Page 1

DZIAŁANIA Z ZAKRESU PROMOCJI ZDROWIA PODJĘTE PRZEZ ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1

W ROKU 2017/2018 (IX - VI) Działania priorytetowe:

1. Promowanie zdrowego stylu życia( zdrowego odżywianie, aktywności fizycznej, walki z hałasem). Znajomość zasad zdrowego odżywiania i pozytywnych nawyków żywieniowych: -dalsze wdrażanie do systematycznego spożywania zdrowych posiłków z uwzględnieniem świeżych warzyw i owoców, produktów mlecznych - promowanie wiedzy na temat zdrowego odżywiania, spożywania prawidłowo zbilansowanych posiłków - promowanie aktywności ruchowej 2. Bezpieczeństwo w szkole i w domu. 3. Kreatywne spędzanie czasu wolnego.


Zioła na talerzu

Uczniowie VI b tworzyli kompozycje zdrowych posiłków, z dodatkiem ziół, przyklejając do talerzyka wybrane produkty. Nauczyciele przeprowadzili pogadanki na temat walorów zdrowotnych ziół.

Udział w

Program dla szkół „ Mleko, owoce i warzywa w szkole” - „Jesienne promocje zdrowia”- o ziołach „Zioła na owocowo –warzywnym talerzu ”


- Wystawa prac :„Dynia jest zdrowa , nie tylko Halloweenowa”.- wystawa przepisów zdrowych potraw warzywnych z dodatkiem dyni.

Wystawa wierszyków o owocach i warzywach układanych przez uczniów.


- Wystawa prac :„Dyniowo- smacznieWystawa prac plastycznych„ Warzywa i zdrowo- kolorowo”.- wystawa owoce źródłem witamin” przepisów zdrowych potraw warzywnych z dodatkiem dyni.


„Moda na zdrowe potrawy”- praktyczna lekcja przygotowania zdrowych owocowo- warzywnych przekąsek (SP, GIM.)

VA

Zdrowe potrawy-szaszłyki 4a

Zdrowe przekąski owocowo-warzywne IV c


Praktyczne lekcje przygotowania owocowo- warzywnych przekąsek ( figurek): „Zdrowo-pięknie, smacznie, kolorowo” VIA

IV D

IV C VA


„Niezdrowych przekąsek unikamy przetwory mleczne zjadamy” IV C, V A

Wystawa „Owoce i warzywa , produkty mleczne bogactwem składników pokarmowych”


„Program dla szkół: Owoce i warzywa ” kl. I-III SP

Uczniowie klasy 3 c wraz z rodzicami zastanawiali się jak można zastąpić niezdrowe przekąski jedzeniem pełnowartościowym. Wykonali wybrane potrawy, wykonali kartkę do książki kucharskiej.

III C SP Piramida żywieniowa. Rozmowa nt, zdrowego śniadania przygotowywanego do szkoły. Znaczenie nabiału owoców i warzyw dla zdrowia człowieka. Oglądanie filmików " Witaminki- pożywienie". Wykonanie plakatu- ułożenie hasła.


Zdrowe przekąski na śniadanie Co zdrowego mam w śniadaniówce Przygotowanie i degustacja (kanapki i sałatki z nowalijkami )

Szybkie i zdrowe śniadanie do szkoły- rozmowa nt. wartości odżywczych składników szczególnie warzyw i owoców oraz nabiału- ich znaczenie w codziennej diecie. Przygotowanie kanapek na drugie śniadanie. III C

Klasa 2a i 2b wzięły udział w warsztatach pt "Rogal świętomarciński naszym zdrowym śniadankiem." Uczniowie zwiedzali Muzeum Rogala, w którym wyrabiali z ciasta drożdżowego i maku tradycyjne rogale.


Zajęcia prowadzone przez higienistki stomatologiczne, dietetyka. Uczniowie poznawali sposoby szczotkowania zębów na modelach ortodontycznych i własnych zębach. Spożywali marchewki, ogórki, paprykę i kalarepy oraz inne twarde warzywa zdrowe dla prawidłowego zgryzu.

Uczniowie wysłuchali prelekcji oraz wzięli udział w praktycznych zajęciach podczas których poznawali zasady zdrowego Dzieci określały produkty spożywcze, odżywiania, jego wpływu na które szkodzą oraz te, które są przyjazne zębom. kości, zęby.


