Page 1

slovo slovo študentské Študentské

študentský | občasník študentský | občasník elektronická verzia

Ako sa rodí maratón? Ľudia na ulici. 74/ 7dní v CERNe. 32/

42/


Grétka Čandová, šéfredaktorka

Ahojte milí čitatelia, Študentské Slovo je tu zas. V novom školskom roku s novou grafikou! A čo vám prinášame v novom čísle? Tento krát sme sa rozhodli vyraziť do ulíc medzi ľudí a hodiť reč s tými, ktorí nepatria práve do kategórie tých, s ktorými by ste sa bežne rozprávali, alebo čo i len im venovali akú -takú pozornosť. Hovorili sme s bezdomovcami, bývalým zločincom, prostitútkou, ale napríklad aj s predavačkou popcornu. To všetko sme zdokumentovali v článku Ľudia na ulici. V tomto čísle nechýbajú ani recenzie, rozhovory, zaujímavé články a reportáže, vtipné postrehy a samozrejme obľúbené Perličky. Do nášho tímu sme prijali aj novú krv, prvákov, ktorých články si budete môcť prečítať v budúcom čísle ŠS, pravdepodobne po Vianočných prázdninách. Ak chcete byť aj vy súčasťou redakčného tímu alebo len z času na čas prispievať svojimi článkami, stĺpčekmi, poéziou či prózou, budeme len radi. Takisto si budeme ceniť vaše nápady, konštruktívnu kritiku a návrhy na zmenu. Dajte nám vedieť o čom chcete čítať, čo vás zaujíma. Je to predsa VAŠE Študentské Slovo a my sa chceme stále zlepšovať. Síce sa to nezdá, ale Vianočné prázdniny sú tu už onedlho. Tak si ich poriadne vychutnajte. Lyžujte, boardujte, radujte sa, veseľte sa, “vyšalte sa“, oddýchnite si , a tak ďalej :) A po prázdninách príďte do školy s dobrou náladou ( áno viem- do školy a s dobrou náladou – aká irónia ), so svetríkmi so sobami a vločkami, a s novými hrubými ponožkami. Majte sa krásne, všetko dobré vám praje celá redakcia Študentského Slova.

študentské slovo

03

editorial


03 /Editorial 06 /Take

OBSAH

it easy 07 /Prváci a štvrtáci – výhliadky do budúcnosti 09 /Školská reforma 12 /Ráno šrobárčana 14 /Brigády šrobárčanov 16 /Láska s názvom C8H11N 18 /Kvíz - Kam na Šrobárke? 20 /Aj knihy majú svoje tajomstvá 22 /New Lector Chris 25 /Nezabudnuteľný rok v USA 28 /Baby boom 29 /Prváci 30 /Imatrikulácia 32 /Ako sa rodí maratón 36 /Matematický krúžok 38 /Ivy League – Brečtanová Liga 40 /Coco Chanel 42 /Ľudia na ulici 47 /Šrob Press Photo - vyhodnotenie


51 /Base

jumping 54/Rozsévač větru 55 /Bonzáčik 56 /Sanatórium 60 /Sziget festival 63 /Puding Pani Elvisovej 66 /Voices , nezisková organizácia 67 /Anketa v meste 68 /Peter Sinčák - IT Valley 71 /Módne časopisy a spol. 72 /7 dní v CERNe 76 /Camp Šrobárky 80 /Košice Interface 81 /Anglické strany 82 /Rozhovor s bývalou pani riaditeľkou Teššerovou 85 /Rozhovor s pánom riaditeľom Harabinom 89 /Uznávaný vs. Zabudnutý 91 /Vedeli ste, že... 94 /Komiks 96 /Zumba 98 /Perličky Odkazovač


tipy a triky text: Mima

TAKE IT EASY Ako v pohode zvládať školu ? Časy leta, keď sme mali celé dni zariadené podľa seba sú nenávratne preč. Teda čo by sme mali robiť- nerobiť, aby sme si zvykli, že znova nastal čas povinností? Dostatok spánku Zase ranné vstávanie. Budenie na obed si môžme odložiť na víkendy. Budík si, žiaľ, musíme nastaviť na oveľa skôr, ako sme si zvykli v lete. Preto by sme sa mali snažiť primerane dlho spať. Čím dlhšie spíme, tým sme po prebudení lenivejší. A naopak, málo spánku nám tiež nedodá veľa energie. Takže z toho vyplýva, že je na našom uvážení, koľko spánku nám postačuje na to, aby sme zvládli cez deň pozorne počúvať monológy profesorov :)

Ako proti stresu? Valia sa na nás povinnosti, úlohy a práca ako lavíny. Čo robiť, aby sme všetko v pohode zvládali ešte aj s úsmevom na tvári? Nie veľa. Stačí si všetko pekne krásne rozdeliť. Znie to síce staromódne, ale naozaj to funguje. Nervy si môžeme posilniť aj výberom správneho jedla z obsahom vitamínov B a sacharidov ako sú napríklad zemiaky, cestoviny či ryža. A hádam ani nemusím spomínať čokoládu. Tieto potraviny zvyšujú produkciu hormónov šťastia a ľahko vyčarujú úsmev na perách:). A usmievaví ľudia sú obľúbenejší aj u profesorov:).

06 Vyjadri sa!

Pohyb Nie každý obľubuje šport ,či už kolektívny alebo individuálny. Ale fyzická aktivita má svoje opodstatnenie. Už aj krátka prechádzka vonku zvyšuje tlak, endorfíny i psychickú aktivitu potrebnú pri učení. Takže čo takto vymeniť polhodinku chatovania na pokeci a písanie statusov na facebooku za nejakú aktivitu? Budeme šťastnejší, ušetríme si oči a keď nám bude robiť spoločnosť správny človek...

Boj proti zlej nálade Jeseň je ročné obdobie spojené s daždivým sychravým počasím a často aj s jesennou depresiou. Dni sa skracujú a s nimi aj naša nálada. Poznáte to. Ráno sa zobudiť s pocitom, že dnešok bude hrozný a človek sa tvári ako to počasie za oknom. Dá sa proti tomuto bojovať? Samozrejme. Stačí si ráno po prebudení pustiť obľúbenú pesničku, dať teplú sprchu alebo ešte lepšie raňajky. Nemyslieť na to, koľko nám toho v škole zase navalia. Ani terapia farbami nie je úplne odveci. Príjemné teplé farby zlepšujú náladu a my sa môžeme s úsmevom tešiť na to, čo pekné nás dnes čaká. :)


sonda text: Veronika

Prváci a štvrtáci medici Tak sa zdá, že titul JUDr. je ešte stále veľmi príťaž-

Všeobecne platí, že 15-roční ľudia ne- livým – aspoň polovica žiakov plánuje začať kariémajú na svet a na voľbu svojho budú- ru s touto ozdobou mena. V prváckej triede sa však iba JUDr.-áci, ale aj budúci ekonómoceho štúdia a povolania práve najre- nevyskytujú via, psychológovia, architekti, či dokonca filozofi a álnejší pohľad. Na očiach nosia ružové archeológovia a lá Indiana Jones. Avšak odvetvia okuliare a sú ľahko ovplyvniteľní svo- ako politológia, sociológia, geografia či marketing takisto nezostávajú zaprášené. Nad druhej strane, jimi spolužiakmi, rodičmi či televíziou. štvrtáci sú praktickejší. Polovica medikov a ostatRad radom chcú byť právnikmi, lekár- ných žiakov si porozoberali profesie ako managemi či manažérmi. Na druhej strane, ich ment, veterina, biológia alebo chémia. o niekoľko rokov starší a tento rok ma- „Nemcov“ láka medicína a jazyky turujúci spolužiaci, už rozmýšľajú reálnejšie. Mnohí z nich dokonca ešte stále Kým zo všeobecných bude polovica JUDr.-ákov, z Nemcov budeme mať tlmočníkov a lekárov. O nemnevedia, čo chcú ísť študovať. činu a germanistiku javí záujem až trinásť ľudí, Tak sme pre nich vytvorili menší dotazník s neškodnou otázkou „Čo chcete ísť študovať?“ a možnosťou zaškrtnúť viac možností. Verte, miestami to bolo zábavné. Kým prváci si možnosť viacerých volieb vychutnávali a sem-tam bolo na jednom lístku aj desať zaškrtnutých možností, štvrtáci už boli triezvejší. Málokedy sa stalo, že by zaškrtli čo i len dve možnosti. No ale vráťme sa k prieskumu.

Klapky aj na ušiach... Medzi prvákmi máme skutočne obrovskú zmes povolaní. Medzi budúcimi doktormi, advokátmi a ekonómami sú primiešaní aj žurnalisti, filozofi, psychológovia alebo informatici, historici či dokonca chemici a športovci. Prieskum však ukazuje, že v roku 2013 pôjde minimálne polovica tohtoročných prvákov študovať medicínu, právo, manažment a dokonca aj jazyky.

kým angličtina zaujala „iba“ šiestich a španielčina s francúzštinou si uchmatla iba po jednom chudákovi. Nevynímajúc staré známe klasiky, študentov týchto tried láka aj umenie, dizajn, farmácia a dokonca aj diplomacia.

Angličania sú humánni Medzi Angličanmi takmer bok po boku vedú lukratívne a dobre platené odbory ako právo, marketing, management, psychológia, cestovný ruch a ekonómia. Iba pár ľudí na vyrovnanie počtov chýba budúcim doktorom, žurnalistom, politológom a jazykovedcom. Avšak aj u puritánov sa objavilo pár nečastých odvetví. Budúci policajt, športovec, astronóm tiež nie je na zahodenie. Za filozofov, farmaceutov, informatikov alebo budúcich študentov európskych štúdií sa tiež hanbiť nikto nemusí.

Suma summarum

...alebo nie?!

Ak by sme sa mali riadiť podľa tohto, o pár rokov by sme tu mali toľko právnikov, lekárov, že by si len Medzi štvrtákmi sa rodí najviac lekárov a jazyko- veľmi ťažko zháňali prácu. Prím aj naďalej držia odvedcov. Obľube sa tešia aj odbory ako psychológia, bory humanitného zamerania, ale ak to pôjde týmdiplomacia či európske štúdia. Všeobecne však to tempom, štúdiá ekonomického a jazykového zahumanitné vedy vedú prím. merania ich rýchlo doženú. Najmenšiu popularitu má technika a umenie, ale kto by sa už len tomu Alternatívnym triedam vládnu právnici a čudoval? Zato zlatým stredom kráčajú a navždy asi elektronické študentské slovo

07


aj kráčať budú prírodovedné štúdiá. Ani veľmi dobre, ani veľmi zle.

Tak, milí študenti, dúfam, že ste sa dozvedeli to, čo ste sa dozvedieť chceli a možno aj to, čo ste sa dozvedieť nechceli:). Snáď budete všetci spokojní. Nezabudnite, že je to len na vás. 1.A 1.E 1.F 4.A 4.E 4.F Antropológia 2 Archeológia 1 Architektúra 3 2 1 2 Astronómia 1 Biológia 1 1 2 Cestovný ruch 2 2 7 1 Dejiny umenia 3 1 Dizajn 1 Ekonómia 4 7 1 Ekonomika 1 1 Enviromentalistika 1 Európske štúdiá 3 Farmácia 1 1 Filozofia 2 1 Geografia 1 4 Geológia 3 História 3 2 3 Chémia 1 1 1 2 Informatika 1 2 1 2 Inžinierstvo 1 1 1 1 Jazyky 3 14 5 4 Management 2 1 7 1 1 1 Marketing 1 1 8 1 Masmediálna komunikácia 2 4 2 3 Matematika 1 1 Medicína 3 9 1 13 3 4 Medzinárodné vzťahy 2 Pedagogika 1 Polícia – expertízny útvar 1 Politológia 1 4 1 Právo 12 2 9 2 3 4 Prekladateľstvo 1 Psychológia 3 1 8 1 3 3 Sociológia 1 2 Styk s verejnosťou 1 Šport 1 1 Umelecký smer 2 Veterina 1 3 1 Žurnalistika 3 08 Vyjadri sa!


učiť sa, ... text: Aďka

Nová Školská Reforma alebo

Sľuby sa sľubujú....blázni sa radujú...

O tejto reforme sa písalo a hovorilo už takmer všade, tak prečo by sme o nej nemohli s odstupom času, po roku jej fungovania v praxi napísať aj my - ľudia, ktorých sa reforma dotýka azda najviac, študenti. Začal sa druhý rok školskej reformy a všetko ide ako po masle. Žiaci sa učia z nových reformných učebníc, ktoré dostali hneď na začiatku roka. Tieto učebnice sú veľmi kvalitné a spokojní sú s nimi tak učitelia ako žiaci. Všetkým žiari úsmev na tvárach, pretože v tom majú jasno. Profesori sú za ten rok ako vymenení. Zakaždým, keď prekročia prah prváckej, či druháckej triedy, zmenia svoje staré metódy a učia po novom... Fajn, a teraz sa z vysnenej predstavy vráťme späť do krutej reality.

Ako sa (ne)prejavila na Šrobárke ? Je to pravda. Máme za sebou jeden rok školskej reformy a na Šrobárke je o 150 pokusných králikov školskej reformy viac. Husté mračno neinformovanosti, zmätenosti a obáv sa pomaly rozplýva a naskytuje sa nám pohľad na nové školstvo, ale že by v tom mal každý jasno, to sa (nanešťastie) povedať nedá. Medzi prvákmi a druhákmi kolujú

neucelené, neoverené informácie o tom, v čom sa líšia od ostatných. A profesori? Tí len márne čakajú na učebnice, ktoré tu mali byť v prvých septembrových dňoch a svoj drahocenný čas trávia nad rôznymi zdrojmi odbornej literatúry a internetom, aby sa študenti moli učiť po novom.

Čo to ale znamená, po novom? Na internetovej stránke Ministerstva školstva by ste si mohli pod kolonkou Reforma v skratke prečítať, že zmena spočíva v tomto: - Prváci všetkých kategórií stredných škôl sa od 1. septembra 2008 vzdelávajú podľa školských vzdelávacích programov. - Zavádza sa jednotné pomenovanie stredná odborná škola pre všetky školy poskytujúce odborné vzdelanie - stredné odborné školy, obchodné akadémie, stredné odborné učilištia, združené stredné školy. - Znižuje sa maximálny počet žiakov v triede na 30. - Rušia sa úrovne náročnosti A, B a C pri maturitnej skúške. A od reformy sľubuje takéto prínosy:

Pre žiaka: - menej bifľovania, - zaujímavejšie vyučovacie hodiny.

Pre

rodiča:

- lepší výber medzi školami podľa ich profilácie, - ucelenejší systém výučby cudzích jazykov.

Pre učiteľa:

elektronické študentské slovo

09


sa bežne pripravujú študenti v doškolovacích centrách. Pričom sa od študentov očakáva, že látku, ktorá sa preberá v prvom ročníku na vysokej škole, už študenti ovládajú. Ale zamyslite sa aj nad tým, že ak je maturitná skúška gymnazistov rovnaká ako maturitná skúška úrovne A z nejakej odbornej školy. Aká je tu objektivita a kvalita toho hodnotenia? Pre žiaka odbornej školy to bude možno príliš náročné, pre gymnazistov neobjektívne. Tradícia sa tu nedá vybudovať, tu nie je záruka kvality. Keď sa povie cambridgské skúšky alebo iný certifikát, tak to má záruku kvality. Robia to odborníci a má to metodickú podporu pre učiteľov a pre študentov. Zatiaľ čo n a š e školstvo je také látanie a plátanie. Je to strašne neprofesionálne a nekompetentné.“ Keď sme sa pani profesorky spýtali, či zmenila svoje učebné postupy a stala sa kreatívnejšou, odpovedala nám takto: „Ja si myslím, že ja sa stále snažím byť kreatívna. V podstate to ale závisí od podstaty človeka. Lebo niekto je stále nejakým spôsobom kreatívny a niekto nie je. Netreba totiž zabudnúť aj na spoločenské a iné ohodnotenie učiteľov a celkovú situáciu v školstve, čo sa týka materiálnych podmienok a zabezpečenia.“ Očami pani profesorky reforma zatiaľ to nevyzerá veľmi ružovo. Môžeme snáď len dúfať, že sa potvrdí známa veta, že začiatky bývajú ťažké. Alebo sa na vec pozrieť očami žiačky z 1.A, ktorá v reforme vidí podstatne viac dobrého a na otázku, či je s reformou spokojná odpovedala takto: „Nemôžem povedať že som spokojná alebo ne10 Vyjadri sa!

spokojná. Určite ma táto reforma svoje pozitíva ale aj negatíva. Veľkým pozitívom však je, že sa študent nemusí učiť nepodstatné informácie , ktoré si aj tak bude pamätať maximálne pár rokov. Medzi z jedno z negatív patrí to, že ak si to žiak vyberie ako maturitný predmet musí sa to tak či tak naučiť a ľahšie by to bolo keby sa to naučil už pred tým, aby z toho nemal chaos. Ale nemusí sa učiť omáčky z ostatných predmetov čo je veľké plus. Aj napriek všetkým negatívam novej reformy som s ňou celkom spokojná. Takže, ak by som si mohla vybrať, určite by som sa chcela učiť podľa novej reformy.“


učiť sa, ... text: Aďka - väčšie možnosti na sebarealizáciu, - nový systém kariérového rastu.

Pre školy: - väčšie možnosti profilovať sa podľa svojich možností a potrieb regiónu, - tvorivejšia atmosféra v učiteľských kolektívoch. Musíme uznať, že tieto prínosy nemožno spochybniť. Pre žiaka je na niektorých hodinách naozaj zaujímavé sledovať nelogické osnovy ministerstva a učitelia majú pri hľadaní materiálu v odbornej literatúre a na internete pre svoje vyučovanie naozaj množstvo (až priveľa) sebarealizácie. Ale samozrejme, táto reforma má aj určite výhody, len o nich vieme veľmi málo.

Ako reformu vnímajú naši profesori ?

Spýtali sme sa pani profesorky, aké pozitíva vidí ona. „Čo je pozitívne je štvrtá hodina hlavného cudzieho jazyka. Jazykové vyučovanie je trochu posilnené, ale v ministerskom pláne bolo ubrať jednu hodinu z druhého cudzieho jazyka, čo je strašne hrubá chyba lebo nikto sa nenaučí cudzí jazyk za dve hodiny týždenne. Tak potom zrušme druhý cudzí jazyk, dajme tie dve hodiny inde. Šrobárka urobila to, že posilnila druhý cudzí jazyk o jednu hodinu týždenne naviac. Je tu tvorivosť učiteľa, čo môže byť zaujímavé, ale učitelia sú tiež ľudia, ktorí žijú v tejto spoločnosti za týchto ekonomických podmienok a majú svoje každodenné problémy. Ja silne pochybujem, že niekto nestratí motiváciu, chuť pracovať a vytvárať kreatívne prostredie za tých podmienok, ktoré tu sú. Plusy reformy by tu boli, keby to bolo naozaj založené na tých štandardoch, ktoré by mali platiť na celom Slovensku a keby ten systém aj na celom Slovensku fungoval. Často sa totiž dozvedáme, že uniká...“

Negatíva reformy, by ste, samozrejme, na stránke ministerstva školstva nenašli. Mohli by sme polemizovať, či je to tým, že žiadne negatíva nie sú, ale po krátkej úvahe dôjdeme k záveru, že poukazovať na niečo, čo je očividné, nemá zmysel. O negatí-

vach nám pani profesorka povedala oveľa viac . „Je to teoretická reforma, ľudia ju robili od stola. Nie je tam žiadna kontinuita, každú chvíľu sa to mení. Chýba systém, ktorý by garantoval perspektívne kvalitnú a dlhodobú tradíciu do budúcnosti. Z ničoho nevychádza, všetko chce pomeniť. Stále sa hovorí, že sa bude redukovať obsah učiva pre študentov, ale ešte nikdy sa to neurobilo poriadne.“ „Reforma mala začať od začiatku- od základnej školy. Ale ministerstvo postupovalo od konca –od maturitnej skúšky. A teraz tieto vzdelávacie školské programy majú postupne meniť 1., 2., 3., 4. ročník. Absolútne neprihliadajú na to, že na strednú školu prichádzajú deti z rôznych škôl. Oni to chcú dať na jednu úroveň, čo nie je možné. Napríklad prichádzajú deti, ktoré majú za sebou 5, 7, 9 rokov angličtiny a sú tam obrovské rozdiely. V zmenách sa išlo na úkor iných predmetov. Pridalo sa jazykom a ubralo prírodovedným predmetom. Školy to môžu modifikovať v rámci svojich študijných programov, ale ten obsah učiva veľmi veľký. Nikto nepovedal jasne, čo treba gymnazistom odtiaľ potiaľ a viac nie. Učiteľ je tlačený, aby zvládol vysvetliť veľké množstvo učiva. Nehovoriac o tom, že vysoké školy taktiež neprihliadajú na to, čo sa učí na stredných školách.“

Vysoké školy „...majú vlastné prijímačkové testy a tam je často také učivo, ktoré je v učebnici malými písmenkami, alebo si musíte doštudovať. Na vysoké školy elektronické študentské slovo

11


- 2.A je trieda s najvyšším počtom žiakov-30- s trvalým bydliskom v Košiciach = trieda s najvyšším poč6:00 a na nultú vstávam iba o pätnásť minút skôr, tom študentov netrpiacich deficitom spánku. - 2.D je trieda s najvyšším počtom žiakov-21- bývao 5:45. júcich mimo Košíc = trieda vstávajúca najskôr. - Priemerný počet žiakov s trvalým bydliskom v KošiKoľko zápisov si mal/ mala minulý školský ciach je 20 žiakov v jednej triede. rok? - Priemerný počet žiakov s trvalým bydliskom v Košiciach v

Matúš: Ja som také ranné vtáča, čiže vstávam o

Simona: Našťastie som nemala ani jeden. Nikdy nemeškám do školy. Dokonca niekedy prídem na prvú hodinu, aj keď začínam druhou. Ale ako dochádzajúca mám výhodu, pretože sa mám aspoň na čo vyhovoriť v prípade meškania. Matúš: Tak to je tiež celkom zaujímavé, boli dva, vlastne tri, ale ten posledný bol na konci roka, čiže to až tak veľmi nikomu nevadilo, ale tie neskoré príchody boli prevažne kvôli mojej lenivosti.

1. ročníku je 18 žiakov 2. ročníku je 19 žiakov 3. ročníku je 21 žiakov 4. ročníku je 21 žiakov

Podľa tejto štatistiky sa osadenstvo Šrobárky stáva z roka na rok zdravším, Si spokojný/spokojná s tým , kde bývaš? ak vychádzame z predpokladu, že vyrastali v menej znečistenom prostredí Nechcel/ nechcela by si to zmeniť? ako je prostredie Košíc a každý školSimona: Niekedy áno a niekedy zase nie. Aj keď ský deň venujú pár minút prechádzmusím ráno skoro vstávať a dlho cestovať, už som ke (v prípade meškania spoja aj besi zvykla a nemenila by som to. Ak by som to vážne hom) do školy. chcela zmeniť, šla by som na internát. Matúš: Som s tým veľmi spokojný. Všetko, kam chodím je blízko a keďže okná máme otočené nie na stranu, kde je cesta, tak ani hluk mi neprekáža. Zmeniť by som to nechcel nikdy, ale viem, že sa to bude musieť zmeniť, pretože zatiaľ sme iba v podnájme. Aj tento rok sme už mali bývať niekde inde, lenže cez prázdniny sa veci trošku zmenili a ešte jeden rok zostávam blízko-bývajúcim. Ako dlho trvá tvoja cesta do školy? Simona: Cesta vlakom trvá zhruba 45 minút. No ak idem náhodou autom tak nejakých 30 minút. Matúš:

núty.

Asi 3 minúty. Zabehnúť sa dá aj za 2 mi-

Štatistka 12 Vyjadri sa!


my, šrobárčania text: Aďka

RÁNO:ŠROBÁRČANA Každý z nás to pozná. Či už študenti alebo dospelí pracujúci ľudia. Ranné vstávanie. Len pár vyvoleným ranným vtáčatám to neprekáža. Ale ostatným, bežným smrteľníkom áno. Ak chceme študovať, a ak chceme študovať na našej Šrobárke, musíme za to aj nejako zaplatiť - napríklad spánkom, či lepšie povedané nespánkom. Tento fakt je ale určite posledný z tých, ktoré chcú počuť tí z vás, ktorým ráno o piatej zvoní budík a oni musia vstať z postele, aby sa stihli dopraviť na Šrobárovu ulicu číslo 1 v Košiciach na nultú hodinu.

