Page 1

.. .

..

2-8 Haziran 2014 tarihlerinde Dünyadaki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Türk Dış Politikası 2-8 Haziran tarihlerinde Türk Dış Politikasındaki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Davutoğlu ve Irak Meclis Başkanı Nuceyfi Görüşmesi Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu 2 Haziran 2014 tarihinde Irak Meclis Başkanı Osama Nuceyfi’yle biraraya geldi. Görüşmeye ayrıca Irak İslam Partisi Başkanı Ayad Samarrai de katıldı. Irak'taki gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Dışişleri Bakanı Davutoğlu Türkiye'nin Irak'ın istikrarı ve toprak bütünlüğüne verdiği önemin altını çizdi.

@tuicakademi #TUİÇ


Türkiye-Kırgızistan Arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı Türkiye-Kırgızistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin (YDSK) III. toplantısı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev eşbaşkanlığında Ankara’da gerçekleştirildi. Toplantıda, ikili ilişkilerin gündeminde yer alan konular ile her iki ülkenin ortak ilgi alanına giren bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alındı. Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan görüşmelerin son derece verimli geçtiğini, özellikle son yıllarda iki ülke arasındaki görüşmelerin en üst düzeyde olduğunu kaydetti. Kırgızistan'ın adeta bir değişim ve dönüşüm içerisinde olduğunu, bu süreçte siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel, eğitim alanındaki ikili ilişkilerin artığını ifade eden Başbakan Erdoğan, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 426 milyon dolar olduğunu, 2015 yılı sonuna kadar bu rakamın 1 milyar dolara çıkartılmasının hedeflendiğini kaydetti.

@tuicakademi #TUİÇ


Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov Türkiye’de Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetine icabetle, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen görüşmelerde dost ve kardeş iki ülke arasındaki ilişkilerin ortak gündeminde yer alan konular ele alındı, ayrıca bölgesel ve uluslararası gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Gül, son yıllarda karşılıklı ziyaretler neticesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin çok iyi bir seviyeye ulaştığını ifade ederek, Türkmenistan’la mükemmel düzeyde seyreden ilişkilerin en önemli boyutlarından birinin ekonomik ve ticari alanda gerçekleştiğine dikkat çekti. Türk firmalarının Türkmenistan’ın kalkınma hamlesine büyük ve prestijli projeler üstlenerek katkıda bulunduğuna vurgu yaptı. İkili ilişkilerin yanı sıra çok taraflı düzeydeki işbirliğinin de giderek arttığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, başta BM olmak üzere uluslararası kuruluşlarda kardeşlik hukukunun gereği olarak güçlü bir işbirliği içerisinde olunduğunu kaydetti.

@tuicakademi #TUİÇ


Barzani: “Türkiye’yle Anlaşma 50 Yıllık”

Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani Türkiye ile yaptıkları petrol ve gaz anlaşmasının 50 yıl yürürlükte kalacağını söyledi. Parlamentoda konuşan Barzani, Türkiye ile geçenlerde imza attıkları petrol ve doğalgaz aktarımı ve satışıyla ilgili anlaşmanın süresi hakkında bilgi verdi. Türkiye’ye gönderilen petrolün satılmasının Irak Anayasası’na uygun olup olmadığı sorusu üzerine Barzani, “Irak Anayasası’na göre Irak bütçesinin yüzde 17’sinin Kürt bölgesine ayrılması gerekiyor. Ancak Bağdat bize bu miktarı göndermemektedir. Biz de doğal hakkımız olarak, sattığımız petrolden yüzde 17’lik kısmını alıp kalanını Bağdat yönetimine gönderiyoruz” dedi.

