Magazyn SEMESTR — Jesień / Autumn 2020

Page 1

ISSN 1425-8307 / JESIEŃ 2020 (196) / ROK XXV / WWW.SEMESTR.PL

STUDENCKIE

RABATY

ZAPLANUJ

SUKCES

STUDIUJ

UE

W POLSCE

IMECENAS WYDANIA

4 KARIERA INŻYNIERA / KARIERA w IT

Tu karierę można zrobić nie tylko z wykształceniem kierunkowym. Specjalne oferty – dla studentek!

4

KMD: You can do IT!

STUDENCKIE ŻYCIE 2 40 44 47 48

Najlepsze w badaniach jakościowych Aktywnym być Największa Dolina Narciarska świata Tylko dla studentek Apple zdaje egzamin!

TWOJA KARIERA

12 KARIERA

w KONSULTNGU, FINANSACH

Konsulting, prawo, finanse – na kogo czekają?

29 STUDIUJ – NA CAŁYM ŚWIECIE?

Warto poznać najlepsze oferty studiów I, II i III stopnia

44 STUDENT LIFE! Specjalne Studenckie Promocje – tylko u nas!

9 24 25 34

Podstawa relacji – zaufanie Najważniejsze: dobrze zacząć Największa satysfakcja Zaplanuj sukces

KARIERA W IT 4 5 6 7 8 10 11

Kobieca IT? Interdyscyplinarnie w IT E-Commerce od podszewki Chart your own path! Życie z pandemią… Przede wszystkim: rozwój Pasja: nowe technologie!

KARIERA W FINANSACH, KONSULTINGU, PRAWIE 12 13 14 15 16 17

Globalny strzał w dziesiątkę Dobre połączenia Przepis na karierę w konsultingu Inspired by possibilities Bierz życie za rogi Akademia Żubra

KARIERA INŻYNIERA 18 20 21 22 23 27

Chemia przyszłości Eksperci techniki Rozwój i bezpieczeństwo Innowacje i rozwój To ludzie tworzą przyszłość! Jak zostać inżynierem?

STUDIA W PL I UE Czytaj też wydanie elektroniczne:

Odwiedź nas na Facebooku:

www.issuu.com/semestr/docs/jesien_2020

www.facebook.com/MagazynSemestr

Bezpłatny ogólnopolski magazyn studencki ISSN 1425-8307 Nakład: 100.000 egz. REDAKCJA Witold Przydróżny (redaktor naczelny), Paweł Orłowski (koordynator projektu), Agata Blinkiewicz, Katarzyna Perdek, Anna Wielaka (korekta) WSPÓŁPRACA Bartłomiej Belniak, Marzena Cyboran, Kamil Dyba, Paweł Skarżyński, Teresa Szymczyk, Damian Wojciechowski, Joanna Biedalska, Tomasz Wiśniewski, Emilia Kieliszewska, Karolina Pajkiert, Joanna Doktorska, Joanna Biegalska BIURO REKLAMY Grzegorz Szewczuk PROMOCJA Teresa Szymczyk

KOLPORTAŻ I DYSTRYBUCJA Grzegorz Szewczuk, Ewelina i Robert Lewandowscy, Paweł Skarżynski, Marta Rzymka, Katarzyna i Tomasz Sołtys, Adam Gamrot, Jakub Albin, Adam Kwiatkowski, Michał Skowron, Stanisław Nidecki, Andrzej Żurkowski STUDIO DTP Wojciech Miatkowski, literro GRAFIKA NA OKŁADCE Tomasz Wiśniewski ADMINISTRATORZY WWW Tomasz Babczyński, Krzysztof Bojakowski ADRES REDAKCJI I WYDAWCY Magazyn Semestr News, Jacek Szymczyk Media, ul. Janiszewskiego 16/1, 50-372 Wrocław DRUK MaxMedia Druk, Bydgoszcz WYDANIE INTERNETOWE www.semestr.pl, www.issuu.com/semestr ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY: WSPOLPRACA@SEMESTR.PL

26 28 30 31 32 33 35 36 37 38 41 42 43

Tylko dla ścisłowców? Twoja dualna szansa w Niemczech The very best talents CERN is waiting! Study in a fantastic place Engineering & IT Twoja przyszłość Expertise & excellence Administrative sciences Dynamika wiedzy Fizyka w Kaiserslautern Racjonalny język obcy? Stypendia w Niemczech!


HR

4

kariera w IT

www.semestr.pl


k a r i e r a w I T EDU

www.semestr.pl

5


HR

kariera w IT

Technologia leży w samym sercu tej branży, kluczowi są więc tu specjaliści IT

E-commerce od strony IT Pandemia sprawiła, że e-commerce obecnie rozwija się jeszcze bardziej dynamicznie, niż do tej pory. Przestawiliśmy się na zakupy przez Internet i ten trend raczej się nie zmieni. Istniejące sklepy online przeżywają istny boom, a tradycyjne otwierają swoje internetowe odpowiedniki. Sprawia to, że pracodawcy potrzebują młodych, utalentowanych kandydatów niemal „na już”. Wśród najchętniej zatrudnianych są szeroko rozumiani specjaliści IT. A że e-handel to ciągły rozwój, możesz liczyć na ciekawą i pełną wyzwań pracę w różnych obszarach nowych technologii.

Programiści zawsze na topie Nikt nie jest potrzebny bardziej, by powstał nowy sklep internetowy lub nowa funkcjonalność już istniejącego, niż programiści. Często to od platformy sprzedażowej zależy sukces biznesu. Pracodawcy szukają przede wszystkim programistów pracujących w najpopularniejszych językach, zarówno deweloperów, jak i testerów. Często mile widziane jest doświadczenie w projektach z wykorzystaniem Magento 1 i 2 oraz odpowiednie certyfikaty z tego obszaru. Na znaczeniu zyskały ostatnio również aplikacje mobilne – i to także w branży handlowej.

która wymaga multidyscyplinarnych umiejętności, jak np. zdolności analityczne, tworzenia interfejsów, znajomości narzędzi typu Google Analitics czy UXPin, HotJar, ale też zmysłu estetycznego. UX Designerzy często współpracują z działami grafiki i IT.

Dane, dane i jeszcze raz dane

Tu liczyć możesz na pełną wyzwań pracę w różnych obszarach nowych technologii

6

Infrastruktura Znów zwłaszcza dla dużych pracodawców niezbędne jest zadbanie o dostęp do sieci i infrastruktury informatycznej, bo bez tego po prostu nie mogliby działać. Na zatrudnienie liczyć mogą więc również specjaliści tacy, jak: Inżynier Systemów Informatycznych, Inżynier Sieci, Inżynier Wsparcia Technicznego czy Inżynier Wsparcia Sieci.

Zarządzanie Na styku IT i zarządzania pracują Specjaliści ds. E-commerce, którzy zajmują się wdrażaniem i koordynowaniem projektów IT, w tym przygotowaniem budżetu, harmonogramu i zakresu prac projektowych. Do ich obowiązków należy również nadzór nad postępem w realizacji prac. Jest to więc działalność podobna do roli Project Managera, ale w tej konkretnej branży, więc oprócz podstawowych umiejętności IT liczy się również zrozumienie procesów e-commerce.

Bezcenne doświadczenie klienta W czasach, gdy tak wiele produktów oferowanych jest online, a na rynku działa tak wiele podmiotów, liczy się nie tylko oferta i cena, ale też doświadczenie klienta. Jeśli droga, którą musi przejść od znalezienia produktu do opłacenia koszyka, będzie zbyt długa, trudna lub męcząca – zrezygnuje z zakupów. Aby temu zapobiec, potrzebni są UX Designerzy, którzy odpowiadają za to wszystko, czego użytkownicy doświadczają: wzornictwo, funkcjonalność, nawigację itd. Jest to więc praca,

E-commerce to również przechowywanie olbrzymiej ilości danych. Z jednej strony chętnie zatrudniani są więc specjaliści, którzy zajmują się integracją baz danych (jak Administratorzy Baz Danych i Database Inżynierowie), a z drugiej – ich analizą. Szczególnie duzi pracodawcy potrzebują zaawansowanych technologii i dobrych specjalistów, aby dane wczytywać, przetwarzać i pobierać w odpowiedni sposób, tworzą więc dedykowane temu zespoły Big Data. Większe firmy zatrudniają również specjalistów od bezpieczeństwa poufnych danych, pracujących często na styku technologii, biznesu i prawa.

Innowacje zmienią przyszłość

Innowacyjne zespoły to w e-commerce już norma

Nie wiemy, jak będzie wyglądała przyszłość biznesowa, ale tej branży raczej nic nie powinno zaszkodzić. Wielu dużych pracodawców, takich jak np. Amazon, skupia się więc obecnie nie tylko na dostarczaniu usług odpowiadających obecnym wymaganiom technologicznym, ale także na patrzeniu w przyszłość, by być pionierem także i w tej dziedzinie. Pracę w branży e-commerce można więc znaleźć w bardzo innowacyjnych zespołach! Alicja Mrugał www.semestr.pl


Chart Your Own Path Internship and Graduate Opportunities for Students Amazonians are required to build their own path by owning their development, their career, and their future. The possibilities they explore, the opportunities they take advantage of, and the impact they have is driven by their ideas and initiative. In other words, your experience and trajectory at Amazon is in your hands. CLICK TO APPLY NOW FOR OPPORTUNITIES IN POLAND: Software Development Engineer: Intern | Graduate Professional Services Consultant: Intern | Graduate

Amazon is an equal opportunities employer. We believe passionately that employing a diverse workforce is central to our success. We make recruiting decisions based on your experience and skills. We value your passion to discover, invent, simplify and build.


HR

kariera w IT

Życie po pandemii? Raczej życie z pandemią!

Coronawirus wstrząsnął posadami naszego świata. Tym w pierwszej linii rażenia wywrócił życie do góry nogami, szczęśliwcom poprzestawiał jedynie dotychczasowy porządek rzeczy, ale wszystkim zmienił priorytety.

Okazało się, że nie musimy już sobie wyobrażać katastrofy, bo żyjemy Naszym zdaniem w świecie pocoronawirusowym w jej centrum i nikt z nas nie potrafi sobie poradzić z nowymi wyzwata Npiramida i iteraz a s z y m z d a n i została e m w ś w i e czburzona ie pocoronaw r u s o w y wygląda m t a p i r a m i dtak: a została niami, bo często trudno je nawet zdiagnozować. Tyle dzieje się na raz, zburzona i teraz wygląda tak: sytuacja tak szybko się zmienia i jest tak zróżnicowana, że tracimy orientację i łatwo wpadamy w pułapki spowodowane niewiedzą, paniką, lekceważeniem, izolacją, bezradnością, chaosem i ... wszechobecnym strachem: o zdrowie, życie, bliskich, pracę, finanse, przyszłość. Często okazuje sięposadami również, że ludzie tracimy i instytucje, dotychczas orientację iktóre łatwo wpadamy w pułapki Coronawirus wstrząsnął naszego spowodowane świata. Tymnas w pierwszej linii rażenia wywrócił były dla oparciem, nagle stają się obojętne lubniewiedzą, wrogie,paniką, a to frustrulekceważeniem, izolacją, bezradnością, chaosem życie do góry nogami, szczęśliwcom je i niszczyjedynie nasze zaufanie.porządek i ... wszechobecnym strachem: o zdrowie, życie, poprzestawiał dotychczasowy

Życie po pandemii? Raczej życie z pandemią! rzeczy, ale wszystkim zmienił priorytety.

bliskich, pracę, finanse, przyszłość. Często okazuje się również, że ludzie i instytucje, które dotychczas były dla nas oparciem, nagle stają się obojętne lub wrogie, a to frustruje i niszczy nasze zaufanie.

ZAUFANIE – podstawa relacji międzyludzkich i budowania zespołów!

Okazało się, że nie musimy już sobie wyobrażać katastrofy, bo żyjemy w jej centrum i nikt z nas nie potrafi sobie poradzić z nowymi wyzwaniami, bo często trudno je nawet zdiagnozować. Tyle dzieje się na raz, sytuacja tak szybko się zmienia i jest tak zróżnicowana, że

ZAUFANIE – podstawa relacji międzyludzkich i budowania zespołów!

