Page 1

.

.. ..

5-11 Mayıs 2014 tarihleri arasında Dünyadaki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Türk Dış Politikası 5-11 Mayıs 2014 tarihleri arasında Türk Dış Politikasındaki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Davutoğlu Suriye Halkına ve Türkmenlere Seslenişi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Ankara’da düzenlenen Suriye Türkmen Genel Kurulu’nda konuşma yaptı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu konuşmasında, nüfusunun 3,5 milyonu mülteci konumunda olan, 6,5 milyonu ise kendi ülkesinde yer değiştirmek zorunda kalmış olan Suriye'de, rejiminin seçim hazırlıkları yapmasını eleştirdi ve Suriye halkının göstermelik bir seçim istemediğini söyledi. Türkiye’nin Suriye halkını ve Türkmenlerini yalnız bırakmayacağını belirten Davutoğlu Türkiye'nin diplomatik çabalarının artarak devam edeceğinin altını çizerek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) yaklaşık 3 ay önce aldığı 2139 sayılı karara rağmen, rejimin Suriye'ye insani yardım taşıyan tırlarının geçişine izin vermediğini kaydetti. Suriye Türkmenlerine birlik çağrısında bulunan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye Türkmenlerinin aralarına fitne sokmak isteyenlere izin vermemesi gerektiğini belirtti ve Suriye Türkmenlerinden seslerini hem Türkiye'de hem de dünyada daha fazla duyurmalarını istedi.

@tuicakademi #TUİÇ


Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Üçlü Zirvesi Tiflis’te Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan Üçlü Zirve Toplantısı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelashvili’nin katılımıyla Tiflis’te düzenlendi. Cumhurbaşkanı Gül, Zirve Toplantısının açılışında yaptığı konuşmada Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan arasında çok boyutlu, yoğun bir işbirliği bulunduğunun altını çizdi. Üç ülkenin, Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum, Bakü-Tiflis-Kars ve Trans-Anadolu gibi bölgesel ve küresel ölçekte çok önemli projeleri gerçekleştirdiğini belirten Gül, üç ülkenin Güney Kafkasya’da istikrara ve refaha katkısının herkes tarafından takdir edilmeye başlandığına dikkat çekti. Üçlü Zirve Toplantısında Kafkasya'ya ilişkin işbirliği projeleri kapsamlı bir şekilde değerlendirildi, bölge halklarının ortak çıkarlarına hizmet eden üçlü işbirliğinin daha ileriye taşınması için atılabilecek adımlar ele alındı. Ayrıca, güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

@tuicakademi #TUİÇ


Rusya’dan Kaçan 5 Milyar Dolar Türkiye’de Son iki haftada doları 2.12’den 2.06’ya, bono faizini 9,5’ten yüzde 8’lere indiren, borsayı da 72 binden 75 binin üzerine çıkartarak piyasalarda bayram havası yaşatan paranın, Batı yaptırımları korkusuyla Rusya’dan kaçıp Türkiye’ye gelen 5 milyar dolarlık sıcak para girişi olduğu anlaşıldı. Bankacılar Rusya’dan çıkan paranın adreslerinden birinin Türkiye olduğunu belirtirken, özellikle Ukrayna’daki gerilimin zirveye ulaştığı Mayıs ayının ilk iki haftasında gelen paranın miktar olarak rekor boyutlara ulaştığını dile getiriyor. Rusya’dan çıkan paradan olumlu etkilenen diğer ülke para birimleri ise; Brezilya Reali, Kore Won’u, Güney Afrika Rand’ı. Rusya piyasalarından kaçan para tutarı üzerine Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi ise Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’dan çıkan paranın 160 milyar euroyu bulduğunu dile getirdi. Draghi’nin bahsettiği tutarın dolar karşılığı, 221 milyar dolarla bugüne kadar Rusya’dan çıkan para tutarıyla ilgili en yüksek rakamı ifade ediyor.

