


Varje kapitel inleds med en bild på en vardagsnära situation som knyter an till kapitlets innehåll. De områden och begrepp som är i fokus i kapitlet presenteras i punktform.
Varje lektion inleds med en noga utvald startuppgift där ni tillsammans får möjlighet att utforska och samtala kring det som är i fokus. Läraren ställer frågor som uppmuntrar alla i klassen att tänka, resonera och komma med förslag till lösningar.
Här presenteras en eller flera lösningar till startuppgiften som ni gemensamt läser och reflekterar kring. För att bygga en god förståelse för området visas lösningarna utförligt med konkret material och med bilder, siffror och symboler.
Här övar ni gemensamt med fler uppgifter som knyter an till innehållet i lektionen. Tillsammans prövar och diskuterar ni möjliga lösningar där läraren lyssnar och guidar genom att ställa utvecklande frågor.
Här får ni möjlighet att under lekfulla former färdighetsträna och samarbeta med era klasskamrater. Aktiviteten är direkt kopplad till lektionens innehåll och ni arbetar tillsammans i par eller i grupp.
Kunskapsloggen är en avslutande lektion i varje kapitel där ni tillsammans reflekterar över vad ni arbetat med och visar vad ni lärt er. Här finns en uppgift att lösa gemensamt som återknyter till kapitlets innehåll. Kunskapsloggen fortsätter sedan i övningsboken.
VI UTFORSKAR
Skålen och vindruvorna väger 640 g sammanlagt. Hur mycket väger vindruvorna?
380 g ? g
VI LÄR Vi subtraherar för att ta reda på vad vindruvorna väger.
640 – 380 = 260 Vindruvorna väger 260 g. 640 g
380 g ?
VI ÖVAR
1 Ett päron väger 135 g. En vattenmelon väger 375 g mer än päronet. Hur mycket väger vattenmelonen? = Vattenmelonen väger g.
päron 135 g vattenmelon 375 g ? g Ska vi addera eller subtrahera?
AKTIVITET
ARBETA I PAR
1 Leta efter olika föremål att väga.
2 Uppskatta hur mycket varje föremål väger och fyll i tabellen.
Measuring Mass in Gr
3 Väg föremålen och fyll i tabellen.
Föremål Vi uppskattar Vi mäter NI BEHÖVER
100g
Hej! Du möter oss i boken.
KAPITEL 1 Talen till 1 000
1. Räkna till 1 000 8
2. Hundratal, tiotal och ental 12
3. Jämföra och storleksordna tal 15
4. Talföljder 19
5. Avrunda tal 22
6. Talens historia 25
7. Historiska talsymboler 28
8. Vägen till vårt talsystem 31
9. Kunskapslogg 34
KAPITEL 2 Addition och subtraktion 0 till 1 000
1. Addera tiotal och hundratal 36
2. Addera ental, tiotal och hundratal 40
3. Addition med växling 43
4. Addition med växling 46
5. Addition med växling 49
6. Subtrahera tiotal och hundratal 52
7. Subtrahera ental, tiotal och hundratal 55
8. Subtraktion med växling 58
9. Subtraktion med växling 60
10. Subtraktion med växling 62
11. Kunskapslogg 64
KAPITEL 3 Pengar
1. Sedlar och mynt 66
2. Räkna pengar 69
3. Jämföra pengar 71
4. Växla pengar 74
5. Problemlösning 77
6. Kunskapslogg 80
Elin Tom Anna Samir Lovisa1. Tredimensionella former 82
2. Beskriva och skapa former 86
3. Sortera former 89
4. Upptäcka och skapa mönster 92
5. Upptäcka symmetri 95
6. Hitta symmetrilinjer 99
7. Kunskapslogg 102
KAPITEL
1. Stegvisa instruktioner 104
2. Följa och visa kod 107
3. Visa kod med symboler 110
4 Problemlösning 113
5. Kunskapslogg 116
KAPITEL 6 Massa
1. Mäta massa i gram 118
2. Mäta massa i kg och g 122
3. Jämföra massa 125
4. Problemlösning 128
5. Kunskapslogg 132
KAPITEL 7 Tid
1. Klockan – kvart och minuter 134
2. Beräkna tid 138
3. Tidsskillnad 140
4. Digital tid 142
5. Digital tid 144
6. Kunskapslogg 148
KAPITEL 8 Statistik
1. Tabeller och diagram 150
2. Stapeldiagram 153
3. Läsa av stapeldiagram 157
4. Använda stapeldiagram 160
5. Kunskapslogg 164
Elsa David Gustav Fatima OliverI FOKUS
I FOKUS
• addera ental, tiotal och hundratal
• x • x
• addition med växling
• subtrahera ental, tiotal och hundratal
• x
• subtraktion med växling
Det är 119 blå stolar och 80 röda stolar i salen.
