__MAIN_TEXT__

Page 1

(Ne)Zábavný park / Joanna Zemanek , Grzegorz Sztwiertnia

Program júl / august 2018


Poľský inštitút v Bratislave Námestie SNP 27, Bratislava Hlavná stanica

Bratislavský hrad

Hlavné námestie

Dunaj

→ výstavy → koncerty → prednášky → kurzy poľštiny → filmy → divadlo

→ knižnica → čitáreň → noviny → časopisy → informačné centrum → podpora akcií


Bratislava Do 29. 7.

Konkrétne leto / Súčasné európske geometrické tendencie: Anna Szprynger

Bratislava Do 29. 7.

Konkrétne leto / Súčasné európske geometrické tendencie: Jerzy Budziszewski (Jeshua Ben-Or)

Modra 1. – 7. 7.

Vyšehradské hudobné majstrovské kurzy

Modra 13. 7. / 19:00

Medzinárodný gitarový festival: Wieczorek Guitar Trio

Košice 17. – 18. 7.

Hevhetia Showcase

Bratislava 5. 8. / 18:00

Staromestské kultúrne leto: Immortal Onion

L. Mikuláš 8. 8. / 19:30

Mosty – Gesharim

B. Štiavnica 8. – 12. 8.

4 živly: Vabank

B. Bystrica 22. 8. / 19:30

Vivat vox organi 2018


Konkrétne leto / Súčasné európske geometrické tendencie:

Anna Szprynger / Na hrane geometrie Bratislava Do 29. 7.

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.polinst.sk

Geometrická abstrakcia predstavuje jeden princíp a nevyčerpateľné množstvo výtvarných možností, ktoré sú predstavené na tohtoročnom festivale Konkrétne leto. Poľskou vystavujúcou účastníčkou festivalu je Anna Szprynger, umelkyňa venujúca sa maľbe a grafike, absolventka Univerzity Marie Curie-Skłodowskej v Lubline. Zúčastnila sa viac ako 30 kolektívnych výstav a v roku 2013 získala Prix Marin na parížskom salóne Réalités Nouvelles. Na výstave v galérii Poľského inštitútu predstavuje svoje umelecké diela charakteristické tenkou čiarou, ktorá je základom jej výtvarnej abecedy. Kurátor výstavy: Tadeáš Goryczka.

ti duja e v pr i

Po

inštitút ho u ké

och Po tor ľs es


Konkrétne leto / Súčasné európske geometrické tendencie:

Jerzy Budziszewski (Jeshua Ben-Or) Bratislava Do 29. 7.

Umelka Dostojevského rad 2 www.svu.sk/sk/galeria/

Festival Konkrétne leto ponúkne návštevníkom v rámci ústrednej časti výstavy v Umelke práce ešte jedného poľského umelca – Jerzyho Budziszewského, sochára, maliara a fotografika, ktorý vyštudoval Fakultu maľby varšavskej Akadémie umení. Spolupracoval s Marianom Boguszom, Galeriou Foksal a Henrykom Stażewským. Jeho diela charakterizuje farebnosť a dekoračnosť, sochárske práce sa vyznačujú zas dynamikou a bohatstvom matérie. Jeho fotografická tvorba zachytáva najmä židovskú kultúru – napokon sa umelec sám stotožnil s judaizmom a v roku 1988 emigroval do Izraela, pričom si zmenil meno na Jeshua Ben-Or. V roku 1994 emigroval do USA. Zomrel 3. júla 2006 v Paríži.


Vyšehradské hudobné majstrovské kurzy Modra 1. – 7. 7.

www.musicmasterclass.sk

Koncom júna sa v Bratislave uskutočnila nová medzinárodná súťaž pre mladých gitaristov Bratislava Guitar Competition. Sólisti súťažili v 3 kategóriách: do 14 rokov, 15 až 19 rokov a 20 až 25 rokov. Po skončení súťaže sa mladí hudobníci budú mať možnosť zúčastniť na Vyšehradských hudobných majstrovských kurzoch pod vedením popredných koncertných umelcov a pedagógov. V prvom ročníku majstrovských kurzov sa organizátori zameriavajú na strunové nástroje, teda na hru na gitare, husliach, viole a violončele.