@tuicakademi #TUİÇ


ABD: IŞİD Türkiye için de Büyük Tehdit New York'taki Yabancı Basın Merkezi'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Marie Harf, Türkiye sınırına yakın bölgelerde etkinlik gösteren IŞİD'e karşı, Türkiye ile ABD arasındaki işbirliğine ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, "Türkiye ile yakın bir müttefik olarak birçok konuda birlikte çalışıyoruz. Güvenlik konularında da ortak çalıştığımız açık. IŞİD'in, yalnızca Suriye ve Irak için değil, Türkiye için de inanılmaz bir tehdit oluşturduğunu düşünüyoruz " dedi. IŞİD'e karşı Türkiye ile birlikte çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Harf, "Bu tehdide karşı, özellikle sınır güvenliği konusunda birlikte çalışıyoruz. Türkiye ile teröre karşı mücadelede çok yakın çalışmaktayız ve böyle yapmayı sürdüreceğiz" diye konuştu.

@tuicakademi #TUİÇ


‘Türkiye’ye Kötü Karne’ ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu'nun (USCIRF) hazırladığı yıllık raporda, Türkiye'ye önemli eleştiriler yöneltildi. Raporun, "Önemli Bulgular" başlığıyla verilen ilk bölümünde, hükümetin geçen yıllarda azınlık topluluklarının mülkiyet hakları, dini kıyafetler ve eğitim dâhil olmak üzere, dini özgürlüklere ilişkin bazı reformları hayata geçirmiş olmasına rağmen ciddi endişelerin devam ettiği vurgulandı. Raporun Türkiye ile ilgili tespitlerinde, Türkiye'nin anayasasına göre laik bir devlet olduğuna dikkat çekilerek, çoğunlukta olan Sünni Müslümanlar da dâhil olmak üzere hiçbir dini topluluğun tam yasal statüsünün bulunmadığı ifade edildi. Buna örnek olarak ise devletin tüm dini gruplar için ibadet yerlerine sahip olma, bunların bakımını üstlenme, din adamları yetiştirme ve dini eğitim sağlama haklarının kısıtlanması gösterildi. Raporda ayrıca Ayasofya'nın tekrar ibadete açılması tartışmaları ile Heybeliada'nın tekrar ibadete açılması gibi konulara da değinilmekte.

@tuicakademi #TUİÇ


Yunanistan’dan Mehmet Yaman’ı İade Etmeme Kararı Yunanistan mahkemesi, terör örgütü DHKP-C üyesi Mehmet Yaman'ın Türkiye'ye iade talebini reddetti. Yunan medyasında yer alan haberlere göre Selanik Mahkemesi, hakkında kırmızı bültenle yakalama kararı bulunan Yaman'ın Türkiye'ye iade edilmemesine karar verdi. Haberde, Yaman'ın mahkemede sağlık durumunun iyi olmadığı ve Türkiye'ye iadesi halinde hayatının tehlikeye gireceğini iddia ettiği belirtildi. Yunanistan mahkemesi, geçen hafta Özdemir Sabancı suikastı sanıklarından olan ve hakkında kırmızı bültenle yakalama kararı bulunan İsmail Akkol'un da Türkiye'ye iade edilmemesine karar vermişti.

@tuicakademi #TUİÇ


Tanzanya Dışişleri Bakanı’ndan Türkiye’ye Ziyaret Tanzanya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Bernard Membe, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle Türkiye’yi ziyaret etti. Tanzanya’dan Türkiye’ye Dışişleri Bakanı düzeyinde ilk defa gerçekleştirilen resmi ziyaret sırasında, iki ülke Dışişleri Bakanları ikili ve bölgesel konulara dair görüş alışverişinde bulundular. Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Davutoğlu, Tanzanya ile ilişkilerin Türkiye'nin Afrika açılımı kapsamında ilk büyükelçiliğin 2009’da Tanzanya'da açıldığını anımsattı. İki ülke arasında 2009'da 63 milyon dolar ticaret hacmi olduğunu belirten Davutoğlu, Türkiye'nin büyükelçiliğinin açılmasını takip eden son 5 yılda ticaret hacminin 183 milyon dolara çıktığını söyledi. Davutoğlu ayrıca Tanzanya’ya Türkiye’nin BMGK 2015-2016 dönemi geçici üyeliği adaylığı için verdiği destekten dolayı teşekkür etti. İkili ilişkilerin siyasi ve ekonomik açıdan oldukça verimli olduğunu kaydeden Tanzanya Dışişleri Bakanı Membe 2014-2015 dönemi içinde Ankara'da Tanzanya büyükelçiliğinin açılacağını belirtti. @tuicakademi #TUİÇ


