Starting UP 2/2019

Page 1

STARTINGUP 3. ČÍSLO | 5. ROČNÍK

N A V L A S T N Í C H

N O H Á C H

NATURAL BOW TIE

LÁZEŇSKÁ KÁVA KDYŽ SE ŘEKNE FRANCHISING

BÝT ČI NEBÝT PLÁTCEM DPH

FIREMNÍ KULTURA TYRKYSOVÉ FIRMY II


2

|

N A C O

S E M Ů Ž E T E

T Ě Š I T

8 NATURAL BOW TIE

SLAMĚNÉ MOTÝLKY ZE SLOVÁCKA

16

LÁZEŇSKÁ KÁVA

KÁVOVÁ LABORATOŘ Z LUHAČOVIC

22

EVOLUCE ORGANIZACÍ

TYRKYSOVÉ VIDĚNÍ SVĚTA

34

JAK DLOUHO

UŽ VÁM PODNIK STAGNUJE?

38

BÝT ČI NEBÝT

PLÁTCEM DPH

50

LEAN CANVAS VII

ČERT A KONKURENCE NIKDY NESPÍ

54

KYBERNETICKÉ ÚTOKY

MOHOU BÝT PRO MSP LIKVIDAČNÍ

50

KDYŽ SE ŘEKNE

FRANCHISING


N A C O

S E M Ů Ž E T E

T Ě Š I T

PŘIDEJTE SE! K FACEBOOKOVÉ SKUPINĚ ZAČÍNAJÍCÍ PODNIKATELÉ A PODNIKATELKY

|

3


4

|

N A C O

S E M Ů Ž E T E

T Ě Š I T

ROZJEĎTE SV

S BALÍČKEM MŮ

NÁPADY NA PODNIKÁNÍ DATABÁZE 300 NÁPADŮ NA PODNIKÁNÍ

PRAKTICKÉ PŘÍRUČKY 8 ÚČELNÝCH NÁVODŮ VE FORMĚ E-BOOKŮ

PODNIKATELSKÉ MINIMUM 2 ONLINE KURZY ZÁKLADŮ PODNIKÁNÍ


N A C O

S E M Ů Ž E T E

T Ě Š I T

VÉ PODNIKÁNÍ

ŮJ IPODNIKATEL

MŮJ PODNIKATELSKÝ PLÁN APLIKACE PRO VYTVOŘENÍ PODNIKATELSKÉHO PLÁNU

PŘEDPLATNÉ STARTING UP NA ROK ZDARMA

PŘÍSTUP DO VIDEOTÉKY 5 NAUČNÝCH VIDEÍ A HODINOVÝ FILM

|

5


6

|

P R Á Z D N I N O V Ý

S P E C I Á L


P R Á Z D N I N O V Ý

S P E C I Á L

|

7

DOBA

WEBOVÁ Ať chcete nebo ne, v dnešní době je podnikání bez webových stránek hodně "out of fashion". Minimálně jednoduchá stránka, kde na vás potenciální zákazník může najít kontakt, případně ukázku toho, co děláte, by měla být součástí každého podnikání. Jenže ... Neustále potkávám začínající podnikatele, kteří investují do ochrany svého nápadu a při tom zapomenou na malou drobnost – koupit si doménu, případně domény, které jsou úzce spjaté s jejich byznysem, např. www.názevfirmy.cz nebo www.nazevproduktu.cz. Je to škoda, protože tím zbytečně nahrávají své konkurenci i doménovým spekulantům. Takže pokud rozjíždíte svůj nápad na podnikání a nemáte ještě koupenou doménu, nechte čtení a utíkejte si ji vyřešit. Stojí to pár korun a hned budete mít klidnější spaní. Pak už se v klidu můžete věnovat novému číslu Starting UP ;) . 


NATURAL BOW TIE

SLAMĚNÉ MOTÝLKY ZE SLOVÁCKA

8

|

P R Á Z D N I N O V Ý

S P E C I Á L


S T A R T

Ze slováckých luhů a hájů, respektive polí, startuje nový startup. Pod značkou Natural Bow Tie v něm Martina Josefa Veselá, za vydatné pomoci Vítka Huspeniny ručně splétá slaměné motýlky, se kterými se chystá dobýt pánské slavnostní šatníky nejen v Čechách a na Moravě, ale v celé Evropě. Jak na to jde a jak se jí to daří? Tak právě na to jsme se Martiny zeptali.

MARTINO, NA ZAČÁTEK ROZEHŘÍVACÍ OTÁZKA, PROČ BYCH SI MĚL KOUPIT VÁŠ SLAMĚNÝ MOTÝLEK? Muži, kteří naše motýlky nosí, se zpravidla nespokojují s klasickými doplňky a chtějí zkusit něco nového, nevšedního. Takže třeba proto, že slaměný motýlek je unikátní handmade produkt, kterým můžete vyjádřit svoji jedinečnost a originalitu. JAK SLAMĚNÝ MOTÝLEK VZNIKL? Úplně první motýlek vznikl v podstatě náhodou. Můj Vítek často jezdí fotit dostihy a parkurové závody, takže se pohybuje v prostředí, kde je nastavený nějaký dress code. Řešila jsem pro něj nějaké doplňky, které by se hodily do daného prostředí, jenže je to oříšek. Vítkovi se totiž klasické

U P

|

9

látkové kravaty a motýlky nelíbí a nechce je nosit. Jednoho dne jsem pak při čekání na závodech z nudy upletla první motýlek ze slámy, která tam ležela ve stáji a říkám mu z legrace: “Podívej, to je slaměný motýlek, který ti pomůže uchovat tvoji individualitu,” a zároveň jsem si jej rovnou připnula na košili, kterou jsem měla na sobě. Překvapila mě pak reakce lidí, kdy za mnou chodili a ptali se, kde jsem k takovému motýlku přišla, že se jim to moc líbí a že by také jeden chtěli. Tak jsem nad tím začala trošku přemýšlet. Po nějakém čase přišel další dostih, tentokrát v Poděbradech, kam měl Vítek vyrazit. Na ten jsem ho už vybavila hezkým motýlkem verze 2.0, se kterým jsem si více vyhrála. Lidem se motýlek moc líbil i na těchto závodech. Když se pak Vítek vrátil, myšlenky na to, že by mě mohly slaměné motýlky jednou živit, začaly být více reálné. TAKŽE JSTE MĚLA HOTOVÝ PRVNÍ PROTOTYP. JAKÁ BYLA VAŠE DALŠÍ CESTA OD NÁPADU K PRODUKTU? Když jsem o motýlcích začala přemýšlet jako o možném byznyse, přišla na řadu spousta otázek. Vím, že jsem první, kdo se slaměným motýlkem přišel a zároveň nechci dělat


1 0

|

S T A R T

U P

motýlky sériově. Od začátku jsem chtěla hezký, ručně dělaný produkt s příběhem, který potěší zákazníka. Svým zákazníkům chci dát poctivý výrobek, exkluzivitu a výjimečnost. Tomuto vše přizpůsobuji. Proto si také třeba pěstuji vlastní pšenici, kterou pak ručně sklízím, abych měla jistotu, že není nijak chemicky ošetřená a že se mi s ní bude dobře pracovat. Říkala jsem si také, že by bylo hezké, kdyby každý člověk, který si u mě motýlek koupil, dostal certifikát, kde by měl své jméno a unikátní pořadové číslo motýlka. I proto jsem začala k motýlkům přikládat osobní dopis a certifikát pravosti, kde razím sériové číslo. Nejde mi jen o to prodat motýlek, ale aby z celého obchodu měl zákazník příjemný pocit a zážitek. JAK VZNIKAL BRAND NATURAL BOW TIE? S Vítkem jsme si sedli a přemýšleli jak se bude jmenovat produkt. Natural Bow Tie jsme nakonec vybrali, abychom dokázali zastřešit případné naše další produkty jednou značkou. Dalším důvodem pak bylo získání hezkého názvu pro případnou expanzi do zahraničí. Obojí by šlo v případě zachování názvu Slaměný motýlek jen stěží.