@tuicakademi #TUİÇ


Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Kardeş Türki cumhuriyetler arasında ilişkileri derinleştirmek üzere 2009’da kurulan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin dördüncü zirvesi Bodrum’da gerçekleştirildi. Türk Konseyi’ne üye Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan’ın liderleri ile Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ev sahipliğinde buluştu. İki günlük zirvede kültürel projelerin yanı sıra enerji ve ekonomik alanlarda işbirliğinin derinleştirilmesi benimsendi. Tüm dünyada yaşayan Türklerin yakınlaşması için farklı şehirlerde “Türk Diaspora Merkezleri” kurulması kararı alındı. Bu ve benzeri etkinliklerde tüm dünyaya yayılan Türkî gençlerinin başta anadillerini öğrenmek olmak üzere kimlik ve kültürlerin korunması hedefleniyor. Öncelikle Washington, Berlin ve Paris’te oluşturulması planlanan merkezler ile dünyada yaşayan Türkler bir araya getirilecek. Hedef başta Türk dünyasını ilgilendiren meseleler olmak üzere ortak konularda birlikte hareket etmek ve kamuoyu oluşturabilmek. @tuicakademi #TUİÇ


AİHM’den Doğu Perinçek Kararına Yeniden İnceleme

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yüksek Dairesi, İsviçre-Ermeni Derneği'nin itirazı üzerine, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Doğu Perinçek hakkında verdiği 'Ermeni Soykırımı olmamıştır' kararının yeniden incelenmesine karar verdi. İsviçre'de Ermeni soykırımını inkar yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'e 90 gün hapis cezası verilmişti. 2005 yılında verdiği konferanslar nedeniyle ceza alan Perinçek davayı 2008 AİHM'e taşımıştı. AİHM, 'Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğüyle ilgili 10'ncu maddesine aykırı olduğu' gerekçesiyle yerel mahkemenin vermiş olduğu 90 günlük hapis cezasını bozmuştu. Kamuoyunda "Perinçek kararı" olarak bilinen karar üzerine İsviçre-Ermeni Derneği, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yüksek Dairesi'ne temyiz başvurusunda bulundu. Yüksek Daire, başvuruyu kabul edip, kararı yeniden gözden geçirecek.

@tuicakademi #TUİÇ


Gazetecileri Koruma Komitesi’nden Erdoğan’a Tepki

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, partisinin grup toplantısındaki "CNN International dalkavuğu, ajan görevi icra ediyor" sözlerine CNN ve ABD hükümetinin yanı sıra, uluslararası basın kuruluşları da sert tepki gösterdi. Gazetecileri Koruma Komitesi (Committee To Protect Journalists-CPJ), yaptığı açıklamada Erdoğan'ın gazetecileri karalayan sözlerini sert bir dille eleştirdi. CPJ Avrupa ve Orta Asya Program Koordinatörü Nina Ognianova tarafından, "Başbakan Erdoğan'ın sözleri, gazeteciler için gerçek bir risk yaratıyor olmasa, bu sözler bir paranoyanın dışa vurumu olarak çok komik karşılanabilirdi" değerlendirilmesi yapıldı. Ognianova, "Biz, Başbakanı ve tüm Türk yetkilileri, medya düşmanlarını cesaretlendiren ve basın özgürlüğü konusunda tüyler ürperten sorumsuz ifadelerden kaçınmaya çağırıyoruz" dedi. Kolluk kuvvetlerinden de gazetecilere karşı şiddet kullanmayı durdurmalarını isteyen Oganiova, gazetecilerin şiddet ve tacize maruz kalmadan işlerini yapabilmelerinin basın özgürlüğünün temellerinden biri olduğunu vurguladı.

@tuicakademi #TUİÇ


FT:YouTube Kararı Politika Değişikliğinin İşareti Değil İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye'de video paylaşım sitesi YouTube'a erişim engelinin kaldırılmasını yorumladı. Gazete hükümetin sadece Anayasa Mahkemesi'nin kararını uyguladığına dikkat çekti. Gazetenin İstanbul'daki muhabiri Daniel Dombey, Türkiye'de YouTube'a iki aydan uzun bir sürenin ardından yeniden girilebildiğini, hükümetin ise uluslararası medyaya yönelik eleştirilerini artırdığını belirtiyor. Financial Times'ın dikkat çektiği nokta ise YouTube'a yönelik erişim engelinin kaldırılmasının, hükümetin politika değişikliğinin bir sonucu olmaması. Türkiye'de YouTube'a erişim, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan'ın da aralarında olduğu üst düzey yetkililerinin Suriye konulu bir toplantıdaki konuşma kayıtlarının yayımlanması sonrası 27 Mart tarihinden itibaren engellenmişti. YouTube'un sahibi Google şirketi ise Türkiye'de mahkemelere yaptığı başvurular sonrası siteye erişim engelinin kalkmasından dolayı memnun olduğunu duyurmuştu.