Yakındoğu 5-11 Mayıs 2014 tarihleri arasında Yakındoğu’daki önemli gelişmeler

@tuicakademi #TUİÇ


Irak’taki Seçimlerde Usulsüzlük İddiası Avrupa Parlamentosu (AP) Irak raportörü Struan Stevenson, Irak'ta 30 Nisan'da yapılan parlamento seçimleriyle ilgili ileri gelen siyasi liderlerden hile yapıldığına dair şikayetler aldığını belirtti. Stevenson, hükümet yetkililerinin sonuçların Mayıs sonundan erken açıklanmayacağı yolundaki açıklamalarına da tepki gösterdi ve bunun, Maliki’nin tekrar başbakan olmasını sağlamak için seçim sonuçlarıyla oynanmasına yol açacağını vurguladı. Avrupa Parlamentosu raportörü yüzde 62 olarak açıklanan seçime katılım oranının açıklanandan az olduğu şüphesini taşıdığını da söyledi. Stevenson, Iraklı politikacı İyad Allavi’nin bir milyon oy pusulasının kaybolduğuna dair açıklamasını hatırlattı. İran’ın siyasi gruplara Maliki’yi desteklemeleri için baskı yaptığını da söyleyen AP raportörü, İran’ın mezhepçi olmayan bir hükümeti istemeyeceğini iddia etti.

@tuicakademi #TUİÇ


Yemen Savunma Bakanına Suikast Girişimi Yemen Savunma Bakanı Muhammet Nasır Ahmet’in yanı sıra iki askeri yetkilinin de bulunduğu askeri konvoya, Şebva kentinde saldırı düzenlendi. Ahmet ve iki askeri yetkili saldırıdan yara almadan kurtuldu. Saldırı Yemen ordusunun ülkenin güneyinde Arap Yarımadası’ndaki El Kaide’ye karşı büyük bir operasyon başlatmasından günler sonra meydana geldi.

@tuicakademi #TUİÇ


Filistin’de Yasaklar Kalkıyor Hamas ve Fetih hareketleri arasında 23 Nisan’da varılan ve ortak hükümetin kurulmasını öngören anlaşmanın ardından Gazze ve Batı Şeria’daki gazetelere uygulanan yasaklar kalkmaya devam ediyor. Gazze hükümeti Hamas ve Fetih hareketleri arasında 2007 yılında yaşanan ayrılıktan bu yana dağıtımını yasakladığı Yeni Hayat gazetesinin, Beyt Hanun Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye geçişine müsaade etti. Daha önce El-Ayyam gazetesinin Gazze’de dağıtımına izin verilmişti. Bir önceki gün ise yine yedi yıldır yasaklı olan Kudüs gazetesinin Gazze'de dağıtımına başlanmıştı. Gazze'deki Filistin hükümeti, 2007 yılında, Kudüs, Yeni Hayat, El-Eyyam ve El-Menar gazeteleri ile bazı dergilerin dağıtımını yasaklamıştı. Batı Şeria'da da 7 yıldır, Gazze'de yayımlanan Er-Risale, Filistin, El-İstiklal gazetelerinin dağıtımına izin verilmiyordu.

