Page 1


žinote, kažkada ir aš buvau mažas. Vaikystėje labai mėgau tiek namie, tiek lauke statyti palapines. Tiesa, tikros neturėjau, todėl palapinę man atstodavo keli pagaliukai ar kėdės ir paklodė ant jų.

Man patikdavo ten pasikviesti draugų ir eksperimentuoti su maistu. Visada svajojau, kad vieną dieną turėsiu galimybę kažką skanaus pagaminti ir mūsų namų virtuvėje. Taip vieną kartą, kol mama nematė, nutariau pabandyti. Tąkart keptuvėje sumaniau išsikepti agurkų. Įdomu, ar man pavyko? Netikėtai į virtuvę įėjusi mama mane ten užtiko ir paklausė: „Vaike, ką čia darai?“ Aš atsakiau mamai, kad kepu agurkus. Kaip manote, ką mama darė toliau? Ji leido man juos iškepti! Labai džiaugiausi, kad turiu tokią supratingą šeimą, kuri mane palaiko net tada, kai darau keisčiausius dalykus. Po to su mama kartu ragavome tuos agurkus ir aš supratau, kad jų geriau keptuvėje nekepti.

Taip pat būtent tą akimirką supratau dar vieną dalyką – manyje kažkas gyvena. Ir tik suaugęs sužinojau, kad tas „kažkas“ – Septynrankis. Šiandien ir noriu su juo supažindinti tave ir tavo tėvelius.

Lipkime kopėčiomis drauge į stebuklingą, kvepiantį ir gardų kulinarinį pasaulį. Kulinaras, TV laidų vedėjas, geriausio pasaulyje kulinarinio žurnalo vyr. redaktorius


ažįstu žmonių, apie kuriuos tetulės sako - nenustygstantys vietoje. Tokie mat negali ramiai važiuoti dviračiu ar laukti eilėje teatro bilietų. Jiems būtinai reikia dar ką nors daryti: dviračio signalu sugroti melodiją ar iš spektaklio programėlės išlankstyti begemotą.

O man tokie žmonės - patys įdomiausi. Jiems ant liežuvio - keisčiausios istorijos, galvoje - siurprizai, o pirštų galuose - stebuklinga energija. Tik su tokiais randu bendrą kalbą. Nes ir pats niekaip nenustygstu. Ypač virtuvėje. Ten tiek daug galima nuveikti.

10

Taigi, duok labas, aš - Septynrankis. Žinau, ko pirmiausia paklausi - negi turiu septynias rankas? Dvi - tai tikrai! O likusios pasirodo tada, kai patenku į virtuvę ir vienu metu norisi maišyti, plakti, vartyti, dekoruoti ir barstyti. Spaudžiu „Like“ mygtuką savo laikrodyje ir neriu į kulinarijos laboratoriją. Ne vienas, žinoma, su draugais, kuriems mano virtuvės durys - niekada nerakinamos. Nori, ir tave supažindinsiu su savo draugais? Slaptas Septynrankio laiškas Knygos gale rasi voką, į kurį sudėjau daug staigmenų. Atsargiai trauk po vieną ir naudok pagal instrukcijas arba taip, kaip sumanysi. Kad staigmenos nepasislėptų, pavyzdžiui, po virtuvės spintele, panaudojęs juos atgal suguldyk į voką. Gerų įspūdžių eksperimentuojant!


11


TAISYKLĖS PRIEŠ GAMINANT O dabar susipažink su 7 pagrindinėmis kulinarinėmis taisyklėmis, jei nori pagaminti gardų patiekalą.

rieš gamindamas visada nusiplauk rankas – kaip ir kas kartą, kai darai kažką naujo. O svarbiausiai – prieš valgydamas.

