Page 1

NÁCHODSKÝ září 11

57. MFF ČERVENÝ KOSTELEC KDYŽ MEXIČANÉ TANČÍ POLKU

ASTROFOTOGRAF ROKU

JAN HOVAD ALOIS JIRÁSEK SLAVÍÍ 160. NAROZENINY

SPORTOVNÍ KLUB NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ KONKURUJE TĚM Ě NEJLEPŠÍM ŠÍ

Zdarma - neprodejné Navštivte nás na:

www.nachodskyswing.cz

Vydává:


Editorial, anketa Vážení čtenáři, prázdninové, nebo lépe dovolenkové měsíce jsou ty tam, a tak doufám, že jste je – alespoň co počasí dovolilo – dostatečně využili. A pokud se tak stalo kulturně, tím lépe. V srpnu regionální program nabízel několik velkých festivalů. My jsme navštívili Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci. Jak tato atraktivní a svého druhu ojedinělá akce probíhala, si přečtete v Revizi. V průběhu uplynulých dvou měsíců se toho stalo mnohé. Tak např. jsme si 23. srpna připomněli 160. výročí narození Aloise Jiráska. Vzhledem k významu této osobnosti pro náš region jsme toto jubileum nemohli opomenout, a tak jsme jí věnovali rubriku Příběh. Na konci července si zapsal nadšený cyklocestovatel Martin Adámek do svého deníku následující poznámku: „Už jsem úspěšně doma, Już jestem skutecznie w domu, I am already at home succesfully, Ich bin schon zu Hause, Я уже дома, Soy en casa.“ Jistě se mu ulevilo, když dorazil po 42 dnech cesty kolem Polska domů a odložil své lehokolo do garáže. O jeho zážitcích z unikátní cesty si přečtete v zářijovém Tématu. V červenci se také v našem regionu uskutečnil extraligový atletický mítink. Stalo se tak v Novém Městě nad Metují a pořádal ho místní sportovní klub. Že je to hloupost, pořádat tak prestižní akci v tak malém městě? Chyba lávky, Sportovní klub Nové Město nad Metují má v Česku své jméno – vychovává totiž sportovce republikové úrovně. Více se dočtete v Profilu.

ně mokli, do dnešních dní. Resp. nocí. Nepočítám-li horlivé lyžaře a milovníky nočního života, jedním z mála lidí mnoucích si ruce, že se dny zkracují a noci prodlužují, je čtyřiadvacetiletý Jan Hovad. Bude se totiž moci už brzy řádně věnovat svému veleúspěšnému koníčku – astrofotografii, která mu v r. 2008 vynesla titul Českého astrofotografa roku. Rozhovor s tímto pozoruhodným mladíkem na vás čeká v rubrice Osobnost SWINGU. Zbylých pět desítek stran v atraktivitě témat nijak nezaostává. Povíme si něco o rodině tanců s názvem Street dance, pozveme vás na slibný polický koncert Marty Kubišové a Police Symphony Orchestra, nabídneme vám volnočasové vyžití ve formě kroužků pro dospělé atd. atd. Přeji vám příjemné čtení a hodně energie do následujícího měsíce.

Ale přesuňme se z doby, kdy jsme se měli ve třicítkách potit, ale místo toho jsme pravidel-

Anketa Anketa na www.nachodskyswing.cz, kterou navazujeme na některé z témat aktuálního vydání časopisu, pokračovala i minulý měsíc. V průběhu července a srpna jsme se ptali na to, jak vzpomínáte na vaše letní lásky.

Nezažil(a) jsem letní lásku 41 %

Vesměs pozitivně 47 %

Otázka na následující měsíc: Jak dlouhé trasy absolvujete při vašich vyjížďkách na kole? Hlasovat můžete na www.nachodskyswing.cz.

Snažím se na ně zapomenout 12 %

3


Obsah, tiráž

Expres z Náchodska .................. 6

Osobnost SWINGU Jan Hovad

l SK Nové Město nad 100 18Profi

Met.

Zapište si do diáře ...................... 8 Zaujalo nás .............................. 9 Revize ize 2Čer 200venRev 57. MFF

Osobnost SWINGU .................. 10

ý Kostelec

Profil ......................................... 18 Revize ....................................... 20 Téma ......................................... 22 Zpovědnice ............................... 26 Na rovinu ................................. 30 In out ....................................... 31

Téma Na lehokole okolo Polska

22

Filmová recenze ....................... 32 Recenze 332 Harry H arryy P ar Potter otte ot te aR Relikv

Příběh ...................................... 34

ie smrti 2

Relax ....................................... 36 Tip na výlet .............................. 38 Gurmán ................................... 40 Servis ....................................... 42

Zpovědnice 28 Miro slav Šimůnek

Kina ......................................... 46 Kulturní akce .......................... 50 Výstavy .................................... 52 Kvíz .......................................... 54 Alois Jirásek 34 Příběh Časopis Název: Náchodský SWING Aktuální číslo: 9/11, vydáno: 2. 9. 2011 Zákl. informace: vydavatel: IČO: 27525937, evidenční číslo: MK ČR E 17869, periodicita: 11 č./rok, náklad: 5 500 ks, grafika:

tisk: V&H PRINT Nové Město nad Metují, web: www.nachodskyswing.cz foto tit. strana: Jan Záliš Redakce Šéfredaktor: Tomáš Kábrt (-tk-), Kontakt: +420 775 552 828 Redaktoři: Otakar Chudzik, Tereza Soldánová (-yop-), Hana Stoklasová, DiS., Barbora Votavová (-xBbx-)

Servis užky pro dospělé 42 Kro Korektury: Tomáš Kábrt Adresa: Komenského 314, 547 01 Náchod Kontakt: +420 775 552 828, redakce@nachodskyswing.cz Obchod Obch. ředitel: Daniel Šafr (-dš-) Kontakt: +420 777 642 009, safr@nachodskyswing.cz

Pořadatelé všech zveřejněných akcí si vyhrazují právo na změnu programu! Vydavatel neručí za obsah a věrohodnost inzerce. Uzávěrka říjnového čísla je stanovena na 18. září.

4


92.8 94.7 97.0 107.3 94.5 91.7 95.1

Východní Čechy Orlické hory a Broumovsko Trutnovsko Český Ráj Pardubice Mladá Boleslav Dvůr Králové nad Labem

o Každé rán

LITR

v kapse

diomag a r t i h . w w w

ic.cz

Skuteční lidé z východních Čech, možná je potkáváte každý den, třeba to jsou vaši sousedé, poslechněte si, jak si poradí s výzvou Hitrádia Magic! ■

Přesvědčí partnera, aby se dal ostříhat dohola?

Přemluví manželku, aby vzala kamarádku do trojky?

Donutí přítele, aby povečeřel s jehovisty?

A TO VŠECHNO BĚHEM JEDINÉ MINUTY? Poslechněte si to v Magickém ránu s Honzou Šindelářem od šesti do devíti na Hitrádiu Magic.


Expres prameník IDY se někdo po•Nový kusil podpálit Nebyly to ani tři týdny, co se za účasti náchodské veřejnosti a celé řady hostů slavnostně otevíral zrekonstruovaný prameník v Bělovsi. První krok ke znovuobnovení lázní si chválily stovky milovníků Idy, kteří sem každý den zavítali. Ne všichni ale byli z nového prameníku nadšeni. „V noci na sobotu (6. srpna) se někdo pokusil budovu kapličky poblíž řeky Metuje podpálit. Jen shodou náhod, že nebyl v přilehlých odpadkových koších dostatek materiálu, který by způsobil větší zahoření, je škoda na objektu minimální,“ uvedla mluvčí náchodské radnice Nina Adlof. O tom, že si tento útok bere radnice osobně, svědčí slova starosty Jana Birkeho, který celou věc komentoval slovy: „Silně se mě to osobně dotklo a věřím, že nejen mě, protože oprava prameníku je jakousi srdeční záležitostí nás všech. To, že se v podstatě každý týden setkáváme s nějakými projevy vandalismu ve městě, je už celkem běžná věc, i když ani s tím se nehodláme jen

tak smířit, ovšem útok na prameník, který se stal symbolem patriotismu pro občany našeho města, je i pro mě trochu moc.“ Radnice se proto opět rozhodla vyzvat občany, aby za odměnu 5000 korun poskytli jakékoliv informace, které by mohly vést k dopadení pachatele nebo pachatelů. Kontaktovat mohou městskou nebo státní policii. vesnicí roku se stal Nový •Jaroslav Cita oslavil 85. naroze•Krajskou niny Hrádek Nový Hrádek na Náchodsku získal letošní ocenění Vesnice roku Královéhradeckého kraje. Obec dostala přednost před dalšími devětatřiceti přihlášenými obcemi mj. díky svým investičním projektům, jako je rekonstrukce náměstí. Porotu u Nového Hrádku také zaujala práce místní školy, péče o obec a pospolitost, spolupráce s občany, vytváření podmínek pro život v obci nebo práce s mládeží. Městys také dobře pečuje o zeleň, životní prostředí, historii obce a rozvoj turistického ruchu. „Obyvatelům Nového Hrádku patří uznání, respekt a srdečná gratulace,“ uvedl hejtman Lubomír Franc.

Pan Jaroslav Cita, známý náchodský kreslíř, animátor a grafik, oslavil 20. srpna své 85. narozeniny. U příležitosti významného životního jubilea přišli panu Citovi blahopřát mj. také zástupci Města Náchoda v čele s místostarostkou Drahomírou Benešovou. Podle slov z radnice pan Cita stále srší vtipem, dobrou náladou a mnoha nápady na další tvorbu, a tak mu spolu se zástupci města přejeme hodně energie! Jaroslav Cita se narodil v roce 1926 ve Vysokově u Náchoda. V roce 1947 nastoupil do náchodské Rubeny jako provozní účetní a později přešel do propagačního oddělení. Spolupracoval s desítkami redakcí, pro které nakreslil více než jedenáct tisíc kreslených vtipů. V roce 1966 natočil svůj první kreslený film s názvem Černoch, s nímž vyhrál věhlasnou Rychnovskou 8. Uznání za své filmy nadále získával u nás i v zahraničí. Po 27 letech odešel z Rubeny, stal se registrovaným členem Svazu dramatických umělců a nastoupil dráhu profesionálního filmaře. V následujících letech Cita obohatil dějiny kresleného filmu, neboť zůstal věrný své vlastní technologii a vždy byl autorem, výtvarníkem i režisérem svých filmů.

oddělení brou•Rekonstruovaná movské nemocnice začala sloužit

Nový prameník je bohatě využíván veřejností 6

pacientům Rekonstrukce broumovské nemocnice byla dokončena. Přestavba, která Královéhradecký kraj stála 22


milionů korun, zajišťuje broumovskému nemocničnímu zařízení perspektivní budoucnost. Před rokem zde byla zrušena ztrátová lůžková část chirurgického oddělení a místo ní začalo nyní sloužit 35 lůžek na interním oddělení a 70 lůžek následné péče. Kapacita těchto oddělení se tak zvýšila o 10 lůžek. Dělníci v nemocničních budovách také vyměnili okna, modernizovali rozvody vytápění či vodoinstalace. „Stavba proběhla za plného provozu nemocnice se vzájemným pochopením požadavků jak stavbařů, tak zdravotnického personálu,“ uvedl ředitel nemocnice Miroslav Vávra.

uvádí v měsíci ZÁŘÍ Středa 14. září v 19.00 hod.

G. Rossini: Stabat Mater Rychnovský pěvecký sbor

krajská rozhledna stojí na Dobrošově •Nejkrásnější Nejkrásnější rozhlednou v kraji je Jiráskova chata na

Koncert ab. cyklu – skupina „K“ Sbormistr: JUDr. J. Fuchs

Dobrošově. Tvrdí to alespoň čtenáři serveru idnes.cz, kteří jí dali 360 hlasů. Z celkového počtu 1091 hlasů tak dostala téměř třetinu. Na druhé příčce se umístila rozhledna Přední Žalý u Herlíkovic s 271 hlasy a na třetím místě skončila Čeřovka v Jičíně, pro kterou hlasovalo 120 lidí. První dvě rozhledny si vybojovaly postup do celostátního kola. Zde ale ani jedna výrazněji nezabodovala. Jiráskova chata skončila patnáctá, rozhledna Přední Žalý dokonce dvacátá druhá. Celou soutěž těsně vyhrála rozhledna Krásenský vrch z Karlovarského kraje, když dostala 1114 hlasů. Čtenáře idnes.cz zaujal její velmi neobvyklý tvar s vnějším spirálovým schodištěm, čímž připomíná Babylonskou věž. Druhá skončila rozhledna Cvilín u Krnova (1073 hlasů) a na třetí místo dosáhl lednický minaret s 1062 hlasy. -tk-

Kostel sv. Vavřince v Náchodě Čtvrtek 15. září v 19.00 hod.

R. Nash: Obchodník s deštěm Hrají: hronovští a náchodští ochotníci, režie: M. Houštěk Neděle 25. září v 15.00 hod.

H. Ch. Andersen, I. Klestilová, M. Král: Sněhová královna Divadlo AHA

Pohádka pro děti Úterý 27. září v 19.00 hod.

Ivo Jahelka - Písničky zpod taláru Malý sál městského divadla Středa 28. září v 19.00 hod.

Martin Vačkář, Ondřej Havelka: Zločin v Posázavském Pacifiku Představení ab. cyklu – skupina „A“ Divadlo Kalich Praha Čtvrtek 29. září v 19.00 hod.

Literárně hudební večer Stoupající hvězdy poezie Večer s Jitkou Bonaventurovou a Blankou Faltovou Malý sál městského divadla

Více info na www.beraneknachod.cz

Vítězka soutěže o nejkrásnější rozhlednu

inzerce

Oficiální partneři: CreoShop.eu | Grafické studio Martin Balcar, Aremic - slaboproudá zařízení, KONE - výtahy & 7 eskalátory, CWS-BOCO - osobní hygiena


Zapište si do diáře 2. 9. SIMPLE PLAN Incheba Aréna Praha Populární Kanaďané zavítají do české metropole v rámci turné uspořádaného k vydání zbrusu nového alba Get Your Heart On. Incheba Arénou tak zazní řízný

pop-rock, a to ve formě písní, které známé z rádií či předešlých CD (Crazy, Welcome To My Life, Save You ad.), i těch nejnovějších.

3., 4. 9. XVIII. CZECH INTERNATIONAL AIR FEST 2011 Letiště Hradec Králové Největší prezentace vojenské letecké tech- zástupce německých letadel, akrobatické niky v Česku. Obdivovat budeme moci kousky leteckého akrobata Pétera Besekompletní letectvo Armády České repub- nyeie či francouzské skupiny Breitling Jet liky, letouny Královského letectva Dánska, Team. 3., 4. 9. FINÁLE CZECH WAKESURF OPEN Přístav Roztoky Že se nedá v Česku surfovat? Chyba lávky! Česku se v něm také soutěží. Seriál tradičWakesurfing, při němž surfeři „sjíždějí“ ních wakesurfových dýchánků, kterých se vlnu vyvolanou člunem, je atraktivní ná- mohl v průběhu prázdnin zúčastnit kdohradou klasického sportu přímořských koliv, letos vyvrcholí 3. a 4. září v přístavu oblastí. A stejně jako v jiných zemích i v v pražských Roztokách. 8.–11. 9. HRY A HLAVOLAMY Novoměstská radnice Praha Milovníci deskových her a hlavolamů by si neměli nechat ujít další, už 17. ročník oblíbené výstavy Hry a hlavolamy. Kromě novinek z dílen předních výrobců a distributorů deskových her se můžeme těšit především na zajímavý workshop pro ši8.–24. 9. DVOŘÁKOVA PRAHA Praha Festival Dvořákova Praha je oslavou díla nejznámějšího českého skladatele, která důstojným způsobem vyzdvihuje celosvětový přínos tohoto hudebního génia. Naše

rokou veřejnost s praktickými návody na luštění rozličných druhů hlavolamů. Vedle toho jsou připraveny také přednášky z oblasti matematiky či logiky a také výstava a workshop origami.

hlavní město se tak i letos stane mekkou světově uznávaných orchestrů, dirigentů i interpretů klasické hudby.

21. 9. THE BEATLES NIGHT Tipsport arena Liberec To nejlepší od Beatles v podání Českého národního symfonického orchestru. Prestižní hudební těleso naváže v září na loňský úspěšný projekt Hollywood Night, na němž zazněly nejznámější filmové melo-

die. Třešinkou na dortu je účast slavného excentrického dirigenta a aranžéra Carla Davise, který zaujme nejen svým vzhledem, ale i energickými gesty a vtipnými glosami.

PŘEDPRODEJE Právě probíhají předprodeje na tyto akce: 27. 10. PJ Harvey, Lucerna Praha 5. 11. IAMX, Meetfactory Praha

29. 11. Nazareth, Lucerna Praha 7. 12. Rihanna, O2 arena Praha -tk-

8


Zaujalo nás Muži v ohrožení (ale i v naději)

O sňatkových podvodnících toho bylo napsáno mnohé. Jak to je ale se sňatkovými podvodnicemi – existují vůbec? Ano, jedna určitě. V seznainternet a nick Pipka23. Jméno sedí, věk nikoli. pomáhal jí mování Jedná se o pětadvacetiletou mladou ženu, kterou nyní odsoudil krajský soud v Brně za to, že vylákala z deseti mužů statisíce korun. Zamilovaní muži jí peníze nastrkali pod vidinou společného života, sňatku či koupě bytu. Celková škoda se vyšplhala až k 1,5 miliónu korun. Dostala čtyři roky a muži si mohou oddechnout.

Top žena ČR Víte, že existuje žebříček nejvlivnějších českých žen roku 2007? Je to už sice pár let zpět, ale teprve nyní byl díky WikiLeaks odhalen. Sepsal ho velvyslanec Spojených států amerických Richard Graber. Za nejvlivnější české ženy určil novinářku Petru Procházkovou či tehdejší ministryni obrany Vlastu Parkanovou. V diplomatické depeši zmiňuje také modelku Terezu Maxovou či tehdejší nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Pětici nejvlivnějších českých žen doplňuje podnikatelka Olga Girstlová. Dále se v seznamu objevila Kateřina Neumannová, Helena Třeštíková, Helena Illnerová, Livia Klausová, Nora Fridrichová, Jana Ciglerová, Olga Sommerová nebo Halina Pawlovská.

Jako čínské prase v žitě

Kdo by nechtěl být bohatý? Jestli nevíte, jak na to, přestěhujte se do Číny. V tomto obrovském státě lionáři téměř nadzvukovou rychlostí. Zhrumultimi í přibývaj totiž jüanů ba 960 000 Číňanů vlastní majetek přesahující 10 miliónů (asi 26,5 miliónu korun), dalších 60 000 lidí drží majetek v hodnotě ně100 miliónů jüanů (asi 265 miliónů korun). Prý je to výsledek kolika průzkumů různých institutů. Kdo nevěří, ať tam běží.