MĚLA JSTE UŽ NĚJAKÉ PŘEDCHOZÍ PODNIKATELSKÉ ZKUŠENOSTI? No, jak se to vezme. V pěti letech jsem prodávala moduritové výrobky před obchodním domem. Tenkrát si ode mě jedna paní koupila tuším delfína. To bylo mých prvních vydělaných 20 korun a první podnikatelská zkušenost :). Ale jinak je toto moje první podnikání. V současnosti totiž ještě dokončuji studia marketingu a managementu na univerzitě v Birminghamu.


S T A R T

U P

|

1 1

milion, kterou se nám podařilo se slaměným motýlkem vyhrát. JAK JSTE SE K AKCELERÁTORU MŮJ PRVNÍ MILION DOSTALA? To byla relativně náhoda. Vítek mi poslal článek o soutěži Můj první milion, na který narazil. To mě zaujalo, protože soutěž nebyla jen o představení produktu, ale její součástí byl i akcelerační program pro vybrané projekty. Pak už to šlo ráz na ráz, protože do uzávěrky přihlášek zbývalo málo času. V ČEM VÁM AKCELERÁTOR POMOHL?

ZKOUŠELA JSTE SI HNED NA ZAČÁTKU SESTAVIT BYZNYS PLÁN? Nějaké dílčí části jsem řešila už na začátku, ale určitě to nebyl ucelený plán, se kterým bych mohla jít do banky nebo za nějakým investorem. Měla jsem ale jasno v tom, že do svého prvního byznysu nechci investovat velké peníze. Takže jsem se snažila hledat nápad s minimálními vstupními náklady. Opravdový byznys plán jsem pak začala řešit až pro soutěž Můj první

Myslím, že absolvování akcelerátoru pro mě bylo mnohem přínosnější než samotná následná výhra. Už jen to, že na začátku každého podnikání je spousta nejistoty, která dokáže spoustu lidí odradit. Proto jeden z nejsilnějších momentů pro mě byl, když jsem se musela postavit před porotu složenou z podnikatelů a říct: “Tohle je můj produkt, za kterým si stojím.” Když mi pak řekli, že se jim to taky líbí a že si myslí, že by se mi to mohlo podařit, získala jsem mnohem větší sebejistotu. K tomu se pak přidala spousta informací ohledně stavění produktu, cenotvorby a vlastně celého podnikání.


1 2

|

S T A R T

U P

ZASTAVME SE NA CHVÍLI U TÉ CENOTVORBY. TREFILA JSTE CENU MOTÝLKU NA POPRVÉ? Hledání ceny byla kapitola sama o sobě, mentoři by mohli vyprávět :). Startovní cena motýlku, se kterou jsem přišla do akcelerátoru, byla 780 korun. V akcelerátoru na mě všichni koukali a ptali se, jestli si vůbec umím spočítat všechny svoje náklady. Jenom samotná výroba mi totiž zabere zhruba 6 hodin práce. Hodně jsme to proto s mentory řešili.

DALŠÍ 3 STRANY ČLÁNKU JSOU PRO PŘEDPLATITELE

Naše nová strategie je postavena na tom, že slamění motýlci jsou dárkové zboží pro významné příležitosti. Výsledkem dlouhých diskusí je proto cena 1 994 korun. Díky této ceně by motýlky měly být prodejné u vybraných cílových skupin zákazníků, zaplatí to moji práci a ještě to krásně zapadá do příběhu motýlků, protože je to také rok mého narození. Zároveň jsme cenu udrželi pod dvěma tisíci korun. Právě dva tisíce vnímám jako maximum, které je člověk ochotný zaplatit za takový dárek.

KOUPIT PŘEDPLATNÉ

CO VAŠE CÍLOVÉ SKUPINY? Je zajímavé, že ačkoliv je náš produkt určený pro muže, pro své drahé polovičky jej kupují ženy. Snažíme se tedy na ně cílit. Motýlky nakupují pro různé slavnostní příležitosti - plesy, přírodní svatby a podobně, což je pro nás další klíč.


S T A R T

U P

|

1 3


1 6

|

B I G

F I S H

LÁZEŇSKÁ KÁVA KÁVOVÁ LABORATOŘ Z LUHAČOVIC


Z AV E D E N É

Ve staré cihlové peci pekárny v centru lázeňského města Luhačovice se už nějaký ten pátek chleba nepeče. Dějí se tady ale jiné zajímavé věci. V místě s neopakovatelným geniem loci našla zázemí Lázeňská káva. Pražírna kávy, nebo spíše kávová laboratoř, která se snaží zaujmout své zákazníky vlastní skvělou kávou a širokým servisem služeb při dodržení principů udržitelného obchodování. O tom, jak se celý projekt rozjížděl a jak se mu daří, jsme si povídali s jedním z jejích zakladatelů, Jakubem Geržou.

JAKUBE, JAK SE Z EKONOMA INFORMATIKA A STAVEBNÍHO INŽENÝRA STANOU PROVOZOVATELÉ PRAŽÍRNY KÁVY? O kávu a všechno, co s ní souvisí, se zajímám dlouhodobě, a když jsem zjistil, že se k ní dá přistupovat i po technologické stránce, zbýval k prvním experimentům jen krůček. Hodně jsme při tom experimentovali s počítačem, arduinem a AI, protože k technologiím máme blízko. Pro mě osobně to byla příležitost zkusit konečně napsat nějaký software pro umělou inteligenci. To je oblast, která mě také zajímá, ale zatím jsem

P O D N I K Á N Í

|

1 7

neměl žádný smysluplný projekt, kde bych mohl zkoušet něco prakticky. No a ono to fungovalo. Reálně jsme s bratrem Lukášem začali přemýšlet nad rozjetím vlastní pražírny, když naše káva uspěla ve slepém cuppingu, kterého se účastnily i renomované evropské pražírny. K tomu se přidal ještě fakt, že malé pražírny a pražírnykavárny zrovna zažívaly svůj boom, ale málokterá pražírna řešila i technologie a konzistenci kvality pro B2B zákazníky z gastro odvětví. No a Lázeňská káva byla na světě. Přidal se k nám ještě Zdeněk Mareček, který se kolem kávy také točil už delší dobu. Z hobby se tak pro něj díky Lázeňské kávě stalo zaměstnání. Pro vznik naší pražírny bylo také důležité lázeňské prostředí Luhačovic. Naši Lázeňskou kávu proto stavíme na tradici v lázeňství. Káva jako prémiový produkt, možnost chvíle zastavení se a odpočinku. K tomu přidáváme moderní přístup k pražení, dodržování principů udržitelnosti a férové odměny pro farmáře. JSTE TŘI ZAKLADATELÉ. JAK VZNIKLO VAŠE OBCHODNÍ PARTNERSTVÍ? To je jednoduché, u zakládání nám šlo o technologický, chuťový a kvalitativní rozměr. Společnost jsme zakládali s bratrem Lukášem a jako společníka


1 8

|

Z AV E D E N É

P O D N I K Á N Í

jsme přizvali Zdeňka Marečka, se kterým se známe od střední školy. Byl pro nás jasná volba. Vzájemně se tak doplňujeme. Zdeněk je ten, který s pomocí moderních technologií drží stálou kvalitu kávy. Lukáš pak hledá nové možnosti, kam bychom se mohli posunout. A já mám na starosti technologie, technologické zázemí a provoz. Proto dnes neřešíme jen pražení, ale i technologie, servis a vše, co může souviset s dodávkou kávy pro B2B sektor, a na to se nabaluje další firemní spolupráce. MĚLI JSTE UŽ ZA SEBOU NĚJAKOU PODNIKATELSKOU ZKUŠENOST? Ano, měli, celkem už dnes máme čtyři firmy. V červnu to bude deset let, kdy jsme se pustili do prvního podnikání. Začali jsme tehdy s prodejem exotických semínek, konkrétně šlo o semínka eukalyptu. Postupně jsme začali budovat e-shopy, což byla velká škola a zkušenosti, které jsme s e-shopovou logistikou nabrali, se nám teď hodí i pro oblast B2B kávy, kde významnou roli hraje právě čerstvost, tj. doba od samotného pražení. POJĎME ZPÁTKY K PRAŽENÍ KÁVY. ZAČÍNALI JSTE S MALOU PRAŽIČKOU, PAK JSTE INVESTOVALI NE ZROVNA