@tuicakademi #TUİÇ


Star Rafinerisinin Finansman Antlaşması Azeri petrol devi Socar’ın Ege’de inşa edeceği Star Rafinerisi’nin 2 milyar dolarlık finansman anlaşması imzalandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, STAR Proje Finansmanı Anlaşması'nın imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Azerbaycan için önemli bir gün olduğunu belirterek, STAR Rafinerisi ile ilgili gerekli finansmanın tamamıyla birlikte projede çok önemli bir aşamanın geride bırakıldığını kaydetti. Işık, SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi'ne (STAR) ilişkin, "Bu rafinerimizin ve projemizin bir önemli özelliği 'stratejik yatırımlar' başlığı altında Türkiye'nin verdiği ilk stratejik yatırım teşvik belgesine sahip olmasıdır. Şu anda Türkiye'nin özel sektör tarihindeki ilk rafineri yatırımı ve aynı zamanda Türkiye'deki en büyük reel sektör yatırımıdır" dedi.

@tuicakademi #TUİÇ


Yakındoğu 2-8 Haziran tarihlerinde Yakındoğu’daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Sisi Resmen Cumhurbaşkanı Mısır'da askeri darbenin gölgesinde gerçekleşen seçimlerin resmi sonuçları açıkladı. Katılımın yüzde 47'de kaldığı seçimde geçerli oyların yüzde 96,9'unu alan darbenin lideri Sisi'yi ilk kutlayan Suudi Arabistan oldu. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) açıkladığı resmi sonuçlara göre darbenin lideri Abdulfettah Sisi geçerli oyların yüzde 96,9'unu alarak ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu. Sisi'nin rakibi Hamdin Sabbahi'nin oyu ise yüzde 3,1'de kaldı.

@tuicakademi #TUİÇ


İsrail’den Sisi’ye Tebrik İsrail Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman, "Netanyahu, Sisi'yi arayarak seçimler dolayısıyla kutladı ve Mısır halkının geleceği için refah, istikrar, barış temennisinde bulundu" ifadelerini kullandı. Gendelman, açıklamayı Twitter hesabı üzerinden yaptı. Gendelman, Netanyahu'nun iki ülke arasındaki ilişkilerin ve barış sözleşmesinin stratejik önemine vurgu yaptığını belirtti. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de, Abdulfettah Sisi’yi telefonla arayarak tebrik etti.

@tuicakademi #TUİÇ


Mısır’da Yemin Yöreni Mısır’da 3 Temmuz askeri darbesinin mimarı Abdülfettah Sisi, yüzde 44 katılım açıklanan bir seçimde yüzde 97 oyla cumhurbaşkanı ilan edilmesinin ardından, yapılacak törenle göreve başlayacak. Sisi’nin yemin törenine katılmaları için 22 ülkeye davet gönderildiği öğrenildi. İsrail’in yeni Kahire Büyükelçisi henüz atanmadığından bu ülkeye davetiye gönderilmediği sanılırken, 3 ülkenin daha çağrılmaması dikkat çekti: Devrik Müslüman Kardeşler yönetiminin destekçileri olarak darbe yönetimine sert eleştiriler yönelten Katar, Türkiye ve Tunus. Rusya ve ABD’de davetliler arasında. İhvan’ı devirmesi Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn tarafından milyarlarca dolarlık yardımla karşılık gören Sisi, yemin törenine Sünni Arap krallıklarının düşman bellediği İran’ı da çağırdı. ABD’nin ardından AB Dışişleri Bakanı Catherine Ashton da Sisi’yi tebrik mesajı gönderdi. Sisi ile yakın çalışma arzusunu dile getiren Ashton, AB’li gözlemcilere dayanarak, Mısır seçimlerinin sağlıklı yapıldığını savundu.

