Page 1

STARTINGUP ČÍSLO 8 | DUBEN 2017 | 3. ROČNÍK

P R O B O U Z Í M E

MODRÁ KREV

DAVID LÖRINCZ

S P Í C Í

I N S P I R A C I

VICTORIA DRIP ITGRACE

JIŘÍ GOMOLA

BELLA ROSE NORDIC DAY

MARTINA SVADBÍKOVÁ TÉMA ZÁKAZNÍK

SOCIÁLNÍ SÍTĚ SPRÁVA FB KAMPANÍ

OSOBNÍ ROZVOJ KDO JE LÍDREM VAŠEHO ŽIVOTA?


N A

C O

S E

M Ů Ž E T E

T Ě Š I T

CUSTOMER Co mají společného zákazník a váš nejlepší přítel? Oba byste měli znát stejně dobře. Vtip? Kdepak! Přestože je aprílový, Starting Up o tom nežertuje.

6

DEFINICE ZÁKAZNÍKA AKA MARKETINGOVÁ PERSONA

Udělej si sám: profil svého zákazníka. 11

26 DAVID LÖRINCZ: ZAČÍNAL JSEM VE SKLEPĚ S PŮJČKOU OD LICHVÁŘE

ZÁKAZNÍK POD LUPOU

Pár tipů, jak dokonale poznat svého zákazníka. 14

NOVÁKOVI Z PANELÁKU“ A DALŠÍ PROFLÁKNUTÉ TYPY ZÁKAZNÍKŮ

10 typů zákazníků, na kterých jsme nenechali nit suchou.

DAVID LÖRINCZ


N A

32 DRIP IT: DO PODNIKÁNÍ S LÁSKOU K DOBRÉ KÁVĚ

C O

S E

M Ů Ž E T E

T Ě Š I T

50 KAM ZA ROK DOŠLO STUDIO PALETKY

52 START BUSINESS!!!: JAK

ZVYŠOVAT ČISTÝ ZISK III.

Další rady pro udržitelnost vašeho byznysu. 58 JAK EFEKTIVNĚ VÍTĚZIT A

PRODÁVAT NA INTERNETU

JIŘÍGOMOLA GOMOLA JIŘÍ

40 BELLA ROSE & NORDIC DAY:

POSTUPNĚ JDE UDĚLAT PLNO VĚCÍ, ALE DŮLEŽITÉ JE NECHTÍT VŠE NARÁZ

TOMÁŠ MORÁVEK

70 SPRÁVA FACEBOOK KAMPANÍ: NA CO MYSLET

Tomáš Foltas jako průvodce správou kampaní na Facebooku.

76 KDO JE LÍDREM VAŠEHO

ŽIVOTA? VY NEBO NĚKDO JINÝ?

MARTINA SVADBÍKOVÁ

Udělejte s Marcelou Rágulovou první krok ke spokojenému životu.


4

|

T É M A

TÉMA MĚSÍCE: ZÁKAZNÍK


T É M A

|

5


6

|

T É M A

DEFINICE ZÁKAZNÍKA AKA MARKETINGOVÁ PERSONA Persona non grata a marketing k sobě nejdou! Naopak, je to nejlepší způsob, jak se dopátrat k tomu, kdo je vlastně váš zákazník. A to je zase nejlepší způsob k tomu, jak dělat úspěšný byznys.

K

omu budu prodávat? Kdo je můj zákazník? To jsou dvě z nejdůležitějších otázek, o kterých byste měli mít zcela jasno, pokud chcete začít podnikat. Ovšem vaše odpověď by neměla znít: „všem“, resp. „každý“. To by byla zásadní chyba, která by neodvratitelně způsobila, že váš byznys nepřežije

první měsíce života. Stejně tak definice typu: „žena, 25-35 let, vysokoškolské vzdělání“ je nedostatečná. Proč? Jen si představte, jaké množství a kolik různých typů žen (a to nemluvíme o typu postavy nebo barvě jejich vlasů) se v rámci této skupiny nachází a kolik různých potřeb tyto ženy mají. Minimálně stovky. Musíte jít při definici svého zákazníka mnohem více do hloubky, odhalit jejich nitro (nejen kdo skutečně jsou, ale i kým touží být, jak žijí své životy, jaké jsou jejich hodnoty a zvyky). V zásadě platí přímá úměra, že čím více toho o nich budete vědět, tím lépe. Lépe pro ně budete umět připravit nabídku, lépe jim budete rozumět a budete s nimi umět lépe komunikovat.


T É M A

Ideální stav je, pokud jste vy sami typickými příslušníky své cílové skupiny. Když třeba milujete skandinávský design, tak se rozhodnete začít prodávat tyto věci, jak tomu bylo u Martiny Svadbíkové, která se pro SU rozpovídala v rubrice Ženy ženám. Pak svého zákazníka znáte jako své boty. Ne vždycky a ne u každého byznysu to ale může být takto přímočaré. Pak je potřeba pečlivě vydefinovat, kdo je zákazník. K tomu se nejlépe hodí takzvaná marketingová persona – tj. profil vašeho zákazníka. Persona je váš zákazník, kterého si vytvoříte na papíře na základě údajů o vaší cílové skupině. Persona může být i váš reálný zákazník, který reprezentuje nějakou skupinu ostatních zákazníků. Pomůže vám uvědomit si, pro koho danou věc děláte, jaké jsou jeho potřeby a zájmy, nebo naopak co ho nezajímá a otravuje. Marketingovou personu vytvoříte tak, že si svého zákazníka vymalujete ve všech barvách. Odhalíte:

|

7

- co je to za osobu (pohlaví, věk, rodinný status, příjmová skupina, zaměstnání, děti,…), - kde se pohybuje (kde bydlí, kam dojíždí za prací, kam jezdí na dolovenou,…), - jak tráví svůj volný čas (jaké má koníčky, jak vypadá jeho běžný den,...), - jaké má problémy a potřeby (co nemá rád, co ho trápí a jak se to dá řešit), - jaké má přání, touhy a cíle (životní, pracovní, v koníčcích, ve všem, co dělá), - jak nakupuje (jaká motivace ho vede k nákupu, jaké jsou jeho nákupní zvyklosti), - jak komunikuje (jaký slang používá, jestli na něj platí neformální/formální způsob vyjadřování). Pokud je vaším zákazníkem firma, pak zjišťujte: - v jakém oboru působí, - jak je velká, - kde působí (lokalita), - jaký řeší problém, - kolik má peněz, - kdo rozhoduje o nákupu v rámci firmy (manažer, jednatel?) = marketingová persona (protože zákazník vždy nemusí být spotřebitel produktu!), - kdo ovlivňuje nákup (sekretářka, účetní, vedoucí daného oddělení?). K tomuto profilu připojte fotku, jak si zákazníka představujete a pojmenujte si ho. Je to důležité pro jeho personifikaci. Fikci (pakliže nejde o vašeho reálného zákazníka)


