p r o t i s p o r t @ p r o t i n e w s . g r

Κύπελλο AGROFRUT HELLAS S.A - VASILIS PANTAZIS Ολυμπιακός Μυρτιάς - Δάφνη 1-5

ÊáèÜñéóå ìå ðåíôÜñá Tου Πάνου Ηλιόπουλου

Α

ρκετά καλό πρόσωπο παρουσίασε η Δάφνη Ανδραβίδας στο προχθεσινό παιχνίδι κυπέλλου, καθώς επικράτησε μέσα στη Μυρτιά του τοπικού Ολυμπιακού με σκορ 1-5 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Οι "κιτρινόμαυροι" πιστοποιώντας τον τίτλο του φαβορί έδειξαν αρκετά έτοιμοι ενόψει και του πρωταθλήματος παρότι παρατάχθηκαν και με πολλές απουσίες, κόντρα στην ομάδα της Μυρτιάς που χρειάζεται βελτίωση σε ορισμένους τομείς αν θέλει να πετύχει τους στόχους της στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας.

Όλα τελείωσαν στο πρώτο Η ομάδα της Ανδραβίδας που από το κέντρο και μπροστά ήταν εξαιρετική, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους "ερυθρόλευκους" της Μυρτιάς. Με τη συμπλήρωση 20' αγώνα ο Γεωργιό-

πουλος με κοντινή προβολή έβαλε μπροστά τη Δάφνη 01, σε ένα γκολ για το οποίο οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κλαμπάνος για τους φιλοξενούμενους είχε φοβερό σουτ που τράνταξε το δοκάρι, με τη Δάφνη στο 31' να σημειώνει το 0-2 με τον Λαμπρόπουλο, τέρμα που ήταν προϊόν άριστης συνεργασίας του σκόρερ με τους Σωτηρόπουλο, Γεωργιόπουλο. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λαμπρόπουλος με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ έκανε το 0-3,

Ηλειακός Λεχαινών - Ηρακλής ΠΒ 1-4

Σπουδαία επιτυχία Μεγάλη πρόκριση με επιβλητική εμφάνιση για τον Ηρακλή Παλαιοβαρβάσαινας που επικράτησε μέσα στα Λεχαινά του τοπικού Ηλειακού με σκορ 4-1, στέλνοντας τα δικά του μηνύματα ενόψει της συνέχειας τόσο στο κύπελλο όσο και στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας. Για την ομάδα του Ηρακλή που πέρασε στη δεύτερη φάση, δυο τέρματα σημείωσε ο Σιούτης και από ένα οι Παναγιωτόπουλος, Καρέτσος. Ηρακλής ΠΒ: Χορτάτος, Β. Νικολόπουλος, Μπελεχρής, Καρέτσος, Δημητρόπουλος, Σάμπαλος, Λουίτζι(70' Καριώρης), Γ. Νικολόπουλος, Μπούζο( 70' Σταμόπουλος), Παναγιωτόπουλος, Σιούτης(80 ' Κατσώλης)

με τους γηπεδούχους στο 37' να μειώνουν σε 1-3 . Σκόρερ ο Πήττας με πέναλτι που κέρδισε ο Χ. Βασιλόπουλος. Όσον αφορά το δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε λίγο, η Δάφνη όμως σημείωσε δυο ακόμα γκολ ενώ είχε και δυο δοκάρια. Ειδικότερα στο 50' ο Λάβδας έκανε το 1-4, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 75' αφού εκμεταλλεύτηκε έξοχη πάσα του Χοντζάι διαμόρφωσε το τελικό 1-5. Η ομάδα της Αν-