MÁLO PENĚZ DO PROFI ZAŘÍZENÍ... Zpočátku bylo celé naše podnikání spíše dražší hobby, kdy jsme pražili pro sebe a kamarády. Když přišla poptávka, pražili jsme po nocích. Jenomže tohle není dlouhodobě udržitelný model fungování. Museli jsme proto přejít na byznys model našeho fungování. Objednali jsme tedy proto to nejlepší, co jde, nizozemskou pražičku Giesen, se kterou se praží i na soutěžích. Doplnili jsme díky ní naše technologické hračky,


Z AV E D E N É

P O D N I K Á N Í

|

1 9

plán jsme stavěli až s novou pražičkou. Při dodávkách do hotelů, kaváren, firem, kdy jsou součástí i technologie a servis, se točí mnohem vyšší částky a tam už se musí opravdu podrobně počítat. Zároveň si u těchto zákazníků nemůžete dovolit nekvalitní produkt nebo nějaké jiné selhání. CO NA VÁŠ NÁPAD ŘÍKALO VAŠE OKOLÍ? To nevím, asi si klepali na čelo, že začínáme zase nový projekt :). CO BYLO PŘI ROZJEZDU PRAŽÍRNY NEJTĚŽŠÍ? PROŠLI JSTE SI I NĚJAKÉ SLEPÉ ULIČKY?

rozpracovali několikaletý investiční plán ve třech variantách vývoje a založili společnost. BYL ZAČÁTEK PODNIKÁNÍ SPÍŠE O EMOCÍCH NEBO JSTE SE SNAŽILI VŠECHNO PROPOČÍTAT? MĚLI JSTE NA ZAČÁTKU BYZNYS PLÁN? Pokud bychom to brali ekonomicky, tak ze začátku pražírna neměla jasný byznys plán. Byl to koníček a kávu jsme zpočátku hodně rozdávali. Byznys

Měli jsme pár přešlapů. Některým spolupracím bychom se dnes raději vyhnuli. Že občas v podnikání narazíte na nějakého vykuka, to asi k práci s lidmi patří. Nám to vychází jednou za 3 roky :). Jinými slovy, dnes si mnohem pečlivěji vybíráme partnery, se kterými spolupracujeme. Skvělé vztahy máme třeba s řediteli hotelů, to jsou lidé, se kterými když si podáte ruku, víte, že dohoda platí. Druhá věc - zpočátku jsme podceňovali technologie pro přípravu a orientovali jsme se čistě na kvalitní kávu. Dnes si uvědomujeme, že bez dobré technologie přípravy kávy pro pražení nezískáme dobrý výsledek - kvalitní kávu v hrnečku zákazníka. Proto


2 0

|

Z AV E D E N É

P O D N I K Á N Í

se snažíme řešit celý proces komplexně, od nákupu kvalitní suroviny a její přípravy přes technologie zpracování až po následný servis a školení. To jsou 3 klíčové oblasti, které podle nás tvoří výsledek. JAK MOC JE ROZJEZD MALÉ PRAŽÍRNY KAPITÁLOVĚ NÁROČNÝ? MÁTE NĚJAKOU ZKUŠENOST S HLEDÁNÍM INVESTORA NEBO JSTE PRAŽÍRNU ROZJÍŽDĚLI Z VLASTNÍCH ZDROJŮ? Od začátku jsme fungovali z vlastních zdrojů. Pro první pětiletku máme

klíčové finanční milníky pokryté z vlastních zdrojů. Zároveň máme několik zájemců z řad investorů pro případ, že se budeme rozvíjet příliš rychle. Jedna věc je totiž pražit kávu a druhá řešit kávu jako servis, kávovary a službu na míru, jako to děláme my. Pak je nutná nějaká investice do skladu kávy, technologie na testování, zázemí skladu a výroby, technologie u klienta a krytí případných rizik. Technologická zařízení u našich klientů jsou často splácena odběrem kávy nebo jsou v pronájmu. Vy je ale musíte zaplatit hned na začátku. Když se to všechno nasčítá, pohybujete se milionech korun.


Z AV E D E N É

P O D N I K Á N Í

|

2 1

JAK SE RODIL NÁZEV FIRMY

OTÁZKA, NA KTEROU

A VIZUÁLNÍ PODOBA VAŠEHO

SE PTÁME VŠECH :) -

BRANDU?

PAMATUJETE SI, KDO BYL VÁŠ

Lázně Luhačovice máme rádi, je to součást českého kulturního dědictví a zároveň i naše “srdcovka”. Lázně jsou vždy místem odpočinku, kultury a setkávání, jsou centry okolního regionu. Zároveň je potřeba dostat do lázní něco moderního, inovativního, aby sem začalo jezdit víc mladých lidí. Chtěli jsme proto přispět kvalitní českou kávou.

PRVNÍ PLATÍCÍ ZÁKAZNÍK? Úplně poprvé šla naše káva do prodeje v luhačovických obchůdcích. Byla zabalená v malých dárkových sáčcích, jako takový prémiový suvenýr z lázní a komplementární produkt k lázeňským oplatkům. Až potom přišly nějaké podniky. Takže bych řekl, že první zákazník byl nějaký luhačovický obchůdek :).

DALŠÍCH 5 STRAN ČLÁNKU JE PRO PŘEDPLATITELE

Na samotnou vizuální identitu jsme dělali soutěž. Vizuál, na jehož refreshi teď mimo jiné pracujeme, pak doladila místní firma.

JAK NA VAŠE POČÍNÁNÍ

A NABÍDKU REAGOVALY KOUPIT PŘEDPLATNÉ MÍSTNÍ HOTELY

JAK JSTE ZÍSKÁVALI PRVNÍ ZÁKAZNÍKY? První zákazníci byli podle zlatého startupového pravidla FFF (pozn. redakce: family, friends and fools), takže především přátelé a přátelé s kavárnami. Když jsme pak dosáhli našeho vysněného standardu kvality, začali jsme sami cíleně pomalu oslovovat firmy a gastro podniky. S tím pak přišly ruku v ruce i technologie spojené s přípravou kávy. Snad první, kdo naši kávu ocenil a dodnes je super klient, je brněnský Impact Hub, největší české coworkingové centrum, kde pijí filtrovanou kávu.

A RESTAURACE? Hotely a restaurace nás oceňují, ale domluvit spolupráci je většinou běh na delší trať. Kde je technologie, tam je většinou smlouva, a kde je smlouva, je nějaká doba platnosti smlouvy. Tyto provozy tudíž nejsou tolik svolné ke změnám stávajících dodavatelů, jejich reakční doba je dlouhá. Zde je potřeba být včas na pravém místě. Ohlasy ale máme veskrze pozitivní. Myslím, že trend zaměření se na lokální potraviny a dlouhodobou udržitelnost je nejen v lázeňství víc než patrný. Řada hotelů a restaurací si to uvědomuje, a proto postupně mění svůj styl.


2 6

|

B L O G

EVOLUCE ORGANIZACÍ II

TYRKYSOVÉ VIDĚNÍ SVĚTA


B L O G

V minulém čísle jsme se seznámili s netradičními principy fungování takzvaných evolučních nebo tyrkysových organizací. V dnešním díle se zaměříme na specifické přístupy a aspekty uvažování tyrkysových lídrů, které umožnily vznik tohoto modelu a jeho mimořádné výsledky.

