E-Magazyn NaOgrodowej, kwiecień 2014

Page 1

kwiecień- maj 2014

MAGAZYN

Balkony i tarasy Ogród warzywny i ziołowy Kompozycje z kwiatów cebulowych na wiosnę i na lato Zielona piramida w centrum Londynu


• kwiecień - maj 2014

W tym roku wiosna rozpieszcza nas ciepłem i słońcem - sezon ogrodniczy mamy już dawno rozpoczęty. Rozpuszczającymi się szybko liśćmi i pąkami kwiatów cieszą się właściciele ogrodów, ogródków i działek. Pierwsze kwiaty sezonu mogą również podziwiać miłośnicy roślin spoglądający za okno na swoje parapety, balkony czy tarasy – gdyż wiele z nich udekorowanych jest donicami czy skrzyniami pełnymi wiosennych roślin cebulkowych, bratków i niezapominajek. Tak, tak ... jeśli masz parapet, balkon czy taras – to możesz mieć ogród! Przekonajcie się o tym sami, zanurzając się w specjalne wydanie naszego e–Magazynu, które całkowicie poświęcone jest uprawie oraz pielęgnacji roślin ozdobnych i użytkowych w najmniejszych przestrzeniach. Zapraszamy!

Katarzyna Bellingham Jolanta Piekarz www.NaOgrodowej.pl


kwiecień - maj 2014 •


• kwiecień - maj 2014

SPIS

6

Kwiaty cebulowe kompozycje doniczkowe na wiosnę

24

Kwiaty cebulowe kompozycje doniczkowe na lato

36

Nasz sposób

na ścianę

50

Mini ogródek na parapecie

56

Sukulenty na słoneczne balkony

aranżacjach


kwiecień - maj 2014 •

TREŚCI

66

Zimna zieleń w gorącym klimacie

76

Doniczkowa gra kolorem

86

Warzywnik na tarasie i balkonie

108 Ziołowy zakątek,

Czyli aromatyczne donice

120

Zielona piramida w centrum Londynu aran-

żacjach


• kwiecień - maj 2014

Kwiaty cebulowe na wiosne, i na lato Rośliny cebulowe są wprost stworzone do uprawy w donicach oraz skrzyniach. Jeśli chcecie, aby wiosną czy latem kwitły jak najdłużej, to koniecznie sadźcie je według sposobu wielowarstwowego czyli ‘lasagne’ opisanego szczegółowo na stronie 10-11. Aby stworzyć swoje własne kompozycje w donicy, koszu kwiatowym lub skrzynce balkonowej musicie zaopatrzyć się w cebulki, kłącza lub podrośnięte sadzonki i poeksperymentować.


kwiecień - maj 2014 •


• kwiecień - maj 2014

WIOSENNE CEBULOWE

Dobrze posadzone Bez względu na wielkość ogrodu, tarasu czy balkonu – każdy z nas może mieć kolorową wiosnę. Cebulki kupujemy już we wrześniu, ale w donicach najlepiej jest je sadzić w październiku i listopadzie, w zależności od pogody. Obsadzając donice, które planujemy wystawić do ogrodu dopiero na wiosnę – w mroźne dni możemy schować się do szklarni, ogrodu zimowego czy garażu i spokojnie

wykonywać czynności sadzenia w dodatnich temperaturach. Jeśli obsadzamy pojemniki ogrodowe znajdujące się na stałe na zewnątrz, to będziemy ograniczeni minusowymi temperaturami (w zamarzniętej glebie nic nie posadzimy). Ewentualnie do donic wiosną możemy sadzić w różnych kompozycjach podrośnięte już rośliny cebulowe kupione w szkółkach.


kwiecień - maj 2014 •


WIOSENNE CEBULOWE Jak obsadzać wiosenne donice Cebulki w donicach najlepiej jest sadzić w systemie wielowarstwowym, który czasami nazywany jest ‚lasagne’. Dzięki tej metodzie wiosną pojemniki będą wyglądały naprawdę imponująco i będą ozdobne nawet przez kilka miesięcy. Sadząc koniecznie pamiętamy o warstwie tłucznia lub drobnych kamyków, która ułatwi odpływ wody z donic. Na samym dole pojemnika umieszczamy cebulki największe: tulipany i narcyzy, a wyżej te mniejsze: szafirki, iryski, krokusy, małe odmiany narcyzów i tulipanów.


W ten sposób można mieszać gatunki i odmiany. Najlepiej jest zadbać o to, aby wśród nich znalazły się zarówno rośliny kwitnące na samym początku wiosny (np. marcowe tulipany), jak i w drugiej połowie maja (późne tulipany pojedyncze). Możemy sobie pozwolić na takie zgęszczenie roślin, ponieważ jest to obsadzenie typowo sezonowe - pod koniec wiosny donice są opróżniane, a rośliny oraz podłoże wymieniane. Ta metoda nie nadaje się do obsadzenia donic cebulami na wiele lat. Wiosną do wyrastających z donic tulipanów, narcyzów czy szafirków można dosadzić bratki, stokrotki i niezapominajki.


,

Kompozycje na wiosne

• kwiecień - maj 2014

{Narcyz ‘Paper White’, Narcyz ‘Tete a Tete’, Szafirek groniasty ‘Album’, Hiacynt ‘Carnegie’}


kwiecień - maj 2014 •


,

Kompozycje na wiosne

• kwiecień - maj 2014

{Tulipan ‘Aladdin’, Tulipan ‘Ballerina’, Tulipan ‘Abba’, Zawilec ‘White Splendour’, Szafirek groniasty ‘Album’, Hiacynt ‘Carnegie’}


kwiecień - maj 2014 •


,

Kompozycje na wiosne

• kwiecień - maj 2014

{Hiacynt ‘Blue Jacket’, Narcyz ‘Tete a Tete’, Irys żyłkowy, Szafirek ‘Mount Hood’, Szafirek armeński}