-Higiena słuchu i głosu. Akcja plakatowa -„Walka z hałasem”

Stop hałasowi Uczniowie zapoznali się z negatywnymi skutkami wpływu hałasu na zdrowie człowieka. Przygotowali plakaty promujące ograniczenie hałasu na korytarzach szkolnych podczas przerw

Wystawa plakatowa zawodów szkodliwych z uwagi na hałas Uczniowie przygotowali plakaty zawodów szkodliwych z uwagi na hałas. Poszerzyli swoją wiedzę w zakresie znajomości zawodów obciążonych hałasem. Poznali sposoby walki z hałasem.


Wystawa plakatowa Blaski i cienie mojego osiedla „ Miejsca przyjazne i nieprzyjazne na moim osiedlu”

-Przygotowanie prac plastycznych ” Bezpiecznie korzystam z Internetu Uczniowie wykonali prace plastyczne o bezpiecznym Internecie oraz przedstawili zasad zachowania bezpieczeństwa w sieci

Wystawa prac plastycznych ”Bezpieczna droga do szkoły” Uczniowie przygotowali prace dotyczące bezpiecznej drogi do szkoły (SP).Celem zajęć był wzrost świadomości uczniów w zakresie znajomości zasad i korzyści wynikających z przestrzegania zasad bezpiecznego zachowania podczas drogi do szkoły.


-„Bezpieczni w szkole” Uczniowie przygotowali wystawę prac plastycznych (znaków)prezentujących zasady bezpiecznego zachowania na terenie szkoły. kl. I-III SP

Bezpieczna droga do szkoły: przedstawienie przygotowane przez klasę 3 c dla klasy pierwszej. Dzieci mówiły wierszyki, śpiewały piosenki uczące jak zachować się na drodze. Konkurs wiedzy o znakach i ruchu drogowym utrwalił zdobyte umiejętności.


4.Bezpieczeństwo w szkole i w domu. -Udział w programie Stowarzyszenia Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu „Bezpiecznie jest wiedzieć i znać - środowisko lokalne i jego wartości”.

Zajęcia praktyczne z przechodzenia przez jezdnię, zarówno z sygnalizacją świetlną jak i po samych pasach.

W czasie dwóch etapów warsztatów prowadzonych przez pracowników Wojewódzkiej Komendy Policji w Poznaniu uczniowie klasy II b poznawali zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci oglądały samochód po wypadku. Nauczyciel wraz z policjantami wskazał na skutki nieprzestrzegania zasad w ruchu drogowym.


Prelekcja dla uczniów Gim. o prawach autorskich, bezpieczeństwie w Internecie Spotkanie odbyło się w ramach realizacji nowej innowacji pedagogicznej przewidywanej na lata 2017-2020 pt.: „Drogowskazy do wymarzonego zawodu”. Uczniowie zostali poinformowani w jaki sposób korzystać z twórczości różnych autorów w sposób legalny i jakie działania podlegają odpowiedzialności karnej. Dowiedzieli się także w jaki sposób chronić własną twórczość w przypadku osób zajmujących się zawodami związanymi z tworzeniem muzyki oraz jak postępować zgodnie z prawem organizując imprezy muzyczne wykorzystujące wytwory pracy innych

W niekonwencjonalny sposób poruszona została problematyka prywatności danych, bezpieczeństwa w sieci oraz odpowiedzialnego i świadomego wykorzystywania potencjału, jaki ma w sobie Internet.


Kreatywne spędzanie czasu wolnego Talent Show Szkoła Podstawowa

Prezentacja projektów w klasach II gimnazjum

Talent Show Gimnazjum


Laboratorium wyobraźni kl IV c i IV d

Wycieczka do Multikina. W ramach ,,Festiwalu Młodego Widza Ale kino!'' kanadyjska produkcji ,,Kiss and Cry'‘, film który poruszał tematykę osób dotkniętych ciężką chorobą jest bardzo popularna w młodzieżowych produkcjach.


Udział w projekcie BIO- TALENT w INSTYTUCIE GENETYKI ROŚLIN POLSKIEJ AKADEMII NAUK Projekt BIO- TALENT jest pierwszym w Polsce, pilotażowym projektem Katedry Europejskiej Przestrzeni Badawczej, w ramach którego zatrudniony jest międzynarodowy zespół naukowców.

