Page 1

.

.. ..

27 Nisan-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında Dünyadaki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Türk Dış Politikası 27 Nisan-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında Türk Dış Politikasındaki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Umman Dışişlerinden Sorumlu Bakanı Alawi’nin Türkiye Ziiyareti Umman Sultanlığı Dışişlerinden Sorumlu Bakanı Yusuf bin Alawi bin Abdullah Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu‟nun davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Davutoğlu ile Konuk

Bakan arasında gerçekleştirilen görüşmelerde siyasi ve ekonomik ilişkilerimiz başta olmak üzere, gelişen işbirliğimiz ele alındı ve son dönemde yaşanan bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu Umman ile Türkiye arasındaki ilişkilerin 16. yüzyıldan bu yana sürdüğünü vurguladı. Son yıllarda ikili ilişkilerde hızla artan bir gelişme grafiği olduğunu, iki ülke arasında 500 milyon doları aşan dış ticareti 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Davutoğlu, savunma sanayi ve kültürel alanlarda ilişkileri geliştirmeye, siyasal ve ekonomik anlamda daha yoğun karşılıklı ilişkilerin

olmasına yönelik siyasi iradenin olduğunu ifade etti.

@tuicakademi #TUİÇ


Almanya Cumhurbaşkanı Gauck ile Abdullah Gül’ün Görüşmesi Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Joachim Gauck Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‟ün davetlisi olarak ülkemize bir devlet ziyareti gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde, başta siyasi ve ekonomik konular olmak üzere, iki ülke arasındaki ilişkiler tüm boyutlarıyla ele alınarak, AB dâhil güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Gül, Almanya‟nın AB içindeki lider ülkelerinden birisi olarak Türkiye'nin müzakere sürecinin başlamasına destek verdiğini hatırlatarak yeni fasılların açılmasıyla ilgili olarak Almanya‟dan destek talep ettiğini ifade etti. Ayrıca Almanya'da yaşayan 3 milyona yakın Türk'ün iki ülke arasındaki bağların en kuvvetli tarafı olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, Almanya‟nın çifte vatandaşlık konusunda attığı adımlardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

@tuicakademi #TUİÇ


1.8 Milyon Varil Kuzey Irak Petrolü Kapıda Bursa'da düzenlenen Üçüncü Bilim Şenliği'ne katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Taner Yıldız, Irak Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin, Türkiye'de depolanan Kuzey Irak Petrolünün 3 Mayıs'ta satışının yapılacağının hatırlatılması üzerine yaptığı açıklamada Bakan Yıldız, Türkiye'de depolanan Kuzey Irak petrolünün 1,8 milyon varile ulaştığını belirterek, "Belki üç gün içerisinde belki bir hafta içerisinde bunların satışı gerçekleşebilir" dedi ve 180-200 milyon dolarlık bir gelirin söz konusu olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca Türkiye‟nin bütün altyapısıyla beraber buna hazır durumda olduğunu belirtti.

@tuicakademi #TUİÇ


Freedom House: “Türkiye’de Artık Basın Özgür Değil” ABD‟nin en saygın sivil toplum örgütlerinden Freedom House‟un (FH) yıllık basın özgürlüğü raporunda Türkiye “basının özgür olmadığı” ülkeler listesine yer aldı. Raporu değerlendiren Freedom House Başkanı David Kramer, Türkiye‟de insanların gazeteci olarak hayatını sürdürme becerilerini kaybettiklerini söyledi. Türkiye‟yi yakından takip eden Freedom House kaygı duyulan gelişmelere dikkat çekmişti. FH Başkanı Kramer, Şubat ayındaki özel rapor ile önceki günlerde yayınlanan basın özgürlüğü raporunda, gazetecilere yönelik artan baskılar, hükümet yetkililerinin telefonlarının ardından haber kuruluşlarından gazetecilerin kovulması ve sansür gibi konuları ele aldıklarını ifade etti. Kramer, çok sayıda gazetecinin 2013 yılında işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu dile getirdi. Bazı kuruluşların işlerini kaybeden gazetecileri istihdam etme adına girişimlerde bulunduğuna dikkat çekti. Kramer ayrıca Türkiye‟de hâlâ çok sayıda gazetecinin hapishanede olduğunu da vurguladı.

@tuicakademi #TUİÇ


IMF Türkiye‟deki İncelemesinde Hazine Garantisini Sordu AKP Hükümeti‟nin, kamuoyunda çılgın projeler olarak nitelendirilen 3. Hava limanı, 3. Köprü gibi projelere verdiği Hazine garantisi, IMF‟yi de endişelendirdi. 4. Madde kapsamında Türkiye‟de rutin incelemelerde bulunan teknik heyet, 50 milyar dolarlık Hazine garantisi hakkında ayrıntılı bilgi talep etti. Teknik heyetin, ekonomi yönetimine, Hazine garantisinin niye verildiğini sorduğu bildirildi. Hükümet, dev ihaleleri kazanan firmaların ihtiyaç duydukları kredileri bulamaması üzerine, projelere Hazine garantisi getirmişti. Yani, hükümet, firmaların kredi borçlarına “kefil” olmuş oldu. Bu da, Hazine‟nin kredi riskini arttırdı. Başkent‟te 25-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen incelemede IMF teknik heyeti, Hazine, Merkez Bankası, Maliye ve BDDK gibi kurumlarda görüşmelerde bulundu.

