Moekuulutaja kevad 2024

Page 1

ARTIKLID

KEVAD-SUVI 2024

Õnnelikud hetked

ecco.com

Sisukord

lk 14-15

lk 16-19

Kolumn

Moevabadus. Igas vanuses. Igas kehas.

Moefestival

Rohelise moe pealinn Tartu

lk 20-27

lk 28-35

Persoon

Vahetud ja vabad balletitähed

Moeseeria

Mugavuse kevadine kergus

lk 40-47

lk 54-56

Moeseeria

Teksapalavik

Kontserdielamus

Klassikalise muusika "huligaanid"

lk 64-65

Retsept

Minipannkoogid

marjade ja jäätisega

7

Kevad andis sel aastal endast ootamatult vara märku. Kas tundsid seda energiasähvakat, mis korraga keha ja vaimu haaras? Asjad, mis tundusid veel eelmisel päeval erakordselt tüütud, ei olnud enam korraga üldse nii hullud. Isegi muidu pisut tusane naaber naeratas veidi. Üks soe päikesekiir võib teinekord imesid korda saata. See ongi olemise kevadine kergus.

Soojade päikesekiirte tulekuga võivad meil, naistel, taas pähe tulla kibemagusad moemõtted ühe või teise asja sobivusest üldiste normide kohaselt. Millal me räägime etiketile tuginevast viisakusest ning millal laseme end kanda ühiskondlikel normidel sellest, mis justkui oleks viisakas, kuna oleme teatud vanuses, sotsiaalses staatuses vms. Selles numbris puudutame natukene moevabadust just selles valguses, et me ei tohiks naisena lasta isetekkinud normidel öelda, millise riietuse või soenguga peaksime end hästi tundma puhtalt aastaarvu tõttu sünnitunnistusel. Mood on vabadus, see on armastusavaldus iseendale ning see ei küsi vanust. Võta või alles hiljuti 102-aastasena meie seast lahkunud igati elujaatav moeikoon Iris Apfel, kes näitas selgelt, et vanus on kõigest number, kui asi puudutab moodi.

Ka meie moeseeriad on alati mõeldud kõigile ennast moega väljendada soovivatele inimestele. Siin ei ole õiget ega valet keha või vanust – kanda võib ja peakski just täpselt seda, milles keha ja meel ennast ise mugavalt tunnevad. Sel kevadel pildistasime imekaunis Knorringu Aadlimajas ühe mängulise moeseeria professionaalsete modellide asemel üles hoopis kahe Vanemuise teatri andeka balletitantsija, Gusi ja Caroline’i abiga. Selles, kui hästi nad modellitööga hakkama said (meie arvame, et väga hästi!), saad ajakirja sirvides juba ise veenduda.

Kergeid mõtteid kevadesse!

Hebe Paas

Tartu Kaubamaja turunduse projektijuht Moekuulutaja toimetaja

8
Olemise kevadine kergus

Toimetuse lemmikud

Kristi Saare

„Kuidas saavutada finantsvabadus“

Finantstarkus on üks olulisimaid tarkusi ning Kristi Saare selle üks edendajaid. Raamat on hea teejuht rahatarkusest huvitatule ka siis, kui eesmärk ei ole otseselt finantsvabaduse saavutamine. See on kirja pandud oluliste peatükkidena, mida võib lugeda eraldi ning mis sobivad ka neile, kes alles teevad esimesi samme rahatarkuse ja investeerimisvaldkonnas.

Kordumatu Tartu 2024

Kauaoodatud Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna aasta on lõpuks käes ning nüüd on aeg nautida. Ülimahukas programm on põnev ning midagi meelepärast leiab sellest iga tartlane ja Tartu külaline. Siit leiab erakordseid näitusi, kontserte, teatrietendusi, festivale jpm. Vali välja omale enim huvipakkuvad üritused ning tähista seda erakordset aastat Tartus!

Naistelt naistele loodud

põhjamaine Andiata

Sel kevadel on Kaubamaja Naistemaailm täienenud Soome moemärgi Andiataga. Andiata loomingus kohtuvad laitmatu rätsepatöö, detailitäpsus, põhjamaine minimalism ja Pariisi elegants, luues ajatud esemed igaks hooajaks. Tegemist on naiste juhitud ettevõttega, mille üks eesmärke on pakkuda naistele töökohti ning toetada juhtivatel kohtadel töötavaid naisi.

Kaanefoto Lilian Merila

Järeltöötlus Riika Hyvönen

Stiil Külli Piibar

Meik ja soeng Mammu

Modell Julia (AL Model Management)

Toimetaja Hebe Paas

Keeletoimetaja Killu Mei

Kujundus Tuuli Laumets, Dint Trükk Printall

Väljaandja TKM Kinnisvara Tartu

Toimetuse kontakt

tartu.kaubamaja@kaubamaja.ee

Ajakiri Moekuulutaja on autorikaitse objekt. Ajakirjas ilmunud materjalide kasutamine on lubatud vaid täieliku viitega allikale. Ajakiri ei vastuta reklaamtekstide sisu ega keelekasutuse eest.

9

Uudised

Sif Jakobs toob kevadesse värvi ja elegantsust

Selle kevade trendihoiatuseks on kirkad värvid, mis panevad kandja särama ning toovad ellu sumedat põnevust. Nii kohtuvad naiselike disainide poolest tuntud Taani ehtebrändi Sif Jakobsi uues kollektsioonis ajatu elegants tänapäevaste šampanjatoonidega. See on sinu nägu hedonism, mis paneb juveelid su kõrvas sillerdama, justkui kannaksid endas kuldset päikeseloojangu tundi. Hõrgud Sif Jakobsi hõbeehted leiad Tartu Kaubamaja Goldtime’ist.

Elujaatav CARRANO

Carrano kingad on saanud inspiratsiooni Brasiilia sambakarnevalidest ja elujaatavast suhtumisest. Kaubamärgile on iseloomulikud erksad toonid, naiselikkus, positiivsus ning hoiak, et kingad peavad panema end tundma enesekindla ja iseteadlikuna. Kaubamaja Kingamaailmast leiad sel hooajal värvispektrumi iga osa: leidub mudeleid nii erksate toonide kui ka minimalismi austajatele. Valikus on palju stiile, alustades klassikalistest loafer’itest kuni kõrgustesse ulatuvate kontsakingadeni välja.

Erivormide pärlimaania

Aastat 2024 võib pidada pärlimaania tipphetkeks, mil kõigi suurimate moemajade moelavadel figureeris just julge erivormiline PÄRL. Nii näitavad sel kevadel suunda moetaeva juhtfiguurid nagu Dior, Givenchy ja Versace, kes süvendavad eelmisel aastal alguse saanud pärlimaaniat veelgi ning näitavad, milleks pärlid võimelised on. Saa inspiratsiooni erivormilistest pärlitest, kombineeri neid julgelt nii lipsukeste kui ka lainevormidega ning oled valmis trendikalt seiklema kevadsuve laineharjal! Parim valik pärlitega kaunistatud ehteid ootab Goldtime’is.

MABUAK A JAS •UUS • MOEKAS • H U •VATIV
UTRAT
10

Hispaania

Cortefeli kauplusest leiab sellest kevadest lisaks nimibrändile veel kaks säravat märki. Pedro del Hierro ühendab endas moodsa naiseliku stiili, elegantsi ja kvaliteedi. Värske kevadkollektsioon on täidetud aegumatu, ent stiilse klassikaga: kvaliteetsed ja lihtsasti kombineeritavad rõivaesemed, mis sobivad nii argipäeva kui ka õhtustele pidustustele. Hoss Intropia on inspireeritud Vahemere loodusest ning selle romantilist ja boheemlaslikku stiili iseloomustavad käsitöötikandid, pärlikombinatsioonid ning unikaalsed mustrid. Märk on loodud tänapäevasele ja enesekindlale naisele, kes on oma olemuselt siiski romantik. Samuti neile, kes peavad lugu jätkusuutlikest materjalidest: kollektsioonidest leiab orgaanilist puuvilla ning taaskasutatud ja naturaalseid kiude.

Kevadsära Sokisahtlis

Kevad on toonud hulga värvivarjundeid Sokisahtlisse. Kohale on jõudnud uus mänguliste mustrite ja säravate värvidega sokikollektsioon, mis teeb iga päeva natukene ilusamaks. Julgete ja efektsete värvide toel on täiendust saanud ka pluss-suuruste sukkpükste kollektsioon. Valikust leiab erinevad lõiked ning suurused kuni 4XL – et iga naine tunneks end oma kehas hästi. Kevadist helgust loob ka „Tartu 2024“ erikollektsioon, mis on täis värve ja sõnumeid, mis peegeldavad ürituse energiat ja inspiratsiooni. Need meened on loodud rõõmu jagamiseks ja ürituse vaimu kandmiseks. Iga ese on kui väike tükk sellest erilisest sündmusest, mida saad endaga kaasas kanda läbi aasta.

Mänguline Springfield Kids

Springfield Kidsi kevadkollektsioon pakub aktiivsetele lastele nende tähtsate mängude jaoks mugava rõivavaliku. Kollektsioonis on kasutatud kvaliteetseid ja naturaalseid nahasõbralikke kangaid. Rõivad on vastupidavad ning laste jaoks ideaalsed kaaslased nende mängulistes seiklustes. Värvikirevad rõivaesemed on mugavad, omavahel hõlpsasti kombineeritavad ning neist õhkub lapselikku rõõmsameelsust ja mängulusti. Springfield Kidsi kollektsiooni leiad Springfieldi Tartu Kaubamaja kauplusest.

päikesesära Cortefielis
TULE E-MOODI!