Udział w zajęciach prowadzonych w Instytucie Genetyki Człowieka PAN Uczniowie; Wysłuchali prelekcji na temat budowy komórki i historii jej badań, zapoznali się z podstawowymi procesami przekazywania materiału genetycznego i sposobami ich badania, budową plemnika. Prowadzili obserwacje mikroskopowe przy wykorzystaniu żywego materiału biologicznego.

Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z głównymi założeniami projektu BIO- TALENT , Instytutem oraz prowadzonymi w tym zespole badaniami naukowymi. Zajęcia miały na celu zachęcenie młodzieży do podjęcia studiów w zakresie nauk przyrodniczych i pracy w zawodzie naukowca. Podczas zajęć uczniowie wzięli udział w: Części wykładowej „ Rośliny idą na wojnę” Części praktycznej : Izolacja DNA z kiwi Zwiedzaniu Centrum Uprawy Roślin


Lekcja muzealna: „Miasto w kadrze”

Klasy IIB i IIIB uczestniczyły w warsztatach coachcingu przygotowanych przez fundację Bakcyl.


Wycieczka do TVP Poznawanie zwodów związanych z pracą w mediach

Wycieczka na Stadion -zwiedzanie Stadionu i poznanie zawodów związanych ze sportem: dietetyk, lekarz, trener sportowy. - poznanie zasad utrzymania dobrej formy przed, podczas i po meczu piłkarskim -promowanie aktywnego spędzania czasu i rozwijania pasji sportowych


Promowanie aktywności ruchowej -Rajd Rowerowy do Strzeszynka” -promocja zdrowego spędzania czasu wolnego -Rajd rowerowy- Jesień kolarska- Szlakiem Doliny Bogdanki

SMOCHOWICKI BIEG PO ZDROWIE www.sbpz.pl

Rajd pieszy do Strzeszynka


12 Edycja Jesieni Kolarskiej W rajdzie wzięła udział rekordowa ilość uczniów, rodziców i sympatyków szkoły (48).Trasa rozpoczynała się przed szkołą, prowadziła przez na las, dookoła Jeziora Strzeszyńskiego z metą przy stanowisku na ognisko. Na wszystkich chętnych uczestników czekały konkurencje sprawnościowe: rzut obręczą, bieg z piłeczką na łyżce oraz dart. Dużą atrakcją było losowanie upominków wśród zapisanych rajdowiczów. Za najliczniejszą grupę biorącą udział w rajdzie Jesień Kolarska 2017 zdobyliśmy główną nagrodę- puchar

Promocja zdrowia podczas - EuroWeek aktywne spędzanie czasu wolnego w górach : -codzienna gimnastyka -spacer na swieżym powietrzu


Liga Szkolna Piłki Siatkowej Tradycyjnie jak co roku odbyła się w naszej szkole gimnazjum Liga Szkolna Piłki Siatkowej.

-„Wypoczywamy aktywnie podczas ferii zimowych ” Wyjście grupy uczniów Gimnazjum 66 w ramach działalności Samorządu Uczniowskiego na kręgle do NIKU Bowling, na łyżwy na lodowisko LIGAWA oraz na trampoliny do ENREGY PARKu w czasie ferii zimowych:


Zielona Szkoła w Czaplinku Zielona Szkoła w Czaplinku w ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie i programu innowacji pedagogicznej: „Drogowskazy do wymarzonego zawodu”. poznanie specyfiki pracy zawodów takich jak: animator zajęć sportowych, dietetyk, instruktor tańca, trener sportowy, hotelarz, pisarz, językoznawca itp.,podnoszenie kultury spędzania czasu, wartościowe spędzanie czasu podczas zajęć sportowych:

Zajęcia: -paintball -warsztaty samoobrony -mega gry - pakiet aktywnie -mega piłkarzyki -tańce - dancehall -karaoke, dyskoteka, -warsztaty graffitti i gwary poznańskiej

-Uczniowie kl. I-III SP przygotowali plakaty zachęcające do aktywności ruchowej, zdrowego odżywiania, dbałości o własne ciało. Uczniowie zaprezentowali liczne dyscypliny sportowe: pływanie, grę w tenisa, jazdę na rolkach, skoki na skakance, judo, karate itd. Przygotowane prace były prezentowane na wystawie w holu szkoły.

Profile for Szkoła Podstawowa 57/Gimnazjum 66 Poznań

Szkoła Promująca Zdrowia  

Prezentacja 2018

Szkoła Promująca Zdrowia  

Prezentacja 2018

Profile for olatwa
Advertisement