Page 1


CZASOPISMO JEST CZĘŚCIĄ PORTALU WSAUNIE.PL

www.wsaunie.pl KOBIECA STRONA SAUNOWANIA www.wsaunie.pl


Dziecko w saunie Cay dzieci powinny korzystać z sauny? .................. 1 Z dzieckiem w saunie ....................................5 Rodzinne saunowanie................................ ... 6

Wydarzenia Seanse saunowe dla dzieci w Destresso .......... 10 Wenecka noc Saunowa ................................... 17

Rekomendacje Saunarium Aqua Fitclub w Mysłowicach ......... 21

Porady Korzystanie z sauny podczas ciąży ................. 26

Zdrowie i uroda Jak saunowanie wpływa na nasz organizm ...... 30 Sauna na alergię ......................................... 35 Czy astma pozwala sanować? ....................... 37 Wpływ saunowania na układ krążenia ............ 41 Efekt przegrzania organizmu w saunie ........... 44

Jestem magistrem wychowania fizycznego i zdrowotnego, wieloletnim pedagogiem, instruktorką odnowy biologicznej, masażystką. Temat zdrowia, aktywnego wypoczynku i spędzania czasu wolnego zawsze był i jest mi bliski. Nie lubię stać w miejscu, dlatego nieustannie szukając nowych ścieżek i wyzwań, zdecydowałam się zostać saunamistrzynią. Jest to praca trudna i wymagająca ale przede wszystkim to zajęcie pełne pasji, dające niesłychaną energię i motywację do działania. Idąc krok dalej, postanowiłam założyć bloga, by zakrzewić w Was drogie Panie (i Panowie) ducha odkrywcy i zaprosić na wycieczkę po świecie saunowym. Artykuły, które tutaj prezentuję pochodzą z tej właśnie strony. Mam nadzieję, że pozwolicie się porwać i zostaniecie - a może już jesteście - saunowiczami, a żadna sauna ani związane z nią "rytuały" nie będą Wam obce. Życzę miłej lektury... Sylwia Kamińska–Konkol

KOBIECA STRONA SAUNOWANIA www.wsaunie.pl


Czy dzieci powinny korzystać z sauny Szymon Konkol

Czy dzieci powinny korzystać z sauny? W naszym kraju opinie co do tego, czy dzieci mogą i powinny korzystać z sauny są podzielone. Kwestia ta budzi też sporo kontrowersji, a przecież w innych krajach europejskich, regularne wizyty w saunie są traktowane jako element hartowania młodego organizmu.

Mieszkańcy Półwyspu Skandynawskiego często do sauny fińskiej chodzą całymi rodzinami. Można tam spotkać rodziców, którzy do sauny zabierają dzieci, które skończyły 6 miesięcy! Natomiast w Niemczech i Czechach z sauny korzystają dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Zwolennicy sauny przekonują, że dzieci korzystające z sauny mniej się przeziębiają, bo są lepiej zahartowane, bardziej odporne, rzadziej łapią też grypę i choroby górnych dróg oddechowych. Łaźnia parowa oddziaływuje również na układ nerwowy dzieci, które są

1


pogodniejsze, mniej pobudliwe i agresywne. Odpoczynek w saunie po intensywnej aktywności ruchowej przyspiesza zasypianie i dotlenia komórki mózgowe dziecka. W saunie dzieci nauczą się też zachowań higienicznych i oswoją z nagością. Naukowcy zwracają uwagę na uspokajające działanie sauny wśród dzieci z ADHD. Sauny infrared bywają też stosowane jako uzupełnienie terapii dzieci z autyzmem.

Lekarze zalecają, aby nie zabierać do sauny dzieci do trzeciego roku życia, kiedy ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. W wilgotnej i ciepłej saunie mogą rozwijać się bakterie lub grzyby, które u małych, nieodpornych dostatecznie dzieci, mogą wywołać infekcje skórne, np. grzybicę. Ponadto wysoka temperatura źle wpływa na układy krążenia i oddechowy dziecka.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na ten krok, to przed pierwszą wizytą w saunie warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który oceni, czy stan zdrowia dziecka pozwala na przebywanie w tak wysokiej temperaturze. Nasze pociechy powinny zostać umyte przed wejściem do sauny, nie mogą mieć też na sobie żadnych metalowych ozdób. Odradza się spożywanie jakiegokolwiek jedzenia. Dziecko powinno zjeść posiłek 2 godziny przed

2


wejściem do sauny. W saunie dzieci powinny siedzieć na swoim własnym ręczniku, na najniższej półce.

Bezpieczna dla dziecka (w wieku 3-12 lat) wizyta w saunie powinna trwać około 1,5 do 3 minut. Jest to czas jednego wejścia. Kolejne wejścia mogą już trwać nieco dłużej. Dzieci w tym wieku powinny chodzić do sauny parowej maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Dzieci powinny siadać na najniższych półkach w saunie. Optymalną temperaturą dla dzieci w tym wieku jest 50-60 stopni oraz wilgotność na poziomie 25%. Po wyjściu z sauny ciało dziecka należy obmyć wodą o temperaturze ok. 30 stopni.

Jeżeli dzieci same nie chcą iść z nami do sauny, nie zmuszajmy ich. Są jednak takie sauny, które dzieci lubią odwiedzać nie tylko ze względu na gorącą kąpiel na otwartym powietrzu. Niektóre z nich urozmaicają czas dzieciom zabawami wodnymi, polewaniami z węża czy prysznica oraz zimnego basenu. Trzeba jednak na nie uważać i obserwować, aby nie powstała hipotermia. Regularne używanie takiego typu saun jest dobrym sposobem nauczenia dzieci pływania.

Jak powinna przebiegać wizyta dziecka w saunie?

Bezpieczna dla dziecka wizyta w saunie powinna trwać około 1,5 do 3 minut (dzieci w wieku 3-12 lat) jest to czas jednego wejścia. Dzieci w tym wieku powinny chodzić do sauny maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Dzieci powinny siadać na najniższych półkach w saunie. Optymalną temperaturą dla dzieci w tym wieku jest 50-60 stopni oraz wilgotność na poziomie 25%. Warto pamiętać, że u dzieci nie stosuje się gwałtownego ochłodzenia organizmu po wyjściu z sauny. Ciało dziecka należy obmyć wodą o temperaturze ok. 30 stopni. W czasie pierwszej wizyty powinna odbyć się tylko jedna, krótka sesja w saunie. Kolejne wejścia mogą już trwać nieco dłużej. W czasie każdej kolejnej wizyty można wydłużyć pojedyncze wejście do czasu osiągnięcia 3 minut. W czasie pobytu w saunie należy bardzo uważnie obserwować dziecko, by w razie jakichkolwiek wątpliwości szybko zareagować.

Trzeba pamiętać, że dziecka pod żadnym pozorem nie można zmuszać do wizyty w saunie, by go do tego nie zniechęcić. Z sauny mogą korzystać zdrowe dzieci, najlepiej po konsultacji z lekarzem.

Obecnie trwają badania nad wpływem sauny na dzieci z ADHD. Temu tematowt spróbujemy się bliżej przyjzeć w kolejnym artukule poświęconym tematyce saunowania z dzieckiem.

3


4


Z dzieckiem w saunie Sylwia Kamińska Konkol

Jako mama pięcioletniego Dominika wielokrotnie się zastanawiałam czy mogę zabrać go ze sobą do sauny. Formalnie nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak czy jest to bezpieczne i czy przyniesie pożytek mojemu dziecku? Z pewnością te pytania nurtują również inne saunjące mamy...