Hur många stolar är det sammanlagt?
På vilka olika sätt kan vi ta reda på det?
Addera 119 och 80.
METOD 1 Räkna vidare 10 steg i taget
119 + 80 = 199
Finns det fler sätt att addera talen?
119, 129, 139, 149, 159, 169, 179, 189, 199
119 + 80 = 199
Det är 199 stolar sammanlagt.
Addera 213 och 400.
METOD 1 Räkna vidare 100 steg i taget
213 + 400 = 613
213 + 400 13 200
213 + 400 = 613
200 + 400 = 600
13 + 600 = 613
1 Addera 734 och 20.
Vi kan räkna 10 steg i taget. 734
3 Addera 279 och 200.
4 Addera.
40 + 928 = 608 + 80 =
398 + 500 = 700 + 223 =
ÖVNINGSBOKEN s. 34–36
VI UTFORSKAR
Hur många blommor är det sammanlagt?
432 blommor 521 blommor
VI LÄR
Addera 432 och 521.
Steg 1 Addera entalen.
2 ental + 1 ental = 3 ental
Hur kan vi ta reda på det?
Vi börjar med entalen. 2 + 1 = 3 hundratal tiotal ental 4 3 2 + 5 2 1 3
Steg 2 Addera tiotalen.
30 + 20 = 50
3 tiotal + 2 tiotal = 5 tiotal hundratal tiotal ental 4 3 2 + 5 2 1 5 3
Steg 3 Addera hundratalen.
400 + 500 = 900
4 hundratal + 5 hundratal = 9 hundratal hundratal tiotal ental
432 + 521 = 953
Det är 953 blommor sammanlagt.
+
1 Addera.
153 + 2 = 214 + 3 =
153 + 20 = 214 + 30 =
153 + 200 = 214 + 300 =
2 Addera.
325 + 14 = 236 + 543 =
3 Addera. 457 + 432 =
Hur kan Elin addera talen?
Jag börjar med
6 ental + 5 ental = 11 ental.
VI LÄR
Addera 236 och 345.
Steg 1 Addera entalen.
6 ental + 5 ental = 11 ental
Växla entalen.
2 3 6 + 3 4 5
Vad ska Elin addera sedan?
6 + 5 = 11
Vi skriver tiotalet här.
11 ental = 1 tiotal och 1 ental 1 10 11
tiotal ental
Steg 2 Addera tiotalen.
10 + 30 + 40 = 80
1 tiotal + 3 tiotal + 4 tiotal = 8 tiotal
Steg 3 Addera hundratalen.
2 hundratal + 3 hundratal = 5 hundratal
236 + 345 = 581
Elin adderar först entalen, sedan tiotalen och sist hundratalen.
1 Addera.
423 + 135 = 423 + 138 =
hundratal tiotal ental 4 2 3 + 1 3 5 hundratal tiotal ental 4 2 3 + 1 3 8
2 Addera. 236 + 155 = 27 + 345 =
hundratal tiotal ental
3 Addera. 23 + 147 = 458 + 234 =
ÖVNINGSBOKEN s. 39–40
Elin bakade 236 chokladkakor och 391 vaniljkakor.
