__MAIN_TEXT__

Page 1

Program januรกr / februรกr 2019

22. 1. / 17:00 Hefty. Karolina Lizurej


Poľský inštitút v Bratislave Námestie SNP 27, Bratislava Hlavná stanica

Bratislavský hrad

Hlavné námestie

Dunaj

→ → výstavy → → koncerty → → prednášky → → kurzy poľštiny → → filmy → → divadlo →

→ knižnica → čitáreň → noviny → časopisy → informačné centrum → podpora akcií


Milí priatelia, Poľský inštitút v Bratislave vstupuje do roku 2019 s bohatým programom podujatí, ktoré približujú Poliakov a Poľsko Slovákom. Výstavy, koncerty, verejné diskusie, prezentácie kníh, kurzy poľského jazyka... Všetky tieto iniciatívy budú približovať poľskú históriu a súčasnosť či zvyky a tradície tak, aby Slováci ešte lepšie spoznali, a vďaka tomu lepšie porozumeli svojim severným susedom. Budeme sa snažiť si náležite pripomenúť dôležité historické udalosti: 80. výročie vypuknutia druhej svetovej vojny a 75. výročie vypuknutia Varšavského povstania. Spoločne so slovenskými partnermi si pripomenieme 30. výročie pádu komunizmu a začiatku demokratických zmien, ktoré doviedli obidva naše štáty k členstvu v NATO a v Európskej únii, čo sa tiež odzrkadlí v našom programe. Aj naďalej budeme propagovať Poľsko a úspechy Poliakov prostredníctvom kultúry – filmu, divadla, umenia, literatúry, hudby, fotografie, dizajnu a módy a – čo je pre nás veľmi dôležité – poľského jazyka. Pevne veríme, že sa nám podarí úspešne zavŕšiť projekty, ktoré angažujú Poliakov a Slovákov. Dva z nich pripravujeme spoločne so Slovenským inštitútom vo Varšave. Veríme, že náš tohtoročný program bude minimálne rovnako zaujímavý a atraktívny ako po minulé roky. Prajeme vám všetkým dobrý a úspešný nový rok 2019. A dovidenia na podujatiach organizovaných Poľským inštitútom v Bratislave! Vedenie a pracovníci Poľského inštitútu


Bratislava 11. 1. / 19:00

Krzysztof Puma Piasecki Trio Koncert

Bratislava 18. 1. / 18:00

25. výročie Poľského klubu

Bratislava 18. 1. / 19:00 31. 1. / 19:00

Elżbieta Jodłowska: Klimaktérium... a čo? DK Ružinov

Bratislava 21. – 23. 1.

20th Century: If This Is a Woman Historická konferencia

Bratislava 22. 1. / 17:00

Hefty. Karolina Lizurej

Košice 22. 1. / 19:00

Katarzyna Gärtner, Ernest Bryll: Na skle maľované / Štátne divadlo Košice, www.sdke.sk

Bratislava 24. – 27. 1.

ITF SlovakiaTour

Nitra 25. 1. / 18:30

Andrzej Saramonowicz: Testosterón Divadlo Andreja Bagara, www.dab.sk

Skalica 26. 1. / 19:00

Spomienkový koncert Marián Varga 70+2: s účasťou aj Joanny Dudy

Nitra 28. 1. / 18:30

Povolanie pápež Divadlo Andreja Bagara, www.dab.sk

Trenčín 29. 1. / 19:00

Elżbieta Jodłowska: Klimaktérium... a čo? Kino Hviezda


Bratislava 29. 1. / 19:30

Karol Wojtyła: Lúče otcovstva Nová budova SND, www.colorato.sk

Sereď 30. 1. / 10:00

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

Bratislava 31. 1. / 17:00

Diskusný večer ÚPN: Sebaupálenie Jana Palacha

Bratislava 1. 2. / 17:00

Marta Kossakowska: Fotografie z prostredia tanga

B. Bystrica Od 4. 2. Vernisáž: 12. 2. / 16:00

Židia v Poľskom vojsku

Košice 10. 2. / 14:30, 16:30 12. 2. / 9:00, 10:30

Marta Guśniowska: O rytierovi bez koňa Bábkové divadlo Košice, www.bdke.sk

Bratislava 14. 2.