The Man’i

meesteehted toovad kevadesse julgust

Meeste ehtemoes seavad suunda julged ehtevormid ning tänapäevased kihid. Kanna sõrmes silmapaistvat signatuursõrmust, kombineeri kaelal ja kätel enesekindlaid kette ning võid kindel olla, et oled tabanud 2024. aasta meeste ehtemoe põhitrendi. Nii toob meesteehete bränd The Man kevadesse magneetilist julgust ning defineerib tänapäevase mehe stiili. Tutvu The Man’i meesteehetega Tartu Kaubamaja Goldtime’i esinduskaupluses.

Verivärske HUGO BLUE pop-up

Iga Kaubamaja maailm pakub kevadel midagi uut ja värsket – Meestemaailmas on selleks Hugo Blue pop-up. Tegu on Hugo Bossi täiesti uue tooteliiniga, mis keskendub teksamaterjalile ja mugavatele vabaajariietele. Kollektsioonis on otse loomulikult ka palju koobaltsiniseid tooteid. Tule tutvu Hugo Blue valikuga Tartu Kaubamaja Meestemaailma üles seatud pop-up-poes.

UTRAT MABUAK A JAS •UUS • MOEKAS • H U •VATIV Uudised 13

Moevabadus. Igas vanuses. Igas kehas.

ADELE

Pintsak Cortefiel 109 €

Kudum Hugo / Kaubamaja 149,99 €

Seelik Ivo Nikkolo 59,95 €

Kingad Dr. Martens / Kaubamaja 199,99 €

Sukkpüksid Sokisahtel l6,90 €

Kõrvarõngad NVbyK / Eesti Juveel 69 €

HEDVIGA

Kleit Gestuz / Kaubamaja 199 €

Vest Hugo / Kaubamaja 279,99 €

Vöö Ivo Nikkolo 59,95 €

Saapad Pavement / Kaubamaja 259,99 €

Põlvikud Sokisahtel 6,90 €

Kõrvarõngad Kätrin Beljaev / Eesti Juveel 160 €

Kannanseda , m i l sel tsanne ennutitsäh n Kolumn

Tekst Hedviga Vei

Foto Joosep Noorväli

Avastasin eelmisel kevadel, et minu pähe on tekkinud mõtted, mis seal varem ei eksisteerinud. Äkitselt olin enda peegelpildiga pahuksis, täpsemalt öeldes moepahuksis. Kuskilt sügavalt seest tungis esile selline mõiste nagu eakohane ja endalegi üllatuseks hakkasin moodi vaatama läbi vanuse spektri. Senine mina, kes alati pea ees moemängu sukeldus, oli korraga kõhklev ja saamatu.

„Kas on ikka okei, et ma selliseid lühikesi pükse kannan?“ tuli üle mu huulte, kui oma teismelise tütrega eelmisel suvel linnas kõndisin. Adele segaduses nägu ja minu seletav pobin, et noh, ma olen ju ikkagi üle 40, pani mind mõistma, et olen sisenemas uude eluetappi. Mõni nädal hiljem läksime perega vennatütre lõpetamisele ja minu ema kandis väga elegantset varrukateta kleiti. Ilm oli päikeseline ja soe, nii et olin üllatunud, kui enne kooli juurde jõudmist hakkas ema äkki jakki selga tõmbama. Minu küsiva pilgu peale põhjendas ta: „Ma olen juba nii vana, et mul ei ole enam sünnis oma käsivarsi näidata.“ See lause jäi mind pikalt kummitama ja saamaks aru, kas tegemist on vaid minu pere eripäraga või mõjutab vanus ka teiste riietusstiili, uurisin teemat oma tutvusringkonnas lähemalt. Kus iganes seltskonnas ma selle jutuks võtsin, enamik naisi mõistsid. Ja mitte ainult neljakümnesed või vanemad –tundub, et moekriis võib tabada ka juba kolmekümneselt. Nooruse kultuse järgi oled siis juba veidi vana.

Kui moetrendid muutuvad igal hooajal, siis kas loomulik vananemine on midagi, mis pole kunagi moes? Sama tunne valdas sel kevadel

„Kui moetrendid muutuvad igal hooajal, siis kas loomulik vananemine on midagi, mis pole kunagi moes?”

Batsheva Hayd, New Yorgi moeloojat, kes tegi midagi nii revolutsioonilist, et isegi The New York Times pühendas sellele mitu lehekülge. Nimelt ei korraldanud ta oma New Yorgi moenädala show jaoks tavapärast casting’ut, vaid läks ise linna peale, et leida tänavatelt naisi, kel vanust üle neljakümne, ja kutsus neid oma uue kollektsiooni esimodellideks. Miks? „Ma olen ise 42 ja tundsin äkki ennast moetööstuses ebamugavalt. Vanemad modellid laval ei ole midagi enneolematut, aga seis on sama mis pluss-suuruses modellidega. Catwalk’il näed ühte, äärmiselt juhul kolme vanemat või suuremat modelli. Mina tahtsin muuta selle normaalsuseks ja muuta „nähtamatus“ vanuses naised taas nähtavaks.“ Nii olidki Batsheva 2024. aasta sügiskollektsiooni esitlusel kõik alla neljakümneaastased modellid keelatud.

Mida see üldse tähendab: riietu vastavalt oma vanusele? Mitte, et ma tahaks iga päev välja näha nagu minu teismeline tütar Adele, aga mõned tema esemed võiks minu kappi jõuda küll. Sama seis on ema garderoobiga, kellelt aeg-ajalt stiilseid vintage-kleite laenan. Kõik see teebki kokku ühe ägeda moemängu, kus olenemata vanusest saavad naised üksteist inspireerida. Kui üldse peaks riietumisel millelegi baseeruma, siis on see kehatüüp ja mugavus. Mõeldes tõeliste stiiliikoonide peale, siis esimene asi, mis nendest kiirgub, on enesekindlus. Keda huvitab sünnikuupäev passis? Kui sulle midagi meeldib ja seda kandes tunned ennast hästi, siis just seda sa peadki kandma. Lihtne! Mood on vabadus. Mood on looming. Mood on armastusavaldus iseendale ja seda ei tohiks kelleltki ära võtta või vastupidi, peale suruda.

15

Rohelise moe pealinn Tartu

Tekst Raul Oreškin

Fotod Lisette Laanoja, Andero Kalju

Tartu kannab käesoleval aastal uhket Euroopa kultuuripealinna tiitlit. Lisaks on Tartu tuntud ka kui ülikooli- ja tudengite linn. tARTu nimes sisaldub ingliskeelne sõna art ehk kunst ning tänu galeriide ja tänavakunsti rohkusele kutsutakse seda tihti ka tänavakunsti pealinnaks. Tartu on sTARTUp linn ning nüüd on lisandumas heade mõtete linnale veel üks tiitel: Tartust on saamas rohelise moe pealinn.

Tartu linn on koos kogukonnaga vaikselt, kuid järjekindlalt võtnud eesmärgiks jätkusuutlikumal suunal liikuda, olles jõudsalt investeerinud rohelisse infrastruktuuri. Hea näitena võib tuua rattaringluse, mis linlaste seas kiirelt omaks võeti. Linna toel tegutseb Paranduskelder ning juba seitsmendat aastat toimub samuti keskkonnahoidliku suuna võtnud Estonian Fashion Festival, kus kohalikud disainerid saavad oma jätkusuutlikke kollektsioone esitleda ning kogukond rohelise moega tutvuda.

Jätkusuutlikkus on prioriteet Praegu on jätkusuutlikkus igas valdkonnas üks prioriteete. Moetööstus on maailmas üks suurimaid ja keskkonda saastavamaid tööstusharusid: igal aastal toodetakse umbes 100 miljardit uut rõivast ja 85% sellest prügimäele. Lisaks on moetööstus ka suuruselt teine veetarbija. T-särgi tootmiseks kulub 2700 liitrit vett, mis võrdub keskmise inimese 900 päeva joogiveekogusega. Estonian Fashion Festival teab, et rõivaid on võimalik vastutustundlikult toota ja tarbida, ilma et kahjustuksid tulevaste põlvkondade vajadused. Moefestivalil on Key Külaots, kes muu hulgas on ka ise taaskasutusel

põhineva rõivadisainibrändi looja, võtnud südameasjaks juhtida Eesti moekultuuri, st nii tootmist kui ka tarbimist, aasta-aastalt aina jätkusuutlikumas suunas.

Keskkonnahoidlikud viisid on tegelikult Eesti moekunsti programmeeritud juba ammustest aegadest. Paljudel on meeles ajad, kui midagi polnud saada ja kitsastes oludes tuli loominguliselt läheneda ning kõik kangajäägid ja vanad rõivad käiku lasta. Naljatlemisi võiks isegi öelda, et Eesti disaineritel on suisa keeruline mitte jätkusuutlik olla, kuna meie kangapoodides ongi peamiselt saada vaid suurtootmiste

Eesti moekul t u u r i j
ne d a j a Moefestival 16
deesukkiltuusuktä

„Moetööstus on maailmas üks suurimaid ja keskkonda saastavamaid tööstusharusid: igal aastal toodetakse umbes 100 miljardit uut rõivast ja 85% sellest prügimäele.“

17

kangajääke ja praegust majanduslikku olukorda silmas pidades ei tooda disainerid lattu tooteid seisma, vaid toimitakse pigem tellimuspõhise mudeli alusel. Ka sotsiaalse jätkusuutlikkuse vaatest on Eesti disainerite jaoks tavaline kasutada kohalikku tööjõudu, maksta töö eest õiglast tasu ning pakkuda häid töötingimusi. Võrreldes rahvusvaheliste brändidega on need kaalukad konkurentsieelise argumendid.