@tuicakademi #TUİÇ


Dışişleri Bakanlığı‟ndan Mısır‟ın Aldığı İdam Kararları için Dünya Çağrısı Dışişleri Bakanlığı, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarıyla ilgili uluslararası topluma gerekli tepkiyi vermesi çağrısında bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Minya Ceza Mahkemesi'nin almış olduğu eski ve yeni (683 kişi) idam kararları hatırlatılarak bu kararların başta adil yargılama ve yaşama hakkı olmak üzere, hukukun evrensel ilkeleriyle bağdaşmadığı ve evrensel insan hakları beyannamesindeki kayıtlı temel hak ve özgürlükleri açıkça ihlal ettiği vurgulandı. Açıklamada, ''Uluslararası topluma, kabul edilemez nitelikteki bu kararlara gerekli tepkiyi vermesi için çağrıda bulunmaktayız. Mısır halkının huzurunu ve esenliğini daha da zedeleyecek ve büyük bir kültüre sahip Mısır‟ın uluslararası itibarına zarar verecek söz konusu kararların Mısır adli makamlarınca gözden geçirilmesini temenni ediyor, bu zor süreçte her zaman olduğu gibi dost ve kardeş Mısır halkının yanında olduğumuzu bir kez daha teyit ediyoruz'' denildi.

@tuicakademi #TUİÇ


Türkiye ile Sudan Arasında İkili Anlaşma İmzalandı Sudan ile Türkiye arasında Yatırımların Teşviki ve Korunması Anlaşması ile Serbest Bölgeler Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalandı. Ekonomi Bakanlığındaki imza töreninde konuşan Nihat Zeybekçi, Sudan Ulusal Ekonomi ve Maliye Bakanı Bader Eldin Mahmud Abbas, Tarım ve Sulama Bakanı İbrahim Mahmud Hamid ve beraberindeki heyeti Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İmzalanan anlaşmaların iki ülkenin de karşılıklı menfaatlerini artırması ve dış ticaretlerini en üst seviyelere çıkarması dileğinde bulunan Zeybekçi, Sudan'ın bulunduğu coğrafyanın, Ekonomi Bakanlığının öncelikli alanlarından olduğunu söyledi. 2002 yılından bu yana iki ülkenin dış ticaretinde de önemli gelişmeler yaşandığını anlatan Zeybekçi, 2003 yılında 70 milyon dolar olan dış ticaret hacminin 270 milyon dolar seviyelerine ulaştığını kaydetti.

@tuicakademi #TUİÇ


Türkiye‟den Urumçi Saldırısına Kınama Türkiye, Urumçi'de meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınadı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Çin Halk Cumhuriyeti‟nin Uygur Özerk Bölgesi‟nin idari merkezi Urumçi‟deki bir tren

istasyonunda d akşam saatlerinde meydana gelen ve resmi basına göre halktan bir kişinin hayatını kaybetmesine ve 79‟dan fazla kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırısını şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyoruz" denildi. Türkiye'nin, gerekçesi ne olursa olsun, terörizmin her zaman karşısında olduğu vurgulanan açıklamada, "Urumçi'deki saldırının sorumlularının en kısa zamanda yakalanarak adalet önünde hesap vermelerini temenni ediyoruz" ifadesine yer verildi.

@tuicakademi #TUİÇ


Yakındoğu 27 Nisan-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında Yakındoğu‟daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


IŞİD’E Suriye’yi Terkedin Çağrısı El Kaide lideri Eymen Zevahiri El-Nusra‟ya IŞİD ile savaşmayı durdurma çağrısı yaptı. Zevahiri IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi‟den Suriye‟deki aktivitelerine son vermesi ve Irak‟a dönmesini istedi. El Kaide lideri Zevahiri, internet üzerinden yayınladığı ses kaydında Suriye‟de rejim dışında birbiriyle de

savaşan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile Nusra Cephesi‟ne çatışmaları durdurma çağrısı yaptı. Zevahiri, ilk olarak El Kaide‟nin Suriye kolu olarak bilinen Nusra Cephesi'ne seslendi. Cephe‟nin lideri Ebu Muhammed el-Culani‟ye 'derhal IŞİD ile savaşa sonlandırması' talimatını verdi. Zevahiri, “Nusra Cephesi‟nde savaşan herkesten kardeşlerine yönelik düşmanlıklarını derhal sonlandırmalarını ve

kendilerini Baasçılar ve Şiiler gibi İslam düşmanlarıyla mücadeleye adamalarını istiyorum.” dedi. Konuşmasında IŞİD‟e de seslenen Zevahiri, örgütün lideri Bağdadi‟den Suriye‟yi boşaltmasını istedi. El Kaide lideri, “Kendinizi, gayretlerinize iki kat fazla ihtiyaç duyan yaralı Irak‟a adayın” açıklamasında bulundu.