BRATISLAVA GUITAR COMPETITION JUNE 30 - JULY 1, 2018 BRATISLAVA

Organizer: ERGON ART MANAGEMENT BRATISLAVA


Medzinárodný gitarový festival: Wieczorek Guitar Trio Modra 13. 7. / 19:00

Nemecký evanjelický kostol Dolná 1 www.kcmodra.sk

Modra bude hostiť 10. ročník Medzinárodného gitarového festivalu (13. – 15. 7.), ktorý je zameraný na špecifický druh umenia vážnej hudby – hru na klasickej gitare. Festival každý rok v Modre uvádza renomovaných interpretov i nové talenty a mladých umelcov, laureátov gitarových súťaží v strednej Európe. Prvý festivalový večer vyvrcholí koncertom poľského komorného telesa Wieczorek Guitar Trio, ktoré tvorí rodina Wieczorkovcov, a aktívne v ňom hrá aj Katarína Wieczorek, dramaturgička festivalu.


Hevhetia Showcase Košice 17. – 18. 7.

Kasárne/Kulturpark Kukučínova 2 www.hevhetiafest.sk

Takúto koncentráciu kvalitných džezových koncertov v jednom čase a priestore ešte Košice ani Slovensko nezažilo. Počas dvoch dní sa odohrá celkovo 12 koncertov a množstvo sprievodných podujatí. V prvý deň festivalu (17. 7.) sa na ShowCase v sérii krátkych 30-minútových blokov koncertov predstavia aj poľské kapely Sundial (17:30) a Improvision quartet (19:00). O 20:30 sa uskutoční hlavný koncert Krzysztof Kobyliński Pearls s hosťom Erikom Truffazom. Poľský klavirista, skladateľ a tvorca hudobných podujatí Krzysztof Kobyliński sa už na pódiu Kasární/Kulturpaku s francúzskym trubkárom Erikom Truffazom predstavil ako duo na minuloročnom festivale Hevhetia. Tento rok nebude len o hudobnom dialógu týchto dvoch džezmenov, ale pribudne aj kapela Krzysztofa Kobylińského KK Pearls s medzinárodným obsadením. Aj druhý festivalový deň (18. 7.) prinesie na ShowCase koncertoch poľskú účasť – najskôr vystúpi (16:45) Szymon Mika trio a následne (19:00) Kamil Piotrowicz sextet.


Staromestské kultúrne leto:

Immortal Onion Bratislava 5. 8. / 18:00

Hviezdoslavovo námestie www.staremesto.sk

V rámci Staromestského kultúrneho leta v Bratislave sa predstaví aj mladá poľská kapela Immortal Onion zo severného poľského Trojmesta. Skupina vznikla v roku 2016 a dnes hrá v zložení Ziemowit Klimek (basgitara), Tomir Śpiołek (klávesy), Wojtek Warmijak (bicie). V ich podaní sa môžete tešiť na skutočnú hudobnú fúziu – džez, filmovú a elektronickú hudbu či dokonca progressive metal. Koncert, ktorý je súčasťou turné do Bulharska a Srbska, bude spojený s prezentáciou propagujúcou Poľsko a zaujímavé poľské turistické atrakcie.


Mosty – Gesharim Liptovský Mikuláš 8. 8. / 19:30

Synagóga Hollého 11 www.mosty-gesharim.sk

Mosty – Gesharim spájajú stredoeurópsky kultúrny priestor už viac ako dve desaťročia. V rámci projektu Vyšehradská spolupráca sa stretávajú poľskí, slovenskí, českí a maďarskí umelci ako pódioví partneri v neopakovateľnom hudobnom projekte. Organizátori každoročne pozývajú popredných hudobníkov z krajín V4. Mená tohtoročných interpretov budú zverejnené na internetovej stránke www.mosty-gesharim.sk v priebehu júla. Koncert zo záznamu bude tradične vysielať RTVS na Druhý sviatok vianočný (26. 12. 2018).