Viva Basket – nech sa pletie!

Bratislava 15. 2. / 19:00

Marian Sobula a SOSR Koncert

Bratislava 20. 2. / 17:00

So Fresh! Polish contemporary jewellery Výstava súčasných autorských šperkov

Bratislava 21. 2. / 17:00

Diskusný večer ÚPN: Pašovanie nelegálnej literatúry cez Tatry


Košice 25. 2. / 19:00

Katarzyna Gärtner, Ernest Bryll: Na skle maľované / Štátne divadlo Košice, www.sdke.sk

Bratislava 28. 2. / 18:00

Wojciech Waleczek Koncert

Milovníkom histórie dávame do pozornosti, že februárové číslo mesačníka Historická revue bude venované aj poľskému kráľovi Jánovi III. Sobieskemu, záchrancovi Európy. Nájdete v ňom články o bitke pri Viedni v r. 1683, ceste Jána III. Sobieskeho na trón, Jánovi III. Sobieskom ako veľkom mecenášovi umenia či o Poľsko-tureckej vojne v rokoch 1684 – 1689.


Krzysztof Puma Piasecki Trio Bratislava 11. 1. / 19:00

Múzeum obchodu Linzbothova 16 www.rockvmuzeu.sk

Do Bratislavy zavíta na začiatku roka 2019 so svojím triom Krzysztof Puma Piasecki, skladateľ, aranžér a pedagóg, ktorý patrí medzi najvýraznejších a najvšestrannejších bluesových, džezových, či jazzrockových gitaristov v Poľsku. Je absolventom Hudobnej akadémie v Katoviciach. Na scéne pôsobí už od polovice 70. rokov. Spolupracoval so svetovými umelcami ako Jose Feliciano, Dame Shirley Bassey, Cindy Blackman, Carl Palmer alebo Charlie Green a rovnako pôsobil v projektoch mnohých poľských veľkých mien ako Zbigniew Namysłowski, Józef Skrzek či Maryla Rodowicz. Dnes sa môže pochváliť 8 vlastnými albumami – od prvého z roku 1991, až po posledný v tandeme s Józefom Skrzekom z roku 2017.


25. výročie Poľského klubu atie v pr duj i Po

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.polonia.sk

inštitút ho u ké

Bratislava 18. 1. / 18:00

och Poľ tor s es

Poľský klub (Klub Polski), spolok Poliakov a ich priateľov na Slovensku, oslavuje tento rok svoje 25. výročie založenia. Toto jubileum oslávi koncertom poľských a slovenských táng v podaní kvarteta Laugarico. Na koncerte odprezentuje kvarteto aj svoj nový CD album.


20th Century: If This Is a Woman Bratislava 21. – 23. 1.

Filozofická fakulta Univerzita Komenského Gondova 2 www.fphil.uniba.sk

Konferenciu s názvom 20th Century: If This Is a Woman organizuje Katedra všeobecných dejín FiF UK. Konferencia nadväzuje na medzinárodné historické semináre venované histórii druhej svetovej vojny a holokaustu, ktorých priebeh je publikovaný v zbierke Acta Historica Posoniensia. Judaica et Holocaustica. Konferencie, ktorá je venovaná osudu a úlohe žien počas vojny a okupácie, sa zúčastnia so zaujímavými prednáškami poľské historičky Dr. Karolina Szymaniak (Židovský historický inštitút vo Varšave), Dr. Natalia Aleksiun (Jagelovská univerzita v Krakove, Univerzita v New Yorku), Dr. Joanna Śliwa (Univerzita v Clarku, Univerzita v Keane).