Od jakiego wieku dziecko może bezpiecznie saunować?

Istnieje wiele teorii dotyczących tego, od jakiego wieku dziecko można zabierać do sauny. Mówi się, że już sześciomiesięczny maluch zniesie dobrze krótką wizytę w saunie. Inni specjaliści wypowiadają się, że dzieci mogą korzystać z sauny w wieku od trzech lat, czasem

5


granicę wiekową ustala się na 7 lat. Małe dzieci niezbyt sprawnie potrafią zarządzać procesem termoregulacji. Powinny być na tyle świadome i na tyle komunikatywne, by móc powiedzieć, że nie są już w stanie dłużej wytrzymać w gorącej temperaturze sauny.

Daj dziecku wybór

Pamiętaj, nie rób niczego na siłę. Pierwszy kontakt z sauną wcale nie musi być dla twojego dziecka przyjemnym doznaniem. Wręcz przeciwnie, zazwyczaj pierwszą reakcją jest chęć ucieczki z tego gorącego pomieszczenia. To naturalna reakcja. Warto wybrać się do sauny z "ulubioną ciocią", z którą łatwiej będzie ci opiekować się dzieckiem, połączyć pobyt w saunarium z kąpielą w basenie lub pobytem w grocie solnej. Warto również zabrać ze sobą ulubione zabawki dziecka.

6


Uważnie obserwuj reakcje dziecka

Jeżeli dziecko nie boi się wysokiej temperatury i polubi saunę zwróć szczególną uwagę na jego reakcje. Najważniejsze jest, by dostosowywać temperaturę oraz czas pobytu w saunie do indywidualnych cech dziecka. Małych dzieci nie powinno się narażać na temperaturę wyższą niż 70 stopni. Temperaturę tę można zwiększać wraz z rozwojem organizmu oraz przyzwyczajaniem malucha do gorąca. Temperaturę można obniżać poprzez dostęp do panelu sterującego lub przez zwyczajne otworzenie drzwi i cyrkulację powietrza ręcznikiem.

Dozuj czas saunowania

Seans w saunie nie powinien też być zbyt długi. Początkowo dziecko powinno przebywać w saunie najwyżej minutę. Później należy schłodzić dziecko np. delikatnym myciem lub prysznicem jeśli się nie boi. Należy posłużyć się wodą o temperaturze ok. 30 stopni. Nie wolno stosować gwałtownego schładzania organizmu z uwagi na ryzyko szoku termicznego. Obserwując reakcję pociechy, można czas przebywania w saunie przedłużać stopniowo do sześciu minut. Od dziesiątego roku życia, dzieci mogą korzystać już z sauny tak samo jak dorośli. Należy jednak zawsze bacznie obserwować reakcję dziecka i opuścić z nim saunę, jeśli narzeka na jakiekolwiek dolegliwości.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Trzeba zawsze zwrócić uwagę na kilka istotnych reguł związanych z bezpieczeństwem dziecka. Przed pierwszą wizytą w saunie warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który oceni, czy stan zdrowia dziecka pozwala na przebywanie w tak wysokiej temperaturze. Pociechy powinny zostać umyte przed wejściem do sauny, nie mogą mieć też na sobie żadnych metalowych ozdób. Odradza się spożywanie jakiegokolwiek jedzenia. Dziecko w saunie powinno też siedzieć na swoim własnym ręczniku, na najniższej półce.

Twoje dziecko to delikatna istota

Istnieje wiele kontrowersji związanych z zabieraniem dzieci na saunę. Zwraca się uwagę na trudny proces dostosowania się do wysokiej temperatury i wilgotności powietrza nawet przez osoby dorosłe i traktuje wizyty dzieci jako spore zagrożenie. Przy odpowiednim

7


dostosowaniu warunków panujących w saunie, można jednak uniknąć omdleń i zasłabnięć. Fińskie szkoły oferują nawet dzieciom seanse w saunie w ramach zajęć wychowania fizycznego. Co więcej, naukowcy zwracają uwagę na uspokajające działanie sauny wśród dzieci z ADHD. Sauny infrared bywają też stosowane jako uzupełnienie terapii dzieci z autyzmem.

Rodzinne saunowanie - opinia rodzica Porady,

Dla kilkulatka nagi rodzic nie jest widokiem wzbudzającym jakieś szczególne emocje. Jeśli nagość rozumieć jako przejaw akceptacji swojego ciała to nie robimy mu żadnej krzywdy. Małe dziecko nie zna poczucia wstydu i traktuje nagość jako coś kompletnie naturalnego. Wychowując dziecko w takiej atmosferze nie ma problem żeby wprowadzić go w świat saunowy z zasadami poprawnego saunowania. Jako rodzice chcemy dla dzieci dużo

8


zdrowia i w kwestii saunowej też tak powinno być. Z obserwacji mogę tylko powiedzieć, że to dorośli mają większy problem z akceptacją tego, że dziecko może zobaczyć ich nago.

Przy dużej roztropności rodziców sauna nie jest zagrożeniem dla dziecka, może być natomiast wartościowym składnikiem wychowania. Właściwa komunikacja między dzieckiem a rodzicem pozwala na pobyt w saunie już od najmłodszych lat, bo kto jak nie rodzic najlepiej zna swoją pociechę. My dorośli chodzimy do sauny po relaks, nabycie odporności, etc......dlaczego mamy zabronić tego naszym dzieciom? Dla nich sauna też ma dobroczynny wpływ, podnosi odporność, daje poczucie relaksu, dotlenia organizm, poprawia krążenie, przyspiesza zasypianie. W saunie dzieci uczą się zasad higieny i oswajają z nagością.

Jak zacząć naszą przygodę z sauną? Dziecko stopniowo przyzwyczajamy do wizyt w saunie, zaczynamy od tych z obniżoną temperaturą np. biosauna, sauna solna. Pierwsze wizyty powinny być krótkie i to dziecko powinno decydować kiedy chce wyjść, nawet gdyby to miało być po pierwszej minucie pobytu. Nigdy nie zmuszamy dziecka do przebywania w saunie, co niestety niekiedy można zaobserwować wśród klientów saunariów. Dla dziecka większym problemem jest bezczynne wysiedzenie w jednym miejscu niż zniesieni temperatury. Warto więc zainteresować czymś naszą pociechę. Ja ze swoją kilkuletnią córką rozwiązywałyśmy ten problem zabierając garść lodu do sauny, gdzie ona bawiła się nim rozpuszczając go na moim ciele. Czas mijał nam szybko na tego typu zabawie i nawet nie wiedziałyśmy kiedy przesypał się piasek w klepsydrze.

Jak nasze dziecko przyzwyczai się do takich wizyt możemy zabrać go na rytuał saunowy. Idealnie byłoby, gdyby to był taki dedykowany dla dzieci, gdzie obniżona jest temperatura a temat przewodni przeznaczony dla młodych uczestników. Jeśli nie mamy takiej możliwości wybieramy te ceremonie, gdzie przewidywana jest niezbyt wysoka temperatura. Tak jak w przypadku dorosłych dbamy o to, żeby nasza pociecha po seansie odpowiednio się schłodziła , nawodniła i odpoczęła.