Teine probleem, millega disainerid silmitsi seisavad, on viis, kuidas jätkusuutlikkusest rääkida, ilma et tekiks rohepesu etteheiteid. Tuleb lahti lasta suurtest kõlavatest roheloosungitest ning pigem rääkida ausalt ja läbipaistvalt, mis on need konkreetsed tegevused, mida disainer täna parema tuleviku nimel teeb. Moes ja tegelikult igas sektoris tuleb rohelistest tootmisviisidest rääkida mitte selleks, et võita klientide usaldust, vaid et laiemat teadlikkust tõsta.

Hariv moefestival

Estonian Fashion Festival, mis on võtnud oma missiooniks harida ja aidata disaineritel muutuda keskkonnahoidlikumaks, toimub tänavu 6.—9. juunil.

Disainerite jaoks võrdub festivalil osalemine kiirendi programmiga, kus väljavalitud

„Naljatlemisi võiks isegi öelda, et Eesti disaineritel on suisa keeruline mitte jätkusuutlik olla, kuna meie kangapoodides ongi peamiselt saada vaid suurtootmiste kangajääke.“

moeloojaid koolitatakse, turundatakse ja kõige lõpuks korraldatakse neile professionaalne moeetendus. Sel aastal valitakse festivalil välja kõige jätkusuutlikum Eesti disainer, kes lennutatakse Kopenhaageni moenädalale, mis on rohelise moe lipulaevaks Euroopas.

Seitsmendat aastat toimuv festival on muutnud noorusliku ja innovaatilise Tartu linna rohelise moe pealinnaks, kuhu igal aastal tuleb kokku rahvusvaheline jätkusuutliku moedisaini kogukond. Terve nädala vältel on külastajatel võimalik osa saada mitmekesisest programmist, mille tippsündmusteks on kolm erinäolist moeetendust: kunstisugemetega Mood-Performance-Tants, eri kehatüüpidele ja kantavale moele keskendunud Antoniuse moeetendus ning traditsioonilist käsitööd edendav OmaMood. Moeetendustel võib näha vaimsele tervisele tähelepanu pööravaid kollektsioone, niidijääkidest vormitud kangaid, vanadest auto turvapatjadest ülerõivaid ning taimetrükis loodud unisex-riideid.

Lisaks leiab festivali raames aset MoeKunstiKino programm, saab osaleda töötubades, kogeda riietevahetust, vaadata näituseid, osaleda seminaril ning soovi korral lavadel nähtud Eesti

moekunsti ka osta. Lisaks noortele moedisaineritele näeb festivalil Ülle Pohjanheimo ja Oksana Tanditi kollektsioone. Seminaril annab stiilinõu Ženja Fokin ning nimekaid külalisi on tulemas veel.

Tere tulemast rohelise moe pealinna!

19
Soojadjanaer u s u desi Inspireerijad GUS | Pintsak Sand / Kaubamaja 459,99 € Särk Sand / Kaubamaja 149,99 € CAROLINE | Jakk Hugo / Kaubamaja 349,99 € | Teksad Levi’s 109,95 €
„Ma tõesti usun, et oma hirmudega silmitsi seismata pole meil võimalik kasvada.“

Vahetud ja vabad balletitähed

Tekst Hebe Paas

Fotod Riina Varol, Rünno Lahesoo, Maris Savik

Stiil Külli Piibar

Meik ja soeng Piret Sootla

Vanemuise ballett tähistab sel kevadel 85. tegutsemisaastat. Selle aja jooksul on teater meie ette toonud palju andekaid ja silmapaistvaid tähti, nende seas Austraalia noormees Gus Upchurch ning prantslanna Caroline Maquignon, keda võib muu hulgas näha peaosades armastatud lavastuses nagu „Romeo ja Julia“ ning „Tuhkvalge“. Gus ja Caroline on mõlemad täpselt sellised, nagu üht vanemuislast ette kujutakski: intelligentsed, soojad, naerusuised ja kadestamisväärselt andekad. Tuleb välja, et andekus ei piirdu ainult tantsimisega – sel kevadel lõid mõlemad modellidena kaasa ka Tartu Kaubamaja moeseeria pildistamisel.

Alustame päris algusest. Kuidas tekkis huvi balleti vastu?

CAROLINE: Ma olin peaaegu nelja-aastane, kui läksin esimest korda oma vanemale vennale ja õele balletitundi vastu. Kui nad sealt välja tulid, siis sära, mis nende silmis oli – ma polnud kunagi varem midagi sellist näinud. Tahtsin teada, kust see tuleb ja mis pakub neile sellist rõõmu. Palusin võimalust balletitundi minna ning ma pole sellest päevast alates tantsimist lõpetanud. See paneb mu elama!

GUS: Minu balletiteekond algas viieaastasena ema kohalikus tantsukoolis Melbourne’is. Alustasin poiste džässiklubist, kuid kui ma

21

nägin, et mu sõber on ainus poiss tüdrukuid täis balletitunnis, siis tundus, et see võiks olla midagi minu jaoks (muigab) . Jäin päris kiiresti sõltuvusse selle keerukusest ja ilust. Olen nii spordifanaatik kui ka kunstihuviline ja kuna ballett pakub mõlemat, täitis see kõik mu ootused.

Olete mõlemad pärit märkimisväärselt suurematest riikidest, kui seda on Eesti. Kuidas jõudsite maailma mõistes küllaltki pisikesse Tartusse?

GUS: Ma treenisin Austraalias kuni 19. eluaastani ning läksin siis paariks aastaks USA-sse, kuniks hea sõber mainis, et Vanemuine otsib tantsijat. Saatsin oma info ning pärast mõned korrad edasi-tagasi käimist olin siin. Ma olin Vanemuise repertuaarist ja kultuurist nii palju head kuulnud ning see on paika pidanud.

CAROLINE: Elu on üllatav ja ootamatu, võiks selle kohta öelda. Viimasel tantsukooliaastal on palju prooviesinemisi. Tantsijaid on rohkem kui tööpakkumisi, seega otsustasin endale piiranguid mitte seada. Vaatasin riigiti iga kohta eraldi – nende lavastusi, lavastajaid, tantsijaid, koreograafe – ning otsustasin selle põhjal, kas saata avaldus. Nii läkitasingi oma avalduse Mare Tommingasele, kes mind prooviesinemisele kutsus. Kaks nädalat hiljem pakuti mulle lepingut. Olin sel hetkel koos sõbraga Pariisi tänaval ega suutnud oma emotsioone kontrollida. Tunnistan ausalt, ma karjusin nagu hull! Vaatamata sellele, et mul oli suur hirm kõik senine tuttavlik seljataha jätta, võtsin pakkumise vastu, pakkisin asjad ja kolisin Tartusse.

Aga koduigatsus? Kuidas sellega toime tulete?

CAROLINE: Olen siin küll väga õnnelik, kuid koduigatsus tuleb ikka vahel peale. Mõnikord on küsimus keeles, mõnikord tunnen puudust teatud inimestest, kohtadest või toidust (naerab). Pean tunnistama, et ei ole suutnud leida kusagilt nii head baguette’i või pain au chocolat’i, nagu Prantsusmaal on. Aga olen tänulik, et minu ümber on head sõbrad, kes aitavad mu koduigatsust leevendada ning Tartu minu koduks muuta.

Kümne aastaga olen õppinud, kuidas sellega toime tulla. Head suhted kolleegidega ning pere loomine kohapeal on aidanud. Koduigatsusest päris lahti ei saa aga kunagi. Seda peab lihtsalt aktsepteerima ning olema tänulik, et sul on midagi imelist igatseda.

Mis teile Tartu juures enim meeldib?

CAROLINE: Ma armastan Tartu loodust ja Emajõge keset linna! Ja kohvikuid ja baare –Werneri kohvik on üks mu lemmikuid. Mulle meeldib Tartu rahvusvaheline õhkkond, mille vahetustudengid loovad – kesklinnas pole

Caroline "Tuhkvalges"
„Mul on palju huvisid ning vahel tundub, et üks elu ei ole piisav, et kõike kogeda.“
Kleit Cortefiel 85,99 € | Püksid Hoss Intropia / Cortefiel 129 € | Kõrvarõngad Tiina Talumees / Goldtime 98 €
„Vahel on vaja minna isiklikesse kogemustesse, et ammutada minevikust teatud emotsioon, mis aitaks tõetruumalt väljenduda.“
€ |
/
Ülikond Hugo / Kaubamaja 449,99 Polosärk Boss Kaubamaja 109,99

võimalik jalutada, ilma et kuuleks vähemalt kahte-kolme eri keelt.