@tuicakademi #TUİÇ


Maliki: Seçimler Teröristlere Tokat Irak‟ta oy sayımı devam ederken, Başbakan Nuri Maliki, seçimlerin başarıyla gerçekleşmesini "terörist gruplara ve Irak‟ın demokratik gidişatını aksatmaya çalışan herkese atılan bir tokat" olarak niteledi. 30 Nisan'da yapılan seçimlerin ertesi gününde konuşan Maliki, “Seçimler başarıyla gerçekleşti. Bu seçimler, ülkemizin hayrını istemeyen herkesin yüzüne atılmış bir tokattır. Aynı zamanda seçimleri saldırılarla sabote etmek isteyen terörist gruplara ve seçimleri farklı bahanelerle aksatmaya çalışan siyasi akımlara da bir tokat oldu” dedi. 1 Mayıs'ta Bağdat‟ta düzenlenen basın toplantısında konuşan Maliki, koalisyon kurmak amacıyla herhangi bir parti ile işbirliği yapmak için hiçbir kırmızı çizginin bulunmadığını söyledi. Maliki, herkesle diyalog kuracağını açıkladı. Maliki, seçimlerden sonraki Bağdat‟ta yaptığı basın konferansında bir kez daha başbakan olacağından emin olduğunu vurguladı.

@tuicakademi #TUİÇ


Sisi’ye Göre Nüfus Fazla Mısır‟ın eski savunma bakanı Abdulfettah Sisi‟ye göre ülkenin en büyük sıkıntılarından biri nüfus fazlalığı. Cumhurbaşkanı adayı Sisi yeni dönemde buna çare bulacaklarını söyledi. Ulusal Nüfus Konseyi üyeleri ile bir toplantıda bir araya gelen Sisi, ülke kaynakları iyi kullanılamadığı için ekonomik sıkıntının aşılamadığını ifade etti. Ülkenin genç bir nüfusa sahip olduğunu söyleyen Sisi, insan gücünün iyi kullanılarak kazanç haline dönüştürülebileceğini söyledi. Mısır‟ın sıkıntılarının tesadüf eseri ortaya çıkmadığını, zamanında çözülmediği için biriktiğini, mevcut sıkıntılarla yüzleşmek gerektiğini vurguladı. Sıkıntıların çözümsüz olmadığını söyleyen Sisi, bunun için zamana ihtiyaç olduğunu ve yaptıkları çalışmaların neticelerinin zamanla alınacağının altını çizdi. Konseye göre ülkenin nüfusu 86 milyon civarında. Ülke dışında yaşayan yaklaşık sekiz milyon Mısırlı var. 2012 yılında nüfus artışı yüzde 2,6 seviyesinde iken, bu oran 2013 yılında 5,2'ye yükseldi.

@tuicakademi #TUİÇ


Perwer’den Sığınmacılara Konser Kürt sanatçı Şivan Perwer, Erbil'deki Basırma Kampı'nda kalan Suriyeli sığınmacılara 3 Mayıs Cumartesi günü konser vereceğini açıkladı. Perwer, "Şarkılarla onlara moral verebilirim, buna ihtiyaçları var" dedi. Suriyeli sığınmacılara bir nebze olsun moral vermek için konser vermek istediğini dile getiren Perwer, "Kürdistan bölgesine yaklaşık 250 bin Suriyeli Kürt sığınmacı geldi. Savaştan kaçarak, evlerini, barklarını terk eden bu insanların morale, sevgiye, şefkate ve yardıma ihtiyaçları var. Ben ancak onlara şarkılar söyleyerek moral verebilirim" dedi. Suriye‟de insanların çoluk çocuk, kadın olduğuna bakılmaksızın öldürüldüğünü belirten Perwer, "Suriye'deki Kürtlerin durumu da içler acısı. Irak'a gelen insanları, mülteci saymak istemiyoruz. Kürdistan hükümeti, bütün gücüyle Suriyelilere sahip çıkmaya çalışıyor. Ama 250 bin insana yeterli şartları yaratmak kolay değil. Sabırlı olmak gerekiyor. Rojava halkımız, sabrını, metanet ve umudunu kaybetmesin" diye konuştu.

@tuicakademi #TUİÇ


‘Şimdilik En İyisi Ara Vermek’ ABD Dışişleri Bakanı Kerry, İsrail ile Filistin arasındaki barış müzakerelerinde şimdilik yapılacak en iyi şeyin müzakerelere ara vermek olduğunu söyledi. Kerry‟e göre iki taraf da hâlâ müzakereler için çabalıyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Etiyopya ziyareti sırasında İsrail‟in Filistin ile müzakereleri askıya almasının ardından sekteye uğrayan barış müzakerelerine değindi. Kerry, “İki taraf da hâlâ müzakere etmenin önemli olduğunu düşünüyor ve müzakereler için bir yol bulmak istiyor” dedi. Kerry, “Bundan dolayı şu anda yapılacak en iyi şeyin bir ara vermek, meseleyi yeniden gözden geçirmek, nelerin imkânsız ve nelerin imkân dâhilinde olduğunu saptamak olduğuna inanıyoruz.” değerlendirmesinden bulundu. Geçen hafta da ABD Başkanı Barack Obama İsrail‟in Filistin ile barış müzakerelerini askıya alma kararıyla ilgili, "Barış görüşmelerinde bir araya ihtiyaç duyuluyor olabilir" demişti.