Bez práce nejsou peníze

Dostávali jste jako malí kapesné? Na sladkosti, Čtyřlístek či model letadla? No jasně. Dnes je všechno jinak. Kapesné nedává nebo by svým potomkům nedávalo 29 % Čechů. Na Slovensku odmítá dávat kapesné 32 % lidí, naopak v Rusku jsou rodiče neobyčejně štědří – finančního přilepšení se nedočká pouze pět dětí ze sta. Z červencového průzkumu nadále vyplývá, že děti dostávají v průměru 250 korun na měsíc. Samozřejmostí je ale pomoc dětí v domácnosti.

inzerce

-yop-

Komenského 314, 547 01 Náchod www.danielsafr.cz tel.: 777 642 009 info@danielsafr.cz9


Osobnost SWINGU

JAN HOVAD

Text: Tomáš Kábrt, foto: Martin Kábrt

ZA PADESÁT LET HVĚZDY NEUVIDÍME

10


Ač mu je dvacet čtyři let, už za ním jezdí profesoři z ČVUT pro radu. Vědí proč. Astrofotograf Jan Hovad z Horního Kostelce je ve svém oboru česká špička, což dokazuje vítězství v soutěži Astrofotograf roku 2008. Kvalita jeho tehdejšího snímku u nás dosud nebyla překonána. A bude ještě lépe, v současnosti totiž Honza vstupuje na doktorské studium pardubické univerzity, kde se konečně bude moci věnovat činnostem využitelným i při jeho veleúspěšném koníčku. DNES UŽ FOTÍM Z POSTELE Na svém webu píšeš, že pocit, kdy se člověk poprvé podívá do dalekohledu, se nezapomíná. Jaké to tedy tehdy bylo? Proběhlo to tak, že jsem si sehnal asi dvaceticentimetrový dalekohled a vůbec jsem nevěděl, co od toho mám čekat. A dočkal jsem se toho, že se mi otevřela obloha... A už se nezavřela. Asi tak. Uchvátilo mě to. Začal jsem shánět techniku, studovat oblohu, abych zjistil, co kde vlastně vidím, postavil jsem si na zahradě ve výšce pěti metrů takovou menší hvězdárnu atp. To asi spolkne hodně času a hlavně peněz. To je pravda, musel jsem začít pracovat. Rodiče mi zaplatili materiál na observatoř a půjčili peníze do začátku, za to jsem jim vděčný. Postupně jsem jim to samozřejmě vracel. Takže jsi studoval, pracoval a v noci pozoroval oblohu. Spát nebylo třeba… Ze začátku to moc nešlo. Kvůli nedokonalé, levnější technice musel člověk u dalekohledu stát, upravovat, fotit... A to třeba i v minus dvaceti. Teď, s lepšími přístroji, už jen přijdu, nastavím, co chci fotit, a skoro všechno pracuje automaticky. Z toho důvodu můžu fotit třeba z postele. Počítač všechno kontroluje, a pokud zjistí, že je něco špatně, vzbudí mě např. zvukovým signálem a já problém vyřeším...

zračný vzduch, atmosféra je klidná, vlhkost je malá…“ To bude asi jiné počasí než to, které známe z televizní předpovědi… Ano. Hodnotí se i další jevy než zataženo a jasno. Poslední opravdu dobré počasí pro astrofotky, které pamatuji, bylo v roce 2008. Počasí se cyklicky mění. Člověk nikdy neví. Jinak pro mě jako pro astrofotografa je důležité, aby bylo hezky třeba pět dní za sebou. Tuším, že fotografování vesmíru bude probíhat trochu jinak než fotografování rodinné oslavy… To máš pravdu. Abych byl schopný dát dohromady jednu slušnou fotku, potřebuji získat zhruba 30 hod. dat pořízených nejlépe v kuse, abych věděl, kde je potřeba navázat, co je třeba přefotit…

Jak dlouho trvá zpracovat ve speciálních programech 30 hod. dat? Zhruba víkend pečlivé práce. Kolik jsi takto nafotil fotografií? Opravdu nevím. Všechny jsou ale vyvěšeny na mých stránkách. (www. space-walk.info - pozn. red.) I když, abych řekl pravdu, žádná není na můj vkus zcela povedená… Chceš říct, že ty úžasné fotky na Tvém webu nejsou kvalitní? Na každé fotce vidím nějakou chybku způsobenou právě např. ne zcela ideálním počasím. Nejlepší tak asi zůstává fotka, díky které jsem vyhrál astrofotografa roku. Pamatuji si, že v roce 2009 mi organizátor jednoho srazu na hradu v Liticích nad Orlicí připravil překvapení a vytiskl tu fotku ve formátu širokém několik metrů. Kvalitativně to snesla. inzerce

15. září OTEVÍRÁME NOVOU PRODEJNU V POLICI NAD METUJÍ

Takže teď už se na oblohu nedíváš, když ji fotíš? Je to extrém, ale občas vážně ani ne. Oblohu mám nastudovanou, a tak určuji to, co chci fotit, podle hodnot. Vypadá to tak, že místo pohledu na oblohu se podívám na statistiky obrazu a řeknu si: „Jé, to je dnes ale prů11


Astrofotografie roku 2008 CENA ZA JEDNU Z NEJVĚTŠÍCH AMATÉRSKÝCH ASTROFOTOGRAFIÍ NA SVĚTĚ Ještě než zmíníme Tvůj titul astrofotografa roku, vraťme se ještě chvíli na začátek. Všechny znalosti ses musel někde naučit. Vystudoval jsi gymnázium se zaměřením na strojírenství, na univerzitě sis vybral informatiku. Astronomii ses tedy věnoval jako samouk? Ano. Nejdřív byl mým hlavním zdrojem internet, později jsem zkontaktoval pár lidí na astronomickém fóru, kteří mi v mnohém pomohli. Jim jsem vděčný asi ze všech nejvíc. Zhruba rok po tom, co jsem začal fotit, jsem kontaktoval i zahraniční astrofotografy, americké a italské. V Itálii mi např. radil člověk, který zpracovává snímky z Hubbleova teleskopu. Jak moc Ti tyto konzultace pomohly i ke zmíněnému ocenění? Velmi. Tu cenu jsem vyhrál za velkoformátovou fotku složenou z více snímků, což u nás v republice dodnes nikdo nefotí. A právě v tomto případě mi musel při přípravě poradit jeden další Ital. O tom, že Tvá astrofotografie neměla konkurenci, vypovídá i vyjádření poroty České astronomické společnosti, podle nějž se na Tvém prvenství shodla jednomyslně… Jsem za to rád, zaprvé sedí v porotě 12

přední čeští astronomové a astrofotografové a zadruhé byla ta fotka opravdu velkým projektem, který se fotil každou jasnou noc po dobu půl roku. Musím říct, že u nás zatím asi ještě, co se rozsahu týče, není překonaný. To není špatné… Je to příjemné. Bohužel se mi ale nesplnilo to, co jsem od toho prvenství čekal. Ona ta fotka byla už tehdy v amatérském prostředí jednou z největších na světě. A já chtěl hlavně někoho inspirovat, aby také začal fotit mozaiky. Spolu bychom mohli pracovat rychleji a vytvářet opravdu nádherné věci. No, nestalo se. Moment. Vesmír jsi začal fotit v roce 2007. Jednu z největších astrofotografií světa jsi vytvořil v roce 2008. Ani se mi nechce představit, co bylo mezitím… No, byl to hodně rychlý rok. Strávil jsem většinu volného času studiem astrofotografie a zpracování obrazu, ale také studiem vesmíru, toho, jak to všechno vlastně funguje. Podřídil jsem tomu skoro vše. Dřív jsem žil pohodovým studentským životem, ale abych mohl něco vytvářet, musel jsem začít pracovat, po práci studovat, po studiu načítat astrofyziku… Nelákalo Tě studovat astronomii? Pokud to tedy v Česku vůbec jde…

Asi před rokem a půl se u mě stavoval jeden profesor z Fakulty elektroniky Českého vysokého učení technického a chtěl poradit v oblasti astrofotografie. Při tom se mě snažil zlákat, abych přestoupil k nim. Ale… už bych nechtěl absolvovat těch pět let znovu… ZA 50 LET HVĚZDY NEUVIDÍME Titul astrofotografa roku přišel v roce 2008. Co se od té doby změnilo? Zaprvé jsem složil úspěšně státní zkoušku ze systémového inženýrství na pardubické univerzitě a nastoupil na doktorské studium. Tady už můžu konečně pracovat směrem, který využiji i pro potřeby astrofotografie. Ale hlavně jsem se začal věnovat astronomii více teoreticky a znalosti uplatňuji na přednáškách například na každoroční Astronomické expedici, která se koná v úpické hvězdárně. Astronomická expedice? Ano, je to takový dvoutýdenní tábor pro nadšence od 15 let. Může se jí zúčastnit kdokoliv, kdo má zájem. Zpočátku všechny rozdělíme do skupin podle znalostí a podle toho jsou školeni. V průběhu těch 14 dnů si každý z účastníků vede deník pozorování, který na konci odevzdá organizátorům, a těm, kdo si to zaslouží, půjčí vedení nějaký schopný dalekohled na rok domů…


Kdo na této expedice vyučuje? Workshopy vedou většinou doktorandi vysokých škol, ale objevují se zde i vysokoškolští profesoři, kteří pořádají nejrůznější přednášky. Řekl bych, že je to ideální příležitost, jak začít vážněji s astronomií. Jaké jsou Tvé další astrofotografické plány? Poté, co dokončím doktorské studium, bych se rád pokusil vybudovat nějakou menší observatoř někde jižněji, např. na úrovni Řecka nebo Španělska, kde jsou pro pozorování lepší podmínky. Takže se budeš stěhovat? Není třeba. Dnes už díky internetu není problém obsluhovat hvězdárnu na dálku. Nedávno jsem se přestěhoval do Pardubic, a tak budu již brzy ovládat přístroje v Horním Kostelci z mého nového bydliště. Podmínkou pouze je, mít u observatoře nějakou spojku, která by napravovala mechanické problémy. Mluvil jsi o vhodnějších podmínkách na jihu Evropy. Můžeš být konkrétnější?

Zaprvé jsem měl na mysli příznivější počasí a zadruhé slabší světelné znečištění. Tak se pojmenovává rušivé světlo, produkované člověkem – např. z lamp. Vzorem v boji proti tomuto jevu je Slovinsko, kde s tím jako téměř v jediné zemi na světě něco udělali. Dodržují zásady pro dobré osvětlení, nesvítí reflektory zbytečně na oblohu…

ýHUYHQê.RVWHOHFVUR

Prodej stavebních SR]HPNĤSURYêVWDYEX URGLQQêFKGRPĤ

Má tento krok i jiný dopad, než ten, že se lépe pozorují hvězdy? Určitě, jedná se o výhodný krok vzhledem k biosystémům – ptákům a hmyzu, ale i vzhledem k našemu zdraví.

V Y S O K O V

Jak je to u nás? Čím dál horší. Svítí se po stále delší dobu a na rostoucím počtu míst. Ve světě je to ještě horší. Jestli to takhle půjde dál, za 50 let už žádné hvězdy ve městech neuvidíme… A na závěr otázka, která v souvislosti s astronomií musela zaznít. Zpozoroval jsi někdy UFO? Každou chvíli. Ve zkratce je to neidentifikovatelný létající objekt, který

PĤåHPH]DMLVWLW VWDYHEQtSRYROHQt SURMHNWRYRXGRNXPHQWDFL VWDYEXÄQDNOtþ³ K\SRWHþQt~YČU\

Jan Hovad

www.stako-reality.cz tel.: 777 313 286 R T Y N ċ

graf roku 2008. Snímek dosud nebyl v Česku co do kvality zpracování překonán. Od té doby se věnuje astronomii více teoreticky a své znalosti uplatňuje mj. při přednáškách na každoroční Astronomické expedici v areálu úpické hvězdárny. Všechny Honzovy fotky ve velkém rozlišení můžete obdivovat na webu www. space-walk.info.

V

inzerce

Jan Hovad se narodil r. 1987 a až do nedávna žil v Horním Kostelci, kde vlastními silami vybudoval ve výšce pěti metrů menší hvězdárnu. Vystudoval technické lyceum v Trutnově, bakalářský program informační technologie a magisterské systémové inženýrství na Univerzitě Pardubice. V současnosti žije v Pardubicích, kde nastoupil na doktorské studium v oboru aplikovaná informatika. Astronomii propadl v r. 2007 takřka ze dne na den (nebo spíš, jak on sám píše, z noci na noc). Během roku intenzivního studia a prvních fotografických pokusů několikrát zvítězil v soutěži o českého astrofotografa měsíce. Díky obrovské mozaikovité fotografii komplexu vodíkových a temných mlhovin v jednom z ramen Mléčné dráhy získal cenu Astrofoto-

P O D K R K O N O Š Í

13 13


zaznamenám a následně identifikuji, čímž se UFO změní na IFO, identifikovaný létající objekt. Je to jednoduché. Když objekt bliká, je to zpravidla letadlo. Když nebliká, je to družice – podle polohy lze přesně určit jaká, kam letí, jaká je její funkce atp. Tak se dá vysvětlit 80 až 90 procent případů. Zbytek jsou meteorologické balóny nebo třeba čínská přáníčka. Asi nejzajímavější UFO, které jsem kdy viděl, byl tzv. geostacionární meteor. To je meteor, který letí přesně v úhlu mého pohledu, takže se zdánlivě nepohybuje, ale stále zvětšuje jas, až co zanikne. Ale jinak nic.

DTP a grafika Fotoateliér Reklama Webdesign Tisk napište si o

katalog

je čas na

změnu volejte nebo pište sms

+420 737 809 032

inzerce

více na webu

WWW.PINSTUDIO.CZ 14

Neobrací se na Tebe lidé s poplašnými zprávami? Nedávno mi volal nějaký redaktor jedněch celostátních novin, že už asi pětkrát viděl při svých nočních cestách na kole UFO. Prý ať nezapírám, že ho musím vidět taky. Tak jsem se mu to snažil vysvětlit, že toho teď létá hrozně moc, že to může být družice nebo třeba jen Venuše, která se objevuje jako jasně zářící objekt hned po setmění a před rozbřeskem, atp. Věřil? Moc ne. (usmívá se) Díky za rozhovor.


foto: Martin Kábrt

Václav Sádlo

62 let, Náchod, ředitel Regionálního muzea v Náchodě

Co se Vám líbí na časopisu Náchodský SWING? Kvituji především kompletní informace o kulturních aktivitách v regionu.

Jaké rubriky Vás zajímají nejvíce a proč? Rozhovory se zajímavými osobnostmi. Pro mě to jsou zejména takoví lidé, kteří se zabývají historií, národopisem a literaturou. 15


Hop!

... do domeĀku!

Servis kol všech znaþek DB 3+1 Náchod

950.000,- Kč

Byt 3+1 o velikosti 74 m2 v družstevním vlastnictví, 1NP panelového domu. Byt po část. úpravách interiéru, moc pěkný byt. Informace tel.: 776 637 636

Prodej kol Trek, Superior

Rodinný dům Nové Město n./M. 3,400.000,- Kč Rodinný dům o dvou bytových jednotkách 3+1 s garáží, okrasnou zahradou, skleníkem a bazénem. Klidná lokalita. Informace tel.: 776 637 636

Vyzkoušejte si Elektrokolo Lovelec ZDARMA

In-line n-line brusle e Tempish

Zděný RD 5+kk ADAM

2,450.000,- Kč

Výstavba nízkoenerg. zděného patrového RD se zastavěnou plochou 135 m2 na Vašem pozemku. Možnost individuálních úprav. Informace tel.: 776 637 636

...a mnohem

víc na www.radicalsport.cz Prodejní doba:

Po - pá: 9 - 18 So: 9 - 12 EUreality CZ s.r.o.

Komenského 435, Náchod (naproti prodejně Laštovic)

www.dohajan.cz

Komenského 314 (naproti ZUŠ), 547 01 Náchod tel.: 776 637 636, e-mail: info@eureality.cz

www.eureality.cz

Jsme na:

Komenského 1203 Náchod 547 01 Tel.: 491 422 585 Mobil: 733 189 433


Papírnáchod.cz výroba a prodej papírenské hygieny

ELIZABETH travel SENIORSKÉ POBYTY NA MADEIġE SENIORSKÉ POBYTY 55+ NA MADEIġE NEJEN PRO SENIORY. S JEDNÍM SENIOREM 55+

16,90 Kč

SPOLUCESTUJÍCÍ ZA STEJNOU CENU.

12 Kč

17,40 Kč Toaletní papír Kapesníčky ZZ ručníky Ubrousky Kuchyňské utěrky Průmyslové role Svíčky Prodej pouze po baleních. Doprava Náchod a okolí ZDARMA. Komenského 1472, Náchod Tel.: 725 888 688 E-shop: www.papirnachod.cz E-mail: info@papirnachod.cz Ceny jsou uvedeny včetně DPH.

BEZ PġÍPLATKU ZA NESENIORA!