Pamiętacie filary pracy zespołowej P. Lencioniego oraz P a m i konsekwencje ę t a c i e f i l a r y p r a c y z dysfunkcji e s p o ł o w e j P . Lw e n cich i o n i ezakresie? go oraz konsekwencje dysfunkcji w ich zakresie?

nawzajem, konstruktywnie i twórczo Nasze zaufanie zostało zniszczone przez współpracować, inspirować. wydarzenia spowodowane coronawirusem, Nasze zaufanie zostało zniszczone przez kłócić, wydarzenia spowodowane dlatego w nowej rzeczywistoci, w pierwszej • Wspierać i pielęgnować szczere coronawirusem, dlatego wbyć nowej rzeczywistoci, w pierwszej kolejności wysiłek ludzi będzie musiał i długotrwałe relacje. kolejności skupiony jego ustabilizowaniu lub Przegonić i nieufność. wysiłeknaludzi będzie musiał być skupiony• na jego strach ustabilizowaniu lub odzyskaniu, żeby można było od nowa budować Dlaczego jest to takiekomunikację, ważne właśnie odzyskaniu, żeby można było od nowa budować otwartą otwartą komunikację, zaangażowanie, poczucie teraz? indywiduanej odpowiedzialności, wspólnie

zaangażowanie, poczucie indywiduanej odpowiedzialności, wspólnie

realizować postawione cele i czerpać z tego W pierwszej kolejności zostaliśmy od siebie realizować postawione cele i czerpać z tego indywidualną i zespołową indywidualną i zespołową satysfakcję, odizolowani i zamknięci w czterech motywację oraz generować pomysły na dalsze satysfakcję, motywację oraz generowaćścianach pomysły na nieokreślony, dalsze działania. na czas nie wiedząc, działania. czy izolacja potrwa dni, czy miesiące. Musieliśmy przestawić się na inny system

Jak (z)budować zaufanie?pracy, często równocześnie opiekując się

Jak (z)budować zaufanie?

• Poznać i zaakceptować siebie – swoje cechy osobowości, preferowane role

dziećmi i nie mając możliwości swobodnego przegadania nutrujących nas tematów,

• zespołowe, Poznać ipostawy zaakceptować siebie – swoje cechyzwiązanych osobowości, preferożyciowe oraz wartości, problemów z zadaniami które nami kierują. zawodowymi, po prostu zabrakło tych wane role zespołowe, postawy życiowe oraz czy wartości, które nami codziennych, kuchennych pogaduszek – • Poznać innych członków zespołu – w kierują. nieocenionego źródła informacji o tym, co wymienionych wyżej obszarach. 8

• Uruchomić kryjący się w nas potencjał: podobieństwa, uzupełniające się różnice, motywacje, wartości, wykorzystywać pozytywną energię, słuchać się

dzieje się w innych działach, czym żyją koledzy, www.semestr.pl czym żyje firma, a także niezawodnego odstresowywacza. Brak informacji w czasach niepewności


kariera w IT • Poznać innych członków zespołu – w wymienionych wyżej obszarach. • Uruchomić kryjący się w nas potencjał: podobieństwa, uzupełniające się różnice, motywacje, wartości, wykorzystywać pozytywną energię, słuchać się nawzajem, konstruktywnie i twórczo kłócić, współpracować, inspirować. • Wspierać i pielęgnować szczere i długotrwałe relacje. • Przegonić strach i nieufność.

Dlaczego jest to takie ważne właśnie teraz? W pierwszej kolejności zostaliśmy od siebie odizolowani i zamknięci w czterech ścianach na czas nieokreślony, nie wiedząc, czy izolacja potrwa dni, czy miesiące. Musieliśmy przestawić się na inny system pracy, często równocześnie opiekując się dziećmi i nie mając możliwości swobodnego przegadania nutrujących nas tematów, problemów związanych z zadaniami zawodowymi, czy po prostu zabrakło tych codziennych, kuchennych pogaduszek – nieocenionego źródła informacji o tym, co dzieje się w innych działach, czym żyją koledzy, czym żyje firma, a także niezawodnego odstresowywacza. Brak informacji w czasach niepewności podsuwa czarne myśli i mroczne scenariusze, podsycane informacjami o zwolnieniach i redukcjach wynagrodzeń, nawet jeśli nie dotyczyły nas one bezpośrednio. Każdy inaczej reaguje na te sytuacje. A do tego każdy z nas ma lepsze i gorsze dni – raz jesteśmy nastawieni bojowo, raz zrezygnowani, kiedy indziej lekceważąco-optymistyczni, bo już mamy dosyć martwienia się. Wymiana doświadczeń z kolegami z zespołu poszerza perspektywę i wskazuje na różnice między nami, a tym samym pozwala nam się lepiej zrozumieć.

HR

wyjdzie do ludzi. Jeśli nie ma takiej możliwości, nasz nastrój ulega obniżeniu, niektórzy się złoszczą „na tę całą sytuację”, a na sytuację nie można nakrzyczeć, więc krzyczymy na siebie, odreagowujemy na bliskich i kolegach. Wzrasta poziom agresji. Bardzo ważne jest, żeby sobie to uświadomić, pozwolić sobie na takie emocje i zarządzić nimi, aby nie niszczyły naszego życia prywatnego i zawodowego. O tym powinniśmy rozmawiać w zespole (czy to pracowniczym, czy też wśród znajomych na uczelni), aby uniknąć napięć i nieporozumień, na nowo się zrozumieć i odnaleźć w pocoronawirusowej rzeczywistości oraz pomału odbudowywać zaufanie między sobą. Pandemia na dłuższą metę odebrała nam też możliwość realizacji planów i marzeń. Z braku poczucia bezpieczeństwa, ale także niepewności finansowej, rezygnujemy z wyjazdów, większych wydatków na przyjemności czy edukację i rozwój. To z kolei budzi frustrację i niektórzy mogą odczuwać mniejsze lub większe poczucie straty. Nie wyśmiewajmy tego. Stwierdzenia typu „jak może być Ci żal odwołanego wyjazdu, przecież jesteś: zdrowy, nie straciłeś pracy, masz co jeść, siedzisz w wygodnym domu, itp.” nie pomagają. Dajmy sobie i innym prawo do odczuwania smutku i żalu, nawet jeśli strata pozornie wydaje się błaha.

Różnimy się od siebie i lekceważenie swoich uczuć nas do siebie nie przybliża. Spójrzmy na emocje innych z ciekawością i otwartością i spróbujmy ich zrozumieć. W tym czasie przydarzyły się również rzeczy znacznie trudniejsze. Wsród kolegów mogą się znaleźć tacy, których bliscy chorowali lub chorują, a nawet tacy, którzy stracili kogoś bliskiego. W naszym najbliższym otoczeniu mogą być osoby, których żony lub mężowie stracili pracę. Są i tacy, którzy pozostając w domach nie odnaleźli tam spokojnej przystani, ale spotkali się z przemocą lub radzili sobie z kryzysami psychicznymi swoich bliskich.

Świadomość tego, że statystycznie wśród nas na pewno są ludzie, dla których okres pandemii był czasem traumatycznych przeżyć powinna nas skłaniać do większej wrażliwości i empatii, a także pracy nad zagadnieniami związanymi z inteligencją emocjonalną, po to aby samemu lepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości, ale także aby nie krzywdzić innych – nawet nieumyślnie.

Niepewność

Nawet jeśli nikt z naszego otoczenia nie zachorował, musieliśmy się też nauczyć żyć z zagrożeniem. Uporać się ze strachem: co będzie jesli zachoruję ja (przecież opiekuję się dziećmi, rodzicami, chorą ciocią, itp.), a co, jeśli zachorują moi bliscy? Nasza atawistyczna reakcja na zagrożenie wyzwala zachowanie „fight or flight” (walka lub ucieczka) – gwałtownie wzrasta napięcie, stres pobudza nas do działania lub zniewala. W sumie nie wiadomo co robić, a hormony działają – w dodatku napięcie trwa nie minuty, ale godziny, dni, miesiące, a my nadal nie znajdujemy oparcia i choćby uspokajających informacji, co będzie dalej. Nie wiadomo, kiedy i jak wrócimy do biura, nie wiadomo, czy dzieci wrócą do szkół, nie wiadomo, czy jeśli rządzący „odmrożą” kawałek rzeczywistości, to powinniśmy skwapliwie skorzytać ze zwróconej wolności czy w trosce o zdrowie bliskich pozostać przynajmniej częściowo w odosobnieniu? To może banalne, ale człowiek jest zwierzęciem stadnym – nawet introwertyk po wielu tygodniach ograniczeń chętnie www.semestr.pl

To stan, który jeszcze długo nas nie opuści i będzie przyczyniał się do narastających napięć psychicznych. Umiejętność radzenia sobie z nimi – prawidłowego rozpoznawania stanów emocjonalnych u siebie i innych, zarządzanie emocjami i rozumienie emocji osób z naszego otoczenia, przyczyni się do poprawy jakości naszego życia i ułatwi nam funkcjonowanie w nowych czasach i według nowych reguł. Mamy sposób na to, żeby w lekkiej i przyjemnej formule spotkać się z kolegami, popracować nad zagadnieniem komunikacji i (od)budowania realacji. Sprawdzona przez nas metoda wykorzystuje badanie osobowości DISC D4, którego wyniki są podstawą do dalszej pracy indywidualnej i zespołowej, a na początek gwarantuje zbliżenie członków zespołu, odnowienie kontaktów i szybsze przystosowanie do pracy w nowych realiach.

Jesteś zainteresowany? Zapraszamy do kontaktu z nami! Chętnie podzielimy się naszą wiedzą i wesprzemy Twoje działania. Ewa Ulicz, Aleksandra Koprowska, Beata Kuźniak, IGT Poland kontakt: ulicz.ewa@gmail.com 9


HR

kariera w IT

Przede wszystkim: rozwój! W Cisco pasjonatki nowych technologii mają szanse na ciekawą karierę!

Zespół zaangażowany w projekt sieci Wi-Fi na statku, fot. arch. pryw. Katarzyny Prusak

Każdy jest doceniany według swoich zasług i nie ma tu rozróżnienia ze względu na płeć

PŁEĆ BEZ ZNACZENIA Jakie umiejętności przydają się w Twojej pracy? Oprócz wiedzy technicznej przydatne są również umiejętności miękkie, takie jak prezentowanie czy praca w zespole.

Agata Rzeszuto: Zacznijmy od początku – jak trafiłaś do Cisco? Katarzyna Prusak, Consulting Engineer - Wireless: Pracę w Cisco zaczęłam 4 lata temu od wakacyjnego stażu. Po wakacjach musiałam wrócić na uczelnię, więc zaproponowano mi kontynuację pracy w mniejszym wymiarze godzin. Trafiłam wtedy do zespołu Professional Services zajmującego się technologią Wi-Fi. Po rocznym stażu zostałam przyjęta na stanowisko konsultanta.

Zapytam nieco tendencyjnie – czy to znaczy, że IT to dobre miejsce pracy dla kobiet? Oczywiście! Jeśli tylko znają się na tym, co robią, ta branża jest jak najbardziej dla nich. Przykładowo: nasz zespół składa się z 18 konsultantów, z czego aż jedną trzecią stanowią kobiety. Jeśli chodzi o nowych pracowników, szczególnie tych prosto po studiach, statystyki są jeszcze bardziej wyrównane.

PRACA, KTÓRA DAJE FRAJDĘ

Czy Cisco to dobre miejsce do rozwoju dla pasjonatek technologii? Jest to miejsce, w którym na pierwszym miejscu stawiany jest rozwój pracowników. Nawet jeśli nie do końca wiesz, czym chcesz się zajmować, będziesz mieć szansę sprawdzenia się w różnych rolach i technologiach. I nie ważne jest, ile masz lat, skąd pochodzisz i jakiej jesteś płci.

A jak wygląda Twoja codzienna praca? W praktyce jest to w większości praca z klientem, m.in. międzynarodowymi korporacjami, bankami, przedsiębiorstwami logistycznymi, instytucjami publicznymi itd. Podczas spotkań omawiamy szczegóły architektury Wi-Fi, którą później mam za zadanie zaprojektować. Można to robić zdalnie lub odwiedzając klienta na miejscu. Wiąże się to zatem z dość częstym podróżowaniem i dzięki temu udało mi się zwiedzić większość Europy i parę krajów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Opowiedz coś więcej o Twoim ulubionym wyjazdowym projekcie. Z pewnością była to implementacja infrastruktury sieci bezprzewodowej Wi-Fi na statku wycieczkowym Celebrity Edge, który na 16 pokładach może pomieścić ponad 3 tysiące pasażerów wraz z załogą! Statek znajdował się w stoczni w francuskim Saint-Nazair, gdzie spędziliśmy 10 dni. Sieć Wi-Fi miała być dostępna dla pasażerów i całej załogi, więc mogliśmy wejść praktycznie wszędzie, zaczynając od kapitańskiego mostku i najbardziej luksusowych kabin po najniższy pokład, gdzie znajdowały się ogromne silniki. 10

Czy jako kobiety jesteście w Cisco odpowiednio doceniane? Myślę, że każdy jest doceniany według swoich zasług i nie ma tu rozróżnienia ze względu na płeć. Jeśli jesteś dobrym pracownikiem, na pewno zostaniesz zauważony i doceniony za swoją pracę. Osobiście nigdy nie czułam się gorzej traktowana przez współpracowników czy klientów ze względu na swoją płeć.