Hefty. Karolina Lizurej Bratislava 22. 1. / 17:00

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.polinst.sk

Svoju autorskú výstavu prác umeleckej tkaniny predstaví poľská umelkyňa Karolina Lizurej, laureátka Ceny riaditeľa Poľského inštitútu v Bratislave v rámci 5. medzinárodného trienále Textile Art of Today 2018/2019. Autorka je absolventkou varšavskej Akadémie umení, pričom je laureátkou početných vyznamenaní: Ceny ministra kultúry a národného dedičstva (2012, 2013) či Umeleckej ceny Siemensa (2014). Umelkyňa doslova kreslí niťou – obyčajne čiernou – na plátne alebo bielej bavlne. Hlavnou témou jej diel je človek, pričom východiskom pre tvorbu tkanín sú skice na papieri. Súčasťou expozície budú aj autorkine obrazy. Výstava potrvá do 22. februára.

atie v pr duj i Po

inštitút ho u ké

och Poľ tor s es


ITF SlovakiaTour Bratislava 24. – 27. 1.

Incheba Viedenská cesta 3-7 www.incheba.sk

Ak hľadáte informácie o tom, čo zaujímavé môžete v Poľsku navštíviť a kam sa vybrať, aby ste si oddýchli v horách, pri jazerách či pri mori, srdečne vás pozývame k poľským stánkom počas najväčšieho veľtrhu cestovného ruchu na Slovensku ITF SLOVAKIATOUR. Svoju prezentáciu tu bude mať aj Malopoľská turistická organizácia. Podrobné informácie o stánkoch a ich presnom umiestnení nájdete na internetovej stránke festivalu. Na veľtrhu návštevníci nájdu aj výstavu Združenia kúpeľných obcí s názvom Odhaľ krásu poľských kúpeľných miest, ktorá predstavuje poľské kúpeľné strediská (voľná plocha, hala B1).


Marián Varga 70+2: Joanna Duda. Spomienkový koncert Skalica 26. 1. / 19:00

Jezuitský kostol sv. Františka Xaverského Škarniclovská 1

Svoje sedemdesiate narodeniny oslávil Marián Varga spolu s ďalšími umelcami mohutným koncertom v bratislavskom Istropolise. Sedemdesiatich prvých sa bohužiaľ už nedožil. To viedlo jeho priateľov k založeniu tradície Vargovských koncertov v Skalici, meste kde sa narodil, a kde je aj pochovaný. Ťažiskom spomienkového koncertu budú Vargove diela aranžované Vladislavom Šarišským pre Moyzesovo kvarteto a Pavla Hammela. Súčasný rozmer tvorby Mariána Vargu dá interpretácia jeho kompozícií v podaní jednej z najvýznamnejších mladých poľských klaviristiek a elektronických improvizátoriek Joanny Dudy. Lístky si môžete zakúpiť na www.ticketportal.sk


Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu Sereď 30. 1. / 10:00

Múzeum holokaustu Kasárenská 54 www.snm.sk/?muzeum-holokaustu-uvodna-stranka

Čím bol holokaust? Prečo ho Nemci zorganizovali najmä na území okupovaného Poľska? Prečo by sme mali hovoriť „tábor Auschwitz-Birkenau“, a nie „tábor v Osvienčime“? Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu (ktorý pripadá na 27. január) sa v Múzeu holokaustu v Seredi uskutoční prednáška zástupcu Medzinárodného centra vzdelávania o Auschwitz a holokauste pre žiakov stredných škôl z Bratislavy, Serede a Trnavy. Súčasťou prednášky bude aj projekcia dokumentárneho filmu Portrétista (Portrecista, rež. Ireneusz Dobrowolski, 2006, 52 min.) o poľskom fotografovi z nemeckého nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau. Vstup na pozvánky.


Diskusný večer ÚPN: Sebaupálenie

Jana Palacha

atie v pr duj i Po

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.upn.gov.sk

inštitút ho u ké

Bratislava 31. 1. / 17:00

och Poľ tor s es

Tradičný cyklus diskusných večerov, ktoré organizuje Ústav pamäti národa, tentoraz predstaví na januárovom stretnutí osobnosť Jana Palacha, ktorý sa 16. januára 1969 – teda pred 50 rokmi – upálil na protest proti okupácii Česko-Slovenska vojskami Varšavskej zmluvy. Týmto spôsobom si pripomíname výročie tohto tragického symbolu protestu proti potlačeniu Pražskej jari. Podobné protesty sa uskutočnili aj v iných komunistických štátoch, ako aj v Poľsku, čoho príkladom je tiež sebaupálenie Ryszarda Siwieca. Súčasťou diskusie bude aj projekcia poľského filmu Počujte môj krik (Usłyszcie mój krzyk, rež. Maciej Drygas, 1991, 46 min.) venovaného protestu Ryszarada Siwieca.