Tyrkysoví lídři si velmi dobře uvědomují neudržitelnost v současnosti převažujících modelů řízení, především tlaku na kontinuální růst ve světě omezených zdrojů. Nahrazují je přístupem, který, jak ukazuje příklad holandského Buurtzorgu, má sílu transformovat celá odvětví. Přístupem, v němž je zisk produktem naplňování poslání organizace a prostředkem k rozvoji, nikoli cílem. Což je (zdánlivě paradoxně) důvod, proč se ho těmto organizacím daří dlouhodobě vytvářet. Některé níže popsané postoje a uvažování mohou někomu připadat silně v rozporu s tradičním přístupem k byznysu, vzbuzovat pochybnosti, znít příliš spirituálně nebo mimo realitu. Proto může být užitečné, podívat se nejdříve na pár příkladů výsledků, které tyrkysový přístup přináší v praxi.

|

2 7

FRANCOUZSKÁ PRŮMYSLOVÁ LEGENDA Ve francouzské společnost FAVI (400-500 zaměstnanců), vyrábějící komponenty pro automobilový průmysl a další odvětví, zavedl tyrkysové principy ředitel JeanFrancois Zobrist dávno před tím, než byly popsány a označeny tímto názvem. Od poloviny osmdesátých let, kdy do FAVI přišel, je firma považovaná za špičku ve svém oboru. Po celou dobu neměla ani jedinou zpožděnou dodávku, kvalita jejích produktů a klientského servisu je pověstná. Ve vysoce konkurenčním odvětví dokázala jako jediná udržet výrobu ve Francii a neodejít do Číny, udržuje si nadprůměrnou ziskovou marži ve výši pěti až sedmi procent a zisková dokázala být i v době finanční krize, kdy jí v roce 2009 klesl obrat až o třicet procent. Navíc dokázala udržet všechna pracovní místa. HOLANDSKÁ REVOLUCE VE ZDRAVOTNÍ PÉČI V roce 2006 založil Jos de Blok Buurtzorg, neziskovou organizaci poskytující domácí péči zdravotně postiženým a dlouhodobě nemocným lidem. Tým deseti lidí se rozrostl na organizaci s více než deseti tisíci péči poskytujícími zaměstnanci (za prvních sedm let vyrostl na počet sedm tisíc sester), operující ve dvaceti


2 8

|

B L O G

čtyřech zemích. Do stabilního, na zisk orientovaného sektoru, přinesla organizace radikálně jiný přístup zaměřený na jediný cíl – potřeby pacienta. Výsledkem bylo viditelné zkvalitnění péče a úspora pro holandský zdravotnický systém ve výši čtyřiceti procent (Ernst&Young, 2012). Buurtzorg vykazuje vysokou produktivitu a nízké náklady a hospodaří s přebytkem. Několikrát byl v Holandsku vyhlášen nejlepším zaměstnavatelem. PŘEKONÁNÍ BARIÉR LIDSKÉHO EGA Jak vnímají svět a svou vlastní existenci lidé, kteří budují evoluční organizace založené na zodpovědnosti, svobodě a lidskosti? Co jim umožňuje pustit se do věcí, jež jsou v silném rozporu s většinovým názorem, vytvářet radikálně nové postupy a být s nimi dlouhodobě úspěšní? V první řadě je to jejich schopnost vymanit se z pout ega, které většinu lidí ovládá strachem a touhami v naivní víře, že si díky nim udržují kontrolu nad svým životem. Strach a touha jsou emoce nejsilněji ovládající lidské chování. Strach ze smrti, ztráty, samoty, nemoci, chudoby, neúspěchu a touha mít vše, co nám má zaručit štěstí, zdraví, jistotu, úspěch, lásku, status. Když se nám podaří zbavit se vlády strachu a hledání štěstí ve vnějším světě, poznáme hojnost

života a naučíme se věřit v její dostupnost všem. Místo zaměřování se na to, co je špatně, začneme vidět funkčnost, potenciál a krásu. Naučíme se pustit kontrolu nad lidmi a událostmi. Chyby nás nesrážejí k zemi, ale jsou zdrojem poučení a růstu. Získáme svobodu, jistotu a klid, které jsme si dřív neuměli představit. NASLOUCHÁNÍ VNITŘNÍMU HLASU. Tyrkysově nastaveným lidem nezáleží na tom, jak jejich činy hodnotí jejich


B L O G

|

2 9

rozvoji. Zkoumají své nitro, studují, mnozí meditují. Ve všem, co dělají, uplatňují celé své já, jeho mužskou i ženskou stránku, racionalitu, emocionalitu, duchovnost i intuici. Během své životní cesty často dojdou do bodu poznání, že nic neexistuje samo o sobě, ale všechno a všichni jsme propojeni v jednom úžasném celku. Toto poznání posiluje jejich lásku a úctu k přírodě a životu. HOJNOST ZDROJŮ

okolí. Konformita jim není vlastní. Nepotřebují být přijati za každou cenu. Naslouchají svému vnitřnímu hlasu. Při rozhodování se ptají: Je to v souladu s tím, kým chci být? Sloužím tím světu? Žít dobrý život pro ně znamená žít ho dobře. Úspěch, uznání, bohatství a láska jsou výsledkem dobře žitého života, ne jeho cílem. Lidé s tímto přístupem dobře znají sami sebe. Vědí, co v životě chtějí dokázat, co je pro ně důležité, co jsou jejich hodnoty a jací chtějí být pro svět. Rozumějí svým emocím a umí je ovládat. Celoživotně pracují na svém

Víra v hojnost a v to, že dobrý záměr a kvalita si vždy dokáží získat své místo na trhu, vedou ke zcela netradičnímu pohledu na konkurenci. V tyrkysovém světě konkurence neexistuje. Jsou tu jen další organizace, které naplňují stejné nebo podobné potřeby. Není ale třeba s nimi soupeřit a v obavách sledovat každý jejich krok. Výrobek nebo služba přinášející skutečnou hodnotu se o zákazníky bát nemusí. Naopak pro zvyšování této hodnoty je užitečné spolupracovat v rámci odvětví a sdílet zkušenosti. Jos de Blok, zakladatel Buurtzorgu, napsal o fungování své organizace knihu, kterou sdílel se všemi konkurenty v odvětví. Zdarma jim také poskytuje konzultace. LASKAVOST A DŮVĚRA Tyrkysové vědomí překonalo černobílé vidění světa a nutkání hodnotit všechno a všechny podle vlastních


3 0

|

B L O G

kritérií. Místo toho je otevřené odlišnostem a rozdílným názorům. V různorodosti vidí obohacení a možnost synergie. Je tolerantní, chápající a laskavé. Manažeři v tradičních modelech řízení přistupují k lidem a priori s nedůvěrou a negativním postojem. V jejich vidění světa jsou lidé nepoctiví a líní. Aby z nich dostali potřebný výkon, je nutné je kontrolovat, odměňovat a trestat. Občasná špatná zkušenost je v tomto postoji samozřejmě utvrzuje. Tyrkysoví lídři naopak považují lidi za převážně poctivé, spolehlivé a pracovité a podle toho se k nim chovají. Nebojí se jim důvěřovat a přenést na ně zodpovědnost. I oni se občas setkají s někým, kdo jejich důvěru zklame. To ale není důvod, aby svůj postoj změnili. Inspiruje vás tyrkysový pohled na svět? Uplatňujete některé jeho aspekty ve svém životě? Chcete alespoň některé prvky tyrkysového fungování organizací přenést do své firmy? Pokud ano, můžete se těšit na příští díly, ve kterých se zaměříme na specifika vnitřního fungování tyrkysových a dalších netradičních organizací a jejich zavádění do praxe.  Zdroj: Budoucnost Organizací, Frederic Laloux, vydal PeopleComm v roce 2016 (originál: Reinventing Organizations, 2014)

EVA VEJVODOVÁ

Eva Vejvodová je business konzultantka, mentorka a spoluzakladatelka expertní platformy SevenIN. Zaměřuje se na tvorbu filozofie firem a značek jako základu firemní kultury. Věnuje se rozvoji týmové spolupráce a otevřené komunikace. Mnohaleté zkušenosti marketérky, manažerky a konzultantky jí umožňují uplatňovat holistický přístup k potřebám zákazníků. Nedívá se jen na konkrétní problém, ale spolu s klientem hledá jeho příčiny i důsledky ve všech oblastech firmy. Můžete ji kontaktovat na telefonním čísle 602 117 978 nebo na emailové adrese eva.vejvodova@sevenin.cz.


B L O G

|

3 1

Hledáte spolehlivého partnera

pro daně i účetnictví?