Medzi ľudí vstávajúcich v skorých ranných hodinách patria najmä tí, ktorí bývajú mimo Košíc a cesta do školy im trvá dlhšie než Košičanom. Medzi ich snami, z ktorých ich tak skoro vytrhne nemilosrdný budík môže byť aj ten, v ktorom vstanú ráno o 7:15 svieži po dlhom a výdatnom spánku. Nenáhlivo sa umyjú a oblečú, aby o 7:40 za sebou zatvorili dvere do bytu, prešli cez cestu a boli v škole. Šťastlivcov žijúcich tento sen by sme ale mohli spočítať na prstoch jednej ruky. Výhody vyplývajúce z bytu blízko pri škole sú nespochybniteľné. Žiadne ranné stresy súvisiace s meškajúcimi vlakmi, autobusmi, trolejbusmi, električkami. Žiadne čakanie v ranných dopravných zápchach. Pár desiatok eur ročne ušetrených na cestovnom. Desiatky hodín mesačne strávených lepšie než v preplnenom dopravnom prostriedku. Teoreticky by mali mať aj menej zápisov, ale ako to býva, posledný príde do školy práve ten, kto býva

najbližšie, pretože ten, čo cestuje každé ráno 30 kilometrov sedí v triede už o siedmej, keďže mu ráno chodia najviac dva autobusy a aj to jeden o šiestej a druhý o 7:30. Ale, povedzme si úprimne, kto stojí o to vidieť školu deň čo deň zakaždým, keď sa pozriete cez okno, či je školský rok, víkend alebo vianočné prázdniny? Naozaj je čo závidieť tým ,čo dýchajú výfukové plyny a hluk automobilov im večer nedovolí zaspať? Študenti, ktorých od Šrobárky delí podstatne viac prechodov pre chodcov síce cestujú päť dní v týždni dvakrát denne dopravným prostriedkom, ale aj tento čas sa dá veľmi užitočne využiť špeciálnymi, nám blízkymi disciplínami - rýchloučením sa na písomku, , rýchločítaním zošita alebo knihy na povinné čítanie - pri ktorom by sme zahanbili aj Supermana, poprípade rozhovormi s kamarátmi, ktorí cestujú s nami. A musíte uznať, že dobrí kamaráti sú pre psychické zdravie každého človeka prospešní aspoň tak, ako občasný beh do školy pre to fyzické. Spýtali sme sa dvoch Šrobárčanov, Simony z 3.F (35 km od školy) a Matúša z 2.E (300 m od školy) aké výhody a nevýhody sú spojené s ich cestou do školy.

Kde bývaš? Simona: V Kalši. Matúš: Bývam na Kuzmányho 41, to je prvý vchod pri Poštovej banke smerom na zastávku Hlavná pošta. Kedy vstávaš, keď ideš na prvú hodinu, a kedy, keď na nultú? Simona: No vstávam O piatej , ale budík si dávam skôr, pretože som trošku zlenivela a ešte si trošičku chcem poležať v posteli. Takto vstávam vždy keď začínam nultou, prvou, či druhou hodinou. Niekedy je to ťažké, ale nemám na výber. elektronické študentské slovo

13


my, šrobárčania text: Aďka

Letné

BRIGÁDY šrobárčanov

smialo a pridalo sa k nám, zahrali si s nami človeče nehnevaj sa, poprípade prejavilo záujem a vypytovalo sa na podrobnosti, ale boli aj ľudia, ktorí to zobrali z tej horšej stránky a chápali to ako narúšanie mestského poriadku.(alebo sa spýtali, či je to protestná hladovka- poznámka redakcie). Podmienky našej brigády boli zlé, keďže Košiciania nie sú zvyknutí na takéto akcie. Mne sa táto brigáda veľmi páčila, pretože sme sa veľa nenarobili a celý deň sme sa vlastne zabávali . Hrali človeče, karty, piknikovali a všeličo možné. Navyše mám z nej hlavne veľa spomienok na letné časy, takže všetkým lenivým ľudom ako som ja, ktorí by sa cez ďalšie prázdniny nudili doma a chceli robiť niečo nenáročné na námahu, vrelo odporúčam. Ja by som určite takúto prácu prijala aj na budúci rok. :)

Letné prázdninové dni využili niektorí šrobárčania nie len na regeneráciu síl a vybláznenie sa po vyčerpáva- Jozef Pokrivčák 4.F júcom školskom roku, ale aj na zárobNáplňou mojej prace bolo starať sa o deti v letnom kovú činnosť. Práca ich nie len vyčerpa- tábore. Pripravovali sme im rôzne hry, obliekali sa la, ale snáď aj trochu pozitívne naladi- do sedliackych kostýmov. Taktiež sme robili diskola a priviedla na iné myšlienky. Niekto- téku pre deti, brávali ich na kolotoče, chodili s nimi nakupovať hračky a sladkosti. rí viac, iní menej úspešne doplnili svo- K tejto brigáde som sa dostal prostredníctvom môjju študentskú peňaženku vykonáva- ho súkromného učiteľa angličtiny, ktorý zároveň vlastní agentúru na sprostredkovanie prác v zahraním brigád najrôznejšieho charakteru. ničí. Moji rodičia súhlasili s touto robotou a boli My vám prinášame pár z tých najzaují- šťastní, že sa priučím niečomu novému, ale neboli mavejších, o ktorých sa Študentské Slo- si istí, či práve ja som vhodný na túto prácu :) Spočiatku som nevedel, do čoho idem. Bál som sa, vo dozvedelo. ale zároveň som sa veľmi tešil, Lýdia Grešáková 4.B K brigáde som sa dostala cez môjho známeho, ktorý robí v organizácii Haliganda a pre projekt Košice - európske hlavné mesto kultúry 2013, v rámci čoho bola aj propagácia letnej akcie Leto v parku 2009. Môj pracovný deň sa začínal okolo obeda rozložením deky niekde uprostred ulice :) Naliali sme si chladený čaj, rozložili hry a jedlo a pustili sme sa do pikniku. Našou úlohou ale bolo aj rozdať zopár letákov a hlavne informovať ľudí o blížiacej sa akcii. Keďže sme boli štyria, striedali sme sa medzi leňošením a roznášaním letákov . Vôbec mi to nepripadalo ako keby som bola v práci. :) Veľmi sa mi páčila forma akou sme to propagovali a všeobecne mám rada prácu s ľuďmi. Ich reakcie boli poväčšine pozitívne. Veľa z nich sa 14 Vyjadri sa!

lebo Anglicko mám rád. Po prvom tréningovom týždni som sa bál ešte viac, no strach opadol, keď som sa do toho dostal. Páčilo sa mi tam veľmi veľa vecí. Napríklad vybavenie toho centra. Bolo tam ozaj množstvo kostýmov a pomôcok k hrám. No asi to najdôležitejšie je obrovský kolektív mladých ľudí žijúcich pokope. Človek spozná kopu nových ľudí z rôznych krajín sveta. Zažije s nimi veľa srandy. Okrem zárobku mi táto brigáda dala veľa nových kamarátov, množstvo skúseností a taktiež som sa zlepšil v angličtine. Ani som nečakal, že brigáda môže človeku poskytnúť toľko nového. Samozrejme, niekedy bola táto práca nudná, ale to je predsa každá, nie? Keď všetko pôjde dobre, budúci rok som tam zas. Už teraz sa teším!

Viktória Hroncová 3.F


Počas prázdnin som brigádovala v Tarzanii, ktorej majiteľom a staviteľom je môj otec, čiže fungujem ako pracovná sila, čo je vždy k dispozícii. Náplňou práce bolo preliezť celú Tarzaniu ráno a večer, aby som skontrolovala trať, dávala inštruktáže, ako sa narába s výstrojom, obliekať zákazníkov a dávať im prilby, poprípade radiť im, ako prechádzať prekážkami. A ak to náhodou niekto neprejde, zlaniť ho dole - čo je vážne sranda, hlavne ak sa jedná o stokilového človeka. Mali sme dva typy pracovných dní. Buď nikto neprišiel a 8 hodín som umierala od nudy, alebo prišlo strašne veľa ľudí a nič sa nestíhalo. Páči sa mi tam to, že pracujem prakticky v prírode, v lese, aj kúsok toho športu sa tam nájde. Na druhej strane, zákazníci vedia liezť pekne na nervy. Nehovoriac o pauze na obed - také ja nepoznám. Ako som už spomínala, šéfu-

je mi vlastný otec, takže víkendové a prázdninové plány sa rušia. Reakcie ľudí na to že tam robím sú - skôr pozitívne (lebo viem vybaviť voľný vstup :) ) a celkovo na Tarzaniu určite pozitívne, lebo v Košiciach veľa možností na športovanie a využitie voľného času nie je. A moje pocity - hlavne únava, po osem a viac hodinovom pracovnom dni je to jediná vec, ktorú cítim. Táto brigáda mi dala hlavne zárobok, aj keď finančné ohodnotenie nie je nič extra, a aj istú dávku trpezlivosti. Už by som tam nechcela opäť brigádovať. Už mi stačilo. Nemám nervy na to, aby som bola permanentne milá a usmievavá ku každému, kto tam príde.

elektronické študentské slovo

15


veda a výzkum text: Alex

LÁSKA

s názvom C8H11N

Mladá Karin si vykračuje po chodbe. V rukách ledva drží kopu učebníc a hlavu má plnú poučiek z predchádzajúcich hodín. Klasická študentka. Zazvoní na hodinu. V tom okolo nej prefrčí chalan z vedľajšej triedy, srdce jej vynechá pár úderov a...na dobre napísanú písomku môže rovno zabudnúť. Prekvapivo, zase v tom má prsty chémia...

16 Vyjadri sa!


Vedci totiž zistili, že dôvodom, kvôli čomu básnici všetky bezhlavé hlúposti, ktoré sme schopní pre básnili, Rómeo a Júlia zomierali, je celkom jedno- našu milovanú osobu urobiť. duchý a účinný fenyletylamín (FEA)- výstižne nazý- Ach, tá láska bolestivá... vaný ,,palivom lásky“. Aby sme mohli povedať, že láska má mnoho podôb, doplňme si ju aj o vzorec Ako to už býva, nie všetko je tak biele a úžasC8H11N. né, ako v našich reklamách na čistiace prostriedky. Ak ste si doteraz mysleli, že nešťastná láska znaTakýmto zjednodušeným spôsobom sa nám ved- mená vyroniť len pár sĺz, veľmi ste sa mýlili. U neci pokúšajú priblížiť, čo sa v nás vlastne odohráva, milovaného dochádza k vážnym mozgovým porukeď sme zamilovaní. chám. Nedokáže správnym spôsobom užívať základné hormóny, čo spôsobuje zlú náladu, nespaČo je vlastne FEA? vosť- dokonca sa ukazujú symptómy, ktoré sa objavujú pri odvykaní drogám: poruchy srdcovej činnosFenyletylamín je látka znižujúca pocit únavy a ti, strach, depresia… nutnosť spánku. Dá sa prirovnávať k amfetamínu. V takýchto chvíľach je najúčinnejším liekom plač, Aj fenylethylamín (ktorý je obsiahnutý aj v čokolá- pretože slzením sa vylučuje adrenalín a ,samode) dokáže vyvolať v tele príjemné pocity a doko- zrejme, čokoláda, ktorá obsahuje isté množstvo fenale povzbudiť. nylethylamínu. Pod jeho vplyvom môže dôjsť dokonca k premene tuku na teplo, čiže začneme chudnúť (to sa stane pravda len vtedy, keď nastúpi účinok endorfínu, ktorý náš stúpajúci apetít potláča ). Návyk na túto jedinú neškodnú ,,drogu“ je okamžitý. Ak ste od objektu svojej lásky vzdialený, strácate chuť do jedla, neustále na ňu myslíte. Jednoducho, telo si pýta ďalšie množstvo fenylethylamínu. No na rozdiel od narkomanov nepociťujete únavu, pretože od okamihu vzniku závislosti sa v tele vylučuje látka dopamín, ktorá pôsobí protistresovo. Malá poznámka na záver. Pre tých, To, že teraz pociťujete vyššie uvedené príznaky zaktorý pochybujú o vernosti svojho milovanosti, neznamená večnú lásku. A to z úplne jednoduchého dôvodu. Ľudský organizmus si voči priateľa/ priateľky, majú vedci pofenyletylamínu vytvára postupne toleranciu. Natešujúcu správu. Jeden člověk nemiesto toho, aby sme pociťovali stále väčšiu potredokáže v daný moment milovať ( bu jeho účinkov, postupne ju strácame. Po dvoch až troch rokoch už “palivo” romantickej lásky úplmilovať myslené, byť v daný mone chýba.

Endorfíny, amfetamíny Samozrejme, v našom tele sa v období zamilovanosti nachádzajú aj iné látky ako fenylethylamínendorfíny, amfetamíny. Zatiaľ čo amfetamín spôsobuje vzrušenie, endorfíny sú povahy utišujúcej. V medicíne sa deriváty morfínu používajú k utlmeniu bolesti, tak ako endorfíny. Zaujímavý je však aj adrenalín, ktorý tu tiež nehrá žiadnu vedľajšiu úlohu. Pripravuje naše telo na výkon a veľmi pozitívnym spôsobom pôsobí na našu psychiku. Adrenalín robí naše zmyslové vnímanie intenzívnejším. Táto látka je takisto podnetom na

ment biochemicky pobláznený) viac ako jedného partnera. Menej potešujúca správa je, že podľa niektorých vedcov trvá zamilovanosť len pár minút. :)

elektronické študentské slovo

17


kvíz text: Alex

KAM NA ŠROBÁRKE?

{quiz}

Keďže celú látku ovládam, spokojne dýJe čas na to, aby ste zistili, kam by ste e) cham čerstvý vzduch prúdiaci oknom a sledujem mali zablúdiť cez prestávky alebo cez voľ- vystrašené tváre spolužiakov. f) Celú písomku si ,,vygooglujem“, stiahné hodiny. Budú to šrobárske chodby, nem do mobilu. Aj s výsledkami. školníkova dielňa, či záhadné podkrovné 3.Poverili ťa, aby si odniesol/a klasifikačmiestnosti? Vyskúšajte sami...

1.Keby nečakane vyhlásili riaditeľské voľno, tak...

ný hárok. Ako bude vyzerať cesta do druhej triedy?

a) Stretnem sa s ostatnými, ktorí majú tiež odniesť klasák, a flákame sa po škole... Čo asi? Odnesiem ho. Len cestou oda) ...sa ide žúrovať a vôbec mi nevadí, že je b) behnem pozrieť, čo bude dnes na obed. osem hodín ráno. Keď pôjdem okolo okien s výhľadom na b) ...ostanem najmenej do desiatej v c) školský dvor, vzdychnem si. Škoda, že nemáme teposteli. c) ...zavolám kamošom a vyberieme sa lesnú... Normálka- Odnesiem a pohoršene poniekam na túru. Možno ešte opekačka v prírode... d) d) ... začnem upratovať neporiadok v izbe, zriem na krivý obrázok na nástenke. Taký vandalizmus budem musieť predýchať. lebo inak cez týždeň nestíham. Cestou sa pozriem, aké je vonku počae) ...sadnem si na balkón/terasu a budem e) čítať nejakú odbornú knihu, aby si mozog na neča- sie. Hurá, svieti slnko! A Doktor Iľko zase predpovedal dážď... kané voľná nezvykal... Vytiahnem mobil a zapnem si ho. Skonf) ...budem chatovať, surfovať na interne- f) trolujem správy na Facebooku. A tak to ide celú te...Veď čo iné by som mal/a robiť? cestu...

2.Do triedy sa dostala správa, že z matematiky hrozí nečakaná písomka. Hodina je o 4.Profesor ti našiel počas testu ťahák. No nie hocijaký- rovno hárok s odpoveďami, desať minút. Čo spravíš? ktorý si zohnal/a od spolužiaka. Vyzve ťa, a) Keďže sa o tom dozviem posledný/á, aby si povedal/a odkiaľ ho máš, inak bude lebo celé prestávky trávim na školskom dvore, ne- veľký problém. Čo urobíš? spravím už nič...

b) S ľútosťou odložím desiatu a otvorím zošit. Možno si stihnem ešte niečo zopakovať. c) Utekám do vedľajšej triedy, či náhodou nepísali tú písomku. Ak nie, aspoň som si zabehal/a a prevetral/a hlavu... d) Odložím zlomené kružidlo, ktoré som sa chystal/a konečne opraviť a tiež otvorím zošit. 18 Vyjadri sa!

a) Bonznem toho, kto mi ho dal, predsa. Prečo by som ja mal/a mať problém, keď nemusím? Už aj tak ich mám dosť! b) Keďže mám v ústach kúsok desiaty( čo je na hodine zakázané), radšej neotvorím ústa. Aby som ten kúsok nemusel/a vyhodiť... c) Ako by mne mohol niečo také nájsť? Keď zistím, že niečo tuší, bleskovo ho podstrčím


spolusediacemu. d) Určite nikoho neprezradím. Chcel som ho predsa ja, či nie? e) Nadýchnem sa, že prezradím spolužiaka, ale keď uvidím vražedné pohľady ostatných, zmĺknem. Aj keď mi päťka nesmierne vadí, nechcel/a by som, aby ma považovali za bonzáka. f) Zapnem si MP3 a zaspievam spolužiakovo meno.

5.Máš za úlohu vymyslieť tému na Kalamajky... a) Bolo by to niečo v duchu rockových hviezd. Možno aj punkových, aby sme si mohli ,,zapogovať“. b) Netuším, nechce sa mi o tom premýšľať. Radšej to prenechám schopnejšiemu spolužiakovi... c) Čo tak spraviť niečo nové? Šrobársky maratón? Téma- športová olympiáda! d) Nič mi nenapadne, a tak radšej neskôr pomôžem s úpravou. e) Ochráňme prírodu? Alebo Stop ťažbe uránu? Alebo...nie? f) Téma budúcnosti. Napríklad by sme mohli vymyslieť, ako to bude v roku 2040...

Najviac odpovedí C: Zdravie, pol života... Tak hovoria tí, čo nevedia, čo je to šport. Pretože práve ŠPORT je pre teba všetkým. Prestávky najradšej tráviš na školskom dvore alebo v zanietenom rozhovore s telocvikármi o najnovších pilates cvičeniach. Len pozor, aby si svoje prípadné bojové umenie neukazoval/a aj v triede. Lámanie lavíc rukou by sa ti mohlo vypomstiť. Hlavne ak tá tvoja ostane celá... Najviac odpovedí D: Kedy postavia väčší Hornbach alebo Baumax? Áno, táto diagnóza je jasná. Baví ťa všelijaká práca- od stavania lega svojho mladšieho súrodenca, až po konštruovanie napodobeniny Eifelovej veže. Najlepším miesto pre teba je školníkova dielňa, kde ťa často vidieť cez voľné hodiny. To sa ti vyplatí, ak chodíš aj na etickú výchovu a zabúdaš pomôcky. Minúty za VPP( verejnoprospešné práce) tak nazbieraš ľavou- zadnou. Najviac odpovedí E: Člen Greenpeace

Klasika. Ak ti vyšla táto odpoveď, tvoje miesto je jednoznačne v biologickom laboratóriu alebo v učebni chémie. Staranie sa o rybky ,rozhovor s umelou kostrou alebo miešanie ,,elixírov života“ je práve to, čo potrebuješ. Ale..vieš, že rozhovor s kostrou je trochu nevyrovnaný? Skús nadviazať vzťahy aj so spolužiakmi. Nie vždy sa ti totiž bude chcieť sedieť za učebnicami a viesť dlhé monológy pred zrkadlom. Najviac odpovedí A: Ulica, ulica, ulica... Najviac odpovedí F: Počítačový mág Viac ako vôňa jedla, ťa privábi zvuk bežiaceho poÁno, áno. Poznáme. Rebélia, večné flákanie- to je tvoje. Najlepšie by sa ti trávilo čas na chodbách, čítača. S akýmkoľvek elektronickým zariadením si kde sa môžeš baviť s ostatnými ,,parťákmi“. Kde rýchlejší ako samotný Chuck Norris počítajúci do inde by sa dalo potkýnať prvákov , že? Len pozor, nekonečna. A to už je čo povedať. Práve preto ťa každý, kto sa potrebuje ,,hacknúť“, vyhľadá práve aby ti to raz nevrátili... v učebni informatiky alebo na počítači pri vrátnici. Je to skvelé, len dúfaj, že v meste nevypadne prúd, Najviac odpovedí B: Všade dobre, inak si nahratý/á... doma najlepšie... A keď nie tam, tak v školskej jedálni a v reštauráciách. Celý deň by ťa bavilo počúvať rinčanie riadu a bublanie vody. Ale nie je to trochu psycho...? Radšej si sprav väčšiu desiatu, pretože kuchárkam môže niekedy tvoja prítomnosť za dverami kuchyne liezť na nervy.

elektronické študentské slovo

19


recenzia / môj názor text: Alex

AJ KNIHY MAJÚ SVOJE TAJOMSTVÁ

Vraj ho poznali básnici ako William priviesť k tajomstvu- spôsobu ako sa stať bohatým, slávnym, úspešným, skrátka, priviesť vás ku ceste Shakespeare, veľký myslitelia ako ako dosiahnuť v živote to, čo chcete. Sokrates, Platón, či hudobníci ako Ludwig van Beethovennn. Úspešní a Chcete vedieť celé tajomstvo tejto stoosemdesiatštyri stranovej knihy? slávni ľudia. Osobnosti s veľkým O... Pýtate sa, ako je možné, že ich mená aj po stáročiach čítame v učebniciach dejepisu? Poznali totiž Tajomstvo... Určite ste už počuli o veľkom ošiali, ktorý spôsobila kniha a rovnomenný film The Secret, od Rhondy Byrneovej. Ak ste vtedy náhodou stroskotali na opustenom ostrove, sám a bez akéhokoľvek kontaktu s civilizáciou, je prípustné, aby ste o nej nepočuli. Takýmto ľuďom je potrebné vysvetliť, že sa nebavíme o sci-fi románe, ale o knihe, ktorá by vás mala 20 Vyjadri sa!

„Musíte veriť tomu, čo chcete. Áno, to je všetko, čo potrebujete na cestu za šťastím“, aspoň tak to napísala Rhonda Byrneová. Musím povedať, keďže som toto dielo čítala, že na tom niečo bude. Veď mnoho vecí ovplyvníme naším myslením. Poznáte to napríklad pred písomkou. ,,Napíšem to strašne, určite to pokazím, pokazím... pokazím...“ A, zázrak zázrakov, naozaj to po-

kazíte.


Teoreticky, správnym myslením by ste mali dosiahnuť efektívnejší výsledok. A to je práve to, že si budete veriť, že tú písomku jednoducho nepokazím, lebo to viem...viem...viem.“ Stačí si všimnúť nejakého významného, alebo spoločensky známeho človeka. Nikto z nich nepovie, že sa tam dostal úplnou náhodou. Každý z nich vedel, že chce robiť to, čo práve robí. Takýto ľudia pôsobia sebavedome, pretože vedia, čo naozaj chcú a idú za svojím cieľom. To je vraj celé Tajomstvo. Ak o tom pochybujete, alebo neveríte, nemôžete ho využívať. Táto kniha vám pomôže myslieť pozitívne a nabrať trochu zo studne sebavedomia. Ale. Ako môže byť o tomto vcelku jednoduchom Tajomstve napísaných toľko strán? Nie je to len komerčný ťah? Vieme predsa, že ľudia sa oddávna ťahali k príručkám typu- Ako si zlepšiť svet, ako sa stať milionárom a podobne. Samotná autorka siahla najprv po takýchto knihách, kým napísala tú svoju. Nie je vtom cesta, ktorá by jej priniesla veľký balík peňazí za toto jednoduché tajomstvo, ktoré vlastne poznáme už dávno? Nie je to jeden z tých {,,oblbovákov“?} Predsa len, kniha má v sebe príliš veľa optimizmu, nepripúšťa žiadne negatívne myslenie a všetko v nej je vystrihnuté ako z reklamy na prací prášok. Úsmev, úsmev, úsmev...