ROZWÓJ NA PIERWSZYM MIEJSCU

A jakie możliwości rozwoju zapewnia Twoja firma? Tu lista jest tak na prawdę nieskończona. Nasi managerowie zachęcają do szkoleń technicznych związanych z portfolio firmy, programowaniem czy rozwiązaniami innych firm wykorzystywanymi przez nas w pracy. Bardzo duży nacisk kładziony jest także na umiejętności miękkie. Dodatkowo Cisco organizuje lekcje gry na instrumentach, sekcje sportowe, warsztaty kulinarne czy wyjścia do instytucji kulturowych. Każdy dla siebie coś znajdzie. Oprócz tego możliwe są tzw. rotacje. Gdy ktoś jest zainteresowany inną technologią lub rolą w firmie, ma szansę treningu przez kilka miesięcy na takim stanowisku i poszerzenia swoich umiejętności.

OTWÓRZ SIĘ NA MOŻLIWOŚCI w IT! Jak zachęciłabyś studentki do zainteresowania się branżą ICT? Kariera w ICT daje ogromną liczbę ścieżek rozwoju. Zaczynając w dziale wsparcia technicznego, bardzo łatwo jest zostać ekspertem i poświęcić karierę na zgłębianiu i przekazywaniu wiedzy technicznej. Równie dobrze można zostać tzw. team leaderem, a stąd już bardzo blisko do roli managera. Moja ścieżka potoczyła się jeszcze inaczej i po paru latach w roli konsultanta będę miała okazję spróbować swoich sił na nowym stanowisku w dziale sprzedaży. A dlaczego właśnie w Cisco? Cisco trzeci rok z rzędu wygrało nagrodę Best Place To Work w Polsce. Myślę, że mówi to samo za siebie. Oprócz tego, że praca, którą wykonuje jest interesująca i sprawia mi dużo frajdy, to czuję, że nie jestem tylko „numerkiem”, ale ktoś naprawdę troszczy się o to, żebym czuła się komfortowo.


Staż dokładnie taki, jak Ty Technologia to Twoja pasja? Szukasz miejsca, w ktorym połaczysz już zdobytą wiedzę z praktyką i kulturą pracy w zawodzie? Staż w Cisco Academy pozwoli Ci spełnic marzenia o karierze w branży IT bez względu na to, jak napięty masz kalendarz.

Wpadnij na chwilę – zostań na dłużej. Wybierz swoją drogę.

Inżynier

Project Manager Staż „na pół etatu” – szlifuj swoje umiejętności zawodowe bez wyrzeczeń Staż letni – wykorzystaj wakacyjną energię na 100% Program absolwencki – Twoja odpowiedż na pytanie: „co po studiach?” Program edukacyjny Incubator – zdobądź CV przed dyplomem

Za co pokochasz Cisco? Łączymy wszystkich i wszystko. Nie boimy ryzyka. Dzięki marzeniom i pasji tysięcy naszych pracowników świat zmienia się z każdym dniem. Inteligentne miasta, przenośne szpitale i samochody przyszłości są z nami już dziś, a nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Jesteśmy marzycielami i twórcami. Przyszłość należy do nas.

Dla kogo? Studentów ostatnich lat i absolwentów kierunków ścisłych lub biznesowych.

Dołącz do nas: http://cs.co/Cisco_UniPL_Jobs


HR

kariera w konsultingu i finansach

Planujesz karierę w finansach? Firma doradcza o zasięgu globalnym to strzał w dziesiątkę Globalny zasięg, międzynarodowa jakość, standaryzacja świadczonych usług – to tylko namiastka korzyści, jakie daje praca w firmie doradczej. Niezaprzeczalnie wszystkie z nich oferuje firma Baker Tilly TPA. Wybierając kierunek studiów związany z finansami, wiele młodych osób nie potrafi od razu sprecyzować, jak chcieliby, aby wyglądała ich kariera zawodowa. Pierwsze kroki kierują często w stronę audytu bądź doradztwa biznesowego. Czasem trudno im zdecydować, która z tych ścieżek będzie bardziej satysfakcjonująca. Co więcej, również sama uczelnia nie pomaga w podjęciu decyzji, pokazując korzyści płynące z pracy w obu tych dziedzinach. Jest wyjście z tej trudnej sytuacji. Jakie? Praca w firmie, która łączy audyt z doradztwem biznesowym. Taki model pracy oferuj właśnie firma Baker Tilly TPA. Tu nie musisz wybierać „albo-albo” w jednym dziale zdobywasz doświadczenie z dwóch dziedzin.

Integracja pozwala na rozwój „Marka TPA nie jest nowością na polskim rynku. Działamy na rynku usług profesjonalnych już ponad 15 lat. Dotychczas wszystkie nasze usługi doradcze oferowaliśmy pod jedną, międzynarodową marką TPA. Kilka lat temu podjęliśmy decyzję o integracji z globalną siecią Baker Tilly International. Dzięki temu od tego roku nasi audytorzy i doradcy biznesowi będą mogli oferować swoje usługi pod szyldem Baker Tilly TPA. Natomiast zespoły doradztwa podatkowego, outsourcingu księgowości i płac oraz doradztwa dla sektora nieruchomości, niezmiennie pracują jeszcze pod marką TPA. Mimo, że działamy pod dwoma markami, jesteśmy jedną zintegrowaną firmą z blisko 300-osobowym zespołem audytorów, doradców podatkowych, biznesowych oraz księgowych. Bycie częścią globalnej sieci, znajdującej się w TOP10 światowych firm doradczych, pozwala naszym pracownikom na dostęp do ogromnej wiedzy i najlepszych praktyk rynkowych, a dla naszych klientów oznacza nie tylko zasięg, ale także wystandaryzowaną obsługę na najwyższym poziomie” – komentuje Krzysztof Horodko, Partner Zarządzający TPA i Baker Tilly TPA. Jednocześnie wskazuje, że to tylko dodatkowe korzyści, zarówno dla klientów Krzysztof firmy, jak i jej pracowników. Horodko 12

Tym ostatnim firma oferuje pracę w międzynarodowym środowisku, możliwość korzystania ze sprawdzonych i wystandaryzowanych na poziomie globalnym wzorców, które oczywiście swą specyfiką są dostosowane do warunków lokalnych, a także unikatową wiedzę zdobywaną podczas realizacji ciekawych projektów. To pozwala w jednym czasie poznać perspektywę pracy w Polsce i poza nią.

Only sky is the limit „Niebagatelne znaczenie ma fakt, że pogłębiając integrację z Baker Tilly International przeszliśmy na zupełnie inny poziom doradztwa. Obecna, trudna do przewidzenia rzeczywistość – bo zdominowana codziennymi doniesieniami o sytuacji wywołanej koronawirusem – nie pozwala na wprowadzanie dodatkowych ograniczeń, zwłaszcza w obszarze doradztwa i współpracy z przedsiębiorcami. Nie można skupiać się tylko na jednej dziedzinie czy fragmencie działalności biznesowej klientów. Dlatego też postawiliśmy na pracę w połączonych zespołach: audytu i doradztwa biznesowego. Pozwala to na szerokie spojrzenie na aktywność klienta i zaoferowanie mu kompleksowej, skrojonej na jego obecne potrzeby usługi. Z kolei członkom takich zespołów pozwala to na rozwój w obu dziedzinach – podkreśla Krzysztof Krzysztof Dziekoński, Parter Dziekoński Baker Tilly TPA z biura warszawskiego. Tak sprofilowana ścieżka kariery nie wprowadza ograniczeń i nie zmusza do podejmowania trudnych wyborów – szczególnie na początku kariery zawodowej.

Nie samą pracą człowiek żyje Dodatkowo w Baker Tilly TPA przykładane jest niezwykle dużo uwagi do zaplecza wykonywanej pracy. Firma dba o zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym (work-life balance) dystansując się o stereotypowej opinii o firmach consultingowych jaka powszechnie panuje. Pracownicy mogą liczyć na bogatą ofertę świadczeń pozapłacowych, czy cieka-

we spotkania integracyjne z kolegami z biura. „To pracownik powinien wybrać z jakiej oferty benefitów chce skorzystać. Stąd pomysł na kafeterię benefitów w naszej firmie. Co to oznacza? Pracownik tak jak w kawiarni wybiera to, co chce, lubi lub potrzebuje. Do dyspozycji ma m.in. opiekę medyczną, kartę multisport, czy bank punktów, które można wymieniać na przykład na bilety do kina, pobyt w SPA czy voucher na zakupy w wybranych sklepach – wymienia Monika Tuzimek, Partner w Baker Tilly TPA z biura warszawskiego. A to nie koniec profitów pracowniczych. Baker Tilly TPA finansuje naukę języków czy zapewnia w biurze świeże Monika Tuzimek owoce. Pracownicy mogą też liczyć na spotkania integracyjne, czy aktywność sportową, np. wspólne treningi siatkówki. „To co jednak chyba najważniejsze to unikatowa atmosfera pracy. Sami pracownicy podkreślają, że zdobywanie profesjonalnej wiedzy i doświadczenia, poprzez pracę w zespołach wzajemnie się wspierających, spędzających wspólnie czas także po pracy (grając w planszówki, czy uczestnicząc we wspólnych treningach piłki siatkowej, o biegach nie wspominając) daje dużo szybsze efekty i pozwala na skuteczne wdrożenie w nowe, zawodowe obowiązki. Działa także niezwykle motywująco i zachęca do zdobywania kolejnych umiejętności i doświadczeń” – dodaje Monika Tuzimek.

Żadne warunki nie są dla nas przeszkodą Warto też dodać, że w dzisiejszej, trudnej rzeczywistości pandemii koronawirusa, Baker Tilly TPA nie ma żadnych problemów z koniecznością przejścia na tryb pracy zdalnej (która została wprowadzona w polskich firmach w marcu br. decyzją rządu). Firma zdała egzamin z takiej formy pracy celująco. Codziennością jest używanie nowoczesnych aplikacji i platform do współpracy wewnątrz firmy, a także w relacjach z klientami. W parze z pracą na odległość jednak idą nieustanne – ale pozytywnie ocenianie przez pracowników – starania o samopoczucie pracowników, ich komfort poza biurem oraz utrzymywanie stałej komunikacji w zespołach i między nimi. Szczególną opieką, otaczani są nowi pracownicy tak, aby proces ich adaptacji przebiegał bezproblemowo, a początek pracy na nowych stanowiskach wiązał się tylko z miłymi wspomnieniami. Jeśli jesteś zainteresowany jak wygląda to w rzeczowości, nic prostszego zaaplikuj na jedno z naszych ogłoszeń, przejdź pozytywnie proces rekrutacji z naszym sympatycznym działem HR i… zapraszamy do współpracy:) www.semestr.pl


e d u k a c j a i w y j a z d y EDU

www.semestr.pl

13


HR

kariera w konultingu i finansach

PRZEPIS NA KARIERĘ W KONSULTINGU Kariera w tej branży to pięcie się po kolejnych szczeblach według jasno ustalonej ścieżki O tym, że firmy konsultingowo-audytorskie są świetną trampoliną do dalszej kariery, pisze i mówi się wiele. Są dwie drogi, którymi można dostać się do jednej z dużych firm tej branży: jedna dla studentów i młodych absolwentów, druga dla profesjonalistów (co oznacza automatycznie wejście na któryś z wyższych szczebli karierowej drabiny). Zastanawiasz się, jak krok po kroku wyglądałaby Twoja droga od praktykanta lub konsultanta i jakie stanowisko możesz zajmować po kilku latach od rozpoczęcia pracy?

Entry level Przygodę w Wielkiej Czwórce pracownicy najczęściej zaczynają jeszcze w trakcie studiów od praktyk i staży, które w tej branży są płatne. Co ważne, rzadko zdarza się też, by oczekiwania finansowe kandydatów przewyższały oferty firm. Choć w każdej z firm w zależności od działu ścieżka kariery wygląda trochę inaczej, jest wiele podobieństw. Generalnie można mówić o kilku poziomach: tzw. entry level – praktykant lub konsultant, starszy konsultant lub ewentualnie asystent/specjalista/associate. Dalej: manager, senior manager, dyrektor i partner. Studenci oraz absolwenci uczelni rozpoczynają karierę zazwyczaj od stanowiska assistant. W tym czasie biorą udział w licznych szkoleniach, a jako członkowie zespołów projektowych wykonują swoje zadania i uczą się od starszych stażem pracowników. Jeśli zastanawiasz się nad aplikowaniem, pracodawcy preferują zatrudnianie osób, które sprawdziły się podczas praktyk. Pracę w pełnym wymiarze godzin i na umowę o pracę zaczyna się np. w przypadku działów konsultingowych na stanowisku konsultanta.