UOL účetnictví • V každém krajském městě • Více než 15 let na trhu • Účetnictví, mzdy i daně na jednom místě • Online systém pro dokonalý přehled nad vaším podnikáním • Vlastní svoz dokladů Nyní díky Starting UP můžete získat 10% slevu na prvních 12 měsíců, stačí využít kód UOLEmag2020.


3 2

|

P R O T I

P R O U D U

WWW.PROTIPROUDU.NET


P R O T I

P R O U D U

|

3 3

NALAĎTE SI

PODCAST DANA TRŽILA EPIZODA 69

MICHAL BLÁHA Podnikatel a investor, poluzakladatel portálu Atlas.cz. V podcastu se dozvíte o jeho pohledu na efektivní (ne)hospodaření státní správy, stejně tak i o jeho veřejně prospěšných službách Hlídač Státu a Hlídač Smluv, které získaly Křišťálovou lupu jako nejlepší projekt roku 2016 a 2017.

EPIZODA 68

JAROSLAV KMENTA Český investigativní novinář a spisovatel. Zabývá se vnitropolitickými kauzami, propojeností politických, podnikatelských a mafiánských kruhů a odhalováním korupce. Mimo jiné s Danem mluvili o tom, jak Jaroslav Kmenta začínal a jaká je práce investigativního novináře.

EPIZODA 67

LENKA KLICPEROVÁ Válečná novinářka a fotografka. Lenka začínala jako zpravodajka, která se postupem času stala šéfredaktorkou časopisu Lidé a Země. Poslechněte si jak se dostala k práci válečné fotografky a jak skutečně vypadá válečné prostředí.


3 4

|

D O B R Á

R A D A

JAK DLOUHO UŽ VÁM PODNIK

STAGNUJE?


D O B R Á

Pravidelně se setkávám u mnoha svých klientů v segmentu SME (malé a střední firmy), že pořád oscilují v určité úrovni obratu. Tím „pořád“ myslím třeba i 20 let. A nezáleží, zda jsou obratově na úrovni 40 nebo 100 mil. Kč za rok. Firma neroste, ani zásadně neklesá. Zkrátka stagnuje.

Když jsme si na mnoha projektech u nás v J.I.P. pro firmy tento jev analyzovali, došli jsme k jasnému závěru a přesvědčení, že každá firma roste do „velikosti“ svého šéfa, který stojí nahoře a firmu táhne dopředu. A je jedno, zda tímto lídrem je podnikatel sám, či najatý manažer. Jestli má tedy zmíněný podnikatel nebo manažer v sobě limitované schopnosti v řízení firmy např. do ročního obratu 200 mil., pak tuto hranici úspěšně dosáhne.

R A D A

|

3 5

Stačí ale, aby ji i mírně překročil a začnou se ve firmě dít „zvláštní“ věci. Klíčoví pracovníci z podniku odcházejí, narůstá zmetkovost a počet reklamací, zvyšuje se míra chaosu v denním provozu firmy a nakonec podnik opouští v nečekané míře i běžní zákazníci. Velikost firmy se tak za chvíli zkonsoliduje zpátky na kapacity a možnosti jejího šéfa. Osciluje mezi 10 až 30% kolem svého dlouhodobého průměru. Praxe mne přesvědčila o tom, že není důvod, aby zdravé firmy v průběhu let nerostly. Nemám na mysli každoroční zdvojnásobení firmy. Ale 5 až 7% ročního růstu už zdravé firmě sluší a dá se zvládnout. Existují samozřejmě výjimky jako např. hospodářský cyklus, změny v legislativě, situace v oboru či politický nebo globální vývoj ve světě, jež ovlivňují výkonnost firmy. Při běžném provozu se však dá reálně dosahovat alespoň mírných nárůstů. Má to ale pár „háčků“.


3 6

|

D O B R Á

R A D A

Nejzásadnější je totiž to, jestli šéf se svými kapacitami dokáže nejen firmu táhnout dopředu, ale jestli také dokáže růst podniku „udýchat“. Aby nakonec nebyl brzdou vývoje. Zda to dokáže, či nikoliv, poznáte na číslech. Pokud firma ve střednědobém, nebo dokonce dlouhodobém, horizontu stagnuje či klesá, pak ji vede šéf, který své kapacity vyčerpal. S ním firma dál nepůjde. Není to ani příjemné, ani populární. V takové situaci ale není na co čekat. Místo šéfa se musí uvolnit pro někoho „většího“. Je-li to sám majitel, který má uvolnit židli, pak je moudré, aby si místo sebe našel takového výkonného ředitele, který mu podnik potáhne dopředu. A pokud je na daném místě profesionální manažer, pak musí být vyměněn. Ve výjimečných případech lze šéfům ještě pomoci, aby na sobě pracovali a své schopnosti ještě zvýšili. Je ale nutné si říct, jestli to všem zúčastněným opravdu stojí za to. Z trpaslíka totiž obra neuděláte. Nedokáže to žádná škola, seminář a ani žádný mentor či kouč. Jestli stagnujete, a vadí vám to, začněte hledat pro svůj podnik „obra“, namísto „trpaslíka“. Jak na to? Praxe mi potvrdila, že nejlepší řešení je hledat takového člověka, který zvládal úspěšně vést alespoň dvojnásobně velkou firmu, než jakou je ta vaše.

Je to sice řešení „s.r.o.“, ale pokud najdete takto schopného člověka, můžete oprávněně očekávat, že vás nový manažer dostane zase o výrazný kus dál. Zastávám názor, že každý by měl dělat to, na co stačí a co je mu vlastní. Žádný „trpaslík“ se totiž nedovede dlouhodobě udržet tam, kam patří „obr“. Projeví se to jak na financích, tak na jeho psychice a sociální úrovni. Proč by si navíc měl působit takové trápení? Vždyť tam, kde stačí „trpaslík“, může velmi dobře fungovat jako užitečný „obr“.  Chcete se vyvarovat chyb v řízení svých firem? V červnu pořádám miniROADshow. Nabízím vám své know how získané prací na více jak 150 projektech revitalizace a řízení firem.

JIŘÍ JEMELKA

Ing. Bc. Jiří Jemelka, MBA, CEO v J.I.P. pro firmy s.r.o.


D O B R Á

UŽ MÁTE

R A D A

|

3 7

PŘEDPLATNÉ? STARTINGUP 1. VYDÁNÍ | ZÁŘÍ 2017 | 4. ROČNÍK

P R O B O U Z Í M E

S P Í C Í

I N S P I R A C I

MANŽELÉ V KUCHYNI

MÁÁME

AGÁTIN SVĚT

Díváte se na svět

podnikatelskýma očima?

RÁDI PRO VÁS BUDEME PSÁT!

WWW.STARTINGUP.CZ


3 8

|

D O B R Á

R A D A

BÝT ČI NEBÝT

PLÁTCEM DPH


D O B R Á

Zákon hovoří o povinnosti stát se plátcem DPH v okamžiku, kdy celkový součet úplat za uskutečněná plnění, která se započítávají do obratu, překročí 1 milion korun. Vedle toho ale dává možnost stát se dobrovolným plátcem DPH i menším podnikatelům, kteří tuto hranici nepřekročili. Ačkoliv plátcovství DPH znamená podstatné navýšení administrativy firmy a někdy i zdražení pro zákazníky, mohou být situace, kdy se to vyplatí.