Tajomstvo v skratke

-Máte možnosť popísať tabuľu svojho života, čím len chcete. - jediné, čo treba urobiť, je cítiť sa teraz dobre. - Čím častejšie používate silu, ktorá vo vás je, tým viac jej pritiahnete. - Teraz je ten správny čas otvoriť náruč a objať svoju veľkoleposť. -Žijeme v nádherných časoch. Keď sa oslobodíme od obmedzujúcich myšlienok, zažijeme skutočnú veľkoleposť ľudskej rasy v každej oblasti tvorivosti....

Rady typu- hneď, keď vstanete, začnite ďakovať až celou cestou do kúpeľne, pričom sa usmievajte do zrkadla- mi prídu zrelé na psychiatriu. A zaručene, keď to budete praktizovať nahlas, rodinní príslušníci by možno vážne vyhľadali odbornú pomoc. Ale je na každom z nás, aby sa rozhodol čomu verí, a čomu zas nie. Niekomu to môže prísť zvláštne, inému zas geniálne. Ak ste sa predsa len rozhodli prečítať si Tajomstvo, okrem niektorých zaujímavých názorov autorky a spoluautorov, tam nájdete aj pekné myšlienky známych osobností ako Albert Einstein alebo Sira Winstona Churchilla, čo rozhodne stojí za prečítanie. Tým, čo čítanie spôsobuje zívanie a následné chrápanie na stole, odporúčam siahnuť po filme The Secret. Takže teraz už len vletieť do prvého kníhkupectva a hor sa do Tajomstva. Spolu s celou redakciou prajem príjemné a ničím nerušené čítanie. Ukážka textu z knihy Tajomstvo( The Secret) elektronické študentské slovo

21


zahraniční lektori text: Veronika

NEW ENGLISH TEACHER For the first time we have a man like fo- It’s quite a long story, but I’ll just say I originally came here with a Christian student organization in reign teacher for English. He is 27 and summer, 2001, to do English camps. I liked it so birthday celebrates 30. 6. Studied on much I did the camps again in 2002, then when Centre College in Danville in Kentucky, I graduated from university in 2004, I decided to come work here. Then I met my future wife, we where is he from. He loves chips of all married in 2007, and I decided to stay. :) kinds, especially salt and vinegar flavoWhere were you born and where did you ur. He is very exciting, but nice and very grow up? chatty and if he teaches you, you can I was born in eastern Kentucky and I grew up thebe sure you will know speak English re on a farm with tobacco and cows. It was a grebetter in the end compare with begin- at childhood. I always had plenty of room to play in. My whole family is musical so I was exposed to ning of school year. it from a young age. But now, you should read one interview in How long have you been living in Slovakia which you can know better our new lector, and especially here in Košice?

Mr. Chris HELTON, B.A.

How and why you have come here? Why you have decided for Slovakia? 22 Vyjadri sa!

I have been living here for 5 years. I love this city, mainly caffé´s and pubs. I like drinking coffee and reading on the terraces especially in the summer time.


I have heard that you have already taught in one high school here. Is it the truth or just the gossip? It is the truth.

Can you compare your ex-students with your current students? I dislike comparing. I am not sure about it, because in my previous school I taught for year and I have been here for only two weeks. But if I can say something about it, it seems that students here are quite clever and polite. I am happy to be where I am.

Everybody knows you were in Superstar.

Have you been in American Idol, too?

No. I was busy studying in university and then I came here. So I didn´t have time for it.

Could you say us something scandalous about yourself? I do not know. It is a hard question :). You can write there that I am a big fan of Czech and Slovak beer. The best beer what I have ever drunk is Golem. It

is sold just in one pub of Košice. I have never seen this beer elsewhere.

Before you decided to stay and live here had you ever been here? Yes, I came during two summers, when I was studying on university.

Don´t you have problems with being and living here, do you? Yes, of course. The biggest problem is the strange language. I need to speak Slovak, because I want to survive. My wife tries to teach me your language, but I am quite a bad student. And sometimes there are some differences between our cultures.

Can you compare the Slovak education with yours, American´s? I would probably say Slovak students are more polite and work harder. It is the true that American´s have fewer holidays, but they end the school year in the middle of May. Timetables are different, too. Though, students of this country are more reluctant to study.

When you were studying, which subjects elektronické študentské slovo

23


zahraniční lektori text: Veronika

did you love and hate? I hated Mathematics, Physics and Chemistry. The last was my nightmare. On other hand I loved English and Russian.

Why Russian?

typical country. We play with a little bit more of a rock sound because we want to give people energy. We play with a little bit of rockier because we want to give people the energy.

What is the name of the band where you play? And what´s your position?

During my study we could choose our second language from three possibilities: Spanish, Germany and Russian. Everybody studied Spanish and I wanted to be different, and the Germany teacher was crazy. So I chose for Russian. Now I am very satisfied with my choice, because Russian and Slovak grammar are very similar and it is easier for me learn to Slovak.

I hate the name of my band. Due to business reasons, which I won’t bore you with, we’re called Chris Helton’s Country Wagon. I’m the lead singer and I play rhythm guitar and mouth harmonica. Our website is www.chris-wagon.sk.

You were in Superstar so I think you do some music. Could you tell us something about it?

We have played in Lodenica festival, Handlová, Moldava nad Bodvou, Prešov, the Cassovia Country Party in Alpinka. We did a show during Days of Košice and have played at the waking up of the “Katka” train.

I play in one local country band but we don’t play 24 Vyjadri sa!

What cities have you visited with band?


interview text: Grétka

*Nezabudnuteľný rok v Zuzka Závodská zo 4.A strávila minulý školský za veľkou mlákou a ochotne sa s nami podelila o svoje zaujímavé zážitky a skúsenosti, ktoré na tomto výmennom pobyte nadobudla …

USA

Prečo si sa rozhodla ísť na rok študovať do USA? A mala si predtým, ako si tam šla obavy, alebo skôr prevládalo vzrušenie z cesty do neznáma , na niečo nové? Vlastne ani presne neviem, prečo som sa rozhodla ísť do USA. Tých dvôvodov bolo viac. Zdalo sa mi, že by to mohla byť dobrá skúsenosť a samozrejme aj najľahšia cesta, ako sa naučiť angličtinu. Plus som chcela aj nejakú zmenu a odísť na rok do USA sa mi zdalo ako dostatočná zmena :) elektronické študentské slovo

25


Pred odchodom som sa asi viac tešila ako sa bála, mala som žiadne nezmyselné pravidlá, ktoré by aj keď posledné dni pred odchodom tam určite ne- som musela dodržiavať, čo bolo super, lebo v tých jaký ten strach bol :) predošlích rodinách bolo tých pravidiel nespočetne veľa. Väčšinu času som trávila s Ann, čiže sme Mala si dosť problémov s host rodinami, vy- sa skamarátili a ona je jednoznačne jedna z osôb, ktoré mám najradšej :)

striedala si tuším že až štyri…

Vystriedala som štyri host rodiny. Na tie prvé tri ne- V akom meste si bývala? chcem radšej ani spomínať. Do tej štrvtej som sa dostala len náhodou začiatkom novembra a osta- Bývala som v meste Santa Rosa, ktoré je asi la som u nich až do konca. Boli úplne úžasní a cíti- také veľké ako Košice. Je to asi 40 minút od San Francisca, čiže do San Francisca sme chodili tak la som sa s nimi super. často,ako sa len dalo :) San Francisco je úplne úžasné,nádherné mesto, kde sa stále niečo deje, Takže nakoniec sa vyplatilo… na uliciach sú tisícky ľudí, krásne budovy, parky aj pláže,no proste ako z filmu. San Francisco je moja No nakoniec sa to všetko určite vyplatilo. V tej štvr- ,,láska na prvý pohľad“ :) tej rodine nebolo asi nič, čo by mi nevyhovovalo. Bývala som s mojimi host rodičmi, Ann a Chrisom, aj keď neviem, či slovo host rodičia je práve to správ- Ako dlho Ti trvalo kým si sa udomácnila, ne. Ann a Chris majú len 24 rokov a samozrejme skamarátila s niekým a ako ťa prijali v škožiadne deti. Bolo to skôr bývanie s kamarátmi ako le? s host rodičmi, čo mi maximálne vyhovovalo. Ne- Mala si aj ťažké chvíľky? Boli začiatky veľ-

26 Vyjadri sa!


mi ťažké? Udomácnila som sa asi až začiatkom novembra,keď som začala bývat s Ann a Chrisom. Mám pocit,že v škole som zapadla v podstate už v prvý deň, aj keď som bola presvedčená o tom, že to bude trvať dlhšie :). Niekedy som si v škole pripadala ako atrakcia, pretože tým, že som tam bola jediný exchange student na škole, som sa často cítila ako stredobod pozornosti. všetci sa ma na všetko vypytovali a chceli sa so mnou rozprávať,čo bolo hlavne na začiatku celkom príjemné:).

Čo sa ti tam najviac páčilo – čo ti najviac utkvelo v pamäti? Neviem sa ani rozhodnúť čo sa mi páčilo najviac, no Ameriku som začala mať naozaj rada až keď som sa nasťahovala k Ann a Chrisovi a s tým už takmer každý deň prichádzali nové zážitky. Najlepší pocit som mala asi počas jarných prázdnin keď ma prišla pozrieť Lucka :) (pozn. red.- spolužiačka, ktorá tiež strávila rok v USA). To bol jeden z mojich najlepších týždňov v Amerike. Jeden z tých zaujímavejších zážitkov boli aj Vianoce a Silvester v Las Vegas, kde som bola vlastne u kamarátky zo Slovenska. Na tretie miesto by som asi dala Los Angeles , ktorého atmosféra na mňa naozaj zanechala dojem :)

Akí sú tam mladí ľudia – naši rovesníci ale aj celkovo Američania? Samozrejme, škatuľkovanie nie je dobré, ale ak je nejaká pre nich charakteristická vlastnosť ktorú si si všimla, tak aká to je? A čo sa ti naopak nepáčilo ? Mala si aj nejaké nepríjemné zážitky?

Je tažké sa takto jednoznačne o niekom vyjadriť. Ale keď by som to mala zovšeobecniť a charakterizovať našich rovesníkov, tak sú asi trochu viac ľahostajnejší . Ale prekvapujúce pre mňa bolo to, že 90% z nich už pracuje a súčasne chodí do školy, pri čom nejde len o brigády. To by sa mne osobne asi veľmi nechcelo. Najviac na mna asi zapôsobilo,že všetci Američania sa usmjevajú, aj keď samozrejme nie vždy ide o úprimný úsmev. Plus ešte môžem povedať že takmer všetci Američania sú extrémne komunikatívni.

Ak by si mala porovnať školstvo u nás a tam….

Možno to vyznie čudne, ale nepríjemný pocit som mala pri návrate späť domov. Na jednej strasne som sa vaľmi tešila na rodinu a kamarátov doma, ale rozlúčit sa s ľudmi tam mi robilo dosť veľký problém.

Čo ti dal tento rok strávený v USA ? Znie to asi ako klišé, ale nové skúsenosti, zážitky,možno jasnejšie predstavy do budúcna, zmenu mojich názorov, niektorích hodnôt a samozrejme nových priateľov :) Plus sa mi zdá že som asi viac zodpovednejšia ako predtým .

Ako asi každý vie, je to v podstate neporovnatelné. V USA je atmosféra v škole úplne iná ako u nás. Chcela by si sa tam vrátiť? Taká viac uvoľnená a neformálna, čo v podstate Určite áno. Keby to bolo možné, tak aj teraz hneď :) hodnotím kladne. Mám pocit, že v škole sa kládol dôraz na praktické Ale len tak na mesiac alebo dva. :) využitie všetkého čo sme sa učili, ako na dokonalé zvládnutie teórie. Ďakujeme za rozhovor Zuzka.

Neliezol ti na nervy ich prehnaný patriotizmus? Pravdu povediac, niekdy áno, aj keď v Californii nie je ten patriotizmus až tak silný, tým, že tam žije veľmi veľa Mexičanov a ľudí, ktorí nie sú pôvodom Američania. elektronické študentské slovo

27


rubrika text: autor

Baby boom

na kus reči s ... text: Mima

Šrobárka zažíva hotový baby boom. Učím ekonomiku, nosku a dejepis. Na materskú dovolenku už odišli pani profesorky Palenčárová a Jacková , te- Je nejaký rozdiel medzi študentmi ktorých raz sa ich chystá nasledovať aj pani ste učili pred tým a profesorka Trnková. A naopak, z ma- teraz? Toto neviem terskej dovolenky sa k nám vrátili pani posúdiť,keďže profesorka Hudáková a p. p. Frankovi- momentálne učím štvrtákov to sú študenti, ktorých čová. Zaujímalo nás viac, tak sme ich asom učila prvý a druhý trochu vyspovedali. ročník. Pani profesorka Trnková

Bolo vaše vysnívané dieťatko plánované?

Mali ste v pláne sa sem vrátiť? Áno, samozrejme.

Áno, už dlhšie to bolo plánované, ale nakoniec to takto vyšlo.

Máte už aj vybrané meno? Nad menom stále rozmýšľame. Máme viaceré možnosti, ale ešte sme sa konkrétne nerozhodli.

A čo výbavička? Mám trojročného synovca, tak časť výbavy bude podedená a vyberáme vhodné veci , keďže čakám dievčatko a ďalšie veci sú už čiastočne nakupené.

Chceli by ste aj ďalšie deti? Tak určite by sme chceli viac detí, ale uvidíme ako to vyjde.

Plánujete sa vrátiť učiť? Po materskej by som sa chcela tak o rok- dva vrátiť, trošku poučím a potom porozmýšľam. Pani profesorka Frankovičová

Aký predmet učíte? 28 Vyjadri sa!

Pred pár rokmi ste dostali ocenenia Šrobovák roka vo viacerých kategóriách, napríklad za najférovejší prístup k študentom... Moja metóda je o tom, že sa snažím so študentmi komunikovať, kladiem im otázky a snažím sa ich vťahovať do vyučovacieho procesu, takže nesedíme a nepíšeme len, ale snažíme sa riešiť problémy.

Čo je ťažšie – zvládnuť vlastné deti alebo študentov? Ročného syna :)

Máte nejaký nesplnený sen? Mám, ale neprezradím :)


?

na kus reči s ... text: Mima

ANKETA MEDZI PRVÁKMI Začal sa nám nový školský rok a rozhodli sme sa vyspovedať troch našich nováčikov – prvákov, ako sa im zatiaľ pozdáva naša škola...

rubrika text: autor - Myslímžeakokolektívvtriedesmesicelkomaj sadli, vytvorili sa nové kamarátstva a tak. - Myslím,žeakokolektívjetozatiaľvýborné.Každý si našiel kamarátov, s ktorými si rozumie

Učenie? -

Zatiaľ sa toho veľa neučíme, to najhoršie ešte len príde :D:D:D. - Nosmepredsanavýberovejškole:D.Zatiaľsav učení len rozbiehame, ale myslím si, že to nebude med lízať :D.

Čo hovoríte na profákov? :) - No tak s niektorými som nad mieru spokojná, úplne mi vyhovujú, ale zas na druhej strane. keď mám byť úprimná, niektorých by som aj vymenila :D.

Máte už predstavu kam po skončení Šrobárky? - PoskončeníŠrobárkybysomasišlaštudovaťdo zahraničia, aký odbor, to zatiaľ netuším... - Taknadtýmsomeštevážnejšieneuvažovala.Možno psychológia, ale to sa určite zmení a nie len raz.

Expert, ktorý nám to výstižne zhrnul : No kráľovstvo dzivé. Kolektív ešte lepšie .... učenie tažké ...niektoré profesorky hrúza des... a chcel by som byť lekár.

Ako sa vám zatiaľ páči v našom kráľovstve? -

Celkom sa mi tu páči, taká historická budova. Na mňa to pôsobí príjemne. - Prvédojmysúcelkomfajn,zatiaľsúnanásvšetci milí.

A čo kolektív? elektronické študentské slovo

29


rubrika text: autor

IMATRIKULÁCIA 24. októbra sa šrobárske kruhy oficiálne rozrástli o 169 nových študentov. Tohtoroční prváci mali tak ako desiatky generácií pred nimi dvojmesačnú šancu vyskúšať si ako to na Šrobárke chodí. Očividne sa im u nás zapáčilo, keďže sa rozhodli ostať. Imatrikulačný ples sa začal takmer na minútu presne. Tento fakt príjemne prekvapil tých, čo prišli načas a pár oneskorencov naopak nepríjemne zaskočil. Tí tak prišli o časť z prváckych vystúpení. A veru, mali čo ľutovať. Treba podotknúť, že prváci sa príprave programu venovali naozaj zodpovedne a už mesiac pred imatrikulačkou sme mohli počas voľných hodín a po skončení vyučovania zazrieť na školskom dvore, či v priestoroch školy, poctivo nacvičujúcich prvákov. Výsledkom ich usilovnej kolektívnej práce bol program plný originálnych nápadov. 1.A upútala pozornosť divákov rozkošným tanečným vystúpením. Hviezdne tanečné duo predviedli dvaja chlapci, ktorých šarm spolužiačok odel do ružových legín. Béčkari zase stavili na kontrast pohlaví a romantickú minizápletku s hravým barbinovským úvodom a frajerskou kolobežkou alias Ferrari na záver. Ohnivý tanec céčkarov síce nespustil požiarny poplach, no dáždniky napriek tomu využili pri tanci „Umbrella“. V scénke 1.D to taktiež iskrilo a to nielen na konci, keď nám romantickú atmosféru na krátku chvíľu priblížili plamienkami zapaľovačov. F-ka nie len zatancovala, ale k piesni „My Creole“ im gitarový doprovod robil nový lektor angličtiny Chris. Prvácke predstavenia ukončila 1.E s až na druhý pohľad nie náročnou, ale mimoriadne efektnou choreografiou, nad ktorou asi každý spočiatku krútil nechápavo hlavou. Za vystúpenia zožali prváci veľký, zaslúžený potlesk a som si istá, že ak by diváci nestáli , stali by sme sa svedkami aj standing ovation. Hlavní 30 Vyjadri sa!

aktéri sa na chvíľu stiahli do úzadia, aby o pár minút prišli v plnej kráse na hlavnú časť imatrikulačnej ceremónie, vzorne sa zoradili podľa tried a vypočuli si, čo za nich jednotlivý predsedovia a predsedkyne tried prisahajú pri starom známom šrobárskom srdci. Pod srdcom následne všetci pofŕkaní vodou, s darčekmi od druhákov v rukách a nepochybne s veľkým výdychom prešli. Niektorí si niesli kus Šrobárky v podobe tehly alebo kocky. Iným chceli ich starší spolužiaci osladiť 4 nasledujúce roky perníkovým srdiečkom, náramkom z cukríkov a pomôcť im balíčkom záchrany, či našťastie prázdnymi, poldecákmi. Snáď im všetky tieto darčeky uľahčia štúdium. Úsmevy, záblesky fotoaparátov, začiatok diskotéky! Parket rekordne rýchlo zaplnili energickí študenti a profesori a plný ostával až do 23. hodiny. Matelkovský koniec imatrikulačného plesu bol taký presný a nečakaný ako jeho začiatok. Čo už, všetko raz musí skončiť, len škoda, že návrat do reality bol tohto roku o hodinu skôr ako minulého. Študenti nadšení z vydarenej imatrikulácie, trochu nešťastní zo skorého konca a možno tešiac sa na najbližšiu imatrikuláciu sa pobrali domov, aby si vďaka časovému posunu pospali o hodinu dlhšie a v pondelok sa s chuťou pustili do učenia. :)


rubrika text: autor

elektronické študentské slovo

31


reportáž text: Wera

AKO SA RODÍ MARATÓ *zo zákulisia

Vráťme sa teda na začiatok ešte raz. V piatok ráno bežíte po meste a zisťujete, že vlajky už sú rozvesené ale veľmi vás to netrápi, lebo momentálne meškáte. Dobehnete do Dolnej brány (pre informáciu neznalým, sú to tie záchody dolu pod schodmi a okrem toho sa tam nachádzajú aj historické vykopávky) a ste radi, že tam ešte všetci nie sú a že nie ste poslední. Zhodíte veci a dáte sa do roboty. 32 Vyjadri sa!

Takto nejako vyzeralo ráno pre organizátorov MMM, presnejšie pre tých, ktorí zabezpečovali registráciu účastníkov (samozrejme až na to meškanie, to som absolvovala iba ja sama). Balenie tašiek s novinami, programom, vstupenkami a voľným lístkom na MHD spolu s chystaním stánkov na registráciu, výdaj čísiel a čipov, tričiek a už spomínaných tašiek zabralo väčšinu dopoludnia. Popoludní nastal čas na prvú smenu. Tú svoju som si absolvovala na predaji suvenírov. Vychystaná s úhľadne napísanými ceduľkami s cenou som hrdinsky čelila zákazníkom. Škaredé odznaky, príliš malé tričká, príliš veľké tričká, plagáty, hrnčeky, ktoré sa mohli použiť až v nedeľu, kvôli práve vyrobenému nápisu. Sortiment, ktorí spôsobil naj-


TÓN?*

viac rečí zákazníkov, ktorí sa na úbohých brigádnikov pozerali akoby mohli za to, že odznak nebol podľa ich vkusu. Predaj bol asi z jedných najpokojnejších miest Dolnej brány okrem času keď sa z neznámeho dôvodu zjavili pred stánkom piati zákazníci, ktorí sa dožadovali okamžitej obsluhy a navzájom sa prekrikovali. Potom však nastala druhá smena. A s ňou prišli čísla a čipy. Každý účastník dostal svoje číslo, osem zatváracích špendlíkov a čip na meranie času. A to všetko za zálohu piatich eur, ktoré sa mu vrátili po odovzdaní čipu pri cieli. Schyľovalo sa k večeru a nás už začínali bolieť nohy. O ôsmej hodine večer sme urobili inventúru, zrátali ľudí, peniaze a po celom namáhavom dni sme sa pobrali domov. Teda, mysleli sme si, že bol

*Jedného krásneho rána vstanete a zistíte, že na Hlavnej ulici sú rozvešané košické vlajky. Chvíľku rozmýšľate prečo a potom si spomeniete, že je október a že je to pravdepodobne kvôli Medzinárodnému Maratónu Mieru. Zauvažujete nad tým, že sa možno v nedeľu pôjdete pozrieť na pár nadšencov, ktorí sa odvážili zabehnúť 42 kilometrov okolo mesta. A tým to končí.

namáhavý. To , že existoval aj vyšší level záťaže sme si vyskúšali hneď nasledujúci deň. Nočná mora organizátorov sa stala skutočnosťou. Registračný systém vymazal všetko za sobotné dopoludnie. Naša druhá smena pri číslach a čipoch sa niesla v duchu mrzutých ľudí, ktorí zasa obviňovali všetkých naokolo vrátane nás a odmietali nám dať dokonca aj tých päť eur zálohy. Našťastie sme si pracovné chvíle vedeli aj spríjemniť (napríklad pomocou balónikov na našom stánku alebo kreslením po papieroch s registračnými číslami). Vo voľnejšom čase sme sa venovali našej obľúbenej činnosti – spájaniu zatváracích špendlíkov po ôsmich kusoch. Keďže druhú elektronické študentské slovo

33


rubrika text: autor

smenu som oficiálne robiť nemala, rozhodla som sa, že si niečo nájdem. Nakoniec som sa zahniezdila pri stánku s tričkami. Za jedno jediné poobedie sme odbavili 910 ľudí. Naša práca sa pomaly blížila rýchlosti svetla a našej úžasnej synchronizácii prekážalo len to, že sme mali len dve fixky miesto štyroch. Pri tomto kmitaní som čoskoro zabudli aj na zimu v „lukratívnych“ podzemných priestoroch. Problémy sa však začali vyskytovať veľmi skoro. Nehovoriac o tom, že na konci už zostali len tričká veľkosti S, zistila som, že väčšina mužského pokolenia (bez urážky) nemá ani potuchy o veľkostiach a písmená S, M, L im veľa nehovoria. Sťažnosti na farbu, veľkosť, materiál sme za chvíľu začali ignorovať. Nemalo to cenu. Našli sa však aj taký, ktorí boli vďační za našu pohotovú obsluhu a obdarovali nás úsmevom a pri veľkom šťastí mojej kamarátky aj romantickou pesničko34 Vyjadri sa!

u Celkom vyčerpaná som sa odvliekla domov. Preto sa ani netreba čudovať, že na deň D som samozrejme zaspala. Za rekordných 14 minút som stihla autobus a nasmerovala som si to na svoje nové stanovište. Keď som dorazila pred hotel Hilton zistila som, že mi stačilo prísť až na pol jedenástu a že som sa teda vôbec nemusela ponáhľať. Úloha na tento deň bola totiž „Výlep a roznos výsledkov“. Na začiatku sme dostali jasné inštrukcie. Na dve veľké tabule sme nesmeli nič lepiť iba pripichovať. Náš zostávajúci čas sme teda vyplnili pátraním po pripináčikoch. Získali sme ich len desať, čo nám, ako sme neskôr zistili, vôbec nestačilo na to kvantum papierov. V silnom vetre ich dokonca začalo vytrhávať z tabulí, takže sme nakoniec nemali inú možnosť, než olepiť celú tabuľu lepiacou páskou. Okrem čakania na výsledky a ich vylepovania sme mali najlepšie miesta rovno pri


rubrika text: autor

cieľovej bráne, takže sme boli pri všetkých historických okamžikoch. O tretej sa celá paráda skončila a mohli sme ísť domov. Pre tých, čo im ani toto nestačilo tu však ešte bola maratónska afterpárty v hoteli Hilton. Zopár úsmevov, dobré jedlo, fotka s Keňanom a taxíkom domov. O jednej v noci sa skončil môj súkromný trojdňový maratón. Som rada, že som zažila takúto akciu z iného pohľadu. Bola to zasa jedna životná skúsenosť, na ktorú sa nezabúda.

elektronické študentské slovo

35


záujmové krúžky text: Aďka matematickej olympiády a iných súťaží.