W górę po drabince kariery Awans na kolejną pozycję, czyli seniora, następuje zwykle po dwóch latach pracy. Senior Consultant koordynuje pracę zespołu projek14

Firmy konsultingowo-audytorskie są świetną trampoliną do dalszej kariery

towego, w którym dodatkowo wykonuje także przydzielone mu zadania merytoryczne. Po kilku latach awansuje na pozycję managera, który zarządza pracą już kilku zespołów. Dodatkowo ma przydzielonych klientów i odpowiada za rezultaty czynności wykonywanych na ich rzecz. Zadania managera zaczynają coraz bardziej odbiegać od kwestii merytorycznych na rzecz sprzedaży, zarządzania i pozyskiwania nowych klientów. Kolejne lata spędzone w strukturach organizacji konsultingowej pozwalają na osiągnięcie stanowisk ze szczebla kadry zarządzającej – najpierw pozycji dyrektora. Reprezentuje on firmę w kontaktach z kluczowymi klientami i zarządza wybranym departamentem. Na samym szczycie hierarchii znajduje się partner. To stanowisko nie jest już przypisane do żadnego działu. Osoba na tej pozycji reprezentuje firmę na zewnątrz, dbając o jej wizerunek, nadzoruje strategię przedsiębiorstwa i dba o jego rozwój. Partner może także stać się współwłaścicielem spółki i czerpać z niej zyski.

Co dalej?

Praktyki i staże są w tej branży są płatne. I to bardzo dobrze płatne!

Nie wszyscy pracownicy osiągają poziom dyrektora czy nawet managera. I choć często zdarzają się transfery z jednej firmy konsultingowej do drugiej, po kilku latach pracy w audycie i konsultingu pracownicy zwykle poszukują możliwości rozwoju poza ich strukturami. Najczęściej obieraną strategią jest zmiana pracodawcy po osiągnięciu stanowiska seniora lub managera, czyli mniej więcej po 3 latach. Jeśli pracownikowi uda się to wcześniej, lepiej dla niego, gdyż po tym czasie wpada się już w dłuższy, bo 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Alicja MrugałCzy wiesz, że Bank Pekao S.A. ...

Jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej i obsługuje ponad 5 milionów klientów, oznacza to, że co druga polska firma jest klientem banku.

Jako pierwszy Bank udostępnił w Polsce bankomat, wydał pierwszą kartę kredytową, uruchomił biuro maklerskie, a także zastosował w praktyce biometrię w bankowości.

Zatrudnia blisko 14 tys. pracowników i jest jednym

pekao.com.pl/kariera

z większych pracodawców w Polsce.

Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Grzybowska 53/57, 00-950 Warszawa, wpisany do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000014843, NIP: 526-00-06-841, REGON: 000010205, wysokość kapitału zakładowego i kapitału wpłaconego: 262 470 034 zł.


Wiesz co chcesz osiągnąć, a my chcemy wspierać Twoją karierę. Wybierz pracę, w której wykorzystasz swój talent! #bierzżyciezarogi

HR

Analiza danych

Compliance marketing i komunikacja

Bankowość korporacyjna

Prawo Finanse

IT i Technologie

Cyberbezpieczeństwo

Bankowość detaliczna

Ryzyko

Oferujemy Ci: Zatrudnienie w ramach umowy o pracę

Możliwość zdobywania unikatowej wiedzy każdego dnia

Uczenie się od najlepszych praktyków

Dynamiczną atmosferę pracy

Możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej, Ubezpieczenia Grupowego NNW, MultiSport

Aplikuj na nasze programy:

Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Grzybowska 53/57, 00-950 Warszawa, wpisany do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000014843, NIP: 526-00-06-841, REGON: 000010205, wysokość kapitału zakładowego i kapitału wpłaconego: 262 470 034 zł.19


ponad 1800 pracowników ponad 1800 pracowników 10 oddziałów terenowych 10 oddziałów terenowych 22 biura

22 biura

1 450 000000 1 450

165 165600 000

290290 000000 600

1


2019

O PRACĘ UMOWA UMOWĘ O PRACĘ

DOFINANSOWANIE DOFINANSOWANIE DO WCZASÓW DO WCZASÓW

OPIEKĘ MEDYCZNĄ OPIEKĘ MEDYCZNĄ

KARTĘ MULTISPORT KARTĘ MULTISPORT

PROFESJONALNE PROFESJONALNE SZKOLENIA SZKOLENIA I KURSY JĘZYKOWE I KURSY JĘZYKOWE

UBEZPIECZENIE UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE ZA ŻYCZENIE

2


Kronospan – społecznie odpowiedzialny biznes Biznes, jest najlepszym przykładem tego, że na rynku przetrwa tylko ten, kto ciągle się zmienia. Ten, kto z wyzwań, wyciąga naukę na przyszłość. Ten, kto kryzys postrzega, jako szansę na zmianę. Tak jak Kronospan, który od ponad 30 lat ciągle się rozwija i ewoluuje.

tem ochrony powietrza UTWS z elektrofiltrem w kategorii: Innowacja roku. Produkty firmy powstają z wykorzystaniem drewna pokonsumenckiego. Czyli surowca, odzyskanego w procesie recyklingu. Dzięki temu nie wycina się lasów, a produkcja z takiego surowca pochłania mniej energii i wody.

Kronospan dziś jest jedną z największych potęg w branży drewno-meblarskiej na świecie. Firma ma ponad 40 zakładów w Europie, Azji i USA. W Polsce jej zakłady działają w Szczecinku, Mielcu, Strzelcach Opolskich, Pustkowie, Poznaniu, Rudawie, Szczecinie i Rytlu. Produkuje się w nich wysokiej jakości materiały drewnopochodne z drewna certyfikowanego oraz poużytkowego i recyklingowego. To kilka tysięcy miejsc pracy w zakładach i kolejne kilkanaście, w firmach, które współpracują z Kronospanem.

Inwestycja w zdrowie Kronospan wspiera lokalną społeczność na wiele sposobów. Ostatnio zaangażowała się w walkę z epidemią SARS-COV-2, za co Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli przyznała jej wyróżnienia – Ambasador Meblarstwa w kategorii Społeczna Odpowiedzialność Biznesu. Kronospan przekazał dla szpitali m.in. wsparcie finansowe, karetkę, sprzęt do dezynfekcji pomieszczeń i sprzęt do diagnostyki oraz środki ochrony osobistej dla personelu medycznego.

Inwestycje w ekologię Firma inwestuje w technologię przyjazną środowisku. Dowód? Kapituła XII edycji ogólnopolskiego konkursu Top Builder przyznała Kronospanowi nagrodę za innowacyjny sys-

Docenieni za technologię i działania Działania Kronospan na polu biznesu i ochrony środowiska wielokrotnie doceniono. W 2020

Jedna z ponad 40 fabryk grupy Kronospan – Szczecinek

roku firma otrzymała tytuł Ambasadora Polskiej Przedsiębiorczości oraz Fabryki Roku 2019. Międzynarodowa Kapituła Konkursu Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo 2018 doceniła akcję sadzenia drzew – Kronodrzewko, przyznając firmie Kronospan nagrodę w kategorii Eko-Hit. To wkład firmy w ochronę lasów.

Solidny pracodawca W październiku Kronospan został doceniony tytułem „Solidny Pracodawca”. Wyróżnienie to firma otrzymała nie tylko za działania na rzecz pracowników, ale także na rzecz edukacji. Kronospan kładzie nacisk na edukację już od najmłodszych lat. Firma uruchomiła w Szczecinku ekologiczne Przyzakładowe Integracyjne Przedszkole Miś. Kronospan prowadzi klasy patronackie w Szczecinku i Strzelcach Opolskich. Absolwenci tych klas, mają możliwość zatrudnienia się w zakładzie albo kontynuowania nauki na kierunku Inżynieria i Automatyzacja w Przemyśle Drzewnym – Inżynier Automatyk w Filii Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku, która powstała z inicjatywy firmy.


To ludzie tworzą przyszłość

Joanna Szremska, Dyrektor Personalny Spółek Kronospan w Polsce, wiodącego producenta wysokiej jakości materiałów drewnopochodnych.

Od ponad 20 lat obserwuję zmiany na rynku pracy i zauważam, że dzisiaj wracamy do wartości, które podzielają zarówno pracodawcy jak i pracownicy. Zdajemy sobie sprawę, że firma nie istnieje bez pracowników, a pracownik bez firmy. Epidemia, która tak wstrząsnęła naszym światem nie tylko zawodowym, ale i prywatnym, uświadomiła nam to, w wielu wypadkach bardzo boleśnie. Od kilku miesięcy obserwujemy jak szybko świat się zmienia.

Doceniamy firmy, które tak jak Kronospan, rozwijają się w sposób zrównoważony i odpowiedzialny. Inwestują w technologie przyjazne środowisku. Produkują, wykorzystując surowiec z recyklingu. Inwestują w edukację pracowników i rozwój lokalnej społeczności. Jesteśmy połączeni z lokalną społecznością miast, w których mamy zakłady. To nie tylko nasi pracownicy, kooperanci, ale przede wszystkim tu są nasze rodziny i nasz dom.

To tu kierowaliśmy wsparcie w czasie epidemii. To w lokalnych społecznościach tworzymy i wspieramy działania, które je rozwijają. Zakładamy i prowadzimy klasy patronackie, fundując uczniom stypendia i staże, parki maszynowe dla szkół. Inwestujemy w przyszłość, która zaczyna się dzisiaj. To nasz obowiązek, jako solidnego i odpowiedzialnego pracodawcy. Inwestujemy w ludzi, bo to oni tworzą dla nas przyszłość.

OFERTY PRACY ZNAJDZIESZ NA https://kronosfera.pl/kariera SZUKASZ PRACY? ZADZWOŃ DO NAS! +48 518 285 038 Linia produkcji płyt meblowych

23


EDU

kariera

Najważniejsze: dobrze zacząć! Pierwsza praca to nie tylko ważny punkt w CV. To także doświadczenie, przez pryzmat którego poznasz rynek pracy. Dlatego ważne, żeby od początku praca kojarzyła się bardziej z przyjemnością niż przymusem. Nawet jeśli studiujesz dziennie, warto już w myśleć o pierwszych doświadczeniach zawodowych. Mogą to być studenckie praktyki i staże, nawet takie bezpłatne, ale równie dobrze – dorywcza praca, którą można pogodzić z uczelnią i zarobić przy tym trochę grosza. Ważne jest jednak, by taka pierwsza praca nie była przymusem, żebyś nie szedł do niej z niechęcią czy pod wpływem stresu, a wręcz przeciwnie – cieszył się z nowych możliwości i budował w sobie pozytywne wrażenie o rynku pracy.

Dobry research przed startem Mówi się, że idealny pracodawca nie istnieje – tak, jak nie istnieje idealny pracownik. Dlatego tym bardziej przy pierwszych doświadczeniach zawodowych warto postawić na stabilne i sprawdzone firmy, które działają w sposób etyczny. Choć ani znana marka pracodawcy, ani obiecujący opis misji, wizji czy regulamin pracy nie sprawią, że Twoja praca będzie przyjemna, to jest jednak dużo większa szansa, że w renomowanej firmie nie zostaniesz po prostu wykorzystany czy pozostawiony sam sobie. Na ogół atmosferę panującą w danej organizacji da się wyczuć już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej – warto brać ten czynnik pod uwa-

gę, decydując się na zatrudnienie. Poza tym w dzisiejszych czasach nietrudno znaleźć opinie o pracodawcy w Internecie. Można też popytać znajomych, którzy pierwsze doświadczenia na rynku pracy mają już za sobą.

Zespół

To, z jakim nastawieniem będziesz chodził do pracy, w dużej mierze zależy od zespołu, czyli Twoich najbliższych współpracowników. Warto już od początku zakolegować się z innymi pracownikami i pokazać się im z dobrej strony, by dobrze Cię przyjęli. Nie stroń od wspólnych posiłków i wyjść, nawet tych krótkich podczas przerw. Jednak nie tylko współpracownicy mogą umilić Twój dzień pracy, także Ty sam możesz przejąć inicjatywę i dbać o dobre relacje w zespole. Staraj się być pomocnym i wyrozumiałym wobec innych, a uśmiech kolegi z zespołu z pewnością poprawi Ci humor, kiedy będziesz tego potrzebować.

Nowe umiejętności Wpływ na postrzeganie pracy jako przyjemniej ma także to, czy jest ona interesująca. Praca, w której można rozwijać nowe umiejętności z pewnością taka będzie. Wykorzystaj możliwości, jakie daje Twoje stanowisko, a także sprawdź ofertę dodatkowych szkoleń, jeśli taka jest dostępna. Liczy się zarówno zdobywanie umiejętności twardych związanych z wykonywaniem przyszłego zawodu, jak i rozwój kompetencji społecznych i umiejętności miękkich, któremu sprzyja często także dorywcza praca zarobkowa.