kwiecień - maj 2014 •


,

Kompozycje na wiosne

• kwiecień - maj 2014

{Szafirek ‘White Magic’, Narcyz ‘Ice Wings’, Narcyz ‘Toto’}


kwiecień - maj 2014 •


,

Kompozycje na wiosne

• kwiecień - maj 2014

{Hiacynt ‘Hollyhock’, Hiacynt ‘Anastasia’, Zawilec grecki, Narcyz ‘Jet Fire’}


kwiecień - maj 2014 •

Efekt chłodnej nowoczesności najłatwiej osiągnąć stosując zestawienia jednobarwne, albo składające się z dwóch dominujących barw. Do śnieżnobiałych kompozycji możemy użyć szafirków, hiacyntów i niektórych odmian narcyzów. Pięknie będą wyglądać również puszkinie albo delikatne botaniczne tulipany. Jeśli chcemy, aby donica była dekoracyjna przez całą wiosnę, pamiętajmy o sadzeniu warstwowym z gatunkami i odmianami roślin kwitnących od początku marca do samego końca maja. Niestety dobrze dobrane rośliny to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważna jest prawidłowa ich pielęgnacja – bo tylko wtedy będą zdrowo rosły i pięknie kwitły. Jeśli decydujemy się na umieszczenie roślin także w wiszących pojemnikach, to pamiętajmy o poświęceniu im szczególnej uwagi – ze względu na możliwość użycia tylko małych donic, te rośliny trzeba bardzo często podlewać i dokarmiać.Droga Ogrodniczko, Drogi Ogrodniku, Jeśli czytasz nasz Magazyn, to z pewnością myślisz

podobnie, jak my, NaOgrodowej i dostrzegasz zalety ogrodnictwa ekologicznego - z ogromną chęcią siejesz, a potem zbierasz plony ze swoich ogrodów – bez względu na ich wielkość. Przecież teraz ogródki kwiatowe i warzywne powstają nie tylko na hektarach, ale nawet na tarasach, balkonach i parapetach! Skorzystaj z naszej pomocy w tworzeniu pięknych ogrodów i odwiedź Sklep NaOgrodowej, który jest naszą odpowiedzią na zapotrzebowanie wszystkich świadomych ogrodników na rośliny, nasiona i niezbędne ogrodowe akcesoria. Życzymy wszystkim udanych zakupów i wspaniałego sezonu, bogatych plonów, pachnących kwiatów i wielu kolorowych motyli wśród nich latających.

Katarzyna Bellingham Jolanta Piekarz WEJDŹ DO SKLEPU www.SklepNaOgrodowej.pl


• kwiecień - maj 2014

LETNIE CEBULOWE Jak obsadzać donice Wszystkie cebulki, bulwy oraz kłącza potrzebują lekkiego, dobrze przepuszczalnego podłoża i nie znoszą stojącej wody. Jeśli podłoże, którego używasz wydaje Ci się zbyt ciężkie, to z łatwością możesz rozluźnić jej dodając grysiku, drobnego żwiru lub nawet piasku. Dodatkowo każda donica powinna mieć na dnie przynajmniej 2cm warstwę drenażu i oczywiście otwór w podstawie.


kwiecień - maj 2014 •

kwitnące latem Po posadzeniu cebulek donice zawsze podlewamy wodą bez nawozu, który zaczynamy stosować, gdy rośliny wytworzą pierwsze kwiaty. Do letnich donic możemy też sadzić podrośnięte już rośliny cebulowe – np. begonie. Możemy też mieszać je z roślinami jednorocznymi i bylinami – dalie z trawami ozdobnymi lub cyniami wyglądają super.


Kompozycje na lato

• kwiecień - maj 2014


kwiecień - maj 2014 •

W aranżacjach pojemnikowych, oprócz standardowych pelargonii, fuksji czy surfinii dobrze sprawdza się również wiele roślin cebulowych. W donicach czy koszach kwiatowych sadzimy najczęściej różne odmiany begonii, ale pięknie będą wyglądać również niskie lub nawet wyższe lilie, eukomisy, pacioreczniki i oczywiście niewysokie dalie. Te proste i popularne rośliny wydadzą się bardzo efektownie, jeśli postawimy na stylowe i przemyślane kompozycje, a zrezygnujemy z pięknych, ale niezbyt pasujących do siebie odmian. Kolory oczywiście możemy mieszać, lecz wybierajmy odmiany, których kwiaty mają mocne i ciepłe barwy. Rośliny będą wyglądać szczególnie ciekawie posadzone w wyszukanych pojemnikach lub koszach. Pamiętajmy jednak o ich regularnym podlewaniu, dokarmianiu, ogławianiu i czasami podwiązywaniu do palików (przy niektórych odmianach lilii i dalii).


Kompozycje na lato

• kwiecień - maj 2014

{Kalla ‘Black Magic’, Kalla ‘Elmaro’, Kalla ‘Rubylite Rose’}


kwiecień - maj 2014 •


• kwiecień - maj 2014

Kompozycje na lato

ZIMOWE MENU

{Lilia ‘Star Gazer’, Lilia ‘Rialto’, Lilia ‘Pearl Stacey’, Szczawik trójkątny, Agapant ‘Polar Ice’}


kwiecień - maj 2014 •


Kompozycje na lato

• kwiecień - maj 2014

{Begonia pendula, Begonia cascade}


kwiecień - maj 2014 •


Kompozycje na lato

• kwiecień - maj 2014

{Dalia ‘Nescio’, Eukomis ‘Ballerina’, Dalia ‘Gerry Scot’, Dalia ‘Orange Gold’, Dalia ‘Bantling’}


kwiecień - maj 2014 •


• kwiecień - maj 2014

Sposób n


kwiecień - maj 2014 •

,

na sciane,


• kwiecień - maj 2014

Sposób na ścianę Na balkonach, tarasach czy w małych miejskich ogródkach powierzchni pionowych nigdy nie brakuje. Ściany domów, garaży czy płotów otaczają i zamykają nas czasami nawet z czterech stron! No i ... warto to wykorzystać. Na ścianie czy płocie łatwo można

zamontować wieszak, na którym powiesi się plecione lub plastikowe kosze kwiatowe. Dla bardziej zorganizowanych lub zwariowanych na punkcie zielonego są też specjalne konstrukcje, które umożliwiają pionową uprawę roślin. Pomysłów jest dużo, sami zobaczcie.


kwiecień - maj 2014 •


• kwiecień - maj 2014

SPOSÓB NA ŚCIANĘ


kwiecień - maj 2014 •

Zielone ściany Dziś zielone ściany to już nie nowość. Te świetne rozwiązania stosuje się na zewnątrz budynków oraz w dużych i małych kompozycjach w ich wnętrzach – w zależności od stanowiska dobiera się odpowiednie rośliny oraz pielęgnację. Ojcem tej dyscypliny jednak bezsprzecznie jest urodzony w Créteil we Francji Patrick Blanc.

