Kõige ilusamad jalutuskäigud Pariisis

Page 1

5 SISUKORD 1. jalutuskäik Paradiis ja põrgu Jumalaema kirik, Cité saar ...................................................... 11 2. jalutuskäik Shakespeare, Hemingway ja ükssarvik Ladina kvartal ........................................................................ 37 3. jalutuskäik Soolakaramellijäätis ja saladuslik saar Saint-Louis’ saar ..................................................................... 63 4. jalutuskäik Viigipuud, mürgitajad ja kirjanikud Marais .................................................................................... 75 5. jalutuskäik Sibulasupp ja rummikook Les Halles ............................................................................. 109 6. jalutuskäik Kingakuningas ja angoora kass Palais-Royal ja passaažid ....................................................... 145 7. jalutuskäik Pariisi trumpässad, šikimast šikimad Ooperikvartal ....................................................................... 171 8. jalutuskäik Veskid ja vein Montmartre ......................................................................... 189 9. jalutuskäik Kaared ja kurtisaanid Triumfikaar ja Champs-Élysées ............................................. 207 10. jalutuskäik Napoléon ja Põrguväravad Invaliidide hoonetekompleks ................................................ 237 11. jalutuskäik Kloostrid, kohvikud ja kaubamajad Saint-Germain-des-Prés ........................................................ 251 12. jalutuskäik Merikeel ja mesipuu Montparnasse ...................................................................... 279

Palais-Royal ja passaažid

Alustagem Véro-Dodat’ galeriist (La Galerie de Véro-Dodat).

19. sajandi alguse Prantsusmaa polnud just paljutõotav koht. Üks revolutsioon järgnes teisele, kuningad vahetusid, riigikord muutus 30 aasta jooksul mitu korda. Oli restauratsiooni aeg, periood, mil rahvas polnud rahul mitte mingisuguse võimuga ega teadnud isegi, mida nad täpselt tahavad – monarhiat või vabariiki ehk demokraatiat. Segane aeg tekitas mahhinatsioone kinnisvaraga ja riigis möllas korruptsioon. Seda kasutasid omakorda ära nutikamad kaupmehed, nagu näiteks lihunik Benoît Véro ja finantseerija Dodat, kes panid pead ja rahad kokku ja rajasid koostöös kaupmeestega selle kauni passaaži.

Véro ja Dodat mõtlesid välja geniaalse plaani – nad ühendasid pealinna kõige tähtsama ala ehk keskturu Les Halles (kust me just tulime) ja pealinna kõige nooblima, kuningalossi piirkonna, rajades majadevahelise kinnise läbikäigu ehk passaaži (passage – pr läbikäik).

Pariisi kliima on küll tunduvalt parem kui Eesti kliima ja siin pole enamasti lund ega lörtsi, kuid kitsad tänavad olid vihmase ilma korral pika kleidiga põhimõtteliselt läbimatud ja sellele lisaks oli vaja kogu aeg ette vaadata, et mitte mööduva tõlla alla jääda.

Vivienne’i galerii

145
Kingakuningas ja angoora kass
6. jalutuskäik
Kingakuningas ja angoora kass

6. Palais-Royal

Boulevard Haussmann

Rue du Helder

Opéra

BoulevarddesItaliens

Palais Vivienne

RueBergère

Passage

Jouffroy

Bouolevard Montmartre

Passage des Panoramas

Ruede4septembre

Rue Montmartre

Rued‘Uzès

Sourdière

Ruedela

Rue Monsigny

BoulevarddesCapucines Rue Vivienne

Place de la Bourse

Ruedela Banque Avenue de l‘Opéra

Place André Malraux

L'Aparaté

RueduMail

Galerie Vivienne Le Grand Véfour

Rued‘Aboukir Rue Montmartre

La Comédie Français

RueMolière

Rue de Valois

Jardin du Palais Royal

Place de Valois

Le Nemours

Hotel Du Louvre

RueHérold Rue du Louvre

RueduBoulol

Galerie Véro-Dodat

RueBerger

Kõige ilusamad
146
jalutuskäigud Pariisis
RueSaint-Honoré
Danico

Peened prouad ei soovinud oma uhkete kleitide ja õrnade kingakestega sopastel tänavatel jalutada. Kautšuk polnud siia veel jõudnud, mistõttu polnud kellelgi veel veekindlaid jalatseid. Samuti polnud veel kätte jõudnud aasta 1852, mil Samuel Fox metallkarkassiga vihmavarju leiutas. Lühidalt öeldes – olukord polnud kiita. Lahenduseks olid majadevahelised klaaskatustega läbikäigud. Nii paistis katusest küll valgust, kuid vihma sisse ei sadanud. Läbikäik kaunistati lampide, peeglite ja puidust arhitektuurielementidega. Põrandale pandi sügavuse tekitamiseks must-valge diagonaalimustriga marmor ja nii sai sellest passaažist linna kõige ilusam galerii ja vaatamisväärsus. Galeriisid kaunistati vastavalt omanike maitsemeelele ja rahakotile. Véro-Dodat’ passaaž on kaunistatud igasuguste neoklassitsistlike elementidega laes ja Louvre’i-poolse sissepääsu kohal valvab nii ostjaid kui kauplejaid kaupmeeste kaitsejumala Mercuriuse kuju.

