Wydanie świąteczne Magazynu NaOgrodowej

Page 1

grudzień 2013

MAGAZYN

POINSECJA W KOLORACH EKO Święta Wartościowe prezenty pod choinkę Pomysłowe dekoracje

Wydanie , swiateczne ,


• grudzień 2013

W ogrodzie posezonowa cisza i spokój, rozrabiają już tylko grupki rozćwierkanych ptaków, gęsto oblepiających karmniki. U niektórych za oknami już bielutka zima, u innych zaś wichury i mróz ... minęły Mikołajki, a więc Święta Bożego Narodzenia są tuż za progiem. Czas zaplanować przygotowania do tegorocznych grudniowych uroczystości. Czy znajdziemy w naszym zabieganym życiu chwilę na stworzenie własnych, niepowtarzalnych eko świąt? Czy usiądziemy przy kuchennym stole z rodziną i zabierzemy się do robienia swoich własnych kartek, prezentów i pyszności? Takich wspólnych, świątecznych i przedświątecznych rodzinnych spotkań i dużo, dużo spokoju, radości oraz zdrowia życzymy Wam z całego serca

Katarzyna Bellingham Jolanta Piekarz www.NaOgrodowej.pl


grudzień 2013 •

SPIS TREŚCI

4

Świąteczny stół w kolorach poinsecji

14

EKO Święta: ekologiczna choinka i wartościowe prezenty eko stroik

30

Brukselka na świątecznym stole

34

Wyda n swiat ie eczne

Kwiaty cebulowe w świątecznych aranżacjach


• grudzień 2013

Poinsecja zwana gwiazda betlejemskąa ,


grudzień 2013 •

.

Czy wiesz, żze... Poinsecja (Euphorbia pulcherrima), zwana gwiazdą betlejemską to roślina z odległego Meksy-

ku. Do uprawy wprowadzona została w pierwszej połowie XIX w. w USA. Tę ciekawą roślinę przywiózł pierwszy amerykański ambasador USA w Meksyku, Joel Robert Poinsett. Od jego nazwiska wywodzi się właśnie jej zwyczajowa nazwa. Poinsecja to rodzaj wilczomleczu, który ma niepozorne kwiaty, ale za to bardzo dekoracyjne i duże przykwiatki, których podstawowym kolorem jest głęboka czerwień. Dziś zwolennicy poinsecji mogą już wybierać pośród roślin o przykwiatkach białych, różowych bądź nakrapianych i co roku pojawiają się nowe odmiany o ciekawych barwach. Poinsecja w wielu krajach, w tym również w Polsce, kojarzona jest ze świętami Bożego Narodzenia. W okresie świąt chętnie kupujemy ją do dekoracji domów, sklepów i biur. Poinsecja to tzw. roślina krótkiego dnia, bo do kwitnienia pobudza ją skracający się dzień – zwykle wykształca kwiaty po około dziesięciu tygodniach od jesiennej równonocy. Pochodzi z ciepłego klimatu, dlatego spadki temperatury poniżej 15 stopni C znosi nie najlepiej. Wymaga umiarkowanego, ale regularnego podlewania, a przesuszona, nawet jednokrotnie, gubi liście. Aby zachować tę roślinę w dobrej kondycji, musimy jej zapewnić maksimum światła dostępnego w krótkie, grudniowe dni. Poinsecja nie przetrwa zbyt długo w miejscu oddalonym od okna, na świątecznym stole nie zostawiajmy jej dłużej, niż trzeba.

Sekrety uprawy poinsecji Zatem, jeśli chcesz, aby poinsecja, roślina piękna ale wrażliwa, kwitła przez kilka tygodni i nie gubiła liści: • podlewaj ją regularnie i niezbyt obficie, jak tylko poczujesz, że wierzchnia warstwa gleby w doniczce przeschła, • nie trzymaj jej w przeciągu ani w zimnym pokoju, temperatury poniżej 15 stopni C zaszkodzą jej na pewno, • postaw ją w dobrze naświetlonym miejscu, przy oknie południowym lub zachodnim, a w głębi pokoju możesz zostawić ją tylko na krótki okres czasu.