1 0

|

T É M A

aktivně čas venku nebo doma. Po práci nakoupí, trochu doma poklidí a připraví večeři pro zbytek rodiny. Někdy chodí rodina na společnou večeři do lepších restaurací, kde vaří zdravé pokrmy. Fastfoody neuznává. Markéta vlastní laptop a smartphone, který používá jak v práci, tak mimo ni. Je poměrně technicky zdatná. Nepoužívá sice sociální sítě, ale rozumí si dobře s internetem, vyhledávači a má i svoje oblíbené internetové magazíny a stránky, které pravidelně navštěvuje a hledá tam inspiraci. Bulvár ji nezajímá.

potřebuje na jednom místě. Pokud by Markéta využila nabídky naší biofarmy, mohla by se zde seznámit s původem všech potravin a s podmínkami chovu zvířat. Pravidelně by pak od nás mohla odebírat čerstvé maso a mléko, domácí máslo, tvaroh, sýry, zeleninu a další potraviny, které produkujeme.

Co díky takové detailně DALŠÍ 3 STRANY ČLÁNKU vykreslené marketingové personě víme? JSOU PRO PŘEDPLATITELE jaké má zákazník problémy, na jaké benefity slyší (původ potravin, zdravé pro rodinu,…), kde ho můžeme oslovit reklamou

Řeší problém, kde koupit kvalitní a zdravé potraviny. V supermarketech není nabídka potravin dostatečná a není si jistá původem a čerstvostí potravin. Její rodina má dostatek Teď už stačí nabídnout mu ten peněz, ona i manžel si dohromady správný produkt, který mu bude 242 KČ / 10 VYDÁNÍ E-MAGU vydělají asi 60 000 Kč měsíčně. vyhovovat a vám vydělávat.

KOUPIT PŘEDPLATNÉ

Často na internetu hledá dobré recepty na zdravá jídla. Nakupuje ve specializovaných prodejnách s kvalitními potravinami, chodí na farmářské trhy a občas zajde na tržiště, kde kupuje ovoce a zeleninu. Online nakupuje, ale ne potraviny. Ale některé potraviny jako maso či mléko neví, kde sehnat v dostatečné kvalitě. Nákup potravin jí zabere hodně času a ráda by koupila vše, co


T É M A

ZÁKAZNÍK POD LUPOU Říkáte si, „no jo, marketingová persona, to zní skvěle, ale jak se mám k takovým informacím dopátrat?“. Takovou připomínku rádi slyšíme! Jste na dobré cestě ;-) Nenecháme vás na holičkách a dáme vám pár tipů, jak zjistit co možná nejvíce o vašich (potenciálních) zákaznících.

|

1 1

Na úplném začátku podnikání budete muset rozkmitat všechny své mozkové buňky a rozžhavit centrum kreativity, abyste byli schopní vytvořit marketingovou personu, aniž byste měli jediného reálného zákazníka. (Mezi námi: ani deset vám jich nemusí stačit.) JAK TEDY VYDEFINOVAT ZÁKAZNÍKA? Zahrajte si na příležitostného detektiva a: 1. SEGMENTUJTE SELSKÝM ROZUMEM

Postupujte racionálně a ze všech lidí na světě se postupnými kroky přibližte k tomu, že si vydefinujete alespoň pár základních charakteristik zákazníka (pohlaví, věk, sociální status, bydliště, potřeby atd.). 2. PROJDĚTE SI TO, CO SE UŽ VÍ

Vezměte si pod drobnohled svou konkurenci a vypozorujte, kdo jsou její zákazníci. Pak si vymezte pár dlouhých večerů k posezení u internetu a pátrejte po sekundárních datech – prolustrujte všemožné výzkumy, projděte si statistiky ČSÚ, pročtěte relevantní informace v médiích, prozkoumejte statistiky hledanosti klíčových slov na Googlu a Seznamu apod.). Vše s cílem zjistit zase něco bližšího o své vysegmentované cílové skupině.


1 2

|

T É M A

3. VYJDĚTE S KŮŽÍ NA TRH

Pokud už máte svůj produkt hotový, běžte s ním na nejbližší akci (podle toho, co prodáváte: trh, výstavu, konferenci atd. – sami musíte vědět nejlépe, kde budete prodávat) a postavte se tváří v tvář své cílové skupině. To samé můžete udělat online – na specializovaném online tržišti, na crowdfundingovém portále, anebo si udělejte jednoduchý e-shop postavený na šabloně apod. Nepozorujte reálné příslušníky své cílovky jen mlčky, ale hodně se ptejte a zjišťujte o lidech co nejvíce.

dělá (kdy chodí nakupovat, jak dlouho se rozhoduje o nákupu, na co se ptá, …). VYUŽIJTE MOŽNOSTI INTERNETU

- dejte dotazník na své stránky - vycucněte data z Google Analytics nebo Facebooku - dělejte ankety na Facebooku - proklepněte si své fanoušky/ zákazníky na internetu (FB profil, LinkedIn, možná mají blog…) - cokoliv vám zákazník řekne/napíše … A když už konečně přijdou první během komunikace, zapište si reální zákazníci, kteří u vás nakoupí, - z objednávky zjistíte minimálně: nenechte je odejít, aniž byste se jich odkud jsou, v jaký čas nakupují, co zeptali na pár věcí. nakupují - každého zákazníka poproste o VYTĚŽTE OSOBNÍ KONTAKT 242 KČ / 10 VYDÁNÍ E-MAGU vyplnění dotazníku (zpětná vazba SE ZÁKAZNÍKY k nákupu, ideální je motivovat nějakou výhodou – dobře funguje sleva na další Připravte si sérii 3 – 4 dotazů, které nákup nebo nějaký neveřejný návod budete používat při každém osobním na něco) … nebo jen ať vám napíše na nebo telefonickém kontaktu se zákazníkem + nezapomeňte si jejich FB, jak byl s nákupem spokojený, jak odpovědi zaznamenat a po čase mu chutnalo, jak se mu se zakoupeným vyhodnotit. produktem pracuje apod.

DALŠÍ 1 STRANA ČLÁNKU JE PRO PŘEDPLATITELE KOUPIT PŘEDPLATNÉ

Výhodou je, že zákazník je více svolný k odpovědi, nevnímá to jako dotazování, ale jako upřímný zájem o jeho potřeby. Pozorujte, kdo to je (demografické charakteristiky) a co

Věnujte se poznání zákazníka stejně intenzivně, jako kdybyste se seznamovali s potenciálním životním partnerem. Vyplatí se to.


www.comeflexoffice.cz

www.sidlafirem.cz

Máte problém s Vaším virtuálním sídlem? Nechcete se vzdát sídla Vaší společnosti v Praze?