@tuicakademi #TUİÇ


Irak’ta Seçime Katılım Oranı %60 Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu, genel seçimlerde ilk sayımlara göre 12 milyon 101 bin kişinin oy kullandığını ve sonuçların en kısa sürede açıklanacağını duyurdu. Yüksek Seçim Kurulu Başkan Yardımcısı Mikdad Şerifi, bazı bölgelerden sandıkların halen kendilerine ulaşmadığını, tekrar sayımın yapılmasıyla beraber katılım oranının yüzde 70 civarında olacağını tahmin ettiklerini belirtti. Şerifi, katılımın yüksek olduğunu bunun sebebinin elektronik oy verme sisteminin olduğunu söyledi. Şerifi ayrıca sonuçların en kısa sürede açıklanacağını ifade etti. Oy sayımını Arap Birliği‟nden 26 gözlemci de takip ediyor. Arap Birliği seçimlerin durumuyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu‟na bir de kapsamlı rapor sunacak. Ülkede 2010 yılında yapılan seçimlerdeki katılım oranı yüzde 62, geçtiğimiz yıl yapılan yerel seçimlerde ise yüzde 51 olmuştu.

@tuicakademi #TUİÇ


Bahreyn Muhalefeti Açlık Grevinde Ülkenin en büyük Şii gruplarından Vifak Hareketi, siyasi tutuklularla dayanışma amacıyla açlık grevi başlattı. Bahreyn‟de muhalif Vifak Hareketi, „maruz kaldıkları insan hakları ihlallerini‟ protesto amacıyla açlık grevi yapan Cuv Hapishanesi'ndeki siyasi tutuklulara destek için açlık grevi

başlattığını duyurdu. Hareketten yapılan yazılı açıklamada, "Vifak Hareketi Genel Sekreteri Ali Selman'ın da arasında bulunduğu hareket yöneticileri ve üyeleri, Cuv Hapishanesi'nde siyasi gerekçeler ya da din, vicdan ve ifade özgürlüğü kapsamında tutuklananlarla dayanışma amacıyla açlık grevi başlattı" denildi. Hükümetten, siyasi tutukluların sayısına dair net bir açıklama yapması

istendiği belirtilen açıklamada, Selman'ın, "Tutuklular, çeşitli insan hakları ihlallerine maruz kalmaktadır. İstisnasız tüm uluslararası örgütler, işkence olayını doğruluyor" ifadesine yer verildi. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Vifak Hareketi'nin öne sürdüğü işkence iddiaları yalanlandı

@tuicakademi #TUİÇ


27 Nisan-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında ,Asya‟daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Kuzey Kore'ye Uyarı ABD Başkanı Barack Obama, Asya-Pasifik gezisi çerçevesinde geldiği Güney Kore‟nin başkenti Seul‟da Kuzey Kore‟ye uyarıda bulundu. Obama, Kuzey Kore‟nin, 4. nükleer deneme planlarını hayata geçirmesi halinde çok daha rahatsız edici yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını söyledi. Konuşmasında, “Kuzey Kore‟nin nükleer silah çalışmalarına devam etmesi daha fazla izole olma yolunda bir adım demektir. Bu sizin güçlü olduğunuzun göstergesi olamaz. Herkes böyle tehditler savurabilir. Ordusunu harekete geçirebilir. Bu sizi güçlü kılmaz” sözlerine yer verdi.

@tuicakademi #TUİÇ


48 Yıl Sonra ABD Başkanı Malezya'da Asya-Pasifik gezisi çerçevesinde ABD Başkanı Barack Obama, Malezya Başbakanı Necib Rezak ile bir araya geldi. Başkan Obama, Rusya‟ya karşı ortak hareket çağrısı yaptı: “ Rusya‟ya karşı Amerika‟nın tek başına yapacağı sektörel yaptırımlar, Avrupa‟nın desteği olmadığı sürece Sayın Putin için caydırıcı olmayacak. Bu konuda ortak yaptırım gerekli. Yaptırımlar konusunda Amerika ile Avrupa ortak hareket ederse daha etkili olur. Böylece bunun sadece bir Amerika-Rusya çekişmesi olmadığını açıklayabiliriz.”

@tuicakademi #TUİÇ


ABD- Malezya İşbirği Malezya ve ABD, iki ülke arasındaki ilişkilerin ortaklık seviyesine yükseltilmesi konusunda anlaşmaya vardı. Malezya Başbakanı Necib Rezak, Malezya'yı ziyaret eden ABD Başkanı Barack Obama ile düzenlenen ortak basın toplantısında, ABD ile ilişkilerin kapsamlı ortaklık seviyesine yükseltilmesi konusunda mutabık kaldıklarını ifade etti. Rezak, bu bağlamda ekonomi, güvenlik, eğitim, bilim ve teknoloji alanlarında işbirliğinin artırılacağını belirterek, iki ülkenin, Üst Düzey Yetkililer Diyaloğu ‟nu canlandırma konusunda da fikir birliğine vardığını söyledi. ABD‟nin geçen yıl 1,9 milyar dolar civarındaki yatırımıyla Malezya‟nın en büyük yabancı yatırımcı kaynağı olduğunu sözlerine ekledi.

@tuicakademi #TUİÇ


NATO ve Rusya NATO Genel Sekreter Yardımcısı Alexander Vershbow, Rusya'nın Ukrayna'daki krizi ve gerilimi tırmandıran başlıca aktör olduğunu ve bunun NATO müttefikleri için Rusya'nın yeni durumunu belirleyecek etken olduğunu ileri sürdü. Vershbow, "NATO artık Rusya'yı partner olarak değil, düşman olarak görmek zorunda" dedi. NATO'nun bundan sonra Rusya'nın çevresinde bulunan müttefik ülkelere savunma kuvvetleri yerleştireceklerini ve buradaki NATO askeri varlığını modernize edeceklerini ifade etti.