• grudzień 2013

„NA BIAŁO”


grudzień 2013 •

Świąteczny Stół w Barwach Poinsecji Uroczysty charakter świątecznych posiłków wymaga właściwej oprawy. Poinsecja świetnie nadaje się do tego celu i co ważne, dostępne odmiany pozwalają na kreację różnorodnych w nastroju dekoracji i ozdób. Kremowe odmiany dobrze wyglądają w połączeniu z czystą bielą obrusów i chłodnym połyskiem kryształowego szkła oraz metalowych dodatków w kolorze srebra. Tradycyjne, bordowe poinsecje posłużą do stworzenia nieco mniej podniosłej atmosfery, ale za to z pewnością wzbogacą ciepły i przytulny nastrój rodzinnych spotkań. Będą pasować do nakryć zarówno nowoczesnych jak i w stylu vintage. Na zdjęciach przedstawiamy kilka pomysłów na świąteczny stół, którego atmosferę będziemy pamiętać jeszcze długo po świętach.


• grudzień 2013


grudzień 2013 •

„...NA CZERWONO W STYLU VINTAGE”


• grudzień 2013

„...NA CZERWONO , I nowoczesnie”


grudzień 2013 •


• grudzień 2013

„...Nietypowo, łososiowo...”


grudzień 2013 •


• grudzień 2013

Podaruj SOBIE pod‚ choinke EKOLOGICZNE SŚWIEĘTA ‚

S

klepy przed świętami wypełniają się masowo wyprodukowanymi dekoracjami, mienią się papierami do opakowania prezentów i kolorowymi rzeczami z przeznaczeniem ‘pod choinkę’. Wtedy zaczynamy nagle tęsknić do czegoś innego ... prostszego. Zamiast kupować wszystko ‘gotowe’, pragniemy sami coś zrobić. Przecież nie każda rzecz musi pochodzić z fabryki – ręcznie wykonane prezenty, czy ozdoby choinkowe to prawdziwe perełki wśród bezkresowo powielanych plastikowych wyrobów ... które tak mało dla nas znaczą. Zatrzymajmy się na chwilkę i spróbujmy ... może się uda. Przygotowanie ekologicznych, naturalnych świąt w gronie rodziny to skarb bezcenny, który na wiele lat pozostanie w pamięci.


grudzień 2013 •


Jaka choinka jest EKO? Wigilijną kolację czy świąteczny obiad trudno wyobrazić sobie bez choinki w tle. Dlatego tradycyjne świąteczne drzewko pojawia się w większości domów, przede wszystkim ku uciesze dzieci. Dla dorosłych zaopatrzenie się w choinkę to niestety dodatkowy obowiązek, ale i dylemat, jakie drzewko wybrać: prawdziwy ścięty świerk lub jodłę, żywe drzewko w doniczce, czy sztuczną choinkę z plastiku? Na temat tych wszystkich możliwości słyszy się wiele opinii pozytywnych i negatywnych, przez co ostateczny wybór wcale nie jest prosty, szczególnie dla osób, które chcą się zachować ekologicznie.

, w tym roku w waszych domach? Zatem jaka choinka zagosci

Jeśli dla r lub jodłę żywa szo doniczkow choinka t ła wizytę pozostan na zewną Rosnącą okres, jeś nie zaszk z punktu skamy tyl


choinka naturalna

Jeśli kupisz cięte drzewko, to powinieneś wiedzieć, że choinki znajdujące się w sprzedaży pochodzą ze specjalnych plantacji. Plantatorzy sadzą je z myślą o wycięciu w ciągu kilku lat. Pozyskiwanie takich choinek nie ma nic wspólnego z niszczeniem lasu, ani szkodzeniem naturze. To po prostu zwykła działalność rolnicza, tak jak uprawa zboża czy kapusty. Świeżo ścięte świerkowe choinki wnoszą do naszych domów piękny zapach żywicy i co najważniejsze, po Świętach można je spalić w kominku lub wiosną rozdrobnić w rębaku, a uzyskany w ten sposób materiał wykorzystać do ściółkowania ogrodowych ścieżek. Nawet, jeśli drzewko wyląduje ostatecznie na osiedlowym śmietniku, to nie będzie uciążliwym dla środowiska odpadem. Zatem korzystanie z prawdziwych drzewek nie powinno budzić w nas żadnych wyrzutów sumienia. Po prostu cieszmy się ich pięknem.