14

isus produktus, kuriuos aš ir mano draugai naudoja gamindami, galima nusipirkti, užsiauginti arba paprašyti tėvų, kad nupirktų. Ir šioje knygoje visų pasiūlytų receptų sudėtyje yra ne daugiau nei 7 ingredientai, todėl tau nereikės labai daug produktų, kad sukurtum įdomių patiekalų.

rieš gamindamas visus vaisius ir daržoves nuplaunu, o tuos, kuriuos reikia nulupti, nulupu.


ė viename gaminamame patiekale nenurodau tikslaus druskos ir pipirų kiekio, nes tai turi pajausti savo ranka ir mažų pirštelių mostais. Pajausk ir berk po truputį, kol rasi tą aukso vidurį.

rkaitę visada įjungiu prieš gamindamas, kad ji spėtų įšilti.

ioje kulinarinėje kelionėje pamatysi labai daug įvairių spalvotų indų ir įrankių. Mes su savo bičiuliais norėjome tau parodyti, kaip galima netradiciškai paserviruoti patiekalus. Juk kiekvienuose namuose tikrai yra įdomių indų, todėl kas kartą gali serviruoti vis kitaip – taip, kaip sugalvos tavo Septynrankis.

r nepamiršk, kad tai – mūsų patiekalai, bet, pakeitęs vos kelis ingredientus, padarysi taip, kad patiekalas būtų tavo. Nepamiršk, kad kurti yra taip įdomu ir paprasta, kaip pažadinti savyje Septynrankį. Ir labai svarbu į kūrybos procesą įtraukti kuo daugiau savo draugų ir bičiulių. Ir dar – kaip smagu patiekalus gaminti su savo šeima. Jei iškyla klausimų, kreipkis į savo tėvelius.

Versk kitą puslapį ir pradėkime kulinarinę kelionę su mano bičiuliais.

15


is žmogus ne padės senoliui pereiti per gatvę, o perneš jį ant rankų. Stipruolis Grastas yra užsiauginęs ne tik kojų, pilvo ar rankų, bet ir širdies raumenis. Todėl, mano manymu, jis mielesnis ir geresnis už visus išgydytus Gracijos, su kuria netrukus susipažinsite, katinėlius kartu sudėjus.

18

Grastas labai mėgsta lenktyniauti ir žaisti sportinius žaidimus. Nesvarbu, ar tai būtų kvadratas, ar tinklinis, ar baidarių lenktynės. Bet labiausiai jis, aišku, dievina krepšinį. Grastas taip taikliai mėto ir greitai laksto, kad dažniausiai žaidžia su dviem kamuoliais vienu metu. Na, gerai, taip buvo tik kartą, kai pats jam pasiūliau ir norėjau tai nufilmuoti. Paskui ėjome gaminti vaisių salotų ir ilgai juokėmės.


19

š nėriniuotų patalų ir dvidešimt keturių pagalvių kyšanti karūnuota galva priklauso mano bičiulei princesei Hipatijai. Galiu drąsiai pasakyti, kad traškučių ar kolos jai niekas neįsiūlys. Hipatija mėgsta įmantrius ir sveikus patiekalus, kuriuose – daugiaaukštės skonių kompozicijos. Kalbu ilgais žodžiais, kurių pati Hipatija

mane ir primokė, mat ji nesustodama skaito knygas. Hipatija skaito visur: važiuodama traukiniu, besisupdama, plaukdama valtimi, grožio salone, jodinėdama, vonioje ir kitose savo prabangių rūmų vietose (taip, ji turi asmeninį grožio saloną, žirgyną, tvenkinį ir pro rūmų parką riedantį traukinį). Savo receptų knygų lentynoje saugau ypatingą Hipatijos dovaną – 600 metų senumo pirmąją pasaulyje receptų knygą, kurią parašė Anglijos karaliaus Ričardo II virtuvės šefas.


Skobtukas

Melisa. Puikiai tinka gaminant desertus ir arbatą.