GUS: Tartu sai mulle kohe väga armsaks. Hoolimata väiksusest on sellel linnal mingi seletamatu võlu ning inimesed, kellega ma ümbritsetud olen, teevad Tartu armastamise samuti lihtsamaks. Ka oma kihlatuga tutvusin Vanemuises ning koos koera Pankoga armastame siin palju kohvikutes käia – meie lemmik on Crepp.

Kuidas te tavaliselt uueks rolliks valmistute?

CAROLINE: Uus roll on alati natuke hirmutav, kuna tähendab kõige nullist alustamist. Ma püüan endast kõik anda ning kui tegemist on tuntud looga, siis uurida balleti enda, loo ja tegelaste kohta. Märkmik on sel ajal mu parim sõber – mul on vaja asjad läbi kirjutada, et neid paremini mõista ning meelde jätta. Vahepeal asjade paberil nägemine annab teistsuguse vaate.

GUS: Oleneb rollist. Mõned nõuavad pinnapealsemat lähenemist, kuid mõni nüansirikkam tegelane tahab rohkem pühendumist, et proovida karakterit mõista. Vahel on vaja minna isiklikesse kogemustesse, et ammutada minevikust teatud emotsioon, mis aitaks

mida endaga koju võtta. Oleme välja kasvanud ajast, mil inimesed tahtsid näha, mitu fouette’i sa suudad teha. Inimesed tulevad teatrisse emotsioone saama, karakteriga samastuma. Nad tulevad, et tunda omaenese reaalsust lavalt tagasi peegeldumas uuel, alternatiivsel viisil. Seetõttu püüan igas oma mängitavas karakteris leida midagi inimlikku ja ausat, mida publikule edasi anda.

Kui näitlejal tekstiraamat maha kukub, tuleb sellele peale istuda – see tagab rolliõnne. Kas balletitantsijate seas on ka ebausku?

GUS: Oh, balletis on palju ebausku! Ma ise ei ole üleliia ebausklik inimene, aga mõned asjad on küll, millest kinni pean. Näiteks kui keegi astub proovisaalis varba peale, peab tagasi astuma, muidu toob see halba õnne järgmiseks etenduseks.

CAROLINE: Tean, et Eestis on kombeks enne etendust öelda „kivi kotti!“ või siis – ma ei tea, kas ma võin seda öelda (naerab) – anda kerge müks põlvega tagumikku, et etenduseks edu soovida.

Räägime teie rollidest Vanemuises. Milline neist on seni lemmik olnud?

25
Gus "Romeos ja Julias"

olulised ja erinevad. Minu esimene peaosa oli Maria Mare Tommingase „Pähklipurejas“ ning ma olen igavesti tänulik selle võimaluse ja usalduse eest. See oli raske töö, kuid pisikestele maagia pakkumine seda väärt. Me näitasime neile, et uskudes ja unistades on kõik võimalik.

Mul on olnud võimalus tantsida ka Aale rolli Jevgeni Gribi lavastuses „Tuhkvalge“. Väga eriline roll, väga sügava looga. Midagi, mida ma poleks osanud oma karjääris oodata. Aale teekond on andnud mulle võimaluse samm-sammult vabaneda nii tantsija kui ka naisena. Ma tõesti usun, et oma hirmudega silmitsi seismata pole meil võimalik kasvada. See on olnud intensiivne, kuid olen selle eest enam kui tänulik ning mäletan seda igavesti.

GUS: Kindlasti Romeo – olen üsna kindel, et see jääb ka minu kõige kallimaks rolliks. Selles lihtsalt on kõik, mida artist soovida võiks: füüsiline väljakutse ja nauditav liikumine.

Need emotsionaalsed Ameerika mäed, mida läbid teises vaatuses – nii rahuldust pakkuvad ja toored, et ma ei kujuta ette, et miski muu testiks mu võimeid nii nagu see. See pani mind proovile ja kasvatas mind, kui olin alles varastes kahekümnendates ning see paneb mind hoopis uutel viisidel proovile nüüd, kui lähenen kolmekümnele.

Kas on ka mõni unistuste roll, näiteks midagi klassikavaramust, mida kunagi tantsida tahaksite?

CAROLINE: Üks minu unistuse rollidest oleks Manon Lescaut’ roll Kenneth MacMillani „Manonis“. Ma tean, et see ei pruugi juhtuda, kuid ma ei lakka unistamast!

GUS: Mu unistuste roll oli Romeo ja see unistus on tänaseks täitunud. Veel tahaksin tantsida Dracula rolli – oleks põnev avastada ka mõnd kompleksset ja kurja tegelaskuju.

Gus ja Caroline etenduses "Vihm detsembris"

„Mul on kindlasti olnud mõned huvitavad soengud ning küsitavad riidesemed, aga ma ei tunne kergesti piinlikkust, vaid pigem naudin enda kulul nalja tegemist.“

Kui te ei oleks balletitantsijad, siis mis te arvate, kes te ametilt oleksite?

CAROLINE: Tantsijaks olemine on nii suur osa minu identiteedist, et sellele on raske vastata. Mul on palju huvisid ning vahel tundub, et üks elu ei ole piisav, et kõike kogeda. Ma tahaks natukene kõigest kõike, mis on vahel päris rõhuv (naerab)

GUS: See on raske küsimus, mida me tantsijatena endale sageli esitame. Me ju teatud mõttes piiname ennast pidevalt ning küsime endilt siis, miks me seda teeme ja kes või mis me siis oleksime, kui me seda ei teeks. Balletitantsija on amet, mis kujundab sind inimesena nii palju, seega on raske ette kujutada, milline sa oleksid ilma nende füüsiliste, emotsionaalsete ja intellektuaalsete nõudmiste ja raskusteta, mida sa ületama pead.

Mulle meeldib sport ja ma olen alati arvanud, et kui ma tantsija ei oleks, võiksin olla spordiajakirjanik. Aga see võib tähendada tükikese oma hinge müümist ja ma pole kindel, kuidas sellega hakkama saaksin. Psühholoogia on samuti minu jaoks huvitav ja kui ma lõpetaksin alles keskkooli, oleks tõenäoline, et valiksin selle tee. Kui need kaks ühendada, siis spordipsühholoogia võiks olla huvitav.

Räägime natuke moest ka. Erinevatel õhtutel eri rollides laval olles vist väga väljaspool seda oma välimusega eksperimenteerima ei kipu. Või siiski?

CAROLINE: Oi, see on täiesti vastupidi! Me

just armastame end ilusaks teha nii teatrimajas sees kui ka väljas. Mina isiklikult kasutan ära iga võimaluse seda teha, sest mulle tõesti meeldib end üles lüüa!

GUS: Ma ei ole suur moemaan, mis puudutab trendidega kaasas käimist või ekstravagantselt riietumist. Pigem lähtun sellest, mis on mugav. Pean lugu taaskasutusest, seega püüan häid asju leida just taaskasutuspoodidest.

Meenub ka mõni moefopaa minevikust, mis praegu peast kinni haarama paneb?

CAROLINE: Oh, jumal, neid on olnud küll ja ma ei taha neile isegi mõelda (naerab). Kunagi kandsin kleite pükste või retuusidega, mis loomulikult ei sobinud omavahel üldse kokku.

GUS: Mul on kindlasti olnud mõned huvitavad soengud ning küsitavad riidesemed, aga ma ei tunne kergesti piinlikkust, vaid pigem naudin enda kulul nalja tegemist, seega ühtki moefopaad, mida ma ka ise selleks peaksin, ei meenu.

Mis on need kindlad esemed, mis olenemata hooajast teie riidekapist alati leiab?

CAROLINE: Dr. Martensid ja mustad teksad.

GUS: Mugavad teksad ja hall T-särk on kindlad ajatud baasesemed. Mul on ka üks hall müts, mille üks sõber Ameerika-aegadel jõuludeks kinkis – kannan seda siiani päris tihti.

Aga mida sealt mitte kunagi ei leiaks?

Gus: Mitte midagi, millel on kassipilt peal. Ma ei solvaks oma koera niimoodi.

27

Mugavuse kevadine

Fotod Riina Varol

Stiil Külli Piibar

Meik ja soeng Piret Sootla

Modellid Gus ja Caroline

(Teater Vanemuine)

Assistent Anette Laius

Täname Knorringu Aadlimaja

kergus

GUS | Mantel Joop! / Kaubamaja 369,99 € | Särk Guess / Kaubamaja 79,99 € | Püksid Strellson / Kaubamaja 129,99 € | Sokid Sokisahtel 5,90 € | Kingad Ecco 150 €

CAROLINE | Mantel Hansmark 159,99 € | Kleit Boss / Kaubamaja 299,99 € | Päikeseprillid Tom Ford / Pro Optika 396 € | Kingad Jeffrey Campbell / Kaubamaja 119,99 € | Sokid Sokisahtel 5,90 €

CAROLINE | Kudum Hugo / Kaubamaja 179,99 € | Polosärk Springfield 32,99 € | Püksid Andiata / Kaubamaja 279 € | Kingad Carrano / Kaubamaja 149,99 € GUS | Jakk Tom Tailor / Kaubamaja 59,99 € | Polosärk Polo Ralph Lauren / Kaubamaja 119,99 € | Püksid Joop! / Kaubamaja 159,99 € | Jalatsid New Balance / Kaubamaja 129,99 €

