Page 1

STARTINGUP 5. VYDÁNÍ | LEDEN 2018 | 4. ROČNÍK

N A

V L A S T N Í C H

N O H Á C H

DAN TRŽIL

MARTIN ROSULEK

VÍT HANÁK

MICHAL MARTOCH

TÉMA

MARKETING

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

PRÁCE NA DÁLKU

4P UŽ NESTAČÍ

TRENDY V ROCE 2018


2

|

N A

C O

S E

M Ů Ž E T E

T Ě Š I T

6 12 18

NETRADIČNÍ PROFESE PRO NOVOU GENERACI DIGITÁLNÍCH NOMÁDŮ

ODVRÁCENÁ STRANA DIGITÁLNÍHO NOMÁDSTVÍ

24 34

PRÁCE NA DÁLKU S PODNIKÁNÍM LADÍ

MICHAL MARTOCH: JE NUTNÉ UMĚT ZAPOMENOUT STARÉ VĚCI A UČIT SE NOVÉ VENDSY VENDULY VACHALOVÉ

40

TRIPINDER NEŽ SI ŘEKNETE O POMOC, PŘEMÝŠLEJTE, V ČEM BYSTE SAMI MOHLI BÝT NÁPOMOCNÍ

46 54

7

ZUZANA KAŠČÁKOVÁ JSOU LIDÉ, KTEŘÍ SE STYLEM INSPIR A LIDÉ, KTEŘÍ STYL URČUJÍ

4P UŽ STARTUPŮM NESTA


71

RUJÍ

AČÍ

N A

60

C O

S E

M Ů Ž E T E

T Ě Š I T

|

3

CRISTINA MUNTEAN NENÁPADNÝ NÁSTROJ, KTERÝ O VAŠÍ ZNAČCE POVÍ VÍC, NEŽ SI MYSLÍTE

66 76

ZNAČKA NENÍ HRAČKA

CO DĚLAT JINAK, ABY VÁŠ STARTUP USPĚL

TRENDY NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH PRO ROK 2018

82

10 CEST, JAK ZVÝŠIT ŠANCI STARTUPU NA ÚSPĚCH DÍL ŠESTÝ: BUDOVÁNÍ ZNAČKY

88

VÍT HANÁK JEN ČASTÁ INTERAKCE SE ZÁKAZNÍKEM POMŮŽE ROZJET BYZNYS NA PRVNÍ DOBROU


4

|

T É M A


T É M A

|

5

BYZNYS

NA CESTÁCH Jaké je vaše letošní novoroční předsevzetí? Pracovat více, méně nebo jinak? Pro všechny tři případy existuje jedno možné řešení – práce na dálku. Právě proto jsme si ji v tomto čísle vzali pod drobnohled. Těšte se na tři muže, u kterých se práce nezávislá na místě stala jejich životním stylem. Martin Rosulek vám představí svou vizi o profesích, které se dají dělat na dálku; určitě budete překvapení, co všechno se tak dá provozovat. Bezhlavé nadšení pro digitální nomádství vám hned vzápětí možná vezme Dan Tržil se svým článkem o stinných stránkách tohoto fenoménu. A když už budete zase na zemi, Michal Martoch se podělí o své každodenní zkušenosti s prací na dálku. Navrch přidáme pár praktických tipů, které se vám budou hodit do krámu, pokud do práce na dálku opravdu půjdete. Ať vám vše zmíněné je k užitku. Hezký nový rok! 


6

|

T É M A

PRÁCE NA DÁLKU S PODNIKÁNÍM LADÍ

Možná už o tom, že se dobrovolně vzdáte svého místa v kanceláři, také uvažujete. Díky moderním technologiím lze dnes hodně profesí dělat de facto odkudkoliv, a tak se to všude jen hemží pojmy jako digitální nomádství, home office nebo práce na dálku. Všechno má ale své výhody i nevýhody. Každopádně se určitě hodí tipy na nástroje, které vám práci na dálku usnadní.


T É M A

CO JE TŘEBA K PRÁCI NA DÁLKU?

• je nutná sebedisciplína

Je to vlastně velmi jednoduché. Co do věcí je třeba počítač, internet a případně mobil. Ať už pracujete odkudkoliv, je třeba mít určité pracovní zázemí. Pak je třeba sáhnout si do sebe a najít sebedisciplínu a odhodlání pracovat. A pak asi ta nejtěžší věc – najít si práci na volné noze nebo začít podnikat v oboru, který tuto formu práce neznemožňuje.

• nemáte striktní pracovní dobu (někomu to vadí)

VÝHODY A NEVÝHODY Ono pracovat odkudkoliv má své plusy, ale i mínusy. A to je třeba vždy dobře zvážit. Výhody • svoboda • možnost lépe organizovat svůj pracovní a rodinný život • šetří čas (není třeba nikam dojíždět) • pracujete, kdy potřebujete • dochází tím ke zvýšení efektivity • nemáte striktní pracovní dobu (někdo to ocení) Nevýhody • jste pořád sami a po čase může chybět osobní kontakt s kolegy • nemůžete se okamžitě poradit s kolegou • musíte být mnohem víc samostatnější

|

7

• riziko prokrastinace

Na jednu stranu je moc příjemné vstávat kdy chcete, uvařit si v klídečku potřebnou dávku kofeinu, probrouzdat internet a pomalu začíst se svým pracovním tempem (často i v pyžamu). Sami si rozvrhnete práci, posloucháte si přitom hudbu, která se vám líbí a neřešíte make-up, ani oblečení. Můžete si kdykoliv odskočit do obchodu, vyprat prádlo, uvařit oběd. Je to fajn. Ale má to i svoji stinnou stránku. Ne každý partner dokáže překousnout, že vy sedíte doma (často i za lepší peníze) a on musí chodit do práce (třeba na směny) za pár peněz. Ne každý také pochopí, že práce z domu nebo na dálku je zkrátka práce. Takže když máte opravdu hodně práce, je třeba zatnout a dělat (někdy i do noci), proto se nemůžete věnovat domácím povinnostem. Je tak těžké odlišit, kdy jste v práci a kdy jste doma. Úskalím může být i práce, která se dělá výhradně na home office i po několik let. Člověk opravdu ztrácí lidský kontakt a po čase mu začne chybět občasné poklábosení s kolegy. Proto je tuto práci vhodné doplnit aktivním a společenským využitím volného času nebo coworkingem.


8

|

T É M A

LEGISLATIVA PRÁCE NA DÁLKU

NÁSTROJE USNADŇUJÍCÍ PRÁCI NA DÁLKU

A jak je to se zákonným zdravotním pojištěním při práci na cestách? Pokud pobýváte v zahraničí a pracujete jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), mohou nastat dvě situace:

Komunikace je základem každé práce, u práce na dálku to platí dvojnásob. A v každé práci se denně komunikuje e-mailem nebo telefonem.

• Máte volnou živnost (novinář, grafik atd.) a je vám prakticky jedno, odkud pracujete, vašim klientům (českými i zahraničním), fakturujete přes české účetnictví, pak je vše – tedy daně, sociální i zdravotní pojištění – hrazeno v České republice.

Práce na dálku má specifika v tom, že může existovat časový posun, špatný signál nebo omezení internetového připojení. Přesto se lze se zrušením roamingu snadněji spojit kdykoliv s kýmkoliv na světě. K tomu slouží nejčastěji Skype, Facebook, LinkedIn, WhatsApp, Viber, Instagram a klasický e-mail.

DALŠÍ 3 STRANY ČLÁNKU JSOU PRO PŘEDPLATITELE KOUPIT PŘEDPLATNÉ

• Pokud máte ale živnost jak v Česku, tak v zahraničí, tím pádem fakturujete Čechům přes české účetnictví a v zahraničí přes 242 KČ / 10 VYDÁNÍ E-MAGU účetnictví v dané zemi, je nutné si na ČSSZ vyřídit formulář A1 a oni pak určí, ve které zemi budete odvádět daně, sociální a zdravotní pojištění. Pak všechny příjmy (jak české, tak zahraniční) budete odvádět pouze v jedné zemi EU. Nezapomínejte na to, že zdravotní pojištění nemusí hradit zdaleka všechny případné zdravotní procedury, které můžete potřebovat během práce v zahraniční. Pro tyto účely je dobré mít sjednané cestovní pojištění pro tu zemi, kde pracujete (pokud v ní zároveň neodvádíte zdravotní pojištění).


T É M A

|

9

POMŮŽEME VÁM ROZJET PODNIKÁNÍ

WWW.IPODNIKATEL.CZ


1 0

|

T É M A

NETRADIČNÍ PROFESE PRO NOVOU GENERACI DIGITÁLNÍCH NOMÁDŮ Digitální nomádství je obvykle spojováno s pracovními pozicemi programátorů, grafiků a marketérů. Bezpochyby to byli oni, kdo jako první opustili tradiční kancelář a vydali se brázdit svět s laptopem v batohu. Od roku 2005, kdy byl otevřený první coworking v San Franciscu, však uplynula řada let. Pracovní trh se proměnil a digitálních nomádů je mnohonásobně více. A čím vším, že se to dá živit v režimu digitálního nomádství? Odtajní příslušník kmene digitálních nomádů, Martin Rosulek.


T É M A

J

edním z mých stimulů, proč se nezastavím a stále cestuji, je to, že mi cestování pomáhá více si všímat změn, uvědomovat si rozdíly v životech, které jsou způsobeny různými systémy – ať už právními, politickými, sociálními, tak technologickými. Je to zejména technologie a inovace, která tlačí pracovní trh a nás lidi ke změnám. Čtvrtá průmyslová revoluce nepřináší jen automatizaci a robotizaci, ale konečným důsledkem jsou nové pracovní pozice a činnosti pro lidi, které nejsou svázané s konkrétním místem (tradičně kancelář). Pojďme si společně rozšířit představu prací a výdělečných činností, které lze dnes dělat na dálku. KOUZELNÍK, DIGITÁLNÍ NOMÁD? TOHLE JE JENOM ZAČÁTEK! Kouzelník digitální nomád, můj oblíbený. Kouzla jsou skvělá, protože hovoří jedním jazykem, můžete je předvádět ve Francii stejně jako v Austrálii a každý vám bude rozumět. Kouzelníci na cestách často začínají jako street umělci, ale mnozí dělají placené show. Mezistupeň jsou komorní vystoupení a dětské párty, samozřejmě placené. Kouzla lze posunout také na internet. Již dnes existují online kurzy, jak se naučit

|

1 3

magii. Anebo webové stránky, které zprostředkovávají prodej kouzelnického vybavení (affiliate prodej). Podobně lze napasovat do brýlí digitálního nomádství další tradiční činnosti. Být kuchařem a umět vařit je a bude velkou výhodou. Kombinace práce na místě a práce na dálku zaručena. Videa o vaření jsou v boomu. Věřili byste, že lze učit tenis online? A plavání se učí také na dálku přes internet, vážně! Hlavně nepřemýšlejte tak, jestli je lepší učit se tenis/ plavat osobně nebo online. Správné směřování otázek je, zda existuje dostatečný počet lidí, kteří se nemohou učit tenis/plavání osobně a pomohla by jim verze online. Pokud ano, máte tu místo na trhu! Lektor jógy, trenér pro fitness či jiné cvičení, anebo výživový poradce. Můžete pracovat na místě anebo na dálku, záleží na vás. Lze obojí. Zejména poradenství se stále více přesouvá do online světa. Velká příležitost dřímá v pozici poradce pro práci na dálku – bude najímaný firmami, které potřebují přizpůsobit procesy a technologicky se posunout směrem k distanční práci. Práce na dálku se dostala už i k lékařům a medikům. Už nyní existují výměnné lékařské stanice. Jen si vygooglete “travel nurse”.


1 4

|

T É M A

Video obsah je dnes preferovaný na sociálních sítí a brzy bude po celém internetu. Vloger je regulérní pracovní pozice, není to jen úlet mladých teenagerů se smartphonem v ruce. Přestože někteří z nich hrají hry, tato činnosti jim vydělává peníze. A před 20 lety si mnozí nebyli schopni představit, že pouhé sezení v klimatizované kanceláři a ťukání do klávesnice bude považované za práci.

programy pro cestovatelské skupiny, sami provádějí offbeat stezkami (neturistickými), atd. VIDEO PRODUKCE S POZVÁNKOU KOLEM SVĚTA Produkce videa skrývá velký potenciál do dalších let. Potkal jsem digitálního nomáda, který si pořídil dron, udělal pár svých cestovatelských videí a záhy dostal pozvánku do Mexika, aby natočil jeden hotelový komplex. Od té doby je na cestách a živí se video produkcí. Investice do dronu se mu dávno vrátila. Pochvaluje si na tom

DALŠÍ 3 STRANY ČLÁNKU Někteří snad až po staru zakládají PŘEDPLATITELE JSOU PRO e-shopy nebo si nechávají vyrobit produkt v Číně přes Alibabu a následně ho prodávají na Amazonu. Bezpochyby to také lze. Mnohem častější je ale pro digitální nomády zprostředkovatelská činnost (affiliate), která nabízí více svobody a flexibility. KČ / 10 VYDÁNÍ E-MAGU Neřešíte sklad, dodání ani242 reklamace.