δραβίδας είχε και δυο δοκάρια σε σουτ των Λαμπρόπουλου και Σωτηρόπουλου στο 78' και 81' αντίστοιχα. Ο Ολυμπιακός σημείωσε γκολ μόλις στο 1' με τον Σπ. Μουγκό το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ είχε ορισμένες καλές φάσεις στην επανάληψη κυρίως με τους Σπ. Μουγκό και Δ. Νικολόπουλο που πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Μυρτιά: Αγγελάκος, Δ. Μουγκός(70' Περιβολιώτης), Δ. Νικολόπουλος, Ν. Βασιλόπουλος, Πήττας, Παναγιωτόπουλος(54' λ.τ. Πλατής), Χ. Αττίκος, Μπλούφας, Σπ. Μουγκός, Χ. Βασιλόπουλος, Δ. Νικολόπουλος(65' Δ. Αττίκος) Δάφνη: Κύργιος, Πετρόπουλος(65' Παπαχριστόπουλος), Κλαμπάνος, Γιαννακόπουλος, Τσίμπιτσης, Κωστόπουλος, Λάβδας(76' Λευκαδίτης), Χοντζάι, Σωτηρόπουλος, Γεωργιόπουλος(53' Μητροπανόπουλος), Λαμπρόπουλος

29 ÄåõôÝñá 16 Óåðôåìâñßïõ 2013

Παλαιοχώρι - Ενιπέας 4-55

Στη ρώσικη ρουλέτα Σπουδαίο παιχνίδι διεξήχθη στο Παλαιοχώρι, όπου ο Ενιπέας Λαντζοϊου επικράτησε 5-4 στα πέναλτι της τοπικής Αναγέννησης (κανονικός αγώνας και παράταση 2-2) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Η αναμέτρηση του Παλαιοχωρίου ήταν συναρπαστική στο δεύτερο μέρος, όπου ο Ενιπέας προηγήθηκε στο 50' 0-1 με τον Σπηλιόπουλο, με τους γηπεδούχους να γυρίζουν το ματς και να προηγούνται με 21 χάρις σε τέρματα που σημείωσαν οι Παναγόπουλος και Αλ. Γαβριλόπουλος στο 57' και 63'. Ο Σπηλιόπουλος στο 75' έφερε το ματς στα ίσια 2-2, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί δεν άλλαξε τίποτα και στα πέναλτι προκρίθηκε το Λαντζόι, το οποίο δεν αστόχησε σε κανένα πέναλτι. Μοιραίος για το Παλαιοχώρι, ο Μαρσέλης, ενώ κατά τη διάρκεια της παράτασης αποβλήθηκε ο Καραπάνος των γηπεδούχων. Παλαιοχώρι: Κουτσαβίτης, Βετουλαδίτης(95' Κάσσας), Τσάμης, Χρόνης, Μπελεκούκιας, Μαρσέλης, Λαγκαδινός(65' Μπουργαζάς), Καραπάνος, Αλ. Γαβριλόπουλος, Γιαννόπουλος, Παναγόπουλος(90' Π. Γαβριλόπουλος) Ενιπέας: Φωτακόπουλος, Μπουρνέλης, Καραγιαννόπουλος, Λιβέρης, Μανοδήμος(65' λ.τ Νεοφώτιστος), Αργυρίου, Τεκερλέκης, Σπηλιόπουλος, Μακρής, Μπουντόπουλος (70' Ασημακόπουλος), Ηλιόπουλος(60' Χ. Αγγελόπουλος)