Botanik i ogromny pasjonat roślinności – jego słynne Mur Vegetal oglądać można na całym świecie, również w Polsce. Jeśli pragniecie stworzyć taką zieloną ścianę w swoim domu czy na ścianie balkonu lub tarasu, to pamiętajcie, że wymagać będzie ona zainstalowania systemu nawadniającego i zraszaczy.


• kwiecień - maj 2014

SPOSÓB NA ŚCIANĘ

Na wys ogrodniczych p sto inspirują cieka Bylinki posadzone w tych pionowo do stare umieścić na ścianie bu pomysł jest zapewne or Elegancko zaś wygląd które po wypełnieniu czym oraz sadzonk sennych cebulek pionowej śc


stawach projektanci częawymi pomysłami. tenisówkach przybiej blachy, którą można udynku lub płocie – ten ryginalny i ekologiczny. dają lniane ‘kieszonki’, u podłożem ogrodnikami paproci i wiok zawieszono na cianie płotu.

kwiecień - maj 2014 •


• kwiecień - maj 2014

SPOSÓB NA ŚCIANĘ

Sałata ze ściany Jeśli chcecie zabłysnąć wśród znajomych, to koniecznie posadźcie na ścianie sałatę ... kto powiedział, że w ten sposób uprawiać można tylko kwiaty? Sałata, bazylia czy rukola to rośliny szybko rosnące i szybko dające plony –

trzeba je regularnie skubać i dosadzać – nie ma sensu pozostawiać ich ‘w ścianie’ na całe lato, gdyż dążąc do pozycji pionowej (do słońca) wydłużą się i utracą ciekawy wygląd. Takie obsadzenia trzeba regularnie podlewać i zrywać.


kwiecień - maj 2014 •

Kolorowe tuby Od kilku już lat w sklepach osiągalne są specjalne foliowe tuby, w których można sadzić sadzonki wiosennych lub letnich kwiatów dla uzyskania dekoracji MAX. Najlepiej do takich obsadzeń nadają się formy zwisające (np. surfinie czy pelargonie bluszczolistne), ale ciekawy efekt można też osiągnąć stosując rośliny o kolorowym ulistnieniu, tak jak widoczne poniżej pelargonie ogrodowe. Od marca do początku jesieni (czyli w okre-

sie kwitnienia) rośliny w tubach dokarmiamy regularnie co tydzień, a podlewamy czasami nawet 2 razy dziennie – szczególnie podczas wietrznych, ciepłych letnich dni. Używamy nawozu wieloskładnikowego do roślin kwitnących. Regularnie obrywamy suche lub przebarwione liście i obcinamy przekwitnięte kwiatostany. Przez cały sezon obserwujemy, czy na pędach nie pojawiają się mszyce – szczególnie gdy rośliny są wewnątrz.


• kwiecień - maj 2014

SPOSÓB NA ŚCIANĘ


kwiecień - maj 2014 •

Chyba najmniej kłopotliwymi roślinami na ścianach będą sukulenty, którym okresowe przesuszenie nie zrobi krzywdy. Taka ściana musi być jednak przynajmniej przez kilka godzin w słońcu, inaczej te ciepłolubne rośliny stracą wigor i dekoracyjność.


• kwiecień - maj 2014

POLSKA LAWENDA


kwiecień - maj 2014 •

Więcej o lawendzie dowiesz się w nowym magazynie polskich plantatorów lawendy

Polska Lawenda zobacz Magazyn


• kwiecień - maj 2014

Mini ogróde


styczeń - luty 2014 •

ek na parapecie

Nawet parapet można wykorzystać do stworzenia mini-warzywnika. Wystarczą skrzynki i kilka sadzonek ulubionych ziół czy warzyw. Taki rustykalny mini-potager jest nie tylko praktyczną (szczególnie, gdy potrzebujemy kilka listków natki pietruszki do niedzielnego rosołu), ale też bardzo ozdobną częścią naszego otoczenia. Kto wie, może za kilka lat doświadczenia parapetowe uda się przenieść na grunt ogrodowy.


• kwiecień - maj 2014

MINI-OGRÓDEK

Parapet z widokiem na północ

Parapety czy balkony zwrócone ku północy są zazwyczaj miejscem chłodnym i zacienionym. Nie oznacza to jednak, że nie możemy udekorować ich roślinnością. Wyobraźmy sobie ogród leśny – porośnięty bujną zieloną darnią z bluszczu, barwinka, runianki, jasnoty czy miodunki. Wszystkie te cuda bez problemu możemy posadzić w donicach czy skrzynkach w zacienionym miejscu.


kwiecień - maj 2014 •

Zacieniony taras czy balkon to częsty problem w miastach, gdzie dostęp promieni słonecznych blokują wysokie domu. Ale i w takich miejscach można stworzyć oazy z paproci, funkii czy ciemierników. Do podsadzenia wszystkich tych roślin można wykorzystać bluszcze w odmianach - należy jednak pamiętać, iż nie wszystkie z nich są odporne na mróz.


• kwiecień - maj 2014

MINI-OGRÓDEK

Parapet z widokiem na południe


styczeń - luty 2014 •

Południowa wystawa to najlepsze miejsce dla większości tradycyjnych balkonowych roślin doniczkowych. Wszelkie gatunki i odmiany pelargonii, petunii czy innych roślin obficie kwitnących wręcz uwielbiają słońce – wiele z nich pochodzi z Afryki Południowej. Jeśli zapewnimy im regularne podlewanie, dokarmianie i ogławianie, to będą pięknie kwitły całe lato aż do pierwszych przymrozków.