Rodzinne saunowanie raczej nie ma szans stać się popularną formą wypoczynku w naszym kraju, gdyż ogrom ośrodków ma oboszczenia co do wieku. Tym bardziej cieszy,że bywają takie, gdzie nasze maleństwa mogą nam towarzyszyć. Są też takie, gdzie organizowane są ceremonie dedykowane dzieciom - wielkie dzięki im za to !!! Mam nadzieję, że wszystko pójdzie w dobrym kierunku i za kilka lat będzie jeszcze więcej takich obiektów. Saunująca Mama

9


Seanse dla dzieci w saunarium Destresso w Łodzi Wydarzenia,

Czy można w saunie uszczęśliwić CAŁĄ rodzinę? Okazuje się, że tak. Trzeba tylko znaleźć saunarium przyjazne dzieciom, otwarte na nowe pomysły i stworzyć odpowiedni program. Takim saunarium okazało się Destresso w Łodzi, w którym 18 marca br. odbyła się pierwsza, unikalna impreza skierowana do dzieci - Dzieciaki-Sauniaki.

Dzieciaki – Sarniaki

Wielkie podziękowania należą się właścicielom saunarium Magdalenie i Adamowi Bajer vel Bojer (czyli Czarodziejce i Dobremu Duchowi Destresso), Magdalenie Łazickiej i Maciejowi Paramonow (czyli Wróżce i Królowi Maciejowi) oraz Grzegorzowi Szymańskiemu za stworzenie tego pomysłu, doprowadzenie do realizacji i świetną, de facto, realizację.

10


Jeżeli mierzyć sukces ilością uśmiechów i szczęścia malującego się na twarzach, zarówno dzieci, jak i ich rodziców, to śmiało można powiedzieć, że impreza odniosła sukces stuprocentowy.

Przede wszystkim został stworzony bogaty program mogący zadowolić wszystkich, zarówno młodych gości, jak też i tych trochę starszych. Odbyły się więc:

wykład na temat poprawnego saunowania oraz lekcja machania ręcznikiem, przygotowane przez saunamistrza Grzegorza i jego córkę Lilę

dwa seanse specjalne dla dzieci w saunie fińskiej o obniżonej temperaturze, jeden filmowy z projektorem, a drugi cyrkowy, przeprowadzone przez saunamistrzów Magdę i Macieja z Warszawy

dwa gorące naparzania dla rodziców przeprowadzone przez saunamistrza Grzegorza.

Pomiędzy seansami i lekcjami było rysowanie, ozdabianie kubeczków do wody, czytanie bajek, nacieranie się glinkami, bieganie po śniegu i… zwariowane zabawy w jacuzzi. Dzieci kochają wodę, a saunarium Destresso dysponuje dużym jacuzzi, które oddało w posiadanie dzieciom. Wróżka Magda zamieniła się w syrenkę wymyślając dla dzieci różne zabawy, a ulubioną okazało się skakanie do wody na przysłowiową bombę.

Świetnym pomysłem było również wręczenie dzieciom imiennych dyplomów za udział w imprezie oraz w szkoleniu na Saunamistrza-Juniora. Impreza była tak udana, że już jest przygotowywana kolejna edycja, która odbędzie się 22 kwietnia w niedzielę, jak poprzednio w godzinach 11.30-15.30, na którą organizatorzy serdecznie zapraszają.

Maimeri

Ja tam z dzieckiem byłem i świetnie się bawiłem - relacja uczestnika

Od jakiegoś czasu szukaliśmy możliwości saunowania wspólnie z dziećmi. Niestety, w większości ośrodków w Polsce obecność dzieci nie jest dopuszczalna. Nieliczne wyjątki znajdują się albo z dala od nas, albo zniechęcają ze względu na, nazwijmy to, lokalne

11


uwarunkowania. Destresso jest obiektem nie tylko przyjaznym dzieciom na co dzień, ale też chyba

jako

pierwsze

zorganizowało

imprezę pokroju Dzieciaków Sauniaków.

Co

szczególnego wyróżniało to wydarzenie?

Po pierwsze pomysł – zróbmy imprezę dla rodzin z dziećmi, w trakcie której nie tylko pozwolimy wejść maluchom na obiekt, ale też stworzymy atrakcyjny, specjalnie dobrany do ich potrzeb program. Program ograniczony nie tylko do prawa wstępu do saunarium, ale zawierający również dedykowane dzieciom seanse saunowe i wydarzenia towarzyszące, realizowane pomiędzy naparzaniami. Jakie atrakcje były przewidziane dla dzieci? Już od rozpoczęcia wydarzenia towarzyszyły nam baśniowe postacie. Była czarodziejka, była i wróżka, był Król Maciej, był elf i był aniołek. Dla dzieci udostępniony został kącik rysunkowy z kredkami i kolorowankami o tematyce saunowej, w którym dzieci mogły zrelaksować się pomiędzy kolejnymi atrakcjami. W przerwach, wróżka Magda, czytała dzieciom bajki w. chatce ziołowej (swoją drogą okazało się, że wystarczył impuls, żeby starsze maluchy przejęły książkę od wróżki i samodzielnie kontynuowały czytanie dla wszystkich), a dzieci zajadały w tym czasie schłodzone owoce. Odśpiewano też sto lat jednemu z małych

12


uczestników, obchodzącemu w tym dniu urodziny. Przez całą imprezę dostępne były, cieszące się powodzeniem u dzieci - owoce, paluszki i inne przekąski

Po drugie świetna realizacja. Poza wszystkimi atrakcjami opisanymi powyżej, zadbano też o edukację. Dziecięce saunowanie rozpoczęło się w kwiatowej biosaunie. Grzegorz, łódzki saunamistrz który towarzyszył nam przez całą imprezę, wprowadził dzieci w tajniki poprawnego korzystania z tego rodzaju atrakcji. Opowiedział, jak należy korzystać z saun i jak należy się w nich zachowywać. Widać było, że już to zapoznawcze spotkanie zrobiło wrażenie na dzieciach – niektóre z przejęciem słuchały, inne zadawały dziesiątki pytań. Nauka nie poszła w las, bo na późniejszych seansach dzieciaki zachowywały się wzorcowo. Nie jeden dorosły mógłby się od nich uczyć poprawnego i kulturalnego korzystania z saun. Pochwały należą się gospodarzom też za dbałość o szczegóły. Na przykład w saunie fińskiej zostały na podłodze pod dolnymi ławami rozłożone zwinięte ręczniki, żeby gorąca podłoga nie parzyła maluchów w stopy.

Po trzecie seansy przygotowane i poprowadzone specjalnie z myślą o dzieciakach. Tutaj prym wiedli Magda i Maciej z Warszawy. Dwa seanse w saunie fińskiej, z obniżoną,

13


dostosowaną do potrzeb dzieci temperaturą. Pierwszemu seansowi towarzyszyła projekcja muzycznych fragmentów filmu. Kino w saunie – zrobiło to wrażanie na dzieciakach. Maciej z Magdą dbali, żeby najmłodszym uczestnikom było ciepło, ale żeby też się nie przegrzali. Sauna była przewietrzana w czasie seansu, żeby wpuścić trochę chłodniejszego, świeżego powietrza i dopasować warunki idealnie do potrzeb dzieci. Drugi seans to wciągające show cyrkowe, w którym dzieci mogły przybić piątkę z klaunem i pośmiać się z jego przygód. Wbrew pozorom, stworzenie seansu, który zainteresuje dzieci a jednocześnie zadbanie o ich komfort cieplny, jest trudniejsze niż analogiczna realizacja dla dorosłych. Magdzie i Maćkowi udało się to bezbłędnie. Na koniec były też atrakcje w saunie parowej – seans z nacieraniem glinką w lazurowej łaźni błotnej.