@tuicakademi #TUİÇ


Çin'den İtidal Çağrısı Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Çin Gang, Ukrayna'daki gelişmeleri değerlendirdiği açıklamasında, Pekin yönetiminin, bölgede şiddetin tırmanmasından "derin kaygı duyduğunu" ifade etti. Ukrayna'daki tüm taraflara "itidal" çağrısı yapan sözcü, "Cenevre'de varılan mutabakat doğrultusunda bölgedeki gerginliği tırmandıracak her türlü şiddet eyleminden vazgeçilmesi gerektiğini" vurguladı. Gang, ülkede siyasi müzakere ve uzlaşı sürecinin derhal başlatılmasından yana olduklarını belirtti.

@tuicakademi #TUİÇ


Japonya'da Hane Halkı Harcamalarında 39 Yılın Rekoru Japonya'da hane halkı harcamaları hızlı bir artış içine girdi. Artışta Nisan ayında yükseltilen tüketim vergisi öncesinde stok yapan tüketicilerin etkili olduğu belirtildi. Harcamalar Mart'ta yüzde 7,2 artarak 39 yılın zirvesini gördü. Hızlı artışta, Nisan ayında tüketim vergisi yüzde 5'ten yüzde 8'e yükselmeden önce erzak stoklamak isteyen tüketicilerin etkili olduğu kaydedildi.

@tuicakademi #TUİÇ


27 Nisan-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında Afrika‟daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Müslümanlar OAC‟ın başkentini terkediyor Orta Afrika Cumhuriyeti‟nin başkenti Bangui‟de kalan son Müslümanların bir kısmı barışgücü askerleri tarafından başkentten çıkarıldı. Geçen yıl Mart ayında Müslüman Seleka isyancılarının yönetimi ele geçirmesinden sonra iç savaşa sürüklenen ülkede Müslümanlar ve Hristiyanlar arasındaki çatışmalar, Müslümanların ülkeyi terk etmeye başlamasıyla sonuçlanmıştı. Son yaşanan dalgada 1200‟den fazla Müslümanın başkenti terk ettiği sanılıyor. Uluslararası insani yardım kuruluşları ülkede Müslüman nüfus kalmayacağı uyarısında bulunuyordu. Müslümanları taşıyan konvoy şehrin PK-12 bölgesini terk ederek Çad sınırıa yakın ve göreceli olarak daha güvenli olan kuzeydeki iki kente gitti.

@tuicakademi #TUİÇ


Güney Sudan'da 'etnik kıyım' Birleşmiş Milletler, geçen hafta Güney Sudan'ın petrol kenti Bentiu‟nun silahlı gruplar tarafından ele geçirilmesinden sonra yüzlerce kişinin farklı etnik kimlikleri nedeniyle öldürüldüğünü duyurdu. BM'nin Güney Sudan'dan sorumlu birimi yaptığı açıklamada silahlı grupların bir camiyi, kiliseyi ve hastaneyi hedef aldığı belirtildi. Yerel radyo kanallarında yapılan duyurularda belirli etnik gruplara mensup kişilere kenti terk etmeleri ve bu gruptaki kadınlara da tecavüz edilmesi çağrısında bulunulduğu ifade edildi. Nuer toplumu, silahlı muhalif Riek Machar'ı destekliyor. Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir de ülkenin en büyük etnik grubu Dinka'ya bağlı. BM, Nuer grubundan olmayanların ve yabancı uyrukluların belirlenip Bentiu'da öldürüldüğünü söyledi. Ülkedeki çatışmalar, geçen yıl Aralık ayında Devlet Başkanı Kiir'in, Machar'ı darbeye teşebbüsle suçlamasının ardından patlak verdi. Machar ise suçlamaları reddediyor.

@tuicakademi #TUİÇ


Libya Parlamentosu’na Silahlı Baskın Libya parlamentosunu basan bir grup silahlı kişi, milletvekillerini yeni başbakanla ilgili oylamayı durdurmaya zorladı. Muhabirler parlamento üyelerinin silah seslerini duyduktan sonra binadan ayrıldığını söyledi. Oylama girişimi, Abdullah al-Thinni'nin geçen ay kendisi ve ailesine silahlı saldırı düzenlenmesi ardından başbakanlıktan ayrılması sonucu gündeme gelmişti. Saldırıda bazı kişilerin yaralandığı yönünde erken saatlerde yayınlanan haberler teyit edilmedi. Olayın arkasında kimin olduğu hala belirsiz. Libya, silahlı grupların 2011'de Muammer Kaddafi rejimi devirmesinin ardından istikrarsızlık içinde. BBC'nin Trablus'ta bulunan muhabiri Rana Jawad, Libya'daki ulusal kongrenin son bir buçuk yıl içinde birçok kez silahlı kişiler tarafından baskına uğradığını belirtiyor. Jawad baskının yeni başbakanın belirlenmesiyle ilgili oylama sürecinde gerçekleştiğini aktarıyor. Yerel basın oylamanın 4 Mayıs'ta gerçekleşeceğini belirtiyor.

