__MAIN_TEXT__

Page 1

STARTINGUP 2. ČÍSLO | 5. ROČNÍK

N A

V L A S T N Í C H

N O H Á C H

KARCH SNAIL FARM

JAROŠOVSKÝ PIVOVAR LEAN CANVAS ZAOSTŘENO NA NÁKLADY

MANUÁL PRO ZAČÍNAJÍCÍ PODNIKATELE

FIREMNÍ KULTURA TYRKYSOVÉ FIRMY


2

|

N A

C O

S E

M Ů Ž E T E

T Ě Š I T

8

KARCH SNAIL FARM

14

JAROŠOVSKÝ PIVOVAR

PAVLA KARCHA

PIVO JAKO MALOVANÉ

22 MANUÁL

ZAČÍNAJÍCÍHO PODNIKATELE

36

FIREMNÍ KULTURA

46

PŘICHÁZÍ ČAS

50

MÉNĚ ČASTÉ VARIANTY

54

SÍDLO NEBO PROVOZOVNA

58

LEAN CANVAS VI

62

NABÍZÍTE PRODUKT?

EVOLUCE FIREM

DAŇOVÝCH PŘIZNÁNÍ

SPOLEČNOSTÍ PRO VÁŠ BYZNYS JAKÝ JE MEZI NIMI ROZDÍL? ZAOSTŘENO NA NÁKLADY A MOHL BYCH JEJ VIDĚT?


N A

C O

S E

M Ů Ž E T E

T Ě Š I T

PŘIDEJTE SE! K FACEBOOKOVÉ SKUPINĚ ZAČÍNAJÍCÍ PODNIKATELÉ A PODNIKATELKY

|

3


4

|

N A

C O

S E

M Ů Ž E T E

T Ě Š I T

ROZJEĎTE SV

S BALÍČKEM MŮ

NÁPADY NA PODNIKÁNÍ DATABÁZE 300 NÁPADŮ NA PODNIKÁNÍ

PRAKTICKÉ PŘÍRUČKY 8 ÚČELNÝCH NÁVODŮ VE FORMĚ E-BOOKŮ

PODNIKATELSKÉ MINIMUM 2 ONLINE KURZY ZÁKLADŮ PODNIKÁNÍ


N A

C O

S E

M Ů Ž E T E

T Ě Š I T

VÉ PODNIKÁNÍ

ŮJ IPODNIKATEL

MŮJ PODNIKATELSKÝ PLÁN APLIKACE PRO VYTVOŘENÍ PODNIKATELSKÉHO PLÁNU

PŘEDPLATNÉ STARTING UP NA ROK ZDARMA

PŘÍSTUP DO VIDEOTÉKY 5 NAUČNÝCH VIDEÍ A HODINOVÝ FILM

|

5


6

|

P R Á Z D N I N O V Ý

S P E C I Á L


P R Á Z D N I N O V Ý

S P E C I Á L

|

SKY

IS THE LIMIT!

Jaro je tady! Dny se prodlužují a spolu s přibývajícím sluníčkem přibývá i chuť pustit se do něčeho nového. Oprašte nápady, které jste nechávali přes zimu uležet a směle do jejich realizace, sky is the limit! Třeba vás bude inspirovat i nové číslo Starting UP. Co se v něm dozvíte? Třeba jak se staví byznys se šnečím masem, nebo jak se buduje pivovar v regionu, kde se tradičně pije spíše víno. Také jsme dali dohromady pár tipů pro začínající podnikatele - to, aby věděli do čeho jdou. Určitě si nenechte ujít nový článek Evy Vejvodové o nové generaci tzv. tyrkysových firem, které boří zažité stereotypy. Dost zdržování, přejeme příjemné čtení. 

7


KARCH SNAIL FARM COŽ TAKHLE DÁT SI ... ŠNEKA?

8

|

P R Á Z D N I N O V Ý

S P E C I Á L


S T A R T

Už to budou dva roky, co si Pavel Karch přinesl domů svých prvních 70 šneků, se kterými plánoval založit vlastní chov. Šneků od té doby podstatně přibylo, Pavel se naučil zpracovávat šnečí maso, vytvořil produktovou nabídku a našel zákazníky. Narodila se šnečí farma Karch Snail Farm. Tady je její podnikatelský příběh.

PAVLE, ŠNECI NA TALÍŘI MI EVOKUJÍ SPÍŠE PROSLUNĚNOU FRANCII. JAK VÁS NAPADLO ZKUSIT S NIMI PRORAZIT V ČECHÁCH? MAJÍ U NÁS NĚJAKOU TRADICI? Ano, je pravda, že šneci jsou především francouzská delikatesa, ale úprava šneků má dlouhou tradici sahající až do dob římských. První zmínky o hlemýždích jsou v knize De arte coquinaria (O umění kuchařském). Tato latinsky psaná kuchařka byla po vynálezu knihtisku hojně vydávaná po celé Evropě. U nás se šneci jedí také poměrně dlouho. V Rukopisné kuchařské knize šlechtické z roku 1645 je recept na kapouna nadívaného šneky. Magdalena Dobromila Rettigová má pak ve své kuchařce celkem čtyři recepty na úpravu šnečího masa.

U P

|

9

A jak jsem přišel na nápad založit šnečí farmu? Samotný nápad nebyl čistě můj. Poprvé s touto myšlenkou přišel Pavel Szotkowski, což je strýc mojí ženy. U něj jsme začali nejdříve pouze s chovem šneků. Jelikož jsem ale povoláním kuchař, začali jsme experimentovat s úpravou šnečího masa a postupně jsme chov doplnili o výrobu různých šnečích delikates. KDY A KDE JSTE VY SÁM POPRVÉ OCHUTNAL ŠNEČÍ MASO? Šnečí maso jsem poprvé ochutnal, až když jsem si ho sám připravil doma. DÁ SE JÍST JAKÝKOLIV ŠNEK NEBO EXISTUJÍ DRUHY SPECIÁLNĚ ŠLECHTĚNÉ PRO KONZUMACI? Jedlých plžů je pochopitelně nepřeberné množství. Obecně se dá říci, že všichni šneci, kteří jsou dostatečně velcí, aby se dali zpracovat, jsou v oblastech svého výskytu konzumováni. Ve střední Evropě - tedy v Německu, Rakousku, Česku, Slovensku – se na talíř dostane především hlemýžď zahradní (Helix pomatia), což je největší ulitnatý plž vyskytující se v Čechách a na Moravě. Na farmách, včetně té naší, ale najdete převážně hlemýždě kropenatého (Helix aspersa maxima).


1 0

|

S T A R T

U P

CO VŠECHNO SE VLASTNĚ ZE ŠNEKA DÁ VYUŽÍT?

přečetl jsem si pár článků na internetu. A pak jsem zvolil taktiku pokus omyl.

Ze šneka se toho dá využít opravdu hodně. Jeho maso, játra, ulita, šnečí vajíčka. Dokonce i šnečí sliz, který se pro své hojivé účinky využívá v kosmetickém průmyslu a lékařství.

KOLIK ŠNEKŮ SE VÁM

Samotné šnečí maso má vysoký podíl bílkovin (37-51 %), přičemž jeho produkce je poměrně levná. I proto se například o šnečím mase uvažuje v kontextu udržitelných potravin budoucnosti.

OBNÁŠÍ?

BYL JSTE PŘI ZPRACOVÁNÍ ŠNEKŮ SAMOUK NEBO JSTE SE NĚKDE INSPIROVAL? Byl jsem takový typický samouk. Než jsem začal šneky zpracovávat,

ODHADEM DNES NA FARMĚ „PROHÁNÍ“ A CO VŠECHNO PROVOZ ŠNEČÍ FARMY Přesný počet se dá zjistit jen těžko. Hrubým odhadem je to několik desítek tisíc šneků. Musíte se starat o rozmnožovací líhně, kde probíhá sběr a líhnutí šnečích vajíček. Venkovní chov pak obnáší každodenní obsluhu šneků v ohradách. To zahrnuje především zavlažování, krmení, kontrolu výskytu případných škůdců a predátorů.


S T A R T

Následně se musí šneci posbírat a uschovat v chladicích boxech, kde čekají na zpracování. JAK DLOUHO TRVALO, NEŽ JSTE PRODAL SVÉ PRVNÍ VÝROBKY? PAMATUJETE SI SVÉHO PRVNÍHO ZÁKAZNÍKA? První zákazníci byli, asi jako u všech začínajících podnikatelů, kamarádi a známí. Úplně prvního zákazníka už si ale bohužel nepamatuji.

U P

|

1 1

JE TO VAŠE PRVNÍ PODNIKATELSKÁ ZKUŠENOST? Ano, je to moje první podnikatelská zkušenost. Mojí původní profesí byla kuchařina. ŠEL JSTE DO PODNIKÁNÍ SÁM NEBO VÁM NĚKDO POMÁHAL? Od začátku mi s provozem farmy pomáhá rodina a přátelé.

DALŠÍ 3 STRANY ČLÁNKU PŘIPRAVOVAL JSTE SI JSOU PRO PŘEDPLATITELE PODNIKATELSKÝ PLÁN NEBO

PROČ JSTE SE ROZHODL ZKUSIT PODNIKAT?

JSTE DO PODNIKÁNÍ SKOČIL ROVNÝMA NOHAMA?

KOUPIT PŘEDPLATNÉ

Abych řekl pravdu, ani nevím, Ne, podnikatelský plán jsem si proč jsem se rozhodl podnikat. Přišlo nepřipravoval. Prostě jsem to vyzkoušel to tak nějak samo. Když se podívám a začalo to fungovat. zpátky, myslím, že jsem chtěl zkusit něco jiného, než jen pracovat 242 KČpro / 10 VYDÁNÍ E-MAGU VYDĚLÁ DNES FARMA někoho. To se mi podařilo. Dnes DOSTATEK PENĚZ, pracuji sám pro sebe a řídím si tak čas, jak potřebuji. Musím ale přiznat, ABY ZAPLATILA SVŮJ PROVOZ že jsou i dny, kdy bych času potřeboval A ZÁROVEŇ VÁS UŽIVILA? daleko více. Musím zaklepat na dřevo, dnes už mě i moji rodinu farma živí naplno. JAK JSTE CELOU FARMU ROZJÍŽDĚL? JAK DNES HLEDÁTE Začátky byly těžké, poněvadž jsem ZÁKAZNÍKY? MÍŘÍ ŠNECI Z VAŠÍ nevěděl jak na to. Neměl jsem FARMY DO RESTAURACÍ zkušenosti a každá druhá rada, NEBO JE KUPUJÍ SPÍŠE kterou jsem našel na internetu, DOMÁCNOSTI? nadělala spíše více škody než užitku. Spektrum zákazníků je poměrně Postupně jsem si pak metodou pokus široké. Naši šneci míří do domácností, omyl vytvořil vlastní systém chovu a správy šnečí farmy. hotelů, restaurací a vináren. Hodně


1 2

|

B I G

F I S H

JAROŠOVSKÝ PIVOVAR PIVO JAKO MALOVANÉ


B I G

Jarošov - místní část Uherského Hradiště, kde se už 300 let tyčí k nebi pivovarské komíny. Pivo se zde sice už nějaký ten pátek nevaří a na rozlehlém areálu původního pivovaru pracuje zub času, ale tradice jarošovského piva žije dál. Jen o 300 metrů dál od původního pivovaru totiž vyrostl nový Jarošovský pivovar. Povídali jsme si o něm s jeho zakladatelem a ředitelem Miroslavem Haraštou.