OD 13 440/OS

7 NOCÍ / TRANSFER/ /POLOPENZE

LETENKA

TERMÍNY OD DUBNA DO ġÍJNA

CESTOVNÍ AGENTURA ELIZABETH KOMENSKÉHO 1472, NÁCHOD TEL.: 602 190 040

Komenského 314, 547 01 Náchod www.danielsafr.cz tel.: 777 642 009 info@danielsafr.cz


Profil

Text: Tomáš Kábrt, foto: Martin Kábrt

SPORTOVNÍ KLUB NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ KONKURUJE TĚM NEJLEPŠÍM V REPUBLICE Pečlivá dlouhodobá práce s dětmi přináší výsledky, a to i v regionu. Sportovní klub v Novém Městě nad Metují toho je důkazem. Klub, sdružující téměř tisícovku sportovců včetně těch handicapovaných, vychovává atlety, lukostřelce a curlingisty republikové úrovně. V případě tělesně postižených sportovců je hranice nastavena ještě výš – ti se dokonce účastní i mistrovství světa a paralympiád… Sportovní areál SK Nové Město nad Metují při cestě do města nejspíš minete. Museli byste cestou z Náchoda přes Vrchoviny nezahnout známým „esíčkem“ na most, ale zatočit volantem doleva. Pokud se vám na první odbočce doleva podaří zabloudit kamsi mezi obytné domy, otevře se před vámi místo, které nadchne kaž-

dého sportovního fanouška. Z areálu, rekonstruovaného v r. 2008, je cítit novota a modernost. Na jedné straně fotbalové hřiště s umělým trávníkem, využívané po celý rok celky řady měst našeho regionu, vprostřed multifunkční hala se zastřešeným tenisovým kurtem, squashovým kurtem, kavárnou a prosklenou posilov-

nou, která v noci září nad areálem, a na druhé straně atletický stadion s tartanem a sektory pro neběžecké discplíny. Zkráceně řečeno, velmi slibné prostředí pro unikátní výkony. MISTROVSTVÍ ČR I PARALYMPIÁDA O naplnění potenciálu areálu se snaží sbor trenérů, kteří organizují sportovní aktivity pro zhruba tisíc členů oddílu. V klubu je trénována především atletika, dále volejbal, lukostřelba nebo curling. V areálu se ale zapotí i příznivci rekreačních sportů, jako je např. aerobic, step aerobic nebo kondiční kulturistika. Dílo se trenérům daří, hlavně díky tomu, že někteří z nich získali nejvyšší trenérskou kvalifikaci na pražské Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a další se postupně vzdělávali v kurzech pro trenéry 2. a 3. třídy. „V atletice jsme

18

Extraligové Velké ceně Nového Města nad Metují letos přálo počasí


díky tomu v posledních letech nejúspěšnějším klubem v kraji v zisku předních umístění na mistrovstvích České republiky,“ uvedl předseda atletického oddílu Aleš Žďárský. Chloubou klubu je atletické extraligové družstvo žen. Z juniorů, dorostenců a žáků je v absolutní republikové špičce (do 8. místa na mistrovstvích) zhruba 15 závodníků. „Na druhou stranu v Jaroměři, Hradci Králové a Dvoře Králové jsou zase lepší v práci s atletickým potěrem, tedy dětmi ve věku 6–12 let. Tady nás bota tlačí,“ dodává jedním dechem atletický trenér. Speciální kapitolou jsou handicapovaní sportovci. Ti mají v Novém Městě nad Metují takové možnosti, že jejich schopnosti překračují nejen české hranice, ale i ty evropské. Tělesně postižení provozují atletiku, lukostřelbu a curling. Někteří ale také hrají stolní tenis a zkouší i střílet z pistole. K tomu, aby dosahovali tak skvělých výsledků, jako je často medailová účast na mistrovství světa a paralympiádě, je zapotřebí řada speciálně proškolených trenérů. A těch není nikdy dostatek. „Určitě bychom rádi přivítali i další kolegy,“ nebrání se rozšíření trenérské sestavy Aleš Žďárský. PRÁCE S DĚTMI NESMÍ BÝT ODSTRČENA NA DRUHOU KOLEJ Aby dosahovali sportovci výše popsaných úspěchů, je zapotřebí se také účastnit co největšího počtu vrcholových akcí. A proč by měli novoměstští závodníci cestovat do Prahy a dalších měst, když klub disponuje tak kvalitním zázemím? A tak vznikla Velká cena Nového Města nad Metují. Nebo přesněji, byla povýšena na extraligovou úroveň. Původně regionální akce totiž vznikla už v 80. letech a status extraligového mítinku získala až vloni. Letos 27. července se proto v Novém Městě nad Metují objevila taková jména, jako je výškař Jaroslav Bába, překážkářka Lucie Škrobáková, sprinter Jiří Vojtík, ale i výteční cizinci.

SK Nové Město nad Metují se na začátku září přidá k projektu Atletika pro děti V Novém Městě nad Metují se uskuteční 2. září akce určená pro děti od 3 do 9 let s názvem Atletika pro děti. Jedná se o součást stejnojmenného celorepublikového projektu, který si dal za cíl ukázat dětem, že sport může být i velká zábava. „Je nám jedno, jestli Lucinka nebo Lukáš budou po naší akci chtít házet míčem a skončí jednou třeba v oddíle házené. Jediným cílem je nabídnout v poněkud přetechnizované době i další alternativu k počítačům, mobilům a sezení v autě při přejezdech z místa A do místa B,“ přiblížil akci předseda atletického oddílu SK Nové Město nad Metují Aleš Žďárský. Akce, na které budou děti házet lehkým barevným oštěpem, přebíhat měkké překážky, házet na cíl nebo třeba běhat slalom mezi zvířátky, se uskuteční zdarma od 9 do 16 hod. v areálu novoměstského klubu. Do 14 hod. mají prostory rezervovány školy a školky (zúčastnit se akce by mělo kolem 450 dětí), pro předem neohlášené se akce otevře od 14 do 16 hod. Na děti čeká mj. i maskot celé akce, kterým je modrý dvoumetrový Myšák. Více na www.sportklub.cz

Mezi dalšími akcemi pořádanými Sportovním klubem, můžeme najít Mistrovství ČR v lukostřelbě a atletice handicapovaných, Český pohár v lukostřelbě, Český pohár v atletice postižených, volejbalové turnaje a soutěže, krajské přebory v atletice mládeže, tradiční Cenu Metuje a mnoho dalších. Naprosto speciální bude 2. září zábavná akce pro veřejnost pořádaná v rámci projektu Atletika pro děti a následné mistrovství ČR žáků (3., 4. září). Můžeme čekat nějaký úspěch? „Tajně doufáme, že by se mohlo podařit uspět ve dvou disciplínách. Uspět znamená být ve finále a pokusit se bojovat o pódium. Jmenovat ale raději nebudu, abychom

to nezakřikli,“ opatrně poznamenal Aleš Žďárský. Jak vidno, Sportovní klub Nové Město nad Metují má za sebou dlouhou a úspěšnou cestu. Velké množství práce ho však ještě čeká. „Naším záměrem je získat hodně prostředků, hodně kvalifikovaných trenérů a hodně talentovaných dětí. Hlavním cílem ale je přesvědčit širokou veřejnost a představitele státní správy na všech úrovních o tom, že investice do systematické práce s mladou generací nemůže být nikdy odstrčena na druhou kolej,“ přiblížil plány klubu předseda atletického oddílu. Věřme, že se to vedení klubu jednou podaří. 19


Revize

Text: Tomáš Kábrt Foto: Jan Záliš

4/5

KDYŽ MEXIČANÉ TANČÍ POLKU Červený Kostelec se stal na pět dní středem folklorního světa Tisíce diváků, pestrá škála nejrůzněji nesrozumitelných jazyků i usměvavé a energické tváře vystupujících, to byl 57. mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec. Návštěvníci z regionu i ze vzdálenějších krajin letos mohli obdivovat lidovou kulturu mj. Mexika, Číny, Turecka, Řecka, Polska, Bosny a Hercegoviny, Slovenska a samozřejmě i regionů Čech a Moravy. To vše v ideálních prostorách přírodního areálu, vzdáleně připomínajícího svou přirozenou elevací hlediště antického divadla. Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec patří mezi největší a nejdůležitější kulturní akce nejen města, ale celého Náchodska a Královéhradeckého kraje. Není tomu tak náhodou. Každoročně se do přírodního areálu u Divadla J. K. Tyla sjíždějí přední folklorní soubory

z celého světa, jejichž kvalitu zaručuje i Folklorní sdružení České republiky. V minulosti jsme se tak mohli pobavit při exotických vystoupeních souborů z Nového Zélandu, Konga, Peru, Kapverd, Taiwanu, Japonska, Mongolska, Egypta, Ekvádoru a dalších mnoha zemí naší planety. Tyto sou-

Zahraniční soubory a české jídlo Jedním z míst, kde se zahraniční soubory české kultuře nevyhnou, je společná jídelna. V nabídce byl letos např. guláš s knedlíky, pečené kuře nebo rizoto. Není člověk ten, který by se zavděčil všem, a tak Turci po prostudování jídelníčku protestovali. Vzhledem k jejich muslimskému vyznání vepřové nemohou. Organizátoři proto museli okamžitě zajistit i kuřecí. Číňané se zase rozhodli vytvořit si jídelníček pro jistotu vlastními silami (rýže, rýže a rýže) a byli bohužel nepříjemně překvapeni, že v našich obchodech nelze platit eury nebo dolary… Své zajistila i samotná čeština. Poláky pravidelně baví nápisy „čerstvý chléb“. Slovo čerstvý totiž v polštině znamená přesný opak – prošlý nebo starý. A asi největší výbuch smíchu byl zaregistrován při stravování tanečníků z Bosny a Hercegoviny v jedné z restaurací v Novém Městě nad Metují. A co že jim to přišlo tak zábavné? V tamním jídelním lístku se dočetli, že je v nabídce mj. i kýta, znamenající v jejich rodném jazyce stehýnko, nebo dokonce penis… Informace byly převzaty z novin Festivalové střípky 20

bory jsou tradičně doplňovány soubory tuzemskými nebo slovenskými, které – světe div se – mívají díky své energii ohlas často srovnatelný s ohlasem souborů z daleké ciziny. Pětidenní festival nabízí každoročně stejný program (lehká obměna by po cca 15 letech určitě neškodila!), v němž nechybí vedle výstupů zahraničních souborů také prostor pro dětské folklorní vystoupení, česko-slovenské okénko nebo pochod všech souborů městem. Každý rok můžeme být také svědky spontánní zábavy, při níž se zahraniční soubory smísí s diváky v uvolněném babylonském reji, který stojí za to vidět – a bavit se. CO TO JE ZA DIVNÝ CHLEBA? Nejinak tomu bylo letos. Slavnostní zahájení proběhlo ve slunečném


pozdním odpoledni ve středu 17. srpna. Akce je regionem každoročně velmi očekávaná, a tak už oficiální uvítání souborů sledovaly stovky diváků. V průběhu celého festivalu se jich v areálu vystřídalo více jak pět tisíc. Po stovkách se počítali i vystupující. Celkem jich letos přijelo v sedmnácti souborech na sedm set, a to ještě italští praporečníci museli účast na poslední chvíli z důvodu zranění odříct. Soubory byly přivítány stylově chlebem a solí. Typicky české uvítání není zařazeno do programu jen jako formalita, ale je myšleno zcela vážně. Řada souborů totiž pět festivalových dní nejen vystupuje, ale také žije v českém prostředí, které je v mnoha ohledech specifické. Své by o tom mohli povídat např. Turci a Italové podivující se nad tím zvláštním chlebem, který dostali ke guláši – ano, mysleli tím knedlíky –, nebo Řekové, kterým při návštěvě Prahy někdo vykradl autobus. KDYŽ MEXIČANÉ TANČÍ POLKU… Hlavní náplní souborů jsou ale vystoupení. Vzhledem k jejich značné fyzické náročnosti tančí a zpívají na červenokosteleckém pódiu převážně mladí lidé. Je příjemné vidět, že i mladší generace se snaží udržet národní tradice, ať už jsou více či méně z módy. Každá země se může pyšnit

úžasnými kroji, které – jak známe z Básníků – odráží typické znaky kraje, z něhož pochází. Když si k tomu přidáme živou hudbu a zhruba patnáctiminutovou délku vystoupení, dostaneme působivou přehlídku, která diváka obohatí jak z kulturního hlediska, tak z toho estetického. A kdo říká, že je to nuda, měl by vidět neustále se zrychlující tanec souboru z Bosny a Hercegoviny nebo podobně laděný tanec Turků. O akrobatických prvcích Poláků a Řeků nemluvě! Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci nejenže seznamuje naše staré známé luhy a háje s tradicemi exotických luhů a hájů, ale poskytuje také ideální prostor pro setkávání – lidí i kultur. Mexičany tak letos uchvátily Slovenky, Turky popudilo, když jim Bosňané vlezli do sprch, Číňané si zamilovali české děti s jejich „obrovskýma očima“ připomínajícíma jejich panenky a všichni si pak – včetně diváků – zatančili v pozdních hodinách na festivalovém pódiu. Je úžasné vidět Slovenky, Turkyně či Poláky tancující mexické tance a naopak Mexikánce, kterak se snaží horko těžko točit polku. Stejně jako stojí za to, setkat se se známými, a když nálada přemůže stud, třeba se i do toho pestrého reje zapojit. Nikdo nikomu nebrání, všichni jsou zváni. Stejně jako letos, stejně jako za rok.

BOLÍ VÁS ZÁDA? VYZKOUŠEJTE ZDRAVOTNÍ MASÁŽ V KOMBINACI S DORNOVOU METODOU

PRO RELAXACI A UVOLNĚNÍ DOPORUČUJEME OLEJOVOU AJURVÉDSKOU MASÁŽ CELÉHO TĚLA DÁLE NABÍZÍME MASÁŽE: THAJSKÁ, ČOKOLÁDOVÁ, HAVAJSKÁ, PEELING A MASÁŽ OBLIČEJE, PEELING TĚLA, REFLEXNÍ CHODIDEL, INDICKÁ HLAVY A ŠÍJE A DALŠÍ

VŠICHNI MASÉŘI MAJÍ DLOUHOLETOU PRAXI A JSOU FYZIOTERAPEUTI www.masaze-nachod.cz Tel. 491 461 199

Polský soubor Istebna

inzerce

PO,ST,PÁ: 9-12,16-20hod. ÚT,ČT: 9-12,13-20hod. SOB: 9-12hod. Náchodská 272 21 54911 Dolní Radechová


Téma měsíce

Text: Otakar Chudzik, Martin Adámek foto: z archivu Martina Adámka

CESTA KOLEM POLSKA ZA 42 DNÍ…

foto: PinkStock photos!

VLEŽE

22


Osmadvacetiletý rodák z Náchoda Martin Adámek je především vášnivým cyklistou, cestovatelem, ale i občasným básníkem. Rozsah jeho aktivit je však tak široký, že to vypadá, jako by Martin Adámek byl název nějakého občanského sdružení. Letos v létě podnikl další ze svých putování, tentokrát okolo Polska. Jako dopravní prostředek mu poprvé posloužilo tzv. lehokolo. Cesta, během níž projel šest evropských zemí, trvala 42 dní a byla 3544 kilometrů dlouhá. Martin Adámek je absolventem Fakulty informatiky a managementu na Univerzitě Hradec Králové, a když připočteme pečlivost a smysl pro detail, s jakými ke své výpravě přistupoval, nepřekvapí, že je jeho cesta velmi dobře zdokumentovaná. Z jeho zápisků se například dozvíme, že denně najel v průměru 85 km, na kole strávil přibližně 228 hodin a 45 minut čistého času, ale třeba i to, že přespal osmkrát na louce, sedmkrát v lese a pouze polovinu noci v kempu na pláži, odkud jej vyhnala vichřice. Čtenáře, kteří bojují s nadváhou, jistě zaujme fakt, že během šesti týdnů zhubl 8 kg, což je v jeho případě 9 % váhy, a to i když cestoval vleže! Kam se hrabou rádoby zázračné diety a přístroje nabízené v teleshopingu. TO FAKT NEMÁŠ ŽÁDNEJ CÍL? Na tuto otázku musel Martin Adámek odpovídat v Polsku poměrně často a odpověď byla pokaždé stejná: „Cestuji, abych něco viděl, poznal, znal.“ Ono už je považováno za výstřednost absolvovat tři a půl tisíce kilometrů na klasickém kole, natož na tak exotickém dopravním prostředku, jako je lehokolo. „V tomhle jsem měl s myšlením Poláků největší rozpor. Vyžadovali po mně nějaký rádoby cíl, oficiální cíl, mediální cíl, obal pro média, marketingovou slupku, nebo jak bych to nazval. A velmi těžce nesli, že ho nemám (resp. že jim ho nechci prozradit, protože je přece samozřejmé, že ho mám, protože ho musím mít). Připadalo jim, že jedu bezdůvodně, jen tak se projet, vlastně k ničemu,“ svěřuje se na svém webu Martin Adámek.

Martin v obležení užaslých Poláků

Konečně u Baltu

Pro mnohé je zřejmě nepochopitelné, že člověk je ochoten obětovat pohodlí a vynaložit jisté úsilí, aby získal silné zážitky, které prostě all inclusive leLes Gryfino zkřivil člověk. Buď v r. 1945 tanky,23 nebo se tak stalo kvůli výrobě nábytku...


ČÍSLA CESTY MARTINA ADÁMKA KOLEM POLSKA Odjezd z domu: 13. 6. 2011 17.40 hod. Příjezd domů: 24. 7. 2011 19.39 hod. Počet dní na cestě: úřednicky 42 započatých dní; matematicky 41,1 dní Celkem ujetých kilometrů: 3544 km Průměrně kilometrů za den: 85 km Nejvíce kilometrů za den: 130,9 (9. 7. před Augustowem – Białystok) Nejméně kilometrů za den: 29,2 (celý den od rána Gdyně, až večer přesun do Sopot) Čistý čas jízdy: cca. 228,75 hod. Průměrný čistý čas jízdy za den (přestávky ani delší stání na semaforu se do tohoto času nepočítají): 5,5 hod. Nejdelší čistý čas jízdy za den: 8 hod. 22 min. Nejkratší čistý čas jízdy za den: 2 hod. Cestovatelská S motorkářem pozdravím se nebo s pěším vandrákem (vždyť) na pohonu nezávisle tulák je furt tulákem. Ať máš batoh, brašny, kufry, či Hymermobil s koupelnou, ať křižuješ Alpy, Uhry, sám, s holkou, či rodinou, měj oči stále otevřené, a když nevíš, tak se ptej; než večer lehneš na soukromé(m), předem si to dojednej. Mysli na cíl cestování hodně vidět, hodně znát, že účelem cesty není jen kupředu dál to hnát. Nestyď se jít zeptat „Prosím, co tohlecto znamená?” trapnější je, když ten, kdo neví, jenom dělá ramena. 24

tecky do Řecka nenabízí. (Tedy pokud letadlo nespadne nebo se zrovna nepřimotáte k protestujícím řeckým odborářům.) Oč je smysluplnější letět přes půl zeměkoule s cílem strávit dva týdny válením na pláži, to ať si laskavý čtenář přebere sám. LEHOKOLO VERSUS KLASICKÝ BICYKL Lehokolo je pohodlnější na delší cesty, ale je méně obratné v hustém provozu po městě a je z něj horší výhled (hlavně proto, že hlava je vzadu, což vadí více než to, že je relativně dole). Je zdravější pro záda a ruce, ale obtížně se na něm rozjíždí nebo jede do kopce – nedá se postavit do pedálů, je potřeba podřadit na lehké převody a šlapat zběsile jako fretka. A v dešti je to s bazénem na břiše a deštěm v očích (hlava není v předklonu) tragédie. Lehokolo, na kterém Martin Adámek uskutečnil svoji cestu kolem Polska, je výrobek české firmy. Martin jej ale vylepšil několika doplňky, jako jsou zrcátko, celoplošný přední blatník, klakson, reproduktor, vypínání světlometu z řidítek nebo reflexní plochy. „Sice má lehokolo pár nevýhod pro jízdu i pár konkrétních technických detailů na kole k vyřešení, ale celkově výhody převažují; když si vzpomenu, jak mě někdy na treku při jízdě po asfaltu Náchod–Hradec Králové bolela zápěstí, tak už hodlám (až na nějaké výjimky na krátkých trasách) jezdit jenom na lehokole,“ shrnuje Martin Adámek. PO EVROPĚ VE SMĚRU HODINOVÝCH RUČIČEK Letošní cesta nebyla prvním podob-

ným podnikem tohoto náchodského cestovatele. V letech 2004–2007 vyrazil každý rok na jednu cestu k moři (postupně Monako, Dánsko, Litva a Ukrajina, Rumunsko a Bosna). Všechny na sebe navazovaly ve směru hodinových ručiček, přičemž vždy vyjel zemí, kterou se vrátil z předchozí cesty. „V pravostranném provozu je toto řešení trochu bezpečnější, protože odbočování doprava lehce převažuje nad odbočováním doleva. Sice to v praxi není velký rozdíl, ale každá záminka pro udržení tradice je dobrá,“ vysvětluje s nadsázkou Adámek. CESTA KOLEM POLSKA ZA 42 DNÍ Výprava kolem Polska byla první velkou zatěžkávací zkouškou lehokola (když nepočítáme čtyřdenní jízdu po jihu Polska v září 2010), které si Martin Adámek pořídil teprve nedávno. Polsko přišlo na řadu jednak s ohledem na ono pravidlo hodinových ručiček (předcházela jí cesta kolem ČR), ale také proto, že Martin Adámek má k Polsku hodně blízko. A to nejen díky svému bydlišti, ale i díky svému studijnímu pobytu na vratislavské polytechnice, kde získal dobrý přehled o kulturním a společenském dění v Polsku a zdokonalil si svoje znalosti polštiny. Ty se ukázaly jako velmi dobré a několikrát se osvědčily, když napomohly prolomit ledy: „Např. jsem jednou ráno přijal pozvání na čaj a pak jsem překvapil tím, že jsem znal písničky, které hráli v rádiu – sice jich moc neznám, ale zrovna se to sešlo, že hráli Brathanki (folklóreček elektricky s bicíma, jak by řekli Ebeni) a pak hned Lady Pank (takový polský

Jezdíte na cyklovýlety a jak dlouhé trasy si vybíráte? Vendula, 26, Náchod, obchodní asistentka Jezdím občas na zajímavá místa okolo Náchoda. Délku mi většinou plánují mí kamarádi sportovci, a tak to jsou řádově desítky kilometrů.