Bez przesady Jak we wszystkim, tak i w pierwszej pracy ważny jest umiar. Wiele zależy tu od Ciebie. Nawet jeśli potrzebujesz dorobić do kieszonkowego od rodziców czy stypendium, pamiętaj, że najważniejsze są studia i praca nie powinna z nimi kolidować. Nie ma sensu, żebyś biegał pomiędzy uczelnią a pracą i niepotrzebnie się stresował. Znajdź miejsce i takie stanowisko, gdzie grafik będzie elastyczny, a Ty będziesz mógł pracować w dni wolne od szkoły lub po zajęciach. Rozważ różne możliwości i formy zatrudnienia. Nie popadnij też w pracoholizm. Nadmierna przyjemność z pracy wcale nie jest taka dobra, a w przyszłości może rodzić problemy nie tylko na tle zawodowym. Od samego początku dbaj o swój work/life balance, bo nie samą pracą żyje człowiek, a tym bardziej student!

Jak sprawić, by pierwsza praca była przyjemnością?

Agata Rzeszuto


Maja Klauzińska poza tym, że studiuje dziennie ratownictwo medyczne, jest Liderką Gościnności w McDonald’s. W rozmowie opowiada m.in. o relacjach z kolegami i koleżankami oraz o tym, co daje jej największą satysfakcję w pracy. Maja Klauzińska

Jak to się stało, że rozpoczęłaś pracę w McDonald’s? Opowiedz o swoich początkach. Szukałyśmy pracy z koleżanką, żeby odciążyć finansowo rodziców i podreperować budżet. Do Maka chodziłam ze znajomymi i zauważyłam, że pracownicy są tam zawsze zadowoleni i uśmiechnięci. Po prostu czułam w tym miejscu dobrą atmosferę. Studiuję dziennie ratownictwo medyczne, więc zależało mi też na pracy, którą pogodzę z nauką. W McDonald’s jest to możliwe, bo mamy elastyczny grafik. Zaczynałam od podstawowego stanowiska, ale po trzech miesiącach kierowniczka dostrzegła we mnie potencjał. Powiedziała, że jestem otwarta, komunikatywna i świetnie się sprawdzę jako Liderka Gościnności! Na początku byłam zaskoczona tą propozycją, ale zgodziłam się i od ponad dwóch lat pracuję na tym stanowisku.

I jak się odnajdujesz w tej roli? Świetnie! To stanowisko podobało mi się już zanim zaczęłam pracę w McDonald’s. Dobrze, że jest osoba, która wita gości, pomaga im w różnych sytuacjach, a często też po prostu porozmawia i podniesie na duchu. Dzięki Liderom Gościnności osoby odwiedzające restaurację częściej się uśmiechają i chcą do nas wracać. Jesteśmy dobrym duchem tego miejsca. Sama lubię poznawać ludzi i zawsze chętnie wysłuchuję ich historii. Jeśli odwiedzają nas wycieczki, to pytam przewodników, co ich sprowadza do Kielc.

Myślisz, że ta praca cię czegoś nauczyła? Zdecydowanie tak! Nauczyłam się tu przede wszystkim wytrwałości i cierpliwości. Wiem, że trzeba konsekwentnie dążyć do celu. Stałam się też bardziej sumienna i odpowiedzialna za swoje zadania. McDonald’s oferuje też pracownikom mnóstwo szkoleń. Brałam udział w takich, które doskonaliły umiejętności miękkie, np. komunikacji z ludźmi. To wiedza, która przydaje się nie tylko w restauracji. Mam też duże pole do popisu, bo mogę zgłaszać pomysły usprawniające pracę.

A co daje ci największą satysfakcję w pracy? Motywowanie innych do działania. Są takie dni, kiedy wszyscy mamy więcej obowiązków, bo np. odwiedza nas kilka wycieczek. Staram się wtedy zarazić innych swoim pozytywnym podejściem, rozładować atmosferę. Czuję satysfakcję, kiedy widzę, że kolegom i koleżankom to się udziela. Dzień od razu staje się lepszy. Macie dobre relacje? Twoje obserwacje sprzed pracy w McDonald’s o zgranym zespole potwierdziły się? Tworzymy naprawdę zgraną drużynę, w której wszyscy mogą na siebie liczyć. U nas nie ma podejścia: „o nie… znowu ta praca”, tylko „dziś będzie dobry dzień!” i tego się trzymamy! Nie bez znaczenia jest tutaj rola naszych przełożonych – starają się być zawsze wsparciem i służyć dobrą radą.

Jesteś cennym pracownikiem, zarówno dla zespołu, jak i gości. Wiążesz przyszłość z restauracją? Aktualnie cieszę się z tego, że mam stabilne zatrudnienie, regularne dochody i jednocześnie mogę pogodzić to ze studiami dziennymi. Nie mam jeszcze sprecyzowanych wszystkich planów zawodowych, ale myślę o zwiększeniu etatu w McDonald’s. Nawet teraz często dzwonię do pracy i proponuję swoją pomoc, kiedy tylko mam wolne godziny. Co powiedziałabyś osobom, które zastanawiają się nad pracą w McDonald’s? Sama namówiłam przyjaciółkę, żeby się tutaj zatrudniła, więc to chyba najlepsza reklama! Podobnie jak ja, była zaskoczona miłą atmosferą. Warto spróbować swoich sił, bo tutaj naprawdę można liczyć na wsparcie i jest czas, żeby się wszystkiego nauczyć. Każda nowa osoba ma też swojego instruktora, więc od samego początku jest nam raźniej. Jeśli ktoś czegoś nie wie, to zawsze można zapytać. Poza pracą i studiami zostaje ci jeszcze czas dla siebie? Jasne, że tak! Jestem bardzo związana ze swoją siostrą bliźniaczką, dlatego staramy się jak najczęściej spotykać. Oprócz tego jestem harcerką i to środowisko jest moją pasją.

25


EDU

kariera

Tylko dla ścisłowców?

Na matematyków czeka wiele ścieżek kariery Od zawsze kochałeś liczby i równania, a Twoim ulubionym przedmiotem była Królowa Nauk? Jakie są możliwości pracy dla Ciebie, oprócz nauczania? Na szczęście szerokie, bo pracodawcy bardzo doceniają specjalistów z wykształceniem ścisłym.

ANALITYKA Świetne sprawdzisz się jako analityk. Tacy specjaliści poszukiwani są do centrów usług wspólnych wyspecjalizowanych w analityce, firm doradczych, spółek z sektora IT, finansów, biotechnologicznych i farmaceutycznych, a nawet działów marketingu. Analizować można różne zjawiska i dane, a w odróżnieniu od umiejętności analizy, specyficzną dla branży wiedzę zawsze można przyswoić. Możliwości kariery w zawodzie analityka jest sporo także na Zachodzie.

UBEZPIECZENIA Matematyk może znaleźć zatrudnienie także w firmach ubezpieczeniowych. Doskonale sprawdzi się jako aktuariusz lub underwriter. Aktuariusz zajmuje się m.in. wyceną produktów ubezpieczeniowych, kalkulacją ryzyka oraz wyznacza wysokość marginesu wypłacalności w zakładzie ubezpieczeniowym. Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce mają obowiązek zatrudniać aktuariusza, ale to dość elitarny zawód: należy zdać odpowiednie egzaminy, a jednym z nich jest matematyka finansowa. Za to przed przystąpieniem do egzaminów możesz pracować na stanowisku analityka aktuarialnego lub specjalisty ds. aktuarialnych. Z kolei do zadań underwitera należy szacowanie ryzyka oraz wyliczanie ceny, jaką za produkt musi zapłacić klient. Na rynku nadal jest duże zapotrzebowanie na underwiterów, a żeby nim zostać na szczęście nie będziesz musiał zdawać żadnych egzaminów.

BANKI i GIEŁDA W sektorze finansowym możesz znaleźć zatrudnienie w bankach i pracować tam w działach zajmujących się wycenami, ryzykiem czy bankowości 26

korporacyjnej lub inwestycyjnej. Dość nowoczesnym stanowiskiem pracy dla matematyka może być specjalista AML, czyli ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (ang. anti-money laundering). Jeśli interesujesz się giełdą, możesz zostać maklerem lub quantem. Makler pośredniczy w transakcjach kupna i sprzedaży głównie papierów wartościowych, ale też towarów i usług, przygotowuje rekomendacje i analizy dla klientów. By nim zostać, trzeba zdać odpowiednie egzaminy (w tym z matematyki finansowej) i uzyskać licencję. Quant również pracuje w domu maklerskim, a jego zadaniem jest przewidywanie ruchów rynku papierów wartościowych. W Polsce to wciąż mało popularny zawód, ale w Europie jest już doceniany od paru lat.

IT Kolejna branżą otwartą na absolwentów matematyki jest IT. Jeśli masz żyłkę do programowania, możesz z powodzeniem pracować jako programista, tester lub inżynier oprogramowania. Programista jest odpowiedzialny za napisanie kodu w konkretnym języku programowania, dzięki czemu powstanie strona czy aplikacja. Tester sprawdza pracę programisty i raportuje ewentualne błędy w kodzie. Z kolei inżynier oprogramowania zajmuje wszystkimi aspektami produkcji oprogramowania, zatem od etapu analizy i określenia potrzeb klienta, przez projektowanie i wdrożenie gotowego produktu.

SIECI KOMPUTEROWE Po skończonych studiach matematycznych i odrobinie doszkolenia możesz również pracować jako administrator systemów i sieci komputerowych. Do zadań administratora należy przede wszystkim nadzór nad ciągłością funkcjonowania systemów i infrastruktury teleinformatycznej. Zajmuje się też przygotowywaniem i realizacją strategii rozwoju wsparcia IT, planowaniem i zarządzaniem systemami operacyjnymi oraz wdrażaniem standardów bezpieczeństwa. Agata Blinkiewicz www.semestr.pl


JAK ZOSTAĆ INŻYNIEREM? Rynek wymusza dynamiczne działanie Chociaż absolwenci studiów technicznych nie narzekają na brak propozycji pracy, to tylko na najlepszych czekają te najciekawsze i najbardziej rozwojowe. Jak więc najlepiej wykorzystać czas studiów, by ułatwić sobie start w karierę zawodową, a przygotowanie pierwszego CV poszło gładko?

Organizacje studenckie Pracodawcy często szukają młodych zdolnych osób, ale… z doświadczeniem. Na szczęście niekoniecznie musi to być kilkuletnie doświadczenie zawodowe. W CV młodego absolwenta mile widziane są praktyki i staże studenckie. – Dynamiczny rynek pracy wymusza aktywne działanie wśród młodych inżynierów, którzy już w trakcie studiów starają się o praktyki i staże, co pozwala na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych, ale również na rozwinięcie kompetencji społecznych – wyjaśnia Marieta Brzykcy, konsultant Antal Engineering & Operations. Nie bez znaczenia jest także działalność studencka – zwłaszcza udzielanie się w kołach naukowych. SKNy pozwalają nie tylko poszerzyć horyzonty, ale też poznać innych młodych inżynierów, brać udział w konferencjach czy konkursach. Organizacje studenckie to także żywe organizmy przypominające firmy – aktywność w nich jest więc dowodem na umiejętność prowadzenia rozmów, zdobywania partnerów.

Wyjazdy Dobrą okazją do zdobywania doświadczenia są także wyjazdy. – Wymiany studenckie dają przyszłym inżynierom szansę na rozwój umiejętności językowych, ale także na zapoznanie się z nowymi technologiami, sposobem prowadzenia procesów – dodaje ekspertka Antala. Na zagranicznej uczelni można wzbogacić swoją wiedzę, ale też wymienić się doświadwww.semestr.pl

czeniami z innymi studentami czy poznać obce kultury. Pamiętaj, że za granicę możesz wyjechać na studia, ale też na praktyki do tamtejszej firmy lub organizacji. Może to zatem dobry pomysł na najbliższe wakacje?

Języki Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że w dzisiejszym świecie znajomość języków jest ważna, jeśli nie kluczowa – i dotyczy to także inżynierów. W ich przypadku podstawowa znajomość języka obcego to za mało. Muszą znać również specjalistyczne słownictwo, którym posługują się w pracy. Najważniejszym językiem obcym wciąż pozostaje angielski, ale w wielu ofertach pracy firmy wymagają też języka niemieckiego lub francuskiego, a zawsze ich znajomość będzie dodatkowym atutem. Poza uczelnią języki możesz szlifować nie tylko na dodatkowych kursach, ale też na wymianie studenckiej lub uczestnicząc w tandemach, a nawet komunikując się na swojej uczelni ze studentami przyjeżdżającymi z zagranicy. Takie możliwości daje też aktywność w międzynarodowych organizacjach, np. AIESEC, AEGEE czy ESN.