4 živly: Vabank Banská Štiavnica 8. – 12. 8.

Kino Akademik Nám. Svätej Trojice 1 www.4zivly.sk

Na jednej z najstarších nesúťažných filmových prehliadok na Slovensku si diváci majú možnosť pozrieť zahraničné aj domáce filmy, ktoré sa nedostali do bežnej distribúcie, a preto by ich inde len ťažko uvideli. Tento rok organizátori zaradili do ponuky celovečerný filmový debut Juliusza Machulského Vabank (1981, 108 min.). Dej sa odohráva vo Varšave v 30. rokoch 20. storočia. Z väzenia sa dostáva na slobodu kasár Kwinto, ktorý sa chce pomstiť bývalému komplicovi, súčasnému majiteľovi banky, vďaka ktorému sa dostal za mreže. Snímka získala v roku 1981 bronzové gdanské levy za najlepší režisérsky debut.


Vivat vox organi 2018 B. Bystrica 22. 8. / 19:30

Katedrála sv. Františka Xaverského Nám. SNP

Od augusta sa všetci milovníci organovej hudby môžu na tešiť na 6. ročník medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi 2018 v Banskej Bystrici. Z Poľska sa predstaví husľovoorganové duo Marie a Romana Peruckých. Roman Perucki je profesorom gdanskej Hudobnej akadémie a prvým organistom Oliwskej katedrály v Gdansku a riaditeľom Poľskej baltickej filharmónie F. Chopina. Je laureátom zlatej medaily za zásluhy pre poľskú kultúru (2005), striebornej medaily Gloria Artis (2007) či najvyššieho pápežského vyznamenania Pro eclessiae et Pontifice či Radu sv. Silvestra. Maria Perucka je absolventkou Hudobnej akadémie v Gdansku a ako sólistka vystupovala s Kaliszským symfonickým orchestrom a je členkou husľového kvartetu 4PM. Ako pedagogička pôsobí na Hudobnej škole 2. stupňa v Gdyni.


Východný cyklochodník Green Velo Vyrazte na cyklovýlet do Poľska a zažite viac ako 2 000 kilometrov dobrodružstva


Prvé letné dni pobádajú k dovolenkám. Niektorí sa tešia na more, iní dávajú prednosť aktívnemu oddychu. Ale čo tak si vyraziť na cyklovýlet? Neďaleko poľsko-slovenských hraníc na východe Poľska na vás čaká najdlhší cyklistický chodník, ktorý sľubuje viac ako 2 000 kilometrov dobrodružstva. Východná cyklotrasa Green Velo prechádza piatimi poľskými vojvodstvami: Svätokrížskym, Podkarpatským, Lublinským, Podleským a Varmsko-mazurským. Regióny, ktorými sa cyklochodník kľukatí, sú rôznorodé a môžete v nich nájsť množstvo turisticky atraktívnych miest buď priamo na trase, alebo v blízkom okolí. Na trase môžete vidieť množstvo pamiatok tvoriacich dôležitú súčasť poľského kultúrneho dedičstva, 5 národných parkov a 15 chránených krajinných oblastí. Takmer 30% trasy tvoria cesty vedúce cez lesný terén a údolia okolo riek. Trasa je po celej dĺžke označená charakteristickými oranžovými značkami, vďaka ktorým sa cyklisti len tak ľahko nestratia. Cyklotrasa ponúka cyklistom mnohé výhody – môžu sa zastaviť v 230 miestach cyklistickej obsluhy (poľ. skr. MOR). Každých 5 – 10 kilometrov má MOR podobu parkoviska a prístrešku. Vo vzdialenosti 15 – 30 kilometrov nájdete na týchto miestach aj toalety. Každých 50 kilometrov miesto cyklistickej obsluhy MOR ponúka aj nocľah.