Matematick ý krúžok...

Máš nejaké matematické ciele? Mám také dva väčšie ciele čo sa týka matematiky. Chcel by som byť ešte aspoň raz úspešný v riešení matematickej olympiády a určite by som chcel budúci rok z matematiky aj maturovať.

...a cestovatelia z matematických sve- Čo sa ti na tomto krúžku páči najviac? tov...

Na krúžku sa mi najviac páči najviac istý druh voľnosti, ktorú tu mám. Ak potrebujem niečo konkrétne riešiť, tak sa stále dohodneme.

Ak si niekto predstavuje matematika ako človeka sediaceho nad hŕbou pa- Ján Kobezda 4.C pierov s dvadsaťmiestnymi číslami a s kalkulačkou dymiacou sa od toľkých Čo ti dáva účasť v matematickom krúžku? výpočtov, mýli sa.

Matematický krúžok mi toho dal dosť. Dozvedel som sa niekoľko zaujímavých vecí z matematiky a Práve matematici sú tí, ktorí cestujú najviac. A to nie len v rámci regiónu štyrikrát do roka alebo raz pochopil som veci, ktoré som nechápal z bežného do roka v rámci Slovenska. Matematici prekračujú výkladu na hodine. Spoznal som skvelých ľudí a zahranice Slovenska, Európy. Raz do týždňa sa ocit- žil veľa pekných zážitkov. nú vo svetoch, kde neplatia matematické zákony o akých sa učíme v škole. V tých ich je nekonečno Čo sa ti na tomto krúžku páči najviac? uzavretá množina a súčet vnútorných uhlov trojuholníka sa nerovná 180-im stupňom. Ale čo je na Ľudia. Na krúžku som získal mnoho kamarátov s tom najúžasnejšie, pri ich cestovaní, bádaní a ob- ktorými mám toho veľa spoločného a s ktorými sa divovaní, títo dobrodruhovia fyzicky neopustia brá- viem rozprávať takmer o čomkoľvek. ny Šrobárky. Vyspovedali sme pár „matematických dobrodruhov“ alias žiakov navštevujúcich matema- Myslíš, že matematici sú dobrý kolektív? tický krúžok a pána profesora

L. Spišiaka, vedúceho matematického krúžku.

Vlado Macko 3.C Koľký rok chodíš na matematický krúžok? Na matematický krúžok chodím tretí rok, ale s prestávkami.

Samozrejme! Dôkazom sú turistické výlety, Camp Šrobárky a iné pravidelné aktivity krúžku.

Pán profesor L. Spišiak – vedúci matematického krúžku Odkedy vediete matematický krúžok?

S krátkymi prestávkami od roku 1981. V 1980tom som maturoval na Šrobárke a ako vysokoškoTým, že chodím na matematicky krúžok mám mož- lák som udržiaval kontakty s touto školou. Neviem nosť sa oboznámiť s rôznymi typmi príkladov a s presne povedať, v ktorých rokoch mohla nastať ich riešeniami, ktoré sa na hodinách neučia a medzera, kedy som krúžok neviedol. niektoré z nich mi boli veľmi užitočné pri riešení

Čo ti dáva účasť v matematickom krúžku?

36 Vyjadri sa!


rubrika text: autor Aký je cieľ matematického krúžku?

kú vysokú školu sa dá dostať aj bez toho, aby bol dotyčný olympionik. Toto nie je cieľom. Opakujem, Po formálnej stránke by sa dalo povedať, že zapo- že žijeme len raz a ak si mám vybrať, či budem prejiť žiakov do matematických súťaží a získať s nimi chádzať butiky alebo prázdno filozofovať v čajovúspechy predovšetkým v prospech žiakov, preto- ni, tak možno že sa radšej oplatí prísť medzi, muže je to práca, keď žiak pracuje predovšetkým na sím zdôrazniť, veľmi bystrých a veľmi kreatívnych sebe. Ja sa netajím tým, že chcem byť jedným z zopár šrobárčanov, ktorí na tom krúžku sú a skúšať popularizátorov matematiky, pretože matematiku sa baviť tým, že špekulujeme, rozmýšľame, hľadápovažujem za veľmi dôležitú zábavu, ktorá doká- me a obdivujeme niektoré súvislosti. Kvôli tomu sa že obohatiť každého človeka. Ale tá zábava by tam oplatí na ten matematický krúžok chodiť. mala byť.

Aké sú najväčšie úspechy matematického krúžku? Za veľký úspech matematického krúžku pokladám každého jedinca, ktorý na matematickom krúžku strávil viac času a dodnes sa usmieva nad tým, ako to tam bolo fajn. To je pre mňa úspech matematického krúžku. Ale ak sa pýtate na to, kto sa ako umiestnil pri riešení matematickej olympiády, tak napríklad v lani prváčka, Martina Drenčáková skončila 3.mieste v krajskom kole matematickej olympiády kategórie C, pred troma rokmi Martin Vavrek bol úspešným riešiteľom krajského kola kategórie A. Kategória A je pre tých najstarších a je to naozaj extraliga matematických súťaží. Získanie titulu úspešný riešiteľ je vždy úspech. Úspešných riešiteľov v kategóriách B a C máme skoro každý rok, akurát nie každý rok berú medaily.

Prečo by sa, podľa vás, mali študenti prihlásiť práve na matematický krúžok? Už som naznačil, že to nie je len o súťaži, ale ide aj o sebarealizáciu a po mentálnej stránke dobrodružný život. Nezvykať si len na vychodené cestičky, ale na to, že sa púšťam do záležitostí, ktoré možno dva dni, dva týždne nebudem vedieť vyriešiť, alebo ich nikdy nebudem vedieť vyriešiť. A druhá stránka je, že ja, ako profesor, viem ponúknuť veľa zaujímavostí z matematiky, ktoré majú súvis s inými oblasťami. Žiaci majú možnosť dozvedieť sa niečo navyše. Na jednej strane je taká zodpovednosť pripraviť sa na povolanie, kariéru a na druhej strane žijeme len raz a treba sa vedieť aj baviť a pracovať na sebe aj nie oficiálnym spôsobom a matematický krúžok túto možnosť ponúka. Hoci na ekonomicelektronické študentské slovo

37


zo sveta text: Stanka

BREČTANOVÁ LIGA *The Ivy League

*Možno ste sa niektorí ešte nestretli s týmto pomenovaním ale určite ste už počuli o nejakej univerzite v Amerike. Brečtanová liga ( The Ivy League) je synonymom najlepších, súkromných univerzít v USA. Patria tu univerzity ako Harvard, Yale, Princeton, Cornell, Columbia, Dartmouth, Brown a Upenn...

38 Vyjadri sa!


Tieto školy zaberajú popredné miesta v rebríčkoch najlepších škôl sveta. Tento poetický názov vznikol na základe jednoduchého faktu. Každá z týchto dávno založených škôl je obrastená brečtanom. No do povedomia ľudí však vstúpila akademická kvalita týchto univerzít. Základom elitných amerických škôl je ich kvalitné vybavenie. Napríklad študenti na Harvarde majú k dispozícii 90 knižníc, ktoré odoberajú neuveriteľné množstvo časopisov a novín z celého sveta. Je úplne bežné, že tieto univerzity majú vo svojich profesorských zboroch nositeľov Nobelových cien. Od nich sa očakáva, že do svojich pokusov a výskumov zahrnú aj svojich študentov a tým vychovávajú budúcich odborníkov v danom odbore. Triedy sú malé a umožňujú profesorom častejší prístup k jednotlivým študentom. Napríklad študenti histórie na Princetone cestujú do Peru, aby študovali priamo v teréne. Študenti psychológie na Harvarde majú k dispozícii laboratórium so zvieratami, prístroje na pozorovanie ľudských zmyslov , činnosti mozgu a pod. Študenti umenia na Yale vystavujú svoje diela priamo v niektorých zo štyroch galérií a múzeí univerzity a hrajú v známych divadlách a kabaretoch, ktoré pat-

ria priamo škole. Treba spomenúť aj to, že každá internátna izba má rýchle pripojenie na internet a v celom univerzitnom meste je prístup k špeciálnym informačným databázam. Tieto univerzity sa tiež snažia, aby mali študentov z celého sveta. Brečtanová liga sa môže pochváliť aj veľmi významnými a úspešnými absolventmi. Na Harvarde študovalo sedem amerických prezidentov a aj Bill Gates , na Yale George Bush, Bill Clinton a Meryl Streepová a na Princetone Thomas Woodrow Wilson, John Nash a herec David Duchovny. Aj Slováci majú možnosť študovať na jednej z týchto prestížnych škôl, ale prijímačky sú také náročné a ťažké, že cez ne prejde len malé percento prihlásených študentov.

Keby ste náhodou mali záujem študovať na jednej z týchto elitných škôl musíte si poriadne siahnúť do vrecka. Školné na jeden rok napríklad na Harvarde stojí 51 000 dolárov ( 36 429 eur) a na Yale 60 000 dolárov ( 42 858 eur). elektronické študentské slovo

39


významné osobnosti text: Stanka

Táto žena to nemala v živote vôbec ľahké. Keď sa narodila ako druhé nemanželské dieťa svojmu otcovi- pouličnému obchodníkovi ešte nikto netušil, že sa stane najväčšou priekopníčkou módneho priemyslu. Aj jej meno vzniklo úplne náhodne. Po otcovi dostala priezvisko Chasnel, ale matrikár pri zápise urobil chybu, vynechal ´s ´ a vzniklo Chanel. Život v skratke Keď mala Coco 12 rokov, zomrela jej mama a otec ju opustil aj s jej piatimi súrodencami. Odložil ich do rôznych sirotincov, detských domovov a kláštorov. Coco sa dostala do kláštora, kde sa vyučila za krajčírku, čo ju vôbec nebavilo. Svoj osud videla na pódiách barov a kabaretov. V 19 rokoch opustila kláštor a zmenila si svoje obyčajné meno Gabrielle na umelecké Coco. Ako barová speváčka sa pretĺkala parížskymi klubmi, ale peňazí nikdy nemala dosť. Tak využila svoje krajčírske zručnosti, ktoré ju naučili mníšky v kláštore a svoje šaty si na predstavenia šila sama. Zliepala dokopy všetko, čo jej prišlo pod ruku a tak vznikali jedinečné kostýmy. Nakoniec sa však žiadna kariéra speváčky nekonala a Coco sa vydala na cestu dizajnérstva.

Kariéra Jej modely sa nedajú nazvať inak ako prevratné. Odvážne vniesla do ženskej módy pánske prvky, ženy oslobodila od korzetov a ťažkých šiat, odhalila ženám kolená, zaviedla do módy nohavice, dra-

*COCO CHANEL 40 Vyjadri sa!


hé šperky nahradila lacnou bižutériou, ostrihala si vlasy nakrátko, v čom ju nasledovalo mnoho francúzskych žien. Ženám dala voľnosť ale nezabudla ani na eleganciu a luxus. Za značku si zvolila dve prekrížené céčka, čo boli iniciálky jej mena. Jej legendárne „little black dress“ vzbudili svojou dĺžkou verejné pohoršenie, no ona ho uviedla do zabudnutia svojím novým parfumom- Chanel No.5, ktorý ako jediný niesol názov samotného návrhára. Oživila strohú ženskú módu a svojimi nápadmi spojila sociálne vrstvy. Jej oblečenie nosili bohaté ale aj pracujúce ženy stredných vrstiev.

15. októbra mal v kinách premiéru jej sfilmovaný životný príbeh.

Muži Coco sa ani v láske nebála riskovať. Celý život vyhľadávala mužov s vysokým postavením a majetkom. Nikdy sa nevydala, ale jej meno sa spá¬jalo s umelcami, kniežatami a vojvodami. Ako odporkyňa vtedajšieho režimu, žila pätnásť rokov v exile vo Švajčiarsku. O mužoch sa vyjadrovala takto: „My ženy potrebujeme krásu, aby nás muži milovali, a hlúposť, aby sme milovali mužov“. Ostro kritizovala tvorbu mužských návrhárov ako bol Dior za to, že nemôžu vedieť, čo ženy potrebujú ale snažia sa z nich urobiť len chodiace bábiky v stiahnutých korzetoch.

Posledné roky Coco tvrdo pracovala až do vysokého veku, ale zmenila sa na mrzutú a životom unudenú starenu. V posledných rokoch života fajčila oveľa viac ako predtým a stratila aj kontakt s vonkajším svetom. Naposledy vydýchla v hotelovom apartmáne, ktorý jej na viac rokov dopredu zaplatil bývalý nacistický milenec. Mala 88 rokov. Jej móda je však nesmrteľná.

elektronické študentské slovo

41


reportáž text: Grétka, Stanka, Peťo

ĽUDIA NA ULICI

BEZDOMOVCI

Každý si je strojcom svojho šťastia...alebo nie?

Ideme po ulici a zrazu ich zbadáme. Bezdomovcov.

Netreba však hádzať všetkých do jedného vreca.

Reakcie nás, ľudí bežného dňa, by som rozdelila do štyroch hlavných skupín : ignorácia, pasívne poľutovanie, aktívne poľutovanie (spojené s pomocou napríklad vo forme peňazí), a hnev. Niektorí z vás ich ignorujú (alebo sa tak aspoň tvária). Iní ich poľutujú alebo si pomyslia, že to nie je ich vec a tak sa ďalej ponáhľajú do práce a o chvíľu si na to už ani nespomenú (dokým sa zas neprejdú po ulici). Alebo im pomôžete nejakým tým finančným darom, možno jedlom, alebo sa s nimi porozprávate. Ďalší z vás pokrútia nosom, naštvú sa ako môžu takto žobrať, prečo si preboha nenájdu prácu, pomyslíte si že je to stoka spoločnosti a v duchu na nich gánite. Veď si za to predsa môžu sami. 42 Vyjadri sa!

Zaujímalo nás, čo nám povedia, pozrieť sa na nich “zbližšia“. Obrazne aj doslova. Niektorí sú feťáci, alkoholici ,ktorí na vás začnú nadávať ako náhle by ste im z dobrej vôle chceli dať rožky- oni chcú predsa peniaze. Ďalší ich možno využijú poctivejšie a rozumnejšie. A samozrejme sú tu napríklad aj pouliční muzikanti , (ktorí nie sú spravidla bezdomovci, ale teraz je reč o takých), ktorí robia aspoň niečo. Teda nie je na škodu vedieť nejaký ten kumšt, keď nemáte strechu nad hlavou. A veľká pochvala patrí predavačom časopisu Nota Bene. U nás na Hlavnej nie je žiaden problém nájsť bezdomovca.....Tak sme sa šli prejsť mestom.... O chvíľu sme zbadali partičku špinavých bezdo-


movcov, ktorí stáli , pili, diškurovali a niektorí žobrali. Vyzerali, že majú dobrú náladu. Jeden z nich sa ukázal ako zhovorčivý a usmievavý , tak sme sa s ním porozprávali.

že pred tým súhlasili. Začali byť agresívni, spustil sa neskutočný hurhaj, až sa za nami otáčali ľudia. Bezdomovci na nás kričali a nadávali. Všetci , najmä podivný mladý člen ich bandy a beznohý pán na vozíčku - okrem nášho usmievavého Bumbiho, ktorého sme ale nestihli odfotiť. Tak sme sa pakoBumbi- 44 rokov vali preč, lebo nám už nebolo všetko jedno. Pristavili sme sa pri starej osamotenej babke, kto„Bol som muzikantom z povolania, hral som na girá sedela na múriku a v ruke držala igelitový sáčok taru, mám vyštudované konzervatórium,“ prezra- s pár mincami. Pôsobila milým dojmom.

dil nám.

Božena- 58 rokov

„Mám 22 ročnú dcéru, som rozvedený. Mám aj trvalé bydlisko, ale nechodím tam. Nechcem obťažo- (vyzerala omnoho staršie ) vať manželku a dcéru a robiť im problémy.” Je na ulici od pätnástich, kedy ju aj podpálili (bližBumbi bol 2 roky v Anglicku, ale vrátil sa, lebo tam šie to nevedela vysvetliť, bolo jej veľmi ťažko rozumieť). už vraj nebola práca a odvtedy žobre. Pýtali sme sa aj na banálne veci, napríklad jeho obľúbeným filmom je Trainspoting. „Nemám rodinu, nikdy som sa nevydala. Mala som A čo by si robil keby bol zajtra posledný deň sveta? syna, ale zomrel.“ „Kúpil by som si 3 fľaše toulénu a sfetoval by som sa až by som zdochol (smiech).“

Božena má zlé skúsenosti s policajtmi.

Tu sa naša konverzácia skončila, pretože sme ich „Raz ma aj okradli a naháňali s pištoľami. A s inývystrašili - a hlavne naštvali- fotením, napriek tomu, mi bezdomovcami nevychádzam, lebo sú špinaví a elektronické študentské slovo

43


reportáž text: Grétka, Stanka, Peťo

aj ma napadli.“

kaný, všimol si totiž, že mu Peťo prihadzuje mince. Keď od neho Peťo chcel niečo ďalšie, hodili mincu. A keď ho chcel odfotiť tak sa ho Laci spýtal :

Najväčšia suma, akú dostala, bola 5 eur. Má rádio a počúva na ňom všetko, pretože má rada hudbu. Nepije, nefajčí. Božena nemá trvalý pobyt ani ob- „A už si mi niečo hodil?“ čiansky preukaz.

Laci- 67 rokov

Pokojne si sedel na zemi, pôsobil typickým špinavým a unaveným dojmom bezdomovca. ALE jedol paradajku. (Po traumatickom zážitku s bezdomovcami, keď sme skoro dostali “cez hubu“, vyslali sme za ďalším radšej len mužskú zložku nášho tímu, Peťa). Ukázalo sa , že Laci je celkom milý a ochotný, ale poznamenal :

PROSTITÚTKA Brigita -18 rokov

Napadlo nás, prečo nevyspovedať aj prostitútku, ak nejakú nájdeme? (Ale kde a ako?) Napokon sme ju našli, “viditeľne“ sa predvádzala, prechádzala sa okolo jedného miesta na rohu budovy pri ceste (samozrejme neboli sme si úplne istí, či ňou naozaj je). Tak sme za ňou so Stankou šli. Peťo bol „Nechcel by byť v telke.“ „Bol som vo väzení 30 rokov. Dcéra mi predala byt, tento krát ten, kto sa bál. Tak len z opodiaľ počúval náš rozhovor. keď som tam bol. Preto som teraz na ulici,“ Začali sme to asi takto: „Ahoj, my robíme takú anrozhovoril sa. „Druhí bezdomovci ma okradli a zo- ketu o ľuďoch, čo by si robila keby bol posledný brali mi aj občiansky. S policajtmi nemám probdeň sveta a blabla ...Máš nejakú brigádu ?“ (Peťo lém.“ sa začal strašne smiať) Ona sa zatvárila hanblivo a povedala že má. My: Po chvíli rozprávania začal byť celkom milo prefí44 Vyjadri sa!


„Ehm....TAKÚ ?“

Pochopila, uškrnula sa, kladne pokývala hlavou a potom to už šlo.

v dome so sestrou. Mám priateľa. On, ani rodina nevedia o tom, čo robím. Priviedli ma k tomu kamarátky. Nerobím to dlho a nemám to veľmi rada, ale potrebujem peniaze.“ Na otázku, či používa antikoncepciu odpovedala:

Brigita sa živí sa ako prostitútka, privyrába si tak „Jasná vec.“ popri štúdiu na strednej - študuje odbor kuchárstvo. Prezradila, že zákazníci sú často neprívetiví a Ak by otehotnela, dieťa by si nechala. niekedy aj ´hnusní´. A čo cenník? „Za deň zarobím okolo 100 eur, keď mám štyroch zákazníkov,“ na chvíľu sa odmlčala a chápavo a s úsmevom sa pozrela na kamarátku, ktorej akurát prišiel zákazník ma veľkom aute. „Chodia ku mne všetky vekové kategórie, aj muži aj ženy. Často sa so mnou rozprávajú aj o ich problémoch. Väčšinou majú manželku a deti. Už by som s tým chcela prestať a aj prestanem, lebo idem do Anglicka, kde mám otca. Mama mi zomrela, žijem

TANCUJÚCI ŠTEVKO 22 rokov Je to priam celebrita Košíc. Vídať ho tancovať pred Aidou so slúchadlami na ušiach a štetcami v ruke namiesto paličiek, ktorými si popri akoby búcha do rytmu. Je usmievavý a milý, jednoduchý a dobrý Povedal nám , že (ako inak) rád tancuje, počúva cigánske disko, nevie písať. Nápis, ktorý má na tabuli (Prosím, pomôžte chudobnému človeku na diétnu ryžu a jedlo. Ďakujem, Števko.) elektronické študentské slovo

45


reportáž text: Grétka, Stanka, Peťo

Marta- 49 rokov mu písala kamarátka. Môže jesť iba diétnu ryžu – práve na tú si zarába. Zarobil najviac 2 eurá, tá ryža stojí 1 euro. Trvalé bydlisko má v Plešivci / okres Trebišov/.

Marta- 49 rokov - predavačka popcornu Počúva Senzus a Drišľak jej obľúbený filmom je Hriešny tanec.

„Takto si len privyrábam, zarobím 1.50/hod. Nemô„Mám tam mamu, otca, sesternicu,... baba mi zožem jesť popcorn, lebo mám cukrovku. Ale vonia mrela, mám ´peša´ Denisa. Mám spacák. Chomi. Čas si krátim lúštením krížoviek, ale musím ich dím sa kúpať do fontány za stanicou.“ skrývať pred šéfom.“ Števko bol už v Prahe, vo Viedni, bol tam bez dokladov (vysvetlenia sme sa nedočkali). Na otázku Mníška- 40 rokov -čo by robil keby bol zajtra koniec sveta- ktorú sme sa rozhodli dávať každému, lebo o človeku dosť po- Mníškou je od devätnástich, celé dni sa modlí, vie, odpovedal : keby bol posledný deň sveta chcela by spraviť niečo dobré pre ľudstvo. Potom náš rozhovor ukončilo „Plakal by som.“ zvonenie jej mobilu. (mníškinho mobilu!) Ľuďmi z ulice sme vlastne aj my všetci, ktorí sa po uliciach prechádzame. Tak sme sa niečo spýtali ľudí, ktorých sme na Hlavnej len tak náhodne stretli.... :)

46 Vyjadri sa!


rubrika text: autor

VYHODNOTENIE FOTOSÚŤAŽE ŠROB PRESS FOTO VYHODNOTENIE SÚŤAŽE Ďakujeme krásne všetkým zúčastneným, ktorí nám poslali svoje fotografie. Verte, že bolo veľmi ťažké vybrať tie najlepšie a zhodnúť sa na popredných miestach, ale nakoniec sa to podarilo. Takže tu sú víťazné fotografie, úspešným autorom gratulujeme. V kategórii DETAIL

I. miesto Martin Ferenc 4.C

elektronické študentské slovo

47


rubrika text: autor II.miesto Michal Klima 4.C

III. miesto Martin Pizňák 4.B

Kategória: Rôzne

I.miesto Marian Hudák 2.A 48 Vyjadri sa!


rubrika text: autor

Marian Hudák 2.A

Martin Pizňák 4.B

elektronické študentské slovo

49


rubrika text: autor

II.miesto Emily 2.D

II.miesto Martin Ferenc

50 Vyjadri sa!


šport text: Grétka

rubrika text: autor

BASE JUMPING*

*Toto radšej doma neskúšajte...