Kontaktoval Vás finanční úřad ohledně místního šetření a nenašel Vás ve Vašem sídle?

Probíhá řízení o delegaci Vaší společnosti pod jiné územní pracoviště finančního úřadu?

Máme pro Vás řešení! COMEFLEX OFFICE Vám nabízí skutečné sídlo v Praze

od 396,- Kč/měs. + DPH Podklady připravíme a podáme změny na soud za Vás ZDARMA.

Kontaktujte nás! Zelená linka: 800 47 47 47 Telefon: +420 257 199 661 E-mail: info@comeflex.cz

Head office, kancelářské centrum náměstí 14. října 1307/2, 150 00, Praha 5 pondělí-pátek: 8:00 – 19:00

COMEFLEX CONSULTING s.r.o. IČ: 26454599 DIČ: CZ26454599


„NOVÁKOVI Z PANELÁKU“ A DALŠÍ PROFLÁKNUTÉ TYPY ZÁKAZNÍKŮ Někdy není potřeba objevovat Ameriku. ani co se zákazníků a marketingových person týče. Existují určité zákaznické skupiny,

které už někdo někdy popsal. A to docela

podrobně. Tady máte 10 těch nejzákladnějších. Není některá z nich tou vaší osudovou?

Mezi základní typy zákazníků patří: - zastánci starých pořádků, - autoritativní hlava rodiny, - skromná babička, - Novákovi z paneláku, - alibisté, - věčně mladí, - podnikavec, - dobrá rodina, - emancipovaná žena, - manažer.


T É M A

ZASTÁNCI STARÝCH POŘÁDKŮ: „ANI TY ROHLÍKY NEJSOU, CO BÝVALY.“ Dříve bylo vůbec všechno lepší. Lidi byli poctivější, holky hezčí, v zimě sněhu, že se nemohlo chodit do školy a celé léto bez mráčku. Dneska kradou všichni. Darmo pomyslet. Takhle nějak vidí Zastánci starých pořádků svět. Zastánci starých pořádků mají pocit, že celý svůj život věnovali něčemu, o co byli nyní neprávem připraveni. Kromě toho si změny ve společnosti ani neuvědomují, berou je jako samozřejmost. Připadá jim normální, že i v jejich samoobsluze na rohu mají čtyři různá másla, deset druhů šamponů a sedm různých pracích prášků. Už si nepamatují fronty na chleba, na toaletní papír a mandarinky jen na Mikuláše a o Vánocích.

|

1 5

příliš moderně, měla by sázet spíše na tradici, solidnost, zdůrazňovat českou firmu. Nabídka nemusí být doplněna nadstandardními službami, protože tento typ zákazníka to neočekává. Tento typ zákazníků reaguje na různé formy podpory prodeje – ochutnávky, dárky k nákupu, soutěže. Tento typ zákazníků naopak nereaguje příliš na novinky, hledá zboží, které už zná, které má vyzkoušené.

Zákazník sleduje letáky, nabídku DALŠÍCH 11 STRAN ČLÁNKU marketů a orientuje se podle ceny, podle nejvýhodnější nabídky. JE PRO PŘEDPLATITELE Vyhledává standardní nabídku za dobrou cenu, v komunikaci je nutné zdůraznit cenovou výhodnost nabídky.

KOUPIT PŘEDPLATNÉ

242 KČ / 10 VYDÁNÍ E-MAGU Zastánci starých pořádků by chtěli mít více peněz, ale nejsou ochotni pro to nic udělat. Jejich jediný sen je nějak to doklepat do důchodu (pokud v něm už nejsou), jejich jediná radost je rodina – děti a vnoučata. Jinak toho moc nepotřebují. Zeleninu si pěstují na zahrádce, k tomu mají nějaké ty králíky a slepice. Jejich názory jsou neměnné, ať si kolem řádí „sebezkaženější“ moderní doba. Nabídka pro zákazníky typu Zastánců starých pořádků by se neměla „tvářit“


2 6

|

R O Z H O V O R

DAVID LÖRINCZ: ZAČÍNAL JSEM VE SKLEPĚ S PŮJČKOU OD LICHVÁŘE David Lörincz je přední český specialista na facebookovou reklamu. Se svým projektem, Modrákrev.cz také vzdělává ostatní marketéry, firmy i jednotlivce. Už více než dva roky žije se svou přítelkyní v jihovýchodní Asii – momentálně na Bali. Pro Starting Up se rozpovídal o svých začátcích i práci z druhého konce planety.

DOBRÝ DEN, DAVIDE. ŘEKL BYSTE NA ÚVOD PÁR VĚT O SOBĚ A O NÁPLNI VAŠÍ PRÁCE?


R O Z H O V O R

Velmi rád. Od roku 2011 se věnuji reklamě na Facebooku a v žilách mi proudí modrá krev. Proto jsem založil stejnojmenný portál, ve kterém mé znalosti předávám dál, ať již digitálními produkty, nebo přímo na školeních a workshopech, které jsou v ČR a na Slovensku, ve firmách, i pro veřejnost. Dnes už to však zdaleka není one man show a pomáhá mi spousta kolegů, kteří jsou specialisté na své obory. Pár klientům spravuji reklamní kampaně na Facebooku a agenturám pomáhám s jejich klienty i prohloubením znalostí jejich zaměstnanců. Zkušenosti s reklamou mám již na všech kontinentech kromě Afriky a Antarktidy. Týdně pracuji s rozpočty klientů, které jsou kolem 250 000 Kč.

|

2 7

měsíc jsem si půjčil 15 000 Kč od lichváře a za 3 měsíce jsem měl vrátit o 5 000 Kč více. Spal jsem na zemi v pokoji sklepního bytu společně s kamarádem. Na večeři jsem měl párky s kolínkama, čínské nudlové polévky nebo rohlíky se šunkovým salámem. Na účet mi chodilo 13 000 Kč, a proto jsem na postel našetřil až za 3 měsíce. Postupně jsem se však za 6 let vypracoval až na manažera v Mall.cz a řídil 30 lidí na reklamačním oddělení. Nejistota? Vždy jsem byl natolik sebevědomý a cílevědomý, že tohle slovo v mém slovníku není. Nic jsem totiž nenechal náhodě. Neustále jsem se vzdělával a osobně rozvíjel.

DALŠÍCH 5 STRAN ČLÁNKU JE PRO PŘEDPLATITELE KOUPIT PŘEDPLATNÉ Podnikám od roku 2011 a nikdy

jsem se necítil nějak ohrožen. Pokud je člověk v něčem fakt dobrej, pak o CO VÁS PŘIVEDLO zákazníky nemá nouzi. Ať už spravuje 242 KČ / SE 10 VYDÁNÍ E-MAGU K PODNIKÁNÍ A JAK JSTE reklamní kampaně nebo prodává VYROVNAL S NEJISTOTOU, praženou kávu na rohu ulice. KTEROU S SEBOU TATO ZMĚNA PŘINÁŠÍ? POSLEDNÍ DVA ROKY ŽIJETE V JIHOVÝCHODNÍ ASII. VAŠI Poprvé jsem za práci na internetu KLIENTI JSOU ALE PŘEDEVŠÍM dostal zaplaceno, když mi bylo 16 ČESKÉ MARKETINGOVÉ let. Pro kamaráda ředitele školy jsem AGENTURY. JAK JSTE DOCÍLIL udělal webové stránky jeho pekárny. TOHO, ŽE PO VÁS ZÁKAZNÍCI NEVYŽADUJÍ OSOBNÍ Po střední jsem neměl žádné zkušenosti, a proto jsem se vydal KONTAKT? budovat kariéru a odjel jsem do Prahy. Daleko od přátel i rodiny. Na první Ostrava nebo ostrov? To už vyjde


3 2

|

S T A R T U P

DRIP IT: DO PODNIKÁNÍ S LÁSKOU K DOBRÉ KÁVĚ


S T A R T U P

Jiří Gomola a Tomáš Hodermarsky jsou zakladatelé značky Drip it. Do podnikání se pustili bez

|

3 3

KRISTÝNA MAKOVÁ

předešlých zkušeností, o to větší bylo jejich nadšení. A nepolevilo i přes všechny překážky, na které narazili. Naopak se ještě umocnilo. A značce se daří a dále se rozvíjí. Hlavním sortimentem Drip it je překapávaná káva, kterou si můžete jednoduše připravit prakticky kdekoliv, kde máte po ruce hrneček a horkou vodu. Jen tohle je potřeba, ať už jste v kanceláři nebo pod stanem na dobrodružné cestě napříč Himalájem. Hlavními motivy toho, co dělají, jsou kvalita a originalita. To všechno se spojilo v kávových sáčcích naplněných stoprocentní arabicou. Rozhovor o krásách i nástrahách podnikání vlastní cestou, kterou si musíte sami vyšlapat, s Jiřím Gomolou vedla Kristýna Maková.

Jsem copywriterka a obsahová specialistka. Často to znamená, že si lámu hlavu, aby to moji klienti dělat nemuseli. Pomáhám nacházet správný styl prezentace, který opravdu sedne. Podílím se na obsahových strategiích webů a tvorbě publikačních plánů. Píšu autentické texty, které zaujmou ty, které mají. Často spolupracuju s dalšími specialisty přímo při vytváření webových stránek. Vše pomáhám propojovat a pojmenovávám spolu s nimi tu správnou cílovou skupinu. Pomáhám lokalizovat webový obsah do nejrůznějších jazyků. Ráda píšu. Nadšeně sdílím. Mám ráda lidi s otevřeným srdcem. Miluju život, cesty, hudbu, filmy v originálním znění a hlas Jana Třísky ve filmech s Belmondem. www.kristynamakova.cz


3 4

|

S T A R T U P

CO PRO VÁS ZNAMENÁ KÁVA? JAKÉ MÍSTO MÁ VE VAŠEM ŽIVOTĚ? Povzbuzení. Rituál. Koníček. Káva neodmyslitelně patří k rannímu vstávání. Šálek kávy se stal nedílnou součástí našich pracovních schůzek. Vypadá to, že s každým douškem se posunujeme blíž a blíž k dotažení nápadu nebo vyřešení jakékoli obtížné situace. Káva je s námi vlastně všude. A od doby, co jsme začali se sáčky DRIP IT, je tomu tak doslova. Najdete ji v každé naší tašce, po kapsách všech bund, dokonce i v autě. Prostě všude. Kromě toho nám oběma káva opravdu hodně chutná a baví nás. Je vlastně ohromným symbolem přátelství. Spojuje lidi v těch nejhezčích momentech. Rodiny spolu pijí kávu po nedělním obědě, přátelé se potkávají u kávy, když si chcete domluvit schůzku, říkáte, že jdete na kafe. A většinou opravdu jdete. Pěstování kávy je také velmi zajímavá činnost, která vyžaduje spoustu trpělivosti, protože než káva urodí zrno, které můžete zpracovat, může to trvat i pět let. Nabízí velkou chuťovou rozmanitost podle toho, odkud pochází. Existuje mnohou způsobů, jak si kávu můžete připravit. To všechno nás na ní baví. OD ZALOŽENÍ DRIP IT JSTE

UŠLI POŘÁDNÝ KUS CESTY A ZA POSLEDNÍ ROK VZROSTL POČET VAŠICH ZÁKAZNÍKŮ TÉMĚŘ ASTRONOMICKOU RYCHLOSTÍ. ČÍM TO JE? Když jsme v lednu roku 2015 začínali s prodejem, neměli jsme s tímto typem podnikání žádnou osobní zkušenost. Naopak jsme jako zaměstnanci byli zvyklí, že naše práce začíná v bodě, kdy před námi již někdo jiný velký kus práce udělal, a my jsme vše dál rozvíjeli. Tohle pro nás ale bylo úplně nové. Přišli jsme s produktem, který nikdo neznal. Na začátku jsme si museli oba ujasnit, proč do podnikání vlastně jdeme, jakou


S T A R T U P

|

3 5

Všechno začalo tím, že jsme se s Tomášem potkali v jednom zaměstnání. Spojil nás náš zájem o kávu. A protože jsme ve své pracovní roli byli neustále na cestách, začali jsme společně brblat nad tím, že často nemáme možnost dát si dobrou kávu, prostě takovou, na které bychom si opravdu pochutnali. A i když jsem doma holdoval čerstvé mleté kávě připravené ve frenchpressu, do práce se mi tohle vybavení tahat prostě nechtělo.

DALŠÍCH 5 STRAN ČLÁNKU To spustilo lavinu nápadů, jak naší „tragickou“ situaci řešit. Nejdřív nás JE PRO PŘEDPLATITELE napadl kvalitní termohrnek, který se

vejde do auta, v tašce na notebook přidanou hodnotu náš produkt lidem nezabere moc místa a kávu udrží vážně teplou po celou hodinovou cestu. nabízí, jak chceme, aby vnímali naši značku. A metodou pokus – omyl jsme Jakmile jsme zazdili tento nápad, začali jsme si říkat: Proč se káva nedává do se do podnikání pomalu pustili. Zcela čajových sáčků? Koupili jsme tedy zásadní pro nás bylo a stále je opakovat prázdné čajové sáčky a naplnili je KČ to, / 10coVYDÁNÍ E-MAGU to, co funguje nejlépe,242 a měnit kávou. Byla z toho obarvená voda, nefunguje vůbec. Často se obracíme která se nedala pít. přímo na naše zákazníky s prosbou o

KOUPIT PŘEDPLATNÉ

zpětnou vazbu. Voláme jim, píšeme, posíláme dotazníky a posloucháme to, co nám říkají. Bereme si zadání pro svou práci přímo od nich. To vnímám jako klíčový prvek našeho podnikání, díky kterému tak rosteme. Zapojujeme naše zákazníky do rozvoje značky. Jsou tak součástí všeho. JAKÁ BYLA VAŠE CESTA K ZALOŽENÍ E-SHOPU S KÁVOU?

Svedli jsme to na propustnost sáčku, a začali jsme v Číně hledat jiný materiál. A nenašli. Až po několika měsících jsme v Japonsku náhodou narazili na firmu, která měla podobný nápad už před více než 10 lety. Plnila mletou kávou filtry, které umístíte na hrnek a prolejete vodou. To bylo přesně ono. Napsali jsme jim tedy s Tomem hned e-mail. Další den nám odepsali. Pak už následovalo jen pár Skype hovorů,


4 0

|

Ž E N Y

Ž E N Á M

BELLA ROSE & NORDIC DAY

POSTUPNĚ JDE UDĚLAT PLNO VĚCÍ, ALE DŮLEŽITÉ JE NECHTÍT VŠE NARÁZ


Ž E N Y

Ž E N Á M

|

4 1

Rozhovor s Martinou Svadbíkovou, která má díky svým e-shopům Bella Rose a Nordic Day na svědomí vyčerpané rozpočty žen s láskou k designovým bytovým doplňkům, pro nás byl nesmírným potěšením. Těžko byste totiž hledali inspirativnější ženu :-)


4 2

|

Ž E N Y

Ž E N Á M

VELMI BRZY JSTE MĚLA DĚTI, KVŮLI KTERÝM USTOUPILO DO POZADÍ DOKONČENÍ STŘEDNÍ ŠKOLY A VYSOKOU JSTE ODLOŽILA „NA NEURČITO“. CO BYL VÁŠ IMPULS K PODNIKÁNÍ? U mě bylo podnikání hodně impulzivní záležitost. Neměla jsem byznys plán, ani strategii nebo představu, kolik by měly být výnosy. Zkrátka mi na našem trhu chybělo zboží, které jsem sama v té době hledala, tak jsem se rozhodla jej přivézt sama. Dál už bych to přirovnala k jízdě na tobogánu, kdy se přidávají další věci, firma roste a nápady i úkoly se kupí a vy se jen snažíte přirozeně dělat věci nejlépe, jak umíte. Neměla jsem žádné zkušenosti s podnikáním, ani jsem nebyla nikdy dříve zaměstnaná. Neměla jsem ani v rodině nikoho, kdo by mě vedl. Mnoho rozhodnutí proto bylo spíše intuitivních. Jsem za to ale ráda, protože jsem díky tomu měla větší zápal, nadšení a nebála se riskovat a zkoušet nové věci. Díky určité nevědomosti a nezkušenosti mě neomezoval strach z toho, co vše by se mohlo pokazit. A že se toho mohlo pokazit hodně. Na podnikání jsem vsadila hodně a půjčila si, kde se dalo. Což při mateřské s dvěma dětmi a jedním manželovým platem, v pronájmu a bez úspor není úplně snadné.

A KDE SE VZAL NÁPAD NA E-SHOPY S DEKORAČNÍM ZBOŽÍM? Pro krásné věci okolo sebe jsem měla vždycky slabost. Bavilo mě stavět domy pro panenky nebo si kupovat domů různé svíčky a dekorace. Když jsem měla už svoji domácnost, bavil mě skandinávský styl a vadilo mi, že tu plno věcí nemohu sehnat. Takže jsem oslovila nějaké dodavatele z Dánska, později se i rozjela do Dánska na veletrh a byla ohromená, jaký nádherný výběr, vkus a možnosti dekorací umí Skandinávie nabídnout. Původně jsem uvažovala klasicky o kamenné prodejně, ale vadilo mi, že takto oslovím málo lidí a že by i zákaznice v útulné roubence za městem měla mít možnost vybavit si dům v tomto stylu. Takže jsem se pustila do e-shopu, i když jsem s e-commerce neměla žádné zkušenosti. Naštěstí jsem hned první měsíce měla velkou poptávku. Neměla jsem peníze na reklamu nebo nějaké technické vymoženosti, takže jsem se soustředila hlavně na budování brandu a komunity kolem nás, skvělou zákaznickou zkušenost a perfektní nabídku zboží. A na to se soustředíme vlastně dodnes. Tyto věci považuji v byznyse za naprosto elementární. BYLO PODNIKÁNÍ VŽDYCKY VAŠÍM TAJNÝM SNEM? JAK


Ž E N Y

SE CÍTÍTE V ROLI ÚSPĚŠNÉ PODNIKATELKY?

Ž E N Á M

|

4 3

i snazší než teď. Firma byla malá, trh nebyl tak přesycený a každá maličkost uměla byznys hned posunout. Bylo to těžší možná časově, protože jsem měla dvě malé děti, domácnost a byl problém si zorganizovat čas.

Předem musím říct, že úspěch je velmi relativní pojem. Jsou dny, kdy jsem pyšná na svůj tým a na plno úžasných věcí, které se nám podařily. A pak jsou ty dny, kdy se cítím pod psa, Každý den jsem se ve firmě něco unavená, vyčerpaná a hledám motivaci naučila a často to byl trénink spíš nebo i smysl toho všeho. Obě tyto mojí osobnosti, trpělivosti nebo polohy k podnikání patři a je potřeba komunikace. Například prvního s nimi počítat. Já jsem byla odmalička zaměstnance jsem měla asi v 25 letech takový umanutý typ, měla jsem svoji a musela ujít dlouhou cestu, než jsem hlavu plnou nápadů. Ne, že bych si našla nadhled a svůj styl při vedením o podnikání doslova tajně snila, ale lidí nebo při různých překážkách, vzhledem k mojí povaze je to dobrá které na mě cestou čekaly. Měla jsem cesta a velký prostor pro seberealizaci. neustále problémy s cashflow, protože Na druhou stranu, ta daň za tuto jsem vše financovala sama a možnosti svobodu je docela vysoká. Každý den úvěru byly velmi omezené. Téměř řešíte a rozhodujete věci, o kterých každou sezónu jsem si říkala, že tato je slyšíte poprvé. Máte obrovskou určitě poslední, protože to neutáhnu zodpovědnost a musíte se naučit žít finančně a zkrachujeme. Ty nejtěžší s každodenní tíhou nemalého rizika 242 KČ / 10 VYDÁNÍ věci,E-MAGU ty „porody“, se vždy týkaly a stresu. Pro mnoho lidí je podnikání buď lidí nebo financí, to jsou z mého tajným snem, ale pak jsou z té tvrdé pohledu ty nejtěžší disciplíny. reality zklamaní. Často říkám, že Vlastně i dodnes se každý den učím a podnikání opravdu není pro každého. stále překonávám výzvy, protože jak Je to spíše životní styl než práce. Ne firma roste a vyvíjí se, musím i já s ní každý to ustojí. držet tempo a neustále se posouvat a rozvíjet se. JAKÁ BYLA CESTA PODNIKÁNÍM K BODU, KDE DNES JE VÁM 30 LET, MÁTE 3 JSTE DNES? ŠLO VŠECHNO DĚTI, MANŽELA A 2 E-SHOPY. HLADCE NEBO TO BYL OBČAS TO JE ÚCTYHODNÉ :-) „POROD“? PROZRAĎTE PROSÍM, JAK TO Řekla bych, že na začátku to bylo snad VŠECHNO ZVLÁDÁTE?