drzewko w donicy

ratowania drzewa przed wycięciem zdecydujesz się na żywy, rosnący świerk w donicy, to pamiętaj, że roślina wniesiona zimą z ogrodu do domu przeok termiczny. Gwałtowne podniesienie temperatury bardzo szybko wybudza we drzewko ze stanu spoczynku i pobudza do wzrostu. Już po kilku dniach traci odporność na niskie temperatury, dlatego jeśli chcesz, żeby przeżyw twoim domu, wystaw ją z powrotem do ogrodu tuż po świętach. Jeśli nie w pokojowej temperaturze dwa lub trzy tygodnie i dopiero potem trafi ątrz, będzie bezbronna w stosunku do panujących w tym okresie mrozów. w doniczce choinkę bez obaw można przetrzymać w domu przez dłuższy śli potem może zostać odstawiona do szklarni. Wtedy zimowe mrozy już jej kodzą. Zatem zakup drzewka w doniczce, to z pewnością dobre zachowanie widzenia dbałości o środowisko, ale pełną korzyść z takiego wyboru uzylko przy krótkotrwałym wstawieniu choinki do domu.

sztuczna choinka Jeśli nie jesteś fanem corocznego zakupu żywej choinki i wolisz sięgnąć po sztuczne drzewko, to dla środowiska nie jest to optymalne rozwiązanie. Może pamiętasz jeszcze niedawne slogany mówiące, że sztuczna choinka to ochrona lasów przed wycięciem. Teraz nie są już one aktualne (wiesz, że obecnie sprzedawane choinki w zdecydowanej większości pochodzą z plantacji). Bez wątpienia natomiast sztuczne drzewka po wyrzuceniu trzeba poddać recyklingowi – inaczej powiększą górę trudno degradowalnych śmieci. Jeśli jednak przywiązujesz się do swoich choinek i używasz je przez wiele lat, to nie przejmuj się, nie jest to jeszcze zbyt duży problem. Gdy jednak, podążając za zmienną modą często kupujesz nowe drzewka, wyrzucając stare – to może warto zmienić ten zwyczaj na bardziej eko. Polecamy wariant 1 lub 2, o których powyżej.


• grudzień 2013

_

Pomysłlowe ZAWIESZKI NA CHOINKE ,


grudzień 2013 •

...z masy solnej Z masy solnej możemy wykonać ozdoby dowolnej wielkości, kształtu i koloru. Do zabawy możemy zaprosić nawet najmniejsze dzieci, które z radością przyłączą się do lepienia i wycinania ozdóbek.

ZAWIESZKI SOLNE KROK PO KROKU

Oto potrzebne s kładniki: • 1 kg mąki, • 1 kg soli, • woda.

mieszanie i wygniatanie...

Zaczynamy od wymieszania składników, dolewając tyle wody, aby wyrobione ciasto miało konsystencję jak na pierogi. Dla uzyskania pożądanego koloru można przy wyrabianiu masy dodać przyprawę do piernika i kakao (to dla uzyskania barwy niby-pierniczków) lub farby plakatowe. Gotowe zawieszki, już po wysuszeniu, można też malować farbami (w ten sposób powstały zawieszki Mikołaje na zdjęciu obok) lub posypywać brokatem. Masę trzeba ugniatać na stolnicy jakieś 10 minut, a potem rozwałkować. Kształty można wycinać za pomocą świątecznych foremek do ciastek lub według własnych wzorów. Rozkłada się je na blaszce do pieczenia i w każdym ‘ciasteczku’

...wycinanie...

za pomocą plastikowej słomki do picia wyciska dziurkę, przez którą później będzie można przeciągnąć sznureczek. Suszyć można je w ciepłym piekarniku (około 100 oC) przez 1,5 - 2 godziny (trzeba je koniecznie podczas suszenia przewrócić). Ozdóbki wyglądają świetnie z szyszkami i kawałkami zimozielonych gałązek.

...suszenie...