KOUPIT PŘEDPLATNÉ

OSOBNÍ CESTOVNÍ AGENT – JE AUTENTICKÝ A MÁ ZKUŠENOSTI “Prodávej to, s čím máš vlastní zkušenosti a co umíš lépe než druzí.” Digitální nomádství je spjato s cestováním, a tak není divu, že tu vzniká velké množství nových prací, které dříve dělala cestovní kancelář a nyní ji dělá jednotlivec. Přístup je osobnější a teď pozor – více autentický! Mnozí prodávají (resp. vyhledávají a doporučují) letenky, plánují celé výlety, tvoří individuální


T É M A

|

1 5

MARTIN ROSULEK

STARTINGU 3. VYDÁNÍ | LISTOPAD 2017 | 4. ROČNÍK

P R O B O U Z Í M E

S P Í C Í

I N

DALIBOR PULKERT

A CO TŘEBA PŘEDPLATNÉ

JAKO DÁREK?

Experimentuji s životním stylem, cestuji po světě a přitom pracuji. Digitální nomádství je pro mě více o rozšiřování svobody než o samotné práci na dálku.

BJEŽ

JIŘÍ MA

TÉMA

MARKETING

SOCIÁLN

INOVACE

MARKETINGOVÉ KVARTETO

NÁBOR ZA

Jsem podnikatel, provozuji affiliate webové projekty, přednáším a konzultuji. Jsem nadšenec do nových technologií, fascinuje mě boření statutu quo a mám rád velké výzvy. Své zkušenosti a vize budoucnosti sdílím na blogu DigitalniNomadstvi.cz.

WWW.STARTINGUP.CZ


1 6

|

T É M A

ODVRÁCENÁ STRANA DIGITÁLNÍHO NOMÁDSTVÍ

Pokud se nám ve vás podařilo vyvolat dojem, že práce na dálku je prostě boží a už si malujete sami sebe na plážovém lehátku s noutbůkem v klíně, měli byste něco vědět. Není všechno zlato, co se třpytí. Dan Tržil se zamýšlí nad odvrácenou stranu digitálního nomádství.


T É M A

S

tále častěji se do povědomí v Čechách dostává slovo digitální nomád. Pokud je ti tento výraz neznámý, digitální nomád je nejčastěji nezávislý profesionál, kterému moderní technologie umožňují pracovat odkudkoliv. Takže pracuje tam, kde se mu líbí. To je hodně zjednodušený význam, hned vysvětlím proč. Problém, který mám s většinou českých článku o digitálním nomádství, je to obecné zjednodušení na partu freelancerů, kteří jezdí na dlouhé dovolené, protože na nich mohou i pracovat. Tento stereotyp se dá vysvětlit tím, že v západní Evropě a USA je hlavním motivem digitálního nomáda ušetření nákladů. Pro nás při cenové hladině v ČR nedává až takový smysl bydlet v zahraničí kvůli ušetření peněz. A tak zatímco na Mashable a dalších světových byznysově orientovaných médiích čteme články o podnikatelích, kteří svoji firmu přesídlili že San Francisca do Indonésie/Maroka/ Thajska…, aby díky ušetřeným nákladům měli dost peněz na vývoj produktu po 3 roky, místo 3 měsíců, u nás je běžnější příběh o skupině SEO konzultantů, programátorů a designérů, co spolu měsíc bydlí v bytě v Barceloně. Nechci hodnotit, zda je lepší měsíc v Barceloně nebo v Thajsku, jen mám pocit, že nomádství dává mnohem větší možnosti, než spojení práce a dovolené.

|

1 7

Především dává možnost postavit si život úplně podle svých pravidel. Možnost uvědomit si, co chci a dostat se do prostředí, které mi dá největší šanci toho dosáhnout. A právě to ohromné množství možností je nezvyklé. Pokud bych chtěl napsat tento rok knihu - kde je místo, na kterém jsem nejvíc kreativní? Kde mohu levně, zdravě a dobře jíst? Kde mohu eliminovat většinu rozptýlení a kde třeba žijí lidé, kteří se také snaží napsat knihu, a tak se na ně mohu obrátit s prosbou o radu nebo povzbuzení? Zamysli se nad tím, jaký vliv má prostředí na tebe. Na mě ohromný. Není tedy hlavní výhodou toho, čemu se dnes říká digitální nomádství (mám radši anglický výraz location independence) to, vybrat si prostředí, které umožní žít život dle mého vkusu a dá mi největší šanci dosáhnout mých cílů? Tenhle styl života ovšem není tak růžový, jak si teď asi myslíš. Všechny ty fotky lidí s notebookem na pláži, to idealizují až příliš. Volba být location independent přináší spoustu možnosti, ale samozřejmě i překážky a špatné stránky. Chci proto uvést na pravou míru pár mýtu, které jsou s tímto spojeny. 1) NIKDO NEPRACUJE NA PLÁŽOVÝM LEHÁTKU Většina lidí si nebere na pláž ani telefon. Vedro a písek elektronice


1 8

|

T É M A

nedělá dvakrát dobře, tak proč si tam brát počítač? Je to nepohodlný, na displeji ve slunci nic není vidět a je vedro. Takhle fakt nikdo nepracuje (ale spousta lidí se tak fotí).

3) CESTOVÁNÍ A DOVOLENÁ NENÍ TO SAMÉ

2) NEŽIJEME 4 HODINOVÝ PRACOVNÍ TÝDEN.

Realita je taková, že za 3 týdny v Thajsku jsem byl v moři jednou. Většinu času jsem se snažil najít coworkingový centrum nebo kavárnu s internetem v Bangkoku a dělat svoji práci. Ano, na Srí Lance jsem často po ránu šel na hoďku-dvě na surf, ale stále se můj režim a režim těch, kteří tam přijeli na dovolenou dost lišil.

Kniha Tima Ferrisse, Čtyřhodinový pracovní týden ukázala spoustě lidem, že je možné uniknout z klasického modelu “dva týdny dovolené ročně”. Stále ji doporučuju přečíst každému, koho zajímá, jak se vymanit z kancelářské rutiny a začít pracovat na cestách.

Když lidem řeknu, že odlítám do Thajska, většině se vybaví palmy, písečné pláže a koktejly.

DALŠÍ 3 STRANY ČLÁNKU JSOU PRO PŘEDPLATITELE KOUPIT PŘEDPLATNÉ

Chce to trochu vůli být ten mimoň, co celej den sedí u počítače a večer nechodí na party, ale to je daň za to ranní surfování, kterou rád zaplatím.

Lidi, kteří knihu nečetli, nebo nepochopili, o čem to přesně je, ovšem útočí na to, že sám autor je workoholik 242 KČ / 10 VYDÁNÍ ObecněE-MAGU mám pocit, že čím více času a ten název je vlastně zavádějící. trávím v zahraničí, tím méně cestuju. Souhlasím, je zavádějící. Je takový, Je to paradoxní, ale dřív jsem opravdu aby se ta kniha prodávala. Ale to nic za týdenní dovolenou viděl víc než teď nemění na tom, že v ní jsou principy o při měsíčním pobytu. tom, jak zefektivnit svůj čas, delegovat nepotřebné věci, rozvíjet byznys. Je Trochu mi to připomíná ten fakt, kdy to taková bible o tom, jak vyjet ze turisti vědí zajetých kolejí a žít si tak, jak jsme si o místě často víc než místní obyvatelé. před pár lety mysleli, že žijí jen rentiéři Digitální nomádi jsou v tomto blíž a synové zbohatlíků. místním obyvatelům než turistům. Ať už z pragmatických důvodů, I přes název této bible digitálních protože najít si pracovní rytmus nomádů nikdo, koho jsem na cestách při cestování je velmi náročné, potkal, nepracoval 4 hodiny týdně. ale i protože zůstat déle na jednom Většina těch lidí nepracovala ani 40, ale místě je několikanásobně levnější, spíš 60-80. Digitální nomádství není o tom pracovat míň. než být stále v pohybu.


T É M A

BAVÍME VÁS? DOPORUČTE NÁS SVÝM PŘÁTELŮM

DĚKUJEME

|

1 9


2 0

|

T É M A

MICHAL MARTOCH: JE NUTNÉ UMĚT ZAPOMENOUT STARÉ VĚCI A UČIT SE NOVÉ


T É M A

P

ráce na dálku budí u podnikatelů a manažerů spíše obavy, než že by jim pouhé pomyšlení na její zavedení přinášelo úlevu od pracovního náporu. Chce to trochu změnit myšlení a hned se otevře množství možností, jak si ulehčit každodenní práci. Průvodcem vám bude Michal Martoch. DOBRÝ DEN, MICHALE, ZAČNĚME PROSÍM ÚPLNĚ OD ZAČÁTKU – CO SI MAJÍ PODNIKATELÉ PŘEDSTAVIT POD POJMEM „PRÁCE NA DÁLKU“? JE PRACÍ NA DÁLKU I TO, KDYŽ SI O VÍKENDU DOMA SEDNU K MAILU A ŘEŠÍM TO, CO JSEM BĚHEM TÝDNE V PRÁCI NESTIHLA? Už v 70. letech sociologové zjistili, že když se lidé od sebe nachází více než 200 stop (70 metrů), jejich schopnost spolupracovat klesá k nule. Pak už je jedno, jestli sedí v jednom kanclu nebo na opačné straně zeměkoule. Prací na dálku je tedy myšlena jakákoliv forma spolupráce, kdy se spolupracovníky nesedíme bezprostředně vedle sebe. Z praktického úhlu pohledu to ale neznamená práci pouze skrze email a telefon, ale používání dalších technologií (telekonference, videokonference, chat, sdílení obrazovky, různé další online aplikace v cloudu, atd.). Ale pozor, to,

|

2 5

že s těmito technologiemi umíte pracovat po technické stránce, nestačí. Aby práce na dálku fungovala, je třeba být vybaveni i odpovídajícími měkkými dovednostmi (soft skills), jak tyto technologie používat efektivně a bez negativního vlivu na vztahy, protože je při práci na dálku třeba kompenzovat ztrátu lidského kontaktu a potřebu neverbální komunikace. Tohle vše se ale dá naučit. HODÍ SE PRÁCE NA DÁLKU OPRAVDU PRO KAŽDÉHO? Jak vyplývá z definice výše, v nějaké formě už tak funguje většina lidí. Patří sem všichni, kdo používají některý z nástrojů jako email, telefon, Facebook, Skype atd. Problematický je pouze rozsah činností, které zvládnou při práci na dálku udělat tak, aby byli efektivní a současně tím netrpěly jejich vztahy. Někteří zvládnou jen základy, jako si domluvit schůzku, a jiní takto zakládají úspěšné firmy s lidmi, se kterými se nikdy osobně nesetkali, vedou týmy lidí napříč různými časovými pásmy, a přitom mají mezi sebou výborné vztahy a jsou v práci spokojení. Mezi první a druhou skupinou je obrovský prostor pro nové dovednosti a znalosti nezbytné ve 21. století. JSTE KONZULTANT PRÁCE NA DÁLKU A RUKAMA VÁM PROŠLO MNOHO


2 6

|

T É M A

PODNIKATELŮ A MANAŽERŮ – JAKÉ JSOU JEJICH OBAVY SPOJENÉ SE ZAVEDENÍM PRÁCE NA DÁLKU? Obavy jsou stále stejné: Bude to fungovat? Nezničí mi to vztahy s lidmi? Když na někoho neuvidím, bude pracovat? Přece takhle na dálku nemůžu nabírat lidi! Jak mám ty lidi na dálku řídit? Co když nebudou fungovat technologie, tak se to celé rozpadne? Musím se něco nového učit, ale to já nechci! ... Za poslední rok v tomto směru naštěstí došlo k velkému obratu. I firmy, které si doposud zakládaly na špičkové osobní firemní kultuře, začínají mít zájem se naučit pracovat na dálku. Brzdí je to totiž jak v náboru nových lidí, tak i ve spolupráci se zákazníky, kteří tlačí na efektivitu spolupráce a chtějí více spolupráce na dálku. Ještě před třemi lety jsem musel některé klienty přemlouvat a raději mi zaplatili drahý cesťák, než aby se se mnou spojili/setkali online na dálku. Nyní než cesťák, tak raději Skype. Problém je pak spíše v tom, že s technologiemi neumí pracovat a vázne to na znalostech a dovednostech soft skills. Nám ale nedělá problém je tím provést a vše je naučit. Raději věnuji klientovi 30 minut svého času vysvětlováním, než cestovat přes půl republiky 4 hodiny tam a 4 zpět.