Žirklės

28

Sietelis

Tarka

Kočėlas


Sausainių kepimo formelės

Puodas

Keptuvė

29

Druskinė ir pipirinė

Kepimo folija Maistinė plėvelė Kepimo popierius


DARŽOVĖS

Česnakas

Ridikėliai

Špinatai

Bulvės

Poras

Baltasis ridikas

30

Burokėlių lapai

Kekiniai pomidorai

Saulėje džiovinti pomidorai

Ankštiniai žirniai Salierų stiebai

Svogūnų laiškai


Gražgarstės

Brokolis

Morka

Raudonasis svogūnas

Cukinija

Gūžinis kopūstas

Ropinis svogūnas 31

Vyšniniai pomidorai

Konservuoti žirneliai Žiedinis kopūstas

Konservuoti kukurūzai

Kininis kopūstas

Agurkai

Pekininis kopūstas


Kalakutienos filė

MĖSA IR ŽUVIS

Lašiša Vištienos blauzdelės

Rūkyta šoninė

Vištienos filė Sūdyta lašiša

Kiaulienos nugarinė su kaulu

36

Menkė

Kiaulienos nugarinė be kaulo

Konservuotas tunas

Malta jautiena

Kiaulienos nugarinė

Vytintas kumpis

Vištienos sparneliai

Malta kiauliena


Kukurūzų paplotėliai

DUONOS GAMINIAI

Biskvitiniai piršteliai

Kukurūzų dribsniai

Vaflis

Kriauklelės Prancūziškas batonas

Avižiniai sausainiai

Plikyta duona

Kvietinė duona

Sraigteliai

Ruginė duona

Čiabata su alyvuogėmis

Rievėti vamzdeliai

Sumuštinių duona Spagečiai

Šaldyta tešla

37


Maišymas

Sulčių spaudimas

44

Šaldymas

Kepimas orkaitėje

Visada, naudodamasis orkaite, paprašyk tėvelių pagalbos. Jie padės sureguliuoti temperatūrą ir įdėti ar išimti kepimo skardas, kad nenudegtum pirštų!

Sulčiaspaudė – gelbėtojas Mičas labai mėgsta gaiviuosius gėrimus, todėl į jo rankas dažnai patenka sulčiaspaudė. Su ja išspausi įvairių vaisių, uogų ir daržovių sulčių.

Kepimas ant grotelių


– šis Virtuvinis smulkintuvas sto Gra o prietaisas yra galiūn gali sutrinti favoritas. Su smulkintuvu taip pat uogas, vaisius ir daržoves, minti iga sumaišyti padažą ar pas į. teil kok gal o trintos sriubos,

Trynimas

Įjunk trintuvą tik įstatęs jį į specialų indą, o išjunk dar neištraukęs iš jo.

Tarkavimas

Tarkuodamas būk atsargus ir stebėk, ar dar turi, ką tarkuoti. Kitu atveju nusitarkuosi savo pirštus.

45

Marinavimas

Virimas garuose

Garpuodis – chemikė Berilė visada jį prižiūri. Jame galima ti sveikai pagamin ą ės m daržoves ar e. garuos

Kočiojimas


BULVĖ Septynrankio atradimas: įprastai matome baltos spalvos bulves, tačiau jos gali būti įvairių spalvų, pavyzdžiui, raudonos, purpurinės ar geltonos. rugpjūtis– rugsėjis

48

MOLIŪGAS Septynrankis skaičiuoja: didžiausias Lietuvoje užaugintas moliūgas svėrė daugiau nei 120 kg. rugpjūtis– rugsėjis

KRAPAI Septynrankio atradimas: kad visą laiką turėtume šviežių krapų, juos reikia sėti kas dvi savaites. birželis– rugpjūtis


BALTAGŪŽIS KOPŪSTAS Septynrankio atradimas: prasidėjus didžiosioms kelionėms vandeniu, buvo atrasta, kad kopūstas yra puikus vitamino C rugsėjis