Pomiędzy seansami dzieciaki spędzały czas chlapiąc się w jacuzzi, biegając przez prysznic wrażeń; był też spacer boso po śniegu i rzucanie się śnieżkami. Wróżka Magda okazała się nieźle czarować i pojawiała się co raz to pod inną postacią. Na sensie saunowym była klaunem, była też tygrysem, w saunie parowej – diabełkiem, a w jacuzzi – chyba syrenką (choć osobiście, znad wody, ogona nie widziałem), organizującą atrakcje dzieciakom. Naszemu milusińskiemu najbardziej, z dodatkowych atrakcji, przypadło do gustu machanie ręcznikiem. Po szkoleniu młodych adeptów sztuki saunamistrzowskiej, na którym Grzegorz nauczył dzieciaki kilku podstawowych sztuczek z ręcznikiem, stał się on nieodłącznym atrybutem naszego dziecka na pozostałą część imprezy. A największą atrakcją stało się strącanie podmuchem wiatru plastikowego kubeczka ze stolika. Przednia zabawa! Na koniec imprezy wszystkie dzieci otrzymały imienne dyplomy, potwierdzające uczestnictwo w wydarzeniu i szkoleniu na „Juniora saunamistrza”.

Myliłby się jednak ten, kto myśli, że zadbano jedynie o komfort i wypoczynek dzieci, rodziców sprowadzając wyłącznie do roli ich opiekunów na evencie. Co to to nie! Duży ukłon w stronę organizatorów za zadbanie też o potrzeby „dorosłych dzieci”. Pomiędzy seansami dla najmłodszych uczestników, sauna fińska nagrzewana była do wysokiej temperatury. Dwa, pełnoprawne seanse dla dorosłych, przeprowadził Grzegorz. W tym czasie pociechy były pod opieką organizatorów, a rodzicie mogli wspólnie zażywać relaksu w podmuchach gorącego powietrza. Wyśmienity pomysł! No i wypada pochwalić saunę i piec, że poradziły sobie z takimi zmianami – gorąco i „chłodno” w niedługim czasie. Saunujące towarzystwo tak zostało wygrzane, że wiele osób skorzystało po seansie nie tylko z uroków pokrytego śniegiem ogródka saunowego, ale też zdecydowało się na schłodzenie w zewnętrznej balii. Woda w niej była przykryta warstwą lodu, który trzeba było rozbić ciężkim narzędziem, żeby móc zażyć kąpieli w wybitym przeręblu. To taka wisienka na torcie saunowych atrakcji.

14


15


Destresso – brawo, brawo, brawo! Dla całej ekipy – Magdy i Adama, właścicieli Destresso, za otwarte umysły, wielkie serca i chęć realizacji nietypowego wydarzenia, dla Magdy i Maćka z Warszawy – za zaangażowanie, pomysł, seanse dla dzieci, wulkan energii i roztoczenie opieki nad dziećmi, dla Grzegorza – za lekcję machania ręcznikiem dla naszych milusińskich i za świetne seanse dla dorosłych, i wreszcie dla pozostałej części ekipy saunarium, za zaangażowanie i dbałość o zadowolenie gości. I na koniec, choć nie mniej ważne, podziękowania dla wszystkich uczestników – za świetną atmosferę, otwartość i kulturę.

Destresso - gratulujmy, dziękujemy i czekamy na kolejne edycje.

Gizmo

16


Wenecka Noc Saunowa - relacja Wydarzenia,

Wenecka Noc Saunowa to niezwykle gorące, barwne i atrakcyjne wydarzenie, które odbyło się 14 lutego 2018 w Saunarium Fundacji PGE Energia Ciepła w Rybniku. Inspiracją dla rytuałów saunowych, były klimaty Weneckiego Karnawału. Na jeden wieczór przenieśliśmy się nad Canal Grande, gdzie z Mostu Zakochanych podziwialiśmy barwne korowody rozbawionych postaci, o zasłoniętych maskami twarzach...

Odczucie było tym bardziej sugestywne, gdyż saunamistrzowie zadbali o odpowiednią, tematyczną choreografię swych rytuałów, a pomieszczenia saunarium upiększały oryginalne, weneckie dekoracje. Jak przystało na Wenecki Karnawał, większość gości założyło finezyjne lub zabawne maski, co nadało imprezie nieco tajemniczy i wyrafinowany nastrój.

17


Tego wieczoru mistrzami ceremonii byli: Mirela Kazuś-Barańska, Sylwia Kamińska-Konkol, Magdalena, Paweł Brzoza oraz Kamil Luks. Mieliśmy możliwość uczestnictwa w pięciu fascynujących, perfekcyjnie przeprowadzonych rytuałach, z których każdy obrazował inny aspekt gorącej, weneckiej nocy. Dzięki wspólnemu tematowi wiodącemu seansów, miało się odczucie uczestnictwa w sztuce teatralnej, której poszczególne akty rozgrywały się na scenie sauny.

Nasza wenecka "przygoda" rozpoczyna się w jednym z topowych klubów, gdzie w rytmach rock and rolla rozgrzewa nas Magdalena... "Sweet dreams", to seans otwierający imprezę. Wprowadza nas stopniowo w nastrój karnawału. Najpierw łagodnie, by z każdym kolejnym polaniem kamieni, podnosić temperaturę w saunie i atmosferę. Po tym seansie nie mamy już wątpliwości, że będzie gorąco, namiętnie i intrygująco, jak przystało na wenecką noc...

Mirela Kazuś-Barańska, w stylowym przebraniu, zabrała nas na spacer po nocnej Wenecji. Odwiedziliśmy znane i mniej znane miejsca tego tajemniczego miasta, by ostatecznie znaleźć się na Placu Świętego Marka, zmienionego na tę noc w ogromną salę balową.

18


Seans "Wenecki Karnawał" stopniował atmosferę w miarę przedstawianej opowieści, by w kulminacyjnym momencie rozgrzać saunę i emocje niemal do czerwoności.

Seans Pawła Brzozy "W

pałacu Dożów" to historia beztroskiego turysty, który

niespodziewanie, wprost z plaży Włoskiej Riwiery, przeniesiony został przez tajemniczą moc, wprost w sam środek balu w pałacu weneckiego dostojnika. Seans gorący o humorystycznej tematyce, doskonale wykonany technicznie do rytmu znanych hitów italo disco.

"La Fenice" to seans Kamila Luksa, który wcielił się w postać weneckiego gondoliera, towarzyszącego w tą noc zakochanym parom, które wciąż spragnione romantycznych doznań, postanawiają odwiedzić wenecki teatr La Fenice... Seans bardzo ciekawy technicznie. Kamil doskonale opanował sztukę rozprowadzania ciepła posługując się klasycznymi technikami.

19


Sylwia Kamińska-Konkol, zabrała nas na wenecką sztukę operową w swym seansie pod tytułem "Fantasma Nell'Opera". Dźwięki operowych arii w zaskakujących, gotyckich aranżacjach, były tłem dla mistrzowskiego seansu, który był doskonałym epilogiem dla weneckiej opowieści i zakończeniem tego niezapomnianego, saunowego wydarzenia.