Stojíš na okraji priepasti. Pozeráš sa dolu. Premýšľaš a s rešpektom aj pokorou pozeráš na tú hĺbku. Chceš ísť len trošku ďalej k okraju, skúsiť svoje hranice odvahy... na malú chvíľku stratíš rovnováhu , chytáš závrat ale včas ťa niekto zachytí. Si rád, že sa to takto skončilo. Zrazu sa vedľa teba objaví nejaký človek. Chvíľu pozerá dole a zdá sa ti, že sa sústredí, aspoň tak vyzerá. Ale prečo? Vyzerá akosi vyrovnane. Nechápavo ho sleduješ. Takisto mu búši srdce a potom...skočí. Ty vykríkneš a bezmocne pozeráš dole ako padá. O chvíľu sa mu otvára padák. Žije.. a je šťastný. elektronické študentské slovo

51


rubrika text: autor Áno, bolo to trochu sentimentálne, ale asi takto by to ešte pred pár rokmi videl človek , ktorí nemá šajnu, kto sú títo “šialenci” - áno , väčšina ľudí ich takto nazýva - no ja ich obdivujem . Tento šport ma už roky fascinuje a ak by som chcela niečo v živote aspoň raz skúsiť, tak je to práve BASE jumping. Tak sa posnažím o vysvetlenie z pohľadu laika.

Čo to vlastne je ?

kisto sa musíte podrobiť lekárskej prehliadke. Base jumper musí zvážiť a premyslieť si každú (na pohľad) maličkosť. Počasie- smer vetra a celkové poveternostné podmienky, musí si perfektne zmapovať terén, určiť dráhu a čas voľného pádu, pristávaciu plochu atď. Padák si skladajú aj niekoľko hodín- závisí od toho jeho otvorenie. V tomto prípade nie je puntičkárstvo vôbec na škodu.

BASE JUMPING je extrémny šport, pri ktorom sa skáče z pevných bodov. Slovo B.A.S.E je skratka - Úžasné pri basejumpingu je sú to začiatočné písmená pevných bodov, z ktorých skáču base jumperi - building (B) - budova , anten- aj to, že nemusíte otvoriť padák hneď, ale so špena (A) - anténa, span (S) – most, premostenie a ciálnym oblekom wing suite môžete doslova plachearth (E) – zem, skala. tiť popri skale alebo nad krajinou aj niekoľko minút . Je to v podstate horizontálny let. Musí to byť nádOkrem špeciálnej kombinézy je najdôležitejšou sú- herný pocit. Letieť ako vták. Slobodne. časťou špeciálny padák, ktorý je uspôsobený na No ani vtedy človek nemôže poľaviť z koncentrácie. rýchle otvorenie – na jeho skladaní si dávajú base Je tu vyslovene sám za seba. Nikto mu nepomôže. jumperi obzvlášť záležať, keďže od toho prakticky Vyvinulo sa aj mnoho iných ‘odvetví’ - napríklad tzv. závisí ich život , resp. úspešnosť ich zoskoku. Ná- acro – teda akrobacia praktizovaná počas letu. hradný padák nemajú, pretože na jeho otvorenie Ďalšia disciplína v rámci canopy pilotingu (od sloby aj tak nebol čas. Otvárajú ho totiž vo veľmi ma- va canopy- nebesia, klenba a piloting- riadenie) je lej výške nad zemou, rozhodujú sekundy, niekedy swooping - skákanie s malým a veľmi rýchlim paaj stotiny sekundy. dákom, ktorý umožňuje dlhé horizontálne lety tesOkrem tejto výbavy- výstroja a padáka je ale dôleži- ne nad zemou. tá (ak nie ešte dôležitejšia) ešte jedna súčasť a úlo- Ski base – zoskok s lyžami. ha base jumpera- psychická stránka. Koncentrácia. Čistá a sústredená myseľ. Za každú chybu sa platí. Potom už záleží na fantázii Musia vedieť rýchlo reagovať, dobre koordinovať svoje pohyby. odvahe ‘skákačov‘, čo všetko si vymyslia. Už úplne extrémy niektorých jednotlivcov sú napr. Skáče sa base jump motocross , kedy jumper skočí aj s motorkou z mostíka, ktorý je na kraji skaly, chvíľku s z rôznych výšok, väčšinou tak do 300 metrov. Pa- ňou padá, potom ju pustí a otvára padák. Alebo rašutisti sú pri zoskoku z lietadla v omnoho väč- kombinácia base a bungee jumping-u. Všetko je šej výške, takže na to majú neporovnateľne viac možné, fantázii a ľudským nervom sa niekedy mečasu a v prípade zlyhania padáku aj čas na otvore- dze nekladú. nie záložného. A k dispozícii neobmedzený priestor na pohyb. To isté platí aj pre skydiving. O to vyšší Francúz ,ktorý ilegálne skákal z budovy v Dubaji o je potom adrenalín, a priamo úmerne s tým aj ri- svojich pocitoch hovorí : ziko, pri base jumpingu. Čas voľného pádu samo- „Keď som už voľný, robím si čo chcem. Nie je tu zrejme záleží od výšky objektu, z ktorého skáčete, nikto, kto by mi hovoril čo je zlé a čo je dobré. Je to no väčšinou (ak nemáte iný druh špeciálneho ob- moment voľnosti, totálnej voľnosti. leku wing suite) je to okolo 5 až 8 sekúnd, potom Počas pádu je to trochu ako vo sne. Keď sa otvorí otvoríte padák. padák, je to akoby ste sa prebudili. Je to vždy iné. Base jumping, prirodzene, nemôže skákať každý. Keď už opustíš okraj, si šťastný. Stres príde počas Musíte mať za sebou minimálne 600 zoskokov s toho ako čakáš, predtým než ideš. Keď už začneš padákom. Na prípravu vám treba niekedy aj roky, konať, všetko sa to stane samo.“ ale ani to vám nezaručuje, že na to budete mať. Ta52 Vyjadri sa!


šport text: Grétka Čo sa histórie týka Štefan Banič uskutočnil v roku 1914 zoskok z 15-poschodovej budovy vo Washingtone pred zástupcami Patentového úradu a letectva USA, aby verejnosti predviedol svoj vynález, padák dáždnikového tvaru. No napríklad už na konci 18. storočia Louis-Sébastien Lenormand uskutočnil takýto zoskok s padákom sa podobajúcim sa na dáždnik, po francúzsky parasol – a pomenoval ho parachute (chuter je po francúzsky padať).

Je to samozrejme nebezpečný šport,

rubrika text: autor ciami, balič záložných padákov, AFF inštruktor, Tandem pilot, fly camera, freefly a wingsuite coach. Ako ďalej píše aj na svojej stránke, má za sebou cez 2400 zoskokov s padákom, pôsobí v Slovenskej reprezentácii, jeho najlepšie medzinárodné úspechy: 3.miesto v Eurocupe, 2.miesto MČ, 2.miesto MS, 1.miesto MP, 10.miesto MSJ, 2.miesto BASE competition Spain, 1.miesto SL. Z jeho mnohých aktivít a disciplín, ktorým sa venuje sú BASE jumping, Swooping, DH , Gliding, Freeride, Climbing.... Mohli ste ho vidieť aj v reklame na Orange. Duby si zaslúži náš obrovský obdiv za to, čo všetko robí a za to, že reprezentuje našu krajinu na svetových súťažiach.

ale niekedy sa to vo verejnej mienke preháňa a Duby spolu s českými kolegami natočili profesiozveličuje. Najmä kvôli nezodpovedným začiatočníkom s ne- nálny dokument o BASE jumpingu - Knocking on dostatočnou prípravou, ktorí sa zabili. Potom verej- heaven’s door . nosť hádže všetkých do jedného vreca. Ak sa chcete o Dubym a jeho aktivitách dozvedieť viac, alebo chcete absolvovať zoskok s padákom, kliknite si na jeho stránku

www.skydiveduby.com

Je ako každý iný extrémny šport a počet úmrtí nie je vyšší ako inde. Je to čiastočne ilegálny šport, je potrebné mať špeciálne povolenie pre každé miesto zvlášť, s čím by ale zodpovední profíci nemali mať vo väčšine prípadov problém. Na súťažiach samozrejme všetko prebieha regulérne a legálne, tak ako pri hociktorých iných súťažiach. Base je povolený napríklad v Nórsku, Švajčiarsku, Rusku a v ďalších iných krajinách.

Roman Dubský Košičan, prezývaný Duby, je jediným profesionálnym base-jumperom na Slovensku, a jedným z najlepších base jumperov na svete Je inštruktorom parašutizmu s viacerými kvalifikáelektronické študentské slovo

53


rubrika text: autor

Rozsévač větru

Zlaté kučeravé vlásky, bacuľaté telíčko a bielučké krídelka. Žeby anjel? Omyl. V knihe od poľskej autorky Maje L. Kossakowskej vyzerajú anjeli ako z nejakej metalovej skupiny a ich slovník sa zhoduje so spodinou z toho najzastrčenejšieho baru. A pritom sa tu rozhoduje o budúcnosti samotného Nebeského Kráľovstva. Archanjel Gabriel, súčasný regent, má plné ruky práce s udržaním mieru v krajine, ktorá je na pokraji občianskej vojny. Najvyššie postavení anjeli musia čeliť tomu najhoršiemu. Pán totiž svoje vlastné Kráľovstvo už dávno opustil a len hŕstka zasvätených vie pravdu. Na radosti nepridá ani príchod Antikreatora, „Rozsévače větru“, ktorý môže zničiť celé Pánovo dielo a zastaviť ho môže iba Daimon Frey, anjel záhuby. “Nechal se aspoň ošetřit?“ „Nechal, poněvadž omdlel.“ Vitajte v svete, kde panujú intrigy a prísna hierarchia. Autorka šikovne využíva staré legendy ku ktorým dodáva vlastný humor. Archanjeli už nie sú éterické neomylné bytosti ale naopak riešia svoje vlastné problémy a váhajú nad svojimi rozhodnu54 Vyjadri sa!

recenzia knihy text: Wera tiami ako obyčajní ľudia. Tí čo sa rýchlo dostali k moci zisťujú, že nič nie je také ružové, ako to na začiatku vyzeralo. Kráľovstvo sa rúti k záhube a je len na nich, či to dokážu zastaviť. Rozsévač větru ponúka úplne iný pohľad na anjelskú tématiku. Rozhodne je to niečo iné ako fantasy kopírujúca Pána prsteňov alebo Harryho Pottera. Žiadny elfovia ani čarodejníci. Je to nové neopozerané prostredie , ktoré určite poteší tých, ktorých už nudí tento knižný stereotyp. Možno si myslíte, že fantasy žáner je len niečo ako rozprávka pre deti. Ja však nesúhlasím. Problémy, ktoré sa tu riešia sú závažnejšie ako v nejakej romantickej beletrii a núti vás to premýšľať o veciach, na ktoré by ste inak ani nepomysleli. Verili by ste v niekoho, kto vás opustil vtedy, keď ste ho najviac potrebovali? Začali by ste revolúciu za každú cenu? Možno pri prečítaní tejto knihy nenájdete odpoveď ale aspoň sa nad tým zamyslíte. Minimálne sa pri niektorých pasážach dobre pobavíte. “Líbil se ti koncert?“ „Umělecký zážitek se mnou praštil o zem.“ „To aby později nikdo neremcal, že u toho nebyla naše kapela.“ Pre mňa je táto kniha svetielkom v tme nenápaditých kníh. Oceňujem hlavné nádherne opísané bitky a reálie. Trošku som sa síce stratila v obrovskom množstve postáv ale aj tak mám vytipovaných zopár obľúbencov (áno je to Gabriel:P). Je tu obsiahnutá akcia aj romantika a celá kniha je napísaná veľmi „čtivo“. Po dočítaní ľutujem len to, že nie je napísaný ďalší diel. :)


recenzia divadelného predstavenia text: Aďka

rubrika text: autor

SANATÓRIUM „... Aj blázni môžu byť napokon celkom normálni ľudia...“ elektronické študentské slovo

55


rubrika text: autor

Pri kúpe lístka na toto predstavenie nemáte ani tušenie, za čo si platíte. Nevedomky sa nie len vy, ale aj zvyšok publika malej scény ŠD stanete na 90 minút komparzom v Reality show. Ocitnete sa v prostredí sanatória spolu s jeho chovancami a profesorom majúceho ich na starosti. Počas hry sa zasmejete, zakričíte fúúj, zhíknete od údivu a nakoniec vás zdvihne zo sedadla. V každom prípade, Sanatórium vás nenechá chladnými aj keby ste chceli. 56 Vyjadri sa!

Hra Sanatórium bola odpremierovaná rok po smrti jej autora, Petra Raševa. Človeka, ktorý bol hercom, režisérom, riaditeľom Staromestského divadla a človekom, ktorý chcel dobu ak nie zmeniť, tak aspoň upozorniť na jej chyby. Sanatórium spĺňa prinajmenšom to, o čo sa autor snažil počas svojho života. Poukazuje na skazené časti súčasnosti , faloš, zvrátené názory, myslenie, vzťahy. Všetky tieto vážne problémy vyjadruje slovami plnými ľahkosti a vtipu. Na množstve replík sa zasmejete, no vzápätí si so znechutením samých nad sebou uvedomíte, že to, na čom sa smejete vôbec nie je na smiech. Táto groteska je pre diváka zaujímavou a lákavou vďaka neobyčajnému deju, ktorý by ale bez réžie Michala Spišáka, a hereckým výkonom hercov,


rubrika text: autor

ktorých na doskách ŠD Košice nevidieť tak často. Známejšie než ich tváre sú nám ich hlasy, ozývajúce sa z televízie pri sledovaní filmov a seriálov. Spomedzi hercov viac počutých ako videných vám svoju tvár ukáže Peter Dudáš v roli Profesora, Jozef Fila s postavou finančného podvodníka Xaviera a s naoko mierumilovnou postavou starej pani Klaudie stotožnená herečka Judita Viciánová. V roli Sestry Elzy sa alteranuje Mária Landlová s Danou Košickou, ktorá si sesterskú rovnošatu oblieka aj v inej úspešnej hre- Prelet nad hniezdom kukučky- hranej v historickej budove ŠD.

Účinkujú

tu aj Ľuba Blaškovičová a Katarína Raševová, manželka a dcéra nebohého autora hry. Druhá dcéra, Kristína Raševová, sa postarala o scenár a réžiu filmových dokrútok, ktoré sú vďaka množstvu profesionálnych aj amatérskych hercov a vďaka žiakom súkromnej strednej filmovej umeleckej školy, zaujímavým ozvláštnením predstavenia. Treba povedať, že skvelé texty piesní z pera básnika Ľubomíra Feldeka a hudba, pod ktorú sa podpísali hudobníci zvučných mien ako Peter Breiner, Marián Čekovský, Tomáš Okres a Igor Timko, niekedy zachraňovali nie práve najlepšie (avšak nie zlé) spevácke výkony niektorých hercov. Čo herelektronické študentské slovo

57


rubrika text: autor

com chýbalo na speváckom prejave, to brilantne vykompenzovali prejavom hereckým, a teda tí z vás, ktorí sa rozhodnete pozrieť si túto hru a ste vlastníkom hudobného hluchu, čaká vás naozaj nezabudnuteľné predstavenie. Nezabudnuteľné nie preto, že by nemalo jedinej chybičky a dalo by sa o ňom hovoriť len v superlatívoch. Nepochybne nejeden divák neohodnotí Sanatórium kladne a bude ľutovať, že stratil 90 minút života sledovaním niečoho takého. Ale nezvyčajná forma realizácie, piesne znejúce v hlave aj hodinu po konci predstavenia a skutočnosť, že sa na tejto hre nie len zasmejete, ale sa nad aj zamyslíte. Práve to z nej robí predstavenie, ktoré sa vryje do pamäti nejedného diváka. 58 Vyjadri sa!

V skratke je to hra, na ktorú prídete ak sa vám chce smiať, aj keď chcete uvažovať nad závažnými problémami spoločnosti.


rubrika text: autor

Bonzáčik

Pán profesor Poradský bol vojakom, študoval na vojenskej škoPán profesor Spišiak rád pozerá Mafle, na ktorej neskôr aj učil. Má 3 tituly. story, prišiel z vysokej školy, na ktorej učil. A vyvrátenie asi najznámejšej kaPani profesorka Šimralová má končice ktorá o pánovi profesorovi koluje takty medzi vysokopostavenými fyzik: Nemal psa Kosínusa ani Logaritma, ale Nera. No treba povedať, že v sú- mi, aj v CERNe. časnosti má totiž mačku Limitu. Pán profesor Trebuňa robil hrobára Pani profesorka Halászová má vyštua revízora, prešiel celé Slovensko na dovaný spev. Dlho bola úspešná vo folklórnom súbore, cestovala po svebicykli te – Latinská Amerika, Kórea . Kedysi Syn pani profesorky Kupčíkovej cho- chodila s pánom profesorom Pejkom. dí do školy pre nadané deti, zúčastňuje sa informatických súťaží, v r. 2006 získal 10. miesto v celosloven- Pani profesorka Šolcová je susedka s pani profesorkou Vackovou, bývaskej súťaži Baltík. jú v zruboch, manžel pani profesorky Pani profesorka Majherová verí v exis- Šolcovej vlastní Kolibu.

UFO

tenciu a drakov a opravuje Rozvrhy hodín robí pani profesorka písomky podľa večerných správ v te- Vacková. levízii. Dcéra pani profesorky Strakovej bola finalistkou Miss Slovensko. Pani profesorka Bičová je kamarátka so spevákom Stašákom, jej syn je hudobník, spolupracoval s I.M.T Smile, Janou Kirschner, Stereo. Pani profesorka Kupčíková a pán profesor Matto sú silní vegetariáni

elektronické študentské slovo

59


rubrika text: autor

reportáž text: Wera

Tolerancia menom: Pojem, ktorý symbolizuje toleranciu, súdržnosť a hlavne zábavu bez hraníc. Bez hraníc, ktoré obmedzujú hudbu, štýl a bežný život. Na Szigete na vás nikto nebude zazerať len preto, že máte modré vlasy alebo preto, že počúvate hip-hop. Tam sa vlastne celkom stratíte. Naopak z radu budú vytŕčať tí najobyčajnejší. Nie je nezvyčajné vidieť tu ľudí nad 60 ani deti. Do niektorých stanov by sa síce človek nemal pokúšať vstúpiť bez určitého oblečenia, napr. do metalového zásadne nechoďte ak máte na sebe oranžové tričko a biele nohavice, lebo medzi tou černotou budete svietiť ako žiarovka. Ale inak je tu všetko dovolené. Máte problém s alko60 Vyjadri sa!

SZIGET

holizmom? Je tu pre vás protialkoholická poradňa. Ak chcete radu iného druhu, môžete navštíviť rabínsku poradňu. Vyrábať keramiku, pliesť košíky alebo si ušiť novú tašku. Stále máte, čo robiť a ani za tých 5 dní, čo tento festival trvá nestihnete všetko. Môžete riešiť medzinárodné problémy, zaoberať sa ekológiou alebo sa len tak pohrať s diabolom, ľahnúť si do trávy a počúvať etno hudbu duniacu z najbližšieho pódia. Ak máte chuť na kúsok kultúry, celý čas sú tu k dispozícii divadlá z celého sveta, zabávači a jedinečné predstavenia hlboko do noci. Na Szigete sa každoročne zídu tie najslávnejšie skupiny z celého sveta. Z obrovské-


reportáž text: Wera

ho množstva žánrov si človek nestíha vyberať. Na hlavnom pódiu každý večer ožíva 70 000 ľudí, ktorí sú schopní zahodiť všetky svoje starosti a baviť sa. Sziget je ostrov. Ostrov uprostred Dunaja v Budapešti. Dostať sa tam dá jedine loďou alebo cez most, na ktorom vás hneď vítajú nápisy v rôznych jazykoch. Multinárodnosť dokazuje aj alej s vlajkami, ktorá vás dovedie k hlavnému pódiu. Na jednej strane vidíte odstavené lietadlo a na druhej obrovskú hojdačku. Do očí vám padnú bufety s jedlom z rôznych krajín sveta. Čína, India alebo tradičná maďarská kuchyňa, vegetariáni, gurmáni aj milovníci netradičných jedál si prídu na svoje. Prechádzate okolo stanu Converse, kde barový pult tvoria regály s topánkami, cez africkú dedinu, kde vám silnejšie černošky urobia tradičný vrkôčikový účes a černoch z Etiópie vás bude presviedčať, aby ste si kúpili aspoň

rubrika text: autor

malý bubon. Nespočetné množstvo obchodíkov poteší hlavne ženské návštevníčky. Kabelky, oblečenie, doplnky, ale aj netradičný army shop, pre obyvateľov stanovej dediny je tu k dispozícii aj improvizovaný supermarket. Malé lampióniky zavesené na stromoch ukazujú v noci cestu medzi stanmi. Sziget je ako malé mesto. Je tu celá armáda prenosných záchodov, spŕch, úložňa vecí, bicyklov. Ráno stoja ľudia v rade so zubnou kefkou a uterákom v ruke, zívajú a dospávajú minulú noc akoby sa nič nedialo zatiaľ čo vy ste práve prišli plný energie. Život na Szigete začína až poobede. Okolo tretej sa začína hrať na najväčších pódiách a kolotoč hudby pokračuje až do rána, kedy už hrajú iba menšie párty stany. Na opísanie Szigetu by nestačila ani celá kniha. Sziget musíte zažiť. Tento rok som sa na Szigete zúčastnila už piaty elektronické študentské slovo

61


rubrika text: autor

krát. Aj keď veľa vecí zostáva rovnakých, Sziget ma nikdy neprestane prekvapovať. Či už skvelým koncertom The Prodigy, Killers, Green Day alebo mechanickými hračičkami či streľbou z luku. Do budúcnosti si dávam záväzok, že vyskúšam Bungeejumping a vyleziem na tú obrovskú vežu, z ktorej sa spustím na druhu stranu ostrova po lane:) Sziget je hlavne o atmosfére. Sloboda, radosť zo života a letná zábava spája všetkých. Pankáči hrajú šach, hip-hoperi riešia hlavolamy, ľudia všetkých vekových kategórií sa učia tancovať africké tance. Len tak zrazu vás niekto objíme alebo osloví a je jedno, že mu nerozumiete ani slovo. Za chvíľu zabudnete na to, že ste v Maďarsku, pretože okolo vás sa mieša nemčina, francúzština, taliančina a angličtina, ktorá vám v pohode stačí na dohovor s domácimi. Po Szigete vám prídu tie naše festivaly smiešne, pretože neponúkajú ani desatinu toho, čo Sziget. A že je Sziget drahý oproti našim úžasným fes62 Vyjadri sa!

tivalom? Nie je. Za tieto zážitky by bol človek ochotný zaplatiť oveľa viac. Bohužiaľ naša prirodzenosť nám tvrdí, že radšej horšie a lacnejšie ako lepšie a drahšie. Ak však máte plné zuby slovenských interpretov, ktorý vystupujú pomaly na všetkých našich festivaloch a chcete vyskúšať niečo iné oproti festivalovému stereotypu je pre vás Sziget tou správnou voľbou. Je to zraz hviezd svetového formátu, ktoré len tak ľahko neuvidíte. Jedinou nádejou pre naše festivaly pre mňa zostáva Pohoda, ktorá je taký maličký slovenský Sziget.