JAK A KDE SE ZRODIL NÁPAD NA OBNOVENÍ TRADICE JAROŠOVSKÉHO PIVA? JAK RYCHLE JSTE PROMĚNILI NÁPAD V REALITU? Jednou jsem měl v noci divoký sen, jak řekou Moravou teče pivo. A bylo to. :) Ale vážně, snažíme se vracet pivovary do míst, kde se pivo tradičně vařilo a Jarošov má pivovarnickou tradici dlouhou 300 let. Takže v roce 2014 vznikla první vize a plány. Projekt pivovaru byl pak dopracován v roce 2015, v říjnu 2015 byla společnost zapsána do obchodního rejstříku. Samotný pivovar zahájil provoz v únoru 2017. Pokud to dobře počítám, celý rozjezd trval cca 3 roky. POKUD VÍM, JAROŠOVSKÝ PIVOVAR NENÍ PRVNÍ PIVOVAR,

F I S H

|

1 3

KTERÝ JSTE ZAKLÁDALI OD NULY. MĚLI JSTE UŽ ZKUŠENOST ZE ZNOJMA. BYL ROZJEZD JAROŠOVSKÉHO PIVOVARU V NĚČEM JINÝ? PŘEKVAPILO VÁS NĚCO? Překvapením bylo, že rozjezd Jarošovského pivovaru byl asi tak dvakrát svižnější než ve Znojmě. Proč tomu tak bylo netušíme. Ví to jen bůh piva a ten je hrozně nemluvný. CO BYLO PŘI ROZJEZDU NEJNÁROČNĚJŠÍ? Jako vždy a všude. Najít dobré lidi… To se nám naštěstí podařilo. Pomáhal nám emeritní sládek, který vařil pivo ještě v původním Jarošovském pivovaru. Našeho šikovného sládka jsme pak našli přímo v Hradišti. ROZJÍŽDĚLI JSTE CELÝ PROJEKT Z VLASTNÍCH ZDROJŮ NEBO JSTE HLEDALI INVESTORA? Pracujeme ve splitu vlastních zdrojů a bankovních úvěrů. KDYŽ SE OHLÉDNETE ZPĚT, UDĚLALI BYSTE DNES NĚCO JINAK? DALI BYSTE SI NA NĚCO VĚTŠÍ POZOR? Po bitvě každý generál a to se nedá říci, že bitva skončila. Jistě se dalo spoustu


1 4

|

B I G

F I S H

věcí dělat rychleji, efektivněji. Zpětně by se dalo říci, že nás trochu zaskočily stavební úpravy prostor nového pivovaru. Jak se při rekonstrukci ukázalo, budova nebyla v tak dobrém stavu, jak jsme si původně mysleli. PRVNÍ VÁRKU NOVÉHO JAROŠOVSKÉHO PIVA JSTE VAŘILI VE ZNOJMĚ. BYLO CÍLEM OVĚŘIT POTENCIÁLNÍ POPTÁVKU PŘED TÍM, NEŽ ROZJEDETE MÍSTNÍ PIVOVAR? Ano. Šlo o „průzkum trhu“. S ještě jednou fazetou. Lépe pochopit chuťové preference Slovácka. K jejich odhalení nám měla pomoci i anketa, kterou jsme si dělali. První pivo bylo vařeno podle dvou různých receptur a lidí jsme se ptali, která jim více chutná. Nakonec to dopadlo 50 na 50, takže jsme začali vařit obě :). NENÍ LETITÁ TRADICE JAROŠOVSKÉHO PIVOVARU ZÁROVEŇ ZÁVAZEK PRO JEHO NÁSLEDOVNÍKY? PŘECI JEN, PAMĚTNÍCI ZATÍM NEVYMŘELI … Závazek to samozřejmě je, ale především v kontextu historického odkazu, místa původu a kvality vyráběných produktů. Chuťová paměť je jedna z našich “nejkratších” pamětí a bohužel se bojím, že ani jeden

z pamětníků si už přesně nevybaví chuť daného piva před 30 lety. ČEKALI JSTE S NAPĚTÍM, JAK BUDE ZÁKAZNÍKŮM VAŠE PIVO CHUTNAT? Jak jinak. Jdete s kůží na trh a nikdy nevíte, jak to dopadne. I když se snažíte do roztrhání těla … Od začátku jsme vsadili na lokální patriotismus, řemeslo, kvalitu, což se vyplatilo. PAMATUJETE SI, KDO BYL PRVNÍ ZÁKAZNÍK?


B I G

F I S H

|

1 5

VŠECHNO JSOU TO VAŠE VLASTNÍ RECEPTURY? Všechno to jsou vlastní receptury, některé s inspirací v historii. Všechny spojuje to, že jejich originál je uchováván za přísných bezpečnostních opatřeních v trezoru v Bernu ;). KTERÉ Z VAŠICH PIV VÁM DĚLÁ NEJVĚTŠÍ RADOST? To přece nejde říci. Máte patnáct dětí a které máte nejraději? A kdo? Ředitel, sládek? Ale dobrá otázka. Uspořádáme vnitropodnikovou anketu a dáme vědět. Byznysově je to ale zcela určitě jedenáctistupňový Jura.

KDO KOUPIL PRVNÍ SUD? Karel, ale toho neznáte ... JAKÁ JE DNES PRODUKCE PIVOVARU? KOLIK PIVA UVAŘÍTE?

ZA PIVOVAREM STOJÍ NEPOČETNÝ TÝM. O TO VÍC MUSÍ BÝT NEJSPÍŠ SEHRANÝ. MÁTE NĚJAKÁ PRAVIDLA, PODLE KTERÝCH VYBÍRÁTE NOVÉ SPOLUPRACOVNÍKY?

Maximální současná roční kapacita pivovaru je 2 miliony piv a v loňském roce jsme jich uvařili 840 000.

Vlastně jen jedno… Musí je to bavit. Při výběru lidí dám dost na svoji intuici. I proto se s každým zájemcem o práci v našem pivovaru chci osobně potkat. Zároveň platí, že se snažíme, aby v pivovaru pracovali místní lidé.

VE VAŠÍ NABÍDCE JSEM NAPOČÍTAL 15 DRUHŮ PIV, Z TOHO 4 ZE STÁLÉ PRODUKCE A ZBYTEK JSOU SEZÓNNÍ ZÁLEŽITOSTI.

PIVOVAR A S NÍM I ZNAČKU JAROŠOV VLASTNIL HEINEKEN, COŽ JE HODNĚ VELKÝ HRÁČ. AREÁL PŮVODNÍHO PIVOVARU SICE


1 6

|

B I G

F I S H

našich výrobků prodáváme také PRODAL, NICMÉNĚ ZNAČKU SI pro soukromé aNEBÁLI VIP akce JSTE různých PONECHAL. SE firem a společností. MOŽNÉ KONKURENCE Z JEHO Co se týká našeho hledání zákazníků, STRANY? tak je to spíše naopak. Zákazníci si nás Nebáli, alenajdou počítal sami, jsem (a počítáme v podstatě zpravidla inadozákladě budoucna) s komplikacemi. doporučení. Fakticky začali pivo pod značkou Jarošov prodávat a prezentovat JAKÝMznovu ZPŮSOBEM zákaznikům až poZÁKAZNÍKY? tom, co jsme OSLOVUJETE požádali o výmaz jejich ochranné DAŘÍ SE JE NALÁKAT NA známky z důvodu nepoužívání. NETRADIČNÍ CHUTĚ? Možná taháme za kratší konec, Naše výrobkypivo hodně představujeme ale v Jarošově vyrábíme my na různých a oni pouze gastronomických lepí označení Jarošov festivalech. Pro ně se snažíme na produkty a značky ze svéhovymýšlet pořád nová a jiná jídla šnečích portfolia, vyrobené ve ze velkopivovarech delikates. a prodávají toto pivo o 30 % levněji, než prodáváme pivo. Při prodeji námmy pakJarošovské hodně pomáhá

Naštěstí náš e-shop. je naše Na něm vizuální zákazníci identita najdou vpředevším lahvích silná, jim jen zřídka naši takže stálouse nabídku. podaří prodat Jarošov v sudu našemu zákazníkovi. hned volá, co že FARMA MÁTen ZAale SEBOU NECELÉ jsme to dodali “jiné” DVAmu ROKY. KAMzaSE ZApivo… TU Naše první otázka a reakce je, kdo DOBU POSUNULA? je prosím výrobcem piva uvedeným Myslím, se dokázali posunout na etiketěžea jsme ať prosím kontaktuje o mílový krok dopředu. Vybudovali skutečného výrobce! Bohužel tak jsme celou farmu, stejně tak inašich šnečí fakticky parazitují na kvalitě zpracovnu, kterou jsme získali produktů a pro vnímání naší značky povolení napivo. prodej našich šnečích Jarošovské delikates do celé EU. PŘI VAŘENÍ PIVA CTÍTE A na všechny naše prémiové delikatesy TRADIČNÍ jsme obdrželiTECHNOLOGIE, známku kvality SNAŽÍTE SESWOBODA VAŘIT GÓROLSKO regionální ZE SUROVIN POCHÁZEJÍCÍCH produkt®. Z MÍSTNÍCH ZDROJŮ – TO VŠE BUDE VSTUPOVAT CENY MIMO JINÉ MÁTE ZADO SEBOU