Särk Levi's 79,95 € | Polosärk Springfield 32,99

Ülikonnapüksid (ülikond) Boss / Kaubamaja 599,99

Päikeseprillid Tom Ford / Pro Optika 415

|
/ Goldtime 305 €
Jakk Marella / Kaubamaja 299,99 € | Püksid Marella / Kaubamaja 169,99 € | Polosärk Polo Ralph Lauren / Kaubamaja 119,99 €
Kõrvarõngad Ti Sento
719 € |
179,99 € |
99,99 € GUS |
/
339,99 € |
Tom
/
39,99 € | Püksid Hugo / Kaubamaja 109,99 €
CAROLINE | Jakk Gestuz / Kaubamaja
Pluus Sand / Kaubamaja
Püksid Hugo / Kaubamaja
Jakk Pepe Jeans
Kaubamaja
Särk
Tailor
Kaubamaja
Pintsak Strellson / Kaubamaja 369,99 € | Särk Boss / Kaubamaja 79,99 € | Teksad Levi's 119,95 €
Pluus Pedro del Hierro / Cortefiel 119 € | Kleit Ivo Nikkolo 119,95 € | Püksid Ivo Nikkolo 119,95 € Kott Coccinelle / Kaubamaja 389,99 € | Kingad Jeffrey Campbell / Kaubamaja 119,99 €

Tänapäeva härrasmees

Tekst Hedviga Vei

Fotod Vida Press, tootjad

Lips Hugo / Kaubamaja 69,99 €

Triiksärk Tom Tailor 49,99 €

Tänapäeva härrasmees ei kanna pintsakut ainult pidulikel või ametlikel üritustel. Pintsak on sulandunud tema igapäeva garderoobi ja sobitub kõigega. Kanna seda dressipluusi või T-särgiga, lisades klassikalises toonis teksad või hoopis lühikesed püksid. Viimase lihvi annavad efektsed aksessuaarid.

Pintsak (vasakul) Oscar Jacobson / Kaubamaja 319,99 €

Lühikesed püksid Tommy Hilfiger 79,95 €

Nokkmüts Tommy Hilfiger 49,90 €

Dressipluus Boss Black / Kaubamaja 149,99 €

Dressipüksid Boss Black / Kaubamaja 129,99 €

Tennised Ecco 170 €

Päikeseprillid Carolina Herrera / Pro Optika 185,50 €

Pintsak (paremal) Strellson / Kaubamaja 269,99 €

Teksad Levi’s 119,95 €

Kingad Dr. Martens / Kaubamaja 199,99 €

36
Loewe
37
Valentino

Jagatud inspiratsioon: ANDIATA

Tekst ja fotod Andiata

Meie põhjanaabrite moemaja Andiata on perefirma, mida juhivad üheskoos Tarja Rantanen ja tema tütar Matilda Morelius. Ema ja tütre erinevad perspektiivid loovad hea tasakaalu kogu brändi disaini- ja ettevõtlusküsimuste jaoks. Perekonna armastus ja kirg on kaubamärgi ajatu disaini ja edu võti. Sellest kevadest on Andiata tooted saadaval ka Tartu Kaubamaja Naistemaailmas.

Naistelt naistele

Põhjamaine moemaja Andiata on pärit Helsingist. Brändi asutas 1986. aastal Tarja Rantanen, kes tegutseb endiselt märgi peadisainerina. Andiata on tuntud laitmatu rätsepatöö ja detailitäpsuse poolest, segades omavahel põhjamaise minimalismi ja Pariisi naiseliku elegantsi ning luues omavahel kokku sobiva kollektsiooni igaks hooajaks. Andiata disainistuudio asub Helsingis Vallila linnaosas, kus disainimeeskond töötab tihedas koostöös ettevõtte enda mustriloojate ja õmblejatega,

et toota kõrgeima kvaliteediga riideid. „On nii tore, et kogu meeskond on ühe katuse all ja saab emaga lähedalt koos töötada,“ ütleb brändi asutaja Tarja Rantaneni tütar Matilda Morelius. Matilda on õppinud Pariisis ja osaleb nüüd täiskohaga Andiata töös.

„Naiste juhitava ettevõttena on Andiata eesmärk pakkuda naistele töökohti ja toetada juhtivatel kohtadel töötavaid naisi. Tugevad naised inspireerivad meid iga päev ja me tahame disainida stiilseid, mitmekülgseid rõivaid, mis sobivad erinevate elustiilidega,“ selgitab Andiata peadisainer Tarja Rantanen. „Andiata on naistele mõelnud juba üle kolme põlvkonna ning meie kollektsioonid on äratanud ka palju rahvusvahelist huvi,“ lisas Rantanen.

Missioon: disain, mis kestab Andiata peamine eesmärk on toota kauakestvat ja keskkonnasõbralikku moodi. See on meie panus aeglase moe liikumisse, mis

38
Kaalunostu h o o l i .tlak natsO teetilavkes t Jätkusuutlik

on tänapäevases kiirele tarbimiskultuurile orienteeritud maailmas üha olulisem. Tarja Rantanen on kindlal seisukohal, et kõrge kvaliteet ja hästi istuvad rõivad on algusest peale olnud Andiata disaini peamised jooned: „Meie ideoloogia on alati olnud see, et kvaliteet on olulisem kui kvantiteet, mistõttu pöörame suurt tähelepanu detailidele ja kasutame ainult parimaid materjale, et luua ajatuid disaine, mis kestavad emalt tütrele.“

Andiata ootab kõigilt oma tootmisahela partneritelt kõrgete eetikastandardite järgimist. Ettevõtte uue põlvkonna esindaja Matilda Morelius on väga teadlik moetööstuse keskkonnamõjudest: „Teeme tootmises koostööd valitud tootjatega, sõltuvalt nende kogemusest ja materjalide valikust ning siis, kui see sobib

„Naiste juhitava ettevõttena on Andiata eesmärk pakkuda naistele töökohti ja toetada juhtivatel kohtadel töötavaid naisi.”

meie disaini ja standarditega. Otsime pidevalt veelgi säästlikumaid viise materjalide kasutamiseks ja teeme koostööd partneritega, kes on keskkonna suhtes vastutustundlikud. Valdav osa meie toodetest on toodetud Euroopas.“

Soome loodus, värske õhk, metsad ja vahelduvad aastaajad on alati olnud Andiata peadisaineri Tarja Rantaneni inspiratsiooniallikad. „Me peame loodust hoidma oma lastele, et ka nemad saaksid selle ilu näha.

Keskkonnasäästlikkus on pidev teekond ja kogu Andiata meeskond on üheskoos pühendunud sellele, et selles aasta-aastalt üha paremaks

Teksapalavik

Fotod Riina Varol

Stiil Külli Piibar

Meik ja soeng Piret Sootla

Modell Laurete (E.M.A Model Management)

Assistent Anette Laius Pluus Ivo Nikkolo 69,95

75,99 € Päikeseprillid Prada / Pro Optika 418 €
€ Seelik Levi's 79,95
Kingad Tamaris / Kaubamaja
Kleit Hugo / Kaubamaja 249,99 € Teksad Pepe Jeans / Kaubamaja 119,99 € Saapad Pavement / Kaubamaja 259,99 € Kott Vagabond / Kaubamaja 239,99 €
Pluus InWear / Kaubamaja 99,95 € Vest Joop! / Kaubamaja 189,99 € Seelik Springfield 44,99 € Kott Coccinelle / Kaubamaja 199,99 € Kaelakee ja ripats Thomas Sabo / Goldtime 98 €, 298 €
Jakk InWear / Kaubamaja 149,95 € Seelik Ivo Nikkolo 99,95 € Kõrvarõngad Ti Sento / Goldtime 407 €
Topp Gestuz / Kaubamaja 79 € Traksikleit G-Star Raw / Kaubamaja 159,99 € Kõrvarõngad Ti Sento / Goldtime 202 €
Mantel Hansmark 159,99 € Pluus Springfield 36,99 € Teksad s.Oliver / Kaubamaja 79,99 € Vöö Levi's 39,95 €
Pluus Weekend Max Mara / Kaubamaja 199,99 € Tunked Liu Jo / Kaubamaja 259,99 € Kott DKNY / Kaubamaja 279,99 € Kell Tissot / Goldtime 365 €
Pluus InWear / Kaubamaja 99,95 € Teksad Tommy Jeans / Kaubamaja 99,99 € Kingad Carrano / Kaubamaja 159,99 € Sõrmused Ti Sento / Goldtime 81 €, 111 €, 81 € Päikeseprillid Roberto Cavalli / Pro Optika 519 €

Mahedalt helesinine

Tekst Hedviga Vei

Fotod Vida Press, tootjad

Kevadine helgus saabub läbi maheda sinise, mis kombineerituna punase ja mustaga mõjub värskelt ning ajatult. Naiselikud siluetid, kust pole kadunud mugavus ning puhtad toonid, mida rikastavad erinevad struktuurid – luksuslik elegants sobib igasse päeva.