@tuicakademi #TUİÇ


Filistin- İsrail Müzakerelere Şartları ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Rice'la görüşen Filistin Devlet Başkanı Abbas, İsrail ile barış müzakerelerine bazı koşulların yerine getirilmesi durumunda yeniden başlayabileceklerini söyledi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'la Ramallah’ta bir araya geldi. Abbas'a yakın bir kaynak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Abbas'ın, Rice'a, İsrail'in, hapishanelerindeki Filistinli mahkûmlardan geriye kalan dördüncü grubu serbest bırakması, Batı Şeria ve Kudüs'te Yahudi yerleşim birimlerinin inşaatını 3 ay durdurması ve başta sınır meselesinin ele alınması şartıyla barış görüşmelerine yeniden başlamayı kabul ettiğini söylediğini aktardı. Aynı kaynak, bunun yanında Abbas'ın, 1967 sınırının tamamında ve başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti kurma konusunda siyasi çözümden yana olduğunu dile getirdiğini söyledi.

@tuicakademi #TUİÇ


Ürdün Silahlanıyor Ürdün’ün başkenti Amman’da 10. Milli Savunma ve Özel Operasyon Mekanizmaları Fuarı’nda konuşan BAE System Şirketi müdürlerinden David Harold, Ürdün’ün, şirketlerinin ürettiği füzeleri satın almak üzere Amerikan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile anlaştığını duyurdu. Harold, Ürdün’ün uluslararası çapta bu füzelere sahip olacak olan ilk ülke olmasından dolayı çok memnun olduğunu söyledi. Füzelerin teslimatına dair ayrıntı vermeyen Harold, lazer başlıklı APKWS tipi füzelerin birçok savaş uçağına uyumluluk gösteren basit bir sisteme sahip olduğunu aktardı.

@tuicakademi #TUİÇ


Suudi Blog Yazarına 10 Yıl Hapis Suudi Arabistan'da, 'Özgür Suudi Liberaller' adlı internet sitesinin kurucusu aktivist Raif Bedevi, İslami değerlere muhalefet ve dini sembollerle alay etmekten 10 yıl hapis, bin kırbaç ve 1 milyon riyal (266 bin dolar) para cezası çarptırıldı. Raif Bedevi, 29 Temmuz 2013'te internette "Özgür Suudi Liberaller" adlı siteyi kurarak ülkedeki bilgi teknolojisi kanunlarını ihlal etmekten suçlu bulunmuştu. İnternet üzerinden İslam'a hakaret ettiği gerekçesiyle 7 yıl hapis ve 600 kırbaç cezasına çarptırılan Bedevi, temyiz mahkemesinin kararı bozması üzerine yeniden yargılanıyordu. Bedevi tutuklanmasından önce internet sitesinde "özgürlük günü" çağrısında bulunmuş ve "Artık kamusal hayat üzerindeki din etkisi kalkmalı" demişti.

@tuicakademi #TUİÇ


‘Tek Suçlu İsrail’ Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) talebi doğrultusunda, Arap Birliği'nin Mısır'ın başkenti Kahire'deki merkezinde yapılan temsilciler düzeyindeki toplantı sona erdi. Mısır'ın Arap Birliği Daimi Temsilcisi Tarık Adil, yaptığı açıklamada, "Toplantıda Filistin halkının Batı Şeria, Kudüs ve Gazze'de çektiği sıkıntılar, maruz kaldığı yaptırımlar ve içinde bulunduğu zor şartlar görüşüldü" dedi. Filistin halkının içinde bulunduğu sıkıntıların birinci sorumlusunun ‘İsrail’ olduğu konusunda Arap Birliği temsilcilerinin aynı düşünceyi paylaştığını vurgulayan Adil, "Toplantıda Filistin meselesinin yanı sıra Suriye'deki gelişmeler ve 10-11 Haziran'da Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılması kararlaştırılan Arap ve Avrupa Birliği (AB) bakanlar düzeyindeki toplantıya hazırlık konusu ele alındı." ifadesini kullandı.