@tuicakademi #TUİÇ


Kürt Petrolü Satılamıyor Türkiye üzerinden yabancı alıcılara satılmak üzere sevkiyatı yapılan ilk Kürt petrolünü taşıyan tanker yükünü boşaltamıyor. Fas’taki Muhammediye Limanı'nda yükünü boşaltması beklenen tanker, limandan 55 km uzakta demir attı. Fas yönetimi tankerin karasularını terk etmesini istiyor. 1 milyon varil ham petrol taşıyan United Leaderhsip adlı tanker, Bağdat ile Erbil arasında yaşanan uzun tartışmalardan sonra Kürtlerin kendi petrollerini Bağdat’ın onayı olmaksızın dünyaya satmasının da sembolü. Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, tankerin Bağdat’a Kürtlerin kendi petrollerinde tek söz sahibi olduklarını göstermek için hazırlandığını açıklamıştı. Ancak Bağdat yönetimi, Türkiye üzerinden taşınan bu petrolü satın alanlara karşı uluslararası mahkemelerde dava açacağı tehdidinde bulunuyor. Fas’ın geminin kendi karasularını terk etme çağrısının Bağdat’ın yaptırımları ile ilgili olup olmadığı henüz netleşmiş değil.

@tuicakademi #TUİÇ


BM Birlik Hükümetinden Memnun BM Genel Sekreteri’nin Ofisi bir açıklama yayınlayarak, Genel Sekreter'in, Filistin tarafının açıklamaları ve BM'de verilen teminatlar ışığında Filistin'deki gelişmelerden memnun olduğunu ifade etti. Filistin'de uzlaşı hükümeti kurulmasını, İsrail'in tanınacağı ve şiddetten uzak durulacağı teminatları zemininde memnuniyetle karşıladığını bildirdi. Açıklamada, Ban’ın 'İsrail ile müzakerelerden Filistin Kurtuluş Örgütü'nün sorumlu olacağının bildirilmesini not ettiği ve iki devletli çözüm için ilerleme sağlanmasını umduğu' ifadeleri yer aldı.

@tuicakademi #TUİÇ


Suriye’de Kimyasal Stoğun İmhası Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) ve BM Suriye Ortak Misyon Koordinatörü Sigrid Kaag, "Kimyasal stokların imhası takvimine uyulamayacak. Tüm BM üyesi ülkelerden Suriye'de kalan kimyasal materyallerin ülke dışına çıkarılması için destek vermelerini istiyorum" dedi. Kaag, BM Güvenlik Konseyi'ne kapalı oturumda gerçekleştirdiği sunumun ardından, Suriye'nin beyan ettiği kimyasal stoğun yüzde 92,8'inin ülke dışına çıkarıldığı ya da ülke içinde imha edildiğini açıkladı. Geride kalan yaklaşık yüzde 7,2'lik miktarın güvenlik gerekçesiyle taşınamadığını kaydeden Kaag, BMGK kararında belirtilen 30 Haziran hedefinin tutturulamayacağının görüldüğünü, ancak en azından kimyasal stoğun tamamının tehlike bölgesinin dışına çıkarılmasının sağlanabileceğini ifade etti.

@tuicakademi #TUİÇ


Yemen’de Ateşkes Ülkede ordu birlikleri ile Husiler arasındaki çatışmaları durdurmak için taraflar arasında ateşkes anlaşması imzalandı. Husi liderlerinden Muhammed Behiti, Amran'da ordu birlikleriyle çatışan Husi grupların "ilerleme kaydetmesine" rağmen ateşkes yaptığını belirterek, " Husiler çatışmaların başladığından bu yana ateşkese destek verdi, karşı taraf çatışmaların devam etmesinin sorumlusudur” iddiasında bulundu. Behiti, Kentte uzun süredir devam eden çatışmalardan Cumhurbaşkanı Abdurabbi Mansur Hadi’nin Savunma ve Güvenlikten Sorumlu Danışmanı Muhsin Ahmar, Tuğgeneral Hamid Kaşibi ve hükümet ortaklarından İslami Reform Partisi'ni sorumlu tuttu. Behiti, "Husilerle mücadele amacıyla kente atanan ve çatışmaların çıkmasına neden olan Tuğgeneral Kaşibi ile Amran Valisi Muhammed Hüseyin Demac'ın görevden alınması için barışçıl taleplerimizi sürdüreceğiz. Bu yalnızca Husilerin değil kent sakinlerinin de talebi" dedi.