Takže začnite šetriť a možno sa tam na budúci rok niekde stretneme. :)


interview text: Grétka

PPE:p u d i n g

rubrika text: autor

pani elvisovej

Sú všestranní. Na nič sa nehrajú. Ich hudba je úprimná, sympatická, energická. Ich živé koncerty majú nenapodobiteľnú atmosféru. Puding Pani Elvisovej... elektronické študentské slovo

63


rubrika text: autor Táto košická kapela vznikla v roku 1995 a odvtedy prešla rôznymi zmenami aj čo sa týka zloženia kapely. Sami seba na začiatku kariéry charakterizovali ako mohérpop a akosi sa to uchytilo. Ťažko škatuľkovať a neradi by sme to robili , ich hudba je skrátka zmesou, humoru , tanečných rytmov, miestami “elektriky“ a energie, ktorá je najmä na koncertoch až k neuvereniu. Zatiaľ vydali 2 CD - Automati (2004) a Play/Pause/Eject (2007) s hitmi ako .Davaj Het, Hopa Hopa, Ta Neviem Či Ne Hej, Milošove meniny, Retrostylin’, Smažky, Eastie Boyz, Majkl Džeksn.... Ich klip k pesničke Davaj Het odvysielala aj MTV a minulý rok vystúpili na francúzskom festivale Transmusicales v Rennes.

sa snažíme získať si ich na našu stranu. Boli radi, každý koncert sa končil tým, že sa im páčilo a že chcú prísť znova.

Keď ste na pódiu a hráte, ide z vás neskutočne dobrá a pozitívna energia. Ale ak máte blbý deň , prepnete sa?

To je veľmi dobrá otázka. Lebo ja si uvedomujem, ako na pódiu pôsobíme a niekedy je to naozaj tak, že sa človek musí prepnúť. Ale keď sme už na pódiu, tá pozitívna energia postupne zapôsobí aj na nás a ide to samo. Ale nestáva sa to často, toho roku si pamätám 2 také koncerty kedy som sa naozaj prekonal, kedy Pri ich hudbe sa vám občas chce – to platí najmä som už musel vypustiť. na koncertoch - skákať a blázniť, inokedy sa lad- Je to našou povinnosťou podať dobrý výkon. ne vlniť v jej súznení, ako to robí neopakovateľná Slivka, ktorá týmito pohybmi doprevádza svoje vokály. Každý člen kapely okrem toho, že hrá na svoj Máte v kapele aj iné povolania? hudobný nástroj, aj spieva. Veľmi dôležitú úlohu zohrávajú texty. Sú hravé, milé, humorné, šikovne vy- Áno, rôzne- webdesigner, grafik.... Ja spolupracuužívajú slovné hračky. Žiadne veľké a sentimentál- jem s VOICES – s neziskovkou- snažím sa im pománe myšlienky a pravdy sveta. Skrátka zábava.. hať. (pozn. red. S Voices spolupracuje ako hudobný Niekto si povie, že sú to len takí ďalší šaškovia, ale dramaturg, podieľa sa na príprave scenárov k sérii nie je to pravda. Prinášajú ľudom radosť. Milým, Hudobné Úlety, je autorom tzv. Úletiek). nevtieravým spôsobom. A to je v dnešnej dobe veľmi cenné. Ako ste sa zmenili odkedy ste boli mladá za-

Zloženie kapely : Slivka (spevy, klávesy) Miloš (bicie, spevy, minidisc) Viliam (basy, klávesy, spevy) Pino (klávesy, spevy, gitary) Marcel (gitary, basy)

Rozhovor s Pinom z PPE

čínajúca kapela / chalani ? Nie ste namyslenejší ? Práveže nie. Keď sme začínali, boli sme považovaní za takú najteplejšiu kapelu. Lebo sme nehrali metal ani rock, ale niečo iné. A všetci nás považovali za buzny. Ale šli sme vlastnou cestou. Bolo to ťažké lebo sme boli jediní a teraz už to máme tak potvrdené, že to bola tá správna cesta.

Presťahovali ste sa do BA. Je to určite výhodnejšie, čo sa kariéry týka...Nechýba ti to Videoklip k skladbe Davaj Het odvysielala tu? MTV a na jeseň 2008 ste vystúpili na prestížnom francúzskom festivale Transmusi- Chýba, jasné. V Košiciach je stále lepšie, ale my cales v Rennes. Ako vás prijali v zahraničí? sme sa rozhodli obetovať život hudbe a preniesli

Trošku sme sa toho obávali, lebo predsa len je to o textoch. Ale ľudia nejako pochopili, že ide o humor a snažili sme sa s nimi komunikovať- v Maďarsku po maďarsky, v Nemecku po nemecky. Stále 64 Vyjadri sa!

sme sa tam. Keby sme chceli žiť pohodlný život a chodiť na prechádzky, tak by sme ostali doma.

Ale baví ťa to...


kultúra text: Grétka

Totálne...

rubrika text: autor

je to tá správna cesta, tak nech – to chcem odkázať každému čo pochybuje o tom, či je dobré to čo robí – nech idú za tým svojím snom. Netreba zaváhať a treba vydržať, to je také naše motto.

A rozumiete si v kapele?(Pinov smiech).. (Predpokladám)Z času na čas určite príde Ako vás berú v BA ? nejaká tá ponorka ako všade...?

Majú radi východniarsky humor, pre nich je to také Jasné, ako všade. Ale sme spolu dosť dlho na to, exotickejšie že- šaleni vychodňari. aby sme sa nevedeli prepnúť a byť zas v pohode.

Chcel by si povedať niečo, čo sa ťa (vás) ľudia bežne nepýtajú...? Veľmi dobrá otázka, ale nemám pripravenú nejakú odpoveď, tak budem improvizovať – Chcem len povedať to, že ak ľudia niečo chcú a majú pocit že sú v tom osamotení a že nevedia či

Posledný deň ? Treba to ukončiť jednou veľkou párty.

Chcel by som pozdraviť všetkých čitateľov Študentského Slova. elektronické študentské slovo

65


rubrika text: autor

A kde sme sa s Vystúpili

PPE stretli? rozprávanie svojich zážitkov cestovateľky a spisovateľa.

(a svoje piesne zahrali akusticky) na podujatí VOICES Live - Jeden večer a veľa zážitkov, kto- Viac informácii o tejto zaujímavej organizácii a zaré organizovala nezisková organizácia VOICES ujímavých ľuďoch v nej, nájdete na ich stránke z Bratislavy, ktorá má 2 zakladateľov, Ivana Ježí- www.voices.sk ka a Andreu Gajdošovú.. Prezentujú kultúru zaujímavým spôsobom.

Je veľká škoda,

Venujú sa

že na takéto akcie chodí tak žalostne málo ľudí. Tak ako aj do nášho ( bohužiaľ bývalého) CINEFIefektívnej komunikácii, organizujú verejné mul- Lu na rôzne zaujímavé podujatia a nezávislé filmy, tižánrové podujatia, vzdelávacie semináre. Pripra- ktoré tvoria alternatívu k súčasnej komerčnej provujú krátke filmy na internet a poskytujú služby v dukcii. Filmy, ktoré svojou kvalitou často presahooblasti efektívnej komunikácie pre neziskové orga- vali tie, ktoré sa premietali v komerčných kinách. nizácie a firmy. Nimi organizované podujatie v Košiciach, v historickej radnici, zahŕňalo aj premietanie VOICES (zľava Pino, Ivan Ježík, Andrea Gajdošová) krátkych videofilmov, prednášky,rozhovory, akustické vystúpenia skupín Lublau a PPE, zaujímavé 66 Vyjadri sa!


anketa text: Stanka, Aďka

rubrika text: autor

ĽUDIA V MESTE...

{Anketa}

Zastavili sme zopár ľudí na ulici a zisťovali sme, ako sú na tom so znalosťou cudzích slov.... 1.rendzina /druh červenkastej pôdy s

bohatým obsahom humusu / 2.amylén / druh uhľovodíka/

1.Nevieš tam nakresliť môj nechápavý ksicht? 2. Niečo s biológiou 3.Čo ja viem...myšlienkový smer 4.Chujovina 5.Má to niečo spoločné s diétou? 6.Niečo pekné

Pán s kravatou a kufríkom

som ani nepočul... 3.deizmus / názor uznávajúci existen- 1.To 2.Odkiaľ máte tie otázky? ciu Boha ako prvotnej príčiny sveta/ 3.To som sa v živote neučil a ďalej už neodpove4.astroláb / pomôcka umožňujúca ur- dám... čiť presnú polohu lode na otvorenom Svetlá nádej budúcnosti? mori/ 5.dietyléter /silno zásaditá bezfareb- 1. Kov? ná horľavá kvapalina, ktorá sa použí- 2. To som v živote nepočul 3. Viera v Boha va vo farbiarskom a farmaceutickom 4. Niečo čo určuje smer pre ľudí priemysle/ 5. Nejaký kozmetický nápoj 6.Hm...to mi niečo hovorí...ale neviem 6.neogén /mladší útvar treťohôr/

Chalan hľadajúci Pantha Ochotná pani pred divadlom Rei 1. Druh pôdy? 1.Škrabka na zemiaky? 2.Japonské pekné holky 3. Zápalky 4. Nejaký smer 5. Nejaký plyn 6. Názov pre geneticky modifikovaná kukuricu?

2. Nejaká veda 3. Božinku...to som už niekedy počula, ale neviem 4.Smer, čo skúma vesmír 5. Odkiaľ ste tie slová nazbierali? 6.Niečo s neónom

Poháhľajúce sa dievča elektronické študentské slovo

67


rubrika text: autor

exšrobárčan text: Aďka

EXŠROBÁRČAN tembrového Campu Šrobárky. Čo však nebola jediná jej investícia do vzdelávania mladých ľudí. Prečo sa spoločnosť Košice IT Valley rozhodla sponzorovať Camp Šrobárky? Lebo sa rozhodla podporovať IT na stredných školách.

*Život je zaujímavý konkurenčný priestor.

Aké sú plány IT Valley do budúcnosti, o ktorých by ste mohli povedať? Podporovať IT aktivity na východe, aby IT priemysel na východe bol dominantný a dal prácu IT ľuďom.

V súčasnosti ste nie len výkonným riaditeľom IT Valley Košice, ale aj profesorom na TUKE. Čo učíte? Je to naopak - najprv som profesorom umelej inteligencie na TUKE a potom výkonným riaditeľom ITV . Učím predmety ako “Umelá Inteligencia”, ale hlavne sa venujem tretiemu stupňu výučby teda PhD študentom. Fakt, že som výkonným riaditeľom ITV mi dáva možnosť intenzívnejšieho kontaktu s firmami v regióne, čo je dobre pre môj rozhľad a znalosti o potrebách firiem.

Peter Sinčák, profesor umelej inteligencie, absolvent Šrobárky a okrem iného aj výkonný riaditeľ spoločnosti vytvárajúcej podmienky pre sociálno-ekonomický rozvoj, vzdelávanie a zamest- Ako ste sa dostali k svojmu povolaniu? nanosť, ale aj pre rozvoj výskumu a výNa FEI TUKE, kde som chcel študovať Elektrochévoja informačných a komunikačných miu, ale v druhom ročníku som technológií na východe Slovenska. Toľ- prešiel na kybernetiku, lebo som bol na návšteve ko kúsok z charakteristiky, ktorú môže- rodiny v USA v roku 1978. Tam som videl prvé počítače a už to bolo ... te nájsť na stránke spoločnosti Košice Ako profesor na technickej univerzite, myslíte si, že IT Valley, či povedané troma písmena- študenti prichádzajú mi- ITV. ITV sponzorovala 3. ročník sep- na “výšku” s kvalitnými vedomosťami a zručnosťa68 Vyjadri sa!


exšrobárčan text: Aďka

rubrika text: autor

mi, čo sa týka informatiky? Hm, ťažko povedať. Hlavne si myslím, že študenti by mali byť viac hladní po vedomostiach. Úroveň študentov z hľadiska matematiky a fyziky je nižšia ako kedysi a programovanie nie je až také ohromujúce. Lepšia je angličtina, aj keď by mohla byť ešte lepšia. Bolo by fajn, ak by študenti, ktorí prídu na výšku vedeli dobre “googlovat”, ale nevedia :(

mínam na profesora Sedláka, telocvikára, ktorý nám povedal, že keď budeme zlí, tak nás strčí do kanála. :) Bol osobnosťou. Taktiež náš vtedajší riaditeľ, profesor Kušnier, bol vynikajúci chemik. Profesorka Slampová, dejepisárka, a mnohí ďalší. Celý kolektív bol super. Mal som a mám rád Šrobárku. Veľa mi dala. Nie len odborne, ale aj osobnostne. Mnohí spolužiaci sa uchytili veľmi dobre a robia dôležité veci.

Ako ste trávili prestávky? Učením sa na Váš pracovný deň musí byť teda riadne na- test? Vystávaním v rade pred bitý, či nie? bufetom? Na školskom dvore? Áno aj. Najradšej mám leto, keď je pokoj v škole .

Well, to už neviem, ale mali sme svoj klub. Neviem či ho máte aj teraz.

Vaše tituly sú takmer dlhšie ako meno? Asi nemáme. O aký klub išlo? Chceli ste toľko titulov, alebo to prišlo samo? Plánujete ešte získať nejakýNiekedy v tej nízkej budove na dvore sme mali svoj ten titul, ak je to možné? klub, kde boli rôzne akcie a aj diskotéky.

Každá trieda mala raz za polrok svoj večierok s disHm, tituly prišli, lebo som robil odbor, ktorý je mla- kotékou .... . Klub by ste mali mat na Šrobárke ... dý a na Slovensku je v plienkach. Neplánujem žiadny titul :), chcem v pokoji pracovať. Ale snažím sa o Čo sa vám vybaví v mysli, keď sa povie Šrotitul dobrý otec a manžel. :)

bárka?

Čo robíte najradšej, ak práve nepracujete? Pracujem v záhrade a na dome, to ma napĺňa, a snažím sa byť s rodinou.

Kalamajky! S pánom profesorom Blaškom som organizoval dva ročníky.

Zúčastnili ste sa nejakých aj po ukončení Prečo sa na základnej škole rozhodli pre štúdia na gymnáziu? Šrobárku? Bolo to vaše rozhodnutie Áno alebo zavážilo rodičovské slovo?

rozhodol. A myslím, že urobil dobre.

Otec

Bolo pre vás štúdium na Šrobárke náročné? Bolo. V tej dobe bolo toto gymnázium jedno z najnáročnejších v meste.

Keď sa obzriete späť, máte pocit, že ste mali dobrých profesorov? Myslím, že hej. Triedna profesorka Bobrová bola síce mladá, ale na fyzike nás naučila základnej logike, ktorú potrebujete vo fyzike. Osobne rád spo-

Vrátili by ste sa ešte do školských lavíc? Ufff.... ja sa učím stále- takže som ich vlastne ešte neopustil.

Máte nejaké nesplnené sny o ktorých by ste nám mohli povedať? Sny treba mať. Mám, chcem napísať viac kníh a dožiť sa toho, aby moje deti sa uchytili v živote, aby ich bavilo, čo robia a zároveň, aby z toho vyžili a založili si rodiny.

Odkázali by ste niečo Šrobárčanom? elektronické študentské slovo

69


rubrika text: autor Asi :”Učte sa , učte sa , učte sa !!!”, ale aj “rozmýšľajte, rozmýšľajte, rozmýšľajte !!!”.

Čo by ste urobili, ak by ste mali neobmedzené možnosti?

Bez čoho by ste si nevedeli predstaviť svoj pracovný stôl?

Pomohol bezdomovcom. Postavil by som im domy. Nie je nič horšie, než keď nemáte domov.

Počítač a telefón.

Motto, ktorým sa riadite?

Výdobytok modernej techniky, ktorý by ste vymysleli? Robot - asistent :)))

Obľúbené slovné spojenie?

Osobnosť, ktorú by ste radi stretli?

“To je život”

Predmet dennej spotreby, ktorý pokladáte za najneužitočnejší? Taký nie je. Všetko má svoj význam, buď úžitkový alebo estetický.

Najneobľúbenejší predmet v škole?

Ročné obdobie, ktoré by mohlo byť po celý rok? Jar

Vlastnosť, ktorú by ste na sebe radi zmenili? Chcel by som vedieť lepšie si organizovať čas.

Vlastnosť, ktorú by, podľa vás, mal mať každý človek?

70 Vyjadri sa!

Prof, Rodney Brooks - ale dúfam, že ho ešte stretnem - je to prof. z MIT, jednej z najlepších univerzít na svete, nachádzajúca sa v Bostone.

Zviera, ktoré by ste chceli mať doma? Hm, to mám, psa Kóliu

Najneobľúbenejšia domáca práca?

Diplomová práca ;)V podstate žiaden

Tolerantnosť

Ži a nechaj žiť, ale buď zodpovedný voči budúcnosti A taktiež: “I do not want to teach - I want to inspire !!!” :)

Umývanie riadu – máme umývačku riadu – takže som odovzdal prácu stroju – to je podstata umelej inteligencie ...


môj názor text: Wera

rubrika text: autor

MÓDNE ČASOPISY a spol.* čo ja mám pocit, že po prečítaní jediného *Upozornenie: Tento článok vy- Zatiaľ článku mi moje IQ kleslo niekde na bod mrazu, jadruje názor jednotlivca a ten ostatní živo diskutujú o pseudocelebritách na tijednotlivec by bol celkom rád tulke, ktoré pre svet urobili napríklad obriu službu tým, že sa v Paríži dvakrát prešli po móle v kostýkeby ho prípadní odporcovia me od Diora. po prečítaní nezlynčovali na Čo je to oproti takému smiešnemu vynálechodbách školy. Určite to poznáte. Držíte v ruke tanier s jedlom a rozmýšľate čo si k tomu prečítate. A v tom vám padne do očí ona. Lesklá obálka módneho časopisu pohodená len tak na stole. Sadnete si na gauč, otvoríte časopis a zahryznete sa do chleba so šunkou. A listujete, listujete a listujete, až nakoniec zatvoríte časopis a pustíte si telku. Prečo? Jednoducho preto, lebo v tom časopise nebolo čo čítať. Ak patríte do takejto skupiny ľudí tak čítajte ďalej. Ak nie, preventívne prestaňte čítať, pretože pre prípadných fanúšikov Emmy či Evy by tento článok mohol znamenať psychickú ujmu.

Čo musí obsahovať tvoja letná výbava na kúpalisko? Rozhodne kokosový lak na vlasy! Chceš vedieť 89 spôsobov ako sa zbaviť vrások, ktoré v skutočnosti ani nemáš? Alebo by si si radšej prečítala o novej priateľke nejakého ruského miliardára? Pri niektorých článkoch sa človek pozastaví a začne úporne rozmýšľať kam tento svet speje. Bohužiaľ je veľmi veľa ľudí, ktorí práve takéto časopisy pokladajú za úžasné, kupujú ich pravidelne a ich najväčší životný problém je to, že nemajú dostatok módnych doplnkov na nadchádzajúcu sezónu.

zu žiarovky?

Edison by zaplakal.Z fotky šéfredaktorky sa a mňa usmieva nastylingovaná blondína a za niektoré články by si autori zaslúžili najmenej Pulitzerovu cenu. Hlavne za ten, kde sa píše ako treba správne nosiť “legínsy” a “kozáčky”. Smutné je však to, že zatiaľ co trh zahlcujú bezcenné časopisy, tie naozajstné a hodnotné strácajú čitateľov. Prečo? Asi je jednoduchšie čítať o módnych doplnkoch ako o najnovších objavoch alebo o skutočných problémoch ľudstva. Pre tých , čo odmietajú prijať tento fakt zostáva už len zapátrať trošku hlbšie v regáloch s časopismi a vybrať ten, z ktorého na vás nezazerá nejaká celebrita so žiarivým úsmevom od plastického chirurga. A tak som na ďalší deň k jedlu vytiahla časopis 100+1 svetových zaujímavostí. Možno na mňa budete zazerať, že som divná ale ja budem mať pocit, že aspoň čítam časopis O NIEČOM.

Ale nad tým kokosovým lakom na vlasy ešte porozmýšľam…

elektronické študentské slovo

71


veda a výzkum/reportáž text: František Lukáč

7 dní v CERN-e Čo je to CERN?

piádu. Stálo ma to síce veľa úsilia, no napokon prišiel vytúžený úspech. Umiestnil som sa na druhom CERN je skratkou z francúzskeho názvu „Conseil mieste v krajskom kole a práve vďaka tomu som européen pour la recherche nucléaire“ , čo v slo- sa v dňoch 19. – 27. októbra ’09 som sa zúčastnil venčine znamená Európska rada pre jadrový vý- Slovak Students Programe v CERNe. skum. Nachádza sa na švajčiarsko-francúzskych hraniciach, asi 10 km od Ženevy. Vznikol z pod- Konečne nadišiel deň C – deň odchodu do CERnetu 12 európskych štátov 29. Septembra 1954. Nu. Autobus odchádzal z Košíc a postupne zastaV súčasnosti má 20 členov. Slovensko je jedným voval v ďalších mestách a priberal študentov, až z nich už od roku 1993. Naša krajina je rozlohou napokon v Bratislave bol úplne plný. Už v sobotu v noci sme prekročili hranice Rakúska a v nedeľu v síce malá, no pre CERN má obrovský prínos. skorých ranných hodinách hranice Švajčiarska. Popoludní sme sa zastavili v švajčiarskom hlavnom Aké sú hlavné úlohy CERNu? meste, Berne, v múzeu Alberta Einsteina. Múzeum Hlavnou úlohou CERNu je hľadanie odpovedí na bolo naozaj úchvatné a previedlo nás celým živootázky o vzniku vesmíru, o jeho zložení i o zlože- tom Alberta – od jeho detstva, cez štúdium a fyziní hmoty ako takej. Popri vytrvalom hľadaní týchto kálnu činnosť, tvorbu Všeobecnej teórie relativity odpovedí CERN nachádza nové technológie, kto- až po jeho emigráciu do Ameriky a smrť. Napokon ré sa uplatňujú v našich každodenných životoch. sme v podvečer konečne dorazili do CERNu, kde Práve tu vznikol World Wide Web (WWW) ako dô- nás privítal Mike Storr – milý a veľmi priateľský sledok potreby zdieľať množstvo informácii medzi Angličan, ktorý sa o nás staral počas celého týžvedcami z rôznych krajín. Prekvapivo, novými tech- dňa. Po tom ako sme sa ubytovali sme sa v sprievonológiami prispel CERN aj do oblasti zdravotníc- de Mika vydali na večernú prechádzku po CERNe. tva, presnejšie do diagnostiky nádorových ochore- Hneď od pondelka sme mali úplne nabitý program. ní. Zároveň však prispieva aj k vzdelávaniu nových V dopoludňajších hodinách sme každý deň mali generácií vedcov a cez vedu spája rôzne národy a veľmi zaujímavé prednášky – o vzniku CERNu a o významnej úlohe Slovenska v ňom, o urýchľovači národnosti. LHC i jeho predchodcoch, o zložení hmoty a mnohých ďalších témach. Prednášal nám aj šéf fyzikálAko to celé prebiehalo? nej časti detektora ALICE, Slovák Karel Šafařík. V popoludňajších hodinách boli pre nás pripraveV školskom roku 08/09 som riešil fyzikálnu olym- né zaujímavé exkurzie. V pondelok nás náš auto72 Vyjadri sa!


bus zaviezol k budove detektora ALICE, jednému zo 6 detektorov urýchľovača LHC. Po tom, ako sme

výťahom zišli asi 50 m pod zemský povrch, sme sa ocitli pred samotnou, obrovskou ALICE. Jej rozmery – priemer 5,6m a dĺžka 5,1m – boli fakt udivujúce. Oproti svojmu mladšiemu bratovi, detektoru ATLAS s rozmermi 25m x 45m, je však malým trpaslíkom. elektronické študentské slovo

73


veda a výzkum/reportáž text: František Lukáč

V utorok sme sa dostali na prednášku svetového astrofyzika, Stephena Hawkinga, na pôde Že-

centrom a veľkým množstvom historických pamiatok, napr. Katedrálou sv. Pierra, kostolom Auditoi-

nevskej Univerzity, ktorá práve v tom čase oslavovala 450 výročie. Hawkingova prednáška na tému vzniku vesmíru bola veľmi pútavá. Na stredu pre nás Mike pripravil „Treasure hunt“ – Honbu za pokladmi mesta Ženeva. Rozdelili sme sa do 5 skupín a vyzbrojený indíciami, ktoré nás mali priviesť k jednotlivým pamiatkam, mapou mesta a dobrou náladou sme sa vydali do Ženevy, ktorá nás mimoriadne nadchla svojím historickým

re, kde vyučoval Calvin, a inými pamiatkami. Ženeva okrem historických pamiatok zdobia ja nádherné parky. V jednom z nich sa nachádza tzv. stena reformácie so sochami 4 najväčších švajčiarskych reformátorov a ak máte chvíľočku času, môžete si v ňom zahrať aj partičku šachu s nadrozmernými figúrkami. Jednou z dominánt Ženevy je určite aj fontána Jet d´Eau nachádzajúca sa v prístave, ktorá strieka vodu až do výšky 140m.