PODÍVEJTE SE, OD KOHO KUPUJETE A KOMU PRODÁVÁTE Při zvažování, zda se stát dobrovolným plátcem DPH, je především potřeba vzít v potaz, zda jsou vaši dodavatelé a zákazníci převážně z řad plátců, nebo naopak neplátců DPH. Stejně tak byste se měli zajímat o to, do jaké sazby spadají vaši dodavatelé a do jaké byste případně spadali vy sami. Zkusme se podívat na pár případů, kdy byste o dobrovolném plátcovství DPH měli uvažovat. VAŠI DODAVATELÉ JSOU PLÁTCI DPH Tato situace nastává především ve výrobní a obchodní činnosti,

R A D A

|

3 9

kdy výrobní náklady tvoří podstatnou část vaší ceny. Pokud nakupujete hodně vstupů (materiál, polotovary nebo zboží k přímému prodeji) od plátců DPH, může být pro vás výhodné stát se také plátcem DPH, protože si pak můžete zaplacenou DPH započíst. Vstupy do výroby tak nakupujete de facto levněji. Výhodné je to zejména v případech, kdy nakupujete vstupy v režimu základní 21% sazby, ale vaše výstupy spadají do režimu zvýhodněné 15% nebo 10% sazby DPH (např. stavební firmy, výroba potravin, prodej novin a časopisů, ubytovací služby apod.). To vám pomůže zvýšit vaši marži, a i když jste se stali plátcem DPH, můžete se rozhodnout, že pro své konečné zákazníky nebudete zdražovat. V případě, že vaše vstupy budou spadat rovněž do běžné sazby a váš konečný zákazník nebude plátcem DPH, je nutné vše dobře propočítat a zvážit. DPH vám totiž naskočí jako další nákladová položka, kterou budete muset promítnout do své ceny. V praxi to pak bude znamenat buďto si snížit marži, nebo své služby zdražit. Pokud ale vykonáváte spíše duševní činnost, kde nepotřebujete příliš výrobních vstupů (např. nejrůznější poradenství či umělecké profese), zpravidla se vyplatí zůstat spíše v režimu neplátce DPH.


4 0

|

D O B R Á

R A D A

VAŠI ZÁKAZNÍCI JSOU PLÁTCI DPH Jiné je to v případě, že váš zákazník je z B2B sektoru a je plátcem DPH. Ačkoliv díky svému přechodu do režimu plátce DPH opticky své výrobky a služby zdražíte, zákazníci, kteří jsou plátci DPH, je získají levněji - právě díky možnosti započíst si DPH. Neplátci DPH ovšem mají smůlu. Z toho vyplývá, že je dobré se zamyslet nad skladbou vašich zákazníků a zvážit, zda prodáváte spíše plátcům, nebo neplátcům. Zde bychom také neměli zapomenout na psychologický efekt

plátcovství DPH, který může vašemu podnikání pomoci. V očích B2B (firemních) zákazníků budete jako plátci DPH vnímáni více jako partner a stoupnete v ceně. Díky tomu se pak můžete snáze dostat k větším a lépe placeným projektům a zakázkám. VAŠE PŘÍJMY JSOU NIŽŠÍ NEŽ VAŠE VÝDAJE Pokud jste jako plátce DPH ve ztrátě a nakupujete od plátců DPH, díky zápočtu daně na vstupu (daň z nakoupeného zboží) oproti dani na výstupu (daň z prodaného zboží) vám může vzniknout daňový odpočet,


D O B R Á

který vám stát vrátí. Pozor ale. Vzhledem k tomu, že podnikání je především o snaze dosáhnout příjmů převyšujících výdaje, mělo by jít pouze o přechodné období. V opačném případě můžete počítat s tím, že vám poměrně rychle na dveře zaklepe kontrola z finančního úřadu.

R A D A

|

4 1

NA DPH MYSLETE UŽ OD ZAČÁTKU

identifikované osoby. Ten se využívá v případech přeshraničního plnění. Jakmile přijímáte platbu nebo službu ze zahraničí, a stačí jen pár korun, stává se z vás identifikovaná osoba. Jinými slovy, musíte se do 15 dnů od přijetí této platby zaregistrovat na finančním úřadě. Jako klasický příklad lze uvést situaci, kdy poskytujete reklamní prostor na svém webu v rámci systému Google adsense.

I když si můžete jako začínající podnikatel říkat, že dosažení milionového obratu je daleko před vámi, vyplatí se přemýšlet o problému DPH už v okamžiku, kdy dáváte dohromady finanční část vašeho podnikatelského plánu a stanovujete cenu pro své výrobky a služby.

Jako identifikovaná osoba u přijatých služeb odvádíte daň, ale nemůžete si uplatnit odpočet zaplaceného DPH tak jako plátce a zároveň musíte dodržet některé administrativní povinnosti, které mají plátci DPH (podání souhrnného hlášení v případě realizovaného plnění).

Pokud si hned na začátku stanovíte svoji cenu jako cenu “včetně” DPH, pomůže vám to do začátku, protože si zvýšíte svoji marži. Ta se pak v okamžiku přechodu do režimu plátcovství DPH sníží na předem vykalkulovanou výši, na kterou se potřebujete dostat, a vy nebudete muset hýbat s cenou, což ocení zejména zákazníci, kteří jsou neplátci DPH.

Když to shrneme, nic nezískáte a navíc se vám zkomplikuje administrativa. Ne, že by se jednalo o nějakou náročnou záležitost, ale je to další povinnost a formulář, na který už musíte myslet.

IDENTIFIKOVANÁ OSOBA Na závěr si ještě pro pořádek připomeňme, že kromě plátce/ neplátce DPH z hlediska zákona o DPH existuje ještě institut tzv.

Pokud by vás více zajímaly situace, kdy se z vás stane identifikovaná osoba, najdete je popsané v § 6 g-i zákona o DPH. Nezapomeňte také, že i když jste identifikovanou osobou, pořád nejste plátcem DPH pro tuzemská plnění, a proto ani nemůžete vystavovat doklady o prodeji s označením daňový doklad. 


LEAN CANVAS VII ČERT A KONKURENCE NIKDY NESPÍ 4 2

|

P R Á Z D N I N O V Ý

S P E C I Á L


L E A N

Konkurence! Zarputilý nepřítel, který čeká na každém rohu. Bedlivě sleduje vaše počínání a čeká na sebemenší příležitost k tomu, aby poslal vaše podnikání do zapomnění. Nebo je to trochu jinak? Dá se konkurence brát jako příležitost?

Hned na úvod je potřeba si přiznat, že konkurence k podnikání prostě patří a na 99,9 % se s ní potká i váš byznys. Může se vám to nelíbit, můžete s tím dokonce i nesouhlasit, ale vždy se najde někdo, kdo se bude vaším přístupem inspirovat a bude se snažit ukousnout si svůj kousek z podnikatelského koláče. Co se s tím dá dělat? V podstatě máte tři základní možnosti: 1. konkurenci neřešit, 2. konkurenci brát jako nepřítele, 3. přemýšlet, jak by se s ní daly spojit síly. V každém případě, než zvolíte svoji cestu, je potřeba si zjistit, jak jsou rozdané karty - měli byste si provést průzkum konkurence. ZAOSTŘENO NA KONKURENCI V lean canvasu máte popsanou potřebu, vaše řešení a cílového zákazníka. To je nejvhodnější doba pro průzkum konkurence. Abyste si

C A N V A S

|

4 3

zjistili, zda někdo něco podobného už dělá, případně jak to dělá, nemusíte hned najímat specializované agentury, průzkum zvládnete sami. Bude vám stačit tabulka, do které si sepíšete kritéria, která vás zajímají (např. cena, cílová skupina, řešení, lokalita, klíčová slova, na která vyjíždí konkurenční odkazy na internetu apod.). Tabulka vám pomůže udržet si přehled a zároveň díky ní budete mít jednoduchou srovnávací bázi, která vám pomůže určit vaše hlavní konkurenční výhody pro váš lean canvas. Pak už jen sednete k internetu nebo vyrazíte do ulic a začnete sbírat data. Můžete je získat z volně dostupných informací (webové stránky, katalogy, ceníky), rozhovorem se zákazníky, kteří u konkurence nakupují, nebo třeba pomocí mystery shoppingu. Tato metoda spočívá v tom, že si zkusíte zahrát na zákazníka, který chce u konkurence nakoupit a při tom si zjistíte vše potřebné. Zajímat by vás mělo kompletní řešení konkurence - od toho na jakého zákazníka cílí, jak s ním komunikuje, za jakou cenu prodává (zde je potřeba dát pozor na to, že deklarované ceníkové ceny se mohou výrazně lišit od těch reálných, za které konkurence skutečně prodává), jak své produkty balí, jak je distribuuje a podobně. Můžete si dokonce zkusit sestavit její lean canvas a pak jej porovnat se svým.