Hur många kakor bakade Elin sammanlagt?
Hur kan vi ta reda på det?
VI LÄR
Addera 236 och 391.
Steg 1 Addera entalen.
6 ental + 1 ental = 7 ental hundratal tiotal ental 2
+
Steg 2 Addera tiotalen.
3 tiotal + 9 tiotal = 12 tiotal
Växla tiotalen.
20 100 120
30 + 90 = 120 Vi skriver hundratalet här.
12 tiotal = 1 hundratal och 2 tiotal hundratal tiotal ental
Steg 3 Addera hundratalen.
1 hundratal + 2 hundratal + 3 hundratal = 6 hundratal
236 + 391 = 627
Elin bakade 627 kakor sammanlagt.
1 Addera. 132 + 157 = 132 + 187 =
hundratal tiotal ental 1 3 2 + 1 5 7 hundratal tiotal ental 1 3 2 + 1 8 7
2 Addera. 341 + 197 = 24 + 591 =
tiotal
3 Addera. 97 + 182 = 487 + 232 =
ÖVNINGSBOKEN s. 41–42
Anna använder talkort för
att göra 2 tresiffriga tal. Vad är summan av talen?
VI LÄR
Addera 278 och 349.
När vi adderar kallas svaret summa. Kan vi bilda fler tal av samma talkort? 2 7 8 3 4 9
Steg 1 Addera entalen.
8 ental + 9 ental = 17 ental
Växla entalen.
17 ental = 1 tiotal och 7 ental
Steg 2 Addera tiotalen.
1 tiotal + 7 tiotal + 4 tiotal = 12 tiotal
Växla tiotalen.
12 tiotal = 1 hundratal och 2 tiotal
Steg 3 Addera hundratalen.
1 hundratal + 2 hundratal + 3 hundratal = 6 hundratal
278 + 349 = 627
Summan av talen är 627.
1 Addera.
453 + 145 = 453 + 149 =
hundratal tiotal ental 4 5 3 + 1 4 5 hundratal tiotal ental 4 5 3 + 1 4 9
2 Addera. 172 + 168 = 97 + 365 =
AKTIVITET
ARBETA I PAR
Turas om att vara A och B.
A Lägg 2 tresiffriga tal. Summan av talen ska vara mindre än 1000.
B Addera talen och berätta vad summan är.
NI BEHÖVER (0 till 9) 2
Jag prövar mig fram. Jag uppskattar vilka tal jag kan bilda innan jag adderar.
ÖVNINGSBOKEN s. 43–44
VI
Det är 658 barn på en konsert.
40 barn lämnar konserten i pausen.
Hur många barn är kvar?
På vilka olika sätt kan vi ta reda på det?
VI LÄR
Subtrahera 40 från 658.
METOD 1 Räkna bakåt 10 steg i taget
618 628 648 638 658
658 – 40 = 618 658, 648, 638, 628, 618
– 40 = 10
658 – 40 = 618
Det är 618 barn kvar.
Subtrahera 500 från 658.
METOD 1 Räkna bakåt 100 steg i taget
658 – 500 = 158
658 – 500 = 158
1 Subtrahera 30 från 743.
2 Subtrahera. 753 – 40 = 598 – 80 =
– 500 =
–
ÖVNINGSBOKEN s. 45–47
VI UTFORSKAR
VI UTFORSKAR
Det är 975 pärlor i en burk.
X
Elsa använder 723 pärlor
för att göra halsband.
Hur kan vi ta reda på det?
Hur många pärlor är kvar i burken?
VI LÄR
Subtrahera 723 från 975.
Steg 1 Subtrahera entalen.
Vi subtraherar entalen. 5 – 3 = 2
5 ental – 3 ental = 2 ental hundratal tiotal ental
Steg 2 Subtrahera tiotalen.