Vest Ivo Nikkolo 69,95 €

Püksid Weekend Max Mara / Kaubamaja 239,99 €

Must kott (vasakul) Ivo Nikkolo 159,95 €

Sinised kingad Högl / Kaubamaja 169,99 €

Jakk Tommy Hilfiger 249,90 €

Must kott (paremal) Coach / Kaubamaja 439,99 €

Teksad Levi’s 109,95 €

Punased kingad Jonak / Kaubamaja 149,99 €

Mantel Ivo Nikkolo 299,95 €

Kleit Gestuz / Kaubamaja 199 €

Kott Furla / Kaubamaja 399,99 €

Mustad kingad Guess / Denim Dream 130 €

48
Fendi 49

Päikesekaitse igapäevases ilurutiinis

Tekst Hedviga Vei

Fotod Adobe Stock, tootjad

Saabunud kevadpäike tähendab, et on taas aeg üle korrata oluline tõde: päike on meie hea ja halb sõber üheaegselt. Soojendav päikesekiir toob kaasa positiivseid emotsioone ja D-vitamiini tootmist, muutes jume kuldseks ning säravaks. Sellega liialdamine aga annab vastupidise efekti. Et säilitada terve ja kaunis nahk, on päikesekaitsevahendid kohustuslik osa igapäevases ilurutiinis. Millised tooted võiksid sel kevadsuvel kindlasti sinu iluarsenali kuuluda?

NÄGU

Igapäevase näohoolduse alustala on sobiv näokreem. Kui sinu kreem ei sisalda SPF-i, ei pea siiski sellest veel loobuma. Paljudel kaubamärkidel on olemas spetsiaalne emulsioon, mida kanda viimase kaitsekihina näokreemi peale. Proovi näiteks Clinique’i sulgkerget toonivat kreemi Superdefense City Block, mis ühtlustab nahka, ennetab vananemismärke, kaitseb keskkonnasaaste eest ning sisaldab SPF 50.

Terve jakauni n a ah sudalas Ilunipid 50

„Soojendav päikesekiir toob kaasa positiivseid emotsioone ja D-vitamiini tootmist, muutes jume kuldseks ning säravaks. Sellega liialdamine aga annab vastupidise efekti.”

Kevadsuvine iluvarustus

Clinique Superdefense City Block

SPF 50 päikesekaitsekreem näole

40 ml 36,99 € / Kaubamaja

Sensai Total Lip Treatmenti essents huultele 15 ml 121,99 € / Kaubamaja

Ka huuli ja suuümbrust tuleks päikese eest kaitsta. Koduseks kasutamiseks on väga mõnus toode Sensai essents Total Lip Treatment, mis niisutab ja hooldab huuli ning nende ümbrust, pinguldades nahka ning muutes huule piir jooni konkreetsemaks. Käekotti võiks aga pista Elizabeth Arden 8H tooniva huulepulga, mis sisaldab SPF 15 ning annab ka kerge tooni. Veelgi suuremat kaitset pakub Babe Invisible Lip Protection SPF 50 huulepulk, mis on läbipaistmatu ning sobib neile, kes soovivad tugevat kaitset ja naturaalset tulemust.

Käekotis võiks olla ka Avene Sun SPF 50 mitterasvase tekstuuriga vee- ja higikindel päikesekaitsepulk, mis on kompaktne ja sobib kasutamiseks kogu perele. See on asendamatu kaaslane sportimisel, mil teatud kohad nagu nina, kõrvad, laup, käed vajavad päeva jooksul korduvat päikesekaitse uuendamist.

Aga kust siis see kaunis päevitunud jume tuleb? Selle saab kiiresti ja nahasõbralikumalt näiteks Clarinsi pruunistustilkade Self-Tan Face Booster abil. Sega neid oma igapäevase näokreemiga, et kohe saavutada loomulik ja kaunis päevitunud jume just nii tugeva toonina, nagu ise soovid.

Elizabeth Arden 8 Hour Cream SPF 15 tooniv huulepulk 30,99 € / Kaubamaja

Babe Invisible Lip Protection SPF 50 huulepulk 4 g 7,29 € / Apotheka

Clarins Self-Tan Face Boosteri pruunistustilgad näole 15 ml 30,99 €

51

Fillerina Sun Beauty päikesekaitsepiim kehale SPF 30 150 ml

KEHA

Ka ülejäänud keha vajab korralikku kaitset päikese eest, eriti õlad, dekoltee, sääred ja põlved. On oluline märkida, et päikesekaitsekreem ei asenda suvel niisutavat kreemi –seda tuleb ikkagi esmalt kasutada ning seejärel päikesekaitset.

Fillerina Sun Beauty päikesekaitsepiim SPF 30 on pehme, vedel ja veekindel emulsioon. Toode on rikas 12 hüaluroonhappe, kollageeni ja elastiini poolest, sisaldades täiendavaid kortsude-, vananemis- ja dehüdratsioonivastaseid aktiivtoimeaineid. Bronzene® kompleks tagab melaniini pikaajalise tootmise ka pärast päikese käes viibimist, intensiivistades seeläbi päevitust.

Eucerin Hyaluron Filler+Elasticity kätekreem SPF 30

Oribe Invisible Defense

Universal Protection Spray universaalne kaitsesprei

175 ml 49,99 €

75 ml 20,88 € /

Balmain Sun Protection Spray päikesekaitsega juuksesprei 43,99 €

Pure Shores Artisan Brazilian Sun’i sügavniisutav juuksemask 100 ml

Kaitsvaks kätekreemiks on hea valik Eucerin Hyaluron-Filler SPF 30 kreem, mis vähendab juba tekkinud pigmendilaike ning ennetab nende taasteket, samas niisutab ja silub kortse.

52

JUUKSED

Liigne päike pleegitab juukseid, muutes neid kuivaks ja rabedaks. Õigete toodete abil saab neid aga kaitsta, samas sära kaotamata.

Selleks sobib hästi Oribe Invisible Defense Universal Protection Spray, mis on ülikerge tekstuuriga universaalne kaitsesprei. See kaitseb juukseid kuni 232 °C kuumtöötluse, UV-kiirguse ja saaste eest, samal ajal neid õrnalt niisutades. Sarnane toode on ka Balmaini Sun Protection Spray, mis kaitseb juukseid UVA-/UVB-kiirte, mere ja kloori kahjustavate mõjude eest, jättes need siidiselt pehmeks ja kaunilt läikivaks. Ka maskitamist ei tohiks kiiretes suvetoimetustes unustada.

Kodumaise kaubamärgi Pure Shores Artisani Brazilian Sun'i orgaanilist passioniviljaõli, moringaõli ja mangovõid sisaldav sügavniisutav mask aitab taastada juuste niiskustaseme samal ajal, kui E-vitamiin hoolitseb nende pehmuse eest.

Ära

unusta

kaitsta ka silmi!

Kvaliteetsed päikeseprillid pole mitte ainult stiilne lisand igapäevasele väljanägemisele, vaid ka oluline investeering silmade tervisesse. Et prillid teeniks sind aastaid, vajavad need samuti hoolt.

Hoiustamine – kasuta alati spetsiaalset prillikarpi või pehmet ümbrist, et päikeseprillid oleksid kaitstud kriimustuste ja purunemise eest. Prillikett aitab välimusele veelgi stiili lisada ja samas prille turvaliselt kaelas kanda.

Puhastamine – enne puhastuslapi kasutamist on oluline prillid veega puhtaks pesta. Kui oled päeva rannas veetnud, ei tohiks neid mingil juhul kohe lapiga puhastama hakata, et klaase kogemata mitte kriimustada. Pese prille lahjendatud seebi ja leige veega, liigsed veepiisad tupsuta kuivaks salvrätikuga ja alles siis haara lapi järele.

Kaitse kuumuse eest – ära jäta päikeseprille otsese päikesevalguse kätte pikaks ajaks, eriti suletud autode armatuurlauale või sisetaskusse. Kõrge temperatuur võib kahjustada raame ja läätsede pinnal olevaid spetsiaalseid kattekihte, mis vähendab prillide UV-kaitse tõhusust.

53

Klassikalise muusika „huligaanid“

Tekst Tuuli Metsoja Fotod Lauris Vīksne

Muusikaelamus

Läti muusika üks kõige erilisemaid esindajaid külastab hooaja lõpus Eestit ja esineb meie suurtes kontserdisaalides oma uue

kontserdiprogrammiga „Bach Against the Machine“. Selles kontserdikavas on DAGAMBA sulandanud klassikalise muusika isa, suurepärase helilooja Johann Sebastian Bachi ja maailma ühe mõjukama rokkbändi Rage Against the Machine kõlaväljad, et seeläbi luua kordumatut ja võimsat muusikat.

Teemad elust enesest

Bändi asutaja Valters Pūce sõnul tekkis neil „Bach Against the Machine“ kontserdikava idee pärast programmi #LudwigVanRammstein edukaid kontserte. „Maailmasündmuste kontekstis tundus olevat täpselt õige hetk selle idee realiseerimiseks. Teosed sisaldavad aktuaalseid teemasid – protesti maailmas ikka veel kahjuks nii laialt levinud üldise ebaõigluse vastu, muidugi sõja vastu, tehnoloogia pideva domineerimise lihtsuse, vaimsuse, puhtuse ja looduse ilu üle. Erinevate sajandite suurte loojate muusika nõuab nii kõlaliselt kui ka visuaalselt laia haaret ja just seepärast pühendusime nende möödunud aegade suurvaimude muusikale, et nende eriline ja ilus maailm saaks läbi meie puudutuse kuuldavaks ning nähtavaks publikule,“ räägib Valters.