Galerii ühes otsas oli postitõlla peatus ja selleks, et tõlda oodates igavuse kätte mitte ära surra, kasutati passaaži ootepaviljonina. Igas passaažis oli ka tollel ajal suhteliselt haruldane nähtus – kell. Kaupmehed said aru, et tuleb olla kohal seal, kus liikusid jõukad ostjad. Nii kolisid nad oma ärid kõik kiiresti passaažidesse kasvõi väikest pinda üürima. Pariisis oli 19. sajandi alguses suisa 150 passaaži raamatupoodide ja erinevate pudukauplustega.

Enamasti on läbikäigud üles ehitatud üsna sarnaselt – alumisel korrusel on kaubanduspind ja ülemisel eluruumid. Enamik pariislasi käis tol ajal veel tööle allolevasse poodi. Passaažid on suurimad üllatajad Pariisis, sest need, mis tänaseks veel alles on, erinevad üksteisest nagu öö ja päev (see siin on kindlasti päev) ja väärivad uudistamist. Le Passage de l’Ancre näiteks on täielik vastand siinsele – roheliste taimepottidega kaunistatud külatänavataoline läbikäik, kus muide siiani töötab Pariisi ainus vihmavarjude parandaja, kellel on oma boks nimega Pep’s. Kuigi see ei jää meie

147 Kingakuningas
ja angoora kass
148 Kõige ilusamad jalutuskäigud Pariisis

Véro-Dodat’ passaaz

tänase jalutuskäigu sisse, soovitan vihmavarjuparandaja passaaži külastada ainuüksi sellepärast, et me ei tea, kui kauaks teda seal veel on. Pea kõik ülejäänud kunagised Pariisi „tänavaelukutsed”, nagu saapapuhastajad, laternasüütajad või veetassijad on juba ammu unustuste hõlma vajudes tänavatelt kadunud.

Ma ei saa kuidagi siinkohal mainimata jätta, et Pariisi giidide koolis oli igaühel vähemalt kaks rasket ülesastumist kuus, seda erinevates keeltes ja erinevates Pariisi paikades. Meil oli keelatud kasutada vaid Google’ist kättesaadavat infot, vaid meil oli hoopis nimekiri raamatutest, mida raamatukogus kasutada või hästivarustatud raamatupoest osta. Meie majapidamisse ilmus kooli ajal neli uut raamaturiiulit. See, mida omandasime teineteiselt õppides, oli lisaks õppejõududelt saadud infole nagu kullafond. Nüüdki avan aeg-ajalt mõne faili ja kontrollin huvitavaid fakte üle. Üks minu ekskursiooniteemadest oligi seesama Véro-Dodat’ passaaž.

Pean endale tuhka pähe raputama ja alustuseks ütlema, et mul polnud sellise koha olemasolust Pariisis õrna aimugi – ja oma arust tundsin ma Pariisi juba üsna hästi. Võtsingi siis üsna põhjalikult selle galerii elu ette, rääkisin isegi ühe kohaliku elanikuga, külastasin kauplusi, uurisin, kes seal käivad ja vestlesin passaaži teises otsas asuva kohviku kelneritega. Kelnerid on muuseas alati kõige informeeritumad ja hea tuju korral tulevad neilt asjakohased entsüklopeedilised teadmised! Arvestada tuleb ainult sellega, et keelepaelad avanevad neil vaid nende keeles rääkides.

Lühidalt, soovides oma esinemisesse veidi särtsu ja kaasaegsust lisada, rääkisin ka paar sõna passaažis asuvast Christian Louboutini nimelisest punaste kingataldade kuningast ja tema siinsest kingapoest. Ja mis juhtus? Kõigepealt sain kohe tagasisidet, mis ei tõotanud midagi head, ja finaaliks võttis õppejõud mul hindest ühe

149 Kingakuningas ja angoora kass

palli maha, kommenteerides, et keda need Louboutin ja Catherine Deneuve üleüldse huvitama peaks. Catherine Deneuve nimelt käis siin mõnikord oma sõbra nukupoes abiks, see omakorda meelitas rahvast kohale ja päästis sõbra poe. Minu hinne oli nagunii juba