...papierowe, w stylu VINTAGE

_

Solniaczki i papierowe zawieszki to dzielo zręecznych raąk Ili, która o swoich pasjach , pisze na blogu mojaprzystan-ilań ,

,


grudzień 2013 •

, Zawieszki swiąateczne w stylu vintage ,

...można zrobić ze starych, pożółkłych kartek z gazety lub nut. Ładnie też wyglądają całkiem białe lub w każdym innym kolorze bez nadruku. Ich największa zaleta to prostota wykonania. A na dodatek po świętach, jeśli nie chcemy ich przechowywać, mogą posłużyć do rozpalenia ognia w kominku – nie powiększą góry odpadów – tak jak wiele plastikowych ozdób ze sklepu.

Potrzebne materiały i narzędzia • stare gazety, • klej, • nożyczki, • zszywacz.


• grudzień 2013

, Swiateczne EKO prezenty ,

Przygotowanie świątecznych prezentów może sprawić wiele przyjemności. Jest to wspaniała okazja dla całej rodziny i przyjaciół do zrobienia czegoś wspólnie, podczas długich jesiennych wieczorów. Pracę warto zaplanować trochę wcześniej i zorganizować się pod względem potrzebnych materiałów: z ogrodu, targu lub sklepu. Oczywiście większość z nas nadal w podarunki zaopatrzy się w lokalnym markecie ... chociaż czasami wchodząc do hal sklepowych, zawalonych milionem banalnych rzeczy zatrzymajmy się i pomyślmy, czy nie przyjemniej byłoby zrobić coś samemu.


grudzień 2013 •

zimowa herbatka Owoce do zimowej herbatki zbieramy latem i jesienią. W owocowych mieszankach świetnie smakuje żurawina, maliny, czarne jagody, aronia, pigwowiec, czarny bez i czarne porzeczki. Najlepiej suszyć je i przechowywać oddzielnie, a mieszanki sporządzać przed parzeniem. Ciekawym dodatkiem do herbatek jest suszony imbir, który wspaniale rozgrzewa w zimowe wieczory.

_ mydelko glicerynowe Ekologiczne mydełka glicerynowe są proste i przyjemne w wykonaniu. Możemy dodać do nich suszone płatki kwiatków nagietka lub lawendy, a także drobno posiekane, wysuszone listki rozmarynu. Dodatkowo aromatu dodadzą olejki: cedrowy, geranium i słodka pomarańcza.


• grudzień 2013

_ sól ziolowa Do przygotowania soli ziołowej nadają się wszystkie zioła z ogrodu lub parapetu. Na szklankę soli morskiej lub kamiennej potrzebujemy szklankę drobno posiekanych ziół. Sól i zioła starannie ucieramy w moździerzu na jednolitą masę. Przesypujemy do słoiczków, które warto opisać. Do mięs przyrządzamy sól z rozmarynem albo majerankiem, do zup aromatyczną sól z pietruszką i lubczykiem.

_ ziolowe octy i oliwy Na zalewę octową wybieramy tylko wysokojakościowe octy winne, ryżowe i owocowe. Oprócz ziół do octów możemy dodać ziarna pieprzu, gorczycy i pikantne papryczki. Zioła i przyprawy zalewamy octem i zostawiamy na kilka tygodni. Bazę do sporządzenia aromatycznej oliwy stanowi oliwa z oliwek. Zalewamy nią dowolny zestaw ziół, które powinny być zdrowe i suche - wtedy oliwa będzie się dobrze przechowywać.


_ , . Kosz pelen dobrych zyczen... grudzień 2013 •

Pomysłów na własnoręczne wykonanie prezentów jest naprawdę dużo. Mogą to być drobne upominki, które potem zbierzemy w wiklinowym koszyku lub udekorowanym pudełku. Do naszego świątecznego kosza włożyliśmy skarby pochodzące z ogrodu oraz lasu: zimową herbatkę z leśnych owoców, zasuszone podgrzybki, aromatyczne mydełka glicerynowe z lawendą i oliwę z rozmarynem. Każdy prezencik zaopatrzmy w dobre życzenie dla obdarowanego. Któż by nie chciał znaleźć takiego bogactwa pod choinką?