DALŠÍ 3 STRANY ČLÁNKU JSOU PRO PŘEDPLATITELE KOUPIT PŘEDPLATNÉ 242 KČ / 10 VYDÁNÍ E-MAGU


B I G

PIVA. JSOU TAKÉ ÚČAST DNES V SOUTĚŽI LIDÉ OCHOTNI T-MOBILE ZAPLATIT ROZJEZDY. ZA KVALITNÍ PIVO? JAKÁ TO BYLA ZKUŠENOST? Jsou. Jak země bohatnepředevším a lidé mají Rozjezdy mi pomohly možnost lepší potraviny, v tom, žeochutnat mi daly hodně informací nápoje, tak tato jejich ochota ohledně podnikání, práce s lidmi, iplánování, schopnostreklamy roste. Jazyk atd. neoklameš. Takže zkušenost to velmi byla určitě dobrá. Lidé jsou již vzdělaní v rozpoznávání co je skutečně kvalitní ZNAČKU KARCH aKDE co siVIDÍTE na kvalitu pouze hraje. Pivo vyráběné tradičními SNAIL FARM ZA postupy, PĚT LET? z místních surovin, v malých Mám vizi, že se za pět let bude značka objemech, s obrovským podílem Karch Snail aFarm prodávat i v okolních ruční práce vysokými hygienickými zemích a že chovy budou standardy je naše logicky o trochu několikanásobně rozšířeny. CO VŠECHNO VÁS PODNIKÁNÍ NAUČILO? NARAZIL JSTE NA NĚJAKÉ NEČEKANÉ PŘEKÁŽKY? Podnikání mě především naučilo vážit si volného času stráveného s rodinou. S těmi překážkami to pak prozatím nebylo nic, co bychom nedokázali vyřešit. Od první chvíle jsem přesvědčený, že to, co dělám, je správně. KAM BYSTE SE RÁD VE SVÉM PODNIKÁNÍ POSUNUL? Přál bych si vybudovat společnost, která by do budoucna už jen svým názvem evokovala kvalitní a prémiový produkt. 

F I S H

|

1 7


2 0

|

D O B R Á

R A D A

MANUÁL

ZAČÍNAJÍCÍHO PODNIKATELE


D O B R Á

Stojíte na začátku svého podnikání? Nejste si jistí, co všechno vás čeká, pokud se vrhnete do neprobádaných podnikatelských vod? Sepsali jsme pro vás 10 tipů, které vás nasměrují a pomohou vám na vaší cestě za vysněnou firmou.

ZAČNĚTE SAMI U SEBE Základní otázka, kterou by si měl položit každý začínající podnikatel, je: Proč vlastně chci podnikat? Jsou mým hlavním motivem peníze, svoboda, uznání, touha udělat něco nového a velkého, dělat věci po svém? Ať už je váš důvod jakýkoliv, měl by být dostatečně silný. Doslova jako maják, který vás povede na další podnikatelské cestě. Na tomto místě je dobré připomenout, že pokud chcete začít podnikat pouze pro to, abyste vylepšili rodinný rozpočet, zpravidla existují rychlejší a snazší cesty, jak peníze vydělat, třeba i jako zaměstnanec, případně formou menšího podnikání při práci. Podnikatelská cesta znamená kromě všech pozitiv také nejistotu, stres a neustálé hledání možností, jak uhájit své místo na trhu. Dobře proto zvažte, zda je to cesta pro vás. Můžete začít tím, že si uděláte svůj vlastní personální audit. Na rovinu si odpovězte na otázky:

R A D A

|

2 1

• Co umím? V čem jsem dobrý? Co naopak moc neumím? Třeba jste výborný řemeslník, ale nejde vám moc vyjednávání o zakázkách. • Co vás baví a co ne? Podnikání není o tom, že budete dělat jen to, co máte rádi a co vás baví. Je s ním spojená i řada nepopulárních činností, jako je administrativa, shánění zakázek, tvorba nabídek a podobně. • Jaký životní standard máte a nakolik jste ochotni z něj slevit, pokud se vám nebude dařit? Je velmi pravděpodobné, že zpočátku své podnikání budete muset dotovat. Nový byznys potřebuje nejdříve vyrůst. Počítejte, že zhruba dva roky bude trvat, než si všechno sedne a stabilizuje se. S tím souvisí i otázky, jaký máte startovní kapitál, kolik si můžete dovolit vložit do podnikání peněz a zda jste připraveni je obětovat, pokud váš podnikatelský záměr nevyjde. • Co na to rodina? Start podnikání je časově i psychicky náročný. Proto pokud máte rodinu, je dobré vaše plány probrat na rodinné radě. Buďte k sobě upřímní. Statistika úmrtnosti podnikatelských projektů je poměrně neúprosná. Vaše odpovědi by vás pak měly navést k rozhodnutí, zda je lepší začít zvolna, třeba nějakým malým podnikáním při práci,


2 2

|

D O B R Á

R A D A

zda přišel čas skočit do podnikání rovnýma nohama nebo zda bude lepší rozjezd vlastního podniku ještě raději odložit.

• Využijte náš portál www. napadnapodnikani.cz – najdete na něm 300 nápadů, kterými se můžete nechat inspirovat.

PROMYSLETE VÁŠ PODNIKATELSKÝ NÁPAD A POSTAVTE SI BYZNYS MODEL

Pokud víte, co bude podstatou vašeho podnikání, hodí se nápad rozvést do podoby podnikatelského záměru, třeba pomocí metody lean canvas, nebo zcela jednoduše si říci CO budu dělat, PRO KOHO to budu dělat, PROČ si to ode mě koupí, JAK to k němu dostanu a CO za to budu chtít. Dostanete tak základní kostru vašeho podnikání, se kterou můžete pracovat dál.

Podnikatelské nápady, které udělaly díru do světa, mají jednu věc společnou – řeší nějaký problém, který má hodně lidí. Pokud jste na nějaký takový problém narazili a víte, jak jej vyřešit, můžete si tento bod odškrtnout a směle pokročit k bodu dalšímu. Pokud ne, zde je pár tipů, kde nápad na podnikání hledat. • Možnosti nových technologií – co všechno novinky nabízejí a jaké možnosti otevírají? • Vlastní problémy – máte sami nějaký problém, který by mohli mít i další lidé? • Využíváte řadu výrobků a služeb. Dalo by se něco z nich dělat lépe, rychleji, levněji? Mimochodem, na tomto přístupu vyrostl např. McDonald's. • Rozhovory s lidmi – zkuste se poptat svých přátel a známých, zda narazili na něco, s čím nebyli spokojeni. Pozorně naslouchejte, třeba bude v jejich odpovědi skryto vaše nové podnikání.

UDĚLEJTE SI PRŮZKUM TRHU Jakmile máte ujasněny výše uvedené otázky, přišel čas, abyste se pustili do zkoumání trhu, respektive potenciální poptávky. Kolik lidí by mohlo mít problém, který svojí službou chcete řešit? Mají něco společného? Kde se dají najít? Mají dost peněz na to, aby vás zaplatili? To všechno jsou otázky, na které byste měli hledat odpovědi. Kde? Můžete využít dostupné statistiky ČSÚ a dalších orgánů státní správy (databáze celníků, hygieny apod.), stejně tak vám mohou pomoci nejrůznější studie, průzkumy, které už někdo dělal a podobně. To všechno jsou takzvaná sekundární data. Kromě toho můžete sbírat mnohem cennější primární data, tj. data, která se


D O B R Á

R A D A

|

2 3

E-BOOKY,

E-BOOK Z EDICE IPODNIKATEL

E - SHOP

V SOULADU SE ZÁKONEM

E-BOOK Z EDICE IPODNIKATEL

NÁPAD NA PODNIKÁNÍ

E-BOOK Z EDICE IPODNIKATEL

2018

E-BOOK Z EDICE IPODNIKATEL

PODNIKATELSKÝ

PLÁN

E-BOOK Z EDICE IPODNIKATEL

2018

PODNIKATELE

2018

ŽIVNOST

POVINNOSTI

2018

JAK ZALOŽIT

2018

KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT


2 4

|

D O B R Á

R A D A

budou vztahovat přímo k vaší nabídce. Můžete vytvořit dotazníky, provést osobní nebo telefonické dotazování, metod je celá řada. Stačí selský rozum a odvaha se zeptat pár lidí, co by na váš nápad řekli.

• Zeptáte se jenom kamarádů a známých – opravdu jste si jistí, že od nich dostanete odpověď „na rovinu“?

Také se vyplatí rozhodit sítě a podívat se, zda je na trhu nějaká konkurence, někdo, kdo už něco podobného dělá. Že ne? Tak v tom případě by vám měla bliknout červená. Buďto máte velké štěstí a trefili jste na možnou niku na trhu, nebo (a to je pravděpodobnější) je tady nějaký důvod, proč se do toho ještě nikdo nepustil. Znovu proto kriticky přezkoumejte všechny své předpoklady a ověřte si, zda jste někde neudělali chybu.

Spousta podnikatelů rozjela své podnikání bez byznys plánu. Někteří uspěli více, někteří méně – stejně jako ti, kteří si plán poctivě připravili. Podnikatelský plán tedy zcela jistě není zárukou úspěšného podnikání. Má ale jedno obrovské plus – pomůže vám dát si všechny informace pěkně přehledně na jednu hromadu. Díky tomu se vám bude mnohem snáz o vašem byznyse přemýšlet. Navíc jej zcela jistě budete potřebovat, pokud půjdete někam žádat o peníze.

SESTAVTE SI BYZNYS PLÁN

DALŠÍCH 7 STRAN ČLÁNKU JE PRO PŘEDPLATITELE KOUPIT PŘEDPLATNÉ

Pozor na základní chyby Na co byste ve svém podnikatelském 242 KČ / 10 VYDÁNÍ E-MAGU plánu neměli zapomenout? V prvé řadě • Spolehnete se pouze na je dobré popsat svůj podnikatelský sekundární data – tato data záměr, produkt/službu a cílový trh, pro vás ale musí mít pouze na který míříte. Zároveň i strategii a podpůrný charakter, mnohem lepší cesty, kterými dostanete svůj produkt/ jsou data primární. Proto je dobré službu na trh. Samostatnou kapitolu průzkum opřít o oba typy. byste měli rovněž věnovat potenciální konkurenci a tomu, v čem bude • Data sbíráte pouze na internetu vaše řešení lepší než to konkurenční. – je potřeba dát pozor na zdroj, Nezapomeňte také nastínit, jak byste ze kterého čerpáte. Tím, jak se chtěli svůj produkt dále rozvíjet. informace různě přebírají, vzniká efekt „tiché pošty“, který informace zkresluje, nemluvě o vyložených „fake news“. Navíc informace přímo z trhu, jsou mnohem cennější.