Jak przystało na prawdziwy, wenecki bal, nie zabrakło wykwintnych poczęstunków, o które zadbali Barbara Śmieja i Krzysztof Wysłucha. Finezyjne ciastka, przygotowane specjalnie na tą okazję i serwowane podczas przerw w seansach, zachwyciły nas swą formą i wyszukanym smakiem

20


Saunarium Aqua Fitclub w Mysłowicach Sylwia Kamińska – Konkol

Aqua Fit Club w Mysłowicach to ośrodek, pod wieloma względami wart szczególnego polecenia. Dzięki bogatej ofercie usług, miejsce to jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców metropolii jak i całego śląska. W obrębie obiektu znajduje się siłownia, gabinety fizjoterapii, kosmetyczne i masażu, łażnia błotna, tężnia solankowa, grota solna. komora kriogeniczna, sauna fińska, sauna ziołowa i sauna infrared, łaźnia parowa oraz basen relaksacyjny

Mieliśmy okazję odwiedzić saunarium dzięki zaproszeniu Zbigniewa Jończyka. Wzięliśmy tu udział w cyklicznie organizowanym wieczorze saunowym.

21


Łaźnia błotna

Przez pierwsze 15 min w łaźni nie jest wytwarzana para – przed zabiegiem łaźnia zostaje nagrzana do temperatury ok. 35-50oC, zaś suche, ciepłe powietrze sprawia, że nałożona wcześniej maseczka zasycha, działając ściągająco, co z kolei powoduje złuszczenie obumarłych warstw naskórka oraz pozwala na głębokie oczyszczenie porów. Rytuał w Łaźni Błotnej Rasul jest doskonałym wstępem do dalszych zabiegów kosmetycznych, masażu. Polecane są zabiegi nawilżające, regenerujące. Tak oczyszczona i przygotowana skóra doskonale wchłania substancje odżywcze, nawilżające i regenerujące.

Basen

W basenie poza jacuzzi, kaskadą oraz leżankami, znajdują się również 3 stanowiska do masażu pleców oraz stóp, a także sztuczny prąd. Masaże te pozwalają rozluźnić mięśnie i odpocząć po wysiłku. Kąpiel w basenie solankowym poprawia krążenie, oczyszcza skórę, likwiduje obrzęki oraz redukuje cellulit. Ponadto zwiększa odporność na infekcje

22


Grota solna

W grocie solnej panuje temperatura 22°C, zainstalow ana jest tutaj tężnia solankowa Możemy tutaj poddać się działaniu morskiego mikroklimatu zawierającego duże ilości jodu, potasu, magnezu oraz innych pierwiastków śladowych. Dzięki wygodnemu wyposażeniu, miejsce to skłania do relaksu i z powodzeniem zastąpić może wypoczywalnie.

Grota lodowa

Temperatura, jaka panuje w tym miejscu to -2°C. Pob yt w grocie lodowej działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, zwiększa odporność organizmu, poprawia krążenie krwi oraz przyspiesza przemianę materii pomaga w procesie odchudzania. Jest to również doskonała forma schładzania organizmu po seansie saunowym.

23


Sauna fińska

W saunie fińskiej temperatura moze osiągać wysokość 100-110°C a wilgotno ść Względna kształtuje się na poziomomierz-15%. Para wytwarzana poprzez oblewanie gorących kamieni wodą, korzystnie jonizuje powietrze, co zgodnie z fińską tradycją ludową zapobiega zmęczeniu, nerwowości i niepokojowi. Sauna jest relaksująca i oczyszczająca. Łatwiej jest oddychać w saunie, która zmiękcza skórę, usuwa bóle mięśni i stawów. Nawet wysokie ciśnienie krwi zostaje tymczasowo obniżone. pomieszczenie sauny posiada starannie wykonaną stolarkę i pozwala na komfortowe saunowanie kilkunastu osób jednocześnie.

Sauna ziołowa

Temperetura sauny 45-55°C. Wilgotno ść względna 40%. Sauna przeznaczona jest do seansów aromaterapeutycznych i relaksacyjnych. Sauna umożliwia jednak podniesienie temperatury pomieszczenia i w razie potrzeby przeprowadzenie seansów gorących, podobnie jak w saunie fińskiej.

24


Sauna infrared

Temperatura sauny w przediale 40-65°C. Ciepło promi eniowania podczerwonego wnika głęboko w ciało i dzięki zwiększonemu przepływowi krwi rozprzestrzenia się szybko na cały organizm. Temperatura ciała podnosi się, czego następstwem jest naturalny odruch – pocenie się – i to już przy stosunkowo niskiej temperaturze. Regularna terapia wygrzewania i pocenia się w saunie Infrared przynosi niekwestionowane korzyści dla zdrowia.

Łaźnia parowa

Temperatura 40-50 °C.Wilgotno ść względna 100%. Kąpiel w łaźni działa orzeźwiająco i ma korzystny wpływ na cały organizm. Kłęby pary penetrują skórę i dokładnie ją oczyszczają, nawilżają i regenerują. Skóra staje się gładka i jędrna. Wysoka wilgotność powietrza oraz umiarkowana temperatura obniża napięcie mięśni i odpręża umysł. Pomieszczenie łaźni jest przestronne estetycznie wykonane, czyste i dobrze zaparowane. Może być z powodzeniem wykorzystywane do seansów parowych, peelingów i zabiegów hammam.

25


Nasza opinia

Miejsce to posiada wiele zalet i unikalnych atrakcji. Warte jest polecenia, jednak nalezy nadmienić, ze zasady poprawnego saunowania egzekwowane są tutaj wyłącznie w wybrane dni. Jezeli nie jesteśmy miłośnikami "tekstylnego saunowania" Warto sie o tym upewnić wybierając termin wizyty w Saunarium Aqua Fitclub.

Korzystanie z sauny podczas ciąży Porady,

Czy kobieta, będąc w ciąży może saunować? To pytanie często nurtuje panie preferujące tą formę rekreacji i wypoczynku. I chociaż pozytywny wpływ sauny na zdrowie i kondycję

26


naszego organizmu jest faktem, to jednak saunowanie w ciąży budzi wuele kontrowersji a opinie na ten temat są bardzo różne.

Podejmując próbę uzyskania odpowiedzi napotkamy na bardzo rozbieżne opinie. Przeważa zdanie, że suna w ciąży dopuszczalna, ale nie wskazana. I takie podejście wydaje się być najbardziej uzasadnione.

Zanim zdecydujesz się na saunowanie odpowiedz na kilka waznych pytań

czy korzystałaś regularnie z sauny przed ciążą?

czy ciąża przebiega prawidłowo?

czy nie masz zagrożenia poronieniem lub poprzednia ciąża została poroniona?

w którym trymestrze ciąży obecnie się znajduje?

Czynniki te, mają bowiem wpływ na to czy powinnaś saunować oraz jak saunowanie powinno przebiegać.

Choć sauna faktycznie jest niezwykle zdrowa, to jednak w ciąży może czasami przynieść więcej szkody niż pożytku, ponieważ zbytnie przegrzanie i niedotlenienie organizmu, a zwłaszcza macicy, może spowodować silne skurcze, i zagrozić zdrowiu lub nawet życiu płodu.

Na pewno nie powinno się korzystać z sauny w I trymestrze, kiedy to rozwijają się wszystkie narządy u dziecka. To okres, kiedy ciężarna musi dbać o siebie w sposób szczególny i nie powinna podejmować żadnego nadmiernego wysiłku. I tak zachodzące w jej ciele zmiany są dużym wyzwaniem dla przyszłej mamy. Nie musisz rezygnować z sauny, jednak dla bezpieczeństwa swojego i dziecka skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę

W większości przypadków lekarze odradzają ciężarnym korzystanie z sauny. Jeśli jednak w twoim przypadku nie ma większych przeciwwskazań do tego typu relaksu, a dotąd regularnie chodziłaś na saunę, możesz z niej nie rezygnować, ale powinnaś pamiętać o zachowaniu umiaru zasadach bezpieczeństwa.