EKO opakowania prezentów Świąteczny papier własnej roboty ... ... nie może już chyba być bardziej prosty i tańszy w wykonaniu. Wystarczy w sklepie papierniczym lub na poczcie kupić rolkę zwykłego brązowego papieru do pakowania paczek, zaopatrzyć się w kilka tubek farby plakatowej w świątecznych kolorach (na dobrą sprawę podstawą jest tu zielony oraz czerwony) i wyciąć prosty kształt choinki lub gwiazdy z ziemniaka – zrobić z niego po prostu stempel. Uzbrojeni w te materiały możemy tworzyć świetne, ekologiczne papiery do pakowania prezentów, robić z nich torebeczki, oklejać pudełeczka ... a świąteczne ziemniaczane stęple użyć dodatkowo do robienia karteczek imiennych – tylko wtedy choineczki i gwiazdki odbijamy na małych kartonikach.


Do zapakowania prezentów można użyć również ładnych kartek z magazynów i kalendarzy, starych kawałków niewykorzystanej tapety, pożółkłych stronnic z gazet oraz niepotrzebnych nut. Jako karteczki imienne świetnie sprawdzają się zeszłoroczne kartki świąteczne – wystarczy wyciąć nożyczkami ich pierwszą stronę i zrobić dziurkaczem otworek, a potem przywiązać karteczkę do każdego zapakowanego prezentu. Wystarczy dorzucić ładną wstążkę lub bawełnianą tasiemkę i własnoręcznie wykonaną dekorację świąteczną, a stworzymy prawidziwe oryginalą, niepowtarzalną kompozycję. Taki prezent pod choinką, to prawdziwy skarb.


EKO stroik

Przestrzegając kilku prostych zasad każdy z nas może wykonać swój własny, niepowtarzalny stroik - który będzie stanowił centralną dekorację stołu podczas świąt Bożego Narodzenia. Oto złote zasady: stosujmy zawsze dobrze nasączone zielone gąbki Oasis do żywych gałązek i kwiatów. Używajmy obfitych ilości materiału roślinnego (z ogrodu lub kwiaciarni), bo jego ostateczny wygląd bardziej zależy od wybranych roślin, niż od zdolności układającego. A jeśli chodzi o sztuczne dekoracje trzymajmy się zasady ‘mniej znaczy więcej’.


Do dekoracji stroika możemy użyć pomalowanych na złoto, srebrno lub czerwono zaschniętych kwiatów lub owocostanów. Ładnie wyglądają także polakierowane liście ostrokrzewu i na przykład ususzone kwiaty kopru.

Jeśli do stroika dodamy świeczki, to zawsze pamiętajmy o ich odpowiednim umocowaniu w gąbce Oazsis. Do tego celu można użyć patyczków do szaszłyków oraz mocnej taśmy klejącej.

1

2

3

4

Ilość oraz rodzaj wykorzystanych świeczek zależy od rodzaju dekoracji. Przy stroikach w kształcie owalnym najbardziej popularne jest użycie 3 świeczek, jednak jeśli robimy okrąg – to najładniej będą prezentowały się 4 świeczki.

Gałązki igliwia wciskamy do gąbki Oasis pojedynczo, ale drobniejsze gałązki typu eukaliptus możemy najpierw pozbierać w małe bukieciki – w ten sposób stroik będzie dobrze ‘wypełniony’, a gąbka nie będzie widoczna z żadnej strony.


BRUKSELKA , na Swiąatecznym Stole

• grudzień 2013

,


grudzień 2013 •

Chociaż większość z nas brukselki nie znalazłoby na tradycyjnym świątecznym stole u dziadków czy rodziców, to warzywo to jest teraz jak najbardziej w sezonie, jest zdrowe i przez wielu bardzo lubiane. Wystarczy tylko brukselki ‘podrasować’ dodając do nich inne pyszne składniki, podsmażając na masełku czy boczku lub zapiekając z Parmezanem - a z tych małych kapustek można otrzymać prawdziwie wykwintną potrawę. Poświęćmy jej troszkę czasu w kuchni i starajmy się używać tylko świeżych brukselek, a może damy radę nawrócić nawet najbardziej zagorzałych przeciwników tego ciekawego warzywa.