MOR (Miesto cyklistickej obsluhy)


Cyklotrasa a jej atrakcie Green Velo je ideálnou trasou pre všetkých, ktorí chcú nájsť pokoj, spoznávať krásy prírody a objavovať doposiaľ nepoznané. Začína sa v Svätokrížskom vojvodstve, pričom sčasti prechádza cez Svätokrížske hory – jedno z najstarších pohorí v Európe. Prírodná rezervácia Skalky Peklo pri obci Niekłań (poľ. Skałki Piekło pod Niekłaniem) prekvapí turistov zvláštnymi formami pieskovcových skál, ktoré vznikli pôsobením veternej erózie. Natrafíte tak na skalnaté hríby, rímsy, komíny či kazateľnice, ktorých výška dosahuje až 8 metrov. Cyklotrasa Green Velo vedie aj cez Sandomierz, jedno z najkrajších a najstarších poľských miest. Zachovalo sa tu viac ako 120 architektonických pamiatok z rozličných období. Keď sa tu rozhodnete zastaviť, navštívte Opatowskú bránu a prejdite Podzemnou turistickou trasou, ktorá vznikla spojením dávnych pivníc a kupeckých skladov. Okolie Sandomierza sa v celom Poľsku vyznačuje množstvom ovocných sadov. Nájdete ich na viac ako 20 000 hektároch. Výnimočným miestom je Živé múzeum porcelánu v Ćmielówe, kde môžete odhaliť tajomstvá ručnej výroby porcelánu. Miesto prekvapí nielen dospelých, ale aj deti vďaka zaujímavému programu.

Zámok, Sandomierz


Na podkarpatskom úseku cesty, ktorý sa nachádza blízko slovenských hraníc, sa oplatí navštíviť arborétum v meste Bolestraszyce. Botanická záhrada je plná neobyčajných rastlín pochádzajúcich zo subtropického a tropického pásma. Zámok v Łańcute je jednou z najkrajších poľských magnátskych rezidencií a očarí vás svojím nádherným interiérom. Za návštevu rozhodne stojí Plesová sieň. V łańcutskej Továrni vodky Polmos sa nachádza jediné poľské Múzeum liehovarníctva, kde môžete sledovať staré metódy destilácie a výroby alkoholických nápojov. Medzi rozľahlými poľami Rzeszowského podhoria sa nachádza obec Markowa, známa aj vďaka zeleninárstvu. V Markowej neobíďte Múzeum Poliakov zachraňujúcich Židov počas druhej svetovej vojny – Múzeum rodiny Ulmovcov. Hlavnou myšlienkou jeho vzniku je zachovanie pamiatky rodiny Ulmovcov, ktorú počas 2. sv. vojny zavraždili príslušníci hitlerovského Nemecka za skrývanie židovských rodín. Tento zločin sa stal symbolom pomoci Židom, ktorú poskytovali Poliaci.

Múzeum - Zámok v Łańcute

Múzeum, Markowa


V Lublinskom vojvodstve môžete navštíviť Szczebrzeszyn, malebné mesto v geomorfologickom celku Roztocze Zachodnie pri rieke Wieprz. Mesto je známe v celom Poľsku ale aj v zahraničí pre tento jazykolam: „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie“. Nachádza sa tu neskororenesančná synagóga postavená začiatkom 17. storočia, ktorá bola zrekonštruovaná v 20. storočí. V Lublinskom vojvodstve sa môžete vydať aj po stopách tragických udalostí. Príkladom je železničná stanica Sobibór, v susedstve ktorej v rokoch 1942 – 1943 fungoval hitlerovský vyhladzovací tábor. O život tu prišli Židia aj zo Slovenska. Na území tohto tábora sa v súčasnosti nachádza múzeum. Hlavné námestie, Zamość