Pomysłów na własnoręczne wykonanie prezentów jest naprawdę dużo. Mogą to być drobne upominki, które potem zbierzemy w wiklinowym koszyku lub udekorowanym pudełku. Do naszego świątecznego kosza włożyliśmy skarby pochodzące z ogrodu oraz lasu: zimową herbatkę z leśnych owoców, zasuszone podgrzybki, aromatyczne mydełka glicerynowe z lawendą i oliwę z rozmarynem. Każdy prezencik zaopatrzmy w dobre życzenie dla obdarowanego. Któż by nie chciał znaleźć takiego bogactwa pod choinką?


Sukulenty / na slłoneczne balkony W środowisku naturalnym sukulenty zazwyczaj rosną na mocno nasłonecznionych, ubogich, kamienistych stanowiskach - pomiędzy skałami, w szczelinach i niewielkich otworach, czyli wszędzie tam, gdzie woda się nie zbiera. Dzięki wytrzymałości na tak ekstremalne warunki są najlepszymi kandydatami na rośliny balkonowe.• kwiecień - maj 2014


kwiecień - maj 2014 •

Jakie sukulenty , posadzićc na balkonie? Jeśli zapewnimy im odpowiednio przepuszczalne podłoże i dobrze nasłonecznione stanowisko, to na balkonie czy na tarasie możemy sadzić wszystkie odporne na zimowe temperatury sukulenty i większość kaktusów. Do najczęściej sadzonych z pewnością należą wszelakie odmiany rojników (Sempervivum) – rodzaj roślin należących do rodziny gruboszowatych. Oto polecane gatunki: rojnik górski (Sempervivum montanum) występujący naturalnie na terenach górskich Europy. Gatunki uprawiane w ogrodach: rojnik pajęczynowaty (Sempervivum arachnoideum), rojnik ogrodowy (Sempervivum×hybridum hort.) i rojnik murowy (Sempervivum tectorum). Podobną popularnością cieszą się niektóre gatunki rozchodników: rozchodnik kaukaski (Sedum spurium), rozchodnik biały (Sedum album), rozchodnik sześciorzędowy (Sedum sexangulare) oraz rozchodnik ostry (Sedum acre).


• kwiecień - maj 2014

SKALNIAKI NA BALKONY


kwiecień - maj 2014 •

,

Malenńkie mieszkanko dla skalniaka Sukulenty nie potrzebują dużej przestrzeni życiowej i mogą zadowolić się nawet otworem niewielkiej rury drenażowej sprzed lat lub płytką glinianą donicą. Nawet, gdy podłoże, w którym rosną zbytnio się przesuszy, to woda zmagazynowana w pędach i liściach roślin będzie wspomagać je jeszcze przez długi czas.


• kwiecień - maj 2014

SKALNIAKI NA BALKONY

.

.

To ważzne! Sadzimy w odpowiednim podlłozżu Robiąc własną mieszankę podłoża do skalniaków zawsze bierzemy pod uwagę warunki środowiska, z którego pochodzi dana roślina. Niektóre z nich preferują kwaśne gleby, inne zasadowe lub obojętne. Większość jednak potrzebuje podłoża o bardzo

/

dobrej przepuszczalności, w przeciwnym razie korzenie oraz dolne części roślin szybko zgniją i umrą. W każdym podłożu dla skalniaków powinien więc być grys, żwirek lub gruboziarnisty piasek. O mieszankach poczytaj więcej TUTAJ.


kwiecień - maj 2014 •


• kwiecień - maj 2014

SKALNIAKI NA BALKONY


kwiecień - maj 2014 •

,

ŚśSciółl/ka w donicach Nie zapomnijmy też o ściółkowaniu. Dolne liście kaktusów czy sukulentów nie lubią spoczywać na powierzchni wilgotnego podłoża ogrodniczego, bo w rezultacie mogą nawet gnić i odpadać. Bez względu więc na to, czy rośliny sadzimy w niewielkich doniczkach, misach czy też otworach pomiędzy płytami tarasowymi – zawsze porządnie ściółkujemy je grysem, drobnym żwirem lub tłuczniem, łamanym łupkiem lub piaskowcem.


• kwiecień - maj 2014

,

Zimna zielen

w goracym klimacie ,


kwiecień - maj 2014 •


• kwiecień - maj 2014

OGRODY NA SCHODACH

Chorwacki Zadar, nadmorskie miasto zwane „małym Rzymem” ma bogatą i ciekawą historię. Założone przez Rzymian w II w p.n.e., przez wiele lat było bogatym ośrodkiem portowym o dużym znaczeniu gospodarczym. Obecnie, ze względu na ciekawą architekturę miasto przyciąga rzesze turystów, a szczególnie tłoczno tu jest latem. Gdy już obejrzymy główne atrakcje historyczne miasta, nie zapomnijmy skręcić w wąskie, boczne uliczki, które mieszkańcy zamienili w przepiękne zielone ogrody.


kwiecień - maj 2014 •


• kwiecień - maj 2014

OGRODY NA SCHODACH


kwiecień - maj 2014 •


• kwiecień - maj 2014

OGRODY NA SCHODACH


kwiecień - maj 2014 •

Ogrody na schodach W upalne dni, trudno znaleźć wytchnienie w Zadarze, jednak nieco spokoju zyskamy, jeśli z głównego szlaku Starówki skręcimy w boczne malownicze uliczki, które pną się w górę po krętych schodach. Tam znajdziemy bardzo ciekawe, doniczkowe ogrody, które lekko chłodzą atmosferę i jednocześnie ocieplają wizualnie kamienną stylistykę zabudowań. Rośliny w

donicach nie będą dla nas nowością – fikusy, jukki, grubosze, kaktusy i paprotki uprawiamy powszechnie jako domowe kwiaty doniczkowe. Tam świetnie czują się pod gołym niebem, dzielnie znosząc letnie upały. Zadarskie „ogrody na schodach” to świetny przykład, jak niewiele miejsca potrzeba do stworzenia dającego wytchnienie zielonego zakątka.