Jindřich, 47, Červený Kostelec, zámečník Na cyklovýlety jezdím a vybírám si to nejkratší, co jde. Od 40 do 100 km. (smích)


Olympic) a ty oboje poslouchám... Pak jsme se ještě chvíli bavili a dostal jsem i snídani,“ vzpomíná Martin. Během šestitýdenního putování však na Martina nečekaly jen příjemné chvíle, k tomuto způsobu cestování přirozeně patří i poněkud horké okamžiky. Ty přišly už druhého dne, kdy během noci nastydl. Následovala léčba pocením – za jízdy, pomocí šusťákové bundy i ve stoupání, při více než 25 °C. Horko bylo, tentokrát však řečeno pouze obrazně, během noční vichřice na pláži u Baltu, kdy bylo nutno narychlo opustit větrem poskládaný stan. „Intenzivně si budu pamatovat i horskou bouřku na jihovýchodě Polska, kde jsem se už chystal postavit si stan na nejméně nebezpečném (netroufám si napsat na nejbezpečnějším) místě v lese, protože bouřka byla tak blízko, že jízda na kole dál by už nebyla bezpečná. V tom jsem zaslechl zaštěkání psa, tak jsem usoudil, že u něj bude i dům s hromosvodem, lehl jsem na kolo a mazal jsem až k tomu domu, kde mě nechali přespat pod přístřeškem pro auto, takže jsem nejen přežil, ale navíc jsem byl v suchu,“

popisuje Martin další dramatické okamžiky. Každodenně se musel Martin potýkat s bezohlednými řidiči, což však rozhodně není doména Poláků, jak se můžeme přesvědčit běžně i na našich silnicích. Speciálně na lehokole jsou velmi obtěžující také vytrvalé deště, které způsobí, že si vezete na břiše vlastní mobilní jezírko. Poněkud příjemnější starosti zapříčiňovala zvědavost lidí, jež Martin na cestě potkával. „...Ještě větší pozornost jsem budil na Ukrajině, tam mě zájem lidí v jednom městečku až nepříjemně zdržoval (přece jen, člověk potřebuje dělat i jiné věci, než stát na místě a odpovídat ten den potřicáté na stejnou otázku),“ vzpomíná Martin na reakce lidí na jeho nezvyklý dopravní prostředek. Martinova cesta kolem Polska, to ale nebyly jen noční bouřky, vichřice a další dramatické situace. Čekaly jej i klidné dny, kdy se mohl bez starostí kochat krajinou, jako například 20. června: „Oblečení je z benzinky nádherně suché – dziekuje bardzo (až na rukavice a boty, to se dosuší za jízdy

na sobě; a ponožky jsem samozřejmě sušil na sobě ve spacáku, to je, empiricky, nejlepší způsob). Wolin – na nákupu jsem potkal místního starostu, zeptal se, odkud jedu, a po mé odpovědi sáhl do saka a dal mi malý odznáček města.“ Poslední záznam v Martinově deníku je z 24. 7. 2011, 19.39 hod.: „Už jsem úspěšně doma, Już jestem skutecznie w domu, I am already at home succesfully, Ich bin schon zu Hause, Я уже дома, Soy en casa.“ O svých dalších plánech se náchodský cestovatel raději nechce příliš rozvádět, má však už přibližnou představu o trase, kterou by si rád projel. Jisté je pouze to, že tentokrát nepojede na kole. Čtenáři Náchodského SWINGU se budou moci těšit na průběžné zápisky z cesty, které budou zveřejněny na našem webu. Podrobné informace o cestě Martina Adámka kolem Polska i o jeho dalších aktivitách naleznete na webu www. adamek.cz. -och-, Martin Adámek 25


Zpovědnice

Foto: Renata Janásová

MIROSLAV

ŠIMŮNEK Když chceš, tak to dokážeš

Foto: Renata Janásová

Miroslav Šimůnek se narodil r. 1978 v Jilemnici a vystudoval Střední průmyslovou školu strojní v nedalekém Vrchlabí. Po maturitě pracoval rok jako obchodní zástupce pojišťovny. V roce 1997 složil úspěšně přijímací zkoušky na VOŠ hereckou a moderátorskou v Praze Michli. Již během studií hrál externě v Národním divadle v Praze v inscenaci J. A. Pitínského Bloudění, v Divadle bez zábradlí ve hře Christophera Hamptona Totální zatmění a na dalších scénách. Moderoval také různé plesy, soutěže krásy, módní přehlídky a sportovní akce. V roce 2000 školu absolvoval mj. rolí Romea v Shakespearově tragédii Romeo a Julie. V září 2000 nastoupil do Městského divadla Mladá Boleslav, které vystřídal v r. 2002 za Divadlo na Vinohradech. Miroslav Šimůnek je znám i návštěvníkům kin. Ještě za studií natočil tři filmy – pohádku Z pekla štěstí, film Početí mého mladšího bratra a povídkový film Začátek světa. V roce 2000 natočil Z pekla štěstí II. Televizní diváci ho mohli vidět jako moderátora pořadů Nepodceňuj blondýnky, Miss České republiky 2010 aj. V současnosti hraje v zájezdových pořadech Dívčí válka a Oscar a nabízí a zajišťuje módní přehlídky s předními českými modelkami. Mimo to také pořádá a uvádí zábavný recitál se známými českými zpěváky a herci a v neposlední řadě zajišťuje tematické programy pro kluby a diskotéky.

Miroslav Šimůnek vystoupí se svými kolegy z Divadelní společnosti Artur 24. září v Jiráskově divadle v Hronově. Publikum pobaví jako panic Ctirad ve známé hře F. R. Čecha Dívčí válka.

KNIHA Kterou knihu máte rozečtenou? Knihu života...

FILM Který film Vás nikdy neomrzí? Je jich strašně moc. Pokud můžu uvést i seriál, mým nejoblíbenějším je Byli jednou dva písaři.

HUDBA Na které hudební album nedáte dopustit? Viva Presley: The album.

AUTO Jaké auto máte ve své garáži? Garáž nemám, ale jezdím Audi A6.

26


PENÍZE Za co nejvíc utrácíte? Za jídlo.

RELAX Jak se odreagováváte? V posilovně.

Kdo Vás nejvíc ovlivnil a čím? Asi rodiče, výchovou a svým životem. Jakou nejlepší radu jste dostal? Buď sám sebou. Jak zní Vaše životní motto? Když chceš, tak to dokážeš. Máte neřest, které se chcete zbavit? Kouření – ale nechci se ho zbavit. Čím vším jste byla a čím rád? Byl jsem poctivým člověkem a stále jsem. Čím jste si naposled udělal radost? Tím, že jsem začal podnikat. V jaké zemi a v jaké době byste chtěl žít, pokud byste si mohl vybrat, a proč? Spojené státy v sedmdesátých letech kvůli tehdejší unikátní atmosféře a energii. Tehdy končila stará doba a nastupovala nová... Jak byste ráda, aby Váš život vypadal za deset let? Sám nevím. Asi aby vypadal tak, jak si ho udělám. A věřím, že tomu tak bude.

Divadelní společnost Artur: Dívčí válka

-tkinzerce

27


povleþení ruþníky noþní prádlo pĜikrývky pĜírodní kosmetik

Komenského 435, Nách OtevĜeno: po–pá 9–12, 12 so 9–12 www.dohajan.cz

...a jak chodíte Doha

Umístěte na Facebook Dohajan fotografii, jak chodíte do haja a vyhrajte zajímavé ceny. Více na Facebooku Dohajan.

28


a

hod 230–17

ajan vy?

n.cz an

cz.

29


Na rovinu

Text: Vladimír Honzů

Muzeum dopravy na trase Brno–Náchod Dálnice tudy nevede, projeli jsme sto padesát obcí po příšerných okreskách mezinárodního formátu, do cesty se nám postupně postavilo několik kruhových objezdů, něco semaforů, pár omezení způsobených opravami svršku vozovky. Dojel jsem kombajn, traktor s vlekem, cisternu, která byla dlouhá, že jsem konce nedohlédl. Nepředjel jsem nikoho. Mezi Brnem a Vamberkem jsou na dvou místech stoupací pruhy, aby se dala objet pomalejší vozidla. V prvním případě jsem se vlekl za telefonujícím řidičem, který byl tak zabraný do hovoru, že si nevšiml dvou pruhů. Na vrcholu druhého jsem dojel Avii a bylo opět vše při starém.

Šestikomorový profil s trojsklem

TROCAL 88+ investice do budoucnosti

Cestou mě napadlo, že by stálo za to vyhlásit tento úsek historickou památkou. Stát by mohl zachovat těchto 165 km jako expozici připomínající vývoj automobilové dopravy v českých zemích. K vidění jsou například kilometry různobarevného asfaltu, kdy již nelze rozeznat, co je původní asfalt a co už záplata. Na vhodném místě by mohl stát informační panel, který by přiblížil historii látání silnic a zároveň vysvětlil, jakými technologickými postupy dosáhli silničáři sedmi různých barevných odstínů. Také by bylo hezké vyhlásit internetovou soutěž o to, kdo uhádne, ve které části trasy jsou nejhlubší asfaltové koleje.

ma Rodinná firtradicí u s dlouholeto

Současnost v tomto muzeu dopravy reprezentují obchvaty Opatova a Vamberka, zejména však policejní inzerce

Husitská 11, Nové Město nad Metují kplasty@kplasty.cz www.kplasty.cz tel.: 491 470 497 - 8 30 fax: 491 470 185

foto: Martin Kábrt

Když nás v půlce srpna při návratu z dovolené čekala poslední část trasy, cesta z Brna do Náchoda, věděl jsem, že to nebude nic moc. Ale skutečnost předčila mé očekávání.

hlídky, které dohlížejí, zda si řidiči povšimli všech zajímavostí a kuriozit. V Letovicích například dva bystří policisté zaznamenali, že jsem pro rychlou jízdu nestihl náležitě ocenit zajímavě řešené odbočovací pruhy, zastavili mne a prodali mi pět stokorunových vstupenek do další části silničního muzea. Dokodrcali jsme se do Nového Města nad Metují, měli jsme za sebou 153 kilometrů při rychlostním průměru 48,5 km/hod. a pokutu za zběsilou jízdu v obci, když mi došlo, že to nejlepší nás teprve čeká. Vrchoviny byly stále ještě neprůjezdné, vystáli jsme tedy dvě fronty před semafory, pokochali se rozlehlou vodní plochou východočeského moře a konečně byli v Náchodě. Na závěr ještě jedno varování. Řidiči, pozor! Podobných muzeí dopravy je v ČR opravdu hodně a mají otevřeno sedm dní v týdnu, dvacet čtyři hodin denně.


In - Out

out

VŠECHNY DRÁBKOVY DĚTI

Kojenecké ústavy, kterých je u nás na čtyři desítky, budou do dvou let zrušeny. Všechny. Je to rozhodnutí strany TOP 09, která je přesvědčena, že takovéto ústavy odčerpávají obrovské sumy ze státní kasy a přitom stačí jen trochu vůle, aby bylo dítě ihned po porodu předáno novým rodičům. Dnes je to veliký byrokratický maratón, poté už to asi bude jako nákup pečiva. A dále chce vláda pokračovat tak, že do ústavní péče by nebylo možné dát nejen děti do tří, ale ani do sedmi let věku. Ale co děti, které byly rodičům odebrány proto, že podle mínění sociálních pracovníků nemají sociální zázemí? Mít dítě je luxus, dnes už i pro stát.

OCENĚNÍ

Dalším důkazem, že čeští lékaři jsou u nás nedoceňovaní, je fakt, že Americká diabetologická asociace ocenila na nedávném mezinárodním kongresu v San Diegu Michala Dubského z pražského IKEM. Cenu mu udělila za léčbu tzv. diabetické nohy transplantací vlastních kmenových buněk. Zatím Dubský odoperoval 25 těchto zásahů u pacientů s nejtěžším stádiem nemoci, kterým hrozilo odnětí končetiny. Jedenadvacet z nich tato transplantace před amputací zachránila. Práce českého lékaře byla oceněna jako nejlepší v konkurenci asi tří tisíc přihlášených odborných prací z celého světa. Tleskáme. PŘÍŠTÍ STANICE: DRUHÝ KONEC SVĚTA

Co bude dalším divem světa? Vsadila bych na projekt „Vlak Londýn – New York“. Rusko dalo zelenou výstavbě tunelu pro železniční provoz pod Beringovým průlivem. Kreml před nedávnem vyjádřil podporu této stavbě, která by měla spolykat až 100 miliard dolarů. Tým mezinárodních expertů se nechal slyšet, že nevidí žádný technický důvod, proč by nemohl být tunel dokončen. Do roku 2030 by mělo Rusko vybudovat k předpokládanému tunelu v severovýchodním cípu Sibiře celkem čtyři tisíce kilometrů železniční tratě.

in

-yop-

inzerce

Zrychlete si svůj internet bez navýšení ceny Ověření dostupnosti a více informací: O2 Prodejna 0ALACKÀHOVEDLE+" .¸CHOD t 

Děkujeme, že jste s námi. Jako naši zákazníci můžete mít rychlejší Internet na doma za stejnou cenu, jakou platíte nyní. Potřebujete k tomu nový modem, který u nás dostanete

za 1 Kč. 31 Nabídka platí do 31. 5. 2011 se závazkem na jeden rok.


Filmová recenze

Text: Barbora Votavová

3,5/5

HARRY POTTER A RELIKVIE SMRTI – ČÁST 2 Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy Velká Británie / USA, 2011, 130 min. Režie: David Yates Hudba: Alexandre Desplat Hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Helena Bonham Carter, Bonnie Wright, Maggie Smith, Evanna Lynch, Robbie Coltrane, Alan Rickman... Čtrnáct let po prvním vydání příběhů čarodějnického učně Harryho Pottera se uzavřelo jeho dobrodružství na filmovém plátně. Přestože čtenáři potterovské ságy znají vyvrcholení příběhu od roku 2007, ta část obrovské masy fanoušků, která dává přednost filmovému zpracování, se dočkala teprve letos v létě. Stejně jako po premiéře všech předchozích filmů se značkou HP se i poté, co do kin vtrhla druhá část Relikvie smrti, začaly ozývat hlasy nadšenců a kritiků. Co bylo v knize jinak, co tam nebylo vůbec a na co se zapomnělo, který ze čtyř režisérů byl nejlepší a v čem, a další a další připomínky neberoucí konce. Takovou analýzu si na tomto místě nepřečtete. Přesto si myslím, že kromě posledního dílu filmové ságy se sluší ohlédnout se a zaměřit se na celé potterovské dějiny. Poslední díl definitivně potvrdil vývvoj, oj kterým filmy postupně procházely. Od takřka pohádkového příběhu 32

se ráz podívané přesunul spíše k akčnímu thrilleru, možná místy dokonce hororu. Harry a jeho přátelé, kteří se však z bezstarostných kamarádů stali spíše spolubojovníky, se ocitají ve světě, ve kterém ztratili skoro všechny opory, ale přesto se musí pokusit zvítězit nad zlem. Jestli byla první část Relikvie smrti spíše hloubavou sondou do duší těch, v jejichž rukou bude ležet osud kouzelnického světa (a jakkoliv komicky tento popis zní, ona sonda se opravdu povedla), druhá část se ukázala jako pravý opak. Bitva o hrad v Bradavicích je natočená velmi akčně a nevyhýbá se ani humoru, typickému nástroji nadlehčování děje z pera J. K. Rowlingové. I přesto vše objímá preapokalyptická atmosféra, která patří k tomu nejsilnějšímu, co film nabízí. Děj není příliš složitý – temná strana kouzelnického světa získává navrch, a zatímco se Harry, Hermiona, Ron a další snaží ničit artefakty, zajišťující Voldemortovu nesmrtelnost, vzájemné propojení pána zla a chlapce, který přežil, nabývá na síle. Poslední díl tak akcentuje to, za co mohou být především čeští čtenáři, deformovaní Foglarem, Rowlingové vděční – tedy propojení dobra a zla, jeho vzájemné ovlivňování a prolínání a vyhýbání se černobílému obrazu světa. Vedle toho však působí druhé silné téma celé ságy, a to apel na mateřskou lásku, který působí poněkud

rušivě. Přestože je již od prvního dílu jasné, a medializovaná biografie autorky tomu ještě napomáhá, že důraz, kladený na moc a sílu rodičovské (a především mateřské) lásky, se nutně musí prolínat celým příběhem, je toto téma v posledním z jeho filmových částí zdůrazňováno snad až příliš explicitně. Úplný závěr filmu, který naznačuje transcendenci rodičovské lásky do další generace, pak vyvolává úsměv a možná spíše smích. Rozhodně však ne výsměch – i přes slabší okamžiky je poslední díl celé ságy dobře natočenou podívanou a obstojí jak v porovnání s předchozími filmy, tak sám o sobě v rámci letošní nabídky kin.