Marta Kossakowska: Zavreté oči / Ponor do tanga Bratislava 1. 2. / 17:00

Umelka, SVÚ Klub umelcov na poschodí Dostojevského rad 2 www.mojakultura.sk/otvorene-oci-marty-kossakowskej/

Poľská autorka Marta Kossakowska, absolventka Akadémie umení vo Varšave, zachytáva tango obrazy nielen v zmysle fotodokumentácie z medzinárodných festivalov a maratónov tanga, ale jej snahou je predovšetkým dokumentovať dušu tanga. Prostredníctvom fotografie dokáže vyjadrovať atmosféru spoločenského diania na milongách. Zameriava sa na zachytenie nálady – na jednotlivé detaily tiel tanečníkov, a zároveň ukazuje dynamiku tanca i jeho pokojnú hĺbavosť v takmer meditatívnom stíšení sa do vlastného vnútra. Výstava potrvá do 28. februára.


Židia v Poľskom vojsku Banská Bystrica Od 4. 2. Vernisáž: 12. 2. / 16:00

Štátna vedecká knižnica Lazovná 9 www.svkbb.eu

Výstava, ktorú pripravilo Vojenské centrum občianskeho vzdelávania plk. dipl. Mariana Porwita, prináša jedinečné informácie o osudoch príslušníkov židovského národa v radoch Poľského vojska. Expozícia si všíma pozíciu a heroické vojenské ťaženia Židov v armáde I. Poľskej republiky a počas povstania Tadeusza Kościuszka, počas bojov za nezávislosť Poľska v 19. a 20. storočí či počas druhej svetovej vojny, ako aj v bitke pri Monte Cassino. Výstava je realizovaná v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici a potrvá do 28. februára. Vernisáž sa uskutoční 12. februára. Spoluorganizátor: Centrum poľského jazyka a kultúry v Banskej Bystrici


Sláva košíkom! Bratislava Od 14. 2.

Galéria ÚĽUV Obchodná 64 www.uluv.sk

Ústredie ľudovej umeleckej výroby v spolupráci s Poľským inštitútom a združením Serfenta podporujúcim poľskú košikársku tvorbu prináša do Bratislavy jedinečnú výstavu košikárskeho remesla, ktorá prostredníctvom výrobkov a veľkoformátových fotografií predstaví toto tradičné remeslo z pohľadu výrobkov, remeselníkov ako aj súčasných umelcov a dizajnérov. Súčasťou výstavy bude aj dvojdňový worskhop za účasti košikárov z Poľska, ktorého termín upresníme. Výstava potrvá do 22. mája.


Marian Sobula a SOSR Bratislava 15. 2. / 19:00

Koncertné štúdio RTVS Mýtna 1 www.rtvs.sk/koncerty/#1

Súčasťou šiesteho koncertu 90. koncertnej sezóny Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu bude aj Marian Sobula, významný poľský klavirista, ktorý absolvoval debut s orchestrom už ako 12-ročný. V súčasnosti koncertuje po celom svete, vedie majstrovské kurzy, zasadá v porotách klavírnych súťaží v Európe, od roku 2007 pôsobí na Klavírnom oddelení Hudobnej akadémie v Krakove. V programe koncertu zaznie Symfónia č. 4, op. 60 Karola Szymanowského, Symfónia č. 43 Es dur Josepha Haydna či Symfónia č. 1 g mol, op. 7 Carla Nielsena. Koncert vysiela v priamom prenose Rádio Devín.