@tuicakademi #TUİÇ


Libya’da Hükümet Krizi Libya Anayasa Mahkemesi, Milli Genel Kongre'nin (Parlamento) tartışmalı bir ortamda başbakan olarak atadığı Ahmet Muaytik'in ve onun oluşturduğu hükümetin yasal olup olmadığına karar vermek için oturum düzenledi. Canlı yayınlanan Anayasa Mahkemesi'nin oturumunda savcı, Muaytik’in başbakanlığının Libya'nın yeni anayasasına aykırı olduğunu iddia etti. Ancak Muaytik'in avukatları seçim sürecinin yasalara uygun olduğunu savundu. Mahkeme ise resmi kararını 9 Haziran'a erteledi. Milli Genel Kongre (MGK), Mart ayında Başbakan Ali Zeydan hükümetine güvensizlik oyu vermiş ve geçici olarak Savunma Bakanı Abdullah Tani'yi getirmişti. Tani, parlamentodan güvenoyu alan Ahmed Muaytik'in seçiminde şaibe olduğunu iddia ederek, görevi devretmeyi reddetti.

@tuicakademi #TUİÇ


2-8 Haziran tarihlerinde Asya’daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Türki Cumhuriyetler Toplanması Muğla'nın bodrum ilçesinde düzenlenen Türk Dilini Konuşan Ülkeler Birliği ve Türki Cumhuriyetler İşbirliği Konseyi toplantıları Orta Asya ve Rusya'dan da yakından takip edildi. Toplantıya Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan devlet başkanları katıldı. Görüşmede Hazar enerji kaynaklarının Avrupa’ya taşınma konusu gündeme taşındı. Nezavisimaya Gazeta yazarı Viktoriya Panfilova, yeni ittifakın dünyanın önemli ülkeleri tarafından da yakından takip edildiğine vurgu yaparak Kazakistan’ın kilit önemine değindi.

@tuicakademi #TUİÇ


Tayland’da Sokağa Çıkma Yasağı Cunta yönetiminden yapılan açıklamada, yasağın en popüler üç turistik kent Pattaya, Phuket ve Koh Samui'de kaldırıldığı, ülkenin diğer yerlerinde gece yarısından 04.00’a kadar sokağa çıkma yasağının devam ettiği bildirildi. Son rakamlara göre, Tayland'da binlerce kişinin istihdam edildiği turizm sektörü, ülkede geçen yıl kasım ayından bu yana düzenlenen yönetim karşıtı gösteriler nedeniyle yüzde 20 oranında küçüldü. Cunta lideri Prayut Çan-oça'nın açıklamalarından sonra Tayland'da yeni hükümetin ekim ayına kadar kurulması beklenirken, 2015 sonuna kadar seçim yapılması öngörülmüyor.

@tuicakademi #TUİÇ


Avustralya- Taylan İlişkileri Askıda Avustralya, Tayland'la ilişkilerini dondurma kararı aldı. Avustralya yönetimi, askeri darbe ile seçilmiş hükümetin görevden uzaklaştırılmasına tepki gösterdi ve Tayland'la yürüttüğü ikili ilişkileri askıya almaya karar verdi. Avustralya dışişleri bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Tayland'daki askeri darbeden duyulan kaygı dile getirildi. Avustralya ayrıca savunma ve ikili işbirliklerinin yeniden gözden geçirileceğini belirtti. Canberra yönetimi yaptığı açıklamada iki ülke askeri işbirliği çerçevesinde bugünlerde yapılması öngörülen üç projenin ertelendiğini duyurdu.

@tuicakademi #TUİÇ


Çin’den Borçlanma Maliyetlerini Düşürme Sözü Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu (CBRC) yaptığı açıklamada küçük işletmelere verilecek kredilerin, büyük altyapı projelerinin ve ilk kez konut alacakların öncelik olacağını belirtti. CBRC Başkan Yardımcısı Wang Zhaoxing, bankalara daha fazla kredi kapasitesi sağlamak adına bazı sabit mevduat kaynaklarının hesaplamaya dâhil edilmesi yoluyla, kredilerin mevduatlara oranının düşürülebileceğini belirtti. Başbakan Li Keqiang, ülkenin fonlama maliyetlerinin düşürüleceğini ve ekonomistler son 24 yılın en düşük büyüme oranını beklerken kredilerde makul bir genişlemenin sürdürüleceğini söyledi.