@tuicakademi #TUİÇ


Seçim Kanunu Kabul Edildi Tunus Ulusal Kurucu Meclisi, eski rejimde görev alan kişilerin siyasetten men edilmesini öngören maddesi hariç seçim kanununu onayladı. Tunus Ulusal Kurucu Meclisi‟nde 132'ye karşı 11 ret ve 9 çekimser oyla ülkede demokrasiye geçiş sürecinin önemli aşamalarından biri olarak görülen seçim kanunu onaylanmış oldu. Seçim kanununun tartışmalara neden olan devrik cumhurbaşkanı Zeynelabidin bin Ali rejiminin sembol isimlerinin siyasetten men edilmesini öngören 167. maddesi ise kabul edilmedi. Kanunun kabul edilmesi, yeni anayasanın onaylandığı ocak ayından sonra yapılacak ilk parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri tarihinin belirlenmesine imkân sağlıyor.

@tuicakademi #TUİÇ


27 Nisan-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında Avrupa‟daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Kosova’da Savaş Şuçlarını Yargılayacak bir Mahkeme Kuruluyor Avrupa Parlamentosu‟nun Sırp iddialarını öne sürerek Kosova‟ya savaş suçları mahkemesi kurulması için baskı yapmasının sonucunda kosovo kendi kahramanlarını yargılayacak bir mahkeme kurulmasını kabul etti. Kendisi de Kosovo Kurtuluş Örgütü (UÇK) komutanı olan Kosova başbakanı Taçi bu mahkemenin Kosovalıların mücadelesinin haklılığını kanıtlayacağını savundu. Kosova Meclisi‟nde yapılan oylamada savaş şuçları mahkemesinin kurulması kararı 89 evet 22 hayır ve 8 çekimser oyla kabul edilmiş oldu. Onaylanan yasaya göre, savaş suçları mahkemesi uluslararası savcı ve yargıçlardan oluşacak.

@tuicakademi #TUİÇ


Kiev Bağımsızlık Medanı’nda Çatışma Kiev bağımsızlık meydanında savunma güçleri ile „Ukrayna Vatanseverleri‟ üyeleri arasında çatışma çıktı. Geç saatlerde meydan savunma güçlerinin, Bağımsızlık Meydanı'ndaki protesto gösterilerinde hayatını kaybedenlerin anısına meşalelerle yürümek isteyen 200'e yakın maskeli gencin meydandan geçmesine izin vermemesi üzerine taraflar arasında çatışma meydana geldi. Çatışmada birkaç kişinin yaralandığı bildirildi. Bu arada bazı basın ve yayın organları savunma güçleri tarafından durdurulan bu maskeli gençlerin, Ukrayna Parlamento ve Bakanlar Kuruluna doğru yürüyerek , ülkenin doğunsunda yapılan terörle mücadele operasyonlarının arttırılmasını talep ettiğini yazdı.

@tuicakademi #TUİÇ


Alman Basını Gauck’un Türkiye’ye Ziyareti’ni Yazdı Alman Basını, Cumhurbaşkanı Gauck‟un Trkiye‟de yaptığı konuşmalarda Erdoğan‟ı sert eleştirdiğini yazdı ve şimdiye kadar Türkiye‟ye gelen hiçbir devlet adamının bu kadar sert eleştiri yapmadığını vurguladı. Gauck'un Ankara'da üniversitelilere yönelik konuşması, doğrudan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sert bir eleştiri olarak yorumlandı. Özellikle düşünce ve basın özgürlüğünün kısıtlanmasının demokrasiyi tehlikeye soktuğunu söylemesinin altı çizildi. Gauck'un Türkiye ekonomisindeki başarıları, askerlerin etkisinin giderilmesi gibi demokratik gelişmeler, Kürtlerle diyalog ve Erdoğan'ın Ermenistan'la ilgili açıklaması gibi olumlu gelişmelere de değindiği bildirildi. Ancak son zamanlarda hükümetin yönetim stilinden dolayı hayal kırıklıklarının, kızgınlık ve öfkenin yaşandığını, birçoklarının demokrasiyi tehlikede gördüğünü ifade ettiği de aktarıldı.

@tuicakademi #TUİÇ


Rusya’da Ulusal bir İnternet Ağı Kurulması Teklifi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‟in İnternetin bir CIA projesi olduğunu söylemesinin ardından şimdi Rusya‟da ulusal bir internet ağı kurulması gündeme getirildi. Senatör Maksik Kavdjaradze Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyinin dünkü oturumunda yaptığı konuşmada, yerli internet kurulması teklifinde bulundu. Senatörün Rusya‟nın ABD hegemonyasından kurtulması için böyle bir adım atmasının şart olduğunu, kendilerine ait haberleşme ve enformasyon ağının kurulmasının zaruriliğini belirtmesi vurgulandı. Senatör, böyle bir kurulumun yapılmaması durumunda devlet sırlarının batıya sızdırılmasına devam edeceğini belirtti. Rusya‟nın kendi haberleşme ağını kurması teklifinin teknik düzeyde incelendikten sonra parlamento gündemine tekrar getirileceği de vurgulandı.

@tuicakademi #TUİÇ


Yunanistan Eski Dışişleri Bakanı Pangolas’tan Çarpıcı Açıklama Yunanistan Eski Dışişleri Bakanı Thedoros Pangolas, Abdullah Öcalan‟ın 1999‟da yakalanmasından sonraki süreçte, ABD‟nin „uluslararası teröre yataklık yaptığı‟ gerekçesiyle yapılan baskılar sonucunda görevinden ayrılmak zorunda kaldığını belirtti. Pangalos, daha önce yaptığı açıklamalarında ise ABD'nin Öcalan olayındaki rolü nedeniyle Yunanistan ile ilişkilerini 5 yıl süreyle askıya aldığını ve kendisine de "ajan" muamelesi yaptığını belirterek, Bill Clinton'ın yerine George Bush'un Başkan olmasıyla bu durumun değiştiğini belirtmişti.