DALŠÍCH 7 STRAN ČLÁNKU JE PRO PŘEDPLATITELE KOUPIT PŘEDPLATNÉ


5 0

|

N ÁV R AT Y

KAM ZA ROK DOŠLO STUDIO PALETKY Nábytek z palet ještě nemrzel a nás těší, že se Studiu Paletky pořád daří. Podrobnosti z úst zakladatelky Hany Krupové. DOBRÝ DEN, HANO, JAK SE AKTUÁLNĚ PALETKÁM DAŘÍ? Aktuálně se zaměřuji jen na několik málo zakázek, kterým vytvářím design, a jsem v tom tak po uši, že přehled o všem, co dělají kolegové, popravdě nemám :-) Když se potkáme, cítíme všichni takovou potřebu uvolnit se z pracovního tempa, že krom nejdůležitějších věcí, řešíme raději to, jak se bydlí na Valašsku s ovečkami nebo na venkově u Brna (to jest tam, kam se nedávno přestěhovali dva naši kolegové)… PODAŘILO SE VŠE TAK, JAK JSTE SI PŘED ROKEM PLÁNOVALA? Před rokem jsme měli silnou potřebu růstu – nevím, jestli jsem to v rozhovoru zmínila. Každopádně, růst


je v první řadě o lidech a proto jsme chtěli najít další dva kvalitní truhláře. S vidinou nových truhlářů jsme se “už už” stěhovali do většího a smlouvali větší množství palet… Vše ale šlo moc rychle. Přitom jsem riziko spojené s růstem, obzvlášť vyšším nájmem a nejasnými spolupracovníky, nevnímala jako malé, naopak, snažila jsem se mluvit v týmu o tom, že je lepší zůstat malí, ale zato stabilní a kvalitní, a zvýšit povědomí o našich kvalitách, na které se zákazníkům vyplatí počkat.

DALŠÍ 1 STRANA ČLÁNKU za mě. Je to tak mnohem jednodušší. NovéJE truhlářePRO jsme si nakonec PŘEDPLATITELE V tomto nezávidím freelancerům, nevybrali, lidi jsou zvyklí na lehčí

kterým jsem jednu dobu taky byla – vše práci s deskovými materiály a cit pro mají na svých ramenou. dřevo je líbezný pojem na pohovoru, ale nemá jej zdaleka každý. Proto KAM TO MÁ STUDIO PALETKY jsem moc ráda, že máme stabilně tři NAMÍŘENO DO BUDOUCNA? truhláře a pár pomocníků a v tomto roce se neplánujeme zvětšovat. Ale kdo V praxi tvořit víc interiérů a 242 KČ / 10 VYDÁNÍ E-MAGU ví... Určitě nejsme uzavřeni před těmi kompletních rekonstrukcí. Taky šikovnými. málokdo ví, že jsme úžasné kuchyňské studio, za rok 2016 jsme vytvořili celkem CO NOVÉHO Z BYZNYS PRAXE tři kuchyně a pracujeme na dalších dvou, JSTE SE NAUČILA? a jelikož jsou kuchyně svět sám o sobě, musím říct, že nás dost baví nad nimi do Spíš si ujasňujeme v týmu kompetence, hloubky přemýšlet. vylaďujeme, kdo co kdy dělá. A protože například někdy dělám Firemně máme namířeno ke stabilitě. obchod, rozhodla jsem se najmout Aktuálně čekám druhé dítě nejspíš i jiného designéra/architekta, který proto :-) U prvního jsem potřebovala navrhuje místo mě. A naopak, když něco vybudovat, teď potřebuji zakořenit. dělám návrh interiéru/stánku apod., Holt jsme rodinná firma, tak doufám, že zaúkoluji obchodníka, který to prodává mi bude firma naslouchat :-)

KOUPIT PŘEDPLATNÉ


5 2

|

S T A R T

B U S I N E S S ! ! !

START BUSINESS!!! JAK ZVYŠOVAT ČISTÝ ZISK VE VAŠEM PODNIKÁNÍ III.

J

iž potřetí se v rámci blogu „Start business“ zabýváme tématem „Jak zvyšovat čistý zisk v podnikání“. Probrali jsme základní princip „odbřemenění“ klíčové osoby ve firmě a fakt, proč je důležité se stavět čelem k nepříjemným skutečnostem a problémům. Poté jsme se zaměřili na přístup alá. „Co je nejdůležitější pro firmu?“ a dále na to, proč je hledání nových způsobů jak podnikat důležitější než kapitál, který k podnikání potřebujete. Dnes se podíváme na několik ekonomických tipů, které je dobré mít pro úspěšné a ziskové podnikání „zvládlé“. Zíškejte si důvěru vašeho bankéře. Za tím účelem musíte mít v pořádku stav vašich podnikových financí. Pak se vám bude snáze získávat také důvěra bankéřů. Není-li stav vašich firemních financí ideální, je na čase dát stav financí podniku do pořádku. Pokud trpíte na nedostatek hotovosti či vás tíží vysoká míra zadlužení, můžete hned udělat několik kroků. Máte-li na skladě pasivní zboží, je třeba ho odprodat a získat hotovost,


S T A R T

JIŘÍ JEMELKA

B U S I N E S S ! ! !

|

5 3

kterou můžete dál použít. Prodejte i vlastní auto, je-li to potřeba, ale splaťte alespoň 20% svého předlužení. Tím získáte znovu důvěru svých věřitelů. Dále pro bankéře připravte výkaz svých pohledávek, hotového jmění, tržeb a celkového stavu obchodu. Stejně tak přehled smluv vykazujících budoucí obchody. Každý bankéř má své stanovisko a chce znát především toto:

1. zda hotovost v pokladně a na účtu obnáší DALŠÍ 3 STRANY ČLÁNKU alespoň 5-10% celkového jmění nebo zda hotovost pokryje aspoň 10-15% běžných JSOU PRO PŘEDPLATITELE závazků, 2. zda hotovost v pokladně a na účtu + výše splatných faktur se rovná krátkodobým závazkům, 3. zda celkové jmění pokryje celkové závazky.