Nezbytnou součástí podnikatelského plánu je finanční plán celé akce, který by měl odpovědět na otázky: jaké náklady na vás čekají, z čeho je zaplatíte, jaká bude vaše cena, kolik


S T A R T

U P

|

2 5

ROZJEĎTE PODNIKÁNÍ

S BALÍČKEM MŮJ IPODNIKATEL NÁPADY NA PODNIKÁNÍ PRAKTICKÉ PŘÍRUČKY PODNIKATELSKÉ MINIMUM APLIKACE PRO TVORBU PODNIKATELSKÉHO PLÁNU PŘEDPLATNÉ STARTING UP


3 2

|

S T A R T

U P

DO VAŠÍ KNIHOVNY


A D V E R T O R I A L

|

3 3

Před deseti lety by nám spát u cizích lidí doma nebo nastoupit k cizímu člověku do auta

BRAD STONE

připadalo bizarní a nebezpečné. Dnes je to ale běžná praxe, podobně jako nakupování online. Společnosti Uber a Airbnb zahájily novou éru: mění pravidla, nutí vlády přehodnotit zákony regulující podnikání a změnily přístup k cestování.

Bestsellerová kniha amerického novináře rozebírá novou generaci podnikatelů ze Silicon Valley, kteří za pomocí moderních technologií narušují zaběhané konvence celých spotřebních odvětví. Po Stevu Jobsovi a Billu Gatesovi přichází Travis Kalanick z Uberu a Brian Chesky z Airbnb. Kniha se čte skoro jako detektivní příběh, zároveň může být inspirací nebo náhledem do kuchyně pro všechny, kdo se zajímají o budování firmy velkého významu. Poctivá novinařina plná zákulisních informací až drbů, dobře vystavěné příběhy, čtenář sleduje paralelně jak obě nyní velké a úspěšné společnosti, tak podobné konkurenční projekty. Must-read pro každého se zájmem o byznys a aktuální dění!

PŘEČTĚTE SI UKÁZKU ...

Brad Stone je šéfredaktorem rubriky globálních technologií v Bloomberg News. Svůj talent na rozkrývání příběhů kolem zakládání společností prokázal už jako autor knihy Globální samoobsluha – Jeff Bezos a věk Amazonu, jež se stala bestsellerem podle žebříčku New York Times a byla oceněna titulem kniha roku 2013 na téma byznys, který udělují Financial Times a Goldman Sachs. O Silicon Valley píše již téměř dvacet let a jeho články vycházejí v Bloomberg Business, v New York Times a v časopise Newsweek. Žije v San Francisku.

.. A OBJEDNEJTE SI KNIHU


3 4

|

B L O G

FIREMNÍ

KULTURA EVOLUCE ORGANIZACÍ

V ČEM SPOČÍVÁ VÝJIMEČNOST ORGANIZACÍ NA SOUČASNÉM NEJVYŠŠÍM STUPNI EVOLUCE A PROČ MÁ SMYSL SE JIMI INSPIROVAT


B L O G

Představte si, že ráno přijdete do práce a zjistíte, že ve vaší firmě nejsou žádní manažeři ani šéfové. Nikdo vám nezadává úkoly ani nekontroluje jejich plnění. Můžete si vybrat, co budete dělat, máte naprostou svobodu rozhodovat o věcech, které se týkají vaší práce. Cítíte úlevu a příval energie, nebo spíš bezradnost a paniku?

Dnešní díl seriálu o firemní kultuře je věnovaný fenoménu tzv. evolučních organizací. Tomu, co je základem jejich úspěchu, i proč je jich zatím tak málo. Jeho cílem je probudit zájem o toto téma, vzbuzovat otázky, otevřít mysl lidí a ukázat cestu, kterou se mohou firmy ubírat s nadějí na udržitelnější budoucnost. PÁTÝ STUPEŇ EVOLUCE Evoluční svobodné organizace se nacházejí na pátém, takzvaném tyrkysovém, a dosud nejvyšším stupni evoluce. Tu názorně popisuje Frederic Laloux ve své revoluční knize Budoucnost organizací. Vysvětluje v ní, jak se organizace vyvíjely a pravděpodobně budou vyvíjet spolu s evolucí lidského vědomí, ale hlavně uvádí konkrétní charakteristiky, metody a postupy, které pomáhají firmám na nejvyšším stupni být opravdu výjimečné. A to jak v dosahování výsledků, tak především

|

3 5

v jejich přístupu k vnitřnímu fungování, svým lidem i světu. Příkladem tyrkysové firmy mohou být např. francouzská slévárenská společnost FAVI, holandská nezisková organizace Buurtzorg, poskytující domácí péči o nemocné a postižené, největší zpracovatel rajčat v USA Morning Star, americká strojírenská firma Sun Hydraulics nebo třeba berlínská škola ESBZ. V ČEM SPOČÍVÁ KOUZLO TĚCHTO ORGANIZACÍ A JE VŮBEC MOŽNÉ JE V NAŠICH PODMÍNKÁCH NAPODOBIT? Odpověď zní ano. Principy fungování tyrkysových firem (z nichž některé existují už více než padesát let!) jsou aplikovatelné v různých kulturních prostředích, v jakékoli oblasti působení, v ziskových i neziskových organizacích, v malých týmech i firmách o desítkách tisíc zaměstnanců. Proč je jich tedy na světě jen pár stovek? Protože i když je jejich příklad pro mnohé majitele firem a manažery lákavý, většina z nich nevěří, že v jejich organizaci může tyrkysový model uspět. Přístup „to u nás nemůže fungovat, protože...“ je velkou překážkou spolu s egem, které jim nedovolí pustit otěže řízení a vzdát se moci nad organizací a jejími lidmi. Právě to je ale pro vybudování a udržení tyrkysového modelu zásadní.


3 6

|

B L O G

Tyrkysové organizace vykazují několik společných rysů, které lze shrnout do těchto bodů: klasickou hierarchickou organizační strukturu nahradily sebeřídícími týmy, veškerá činnost a komunikace funguje na principech lidskosti, důvěry a respektu a organizace funguje jako živý, neustále se vyvíjející organismus, v němž lidé naplňují vyšší cíle či poslání bez toho, aby stanovovali dlouhodobé strategie. Je to model plný paradoxů, které se zvenčí zdají nepochopitelné a nepřekonatelné. A přesto přináší úžasné výsledky. SVOBODA, NE ANARCHIE Model sebeřízení, který tvoří vnitřní design svobodných firem, se nazývá holakracie a jeho základem je neexistence hierarchie i všech řídicích a kontrolních funkcí. Místo klasických pracovních pozic s přesným popisem práce mají lidé přiděleny role, o jejichž náplni rozhodují a mohou jich zastávat i více najednou. Jsou sdruženi v týmech, které operují zcela samostatně a plní veškeré úkoly, které jsou potřeba k jejich fungování, včetně najímání nových lidí, stanovování cílů, pokud to považují za užitečné, a vyhodnocování jejich plnění. Rozhodují o platech, odměnách i investicích. Každý člověk (obvykle nazývaný kolega nebo společník) je plně zodpovědný za svou práci a má pravomoc o ní rozhodovat.

V týmu není žádný šéf, každý dělá to, co umí nejlépe nebo co se chce naučit. Týmy mají k dispozici poradce, na které se mohou obrátit pro radu či pomoc, velmi dobře zde také funguje sdílení zkušeností a know how. Všichni zaměstnanci dostávají množství různých školení, aby zvládli celou šíři svých rolí. Jak je možné, že to funguje? Důvody jsou dva: 1. V těchto firmách pracují lidé, kteří mají odvahu a schopnost převzít


B L O G

|

3 7

že nebude docházet k rozhodnutím a situacím, které by firmu poškozovaly. Klasickým příkladem je pravidlo, které stanovuje, že každý, do jehož role patří jakékoli rozhodování, ho může udělat až poté, co ho konzultoval s kolegy, kterých se týká. Není povinen řídit se jejich doporučením, ale musí si ho vyslechnout a vzít v úvahu všechny připomínky. Velmi užitečná jsou i pravidla řešení konfliktů nebo hodnocení výkonu a platového ohodnocení. ŘEDITEL, KTERÝ NEŘÍDÍ

plnou odpovědnost, jsou naprosto spolehliví a oddaní vyššímu cíli organizace. Úspěch svého týmu a celé firmy staví nad své osobní zájmy. 2. Každá tyrkysová organizace stanovuje pravidla rozhodování, spolupráce a komunikace, jejichž porušení může být důvodem k propuštění. Tato pravidla lidi neomezují, ale naopak jim pomáhají, protože vymezují prostor, ve kterém mohou zcela svobodně a bezpečně působit. Zajišťují tak,

I tyrkysová organizace má svého ředitele. Co ale ředitel dělá, když se lidé řídí i rozhodují sami? Má jeho role nějaký smysl? Jeho role má zcela zásadní smysl. Protože právě on je nositelem a ochráncem tyrkysových principů. Jeho úkolem je upevňovat svobodnou kulturu, jít příkladem a umět naslouchat tomu, jak a kam se jeho živá organizace vyvíjí. Naslouchání vývoji namísto tvorby dlouhodobé strategie a odevzdání směrování firmy do rukou jejích lidí je zásadním rozdílem mezi rolí ředitele či majitele v klasické firmě nižšího stupně a tyrkysovým lídrem. Tento jev, který Frederic Laloux nazývá naslouchání evolučním cílům, je pro vnější pozorovatele málo


3 8

|

B L O G

pochopitelný, protože se zcela vymyká běžné praxi a racionálnímu uvažování. Jak může majitel neřídit vlastní firmu? Je opravdu možné natolik potlačit vlastní ego a důvěřovat inteligenci skupiny víc než své vlastní? Příklady a výsledky tyrkysových organizací říkají, že je to nejen možné, ale také zásadní pro jejich úspěch. Pro všechny, které model svobodných firem inspiruje, je užitečné prozkoumat tento aspekt do hloubky, pochopit ho a zjistit, do jaké míry jsou sami takového přístupu schopni.

pracují skvěle. Vědí totiž, že náklady nesvobodného modelu jsou mnohem větší, i když většina z nich není vidět v účetnictví. Vytváří je přebujelá byrokracie, vysoký počet manažerů, snížený výkon demotivovaných lidí, prostoje, odchody a nahrazování schopných lidí či neschopnost reagovat pružně na potřeby zákazníka a vývoj trhu.

OSLAVA ČLOVĚKA V JEHO DALŠÍ 3 STRANY ČLÁNKU CELOSTI JSOU PRO PŘEDPLATITELE Klasické organizace fungují jako stroje.