– 20 = 50
7 tiotal – 2 tiotal = 5 tiotal hundratal tiotal ental 9 7 5 _ 7 2 3 5 2
Steg 3 Subtrahera hundratalen.
Det är 252 pärlor kvar i burken. 900 – 700 = 200
9 hundratal – 7 hundratal = 2 hundratal hundratal tiotal ental
975 – 723 = 252
1 Subtrahera.
453 – 2 = 794 – 3 =
453 – 20 = 794 – 30 =
453 – 200 = 794 – 300 =
2 Subtrahera.
375 – 142 = 689 – 407 =
3 Subtrahera.
548 – 17 =
424 – 123 = 904 – 103 = hundratal tiotal ental 3 7 5 _ 1 4 2
När vi subtraherar kallas svaret differens.
ental
ÖVNINGSBOKEN s. 48–50
VI UTFORSKAR
Hur kan Elin subtrahera?
1 är mindre än 6.
Entalen räcker inte.
VI LÄR
Subtrahera 26 från 831.
Steg 1 Subtrahera entalen.
Växla 1 tiotal till 10 ental. 11 ental – 6 ental = 5 ental
Steg 2 Subtrahera tiotalen.
Det är 2 tiotal kvar. 20 – 20 = 0
2 tiotal – 2 tiotal = 0 tiotal hundratal tiotal ental 10
3 1 _ 2 6 0 5
Steg 3 Subtrahera hundratalen.
800 – 0 = 800
8 hundratal – 0 hundratal = 8 hundratal
831 – 26 = 805
VI ÖVAR
1 Subtrahera. 347 – 125 =
– 128 =
Vi kan visa med tiobasmaterial.
– 27 =
– 29 =
ÖVNINGSBOKEN s. 51–52
Hur många klistermärken har Samir?
Jag har 608 klistermärken.
Jag har 135 färre klistermärken än Anna.
Hur kan vi ta reda på det?
Subtrahera 135 från 608.
Steg 1 Subtrahera entalen.
Jag visar hur jag delar upp talet 608.
8 ental – 5 ental = 3 ental hundratal tiotal ental 6 0 8 1 3 5 3 8 608 500 100
Steg 2 Subtrahera tiotalen.
Växla 1 hundratal till 10 tiotal.
10 tiotal – 3 tiotal = 7 tiotal hundratal tiotal ental
Steg 3 Subtrahera hundratalen.
5 hundratal – 1 hundratal = 4 hundratal
608 – 135 = 473
Samir har 473 klistermärken.
1 Subtrahera.
324 – 173 = 408 – 134 = 724 – 31 = 801 – 170 = VI ÖVAR
ÖVNINGSBOKEN s. 53–54
På skolan går 300 elever.
Av dem går 125 elever på fritids.
Hur många går inte på fritids?
Subtrahera 125 från 300.
Steg 1 Subtrahera entalen.
Växla 1 hundratal till 10 tiotal.
Växla 1 tiotal till 10 ental.
10 ental – 5 ental = 5 ental
Hur kan vi ta reda på det?
Steg 2 Subtrahera tiotalen.
9 tiotal – 2 tiotal = 7 tiotal
Nu har vi 9 tiotal.
90 – 20 = 70
hundratal tiotal ental 10 10 3 0 0 1 2 5 7 5
Steg 3 Subtrahera hundratalen.
2 hundratal – 1 hundratal = 1 hundratal
300 – 125 = 175
175 elever går inte på fritids.
Nu har vi 2 hundratal.
200 – 100 = 100
hundratal tiotal ental 10 10 3 0 0 _ 1 2 5 1 7 5
Finns det fler sätt att subtrahera?
1 Subtrahera.
100 – 72 = 500 – 172 =
300 – 49 = 800 – 569 = VI ÖVAR
ÖVNINGSBOKEN s. 55–56