@tuicakademi #TUİÇ


2-8 Haziran tarihlerinde Afrika’daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Kamboçya'da Çam Müslümanlarına sistematik baskı Kamboçya'da 1970'li yıllarda hüküm süren Kızıl Kmerler tarafından uygulanan cinsel şiddetle ilgili yeni bir çalışma, ülkedeki Çam Müslüman azınlığının özellikle hedef alındığını ortaya çıkardı. Kızıl Kmer rejimi sırasında şiddete uğrayanlara yasal yardım sağlayan Kamboçya Savunma Projesi grubu, 105 kurban ve görgü tanığıyla yaptığı görüşmeleri içeren yeni çalışmasında dini inanışlara karşı çıkan Kızıl Kmerlerin, farklı dilleri, beslenme alışkanlıkları ve giyinme stilleri nedeniyle Müslümanları özellikle hedef aldığını belirtti.

@tuicakademi #TUİÇ


Nijerya'da Boko Haram saldırısı: 200 ölü Nijerya'da BokoHaram'ın köylere yaptığı saldırılar devam ediyor. Ülkenin kuzeyinde, asker kıyafeti giymiş Boko Haram üyelerinin üç ayrı köye düzenlediği saldırılarda en az 200 kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

@tuicakademi #TUİÇ


Türk gemileri Somali'de Türk deniz gücünün dünyada görünürlüğünün artırılması, uluslararası sularda faaliyet göstermesi ve Afrika ülkeleri ile ilişkilerin güçlendirilmesi hedefleri doğrultusunda 2,5 aydan bu yana Afrika turu yapan Gruba ait TCG Heybeliada, TCG Oruç Reis, TCG Gediz ve TCG Yarbay Kudret Güngör isimli gemiler Mogadişu Limanı'na demir attı. Cumhurbaşkanı Mahmud, düzenlediği basın toplantısında, Türk donanmasının Mogadişu Limanı'na gelmesinin, ülkesine yardım çabaları kapsamında olduğunu belirterek, Türkiye'nin devleti ve halkıyla Somali'nin içinde bulunduğu siyasi krizden çıkması noktasında ciddi davrandığını belirtti. Mahmud, "Herkes, Somali'yi dünyanın en tehlikeli yerlerinden biri olarak görürken Türkiye dikkatleri ülkemize çekti. İşte bu durum, Türkiye'nin de çabalarıyla ülkemizin eski konumunu kazanmasına yardımcı oldu" dedi.

@tuicakademi #TUİÇ


Mali hükümeti ve Tuaregler müzakerede Mali hükümeti ve Tuaregler ülkede 2012 yılından bu yana devam eden iç karışıklık ve çatışma ortamına son vermek amacıyla Cezayir'in ev sahipliğinde bir araya geliyor. Taraflar arasındaki diyalog ve müzakere sürecine uluslararası toplumun da dahil edilmesinin planlandığı ifade ediliyor. Kaynaklardan alınan bilgiye göre, Mali'nin kuzeyinde etkili olan isyancı Tuareg gruplarının üst düzey yöneticilerinin görüşmelere katılacağı ve Tuareglerin bölgedeki gerilimi azaltma taraftarı olduğu belirtiliyor. 23 Mayıs günü ilan edilen ateşkesin arkasında da yine Tuareglerin bu tutumu olduğu dile getiriliyor.

@tuicakademi #TUİÇ


Mali'de darbe girişimi yapan general tutuklama Mali ordusundan Korgeneral Muhammed Uttara'nın silahlı kişilerce kaçırıldığı iddia edilmişti. Ancak açıklamanın üzerinden çok geçmeden, Mali hükümet kaynakları bir açıklama yaptı ve Korgeneral Uttara'nın kaçırılmadığını, hükümeti devirmek için bir darbe girişiminde bulunduğunu ve bu yüzden tutuklandığını duyurdu. Mali hükümetinden yapılan açıklamada; "Korgeneral Muhammed Uttara asla kaçırılmamıştır. Hükümeti devirmek amacıyla darbe girişiminde bulunduğu için emrindeki yetkililerle birlikte tutuklanmıştır." denildi.

