Page 1

14.03.2013 9:00 VG VG 9 k 29 Hamid Q. - Prawo dotyczące uchodźców – - Główne postępowanie 1 TłumaczHamid Q., pochodzi z Afganistanu, przynależy do grupy etnicznej Hazara. Jako osoba niepełnoletnia został skazany w Afganistanie na karę czterdziestu dni pozbawienia wolności. Hamid Q. wykradł samochód z warsztatu ojca i prowadził go bez prawo jazdy. Doszło do wypadku, przy którym młody mężczyzna został mocno zraniony. Orzeknięto obustronną winę. Hamid Q. został skazany na stosunkowo łagodną karę. Rodzina ofiary groziła Hamidowi Q. dalej zemstą krwi. Hamid Q. musiał uciec. Jego rodzice i ordzeństwo uciekli do Iranu. Urząd Niemiecki nie uwierzył w historię życia Hamida Q. i odrzucił wniosek o pozwolenie na azyl.

Cały czas myślę o tym, jak on wykrwawiając się leżał pod moim samochodem. Leżał jak zwłoki.Co stało się z tym mężczyzną?

Przeżył, ale jest sparaliżowany. To był wypadek. Jest mi strasznie przykro, że tak się stało. Wszystko zniszczyłem. Moja rodzina ukrywa się od dwóch lat.Skarżący płacze...Rodzina ofiary prześladuje mnie. Dlatego, że jestem Hazarem. Zarzucają mi, że wypadek spowodowałem celowo. Grozili mi także strażnicy w więzieniu.Czy Pana rodzina żyje teraz nielegalnie w Iranie?

Co Pan robił wcześniej?

Sprzedawałem warzywa i pomagałem ojcu w warsztacie samochodowym. Mój ojciec ma sfałszowany paszport.


W sali sÄ…dowej skazano Pana od razu?
Tak. Na czterdzieści dni pozbawienia wolności.Wierzę Panu, że tak Pan to przeżył. Wiem, że zemstę krwi należy traktować poważnie. Muszę skosultować to telefonicznie z Urzędem.Rozumie Pan trochę niemieckiego? Co robi Pan w Berlinie? Chodzi Pan do szkoły?

Przygotowuję się do ukończenia dziewiątej klasy.


Jak tam wrócę, zabiją mnie. Nie mam tam żadnej przyszłości.


Co stanie siÄ™ po powrocie do kraju?Nie mam więcej pytań do oskarżonego.


Rozprawa została zakończona o 10:41. Sędzia uprawnia skarżącego do pobytu w Niemczech.www.refugeeslibrary.wordpress.com


Millions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.