27


28


Jeśli wcześniej korzystałaś regularnie z zabiegów saunowych, możesz robić to nadal, bo twój organizm poradzi sobie z konsekwencjami rozgrzania. Jeśli jednak jesteś nowicjuszką, sauna w ciąży jest nie wskazana.

Jeżeli zdecydujesz się na saunowanie, przestrzegaj podstawowych wskazań bezpieczeństwa: •

nie korzystaj z sauny częściej niż 2 razy w tygodniu;

nie przebywaj w saunie sama (w razie problemów bedziesz mogla liczyć na pomoc

osoby towarzyszącej), •

w saunie wybieraj niższe ławeczki, gdzie panuje niższa temperatura,

przeprowadzaj maksymalnie 2 sesje w saunie;

skróć czas przebywany w saunie podczas każdej sesji;

nie chodź do sauny mokrej, lecz do suchej (fińskiej). Im większa wilgotność w

pomieszczeniu, tym organizm bardziej się rozgrzewa,

29


gdy poczujesz się źle natychmiast opuść saunę,

stosuj letni, a nie zimny prysznic po pobycie w saunie;

unikaj szoku termicznego (zrezygnuj ze schładzania w zimnym basenie),

pij dużo wody po wyjściu;

odpocznij przynajmniej pół godziny po skończonych sesjach;

nie korzystaj z sauny w I oraz III trymestrze ciąży.

Jak saunowanie wpływa na nasz organizm Zdrowie i uroda,

Saunowanie jest zabiegiem mającym ogromny wpływ na bardzo wiele procesów zachodzących w naszymm organiźmie. sunowanie moze przynieść wiele pożytku dla

30


kondycji naszego ciała i stanu zdrowia, jednak w niektórych sytuacjach moze być szkodliwe a nawet niebezpieczne dla życia. Jak sauna oddziałuje na nasz organizm?

Termoregulacja

Przebywanie w saunie powoduje wzrost temperatury ciała człowieka do 38,0-39,2°C. W pierwszych chwilach przebywania w gorącej saunie, temperatura ciała nieznacznie ulega obniżeniu. Przed upływem 10minut, powraca do normy, a później wzrasta średnio o 0,1°C na minutę. Wtedy też organizm się poci, rozszerzają się żyły i przyspiesza oddech – co jest potrzebne do ochładzania organizmu. Po opuszczeniu pomieszczenia z sauną, temperatura ciała nadal rośnie przez mniej więcej kolejne 10 minut. Maksymalne ocieplenie ciała człowieka po wizycie w saunie, to zwiększenie temperatury organizmu o 1,5°C od normy. Przez godzinę od pobytu w saunie, temperatura spada, średnio w tempie 0,07°C. Wtedy te ż osiąga wysokość o 0,2 wyższą od wartości sprzed ogrzewania.

31


Układ nerwowy

Gorąca temperatura pobudza układ współczulny. Następuje zwiększenie wydzielania adrenaliny, co ma związek z szeregiem dalszych zmian w organizmie. Sauna zalecana jest po wysiłku fizycznym, a nie przed nim. Dzięki niej zwiększa się szybkość przewodzenia impulsów nerwowych z komórek nerwowych do mięśniowych. W ten sposób usprawnia się praca i siła mięśni (skurcz) oraz wydolność fizyczna. Istnieje również opinia, że sauna może mieć swój pozytywny wpływ na zapobieganie zaburzeń psychicznych.

Układ krążenia

Na skutek wyrzutu adrenaliny, przyspiesza się akcja serca, pojemność minutowa i objętość wyrzutowa serca. Ciśnienie tętnicze obniża się, a żylne podnosi. Temperatura w saunie powoduje takie ogrzanie organizmu, że krew wędruje w głąb ciała, do innych narządów, przez co poprawia się ich ukrwienie i funkcjonowanie. W saunie czujemy się tak, jakbyśmy ćwiczyli, dlatego też jest to swego rodzaju trening dla serca. Zatem z sauny powinny zrezygnować osoby z niewydolnością serca, po zawałach, z wysokim nadciśnieniem tętniczym (200/120mmHg), jak również z niskim (ryzyko niedociśnienia ortostatycznego).

Układ oddechowy

Pierwsze minuty w gorącej saunie przyczyniają się do nieznacznego spowolnienia. Później pogłębia się i przyspiesza, co jest ważne dla zwiększenia oddawania ciepła przez drogi oddechowe. Przez układ oddechowy wydalane jest mniej dwutlenku węgla. Po opuszczeniu sauny oddech spowalnia się i powraca do normy. Poprawie ulegają inne parametry oddechowe, jak np. dyfuzja gazów, objętość i pojemność płuc oraz przepływ powietrza w drogach oddechowych.

32


Układ krwiotwórczy

W saunie zmianom ulega obraz krwi. Zauważalnie podnosi się: hemoglobina (czerwony barwnik krwi) erytrocyty (krwinki czerwone) młode krwinki układu granulocytowego Czasem, ale u zdrowych ludzi, nasila się fibrynoliza, czyli fizjologiczne rozpuszczanie skrzepów w naczyniach krwionośnych. Na uwagę zasługuje jeszcze obniżanie niektórych parametrów krwi, jak np.: liczba leukocytów liczba granulocytów kwasochłonnych czas protrombinowy

Układ narządów ruchu

Polepszeniu ulega nie tylko przewodzenie impulsów, ale jeszcze ukrwienie mięśni. Po wysiłku fizycznym taki zabieg usprawnia ich detoksykację i odpręża je. Systematycznie stosowana, owocuje zwiększeniem wydolności i wytrzymałości mięśni. Po treningu wysiłkowym,

z

sauny

powinno

się

kożystać

dopiero

po

ok.

24

godzinach.

33


Przemiana materii

Podczas pobytu w saunie zmniejsza się zużycie tlenu (przy zwiększonej pojemności minutowej serca). To z kolei ujawnia się w zwiększeniu ciśnienia parcjalnego tlenu i saturacji (wysycenie krwi tlenem). Ponadto zwiększa się przepływ krwi przez naczynia krwionośne narządów, co usprawnia ich pracę i detoksykację. Oprócz tego dochodzi do przemian w gospodarce wodno-elektrolitowej. Skoro się pocimy – tracimy wodę, ale też pierwiastki, głównie sód i potas. Utrata wody może wynosić od 1,5 do 3 litrów i należy ją uzupełnić!

Kiedy nie należny korzystać z sauny?

Z saunowania powinniśmy zrezygnować gdy cierpimy na określone dolegliwości. Jako stany chorobowe i fizjologiczne, w których nie wolno korzystać z sauny określa się: infekcje układu oddechowego (zapalenia płuc, przeziębienie, gruźlica), stan astmatyczny, niewydolność serca, choroba wieńcowa, wysokie nadciśnienie, niedociśnienie, przebyty niedawno zwał

34


serca, krwawienie miesiączkowe, ciąża, okres karmienia piersią, infekcje narządów rodnych, wrzody i nadżerki, nowotwory i choroby zakaźne, padaczka, przebyty udar mózgu, syndrom dnia poprzedniego, stan po spożyciu używek (alkohol, narkotyki), jaskra, daltonizm, impotencja i stulejka.

Jeżeli mamy wątpliwości, czy saunowanie jest dla nas właściwe, warto skonsultować to z lekarzem.

Sauna alergię Zdrowie i uroda,

Wiosną nasilają się obiawy dolegliwości u alergików. Okazuje się, ze antidotum może okazać

35


sie pobyt w saunie.