@tuicakademi #TUİÇ


O. Afrika'da Seleka'yı da suçlu ilan eden BM'ye tepki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon önderliğinde, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde işlenen suçların sorumlularının belirlenmesi ve cezasız kalmalarının önüne geçilmesi için oluşturulan komisyon, çoğunluğunu Hristiyanların oluşturduğu Anti-balaka ve Müslümanların oluşturduğu Seleka gruplarının "insanlığa karşı suç işlediğini" savundu. Ancak ülkede çok az sayıda Müslüman'ın kaldığı ve Seleka gruplarının ancak kendilerini korumaya çalıştıkları biliniyor. Seleka'nın sözcüsü Amat Necded, Seleka ile Anti-balaka gruplarını aynı kefeye koymanın yanlış olduğunu savundu. Necded, Anti-balakaların ülkedeki uluslararası barış gücü tarafından bile düşman olarak görüldüğünü, Seleka'nın ise sadece kendini savunduğunu ve sivilleri katletmediğini söyledi. Anti-balaka yetkililerinden SebastienWenezoui de BM soruşturma ekibinin suçlamalarının güvenilmez olduğunu belirterek, 10 aydır Seleka'nın sivil toplumu hedef aldığını ve kendilerini savunduklarını iddia etti. Suçluyu bulmak için daha derin araştırmalar gerektiğine işaret eden Wenezoui, Seleka'nın tüm üyelerinin de suçlu olmadığını, bazılarının barış ve uzlaşma istediğini de vurguladı. @tuicakademi #TUİÇ


2-8 Haziran 2014’de Avrupa’daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Merkel Proşenko Görüşmesi Ukrayna'nın yeni seçilen Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile Berlin'de görüşen Alman Başbakan Angela Merkel, halen Ukrayna'nın zor durumda bulunduğunu ve bu yüzden Almanya'nın yardıma devam edeceğini bildirdi. Cumartesi günü yemin ederek göreve başlayacak olan Poroşenko, Almanya'nın şimdiye kadar yaptığı yardımlara teşekkür etti ve kendisinin göreve başlamasıyla Ukrayna'nın doğusunu da memnun edecek yeni imkanlar ortaya koyan bir programın başlayacağını umduğunu söyledi. Bu konuda Almanya'dan yardımın devam etmesini ümit ettiğini belirten Poroşenko, ilk adım olarak ülkede rüşvetle mücadele ve adalette reform başlatılacağını ve yönetimin merkeziyetçilikten çıkarılarak yerelleştirme çalışmalarının hızlandırılacağını bildirdi.

@tuicakademi #TUİÇ


Fransa’da Liderler Buluşması Fransa'nın başkenti Paris'te, Normandiya Çıkarması'nın 70. yıl dönümü etkinlikleri dolayısıyla yoğun diplomasi trafiği yaşandı. Paris'te bir restoranda bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin, Fransız bankası BNP Paribas’ya ceza kesmesi ve Fransa'nın Rusya'ya savaş gemisi satışı hakkında görüştü. Hollande ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le buluşarak, iki ülke arasındaki savunma işbirliğini ve Ukrayna krizini ele aldı. İngiltere Başbakanı David Cameron da Putin'le bir araya geldi. Cameron, Putin'e Ukrayna'da tansiyonu düşürecek diplomatik çözüm önerisi sundu.

@tuicakademi #TUİÇ


Bülent Arınç Polonya’da Konuştu Bülent Arınç, Natolin Avrupa Koleji'nde düzenlenen, "Küresel Sınamalar Karşısında AB ve Türkiye" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Polonya'nın aktif dış siyaseti ve her geçen gün güçlenen ekonomisi ile önemli bir güç haline geldiğini belirtti. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç bu konferansta ayrıca Türkiye’nin AB üyeliği sürecine değinerek: "Hükümetimiz dönemlerinin 13 yılı boyunca çıkan tüm yasalarda, AB müktesebatı dikkate alınmıştır. Bu kadar istekli, Maastricht ve Kopenhag kriterlerinin birçoğunu yerine getiren, bölgesinde güçlü, ekonomide rekorlar kıran bir Türkiye'ye karşı Avrupa Birliği ne yaptı? Bugün için bunun cevabını aramalıyız. Avrupa Birliğinin liderleri Türkiye'yi niçin ve neden bu süreçten soğuttu" dedi.