Piire ületav muusika

DAGAMBA ühendab kauged ja väga erinevad muusikakultuurid, et moodustada midagi enneolematut, kordumatut ja võimsat. Nad justkui maanduksid tundmatule muusikalisele territooriumile, töötaksid selle põhjalikult läbi, hariksid selle maalapi üles vastavalt oma fantaasiale, muusikalisele kogemusele ja emotsioonidele ning annavad sellele värske ja erilise vaatenurga. DAGAMBA kontserdid on kui raputavad ja muljetavaldavad muusikalised nägemused. Kui nad esitavad Beethovenit, aga ka siis, kui nad rokivad Rammsteini radadel, on nende vaatenurk segu klassikalisest muusikast,

„Kombinatsioon klassikalisest ja rokkmuusikast, rabab jalust!“
n k tsesilakissal
umkkor u s i kast
Kombinatsioo
aj
55

mis on pikitud maailma-, rokk- ja popmuusikaga. Ansambli muusikasse suhtumine on alati kirglik ja aitab ületada nii žanri- kui ka ajastute ning teoste piire.

Dagamba sünnilugu

Ansambel

DAGAMBA sünnilugu ulatub aastasse 2011, kui kõrgelt hinnatud Läti klassikaline tšellist Valters Pūce otsustas asutada uue bändi. Ta kutsus sinna oma lapsepõlvesõbra, samuti tšellisti Antons Trocjuksi. Sellest sai DAGAMBA ja kui nad olid paar-kolm aastat kahekesi eri muusikastiile ja ka pille (sh elektritšellot) katsetanud, kohtusid nad aastal 2014 pianist Dainis Tenisega. Nende muusikaline keel ja mõtlemine sobis otsekohe ning 2016. aastal liitus grupiga trummar Artūrs Jermaks. Grupi uusim liige, kontrabassimängija Alise Broka liitus 2020. aastal.

„Virtuoossus, elujõud, energia, võimas heli ja muljetavaldav show ! “

Aastate jooksul on DAGAMBA esinenud 16 riigis, väljamüüdud kontsertidega tuurid on toimunud Austrias, Austraalias, Belgias, Kasahstanis, Leedus, Hollandis, Suurbritannias, Türgis jm ning loomulikult oma kodus Lätis. Ka Eestis on ansambel varem esinenud ja hullutanud meie suurte kontserdisaalide publikut.

DAGAMBA suurimaid rahvusvahelisi saavutusi oli ringreis USA-s, osalemine „Aid Ukraine today” Times Square’i (New York) kontserdil, Glastonbury festivalil (Suurbritannia), festivalidel Waves Vienna ja Waves Bratislava, aga ka kodune Positivuse festival.

Bach Against the Machine.

DAGAMBA

N, 2. mai 19.00 Pärnu kontserdimaja

R, 3. mai 19.00 Jõhvi kontserdimaja

L, 4. mai 19.00 Estonia kontserdisaal

P, 5. mai 19.00 Vanemuise kontserdimaja

Valters Pūce (tšello, helilooja)

Dainis Tenis (klaver, helilooja)

Antons Trocjuks (tšello)

Artūrs Jermaks (trummid)

Alise Broka (kontrabass)

56

Tarkust täis raamatud

Tekst Annika Pilt

Fotod Apollo

Apollo soovitab

Kevad on alati väga oodatud aastaaeg. Hoolimata pisut heitlikest ilmadest on päevavalgust iga päevaga aina rohkem ja rohkem. Uus ärkamine, uus hingamine, uus energia. Helge kevade saabudes tekib tihtipeale ka seletamatu soov mõnd uut oskust omandada, mõne tarkusetera võrra targemaks saada. Siin on mõned eri valdkondade tarkust sisaldavad raamatusoovitused pikematel päevadel nautimiseks.

Rahatarkus

Kristi Saare on investor, rahatarkuse entusiast, ettevõtja, MTÜ Naisinvestorite Klubi asutaja ning mentor, kelle julgustavate sõnade saatel on oma rahaasjad korda saanud ning esimesed sammud investeerimismaailmas astunud kümned tuhanded eestlased. Ta on tegelenud investeerimisega aastast 2012 ning 2021. aastal valis Äripäev ta aasta investoriks. Sel kevadel ilmus Kristi sulest uus raamat „Kuidas saavutada finantsvabadus“, mis sarnaselt tema esimese raamatuga „Kuidas alustada investeerimisega“ on taas lihtsas keeles kirja pandud. See julgustab ja motiveerib, kuid tuletab samal ajal meelde, et kahe jalaga tuleb maa peal seista.

Kehatarkus

Kui vaatamata korras rahaasjadele vaevab siiski pidev mure hakkamasaamise ja elukorralduse pärast, tasub kätte võtta David JP Phillipsi raamat „Kehakeemia: kuus elumuutvat ainet“. Raamatus keskendutakse kuuele ainele, mis tekitavad erinevaid emotsioone kehas. Miks me muretseme? Kuidas tunda end rahulikumana? Kuidas muuta oma kehakeemiat, et tunda õnnetunnet? Kas selleks peaks võtma tablette või suudab keha ise oma kehakeemiat muuta? Raamat lubab neile küsimustele vastused anda.

Lugemineteeb daeh
58

Vaimse tervise tarkus

Viimaste aastate jooksul on tõsiseks teemaks tõusnud laste ja noorte vaimne tervis ning raamat „Kuidas aidata lapsi ja noori vaimse tervise probleemide korral“ just sellele keskendubki. Kuidas lapsi ja noori aidata? Kuidas üldse märgata, kui lastel on vaimsed probleemid ning kuidas neid võimalikult vara avastada? Raamatu autorid dr Pier Bryden ja dr Peter Szatmari on tunnustatud ja kogenud lastepsühhiaatrid, kes jagavad oma kogemusi mitte ainult teaduslikust vaatenurgast, vaid ka läbi lapsevanema silmade.

Aiatarkus

Värskes õhus viibimine on kindlasti üks oluline asi, mis aitab hoida vaimset tervist ning saabunud kevad ja aiatoimetused pakuvad selleks taas võimalust. Raamat „Kaevamisvaba aed“ õpetab, kuidas saavutada viljakandev ja liigirohke aed, kuid samas vabaneda tüütust, raskest ja aeganõudvast kaevamisest. Teose autor Charles Dowding on kaevamisvaba meetodit taimekasvatuses edukalt rakendanud juba 38 aastat ning saavutanud sel alal maailmakuulsuse. Raamatust leiab 19 õppetükki, mis käsitlevad kaevamisvaba meetodi kõige tähtsamaid aspekte.

Suhtetarkus

Muidu eelkõige poliitikuna tuntud Sven Mikser on nüüd korraliku jälje jätnud ka Eesti kirjandusmaastikule. Tema romaan „Vareda“ võitis Eesti Kirjanike Liidu 2023. aasta romaanivõistlusel esikoha. See romaan kulgeb mööda rahulikku külavaheteed, kuid see rahu on vaid näiline. Lugu räägib 16-aastasest Johannesest, kes elab läbi leina oma surnud mentori pärast ning püüab mõista oma vanemate keerulisi suhteid. Tegemist on armastuslooga, milles noor inimene alles otsib oma kohta elus. Lugu on jutustatud väga peenetundeliselt, selles ei ole pealetükkivust, kuid see veab sind oma nähtamatu niidiga kaasa.

Tähe- ja numbritarkus

„Nutikas aabits“ on mõeldud mudilasele, kes teeb esimest tutvust tähtedega. Raamatu kõrval oleval paneelil saab tähenupule vajutades kuulata lõbusat salmikest, mille on kirjutanud Riina Lamp ja sisse lugenud Anti Kobin. Sõnavalik kajastab tänapäeva lapse maailma: igal leheküljel leidub mõni vahva ametimees või muinasjutuline tegelane, aga ka midagi loodusest, toidust või tehnikast. Viguriga värsid pakuvad seoste otsimise, sõnamängu ja lugemise harjutamise lusti. Samas sarjas on ilmunud ka heliraamat „Nutikad numbrid“, mis on mõeldud mudilasele, kes teeb esimest tutvust arvudega. Värvikad ja mitmekesised pildid, viguriga salmid ning põnevad seosed numbrite ja sõnade vahel aitavad lapsel arvude maailma avastada.

59
Fotod Helena Kukk, Rein Leib
60
Lilleoaas Taimedloovad m irääfsomtaasunõ Värske ja särav

Sel kevadel on Tartu Kaubamaja täienenud imelise lilleoaasiga – stiilse interjööriga Gardesti lillepood pakub hoolikalt valitud kvaliteetseid ja värskeid lõikelilli. Mida kauplusest täpsemalt leida võib ning mida sel kevadel üldse valida?

Gardesti kauplus hakkab Tartu Kaubamajja sisenejale kiirelt silma – interjööris on kasutatud tumedaid pindu, mille taustal tulevad lillede värvid kohe eriliselt kirkalt esile. Keset valgusküllast keskust mõjub pood rahustava õieoaasina ning sunnib korraks argirutus peatuma ja seda ilu nautima.

Inspiratsioon tuleb loodusest Igapäevaselt leiab Gardestist tõeliselt kauneid kimpe ja lilleseadeid, mis pakuvad rohkelt silmailu. Olgu tegu klassikalise tulbi, elegantse roosi või eksootilise orhideega – midagi leidub igale maitsele ja sündmusele. Laia valikuga lillepoest leiab ka dekoratiivseid ja lopsakaid toataimi ja efektseid sisustuselemente. „Meile meeldib väga looduslähedus ja see kajastub ka meie kimpudes, mis on oma olemuselt õhulised. See tähendab, et iga õie ilu tuleb kenasti esile,“ sõnab Gardesti florist ja poe juhataja Aire Osja.