Zkušený podnikatel, manažer a firemní poradce, který chce pomáhat nově se rodící generaci podnikatelů sdílením svých zkušeností. Tuto zodpovědnost za „spoluvýchovu“ nastupující generace českých byznysmanů sám považuje za Banky dále rády vidí, když roční tržby 242 KČ / 10 VYDÁNÍ E-MAGU jakousi příležitost „vrátit zpět“ něco z toho, převyšují výši základního kapitálu a co sám dříve dostal… Roli podporovatele či když celkové dluhy firmy nečiní více mentora startujícím podnikatelům považuje než 1/3 čisté ceny firmy. Jinými slovy: za povolání, kterému by se v budoucnu chtěl bankéři nevadí, když je podnik malý, věnovat stále více. jen když je finančně zdravý a stabilní.

KOUPIT PŘEDPLATNÉ

Vlastník poradenské společnosti J.I.P. pro firmy s.r.o., předseda představenstva FRIGOMONT a.s., jednatel a ředitel firmy Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o., výkonný ředitel společnosti OK DESIGN s.r.o. a exekutivní podnikový poradce v několika českých firmách.

Banky jsou tu pro ty, kteří ukáží, že se svým jměním dovedou hospodařit. Abyste vše výše uvedené zvládli, je ideální, pokud si pořídíte dobrého ekonoma, případně účetní, jste-li menší firma. Každá firma má být řízena přes finanční čísla, každé rozhodnutí má být učiněno na základě


zvyšování výkonnosti obchodu • interim management • generační obměna firmy revitalizace firmy • pomoc malým a středním firmám • personální a procesní audity rozvoj firem a další služby … pomáháme firmám růst

VYZKOUŠEJTE naši jedinečnou garanci * *Pomůžeme Vám nebo máte naše služby zdarma.

To je gentlemanská nabídka

CO MYSLÍTE? J.I.P. pro firmy s.r.o. productivity specialist

Více na www.jip-pf.cz nebo volejte 603 995 052


R U ŽN EN NI N T N E X Y GŽ E Á T M

BAVÍME VÁS? DOPORUČTE NÁS SVÝM PŘÁTELŮM

DĚKUJEME

||

55 77


5 8

|

M A R K E T I N G

JAK EFEKTIVNĚ VÍTĚZIT A PRODÁVAT NA INTERNETU

Ing. Tomáš Morávek získal se svým projektem Kurz Jak efektivně vítězit a prodávat na internetu v loňském

programu Nastartujte se cenu za nejvíce hlasů od veřejnosti Návod na efektivní reklamu na internetu se hodí všem (nás nevyjímaje) a tak jsme si o něj řekli. Tady máte krátké představení a několik zásadních rad. Další strategické

návody přineseme v zářijovém vydání e-magu společně se sadou videí zdarma ;-)


M A R K E T I N G

|

5 9

CO JE PODLE VÁS „EFEKTIVNÍ REKLAMA“?

- budování vztahu se zákazníky a jejich následné zobchodování

Efektivní reklama je taková reklama, která nám přinese reálné výsledky a za kterou zaplatíme co nejméně peněz, resp. odpovídající náklady, které můžeme kontrolovat a vyhodnocovat.

Např. koupíme-li za 100 000 korun BILLBOARDY, tak nevíme, jakých výsledků dosáhneme. Navíc svůj investiční záměr nemůžeme změnit a za danou reklamu musíme zaplatit, i když se po týdnu nic neděje. U efektivní reklamy na internetu můžeme ihned pracovat s naším rozpočtem a peníze dávat tam, kde máme nejlepší výsledky. Pokud některá forma reklamy nefunguje, můžeme ji ihned vypnout a vyzkoušet nový formát reklamy.

Nejdůležitější je, abychom měli zisk a vydělávali peníze. Dále je klíčové, aby se k nám zákazníci pravidelně vraceli a potencionální návštěvníci nám důvěřovali a rychle se také stali našimi zákazníky.

DALŠÍCH 11 STRAN ČLÁNKU JE PRO PŘEDPLATITELE Naším cílem je, abychom měli pod kontrolou náklady a výnosnost. Abychom vše mohli měřit a vyhodnocovat. K tomu nám slouží moderní formy efektivní reklamy na internetu.

Další problém spočívá v tom, že dnešní doba je rychlá a lidé zpravidla po několika vteřinách na danou reklamu zapomenou.

KOUPIT PŘEDPLATNÉ

Efektivní reklama je tedy taková reklama, která nás stojí co nejméně Mezi konkrétní výsledky může 242 KČ / 10 VYDÁNÍ E-MAGU peněz a co nejvíce peněz nám přinese. patřit: Zároveň ji můžeme každou minutu kontrolovat a máme 100 % jistotu, že - sjednaní obchodních konzultací nemarníme peníze a investujeme je - budování databáze potencionálních tak, že vyděláváme. klientů - reálný online prodej v elektronickém Navíc např. na FACEBOOKU obchodě můžeme platit za reklamu 2 týdny až - zlepšení reputace společnosti 1 měsíc zpětně. Díky tomu můžeme - zvýšení návštěvnosti, která od nás peníze nejdříve vydělat a poté za může reálně koupit reklamu zaplatit. Investujeme tedy až - dokončování obchodů díky využití reálně vydělané peníze. remarketingu - posílení prestiže společnosti pro Na českém internetu již budeme nábor nových zaměstnanců


7 0

|

S O C I Á L N Í

S Í T Ě

SPRÁVA FACEBOOK KAMPANÍ: NA CO MYSLET V minulých článcích (najdete je v zářijovém, říjnovém a listopadovém vydání Starting Upu) Tomáš Foltas psal o tom, jak vytvořit kampaně na Facebooku. V dnešním článku popíše, jak probíhá každodenní správa těchto kampaní. Jako u každé kampaně z online reklamních systému, ani u kampaní na Facebooku nestačí jen kampaň pustit a nechat tak. Je potřeba mít ji pod dohledem, kontrolovat její běh, plnění cílů, jednou za čas změnit reklamy, texty, cílení atd. Přečtěte si, co správa kampaní obnáší a na co si musíte dát pozor.