Chełm, Mariánske sanktuárium na Chełmskej hore

Szczebrzeszyn

Rezervácia močiar Bagna Serebryskie


Pamiatky mnohých kultúr a pravoslávneho, židovského či islamského náboženstva nájdete v ďalšom – Podleskom vojvodstve. Príslušníci týchto náboženstiev žijú spolu na tomto území už stáročia. V mestečkách Kruszyniany a Bohoniki môžete navštíviť islamské mešity, zatiaľ čo v meste Supraśl pravoslávny monastier a unikátne Múzeum ikon. Po ceste sa zastavte aj v originálnom mestečku Tykocin, o ktorom sa dá povedať, že tu „zastal čas“. Navštíviť Veľkú synagógu, ktorá je druhá najväčšia a najstaršia po krakovskej, rozhodne stojí za to. Synagóga pripomína, že miestna židovská obec založená v roku 1522 patrila k najväčším a najvýznamnejším židovským spoločenstvám v Poľsku. A keď už budete v podleskom regióne, nevynechajte Bielovežský prales zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO s národným parkom a chovom zubrov, alebo Biebrzanské močiare, raj pre ornitológov z celého sveta. Augustovský kanál, ktorý spája rieky Biebrza a Neman, vznikol v rokoch 1824 – 1839 a jeho celková dĺžka dosahuje 101,2 km. Rozdiel v hladine vôd v kanáli sa pohybuje od 0,8 až do 8,0 m a je na ňom postavených až 18 priepustov. Augustovský kanál v spojení s riekou Czarna Hańcza tvorí jednu z najznámejších kajakových ciest v Poľsku.

Bývalý kamaldulský kláštorný komplex, Wigry


Z Podleského vojvodstva sa po trase prechádza nakoniec do posledného Varmsko-mazurského, ktoré je známe ako malebná krajina tisícich jazier plná čistej vody, rýb, lesov a hríbov. V mestečku Parcz k. Kętrzyna sa nachádza park atrakcií Mazurolandia, v ktorom môžete zábavu spojiť so spoznávaním pamiatok, kultúry a histórie varmsko-mazurského regiónu. Posledný úsek trasy Green Velo vedie pozdĺž Vislianskeho zálivu okrem iného aj cez Frombork, miesto výskumu a práce astronóma Mikuláša Kopernika, ktorý „zastavil Slnko a pohol Zem“. S jeho objavmi sa môžete oboznámiť v miestnom planetáriu. Cesta sa končí v Elblągu, odkiaľ sa môžete vydať k Baltskému moru.

Múzeum Mikuláša Kopernika, Frombork

Všetkých milovníkov bicyklov pozývame dovolenkovať na cyklotrasu Green Velo. Perfektná cyklistická infraštruktúra, pamiatky na každom rohu, pohostinnosť a čaro prírody, to všetko je na Green Velo na dosah.


www.greenvelo.pl (informácie v poľskom, anglickom, nemeckom a ruskom jazyku) email: szlak@greenvelo.pl fb: www.facebook.com/greenvelo Aplikácia Green Velo, ktorú si môžete zdarma stiahnuť: itunes.apple.com/pl/app/green-velo-wschodni-szlak-rowerowy/id1110297352?mt=8 play.google.com/store/apps/details?id=pl.amistad.treespot. green_velo www.microsoft.com/en-us/store/p/green-velo-wschodni-szlak-rowerowy/9pnk9kvld746 Fotografie: Archív Regionálnej turistickej organizácie Svätokrížskeho vojvodstva RTOWŚ


Poľský inštitút v Bratislave Nám. SNP 27 | P. O. Box 153 814 99 Bratislava +421 2 544 32 013 +421 2 544 32 030 program.bratislava@instytutpolski.org

fb: PolskyInstitutBratislava tw: @PLInstitutBrat

www.polinst.sk Poľský inštitút v Bratislave je pre verejnosť otvorený nasledovne: pon.-štv. 9:30 – 17:00 | piat. 9:00 – 15:00 Všetky zmeny vyhradené. Na všetky podujatia v Poľskom inštitúte je vstup voľný, ak nie je uvedené inak.


Profile for Poľský inštitút v Bratislave

jul august net  

jul august net  

Advertisement