Alergie oddechowe

Przy astmie, sauna pomaga naszemu organizmowi w zwiększeniu odporności, co jest szczególne ważne dla osób z alergią wziewną. Wówczas pomocna jest sauna parowa z temperaturą min. 80 st. C.

Sauna jest najlepsza dla alergików z alergią oddechową, co wykorzystują od lat sanatoria (m.in. w Ciechocinku, Busku-Zdroju, Cieplicach, Dusznikach Zdroju, nadmorskich Dąbkach, w Gdyni, Goczałkowicach, Horyńcu Zdroju, Iwoniczu Zdroju, Kołobrzegu, Kudowie Zdroju, Lądku, Mielnie, Nałęczowie, Niechorzu, Polanicy, Połczynie Zdroju, Solcu Zdroju, Sopocie, Stegnie, Świeradowie Zdroju, Ustroniu i Zakopanem czy w kopalni w Bochni).

36


Sauna jest jednak rozwiązaniem najlepszym przy łagodniejszych objawach astmy – oskrzelowej w okresie remisji i pełnej wydolności krążeniowo-oddechowej, nie wymagającej stosowania leków. Alergie skórne

Choć w wielu regulaminach korzystania z sauny widzimy wyraźne zakazy korzystania z niej przez osoby cierpiące na alergie i choroby skóry (szczególnie w zakresie higieny) to niektórym alergikom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry pobyt w saunie pomaga – tak, jakby organizm oczyścił się i objawy następnego dnia słabną. Tu reakcja skory jest podobna jak przy trądziku.

Sauna jest oficjalnie wskazana jednak jedynie przy takim rodzaju alergii skórnej jak świerzbiączka, neurodermit, pokrzywka neurogenna czy niektórych suchych egzemach.

Niektórzy alergicy uskarżają się na opuchliznę oczu po pobycie w saunie, długotrwałą i silną. A zatem na pierwszy pobyt w saunie warto zaplanować wizytę na krótki okres czasu i w temperaturze raczej nieprzekraczającej 100 st. W przypadku dobrej tolerancji organizmu można oczywiście zwiększyć częstotliwość i długość przebywania w saunie, a może nawet temperaturę wnętrza.

Czy astma pozwala na korzystanie z sauny? Zdrowie i uroda,

Czy astma pozwala na korzystanie z sauny? Jak najbardziej tak. Jest wręcz wskazana dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, szczególnie na astmę oskrzelową. Kąpiele w saunie przynoszą dużo pozytywnych efektów dla astmatyków. Korzystanie z sauny powinno być terapią pomocniczą w leczeniu astmy. Należy jednak wiedzieć, jak prawidłowo korzystać z sauny. Ostry stan astmatyczny jest jedynym przeciwwskazaniem dotyczącym astmatyków do uczęszczania do miejsca, jakim jest sauna.

37


Astma a sauna

Z sauny z roku na rok korzysta coraz więcej osób. Jest to nie tylko miejsce spotkań towarzyskich, rekreacyjnych, ale także, a może przede wszystkim miejsce, które leczy z niektórych dolegliwości. Sauna to pomieszczenie, w której panuje dosyć wysoka temperatura oraz odpowiednia wilgotność, w zależności od rodzaju sauny. Osoby, u których zdiagnozowana została astma oskrzelowa, często zastanawiają się czy możliwe jest w ich przypadku korzystanie z takiego miejsca, jakim jest sauna.

Przy wysokiej temperaturze w saunie, ulega także podgrzaniu powietrze. W wyniku jego wdychania następuje rozszerzenie oskrzeli i łatwiejsze wdychanie. Poprawia się także działanie układu krążenia. W drogach oddechowych ukrwienie wzrasta nawet siedmiokrotnie. Powoduje to większe utlenowanie krwi, a więc szybsze i efektywniejsze dostarczanie tlenu do tkanek organizmu.

38


Oprócz tego przy panującym suchym powietrzu błony śluzowe chronią się przed wysuszeniem, w wyniku czego oskrzela szybciej pozbywają się śluzu zalegającego w ich drogach. Dlatego też korzystanie z sauny jest jak najbardziej wskazane u osób cierpiących na astmę bronchitową, astmę alergiczną, wysiłkową czy o innej etiologii, czy zespół Corrao. Kąpiele w saunie powinny być uzupełnieniem terapii farmakologicznej astmy. Jedynym przeciwwskazaniem dla astmatyków do uczęszczania do sauny jest stan astmatyczny.

Opinia eksperta

O opinię dotyczącą saunowania przez osoby cierpiące na astmę oskrzelową pproszona została lek. med. Iwona Witkiewicz -specjalista chorób płuc, ordynator Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie:

39


"W wielu dobrze udokumentowanych badaniach potwierdzono dobry wpływy sauny na czynność płuc. Wpływ ten jest przemijający, ale bezpośrednio po zabiegu sauna poprawia komfort oddychania.

Jak wynika z tych doświadczeń sauna nie jest przeciwwskazana w astmie, a nawet poprawia czynność płuc, choć warto pamiętać, że każdy organizm potrafi zareagować inaczej i pierwszy raz warto skorzystać z sauny w towarzystwie i zabrać ze sobą tzw. lek ratunkowy, czyli szybko działający beta-mimetyk wziewny.

W badaniach prowadzonych na dzieciach w Niemczech na 400 000 skorzystań z sauny odnotowano jeden przypadek napadu astmy u 12-letniej dziewczynki bezpośrednio po skorzystaniu z zimnego prysznica (w saunie fińskiej). Była to najprawdopodobniej reakcja na zimne powietrze typowa dla większości astmatyków.

Jak wynika z tych doświadczeń sauna nie jest przeciwwskazana w astmie, a nawet poprawia czynność płuc, choć warto pamiętać, że każdy organizm potrafi zareagować inaczej i

40


pierwszy raz warto skorzystać z sauny w towarzystwie i zabrać ze sobą tzw. lek ratunkowy, czyli szybko działający beta-mimetyk wziewny."

Korzystanie z sauny zalecane jest nie tylko w astmie, ale także w innych chorobach układu oddechowego, np. zapaleniu oskrzeli, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc czy chorobach kardiologicznych, jak nadciśnienie I i II stopnia, zawał serca lub dusznica bolesna naczynioruchowa.

Wpływ saunowania na dla układ krążenia Zdrowie i uroda,

41


Saunowanie wpływa na zmiany w niemal wszystkich układach organizmu człowieka. Reakcje na przegrzanie mogą być różne u różnych osób i chociaż sauna zazwyczaj poprawia kondycję zdrowotną, to należy liczyć się również z zagrożeniami.

Jak reaguje układ krążenia na warunki panujace w saunie?

Reakcja organizmu zależy przede wszystkim od temperatury powietrza, czasu trwania ekspozycji, stopnia wilgotności oraz bilansu płynów. Podczas pobytu w saunie naczynia krwionośne skóry rozszerzają się, stymulując układ krążenia i zwiększając znacząco przepływ krwi. W celu utrzymania homeostazy, zredukowany zostaje przepływ krwi w innych obszarach: mięśniowym (o 0,6 l/min), trzewnym (o 0,6 l/min) oraz w nerkach (o 0,4 l/min). Wymaga to również zintensyfikowanej pracy serca, którego objętość minutowa może wzrosnąć nawet o 6,6 l/min.