DŮVĚRA JAKO ZÁKLAD VZTAHŮ

Jejich zaměstnanci jsou součástky soukolí s přesně vymezenými a popsanými pracovními funkcemi. Jsou poháněni k výkonu hmotnými stimuly ve formě platu, odměn a benefitů. Firma u lidí podporuje a vyžaduje „profesionální přístup“, VYDÁNÍ E-MAGU který je nutí schovávat přirozené stránky svého já za profesionální masku vytíženého, schopného a výkonného pracovníka, který své firmě odevzdává maximum.

KOUPIT PŘEDPLATNÉ

Klasické (oranžové) organizace třetího stupně, kterých je v současnosti zhruba padesát procent, předpokládají, že lidé 242 KČ / 10 jsou nepoctiví, líní a pasivní. Proto je nutné je kontrolovat a ždímat z nich výkon kombinací odměn a sankcí. Tyrkysové organizace oproti tomu předpokládají, že lidé jsou v zásadě dobří, poctiví a pracovití, a když se s nimi zachází slušně a s respektem, chovají se stejně i k firmě a ostatním. A jejich zkušenost tento předpoklad potvrzuje.

Samozřejmě se občas nějací nepoctivci najdou. Je jich ale jen kolem tří procent a škody, které způsobují, nestojí za to, aby kvůli nim organizace spoutala omezeními ostatních devadesát sedm procent, kteří ve svobodném prostředí

Nepřipouštějí se pochyby, projevy zranitelnosti jsou považované za slabost, přijímá se pouze racionální myšlení. Naslouchání intuici nebo vnášení duchovních principů do práce je považováno za nepatřičné. Přetvářka a potlačování emocí a přirozených stránek osobnosti vede v extrémním případě k psychickým problémům, v lepším případě jen k omezení kreativního, inovačního


UŽ MÁTE

B L O G

|

3 9

PŘEDPLATNÉ? STARTINGUP 1. VYDÁNÍ | ZÁŘÍ 2017 | 4. ROČNÍK

P R O B O U Z Í M E

S P Í C Í

I N S P I R A C I

MANŽELÉ V KUCHYNI

MÁÁME

AGÁTIN SVĚT

Díváte se na svět

podnikatelskýma očima?

RÁDI PRO VÁS BUDEME PSÁT!

WWW.STARTINGUP.CZ


4 2

|

P R O T I

P R O U D U

WWW.PROTIPROUDU.NET


P R O T I

P R O U D U

|

4 3

NALAĎTE SI

PODCAST DANA TRŽILA EPIZODA 66

PAVLÍNA LOUŽENSKÁ Pavlína Louženská patří mezi nejznámější osobnosti českého marketingu. Působila jako šéfka marketingu v Zootu nebo H1.cz a mimo jiné také založila skupinu #HolkyzMarketingu.

EPIZODA 65

LEON JAKIMIČ Leon Jakimič je českým podnikatelem a zakladatelem nadnárodní společnosti Lasvit, která se věnuje výrobě a instalaci designových svítidel a uměleckých prvků ze skla.

EPIZODA 64

DOMINIK STROUKAL Dominik Stroukal je český ekonom a jeden z největších expertů na kryptoměny. Kromě toho Dominik působí jako hlavní ekonom skupiny Roklen.


4 4

|

D O B R Á

R A D A

PŘICHÁZÍ ČAS

DAŇOVÝCH PŘIZNÁNÍ


D O B R Á

S novým rokem začíná období nových daňových povinností. Přestože 1. duben, kdy je termín pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických a právnických osob, se zdá daleko, je vhodná doba pro přípravu podkladů již teď.

Nejprve je dobré si připomenout, že daň z příjmu není jediná daň a některé další daně podávané na roční bázi mají i dřívější termíny. • 31. ledna bylo třeba podat daň z nemovitostí na rok 2019 – podávají ti, na jejichž nemovitostech došlo v roce 2018 ke změně; • ve stejný den je termín pro podání silniční daně za rok 2018 – ta se týká těch, kteří užívají auto k podnikání nebo ho například někomu k podnikání pronajímají; • 1. března je termín pro podání vyúčtování daně ze závislé činnosti, v případě podání elektronicky je termín prodloužen do 20. března – týká se těch, kteří mají zaměstnance; • konečně 1. dubna je termín pro podání přiznání daně z příjmu fyzických a právnických osob; • ve stejný den má dále termín i vyúčtování daně hrazené srážkou podle zvláštní sazby – podávají např. ti, kteří měli

R A D A

|

4 5

zaměstnance na dohodu bez podepsaného prohlášení, vypláceli honoráře či firmy, které rozdělovaly svým společníkům zisk; • 2. května mají osoby samostatně výdělečně činné povinnost podat přehledy zdravotního a důchodového pojištění. PODÁNÍ PŘIZNÁNÍ A PLATBU DANĚ LZE ODLOŽIT Termín pro podání přiznání k dani z příjmu fyzických i právnických osob a přehledů lze snadno posunout až o tři měsíce, tedy do 1. července a u přehledů do 1. srpna, pokud je na finanční úřad včas odevzdána plná moc na zpracování přiznání daňovým poradcem. Tuto plnou moc je nutné doručit na finanční úřad nejpozději v řádném termínu pro daňové přiznání, to znamená 1. dubna. Pozor, při posílání poštou nestačí plnou moc 1. dubna odeslat, k tomuto datu musí být již doručena. Později podané plné moci již na termín nemají žádný vliv. SPOLUPRÁCE S DAŇOVÝM PORADCEM MŮŽE UŠETŘIT ČAS A NERVY Daňový poradce mimo samotného vyplnění daňového přiznání poskytuje odborné poradenství a může na základě plné moci komunikovat s finančním úřadem, spolupráce s ním tedy přináší řadu výhod. Je však třeba


4 6

|

D O B R Á

R A D A

počítat s tím, že v tomto období jsou daňoví poradci velmi vytížení. Proto je potřeba vytipovaného poradce oslovit včas. ZVLÁDNETE TO I SAMI Kdo si raději přiznání vyplní sám, může snadno vyplnit formuláře na stránkách daňového portálu. Tyto formuláře samozřejmě nenahradí daňového poradce, ale pomohou s odhalením řady formálních chyb. Nezapomeňte, že pokud máte zřízenu datovou schránku, máte povinnost podat přiznání elektronicky, např. právě prostřednictvím datové schránky, kde ho jednoduše ve formátu .xml zašlete na příslušný finanční úřad. Ostatní si z této stránky vyplněný formulář jednoduše vytisknou. Obdobně tak lze vyplnit i přehledy, které jsou k dispozici na stránkách ČSSZ a jednotlivých zdravotních pojišťoven. JAK JE TO U ZAMĚSTNANCŮ Fyzická osoba, která má příjmy jen ze zaměstnání, kde podepsala prohlášení poplatníka, nemusí (ale může) podávat daňové přiznání a může jen požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daní. Obecně platí, že do 15.2. byste měli předat žádost s kompletními podklady své mzdové účetní.

Pokud vyjde daňový přeplatek, vrací ho zaměstnavatel nejpozději spolu s březnovou mzdou, tedy v dubnu. Nedoplatek ročního zúčtování vyjít nemůže, pokud vyjde, bere se výsledek jako nula Má to smysl tam, kdy po část roku měla tato osoba velmi nízké či žádné příjmy (např. z důvodu nemoci, evidence na úřadu práce, mateřské dovolené...) nebo v případě nároku na různé slevy z daňového základu či samotné daně – hypotéka, penzijní a životní pojištění, manžel/ ka bez příjmu, dary na charitu, školkovné... A jen pro pořádek - samotné roční zúčtování daní není daňovým přiznáním a neodevzdává se na finanční úřad. 

Pro E-Mag připravilo UOL, Účetnictví on-line, www.uol.cz Autor článku: Pavla Kubatová, daňová poradkyně UOL UOL je největší účetně-daňová kancelář v ČR, kombinující tradiční přístup a moderní technologie. Specializuje se především na vedení účetnictví malým a středním společnostem.


D O B R Á

R A D A

|

4 7


4 8

|

D O B R Á

R A D A

3 MÉNĚ ČASTÉ

VARIANTY SPOLEČNOSTÍ PRO VÁŠ BYZNYS


D O B R Á

Z hlediska právní formy podnikání se na trhu nejčastěji setkáte se třemi typy – živností, společností s ručením omezeným a akciovou společností. Paleta možností je ale mnohem širší. Proto si v tomto článku představíme tři další alternativy, které pro své podnikání můžete využít.

KOMANDITNÍ SPOLEČNOST U zrodu komanditní společnosti musí stát minimálně dva společníci, z nichž jeden má roli komanditisty a druhý komplementáře. Jaký je mezi nimi rozdíl? Komanditisté mají povinnost vložit do společnosti svůj vklad, přičemž výše tohoto vkladu je dána společenskou smlouvou. Zároveň komanditisté ručí za závazky společnosti svým majetkem pouze do nesplacené výše svého vkladu. Na druhou stranu ale komanditisté nesmí zasahovat do vedení společnosti, náleží jim pouze kontrolní funkce. Platí také to, že smrtí komanditisty se společnost neruší. Postavení komplementářů pak připomíná postavení společníků ve veřejné obchodní společnosti, kterou si představíme za chvíli. Komplementáři ručí svým majetkem, jsou statutárním orgánem společnosti a je jim svěřeno obchodní vedení společnosti. Platí pro ně zákaz

R A D A

|

4 9

konkurence, tedy že bez svolení ostatních společníků nesmí podnikat v předmětu podnikání společnosti, a to ani ve prospěch jiných osob. V případě úmrtí komplementáře se společnost ruší. Název komanditní společnosti musí obsahovat označení „komanditní společnost", postačí však zkratka „kom. spol." nebo „k. s.". Stejně tak název společnosti nesmí být zaměnitelný a nesmí působit klamavě, proto k odlišení firmy nestačí pouze rozdílný dodatek označující právní formu. Ačkoliv v praxi se moc s tímto typem společností nesetkáte, může to být zajímavá alternativa např. pro začínající podnikatele, kteří nechtějí skládat základní kapitál, nebo pro firmy, kterým se podařilo získat investora, který se ale nechce aktivně podílet na obchodním vedení společnosti. Jaké jsou výhody komanditní společnosti? • není nutný základní kapitál společnosti, • komanditisté nemají zákaz konkurence. Proti nim stojí nevýhody: • komplementáři ručí celým svým majetkem nerozdílně za závazky společnosti, • komanditisté nemohou rozhodovat o obchodním vedení společnosti.