Współpraca Coraz częściej inżynierowie współpracują ze światem biznesu. Na znaczeniu zyskują takie umiejętności miękkie, jak: praca w zespole,

k a r i e r a EDU komunikatywność czy dzielenie się wiedzą. Trzeba przecież nie tylko wiedzieć, jak swoją wiedzę wykorzystać, ale też w zrozumiały sposób przekazać to klientom. Bardzo ważna jest także współpraca pomiędzy kolegami z różnych działów. Umiejętności miękkie z powodzeniem możesz rozwijać w czasie studiów dzięki projektom grupowym, działalności w kole naukowym lub organizacji studenckiej. Na wielu uczelniach organizowane są też specjalne kursy z doskonalenia konkretnych umiejętności.

Kursy i szkolenia Z jednej strony na obecnym rynku pracy liczy się wszechstronność, z drugiej – dobrze wiesz, że jak ktoś jest od wszystkiego, to jest od niczego. Myśląc o stanowiskach specjalistycznych, wato przyjrzeć się dodatkowym kursom i szkoleniom. – System kształcenia na uczelniach technicznych zapewnia zdobycie podstaw teoretycznych, wiedzy fachowej oraz doświadczenia w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technik komputerowego wspomagania projektowania (CAD/CAM). Obszar ten można poszerzyć poprzez uczestnictwo w dodatkowych kursach, ucząc się pracy na zintegrowanych systemach, takich jak: Catia, Solidworks – radzi Marieta Brzykcy.

Rozpoznanie rynku Wykorzystaj więc czas studiów, by znaleźć ścieżkę kariery najlepiej dopasowaną do siebie. Oprócz odbywania praktyk, rozmawiaj ze starszymi kolegami, znajomymi, a nawet wykładowcami. Zrób też rozeznanie na rynku – odwiedzaj targi pracy, czytaj prasę branżową. Pomocne mogą być również portale z ogłoszeniami o pracę. Wyszukaj takie, które cię interesują – sprawdź wymagania stawiane przez pracodawców. Określ dzięki temu swój cel. Znajdź swoją specjalizację, rozwijaj umiejętności miękkie i języki, co pozwoli Ci zostać specjalistą z wszechstronnymi umiejętnościami – a to najlepsze połączenie. Agata Blinkiewicz

Najlepszych czekają najciekawsze propozycje

27


EDU

28

edukacja i wyjazdy

www.semestr.pl


EDUKACJA I WYJAZDY PAT R O N

D Z I A Ł U


We're not just world-famous for science. To conduct experiments of this scale and importance, we need the very best talent in every part of our organization. Which means, if you're a student, a graduate, just starting your career or an experienced professional; if you're interested in joining our Technical or Support teams or if you're an engineer or professional in any area from mechanics to accounting, this is more than an opportunity to start or develop your career: it's an opportunity to develop knowl-edge and science on a global scale. In fact, it's an opportunity like nowhere else on Earth.

https://careers.cern 30


IMAGINE taking part in the LARGEST scientific EXPERIMENT in the world.


EDU

edukacja i wyjazdy

Study in a fantastic multicultural place! Where else could you experience three languages and cultures in just one day? Where else could you enjoy the view of the Alps and then breathe the scents of the Mediterranean? Where else can you ski down the slopes and enjoy the cultures of three provincial capitals of different countries in just one day?

These experiences across three borders are unique to Carinthia! The geographical position of Carinthia in the South of Austria is not only attractive because of its natural beauty, the numerous lakes, and the mountains – it is also an important axis of cultural and intellectual exchange in the Alpine-Adria Region. Especially the fast growing markets in the neighboring EU counties Slovenia or Croatia open up additional career possibilities for qualified, motivated, and well-educated people with inter-cultural background and foreign language competencies. By the same token, our students can benefit from the long tradition of business relationships between Carinthia, Italy, and Slovenia. The international, borderless idea of Carinthia University of Applied Sciences (CUAS) is also apparent in the intensive academic exchange with more than 100 partner universities and numerous contacts to business partners all over the world. Students are offered a wide variety of choices for study exchange and internships worldwide. 32

Campus in VILLACH CUAS in Villach (www.villach.at) is situated next to one of the main traffic junctions to Italy, Salzburg and Vienna. You can reach the city center within 10 minutes by bus. There you can spend your time shopping or resting in modern cafés or bars. You could also take a day-trip to Italy or Slovenia. Villach offers a variety of events throughout the year (the famous carnival – Villacher Fasching, the festival – Villacher Kirchtag, The European Harley Bike Week, Jazz over Villach, Honky Tonk Festival, Summertime, bars outside in the nature – Ackern, or the juggler festival, etc).

CAMPUS in Klagenfurt CUAS in Klagenfurt (www.klagenfurt.at) is the fourth site. In our provincial capital you can experience a variety of leisure time possibilities. Lake Wörth alone offers numerous event highlights in Carinthia throughout the summer. Exciting evenings in Velden, Pörtschach or at the city borders of Klagenfurt are bound to happen! Must-see events include the Ironman Austria, star night in Pörtschach, Fete Blanche in Velden, as well as the Beach Volleyball Grand Slam event in Klagenfurt. The renown Stadttheater Klagenfurt offers plays for many different tastes. To sum up, Klagenfurt is a happening place, with a lot of events and definitely worth-while seeing. All the information about accommodation in Villach and Klagenfurt, costs of living, tuition fee per semester, health insurance for international students, residence permit and student discounts, bars and www.semestr.pl


night life, grants, part-time students and scholarships can be found here: https://www. fh-kaernten.at/en/en/cuas/students-life For getting information about the students’s life please read our FRESH BLOG: https://blog.fh-kaernten.at/fresh/

ENGINEERING & IT The “Engineering & IT” Department is situated in Villach and Klagenfurt. CUAS offers 10 Master degree programs in this special field. The wide range of technical courses ranges from information technologies with different focuses to classical engineering studies.: • Applied Data Science (English) www.cuas.at/appds • Communication Engineering (English) www.cuas.at/ce • Electrical Engineering & Mobility Systems (English) www.cuas.at/eems • Health Care IT (English) www.cuas.at/hcit • Industrial Engineering & Management (German) www.cuas.at/iem • Industrial Power Electronics (English) www.cuas.at/ipe • Integrated Systems and Circuits Design (English) www.cuas.at/iscd • Light Weight Engineering (German) www.cuas.at/mblb • Spatial Information Management (English) www.cuas.at/sim • Systems Design (English) www.cuas.at/sd The Online application is possible here: https:// bewerbung.cuas.at/en.html An Application for the winter semester 2021 is possible from 1 November 2020 on. We recommend that you apply early in order to secure your desired study place.

7 great reasons to study “Engineering & IT” at CUAS: 1. STATE OF THE ART EQUIPMENT

The study range Engineering & IT presents immediately all laboratories in a comprehensive laboratory folder: on 60 pages are now summarized: the respective equipment, the knowledge acquisition as well as the courses taking place in the laboratories in Villach and Klagenfurt. Statements from students, graduates and teachers round off the package. The “Smart Lab CARINTHIA“ in Lakeside Klagenfurt is the youngest lab in the “Engineering & IT“ study area. Have a look at our brochure: https://www.yumpu.com/kiosk/fh-kaernten/ labore-der-fh-karnten/63336430 2. SMART LAB

The Smart Lab Carinthia is a laboratory in which your own ideas can be carried out and the prototypes can be produced with professional www.semestr.pl

support. The equipment includes production machines such as 3D printers and scanners, laser cutters, cutting plotters, CNC milling machines, electronics workstation and suitable design software.

Systems Engineering course the opportunity to combine studying and working while working. Further partners are PMS, M-Tech and NTS. Our study and work partners are listed here: www.cuas.at/studyandwork

3. PRACTICAL PROJECTS

Our students are not only taught the theoretical basics, but also implement what they have learned independently in “real“ projects with external training partners. They implement their individual practical projects in cooperation with private companies, public institutions, NGOs or in research projects of the course. 4. COOPERATION WITH COMPANIES

Students use these cooperation to gain practical insights and learn from current tasks. In addition, many companies benefit from contact with students because they get to know potential employees at an early stage. 5. STUDY & WORK

In cooperation with Infineon Technologies Austria AG, we offer first-year students of the

6. GRÜNDERGARAGE AND INNOVATIONSWERKSTATT

Especially in the start-up phase, the Gründergarage provides young entrepreneurs with a top infrastructure. Equipped with Internet and software access including support, proximity and use of the laboratory facilities on the Villach campus as well as personal and professional support from the University of Applied Sciences. More information here: https://www.fh-kaernten.at/en/en/cuas/innovation-entrepreneurship 7. ADD-ONS

As an additional competence for the start of studies, the consolidation of knowledge in the MINT (Mathematics, Informatics, Natural Sciences and Technology) areas helps to facilitate the start of everyday study.

STUDENT LIFE: https://blog.fh-kaernten.at/fresh/ www.fh-kaernten.at/en/en/cuas/students-life www.visitvillach.at/en www.visitklagenfurt.at/en/ STUDY & WORK: www.fh-kaernten.at/en/en/cuas/study-work YOUR OWN BUSINESS: www.fh-kaernten.at/en/en/cuas/innovation-entrepreneurship OUR BROCHURES: www.yumpu.com/kiosk/fh-kaernten/labore-der-fh-karnten/63336430 APPLY ON-LINE: https://bewerbung.cuas.at/en.html

33


EDU

edukacja i wyjazdy

ZAPLANUJ Ile razy w życiu mówiłeś sobie, że chcesz coś zrobisz, stawiałeś sobie pewne cele, ale nigdy ich nie zrealizowałeś? Pewnie było tak nie raz.

SUKCES SKĄD TE PROBLEMY?

Przyczyn jest kilka. Po pierwsze, nie zostały postawione konkretne cele („Nauczę się języka obcego”). Po drugie, zamierzenia nie były realne („W ciągu miesiąca zrobię kurs na prawo jazdy”). Po trzecie, nie został określony moment ich realizacji („Zapiszę się na kurs komputerowy”). Po czwarte, zostały sformułowane w sposób negatywny („Nie będę marnował czasu na oglądanie telewizji”). To najczęstsze błędy, jakie popełniamy.

34

www.semestr.pl


e d u k a c j a i w y j a z d y EDU

WYZNACZENIE DROGI Weź kartkę, długopis i spisz wszystkie swoje cele. Podziel je na główne i poboczne. Działaj metodą małych kroczków. Realizacja konkretnych, codziennych zadań przybliży Cię do osiągnięcia sukcesu. Określając swoje plany, nie zapominaj, że muszą być one wyłącznie Twoje. Nie sugeruj się opiniami członków rodziny czy przyjaciół. Sam wiesz, czego tak naprawdę pragniesz.

MYŚL REALISTYCZNIE Postanowienie musi być realne. Ustal kolejność realizacji swoich założeń. Zastanów się, czego potrzebujesz do wykonania celu głównego. Może powinieneś zapisać się na dodatkowy kurs, poszerzyć swoją wiedzę, by łatwiej było Ci zrealizować plan? Podejdź do całego procesu ze spokojem i cierpliwością. Pamiętaj, że każdy dzień przybliża Cię do sukcesu.

USTAL KOŃCOWY TERMIN REALIZACJI Nie zapominaj o tym, że realizacja celu musi dać się określić według obiektywnych kryteriów. Określ, ile dajesz sobie czasu. Realizu-

jąc swoje postanowienia, ustalaj tygodniowe zadania. Kontroluj i weryfikuj swoje osiągnięcia. Może się okazać, że ustawiłeś poprzeczkę zbyt wysoko. Zmniejsz limit, ale nie rezygnuj i konsekwentnie pracuj dalej.

MYŚL POZYTYWNIE Nasz mózg nie odróżnia wyobrażeń od prawdziwych wydarzeń. Pozytywne myślenie o sukcesie i wiara w to, że uda się go zrealizować, dają duże szansę na to, że faktycznie tak się stanie. Nikt nie zagwarantuje, że na twojej drodze nie pojawi się żaden problem. Pojawi się, i to niejeden! Traktuj je jako wskazówkę, odnajdź przyczynę niepowodzenia i wyeliminuj ją. Spróbuj jeszcze raz, a potem ponownie. Próbuj do skutku, to zbuduje chęć do walki.

POMOCNA DŁOŃ W dążeniu do realizacji celu nieocenioną rolę odgrywają bliskie osoby, nie zapominaj o tym. Mów im o swoich planach, o tym, co chcesz osiągnąć, i proś o wsparcie, gdy będziesz go potrzebował. A może Twoi bliscy mają podobne plany? Połączcie siły i wspólnie wytrwale dążcie do ich realizacji. Razem wspaniale przeżywa się sukcesy, ale i lepiej znosi porażki.

KIESZONKOWA MOTYWACJA Spisz na kartce wszystkie swoje plany i miej ją w zasięgu ręki. Będziesz mógł kontrolować drogę, którą zmierzasz, sprawdzisz, gdzie jesteś, jaką odległość masz za sobą i co jeszcze Cię czeka. Za każdym razem, gdy będziesz ją przeglądać, przypomnisz sobie, do czego dążysz. Da Ci to siłę, by wytrwać w staraniach.