74 Vyjadri sa!


Vo štvrtok sme sa dostali k detektoru ATLAS. Bohužiaľ, tento krát sme do podzemia už ísť nemohli, keďže celý ATLAS a aj celý LHC sa pripravuje na svoje novembrové spustenie. Čiastočným zadosťučinením bol skvelý 3D film o stavbe ATLASu. Celý týždeň plný rôznych prednášok a exkurzií sme zavŕšili piatkovou rozlúčkovou párty. Nechýbalo občerstvenie, slovenské i zahraničné songy, a hlavne - vynikajúca nálada. V sobotu ráno sme sa vydali na spiatočnú cestu s menšou odbočkou – francúzskym mestečkom

Chamonix, odkiaľ sme sa lanovkou dostali až na vrch Aguille du Middi, do výšky 3842m. Naskytol sa nám úchvatný výhľad na celý región, ktorý nám však z času na čas znepríjemňovala hmla. Po tejto menšej zachádzke a po vvniekoľkohodinovej ceste sme sa napokon ocitli opäť v Košiciach, s množstvom úchvatných fotografií a hlavne, plní nových zážitkov a poznatkov.

elektronické študentské slovo

75


reportáž text: Aďka

CAMP ŠROBÁRKY

Viete, čo majú spoločné slová: Tak ako v roku 2005, 2007, tak aj v roku 2009 sa šrobárčania, Tatry, pracujúce krúžky, pánovi profesorovi Spišiakovi podarilo zorganizovať tento camp. A tak sa vďaka nemu, ale aj pani neskoré večierky, p.p. Spišiak, výlety? profesorkám Šimralovej a Partilovej, ktoré si vzali na krk 26 (niekedy až príliš) aktívnych šrobárčanov, sme strávili 3 septembrové dni v Tatrách zábavou, prácou v krúžkoch, túrami a (sem-tam bláznivými) aktivitami.

Ak myslíte na Camp Šrobárky, myslíte správne...

76 Vyjadri sa!

Celé campové dobrodružstvo sa začalo (ako inak) na starej známej železničnej stanici v Košiciach, kde sa stretli matematici, fyzici, informatici, študenti navštevujúci kvarkový a kalamajkový krúžok, žurnalisti a debatéri nie len zo Šrobáky, ale hosťovali aj tri debatérky z gymnázia Trebišovská, (pretože niektorí šrobárski debatéri akosi nemali záujem zúčastniť sa campu).


Náš intelekt, intuícia a zmysel pre orientáciu sa prejavili krátko po vystúpení z električky v Hornom Smokovci pri hľadaní penziónu Partizán, kde sme mali stráviť camp. Po pár minútach sme ho ale úspešne našli. Ešte sme sa ani nestihli ubytovať a už sme sa zgrupovali do krúžkov vo vnútri a okolo penziónu, kde sme naozaj (ako by povedal p.p. Spišiak) silno krúžkovo pracovali. Všetkého veľa škodí a ani s prácou to netreba preháňať. Po obede teda pani profesorky Šimralová a Partilová a pán profesor Spišiak zavelili: smer Starý Smokovec. Tam sa zvýšila koncentrácia šrobárčanov najmä v cukrárni a my sme sa so zvýšenou dávkou endorfínov a cukru v krvi mohli v penzióne opäť venovať 90 minút serióznej krúžkovej činnosti a do polnoci organizovať súkromné vankúšové vojny, hru verejné investície, campové kiná (pozeranie

filmov na notebookoch na niektorých izbách ešte aj po polnoci) alebo sa len tak rozprávať , niekedy až do skorých ranných hodín. Pondelkové ráno sa nezačalo najlepšie. Nie len, že Tatry sa pred nami zahaľovali do hmly, ale raňajky vydávané o 10 minút neskôr ako sa predpokladalo spôsobili, že aj napriek značnému zrýchleniu (pán profesor Spišiak nasadil tempo ako Supermário ) nášho kroku nám o vlások ušla lanová dráha na Hrebienok. Aby toho nebolo málo, tak akýmsi nedorozumením jedna skupina minula Studenohorské vodopády, kde sme sa mali stretnúť, ale nakoniec sme sa vďaka modernej technológii, konkrétne mobilu, našli a už spoločne sa od Reinerrovej chaty vybrali hľadať hranicu svojich síl. Tá bola pre niekoho na Zamkovského chate, viacerí ju ale našli až vyššie na Téryho chate na pár jednotlivelektronické študentské slovo

77


cov čakali reťaze na Priečnom sedle. Po tomto náročnom výstupe sme po príchode do nášho prechodného trojdňového domova neklesli do postele, ale dali sa do prípravy večerného programu krúžok baví krúžok. A veru, bavil sa každý. Stačili nám k tomu dobré nápady na program, súťaže. Zapojili sa všetci. Ani jeden krúžok nezaháľal. Potvrdzuje sa tu pravidlo, že akú srandu si spravíme, takú ju budeme mať. Aj preto sme v utorok s ľútosťou, že camp končí starostlivo uložili veci do kufra, spomienky do pamäte, naposledy sa venovali krúžkovej činnosti (ehm...skôr to bola jedna veľká sranda a plodné rozhovory) obklopení štítmi a tatranskou prírodou a pobrali sa späť domov. S radosťou odchádzala asi veľmi malá menšina. Veď kto by po troch úžasných dňoch túžil po návrate do krutej šrobárskej reality? Samozrejme, ako všetko aj tento camp mal svoje 78 Vyjadri sa!

chyby, pre každého určite iné, ale zanikajúce medzi toľkými slovami spokojnosti a chvály. Vznikli nové kamarátske vzťahy, tie staré sa upevnili. Dokázali sme, že sa vieme naozaj baviť. Niektoré akcie možu byť v luxusných hoteloch a neviem-akými vymoženosťami a nemusia byť dobré. Stačí, ak sa zíde dobrá partia, alebo je to skrátka súhrn viacerých okolností, atmosféry. A profesori boli úžasní. Mali sme pocit, že sú naši starí dobrí priatellia. Vládla tam rodinná atmosféra. Pokiaľ mal tento camp nejakú chybu, tak to bola tá, že netrval dlhšie. Možno by sme sa mohli už teraz tešiť na ten ďalší. Ale, bude ešte nejaký? Odpoveď záleží len na nás, študentoch. Patríme snáď medzi tých , ktorí si chcú zo štúdia na strednej škole pamätať len knihy? Ak sa však zapojíme do krúžkovej činnosti, ak chceme spoznať ostat-


ných šrobárčanov, ak prejavíme ochotu zúčastniť sa campu, ak sa nebudeme rozhodovať podľa toho, či ide ten-ktorý spolužiak, ak sa chceme zabaviť inak než obyčajne, tak camp Šrobárky má budúcnosť a pán profesor Spišiak si môže byť istý, že jeho snaha hľadať sponzorov, ktorých sponzorské príspevky hradia drvivú väčšinu výdavkov na ubytovanie a stravu organizovanie campu nie je

nezmyselné. A študenti Šrobárky sa môžu tešiť na ten ďalší, štvrtý ročník.

Najsmutnejší z odchodu boli tohtoroční štvrtáci, keďže nabudúci rok tu už s nami nebudú a tým pádom sa nebudú mocť zúčastniť campu. Preto vám odkazujú- Nenechajte tradíciu padnúť a obetujte jeden víkend (aj sa ulejete zo školy) pre skvelý zážitok ! :)

elektronické študentské slovo

79


rubrika text: autor

ANGLICKE STRANY Are you going to graduate from English language? Are you shit-scared of exams? Do not you think you can manage it? We know about new solutions, which were issued by our Government! Students of “German classes” can always obtain certificate KMK, grade 2. Many students have thought that it is a little “discrimination”, because students (who obtain KMK) do not have to graduate from German language. During the holiday, our ministry of education has decreed we do not have to graduate from English. Now, students of “English classes” or students who want to graduate from English can have “just” state exams or exams, which are provided by some language schools from outland, instead graduation. I do not want to speak about schools, which provide that special exams. You should find more information on the wall poster next to the English Cabinet on the ground floor. I want to speak about STATE EXAMS. Language school on Komenského Street was opened by KSK and it has a license to do state exams. Beyond state exams, it provides language courses in four languages (English, German, French and Spanish). You can do state exams from everyone. They have the same parts and components. At first, there is a writing part. It lasts 4 hours and consists of four parts – dictation, reading with understanding, translation into the foreign language and composition – writing a speech to assigned topic. At least two weeks before oral exam you will know your results. If pass, you will do oral exam. You will not do it, if you fail. The second part of exams lasts 30 minutes maximum. Your preparation can last 20 – 25 minutes. Oral exam has four parts, too. Work with authentic text, discussion, question from real life and fiction. Yes, fiction. Examiner chooses one of five novels, 80 Vyjadri sa!

which was read by examinee. Then examinee has to speak about the matter, author, etc. Evaluating the results of state exams: 1. passed an examination with best grades 2. passed very well 3. passed 4. did not pass Of course, the school issues a certificate to the successful students. Before I have read about it, I thought the state examinations are not so difficult. Now, when I know how it is, I am not sure if I want to do them. It seems hard compared to graduation. To pass the state ones you have to know proper grammar, proper speech. Graduation is not so hard, is it? Although, when I call to mind, that I will have to graduate from four different subjects… it is tempting, isn’t it? :)


interview text: Mirka

„MÁM VÁS RADA!“

rubrika text: autor

Tento školský rok sa niesol v znamení značných zmien, ako na to vo svojej uvítacej reči poukázal nový riaditeľ Šrobárky. Áno, presne tak. Hlava tejto inštitúcie, Jana Teššerová – Kováčová, ktorá držala pomyselné opraty riadenia od roku 1993, tento rok predala žezlo ďalej. Čo všetko počas svojho pôsobenia zažila? S akými pocitmi funkciu opúšťa? Odpoveďami na tieto aj iné otázky poodhalila, čo to vlastne znamená byť dobrým riaditeľom.

elektronické študentské slovo

81


rubrika text: autor

ZNAMENIE: Lev k tomuto obdobiu viažu aj nejaké trapasy? OBĽÚBENÉ FILMY: hocijaký s Barbarou StreUrčite som nebola sebaistá, úplnú istotu som neisand mala ani po viacerých rokoch vo funkcii. Často HUDBA, KTORÚ PRÁVE POČÚVA: oldies - 70. sa totiž mení legislatíva, vždy je potrebne študovať a 80. roky a každé rozhodnutie, ktoré podpíšete, je dôležité. JEDLO, KTORÉMU NEODOLÁ: čokoláda a hra- Tých trapasov bolo iste veľa, ale pamätný bol jeden hneď na začiatku môjho pôsobenia. Stala sa nolky vtedy veľká havária vody a ja som namiesto uzavŽIVOTNÉ MOTTO: Medzi prvým nádychom a retia vody v celej škole uzavrela vodu v školskej jeposledným výdychom je jeden nesmierne dálni. Voda nám tiekla „veselo“ ďalej, až zaplavilo krásny okamih - život. celú pivnicu. Nakoniec nás zachraňovali požiarnici. Spomínate si ešte na svoje pocity, keď ste v Ako riaditeľka ste určite museli riešiť veľa situácií. Utkvela Vám v pamäti nejaká obroku 1993 zasadli do kresla riaditeľky? zvlášť ťažká dilema?

Áno, pamätám si to veľmi presne, funkciu som preberala 5. augusta 1993. O práci riaditeľky som síce mala nejakú predstavu, ale skutočnosť bola celkom iná. Každý deň ma niečo nové prekvapilo. Školy prechádzali v 1993 na právnu subjektivitu, zavadzali sa počítače, takže sme sa všetci riaditelia často stretávali a radili sa. Veľmi veľa som študovala a veľmi mi pomohlo, že moja vtedajšia zástupkyňa Mgr. Eva Sedileková bola už dva roky vo vedení a usmernila ma. Užitočné sa pre mňa ukázalo aj to, že som dobre rozumela ekonómii.

Aké boli začiatky? Boli ste od začiatku vo svojej novej funkcii sebaistá, alebo sa vám 82 Vyjadri sa!

Áno, tých situácii bolo stále veľa a ťažká dilema bola väčšinou spojená s haváriami a rekonštrukciou školy, zdedila som ju v nie veľmi utešenom stave. Bolo potrebné ju rekonštruovať, opravovať.

A nejaká kuriozita? (zábavná, s ktorou za vami prišli študenti alebo rodičia alebo niekto iný) Často krát za mnou prišli študenti aj rodičia s neuskutočniteľnými požiadavkami, žiaci sa osprave-


interview text: Mirka

rubrika text: autor

dlňovali za neprítomnosť v škole z rôznych vymys- Vrátila som sa späť učiť nemčinu, lebo sa v triede lených dôvodov. Ja som „ocenila“ tento: „Bol som cítim dobre a mám rada a rada aj učím našich študva dni svedkom dopravnej nehody!“ dentov. Nesplnené túžby? Asi budem čítať viac románov a menej zákonov. Mám vnúčatká, ktoré sú tiež mojím potešením, takže sa budem viac venoAko vyzeral váš bežný riaditeľský deň? vať aj im. Do školy som prichádzala každý deň medzi pol 8. a 8.00 a odchádzala som spravidla okolo 18.00 - 20.00 večer. Niekedy som bola v škole aj cez víkend. Bolo potrebné sa venovať administratíve, ekonómii, pedagogickým veciam. Veľa času som venovala stretnutiam a rozhovorom so žiakmi, veľa času si tiež vyžaduje príprava na maturitu, prijímacie pohovory. Chystali sme rôzne aktivity, podujatia, porady, plánovali a realizovali sme údržbu školy, veľa času si vyžadoval manažment, príprava projektov, získavanie financií a podobne. Práca riaditeľky je veľmi rôznorodá.

Malo to „riaditeľovanie“ aj svoje výhody, napr. väčšie porcie na obedoch ? :) Nezamýšľala som sa nad výhodami riaditeľa, ale iste nejaké sú. Čo sa týka väčších porcií, myslím, že všetky porcie sú dostatočné. Hlavne, že strava je chutná, som vďačná za papanie, hlavne, ak si ho nemusím sama pripravovať. Varenie nie je práve moje hobby.

Akú radu by ste dali novému riaditeľovi?

Prajem mu veľa energie a chuti do práce. Aby mal okolo seba dobrých a nápomocných ľudí, aby mal Šrobárku rád a rozvíjal ju. Aby mal veľa nových a tvorivých nápadov, aby bol dobrým managerom, aby pokračoval v tradíciách školy, ale prispôsobil Myslím, že na prvom mieste je zodpovednosť, an- sa aj novým trendom v školstve. gažovanosť, láska k práci, pochopenie študentov, dobrá a korektná spolupráca so všetkými za- S akými pocitmi túto funkciu opúšťate? mestnancami školy, s rodičmi, s ostatnými riaditeľmi a verejnosťou, diplomacia, informovanosť, ale Všetko má v živote svoj začiatok aj koniec a ja som aj množstvo tolerancie. Riaditeľ musí byť predosa rozhodla svoje pôsobenie ukončiť sama. Neprišvšetkým dobrý manager. Samozrejme sa musí nelo to zo dňa na deň, rozhodovanie malo dlhší vývoj. ustále vzdelávať, je totiž zodpovedný – ako štatutár Som však presvedčená, že sme vynaložili množ– za všetko, čo sa na škole udeje. stvo snaženia, vykonali dobrú prácu a na to, čo sme všetci spoločne vykonali, môžeme byť hrdí.

Aké schopnosti musí podľa Vás mať dobrý/-á riaditeľ/-ka školy?

Z čoho ste počas svojho pôsobenia mali naj- Čo by ste na záver odkázali študentom Šroväčšiu radosť? bárky? Myslím, že som zažila veľa radosti – z úspešných maturít, množstva prijatých Šrobárčanov na vysoké školy, z vydarených Kalamajok, stužkových slávností, benefícií. Tešila som sa z každého dňa, keď som zdravá a s chuťou vstúpila do tejto prekrásnej vynovenej školy a podobný entuziazmus som cítila aj z učiteľov a žiakov.

Robte to, čo Vás baví a teší, vážte si svojich rodičov, starých rodičov aj kamarátov. Užívajte si kultúru, kino, divadlo, knihy ale aj pohyb. Cestujte veľa, učte sa jazyky, poznávajte cudzie krajiny a ľudí, buďte k sebe tolerantní, milí a nápomocní. Dávajte pozor na svoje zdravie. Každá sekunda v živote je vzácna a má svoj zmysel. Mám Vás rada!

Aké sú Vaše ďalšie plány alebo nesplnené Ďakujeme za rozhovor a držíme palce do túžby? budúcnosti. elektronické študentské slovo

83


interview text: Dáška, Wera

SLAVOMÍR HARABIN

„Som človek, ktorý chce ísť za pozitívnymi vecami, pozitívnymi cieľmi.“

Ona si ho vzala so sebou? Mr. Harabin: Áno.

Čo máte na pozadí? Mr. Harabin: Zatiaľ nič, len čierno. Momentálne mám veľa vecí na práci a k pozadiu monitora sa to zatiaľ naozaj nedostalo.

Ako sa cítite, keď vaši bývalí nadriadení sú teraz vaši podriadení? Mr. Harabin: Musím to brať profesionálne. Som te-

Dve odvážne reportérky sa podujali na raz riaditeľ, ony sú kolegyne, predtým to bolo ináč. Jednoducho sa snažím byť profesionál. prvé verejné vyspovedanie nášho nového pána riaditeľa Harabina. Neodra- Nevraciate nejaké údery? dila ich ani neústupná pani upratovačka, ba dokonca ani zlyhávajúca techni- Mr. Harabin: Nie. Ja som človek, ktorý chce ísť za pozitívnymi vecami, pozitívnymi cieľmi a takéto ka a položili mu na telo pár štipľavých veci sem nepatria. otázok, na ktoré by ste sa nedozvedeli odpovede inak ako prostredníctvom Viete o tom, že ste mali na Facebooku vlastný fanklub a ocitli ste sa po boku takých Študentského slova. Nebojte sa, začneme zľahka, až postupne budeme prituhovať. Aká bola prvá zmena, ktorú ste urobili v riaditeľni? Mr. Harabin: Prvá vec, ktorú som zmenil v riaditeľni? Nový počítač...

Počítač? A pôvodne bol aký? Nebol dostatočne moderný? Mr. Harabin: Bol to jednoducho počítač bývalej pani riaditeľky. 84 Vyjadri sa!

stálic ako pani profesorka Majherová?

Mr. Harabin: Vážne? Tak to som naozaj netušil...

Podľa vás, čomu vďačíte za takúto popularitu? Mr. Harabin: Myslím, teda dúfam, že popularita nie je o tom, ako sa človek namaľuje, či oblečie. Napríklad, ja sa nemaľujem, preto by som to pripísal dvanástim rokom poctivej práce. „Nikto vás nepochváli tak dobre a tak často ako vy


sám.“

Počas vašich profesorských čias sme vás často vídavali, ako ste si odbehli kúpiť zopár rožkov do neďalekého obchodíku. Aký bol ich presný počet?

Mr. Harabin: Mne chýbajú najmä tí žiaci. Učím síce v jednej triede, ale to učenie mi chýba, samozrejme. Aj keď, mal som rád aj to zotieranie tabule :). I keď, jedna vec ma minulý rok nepotešila, a to, vo viacerých triedach natreli tabule a už to nie je ono, je to iný náter.

Mr. Harabin: Ták, zvyčajne také tri – štyri rožky. Niekedy si kúpim aj čosi naviac, vtedy tomu hovorím „idem sa opiť rožkom“ :)

Skúste priblížiť neznalým študentom, v čom tkvie vaše tajomstvo...

Teraz vás už však takto nevídavame. Čo sa zmenilo? Preferujete už obchody vyššieho štandardu?

Mr. Harabin: Povedal by som to takto, netýka sa to len zotierania tabule. Je to najmä o tom, vidieť veci, ktoré nevidia iní, robiť veci dobre. Ale keď už inak nedáte, tak suchá tabuľa, to jednoznačne nie je ono, všade navôkol sa práši. Pri mokrej zas treba čakať takých desať minút, kým uschne a môžem pokračovať v práci. Ideálne je to na vlhko. Nuž, ten kto to nevidel a nezažil, nepochopí to.

Mr. Harabin: Ale no, dnes som akurát bol... Aj keď priznám sa, nie je to už tak často, ale určite to nie je zapríčinené tým, že by mi tento obchod nestačil. Jednoducho, nebolo času. Dokonca sa mi už aj stalo, že som sa zobudil ráno príšerne hladný, pretože som prišiel domov polomŕtvy a posteľ, to bolo to jediné, s čím som chcel mať dočinenia.

„Je to najmä o tom, vidieť veci, ktoré nevidia iní, robiť veci dobre.“

Nechýbajú vám niekedy vaše legendárne Dúfame, že na Vianoce nebudeme ukrátelekcie správneho zotierania tabule? elektronické študentské slovo

85


interview text: Dáška, Wera ní o vašu gitarovú show. Plánujete nejaký riaditeľský koncert alebo riaditeľský punč alebo riaditeľský koncert s riaditeľským punčom? Mr. Harabin: Viete, tie vianočné hodiny majú nejakú tu svoju históriu. Totižto, pred sviatkami sú študenti unavení a profesori taktiež. Je to síce vyučovacia hodina, ale často som sa stretával s takým postojom, že „pánabeka, s tými žiakmi sa už nedá“ , a tak to začalo. Bolo to hlavne o tom, aby študenti nadobudli pozitívnejší vzťah k predmetu, čo sa naozaj mimoriadne priaznivo prejavovalo v neskorších mesiacoch. A aj keď to boli pre mňa osobne náročnejšie hodiny ako tie bežné, určite sa to oplatilo, pretože keď som sa po troch rokoch žiakov spýtal, ktoré hodiny sa im najviac vryli do pamäti, sú to práve tieto vianočné hodiny. Pred celou školou by to už však stratilo svoj zmysel, bolo by to iné, formálnejšie ako v triede, aj úroveň by bola iná, tá uvoľnená atmosféra by tam rozhodne chýbala.

riózna chuť niečo zmeniť, pomôcť svetu a nie len sa naťahovať o zdroje, pretože bez toho mieru to naozaj nejde.

Naozaj pekné vyjadrenie myšlienky na záver. Ďakujeme za rozhovor a prajeMáte ešte vôbec náladu a čas na tvorenie vtipov? Nechceli by ste sa na záver s našimi me veľa úspechov a dobrú chuť pri obede – dnes sa podávajú dukátové čitateľmi o nejaký podeliť? buchtičky... :) Mr. Harabin: Najradšej mám vtipy, ktoré reagujú na nejakú bezprostrednú situáciu, majú myšlienku, poskytujú nejaké vysvetlenie a dokonca sú aj vtipné – jednoducho v správnom čase na správnom mieste. Vyučovacie hodiny boli pre to ako stvorené, teraz je však menej učenia, menej potrebného priestoru aj situácií. Ak nastane tá správna chvíľa, určite vás rád rozosmejem.

A teraz naozaj posledná otázka: čo vy a svetový mier? Viete, ako na Miss World... Mr. Harabin: Ja a svetový mier? Haha, tak na Miss World sa zatiaľ nechystám, ale myslím si, že toto je téma večne živá. Na prvom mieste by jednoznačne mala byť medzinárodná spolupráca a vôbec se86 Vyjadri sa!


významné osobnosti text: Grétka

Geniálni vynálezci

UZNÁVANÝ vs.