Paradox je také v tom, že řadu znalostí kolem technologií, kteří dnešní manažeři a podnikatelé stále plně neovládají, umí většina středoškoláků. EXISTUJÍ NĚJAKÁ RIZIKA PRÁCE NA DÁLKU? JAKÁ A JAK JE VE FIRMĚ PREVENTIVNĚ POŘEŠIT? Rizika vychází z neschopnosti řešit obavy. Když vyřešíme všechny obavy, tak odstraníme 90 % rizik. Těch zbylých 10 % je věc aktuální situace


T É M A

|

2 7

projektu, uzavření obchodu nebo nábor kvalitního zaměstnance jsou dovednosti, které všichni manažeři a podnikatelé získali školením, praxí atd. A při práci na dálku najednou přichází změna podmínek a prostředí, čímž se vše zkomplikuje. Ale pro toho, kdo to umí, je to pak už rutina. CO BY MĚLO BÝT ÚPLNĚ PRVNÍM KROKEM, KDYŽ SE PODNIKATEL ROZHODNE PRACOVAT NA DÁLKU, AŤ UŽ SE TA ZMĚNA VZTAHUJE NA NĚJ SAMOTNÉHO NEBO NA JEHO ZAMĚSTNANCE?

DALŠÍCH 7 STRAN ČLÁNKU JE PRO PŘEDPLATITELE Začít by měl u sebe. Například včera KOUPIT PŘEDPLATNÉ

mi volal jeden zákazník, že by chtěl asistentku na dálku. Prý ideálně nějakou matku, která to bude 242 KČ / 10 VYDÁNÍ E-MAGU dělat na ¼ až ½ úvazku, aby mu vyřizovala emaily, telefony a psala cenové nabídky. Vůbec ale netuší, jako: Uf, nefunguje mi internet a za jak takového člověka najít, zaučit, 10 minut mám placenou konzultaci jak nastavit spolupráci, motivaci, s klientem, co budu dělat? :) Jasně, odměňování atd… zavolám mu na mobil nebo přejdu do záložního plánu – tedy půjdu k sousedovi, který má jiného internet providera. Jedno z aktuálních rizik je také to, že řada lidí neumí na dálku efektivně pracovat a pokud se potkají dva takoví, tak je to jasná katastrofa a závěr obou zní, že práce na dálku nefunguje. Přitom je potřeba se to naučit stejně jako ostatní věci. Řízení

JAKÉ TŘI ZÁSADY JE POTŘEBA DODRŽOVAT, ABY PRÁCE NA DÁLKU PŘINÁŠELA SVÉ OVOCE? Tři jsou málo :) Nejdůležitější je pochopit hlavní rizika a mít na ně řešení, umět pracovat se základními technologiemi nikoliv na úrovni klikání tlačítek, ale na úrovni toho,


2 8

|

Ž E N Y

Ž E N Á M

VENDSY

VENDULY VACHALOVÉ


Ž E N Y

CO PŘEDCHÁZELO VZNIKU NÁPADU NA VÝROBU ZÁCHYTNÝCH KLIPŮ NA SLUCHADLA A PROCESORY KOCHLEÁRNÍCH IMPLANTÁTŮ? Všechno to začalo narozením syna. Říká se, že dítě vám změní život a mě syn změnil nejen ten osobní, ale i pracovní. Po překonání prvotního šoku, kdy nám téměř po narození sdělili, že syn neslyší a bude potřebovat naslouchátka, jsme se s manželem rozhodli, že uděláme vše pro to, aby svoji vadu nebral jako handicap a naučil se s ní žít. V 5. měsící dostal sluchadla, ale hned první den se ukázalo, že půlročnímu dítěti nevysvětlíte, že je potřebuje mít nasazené a že cumlání naslouchátka, které nás stálo třicet tisíc, nebude to nejlepší. Začala jsem pátrat po tom, co by nám pomohlo. Lepící páska byla jedna verze. Druhou byla čepička, ale bylo léto a ve stínu třicet stupňů. Nic nepomáhalo a nebyla jsem schopná ani umýt nádobí, aby toho syn nevyužil a naslouchátka si nestrhl. Bylo už září a já onemocněla, běžnou chřipkou, ale jak to tak bývá, co dělat v posteli, když ležíte a nic moc nemůžete. Začala jsem přemýšlet. Napadlo mě předělat šňůrky na brýle na takový záchytný klip. Výroba šperků byl můj koníček, takže pár věcí jsem doma měla. Ale nebylo to ono. Gumička moc nedržela.

Ž E N Á M

|

3 5

Dva měsíce mi trvalo najít výrobce, který by mi vyrobil gumičky, které jsem potřebovala. A už to začalo. Potkala jsem u foniatra první maminku, která byla z klipu, co měl syn na sobě, unešená a chtěla ho také. Její kamarádky také a začalo se to mezi maminkami s neslyšícími dětmi šířit. Že z toho může být podnikání, jsem zjistila asi až další rok. Když jsem se náhodou přihlásila do soutěže na TEDexu. Tam jsem vyhrála a dostala akcelerační program od HUBU v Praze, 100DC a tři měsíce jsem jezdila z Brna do Prahy se vzdělávat, koučovat, poslouchat rady mentora. Díky tomuto programu se moje klipy začaly dostávat do zahraničí a já dokonce i tento akcelerační program vyhrála. A tady jsem si najednou uvědomila, že se z potřeby a koníčka stalo podnikání. OD PRVOTNÍHO NÁPADU K FUNGUJÍCÍMU BYZNYSU JE VĚTŠINOU DLOUHÁ CESTA. JAKÉ PŘEKÁŽKY JSTE NA NÍ MUSELA PŘEKONAT? JAK DLOUHO VÁM TRVALO PŘETAVIT MYŠLENKU DO REALITY? Od první myšlenky k prvnímu zákazníkovi to byly tři měsíce. Tehdy jsem měla v nabídce jenom klipy na naslouchátka a začaly se mi ozývat i maminky dětí s kochleárním


3 6

|

Ž E N Y

Ž E N Á M

implantátem. Dostala jsem se do Spolku Uživatelů Kochleárního Implantátu SUKI a díky jejich pomoci se mi podařilo vyvinout i gumičku na kochleární implantát, která je opravdu ojedinělá. A přivedli mě na myšlenku začít ještě s výrobou čelenek na kochleární implantáty. BYL VZNIK VAŠEHO BYZNYSU NATOLIK ŽIVELNÝ, ŽE PROSTĚ NEBYL ČAS NA OBAVY, ANEBO SE ANI VÁM STRACH ZE ZAČÁTKU PODNIKÁNÍ NEVYHNUL? Já nikdy neměla záměr podnikat, takže obavy a prvotní strach vlastně nikdy nepřišly. Beru věci tak, jak jsou. Teď už podnikám skoro čtyři roky. V červnu se nám narodila dcera. Takže jsem teď na druhé mateřské a vlastně jestli podnikám nebo ne je jedno. Práce mě baví, dělám něco, co pomáhá lidem. PODNIKÁNÍ JSTE ROZJÍŽDĚLA S 5 MĚSÍČNÍM SYNEM – TO JE PRO VŠECHNY MATKY OBDIVUHODNÝ VÝKON – BEZ ČEHO BY SE VÁM TO BÝVALO BYLO NEPOVEDLO? Určitě bez rodiny by se mi to nepovedlo. Tříměsíční dojíždění do Prahy na akcelerační program 100DC bych nezvládla bez hlídání syna babičkami a manželem.

Po večerech jsem pracovala a manžel uspával, což dělá dodnes. A já mohu pracovat. SETKALA JSTE SE BĚHEM SVÉ PODNIKATELSKÉ KARIÉRY S NEGATIVNÍMI POSTOJI VŮČI TOMU, ŽE NEJSTE TYPICKOU „MAMINKOU NA RODIČOVSKÉ“, A DĚTEM SE KVŮLI PODNIKÁNÍ NEMŮŽETE VĚNOVAT NA 100 %? Tak to se mi nikdy nestalo. U nás jsou to narážky a výtky vůči hlučnosti


Ž E N Y

syna. Například se nám stává, že když jedeme autobusem a syn povídá, co vidí, samozřejmě více nahlas než každé jiné dítě, a paní za vámi vám začne vyčítat, že máte nevychované a hlučné dítě a ať přestane rušit. V takových situacích se jenom usměji, paní oznámím, že jsem hrdá a nesmírně pyšná na to, že syn mluví, když je neslyšící a že to nebylo vůbec jednoduché ho mluvit naučit. Syna pochválím, jak je šikovný a v duchu si říkám, jak je paní nechápává. Děje se nám to často.

Ž E N Á M

|

3 7

STÁLE JEŠTĚ KLIPY VYRÁBÍTE SAMA RUČNĚ PO VEČERECH? ANEBO JE TATO FÁZE DÁVNO ZA VÁMI A UŽ SE VĚNUJETE „JEN“ OBCHODU A MARKETINGU? Syn se v září dostal do běžné školky a malá je zatím miminko za odměnu. Buď spí nebo si hraje a hlavně v noci spí a já nemohu říct ani, že jsem nevyspalá. Klipy vyrábím a všechno zařizuji většinou sama. Od začátku mi pomáhá kamarádka Lenka Malčíková, která je designérka. Vymýšlí a kreslí všechny obrázky, které jsou na klipech. Navrhuje letáky a vizitky. Moje mamka šije zase čelenky, takže aspoň jedna část jde tak nějak mimo mě. Marketing jsem teď asi rok vůbec neřešila a bude to jedno z mých novoročních předsevzetí. JAK SE CÍTÍTE V ROLI ÚSPĚŠNÉ PODNIKATELKY? Nepovažuji se úspěšnou podnikatelku. Vidím se jako žena, která má obrovské štěstí. Má dvě zdravé děti. Milujícího manžela a práci, která mě baví. Co víc si může člověk přát. JAKÉ EMOCE VÁŠ BYZNYS PROVÁZEJÍ? URČITĚ NE VŽDY JE VŠE RŮŽOVÉ… Asi jsem naivní nebo nosím růžové brýle, ale ikdyž se ohlédnu nevidím ani


3 8

|

Ž E N Y

Ž E N Á M

jeden šedý nebo černý den. Nemám ani jednu reklamaci za ty skoro čtyři roky. Zákazníci se mi vracejí, a to i ti zahraniční. Moje výrobky okopírovali v Rusku, ale co, hlavně, že to pomůže rodičům. Děti díky barevným a veselým klipům nosí naslouchátka a kochleární implantáty raději, nestydí se za ně, a tím se jim zvyšuje sebevědomí. A když mají nějakého toho hrdinu na sobě, mohou mu to závidět i slyšící děti, a tím se lépe začlení do kolektivu i života. A o tom, že klipy zabraňují ztrátě statisícových kochleárních implantátů, nemluvě.

JAK VYPADÁ VÁŠ BĚŽNÝ PRACOVNÍ DEN? Pokud je syn zdravý a může do školky, tak ho tam kolem půl osmé odvedeme. Jedeme potom s dcerou nakoupit, odvézt zásilky na poštu, po cestě si koupím velké kafe. To je moje slabost, káva. Dopoledne pak vyrábím, vyřizuji emaily. Někdy stihnu i něco doma udělat. V jednu hodinu jdeme vyzvednout syna ze školky, normální školka je pro něho mnohem větší stres, než speciální, a celý den by byl pro něho velice náročný, takže chodíme po „o“. Odpoledne se nese v duchu kroužků,


Ž E N Y

Ž E N Á M

|

3 9

logopedií, návštěv a nějakého programu pro děti. Manžel přijíždí z práce kolem čtvrté páté a do sedmé, kdy chodí děti spát, trávíme čas jako rodina. Potom přichází zase můj čas na práci, a to většinou tak do půlnoci.

mohu potkávat s maminkami, které mají stejné problémy. Můžeme si navzájem poskytovat rady a zkušenosti.

TÉMATEM TOHOTO VYDÁNÍ STARTUNG UPU JE PRÁCE NA DÁLKU – VYUŽÍVÁTE VE SVÉM PODNIKÁNÍ TAKÉ TOHOTO TRENDU?

Nikdy by se mi ani nesnilo, že se moje výrobky budou dostávat do tolika zemí. Tento týden to byla Austrálie, předtím Israel a Amerika. Mám klipy na Srí Lance, Ghaně, Maltě, Kypru, Brazílii, Kanadě, Velké Británii. Ve všech státech Evropy.

Práce na dálku je moje, už si nedovedu představit někam dojíždět. Brzy nás čeká stěhování a už teď oba s manželem víme, že musíme počítat s jednou místností – pracovnou pro mě. Naštěstí moje práce není náročná na prostor. JAK SE VÁM DAŘÍ SLAĎOVAT SVŮJ OSOBNÍ A PRACOVNÍ ŽIVOT? Nevím, jestli to nejsou ještě těhotenské hormony, ale řekla bych, že je vše v harmonii. Přijde mi, že všechno je na svém místě, všechno má svůj řád a jede bez větších zásahů. JE NĚCO, CO NA PODNIKÁNÍ Z DUŠE NENÁVIDÍTE? Asi to říká každý, ale i já se přidávám na stranu papírování a účetnictví. To je tedy to, co bych úplně vynechala a zrušila. Jsem ráda, že se díky práci

CO POVAŽUJETE ZA SVŮJ NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCH?