@tuicakademi #TUİÇ


Merkel ve Obama‟dan Rusya‟ya Yaptırım Sinyali Almanya Başbakanı Angela Merkel, Washington temasları kapsamında ABD Başkanı Barack Obama ile Beyaz Saray'da görüştü. İki lider, görüşmelerinin ardından, ortak basın toplantısı düzenledi. Merkel ile görüşmelerinin büyük kısmını Ukrayna konusunun oluşturduğunu söyleyen Obama, ABD, Avrupa Birliği (AB) ve G-7 ülkelerinin, Rusya‟nın Ukrayna'ya yönelik eylemleri karşısında bedel ödemesi, NATO ülkelerinin güvenliği için NATO‟nun 5. maddesine sarsılmaz taahhüt gösterilmesi ve Ukrayna‟yı destekleme noktasında birlik içinde olduklarını kaydetti. Obama, Ukrayna‟daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini sekteye uğrayacak şekilde istikrarsızlığın devam ettiğini görmeleri halinde, Rusya‟ya karşı daha ciddi yaptırımlar getirmekten başka seçeneklerinin kalmayacağını vurguladı.

@tuicakademi #TUİÇ


27 Nisan-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında Kuzey Amerika‟daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


New York Times'tan Obama'ya “Gülen'i İade Etmeme” Çağrısı ABD'de yayınlanan New York Times Gazetesi, Barack Obama'ya bir çağrıda bulunarak Fethullah Gülen konusunda Başbakan Erdoğan'ın taleplerinin yerine getirilmemesi gerektiğini savundu. Gazete, "Bırakın Erdoğan kendi kavgasını kendisi versin" başlıklı başyazısında, Başbakan Tayyip Erdoğan İle Fethullah Gülen arasındaki işbirliğinin bir iktidar mücadelesine dönüştüğünü belirterek, Erdoğan‟ın Gülen‟i Türkiye‟ye iade edilmesi girişimini "ahmakça ve gülünç" şeklinde niteledi.

@tuicakademi #TUİÇ


ABD NATO'nun Bütçesinin Artmasını İstedi Ukrayna-Rusya krizinin patlak vermesinden sonra gözlerin çevrildiği NATO'da bütçe yetersizliği gündeme geldi. ABD, NATO üyesi AB ülkelerinin bütçe artışı yapmasını istedi. Pentagon'dan yapılan açıklamaya göre, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel NATO ile alakalı yaptığı bir konuşmada "Tüm NATO üyelerinin yenilenen finansal yükümlülüklerine bakmamız gerekiyor." dedi.

@tuicakademi #TUİÇ


ABD Dışişleri Bakanlığı 2013 Yılı Terör Raporu Açıklandı

ABD Dışişleri Bakanlığı 2013 yılı Terör Raporu'nda, terör örgütü DHKP/C‟nin artan eylemlerinin, hem ABD hem de Türkiye‟nin güvenlik çıkarlarına tehdit oluşturduğu bildirildi. Raporun, Avrupa bölümünün özetinde, Avrupa‟nın 2013 yılında bir çok ciddi terörist saldırıya sahne olduğu belirtilerek, bunlardan biri olarak Reyhanlı‟daki saldırı gösterildi. Türkiye'de faaliyet gösteren en önde gelen terör örgütünün ise PKK olduğu hatırlatılan raporda, "PKK ile 30 yılı aşkın çatışmadan sonra 2012 yılının sonunda Türk hükümeti ile Abdullah Öcalan‟ın barış görüşmelerine başladığı" kaydedildi.

@tuicakademi #TUİÇ


ABD Kongresi'nden Mısır'a Yardıma Tepki ABD‟nin Mısır‟a yönelik askıya aldığı askeri yardımlarının bir kısmını serbest bırakma kararına Kongre‟den tepkiler gelmeye başladı. ABD Senatosu'nun Tahsisatlar Komitesi‟nin denizaşırı yardımlarla ilgili alt komitesinin başkanı Demokrat Senatör Patrick Leahy, Mısır‟a yönelik askeri yardımların nasıl kullanılacağını daha iyi kavrayana ve Mısır hükümetinin hukukun üstünlüğüne dair taahhüdü noktasında daha iyi işaretler görene kadar bu yardımların serbest bırakılmasını onaylamaya hazır olmadığını söyledi.

@tuicakademi #TUİÇ


27 Nisan-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında Latin Amerika‟daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Uruguaylı yöneticiler Marijuana ile ilgili görüşlerini ortaya koydu Lisans sahibi olan eczaneler gramı 1$‟dan az olmak şartıyla bir müşteriye aylık 40g (1.4oz) marijuana satabilecek. Her evin 6 kenevir bitkisi yetiştirmesine izin verilirken, bitki tütünle aynı yerlerde satışa sunulabilinecek. Geçen yıl, Uruguay dünyanın ilk ve tek marijuana yetiştirmeye ve satmaya izin veren ülkesi olmuştu. Başkan Jose Mujica tarafından önerilen yasa tasarısının gelecek hafta yürürlüğe girmesi bekleniyor. 2 Mayıs‟ta yüksek düzey hükümet yetkilisinin gazetecilere verdiği demeçte, marijuana‟nın gramının 20 ile 22 peso arası yani 0.85 ile 0.95 cent olması bekleniyor. Diego Canepe‟nın verdiği haberde başkanın önerdiği yasanın yürürlülüğe girmesinden sonra ilaç üreten şirketlerin lisanslama sürecini başlatmak için beklediklerini söyledi.