5 0

|

D O B R Á

R A D A

VEŘEJNÁ OBCHODNÍ SPOLEČNOST Jedná se o nejjednodušší typ obchodní společnosti, jejíž společníci ručí celým svým majetkem (společně a nerozdílně) za závazky společnosti. Také veřejnou obchodní společnost musí založit alespoň dva společníci, nezáleží při tom, zda se jedná o fyzické či právnické osoby. Název firmy musí obsahovat označení „veřejná obchodní společnost", jež může být nahrazeno zkratkou „veř. obch. spol." nebo „v.o.s.". Obsahujeli obchodní firma příjmení alespoň jednoho ze společníků, postačí dodatek

„a spol.". Stejně jako u komanditní společnosti musí název splňovat i obecné požadavky, nesmí být zaměnitelný a nesmí působit klamavě. Základní kapitál není stanoven, může ale být uveden ve společenské smlouvě. Stejně tak může společenská smlouva obsahovat ujednání o zastupování společnosti navenek. Případná omezení vyplývající ze společenské smlouvy nemají účinek vůči třetím osobám, znamená to, že třetí osoba se může plně dožadovat svých práv, jednala-li ve víře, že společník, s kterým smlouvu uzavřela, byl plně způsobilý k podpisu této smlouvy. Pro společníky sice opět platí zákaz konkurence, zákon je ale u veřejné obchodní společnosti poměrně tolerantní. Dovoluje zákaz konkurence ve společenské smlouvě omezit na nižší míru. To je rozdíl oproti společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti. U nich není možné zákaz konkurence snížit, ale pouze rozšířit. Typově se veřejná obchodní společnost hodí spíše pro menší podnikatelské záměry a rodinné firmy. Jedná se o jakýsi přechod mezi živností a kapitálovou společností typu společnosti s ručením omezeným, případně akciové společnosti. Výhody veřejné obchodní společnosti: • Není nutný základní kapitál společnosti.


D O B R Á

• Nevýhody veřejné obchodní společnosti: • Společníci ručí celým svým majetkem nerozdílně za závazky společnosti. • Zákaz konkurence. EVROPSKÁ SPOLEČNOST Tato forma obchodní společnosti spadá do kategorie „vyšší dívčí“. Ve své podstatě se jedná o obdobu u nás využívané společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti. Od těchto běžných forem společností se ale evropské společnosti odlišují svým nadnárodním charakterem platným ve všech státech Evropské unie (EU) a dalších přidružených státech (Norsko, Island a Lichtenštejnsko). Hlavním důvodem vzniku evropské společnosti jako nadnárodní právnické osoby bylo usnadnit volný pohyb kapitálu a sjednotit právní formy obchodních společností v rámci celé EU. Evropská společnost představuje stejný druh právnické osoby v jakékoliv zemi. Samotné použití zkratky SE za názvem firmy dodá zakládané společnosti jistou prestiž napříč celou EU bez ohledu na zemi, v níž byla společnost založena. Evropská společnost musí být založena jako právnická osoba na území Evropské unie. Obchodní jméno společnosti musí obsahovat dodatek

R A D A

|

5 1

„SE“. Podmínkou založení společnosti je minimální základní kapitál ve výši 120 000 eur. Tento kapitál je rozložen na akcie a každý akcionář ručí za závazky do výše jeho vloženého kapitálu. Již výše uvedené napovídá, že tento typ společnosti bude vhodný pro větší hráče, kteří mají ambice dobýt mezinárodní trh. Pokud by vás evropské společnosti zajímaly více, další informace najdete např. v tomto článku portálu www.ipodnikatel.cz. Výhody evropské společnosti: • Evropská společnost může mít sídlo v kterémkoliv členském státu EU a během své existence může navíc libovolně přesídlit do jiného členského státu. • Evropská image společnosti. Nevýhody založení evropské společnosti: • Mnohé podnikatele, kteří by založení SE zvažovali, patrně odradí relativní obtížnost jejího založení. Vysoké nároky na základní kapitál, omezené způsoby založení či byrokratické průtahy zde jistě hrají svou roli.  Článek vznikl za podpory společnosti COMEFLEX CONSULTING, specialisty na zakládání firem, prodej ready made společností a poskytování virtuálních sídel pro společnosti.


5 2

|

D O B R Á

R A D A

SÍDLO SPOLEČNOSTI NEBO PROVOZOVNA? JAKÝ JE MEZI NIMI ROZDÍL?


D O B R Á

Ještě než vyrazíte zakládat živnost nebo společnost, jednou z věcí, kterou byste měli mít vyjasněnou, je, kde budete podnikat. Živnostenský úřad bude zajímat místo zasídlení vaší živnosti (dříve místo podnikání), sídlo společnosti, případně vaše provozovna. Pojďme se podívat, jaký je mezi těmito pojmy rozdíl a jaké se k nim vztahují povinnosti, abyste nedělali zbytečné chyby.

SÍDLO JE ADRESA VAŠÍ ŽIVNOSTI, RESPEKTIVE FIRMY Každé podnikání musí mít oficiální adresu, kde reálně vaše živnost nebo firma sídlí a odkud je dané podnikání řízeno. U fyzických osob, tedy živnostníků, se dříve užíval termín místo podnikání, nyní, stejně jako v případě společností (např. s.r.o.), se užívá pojem sídlo firmy. Platí, že každá živnost/firma má pouze jedno sídlo. Podle něj se následně posuzuje územní příslušnost úřadů, pod které bude vaše podnikání spadat. Na adrese svého sídla byste měli být k zastižení, zároveň tato adresa slouží pro písemný styk s úřady i veřejností, bývá používána také jako fakturační.

R A D A

|

5 3

KAM MŮŽETE SVÉ MÍSTO PODNIKÁNÍ UMÍSTIT? V podstatě kamkoliv, pokud dodržíte dvě základní podmínky. 1. V prvé řadě se musí jednat o platnou adresu, na které budete dohledatelní. Svoji živnost/firmu můžete bez problémů umístit do místa svého bydliště (bytu, rodinného domu). Počítejte ale s tím, že se vaše adresa stane veřejnou, bude totiž uvedena ve veřejně dostupných rejstřících. 2. Dále budete muset Živnostenskému úřadu doložit, že jste oprávněni daný objekt, či prostory užívat. K tomu vám bude stačit výpis z katastru nemovitostí (pokud se jedná o objekt ve vašem vlastnictví), případně nájemní smlouva a písemný souhlas vlastníka, to v případě, že budete mít sídlo v cizím objektu. PROVOZOVNA - MÍSTO, KDE SKUTEČNĚ PODNIKÁTE Provozovnou je každé další místo, kde vaše podnikání skutečně probíhá – zjednodušeně řečeno, místo, kam za vámi fyzicky může přijít zákazník. Provozovnou může být kancelář, prodejna, dílna, prodejní sklad, ordinace, ale třeba i prodejní automat, stánek či mobilní prodejna. Pokud by vás zajímala konkrétní právní úprava,


5 4

|

D O B R Á

R A D A

tak problematiku provozoven upravuje Živnostenský zákon v paragrafu 14. S provozovnou jsou spojeny některé povinnosti. Především jako podnikatel zodpovídáte za to, že provozovna bude v technickém stavu, který umožní její bezpečné používání a způsobilost pro vykonávání dané živnosti. Pro každou provozovnu (mimo mobilní provozovny) musíte také určit odpovědnou osobu, která bude za činnost provozovny odpovídat. Dále musí být vaše provozovna zvenčí trvale viditelně označena. Není tím myšlen žádný reklamní poutač, postačí cedulka u dveří, na které uvedete obchodní jméno společnosti, případně jméno a příjmení podnikatele, nezapomeňte uvést i vaše IČ. Pokud se jedná o provozovnu ve smyslu prodejny či místa poskytování služeb spotřebitelům (např. ordinace, salón

apod.), budete muset doplnit i otevírací dobu a osobu odpovědnou za činnost provozovny. V případě ubytovacích zařízení je potřeba přidat také jeho kategorii a třídu. JAK ZŘÍDIT PROVOZOVNU? Provozování provozovny jste podle zákona povinni předem oznámit živnostenskému úřadu. Pokud zakládáte živnost, tato povinnost neplatí pro provozovny uvedené v ohlášce či žádosti o vydání koncese. Jak takové oznámení o zřízení provozovny vypadá? Jeho forma není předepsána, obsah ale ano. Do oznámení musíte uvést obchodní firmu nebo název a příjmení podnikatele, dále pak vaše IČ, adresu provozovny a předmět podnikání v této provozovně, u živnosti volné pak obor činnosti. Vyžadováno je také datum zahájení provozování živnosti v provozovně. Živnostenský úřad následně vaše oznámení zpracuje a přidělí vaší nové provozovně identifikační číslo provozovny, provede zápis provozovny do živnostenského rejstříku, o kterém vás pak bude informovat. JAK JE TO S PROVOZOVNOU U ŘEMESLNÍKŮ? Pokud svoji živnost vykonáváte přímo u klientů (typicky třeba elektrikáři, tesaři, zedníci apod.), nemáte stálou


D O B R Á

R A D A

|

5 5

provozovnu, tím pádem se vás povinnosti s ní spojené netýkají. V případě, že vaše podnikání probíhá na nějakém stálém místě, třeba v dílně (např. truhláři apod.), už byste se měli problematikou provozovny zabývat. CO KDYŽ SVÉ POVINNOSTI NESPLNÍTE? Pokud některou z výše popsaných povinností nesplníte, vystavujete se riziku spáchání přestupku a s ním spojené sankci, která může být až 100 000 Kč. Jednotlivé přestupky jsou i s maximálními sazbami uvedeny v živnostenském zákoně, respektive v jeho páté části. KDYŽ CHCETE UŠETŘIT Může se stát, že uvažujete o podnikání, kdy pro své podnikání stálé prostory nepotřebujete nebo třeba nechcete pro podnikání využít vlastní adresu, ale komerční pronájem je pro vás zbytečně drahý. V takových případech se vyplatí popřemýšlet o službě virtuálního sídla, kterou poskytuje např. společnost COMEFLEX CONSULTING. Za měsíční poplatek v řádech stokorun (podle služeb, které se rozhodnete využívat) pro vás provozovatel takové služby zajistí vše potřebné, abyste při případné kontrole obstáli bez ztráty kytičky. Zároveň pak třeba takové sídlo v Praze může přidat vašemu podnikání na váze při jednání s klienty. 