17-lt kukkunud 16-le ja sellega polnud midagi enam teha, aga Louboutini elu hakkas mind kohe palju rohkem huvitama. Tema kingapoe ukse taga on alatasa järjekord inimestest, kes maksavad vähemalt 800 €, aga mõnikord ka 3000 € kingapaari eest. Tema elutöönäitus avati Pariisis 2020. aasta veebruaris ja juba käisid sahinad, et koroonaviiruse tõttu võib juhtuda, et näitused ja muuseumid pannakse kinni. Täna, aasta hiljem, ongi kõik suurepäraselt ette valmistatud näitused Louboutinist ja Chanelist jätkuvalt kinni. Kuid kuna mina olin Louboutini näitusel kohal avapäeval ja käisin 2020. aasta sügisel, kui viirus hetkeks leevenes, ka Chaneli retrospektiivil, võin end pidada üheks õnnelikuks, kel mõlemad näitused ära näha õnnestus. Neist mõlemast olen hiljem pidanud mitmeid virtuaal- ja pärisloenguid.

Nagu Chanel, on ka Louboutin saanud legendiks oma eluajal, saavutades edu hoolimata kehvast päritolust ja vaesusest. Vaeses tööliskvartalis kasvanud Christian Louboutin jättis kooli pooleli ja töötas teatrites kostümeerijana, enne kui hakkas looma kauneid punase tallaga kingi. Ta on öelnud, et kõrged kontsad annavad elule täiesti uue perspektiivi ja et naised on lausa talle ise rääkima tulnud, kuidas tänu kõrgete stiletode kandmisele muutus nende elu kardinaalselt. Üks põhjendusi on näiteks see, et kõrgeid kontsi kandvatel naistel on võimalus olla oma ülemusega ühel kõrgusel ja tunda end seeläbi temaga võrdselt. Louboutin on rääkinud, et ta on isegi ükskord 12 cm kõrgeid kontsi kandnud, et proovida, kui mugav nendega käia on ja kui kõrgele võib jalavõlvi tõsta, et inimene tasakaalu ei kaotaks. Vastuseks sai ta teada, et võlvi maksimaalne kõrgus (8 cm) on mugavuse seisukohast veelgi olulisem

150 Kõige ilusamad jalutuskäigud Pariisis

kui kontsa kõrgus. Victoria Beckham armastab näiteks 15–16 cm

kõrgeid kontsi. Isegi paljudele lühikest kasvu meestele meeldib, kui nende naine kannab kontsi ja on tänu sellele mehest pikem. Muuseas, punased kingatallad olid moes juba Päikesekuninga ajal ja sellest räägin ma tavaliselt oma Versailles’ lossituuri ajal. Pole midagi uut siin päikese all!

Véro-Dodat’ passaaž on meeldivalt vaikne, sest ta jääb peamistest turismiarteritest kõrvale ja paljud ei tea tänini, et selline koht Pariisis üldse olemaski on. Kui selle kauni galerii teisest otsast välja minna, satute üdini sümpaatsete kelneritega restorani Le Café de l’Époque, kuhu võib klaasikeseks Chardonnayks või Sancerre’iks maanduda küll.

Edasi jõuame tüüpilisele väikesele ja kinnisele Valois’ väljakule, mis on minu arvates kõige prantsusepärasem väljakukene Pariisis, kui muidugi mitte arvestada Dauphine’i väljakut Cité saarel. Pole üldse paha teada, et Prantsusmaad on valitsenud viis kuningate dünastiat: Merovingid (448–742), Karolingid (751–979), Kapetingid (987–1322), Valois’d (1328–1575) ja Bourbonid (1594–1825). Valois’de dünastia kõige võimsam kuningas oli François I, kes alustas 1546. aastal Louvre’i palee ümberehitust kindluslossist uhkeks renessansiaegseks paleeks.

Otse teie ees on kõige „filmigeenilisem” restoran Bistrot Valois, mida võib mitmeid kordi näha 2020. aastal ilmavalgust näinud Ameerika seriaalis „Emily in Paris”, kus kõrvalasuva moeajakirja toimetuse töötajad tihti lõunat söömas käivad. Kui keegi sooviks teha fotot kõige pariisilikumast kohast, siis tuleb seda teha siinsamas, sest kohvik, tänav ja monotoonne liivakarva beež sobituvad hästi tumehalli katuse ja rõdupiiretega, ning sellesse harmooniasse tekitab aktsenti vaid paar rohelist taimepotti restorani ukse ees. Milline idüll! Pariis on kindlasti fotograafide ja režissööride lemmikmodell.

151 Kingakuningas
ja angoora kass

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.