Uznávaný Leonardo Pán Leonado Da Vinci. Každý o ňom vie. Nielen zasvätení do sveta umenia, ale aj ”bežní” ľudia. A vedia o ňom právom. Považuje sa za jednu z najdôležitejších osobností renesančného obdobia a histórie vôbec a za priam reklamnú tvár renesancie. Čím viac sa vie, tým viac sa zisťuje, koľko toho o ňom ešte nevieme. Hocikde o ňom nájdete dlhočizný životopis s celou jeho zaujímavou životnou cestou a podrobnosťami, či už o jeho výskumoch ,alebo o osobnom živote. Ale to podstatné, to pravé, navždy zostane záhadou.... Jeho diela, najmä maliarske, sú zahalené tajomstvom, opradené rôznymi historkami. No len ON to naozaj vie... Dokonca sa s istotou nevie ani to, či jeho autoportrét je skutočne jeho podobizeň. A o niektorých

Zabudnutý

jeho prácach sa špekuluje , či nie sú dielom jeho žiakov, ktorí pokračovali v jeho prácach. Jeho múzeum vo Florencii je rozdelené na časti, z ktorej každá sa venuje jednému oboru z jeho skúmania a tvorby. Je tu veľké množstvo zmenšených modelov jeho konštrukcií, od rogala, hydraulickej píly cez bicykel až po kladku. Lietajúce, hydraulické, bojové stroje (guľomety, obrnený tank, kuša, základ pre dnešné samopaly a revolvery..). Dokonca sa v jeho prácach našiel aj prvý známy robot alebo ponorka. Väčšina jeho vynálezov a myšlienok na nové stroje, neboli za jeho čias zrealizované. Venoval sa aj anatómii človeka. Uskutočnil veľa pitiev. Jeho skice, náčrty a kresby zobrazujú detailný popis svalov, orgánov. Lenorardo sa zaoberal všetkým, nič mu nebolo cudzie. Navrhol nespočetné množstvo strojov a vynálezov. Bol architekt, maliar , sochár, čiastočne aj elektronické študentské slovo

87


významné osobnosti text: Grétka astronóm. Polyhistor. Venoval sa aj architektúre budov, ale odborníci sa zhodujú, že táto oblasť nebola jeho silná stránka. Pri skicovaní nebral do úvahy praktické problémy, ale boli skôr návodom nato, ako skrášliť budovy.

lom VIII )v roku 1495. V roku 1507 sa Leonardo stretol s krásnym 15-ročným aristokratom, grófom Francescom Melzim. Melzi sa stal jeho žiakom, životným druhom a dedičom. Zomrel v roku 1519 vo francúzskom meste Cloux. V poslednej vôli si želal, aby jeho truhlu nasledovalo 60 žobrákov. Bol pochovaný v Kaplnke Saint-Hubert na zámku Amboise.

Narodil sa 15. mája 1452 pri mestečku Vinci , jeho meno bolo Leonardo di Pieri da Vinci (Leonardo, sny Pieriho ), bol nemanželským dieťaťom. Pod svoje NICOLA TESLA diela sa podpisoval ako Leonardo, ale- NEDOCENENÝ GÉNIUS , ktorý rozsvietil svet bo Io, Leonardo (Ja, Leonardo). Niektorí géniovia skrátka predstihnú svoju dobu Bol ľavák , a všetky svoje zápisky písal zrkadlovo – buď preto, aby ich len tak hocikto neprečítal, alebo aby sa mohol brko ťahať sprava doľava a nie ho tlačiť . V 15-tich rokoch sa stal učencom Andrea Verocchia- florentského majstra. Vo Florencii nenašiel dosť veľké uplatnenie, a tak po zaslaní listu milánskemu vojvodovi , kde spomenul svoje schopnosti, vstúpil do jeho služieb a istú časť života pôsobil v Miláne. Leonardo bol homosexuál. Bol obvinený so styku so 17-ročným prostitútom, ktorého maľoval, no pre nedostatok svedkov bol prepustený. Počas života mal druha, volal sa Gian Giacomo Caprotti da Oreno, Leonardo ho nazýval Salai (malý diabol). Vstúpil do jeho služieb, keď mal 10 rokov ako jeho sluha a asistent. Leonardo podporoval Salaia dvadsaťpäť rokov a vo svojom testamente mu zanechal polovicu svojich vinohradov. V Miláne dlho vytváral model pre sedem metrov vysokú sochu koňa z bronzu “Gran Cavallo”, ktorá mala stáť práve v Miláne . Sedemdesiat ton bronzu, ktoré boli pripravené na túto sochu, bolo ale použitých na výrobu pušiek v Talianskych vojnách, keď sa vojvoda pokúšal zachrániť Miláno pred Francúzskom ( Kar88 Vyjadri sa!

a sú považovaní buď za rojkov alebo bláznov. No možno sa nenarodili do nesprávnej doby, možno proste museli byť práve vtedy a tam, aby prirodzeným spôsobom posunuli evolúciu ľudské poznania a techniky vpred. Teslovi vďačíme za veľké množstvo vynálezov, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť a v podstate si už bez nich nevieme predstaviť život. No mno-


ho jeho vynálezov, si pripísali iní vedci, konštruktéri. Nevedel sa predať. Na rozdiel od ostatných slávnych vedcov, ktorí boli menej talentovanejší ako on a predsa o nich svet vie omnoho viac. Na jeho počesť bola akurát pomenovaná jednotka magnetickej indukcie- Tesla (T). Nicola bol srbského pôvodu a traduje sa, že sa narodil počas veľkej elektrickej búrky, čo ho predurčilo k tomu, aby svoj život zasvätil elektrine a elektrotechnike. Edisona pozná určite každý z vás. Vynálezca žiarovky. Tak práve s ním bol Tesla dobrý priateľ. Pracoval v Edisonovej spoločnosti ako robotník. Ale bol tu kameň úrazu – Tesla bol zástancom striedavého prúdu, pričom Edison, ktorého žiarovka s uhlíkovým vláknom, ktorá ho preslávila, fungovala na jednosmerný prúd. Po nezhodách sa títo dvaja rozišli a každý šiel vlastnou cestou. Nie len preto, že mu Edison nedal výplatu. Pravý dôvod bol jednoduchý. Takíto konkurenti nemôžu pracovať vedľa seba. (Edison na začiatku nepredpokladal, že z Teslu sa vykľuje šikovný oponent a bude mu schopný konkurovať). Tesla si založil vlastnú firmu- Teslovu spoločnosť pre oblúkové osvetľovanie a oblúková lampa začala osvetľovať prvé domácnosti. V roku 1887 vznikla Teslova elektrická spoločnosť a hneď prihlásil svoje vynálezy, rôzne generátory a elektromotory, na rozvod striedavého prúdu. O Teslove vynálezy prejavil značný záujem podnikateľ George Westinghouse. Nicola mu predal patentové práva na motory so striedavým prúdom za milión dolárov. Dal postaviť generátory vysokej frekvencie, a objavil nový spôsob elektrického osvetlenia – vzduchoprázdne sklenené trubice, ktoré v silnom vysokofrekvenčnom poli svietili. Jeho dielo- trojfázový indukčný motor, ktorý si dal patentovať, má dodnes nenahraditeľný význam. Obrovský význam mal aj jeho transformátor bez železného jadra. Veril, že rádiové vlny, správy a obraz, sa dajú posielať na veľké vzdialenosti bezdrôtovo. Prenos elektrickej energie bez drôtov dokázal skonštruovaním lode, ktorá sa dala riadiť z pobrežia pomocou elektromagnetických vĺn.

svojich výskumoch. V roku 1897 začal stavať 70 metrov vysokú vežu s medenou guľou - gigantickou ciev¬kou. Pomocou tohto zariadenia mienil testovať bezprevodový prenos energie. Veril, že „vpumpovaním” energie do vnútra Zeme je schopný prebudiť v nej tzv. stojatú vlnu, ktorú vzápätí napojí tekuté jadro pla¬néty. Takúto vlnu bude možné poslať na ktorékoľvek miesto zemegule, a tak doviesť prúd tam, kam bude chcieť. Hoci to znie nepravdepodobne, Tesla prinajmenšom dvakrát dosiahol svoj cieľ. Miestni obyvate¬lia boli svedkami, ako sa mu na vzdialenosť 42 kilometrov podarilo zapáliť 200 žiaro¬viek, a to bez akýchkoľvek prevodov. Teslove experimenty vzbudzovali nadšenie i strach. Veď pavučina belasých výbojov, výrazne viditeľná na nebi, dosahovala roz¬mery až 60 metrov. Začal robiť pokusy s elektrinou aj na sebe. Podľa neho sa elektrina dala využiť aj na lekárske účely. Pozoroval na sebe účinky vysokofrekvenčného prúdu, ktorý nechal prechádzať svojim telom. Spôsoboval mu vraj príjemné pocity, preto by sa podľa neho dala elektrina využívať ako anestetikum. Viď dnešná elektrošoková terapia. Zomrel chudobný a v podstate zabudnutý v roku 1943. Americká FBI dala po jeho smrti zhabať všetky jeho dokumenty, a tak sa nikdy nedozvieme, na čo tento záhadný a geniálny človek prišiel. Čo všetko ešte pred svetom, pred ľuďmi, skrýval, keď na vlastné oči videl, že verejnosť ešte nie je pripravená “stráviť“ a prijať jeho vynálezy.

Zaujímavosť Mal vraj napríklad taký jemný sluch, že vnímal tikanie hodín cez niekoľko izieb, mal vízie, kreslil autá poháňané elektrinou. Bol schopný vidieť veci dlho predtým, ako sa stali. Sám o sebe tvrdil, že je médiom.

Presunul sa do Colorada, kde chcel pokračovať vo elektronické študentské slovo

89


rubrika text: autor

zaujímavosti text: Ľubka

VEDELI STE, ŽE… ...Brazília ako prvá krajina na svete, okrem islam-

žete so sviečkou:). Jediným problémom ostáva, že ských, chce vo svojich leteckých spoločnostiach za- vďaka globálnemu otepľovaniu sa takéto hotely už viesť tzv. “nealkoholické lety”? Nie je to preto, že by nebudú môcť stavať a mnoho ľudí príde o zábavu nemali dosť alkoholu:), ale preto, lebo sa neustá- i biznis. le zvyšuje počet vulgárnych a podgurážených pasažierov na palubách lietadiel. ...Existuje tajomná záhrada uprostred Saha-

....Andalúzia je raj na zemi. Pri meste ESTEPONA

sa nachádza prírodný park a ZOO, ktorá sa rozkladá na ploche 500 ha a žije v nej 2500 zvierat. Je rozdelená do niekoľkých zón a uvidíte tu napríklad aj pavilón s netopiermi.

...Egyptská kráľovná Kleopatra sa kúpavala v

oslom mlieku, lebo verila, že jej to skráti jej dlhý nos. Síce sa tak nestalo, ale zato tie kúpele udržali jej pokožku stále hebkú. Používala rôzne vonné zmesi a afrodiziaka a postarala sa aj o Caesarovu plešinu. Povesť hovorí, že Kleopatra svojmu, o 30. rokov staršiemu milencovi pripravila na jeho holú hlavu “masť”, ktorá mu pomohla k tomu, aby opäť našiel “ruže mladosti”. Recept na túto masť je podľa mňa dosť odporný, ale v minulosti možno nemali na výber. Recept: Myš domáca sa praží s vinnými listami, k tomu sa pridá kus konského zuba, k tomu ešte treba dať rovnaké množstvo medvedieho sadla, jeleniu kosť a kôru z trstiny. Všetko sa dôkladne premieša a natrie sa na plešinu :-).

..Sa môžete vyspať v ľadovom hoteli?

Určite si teraz myslíte, že mám o koliesko viac, ale nie je to tak. Vravím pravdu. Vo Švédsku, v dedinke Jukkasjarri, ktorá leží 160 km za Polárnym kruhom môžu turisti za 75.- USD vyskúšať spánok v takomto hoteli. Táto cena zahŕňa zapožičanie spacích vakov, teplé oblečenie a pár rád, čo robiť pred spánkom. Hotel sa “musí” postaviť na novo každý rok, lebo teplom sa jeho múry roztopia a ostane po ňom len kopa vody. Nový hotel sa začne stavať vždy v decembri a vydrží maximálne do mája. Máva okolo 30 izieb, zopár apartmánov pre V.I.P. hosťov. Zohriať a posvietiť si na vnútro hotela mô90 Vyjadri sa!

ry?

Horský masív ENNEDI v severnom ČADE patrí k najmenej preskúmaným oblastiam Sahary. Donedávna sa rozprávalo, že tam niekde sa nachádza skutočný zázrak, oblasť s dostatkom vody, v ktorej žijú aj krokodíly. Francúzsky prírodovedec Hubert Gillet venoval desať rokov zo svojho života skúmaním tejto záhady a dokázal, že je to pravda a tento zázrak existuje. V Sahare v časti Mount Aloba sa nachádzajú útesy, vysoké až do výšky tridsať poschodového domu. Pod útesmi sa nachádza kaňon, ktorý je zaplnený vodou, v ktorej žijú ryby, ale aj krokodíly. Poviete si, krokodílí uprostred Sahary? To je blbosť. Ale je to naozaj tak, tieto predátory tu naozaj žijú. Síce dosahujú najviac dĺžku 2 metrov . Na druhej strane je záhadou, ako sa sem títo predátory dostali, keď oceán je vzdialený na tisícky kilometrov. Možno sem priplávali pred mnohými miliónmi rokov, keď ešte Sahara nebola Saharou a miesta pod Mount Aloba boli dnom oceána. A možno že tu ostali ako posledné exempláre dinosaurov...Ktovie?

...Johan Sebestian Bach bol veľký pesimista v živote, zato však v láske bol až príliš veľký optimista. V dvoch manželstvách, ktoré vraj boli šťastné, splodil 20 detí... A že umelci plodia iba umenie:)

...naše telo je vážne zázračné? Dokazuje to aj to, že: • •

Ľudské ruky môžu mať vlastné myslenie. Pri odstránení veľkej časti vnútorných


rubrika text: autor orgánov ako je slezina, žalúdok, jedna oblička, jedny pľúca, 75 % pečene a 80 % čriev a takmer každý orgán v panvovej oblasti a v oblasti slabín, môže človek stále žiť. • Pri silnej kontrakcii srdca sa vytvára dostatočný tlak k vystrieknutiu krvi až do výšky viac ako 30 stôp. • Muž môže mať erekciu ešte aj po smrti. • Srdcové infarkty postihujú ľudí väčšinou v pondelok. • Každú minútu odumrie 300 miliónov buniek v našom tele. • Bábätká majú v tele viac kostí (300) ako dospelé jedince (206), v priebehu ich života u nich dochádza k postupnému zrastu malých kostičiek do väčších silnejších kostí. • Ľudské vlasy sú takmer nezničiteľné (okrem pôsobenia ohňa). • Človek môže prežiť dlhšie bez jedla ako bez spánku. • Človek má “philtrum” – jamku medzi hornou perou a nosom, ktorá mu umožňuje vyjadriť oveľa širšiu škálu pohybov pier.

elektronické študentské slovo

91


ZUMBA Je zábavná. Je efektívna. Je jednoduchá. O čom je vlastne reč? No predsa o ZUMBE! Cvičenie budúcnosti, ktoré sa nám ponúka už dnes. Prichádza k nám so svojimi neuveriteľnými možnosťami zlepšenia nášho života...

92 Vyjadri sa!

... a to nielen z fyzického ale aj psychického hľadiska. Ideálny šport pre človeka z 21.storočia, ktorý žije strašne rýchlo a veľmi často na seba nemá vôbec čas. Je zanedbaný, nešťastný a so všetkým nespokojný. Stáva sa z neho nespoločenský tvor bez zmysluplnej náplne svojho voľného času. Ale to predsa nechceš, však? Chceš byť zdravší? Máš veľa voľného času a už ťa hranie na kompe prestáva baviť? Si preťažený starosťami a problémy sa na teba valia z každej strany? Rád stretávaš nových ľudí a chceš vyskúšať niečo nové? Tak čítaj ďalej... Zumba je typ cvičenia z ktorého budeš mať vždy radosť, pretože si medzi ľuďmi. Zároveň je založená na princípe intervalových tréningov, ktoré maximalizujú výdaj energie, tvarovanie a spevňovanie svalov, čiže nejaký ten piatok máš o program postarané. I keď na prvý pohľad si ju môžeš pomýliť s aerobikom, veľmi skoro zistíš, že je to oveľa zábavnejšie, pretože toto cvičenie je sprevádza-


rubrika text: autor

né vysoko energickou a motivujúcou hudbou, na ktorú sa vytvorili unikátne kombinácie tanečných pohybov. Nájdeš tu napríklad salsu, moderný reggeaton, merenge, cumbii, sambu, calypso. Z týchto tancov sa používajú základné kroky, takže to zvládne každý človek či už je lev parketu alebo jednou z plávajúcich podláh na parkete :). Choreografie striedajú pomalé a rýchle rytmy s cieľom vyformovať a posilniť celé telo. Zameriava sa na svalové partie ako zadok, nohy, ruky, brucho a ten najdôležitejší sval tela, tvoje srdce! Je to zmes posilňujúcich cvikov a jednoduchých tanečných krokov. Zumba je nielen skvelá pre telo, ale i pre myseľ. Je to cvičenie, ktoré ti zaručene zdvihne náladu a zároveň ti umožňuje ,,vytancovať si svoje starosti z hlavy“. Je tu aj isté nebezpečenstvo- jeden tréning sa ti tak zapáči, že na ďalší sa budeš tešiť ako malé dieťa až si vypestuješ zdravú závislosť:). Určite zažiješ aj endorfínovú sprchu, pretože Zumba

je dynamická a vzrušujúca! Sexy a energické latinsko-americké rytmy vytvárajú „párty atmosféru“ pri čom prináša viditeľné výsledky. Zumba je jedinečná a rapídne rýchlo sa stáva sa novou senzáciou vo svete športu i tanca.

elektronické študentské slovo

93


rubrika text: autor

Perličky

účinky ..

Anglina

Matika

(preklep) : Záhada Wlair Bit*h

P: Tešíte sa na matiku? Š: Áno P: A čo piješ? Či dajaké tabletky berieš?

P: What are you wearing today? S: Nothing. P: I am not asking about your underwear.

P: Potrebujeme kalkulačku...aha, nepotrebujeme! Stačí moja hlava...

P: Bola som v lete v anglickej škole S: A čo mali zatvorené?

Špeciálna sekcia - Biológia a Chémia

Slovina

P: Chlapci, to v dnešnej šunke je samá voda

P: Túto knižku mi daroval môj prvý frajer... S: To on ju napísal? P: Lucia, musím vás sklamať, ale s Ezopom som nechodila. (pri zaokrúhľovaní známok) P: Simona, vy ste spokojná so štvorkou? S: Vyzerám nespokojne??

P: Keď necháte zemiaky dlho tak v pivnici, tak na nich budete mať taký ten oný a z toho je to potom také oné a to nie je dobré. P: Ja viem, ja viem, len som všetko zabudla.

Zháňaj triednu knihu, šak si dajaký detektív ne?

P: Marek, jak to bolo s tou sladkou pani, neviem si spomenúť.

Deják

P: Genetika, to je taká zaujímavá veda. To viete sa pospájajú tie chromozómy X a Y a niekedy vzniknú takí inteligentní ľudia ako tá.......Mona Lisa....

P: Cyril a Metod prišli na VM a preložili.. S: Nohu cez nohu...

F

P: Vy ste mestské deti, vy neviete ako vyzerá pole P: Čím viac látky prebereme, tým viac.

y

z

P:Ako zmeriame Š: Ta tak od oka.

i

teplotu

k

bez

a

:

teplomera?

P: Existuje viac druhov mikroskopov, aké máme napr. my v škole? Š: Socialistické

...Sa zobudíte a zistíte ,že ste mŕtvy...

Chémia P: Fluór je super: vdýchneš a zomrieš

Biológia Š: Tak a táto rastlina sa používa na močopudné 94 Vyjadri sa!

P: Niektorých by som najradšej do cukrárne na zmrzlinu zobrala, však Tomáš. P: Si nevidela Mrázika? Doplň si medzery vo vzdelaní! P: Kopnem ta do členka!! P: Rakovinové ochorenia... tie sú teraz veľmi v móde. P: Kto z vás ma to AIDS? (referát o AIDS) P: Ja vám dám päťku až na 75% .O takom na vysokej škole môžete len snívať. P: Tam, kde sa múdrosť a inteligencia rozdávala, tam nebol ani smrad z 3.X !


rubrika text: autor P: Hlúpy, hlúpejší a 4.Y. P: Nedodržiavajte pitný režim, to si myslíte, že vám to v budúcnosti bude niekto v zamestnaní tolerovať?! P: No Balzaca čítaš, ale odpadkový kôš nájsť nevieš! P: Ta buď vy ste trúbky alebo ja som trúbka. (pri odpovedi) P: Kde bývaš? Š: V Džungli. P.: Ta to aj tak vyzerá... P: Ja na to mám diplom, aby som tu rozprávala... Keď ty budeš mať na to diplom, tak ty môžeš rozprávať ! P: Ty si maj svoj pitný režim a ja budem mať svoj.

vie diery existujú. Najprv si zaobstarajte vzdelanie a potom kritizujte. P: No šak mi pomôžte. Tá herečka či speváčka či čo to je...tá, čo sedí no.....no jaj Marika Gombitová.... P: Hučíte tu ako toto. Toto je výberové gymnázium. Neviem ako ste sa sem všetci dostali. Lebo viete čo ste? viete? Podprachová inteligencia! P: No poraďte mi, tá jedna lyža čo sa na nej jazdí. Š: Snowboard. P: Áno áno, šak to aj tisíc korún stojí... Š: Pani profesorka ,to keď dávate také dlhé písomky, ako to potom stíhate všetko opravovať? Veď toho je veľa na kontrolovanie... P: :Niiič ,to ja večer pri Televíznych novinách opravujem, to ide raz-dva. P: To keď vieš, to ti je jasné, to keď nevieš, to ti neni jasné !

P: Tu si bude cuckať na mojej hodine. Pitný režim, pitný režim, vkuse sa o tom hovorí, ale ja tomu neverím. P: Viete jak vyzerá klas? Nie neviete, vy ste všetko mestské deti... P: Viete, čo sa mi minule stalo? Vo fľaši od minerálky mi normálne rozkvitol kvet.....to sú tie také lacné minerálky ako Sladká pani! P: Keby muži rodili, vymreli by sme po prvej generácii! Lebo muži to sú....oni sa boja. P: Pripomeňte mi, že chcete vidieť, ako šteká vodík. P: Veď pozeraj na ten vodík a NEVŠÍMAJ si ten vodík!!! P: Na tejto škole som už sto rokov, ale ešte tak pekne tu záhradku pán školník nikdy nevyčistil.... Š: Ale mne ja zle keď vidím krv, dakedy aj odpadnem. P: : Ako žene ti nezávidím ... P: Každý, kto pozerá Star Trek predsa vie, že čerelektronické študentské slovo

95


Študentské slovo ŠTUDENTSKÉ SLOVO - PREJAV SA! - ročník 34.- číslo 1. - študentský občasník - cena: 0,50 € ŠÉFREDAKTORKA: Gretka Čandová REDAKČNÁ RADA: Alex Bružeňáková, Ľubomíra Gabániová, Kažimírova Stanislava, Veronika Bartková, Andrea Hužvárová, Veronika Pichaničová, Miroslava Kuľková, Miriam Huličová, PRISPIEVATELIA: Dáška Vasiľová, František Lukáč FOTO: rôzne internetové zdroje, Peter Bardiovský, archív ŠS, František Lukáč, GRAFIKA A LAYOUT: Matej Vojtuš OBÁLKA: Matej Vojtuš JAZYKOVÁ KOREKCIA: Grétka Čandová, Matej Vojtuš PRÍJEM INZERCIE: gretkacandova@post.sk ADRESA REDAKCIE: Študentské slovo Šrobárova 1 Košice TLAČ: Myslava PREDAJ: pomocichtiví študenti:) DISTRIBÚCIA: pomocichtiví študenti:) ZODPOVEDNÁ P. PROFESORKA: Mgr. Emília Šolcová Jednotlivé články vyjadrujú názory autorov a nemusia byť vždy totožné so stanoviskom vydavateľstva a redakcie. Vopred nevyžiadané príspevky redakcia nevracia.


REKLAMA


Študentské slovo 34 #1  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you