• kwiecień - maj 2014

OGRODY NA SCHODACH


kwiecień - maj 2014 •


• kwiecień - maj 2014

Doniczkowa gra kolorem Uprawianie kolorowych pelargonii czy surfinii w donicach, to całkiem odrębna ‘dyscyplina’ ogrodowa. Rośliny, które zazwyczaj wybieramy do takich kompozycji raczej nie nadają się do uprawy w otwartym gruncie, gdyż tylko w donicach możemy zapewnić im właściwe warunki wzrostu. Na parapety, balkony czy tarasy nadają się wspaniale. Rośliny te przede wszystkim potrzebują ciepła, słońca i nawozu wspomagającego bogate kwitnienie. Dodatkowo należy je ogławiać i regularnie sprawdzać, czy aby na spodach blaszek listnych nie pojawiły się szkodniki lub wirusy. Pamiętajmy – donice i skrzynki podlewamy latem każdego dnia!


kwiecień - maj 2014 •


• kwiecień - maj 2014

KOLOROWE DONICE


kwiecień - maj 2014 •


• kwiecień - maj 2014

KOLOROWE DONICE


kwiecień - maj 2014 •


• kwiecień - maj 2014

KOLOROWE DONICE


kwiecień - maj 2014 •


• kwiecień - maj 2014

MAGAZYN WYSOWA


kwiecień - maj 2014 •

Wysowa Zdrój... galicyjskie Merano

Magazyn Wysowa www.wysowa.com.pl


• kwiecień - maj 2014

WARZYWNIK NA BALKONIE


kwiecień - maj 2014 •

Warzywnik

na tarasie lub balkonie

‘Dla chcącego nie ma nic trudnego’ – każdy ogrodnik zna to powiedzenie i wie, że odpowiednio dobrane rośliny można uprawiać właściwie w każdych warunkach ... to też dotyczy warzyw. Jeśli lubicie zajadać się własną, zdrową i ekologiczną zieleniną, to posiadając balkon lub taras spokojnie możecie zająć się jej uprawą. Własne sałaty, pomidorki czy nawet cukinie – przecież nie muszą koniecznie być uprawiane na hektarach. Większości z nich wystarczy głęboka donica lub skrzynka z bogatym w humus podłożem, trochę wody, nawozu i kilka godzin troskliwej pielęgnacji (która dla wielu jest przecież ogromną przyjemnością). W zależności od wielkości tarasu lub balkonu, do uprawy warzyw można użyć specjalnie do tego celu przygotowanych skrzyń (coś w stylu wzniesionych rabat z drewna lub murowanych), donic, wiszących koszy czy nawet starych beczek czy aluminiowych mis lub drewnianych skrzynek po winie – pomysł zależy od Ciebie.


• kwiecień - maj 2014

WARZYWNIK NA BALKONIE


kwiecień - maj 2014 •

Pomidorki w pojemnikach Pomidory to podstawa balkonowych upraw. Są śliczne, pyszne i całkiem łatwe w pielęgnacji. Jeśli tylko zapewnimy im dobrze nasłonecznione i zaciszne od chłodnych wiatrów miejsce, to wynagrodzą nas hojnie swoimi smakowitymi owocami. Są też ogromną frajdą dla dzieci – szczególnie w czasie zbiorów. Jak sadzić? Sadzonki pozyskane z wiosennej rozsady sadzimy na balkonie po 15 maja, gdyż pomidory są warzywami ciepłolubnymi i niskie temperatury zniszczyłyby je. Karłowate odmiany można sadzić nawet w koszach lub donicach o średnicy 25 – 30cm. Podłoże do uprawy pomidorów powinno być wzbogacone kompostem ogrodowym lub przekompostowanym obornikiem, a po pokazaniu się na roślinach pierwszych kwiatków dokarmiamy je regularnie naturalnym nawozem do roślin kwitnących/owocujących z dużą zawartością potasu.

Jak pielęgnować? Pamiętajmy, aby pomidory na balkonie czy tarasie pielęgnować podobnie jak w szklarni czy na zagonie w warzywniku – niektóre odmiany powinny być palikowane i prowadzone wzwyż przez uszczykiwanie tzw. ‘wilków’ czyli pędów bocznych. Wszystkie rośliny powinny być regularnie podlewane i chronione przed mszycą - na przykład przez ustawienie nieopodal doniczki z kwitnącymi aksamitkami. Jeśli przesuszymy rośliny nawet raz, to może to mocno je osłabić i nawet całkowicie zniszczyć plon!


• kwiecień - maj 2014

WARZYWNIK NA BALKONIE


kwiecień - maj 2014 •

Pomidorki w wiszących koszykach W sklepach można kupić nasiona oraz sadzonki odmian specjalnie przygotowanych do uprawy balkonowej w donicach i wiszących koszach. Większość z nich to tak zwane odmiany koktajlowe czy drobnoowocowe, a polecane przez nas to: Pokusa – wczesna odmiana o czerwonych owocach typu cherry. Odmiana wykształca dekoracyjne, długie grona drobnych owoców, które dobrze smakują i ładnie prezentują się jako dodatek do potraw. Maskotka – odmiana o niewielkich czerwonych owocach świetnie nadająca się do uprawy w pojemnikach. Rośliny karłowe, samokończące, wiotkołodygowe, silnie się rozkrzewiają.

Koralik – odmiana o niewielkich, kulistych owocach. Roślina wiotkołodygowa, dość wysoka, samokończąca. Odmiana odporna na niekorzystne warunki środowiskowe. Ola Polka – odmiana o żółtych, drobnych owocach, sztywnołodygowa, karłowa – nie musi być palikowana, sprawdza się w uprawie doniczkowej. Wśród rynkowych drobnoowocowych ciekawostek należy jeszcze wymienić odmianę Black Cherry (owoce o czerwono-brązowym miąższu), Tigerella (owoce paskowane, czerwono-zielone), czy np. Yellow Pearshaped (żółte pomidorki przypominające w kształcie gruszkę).