Ολυμπιακός Λαμπετίου - Ολυμπιακός Σαβαλίων 1-22

Προκρίθηκε στην παράταση Δύσκολη πρόκριση για τον Ολυμπιακό Σαβαλίων, που επικράτησε μέσα στο Λαμπέτι του συνονόματου με σκορ 2-1 στην παράταση(κανονικός αγώνας 1-1). Οι "ερυθρόλευκοι" του Λαμπετίου που παρουσίασαν στοιχεία αξιόλογης ομάδας προηγήθηκαν στο 25' όταν σουτ του Νούσια η μπάλα βρήκε και σε αμυντικούς (1-0), με την ομάδα των Σαβαλίων να ισοφαρίζουν στο 73' με πέναλτι του Αντωνόπουλου κάνοντας το 1-1. Το τελικό 1-2 διαμόρφωσε ο ίδιος παίκτης, στο δεύτερο μέρος της παράτασης. Λαμπέτι: Σαλίνος, Ι. Φουσκαντέρης(76' Σπυρόπουλος), Ντάλιος, Γλένης, Δ. Ντάβαρης(65' Ν. Γεωργακόπουλος), Παρδάκης, Καλύβας, Θ. Φουσκαντέρης(95' Π. Γεωργακόπουλος), Νούσιας, Καραλής, Ραπούσι Σαβάλια: Κόλλιας, Κύτταρης, Παναγιωτόπουλος, Δ. Βουρλιώτης, Ρούνης, Δ. Μπουγονικολός, Χαραλαμπόπουλος, Βαρβαρέσος(110' Γκουρακούκι), Δημητρακόπουλος(65' Καραγιάννης), Μιλοσέσκι, Αντωνόπουλος

Βαρβάσαινα - Χελιδόνια 2-1

Πρόκριση με ανατροπή Δυο ομάδες που θα διασταυρωθούν και στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας διασταύρωσαν τα ξίφη τους, με τον Ατρόμητο Βαρβάσαινας να επικρατεί του ΑΟ Χελιδονίων με σκορ 2-1 παίρνοντας έτσι την πρόκριση για την επόμενη φάση. Για τους νικητές σκόραραν οι Παναγόπουλος και Αποστολόπουλος. Τα Χελιδόνια προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Τόλια ενώ είχαν και τέσσερα δοκάρια με τους Παναγόπουλο, Καραντώνη, Πετρόπουλο και Μήλιο. Βαρβάσαινα: Κρέμης, Κατσίκης, Μπαλάφας(46' Καλαντζής),Δρακόπουλος, Τόλιας, Αθανασόπουλος, Κωτσάκης, Πρίνος, Παναγόπουλος, Νιώτης(63' Σχίζας), Αποστολόπουλος(70' Χηνοφώτης) Χελιδόνια: Χηνοφώτης, Δούζας, Στ. Μπίρμπας Γκολφινόπουλος(46' Πετρόπουλος), Μπίρμπας Σ.. Κολόσακας(10' λ.τ Ν. Δρουβιώτης), Ίσα, Μήλιος, Καραντώνης, Παναγόπουλος, Καλογερόπουλος(65' Σιόπας)

Δόξα Ελ- Άρης Αρχαίας Ολυμπίας 0-55

Χωρίς αντίσταση Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα ο Άρης Αρχαίας Ολυμπίας, καθώς προχθές Σάββατο επικράτησε μέσα στον Ελαιώνα της τοπικής Δόξας με σκορ 5-0 παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση, κόντρα στους γηπεδούχους που έδειξαν αξιόλογα στοιχεία για μια ώρα περίπου. Οι "κιτρινόμαυροι" της Αρχαίας Ολυμπίας προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 0-2 χάρις σε δυο γκολ του Μπρη στο 35' και 40' το δεύτερο με πέναλτι, ενώ στην επανάληψη σκόραρε ο Παπαγεωργίου στο 68' και 80' αντίστοιχα καθώς και ο Θεοδωρακόπουλος στο 73'. Δόξα Ελ: Νταρζάνος, Μαραγκός, Γιαννόπουλος, Καραντώνης, Δ. Νταρζάνος, Τσάμης, Φερεκίδης, Λάππας(46' Ζεματούρας), Παναγιωτακόπουλος(58' Μαχαίρας), Νικολακόπουλος, Μόσχοβος(80' Μπιστολόπουλος) Άρης: Αλεξανδρόπουλος, Γαλανόπουλος, Οικονομίδης, Καρύδης, Πανάκης, Δημητρουλόπουλος(51' Κατσώλης), Πετρόπουλος, Παπαγεωργίου, Στρίγγας(50' Σπηλιόπουλος), Μπρης, Καπατσούλιας(46΄' Θεοδωρακόπουλος)