@tuicakademi #TUİÇ


5-11 Mayıs 2014 tarihleri arasında Asya’daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Putin Kırım’da Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin, Kırım ve Sivastopol’ün tek taraflı bağımsızlık ilan etmesinden ve Rusya’ya ilhakından sonra ilk kez yarımadaya geçti. Rus donanması askerleri tarafından büyük bir coşku ile karşılanan Putin, Zafer Günü kutlamaları kapsamında Kırım’daki törenlere katıldı. Ülkesinin II. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’na karşı kazandığı zaferin 69’uncu yıl dönümü dolayısıyla Kırım’ın Sivastopol şehrine gelen Putin, konuşmasında Ukrayna krizine değinmezken, askerlere ve halka seslendi, Rus ordusunun Nazi Almanya karşısında kazandığı zaferi andı.

@tuicakademi #TUİÇ


Kırgızistan’dan Avrasya Gümrük Birliği’ne Üyelik İstemi Kırgızistan Başbakanı Coomart Otorbayev, Rusya, Belarus ve Kazakistan'ın üye olduğu Avrasya Gümrük Birliğine dâhil olmak istediklerini açıkladı. Başbakan Otorbayev, Kırgızistan'ın Rusya ve Kazakistan ile ticaret hacminin birer milyar doları aştığını hatırlatarak, halkın refahını yükseltmek, ekonomiyi kalkındırmak ve Gümrük Birliği üyesi ülkelerle ticaret hacmini yükseltmek için Gümrük Birliği'ne üye olunmasının şart olduğuna işaret etti. Hükümet olarak ülkeyi Gümrük Birliği'ne götürecek yol haritası üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Otorbayev, birliğe üyelik süreci ile ilgili olarak, halkın ve meclisin yol haritasının kabul edilmesi durumunda bir yıl sonra birliğin resmi üyesi olabileceklerini kaydetti.

@tuicakademi #TUİÇ


Çin Başbakanı Afrika'da Çin Başbakanı Li Keqiang, Etiyopya, Nijerya, Angola ve Kenya’yı kapsayan, dört Afrika ülkesine yapacağı ziyaretine Etiyopya’dan başladı. Görüşmelerde iki ülke arasındaki ticari işbirliğinin artırılması konularının ele alınması bekleniyor. Keqiang'ın, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Nkosazana Dlamini Zuma ile yapacağı görüşmede Afrika Çin ilişkilerini konuşulacağı belirtildi. Çinli yetkililere göre, Çin’in Afrika’daki doğrudan yatırımları 2013 yılında 25 milyar dolara çıktı. Çin, son 5 yıldır Afrika Birliği’nin en büyük ticaret ortağı konumunu sürdürüyor.

@tuicakademi #TUİÇ


Japonya Başbakanı Paris'te Japonya Başbakanı Shinzō Abe resmi temaslarda bulunmak üzere Fransa Cumhurbaşkanı

François Hollande ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Hollande, ülkesinin Japonya ile işbirliğinin ekonomi, güvenlik ve kültür alanlarında süreceğini kaydetti. Japonya’yla ortaklıklarını her geçen gün daha da güçlendirdiklerini vurgulayan Hollande, güvenlik konusunda Japonya’nın Mali ve Orta Afrika’da verdiği desteği takdir ettiklerini ifade etti. Nükleer enerjinin Fransa için geleceğin enerjisi olmaya devam edeceğinin altını çizen Hollande, "Nükleer enerji konusunda Türkiye’de ortak bir proje yürütüyoruz. Bu alanda Japonya’yla ve başka ülkelerde de işbirliğine devam edeceğiz” sözlerini kaydetti. @tuicakademi #TUİÇ


İran İçişleri Bakanı Pakistan'da İran İçişleri Bakanı Abdulrıza Rahmani Fazli, Pakistan'da, mevkidaşı Nisar Ali Han ile ortak basın toplantısı yaptı. Fazli, iki ülke ilişkilerini daha da ileriye taşımak istediklerini belirtti. Pakistan İçişleri Bakanı Nisar Ali Han ise İran ve Pakistan arasındaki güçlü ilişkilerin bölgedeki istikrarın garantisi olduğunu belirterek konuşmasında: "Pakistan'ın İran devleti ile hiçbir sorunu yok. İran ile tarihe dayanan ilişkilerimiz her zaman önem taşıyor. Sayın Fazli ile görüşmemizde sınır meselelerini ele aldık ve sınır bölgesindeki sorunların çözümü için iki tarafın sınırda görev yapan güvenlik güçlerinin arasındaki koordinasyon ve bilgi paylaşımı, kaçakçılık ile terörizme karşı eş zamanlı, gerekirse ortak operasyon düzenleyebilecek komisyon oluşturulmasına karar verdik." sözlerini kaydetti.