• kwiecień - maj 2014

WARZYWNIK NA BALKONIE

Słodkie i ostre papryczki Nie ma lepszego sposobu na smaczną paprykę – trzeba posadzić ją samemu, a donica na słonecznym balkonie czy tarasie to wprost wymarzone miejsce dla tych rarytasów z Południowej Ameryki. Paprykę słodką oraz chili uprawiamy zawsze z rozsady. Młode rośliny sadzimy w donicach o średnicy minimum 25cm dla najmniejszych odmian, w bogatym w humus, lecz dobrze przepuszczalnym podłożu. Dokarmiamy,

gdy na roślinkach pokażą się pierwsze kwiaty. Z rozsady również uprawiamy bakłażany, które podobnie do pomidorów i papryczek będą się świetnie czuły w donicach na słonecznym parapecie, balkonie czy tarasie. Uwaga! Wszystkie te warzywa są ciepłolubne i możemy wystawiać je na zewnątrz dopiero po 15tym maja.


kwiecień - maj 2014 •


• kwiecień - maj 2014

WARZYWNIK NA BALKONIE


kwiecień - maj 2014 •

Z balkonu na talerz Nie tylko pomidorki i papryczki nadają się do uprawy w donicach czy skrzynkach na parapecie, tarasie i balkonie. Równie dobrze możemy posadzić w nich rozsady cukinii, ogórków, melonów czy nawet kapusty, kalafiora, przeróżnych groszków ogrodowych i sałaty. Wybierając warzywa kierujmy się ogólną zasadą, iż do uprawy w donicach nadają się najlepiej odmiany mniejsze, karłowe – które nie będą rozwijać zbyt dużej masy, wymagając tym samym ogromnych ilości wody czy nawozu. Każde warzywo będzie jednak wdzięczne za bogate w humus, lecz dobrze przepusz-

czalne podłoże i odpowiednie dokarmianie. Tak więc sadzimy rośliny do podłoża ogrodniczego wzbogaconego przekompostowanym lub granulowanym obornikiem i bardzo obficie podlewamy. Podczas kwitnienia i owocowania dokarmiamy naturalnymi nawozami płynnymi z potasem.


• kwiecień - maj 2014

WARZYWNIK NA BALKONIE

Skrzynie zamiast doniczek


kwiecień - maj 2014 •

Ze względu na ich wielkość, pojemność i ustawność - jeszcze lepiej do uprawy warzyw, kwiatów czy owoców na balkonie i tarasie nadają się skrzynki. Poza mniejszymi drewnianymi skrzynkami po winie, które można kupić lub dostać w supermarketach oraz winiarniach - proponujemy specjalnie do tego celu przygotowane skrzynie

przypominające tradycyjne rabaty podniesione. Będą one przypominały prawdziwe zagony w warzywniku, szczególnie gdy wypełnimy je różnorodnymi sadzonkami wielu rodzajów warzyw. Pamiętajmy, że niektóre z nich spędzą w skrzyniach cały sezon, ale inne można zbierać i dosiewać np. sałaty, bazylię i rukolę.


• kwiecień - maj 2014

WARZYWNIK NA BALKONIE

Jeśli mamy naprawdę duże skrzynie, to możemy pokusić się o obsadzenie ich barwnymi odmianami jarmużu, który nawet zimą nadal będzie zdobił nasz warzywny kącik na balkonie czy tarasie. Jarmuż jest bardzo zdrowy i jest świetnym warzywem na jesiennozimowe miesiące – wystarczy dodać do zupy czy potrawki mięsnej kilka jego liści, aby zapewnić całej rodzinie wystarczającą dawkę żelaza. Ze względu na kolorystykę i rodzaj liści, jarmuże dzielą się na


kwiecień - maj 2014 •

kilka odmian. Postrzępionymi liśćmi charakteryzuje się ‘Redbor’, natomiast srebrnoszare ulistnienie ma ‘Nero di Toscana’. Wszystkie należy wysadzać do skrzyń z wcześniejszych wiosennych rozsad i zapewnić im obfite ilości azotu. Latem należy uważać na bielinka kapustnika i głodne gąsienice. Dla odstraszenia mszyc, a także uzupełnienia tej ślicznej kompozycji – proponujemy jarmuż podsadzić ziołami typu oregano, macierzanka czy majeranek.


• kwiecień - maj 2014

WARZYWNIK NA BALKONIE

Coś na sałatkę Jeśli lubicie objadać się latem świeżymi sałatami, to aby uniknąć spożywania chemicznie tuczonych warzyw dostępnych w marketach, można samemu uprawiać różne listki w donicach i skrzyniach. Jeśli zapewnimy im wystarczająco dużo wody i dobre nasłonecznienie, to tak szybko plonujące rośliny jak rzodkiewka, rukola, bazylia czy przeróżne sałaty nie będą nawet wymagać nawożenia. Jeśli jednak posadzimy na balkonie czy tarasie kabaczki, to przygotujmy dla nich obfite w przekompostowany obornik podłoże i dokarmiajmy podczas owocowania naturalnym nawozem płynnym. Zobaczcie jak sami możecie zrobić EKOLOGICZNY NAWÓZ PŁYNNY.


kwiecień - maj 2014 •


• kwiecień - maj 2014

Truskawkowa niespodzianka na balkonie Truskawki i poziomki to w ostatnich latach jeden z największych hitów upraw balkonowych czy tarasowych. Świetnie rosną w donicach, skrzyniach i wiszących koszach kwiatowych. Nie tylko są smaczne i zdrowe, ale też ładnie zdobią naszą przestrzeń białymi lub różowymi kwiatkami wiosną, a latem ‘obsypują’ się pięknymi czerwonymi owockami. Uwielbiają je dzieci, a więc warto stawiać obsadzone nimi pojemniki na posadzce – wtedy małe rączki bez problemu

po nie sięgną. Aby pięknie owocowały, truskawki potrzebują wilgotnego podłoża i suchej, ciepłej pogody. Warto jest więc ustawić je w miejscu, gdzie nie zmoczy ich letnia ulewa. Jeśli rosną w skrzyniach lub większych pojemnikach, to pamiętajmy też o ściółkowaniu – zapobiegnie to nadmiernemu zachwaszczeniu i zatrzyma wodę w podłożu. Latem koniecznie podlewamy, ale nigdy nie lejemy wody na owoce i liście.


kwiecień - maj 2014 •


• kwiecień - maj 2014

TRUSKAWKI


kwiecień - maj 2014 •

Jak uprawiać truskawki? Truskawki to rośliny słońca – pięknych owoców możemy spodziewać się tylko na stanowiskach w pełni słonecznych. Nie są za to bardzo wymagające w stosunku do podłoża – wystarczy im przeciętna, przepuszczalna dobrze uprawiona gleba ogrodowa, którą zasilimy od czasu do czasu kompostem. Truskawki nadmiernie nawożone wcale nie owocują lepiej. Wytwarzają jedynie bujne liście, które zasłaniają owocom słońce, podnosząc ryzyko chorób grzybowych. Truskawki są roślinami wieloletnimi, a więc mogą pozostać w tych samych pojemnikach przez kilka lat. Najlepiej jednak owocują przez 3-4 lata po posadzeniu – potem plony są już znacznie niższe, dlatego najlepiej zamieniać rośliny młodymi.