So Fresh! Polish contemporary jewellery

Výstava súčasných autorských šperkov Bratislava 20. 2. / 17:00

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.polinst.sk www.fundacjafpw.com

Výstava So Fresh! prináša prezentáciu súčasného poľského dizajnu šperkov a úžitkových predmetov vyhotovených z jantáru a striebra, teda materiálov, ktoré sa neodmysliteľne spájajú s Poľskom, v prírodnom, mystickom a avantgardnom vydaní. Expozícia tak predstaví trendy poľského umeleckého dizajnu a tradičného zlatníckeho remesla. Výstavu tvoria práce viac ako 40 popredných poľských umelcov-zlatníkov a dizajnérov. Súčasťou vernisáže bude aj ukážka výroby šperkov pre verejnosť, ktorú povedú Marcin Tymiński a Andrzej Kupniewski, známi poľskí dizajnéri. Výstava potrvá do 29. marca.

atie v pr duj i Po

inštitút ho u ké

och Poľ tor s es


Diskusný večer ÚPN: Pašovanie nelegálnej literatúry cez Tatry Bratislava 21. 2. / 17:00

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.upn.gov.sk

Tradičný cyklus diskusných večerov, ktoré organizuje Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave a poľským Inštitútom národnej pamäti, tentoraz predstaví na februárovom stretnutí tému pašovania nelegálnej literatúry zo Západu do Poľska cez Tatry, ku ktorému dochádzalo na konci 60. rokov a skončilo sa politickým procesom v Poľsku (tzv. proces tatranských horolezcov). Súčasťou stretnutia bude aj projekcia dokumentárneho filmu Stopy v snehu (rež. Slavomír Zrebný, 2015, 52 min.) o ľuďoch, ktorí v rámci tajnej siete spolupracovníkov zo Slovenska, Poľska a Západu boli jednými z tých, ktorí na Slovensko pašovali zakázanú literatúru. Poľským diskutujúcim expertom bude Dr. Bartosz Kaliski z Inštitútu histórie Poľskej akadémie vied.

atie v pr duj i Po

inštitút ho u ké

och Poľ tor s es


Wojciech Waleczek. Koncert Bratislava 28. 2. / 18:00

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.polinst.sk

Na konci februára sa v Poľskom inštitúte uskutoční recitál vynikajúceho poľského klaviristu a pedagóga Wojciecha Waleczka, ktorý pôsobí na Katedre hudby v Cieszyne v rámci Umeleckej fakulty Sliezskej univerzity v Katoviciach. Sólové a komorné koncerty strieda s orchestrálnymi vystúpeniami. V roku 2014 vyšiel v hudobnom vydavateľstve NAXOS jeho album s huslistom Voytkom Proniewiczom so skladbami Franza Liszta pre husle a klavír. Na druhom programe Poľského rádia sa hneď stal albumom týždňa, pričom získal vynikajúce recenzie v svetových hudobných časopisoch. V Bratislave klavirista predstaví skladby Fryderyka Chopina, Ignacyho Paderewského, Stanisława Moniuszka, Marie Szymanowskej, Wojciecha Kilara a Witolda Lutosławského.

atie v pr duj i Po

inštitút ho u ké

och Poľ tor s es


Nové slovenské preklady poľskej literatúry Na prelome rokov 2018 a 2019 sa v slovenských kníhkupectvách objavilo niekoľko kníh poľských autorov v slovenskom preklade. A my by sme vám ich chceli odporučiť. Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov pripravilo dva tituly „klasickej“ poľskej literatúry. V preklade Miloša Ferka vydalo Údolie Issy Czesława Miłosza, laureáta literárnej Nobelovej ceny z roku 1980. Je to romantická, magická cesta v čase a priestore do detstva autora, ktorá predstavuje litovskú zem – odtiaľ pochádzal autor – na začiatku 20. storočia. Mnohí považujú túto knihu, ktorá vznikla vo Francúzsku počas emigrácie Czesława Miłosza, za fiktívnu autobiografiu. Zase kniha Arkadyho Fiedlera Madagaskar – moja láska: Planúca dedina Ambinanitelo (prekl. Miloš Ferko) je príkladom poľskej cestopisnej reportáže. Autor, najznámejší poľský cestovateľ 20. storočia, opisuje nielen krásu prírody afrického ostrova v Indickom oceáne, ale predovšetkým ľudí, ktorí na ňom žili. Literárne opisy ostrova dopĺňajú malebné fotografie. Pre slovenského čitateľa je táto reportáž o to zaujímavejšia, že A. Fiedler sa týmto spôsobom vydáva na cestu po stopách Mórica Beňovského. Nové tituly poľskej reportáže pripravilo aj vydavateľstvo Absynt. V predaji je už zbierka rozhovorov Vesmír v kvapke vody. Rozhovory s prekliatymi reportérmi, ktorých autorkou je