@tuicakademi #TUİÇ


5-11 Mayıs 2014 tarihleri arasında Avrupa’daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Avrupa Birliği’nden Bazı Ülkelere Vize Muafiyeti Avrupa Birliği Konseyi, büyük çoğunluğu Karayipler ve Pasifik bölgelerindeki ada ülkelerinden oluşan 19 ülkenin vatandaşlarına Schengen Alanı’na vizesiz girme hakkı tanıyan kararı onayladı. Artık, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kolombiya, Dominika, Grenada, Kiribati, Marshall Adaları, Mikronezya, Nauru, Palau, Peru, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Samoa, Solomon Adaları, Doğu Timor, Tonga, Trinidad ve Tobago, Tuvalu ve Vanuatu vatandaşları vizeden muaf olacak. AB Komisyonu, ada ülkelerinin vizeden muaf ülkeler listesine dahil edilmesi önerisini Kasım 2012'de gündeme getirmiş, daha sonra Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi arasında yapılan görüşmelerde BAE, Peru ve Kolombiya'nın da bu listeye eklenmesi kararlaştırılmıştı.

@tuicakademi #TUİÇ


Rasmussen’den Ukrayna Krizi Yorumu NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Japonya Başbakanı Shinzō Abe ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenlik ve istikrarının Asya-Pasifik bölgesindekinden farklı ele alınamayacağını belirtti. Ukrayna’da yaşanan krizin, sadece bu ülkeyle sınırlı olmadığını, tüm Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenliğine ve istikrarına ilişkin ciddi etkileri bulunduğunu ifade eden Rasmussen, ayrıca müttefiklerin ortak savunulması ve korunmasının NATO’nun ana görevi olduğunu vurguladı. Şinzo Abe de statükonun yıldırmayla değişmesine hoşgörü gösteremeyeceklerinin altını çizerek, G7 kapsamında Rusya’ya karşı alınan önlemlere dikkati çekti.

@tuicakademi #TUİÇ


Flisek NSA Belgelerinin Gösterilmesini İstiyor Haftalık Spiegel dergisinde çıkan bir haberde, Almanya’da Federal hükümetin ABD ile devam eden 'Karşı Casusluk Anlaşması' görüşmelerinden dolayı NSA belgelerinin komisyona verilemeyeceği belirtilmişti. Alman Federal Parlamentosu NSA Komisyonundaki Sosyal Demokrat Parti SPD grup başkanı Christian Flisek, Almanya'nın Sesi Radyosu'na verdiği demeçte ayrıntılı olarak nedenler ortaya konulmadan NSA belgelerinin komisyona

gösterilmemesini kabul edemeyeceklerini belirtti. Flisek hükümetin ‘belgeleri göstermeme’ açıklamasına rağmen komisyon olarak talep edeceklerini bildirdi. SPD temsilcisi Flisek, Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden'ın da tanıklığına başvurulmasının hukuki bir sorun teşkil etmediğini ve bunun Berlin'de gerçekleşmesi için de herhangi bir problem bulunmadığını söyledi. @tuicakademi #TUİÇ


Avrupa Komisyonu’ndan Türkiye için Büyüme Beklentisi Avrupa Komisyonu, bahar ekonomik tahminler raporunda Türkiye'nin 2014 büyüme beklentisini yüzde 2,6'ya, 2015 büyüme beklentisini yüzde 3,3'e yükseltti. Komisyon'un 3 ay önce yayınlanan bir önceki raporunda Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,5, gelecek yıl yüzde 3 büyüyeceği öngörülmüştü. Raporda, geçen yıl Türk lirasında görülen değer kaybı enflasyonu beslese ve tüketicilerin alım gücünü kısıtlasa da ekonomiyi yeniden ihracata yönlendirdiğine dikkati çeken raporda, bu durumun Türkiye'nin ihracat pazarlarındaki toparlanmayla iç talepteki yavaşlamayı kademeli olarak telafi edeceği ve ekonominin yeniden dengelenmesini sağlayacağı ifade edildi.