@tuicakademi #TUİÇ


Almanya’da Çifte Vatandaşlık İçin Düzenlemeler Almanya'da doğup büyüyen yabancı kökenlilere çifte vatandaşlık hakkı verilmesi amacıyla hazırlanan ve Vatandaşlık Yasası’nda değişiklik öngören yasa tasarısı Federal Meclis'te görüşülmeye başlandı. Göç, mülteciler ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, Federal Meclis'teki yaptığı konuşmada, 1999 yılında Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller Partisi hükümeti döneminde Vatandaşlık Yasası’nın değiştirilerek, opsiyon modelinin başlatıldığını hatırlattı.

@tuicakademi #TUİÇ


BM’den Açlık Grevi Yapan Filistinli Mülteciler İçin Açıklama İsrail'in, işgali altındaki topraklarda, Filistin ve diğer Arap halklarının insan haklarını etkileyen uygulamalarını araştıran BM Özel Komitesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in idari gözaltılarını protesto etmek için açlık grevi yapan ve hastanede bulunan 75'ten fazla Filistinlinin durumlarının kötüleştiğine işaret edildi. İsrail'e açlık grevindekilerin taleplerini dikkate alması çağrısında bulunulan açıklamada, tutukluların neyle suçlandıklarını bilme ve kendilerini savunma hakları bulunduğu hatırlatıldı. Açıklamada, yaklaşık 100 Filistinli tutuklunun 24 Nisan 2014 tarihinde barışçı bir protesto başlattığı, açlık grevinde bulunanların sayısının daha sonra 290'a ulaştığı anımsatıldı. Birleşmiş Milletler (BM), açlık grevindeki Filistinli tutukluların sağlık durumundan endişe duyulduğunu bildirdi.

@tuicakademi #TUİÇ


2-8 Haziran 2014’de Kuzey Amerika’daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


ABD’den Suriye Seçimleri Yorumu “Rezillik" ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, Suriye’de meşruiyet tartışmaları gölgesinde yapılan devlet başkanlığı seçimini “rezillik” olarak tanımladı. Harf, bu seçimlerin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a dün olduğundan daha fazla kredibilite sağlamadığına işaret etti. Harf ayrıca, özgür bir toplumun bulunmadığı Suriye’de bu seçim sürecinin akıl almaz bir durum olduğunu ifade etti.

@tuicakademi #TUİÇ


Taliban, ABD ile Takas Görüntülerini Yayınladı Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’de, Başkan Barack Obama yönetimini, Afganistan’da Taliban’ın elinde 5 yıldır tutsak olan askeri çavuş Bowe Bergdahl’ı kurtarmak için Guantanamo üssünde bulunan 5 Taliban üyesini serbest bırakmayı kabul etmiş ve takas yapılmıştı. Taliban, bu hafta takas görüntülerini basına verdi.

@tuicakademi #TUİÇ


Obama ve Putin Görüşmesi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İkinci Dünya Savaşı'nın sonunu getiren Normandiya Çıkarması'nın 70. yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde bir araya geldi. Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı kaynakları, iki liderin, gayriresmi ve sohbet şeklinde geçen yaklaşık 10 dakikalık bir görüşme yaptığını duyurdu.

@tuicakademi #TUİÇ


www. tuicakademi.org www.tuic.org.tr /tuicplatform

@tuicakademi Editör: Melek Likoğlu Tasarım: Büşra Avşar Haberler: Betül Sağlam, Emine Tezel, Yasemin Tosun, Ayşe Yanmaz, Mehmet İlhanlı, Rukiye Eroğlu

TUİÇ Dünya Bülteni (2-8 Haziran 2014)  

2-8 Haziran tarihleri arasında Dünyadaki önemli gelişmeler...

Advertisement