• kwiecień - maj 2014


kwiecień - maj 2014 •


• kwiecień - maj 2014

ZIOŁOWY ZAKĄTEK Aromatyczne, świeżo zerwane zioła znakomicie wzbogacają smak wielu potraw. Korzystanie z takiego luksusu nie musi być przywilejem jedynie właścicieli przydomowych ogrodów, ponieważ zioła świetnie rosną również w pojemnikach. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyście założyli sobie mały, aromatyczny zakątek wypełniony tymiankiem, bazylią, szałwią czy lawendą.


kwiecień - maj 2014 •


• kwiecień - maj 2014

ZIOŁOWY ZAKĄTEK


kwiecień - maj 2014 •

Zioła kochają SŁOŃCE Do uprawy ziół wystarczy nawet niewielki balkon lub dobrze zabezpieczony parapet. Ważne jednak, aby był nasłoneczniony przez kilka dobrych godzin dziennie. Zioła kochają słońce. Najłatwiejszym sposobem założenia maleńkiego ogrodu ziołowego jest wyszukanie starej misy lub płytkiej donicy glinianej (wszystkie pojemniki muszą mieć dziurkę w dnie) i wypełnienie jej lekkim podłożem zmieszanym z grysem lub gruboziarnistym piaskiem. Do tak przygotowanych pojemników sadzimy sadzonki zakupione w szkółce lub na targu. Ściółkujemy kruszonym kamieniem i podlewamy sporadycznie.


• kwiecień - maj 2014

ZIOŁOWY ZAKĄTEK

TYMIANEK w odmianach

Macierzanka tymianek w odmianach (Thymus var.) to niewielka krzewinka o bardzo aromatycznych pędach oraz listkach. Jest rośliną wieloletnią i w większości odmian świetnie znosi polskie zimy. Jest podstawą każdego ogródka ziołowego, ale równie dobrze rośnie w donicach i niewielkich skrzynkach. Tymianki występują w bardzo wielu gatunkach i odmianach – są tak samo smaczne, jak i ozdobne.


kwiecień - maj 2014 •

Roślina pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, co wskazuje na to, iż uwielbia rosnąć w gorących i dosyć suchych warunkach. Tak więc musimy zapewnić jej szczególnie lekkie, przepuszczalne podłoże z dużą zawartością grysu, żwirku lub gruboziarnistego piasku i mocno nasłonecznione miejsce. Nie znosi przemaczania i zacienionych wystaw.


• kwiecień - maj 2014

ZIOŁOWY ZAKĄTEK

BAZYLIA w kolorach


kwiecień - maj 2014 •

Znana przez wszystkich bazylia pospolita nazywana jest czasami bazylią wonną, bazylkiem ogrodowym lub nawet bazyliszką polską. Jest to roślina jednoroczna, która bardzo szybko kiełkuje i daje wspaniałe aromatyczne plony już po kilku tygodniach. Bazylia jest bardzo łatwa w uprawie i odporna na większość szkodników oraz chorób. Wymaga słonecznego i osłoniętego od wiatru stanowiska, a także regularnego pod-

lewania. Nie potrzebuje nawożenia, wystarczy tylko posadzić ją w bogatym w humus podłożu. W sklepach można dostać również nasiona lub sadzonki bazylii greckiej, cytrynowej, purpurowej, sałatowej i wielu wielu innych – różnią się one wielkością, kolorem oraz smakiem liści. Wszystkie warto uprawiać z własnej, parapetowej rozsady lub siać od maja wprost do doniczek z podłożem.


• kwiecień - maj 2014

ZIOŁOWY ZAKĄTEK

SZAŁWIA

w różnych smakach

Odmian szałwii jest naprawdę bardzo dużo, ale ta najczęściej używana w kuchni czy domowej apteczce nazywa się szałwią lekarską (Salvia officinalis) i spotyka się ją prawie we wszystkich ogrodach ziołowych, a nawet na rabatach. Świetnie też nadaje się do uprawy w donicach lub skrzynkach balkonowych. Pamiętajmy jednak, że jak przy większości ziół potrzebuje bardzo dobrze przepuszczalnego podłoża, słońca i sporadycznego podlewania.


kwiecień - maj 2014 •

Najpopularniejsze odmiany to szałwia lekarska odm. ‘Argenteovariegata’ oraz szałwia lekarska odm. ‘Purpurascens’. Polskie zimy najlepiej znoszą odmiany o zielonych liściach, chociaż inne też warto sadzić ze względu na ładny wygląd i dosyć szybki wzrost. Szałwie z fioletowymi lub kolorowymi liśćmi są prawdziwą ozdobą każdej kompozycji i świetnie pasują do lawendy, czosnku szczypiorku i tymianku.


Zielony kAcik ,


badawczy , Badania w zielonym . , kaciku ,

badawczym juz trwaja! ,

Już od wczesnej wiosny badacze z Zielonego Kącika Badawczego przystąpili do intensywnej pracy. Nasiona ciekawych roślin użytkowych w większości zostały już wysiane, a pierwsze obserwacje związane z uprawą pojawiły się na Forum NaOgrodowej.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej

o uprawie nietypowych warzyw, wpadnij na nasze forum Dowiesz sie ,

1. Kiedy siać.

2. W jaki sposób sadzić. 3. Jak pielęgnować

NASIONA SPONSORUJE

www.twojogrodnik.pl


• kwiecień - maj 2014

Zielona piramida w centrum londynu Autor: K Bellingham Kilka lat temu odwiedziłam Chelsea Flower Show i jako gość zostałam zaproszona do ‚Magicznej Piramidy Gavina’. Muszę przyznać, że byłam pod wrażeniem pomysłu i rozmachu jego instalacji. Bez wahania przyznałabym mu złoty medal, gdyż poprzez swój projekt Diarmuid Gavin przedstawił publiczności najbardziej innowacyjny ogród od lat.