BRUKSELKA

z kasztanami jadalnymi i boczkiem węedzonym ,


Potrawa z brukselki, kasztanów jadalnych i boczku to jeden z głównych punktów programu pierwszego dnia Świąt w Anglii. Najlepiej więc zobaczmy, jak przyrządza ten przysmak Andrew Bellingham, który sam uprawia brukselkę w swoim ogrodzie warzywnym na Kaszubach. Do wykonania potrawy wykorzystał wiejski boczek wędzony oraz kilka garści kasztanów jadalnych zakupionych w sklepie warzywnym. Boczek należy podsmażyć w rondelku, dodać ugotowane na parze al dente i pokrojone na pół brukselki, przyrządzone wcześniej kasztany, sól i pieprz – wszystko dusić przez 5 min. Potem dodać skórkę i sok z cytryny i dusić przez kolejne 5 minut, a na końcu dorzucić łyżkę masła. Opcjonalnie można dodać do całości olej słonecznikowy z zimnego tłoczenia lub oliwę z oliwek – to znacznie polepszy smak potrawy.

Uprawa brukselki w naszym klimacie jest łatwa i bardzo podobna do uprawy kapusty czy jarmużu. Listopadowe i grudniowe przymrozki świetnie wpływają na jej smak, a więc plony brukselki są akurat gotowe na Boże Narodzenie.

Wszystko gotowe: pokrojony w kostkę boczek wędzony, sok oraz drobno starta skórka z jednej cytryny i oczywiście świeża brukselka z ogrodu lub lokalnego warzywniaka.

Kasztany należy poprzekłuwać ostrzem noża w dwóch miejscach każdy i piec na blaszce w piekarniku w temp. 200oC przez pół godziny. Po ostygnięciu obrać i pokroić na drobne części.

Gotowa potrawa powinna być spożywana na ciepło – jej pyszny zapach i kasztanowo-cytrusowy aromat wypełnia cały dom, a wygląd jest prawdziwe kolorowy i świąteczny. Smacznego!


• grudzień 2013

Kwiaty cebulowe w świątecznych aranżacjach


grudzień 2013 •

Kwiaty cebulowe stanowią uniwersalną dekorację na wiele okazji. Udekorują również bożonarodzeniowe wnętrza i stoły, a do wyboru jest tak wiele gatunków i odmian, że żadna kompozycja z pewnością się nie powtórzy. Jeśli zaplanowaliśmy „białe święta”, to w bukietach i różnych aranżacjach możemy wykorzystać tulipany, pachnące hiacynty, śnieżnobiałe jaskry i frezje oraz rzadziej spotykane śniedki. Aby stworzyć właściwy nastrój dodajemy świąteczne akcenty w postaci bombek, stylizowanych świeczek i różnorodnych lampek.


• grudzień 2013


grudzień 2013 •

Czerwień w bożonarodzeniowych dekoracjach wykorzystywana jest prawdopodobnie najczęściej. Ten ciepły i radosny kolor tworzy dobrą atmosferę do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. I w tym przypadku do świątecznych stroików dopasujemy kwiaty cebulowe: słynne ze swojej czerwieni tulipany, dorodne hipeastrum i jaskrawoczerwone anemony i jaskry. Do czerwonych kompozycji świetnie będą pasować także białe kwiaty, choć wtedy ton całej aranżacji nadany zostanie przez barwne dodatki. Biały i czerwony to tylko dwa kolory z bogatej palety barw kwiatów cebulowych, w której z pewnością znajdziemy nasz ulubiony kolor.


Po więcej informacji o kwiatach, warzywach, ogrodach i życiu w zgodzie z naturą zapraszamy na www.NaOgrodowej.pl

Zielony Portal W Dobrym Stylu

Magazyn przygotowany przez portal www.NaOgrodowej.pl Teksty: Katarzyna Bellingham, Jolanta Piekarz, Ila Zdjęcia: Katarzyna Bellingham, Jolanta Piekarz, Ila, ibulb, stars-for-europe, sxc.hu, Wszystkie prawa zastrzeżone.

Jeśli chcesz, podobny magazyn możemy zrobić dla Ciebie. Napisz do nas: info@naogrodowej.pl W sprawie reklamy w magazynie wyślij zapytanie na reklama@naogrodowej.pl


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.