4 4

|

L E A N

C A N V A S

Pokud budou stejné, máte nevýhodu toho druhého na trhu a měli byste přemýšlet, zda by u vás šlo něco udělat jinak.

měli zbystřit. Proč? Protože buďto máte před sebou unikátní nápad, nebo (a tato varianta je mnohem pravděpodobnější) je něco špatně.

Dejte také pozor na to, že kromě přímé konkurence (která dělá to, co vy), můžete mít ještě konkurenci nepřímou. To jsou výrobky či služby, které mohou váš produkt zasuplovat - cílí totiž na stejnou potřebu. Někdy se takovým produktům říká substituty. Příkladem substitutů může být třeba chleba a rohlíky - jakmile začnou být rohlíky příliš drahé, spotřebitel je snadno nahradí chlebem. Na začátku průzkumu je proto dobré si typově určit, kdo všechno může být vaší konkurencí, a teprve pak hledat a zkoumat konkrétní firmy.

Ne každá potřeba zákazníků je dost silná, aby je přinutila za její řešení zaplatit. Může se tedy stát, že jste přišli s řešením nějakého okrajového problému, který se nikomu zatím nevyplatilo aktivně řešit. Jednoduše proto, že u něj neexistuje potenciál ziskovosti. Je proto potřeba se vrátit k úvahám o potřebě a zákaznících a ještě jednou si prověřit, zda byly správné.

KONKURENCE? ŽÁDNOU NEMÁM! Někdy se může stát, že přímou konkurenci pro svůj produkt/službu vůbec nenajdete. V tom případě byste

PODEJ ČERTU PRST… Vraťme se k jednotlivým možnostem, jak se dá s konkurencí naložit. První z nich byla “Nebudu ji řešit”. Je to taktika, která vám sice ušetří starosti s průzkumem, jenže na druhou stranu nebudete v obraze. Jednoho krásného dne se pak může stát, že vám ujede vlak. Vždy se vyplatí mít o konkurenci alespoň základní přehled, abyste věděli, co se děje. Druhým přístupem bylo vnímání konkurence jako nepřítele “numero uno”, se kterým svedeme konkurenční boj. Byť je v mnoha případech lepší se boji vyhnout, někdy není zbytí (třeba v případě, že vás konkurence bezostyšně napodobuje). Pro případnou konkurenční válku ale musíte počítat s tím, že nebude


L E A N

levná a škody mohou být na obou stranách fatální. Je proto lepší neustále přemýšlet, jak byste mohli své výrobky a služby vylepšit tak, aby případná konkurence byla nucena vás neustále dohánět. Existuje ještě jeden přístup. Co takhle zkusit vymyslet byznys model, do kterého byste zapojili i vaši konkurenci? Jak? Třeba tak, že se domluvíte na uspořádání společné akce, která všem “spojencům” přitáhne nové zákazníky. Chcete příklad? Řekněme, že provozujete kavárnu se zahrádkou v centru města. Podobných kaváren je kolem vás víc. Mohly by se společně dohodnout na uspořádání společného hudebního večera, kde by na zahrádkách hrála živá hudba. Náklady na akci by se podělily

C A N V A S

|

4 5

a potenciál pro přilákání zákazníků by byl mnohem větší než v případě sólo akce. V praxi bude váš přístup pravděpodobně mixem výše popsaných variant. Jak si jej namícháte, to už je na vás. Naše rada je, snažte se mít o své konkurenci vždy alespoň základní přehled. Vyplatí se to. O ČEM TO BUDE PŘÍŠTĚ? V dalším díle se podíváme na základní cenové strategie. Vysvětlíme si, co je to marže, řekneme si, že sleva musí být vždy odměnou za chtěné chování, a zamyslíme se nad tím, jak drahé jsou věci, které jsou zdarma.  Pro grantový program Nastartujte se připravil portál www.ipodnikatel.cz.


4 6

|

A D V E R T O R I A L

KYBERNETICKÉ ÚTOKY

MOHOU BÝT PRO MALÉ

A STŘEDNÍ FIRMY LIKVIDAČNÍ JSTE SI JISTI SVÝM ZABEZPEČENÍM?


A D V E R T O R I A L

Víte, že celosvětově dochází každých 24 hodin k 720 milionům hackerských útoků? A že minulý rok zažila narušení svých IT systémů každá druhá společnost s méně než 500 zaměstnanci?

Řadí-li se váš podnik do takzvaného SMB sektoru, možná se uklidňujete tím, že kyberzločinci na vás nezaútočí, protože jim to nestojí za to. Ale v dnešním digitálním prostředí čelí potenciálnímu riziku každá organizace bez ohledu na velikost. Jsme svědky rostoucího zájmu hackerů právě o malé a střední firmy, neboť je vnímají jako snadné cíle s méně sofistikovanou bezpečnostní infrastrukturou a nedostatečným počtem vyškoleného personálu, který by mohl hrozbu rozpoznat a adekvátně na ni reagovat. Z nedávného zjištění organizace CSO například vyplývá, že hackeři využívají „plošné“ automatické útoky na tisíce až miliony firem najednou, aniž by se zajímali o předvýběr svých cílů. Takto vedené masivní útoky mají bohužel vysokou úspěšnost a dokazují, že spíše než velikost nebo zaměření společnosti hraje zásadní roli míra zabezpečení sítě. Když uvážíme, že mnoho malých a středních podniků nedisponuje dostatečnou ochranou, nepřekvapí, že útoky na IT jsou u jedné firmy do pěti set zaměstnanců detekovány průměrně každých 101 dnů.

|

4 7

OCHRANA JE LEVNĚJŠÍ NEŽ NÁPRAVA Majitelé malých a středních firem si postupně začínají připouštět, jak lákavým cílem pro kyberzločince mohou jejich podniky být. Často si to však uvědomí, až když je pozdě: po útoku. Náprava pak bývá náročná a nákladná, někdy i nemožná. Záleží na povaze a rozsahu daného útoku. Z tohoto pohledu může být podnikání vysoce stresující záležitostí. To mimo jiné prokázal i loňský průzkum Konica Minolta mezi malými a středními podniky. Konkrétně třetina vedoucích pracovníků například uvedla, že jim starosti o bezpečnost firemních dat a IT systémů mnohdy narušují i soukromý život a klid. Řeší, jak se vybavit účinnými nástroji pro ochranu vlastní společnosti i svých zákazníků, a kolik je to bude stát. Na detailní popis možných finančních dopadů hackerských útoků na malé a střední firmy se v nedávné době zaměřila organizace Better Business Bureau (BBB). Ve své studii se BBB ptala vlastníků firem v Severní Americe, jak dlouho by jejich podnikání bylo rentabilní, pokud by trvale ztratili přístup k důležitým datům. Pouze třetina (35 %) odpověděla, že déle než tři měsíce. Více než polovina se vyjádřila, že by firma přestala být rentabilní během necelých třiceti dnů.


4 8

|

A D V E R T O R I A L

KOMPLEXNÍ ŘEŠENÍ, MINIMALIZACE NÁKLADŮ Kybernetické útoky vyjdou draho, nákladná je i prevence. Vyhodnocení všech IT a komunikačních systémů podniku a stanovení optimálních bezpečnostních řešení vyžaduje také spoustu času. Jednou z cest, jak snížit hrozbu kybernetických útoků, je snižovat počet jejich potenciálních cílů. To v praxi znamená, nevyužívat zbytečné množství různých technologií, které je třeba individuálně spravovat a chránit. Velké korporace disponují dostatkem času i financí, aby se vybavily nejlepší možnou ochranou. Ale malé a střední firmy nemají čas zjišťovat, co je pro ně nejlepší, ani finance, aby si vhodné systémy pořídily a ještě zajistily

jejich každodenní správu. Pokud má ale podnik jediný integrovaný systém, je snadnější odhalit, co je skutečná hrozba a co ne. Právě takovou „all-in-one“ technologií, navíc s nastavitelnými parametry, je platforma Workplace Hub. Nabízí robustní a spolehlivou infrastrukturu, díky níž dokáže malým a středním firmám poskytnout sofistikovanou úroveň IT bezpečnosti, kterou si dosud mohli dopřát pouze velcí hráči. S vědomím, že základem pro maximální ochranu dat je bezpečná infrastruktura, spolupracuje Konica Minolta s nejlepšími partnery v oboru, a svým zákazníkům je tak schopna zajistit zabezpečení na špičkové světové úrovni. TECHNOLOGIE S NEJBEZPEČNĚJŠÍMI SERVERY Platforma Workplace Hub, ať už jako řešení spojené s A3 tiskárnou s názvem Hub či varianta Edge určená do serverovny, využívá servery HPE Gen10, které byly v nezávislých testech označeny za „globálně nejbezpečnější servery odpovídající průmyslovým normám”. Důvodem takového ohodnocení je využitá technologie silicon root of trust, která je integrována přímo do hardwaru. Jedinečná bezpečnostní technologie poskytuje důvěryhodná ověření