Kuigi kimpude valik on igapäevaselt väga lai – nende seas ka poe populaarseim ja tõeliselt hea hinnaga päevakimp –, saab Gardesti floristidelt tellida eritellimusena täpselt enda maitsele vastavaid kimpe või seadeid. „Valmistame

„Meile meeldib väga looduslähedus ja see kajastub ka meie kimpudes, mis on oma olemuselt õhulised. See tähendab, et iga õie ilu tuleb kenasti esile.“

hea meelega ka pulmaseadeid või abistame leinaseadetega,“ tutvustab florist. „Kui tulemas on suurem üritus, võib samuti meie poole pöörduda, sest erinevate ürituste dekoreerimisel oleme meelsasti abiks.“

Trendid lillemaailmas

Gardesti floristi kinnitusel on lillemaailmas moes täpselt see, mis iseendale kõige rohkem meeldib. Siiski on märgata ka trende. Looduslähedased ja rustikaalsed kimbud on olnud populaarseks valikuks juba mitu aastat ning paistab, et see trend veel raugemas ei ole. Need on ka Gardesti kimpudes läbivad märksõnad.

∞ Kui toidumaailmas võime väita, et eestlane eelistab kodumaist, siis mingil määral kandub see edasi ka lõikelillemaailma. Gardesti üheks populaarseimaks valikuks on just Eestis kasvatatud tulbid. Kuigi hind võib Hollandi omast pisut kallim olla, eelistavad kliendid pigem just kodumaist.

∞ Ebatavalised ja haruldased lilled. Gardesti kliendid otsivad nii lõikelillena kui ka kimpude sees tihti selliseid valikuid, mida mujalt ei leia. Eksklusiivsus ja huvitav valik kõnetab alati.

Lisaks on näha, et aina enam pööratakse taimedele ja rohelisusele tähelepanu ka töökohtadel ja äripindadel. „Väga populaarne on luua töökohtadesse taimeoaase ja paigaldada suuri taimeseinu,“ räägib florist. „Gardesti lillepood pakub muuhulgas nii era- kui ka

61

äriklientidele „täisteenust“ – alates õigete taimede valimisest, istutusteenusest kuni taimede hooldusteenuseni välja.“

Kevadised valikud aeda

Kevad on aga käes ning kaunid õied kohe tõmbavad enda poole. Mida ja kuhu valida? „Kevade populaarseimad lõikelilled on ikka ja alati tulbid ning nartsissid. Mida aga paljud ei tea, on see, et neid on võimalik osta ka potis,“ kinnitab florist. „Nii saab õiteilu kauem nautida ning pärast ära õitsenud sibula hoopis maha istutada ning sealt kasvab hiljem juba uus lill.“

Aeda soovitabki naine kevadeks istutada erinevaid sibullilli – lisaks tulpidele ja nartsissidele on valikus näiteks hüatsindid, krookused, lumikellukesed ja stsillad. „Kui tahad varakevadel aiale elavat värvi juurde, siis on need lilled ideaalne valik,“ lisab Osja.

Püsikutest tasub istutamiseks kaaluda mitmeaastaseid taimi, nagu näiteks päevaliiliad. Liilia

„Kevade populaarseimad lõikelilled on ikka ja alati tulbid ning nartsissid.

Mida aga paljud ei tea, on see, et neid on võimalik osta ka potis.“

on oma majesteetliku õiega ka lõikelillena tuppa kaunis valik. Lisaks on liilial ka keskmisest tugevam iseloomulik lillelõhn, mis paljudele väga meeldib.

„Varasuvisel ajal – koolilõpetamiste paiku – on väga populaarsed ka pojengid,“ soovitab naine. „Seda nii lõikelillena, kimpudes kui ka aias põõsana. Pojengidel on äärmiselt kaunid ja lopsakad õied, mida leiab paljudes värvitoonides. Muide, Hiinas peetakse pojenge ka õnne ja rikkuse sümboliks, seega sobib õis väga hästi kingituseks.“

Gardesti 4 soovitust rohenäppudele

1

Kevadine söödavate õite kohvik

Loo oma aeda või rõdule väike söödavate õite kohvik. Mida paljud ei tea, on see, et mitmesugused lilled on täitsa söödavad, näiteks saialill, lavendel ja roosid. Miks mitte kasutada neid ära salatites, magustoitudes või jookides. Ja kui päris süüa ei taha, siis kasvõi kaunistuseks, et toidulauale värvi juurde tuua.

2 3 4

Aroomiteraapia nurga loomine

Aeda, terrassile või rõdule võid luua väikese aroomiteraapia nurgakese. Seda on lihtne teha taimedega, mis pakuvad meeldivaid lõhnu. Heaks valikuks on jälle roosid ja lavendel, aga ka erinevad maitsetaimed, nagu näiteks piparmünt ja basiilik. Säti juurde mugav tool või pink ning naudi mõnusaid lõhnu raamatut lugedes või niisama lõõgastudes.

Permakultuuri rajamine

Kõik, mis on jätkusuutlik ja looduslik, on alati hea mõte. Katseta oma aias nn permakultuuri põhimõtteid. See tähendab, et aias võiks kombineerida erinevaid taimi, et nad üksteist toetaks ning looks vastastikuseid kasulikke suhteid. Loo aeda kompostimise ala ja vihmavee kogumissüsteem – nii tagad, et kõik su aias on võimalikult loodussäästlik.

Vertikaalsed istutusalad või taimeseinad

Taimesein võib sisaldada õitsvaid lilli, rohelisi toataimi ja miks mitte ka ürte. See lähenemine sobib hästi näiteks väiksemasse korterisse, kuhu tahaks lisada taimeilu. Väga populaarseks on taimeseinad saanud ka kontorites.

63
Magusaks brunch’ihommikuks
Minipannkoogid marjade ja jäätisega

1 tund koos kerkimisega + küpsetamine ca 25 minutit

100 tk / neljale sööjale

Vajad:

3,5 dl piima

20 g värsket pärmi

1 sl suhkrut

1 muna

250 g nisujahu

¼ tl kardemoni

1 tl vanillisuhkrut

0,5 tl soola

võid praadimiseks

Serveerimiseks: Onu Eskimo vaarika-mustikajäätist mustikaid ja vaarikaid tuhksuhkrut

Pannkookide valmistamiseks kuumuta piim käesoojaks ja vala suhkruga vedelaks hõõrutud pärmile. Klopi sekka muna ja kardemon ning sõelu sekka soolaga segatud jahu. Sega ühtlaseks, kata kauss toidukilega ja lase umbes 45 minutit soojas kohas kerkida, kuni tainas on paksenenud ja õhumullidega. Kuumuta pann keskmise kuumuse juures, määri kergelt võiga ja tõsta teelusika abil pannile väikesed tainakuhjad. Kõige lihtsam on seda teha spetsiaalset minipannkookide panni kasutades, kuid ka harilik pann sobib. Lase minuti-paari jooksul kuldpuuniks küpseda, seejärel keera hambatiku abil koogid ümber ja küpseta ka teiselt poolt. Jätka, kuni tainas on otsa saanud. Lao pannkoogid vaagnale või taldrikutele, lisa jäätisepallid ja marjad ning puista üle tuhksuhkruga.

Retsept ja foto Britt Paju
Head
sketasunõ kedekteh
Hõrgud maitsed
maitsed m
s
65

Tartu Kaubamajast leiad

Rõivad, pesu

Cortefiel

Denim Dream

Hansmark

Ivo Nikkolo

kairi vilderson

Kaubamaja Naistemaailm

Kaubamaja Meestemaailm

LEVI

Levi’s

Sportland

Springfield

Tommy Hilfiger

Tom Tailor

Triumph women’secret

Jalatsid, aksessuaarid

ECCO

Kaubamaja Naiste Kingamaailm

LEVI

Sokisahtel

Sportland

Ilu, ehted, kellad, prillid

Eesti Juveel

Goldtime

Instrumentarium

Kaubamaja Ilumaailm

LEVI

Pro Optika

Raamatud, ajakirjad, kontoritarbed

Apollo

Charlot

Flying Tiger Copenhagen

Kaubamaja Toidumaailm

LEVI

Hobi- ja kodukaubad, kohvrid

Flying Tiger Copenhagen

Kaubamaja Kodumaailm

LEVI

Liann Lõngad

Universaal Universum

Toidukaubad

Juustukuningad

Kaubamaja Toidumaailm

Matsimoka

Taluturg

Tea & Coffee Centre

Kohvikud, restoranid

Gustav Cafe

Onu Eskimo jäätisekohvik

YumCha (välikioskis)

Sushi Meistrid

Tokumaru

Wok Stop (sissepääs Küüni

tänavalt)

MiniMelts

Lastekaubad

Kaubamaja Lastemaailm

LEVI

Nordbaby

XS Mänguasjad

Elektroonika, mobiilside, telefonid

Elisa

iDeal

Mobifix

Tele2

Telia

Yolo

Muud tooted ja teenused

Apotheka

Itella SmartPost

Gardest lillepood

Kika

KingaProf / Pesumaja REA

Kingituste pakkimine

Piletilevi

Plantarium by Jardin

Salon+

Valik on pidevas muutumises.

Alati midagi uut ja moodsat!

67

tartukaubamaja.ee

Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.