MÁTE NĚJAKÝ PODNIKATELSKÝ SEN, KAM BYSTE CHTĚLA DOSÁHNOUT? Mým snem je mít chráněnou dílnu, kde by pracovali neslyšící a společně bychom posílali klipy do celého světa. CO BYSTE VZKÁZALA DNEŠNÍM ZAČÍNAJÍCÍM PODNIKATELKÁM? MÁTE PRO NĚ RADU? Myslete na to, že nejcennější věc, co můžete mít, je zdraví. Zbytek si dokážete zajistit. A když se něco nepovede, myslete na to, že chybami se člověk učí a příště to už vyjde. Dělejte to, co vás baví, dělejte to s láskou a ono se to určitě povede. Vaše Vendsy 


4 0

|

S T A R T

U P

TRIPINDER

NEŽ SI ŘEKNETE O POMOC, PŘEMÝŠLEJTE, V ČEM BYSTE SAMI MOHLI BÝT NÁPOMOCNÍ

Tripinder je horkou novinkou českého startupového světa. Je to platforma pro všechny cestovatele, kterým chybí někdo do party na výlet. Má ho na svědomí Andrea Bačíková a vyhrála s ním letní běh akceleračního programu 100-Day Challenge. Každý den si s ním získává srdce lidí, kteří rádi cestují a my se tomu vůbec nedivíme, protože vzbuzuje touhu někam vyrazit i v lidech, kteří to doma milují :)


S T A R T

DOBRÝ DEN, ANDREO, PUSŤTE NÁS PROSÍM DO SOUKROMÍ VAŠEHO PROJEKTU TRIPINDER. JSTE JEHO MÁMA, TAK NÁS ZAJÍMÁ, KDY A ZA JAKÝCH OKOLNOSTÍ BYL NÁPAD NA CESTOVATELSKOU PLATFORMU POČAT? Úplně první myšlenka, která ještě samozřejmě neměla ani zdaleka formu Tripinderu, přišla v březnu. Plánovala jsem dovolenou a pro inspiraci jsem se rozhodla sáhnout do cestovatelských seznamek, které byly dostupné na FB. S jejich fungováním jsem ale nebyla moc spokojená, vše bylo nepřehledné, některé komentáře a příspěvky už nebyly moc k tématu cestování a já si říkala, že přece musí existovat snadnější způsob, jak se k informacím a spolucestovatelům dostat. Dost mě překvapilo, že jsem nic „chytřejšího“ nenašla ani u nás a vlastně ani v zahraničí. VE STARTU VÁM POMOHLA ÚČAST V AKCELERAČNÍM PROGRAMU 100-DAY CHALLENGE. CO VŠECHNO JSTE ZA TĚCH STO DNÍ MUSELA ZVLÁDNOUT? BYL TO „POROD“ ANEBO VŠE ŠLO HLADCE? Potřebovala jsem si rychle ověřit, že nápad, který jsem zatím nosila jen

U P

|

4 1

v hlavě a probrala s pár kamarády, má potenciál i u odborníků. Na doporučení jsem se tak s nápadem zúčastnila i pražského Startup Weekendu. 48 hodin práce v týmu mě utvrdilo v tom, že by byla škoda na nápadu nepracovat, a tak jsem se následně dostala do Impact Hubu a stala se součástí 100-Day Challenge. Tam už mě čekaly 3 měsíce plné mentoringu, zpětné vazby a systematické práce, na jejímž konci jsme mohli konečně představit veřejnosti funkční Beta verzi platformy Tripinder. PRACOVALA JSTE S NĚJAKÝMI OZKOUŠENÝMI NÁSTROJI TYPU LEAN CANVAS ANEBO SE PROJEKT RODIL ŽIVELNĚ A BEZ HLUBŠÍHO PLÁNOVÁNÍ? Na základě zkušeností s výzkumem a segmentací zákazníků, jsme ke spolupráci s cílovou skupinou cestovatelům přistoupili hned na začátku, a to nám dost pomohlo při navrhování samotné platformy. Nemuseli jsme tápat, ale stavěli to, o co si cestovatelé sami řekli a co jim při plánování cest a shánění spolucestujících chybělo. Lean canvas je super, zkušebně jej vyplňuji zhruba každé 2 měsíce a vždycky je to dobrá rekapitulace toho, co vlastně děláte a pro koho. Lean Canvas vám také dobře ukáže,


4 2

|

S T A R T

U P

jestli jste udělali v přemýšlení nějaký pokrok nebo se odchýlili od vytyčené cesty, což nemusí být vždy na škodu. MĚLA JSTE NĚJAKÉ PŘEDCHOZÍ ZKUŠENOSTI A ROZJEZDEM STARTUPU? CO BYSTE DĚLALA, KDYBY NEBYLO TRIPINDERU? Na startupovém poli a poli podnikání jsem úplným nováčkem, právě proto mi poslední půlrok přijde tak hrozně nabitý lidmi i novými informacemi. Kromě Tripinderu stále pokračuji prací na plný úvazek v oddělení Segment Marketingu, kde mě naštěstí v mém startupovém snažení dost podporují a fandí mi. NA ČEM JE POSTAVENÝ BYZNYS MODEL VAŠEHO PROJEKTU? Od začátku jsme si dali závazek, že portál udržíme čistý a nezahltíme jej reklamou. Tento možný zdroj příjmů jsme tedy zavrhli hned na začátku a na plno se soustředíme na implementaci platební brány, díky které našim uživatelům zjednodušíme organizaci a vybírání záloh na cesty. Právě z těchto transakcí budeme, stejně jako např. Airbnb, brát % z fee, které nám pomůže udržet platformu v chodu.

CO JSTE SE NAUČILA PŘI BUDOVÁNÍ ONLINE PLATFORMY TRIPINDERU? PROBĚHLO NĚJAKÉ „PROZŘENÍ“? Celý poslední půl rok byl pro mě vstupem do světa, který jsem předtím neznala. Hrozně mile mě překvapili lidé, kteří se v něm pohybují a díky nim jsem se naučila základ, bez kterého se v této oblasti nikdo neobejde. Tím základem je potřeba sdílení, ať už jde o kontakty, know-how nebo nějakou užitečnou informaci. Naučila jsem se vždy nejdřív vymyslet, co bych mohla nabídnout já a až poté si říkat o pomoc. CO JE PODLE VÁS ZÁSADNÍ PRO ŽIVOTASCHOPNOST ONLINE PROJEKTŮ VAŠEHO TYPU, JINÝMI SLOVY, BEZ ČEHO BY TRIPINDER URČITĚ NEBYL TAM, KDE JE? Uživatelé – komunita a její počáteční důvěra v nás a odvaha zkusit něco nového. Naším největším pokladem jsou aktuálně cestovatelé a organizátoři, kteří nás neváhají doporučit svým známým. NASTAL NĚKDY OKAMŽIK, KDY JSTE S TÍM CHTĚLA „SEKNOUT“? Tak samozřejmě jsme si prošli pár momenty, kdy jsme se nechali něčím


S T A R T

nahlodat a říkali si, jestli to, co děláme, má vlastně cenu a smysl. Pak ale přišlá kladná reakce od některého z uživatelů, kterému jsme pomohli naplnit výlet nebo najít parťáka na cesty, a všechno bylo zapomenuto :) VYPADÁ TO, ŽE SE VÁM POVEDLO NAJÍT MEZERU NA TRHU, VZHLEDEM K POČTU UŽIVATELŮ A VÝLETŮ. JAKÝMI KANÁLY DOSTÁVÁTE POVĚDOMÍ O TRIPINDERU K CÍLOVÉ SKUPINĚ?

U P

|

4 3

jsme se snažili na stránku výraznější traffic uživatelů nehnat. K šíření tedy zatím využíváme hlavně repost výletů do FB skupin plus samozřejmě nejlépe funguje doporučování na základě vlastní kladné zkušenosti. Širší veřejnost budeme adresovat až po novém roce. Jako hlavní kanál se samozřejmě nabízí FB, kde většina našich uživatelů působí.

DALŠÍ 3 STRANY V minulémČLÁNKU týdnu jsme také spustili pravidelné mailingy, díky kterým JSOU PRO PŘEDPLATITELE cestovatelé nepřijdou o žádný nově

Vzhledem k tomu, že jsme právě ve fázi, kdy dokončujeme vývoj, tak

přidaný výlet ani tip. Snažíme se být s našimi uživateli i offline a držet s cestovateli krok, takže

KOUPIT PŘEDPLATNÉ 242 KČ / 10 VYDÁNÍ E-MAGU


4 4

|

L I F E S T Y L E

ZUZANA KAŠČÁKOVÁ JSOU LIDÉ, KTEŘÍ SE STYLEM INSPIRUJÍ A LIDÉ, KTEŘÍ STYL URČUJÍ


L I F E S T Y L E

B

ytový design to je věda. Zuzana Kaščáková je bytová designérka a podnikatelka. Přes všechna životní úskalí vybudovala e-shop Iconioo, ve kterém prodává bytové doplňky převážně skandinávského typu. Povídali jsme si s ní o bytovém designu, trendech a novinkách v tomto oboru, ale také jejím životním příběhu. BYTOVÝ DESIGN JE POMĚRNĚ SPECIFICKÁ OBLAST. VĚŘÍM, ŽE PRO BĚŽNÉHO SMRTELNÍKA TO JE JEDNA VELKÁ NEZNÁMÁ. ZAČNĚME ZE ŠIROKA. CO JE NÁPLNÍ PRÁCE BYTOVÉHO DESIGNÉRA? Bytový, či chcete-li interiérový, designér se podílí na vnitřním řešení interiérů. To znamená, že se zabývá rozvržením vnitřních prostor tak, aby maximálně vyhovovaly požadavkům a představám uživatelů. Interiérový designér by měl klientovi poradit s volbou povrchů stěn, podlah a stropů, s umístěním vypínačů, zásuvek a s vedením rozvodů inženýrských sítí. Poradí také s rozmístěním a množstvím nábytku a osvětlovacích těles a v neposlední řadě i s doplňky jako jsou vázy, květiny, různé misky a podobně. Měl by vám pomoci se zařízením bytu od A po Z.

|

4 7

Je rozdíl mezi interiérovým designérem a architektem, který má na starosti po většinou stavbu jako celek, a to především z technického hlediska s ohledem na normy a předpisy. V ideálním případě spolu architekt a designér spolupracují. JAKÝ JE V DNEŠNÍ DOBĚ TREND V TÉTO OBLASTI? V současné době můžeme pozorovat několik výraznějších trendů – inspirace skandinávským stylem bydlení, již po několikáté oblíbený styl Provence, minimalismus i moderní bohémský styl, nebo naopak luxusní glamour a industriální styl. Obecně je to návrat k přírodním materiálům, ale také – a to mě moc těší – domovy doplněné o originální kusy – ať už nové, či zrenovované… A tak se často stává, že jsou klienti nadšeni, že seženeme v bazaru židli, kterou si pamatovali od své babičky a kterou oni sami svého času vyhodili. Stále častěji dostává při řešení interiéru slovo praktičnost, ekologicky přátelský domov, třídění odpadu apod. PŘECE JEN JE BYTOVÝ DESIGN DLOUHODOBOU ZÁLEŽITOSTÍ, DÁ SE VŮBEC MĚNIT PODLE AKTUÁLNÍCH TRENDŮ? Já se osobně přikláním k nadčasovosti. Navrhuji klientům domov tak,


4 8

|

L I F E S T Y L E

aby sedl jejich představám a aby jim vydržel několik dekád, ne-li napořád. Mám to štěstí, že mě většinou oslovují jen lidé, kteří znají můj styl, a tím pádem si sedneme. Zároveň je pravdou, že trend západních zemí se dostává i k nám a vše se zrychluje. Takže zatímco v mém dětství bylo raritou, když se někdo stěhoval, protože domy se stavěly na celý život, dnes se lidé stěhují poměrně často a často také zařizují bydlení už s tím, že za pár let půjdou jinam. ČÍM BY ČLOVĚK MĚL ZAČÍT? Vždycky je rozdíl, zda hovoříme o zařízení nového domu, či bytu – tzn., jestli mluvíme o holých zdech, nebo o částečné rekonstrukci již funkční domácnosti. To nejdůležitější ovšem je, alespoň částečně si ujasnit, co se mi líbí. Doporučuji klientům prohlížet si obrázky na internetu, časopisy, vnímat prostory, které se jim líbí. Často dostanu od lidí deset obrázků, z nichž každý je úplně jiný, pak je to hodně o komunikaci. Potřebuji své klienty co nejlépe poznat, znát jejich styl života apod. To je absolutní základ. Je úžasné, že si lidé umí připustit, že potřebují s interiérem pomoci. Odpovídám každý den na mnoho


L I F E S T Y L E

dotazů typu: „Zuzko, co byste dala na zeď nad jídelní stůl? Jaký koberec pod stoleček?“ apod. Jsem za to ráda. A CO NAOPAK URČITĚ NEDĚLAT?

|

4 9

a zbytek doplnily nábytkem z Ikey. Výsledek byl úchvatný. A JAK JSOU NA TOM ČEŠI? ŘÍDÍ SE TRENDY NEBO JSOU SPÍŠ KONZERVATIVNÍ?