A D V E R T O R I A L

|

4 9

mezi komunikujícími zařízeními (tzv. trusted handshakes) od nejnižší úrovně firmware až po BIOS a software, a zajišťuje tak důvěryhodný status. HPE implementace ukotvuje nezbytný firmware serveru v čipech iLO 5 silicon formou nezměnitelného „otisku“, který ověřuje, že celý kód firmwaru je platný a nezkompromitovaný. Tato vazba zaručuje, že bude spuštěn pouze platný kód firmwaru. MONITOROVÁNÍ NOVÉ GENERACE Úroveň bezpečnosti je v rámci podpory a služeb řešení Workplace Hub neustále monitorována a aktualizována. Pokud by přeci jen došlo k útoku přes robustní server Workplace Hubu, zasáhne firewall Sophos XG, který poskytuje ochranu nové generace. Automaticky blokuje hrozby a reaguje na ně, odkrývá skrytá rizika a sleduje, co se děje v síti. To vše v reálném čase. Workplace Hub od Konica Minolta je plně vybaven k tomu, aby zvládal komplexní úkol zabezpečení firemních dat a systémů před kybernetickými útoky. Pod jeho ochranou se tak můžete soustředit na další rozvoj svého podnikání bez starostí o bezpečnost IT a s jistotou silné ochrany i do budoucna. 

WPH STRUČNĚ: • • • • • • •

Kompletní infrastruktura na 1 m2 Monitoring IT 24/7 Ochrana dat nové generace To nejlepší z cloudu a on-premise řešení Inovativní produkt reflektující evoluci práce Ekosystém připravený pro další zvyšování produktivity práce Bezproblémový přechod na nové řešení či „bezešvé“ spojení stávajícího IT s WPH Jeden dodavatel, jedna smlouva, jedno SLA, jeden přehled


5 0

|

F R A N C H I S I N G

KDYŽ SE ŘEKNE

FRANCHISING NEBO RADĚJI FRANŠÍZING?


F R A N C H I S I N G

Co vám vyvstane před očima, když se řekne franchising nebo franšízing? Někomu možná nic, někomu Mc Donald´s a někomu zajímavý podnikatelský model, který může začínajícím podnikatelům ušetřit spoustu energie a šedivých vlasů. Pojďme se společně podívat na to, odkud se tento koncept vzal a co přesně se za ním skrývá. Vezměme to ale pěkně popořádku ...

ODKUD SE VZAL FRANCHISING? Ačkoliv by se mohlo zdát, že průkopníkem franchisingu byl již výše zmíněný McDonald´s, kořeny tohoto obchodního konceptu sahají mnohem dál do historie, a to až do období kolem roku 1850. Právě v těchto časech totiž Isaac Singer, konstruktér proslulé singrovky, hledal možnosti, jak zvýšit odbyt svých šicích strojů ve světě a zároveň řešil způsob, kterým by si zajistil možnost vysvětlení obsluhy šicího stroje jeho novým majitelům, aniž by se sám musel naklonovat. Tehdy jej napadlo, že by mohl začít prodávat licence k prodeji svého zboží pečlivě vybraným a řádně proškoleným podnikatelům v různých částech země.

|

5 1

A zárodek franchisingu, nebo chcete-li franšízingu byl na světě. PODSTATA FRANCHISINGU Ve své podstatě je tedy franšízing odbytový systém, který využívá úzké spolupráce dvou, a to je důležité, právně a finančně nezávislých podnikatelských subjektů. Ti se nazývají franchisor a franchisant. Franchisor poskytuje své know-how, značku, prodejní koncept, produkty a podporu svým franchisantům, kteří se na oplátku zavazují respektovat franchisorem stanovené podmínky spolupráce (od požadavků na vzhled prodejny, vybavení až po odběr dohodnutého množství zboží franchisora a licenční poplatky). Jednoduše řečeno, franchisa je jakási licencovaná místní pobočka mateřské firmy franchisora, která je ale provozovaná franchisantem. Franchisant zde podniká na svůj účet a na své riziko. VÝHODY FRANCHISINGU Díky franchisovému konceptu odpadá pro franchisanta poměrně velké podnikatelské riziko, protože získává prověřené podnikatelské know-how, záštitu značky a stabilního dodavatele. Nemusí tak budovat vše od úplného začátku, ušetří celou řadu finančních i časových nákladů, které jsou spojeny s rozjezdem úplně nové


5 2

|

F R A N C H I S I N G

firmy. Pro poskytovatele franchisy (franchisora) se pak tímto otevírají možnosti dostat své zboží a služby do míst, kde by otevírání vlastní pobočky stálo hodně úsilí a peněz. Může tak obsadit mnohem větší trh. DVA NEJČASTĚJŠÍ MODELY FRANCHISINGU V praxi se můžeme setkat s dvěma nejčastějšími modely franchisingu - distribuce produktů a přenos obchodního modelu. V modelu postaveném na distribuci produktů fungují franchisor

a franchisant v dodavatelsko odběratelském vztahu, kdy franchisor licencuje franchisanta k užití své obchodní značky a prodeji svých obrandovaných produktů, ale už dále nezasahuje do systému, kterým franchisant vede svůj podnik. Franchisant se tak stává dealerem, který těží z tržní pozice dané značky. Typicky např. prodejci aut, čerpací stanice a podobně. Druhý model je trošku složitější, ale o to zajímavější. Jedná se o licencování (zpravidla za cenu licenčního poplatku) celého


F R A N C H I S I N G

obchodního modelu, kdy franchisor poskytne svému franchisantovi svůj brand a kompletní know-how pro vedení a rozvoj vlastní firmy. To znamená vše od zaškolení přes vzhled a vybavení prodejny, pokladní systémy, marketingovou strategii až po provozní manuály upravující rutinní procesy. To vše a mnohem víc je obsahem operačního manuálu, bible každého franchisanta dané značky. Pozor, tento model znamená hodně těsnou spolupráci postavenou na tom, že franchisant se bude řídit doporučeními franchisora. Proto pokud nemáte rádi předem nastavené koleje, dobře si tento typ franchisy rozmyslete. NA VELIKOSTI NEZÁLEŽÍ Franchising nachází své uplatnění v celé řadě odvětví. Paradoxně je spojován především s globálními značkami jako je Shell, Subway nebo třeba již zmíněný McDonald´s s pobočkami po celém světě, jejichž franšízy nejsou zrovna nejlevnějšími obchodními příležitostmi. Když se ale blíže seznámíte s nabídkou jednotlivých dostupných franšízových konceptů, zjistíte, že na trhu existuje pestrá paleta franšíz menšího formátu. Stejně jako všude jinde i zde platí, že větší nemusí být vždy zároveň lepší. Stačí, když vybraný franšízingový koncept bude velký tak akorát pro vaše nové vlastní podnikání. 

|

5 3

100 NÁPADŮ NA PODNIKÁNÍ

ZDARMA WWW.NAPADNAPODNIKANI.CZ


5 4

|

T É M A

STARTING UP

E-magazín pro všechny s podnikavým duchem.

KONTAKT Ing. Jakub Křižka +420 739 573 555 krizka@ipodnikatel.cz

WWW.STARTINGUP.CZ

PARTNEŘI

WWW.FACEBOOK.COM/IPODNIKATEL


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.