@tuicakademi #TUİÇ


Yunanistan Türkiye’ye Vize Uygulamasını Kaldıracak mı? Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Konstandinos Kutras, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin çok iyi bir düzeyde olduğunu, Türkiye'nin Yunanistan için stratejik ortak olduğunu söyledi ve iki ülke arasında vize engelinin aşılmasıyla ilişkilerin daha iyi bir yere geleceğini vurguladı. Kutras, Türkiye'nin Yunanistan ile enerji alanındaki işbirliğini "önemli bir gerçeklik" olarak tanımlarken, gerek Trans Adriyatik Projesi (TAP) gerekse GümülcineKaracabey elektrik şebekelerinin birbirine bağlanması kapsamında iki ülkenin enerji alanında işbirliği yaptığını anlattı. Kıbrıs meselesine de değinen Kutras adil ve kalıcı çözümlerin her iki ülkenin yararına olacağını vurguladı.

@tuicakademi #TUİÇ


Bild Gazetesi’nden Önemli İddia Alman Bild gazetesinin haberine göre CIA ve FBI gizli servis uzmanları, Kiev’e güç birimlerinin oluşturulmasında yardım ediyor ve ülkenin güneydoğusundaki özel operasyonlarla ilgili danışmanlık yapıyor. Bild, Alman güç birimlerindeki kaynaklara dayandırdığı haberinde, Amerikalıların Ukrayna’da milislerle doğrudan çatışmalara girmediğini, faaliyet alanlarının Kiev ile sınırlı olduğunu belirtti.

@tuicakademi #TUİÇ


5-11 Mayıs 2014 tarihleri arasında Kuzey Amerika’daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Amerikan Kongresi'ne Başörtülü Aday Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yaklaşan Kongre seçimlerinde başörtülü Müslüman bir aday da yarışacak. Cheryl Sudut isimli Müslüman kadın, Kaliforniya eyaletine bağlı 11. Kongre bölgesinden seçimlere katılacak. Kaliforniya eyaleti temsilciler meclisi için aday olan Sudut, bölgesinde büyük destek görüyor.

@tuicakademi #TUİÇ


ABD Kongresi'nde Venezuala'ya Yaptırım Kararı ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi, Venezuela’da, halka yönelik insan hakları ihlallerinin emrini veren veya ihlallerden sorumlu bireylere yönelik yaptırım uygulanmasını öngören tasarıyı kabul etti. Komiteden geçen tasarının, şimdi Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’na gelmesi öngörülüyor.

@tuicakademi #TUİÇ


ABD Avrupa Doğalgaz Pazarında ABD, Avrupa'ya yüksek miktarda doğalgaz ihracatı yapmaya hazırlanıyor. Rusya ile yaşanan Ukrayna krizinden sonra AB ülkelerinde doğalgaz tedirginliği başlamıştı. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya'ya bağımlı olan Avrupa doğalgaz pazarının en büyüğü olmaya hazırlanıyor. Bu bağlamda açıklama yapan ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz, ülkesinin AB'nin doğalgaz güvenliğini temin etmek için genişletilmiş doğalgaz ihracat lisanslarını onaylayacağını belirtti.

@tuicakademi #TUİÇ


ABD'den Yeni Suriye Yaptırımları ABD yönetimi, Suriye rejimine destek sağladıkları gerekçesiyle bir Rus bankasına ve bazı Suriyeli yetkililer ile rafineri şirketlerine yaptırım uygulama kararı aldı. Yaptırım kararı, bankanın Amerikan finansal sistemden dışlanması anlamına geliyor.