ŽIEDINIS KOPŪSTAS Septynrankio atradimas: dažniausiai galima rasti baltų žiedinių kopūstų, tačiau jų taip pat yra žalios, geltonos ir net violetinės spalvos. rugsėjis

ŠPINATAI Septynrankis pataria: manoma, kad sveikiausias būdas vartoti špinatus – gerti jų sultis. Todėl drąsiai dėk špinatų į trintuvą, kai darysi vaisių ar daržovių kokteilius. birželis– liepa

49


BANANAI Septynrankio atradimas: bananmedis iš tiesų yra ne medis, o žolė. Jo lapai gali užaugti iki 4 metrų ilgio.

62

AVOKADAI Septynrankio atradimas: avokadas yra ne vaisius, o uoga. Dėl savo gruoblėtos odelės ir formos kai kuriose šalyse avokadai vadinami krokodilo kriaušėmis.


ANANASAS Septynrankio eksperimentas: ananasą galite užsiauginti namie ir patys. Nusipirkę parduotuvėje, nupjaukite jo viršų su žalia dalimi ir pasodinkite į žemę. Tačiau neliūdėkite, jei eksperimentas nepavyks – kartais visko pasitaiko!

CITRINOS Septynrankio eksperimentas: iš kambario temperatūros citrinos išspausite daugiau sulčių. Prieš pjaudami citriną stipriai spustelėkite ją prie stalo.

APELSINAI Septynrankio atradimas: natūralioje gamtoje apelsinai neauga, tai reiškia, kad jų nerasi miškuose – tik specialiuose soduose. Apelsinas atsirado sujungus mandariną ir didįjį greipfrutą, todėl jie vadinami apelsino tėvais.

63


78


79

Dar varškėje yra kalcio. Tai – medžiaga, kuri tarsi plytos name užtikrina kaulų stiprumą. Drąsiai suvalgyk keturis varškėčius ir žinok, jog pasirūpinai savo kaulų stiprumu. 600 g varškės 2 kiaušinių 200 g miltų 90 g cukraus 1 šaukštelio kepimo miltelių arbatinis šaukštelis vanilinio cukraus druskos 3 šaukštų aliejaus kepti


82

Jeigu šiandien teks daug bėgioti, sportuoti, spręsti sudėtingus uždavinius, „Pirato akis“ patys tinkamiausi pusryčiai. Šis patiekalas suteiks jėgų ir energijos visai dienai.

2 riekelių mėgstamos duonos 1 pomidoro 2 Parmos kumpio juostelių 2 kiaušinių 1 šaukšto alyvuogių aliejaus druskos, pipirų


83


128


300 g mėgstamų makaronų saujos virtų brokolių 300 g šviežios lašišos ½ ropinio svogūno 2 skiltelių česnako 50 ml alyvuogių aliejaus 150 ml grietinėlės druskos, pipirų

129

Makaronai labai mėgstami mažųjų valgytojų. Taip yra todėl, kad patiekalai iš makaronų – ne tik skanūs, bet ir aprūpina energija. Suvalgius porciją, o jei dar jie paruošti su lašiša, smegenys aktyviai veiks, ir net nepajausite, kaip greitai paruošite pamokas.


180

Soti, šildanti ir kvepianti sriuba nudžiugins ir tave, ir tėvelius. Žiediniuose kopūstuose daug geležies ir fosforo, B grupės vitaminų, o morka jau nuo seno vadinama daržovių karaliene. Morkas rekomenduojama valgyti su augaliniais aliejais, pienu ar grietinėle, nes tik tada jose esantis karotinas virsta vitaminu A. Todėl nepamiršk ruošdamas šią sriubą įpilti grietinėlės!