„Westland Magic Tower Garden” projektu Diarmud’a Gavin’a.


kwiecień - maj 2014 •

Diarmuid Gavin podczas Chelsea flower Show 2011. Fot. A. Hubeny-Żukowska


• kwiecień - maj 2014

ZIELONA PIRAMIDA


kwiecień - maj 2014 •

Magiczny ogród Diarmuida To właściwie 7- piętrowa zielona piramida. Na każdym piętrze, na każdym skrawku i w każdym zakamarku rosną piękne, dorodne rośliny. Naprawdę świetny pomysł - widać, że wszystko jest możliwe - rośliny można z powodzeniem uprawiać w maleńkich ogrodach, na balkonach, tarasach, dachach i parapetach. Drzewa, krzewy, byliny, warzywa i owoce posadzone w przeróżnych pojemnikach: wielkich metalowych skrzyniach, drewnianych skrzynkach po warzywach, donicach i starych beczkach. Fachowo obmyślony system nawadniający dostarczał wodę do wszystkich poziomów - oczywiście używano głównie deszczówki.

Rośliny na ... rusztowaniu Piramida zbudowana została z rusztowań - podobno konstrukcja była

stawiana przez prawie 2 tygodnie! Pomiędzy piętrami można poruszać się było windą, po metalowych schodach lub drewnianych drabinach - z górki na pazurki z ostatniego piętra można było zjechać metalową rurą, aby wylądować w ogromnej skrzyni wypełnionej miękkimi workami siana.

Ekologia przede wszystkim

Jak sam projektant wyznał gazecie Telegraph (którą z entuzjazmem kupuję zawsze w soboty, gdy jest z nią świetny dodatek ogrodniczy) jego ogród był dedykowany „ekologii, recyklingowi, uprawie własnych warzyw i ziół, zazielenianiu trudnych przestrzeni miejskich - wszystkiemu temu, co nudziło mnie jeszcze jakieś 10 lat temu. Jest

to ogród dorosłego człowieka, odpowiedzialnego ojca rodziny i mam nadzieję, że zainspiruje on wszystkich odwiedzających wystawę. Często odwiedzam szkoły i opowiadam dzieciom o mojej wysokiej piramidzie pełnej warzyw, owoców i ziół - dzieciaki są zainteresowane, a o to przecież chodzi! Opowiadam im jak uprawiać marchewki a one słuchają.” Na samym środku każdego z dolnych poziomów, a także na obrzeżach i na rusztowaniach pomiędzy piętrami - posadzone były dosyć duże brzozy, gęste bluszcze i różne rośliny okrywowe - wszystko to sprawiało, iż czułam się jak w parku lub lesie.


• kwiecień - maj 2014

ZIELONA PIRAMIDA


kwiecień - maj 2014 •

Zielony s(pokój) Poziom zero piramidy z wiadomych powodów był mocno zacieniony, więc rosły tu głównie rośliny leśne. Ale na pierwszym piętrze było coraz więcej światła - szczególnie na obrzeżach. Tutaj projektant stworzył miejsca dla odpoczynku i relaksu. W skrzyniach i donicach posadzone zostały pachnące róże, kolorowe czosnki ozdobne, powiewające na delikatnym wietrze trawy i precyzyjnie przycięte bukszpany. Barwne meble były ciekawym dodatkiem. W jednym rogu piramidy znalazłam nawet kawiarnię.


• kwiecień - maj 2014

ZIELONA PIRAMIDA


kwiecień - maj 2014 •

Piękny widok i zapach ziół Każdy kolejny poziom był coraz jaśniejszy, więc można uprawiać na nim coraz to bardziej praktyczne rośliny. Tu i ówdzie rozmieszczono wygodne siedziska, przesłodkie domki ogrodowe wysłane kolorowymi poduszkami oraz wiszące fotele. Na drugim i trzecim piętrze rosły coraz to inne gatunki bylin, krzewów i drzew ...

A wyżej pojawiły się już rośliny użytkowe. Zioła takie jak rozmaryn, tymianek czy szałwia gęsto porastały specjalnie zbudowane siedziska-skrzynie. Można z tego miejsca było podziwiać widok na całą wystawę Chelsea! Ciekawą kompoyzcją przyciągały uwagę także zioła posadzono w różnej wielkości starych metalowych beczkach, które sprytny projektant pomalował na cudne pastelowe kolory.


• kwiecień - maj 2014

ZIELONA PIRAMIDA Najbliżej słońca: warzywnik Kolejny poziom to warzywnik ... jakieś 15 metrów nad ziemią znalazłam się pomiędzy przepysznymi rabatami warzywnymi i ziołowymi (w starych metalowych pojemnikach „po czymś”). Była tam również śliczna turkusowa szklarnia w stylu wiktoriańskim oraz praktyczny inspekt ... ojej i oczywiście kompostowniki! Byłam naprawdę zaskoczona - dla Diarmuida chyba nie ma rzeczy niemożliwych.

Bardzo szkoda, że tylko specjalni goście i prasa mieli możliwość zobaczenia piramidy Gavina od środka. Władze wystawy zamknęły ten ogród dla zwiedzających z powodów bezpieczeństwa. Ludzie nie mieli okazji dotrzeć do tego, co chciał przekazać im Diarmuid i wielu z nich nie zrozumiało pomysłu ani przesłania. Ach dziwny jest ten świat ...


kwiecień - maj 2014 •


Po więcej informacji o kwiatach, warzywach, ogrodach i życiu w zgodzie z naturą zapraszamy na www.NaOgrodowej.pl

Zielony Portal W Dobrym Stylu

Magazyn przygotowany przez portal www.NaOgrodowej.pl Teksty: Katarzyna Bellingham, Jolanta Piekarz Zdjęcia: Katarzyna Bellingham, Jolanta Piekarz, Agnieszka Hubeny-Żukowska, ibulb. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Jeśli chcesz, podobny magazyn możemy zrobić dla Ciebie. Napisz do nas: info@naogrodowej.pl W sprawie reklamy w magazynie wyślij zapytanie na reklama@naogrodowej.pl


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.