Nejhorší, co mohou lidé udělat, je Češi na mě působí z velké části jako „buď, anebo“ – buď zásadně odmítají najít si na internetu obrázek místnosti, jakékoliv novinky a inovace, anebo nebo zákoutí, které se jim líbí, a pak naopak jdou až do extrému a vzniká se pokoušet to domů slepě zkopírovat. katalogové bydlení. Netvoří si tak svůj domov, ale domov z obrázku, bez ohledu na celkový JAK DLOUHO SE VĚNUJETE kontext nebo pojetí jejich vlastního bydlení. A další velkou chybou je INTERIÉROVÉMU DESIGNU? také bez rozmyslu nakupovat veškeré Ve stavebnictví, které s tímto oborem novinky, které se na trhu objeví… úzce souvisí, se pohybuji už téměř Pak se snadno stane, že budete mít 13 let. S manželem jsme měli menší byt zahlcený hromadou sice krásných, stavební společnost zaměřenou ale zbytečných věcí, se kterými si především na dokončovací práce – nebudete vědět rady. tedyE-MAGU interiéry. Velmi často jsem tedy 242 KČ / 10 VYDÁNÍ pomáhala řešit klientům například DO JAKÉ MÍRY JE ZAŘÍZENÍ druh podlahové krytiny, barvu INTERIÉRU BYTU OTÁZKOU oken, obklad koupelny a podobně. FINANCÍ? Interiérovému designu jako takovému zhruba 3 roky. Já tvrdím, že zařízení není o penězích. Samozřejmě, že každý máme jinou BYLO TO VŽDY TO, CO JSTE představu toho, co je levné, CHTĚLA DĚLAT? ale v podstatě se při troše snahy dá udělat za málo peněz hodně muziky. Jednoznačně ne, ale vždycky jsem měla Měla jsem klientku – mladou blízko k ručním pracím, bavily mě maminku s holčičkou. Pronajala si krásné byty, „načančané“ pokojíčky, byt a byla z něj nešťastná. Nejdříve hezké domky. A když začaly první jsme pořádně uklidily. Kuchyňskou pořady o bydlení a jeho proměnách, linku jsme „vytunily“ samolepicí fólií jéje, to byl ráj! A vzhledem k tomu, a novými úchytkami, byt jsme vybavily že jsem se, jak již bylo řečeno, nábytkem povětšinou z babiččiny půdy pohybovala vždycky v nějakém oboru

DALŠÍCH 5 STRAN ČLÁNKU JE PRO PŘEDPLATITELE KOUPIT PŘEDPLATNÉ


5 0

|

M A R K E T I N G

4P

UŽ STARTUPŮM NESTAČÍ


M A R K E T I N G

B

ez promyšleného marketingu se dnes žádný startup ani začínající podnikatel neobjede. Marketing je ale obor, který se neustále vyvíjí a zlepšuje – to, co platilo včera, neplatí dnes a to, co platí dnes, už nemusí platit zítra. Jedním z takových marketingových klišé je i známý marketingový mix složený z klasických 4 „P“. Jedná se o, snad všem již známá, čtyři anglická slova začínající na písmeno P – product, place, price, promotion. Jenže díky neustále rozvíjející se technologii je tento marketingový mix opravdu pouze nezbytným základem. Řekněme to jinak, dnes již tyto čtyři části mixu k dobrému marketingu nestačí a často se tak setkáváme s pár rozšířeními, bez kterých by firmy lapaly by po dechu jako ryby bez vody. 5 P = 4 P + PEOPLE V dnešní době se kromě klasického marketingového mixu uvádí často jako základ 5 P. Tedy známá čtveřice je rozšířena o velmi důležité páté slovíčko – PEOPLE. Co si budeme povídat – produkt, cena, distribuce i propagace jsou velmi důležité faktory. Na druhou stranu, bez lidí by to taky nešlo, a na to je třeba myslet. Lidé jsou ti, kteří produkty vyrábí, ti, kteří komunikují s dodavateli, zákazníky a řídí chod podniku. Lidé jsou také ti, kteří ve finále zboží nebo služby kupují. Lidé

|

5 5

jsou zkrátka všude kolem nás (nejen v marketingu) a je tedy třeba myslet i na ně. Na faktor People se lze dívat ze dvou úhlů: zaměstnanci x zákazníci. Díky nejnižší nezaměstnanosti v Evropské unii si mohou lidé vybírat, pro kterou společnost budou pracovat. Právě proto se i firma více zajímá o to, jak své zaměstnance motivovat a udržet. Zaměstnavatelé si tento fakt uvědomují, a proto nabízí kromě úvodního zaškolení další možnosti, jak se ve firmě realizovat. Lidé se tak i v zaměstnání mohou zdokonalit v jazyce, v různých měkkých i tvrdých dovednostech ku prospěchu svému i zaměstnavatele. Každá firma, potažmo personalista, musí přemýšlet o tom, jak nejlépe vyškolit svého zaměstnance tak, aby firmě dával navíc přidanou hodnotu. Tedy zkušenosti, know-how a takové to „něco navíc“. Druhým úhlem pohledu je přidaná hodnota pro koncového zákazníka. Takže základní otázkou je: jak udělat produkt tak, aby kromě samotné věci nebo služby z něj měl koncový zákazník něco navíc? Odpovědi jsou nasnadě: 1. Mějte zkušené a spokojené zaměstnance. 2. Vzbuzujte v zákaznících emoce – je potřeba myslet na lidi a odhadnout jejich přání a potřeby a zkusit se do nich co nejlépe vcítit.


5 6

|

M A R K E T I N G

6P U šesti P se již teorie trošku rozcházejí. Některé teorie uvádí, že se jedná o 5 P + Packaging (obal, balíček), jiné zase 5 P + Process (procesy ve firmě). Často pak záleží, pro jakou oblast podnikání nebo působení se marketingový mix vytváří. Nedá se jednoznačně uvést, co je správné a který mix byste ve svém podnikání měli uplatnit. Záleží na oboru, a hlavně na vás, co považujete za důležité. 6 P jako 5 P obohacené o Packaging. Balíčkem se myslí nejen základní obal produktu nebo balíček základních služeb, ale hlavně balíček služeb, které zákazník dostane navíc. Prodáváte pračky, koberce nebo například jídlo? Balíček v tomto případě může být kromě samotného produktu také navíc doprava, instalace, dárek k nákupu, vzhled jídla nebo i netradiční balení apod. Další „něco navíc“, které zákazník ocení a s úsměvem se k vám příště vrátí. 6 P jako 5 P navíc s Processes. Procesy, postupy a přístupy jsou také velmi důležité, a i v rámci marketingu je na ně třeba myslet. Marketing není jenom reklama, kterou zákazník vidí hned na první pohled, ale také značka a samotné fungování společnosti. Právě to, jak fungují vnitřní i vnější procesy, utváří image společnosti.

Procesy jsou ty úkony, které děláme proto, aby zákazník byl spokojen. Je to spojení mezi firmou a zákazníkem, které není o nic méně důležité než ostatní složky mixu. Mezi vhodné procesy a postupy, které si firma může nastavit, patří například standardizace jednotlivých činností, individuální přístup k zákazníkům, zákaznická podpora, komunikace, vyspělé informační technologie atd.


M A R K E T I N G

|

5 7

dobré aplikovat hlavně na nehmotné služby, ale to neznamená, že to pro podnik zaměřený na produkt neplatí. Majitelka kadeřnického salónu může o této části mixu přemýšlet prostřednictvím fyzického zhmotnění služby. Může to být katalog účesů, samotný kadeřnický salón (interiér, vybavení, barvy), certifikáty a ocenění kadeřnic, atmosféra apod. Služba není hmatatelná, a proto musí podnikatel své budoucí zákazníky na první pohled přesvědčit, že by si měli vybrat právě tento podnik.

DALŠÍ 3 STRANY ČLÁNKU JSOU PRO PŘEDPLATITELE

Fyzický důkaz je však také vizitkou firem vyrábějící třeba židle. Takže i když vaším byznysem není služba, určitě tento mix mějte také na paměti.

KOUPIT PŘEDPLATNÉ

7 P v praxi 242 KČ / 10 VYDÁNÍ E-MAGU Představte si, že jsme se rozhodli

Řízení procesů ve firmě překračuje marketingové kompetence. Nicméně na všech procesech je třeba neustále pracovat a zlepšovat je. K tomu slouží různá školení a kurzy zaměřené na soft skills nebo využívání metody kaizen (postupného zlepšování procesů). 7 P = 6 P + PHYSICAL EVIDENCE Physical Evidence bývá překládáno jako fyzický důkaz. Tento důkaz je

vyrábět např. oblečení. Na tomto produktu si uvedeme praktický příklad 7 P, které jsou součástí marketingového plánu. 1. Product – trička, kalhoty, šaty, sukně, ... 2. Place – místem se myslí distribuce, tedy to, kde se bude produkt prodávat. Máme k dispozici kamennou prodejnu a také náš nový e-shop. Ve městě, kde máme prodejnu, máme také pronajatý sklad, ze kterého se distribuuje oblečení zákazníkům, kteří objednali přes e-shop.


5 8

|

J Á

Z N A Č K A

NENÁPADNÝ NÁSTROJ, KTERÝ O VAŠÍ ZNAČCE POVÍ VÍC, NEŽ SI MYSLÍTE


J Á

V

ěděli jste, že průměrný zaměstnanec dostává denně až 121 e-mailů a posílá jich víc než 40? Teď se na chvíli zastavte a popřemýšlejte: kdybyste vnímali sebe jako osobní značku, změnili byste něco na způsobu, jakým používáte e-maily ve své běžné komunikaci? Od roku 1971, kdy byl zaslán první e-mail, se nám tento nenápadný způsob komunikace dostal pod kůži natolik, že si dnes ani nevšimneme – nebo nás spíš nepřekvapí – kolik času nám zabere jeho vyřizování. Existují dokonce firmy, které vidí v e-mailech největšího nepřítele osobní produktivity, a proto se snaží je úplně eliminovat či zakázat. E-maily posíláme neustále – z mobilního telefonu, v dopravě, na dovolené. Mít čistou e mailovou schránku je pro někoho stejně důležité jako mít čistou hlavu nebo domácnost – prázdná schránka prostě vyvolává pocit klidu, prostoru a dobře odvedené práce. Právě proto, že je e-mail tak všudypřítomný, si leckdy příliš neuvědomujeme, kolik toho o nás prozrazuje a do jaké míry ovlivňuje vnímání našeho dobrého jména a naší osobní značky. CO (NE)ŘÍKAJÍ NAŠE E-MAILY Přestože je dnes e-mail základním nástrojem v komunikaci, má jeden důležitý aspekt. Často o něm píše

Z N A Č K A

|

6 1

Daniel Goleman, otec konceptu emoční inteligence, který upozorňuje na důvody, proč se lidé mnohdy dostávají přes e-mail do konfliktů. V osobní komunikaci anebo v komunikaci zprostředkované telefonicky či videohovorem máme příležitost vnímat signály těla a hlas druhé osoby. Můžeme si všimnout, že je třeba čím dál nervóznější, že se nudí nebo že prostě o to, co říkáme, nejeví zájem. Stručně řečeno, osobní a hovorová komunikace či komunikace zprostředkovaná videem nám nabízí kontext druhé osoby, který nám pomáhá reagovat adekvátně a včas, abychom zvýšili šanci, že se s protějškem domluvíme. Nic z toho nám e-mailová komunikace nedává. Vůbec nevíme, kde a v jaké náladě se nachází osoba, která bude náš e-mail otevírat. Nemáme tušení, co náš e-mail s touto osobou udělá; pokud ji něco z toho, co jsme psali, nadchne nebo urazí, nemáme na to žádnou šanci reagovat. Proto představuje e-mailová komunikace výzvu pro emočně inteligentní komunikaci – i ti nejlepší z nás se mohou dopustit komunikačních chyb, které je mohou stát kousek reputace, pokud si nedají pozor a v e-mailové komunikaci neprojeví empatii.


6 2

|

J Á

Z N A Č K A

PASIVNÍ A AKTIVNÍ AGRESE V E-MAILOVÉ KOMUNIKACI Další věc, kterou naše e-maily prozradí, se tyká naší spolehlivosti či ochoty spolupracovat. Určitě znáte případy, kdy někomu pošlete e-mail a on na něj vůbec nereaguje – a to přesto, že jste ho v e-mailu požádali o zpětnou vazbu. Nebo naopak reaguje způsobem, ze kterého vám spadne čelist. Existují dva druhy přístupů v e mailové komunikaci, které, pokud nejsou uvědomělé, mohou mít silný negativní dopad na naši reputaci. 1. Pasivně agresivní přístup Projevuje tím, že příjemce e-mailu zprávu přečte a nereaguje na ni nebo ji kompletně ignoruje a nepřečte. Podotýkám, že se bavíme o běžné pracovní korespondenci, ne o nevyžádaných obchodních sděleních. Dostat zprávu a nechat si svoji reakci pro sebe, neposkytnout odesílateli základní zpětnou vazbu, třeba formou krátké zprávy – „Díky, mám to.“ –, znamená získat nad odesílatelem moc. Odesílateli nezbude nic jiného než doufat, že si příjemce zprávu přečetl a že bude dělat to, oč byl požádán. V nejhorším případě bude brát chybějící zpětnou vazbu osobně, což může ztížit a zbytečně zkomplikovat veškeré pracovní vztahy.