OD POHÁDKY K HORORU Harry Potter začal jako pohádkový příběh pro děti, byť s určitým přesahem. Postupně se však postavy začaly rozvíjet, jejich vlastnosti proplétat, herecké výkony představitelů výrazně zlepšovat a charakter filmů vzdalovat snímkům bez obav přístupným dětem. Plakát lákající na první potterovský film vypadá skutečně jako lákadlo na vánoční pohádku nebo podobný žánr, Harry na něm působí jako lehce vykulený klučík a plakát obsahuje mnoho symbolů, typických právě pro pohádky – dlouhé bílé vousy, špičaté kouzelnické klobouky, létající svíce. Poslední plakát, který na některých místech visel v mnohametrové podobě, naopak velmi přiléhavě vyjadřuje atmosféru toho, kam se děj příběhu o chlapci, který přežil, dostal. Na mnoha verzích plakátu sice nechybí základní „kouzelný” atribut filmů – kouzelnická hůlka, vzhledem ke kontextu ale působí spíše jako světelný meč z Hvězdých válek než jako relativně

nevinná kuriozita ze začátku série. S tím vším je spojena i popularita jednotlivých filmů. Všechna pokračování se sice na populárním českém serveru csfd.cz i na celosvětovém imdb.com dostala na či přes hranici sedmdesáti procent, poslední díl v diváckém hodnocení jasně vede. (V případě serveru imdb.com mu na paty šlape Vězeň z Azkabanu, který je kladně hodnocený především pro sílu příběhu.) To je určitě spojené s okruhem diváků, který se zvětšuje přímo úměrně s napínavostí jednotlivých snímků. Harry Potter tak vyrostl se svými čtenáři a další děti i dospělí, kteří ho v průběhu let začali číst či sledovat, mohou jeho růst a vývoj pozorovat i dnes. Vedle toho, že J. K. Rowling skutečně mnoho dětí přivedla ke čtení, jí lze jistě přičíst k dobru i to, že mnohé z nich u čtení udržela. Nejeden jedenáctiletý capart, který si přečetl první díl, se ve dvaceti letech těšil

na díl poslední. Celá filmová sága se pak stala přinejmenším důstojnou ilustrací knih, která je sice do určité míry naivní a využívá některé motivy až příliš často a silně (již zmíněný apel na mateřství, fašistická atmosféra temné strany kouzelnického světa), stále však zůstává ojedinělým fenoménem literatury i filmového plátna, který dokázal z látky pro děti vykřesat podívanou i pro dospělé, a mnoho z nich následně nahnal do knihoven či knihkupectví, aby zjistili, co že se to do filmu vlastně nevešlo.

Hodnocení jednotlivých dílů inzerce

SKVĚLÁ NOVINKA NA ČESKÉM TRHU! AUTOMATICKÉ KOTLE NA BIOMASU A TUHÁ PALIVA Kotle Defro AKM s pístovým podavačem na hruboprach, uhlí, pelety i obilí.

ceny již od

51.000 Kč

Kotle Defro Duo se dvěma topeništi vhodné pro uhlí, pelety, obilí, hruboprach i dřevo.

ceny již od

62.000 Kč

Ekologické kotle Defro Duo Pellet se dvěma topeništi pro spalování pelet a dřeva.

ceny již od

72.000 Kč

prodej – montáž – servis zajišťuje BOHEMIA SOLAR s.r.o.

Broumovská B ká 2 28, 8 5547 47 0 011 N Náchod, á h d TTel.: l 491 420 281 281, Mobil: M bii l 731 475 535 www.bohemia-solar.cz, obchod@bohemia-solar.cz

33


Příběh

Text: Otakar Chudzik

Alois Jirásek by letos oslavil stošedesátiny Před sto šedesáti lety se v rodině zbankrotovaného pekaře z Hronova narodil malý Lojzík. Ve škole jej velmi nudila povinná četba klasických autorů, a tak se rozhodl, že se pomstí na dalších generacích a stane se jedním z nejplodnějších autorů české literatury, jehož dílo se natrvalo zařadí do titulů povinné četby na základní škole. Tak zřejmě chápe Jiráska většina Čechů, faktem ale je, že Jirásek, ač mnohdy zatracovaný, byl skvělým autorem historické beletrie, jehož dílo má čtenářům co nabídnout i osmdesát jedna let po jeho smrti. Alois Jirásek se narodil 23. srpna 1851 v Hronově jako čtvrté dítě Josefa Jiráska a jeho ženy Vincencie. Jeho otec se zadlužil a rodina musela opustit domek, ve kterém se Alois narodil. Nucené vystěhování v něm zanechalo tak silný dojem, že i po letech, kdy už byl známým spisovatelem, se při návštěvách Hronova rodné chalupě vyhýbal. Jako jedenáctiletý odešel na tzv. „handl“ do německé rodiny v Broumově, aby se naučil německy. Nižší třídy

Jiráskův Hronov Jiráskův Hronov je skutečný unikát. První ročník se uskutečnil v roce 1931 v Hronově na oslavu nedožitých osmdesátých narozenin Aloise Jiráska (zemřel v roce 1930). Tehdy byly uvedeny pouze čtyři Jiráskovy hry. Festival od té doby existuje nepřetržitě, a je tak nejdéle trvajícím amatérským festivalem na světě. V současnosti festival zahrnuje všechny divadelní žánry, jako jsou inscenace klasické činohry, experimentálního a studentského divadla i malých jevištních forem. Letos se festival uskutečnil již po jedenaosmdesáté. Zdroj: www.jiraskuvhronov.cz 34

gymnázia navštěvoval ještě na německé škole, poté ale přestoupil na české gymnázium v Hradci Králové. Už jako gymnazista se pokoušel psát, zejména verše. Je tedy příznačné, že se se středoškolským studiem rozloučil verši: „Štěp mladý, starostlivou rukou pěstovaný v strom dorůstá a žádá sobě jiné půdy, by mohutněl a korunu v šíři rozložil. Byl dříve sláb a mnoho péče bylo třeba, teď zesílil a sám chce jiným sloužit stínem, a mnohým plodem splatit péči úsilnou!

Vzhledem k tíživé finanční situaci v rodině se vzdal touhy studovat na Akademii výtvarných umění v Praze. Místo toho vystudoval historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a stal se středoškolským profesorem, což je z dnešního pohledu jako z bláta do louže. Odtud tedy pramení jeho pozdější hlavní zaměření na historickou literaturu, kde mohl uplatnit své znalosti. Byl také náruživým čtenářem, během studií na vysoké škole vstoupil do Akademického čtenářského spolku a vyšly mu jeho první básně. Stále se však potýkal s nedostatkem peněz, několik semestrů byl vzhledem k tíživé situaci rodičů dokonce osvobozen od kolejného. Aby si mohl dovolit zajít čas od času do některé ze svých oblíbených pražských kaváren (Unionka, Národní kavárna), poskytoval kondice žákům z bohatších rodin. Zajímavostí je, že u závěrečných zkoušek na vysoké škole bez problémů obstál v latině a němčině, ale zkoušku z českého jazyka složil jen s obtížemi. První část své učitelské dráhy prožil v Litomyšli, kde se také oženil s Marií Podhájskou, s níž měl sedm dětí. Litomyšl byla pro Jiráska velkou uměleckou inspirací (seznámil se zde mimo jiné s Bedřichem Smetanou), hold tomuto městu vzdal ve svých pa-


Málokterý český spisovatel se setkal s tak nekritickým obdivem a zároveň i s tak pohrdlivým odsouzením jako Alois Jirásek. Jako mnoha dalším umělcům mu velmi uškodila ideologická manipulace s jeho dílem v padesátých letech. Často mu také bývá vyčítána rozvláčnost a idealizování historie. Jeho dílo ale bylo podloženo studiem pramenů, ačkoli si z nich autor vybíral především ta fakta, která zapadala do jeho vlastenecky výchovných záměrů. Nelze mu také upřít, že obzvláště v těžkých dobách obou světových válek měly Jiráskovy romány velký význam pro povzbuzení českého národa. Někteří literární vědci se domnívají, že ztracenou popularitu Jirásek získá ve více či méně vzdálené budoucnosti, kdy už bude nová generace čtenářů přistupovat k jeho dílu bez předsudků.

mětech, ale také v povídce Filosofská historie. Inspirací pro tuto povídku byla zřejmě i událost, jež se udála v Litomyšli roku 1880. Na čtyřech místech zde tehdy vybuchly petardy a na nárožích se objevily protirakouské letáky. Jeden ze studentů, kteří měli akci na svědomí, byl vyloučen ze školy, a to i díky Jiráskově hlasu. Ten to později vysvětloval tím, že byl vždy proti bezhlavému násilí a buřičství. Po angažmá v Litomyšli se vrátil natrvalo do Prahy, kde získal učitelské místo na gymnáziu v Žitné ulici. Zde obnovil styky s významnými umělci, jako byl Mikoláš Aleš, Jaroslav Vrchlický, Josef Václav Sládek, nebo s lékařem Josefem Thomayerem.

Když ji Vrchlický nedostal, jak by ji mohl kdo u nás dostat.“

Přestože byl už za svého života slavným literátem, žil v poklidu v ústraní se svou rodinou, a to i během několika let po 1. světové válce, kdy byl v nově vzniklém Československu zvolen senátorem. Zůstal vždy skromným člověkem, přestože byl několikrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu. Sám k tomu řekl: „Pak ta Nobelova cena! Je to až nechutné. Jakživ jsem na ni nepomyslel a teď ten panáček ještě o ní vykládá.

19. března 1930 v ranních hodinách, tři roky po smrti své manželky, Alois

Jirásek zemřel v pražském bytě v rodinném kruhu. Jeho urna byla uložena na hronovském hřbitově. Ve stejném roce bylo v Hronově otevřeno Jiráskovo divadlo. inzerce

koupelová sůl ve skleněné dóze 500g

ffoto: fo to: Ja JJan n Záliš

Dílo Jiráskovy historické romány a povídky zachycují dlouhý úsek českých dějin. Dobu bájnou, předdějinnou zobrazuje dílo Staré pověsti české, které je patrně nejznámějším Jiráskovým počinem. Jakožto horlivý vlastenec nemohl opominout období husitské, jež považoval za jeden z dějinných vrcholů českého národa (díla Mezi proudy, Proti všem, Bratrstvo). Naopak protireformaci líčí jako období úpadku kultury a společnosti, název románu Temno se dokonce vžil pro označení této éry. K době pobělohorské se vztahuje například také román Psohlavci nebo román Skaláci, jenž vycházel z vyprávění Jiráskovy matky o selském povstání na Náchodsku v roce 1775. Nejznámější dílo zachycující České národní obrození je pětidílný román F. L. Věk.

levandule růže meduňka měsíček lékařský 250 Kč /500g 369 Kč/1000g

www.dohajan.cz 35 35


Relax

Text: Tomáš Kábrt

Výroba kuchyní a jejich j j renovace

STREET DANCE TANEC V RYTMU ULICE

Jedním z moderních a velmi atraktivních tanečních odnoží je v současnosti street dance. I když v překladu znamená pouliční tanec, nemusíme tančit v ulicích, ale např. v náchodském Déčku, kde je tento tanec, nebo lépe tato rodina tanců nově vyučována. Je určen spíše pro mladší, ale pokud chytne i někoho staršího, dveře mu nezůstanou zavřeny. Před tím, než se tak stane, je ale třeba si ujasnit několik bodů.

individuální přístup návrh ZDARMA kvalitní zpracování z kvalitních materiálů následný servis

Zaprvé, street dance není trikový tanec. Jeho základem je jen a jen pocit z prožívané hudby, jsou to vaše postoje, které tancem vytváříte, je to informace, která vzniká spojením vás a hudby. „Street dance je o srdci. Čím větší srdce máš, tím víc street dance poznáš. Čím větší jsi originál, tím lepší budeš,“ uvedl energický šéf tanečního oddělení Déčka Náchod Jaroslav Karásek, který si říká Klassik.

Zadruhé, street dance není tanec. Je to skupina tanců vycházejících z hiphopové kultury. Street dance zahrnuje několik tanců nazývajících se popping, locking, house dance, hip hop, hype, c-walk a dalších. Každý se skládá z jiných typických prvků, a i když se zdá, že se musí navzájem plést, není tomu tak. Základem tance s názvem popping jsou spíš pomalejší trhavé pohyby, základním prvkem locking je „vystřelování“ paží do růz-

Nová 1865, Náchod, tel.: 491 420 365, 36 606 539 864

inzerce

Battle (bitva) tanečníků je pro divácké oko velmi atraktivní


nĂ˝ch smÄ›rĹŻ, house dance si zaklĂĄdĂĄ na krocĂ­ch, hype na energickĂ˝ch skĂĄkavĂ˝ch pohybech atd. ZatĹ™etĂ­, tance street dance se dajĂ­ tanÄ?it skupinovÄ›, kdy choreograf vymyslĂ­ sestavu, kterou se vĹĄichni taneÄ?nĂ­ci nauÄ?Ă­. ProvedenĂ­ i choreografickou invenci lze hodnotit, coĹž znĂĄme z klasickĂ˝ch skupinovĂ˝ch soutěŞí. Pro taneÄ?nĂ­ka je ale vĂ˝hodnÄ›jĹĄĂ­ nauÄ?it se improvizovat a pak, tak jak velĂ­ hudba, tanÄ?it. I v tom si mĹŻĹžeme zasoutěŞit – ve formÄ› tzv. battlĹŻ (bitev), kdy se taneÄ?nĂ­ci střídavÄ› pĹ™edvĂĄdÄ›jĂ­, pĹ™edhĂĄnÄ›jĂ­, ĹĄpiÄ?kujĂ­ se, zesmÄ›ĹĄĹˆujĂ­ se, a to vĹĄe, prosĂ­m, pĹ™i tanci. DivĂĄk se bavĂ­ a vĂ­tÄ›ze – klidnÄ› i s pĹ™ihlĂŠdnutĂ­m na reakce publika – urÄ?Ă­ porota. A koneÄ?nÄ› zaÄ?tvrtĂŠ, pokud chce nÄ›kdo tanÄ?it street dance, nesmĂ­ ho brĂĄt jako pĂłzu. Aby splynul s hudbou, musĂ­ se do nĂ­ i do tance zcela ponoĹ™it. A neukazovat se jen pĹ™ed kamarĂĄdy...

StejnÄ› jako v klasickĂ˝ch tancĂ­ch, i ve street dance je nejprve tĹ™eba nauÄ?it se nÄ›kolik zĂĄkladnĂ­ch prvkĹŻ, kterĂŠ nĂĄslednÄ› lze podle svĂ˝ch pocitĹŻ a osobnosti obmÄ›Ĺˆovat. Proto je dĹŻleĹžitĂŠ objednat si alespoĹˆ ze zaÄ?ĂĄtku hodiny u lektora. V regionu mĂĄme nÄ›kolik taneÄ?nĂ­ch krouĹžkĹŻ specializujĂ­cĂ­ch se na street dance. Asi nejpoÄ?etnÄ›jĹĄĂ­ zĂĄkladnu mĂĄ v souÄ?asnosti DĂŠÄ?ko NĂĄchod, kterĂŠ si na svĂŠ hodiny zve i Ä?eskĂŠ Ä?i zahraniÄ?nĂ­ taneÄ?nĂ­ hvÄ›zdy. Alernativou mĹŻĹže bĂ˝t napĹ™. rtyĹˆskĂ˝ BonifĂĄc nebo novomÄ›stskĂ˝ krouĹžek pĹ™i DDM StonoĹžka. Pokud se bojĂ­te, Ĺže nejste taneÄ?nÄ› nadanĂ­, nevadĂ­, pĹ™i troĹĄe snahy se lze nauÄ?it cokoliv. „DĹŻleĹžitĂĄ je pĂ­le. ZnĂĄm Ĺ™adu lidĂ­ s talentem, kteří pĹ™iĹĄli, vĹĄechno zvlĂĄdli, ochladli a odeĹĄli. JĂĄ si cenĂ­m tÄ›ch, kteří pracujĂ­, inspirujĂ­ se videy a uÄ?Ă­ se. Ti majĂ­ ĹĄanci dostat se výť a výť,“ uvedl Klassik. A za neschopnost se vĂĄm urÄ?itÄ› nikdo smĂĄt nebude. „KdyĹž taneÄ?nĂ­k pĹ™ijde, zaÄ?ne

si uŞívat hudbu podle svĂŠho a jako zaÄ?ĂĄteÄ?nĂ­k udÄ›lĂĄ nÄ›co nesmyslnĂŠho – nevadĂ­, vyjĂĄdří se a to je super. VĹĄechno je otĂĄzka trĂŠninku,“ dodĂĄvĂĄ lektor nĂĄchodskĂŠho DĂŠÄ?ka. No, proÄ? to nezkusit?

Jaroslav KarĂĄsek alias Klassik

inzerce

NĂĄchod, 3$6Éü0$*180.DPHQLFH WHO|

www.optika-malinsky.cz37


Tip na výlet

AUTOSKLA AUTOFÓLIE

Text a foto: Vlastimil Hurdálek

Z Náchoda do Orlických hor Do jednoho z rekreačních center našeho kraje – Olešnice v Orlických horách – nás dovedou cyklotrasy vyznačené podél řeky Metuje, jejího přítoku Olešenky a náročnější úsek procházející podhorskou obcí Sněžné. Nejvyšší bod výletu ve výšce 720 m n.m. s výhledy na Orlické hory a podhůří je v osadě Polom.

PRODEJ MONTÁŽ SERVIS originálních skel na osobní i nákladní automobily, dodávky, autobusy a traktory přímo od výrobce Smluvní partner pojišťoven:

STÁLÁ SLUŽBA

Autosklo-servis Dušek Kamenice 107 547 01 Náchod Tel.: 491 424 424 38 Mobil: 602 421 107

inzerce

602 421 107

Od vlakového nádraží Náchod přejdeme vlevo železniční trať, přechod pro pěší přes velmi frekventovanou silnici a kolem Čedoku už můžeme dojet k mostu přes řeku Metuji. Hned za ním odbočíme vpravo a jsme na cyklotrase č. 22, která nás po nábřeží řeky vyvede na Drtinovo náměstí ve Starém Městě k informační tabuli s cyklomapou. Odtud po cyklotrase č. 4034 jedeme po silnici do Bražce a dále po kvalitní cyklostezce údolím Metuje do osady Peklo. Z Pekla pokračujeme po cyklotrase č. 4035 údolím Olešenky, kolem poutního místa Rokole k odbočce do obce Sněžné. Vpravo přejedeme most přes Olešenku a cyklotrasou č. 4214 vystoupáme k chatě Horalka a do osady Polom. Odtud již sjíždíme do Olešnice v Orlických horách. Na náměstí se nasměrujeme na zelenou pásovou cykloznačku č. 4326

vedoucí po nové asfaltové komunikaci jen k hraničnímu přechodu do Polska. Dále pokračujeme po místní komunikaci přes Lewin Klodzki k mezinárodní silnici E 67. Za viaduktem odbočíme vlevo směr Kudowa Zdrój a 4 km musíme projet v rušném automobilovém provozu (lépe využít pravý chodník). Ve městě u autobusového stanoviště a naproti poště odbočíme přes chodník vpravo na místní cestu, přejedeme rušnou komunikaci do centra lázní a dostaneme se do místní části Slone, kterou projedeme po zelené polské cykloznačce až na úplně novou cyklostezku vedoucí ke státní hranici a dále navazující na cyklotrasu č. 22. Odbočíme vlevo, přejdeme opět opatrně silnici E 67 a po proudu řeky Metuje pokračujeme obcí Běloves až do Náchoda. Délka trasy převážně po asfaltových komunikacích je 40 km.