@tuicakademi #TUİÇ


Rus Bankasına ABD Yaptırımı ABD Hazine Bakanlığı, ilk defa bir Rus bankasına (Moskova merkezli Tempbank) Suriye rejimiyle olan ilişkileri nedeniyle yaptırım uygulama kararı aldı., Karara göre Rus bankasının ABD finansal sistemiyle tüm ilişkisi kesilecek. Bakanlık, ayrıca Tempbank’ın çalışanlarından Mikhail Gagloev, altı Suriye hükümet yetkilisi ve Banias ve Humus adlı iki Suriye rafineri şirketine de yaptırım uygulama kararı aldı.

@tuicakademi #TUİÇ


5-11 Mayıs 2014 tarihleri arasında Latin Amerika’daki önemli gelişmeler…

@tuicakademi #TUİÇ


Caracas’ta Çatışmalarda Ölen Polis Memuru Ulusal Muhafız üyeleri tarafından öğrenci aktivistlerin bulunduğu kamplar dağıtılınca ülkede şiddet tırmandı ve 5 mayıs haftası olan gösterilerde bir polis memuru başkent Caracas’ta vurularak hayatını kaybetti. Şubat ayından beri devam eden gösterilerde 240 protestocu başkentin doğusundaki dört kampta şafak baskını sonucu yakalanarak göz altına alındı. İçişleri Bakanı Miguel Rodriguez polis kamplarında uyuşturucu, silah, patlayıcı bulunduğunu daha önce açıklamıştı. Yine 5 mayıs haftasında İnsan Hakları Gözlemcileri, güvenlik güçlerini aşırı güç kullanma ve gözaltı durumundan dolayı suçlu bulmuştu.

@tuicakademi #TUİÇ


Amazon’da Petrol Sondajına Red Ekvador hükümeti Amazondaki Yasuni parkından petrol sondajına açılması konusundaki referandum çalışmalarını reddetti. Ulusal Seçim Konseyi referandum yapılması için gerekli olan imza sayısına ulaşılmadığını belirtti. Yaunidos’taki aktivistler yeterli imza olduğunu söyleyerek konseyi dolandırıcılıkla suçladı. Bölgenin petrol sondajına açılması demek dünyanın biyoçeşitlilik olarak en zengin bölgesinin büyük zarar görmesi anlamına gelmesi demekti. Çevreciler ve yerli gruplar konseyin tamamen yanlı olduğunu söyleyerek 10 imzadan 7’sinin sahte diye sayılmadığını belirtiyorlar.

@tuicakademi #TUİÇ


Polis’in ödemeler yüzünden greve gitmesi Dünya Kupasını tehdit ediyor Brezilya Federal Polisi ücret ödemeleri yüzünden greve gitti ve bu durum gelecek ay başlayacak olan Dünya Kupasını tehdit eder durumda. Göstericilerin resmi konuşmacısı Renato Deslandes yaptığı açıklamada, eğer devlet enflasyonla orantılı olarak maaşları yükseltmezse, gösterilerin devam edeceğini söyledi. 8 Mayıs’ta başlayan grevin olduğu şehirler, Dünya Kupasına ev sahipliği edecek olan şehirleri de kapsıyor. Nisan ayında benzer grev daha yaşanmıştı sokakta düzeni sağlamak için federal birlikler görev almak zorunda kalmıştı

@tuicakademi #TUİÇ


www. tuicakademi.org www.tuic.org.tr /tuicplatform

@tuicakademi Editör: Melek LİKOĞLU Tasarım: Yasin ERDOĞMUŞ Haberler: Ayşe Yanmaz, Emine Tezel, Betül Sağlam, Mehmet İlhanlı, Yasemin Tosun, Begüm Urgancı

TUİÇ Dünya Bülteni (5-11 Mayıs 2014)  

5-11 Mayıs 2014 tarihleri arasında Dünyadaki önemli gelişmeler...