2. Aktivní agrese Ta se projevuje tím, že odesílatel používá různé formy přesunu reálných emocí do psané komunikace – ke zdůraznění důležitých myšlenek používá například KAPITÁLKY nebo červenou barvu. Mezi posílením dopadu psané komunikace a nenápadným projevem násilí v komunikaci je velmi tenká hranice. Dalším projevem agrese v e-mailové komunikaci může být rychlá


J Á

Z N A Č K A

|

6 3

se otázka, jak vlastně e-maily chytře využít k podpoře naší osobní značky. STRUČNOST, JEDNODUCHOST A LIDSKOST NA PRVNÍM MÍSTĚ Vždy na školení osobního brandingu říkám, že nejlepší e-mail je ten, který nemusíte poslat (protože jste se rozhodli vyřešit komunikaci jinak, třeba osobně). Pokud je ale přesto e-mail nutný, můžeme udělat pár věcí, které mohou podpořit vnímání naší osobní značky.

DALŠÍ 3 STRANY ČLÁNKU JSOU PRO PŘEDPLATITELE 1. Vypovídající předmět.

Dodnes si pamatuji, jak jsme v redakci Czech Business Weekly dostávali 200 až 300 e-mailů s tiskovými zprávami denně. Hádejte, které e-maily šly jako první do koše – přece ty, které neměly žádný poutavý předmět. Předmět 242 KČ / 10 VYDÁNÍ E-MAGU představuje výzvu k otevření vaší zprávy a slib, že v daném e mailu bude eskalace, tedy odpovídání na e-mail něco důležitého. Proto si dejte pár s přidáváním do kopie lidí, kteří tam sekund navíc, abyste si po sobě přečetli nepatří a které si odesílatel bere tak předmět vaší zprávy, a to vždy z úhlu trochu za rukojmí – do komunikace pohledu vašeho příjemce. je přidává jen proto, aby hájil vlastní zájmy. 1. Stručný obsah. Říká se, že ideální e-mail obsahuje maximálně pět Tento projev agrese v e-mailové vět. Samozřejmě, tato stručnost je komunikaci vede k tomu, že je spousta extrémní a nedá se vždy dodržet. lidí přehlcená e-maily, které jim Měli bychom k ní ale směřovat. nepatří, na které nevědí, jak reagovat, Koneckonců člověk má velmi a v důsledku čehož začnou e maily limitovanou pozornost – patnáct a vše s nimi spojené celkově nenávidět. až dvacet sekund – na přečtení Pokud jsou tyto projevy v e-mailové jednoho e-mailu. V takovém komunikaci problematické, nabízí intervalu nelze přečíst víc než deset

KOUPIT PŘEDPLATNÉ


6 4

|

D O B R Á

R A D A

ZNAČKA NENÍ HRAČKA


D O B R Á

V

R A D A

|

6 7

íte, na jakých základech postavit značku? Pokud vás napadá, že na pěkném logu a webu, jste na velkém omylu. Základy dobré značky je potřeba vybetonovat něčím úplně jiným. Prozrazujeme, z jakých materiálů stavět a jaké tam přidat pojivo.

realizovat produkt, který tuto potřebu vyřeší, pak si ověřit, jestli byly vaše předpoklady správné (jít s kůží na trh), a když ano, až pak začít řešit značku. Jiné pořadí nefunguje.

ZAPOČNĚTE STAVEBNÍ PRÁCE NA ZNAČCE

Strategii značky založte na tom, co na vás lidi skutečně oceňují (musíte se jich na to zeptat), jakou hodnotu jim do života přinášíte. Předpokladem toho je mít opravdu kvalitní produkt a věřit mu na sto procent. Nezakládejte značku na svých domněnkách, ale na zpětné vazbě od skutečných zákazníků.

Věřte nevěřte, základem úvah o vaší značce by měly být myšlenky na to, proč jste začali podnikat, jaká je vaše vize a čeho chcete podnikáním dosáhnout (pro sebe i pro zákazníky). Není to o tom, v jakém světle byste se chtěli zákazníkům ukazovat, ale o tom, jací doopravdy jste. Nepřikrášlená realita funguje u značky prostě nejlépe. Na svou značku nespěchejte, všechno pěkně popořádku. Než se začnete věnovat budování značky systematicky, je potřeba udělat ještě jednu nezbytnost – jít na trh a ověřit tam svůj byznys model. Začít pracovat na značce v době, kdy jste ještě ani nevstali od počítače nebo nevyšli z dílny, je alarmující důkaz toho, že podnikání berete za špatný konec. Pryč jsou doby, kdy byznys fungoval tak, že se nejdříve něco vyrobilo (nebo vyvinulo) a pak až se pro to hledali zákazníci. Nejdříve je potřeba znát zákaznickou potřebu (bez hlubokého seznámení se s cílovkou to nepůjde), v dalším kroku začít

POSLOUCHEJTE SVÉ SRDCE A ZÁKAZNÍKY

Když se od svých zákazníků dozvíte vše potřebné, nastává čas, kdy můžete poprvé popustit uzdu své fantazii. Dejte si na chvíli pauzu od každodenní podnikatelské rutiny a vysněte si ideální stav vaší značky. Až to budete mít, začněte pracovat na postupných krocích, které vás k němu dovedou (nebude to trvat týden, spíš rok a možná i několik). VYLAĎTE OPĚRNÉ BODY ZNAČKY S velkou pečlivostí vybírejte název vašeho byznysu (musí být výrazný a originální). Obloukem se vyhněte obecným popisům a zvažte i jazykový aspekt, abyste se nepřipravili o možnost “vyjet“ se značkou mimo


6 8

|

D O B R Á

R A D A

hranice českého jazyka. Pohrajte si a vymyslete úplně nové slovo. Angličtina je univerzální jazyk a dokáží ho zkousnout i starší ročníky. Samozřejmě, že každá značka potřebuje zhmotnit pomocí vizuálních prvků. Dobrou službu vaší značce udělá výrazná identita. Do loga a dalších grafických prvků firemní identity se v každém případě vyplatí investovat. Neoddělitelnou součástí značky je i tón komunikace se zákazníky. Volte ho podle toho, aby vám v první řadě rozuměli (když jdete do korporátní sféry, musíte mluvit korporátním jazykem, stejně tak, když jdete do ulice, musíte mluvit jazykem ulice) a podle toho, jak chcete, abyste na zákazníky působili (pokud kladete u své značky důraz na serióznost, tak s tím tykání zákazníkům a neformální styl komunikace ladit nebudou). ZAHOĎTE STUD A VYPRÁVĚJTE O své vizi a misi, které spoluutvářejí podobu vaší značky, mluvte, kde to jen půjde a tak často, jak to jen jde – lidé většinou potřebují slyšet základní myšlenku podnikání opakovaně a z více míst, aby ji vstřebali a přijali za svou. Nestačí to jen napsat na web a spoléhat se, že se to k lidem dostane. Lidé milují příběhy! Silné příběhy prostě a jednoduše táhnou a nejlépe zní jasné vzkazy přímo z vašich úst

(nikdo to za vás lépe říct nedokáže). Pouze v případě, že jste úplní jazykoví neomalenci, využijte služby copywritera, jinak vám bohatě postačí, když si necháte svá vlastní slova zrevidovat po stránce gramatické a typografické. To byste nevěřili, kolik firem buduje svou značku s jazykovými nedokonalostmi (jemně řečeno). Buďte té lásky a dopřejte si pro sebe a svou značku luxus jazykové korektury a nepřidávejte se po jejich bok ;-) VYKŘIČTE DO SVĚTA, ŽE JSTE Abyste o sobě dali vědět, bude to chtít aspoň malou kampaň na Facebooku. Dobrým nápadem je i nestydět se a pustit radostnou zprávu o zrodu vaší značky mezi své osobní kontakty, které rádi pomohou rozšířit šuškandu. Šeptanda je pro startupy skvělá věc, nic vás na přímo nestojí a přitom dokáže doslova zázraky při získávání nových zákazníků.


D O B R Á

R A D A

|

6 9

PRACUJTE NA ZNAČCE DNEM I NOCÍ DÁL Jestli jste se svou značkou vykročili správně vám napoví to, jestli vám první lidé, které oslovujete, pomáhají se šuškandou a jsou svolní k tomu vás doporučit dál. S přicházejícími zákazníky pak můžete poprosit o doporučení právě je. Důležité je připravit jim pro to vhodné podmínky (umožnit jim vkládat příspěvky na vaši facebookovou zeď nebo vytvořit hashtag, který můžou používat), dobře funguje odměňování za nově přivedené zákazníky nebo i jen pouhá prosba o to, aby se vyfotili s vaším produktem (když to podpoříte nějakou líbivou odměnou, budou vás lidí šířit dál bez váhání), pracujte i s influencery, blogery a youtubery, pokud je to v harmonii s vaším posláním. Vnímejte signály, které k vám budou od zákazníků chodit, naslouchejte jim, běžte přímo mezi ně a na jejich impulsy reagujte svižně. Uvědomte si, že značka nežije alespoň ze začátku svým vlastním životem, ten do ní vdechujete vy a vaši spolupracovníci, proto: 1. pracujte na tom, abyste vnitřně nevyhořeli a za 2. si pečlivě vybírejte, koho k sobě pustíte. 

VIDEA PRO ROZJEZD PODNIKÁNÍ


7 0

|

T É M A

NEUTEKLO VÁM NĚCO? Zkontrolujte si, jestli vám něco inspirativního neproteklo mezi prsty v archivu emagu Starting Up.

STARTINGUP 2. VYDÁNÍ | ŘÍJEN 2017 | 4. ROČNÍK

P R O B O U Z Í M E

S P Í C Í

I N S P I R A C I

ECONEA

PAPELOTE

GREENSCAN TÉMA

MARKETING

DOBRÁ RADA

ECOBYZNYS

VYŠPERKUJTE NEWSLETTERY

DILEMATA PODNIKATELE


S O C I Á L N Í

S Í T Ě

|

TRENDY

7 1

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH PRO ROK 2018

Zjistili jsme, kam se posunují trendy na sociálních sítích. Nic víc, nic míň. Pokud nechcete mrhat energií a penězi na tom, co už je dávno pasé, vyhraďte si 10 minut svého času pro tento článek – může vám ušetřit hodiny a hodiny zbytečné práce ;)


7 2

|

S O C I Á L N Í

S Í T Ě

S

ociální sítě se neustále mění kvůli novým technologiím nebo trendům. Proto vám přinášíme přehled novinek, se kterými se v roce 2018 jistě setkáte. Jako majiteli podniku se vám může zdát zbytečné investovat čas, popřípadě peníze, do neustále se proměňujících sociálních sítí, které mohou najednou zmizet (příkladem budiž Vine, který de facto zanikl v lednu 2017). Je však nutné si uvědomit, že vaši stávající a potenciální zákazníci zde tráví spoustu svého času. Buďte tedy ve střehu a upravte svou strategii na sociálních sítích dle nejnovějších trendů. SPOLUPRÁCE S INFLUENCERY V roce 2017 proběhlo zatím nejvíce kampaní za spolupráce s influencery. Influencer marketing tedy již nelze považovat za novinku a prvotní nedůvěra v tento marketingový nástroj se začíná vytrácet. Influencer často znamená pro firmu reklamu “na klíč”, stačí si jen vybrat člověka, který se k vaší značce hodí a má pro vás zajímavou cílovou skupinu fanoušků. Správný influencer zná svou komunitu fanoušků, ví jaký obsah se jim líbí a jak s nimi může komunikovat. Zároveň je soběstačný pokud jde o tvorbu a distribuci obsahu (ať už jde o články, fotky, video). Nezpochybnitelnou výhodou influencerů je, že reklama u nich

zapadá do kontextu jejich tvorby, umí obejít adblock a umí překonat i slepotu vůči reklamám, kterou si mnozí lidé vypěstovali. Pro firmy je pak důležité si uvědomit, že u influencera si nekupujete klasický reklamní prostor, kam svou reklamu umístíte dle svých představ. Mnoho lidí i firem si neuvědomuje kolik času a práce influencer do své tvorby investuje. Dlouhou dobu si svou cenu neuvědomovali ani samotní influenceři, kteří byli ochotni pracovat jen za poskytnutí produktu a dále za svou práci nedostali žádnou finanční odměnu. Přitom pro nafocení či natočení reklamy a její následnou distribuci by obvykle byl potřeba tým lidí a ještě k tomu rozpočet na zaplacení reklamního prostoru (billboardy, televize, časopis, bannery na internetu, …). Influencer si vše dokáže obstarat sám a navíc reklamu ukazuje velmi dobře zacílené skupině konzumentů (což např. u billboardu nelze tvrdit). KOMUNIKACE PROSTŘEDNICTVÍM VIDEA Pokud jste aktivní na sociálních sítích, pak jste si jistě všimli, že se setkáváte čím dál častěji s videi a to zejména na Facebooku. Facebook se v posledních měsících snaží stát konkurencí YouTube. Uživatelé, kteří si toho všimli hned zpočátku, se tak mohli svézt na této vlně a získat velké