Zajímavá místa na trase: Peklo – Bartoňova útulna (restaurace) postavená podle projektu arch. Dušana Jurkoviče Údolí Metuje a Olešenky – zalesněné hluboké údolí řeky a jejího horského přítoku procházející přírodní rezervací Peklo Rokole – poutní místo, kostel P. Marie, křížová cesta, studánka Skutina – pevnostní objekt z r. 1938 rekonstruovaný do původní podoby Olešnice v Orlických horách – barokní radnice, kostel sv. Máří Magdalény, Utzův mechanický betlém

Lewin Klodzki – kostel sv. Michaela, původní radnice z 18. stol., kamenný železniční viadukt Kudowa Zdrój – aquapark, muzeum hraček, lázeňský park se zřídly minerální vody, vyhlídkový altán nad lázněmi, lanové centrum, kostnice z r. 1776 v Czermne Běloves – v bývalých lázních nově opravená kaplička s prameníkem běloveské kyselky IDA, pěchotní srub N-S 84 Voda s expozicí Čs. armáda 1918–1945


Nový prameník minerální vody Ida 24. července byl v Bělovsi slavnostně otevřen rekonstruovaný prameník minerální vody Ida. Kaplička nad pramenem Jakubovým je podle slov radnice symbolem revitalizace lázní. Od jejího otevření ji denně využívají stovky lidí. Přesto se ji už někdo pokusil podpálit…

s investorem, kterým bylo Město Náchod, podílela také celá řada soukromých osob, někteří dokonce bez nároku na odměnu. UBĚHLY TŘI TÝDNY A KAPLIČKU NĚKDO ZAPÁLIL Ochota sponzorů a nadšení veřejnosti brzy zkalila informace o tom, že se novou kapličku pokusil někdo zapálit. „Jen shodou náhod, že nebyl v přilehlých odpadkových koších dostatek materiálu, který by způsobil větší zahoření, je škoda na objektu minimální,“ uvedla mluvčí náchodské radnice Nina Adlof ani ne tři týdny po slavnostním otevření prameníku.

Nový prameník minerální vody Ida je od konce července otevřen veřejnosti. Všichni tak můžeme konečně využívat důstojné prostředí pro bezplatné čerpání běloveské minerálky a nemusíme ji zachytávat z trubky ústící přímo do Metuje. Slavnostního přestřižení pásky se zúčastnila řada čestných hostů, občanů města i četná média.

O tom, že si tento útok bere radnice osobně, svědčí slova starosty Jana Birkeho: „Silně se mě to dotklo a věřím, že nejen mě, protože oprava prameníku je jakousi srdeční záležitostí nás všech. To, že se v podstatě každý týden

Rekonstrukce byla zahájena v květnu letošního roku a stála necelý milion korun, z čehož přibližně 350 tis. si vyžádaly náklady na technologii. Na opravě prameníku se společně

Turistická zajímavost

setkáváme s nějakými projevy vandalismu ve městě, je už celkem běžná věc, i když ani s tím se nehodláme jen tak smířit, ovšem útok na prameník, který se v posledních stal symbolem patriotismu pro občany našeho města, je i pro mě trochu moc...“ Radnice se proto opět rozhodla vyzvat občany, aby poskytli jakékoliv informace, které by mohly vést k dopadení pachatele nebo pachatelů. Kontaktovat mohou městskou nebo státní policii. Čeká je odměna 5000 Kč.

-tkinzerce

ČERVENÝ ČER ENÝ KOS TELEC

ČES KÁ SKA LIC E

BRO UM OV

PODHŮŘÍM Pěší trasa č. 1

JAVOŘÍMI

HRO NOV Tento projekt

HORAMI

je spolufinan

cován z prostředků

RA DK ÓW

ERDF

VA KOLEM TURO ÚDOLÍ KÉHO DO MARŠOVS Pěší trasa č. 1

JAROMĚŘ

K PŘEHRADĚ LES KRÁLOVSTVÍ

KOLEM OVSKÝCH

BROUM

Cyklotras

a č. 1

Cyklotrasa č. 4

EVROPSKÁ UNIE REGIONÁLNÍ ROZVOJ EVROPSKÝ FOND PRO PŘEKRAČUJEME HRANICE

ERDF ván z prostředků je spolufinanco Glacensis Tento projekt ím Euroregionu prostřednictv

EVROPSKÁ UNIE EVROPSKÝ FOND PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ PŘEKRAČUJEME HRANICE

Tento projekt je spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis

Tento projekt T

je spolufin prostřednictvím

STĚN

EVROPSKÁ UNIE EVROPSKÝ FOND PRO

PŘEKRAČUJEM REGIONÁLNÍ ancován ROZVOJ E HRANICE Euroreg z prostředků ERDF ionu Glacen sis

39


Gurmán

Text: Renata Lelková

Znovuobjevená ruská kuchyně ˘ Skalice Ceská

Jak obecně známo, výuka ruštiny získává opět na popularitě. Na závěr školního roku proto proběhl v hronovské hotelovce v rámci výuky tohoto jazyka Den ruské gastronomie, při němž si žáci nachystali recepty na typická ruská jídla. Studenti připravili bliny s kysanou smetanou a kaviárem, vynikající, a přesto jednoduchý zeleninový salát vinegret, nezbytný boršč či vareniky nebo ten den nejúspěšnější pokrm, dezert kysel. Dobrou chuť! RUSKÉ BLINY S KAVIÁREM 100 g pšeničné hladké mouky, 200 g pohankové mouky, kávová lžička sušených kvasnic, 3 vejce, 2 a půl sklenice mléka, tuk na pečení, zakysaná smetana, kaviár. Promícháme mouku s kvasnicemi, přidáme vejce a vlažné mléko, vymícháme dohladka. Pečeme malé lívanečky, které servírujeme potřené hustou smetanou a ozdobené kaviárem.

NOVĚ PRAVÁ ITALSKÁ PIZZA KAŽDÝ DEN!!!

I když název tohoto pokrmu nezní v češtině dvakrát libozvučně, ve skutečnosti se jedná o výtečný a zdravý pokrm podobný našim lívanečkům nebo palačinkám. Slovo blin pochází z praslovanského mlin, což znamená mlít. Bliny měly pro Slovany v předkřesťanských dobách rituální význam, protože byly díky svému kulatému tvaru symbolem Slunce.

Možnost s sebou! b

VINEGRET – PŘEDKRMOVÝ SALÁT 6 brambor, 3 mrkve, 4 červené řepy, 1 cibule, kyselé okurky podle chuti, olej nebo majonéza, sůl a pepř. Brambory, mrkev a červenou řepu je třeba uvařit ve slupce, potom očistit a

Tel.: 774 880 965

40 www.sokolovnacs.cz

inzerce

otevřeno denně od 10:00 hod.

nakrájet na kostičky. Cibuli a okurky také nakrájíme na kostičky. Všechno smícháme, přidáme olej nebo majonézu, osolíme a opepříme. Dobře vychladíme, jako přílohu podáváme čerstvé pečivo. PRAVÝ RUSKÝ BORŠČ 200 g kostí, 500 g hovězího masa, 1 uzené koleno, 50 g másla, červená řepa, 1 velký brambor, kousek celeru, 1 mrkev, půl petržele, 200 g kysaného zelí, 1 cibule, hrst šťovíku, 200 ml kysané smetany, 2 lžíce rajčatového protlaku, 1 lžíce mouky, bobkový list, zelená petrželka, cukr a podle chuti ocet.

Maso s kostmi uvaříme doměkka. Na másle podusíme pokrájenou zeleninu kromě šťovíku a brambor, potom přidáme nakrájené maso, zalijeme vývarem, osolíme a přidáme koření. Vaříme s pokrájeným bramborem, až je vše měkké. Nakonec přidáme protlak, jemně krájený šťovík a zahustíme smetanou s rozkvedlanou lžící mouky. Posypeme jemně sekanou petrželkou. OKROŠKA – STUDENÁ RUSKÁ POLÉVKA 600 g vařeného masa, 150 ml smetany, 900 ml láku z kvašených okurek, 2 vejce vařená natvrdo, 2 kyselé okurky, 1 malá cibule, hořčice, česnek, cukr, sůl. Maso, okurky a vařené bílky nakrájíme na kostičky, přidáme najem-


no nakrájenou cibuli a česnek, lák z okurek a promícháme. Žloutky jemně nastrouháme, smícháme s hořčicí a se smetanou, dobře promícháme a vlijeme do připravené polévky. Polévku osolíme, případně osladíme a vychladíme. Před podáváním můžeme přidat do polévky čerstvý kopr a kousky ledu. VARENIKY – PLNĚNÉ TAŠTIČKY SE ZELÍM Těsto: 300 g hladké mouky, 20 g droždí, 1 lžička cukru, 200 ml kefíru nebo podmáslí, špetka soli. Náplň: 500 g kysaného zelí, 2 velké cibule, olej na smažení.

Do mouky v míse uděláme důlek, rozdrobíme droždí, přidáme cukr, trochu mouky a teplé vody. Necháme 10 minut vzejít kvásek. Potom vše zamícháme se solí a přidáváme kefír pokojové teploty. Zaděláme vláčné těsto, aby se nelepilo. Bez kynutí rozválíme na vále tenké těsto a vykrajujeme kolečka. Na náplň dozlatova osmažíme 1 nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme zelí bez šťávy a dusíme asi 30 minut, aby se vydusila tekutina a zelí trochu zhnědlo. Před plněním zelí vychladíme. Placičky plníme náplní, skládáme napůl a pevně je slepíme. Prsty máčíme v mouce a asi po 10 ks vaříme 5 minut v osolené vodě. Hotové necháme okapat, 1 až 2krát je propíchneme vidlič-

kou a vložíme do kastrolu s 1 dozlatova usmaženou cibulí. Oheň vypneme, zakryjeme pokličkou a opatrně vareniky protřepeme, aby se nepřilepily. KYSEL – LETNÍ OVOCNÝ DEZERT 125 g ovoce (jahody, maliny apod.), 125 g cukru, 80 až 90 g solamylu, případně kyselina citronová podle chuti. Přebrané a opláchnuté ovoce propasírujeme, nic nevyhazujeme, zbytky svaříme, přecedíme, pak přidáme cukr. Solamyl rozmícháme asi v 700 ml vody, vlijeme do vařícího sirupu, mícháme, přidáme propasírovanou šťávu, posypeme cukrem a rychle ochladíme. Hustý kysel vléváme do formiček vypláchnutých studenou vodou. Vychladlý kysel vyklopíme, při podávání zdobíme šlehačkou. Dobrou chuť v době babího léta přejí čtenářům žáci a pracovníci Střední školy hotelnictví a podnikání SČMSD, Hronov, s. r. o. www.hshronov.cz inzerce

•Prodej a pokládka podlahových krytin •Renovace dřevěných podlah •Prodej podlahářské chemie, laků, olejů •Prodej a montáž obložkových dveří

Cenové nabídky a doprava v okolí Náchoda zdarma.

ZB INTERIERY, Poděbradova 428 (u Vatikánu) 547 01 Náchod, Robert Železo - tel.: 604 702 827 41 Karel Brejtr - tel.: 775 160 062, tel./fax: 491 427 708 , e-mail: info@zbinteriery.eu , www.zbinteriery.eu


Servis

Volnočasové aktivity pro dospělé Pokud jste načerpali přes léto dostatek energie, můžete ji vybít prostřednictvím některé z volnočasových aktivit. Region jich i pro dospělé naštěstí nabízí dost a dost – stačí si vybrat. V našem výčtu neuvádíme jazykové kroužky a nabídku ZUŠ. NÁCHOD

Další informace: www.deckonachod.cz BROUMOV

DDM ULITA Cvičení pro ženy (posilovací cvičení, kalanetika, 300 Kč/pololetí), Orientální tance pro ženy (350 Kč/pololetí), Power jóga (350 Kč/pololetí), Jóga (350 Kč/pololetí), Keramika (500 Kč/pololetí), Řemesla (řezbářství, vitráže a leptání skla, 500 Kč/ pololetí), Orientační běh (290 Kč/pololetí), Divadlo Broumov (od nového

foto: lululemon athletica

SVČ DÉČKO Kreativní klub (cyklus tvořivých dílen – drhání, smaltované a drátkované šperky apod., 100 Kč/setkání), Parwana (břišní tance pro ženy bez omezení věku, 800 Kč zápisné, 50 Kč/lekce), Patchwork (120 Kč/setkání), Keramika pro dospělé (1800 Kč zápisné, 60 Kč/lekce)

Jóga přináší zklidnění i novou sílu roku, info u paní Koudelkové na tel.: 606 319 210) Další informace: www.ulita.org

(začátečníci a mírně pokročilí/pokročilí, 950 Kč/pár), Karate (700 Kč/rok) Kurzy v malém sále Divadla J. K. Tyla: Sahadža jóga (30 Kč/lekci), Jóga (800 Kč/10 lekcí)

ČERVENÝ KOSTELEC

Další informace: mks.cervenykostelec.cz

MĚSTSKÉ KULTURNÍ STŘEDISKO

CENTRUM PRO VOLNÝ ČAS HÁČKO

Kurzy v Grafoklubu: Zumba (500 Kč/10 lekcí). Kalanetika (400 Kč/10 lekcí), Taneční kurz pro taneční páry

Keramika pro dospělé (1190 Kč/pololetí) Další informace: www.hacko.zde.cz ČESKÁ SKALICE

SVČ BÁJO Ateliér (výtvarný kurz, 600 Kč/rok), Aerobic (360 Kč/3 měsíce), Keramická dílna (800 Kč/rok), Orientální tance (360 Kč/3 měsíce), Patchwork (60 Kč/lekce), Clogging (600 Kč/rok). Pro další kroužky sledujte webové stránky SVČ. Další informace: www.svcbajo.cz HRONOV

Patchwork si nadále drží svoji oblibu 42

foto: net efekt

DDM DOMINO Břišní tance (700 Kč/10 vstupů), Tai Ji Quan Qi Gong (čínské bojové umění, 1200 Kč/pololetí) Další informace: www.dominohronov.cz


NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ

MĚSTSKÝ KLUB Kurz tance pro manželské páry a taneční dvojice (v restaurantu Pyramida), Jóga (ZŠ Komenského), Hra na kytaru, Hra na flétnu, Hra na klávesový akordeon (Komenského čp. 30). Cenu zjistíte na tel. 491 470 358. Další informace: www.mestskyklub.cz

DDM STONOŽKA Keramika pro příchozí (35 Kč/hod.) Další informace: www.ddmstonozkanm.cz POLICE NAD METUJÍ

CKV PELLYHO DOMY Kurzy společenského tance pro dos-

4. ročník výstavy železničních modelů 9. až 11. září 2011

pělé (začátečníci/pokročilí, 1000 Kč/ pár), Polická univerzita volného času (200 Kč/semestr) Další informace: www.policko.cz

RTYNĚ V PODKRKONOŠÍ

v klubovně zahrádkářů v České Skalici

TŠ BONIFÁC Taneční mix se Šárkou (zumba, aerobic, latin dance, 450 Kč/10 hod.), Cvičení na objednávku (zumba, latin dance, protahování a posilování problémových partií, 450 Kč/10 hod.), Cvičení na balónech (450 Kč/10 hod.)

Modelářské dílny bohatý doprovodný program prodej modelů. Pá – So 9 – 17 hodin Nedělě 9 – 16 hodin

Další informace: www.bonifac.eu

více informací na www.elektroesk.cz

Vše pro modelovou železnici. www.modeltrain.cz Prodej modelů aut. www.modelauto.cz Plastové stavebnice modelů. www.modelkit.cz Modely zakoupíte i v našich kamenných obchodech. Riegrova 338, Česká Skalice tel.: 491 453 009 Slovanská 154, Plzeň tel.: 377 457 146

ESK prodej elektroniky

Manuálně zruční mohou zkusit keramiku

inzerce

montáže satelitů a antén DVB-T

Riegrova 338, Česká Skalice 43 www.elektroesk.cz


DIVADLO PALACE:

LÍBÁNKY aneb Láska ať jde k čertu Kdy: Pátek 7. října v 19 hod. Kde: Kolárovo divadlo, Police nad Metují Hrají: Jiří Langmajer, Ivana Jirešová/

Klára Issová, Jan Teplý/ Kryštof Rímský/ Michal Slaný, Kristýna Frejová/ Jitka Čvančarová Dvojice bývalých manželů se po letech setkává – se svými novými protějšky – v drahém francouzském hotelu. Následuje to, co by oba exmanžele Elyota a Amandu ani ve snu nenapadlo: opět se do sebe zamilují. Napětí mezi čtveřicí roste. Nakonec před svými novými partnery utečou do Amandina bytu v Paříži. Jejich vztah má ale k idylickému soužití daleko. Dvě osobnosti spolu totiž neustále bojují… Inscenace potěší svým humorem založeným na svižných, někdy laskavých, jindy jedovatých dialozích, které gradují a místy práskají jako bič.

Vstupné: 220/230/240 Kč


FILMOVÉ NOVINKY MUŽI V NADĚJI Může být nevěra základem šťastného manželství? Šarmantní bonviván Rudolf je o tom přesvědčen: „Ženská má mít pocit, že o chlapa musí bojovat, musí se snažit, aby si ho udržela. A hlavně, ženská se nesmí nudit!” Pomůže tato rada nesnesitelně korektnímu zeťovi, aby zachránil své manželství? Režie: Jiří Vejdělek V kinech od 25. srpna

PŮLNOC V PAŘÍŽI Gil miluje Paříž. Jeho snoubenka Ines tento postoj nesdílí. Při návštěvě francouzské metropole se Gil prochází nočním městem. Jeho půlnoční zážitky mu odhalí Paříž ve zcela jiném světle… Je to iluze? Nebo je to skutečnost? Režie: Woody Allen V kinech od 22. září

ZNEUŽÍVANÝ Ústřední postavou mrazivého dokumentu je třicátník Filip. Ten byl jako chlapec sexuálně zneužívaný svou matkou. Ve svých osmnácti letech ji při vzájemné potyčce zabil a skončil ve vězení. A nyní je konečně propuštěn… Režie: Ivanna Benešová V kinech od 26. září -tk-

46

Kina

KINO VESMÍR NÁCHOD 17.–20.

BLÁZNIVÁ, ZTRACENÁ LÁSKA

MUŽI V NADĚJI

so, ne 20, po, út 17.45

čt–ne 20

Po Ženách v pokušení přicházejí Muži v naději, nová komedie režiséra Jiřího Vejdělka.

Měl všechno, teď musí začít nový život: flirtující ženy, pánské jízdy a také nový styl. České titulky, do 12 let nevhodný.

19.–21.

NEBOJTE SE TMY

1.–7.

KOVBOJOVÉ A VETŘELCI

po, út 20, st 19.30

Hororový thriller, v němž se podivní lidé snaží přimět holčičku, aby se přidala na jejich stranu… České titulky, do 15 let nepřístupný.

23.–25.

LVÍ KRÁL 3D

pá–ne 16

Klasický film o příhodách odvážného lvíčete nyní můžete obdivovat i ve 3D.