S O C I Á L N Í

TOMÁŠ FOLTAS

S Í T Ě

|

7 1

už se jedná o zakoupení produktu, odeslání poptávky, přihlášení do newsletteru nebo jiné, menší cíle. Pro blog se hodí např. doba strávená na stránkách, počet stránek na jednu návštěvu apod. Tyto metriky se hodí i u jiných kampaní. Máte vysokou míru opuštění stránky? Je možné, že cílíte na nerelevantní cílovou skupinu. Druhá věc, kterou je dobré sledovat, je kombinace dvou výše zmíněných věcí. Máte vysoký čas strávený na stránce, vysoký průměr stránek na jednu návštěvu, ale žádný splněný cíl? Nejspíše je chyba někde jinde, najít ji je už práce pro analytika. Je možné, že je špatně strukturovaný web, je problém s cenou služby/produktu nebo je komplikovaná cesta v nákupním košíku.

DALŠÍCH 5 STRAN ČLÁNKU JE PRO PŘEDPLATITELE

Tomáš je online markeťák, který rád hltá novinky ze světa internetu. Pracuje v Better Marketingu jako PPC specialista ve vyhledávání a specialista kampaní na Facebooku.

KOUPIT PŘEDPLATNÉ GOOGLE ANALYTICS

K Google Analytics se váže další věc, a tou je tagování kampaní. Pokud 242 KČ / GA 10 VYDÁNÍ E-MAGU Pravá ruka každého markeťáka. reklamy na Facebooku neotagujete, je super na vyhodnocení úspěšnosti nebudete vědět, že zákazníci přišli z kampaně, primárně můžete zjistit placené Facebook reklamy a už vůbec úspěšnost na základě splnění cílů. Ať ne, z jaké kampaně, sady reklam a z jaké konkrétní reklamy. Tagování se provádí na úrovní reklam, stačí zadat utm parametry. ZMĚNA CÍLENÍ Stává se, že se klienta zeptám, jaká je jeho cílová skupina, komu prodává? „Klidně to spusťte na všechny muže od 18 let do 45 let,“ zní jeho odpověď.


7 6

|

O S O B N Í

R O Z V O J

KDO JE LÍDREM VAŠEHO ŽIVOTA? VY NEBO NĚKDO JINÝ? Jdete s davem nebo si vyšlapujete svou cestu? Možná, že druhé zmíněné je váš tajný sen. K jeho uskutečnění vám ale chybí odvaha, anebo máte jinou omluvu, proč nežijete spokojený život. Přitom vy sami jste jediní, kdo to má ve svých rukou. Varujeme vás, v tuto chvíli se chystáte udělat první krok ke spokojenému životu tím, že si čtete první díl seriálu (se šťastným koncem), kterým vás provede koučka Marcela Rágulová. Pokud nejste na váš vytoužený život připraveni, tak raději otočte dál :-)

MARCELA RÁGULOVÁ Koučka, mentorka, manažerka…ale hlavně člověk, co věří, že každý má v sobě schopnost žít svůj život naplno. V roce 2015 založila společnost WAY TO WILL, s.r.o a společně s kolegy radí lidem a firmám, kde hledat správný směr a jak se neztratit při cestě za vytyčeným cílem. Kdy zpomalit, kdy přidat a co dělat, když dochází energie.


Představte si, že říkáte: Žiju dle svých představ. Zvládám každou životní situaci s nadhledem, energií a klidem. Kráčím životem se vztyčenou hlavou. Umím si říkat o vše, co potřebuji, ale hlavně mám odvahu život žít a užívat si vše, co mi nabízí. Jestli po přečtení těchto řádků souhlasně kýváte hlavou a vidíte se v každé větě, tak už nemusíte číst dál. Jste Lídrem svého života a svoji cestu si užíváte naplno.

Mohu cítit klid a pohodu? Nemusím mít strach komukoliv cokoliv říct? …tak čtěte dál. Dozvíte se, co je důležité udělat pro vybudování si života, který chcete. ROZHODNOUT SE, ŽE ŽIVOT MÁM VE SVÝCH RUKOU Rozhodnout se. Nelehká disciplína, která nám umí zamotat hlavu na několik týdnů. Znáte ale ten pocit, když se rozhodnete? Jako zázrakem se pak lépe dýchá a vše vypadá opět jasně.

DALŠÍ 4 STRANY ČLÁNKU JSOU PRO PŘEDPLATITELE Pokud si ale místo toho myslíte… Je to vůbec možné? Mohu skutečně žít dle svých přestav?

Naštěstí, rozhodnout se, mít život ve svých rukou, je o něco jednodušší. Na pomyslnou misku vah dáte dvě

KOUPIT PŘEDPLATNÉ 242 KČ / 10 VYDÁNÍ E-MAGU


NEUTEKLO KVÁM NĚCO?

lára navrhuje a šije oblečení, které jí v obchodech chybí. Základním rysem jejích návrhů jsou jednoduché, ale efektní střihy a kvalitní materiál. Nezapomíná přitom na přírodu, Zkontrolujte si, jestli vám něco inspirativního neproteklo mezi protože své výrobky balí do 100% prsty recyklovatelných obalů. Hlavní složkou všech návrhů a modelů je ale láska, kterou celý tým La Klara do své práce vkládá. První modely prodala v roce 2013 a od té doby ušla kus cesty. Na Facebooku má přes 14 tisíc fanynek, které se o nové kousky vyložené perou. Dnes má Klára 26 let, vlastní šicí dílnu, e-shop a dodává do několika butiků. Jak se z tehdy 23leté studentky stala úspěšná módní návrhářka a


O ČEM TO BUDE NĚKDY PŘÍŠTĚ? TÉMA MĚSÍCE Retro v byznysu

ROZHOVOR Michal Kubín

ŽENY ŽENÁM Caltha

STARTUP ShirtStay

MARKETING Digitální marketing


VYDAVATEL iPodnikatel.cz

INZERCE Ing. Jakub Křižka +420 739 573 555 krizka@ipodnikatel.cz

PARTNEŘI Komerční banka

J.I.P. pro firmy

WWW.STARTINGUP.CZ INFO@IPODNIKATEL.CZ WWW.FACEBOOK.COM/ IPODNIKATEL

Starting Up 4 / 2017 free verze  

Co mají společného zákazník a váš nejlepší přítel? Oba byste měli znát stejně dobře. Vtip? Kdepak... Znát svého zákazníka jako své boty je n...

Starting Up 4 / 2017 free verze  

Co mají společného zákazník a váš nejlepší přítel? Oba byste měli znát stejně dobře. Vtip? Kdepak... Znát svého zákazníka jako své boty je n...

Advertisement