S O C I Á L N Í

množství fanoušků, protože Facebook protěžoval video (a stále to ještě dělá, zejména pro lifestreaming), tak jako dříve upřednostňoval statusy s fotkou. V současnosti už Facebook spustil i program pro nejúspěšnější tvůrce videí, kteří mohou svou video tvorbu zpeněžit prostřednictvím reklam. Velkou nevýhodou pro tvůrce videí obecně je, že Facebook v současnosti nijak nebojuje proti uživatelům, kteří kradou a sdílejí videa jiných tvůrců. Přesto je jen otázkou času, než bude Facebook přinucen řešit tento problém, protože se na něj pravděpodobně brzy sesypou žaloby (tak jako se to před lety stalo v případě YouTube). MIZEJÍCÍ OBSAH Mizející obsah získává stále více na popularitě. Příkladem může být populární Snapchat nebo Instagram Stories, které si tento nápad vypůjčily právě od Snapchatu. Celkem nedávno přišel s obdobou stories i Facebook a v prosinci 2017 zpřístupnil YouTube tzv. reels, které mají podobnou funkci. Na rozdíl od ostatních aplikací, kde své stories mohou sdílet všichni uživatelé, jsou YouTube reels přístupná jen kanálům, které mají více jak 10 000 fanoušků. Ačkoliv se tvorba mizejícího obsahu může zdát jako zbytečná práce, kterou stejně mnoho lidí neuvidí, opak může

S Í T Ě

|

7 3

být pravdou. Pokud vytváříte zajímavý obsah, tak se může lehce stát, že váš mizející obsah vytvoří na vaše fanoušky psychologický nátlak, aby se pravidelně vraceli na váš profil, protože jinak by jim mohlo něco uniknout. Zároveň nezapomeňte na to, že si svůj obsah můžete uložit a znovu jej použít někdy později v jiném kontextu. PAY TO PLAY Negativní trend, který se projevuje především na Facebooku, ale již zasahuje i Instagram (který je mimochodem vlastněn Facebookem) a který se bude pravděpodobně čím dál více rozšiřovat, je idea pay to play. Jde o to, že vaše příspěvky vidí stále menší počet lidí a to i tehdy pokud jsou již vašimi fanoušky. Facebook je tímto již neblaze proslulý, prakticky se snaží donutit podnikající uživatele, aby si zaplatili reklamu (na Facebooku tomu říkají boost the post). Jen tímto způsobem se příspěvek z vaší Facebookové stránky dostane k více lidem (a mezi ně bohužel patří i vaši stávající fanoušci, jejichž většina vaše statusy ve svém newsfeedu prostě nevidí). Podobně se snaží omezit organický dosah vašich příspěvků i na Instagramu, kde tento trend začal změnou v algoritmu timeline. Od jara 2016 již není timeline na Instagramu řazený chronologicky, ale podle toho,


7 4

|

S O C I Á L N Í

S Í T Ě

které příspěvky Instagram považuje za pro vás zajímavé. Zajímavost příspěvku Instagram často určuje podle toho, kolik srdíček (likes) a komentářů fotka obdržela. Na tuto změnu uživatelé rychle zareagovali a vytvořili různé strategie, jak na “zlý algoritmus” vyzrát. U těchto strategií je však důležité si uvědomit, že se vám sice zvětší okruh lidí, ke kterým se váš příspěvek dostane, ale obvykle to není vaše cílová skupina. Někteří guru přes sociální sítě se domnívají, že je nebezpečné mít tzv. business account na Instagramu. Jeho výhodou je, že díky němu můžete sledovat různé statistiky vašich příspěvků, avšak tím, že jste v kategorii business, dáváte Instagramu najevo, že vám na vašem profilu velmi záleží, a proto vás může lehčeji zatlačit do kouta a donutit vás zaplatit si reklamu. Zajímavým postřehem je, že aféra shadowban více postihovala právě business účty na Instagramu. Instagramový shadowban znamená, že Instagram schová vaše příspěvky před lidmi, kteří vás nesledují – takto na vás nemohou narazit na explore page či pod hashtagy, které jste k příspěvku dali. To znamená, že vás nemohou najít noví uživatelé a váš Instagramový profil nemůže růst. Z jakého důvodu lze shadowban

dostat? Instagram se k této problematice nevyjádřil, tudíž vám nezbývá nic jiného, než zpytovat své svědomí. Mezi nejčastější důvody patří příliš agresivní snaha získat nové fanoušky (např. metodou follow unfollow prostřednictvím aplikace, ale i manuálně); používání aplikace, která za vás vystaví příspěvek; používání aplikace, která za vás rozdává like a generické komentáře (tzv. botting); používání stále stejných hashtagů; příliš mnoho hashtagů u příspěvku (maximálně 30); použití hashtagu, pod nímž se objevil nepřijatelný příspěvek (násilí, porno) atp. Prostě chování, které lze často vyhodnotit jako spamování. Máte si tedy zaplatit, aby váš příspěvek vidělo více lidí? To je docela dobrá otázka s nejednoznačnou odpovědí. Někteří totiž tvrdí, že jakmile jednou zaplatíte, pak se to s vámi bude táhnout jako špatná karma a budete muset platit i nadále a možná i čím dál více. Takto to podle YouTube Certified expertů funguje na YouTube. Jestli se někdy rozhodnete pro reklamu na sociální síti, velmi dobře zvažte return of investment (ROI). Rozhodně si neplaťte reklamu proto, abyste získali více fanoušků, protože pak budete muset zaplatit znovu, aby se k nim váš příští příspěvek dostal. 


O S O B N Í

R O Z V O J

|

7 5

250 NÁPADŮ NA PODNIKÁNÍ

WWW.NAPADNAPODNIKANI.CZ


7 6

|

O S O B N Í

R O Z V O J

CO DĚLAT JINAK, ABY VÁŠ STARTUP

USPĚL


O S O B N Í

N

ěkteré startupy jsou úspěšnější než jiné. Jak zajistit, aby zrovna ten váš vzkvétal? Například se můžete podívat na jiné startupy a zjistit, co u nich funguje a zda by to šlo implementovat i do vaší firmy. Takto se můžete snadno poučit, aniž byste museli udělat chyby, které již udělali jiní. CO NABÍDNOUT? Pokud zakládáte startup, především si vyberte oblast, která vás baví. Jen tehdy vás brzy neomrzí a zároveň vás bude bavit neustále se snažit vaši firmu rozvíjet. Proměnit v byznys se snažte jen to, co je vaším koníčkem, nebo čemu dokonale rozumíte. Jinak při prvním problému vezmete do zaječích. Pokud něco takového máte, ještě není vyhráno, svůj nápad musíte podrobit dalším zkouškám. Klíčem k úspěchu je najít něco, s čím potřebuje hodně lidí pomoci, ale zároveň se té pomoci nedostává. Buď proto, že to ještě nikoho nenapadlo nebo proto, že poptávka je mnohem vyšší než nabídka a firmy, které nabízejí řešení, nestíhají odbavit všechny potenciální zákazníky. Toto se může zdát těžké, protože trh je dost naplněný nabídkami služeb a produktů, zaměřte se proto na dílčí problémy, které potřebují řešení. Můžete začít tím, že začnete sledovat, jak lidé tráví svůj čas a zda jim náhodou něco nechybí.

R O Z V O J

|

7 7

Nejčastějším důvodem neúspěchu startupů je, že nabízeli něco, o co nikdo neměl zájem. Ano, tak triviální to je. Pokud se váš startup snaží najít řešení něčeho, co v první řadě ani není problémem, pak nenajde dostatek zákazníků. Něco podobného se může stát, pokud předběhnete svou dobu a naleznete revoluční řešení něčeho, co však ještě není na vašem trhu moc rozšířené, a tudíž po vašem produktu není poptávka. Ale stává se to běžně, prostě jen stačí slepě jít za svým snem a nedívat se okolo. Tak žádné úspěšné podnikání nezačíná, to nám věřte. Pokud tedy máte takové tendence, doporučujeme je utlumit hned v počátcích, ušetříte si spoustu vynaložené energie a peněz. Samozřejmě tím neříkáme, abyste nešli za svými sny, ano, jděte, ale s rozmyslem a zdravým rozumem v hrsti. Pak to půjde. Pro založení úspěšné firmy je důležité i správné načasování. Daří se vašim konkurentům? To by mohlo značit, že i vaše firma by mohla růst. Skomírají? Pokuste se zjistit proč. Pokud je to tím, že nemají dobrý servis a odrazují tak své zákazníky, pak je můžete zkusit přetáhnout. Pokud je to naopak tím, že daná oblast již není trendy a zažívá odliv zákazníků, pak svou energii a peníze investujte do jiné oblasti.


7 8

|

O S O B N Í

R O Z V O J

Pokud se vám podaří najít oblast, která se zrovna stává trendy a vy byste v ní chtěli podnikat, začíná pro vás závod s časem. Je třeba si připravit byznys plán včetně dílčích cílů a časových horizontů a rozpočtu a začít jednat co nejrychleji, abyste se mohli svézt na vlně popularity dané věci. Jako příklad mohou posloužit fidget spinners. Jejich vlna popularity byla krátká, ale o to bouřlivější. Začala někdy v květnu 2017 a už k začátku srpna se jich prodalo přes milion kusů.

DALŠÍ 3 STRANY ČLÁNKU JSOU PRO PŘEDPLATITELE

JAK VÉST FIRMU?

Pro úspěšný startup je důležité vytvořit si plán. Připravte ho tak, aby bylo reálné jej splnit. Zároveň se snažte vyhnout situacím, které by pro vás mohly znamenat krizi, případně si 242 KČ vám / 10 VYDÁNÍ E-MAGU předpřipravte krizové plány, které pomohou krizovou situaci řešit. rozhodně nezapomeňte postarat o to, Stanovte si dílčí cíle a termín, do kdy aby vaše firma fungovala hladce uvnitř. by měly být naplněny. Pak si podle Role jednotlivých lidí se budou toho rozvrhněte práci. Stanovit si, překrývat, ať si to přejí či ne. Pokud se že každý den budete pracovat x hodin každý jednotlivec zaměří jen na „svou“ není úplně nejvhodnější, pokud tuto práci, pak může snadno dojít ke špatné práci nemůžete doložit splněnými cíli. komunikaci uvnitř firmy Proto si stanovte cíle a pracujte tolik, a neschopnosti ji nasměrovat správným kolik si jejich splnění vyžádá. Pokud směrem. bude cíl jednoduché naplnit, nebudete muset pracovat tolik hodin. Pokud Něco takového se vám může stát, když bude naopak cíl vyžadovat hodně úsilí, vaše firma začne rychle růst a vy budete pracujte více. potřebovat najmout nové zaměstnance. Nesnažte se zaškatulkovat je do určité Máte dobrý produkt i tým, který bude pomáhat s jeho výrobou? Pak se pozice. Zároveň si ale veďte záznamy

KOUPIT PŘEDPLATNÉ


O S O B N Í

R O Z V O J

|

7 9

MŮJ IPODNIKATEL

BALÍČEK PRO ZAČÍNAJÍCÍ PODNIKATELE


8 0

|

B L O G

10 CEST, JAK ZVÝŠIT ŠANCI STARTUPU NA ÚSPĚCH

DÍL 6: BUDUJEME AKTIVA FIRMY ANEB BUDOVÁNÍ A ŘÍZENÍ ZNAČKY


B L O G

V

minulém díle našeho blogu jsme se zabývali produkty a produktovými strategiemi. Tím, jak můžeme skrze naši nabídku uspokojit potřeby zákazníků. Již jsme tedy z části vyřešili, z čeho bude naše firma živa. Nyní se podíváme na to, jak podpořit dlouhodobě udržitelný růst naší firmy skrze cílené budování a řízení její značky. Nejprve se ale pojďme podívat na to, co je obecně dobré za značku považovat a co nikoli. Lidé považují za značku mnoho různých věcí. Nejčastěji toto označení dostává název prvku, který značka zastupuje. Může jít o společnost, produkt, službu atp. Na druhém místě se běžně umísťuje logo coby nejvýraznější grafický prvek značky, který je logicky také nejvíce vidět. Jak ale lze z mého popisu vyčíst, nejedná se o značku jako takovou, ale pouze o její jednotlivé prvky. Sem můžeme zařadit kromě názvu a loga ještě kompletní korporátní identitu (barvy, všechny grafické prvky používané v rámci značky, zvuky jako například znělky, písně apod. či například vůně). Se zvukem coby velmi konzistentně v ČR pracuje například T-Mobile se svojí znělkou. Do korporátní identity patří mimo jiné i vzhled obalů. Jako typický příklad uveďme dnes již legendární skleněnou lahev Coca Coly.

|

8 3

Z pohledu marketéra či manažera značky je jako značka označován soubor atributů a strategií, jež jsou budovány a rozvíjeny s různými cíli – od zvýšení obchodních výsledků přes zvýšení zákaznické loajality až po snazší odlišení od konkurence a získání výhody v konkurenčním boji. Strategická část brandu bývá ta část, která bývá velmi často opomíjena. Důvod je prostý. Ze strany nezainteresovaného člověka totiž není tato část nijak vidět. Všechny v předchozím odstavci zmíněné prvky ze strategie značky následně vychází. Zmiňme například korporátní identitu a její patrně nejdůležitější část – logo. Nejčastější zadání přicházející od zákazníků, kteří si chtějí nechat zpracovat logo, je „chci, aby tam byl tento grafický prvek a mělo to tyto barvy“. Na otázku „proč“ vždy přichází překvapená odpověď typu „protože se mi to líbí“. Ten, kdo se nesnaží do brandingu proniknout hlouběji, totiž neví, že firemní barvy a grafické prvky značky mají jednoznačný vliv na její vnímání a měly by při správné práci se značkou odrážet osobnost a nastavení značky. Proto jsou z dnešního pohledu úsměvná loga vyvedená z clipartů ve wordu, zmateně zkombinované barvy či grafické prvky, které k dané značce nemají vůbec žádný vztah. A přitom jde o tak běžné jevy.