PODSUMOWUJĄC... Żeby żyć życiem, jakiego pragniesz, musisz wiedzieć, czego chcesz. Gdy już się tego dowiesz, staraj się to realizować. Dzięki ciężkiej pracy i konsekwencji będziesz mógł to osiągnąć. Uwierz, że dasz radę. Miej realną wizję, wracaj do niej w myślach, zobacz jakie korzyści czekają na Ciebie, gdy wytrwasz w swoim postanowieniu. Otaczaj się ludźmi, którzy będę Cię dopingować i wspierać. Ucz się na błędach. Koncentruj się na swoim zadaniu. Bądź cierpliwy i pamiętaj: „Nie nabędzie mądrości, kto nie ma cierpliwości”. Emilia Jędrzejczyk

R E K L A M A

www.semestr.pl

35


NCE

E L L E C X E D N A E ER – EXPERTIS

Y

E P S IN G IN Y D U T S

• interdisciplinary • international • practice-oriented

sity p-ranking univer I opted for this to ses are taught by because the cour e rs and it offers th excellent professo ying blish a close stud ta es to ty ili ib ts. ss po faculty and studen e th n ee tw be ip relationsh

Master of Public Administration (M.A.) Master of Public Economy (M.A.) Master of Laws ‘Government and Administration in Europe‘ (LL.M.)

Post-Graduate Studies in Administrative Sciences (Magister rerum publicarum) Master of Higher Education and Science Management (MPA, Executive Master) www.uni-speyer.de/en


WELCOME

TO GERMANY‘S CENTRE OF COMPETENCE FOR ADMINISTRATIVE SCIENCES Our Master Programs

Why Speyer is a Brilliant Choice

Master of Public Administration (M.A.) Master of Public Economy (M.A.)

• •

Start: Winter term (November - January). Both programs cover 4 semesters and offer different options for specialization. Application deadline: 1st of July every year Prerequisites: First degree (180 ECTS) in a relevant subject area like law, economics, social or political sciences

Master of Laws ‘Government and Administration in Europe‘ (LL.M.)

• •

Start: Winter or summer term (November or May). It covers 2 semesters. Prerequisites: First degree (240 ECTS) focussing on Public Law Application deadline: 1st of July as well as 2nd of January

Post-Graduate Studies in Administrative Sciences (Magister rerum publicarum) Start: Summer term (May - July). It covers 2 semesters. Application deadline: 30th of November for the Magister rerum publicarum Prerequisites: First degree (240 ECTS) in a relevant subject area like law, economics, social or political sciences For the above mentioned programs: • No tuition fees • Courses are taught in German • Language requirement: C1-level certificate in German

Master of Higher Education and Science Management (MPA, Executive Master) Start: Summer term (March). It covers 2 semesters.

Application deadline: 2nd of January every year. This executive master is taught in a hybrid format alternating between distance, online learning and periods of classroom training. Therefore, it allows its students to stay on the job while broadening their set of professional skills in the important interface position of a science manager. • Tuition fee: €8,965 • Language of Instruction: German • Language requirement: C1-level certificate in German

Excellent teaching expertise by university professors and high ranking professionals Interdisciplinary teaching approach focussing on national and international contexts as well as the European system of multilevel governance Outstanding teacher-student-ratio allowing for small learning groups International, welcoming and integrative campus atmosphere Personal counselling by professors and staff Living and studying in the heart of Europe

Facts on the Region The Palatinate region is famous for its warm and sunny weather, its picturesque landscape and the production of tasty wines. The lovely historical city of Speyer is located on the shores of the Rhine river, very close to the well-known cities of Heidelberg, Frankfurt or Mannheim and not far from the border to France. It offers great quality of life. Spend your leisure time in a nice wine bar or café in the shade of the cathedral “Dom zu Speyer”, which has been awarded the title of UNESCO World Heritage or take part in the many cultural events taking place in Speyer throughout the year.


EDU

edukacja i wyjazdy

Witamy w sercu Europy!

www.fau.eu

FAU – Dynamika Wiedzy W samym sercu Europy leży niezwykły region, w którym dwa miasta – Norymbergia i Erlangen – stały się siedzibą założonego w 1743 r. Uniwersytetu im. Friedricha Alexandra (FAU). Na uczelni tej blisko 39 000 studentów z całego świata zdobywa wykształcenie, którego trzon tworzą innowacyjne badania, dając solidne podstawy do kariery w dziedzinach: inżynierii, ekonomii, prawa, medycyny i nauk przyrodniczych.

MIĘDZYNARODOWY Silnym wsparciem dla Uniwersytetu jest współpraca z najlepszymi światowymi firmami, takimi jak: Siemens, Audi czy Adidas oraz ze znanymi instytucjami badawczymi: Instytutem Maxa Plancka, Instytutem Fraunhofera oraz Instytutem Helmholtza. Dodatkowym atutem są ścisłe kontakty z ponad 500 uniwersytetami na całym świecie. 38

Niemiecki system edukacji opiera się na darmowym kształceniu, dzięki czemu także i na renomowanej uczelni, jaką jest FAU, można otrzymać doskonałe wykształcenie bez konieczności ponoszenia opłat.

INNOWACYJNY Hasło „Dynamika wiedzy” najlepiej odzwierciedla charakter uniwersytetu. Według najnowszego rankingu Reutera, FAU jest najbardziej innowacyjną uczelnią w Niemczech, a w Europie zajmuje piąte miejsce; wyprzedza tak znane instytucje, jak Yale, Oxford lub ETH w Zurichu. Jest jednym z najsilniejszych ośrodków naukowo-badawczych zarówno w Niemczech, jak i na świecie. W międzynarodowym rankingu „U-Multirank”, który ocenia uczelnie w pięciu obszarach (badania naukowe, jakość nauczania i uczenia się, kontakty międzynarodowe, skuteczność w transferze wiedzy), FAU osiągnął w 2018 r.

najwyższe miejsca. Dzięki ścisłemu połączeniu badań z procesem nauczania, najnowsze wyniki trafiają tu wprost na seminaria i wykłady. Uczelnia może poszczycić się także wieloma anglojęzycznymi programami czy blokami zainteresowań. Młodzi ludzie z całego świata mogą bez problemu studiować na FAU – szczególnie na poziomie magisterskim i doktoranckim. Podobnie jest, jeśli celem samym w sobie jest dla studenta poprawa znajomości języka (niemieckiego lub angielskiego) czy jego nauczenie się. Oferta bezpłatnych kursów językowych jest tu bowiem bardzo szeroka.

WYSOKA JAKOŚĆ ŻYCIA W porównaniu do innych regionów w Europie koszty utrzymania są stosunkowo niskie. Dobra sieć transportu publicznego (autobusów czy pociągów) pozwala szybko dotrzeć do wszystkich miejsc w okolicy. www.semestr.pl


Każdy zainteresowany studiami bez kłopotu otrzyma pomoc i odpowiedź na wszelkie pytania w Centrum Międzynarodowym FAU. Zapewnia ono wsparcie zarówno przed wyjazdem, jak i już na miejscu.

TRAMPOLINA DO SUKCESU Miasta Norymberga i Erlangen znajdują się w jednym z najpiękniejszych i najsilniejszych gospodarczo regionów w Europie: Bawarii. Ze względu na swoje położenie region ten jest często nazywany „sercem Europy”. Szczególnie łatwe są tu weekendowe wyjazdy do innych europejskich stolic, takich jak Praga, Monachium czy Berlin. Norymberga jest bowiem dobrym węzłem komunikacyjnym i stanowi idealny punkt startowy dla wycieczek samochodowych, kolejowych, autobu-

sowych czy samolotowych. W zasięgu ręki są również Alpy z całym swoim bogactwem! Norymberga i Erlangen wyróżniają się nie tylko długą historią i centralnym położeniem, ale i siłą ekonomiczną. Mnogość firm o światowej renomie i innowacyjnych start-upów zapewnia doskonałe możliwości kariery dla młodych naukowców we wszystkich dziedzinach. Uniwersytet i lokalne firmy pracują tu ręka w rękę, co znacznie ułatwia absolwentom rozpoczęcie kariery zawodowej.

NIEZWYKŁY REGION Również sam region ma wiele do zaoferowania. Norymberga, większe z dwóch miast, zamieszkała przez ponad 500.000 mieszkańców, jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Europie. Jej perłą jest historyczne stare miasto oraz mnogość zielonych oaz w centrum, dzięki czemu jest jednym z miast o najwyższej jakości życia w Niemczech. Erlangen liczy ponad 100 000 mieszkańców, ale około 25 000 z nich to studenci. Tak wysoki odsetek młodych ludzi tworzy szczególny klimat i sprawia, że jest to prawdziwie studenckie miasto, w którym zawsze coś się dzieje. Pobliska Szwajcaria Frankońska to prawdziwy raj ze starymi lasami, łąkami i pięknymi wzgórzami, idealnymi do wspinaczki, turystyki pieszej czy rowerowej. Bawaria znana jest na całym świecie jako kraina piwa. Region wokół Norymbergii i Erlangen

5

Wydziałów

8

Renomowanych Centrów Badawczych

275

Lat tradycji

579

Profesorów

3 404

Naukowców

37 000

Studentów

nie jest tu wyjątkiem. Tradycyjna sztuka piwowarska lokalnych gospodarstw zachowała się prawie niezmieniona od stuleci. Stąd też jest tu największe w Europie skupisko browarów i bardzo wielu ogródków piwnych. Brzmi interesująco? Warto przekonać się samemu!


EDU

edukacja i wyjazdy

AKTYWNYM BYĆ! Czy do kół naukowych zapisują się ci, którzy nie mieli lepszego pomysłu na spędzenie wolnego czasu? A może to okazja spotkań dla tych, których, cytując hit z YouTube’a, to właśnie nauka najbardziej kręci? Okazuje się, że temat jest bardziej złożony. Za tym, co Wikipedia poważnie opisuje jako „organizację zrzeszającą studentów, działającą w obrębie szkoły wyższej, której celem jest działalność naukowa i samokształceniowa jej członków”, kryje się dużo więcej.

Od kina do formuły 1 Już szybki przegląd działalności kół naukowych w różnych miastach pozwala stwierdzić, że paleta podejmowanych przez nie aktywności jest faktycznie imponująca. Dla przykładu krakowscy filmoznawcy od 7 lat wydają magazyn filmowy, a raz w miesiącu, we współpracy z Kinem Pod Baranami, przygotowują spotkanie nocnego dyskusyjnego klubu filmowego. Niemal

40

zawsze szczelnie wypełniając salę, kinomaniacy popijają kawę i oglądaj najnowsze produkcje, dyskutując ich mocne i słabsze strony. Członkowie koła działającego na latynoamerykanistyce spotykają się w kawiarniach, aby dyskutować z zaproszonymi gośćmi o sytuacji politycznej w interesującym ich regionie. Krakowscy psychologowie lubują się z kolei w warsztatach: dogoterapia, psychodietetyka, organizacja pracy, skuteczna reklama – to ich ulubione działki. Studencka wyobraźnia nie zna jednak granic i sięga dużo dalej. Pasjonaci z Torunia pracują nad robotami minisumo, by te mogły stanąć do walki z innymi maszynami (niewtajemniczonych zapewniam, że takie zawody naprawdę istnieją!). Równie ambitni studenci Politechniki Poznańskiej tworzą bolidy wyścigowe. Ich zespół PUT Motosport dowodzi, że koło naukowe to dużo więcej, niż mogłoby się nam wydawać.

Jak stworzyć bolid Cztery wydziały, osiem grup projektowych, czterdziestu studentów. Wspólny cel: zbudowanie bolidu wyścigowego na zawody Formuły Student, które są najbardziej prestiżową studencką imprezą tego typu na www.semestr.pl


e d u k a c j a i w y j a z d y EDU świecie. Następnie wzięcie udziału w serii zawodów organizowanych w Europie, na torze F1 Hockenheimring i Silverstone. Chcą tam ukończyć najtrudniejszy wyścig „wytrzymałościowy” – Endurance, polegający na pokonaniu trasy bez żadnej usterki. Cel bardzo ambitny, bo właśnie podczas tej konkurencji odpada najwięcej zespołów. Co trzeba zrobić, by go zrealizować? Solidna wiedza techniczna jest przy tak dużym projekcie niezbędna, ale to wciąż za mało. Przy jego realizacji członkowie koła nabywają także szereg innych umiejętności – Na początku problemem była organizacja zespołu. Czterdzieści cztery osoby to spora grupa. Trzeba odpowiednio rozdysponować zadania i nadzorować prace – mówi Mikołaj Zygmański, koordynator zespołu ds. reklamy i PR. Pomogło stworzenie grup i wyznaczenie liderów. – Kolejnym problemem jest pozyskiwanie sponsorów. Startujemy od zera, więc nie jest nam łatwo. Sami musimy przygotowywać materiały, oferty sponsorskie, kontaktować się z firmami. Pomaga nam uczelnia, ale w 90% sami musimy uzupełniać siatkę kontaktów – dodaje Mikołaj. Przyznaje, że praca nad bolidem wymaga wielu poświęceń. Czasem jest to kilka dni pod rząd spędzonych w laboratorium na solidnej pracy. – Zajmuję się projektem po zajęciach, kilka godziny dziennie, a i tak wiele z tego, co zaplanowałem, nie udaje mi się zrealizować.