@tuicakademi #TUİÇ


Meksika’da içerisinde 68.000 ton yasa dışı demir taşıyan gemi ele geçirildi Meksikalı yetkilerden alınan habere göre içerisinde 68.000 ton demir taşıyan geminin ülkenin önde gelen uyuşturucu kartellerinin birine ait olduğu belirtildi. Gemi Lazaro Cardenas limanına terk edildikten sonra anonim bir telefon görüşmesiyle yetkililere haber verildiği ortaya çıktı. Şehrin valisi 29 Nisan‟da uyuşturucu ticaretinde bağlantı sağladığı şüphesiyle göz altına alınmıştı. Nisan ayı içerisinde Meksika‟da yaklaşık 200.000 ton yasa dışı şekilde demir yüklü gemi ele geçirilmişti ve çoğunluğu Çin‟e doğru demir almıştı. Son yakalanan gemi, Jian Hua , Pasifik Okyanusu yakınlarındaki Manzanillo limanında fark edilmişti. Geminin bağlı olduğu şirket 30 gün içerisinde Meksikalı yetkililere demirin yasal olduğunu kanıtlamak zorunda. Gemiye el konulan liman olan Lazaro Cardenas Pasifik Okyanusunun en büyük limanı olmakla birlikte uyuşturucu ticareti için kilit noktada yer almakta. Şehrin Valisi Arquimedes Oseguera, kendilerine Tapınak Şovalyeleri adını veren gruba bağlantılar sağladığı gerekçesiyle göz altına alınmıştı ancak bu iddiaları kendisi reddediyor. Valinin yanı sıra şehrin varlık sahipleri de bu çeşit gruplara aynı sebeplerden ötürü göz altında. Tapınak Şovalyeleri isimli grup Meksika‟nın en büyük ve ünlü uyuşturucu çetesi ve ayrıca ABD‟ye metafetaminin ana tedarikçisidir.

@tuicakademi #TUİÇ


Venezuela‟da asgari maaş %30 artacak Maduro yaptığı açıklamada Mayıs ayında asgari ücreti 3,270 bolivardan 4,252 bolivara(520$‟dan 310£‟e) çıkaracağını açıkladı. Eleştirmenlerin yaptığı yorum ise yeni asgari ücret 675$ iken hükümetin belirlediği döviz kuruyla bu rakama kara borsada 67$ daha eklenir ayrıca bu fiyat kontrol sistemiyle sadece dolar kıtlığı yaşanır ülkede bu da fiyatların yükselmesine sebep olur. Rakip lider Henrique Capriles 30% zamın yeterli olmadığını söyleyerek, maaşlar enflasyondan üst seviyeye çıkarıldığı zaman gerçek gelişmenin amacına ulaşacağını açıkladı. Mart ayında maaşlar %10 arttırılmasının ardından Mayıs ayında %30luk zamın daha eklenmesi herkesi şaşırttı. Başkan ayrıca bu son zamdan sonra yılın geri kalanı hakkında başka zamdan hiç bahsetmedi. Göstericilerin Maduro Başkanlık dönemini ekonomiyi ve petrol zengini ülkeyi iyi yönetememekle suçlamaları üzerine Başkanın asgari ücrete zam yapması dikkatleri üzerine topladı.

@tuicakademi #TUİÇ


Honduras’ta çocuk cinayetlerinde çete bağlantıları soruşturuluyor Honduras‟ta Nisan ayı içerisinde öldürülen en az yedi çocuğun katilleri için araştırmalar yetkililer tarafından başladı. Son yaşanan olayda yedi yaşındaki bir çocuk işkence gördükten sonra ölü bulunmuştu ve 13 yaşındaki kardeşi de bir gün önce ölü ele geçirilmişti. Tüm bu suçlar geçtiğimiz Nisan ayında endüstri şehri olan San Pedro Sula‟da yaşandı. Honduras çocuk cinayetlerin de dünyada ilk sırada yer alıyor, El Salvador ve Guetemala‟da onu izliyor. Yetkililer tüm bu cinayetlerin nedeni olarak yerli halk ile sokak çetelerinin arasındaki anlaşmazlığı işaret ediyor. Başsavcı Oscar Chinchilla araştırmaları yoğunlaştırmak için 2 Mayıs‟ta kuzey eyaletlere doğru yola çıktı. Polis araştırmaları cinayetlerin arkasında sokak çetelerinin olduğunu gösteriyor.

@tuicakademi #TUİÇ


www. tuicakademi.org www.tuic.org.tr /tuicplatform

@tuicakademi Editör: Melek Likoğlu Tasarım: Yasin ERDOĞMUŞ Haberler: Ayşe Yanmaz, Mehmet İlhanlı, Begüm Urgancı, Emine Tezel, Kübra Doğruyol, Betül Sağlam

TUİÇ Dünya Bülteni (27 Nisan-4 Mayıs 2014)  

27 Nisan-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında Dünyadaki önemli gelişmeler...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you