8 4

|

B L O G

Z pohledu zákazníka pak značka kromě fyzických prvků uvedených výše vyjadřuje zejména příslib určitých vlastností, chování, vystupování a dalších výstupů, jež manažeři značky zahrnují do takzvaného positioningu. O něm si řekneme více v další části článku. Nyní si pojďme více rozebrat, proč je dobré se značce věnovat už od začátku podnikání a co vlastně znamená ji cíleně budovat. Značka je základním nástrojem odlišení se od konkurence. Není to pouze korporátní identita, která vytváří onu vizuální rozdílnost. Je to celá značka – celý soubor do ní schovaných atributů, které říkají, čím se jedna firma či produkt liší od druhého. Samozřejmě – od konkurence se můžete snadno odlišit i „pozemštějšími“ atributy jako je cena. Z celostního pohledu však i ta tvoří součástí marketingového mixu a positioningu značky. To, že všechny prvky, jež by za určitých okolností šly řešit i izolovaně, řešíme komplexně a s ohledem na dlouhodobě konzistentní dopad, pomáhá budovat dlouhodobě udržitelný byznys. A udržitelnost je to, o co by každému podnikateli mělo jít především. Konzistentně a dobře budovaná značka je nesporně obrovským zdrojem konkurenčních výhod a nástrojem pro dlouhodobé zvyšování marží. Krásným příkladem toho je můj

oblíbený Apple. Žádná jiná značka v této kategorii není vybudovaná tak dobře, aby si její majitelé mohli dovolit tak výrazně předražovat své produkty. S tím, že významný podíl ceny produktů Apple tvoří právě značka, budou souhlasit snad všichni. Jak nedávno ve svém článku poznamenal známý český špičkový marketér Robert Němec, když Apple přišel se svým prvním iPhonem za dotovanou cenu 499 dolarů, lidé od Microsoftu se hodně smáli. Jen do chvíle, než viděli rychlost, s jakou se první iPhony vyprodaly. Mimochodem tuto tradici si Apple drží stále. Jeho nové telefony jsou vždy


B L O G

|

8 5

Nyní se ale blíže podívejme na již zmíněný positioning. Positioning je soubor pravidel, která říkají marketingovým pracovníkům spravujícím danou značku, jak s ní pracovat, aby směřovali k dosažení pro značku stanovených cílů. V rámci praxe v naší agentuře do positioningu řadíme osobnost značky, její hodnoty, základní vlastnosti produktů, unikátní hodnotovou nabídku (USP – unique selling promotion), detailní popis cílových skupin a jejich potřeb a také soubor strategických kroků pro rozvoj značky.

DALŠÍ 3 STRANY ČLÁNKU JSOU PRO PŘEDPLATITELE Když se řekne pozicovat značku, znamená to stavět v soulad potřeby a vnímání zákazníků a nastavení značky a jejích produktů.

KOUPIT PŘEDPLATNÉ

A jakým způsobem na značce po spuštění prodeje hned 242pryč KČ / 10 VYDÁNÍ E-MAGU pracujeme? Základem stejně jako a na nějaký čas se stávají u jakékoli jiné strategické práce nedostatkovým zbožím. Zároveň na byznysu, je perfektní poznání si drží svou cenu jako málokterý cílových skupin, jejich vlastností, rutin konkurent. chování a rozhodování, jejich potřeb Dobře postavená značka, která a požadavků. Čím lépe budete znát dlouhodobě dodržuje to, co v rámci svou cílovou skupinu, tím lépe pro ni své propagace slíbila a slibuje, pomáhá můžete připravit adekvátní nabídku. svým vlastníkům budovat vztahy se Toto pravidlo nelze zopakovat zákazníky. To se děje v případě, dostatečně důrazně. A přesto je stále kdy se značky stanou tzv. „love podceňováno a přehlíženo. Poznejte brandem“, tedy značkou, která v lidech své zákazníky! vzbuzuje pozitivní emoce a výrazně Na základě této znalosti je v našem pomáhá k nákupnímu rozhodnutí. způsobu práce postavena analýza Jsou to přesně ty značky, které by konkurence a substitutů. Tedy si lidé s trochou nadsázky nechávali vytetovat na tělo. nejenom konkurentů se stejným


8 6

|

R O Z H O V O R

VÍT HANÁK JEN ČASTÁ INTERAKCE SE ZÁKAZNÍKEM POMŮŽE ROZJET BYZNYS NA PRVNÍ DOBROU


R O Z H O V O R

Z

ačínající podnikatelé si k němu chodí pro rady, a tak jsme si Vítka Hanáka z Jihomoravského inovačního centra přizvali k rozhovoru. Jaká doporučení do rozjezdu byznysu pro vás má? DOBRÝ DEN, VÍTKU, V JICU (POZN. RED.: JIHOMORAVSKÉ INOVAČNÍ CENTRUM, SÍDLÍ V BRNĚ A PODPORUJE PODNIKATELE V CELÉM JIHOMORAVSKÉM KRAJI) PŮSOBÍTE NA POZICI MANAŽERA PROGRAMU JIC ENTER, VE KTERÉM NAJDOU PODPORU ZAČÍNAJÍCÍ PODNIKATELÉ S INOVATIVNÍMI NÁPADY. CO JE VE VAŠEM POJETÍ „INOVATIVNÍ NÁPAD“? Za inovativní nápad považuji takový, který dodává přidanou hodnotu již existujícímu řešení nebo vytváří řešení nové. Řekl bych, že inovace v podnikání lze vyjádřit na určité škále, která rozlišuje jednak míru inovace a jednak počet lidí, pro které je inovace určena. Některé nápady přináší velkou inovaci pro malou skupinu lidí, jiné na druhou stranu přináší menší změnu, ale pro větší publikum. V JAKÝCH OBLASTECH VIDÍTE NEJVĚTŠÍ PŘÍLEŽITOSTI PRO INOVATIVNÍ NÁPADY

|

8 9

NA PODNIKÁNÍ? KAM SE TEĎ UBÍRAJÍ TRENDY? Když čtu přihlášky, které nám do programu chodí, mám pocit, že se dnes chce každý svést na vlně peer to peer služeb a platforem. Začínající podnikatelé si ale často neuvědomují, jak silný kapitál musí za takovým projektem stát. Mezi trendy rozhodně patří také virtuální a rozšířená realita, umělá inteligence, FinTech nebo Smart Cities. BAVÍME SE NA DENNÍ BÁZI SE STARTUPISTY A ZAČÍNAJÍCÍMI PODNIKATELI A VŠICHNI SE SHODUJÍ NA TOM, ŽE ROZJEZD PODNIKÁNÍ NENÍ SNADNÝ. ČASTOKRÁT JSOU ZASKOČENI TÍM, KOLIK JE TOHO POTŘEBA UDĚLAT. KDYBYSTE MĚL SESTAVIT PĚTIPOLOŽKOVÝ „MUST DO“ LIST PRO START BYZNYSU, CO BY V NĚM URČITĚ NECHYBĚLO? V začátcích je podle mě nejdůležitější udělat kvalitní primární průzkum trhu a zjistit, co vlastně zákazník chce, a jestli je za to ochoten zaplatit. Často se setkáváme s tím, že někdo dlouhou dobu pracuje na produktu a až potom zjistí, že pro něj nemá zákazníky.


9 0

|

R O Z H O V O R

Proto každému doporučuji, aby si zpětnou vazbu od zákazníka získával co nejdřív a co nejčastěji. Dále je třeba zjistit, jak je na tom konkurence a na základě její analýzy srovnat, zda je daný produkt konkurenceschopný. Dost často se podceňuje síla byznys modelu. Zde si dovolím jeden tip, kterým je kniha 55 Models That Will Revolutionise Your Business od Olivera Gassmanna, která může být skvělým průvodcem pro ty, kteří hledají ten správný byznys model pro sebe. Klíčové je rozhodně plánování, aby byl podnikatel připraven na všechny možné scénáře. S plánováním souvisí také poslední položka „must do listu“ a tou jsou finance a jejich plánování. Na začátku každého projektu by mělo být spočítané, zda projekt může někdy být rentabilní. Pro tento účel je pravděpodobně nejlepším řešením klasický cash flow plán. PROČ VĚTŠINA STARTUPŮ SELŽE? V ČEM KONKRÉTNĚ SE DĚLAJÍ NEJVĚTŠÍ CHYBY? Právě ve věcech řečených před chvílí – v nedostatečném zmapování cílové skupiny a konkurence, ve volbě špatného byznys modelu bez návazností na návratnost.

SLEPÉ ULIČKY. TO JSOU MÍSTA DOBŘE ZNÁMÁ VŠEM STARTUPISTŮM. JAK SE JIM VYHNOUT A ROZBĚHNOUT PODNIKÁNÍ HNED „NA PRVNÍ DOBROU“? Kdyby existovala odpověď na tuto otázku, lidé jako já budou bez práce. Dle mého názoru je nejjednodušším řešením agilní přístup a lean metodologie, což ale některým startupům nevyhovuje, protože v rámci těchto přístupů je vyžadována častá


R O Z H O V O R

|

9 1

Myslím si, že stanovování cílů je ve startupovém prostředí dost složité, protože každá taková firma se vyvíjí ze dne na den a spolu s tímto vývojem souvisí i průběžná změna cílů a metrik. Pokud se bavíme o cílech souvisejících s podnikáním, je důležité mít pro stanovení cíle více vstupů, které jsou ideálně něčím podloženy. To znamená, že cíle nestanovuji na základě úvah, ale hledám zdroje – a to třeba rozhovorem s někým, kdo už cestou přede mnou prošel nebo analýzou konkurence – které mi pomohou stanovit cíl co nejreálněji.

DALŠÍ 3 STRANY ČLÁNKU JSOU PRO PŘEDPLATITELE

CO BYSTE PORADIL ČLOVĚKU, KTERÝ MÁ NÁPAD NA PODNIKÁNÍ, ALE NENÍ SI JISTÝ, JESTLI SE PRO NĚJ NAJDE DOST ZÁKAZNÍKŮ? 242 KČ / 10 VYDÁNÍ E-MAGU JAK MÁ UDĚLAT PRŮZKUM TRHU? interakce se zákazníkem a ne každá firma chce neustále zjišťovat zpětnou Průzkum trhu je v současnosti vazbu. Každopádně jsou to přístupy mnohem jednodušší, než tomu bylo vytvořené na míru startupovému dříve. Pro distribuci dotazníku máme podnikání. například možnost využít sociální sítě.

KOUPIT PŘEDPLATNÉ

PŘI STANOVOVÁNÍ CÍLŮ ZAČÍNAJÍCÍ PODNIKATELÉ TAKÉ MNOHDY TÁPOU. BUĎ SE PODCEŇUJÍ ANEBO VŠE VIDÍ AŽ NEREALISTICKY POZITIVNĚ. JAKÝ RECEPT PRO NASTAVENÍ CÍLŮ PRO NĚ MÁTE?

Zde si ale musí každý dávat pozor na to, aby oslovoval relevantní cílovou skupinu, kamarádi a tetičky relevantní cílová skupina nejsou. Dalšími možnostmi je vytvoření landing page, což je jednoduchá stránka, která popisuje produkt, se kterým chce firma přijít na trh. Většinou slouží k tomu, že sbírá maily


O ČEM TO BUDE V ÚNORU? TÉMA MĚSÍCE Coworking

MARKETING Branding startupů

START UP Montiano

ROZHOVOR Dan Tržil

ŽENY ŽENÁM Pure Addicts


T É M A

|

9 3

VYDAVATEL iPodnikatel.cz

KONTAKT Ing. Jakub Křižka +420 739 573 555 krizka@ipodnikatel.cz

WWW.STARTINGUP.CZ INFO@IPODNIKATEL.CZ

PARTNEŘI

WWW.FACEBOOK.COM/IPODNIKATEL

Starting UP 1/2018  
Starting UP 1/2018  
Advertisement