22.–25.

NOC ŽRALOKA

1.–4. čt–ne 15.45

1.–4.

ŠMOULOVÉ Animovaná rodinná komedie s oblíbenými postavičkami.

čt–ne 17.45, Už zase na nás útočí mimozemšťané. po, út 19.30, Tentokrát si ale vybrali špatný čas – st 17 jejich cílem se stal Divoký západ…

5.

LIDICE

po 17

Opravdu si myslíte, že znáte příběh Lidic?

6., 7.

JANA EYEROVÁ

út 17, st 19.30

Romantické drama natočené podle románu Charlotte Brontëové. České titulky, do 12 let nevhodný.

8.–13.

SUPER 8

čt 17, pá 16, so 18, ne 16, po 18, út 19.30

9.–13.

Sci-fi film, v němž se skupina malých kamarádů stane svědkem vlakového neštěstí, které však nebylo náhodné… OŠETŘOVATEL

Ošetřovatel v ZOO si chce najít pá 18, so 16, partnerku, a tak se rozhodne ne 19.45, po opustit svou práci. Zvířata zpani16, út 17 kaří a poruší základní pravidlo mlčení...

8.–12. čt 19.30, pá, so 20, ne 18, po 20

14. st 19.30

14.–16. st 17, čt, pá 20

3 NEZVRATNÝ OSUD 5 D

Smrti se nelíbí, když ji chce někdo napálit... České titulky, do 15 let nepřístupný. KŮŽE, KTEROU NOSÍM Tvář nás definuje, říká, i když sám za tou svou skrývá temné myšlenky... České titulky, do 12 let nevhodný. MUŽI V NADĚJI Po Ženách v pokušení přicházejí Muži v naději, nová komedie režiséra Jiřího Vejdělka.

15.–21.

SAXÁNA A LEXIKON KOUZEL

čt–út 16, st 17

Máš-li mamku čarodějku, dej si pozor, s čím si hraješ...

15.–18.

DRIVE

čt–ne 18

Přes den je kaskadérem, po nocích nájemným gangsterským řidičem. České titulky, do 15 let nepřístupný.

3D

3D

Hrůza čeká na dně... České titulky, čt 17, pá 17.45, so 20, do 15 let nepřístupný. ne 17.45

22.–25.

COLOMBIANA

Jako dítě byla přítomna vraždě čt 19.30, svých rodičů v Bogotě, teď vraždí pá 20, so sama... České titulky, do 12 let 17.45, ne 20 ona nevhodný.

26.

PINA

3D

po 19.30

První evropský hraný 3D film je poctou choreografce Pině Bausch. České titulky, do 12 let nevhodný.

27.

3D HARRY POTTER A RELIKVIE SMRTI – ČÁST 2

út 17.30

Velké kouzelnické finále. 3D

26.–28.

AUTA 2

po 17, út 15.30, st 17

Kdo bude nejrychlejší na světě? Pokračování úspěšného rodinného animáku.

27., 28.

MUŽI V NADĚJI

út 20, st 19.30

29. 9. – 2. 10.

Po Ženách v pokušení přicházejí Muži v naději, nová komedie režiséra Jiřího Vejdělka. ALOIS NEBEL

Slibná adaptace úspěšné stejnočt 19.30, pá 17, so 18, jmenné komiksové trilogie autorů ne 20 Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99.

29. 9. – 2. 10.

BEZ DECHU

čt 17, pá 19, so 19.45, ne 18

Akční thriller o muži, který chce najít svoji identitu. Situaci mu ale ztěžují vládní agenti a policisté, kteří ho z neznámého důvodu pronásledují… České titulky, do 12 let nevhodný.

Ekochlad s.r.o., Náchodská 88, 549 11 Dolní Radechová Tel.: 491 424735, e-mail: ekochlad@ekochlad.cz, www.ekochlad.cz


NOVINKY NA DVD KINO 70 NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ 2. pá 19.30

3. so 19.30

MECHANIK ZABIJÁK Americký akční film o mechanikovi Arthurovi, elitnímu zabijákovi. Ve chvíli, kdy mu někdo zavraždí jeho přítele Harryho, se Arthur rozhodne tvrdě pomstít... České titulky. MECHANIK ZABIJÁK Když profesionálnímu zabijákovi zavraždí kamaráda, ztratí Arthur Bishop jednu ze svých předností – nezaujatost. Další úkol tak přichází od něj samého: zodpovědní budou pykat! České titulky.

4.

HARRY POTTER A RELIKVIE SMRTI – ČÁST 2

ne 17

Přichází poslední dobrodružství ságy o Harry Potterovi. V tomto výpravném finále eskaluje bitva mezi dobrem a zlem do otevřené války čarodějného světa...

5.

HARRY POTTER A RELIKVIE SMRTI – ČÁST 2

po 17

Nikdy nebylo v sázce tolik jako teď. Nikdo už není v bezpečí. Je to ale Harry Potter, kdo možná bude muset podstoupit oběť největší, když se přiblíží rozhodující bitva s Lordem Voldemortem. Tady všechno končí...

6. út 19.30

9. pá 19.30

10. ne 19.30

11. ne 19.30

12. po 19.30

STROM ŽIVOTA

13. út 19.30

16. pá 19.30

Americký thriller, v němž se mladá doktorka přestěhuje do Brooklynu. Její zdánlivě okouzlující nájemce Max je ale nebezpečně blízko… České titulky, do 15 let nepřístupný.

GENERACE SINGLES Svoboda je dnes vnímána jako vyšší hodnota než stabilita… Co všechno způsobuje, že se chceme být spíš single? A je tomu opravdu tak?

Slovenské dokudrama rekonstruující tragické události, které se odehrály loni v bratislavské čtvrti Devínská Nová Ves.

so 18

Detailní rekonstrukce tragické události, kdy Lubomír Harman vyvraždil obyvatele sousedního bytu na bratislavském sídlišti Devínská Nová Ves.

24. so 19.30

25. ne 19.30

po 19.30

út 19.30

GENERACE SINGLES Český dokumentární film. Kdo jsou singles? Proč jsou bez partnera? Hledají ho, nebo už rezignovali?

DEVÍNSKY MASAKER

DEVÍNSKY MASAKER

27.

INTIMNÍ PAST

Adamovi, romskému chlapci, zemře otec. Matka si vezme jeho zlodějského bratra Žiga. Adam musí dospět, pokud chce ochránit sourozence před Žigovým vlivem. Do 12 let nepřístupný.

17.

26.

Jack je ztracenou duší v moderním světě, která si klade řadu otázek a snaží se v životě zorientovat. České titulky.

CIGÁN

30. pá 19.30

ŽENY SOBĚ Rozlučka se svobodou se může nepěkně zvrhnout a neplatí to jen pro pány. České titulky, do 15 let nepřístupný. ŽENY SOBĚ Jak to dopadne, když se svatebních příprav chopí opravdu velká smolařka? České titulky, do 15 let nepřístupný. CAPTAIN AMERICA: PRVNÍ AVENGER Druhá světová válka tak trochu jinak. Americký akční film dle komiksové předlohy. LIDICE Příběh Lidic je příběhem obyčejných lidí, kteří se absurdní shodou náhod připletli do cesty dějinám. Scénář Zdeňka Mahlera přibližuje osudy obyvatel Lidic skrz mezilidské vztahy, a to zejména lásku, která stojí na začátku celého příběhu. Do 12 let nepřístupný. JANA EYEROVÁ Romantické drama natočené podle románu Charlotte Brontëové. České titulky, do 12 let nepřístupný.

RANGO Než si začal říkat Rango a vybájil si spoustu mýtů o svých hrdinských kouscích, obýval chameleon v havajské košili prostorné terárium. Nic mu v něm nechybělo, snad kromě trochy akce. Té si začne naplno užívat, když se nešťastnou náhodou stane šerifem jednoho městečka vprostřed vyprahlé pouště.

NĚCO JAKO KOMEDIE Povznášející komedie o hledání duševního zdraví na tom nejméně pravděpodobném místě. Vystresovaný teenager raději sám odchází do psychiatrické léčebny, aby si od všeho odpočinul. Místo toho potkává svérázného mentora, lásku a příležitost k novému začátku.

REC 2 Film REC se stal překvapením roku 2007 v oblasti evropského hororu. Druhý díl, podle hodnocení neméně děsivý, přímo navazuje na konec předchozího – do izolovaného domu plného krvežíznivých bestií vstupuje speciální jednotka s úkolem vše vyčistit a posbírat vzorky pro výzkum.

CIGÁN Česko-slovenské drama, v němž čtrnáctiletému romskému chlapci zabijí otce. Matka po pohřbu dlouho netruchlí a provdá se za otcova bratra – zloděje a lichváře Žiga... Do 12 let nepřístupný.

-tk-

Prověřené značky, super ceny, až 5 let záruka, velká prodejní plocha, víc než 15 let tradice. Parkování u vchodu. VESTAVNÉ SPOTŘEBIČE SE SNÍŽENOU SAZBOU DPH. ... to vše je EKOCHLAD, Váš dodavatel pro celou domácnost...

47


TIPY NA WEB www.mixit.cz Web, který uvítají milovníci müsli, a to především ti, kterým nevyhovuje omezená nabídka příchutí. Projekt dvou kamarádů z vysoké školy Tomáše Hubera a Martina Wallnera umožňuje namíchat vlastní směs, pojmenovat ji vlastním názvem a následně samozřejmě zakoupit.

www.filmovamista.cz Stránka, shromažďující informace o místech, kde se točily české filmy. Vybírat lze místa dle krajů, prostřednictvím Google map a samozřejmě i podle konkrétních titulů. Atraktivní službou je srovnání filmových záběrů s realitou formou fotografií, a to zvlášť v případě starších snímků.

www.psdisasters.com I mistr tesař se někdy utne. A to tak, že velmi. Adresa přeložitelná jako katastrofy z Photoshopu nabízí ty největší průšvihy, kterých se grafici-profesionálové i amatéři dopustili. Nadmíru zužované pasy a zvětšovaná ňadra, nepřirozeně prodlužované paže, poloviční zvířecí mazlíčci… stačí se jen kochat a bavit se. -tk-

48

KINO LUNÍK ČERVENÝ KOSTELEC 3. so 17, 19.30

7.

Hudební komedie F. A. Brabce. Hrají: Lucie Bílá, Karel Roden, Eliška Balzerová ad.

út 17, 19.30

24.

KUNG FU PANDA 2

st 17

Dvojnásobně pandastické!

17.

PIRÁTI Z KARIBIKU: NA VLNÁCH PODIVNA

so 17, 19.30

20.

V PEŘINĚ

Jack Sparrow znovu v akci.

so 17, 19.30

28. st 17, 19.30

BARBAR CONAN Legenda se vrací. Nové nadupané zpracování. České titulky, do 12 let nevhodný. LIDICE Opravdu si myslíte, že znáte příběh Lidic? Do 12 let nevhodný. RYCHLE A ZBĚSILE 5 Další pokračování známého filmu. České titulky, do 12 let nevhodný.

KINO RTYNĚ V PODKRKONOŠÍ 2. pá 18

9. pá 18

JÁ, PADOUCH Úspěšný animák v hl. roli se zloduchem Gruem. DEVÍNSKÝ MASAKER Slovenské dokudrama rekonstruující tragické události, které se odehrály loni v bratislavské čtvrti Devínská Nová Ves. Do 15 let nepřístupný.

16.

KRÁLOVA ŘEČ

pá 18.

Vystrašená země potřebuje silného vůdce, vystrašený člověk potřebuje dobrého přítele…

23.

SCOTT PILGRIM PROTI ZBYTKU SVĚTA

pá 18

Teenager Scott pozná, že láska bolí. Kdo chce chodit s Ramonou, musí totiž porazit sedm jejích ex-partnerů…

30.

ZELENÁ ZÓNA

pá 18

Jednotka velitele americké armády Roye Millera má v Iráku za úkol pátrat po zbraních hromadného ničení. Jenže se to nedaří… Jakto?

KINO POLICE NAD METUJÍ LIDICE

20.

WESTERNSTORY

út 19

6.

Opravdu si myslíte, že znáte příběh Lidic? Do 12 let nevhodný.

út 19

Česká komedie z prostředí westernového městečka.

13.

KUNG FU PANDA 2

út 17

Nejlínější tvor pod sluncem, pandí chlapík Po, musí zachránit Čínu i samotné umění kung fu…

KINO NOVÝ HRÁDEK TRANSFORMERS 3

19.

V PEŘINĚ

po 18

5.

Robotičtí hrdinové se vrací a opět pomáhají zachránit Zemi.

po 18

13.

LIDICE

Český pohádkový muzikál, ve kterém ožívá magický svět dobrých a zlých snů.

út 19

Opravdu si myslíte, že znáte příběh Lidic? Do 12 let nevhodný.


ZÁMEK NOVÉ MćSTO NAD METUJÍ www.zameknm.cz

Mediální partner:

NÁCHODSKÝ

zve návštěvníky na následující akce KOÿÁREK V PROMćNÁCH ÿASU do konce roku 2011

Expozice historických koĀárkĠ a panenek je možné stále zhlédnout v 1. patĖe zámecké výstavní sínĈ.

PROHLÍDKOVÝ OKRUH PğDOU Lákavá alternativa ke klasické prohlídce zámku pro ty návštĈvníky, kteĖí chtĈjí objevit, co vše mĠže ukrývat zámecká pĠda. Uvidí zde napĖ. strojovnu zámeckého výtahu, krovy z období baroka nebo se budou moci rozhlédnout po okolí zámku z dosud nepĖístupné vĈže.

TRHY UMćLECKÝCH ĕEMESEL 10. záĖí 2011 od 9.30 do 17.00 hod.

Po celou dobu trhĠ mĠžete nakoupit umĈlecko-Ėemeslné výrobky ze dĖeva, kĠže, kovu, keramiky, hedvábí a bavlny. Naláká vás vĠnĈ ĀajĠ, koĖení, medoviny, sušeného ovoce, koláĀĠ apod.

VÝSTAVA Ý MECHANICKÝCH HRAÿEK 15. kvĈtna – 30. záĖí 2011 Výstava seznámí návštĈvníky se všemi typy plechových mechanických hraĀek z let 1840–1960. SouĀástí expozice je rovnĈž funkĀní elektriÀkované kolejištĈ zn. Merkur. 49


TIP NA AKCI

Kultura

MARTA KUBIŠOVÁ A POLICE SYMPHONY ORCHESTRA Sobota 24. září od 19 hod. Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují

NÁCHOD

STABAT MATER 14. 9. středa 19 hod.

Polici nad Metují čeká skvělý zážitek. Domácí Police Symphony Orchestra, který se však skládá z hudebníků z celého Náchodska, vystoupí spolu s Martou Kubišovou na unikátním koncertu, jehož výtěžek půjde na opravu kostelních varhan. Polovinu koncertu odehraje orchestr sám, ve druhé polovině bude doprovázet slavnou českou zpěvačku. Za vstupné zaplatíme 200 Kč v předprodeji a 220 Kč na místě.

DĚTSKÝ DEN S LESY 17. 9. sobota 8.45–11.30 hod.

OBCHODNÍK S DEŠTĚM 15. 9. čtvrtek 19 hod.

Soutěže a hry pro děti s doprovodným programem v klášterní Zahradě*.

Vystoupení hronovských a náchodských ochotníků v městském divadle.

PTAČÍ KLEC 17. 9. sobota 20 hod.

DNY EVROPSKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ V GVUN 16. 9. pátek 8 hod.

Bláznivá komedie v městském divadle.

Oslava Dnů evropského dědictví v Galerii výtvarného umění v Náchodě. 8–14 hod.: Evropa v nás – interaktivní program pro školní skupiny, 15–16 hod.: Happy Hour – nabídka katalogů s mimořádnou slevou, 16–17 hod.: koncert Čilágos.

Představení Divadla Zahrada* na domácí scéně s řadou postav, ale jen dvěma herci.

SNĚHOVÁ KRÁLOVNA 25. 9. neděle 15 hod. TIP S WIN IVO JAHELKA: GU PÍSNIČKY ZPOD TALÁRU 27. 9. úterý 19 hod.

Koncert v městském divadle.

ZLOČIN V POSÁZAVSKÉM PACIFIKU 28. 9. středa 19 hod. Hudební komedie Divadla Kalich v městském divadle.

STOUPAJÍCÍ HVĚZDY POEZIE 29. 9. čtvrtek 19 hod. Literárně hudební večer s Jitkou Bonaventurovou a Blankou Faltovou v městském divadle. BROUMOV

OCTOPUS PRAGENSIS 3. 9. sobota 18 hod.

Pořadatelé koncertu: Děkanský úřad Police nad Metují Město Police nad Metují Sponzoři: Železářství Soukup Pouťové atrakce Jan Janeček Praha -tk-

Taneční odpoledne v KD Střelnice.

Koncert Rychnovského pěveckého sboru v kostele sv. Vavřince.

Pohádka Divadla AHA v městském divadle.

Police Symphony Orchestra je orchestrální uskupení žáků a absolventů převážně regionálních základních uměleckých škol. Těleso se zaměřuje především na moderní písně, písně z muzikálů nebo filmů, a když už zabrousí do klasiky, tak si ji přizpůsobí své mladé nátuře. Celkem v současnosti čítá 53 členů.

BROUMOVANKA 11. 9. neděle 14 hod.

Závěrečný koncert festivalu Za poklady Broumovska. Koná se v klášterním kostele sv. Vojtěcha.

ROCKSTOCK 2011 10. 9. sobota 14– 22 hod. Hudební festival českých a polských rockových kapel. Na dětském hřišti vystoupí: Imodium, Kluci z Marmelády, Iskejp a Mud from Heaven.

OSKAR A RŮŽOVÁ PANÍ 22. 9. čtvrtek 18 hod.

SVATOVÁCLAVSKÉ SLAVNOSTI 24. 9. sobota 9 hod. Svatováclavský jarmark na Mírovém náměstí, od 10.30 hod. slavnostní svatováclavská mše v kostele sv. Petra a Pavla a od 15 hod. Příhody včelích medvídků v městském divadle. ČERVENÝ KOSTELEC

CAVEMAN 1. 9. čtvrtek 19.30 hod.

TIP S

WIN

GU

Slavná one man show v Divadle J. K. Tyla. Výtěžek z představení půjde na provoz Hospice Anežky České.

ŽÁRLIVOST 1. 10. sobota 19.30 hod. Příběh tří žen milujících jednoho muže. V Divadle J. K. Tyla vystoupí J. Hlaváčová, H. Maciuchová a J. Moučková nebo L. Matoušková. ČESKÁ SKALICE JIŘINKOVÉ SLAVNOSTI

9.–11. 9. 9–17 hod. Tradiční českoskalická akce, jejímž základem je tradiční výstava jiřinek s kulturním programem v maloskalickém muzejním areálu.

CINDRUŠKA 9. 9. pátek dopoledne Vystoupení folklorního souboru z Liptovského Hrádku na maloskalické tvrzi.