Kilka konkretów Czy działalność Koło naukowe niesie ze sobą kilka widocznych już na pierwszy rzut oka korzyści. Przede wszystkim jest to wiedza. Są też znajomości, bo nad w kole projektem pracuje sporo osób. Dodatkowo dobra zabawa, bo nie może jej brakować tam, gdzie zbierze się grupa młodych ludzi z pasją. Ale skupnaukowym my się na konkretach. Czy działalność w kole naukowym może zapewnić realne profity studentowi wkraczającemu na rynek pracy? może W 2012 r. Szkoła Główna Handlowa, Amerykańska Izba Handlu w Polsce zapewnić oraz Ernst & Young zapytali szefów dużych firm o to, czego brakuje poszukującym pracy studentom. Okazało się, że najczęściej wskazywaną realne wadą było zbyt małe przygotowanie praktyczne. Wydaje się jednak, że profity ciężko będzie to zarzucić członkom zespołu PUT Motosport. Potwierdza to Mikołaj Zygmański. studentowi – Taki projekt podnosi wartość studiów. Mamy okazję zastosować wiedzę teoretyczną w praktyce. Takiej szansy na tym etapie edukacji raczej wkraczająnie da nam nikt. To sprawdzian naszych kompetencji, ale również lekcja, cemu na wielu rzeczy uczymy się na bieżąco – opowiada i dodaje, że praca w kole także prosta droga do zatrudnienia w międzynarodowych firmach. – rynek pracy? toZawody Formuły Student sponsorowane są przez największe przedsiębiorstwa z branży. Na przykład na torze F1 Hockenheimring, na którym byliśmy podczas zawodów, przedstawiciele wielu pracodawców poszukiwali najlepszych inżynierów i rekrutowali ich do pracy. Wobec takich argumentów ciężko pozostać obojętnym. Może więc, rozpoczynając pierwszy lub kolejny rok akademicki, warto rzucić okiem na ofertę kół naukowych? Albo samemu stworzyć koło oraz projekt, którego realizacja pozwoli nam rozwinąć skrzydła i zweryfikować, jak sprawdza się nasza teoretyczna wiedza, gdy zostaniemy wrzuceni na głęboką wodę? Studenci Politechniki Poznańskiej udowadniają, że dobrze jest robić coś więcej. Ewa Klewar R E K L A M A

Wie werde ich FiPSler? Alle Infos, Links und Vorlagen gibt es auf www.fernstudium-physik.de Was kostet FiPS pro Semester? • Fernstudiengebühr: richtet sich nach der Anzahl der belegten Kurse (ab 100.-€ pro Modul) • Sozialbeitrag: 101,00 €,

Was ist FiPS? Ein an der TU Kaiserslautern angebotenes Fernstudium des 1. und 2. Studiensemesters im Studiengang Physik. FiPS umfasst drei Kurse: • EP 1: Experimentalphysik 1 (Mechanik und Wärme) • MGdP: Mathematische Grundlagen der Physik • EP 2: Experimentalphysik 2 (Elektrodynamik und Optik)

Adresse: Technische Universität Kaiserslautern FiPS - Früheinstieg ins Physik - Studium Erwin-Schrödinger Straße 67663 Kaiserslautern Telefon: +49 0631 205 – 3026 E-Mail: fips@physik.uni-kl.de Web: www.fernstudium-physik.de

FiPS-Kurse haben folgende Gemeinsamkeiten: • Beginn im Winter - und Sommersemester. • Inhalte der Kurse sind in Umfang und Schwierigkeitsgrad identisch mit denen der Präsenzlehrveranstaltungen im 1. Semester (EP 1, MGdP) und im 2. Semester (EP 2). • Alle Kurse schließen mit einer Klausur ab (Leistungsschein). Warum FiPS? Individuelle Entwicklungsmöglichkeiten für alle Physik-Interessierten mit Blick auf einen zukünftigen Hochschulabschluss (Bachelor / Master of Science, Diplom, Master of Education / 1. Staatsexamen): Frühzeitige Weiterentwicklung von Interessen und Begabung. • Mögliche Verkürzung von Studienzeiten. • Frühzeitige Orientierung zur Wahl des Studienganges. • www.semestr.pl Sprungbrett für ein Physik- / Biophysik / TechnoPhysik-Präsenzstudium.

41


EDU

edukacja i wyjazdy

Bardziej racjonalnie - w języku obcym? Badacze University of Chicago odkryli, że ludzie są w stanie podejmować bardziej racjonalne decyzje, jeżeli myślą o problemie w innym języku niż ojczysty.

Ponadto, osoby myślące w obcym języku są bardziej skore do podejmowania ryzyka przynoszącego im korzyści. Często naturalna obawa przed podjęciem trudnych decyzji uniemożliwia nam działanie. Człowiek jest istotą unikającą strat i często pomija atrakcyjne możliwości, które chociaż w minimalnym stopniu wiążą się z ryzykiem. Dzięki analizowaniu problemów w języku dla nas obcym, jesteśmy w stanie przezwyciężyć ten strach i zaryzykować, co często przynosi pozytywne dla nas skutki. Odkrycia profesora psychologii Boaza Keysara z chicagowskiego uniwersytetu pokazały, że awersja do strat jest znacznie mniejsza, jeśli ludzie podejmują decyzje w innym języku niż mówią. Jak pisze on w swojej pracy: „Obcy język zapewnia nam mechanizm zdystansowania się do sprawy, który przesuwa nas z domeny natychmiastowych, intuicyjnych decyzji, do działania bardziej celowego i umyślnego.”

Nietuzinkowe badania na studentach W jaki sposób udało się ekspertom dojść do takich wniosków? Otóż przeprowadzili badania na 2012 angielskojęzycznych studentach z Univeristy of Chicago, którzy wykazywali się także znajomością języka hiszpańskiego. Miało ono pokazać jak zmniejszyła się ich awersja do strat, a także czy zaszła zmiana w podejmowaniu przez nich decyzji podczas używania poszczególnego języka. 42

www.semestr.pl


e d u k a c j a i w y j a z d y EDU Eksperyment polegał na tym, że każdy uczestnik dostał 15 dolarów. W każdej z piętnastu rund mógł zaryzykować i postawić dolara na rzut monetą lub po prostu go zachować. Jeżeli wybrał pierwszą opcję mógł wygrać 1,5 dolara lub stracić postawiony pieniążek. Przeprowadzenie testu w języku angielskim sprawiło, że studenci zaczęli myśleć w ograniczony sposób i koncentrować się tylko na strachu przed przegraną. Spowodowało to, że tylko 54% z nich postawiło dolara. Z kolei podejmowanie decyzji w języku hiszpańskim przyczyniło się do tego, że zaczęli oni być odważniejsi i zakład obstawiło aż 71% z nich. W ocenie Piotra Witkowskiego z warszawskiej szkoły językowej EnglishForYou, opisane zjawisko ma bezpośredni związek z wpływem znajomości języka obcego. ,,Z perspektywy osoby, która opanowała język obcy, ma on mniej emocjonalny wydźwięk niż ojczysty. Ten specyficzny rodzaj dystansu jaki powstaje w naszym myśleniu w trakcie posługiwania się np. angielskim sprawia, że będzie skupiamy się na potencjalnych korzyściach niż obawach.”

Wnioski z badania a praktyka Zespół testował również asymetrię w procesie podejmowania decyzji, aby sprawdzić co dzieje się, gdy wybór jest traktowany albo jako

zysk albo jako strata. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie unikają ryzyka w sytuacjach dotyczących osiągnięcia zysku, ale są skłonni je podjąć, gdy dana sytuacja traktowana jest w kategoriach potencjalnych strat. Wiele przeprowadzonych eksperymentów w Korei, Francji i Stanach Zjednoczonych pokazało, że owa asymetria znika, gdy osoba podejmuje decyzje w języku obcym. Uczniowie byli w stanie ocenić wybór na podstawie oczekiwanych rezultatów, a nie na podstawie różnej formy prezentacji problemu. Naukowcy wierzą, że owe zjawisko będzie miało większe znaczenie, kiedy świat stanie się jeszcze bardziej zglobalizowany i ludzie zaczną używać w pracy oraz życiu częściej języka obcego niż ojczystego . Opisane powyżej badanie pokazało, że istnieje kolejny powód do nauki języków, gdyż mają one większe znaczenie niż możemy to sobie wyobrazić. Korneliusz Smolik R E K L A M A

DI U T

A

Stypendia do Niemiec na: t kursy wakacyjne języka niemieckiego t podróże grupowe t studia II stopnia t badania naukowe

S

www.daad.pl www.facebook.com/daadpolska

CH

S

T

IA

CZE M E I N W D

YPEN Informacje o: t studiach w Niemczech t kierunkach anglojęzycznych www.semestr.pl t możliwościach prowadzenia badań naukowych

43


ZILLERTAL Experience the real Winter Paradise in the world’s largest skiing valley! Have you ever dreamt of perfect Winter Holidays in a wonderful Alpine valley? Try the Austrian Zillertal in Tyrol This unique place offers you guaranteed snow with: – 542 km of optimally groomed pistes & 180 state-of-the-art lifts – 9 Funlines and 8 adrenaline-filled Fun Parks – 460 km of hiking trails – several freeride routes – 125 km of cross-country skiing trails – 45 km of toboggan runs

Want to rest after your perfect powder day? Try our other options: – 400 km of hiking trails, also for snowshoe hikes – ice skating & ice climbing – snowtubing – paragliding – curling – horse & sleigh riding


L

With our Zillertal Superskipass you will have free access to 4 extensive skiing areas in the Zillertal Alps: – Hochzillertal – Hochfügen – Spieljoch. First in the valley, cozy and crowd-free. – Zillertal Arena. The largest skiing area, where everyone can find their own perfect place. – Mayrhofner Bergbahnen. From gentle family slopes to the extreme Harakiri piste (with a gradient reaching 78%!) And last but not least: – Ski- & Gletscherwelt Zillertal 3000. Including the only Austrian all year round skiing area on the famous HINTERTUX GLACIER that offers you perfectly groomed slopes 365 days of the year, reliable snow conditions with natural snow and 60 km of pistes of all difficulty levels, at the altitudes from 1,500 to 3,250 m. Not to mention the spectacular Ice Palace! With over 65 freeride runs, Zillertal is one of the biggest deep-snow paradises in the Alps. Experience lots of exciting runs and deep-snow slopes with between 1,000 and 2,000 meters of elevation difference. And in Hochfügen try our latest special: in the early morning we'll take you up to the summit on a snowcat. Then you can enjoy the "first line" experience in the fresh powder snow – the true "feeling of Canada" in the Zillertal valley! Later, after your active day, you will find delicious Tyrolean food (try chilled Zillertal beer!) in one of 80 mountain huts. And over 50,000 beds in family-owned accommodations of all types will allow you for a perfect rest at affordable prices, for everyone’s budget. An evening visit to a sauna is another great way to relax.

The Dream Valley for all skiers, snowboarders and hikers

Are you ready? Visit us on: www.zillertal.at


LUZ

46

o Ĺ a o n s W a e Y c r OP na luzie

www.semestr.pl
Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook

Articles inside

Stypendia w Niemczech

1min
page 43

Fizyka w Kaiserslautern

3min
page 41

Największa Dolina Narciarska świata

2min
pages 44-46

Racjonalny język obcy?

1min
page 42

Aktywnym być

1min
page 40

Administrative sciences

2min
page 37

Study in a fantastic place

5min
pages 32-33

Twoja przyszłość

2min
pages 35-36

Zaplanuj sukces

1min
page 34

The very best talents

1min
page 30

Jak zostać inżynierem?

3min
page 27

Największa satysfakcja

2min
page 25

Tylko dla ścisłowców?

2min
page 26

Najważniejsze: dobrze zacząć

2min
page 24

To ludzie tworzą przyszłość

1min
page 23

Pasja: nowe technologie

1min
page 11

Przepis na karierę w konsultingu

2min
page 14

Bierz życie za rogi

1min
page 16

Globalny strzał w dziesiątkę

4min
page 12

Przede wszystkim: rozwój

3min
page 10

Innowacje i rozwój

2min
page 22

Życie z pandemią

7min
pages 8-9

E-Commerce od podszewki

2min
page 6
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.