, Arjantin’in dünyanın en büyük şisti Petrolu ve gaz rezervine sahip yeri olması sebebiyle, dış yatırımlarda atak hale geçmesi için önemli bir yardım. YPF 1993’te özelleştirildikten sonra 2010’da Arjantin ilk defa dışarıdan mazot almıştı.

@tuicakademi #TUİÇ


Mültecilerin Dominik’te doğan çocukların vatandaşlığı Mültecilerin çocukları Dominik’te doğduklarında doğal olarak Dominik Cumhuriyeti vatandaşı olmuyordu. Bu yasa Haiti ile aralarında eleştirilere ve kargaşaya sebep oluyordu. İki ülke Hispaniola adasını paylaşıyorlar ve Haiti’den gelen ağır mülteci akınına sahip olan Dominik’te çok sayıda yabancı vatandaş bulunuyordu. Genellikle alt işlerde çalışan Haitili mültecilere karşı ırkçı davranıldığı iddiaları uluslararası basında her zaman yer alan bir konuydu. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Haitili vatandaşların negatif olarak işlem gördüklerini ve ayrımcılığa uğradıklarını belirtmişti. İki ülke hükümetleri yüksek seviye toplantılar yaparken bu sorun yüzünden büyükelçilerini çekmişlerdi. 16 Mayıs’ta çıkan yasa ise Dominik Cumhuriyeti’nde doğan vatandaşları farklı kategorilere ayıracak.

@tuicakademi #TUİÇ


www. tuicakademi.org www.tuic.org.tr /tuicplatform @tuicakademi Editör: Melek Likoğlu Tasarım: Büşra Avşar Haberler: Ayşe Yanmaz,Begüm Urgancı Betül Sağlam,Emine Tezel, Mehmet İlhanlı, Rukiye Eroğlu,Yasemin Tosun

TUİÇ Dünya Bülteni (19-25 Mayıs 2014)  

19-25 Mayıs tarihleri arasında Dünyadaki önemli gelişmeler...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you