42


W wyniku stresu cieplnego wzrasta produkcja noradrenaliny, która wpływa na przyspieszenie akcji serca do 100 – 160 uderzeń na minutę. Całość procesu modyfikuje ciśnienie skurczowe krwi, które z reguły umiarkowanie się podwyższa. Jest to szczególnie uwarunkowane nagłymi zmianami wilgotności lub temperatury: przy polewaniu kamieni wodą oraz nagłym schładzaniu ciała. Z tego powodu osobom z nadciśnieniem odradza się stosowania lodowatych pryszniców lub pocierania skóry lodem. Jeżeli chodzi o ciśnienie rozkurczowe, ulega ono spadkowi, przy gwałtowniejszych ruchach (np. nagła zmiana pozycji) może doprowadzić do omdlenia. Z tego powodu sauna powinna zawsze znajdować się pod nadzorem wykwalifikowanego personelu.

Kto nie powinien korzystać?

Szczególną ostrożność zaleca się osobom, które mają lub miały w przeszłości problemy dotyczące funkcjonowania serca i układu krążenia. Dotyczy to szczególnie tych anomalii, które w wyniku spadku ciśnienia tętniczego lub spadku rzutu serca mogłyby ulec znacznemu pogorszeniu. Dotyczy to przede wszystkim osób z niewyrównaną niewydolnością serca, zaawansowanym zwężeniem zastawki aortalnej, niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym oraz niestabilną dusznicą. Kąpieli w saunie nie wolno zażywać również bezpośrednio po intensywnym wysiłku fizycznym oraz po zażywaniu alkoholu. W przypadku osób po przebytym zawale, zaleca się zaprzestanie stosowania przez okres od 6 do 8 tygodni. W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem lub przynajmniej z personelem obiektu.

Przestrzeganie podstawowych zasad

Bez względu na to czy znajdujemy się w grupie ryzyka, powinniśmy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad użytkowania sauny. Dostosowanie się do nich pomoże uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych. Ekspozycję na wysoką temperaturę powinno się zwiększać stopniowo, zaczynając od sauny najmniej gorącej lub od najniższej ławeczki, tak aby stopniowo przyzwyczaić organizm. Jedna kąpiel cieplna nie powinna trwać dłużej niż 5 – 10 min., (z przedłużeniem do 15 min. dla osób przyzwyczajonych do korzystania z sauny). Po wyjściu z sauny należy odpocząć w pozycji siedzącej, a następnie stopniowo ochładzać ciało. Po zakończeniu seansu należy zadbać o odpowiednie nawodnienie ciała poprzez wypicie dużej ilości wody.

43


Z dobroczynności kąpieli w saunie powinniśmy korzystać rozsądnie. Długotrwałe i intensywne przebywanie w saunie może spowodować powikłania ze strony układu krążenia. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby znajdujące się w podwyższonej grupie ryzyka.

Efekt przegrzania organizmu w saunie Zdrowie i uroda,

Wprowadzenie organizmu w stan przegrzania jest nieodłącznym elementem saunowania. Podniesienie temperatury ciała, a nawet wprowadzenie go w stan podgorączkowy, może wpływać na podniesienie kondycji zdrowotnej i odporności naszego organizmu. Aby jednak saunowanie było przyjemne, zdrowe i bezpieczne warto poznać mechanizmy i reakcje naszego ciała zachodzące na skutek eksponowania na wysokie temperatury.

44


Co się dzieje w saunie z naszym ciałem?

W czasie pierwszych 4 minut przebywania w saunie temperatura skóry wzrasta gwałtownie do ok. 40 stopni Celsjusza i odczuwany szok termiczny. Kolejną fazą jest uruchomienie przez organizm mechanizmów termoregulacyjnych, efekt działania wysokiej temperatury zazwyczaj staje się wówczas mniej dokuczliwy. Jeśli ekspozycja na podwyższoną temperaturę

przedłuża

się,

to

mimo

najsprawniejszych

nawet

mechanizmów

termoregulacyjnych następuje kumulacja ciepła w organizmie. Pomiary temperatury wykazują postępujący wzrost ciepłoty ciała. W czasie 20 minut kąpieli w saunie temperatura wewnętrzna ciała wzrosnąć może nawet o 4°C. przegrzanie wprowadza organizm w sta n podgorączkowy a czasem temperatura ciała osiągnąć może nawet 40 stopni Celsjusza.

.

Podwyższenie temperatury wnętrza powyżej punktu nastawienia termostatu biologicznego ośrodka termoregulacji w podwzgórzu uruchamia reakcje mające na celu wyrównanie bilansu cieplnego organizmu.

45


Bilans cieplny.

Najbardziej efektywnym, a właściwie jedynym, sposobem eliminacji ciepła u człowieka przebywającego w otoczeniu, którego temperatura jest wyższa od temperatury ciała, jest pocenie i parowanie potu z powierzchni skóry. To parowanie utrudnione jest w momencie polewania kamieni wodą – ze względu na nagłą zwyżkę wilgotności powietrza w pomieszczeniu sauny.

Zazwyczaj paruje mniej niż 60% potu, dając efekt chłodzący, reszta spływa po powierzchni skóry. Średnio wypaca się ok. 20 g/min, a w czasie całego zabiegu około 400-600 g. Pot mężczyzn jest bardziej hipoosmotyczny (bardziej rozcieńczony, zawiera mniej soli) niż kobiet, a jego wydzielanie jest u nich bardziej nasilone. W związku z tym mężczyźni mogą w saunie

przebywać

dłużej

niż

kobiety.

Nasilone

pocenie

powoduje

utratę

płynu

pozakomórkowego, zmniejszenie objętości osocza i krwi krążącej. Ponieważ jest to

46


odwodnienie

hipertoniczne

(cenienie

osmotyczne

płynu

zewnątrzkomórkowego

jest

podwyższone w wyniku nadmiernej utraty wody) po pewnym czasie dochodzi do przemieszczenia wody z przestrzeni wewnątrz- do pozakomórkowej i odwodnienia komórek.

Efekty pocenia w saunie: •

odwodnienie: utrata płynu pozakomórkowego

pot jest hipotoniczny

efekt: najpierw zmniejszenie przestrzeni pozakomórkowej, później

wewnątrzkomórkowej •

utrata ok. 1-2 g sodu, 0,2-0,5 g potasu (czasem więcej)

utrata magnezu, cynku, miedzi

47


Zapraszamy do współpracy

W Saunie to portal o saunach i saunowaniu oraz wszystkim co z saunami jest związane... Znajdziesz tu porady dla sunowiczek i saunowiczów, rekomendacje ośrodków saunowych, relacje z wydarzeń branzowych, artykuły na temat kosmetyków i akcesoriów i wiele innych treści... Piszemy też o zdrowiu, urodzie i kulturze fizycznej. Portal powstał 15 listopada 2016 roku i od początku swej obecności w sieci wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. Chociaż moje artykuły adresuję dla kobiet to jednak wśród moich czytelników znajduje się równie duża liczba mężczyzn. Blog połączony jest ze stroną na Facebook'u dzięki czemu integruje społeczność i daje możliwość dodatkowej interakcji. Średnia ilość odwiedzin mojego bloga to ponad 10000 wizyt miesięcznie. Z satysfakcją i zaangażowaniem podejmujemy współpracę w zakresie promocji produktów i usług w segmencie wellness, SPA, fitness oraz szeroko rozumianym saunowaniem. Do każdej współpracy podchodzimy w sposób indywidualny, rzetelnie i staramy się z niej

wywiązać

profesjonalnie -

tak,

żeby każda ze stron była

usatysfakcjonowana..

48


www.wsaunie.pl

49

W saunie 14  

W saunie 14

W saunie 14  

W saunie 14

Advertisement