100 NÁPADŮ NA PODNIKÁNÍ

ZDARMA WWW.NAPADNAPODNIKANI.CZ


LEAN CANVAS VI

ZAOSTŘENO NA NÁKLADY 5 6

|

P R Á Z D N I N O V Ý

S P E C I Á L


L E A N

Pro svůj lean canvas budete potřebovat definovat náklady, které na vaše podnikání čekají. Tedy všechno to, za co budete muset zaplatit někomu jinému a co všechno bude vstupovat do ceny vašich výrobků a služeb. Do canvasu sice ještě nepotřebujete konkrétní čísla, jde totiž spíše o vyjmenování nákladových položek, i přesto je ale dobré nad náklady pouvažovat trochu více. Stejně tak se hodí dát si pozor na začátečnické chyby. Začněme ale trochou teorie.

NÁKLADY - FIXNÍ NEBO VARIABILNÍ? OBOJÍ! Ekonomická teorie využívá několika různých členění nákladů. Pro potřeby tohoto článku, respektive vašeho lean canvasu, se zaměříme na základní rozdělení celkových nákladů na dva typy - fixní a variabilní. Jaký je mezi nimi rozdíl? Fixní náklady jsou charakteristické tím, že jsou pořád stejné a v čase zpravidla stálé. Nemění se s objemem vyrobených výrobků, nebo poskytnutých služeb. Jako příklad si můžeme uvést nájem vaší kanceláře nebo dílny, který máte nasmlouvaný v určité výši a musíte jej každý měsíc zaplatit bez ohledu na to,

C A N V A S

|

5 7

kolik jste toho ve skutečnosti vyrobili a prodali. Variabilní náklady se naopak mění s objemem vaší produkce. Mohou to být např. náklady na polotovary, které nakupujete, osobní náklady, spotřebovaná energie apod. Zpravidla s rostoucí výrobou rostou, mohou ale paradoxně i skokově klesat (např. v situaci, kdy se dostanete díky objemu své produkce a s ní spojených objemů odběrů polotovarů na lepší cenu u dodavatele). Je zřejmé, že abyste byli schopni vyčíslit vaše celkové náklady, musíte počítat s oběma skupinami. Fixní i variabilní náklady proto přepočítáte na nějakou základní bázi (např. na výrobek nebo hodinu vaší práce) a jednoduše je sečtete.Výsledný součet neboli celkové náklady pak bude vstupovat do vašich cenových kalkulací. Celkové náklady zároveň představují minimální částku, kterou by mělo vaše podnikání vydělat. Teprve pokud vyděláte více, vytváříte zisk, pokud vyděláte méně, jdete do ztráty, což asi není kýženým cílem vašeho podnikání. Ačkoliv se zdá vyčíslení nákladů jako jednoduchá věc, dopouští se řada začínajících podnikatelů chyb, které jsou pak zdrojem nepříjemných překvapení. Pojďme se na tyto chyby podívat blíže.


4 NEJČASTĚJŠÍ CHYBY ZAČÍNAJÍCÍCH PODNIKATELŮ PŘI ODHADU NÁKLADŮ 1. Neberete v úvahu vaše osobní náklady Spousta začínajících podnikatelů vůbec nekalkuluje své osobní náklady (jídlo, bydlení, domácnost apod.), které potřebují ze svého podnikání pokrýt. Často ani netuší, kolik vlastně potřebují peněz. Spoléhají, že na tyto položky zbyde dost peněz ze zisku. Vaše osobní spotřeba musí být jednou z nákladových položek, se kterou musíte počítat. Potřebujete vědět, kolik si musíte vydělat, abyste přežili a tyto náklady vzít v potaz při úvahách o ceně vašich výrobků a služeb.

5 8

|

L E A N

C A N V A S

Toto platí i v případě, že máte podnikání coby vedlejší činnost vedle vašeho stálého zaměstnání. Pokud svoji osobní spotřebu nenaceníte, zkreslujete si náklady a komplikujete si situaci do budoucna, kdy se budete chtít začít věnovat podnikání naplno a o vedlejší zdroje přijdete. 2. Náklady kalkulujete s nasazenými růžovými brýlemi Stává se, že podnikatelé přistupují k nacenění nákladů (a stejně tak i odhadu budoucích příjmů) velmi optimisticky. Měli byste postupovat spíše naopak - kalkulovat pesimistické varianty a ještě v rámci kalkulací vytvářet rezervy, které pokryjí nenadálé náklady (a věřte, že se jim nevyhnete).


L E A N

Stejně tak začínající podnikatelé podceňují “placený čas” na zakázkách. Nezapomínejte, že reálné práci se budete moci v rámci svých kapacit věnovat pouze omezenou dobu. Nějaký čas vám vezme shánění a domlouvání zakázek, administrativa, běhání po úřadech, řešení problémů. To všechno vstupuje do nákladů, které potřebujete vykrýt svými příjmy. V neposlední řadě začínající podnikatelé často počítají s konstantním objemem prodejů, nepočítají se sezónností, která může s náklady zahýbat. S velkou pravděpodobností budete mít své prodejní špičky (např. Vánoce) a stejně tak i “okurkové sezóny” (zpravidla čas dovolených v létě). U různých odvětví je to vždy různé. Proto přemýšlejte dopředu, jak bude sezóna nejspíš vypadat u vás a jak se promítne nejen do vašich příjmů, ale i do vašich nákladů. 3. Neuvažujete opotřebení výrobních prostředků Ke svému podnikání potřebujete nějaké vybavení a je jedno, zda je to nářadí řemeslníka, hrnce a mixér kuchařky nebo notebook kreativce. Všechno se časem opotřebovává a čas od času své vybavení budete muset obnovit. S tím byste měli počítat už u kalkulace vašich nákladů a následně i ceny. Jak? Jednoduše tak, že odhadnete životnost (opět prosím

C A N V A S

|

5 9

růžové brýle dolů), pořizovací cenu zařízení podělíte životností (třeba výdrží v čase nebo počtem výrobků) a dostanete paušál, se kterým můžete počítat. Tyto peníze byste si měli ideálně dávat stranou a vytvářet si rezervu, do které můžete sáhnout, když se něco pokazí. 4. Nepočítáte s daněmi Problém, který může být dost nepříjemný zejména na začátku podnikání, jsou daně, respektive to, že si neuvědomíte, že je budete vyrovnávat zpětně. Zálohy na sociální a zdravotní pojištění, které si platíte v prvním roce vašeho podnikání, jsou nastavené v minimální výši - bez ohledu na vaše tržby, respektive zisk. V případě podnikání coby vedlejší činnosti při studiu nebo vedle stálého zaměstnání, si je dokonce nemusíte platit vůbec. Podnikatel pak snadno zapomene, že se státem a dalšímí institucemi bude účtovat při podání daňového přiznání a přehledů pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu. Proto doporučujeme, abyste si u svých výrobků a služeb průběžně sledovali, kolik peněz za jejich prodej budete muset odvést státu. Tyto peníze si pak aktivně dávejte stranou. Pokud je v průběhu roku utratíte, zaděláváte si na problém, že najednou budete muset rychle sehnat třeba sto tisíc korun.  Tento článek jsme napsali pro grantový program Nastartujte se.


6 0

|

A D V E R T O R I A L

SEN MALÝCH

A STŘEDNÍCH FIREM: IT, KTERÉ ŠETŘÍ ČAS A PENÍZE


A D V E R T O R I A L

Čas je pravděpodobně nejvzácnější „komoditou“ na světě. Proto také mají mezi lidmi největší úspěch ta řešení, která drahocenný čas šetří. Platí to jak v osobním, tak v pracovním životě. A zejména v tom pracovním pak rovněž platí, že čas jsou peníze. Kde a jak tedy čas ušetřit? A co by firmy nejvíce ocenily? Odpověď zní: V IT, zejména díky jednotnému řešení spojující hardware, aplikace a služby do jediného celku, který dodává, spravuje a monitoruje jeden dodavatel.

To bylo přání 90 % malých a středních firem, kterých se na aktuální potřeby a překážky v rozvoji jejich byznysu ptala globální společnost Konica Minolta v rámci mezinárodního průzkumu. A jde také o jednu z hlavních přidaných hodnot nového řešení Workplace Hub (WPH). To umožňuje sjednotit stávající firemní IT technologie, hardware, software i služby různých dodavatelů do jediné platformy. ŠETŘÍ VÁŠ ČAS 24/7 Stále více IT zařízení, nových technologií, digitalizace a gigabajty dat – to je dnes již běžná realita každé společnosti a prakticky každá firma má

|

6 1

proto také vlastní IT oddělení nebo alespoň jednoho experta, který se o vše musí starat. Problém je, že těchto odborníků je dnes na trhu čím dál tím méně, pro malé firmy jsou často drazí a velké společnosti s více pobočkami mnohdy přicházejí o drahocenný čas při čekání na specialistu, který musí neustále přejíždět mezi jednotlivými pracovišti. WPH ŘEŠÍ NEDOSTATEK ODBORNÍKŮ NA TRHU Ze statistiky Eurostatu vyplývá, že v českých firmách je nižší podíl specialistů na informatiku s vysokoškolským vzděláním než ve většině zemí Evropy. S 56 % vysokoškoláků v IT oboru je ČR až na 25. místě z celkových 32 sledovaných zemí. Do budoucna se problém může ještě prohlubovat zejména kvůli obecně klesajícímu počtu absolventů vysokých škol a také jejich odchodem na mnohdy lépe placená místa v zahraničí. Zatímco na fakultách s IT zaměřením bylo k lednu 2018 vedeno zhruba 12 500 studentů, odhady aktuální potřeby takto vzdělaných odborníků na trhu se pohybují kolem 15 až 20 tisíc. Platforma WPH umožňuje jednoduché ovládání podstatných IT funkcí i naprostému laikovi, často tak již není potřeba čekat hodiny na odborníka. Veškeré služby jsou poskytovány prostřednictvím jediného dodavatele,