Agnieszka Wójcicka (prekl. Patrik Oriešek). Kniha obsahuje rozhovory okrem iného s poľskými reportérmi, ktorých knihy dobre poznajú slovenskí čitatelia – a teda s Wojciechom Tochmanom, Lidiou Ostałowskou, Mariuszom Szczygiełom, Wojciechom Jagielským, Katarzynou Surmiak-Domańskou, Pawłom Smoleńským a Witoldom Szabłowským. Tieto rozhovory poodhaľujú rúško „reportérskej kuchyne“, ale tiež dávajú odpoveď na dôležité otázky o zmysle ľudského života. A onedlho vyjde v slovenčine ďalšia reportáž Wojciecha Jagielského Všetky Larine vojny (prekl. Juraj Koudela). Rozprávačkou je Lara, gruzínska Čečenka, ktorej synovia utekajú pred vojnou do Poľska, a potom do západnej Európy, odkiaľ sa vydajú na svätú vojnu do Sýrie. Neobyčajná reportáž o pálčivých problémoch 21. storočia napríklad o tom, ako sa rodí náboženský fundamentalizmus. Poznávacie znamenia Pauliny Wilk (prekl. Kristína Karabová; vyd. Literárna bašta) je reportáž, ktorá prenesie čitateľa do Poľska do obdobia na prelome 80. a 90 rokov minulého storočia, teda do čias detstva a pádu komunizmu či začiatku demokratických a trhových reforiem. Autorka sa vyrovnáva so zmenami, aké nastali v poľskej spoločnosti, ktoré však dobre poznajú aj slovenské čitatelia. Prajeme príjemné čítanie!


Údolie Issy: www.spolok-slovenskych-spisovatelov.sk/products/ czeslav-milosz-udolie-issy/ Madagaskar – moja láska: Planúca dedina Ambinanitelo: www. spolok-slovenskych-spisovatelov.sk/products/arkady-fiedler-madagaskar-moja-laska-planuca-dedina-ambinanitelo/ Vesmír v kvapke vody: www.absynt.sk/vesmir-v-kvapke-vody Všetky Larine vojny: www.absynt.sk/vsetky-larine-vojny Poznávacie znamenia: www.literarnabasta.sk/knihy/paulina-wilk-poznavacie-znamenia

Všetky zmeny vyhradené. Na všetky podujatia v Poľskom inštitúte je vstup voľný, ak nie je uvedené inak. Účasťou na podujatiach, ktoré organizuje Poľský inštitút v Bratislave, vyjadruje návštevník súhlas s vyhotovovaním fotografického, prípadne kamerového záznamu, v ktorom sa bude vyskytovať aj podobizeň jeho osoby. Poľský inštitút si vyhradzuje právo tento záznam ďalej použiť na propagačné účely na internetovej stránke a sociálnych sieťach Poľského inštitútu.


Poľský inštitút v Bratislave Nám. SNP 27 | P. O. Box 153 814 99 Bratislava +421 2 544 32 013 +421 2 544 32 030 program.bratislava@instytutpolski.org

fb: PolskyInstitutBratislava tw: @PLInstitutBrat

www.polinst.sk Poľský inštitút v Bratislave je pre verejnosť otvorený nasledovne: pon.-štv. 9:30 – 17:00 | piat. 9:00 – 15:00


20. 2. / 17:00 So Fresh! Polish contemporary jewellery

Profile for Poľský inštitút v Bratislave

Program január / február 2019  

Program január / február 2019  

Advertisement