STRAŠIDÝLKO Z METRWILL 9. 9. pátek 17.30 hod. Veselá pohádka pro děti v podání DS Maska na maloskalické tvrzi.

Výroba nábytku 50

Kuchyne - šatní skríne na míru PC návrh zdarma

tel. Pivovarská 423, 552 03 Česká Skalice


FOLKLORNÍ ODPOLEDNE 10. 9. sobota 14–16 hod. Na maloskaliské tvrzi vystoupí soubory Barunka (při příležitosti 20 let od založení souboru) a Cindruška.

PROMENÁDNÍ KONCERT 11. 9. neděle 14–16 hod.

JIŘINKOVÝ KONCERT: MAGDALÉNA MALÁ TIP SWING U 24. 9. sobota 19 hodin Koncert v Jiřinkovém sále Muzea Boženy Němcové.

HISTORIE ČESKOSKALICKA: I. SVĚTOVÁ VÁLKA 30. 9. pátek 17 hod.

Koncert Big bandu Dvorský na maloskalické tvrzi.

Večer plný vzpomínek s Bělou Hejzlarovou a Jiřím Samkem. Uskuteční se v klubovně zahrádkářů.

KRÁLOVNA JIŘINKOVÝCH SLAVNOSTÍ 11. 9. neděle 15.30 hod.

HRONOV

Vyhlášení vítězů soutěže o nejkrásnější jiřinku. Uskuteční se na maloskalické tvrzi.

OBCHODNÍK S DEŠTĚM 3. 9. sobota 19 hod. Představení DS Jiráskova divadla Hronov na domácí scéně.

PO STOPÁCH ERBU ZLATÉHO TŘMENE 10. 9. sobota 9 hod.

KOMINÍČEK A ŠTĚSTÍ 22. 9. čtvrtek 8.30, 10.30 hod.

Slavnostní otevření středověké naučné stezky, které proběhne formou turistického pochodu na Vízmburk, kde se po celý víkend budou konat Vízmburské slavnosti.

Pohádka pro děti od 3 do 10 let v Jiráskově divadle.

POSVÍCENÍ NA MLEJNĚ 10.–11. 9. Ukázky řemesel, stánky a dobové oblečení v Babiččině údolí u Rudrova mlýna.

PROMENÁDNÍ KONCERT 14. 9. středa 16 hod. Koncert Městské dechové hudby Česká Skalice před penzionem Olga.

MÁŠ NA TO... BÝT PŘÍPRAVEN? STAŇ SE SKAUTEM! 16. 9. pátek 14–18 hod. Sportovně-zábavné odpoledne pro děti prvního stupně ZŠ u skautské klubovny v Podhradní ulici.

DEN OBČANŮ MĚSTA 17. 9. sobota 17 hod. Slavnostní poděkování občanům a kulturní program v Jiřinkovém sále Muzea Boženy Němcové.

JIŘINKOVÝ PLES 17. 9. sobota 20 hod. Akce v prostorách českoskalické sokolovny. Zahraje skupina Geny.

POLICE NAD METUJÍ

SRAZ HISTORICKÝCH VOZIDEL 24. 9. sobota 8–10 hod. Akce na Masarykově náměstí.

GARDEN PARTY 24. 9. sobota 14 hod. Letní zahradní slavnost v dobových kostýmech z 1. poloviny 20. století. Sraz na Masarykově náměstí, cílem bude Hvězda. Na akci vystoupí Skalické pěnice a kouzelník Miloš Malý.

MARTA KUBIŠOVÁ A POLICE SYMPHONY ORCHESTRA 24. 9. sobota 19 hod.

TIP S

WIN

GU

Benefiční koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie, výtěžek půjde na opravu kostelních varhan. TIP S

WIN

KYTICE 30. 9. pátek 18 hod

GU

DÍVČÍ VÁLKA 24. 9. sobota 19.30 hod.

Velmi povedené baladicko-hudební drama broumovského DS Hlavy v Kolárově divadle.

Známá hra F. R. Čecha v podání Divadelní společnosti Artur v Jiráskově divadle.

RTYNĚ V PODKRKONOŠÍ

NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ

POSVÍCENSKÁ ZÁBAVA 3. 9. sobota 20 hod.

NOVOMĚSTSKÁ SETKÁNÍ 10. 9. sobota 9 hod. V rámci akce na Husově náměstí a okolí budou zpřístupněny vybrané památky, uskuteční se historický průvod a připraven je i bohatý kulturní program.

TRHY UMĚLECKÝCH ŘEMESEL 10. 9. sobota 9.30–17 hod. Trhy v areálu novoměstského zámku.

PTAČÍ KLEC 18. 9. neděle 17 hod. Divadelní představení DS Kolár Police nad Metují v kině 70.

KAŠPÁREK A CHYTRÁ PRINCEZNA 20. 9. úterý 15.30 hod.

10. ročník Drakiády na modelářském letišti u Knapů v Zájezdě.

Loutková pohádka LS BOĎI Jaroměř v kině 70.

SKUTKY NADĚJE 2011 14. 9. středa 12 hod. 4. ročník charitativní akce pro hravé a soutěživé. Na programu je turnaj ve stolních vzdělávacích hrách, karetních hrách a hlavolamech. Výtěžek půjde na výzkum rakoviny.

VARHANNÍ KONCERT 26. 9. pondělí 19 hod. Varhanní koncert v rámci 15. orlicko-kladského varhanního festivalu v kostele sv. Jana Křtitele. Zahraje Michal Novenko. — akce pro děti

Což takhle mít doma kousek Moravy? Otevřeno pro Vás 91 hodin týd dně.

Každodenní degustace.

pøí l iš

Život je

pil

p

6 8 404 66 353 +420 60 a zníèkov Øe

a vín

8. 9. 2011, od 19.00 hodin, Rodiče a jejich potomci.

, abychom

Nejbližší řízená degustace:

to na

VINOTÉKA

ý tk rá

at

k

DRAKIÁDA 24. 9. sobota 13 hod.

Tradiční posvícenská zábava na nádvoří rychty. Zahrají Pegas a Imrwere.

Nác7h01o

d

54

názia U Gym 0E 08.0

PO - N

21.00

l vín

davate

Váš do

51


KNIŽNÍ NOVINKY

NÁCHOD

TAJNÁ KNIHA Irena Obermannová Nová kniha populární české spisovatelky vypráví o tom, co většina žen velmi dobře zná – poklidné manželství naruší nový a úžasný ctitel. Co teď? Všechno je převráceno vzhůru nohama... A tak hlavní hrdince nezbývá než přemýšlet o slovech své osobní čarodějnice: „Jaké větší nakopnutí bys potřebovala, abys zjistila, že tvůj život není v pořádku?“ Nakladatelství: Motto

ČÁP NEJNI KONDOR Radůza Třináct povídek o dětství svébytné písničkářky, muzikantky a textařky Radůzy. Hubená čtyřletá holčička na sklonku 70. let pobývá na prázdninách na venkově a vše vnímá svým velkým dětským rozumem. Vykresluje babičku a dědu, jejich venkovský způsob života, pouť atd. Nakladatelství: Baobab

MALÍ BOHOVÉ + DÁMY A PÁNOVÉ Terry Pratchett Králi zábavné fantasy vychází nová dvojkniha z cyklu Úžasná Zeměplocha. První pojednává o bohu, kterým je negramotný mladík, jehož největším přáním je nebýt bohem. Ve druhém se chystá svatba mladé čarodějnice a hosté už přijíždějí… Nakladatelství: Talpress T lpress Ta lp press -yop-

v7i9d03 a D iří 8 47

Jtel.: 60 52

Výstavy K. WOZNIAK A W. KUROWSKI 2. 9. – 30. 11. Výstava fotografií dvou mladých polských fotografů z Lodže v galerii Slavie. Vernisáž se uskuteční v pátek 2. září od 18 hod.

FOTOGRAFIE 2011 3.–25. 9. Výstava fotografií pořádaná ve spolupráci se Sekcí fotografů regionu Náchod v budově stálé expozice Regionálního muzea Náchod. Vernisáž proběhne v sobotu 3. září v 10 hod.

SKAUTSKÝ ODKAZ JAROSLAVA FOGLARA 5.–10. 9. Výstava ve vstupní hale a ve studovně městské knihovny uspořádaná ke stému výročí založení Junáka, českého Skautu. Vernisáž výstavy se uskuteční v pondělí 5. září v 15.30 hod.

JIŘÍ NOVÁK (1922–2010) – PLASTIKY, MOBILY 9. 9. – 6. 11. Výstava v Galerii výtvarného umění Náchod. Vernisáž se uskuteční v pátek 9. září v 17 hod.

CO SE DĚJE V GALERII 10. 9. sobota …aneb Malá galerijní tajemství. Výstava fotografií ze zákulisí galerie.

VÝSTAVA VÝTVARNÝCH PRACÍ ŽÁKŮ ZUŠ 13. 9. – 1. 10. Výstava prací výtvarného oboru ZUŠ J. Falty uspořádaná u příležitosti znovuotevření výstavní síně Regionálního muzea Náchod (roh Zámecké a Tyršovy ulice) a výročí 60 let od založení školy. Vernisáž se uskuteční v úterý 13. září v 16 hod.

JEN SI TAK ZATANCOVAT 22. 9. – 22. 11. Výstava serigrafií a obrazů Jana Hanuše v městské knihovně. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 22. září v 18 hod.

VERONIKA RESSLOVÁ A MARTIN BLAŽÍČEK – MÍSTNOST SE ZÁSUVKAMI 23. 9. – 6. 11. Site-specific instalace pro objekty, světlo a zvuk. Koná se v rámci cyklu Umělci do 40 let v Galerii výtvarného umění Náchod. Vernisáž je naplánována na pátek 23. září v 17 hod.

LUBOŠ JANATA – OBRAZY, KRESBY, KOLÁŽE Do 4. 9. Výstava v Galerii výtv. umění Náchod.

NIKOLA ČULÍK – KRESBY Do 18. 9. Výstava v Galerii výtv. umění Náchod.

RUSKÉ MALÍŘSTVÍ 19. A POČÁTKU 20. STOLETÍ Do 6. 11. Výstava v Galerii výtv. umění Náchod. ČESKÁ SKALICE

TRADIČNÍ VÝSTAVA JIŘINEK 9.–11. 9. Výstava jiřinek v maloskalickém muzejním areálu.

VÝSTAVA ŽELEZNIČNÍCH MODELŮ 9.–11. 9. Výstava modelových kolejišť v klubovně zahrádkářů.

200 LET ZÁMECKÉHO PARKU 9.–30. 9. Výstava fotografií dřevin k 200. výročí založení parku kněžnou Kateřinou Vilemínou Zaháňskou v Ratibořicích. Uskuteční se v Galerii Fortna SVČ Bájo, vernisáž je naplánována na pátek 9. září, 17 hod.

MILAN SALÁK Od 23. 9. Výstavu pedagoga Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze budeme moci zhlédnout v galerii Luxfer. Vernisáž se uskuteční v pátek 23. září od 19 hod.

ČESKOSKALICKÝ OBJEKTIV Do 30. 9. Výstava prací amatérských fotografů nejen z Českoskalicka ve výstavní síni Na chodbě Muzea Boženy Němcové.

VZPOMÍNKA NA LÉTO Do 30. 9. Výstava obrazů Davida Kubiny v hlavní výstavní síni Muzea Boženy Němcové.

KLADSKÉ POMEZÍ – KRAJINA PŘÍBĚHŮ Do 30. 9. Výstava v Regionálním infocentru.

Vááš život v barvách malířské a natěračské práce


NOVINKY NA CD NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ

TVAR KOSMOSU 1.–30. 9.

LOUKY A MEZIHOŘÍ, KRÁSY HMYZU Do 30. 9.

Výstava ve Spolkovém domě.

Výstava v chodbě stálé expozice benediktinského kláštera v Polici nad Metují představuje všechny typy luk Krkonošského národního parku, vzácné druhy fauny a flóry, ale i nejzajímavější lidské osudy spjaté s horskými loukami. Výstava je doplněna fotografiemi Zdeňka Odla.

NOVOMĚSTSKÁ ZÁZVORKA 9. 9. – 30. 10.

HRONOV

Mezinárodní výstava fotografů z ČR, Polska, Německa, Francie a Japonska.

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ „POHLEDY A VIZE VI“ 1. 9. – 17. 10.

Přehlídka současné výtvarné tvorby autorů z Nového Města nad Metují a okolí v Městské galerii Zázvorka.

VÁCLAV MACHÁŇ – OBRAZY Do 4. 9. Výstava v Městské galerii Zázvorka.

KOLOROVANÉ DŘEVOŘEZBY ČESKÝCH PANOVNÍKŮ A JEJICH MANŽELEK Do 11. 9. Výstava mistrovských reliéfů paní Jarmily Haldové v městském muzeu.

VÝSTAVA MECHANICKÝCH HRAČEK Do 30. 9. Výstava na novoměstském zámku ukáže všechny typy plechových mechanických hraček z let 1840–1960.

BANÁT – OČIMA ŽÁKŮ A UČITELŮ ZŠ KOMENSKÉHO Do 30. 9. Výstava fotografií v Městské galerii Zázvorka.

KOČÁREK V PROMĚNÁCH ČASU Do konce roku 2011 Expozice historických kočárků a panenek ve výstavní síni novoměstského zámku. POLICE NAD METUJÍ

JAN JEŽEK – FOTOGRAFIE 19. 9. – 14. 10. Výstava v Pellyho domech.

PODZIMNÍ VÝSTAVA 22.–24. 9.

ALOIS JIRÁSEK A HRONOV 26. 9. – 29. 10. Výstava uspořádaná u příležitosti výročí 160 let od narození známého spisovatele. Uskuteční se v předsálí Sálu Josefa Čapka.

LIDOVÁ ROUBENÁ ARCHITEKTURA KLADSKÉHO POMEZÍ – MIZEJÍCÍ TVÁŘ KRAJINY Do 22. 9. Výstava v předsálí Sálu Josefa Čapka. TEPLICE NAD METUJÍ

REGIONÁLNÍ ZAHRÁDKÁŘSKÁ VÝSTAVA 2.–4. 9. Výstava v ZŠ a v přilehlém parku.

LUMÍR DRÁPAL – FOTOGRAFIE Do 15. 10. Výstava fotografií Lumíra Drápala o jeho cestě na kajaku okolo celé Skandinávie. Koná se ve výstavních prostorách infocentra. BROUMOV

VÝSTAVA ZŠ HRADEBNÍ 12.–30. 9. Výstava prací a výukových projektů žáků ZŠ Hradební ve výstavní síni na Staré radnici.

Výstava v Pellyho domech.

RTYNĚ V PODKRKONOŠÍ

CTIBOR KOŠŤÁL – FOTOGRAFIE Do 9. 9.

PUTOVÁNÍ ZA PŘEDKY Do 31. 9.

Výstava v Dřevěnce.

Genealogická výstava v předsálí kina Rtyně v Podkrkonoší.

LENNY KRAVITZ – BLACK AND WHITE AMERICA Čtyřnásobný držitel ceny Grammy Lenny Kravitz vydává své deváté studiové album. Jde o jeho první čerstvý materiál po třech letech. Těšit se můžeme na typicky pestrobarevný rock se silnou přísadou funku, a to celkem v 16 písních. Album vychází na CD a jako speciální edice CD+DVD.

JEFF BRIDGES – JEFF BRIDGES Americký herec Jeff Bridges (mj. hlavní postava filmu Big Lebowski) si naordinoval hereckou pauzu, v níž nahrál a nazpíval své debutové hudební album. To nese jeho jméno a obsahuje deset písní převážně countryového charakteru.

BARBRA STREISAND – WHAT MATTERS MOST Devětašedesátiletá herečka a zpěvačka Barbra Streisand vydává v srpnu již své třicáté třetí album. Pro své nové CD se rozhodla nazpívat písně veleúspěšných autorů filmové hudby Alana a Marilyn Bergmanových. Nechybí tak např. oscarová píseň The Windmills of Your Mind či Sinatrova Nice ’N’ Easy. -tk-

53


Kvíz

ASTRONOMIE

1. Jak se jmenuje objekt, který můžeme vidět pouhým okem hned po setmění a těsně před rozedněním, jinak řečená jitřenka a večernice? a) Alpha Centauri b) Polárka c) Venuše

2. Součástí jakého souhvězdí je Polárka? a) Orion b) Malý medvěd (lidově Malý vůz) c) Velká medvědice (v části Velký vůz)

3. Jak se jmenuje nejbližší hvězda našemu Slunci? a) Alpha Centauri b) Vega c) Magion 4. Jak dlouho by ještě podle vědců mělo svítit Slunce? a) cca 5 až 7 miliard let b) cca 5 až 7 milionů let c) do roku 2012 5. Pluto, dříve považované za devátou planetu sluneční soustavy, bylo vzhledem ke své eliptické dráze a dalším odlišnostem r. 2006 ze seznamu planet odstraněno. Jaký je jeho nový status? a) kometa b) trpasličí planetka c) hvězda 6. Stříbrný pás táhnoucí se celou oblohou se lidově nazývá Mléčná dráha. Jedná se o část naší galaxie (konkrétně o dvě její ramena: rameno Střelce a rameno

54

Slunce


Orionu). Jaký tvar naše galaxie ve skutečnosti má? a) čočkový b) spirálovitý s příčkou procházející jádrem c) nepravidelný 7. Co se nachází v jádru naší galaxie? a) Slunce b) Masivní černá díra c) Supermasivní meteorit 8. Jak často je k vidění Halleyova kometa? a) každých 55–56 let b) každých 75–76 let c) každých 105–106 let 9. Jak se odhaduje, že by mohl být podle teorie velkého třesku vesmír starý? a) 13, 7 miliardy let b) 13, 7 biliardy let c) 13, 7 triliardy let 10. Jak se v astronomii říká světelné cloně, produkované lidmi, která vedle nevhodného počasí znesnadňuje pozorovatelům jejich činnost? a) světelné znečištění b) světelný odpad c) světelný smog

Galaxie NGC-1300: Spirální galaxie s příčkou procházející jádrem

Řešení: 1c, 2b, 3a, 4a, 5b, 6b, 7b, 8b, 9c, 10a, 11a

-tkinzerce

•Pult Centralizované Ochrany, Video Pult Centralizované Ochrany a GPS AutoCar Pult Centralizované Ochrany•Strážní fyzická ochrana objektů•Bezpečnostní logistika•Mobilní kontrolní hlídka „PATROLA“ •Detektivní služby•Veškeré montáže a revize zabezpečovacích, protipožárních a kamerových systémů• JJTrend s.r.o., Dobrošovská 960, 547 01 Náchod, tel.: 491 420 145, mobil: 775 744 431

www.jjtrend.com 55


www.nsuvadi.cz

KOMPLETNÍ PROGRAM NOVÉ KULTURNÍ SEZÓNY NÁCHODSKÝ SWING UVÁDÍ... UŽ V ŘÍJNU

Náchodský SWING - 09/11  

Kulturně-společenský měsíčník pro Náchodsko.