6 2

|

A D V E R T O R I A L

který se postará o všechny náročnější požadavky či problémy. Konica Minolta také využívá vysoce pokročilý monitorovací nástroj s prediktivními funkcemi navržený speciálně pro Workplace Hub. Jeho prostřednictvím může nepřetržitě sledovat zařízení všech svých zákazníků a rychle se zaměřit na konkrétní místa nebo systémy, kde se rýsují případné závady. Dokáže je tak mnohdy vyřešit dříve, než skutečně nastanou, aniž by si toho zákazník všiml. Jeden špičkový IT specialista na straně dodavatele tak může mít na starosti hned několik malých a středních firem a nabídne jim výrazně kvalitnější služby a technologie, než kdyby podnik řešil své IT vlastními silami. V rámci průběžné správy IT poskytuje rovněž profesionální konzultace, instalace HW a SW nebo technickou podporu

celé infrastruktury. Konica Minolta tak přináší řešení, běžně využívané velkými a enterprise společnostmi, do segmentu malých a středně velké firem. ŘEŠENÍ PRO KAŽDÉHO Nová technologie pokrývá veškeré současné IT potřeby a je také základním stavebním kamenem kanceláře budoucnosti. Existuje ve dvojím provedení. Zařízení Workplace Hub je určeno přímo do kanceláří, kde na jednom metru čtverečním plochy poskytne kompletní IT infrastrukturu včetně tiskových služeb a konektivity zaměstnanců prostřednictvím spolehlivé Wi-Fi. Varianta s označením Edge je určena do serverovny. Okamžitě posílí výkon serveru a kromě multifunkční tiskárny a přístupového bodu Wi-Fi nabízí i všechny vlastnosti a funkce, kterými disponuje WPH. WPH STRUČNĚ: • • • •

Kompletní infrastruktura na 1 m2 Monitoring IT 24/7 Ochrana dat nové generace To nejlepší z cloudu a on-premise řešení • Inovativní produkt reflektující evoluci práce • Ekosystém připravený pro další zvyšování produktivity práce • Bezproblémový přechod


A D V E R T O R I A L

na nové řešení či „bezešvé“ spojení stávajícího IT s WPH • Jeden dodavatel, jedna smlouva, jedno SLA, jeden přehled DŮRAZ NA ZABEZPEČENÍ Platforma využívá jak lokálních, tak cloudových technologií včetně úložišť s maximální úrovní zabezpečení, v souladu s místní legislativou a s možností šifrování. Nepřetržitou ochranu dat a systému proti nežádoucím útokům pak zajišťuje řešení jednotné správy hrozeb společnosti Sophos. Samozřejmostí je správa dat v souladu s nedávno zavedeným Evropský nařízením o obecné ochraně údajů (GDPR). Obě varianty technologie poskytují ochranu dat nové generace a bezpečný ekosystém určený pro další zvyšování produktivity práce. NENÁROČNÁ INSTALACE Přechod firemního IT na jednotnou platformu je velmi snadný a rychlý. Přípravě optimálního řešení předchází konzultace se zákazníkem a definice potřeb a požadavků. Může se jednat o pokrytí všech IT potřeb čistě s pomocí WPH nebo jeho „bezešvé“ napojení na stávající systémy. Jednou z variant je rovněž kombinace cloudových a onpremise řešení. Následuje nastavení sítě, případně Wi-Fi a multifunkční tiskárny, a zaškolení v používání systému. Vlastní proces včetně migrace

|

6 3

prostředí je pak záležitostí dnů, maximálně týdnů. PŘÍNOSY VE ČTYŘECH OBLASTECH: 1) Administrátorský panel • Nastavení úložného prostoru a zálohování • Přehled zabezpečení • Správa licencí a Wi-Fi sítě • Správa uživatelů • Přístup do obchodu s aplikacemi 2) IT infrastruktura • Multifunkční tiskárna • Úložiště a hybridní cloud • Server • Wi-Fi přístupový bod • Virtualizace IT prostředí 3) Týmový prostor • Nástroje pro efektivní komunikaci • Sdílení souborů • Multifunkční tisk • Doplňkové aplikace 4) Správa IT • Bezpečnostní systém a ochrana dat • Správa úložišť a zálohování • Instalace zařízení a podpora na místě • Monitoring 24/7 • Další technická podpora • Správa a monitoring virtuálních serverů. 


6 4

|

M A R K E T I N G

NABÍZÍTE PRODUKT? A MOHL BYCH HO VIDĚT?


M A R K E T I N G

Stejně jako obchod, má i marketing své zákonitosti. Jeden bez druhého ani nemohou fungovat. Je škoda, že si to mnoho podniků plně neuvědomuje. Proto řada středně velkých firem nevnímá marketing jako skutečnou hodnotu, do které se vyplatí a je nutné investovat.

Podobně jako řada odvětví byznysu, podléhá i moderní marketing novým trendům. Není tedy rozumné čerpat nebo se dokonce zaměřovat na marketingovou strategii minulého století. Jestli se vám tedy nevyplácí investice do marketingu, možná stojí za úvahu, jestli právě vy nesetrváváte v těchto zažitých stereotypech minulých let. „Majitelé většinou argumentují, že jim taková propagace v 90. letech fungovala. Dnes na ni bohužel už lidé neslyší,“ poznamenává manažer David Kratochvíl z J.I.P. pro firmy s.r.o., který již řadě středně velkých podniků pomohl vytvořit úspěšnou marketingovou strategii. Je nutné si uvědomit, že se stále větší množství vašich potenciálních zákazníků přesouvá do virtuálního prostředí. Jsou obory, kde lidé hledají služby pouze přes internet. Co z toho plyne? Nebýt v dnešní době v on-line prostředí, nemít web, účet

|

6 5

alespoň na jedné sociální síti apod. se rovná v podstatě řízené podnikatelské sebevraždě. A je popravdě jedno, čemu jste se věnovali nebo chtěli věnovat. KONKURENCE MARKETING JISTĚ VYUŽÍVÁ Doba, kdy stačilo mít kamenný obchod či prodejnu s vyšperkovanou výlohou, je dávno pryč. Dnešní zákazník, než otevře vaše dveře, je bombardován například na Facebooku minimálně pěti vašimi konkurenty. Samozřejmě, že si produkt, o který má zájem, prohlédne v pohodlí domova ze všech možných stran. Přečte si zajímavé recenze, doporučující články a podrobné informace o produktu. A když mu ještě konkurence nabídne expresní dopravu až do domu, co myslíte, otevře právě vaše dveře? Sami asi cítíte, že odpověď je jasné NE. Přitom můžete v ten moment disponovat mnohem vyšší kvalitou a třeba i výrazně nižší cenou. Marketing pochopitelně stojí peníze. Tento fakt je pro některé majitele natolik nepříjemný, že do své propagace vůbec nechtějí investovat. Dobrá marketingová strategie však respektuje možnosti podniku. Vždy musí vycházet z obchodních cílů společnosti, podle nichž vedení sestaví marketingový plán s konkrétními kroky a stanoví si jasně definovaný budget. Takto nastavená strategie má veliký potenciál k úspěchu. Nejde


6 6

|

M A R K E T I N G

již o chaotické vynakládání peněz na předem nepromyšlené pobídky. Naopak. Zvolené kroky lze jednoduše sledovat, měřit a vyhodnocovat a následně podle vývoje hledat ten nejlepší směr za uspokojením potřeb vašich klientů. „Obvykle si nás volají firmy, které již, obrazně řečeno, leží jako pacient na lůžku. Již vyčerpali všechny své možnosti. Proto musíme dobře zanalyzovat jejich situaci. Správně nastavený marketing je jednou z cest k uzdravení. Stačí se podívat na úspěšné firmy. Nenajdete mezi nimi žádnou, která by neměla marketingovou strategii. To dokládá, že je i taková činnost přirozenou

součástí našeho byznysového života,“ vysvětluje David Kratochvíl. PŘEDBĚHNĚTE KONKURENCI PRACÍ NA SOBĚ Vstoupit na internet s produktem je první krok, který musíte udělat. Vedle vás to však učinila spousta dalších prozíravých podnikatelů. Tím se výrazně rychleji zvyšuje konkurenční napětí. „Podnikatelé by měli až paranoidně sledovat ostatní a hodnotit nabídku konkurence,“ upozorňuje David Kratochvíl. Cílem vaší firmy by měla být snaha předběhnout ostatní a ukázat jim záda. Pomůže vám, pokud si uvědomíte své silné stránky a ty budete denně


M A R K E T I N G

rozvíjet. Že se vám to daří, poznáte podle chování konkurence, která se vás pak bude pokoušet napodobit. „Např. Nespresso je příkladem takového lídra na trhu. Dokonce prohráli soud a musí se smířit s tím, že tu jejich kapsli může vyrábět kdokoli jiný. Ale nerezignovali a především v marketingu se snaží jasně komunikovat, že jejich produkt nabízí mnohem lepší zážitek, než u konkurence,“ říká David Kratochvíl z J.I.P. pro firmy s.r.o. Nemáte tedy prohráno, pokud váš produkt zařadí internetové srovnávače mezi dražší zboží. I Čech, silně orientovaný na cenu, dokáže nakoupit dráž, pokud mu vysvětlíte, proč by to měl udělat. Dalším krokem je zjistit zákazníkovy preference a těm pak svoji nabídku přizpůsobit. NEJEN INTERNETEM ŽIJE BYZNYS Ne všechny marketingové postupy překonaly nové trendy. Vynaložit tedy veškeré prostředky do on-line marketingu by nemuselo být tak efektivní jako zvolení pestřejšího portfolia. Vždy by mělo jít o soubor aktivit, ať už jde o calling, obsahový marketing či práci obchodních zástupců. „Volba aktivit pro zvýšení efektivity marketingu je u každé firmy individuální. Řídí se i podle obratu. Pokud majitel nemá na zaplacení obchodníka, musí se bez něj ještě obejít,“ dodává David Kratochvíl. 

|

6 7

MILCON

Článek připravila společnosti J.I.P. networking s.r.o., pořadatel konference MILCON, která proběhne 25. dubna 2019 v Praze na Smíchově. Na konferenci promluví jedni z nejúspěšnějších podnikatelů v Česku: Zbyněk Frolík z LINETu, Jaroslava Valová ze SIKO a Stanislav Martinec z KOMA. MILCON nabízí jedinečný formát postavený na autentických rozhovorech s řečníky. Neznají totiž dopředu žádné otázky a nemohou ani ovlivnit, na co se je moderátor zeptá. Moderátor MILCONu Marek Chvátal navštívil jednotlivé podniky řečníků a hovořil i s členy jejich top managementu a zaměstnanci. Každý řečník má navíc až dvě hodiny času na sdělení svého know how.


6 8

|

T É M A

STARTING UP

E-magazín pro všechny s podnikavým duchem.

KONTAKT Ing. Jakub Křižka +420 739 573 555 krizka@ipodnikatel.cz

WWW.STARTINGUP.CZ

PARTNEŘI

WWW.FACEBOOK.COM/IPODNIKATEL

Profile for Starting Up

Starting UP 1/2019  

E-magazín pro všechny s podnikavým duchem.

Starting UP 1/2019  

E-magazín pro všechny s podnikavým duchem.

Advertisement