3 morkų 2 ropinių svogūnų 4 skiltelių česnako saujos žiedinių kopūstų ½ l naminio sultinio 1 žvaigždanyžio 250 ml grietinėlės druskos, pipirų


181


s ta be r e ųš

g an M

240

Ledų ieškok ne tik parduotuvės šaldytuve! Nesunkiai juos pasigaminsi pats tokio skonio, kokio norėsi. Mano siūlomi ledai yra vaisių šerbetas.


A kivi nanasų ų še rbet ir as

241

Mė l ban ynių i anų r šer bet as


1 stiklinės šviežių apelsinų sulčių ¼ valyto šviežio ananaso saujos šviežių špinatų

228

Susmulkinkite ananasą, sudėkite į virtuvinio kombaino indą su špinatais ir apelsinų sultimis, ir sutrinkite iki vientisos masės.

Šis Eliksyras labai padeda, kai jėga, atrodo, kažkur išgaravo. Ir būtent tada, kai mama paprašė susitvarkyti kambarį arba tėtis pakvietė padėti jam sode. Arba kai reikia išvesti šunį, išvalyti žiurkėno narvą ar pasirūpinti kitu pūkuotu augintiniu. Eliksyras padeda ir prieš sporto varžybas, tik tada jį reikia išgerti iki dugno. Visais kitais atvejais naudokis instrukcija. Instrukcija: pasigaminęs Jėgos Eliksyro, šiek tiek jo atsigerk ir imkis darbo. Jei ir vėl pritrūks jėgų ar jos ims bėgti nuo tavęs – vėl gurkštelėk. Žodžiu, šį Eliksyrą gali pasidėti šalia ir vis pasistiprinti.


229


Dantis valau du kartus per dieną: ryte iškart po pusryčių ir vakare po vakarienės. Net jei vakare labai noriu miegoti, vis tiek einu valytis dantų.

Prieš valydamas dantis visada nusiplaunu rankas. Po kiekvieno valgio burną prasiskalauju vandeniu. Ryte išsivalęs dantis stengiuosi 2–3 valandas nevalgyti jokių sausainių ar saldainių, nes žinau, kad saldus maistas prilimpa prie dantų ir jie tampa silpni. Jei noriu ko nors sukrimsti, čiumpu sultingą obuolį ar morką. 304

Dantis valau dantų šepetėlį sukdamas nedideliais ratukais. Nepamirštu nuvalyti nė vienos dantų pusės, todėl dantis valydamas užtrunku 2 minutes. Kad būtų smagiau laikytis šios taisyklės, valydamas dantis šalia pasidedu laikrodį ar įsijungiu savo mėgstamą dainą. Visada dantis valau ta pačia tvarka, kad neužmirčiau išvalyti kurios nors dalies. Naudoju patogiai mano rankoje telpantį šepetėlį vidutinio kietumo šereliais. Išsirinkite šepetėlį savo mėgstamos spalvos, taip dantis valytis bus dar smagiau!

Dantų šepetėlį keičiu kas 2–3 mėn. arba tada, kai šereliai pradeda krypti į šonus. Priminkite apie tai ir savo tėveliams, kad ir jie nepamirštų pasikeisti savo šepetėlių!


Tavo dantys dar labiau džiaugsis, jei kas vakarą tarpdančius išvalysi dantų siūlu ir nepamirši jų išskalauti dantų skysčiu.

305

Valydamas dantis nepamiršk nuvalyti ir liežuvio. Dantų šepetėliu šluok per liežuvį nuo jo šaknies iki galiuko.

Profile for Virtuvės mitų griovėjai (VMG)

Knyga 7 INGREDIENTAI VAIKAMS  

VMG kulinarinė knyga vaikams – kūrybingumo užtaisas + subalansuotos mitybos vadovas vaikams ir esamiems bei dar tik būsimiems tėvams.

Knyga 7 INGREDIENTAI VAIKAMS  

VMG kulinarinė knyga vaikams – kūrybingumo užtaisas + subalansuotos mitybos vadovas vaikams ir esamiems bei dar tik būsimiems tėvams.

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded