Náchodský SWING březen 2023

Page 1

AWESOME A DAVID FIEDLER

„Hrajeme to, co nás inspiruje“ KNIŽNÍ

b ř ezen 23
KVÍZ 15 let s vámi

v únoru jsem zavítala na divadelní pře hlídku amatérského divadla v Červeném Kostelci a nejen, že jsem si tři dny po okraj naplněné divadlem náležitě vychutnala, ale zároveň jsem si znovu uvědomila, jak moc mi v covidovém období kultura scházela a jak je dobře, že se lidé zase mohou scházet a sdílet své zážitky. Proto jsem upřímně ráda, že i do naší kavárny Škvorecký Café se opět můžete vydat tu na přednášku, tu na literární večer, tu na koncert. Ten nejbližší bude už 17. března, kdy k nám zavítají náchodští rodáci Karolína a David Fiedlerovi. David vystudoval konzervatoř v Pardubicích a Karolína alias Awesome dle svých slov hraje na city. Vystupovali s muzikanty jako jsou Miloš Dvořáček, Honza Vančura, Mário Bihári či Irena Budweiserová a jak se přesvědčíte, na pódiu se báječně doplňují, na čemž mají jistě podíl i hudební geny, které talentovaní sourozenci podědili

od obou svých dědů, tedy Libora Fiedlera a Pavla Schulze. Na koncertě uslyšíte převzatou i autorskou tvorbu a těšit se můžete na skladby od popu přes jazz až k world music. A navíc si s nimi na následujících stránkách můžete přečíst i rozhovor, ve kterém toho na sebe prozradili ještě víc.

Kromě toho vás v aktuálním vydání čeká například zamyšlení Jardy Špuláka nad zabijačkami, v rubrice Kultovní filmy snímek Svatá krev, Toulky historií nás zavedou mezi trhovce a na náchodské trhy, na výlet vás vezmeme do České Skalice a nejbližšího okolí a vzhledem k měsíci březnu je pro vás připraven knižní kvíz. Samozřejmě je toho více. Třeba pozvánka na festival dokumentárních filmů Jeden svět, který opět po roce chystají v Polici nad Metují a jehož program je víc než lákavý.

3 Swing / březen / 2023
editorial
Brzký příchod jara a hodně zážitků přeje Milí čtenáři,

3 / editorial

5 / expres

6 / osobnost Swingu

> KAROLÍNA A DAVID

FIEDLEROVI

10 / kultovní filmy

> SVATÁ KREV

12 / bez skrupulí

> NAD ZABIJAČKAMI SE SMRÁKÁ

16 / toulky historií

> O TRZÍCH A TRHOVCÍCH

18 / tip na výlet > ČESKOU SKALICÍ ZA VOJENSTVÍM, ZÁBAVOU I TRADICÍ BABIČKY

kultovní film: Svatá krev

ČASOPIS

Název: Náchodský SWING

Aktuální číslo: 3/23

Vydáno: 1. 3. 2023

Vydavatel: IČO: 27525937

Evidenční číslo: MK ČR E 17869

Periodicita: 11 č./rok

Náklad: 6 000 ks

Grafika: SAVAGE COMPANY s.r.o.

Tisk: V&H PRINT Nové Město nad Metují

Web: www.nachodskyswing.cz

Foto tit. strana: archiv Karolíny Fiedler

REDAKCE

Šéfredaktorka: Hana Stoklasová DiS. (hs)

Kontakt: +420 777 144 189

Redaktoři: Mgr. Jiří Švanda (jš)

Korektury: SAVAGE COMPANY s.r.o.

Adresa: Komenského 1203, Náchod

Kontakt: + 420 777 144 189 stoklasova@nachodskyswing.cz

OBCHOD

Obch. ředitel: Daniel Šafr (dš)

Kontakt: +420 777 642 009 safr@nachodskyswing.cz

tip na výlet: Českou s kalicí za vojenstvím, zábavou i tradicí b abi Č ky

Nedodané inzeráty jsou majetkem redakce! Za dodané (jinde zpracované inzeráty) nenese redakce ani grafické studio žádnou odpovědnost, a to jak při osvitu, tak v konečném tiskovém provedení (tzn. úplnost inzerátů, správnost textů, grafická úprava a rozlišení, barevnost provedení atd.).

Pořadatelé všech zveřejněných akcí si vyhrazují právo na změnu programu! Vydavatel neručí za obsah a věrohodnost inzerce. Redakce a vydavatel se nemusejí ztotožňovat s názorem respondentů. Uzávěrka dubnového vydání je stanovena na 17. března 2023.

4 Swing / březen / 2023
20 / kultura 24 / kina 25 / výstavy 26 / kvíz
obsah

DIVADELNÍ FESTIVAL

> V Červeném Kostelci se konal 26. ročník Východočeské přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla. K vidění bylo celkem 11 inscenací v podání jedenácti souborů z krajů Královéhradecký, Pardubický, Liberecký a Středočeský. Odborná porota nominovala na celostátní přehlídku Divadelní piknik Volyně inscenaci Útulek pardubického Divadla Exil a doporučila také inscenace Mrzák inishmaanský souboru DS Kolár Police nad Metují a Ztížená možnost soustředění Divadla v Roztocké z Jilemnice. Lektorský sbor uděloval též ceny a čestná uznání. Z našeho regionu obdržely ceny za herecký výkon Milena

Langrová za ztvárnění Nat v inscenaci Králičí nora domácího souboru Na tahu a Květoslava Vídeňová za roli Kate v inscenaci Mrzák inishmaanský polického souboru DS Kolár, který obdržel též cenu za scénografii. Čestná uznání dostali Slavomír Bílek za herecký výkon v roli Chlestakova v inscenaci Revizor souboru Krocani v troubě ze ZUŠ Dobruška, Markéta Bohunková za ztvárnění Beccy v inscenaci Králičí nora domácího souboru DS Na tahu, Jana Jančíková za režii této inscenace, Rostislav Hejcman za herecký výkon v roli Jamese v inscenaci Strýček Harry souboru Náchodská divadelní scéna, Stanislava Holečková za ztvárnění Eileen v inscenaci Mrzák inishmaanský souboru DS Kolár z Police nad Metují, Jaroslav Souček za režii a celý soubor za tuto inscenaci. Gratulujeme!

MICHAL BURGET V NOLE

> Náchodská Galerie Nola zahájí letošní sezónu 31. března výstavou Michala Burgeta (*1970 Náchod) Hraniční krajiny. Autor maluje fantaskní krajiny, v nichž se prolíná panenská příroda s pozůstatky lidské činnosti (tanky, letadlovými loděmi, bunkry nebo třeba babylonskou věží či gotickou katedrálou). Zachycuje je ovšem důsledně realistickou formou

a klasickou malířskou technikou. Na domácí půdě může však tentokrát překvapit i návštěvníky, kteří jeho dílo dobře znají. V Galerii Nola totiž představí své zcela nové práce. Výstava bude ke zhlédnutí až do 5. května.

EXPEDIČNÍ KAMERA

> Dětský oddíl Kadet zve v pátek 17. března do kina Luník v Červeném Kostelci na 11. ročník festivalu Expediční kamera, tedy na přehlídku nejúspěšnějších outdoorových filmů uplynulých sezón. V rámci programu se uskuteční také beseda s Terezou Rudolfovou, která povypráví o non ‑stop extrémním týmovém závodě Adventure race. Prostřednictvím filmového plátna se diváci připojí k expedici na Madagaskar a budou pátrat po údajné záhadné bytosti jménem Kalanoro, zažijí neuvěřitelný výstup a sestup nejvyšší hory centrálního Chile na kole, podívají se na Baffinův ostrov, užijí si chvilku klidu ve švýcarských Alpách a těšit se mohou i na bonusové filmy. Symbolické vstupné 99 Kč bude věnován na činnost červenokosteleckého oddílu Kadet.

PSO MÍŘÍ DO PRAHY A DO KIN

> Kdo by v našem regionu neznal Police Symphony Orchestra? Minulý rok si střihli Velké finále Smetanovy Litomyšle s francouzskou zpěvačkou ZAZ i tři vyprodané koncerty v šapitó na broumovském letišti. Velké sny je ale čekají i letos – ten první hned 25. března v Praze. „Letos chceme obrátit více pozornosti k orchestru jako takovému, nabídnout divákům pohled do jednotlivých složek tělesa, a ukázat tak pestrost, kterou si díky neobvyklému obsazení i repertoáru můžeme dovolit. Chceme jinak přemýšlet o skladbách, být více kreativní a inovativní, repertoár tím osvěžit. Čekají nás také první samostatné sborové koncerty, což bude velký krok v životě PSO. Cítíme, že přichází nové výzvy a nové začátky,“ přibližuje dramaturg David Ostružár. Zmíněný pražský koncert se uskuteční v Kongresovém centru pro 1700 diváků, kteří tak budou mít možnost zažít tohle trochu nové PSO, které David popisuje. Zároveň to bude jeden z dosud největších koncertů. PSO a to, kterak rozdává radost, ukáže i celovečerní hudební film, který zamíří do kin začátkem podzimu. Režisér Dominik Kalivoda zachytil tříletou cestu tělesa hudebním světem i každodenním životem. Těšit se můžeme na premiéry v Polici nad Metují, Litomyšli a v Praze i speciální koncertní turné s promítáním filmu. Aktuální přehled koncertů najdete na webu www. policesymphonyorchestra.cz a vyplatí se sledovat i sociální sítě PSO, protože lepší místo, kde si připomenout oblíbené momentky z koncertů a nahlédnout do zákulisí, totiž jen tak nenajdete.

5
expres inzerce

Aw ESOME A D AVID F IEDLER

karolína a david Fiedlerovi z náchoda se narodili do muzikantské rodiny. jejich prvními hudebními vzory i učiteli byli nejenom jejich rodiče, ale také oba dědové. talentovaní sourozenci se však kromě muziky věnují i dalším činnostem a rádi by pronikli do světa hudební produkce.

> bylo vůbec myslitelné, abyste se hudbě nevěnovali?

David: Tak myslitelné to asi bylo a nadále je - a vlastně se to tak i trochu vyvinulo. Hudbě se sice oba věnujeme hodně, ale zároveň máme každý své nehudební aktivity. Kája je povahou tak trochu dobrodruh - pokud zrovna nepřeplouvá Atlantik na katamaránu, tak je nejspíš někde na horách a piluje techniku jízdy na prkně. A já jsem si během covidu založil malou jazykovou školu a začal vytvářet online kurzy

angličtiny a natáčet podcast, s jehož pomocí si člověk může trénovat praktické mluvení. Ale k hudbě mě to stejně vždycky nakonec přitáhne zpět - stačí pár dní bez kytary a už mám absťák.

Awesome: Já už jsem párkrát toužila se hudbě nevěnovat. Statečně jsem od ní utekla už tolikrát. A vlastně ještě pořád utíkám. Hudba mě děsí. Nevím, kudy do toho. Pořád se hledám. Cestovat je snazší. Nejčastěji utíkám na snowboard. Ten je pro mě velikým lékem, neustálou radostí a místem, kde nejvíce zažívám flow. Je to ale právě hudba, která nenechá utéct mě. Ať se snažím sebevíc, ať si procházím sebebolavějším neúspěchem, myšlenky na hudbu nikdy neutichají. Asi ji budu dělat tak dlouho, dokud mi sama nepřestane šlapat na paty. Tohle rozhodnutí není v mých rukách. (smích)

> davide, vy jste vystudoval konzervatoř.

Ano. Studoval jsem klasickou kytaru na konzervatoři v Pardubicích, což mi na jednu stranu

6 Swing / březen / 2023 osobnost swingu
text: Hana s toklasová / foto: archiv k arolíny Fiedlerové
„Hrajeme to, co nás inspiruje“

hodně dalo - například po stránce techniky hry, ale zpětně vím, že klasickou hudbu sice moc rád poslouchám, ale nejsem správný typ člověka, který by se jí měl věnovat profesionálně.

Takže jsem se po konzervatoři vydal do Irska, kde jsem začal hrát po barech a tak nějak si přicházel na to, co mě vlastně v hudbě baví a čemu se chci věnovat. Což je jazz, world-music, flamenko, ale taky R´n´B, pop, blues a podobně. Na dnešní hudbě mám rád, že se člověk nemusí řadit do žádných předdefinovaných škatulek.

Může ji prostě zkoumat, různě mixovat a být na konci tvůrčího procesu překvapen, co vám z toho vyleze.

> co studovala karolína?

Já jsem po gymplu chodila na jazykovku a hned potom odjela do Anglie. Od té doby cestuji. Byly doby, kdy jsem chtěla studovat hudbu. Přijímačky na Ježkárnu ani na JAMU nedopadly a tyto dva neúspěchy mě tehdy semlely natolik, že už jsem se od té doby o nic podobného nepokusila. O studiu tedy nemůže být řeč. Jsem ale licencovaná instruktorka snowboardingu, lyžování a jógy. Počítá se to? (smích)

> karolíno, proč awesome?

Jsou dva hlavní důvody. Myšlenka je to snadná, ale špatně se popisuje. Když jsem se před třema lety přestěhovala do Francie, bydlela jsem

ENERGIE ZE SLUNCE

v domě s kocourem, který se jmenoval Awesome, tedy Úžasný. Byl to nejotravnější kocour, jakého jsem kdy potkala. Každé ráno čekal za dveřmi na podrbání. Když jsem ho nepodrbala, motal se mi pod nohy a naštvaně mňoukal. Když jsem ho podrbala a chtěla odejít, mňoukal o to naštvaněji a vší silou se mi zahryzl do bačkory. Lezl mi do jídla, do postele, na počítač, na ruce, ve kterých jsem držela knihu nebo hrnek s kafem. I přes to všechno jsem ale cítila, jak hodný a milující ve skutečnosti je. A nešlo mi ho nemilovat nazpátek. To mě poprvé přivedlo na myšlenku, jestli bych ho měla tak ráda, kdyby se jmenoval třeba Awful, tedy Strašný. My všichni dáme na recenze. Ať už si to přiznáme nebo ne, do určité míry nás vždy ovlivní. Jak velký vliv mělo kocourovo jméno na můj láskyplný vztah k němu? Nevím. Ale vím, že slova mají velikou sílu. Větší, než jsme si kolikrát ochotni připustit. A to mě přivedlo k důvodu číslo dvě. V naší společnosti je zcela běžné si nadávat. Něco se nám nepovede a hned si vynadáme. Lidem okolo nás to není divné. Není to divné ani nám samotným. Když někoho zaslechnu si nadávat, řeknu jim, ať to nedělají. Většinou se mi dostane odpovědi, že oni to tak nemyslí. A to je právě ten problém. Zvyk nadávat sami sobě už je pro nás tak automatický, že nám to přijde normální. Není ale normální sám sebe pochválit a už vůbec ne nahlas. Zkuste si to. Nebo si zkuste třeba jenom představit, že stejně tak lehce, jako si nadáváte mezi lidmi, byste se měli nahlas pochválit. A chválit se aspoň tak často, jako si nadáváte. Pokud jste extrémista, zkuste se chválit víc, než si nadáváte. Jaký máte z té představy pocit? Dokázali byste to udělat? Není to tak snadné v naší společnosti, že? Já bych to chtěla změnit. Chtěla bych, aby se lidé ve společnosti cítili bezpečně na to se chválit, mít se rád. Protože když máme sami sebe rádi, jsme mnohem milejší i k ostatním, máme víc pochopení a trpělivosti. Jak je to rčení? Když chceš něco změnit, začni od sebe? A proto si říkám Awesome.

> davide, s kým kromě sestry hrajete?

Už několik let s Honzou Vančurou a kapelou Plavci. Je to pro mě velká škola života. Přestože jsme od sebe

7 osobnost swingu
ATM PROFI s.r.o. Slatina nad Úpou 241 549 47 Slatina nad Úpou 775 226 334 bures@atmprofi.cz www.atmprofi.cz KOMPLETNÍ DODÁNÍ, DOTACE
inzerce
FOTOVOLTAIKA SOLÁRNÍ PANELY

věkově vzdálení, jsme dobří kamarádi a Honza mě učí, jak fungovat v hudebním světě a co to vlastně znamená být tělem i duší muzikant. Děláme taky projekt společně s kytaristou Milošem Dvořáčkem. Letos 3. června se například všichni tři potkáme v Hradci Králové při oslavách stého výročí tamního Českého rozhlasu. Loni jsme udělali společný projekt také s romským akordeonistou a písničkářem Máriem Bihárim a rádi bychom na něj navázali.

> a čemu se teď věnujete vy, awesome?

Aktuálně práci na horách. Učím v Krkonoších ve snowboardové a lyžařské škole na Aldrově ve Vítkovicích. Díky nim jsem dostala příležitost učit jeden měsíc i v Norsku, odkud jsem se právě vrátila. Připravuji se na další snowboardové kurzy, víc licencí otevírá víc dveří do světa. Mimo jiné mi tato práce přináší dostatek peněz na nákup dalšího vybavení pro hudební svět. Je to vše propojené.

> Čeho byste chtěli v hudbě dosáhnout?

Awesome: Hrát pro celý svět. Mít vliv na to něco změnit k lepšímu ve velkém měřítku. Možná jsem blázen, ale mám pocit, že hudba je pro mě jenom způsob, jakým rozšířit mezi lidi svou myšlenku Awesome. Chci být ikonou sebelásky. (Smích)

David: Těch věcí je asi víc. Letos bych rád natočil své první autorské album, písničky jsou napsané, kapela už zkouší a v květnu jdeme do studia. Na to se moc těším. Z dlouhodobého hlediska bych se pak rád víc ponořil do jednotlivých žánrů hudby - hodně mě láká flamenco a jazz. Taky bych se rád dovzdělal v oblasti hudebního businessu a produkce.

> jaké jsou aktuálně vaše největší úspěchy?

Awesome: Procestovala jsem kus světa, včetně vysněných Spojených států. Přeplula jsem Atlantik na plachetnici. Pracovala jsem jako show girl ve francouzských Alpách. Je toho dost, z čeho mám radost a na co ráda vzpomínám. Za svůj největší úspěch asi považuji svou schopnost najít způsob, jak si plnit sny. I když mi dlouho trvalo si uvědomit, že ji mám.

David: Co se hudby týče, považuji za úspěch každý dobře odehraný koncert, ze kterého lidé odcházejí spokojení. A podobné je to i s mou druhou životní aktivitou, s výukou jazyků - nedávno mi jeden můj student říkal, jak ho angličtina začala strašně bavit a že se cítí motivovaný a má pocit, že mu to jde i díky lekcím se

mnou líp než před půl rokem. To je super pocit vědět, že to, co dělám, někomu pomáhá a dává mu to smysl. To je pak smysluplné i pro mě.

> je jiné hrát společně se sourozencem?

jste na sebe třeba líp napojeni než s jinými muzikanty?

Awesome: Já popravdě nemám mnoho zkušeností z hraní s jinými muzikanty. Možná je to tím, že jsem si nikdy skoro s nikým nepřipadala na stejné vlně, což je pro mě důležité nejen po hudební stránce, ale i po té lidské. Takže odpověď zní, ano, je to jiné. David a já jsme velmi rozdílní a velmi často nejsme na stejné vlně. Na druhou stranu je tam náš sourozenecký vztah, díky kterému jsme schopni překonat neshody, které bychom třeba s někým jiným překonávat ani nechtěli. Už to dokonce i vypadalo, že už spolu nebudeme hrát. Ale on se nakonec vždycky najde ještě jeden koncert, který teda „ještě dáme“. Díky bohu za to. (smích)

David: Pro mě to trochu jiné je. Opravdu je to tak, že jsme na sebe asi víc napojení intuitivně. Vyrůstali jsme spolu a učili se od sebe navzájem - Kája ode mě na kytaru a já od ní, jak zpívat a vystupovat. A když hrajeme spolu, tak se vše tak nějak prolíná a dobře to funguje.

> jaký repertoár hrajete a proč jste si ho zvolili?

Awesome: Pomalu se to začíná přehupovat na Davidovy autorské písně a potom žánrovou směsici coverů. V repertoáru najdete popové hity od Christiny Aguilery, blues od Norah Jones, jazz a Astora Piazzollu, Evu Olmerovou nebo rock a 4 Non Blondes.

David: Hrajeme vše, co máme rádi a co nás nějakým způsobem inspiruje. To je asi hlavní kritérium. V dnešní době YouTube a streamování hudby mi to tak přijde přirozené - spíš než se řadit do škatulek, si člověk může vzít od všeho trochu a vytvořit něco nového. To nás baví.

> máte v tomto sourozeneckém duu nějaké plány?

Awesome: David bude natáčet desku svých písní, na které budu jako host. Mám radost, že se na tom můžu podílet. Určitě by mě lákalo někdy v budoucnu natočit něco společného. To si ale nejdřív budu muset ujasnit, kdo jsem jako muzikant a jakou chci hrát hudbu. (smích)

David: Jsem moc rád, že Awesome souhlasila a nazpívá na moji desku nějaké vokály a nahraje irské flétny. Dokonce bych si přál, aby některé mé písničky nazpívala ona – protože je prostě nazpívá skvěle - zatímco já je nazpívám

8 Swing / březen / 2023
osobnost swingu

jako kytarista, co taky zpívá. Ale jsou to moje písně a Awesome má svá esa teprve v rukávu.

> co vám hudba přináší?

Awesome: Všechno. Pokud vezmu své emoce, ty dobré, neutrální i špatné a zkomprimuju je, výsledný soubor se bude jmenovat „Hudba.zip“.

David: Na soukromé rovině bych řekl radost, odpoutání se od běžných starostí, meditaci a duševní pohodu. Možná taky výzvy - baví mě učit se pořád nové věci, to můžete v hudbě dělat donekonečna. Na vnější rovině, co se hraní a koncertů týče, bych řekl určitě nová přátelství a setkávání se zajímavými lidmi, se kterými by se člověk asi jinak neměl příležitost potkat.

> Čemu se věnujete ve volném čase?

Awesome: Doháním spánkový deficit (smích). Hodně čtu. Většinou něco spirituálního, z oblasti psychologie, seberozvoje nebo něco o tom, jak hospodařit s penězi. To všechno v naději, že mi to bude k něčemu platné. No a když ze všech rad začínám šílet, sáhnu po jistotě vnitřního klidu, která mě provází už od mých deseti let. Harry Potter.

David: Mám to štěstí, že má práce je moje hobby, takže ve volném čase se věnuji hudbě a cizím jazykům. Baví mě němčina a francouzština, ale rád bych se do budoucna naučil i další jazyky. Rád taky vypadnu do přírody, cestování, sport a tak. Dobrou knížkou nepohrdnu. Občas se možná až moc věnuju sledování politiky a světového dění - dělá mi starost, jak jako lidstvo nemáme sami sebe úplně pod kontrolou - špiníme si vlastní planetu, jsme na kordy kvůli odlišným názorům a uniká nám, že se všichni řítíme na jednom kusu skály prázdným vesmírem a že za pár desítek let to stejně všechno skončí. Takže proč si to neudělat hezčí a přátelštější?

> kde se vidíte za deset let?

Awesome: Já nevím, kde se vidím za měsíc, natož za deset let. (smích) Byly doby, kdy jsem se to snažila definovat. Vždycky to ale skončilo mým naprostým zmatením, pocitem, že jsem ztratila samu sebe, či depresí. Teď to zkouším jinak. Vím, že jsem šťastná na horách, na snowboardu a když dělám hudbu. Tak se to snažím směřovat těmito směry, ale víc to nedefinuji.

David: Na horách, u ohně, s partou kamarádů a dobře natočeným šnytem.

děkuji za rozhovor.

30/3–2/4 2023 Police nad Metují jedensvet.cz

Dvanáctý ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět proběhne v Kolárově divadle v Polici nad Metují ve dnech 30. 3.–2. 4. 2023. Festival Jeden svět každoročně vybírá festivalové téma, které odráží aktuální dění ve společnosti a nejpalčivější společenská témata. V dnešní době plné nejistot a jedné krize za druhou, vyvstává otázka bezpečí a jeho ceny. Cena bezpečí jako festivalové téma nám otevírá mnoho otázek, nad nimiž se v průběhu festivalu budeme moci společně zamýšlet a diskutovat je s hosty na debatách po filmech. Jakou hodnotu má pro nás bezpečí? Co jsme pro něj ochotni obětovat?

Cena bezpečí může pro někoho být cenou za bezpečný domov, za bezpečné vztahy nebo cenou za udržitelnou soběstačnost. Co musejí lidé v různých koutech světa, v různých životních situacích či různých podmínkách podnikat a obětovat pro své bezpečí, ať už fyzické, emocionální či existenciální? To můžete zjistit na letošním dvanáctém ročníku festivalu Jeden svět v Polici nad Metují, kde promítneme třináct dokumentárních filmů.

V letošním roce vám přinášíme více filmů, více muziky a delší festival než v předchozích letech. Těšit se můžete na benefiční koncert komorní sestavy Police Symphony Orchestra, afroparty, farmářský koutek, výstavy a filmy ve virtuální realitě a další.

Program a další informace najdete na facebooku: Jeden svět Police nad Metují a na www.jedensvet.cz. inzerce

9

S VAT á KREV Příběh obyčejného šílenství

a lejandro j odorowsky je všestranným umělcem. n a poli divadla, komiksu i filmu prezentuje své vize na pomezí magického realismu, surrealismu a psychedelického sci ‑fi. s vatá krev byla jeho nečekaným návratem do světa kinematografie po téměř desetileté pauze.

> Jodorowsky byl v té době už kultovní režisér, jehož kariéru provázely kontroverze způsobené otevřeností jeho snímků. V černobílém debutu Fando a Lis (1968) zadaptoval surrealistickou divadelní hru Fernanda Arrabala. Příběh vypráví o chlapci a ochrnuté dívce, kteří společně hledají bájné město Tar a cestou musí překonat nejrůznější překážky. Potkávají podivné jedince z okraje společnosti a liliputy. Explicitní nahota, špinavost prostředí a provokativní dialogy způsobily skandál na premiéře, ze které musel Jodorowsky uprchnout. Tato událost naštěstí režiséra neodradila od dalšího natáčení a roku 1970 vstoupil do kin jeho psychedelický western Krtek. Jodorowsky se kromě scénáře, režie a hudby chopil také hlavní role poutníka. Ten i se svým sedmiletým synem (Brontis Jodorowsky) projíždí na koni místem, kde se odehrál masakr. Poté, co promluví s jedním z přeživších, rozhodne se vydat na cestu pomsty. Zdánlivě jednoduchý příběh je ve skutečnosti podobenstvím plným aluzí na soudobé, historické

i biblické události. Atmosféra snímku se pak dá připodobnit k prolnutí stylu westernových veteránů Sergia Leoneho (Hodný, zlý a ošklivý) a Sama Peckinpaha (Divoká banda) s mistrem surrealistických satir Luisem Buñuelem (Andaluský pes). Krtek se stal jedním z prvních úspěšných půlnočních filmů, což přispělo k jeho zkultovnění.

> Na úspěch navázal Jodorowsky snímkem Svatá hora (1973), který předkládá radikální vidění světa. Dějiny se prolínají se současností ve fantaskních a explicitních obrazech. Jodorowsky si dal za cíl změnit lidstvo prostřednictvím filmů a Svatá hora je nejzřetelnějším důkazem toho, kolik energie a imaginace byl ochoten do tohoto úsilí vložit. V roce 1975 se mu naskytla příležitost zadaptovat pro kina slavnou Dunu Franka Herberta. Plány byly velkolepé. Výtvarnou stránku dostali na starost komiksový autor Moebius a H. R. Giger známý svými návrhy pro Vetřelce (1979). Hudbu měla složit kapela Pink Floyd a roli imperátora přijal výtvarník Salvador Dalí. Bohužel z projektu sešlo, ale z už hotového scénáře a kreseb si „vypůjčila“ některé motivy řada filmů včetně prvního dílu Hvězdných válek. Zhrzený Jodorowsky se věnoval psaní scénářů ke komiksům, které ilustroval už zmíněný Moebius. S výjimkou zakázkového filmu Tusk (1980) byla osmá dekáda zdánlivě ve znamení dlouhé filmařské pauzy. Byl Jodorowsky definitivně připraven o možnost svobodně točit filmy bez (auto)cenzury?

10 Swing / březen / 2023
kultovní filmy
text: j iří Švanda / foto: Produzioni i ntersound

CIRKUS BUDE

> Naštěstí se našli lidé, kteří jeho talentu stále věřili. Jedním z nich byl i Claudio Argento, bratr slavného italského režiséra Daria Argenta (Suspiria, 1977). Ten Jodorowskému nabídl scénář o sériovém vrahovi s oidipovským komplexem. Režisér si scénář upravil podle svého, a tak se ze standardního gialla (brakové thrillery se sériovými vraždami, často viděnými očima viníka) stal surrealistický film o dospívání, rodinných vztazích a vykoupení. Příběh začíná během přípravy cirkusového představení. Hlavním hrdinou je chlapec Fenix, který je svědkem rozpadu vztahu svých rodičů. Otec (principál) je nevěrný své manželce s provazochodkyní, zatímco ona je vůdkyní kultu Svatá krev. Spolu se skupinou věřících uctívá ve výstředním kostele s rudým jezírkem památku mučednice, která byla znásilněna a připravena o ruce. Ženě se nepodaří zabránit zboření kostela. Když přistihne manžela v posteli s provazochodkyní, zmocní se jí zloba a vychrstne mu do klína kyselinu. Běsnící principál připoutá ženu k dřevěnému terči a usekne jí obě ruce. Sám pak páchá sebevraždu před očima hlavního hrdiny. Fenix stráví mnoho let v psychiatrické péči, a to až do okamžiku, kdy pod oknem svého pokoje spatří matku a rozhodne se utéct. Spolu

s ní vystupuje v revuálním představení, kde nahrazuje její ruce. To samé činí i v soukromí. Matčina nenávist vůči všem povolným ženám je ale hluboce zakořeněná a nutí tak svého syna, aby je zahubil za pomoci jejich společných paží. V ohrožení je rovněž jeho přítelkyně z dětství – andělská hluchoněmá dívka Alma, kterou využívá stárnoucí provazochodkyně jako společnici pro své zákazníky. Fenix se tak při pátrání po ní musí proplétat světem lidí na okraji společnosti a bojovat s jejich vypočítavostí.

> Svatá krev je tedy kombinací dramatu, hororu a mysteriózního thrilleru. Jodorowsky si hraje s myšlenkou špatné výchovy i světa kolem nás, který dělá z andělů ďábly. Vizuálně je snímek podmanivý. Nápadité kostýmy vycházejí z cirkusové estetiky. Film střídá komponované celky s detaily nalíčených tváří a nechybí mu ani muzikálově laděné scény. Jodorowsky vědomě popustil uzdu fantazii, aby vyprávěl tragický příběh mladíka, který se navzdory všem útrapám snaží zůstat dobrým člověkem. Fenix a Alma jsou postavy, jež byly svým okolím donuceny dělat hrůzné věci. Potřebují se navzájem, aby se vysvobodili ze zajetí minulosti. Svatá krev právem vrátila Jodorowského mezi aktivní filmaře, u kterých se vyplatí sledovat, s čím novým přijdou. O to větší bylo pro diváky překvapení, když režisér natočil další „zakázkový“ snímek The Rainbow Thief (1990), po kterém opět na delší čas opustil svět kinematografie.

> Vrátil se až s dvojicí polo- autobiografických snímků Tanec reality (2013) a Poezie bez konce (2016). Ty v duchu Felliniho Amarcordu (1973) zahalují vzpomínky do snového oparu a fantaskních výjevů. Podobně jako v předchozích filmech režiséra je i zde přítomno několik členů jeho rodiny. Ačkoliv se někdejší provokatér výrazově zklidnil, pořád je v obou snímcích jeho rukopis patrný. Navzdory faktu, že je Jodorowskému už 94 let, stále se nevzdává naděje, že jednou natočí pokračování Krtka. Držme mu palce, bude to určitě stát za to.

filmy

11
kultovní
BAZÉNY www.bazenymachov.cz plastové • nerezové • keramické • fóliové ZASTŘEŠENÍ BAZÉNŮ KOUPACÍ SUDY PLASTOVÉ NÁDRŽE PLASTOVÉ SKLEPY SHOZY PRÁDLA inzerce

N AD z ABI j AČKAMI SE SMR á K á.

D AL š Í TRADICE MI z Í

z abijačka. k dyž se tohle slovo vyřkne, zní vlastně docela děsivě. j e jako z hororu, jako z po čertech dramatického thrilleru plného brutálních vražd, jako z nevyžáda ‑ ného snu. Přitom ve svém lidovém význa ‑ mu, odhlédneme ‑li od dnes poměrně čas tého lidského odporu k zabíjení domácích zvířat jako takovému, znamená cosi poži ‑ vačného a v podstatě příjemného, stejně tak značí společenské setkání, velkou slávu na vsi i v městečku, hody, naplnění žaludku i zábavné chvíle ve společnosti rodiny, přátel a známých.

> Zabijačka je domácí porážka vepře svépomocí, popřípadě za účasti řezníka. Vykrmený pašík se vypustí ze svého příbytku, porazí se, naporcuje, zpracuje a následně za čerstva pojídá. To vše probíhá obvykle za významné asistence alkoholu, takže to všechno mnohdy končí až další den nad ránem. Většinou ale, když to nikdo nepokazí, je průběh veselý a pro mnohé se taková zabijačka stává nezapomenutelným zážitkem, zvláště nenavštěvují - li ji často nebo dokonce pravidelně.

> Osobně jsem byl na zabijačce naposledy ještě jako teenager. Bylo to u tety na Slovensku. Toho pašíka, kterého pak někdo z chla -

pů porazil, si dodnes docela dobře vybavuji v mnoha jeho vizuálních charakteristikách a také zápaších, stejně tak slzu, kterou jsem uronil, když pokořen padl na zem, a úsměv, jenž se mi zjevil na tváři, když jsem ochutnal první zpracovaný produkt ranní porážky. Bylo to chuťově tak příjemné, že jsem se potom projedl skoro až k puknutí.

> Vepř se obvykle poráží v předvánočním období nebo v době masopustu, protože masné produkty v chladném období nepodléhají tak snadno zkáze a lze je lépe uchovat. Na té zabijačce, na které jsem byl, ale svítilo slunce, dospělí muži měli vykasané rukávy či byli svlečeni do půl těla, ženy měl pracovní zástěry, hodně si pilo, hovořilo, slunce pražilo jako o život a všude bylo mnoho dotěrných much.

> Tyhle vzpomínky si budu muset pořádně uložit do paměti, protože v současné době to vypadá, že se nad zabijačkami smráká. Alespoň u nás. Zatímco ještě v devadesátých letech byla zabijačka na našem i středoevropském venkově obvyklá téměř v každém domě, s ústupem významu drobného hospodářství i kvůli tomu, že sehnat vepřové v obchodech ve městech i na venkově není problém, její počty výrazně poklesly.

> A klesají dále. Je to i kvůli tomu, že lidé na venkově žijí moderněji, což s sebou nese i to,

12 Swing / březen / 2023
bez skrupulí
text: j aroslav Špulák

že se přizpůsobují civilizačním pravidlům. U nás například platí, že produkty z domácí zabijačky je možné dávat či prodávat pouze členům domácnosti, v níž byla provedena, případně osobám blízkým. Pokud by někdo chtěl prodávat maso jiným lidem, muselo by být prase před porážkou vyšetřeno veterinářem. Jenže komu by se do toho chtělo.

> Několik minulých let bylo pro obyvatele českého venkova či menších měst zajímavé koupit si prase přímo z chovu a potom ho doma porazit, namísto vykrmit a teprve po měsících z toho vytěžit maso. Podle mého známého byl i tohle rázný krok k tomu, aby se počet zabijaček u nás razantně snížil. Nakupovat každý rok prasátko jen proto, aby ho mohla rodina porazit, je dnes málo sexy. Navíc v době skokově vzrůstajících nákladů na život přestává být zabijačka ekonomicky zajímavá, což začalo platit už při malé ekonomické krizi v roce 2008. Ubývá též míst, na kterých lze zabijačku realizovat.

> Podle nedávno zveřejněných statistických údajů porazili u nás předloni lidé mimo jatka 93 tisíc prasat. Loni už to bylo o osm procent méně a letos by to, podle předběžných odhadů, mělo být ještě méně, snad jen necelých osmdesát tisíc kousků. Přitom před patnácti lety se na domácích zabijačkách porazilo na dvě stě tisíc kusů. S tímto poklesem souvisí i to, že se tu v roce 2021 chovalo ve vepřínech a domácích chovech 1,49 milionu vepřů, zatímco loni jich bylo 1,33 milionu.

> Rozhodně nepatřím k lidem, kteří by zabijačky vyhledávali. Sejít se s blízkými kvůli tomu, abychom vzali život zvířeti, začali ho ještě ten den požírat a radovali se, jak se nám všechno skvěle povedlo, mi přijde absurdní. Sleduji nicméně to, jak z českého venkova a malých měst mizí věci, na které jsme byli zvyklí a o nichž jsme si mysleli, že tu budou napořád.

> Pokles počtu zabijaček budiž důkazem toho, že se vytrácí další tradice, která byla po staletí součástí života v téhle zemi. Podobné je to třeba s draním peří, hornickými slavnostmi, stavěním májek, mikulášskými obchůzkami, nezadanými dívkami trhajícími o svatojánské noci devatero bylin, návštěvami mlčících Lucek v předvečer svátku Lucie a dalšími zvyky.

13
inzerce

VO Ň AVÁ NOVINKA

Sada tří votivních nebo jedné samostatné svíčky Yankee Candle ve skleněných nádobách je skvělá pro vyzkoušení nové vůně nebo jako malý dárek pro každou příležitost. Votivní svíčky obsahují sójový vosk a bavlněné knoty, které zajišťují čisté a rovnoměrné hoření. Jedna svíčka provoní menší prostor po dobu až 10 hodin a po vypálení lze nádobu použít jako svícen na čajovou svíčku.

radost

HEBKOST A POHODLÍ

Luxusní povlečení Glamonde je vyrobené v České republice z kvalitní tzv. egyptské bavlny s vysokou hustotou materiálu, která zajišťuje nejen jemnost, hebkost a decentní lesk, ale také dlouhou životnost, a to 15 až 20 let. Pro vaši představu - běžné kvalitní povlečení obsahuje většinou 80 nití na cm², povlečení Glamonde dosahuje hustoty 120 nití na cm². Bavlněný satén je prodyšný, hypoalergenní a absorbuje pot. A nenechte se zmást slovem satén - skutečně nejde o chladivý polyester, který v minulosti zaplavil český trh. Povlečení Glamonde je navíc pro vaše pohodlí opatřeno nežehlivou úpravou a praktickým zipem.

CELODENNÍ SVĚŽEST

Přírodní deodoranty slovenské značky Ponio jsou nejen účinné, ale navíc zabalené v krásném ekologickém obalu, který je ze 100% kompostovatelného papíru. Deodorant nezabraňuje přirozenému pocení, ale jeho antibakteriální a stahující účinky zabraňují rozkladným procesům a tedy i nepříjemnému zápachu. V nabídce máme různé vůně i varianty bez sody pro tu nejcitlivější pokožku.

telefon: 724 329 768

řeno: ÚT - PÁ 9 - 12, 12:30 - 17, SO 9 - 12

KDYŽ JE NAKUPOVÁNÍ
Do vyprodání zásob sleva na vybrané zboží až do výše 50% e-shop www.Dohajan.cz s možností osobního odběru
otev
Komenského
DOHAJAN WWW.DOHAJAN.CZ Březnová OTEVÍRAČKA
1203, Náchod OBCHOD

PRODEJ VÍN Z VINAŘSTVÍ MARADA A HERZÁNOVI

zazitek

GASTROMAPA LUKÁŠE

STYLOVÉ SKLO LA ROCHERE

Nejen jaro si můžete zpříjemnit stylovými skleničkami z francouzské sklárny La Rochere, která vznikla už v roce 1475 a je tak nejstarší sklárnou ve Francii, ba dokonce v celé Evropě. Vedle kolekce Napoleonských včel, která vznikla ve spolupráci s pařížským muzeem, nabízíme i romantickou kolekci Vážka.

JARNÍ DEKORACE

Jaro si zaslouží tu správnou výzdobu vašich domovů. V našem sortimentu najdete například polštářky s jarní tématikou, textilní květiny, ratanové koše na hrnkové květiny, ale také ručně malované kraslice či gurky zvířátek a další roztomilé drobnosti a dekorace.

KÁVA Z LONDÝNA

Výběrová káva Etiopie BOOKKISA z britské pražírny Square Mile je charakteristická tóny jahod, růží a čokolády. Několika cenami ověnčená londýnská pražírna Square Mile Coffee Roasters byla založena v roce 2008 průkopníky s výběrovou kávou Annete Moldvaer a Jamesem Hoffmannem s cílem „udělat Londýn kávově slavným“.

ŠKVORECKÝ

WWW.SKVORECKYCAFE.CZ

telefon: 775 552 828

otevřeno: ÚT - PÁ 9 - 19, SO 9 - 12

...A POPÍJENÍ KÁVY
HEJLÍKA Doporučuje
Komenského 1203, Náchod CAFÉ
OTEVÍRAČKA
Březnová

O TR z ÍCH A TRHOVCÍCH V Ná CHOD ě

výroční jarmarky a běžné týdenní trhy byly nejen významným prostředníkem směny, ale důležitou roli sehrály také v sociální komunikaci. náchod měl hned několik výročních trhů. například v druhé polovině 19. století se v náchodě konaly trhy v poslední čtvrtině postního období, na sv. víta, sv. martina a každý čtvrtek a neděli.

> Během každé takové události se náměstí kolem kostela proměnilo v obrovské tržiště. U staré radnice na železném plotě visely práce krejčího, hned vedle se nacházel dům sklenáře, který nejen zasklíval okna, ale prodával i skleněné předměty, lampy a lucerny. Ve vedlejším domě sídlil hodinář, původem ze Stárkova. Následovala Poprova putyka vždy nabitá k prasknutí, kde se kouřilo tak, že kouř vycházel z hlavních dveří jako z prádelny. Vedle stál hostinec, dále děkanství, c. k. soud a věznice. Následovala Šrůtkova vinárna, kam zavítali návštěvníci především z Pruska.

> Své místo měli jednotliví prodejci pevně dané: před zmíněnými domy vystavovali své zboží rychnovští soukeníci, pod nimi solničtí ševci. Proti děkanství a soudu byli bednáři, kteří

mívali velmi brzy prodáno, následovali hrnčíři a níže pod nimi prodavači železných nádob. Mezi hrnčíři bylo slyšet samé zvonění, klepání klouby do hrnků. Kolikrát vzala některá kmotřička hrnek do ruky a druhou do něho klepala tak, až ho upustila na zem. To pak policajti Špicner a později Hornych a Škoda museli rozsoudit, kde byla vina.

> Ševci měli své krámy do úhlu od Šrůtkova hostince až k cestě a za nimi už byli zelináři, kteří především na sv. Víta prodali nejvíce salátu a zbyla jim jen cibule. Pod nimi se utvářel podélný oblouk klempířů a za samým kostelem měli své vozíky kramáři, na vozících dřímaly děti a pod nimi tažní psi. Za kostelem měli své stanoviště brusiči břitev, kteří břitvy brousili obvykle za 10 korun. Na Doctorově domě měl své svaté obrazy vystavené obrazář a na druhé straně od lékárny měl své výrobky kožešník, především kalhoty a kabáty. Směrem dolů pak stával čepičkář Kozlík. Podél silnice nad kostelem stávali pekařští učedníci s houskami, dále řeznický učeň s jitrnicemi a kroupovými jelity, následoval hřebenář, pilničkář, cukráři, člunkaři, vřetenáři, galanteristé, mydláři, kramáři, provazníci, knihaři, řemenáři, soustružníci, v rohu proti Koníčku bačkoráři a tak dále. Tak vykreslil staré trhy a jarmarky místní písmák Celestýn Bydelský na konci 19. století.

16 Swing / březen / 2023
toulky historií
text: r ichard Švanda

> Trhy se někdy stávaly dějišti zajímavých, ba dokonce i dramatických událostí. Psal se například konec září 1911. Nastupoval podzim a v Náchodě plynul čas jako jindy. Jenže pak přišla neděle 24. září. O tomto nedělním trhu byl uspořádán dělníky místních továren pod ochranou městské policie loupežný výpad na zdejší trhovce. K obchodům s máslem se přihnal zástup mužů a za hrozného nadávání šli od jedné ženě k druhé a jakmile se kterákoliv opovážila říci si za kilogram másla více než 1.40 koruny, bylo zle. Nebohé trhovkyně, vesměs chudé ženy z blízkých vesnic, byly rozezleným davem pomazány nabízeným máslem nebo tvarohem. Na náměstí vypukla panika; ženy utíkaly z náměstí pryč a dav využil nastalé situace, a co se dalo, to bylo ukradeno. Jedné trhovkyni byla zdvižena sukně a byla máslem nejenom pomazána, ale přes holé nohy lynčována rákoskou. Vedle stojící muž, který se jí zastal, dostal košíkem vajec po hlavě. Tím to ale neskončilo. Dav se následně vrhl na stánky se švestkami, hruškami a jablky a požadoval po trhovcích, aby je prodali za tolik a tolik. Přitom nabízeli za bečku švestek 2.40 koruny. Kdo nedal, rozbili mu nádobí a poté také celý stánek. Na bramborovém trhu přišli lidé k fůře, bez řeči rolníkovi otevřeli postranice káry, načež se brambory rozsypaly na náměstí a než se chudák nadál, měl fůru rozebranou! Nebohý prodavač stál jak zcepenělý. I když u tohoto případu byl přítomen strážník, poškozenému ani slovem nepomohl. Na zelném trhu to bylo podobné. Jeden rolník, který vyskočil na svou káru a začal se proti lůze bránit bičem, byl ihned policejně pokutován. Ti šťastnější trhovci, kteří včas z Náchoda ujeli, byli v mnoha případech zbiti a okradeni na cestě za městem.

Nejenom v Náchodě, ale i jinde v okolí se na trzích odehrávaly zajímavé příběhy. O nich a mnohém dalším se dozvíte na besedě historika Richarda Švandy, která se uskuteční ve šKVORECK ý C AF é V Ná CHOD ě V PáTEK 31. BŘE z NA.

17 inzerce
toulky historií

když se řekne Česká skalice, jen málokomu se nevybaví rodačka božena němcová. my dnes vyrazíme po jejích stopách, nahlédneme do zdejší vojenské historie a nezapomeneme ani na zábavu na březích rozkoše, osmé největší přehrady České republiky. vydejte se s námi na šestikilometrový výlet a poznejte místní tradice i současnou kulturu.

z  H USOVA N á M ě STÍ A ž NA

R O z KO š

> Na Husovo náměstí se pohodlně dopravíte autobusem z Úpice, Jaroměře nebo třeba Náchoda. Kdo vyrazí po vlastní ose, auto tu jednoduše zaparkuje. Před cestou doporučujeme prozkoumat park, kterému vévodí pomník Boženy Němcové z roku 1888 od českého sochaře Mořice Černila. Pak pokračujte severní cestou vlevo, kudy dorazíte k Barunčině škole, kde malá Božena studovala v letech 1824-1833.

V roubené škole najdete dobové školní pomůcky i tradiční světnici pana učitele. V roce 1926 se tu zastavil i prezident Tomáš Garrigue Masaryk a podepsal pamětní knihu. Za zmínku stojí také památník sládka Františka Smetany,

otce slavného hudebního skladatele, který najdete naproti škole. Pokračujte od školy dolů zhruba 400 metrů. Za řekou Úpou se tyčí Maloskalická tvrz, kterou v 16. století poničil požár včetně dochovaných spisů. Víme však, že první zmínky o tvrzi sahají až do 14. století. V roce 1639 dobyli Českou Skalici Švédové a tvrz nadobro zanikla. Ze zbytků tvrze byl postaven místní zájezdní hostinec a klášter s kaplí.

> Další zastávkou je Muzeum Boženy Němcové, které obývá budovu tehdejšího Steidlerova hostince. Dřív sloužil pro svatební hostiny, kterou zde měla i Božena Němcová, a od roku 1837 se tu pořádají Jiřinkové slavnosti. Historicky první slavnosti se účastnila též slavná spisovatelka. Součástí dnešních slavností jsou koncerty, prodej rostlin nebo soutěž o nejkrásnější jiřinku. V muzeu oceníte rozsáhlou expozici zasvěcenou životu i dílu Boženy Němcové, prohlédnete si tehdejší oděvy a seznámíte se s metodami výroby a barvení šatstva. Od roku 2021 v muzeu přebývá také expozice bitvy u České Skalice, ke které došlo během rakousko-pruské války 28. 6. 1866. Další kroky vás zavedou na hřbitov s barokní zděnou farou z roku 1731. Zajímavostí je, že Muzeum Boženy Němcové sídlilo původně právě zde, a to v letech 1975-1992. Další zajímavou stavbou je kostel Nanebevzetí Panny Marie, který

18 Swing / březen / 2023
tip na výlet
text: tereza Hladíková / foto: tomáš m enec
A VO j ENSTVÍM , zá BAVOU I TRADICÍ B ABIČKY
Č ESKOU S KALICÍ z

svou současnou podobu získal při přestavbě v roce 1725. Barokní věž postavili o 10 let dříve. Velkou raritou je cínová křtitelnice z roku 1490 uvnitř kostela. Od hřbitova pokračujte po Cestě Boženy Němcové, přes dva mostky, ulicí Pivovarskou, odkud zamiříte vlevo Jiráskovou ulicí.

> Vojenský hřbitov z rakousko-pruské války 1866 stojí na původním pozemku rodiny Steidlerovy, která ho prodala v roce 1892. Je ideální zastávkou pro vás, kdo chcete navázat na vojenskou expozici v muzeu. Od hřbitova, kde v hromadném hrobě leží na 500 rakouských vojáků, se vydejte vpravo. Cyklostezka podél řeky Úpy vás dovede ke vstupu do ráje všech rybářů, milovníků sportů, dobrého jídla, hudby i odpočinku. Brány Rozkoše jsou otevřené celoročně, ale nejvíc zábavy vás čeká v letní sezóně, kdy si na březích zahrajete plážový volejbal, užijete si romantickou projížďku na šlapadlech, nebo se s rybářským prutem uchýlíte do tiché zátoky. Kromě toho si zde můžete půjčit kolo nebo koloběžku, zasurfovat si nebo jen tak chytat bronz na lehátku. Na náměstí se dostanete stejnou trasou, nebo pokračujte na pláž, která vás doprovodí až k silnici. Překročíte koleje a přímou čarou dorazíte na hlavní třídu T. G. Masaryka, která vás dovede zpět na náměstí.

O D zá MKU K POD zá MČÍ

> Druhou část výletu tvoří dětství Boženy Němcové. Nastartujte auto, protáhněte nohy, čeká vás 2,5 kilometry vzdálené Babiččino údolí. Pěšky se do Ratibořic dostanete po Cestě Boženy Němcové směrem k Bažantnici. Autem pak snadno dojedete kousek od zámku. Při cestě po svých stojí za ochutnání voda ze studánky v Bažantnici a prohlídka loveckého pavilonu v empírovém slohu z roku 1800. Od něj už je to jen necelých 500 metrů k baroknímu ratibořickému zámečku z roku 1712, který leží v srdci nádherného parku s leknínovým jezírkem a letitými stromy. Dnes má takřka totožnou podobu jako v době svého vzniku. V 19. století ho zdědila vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská, která si jej zvolila za své letní sídlo.

> Parkem po cestě k domovu Boženy Němcové projdete okolo slunečních hodin a zámeckého skleníku z roku 1830, cestou vás pak provází Sad Aloise Jiráska a Kuchyňská zahrada. Od skleníku k vodnímu mandlu je to zhruba 600 metrů krásnou přírodou. Vodní mandl pochází z 19. století a po rekonstrukci je stále funkční. Když budete mít štěstí, zachytíte ho zrovna v chodu. Uvnitř mandlu doporučujeme zajímavou expozici tradičního staročeského plátenictví. Za dřevěným mostkem vás uvítá Rudrův mlýn, který v Babiččině údolí stojí od 16. století. Jeho dnešní podoba pochází z roku 1825. Mlýnská kola pohání voda z řeky Úpy a ze tří jsou dnes funkční dvě. Přes sezonu si v areálu mlýna užijete řadu koncertů a řemeslných trhů a můžete objevit jeho kouzlo při jedné z mnoha exkurzí.

> Pokračujte dál k sousoší Babičky s vnoučaty, kudy podél potůčku dojdete ke Starému bělidlu, které postavil mlynář Rudr v roce 1797. Chaloupka i s dvorkem bývá přes sezonu otevřená. Po pár desítkách metrů dorazíte k Viktorčinu splavu, do cíle dnešního výletu. Zpáteční cestu si pak užijte v náladě staročeského života Babiččina údolí. A pokud nespěcháte, nezapomeňte navštívit zdejší Panský hostinec a Herecké muzeum.

Tipy na řadu dalších zajímavých výletů pěšky, autem i na kole najdete na stránkách kladskepomezi.cz.

tip na výlet

19

kultura / březen

NÁCHOD

KAšPáREK U KRáLE VěTRŮ

4. 3. sobota 15 hod.

Sokolovna

Pohádka pro nejmenší diváky tentokrát v podání loutkářů z Úpice.

O CHYTRé PRINCEzNě

11. 3. sobota 15 hod.

Sokolovna

Loutková pohádka pro nejmenší diváky.

jARNÍ SBOROVý KONCERT

17. 3. pátek 18 hod.

Městské divadlo

S jarním repertoárem se představí sbory Bambulata a Canto ZUŠ Náchod a IUVENTUS, GAUDE! ze ZUŠ Jablonec nad Nisou.

KAROLÍNA A DAVID FIEDLEROVI

17. 3. pátek 18.30 hod. škvorecký Café

Koncert náchodských rodáků, kteří vystupovali s Honzou Vančurou, Máriem Bihárim nebo Irenou Budweiserovou, nabídne jak převzatou, tak autorskou hudbu od popu přes jazz po world music.

zLATOVLáSKA

18. 3. sobota 15 hod.

Sokolovna

Loutková pohádka pro nejmenší.

Pyrolitické čištění / Nová funkce sušení a přípravy RAW stravy / Nízkoteplotní pečení / Kulinářský průvodce / Pyrolitické trouby od 10.990,- / Indukční desky od 5.990,-

ČARODějNá POHáDKA

19. 3. neděle 15 hod.

Městské divadlo

Nedělní pohádka v podání Divadýlka Mrak.

EVA TROPÍ HLOUPOSTI

20. 3. pondělí 19 hod.

Městské divadlo

V populární komedii Divadla Na Fidlovačce uvidíte Terezu Martinkovou, Denny Ratajského, Ludmilu Molínovou a mnohé další.

HARFOVý DUET

21. 3. úterý 19 hod.

Městské divadlo

Koncert Kataríny Ševčíkové a Zbyňky Šolcové.

PLANETA SLEPIC

22. 3. středa 19 hod.

Městské divadlo

Lukáš Pavlásek a jeho stand‑up special.

zLATOVLáSKA

25. 3. sobota 15 hod.

Sokolovna

Loutková pohádka pro nejmenší.

PO jEDNé STOPě

27. 3. pondělí 19 hod.

Městské divadlo

Herec Martin Písařík a cestovatel Igor Brezovar budou vyprávět o své sedmiměsíční pouti Afrikou.

TOULKY HISTORIÍ

31. 3. pátek 18.30 hod. škvorecký Café

Beseda s historikem Richardem Švandou tentokrát na téma trhy a trhovci.

NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ

NOVOMěSTSKý PLES

3. 3. pátek 20 hod.

Sokolovna

Na 32. reprezentačním plese města zahraje k tanci i poslechu kapela Levou Rukou Band.

KRTEK

7. 3. úterý 9 hod.

Městská knihovna

Dopolední setkání pro rodiče s dětmi od 0 do 4 let. Hostem bude školní psycholožka Jiřina Borůvková.

KAREL PFEIFFER

8. 3. středa 18 hod.

Městská knihovna

Beseda s bývalým politickým vězněm.

STAVOSTROjKA

12. 3. neděle 14 hod.

Kino 70

491 424 735

e-mail: ekochlad@ekochlad.cz

Odpolední setkání s muzikou.

DOPOLEDNÍ ČTENáŘSKý KLUB

16. 3. čtvrtek 9 hod.

Městská knihovna

Další z řady setkání a povídání si o literatuře, kultuře a umění.

O DRáČKU žOFÍKOVI

18. 3. sobota 10 hod.

Kino 70

Míša Růžičková v představení pro rodiny s dětmi.

YUKATáN –

KOLéBKA MAYŮ

23. 3. čtvrtek 17.30 hod.

Městská knihovna

O tajemném národě, který v džunglích na poloostrově Yucatán vystavěl ohromné chrámy, bude vyprávět Miroslav Věříš.

EXOTEM NA TéTO zEMI?

28. 3. úterý 18 hod.

Městská knihovna

Přednáška římskokatolického kněze, salesiána a filozofa Ladislava Heryána.

VELIKONOČNÍ TRHY

29. 3. středa 9 – 17 hod.

Kino 70 Tradiční prodejní akce.

PREzIDENT TGM

30. 3. čtvrtek 18 hod.

Městská knihovna Přednáška Martina Chadimy. NOC S ANDERSENEM

31. 3. pátek 16 hod.

Městská knihovna

Společné nocování plné her, čtení a dokonce i návštěvy Městské galerie Zázvorka pro děti školního věku.

ČESKÁ SKALICE

ROBOTÍ ČTENÍ S NEČTENáŘI

2. 3. čtvrtek 15 hod. - děti

Knihovna Barunky Panklové Akce je určena pro děti od 4 do 7 let.

VýROČNÍ ČLENSKá SCHŮzE zAHRáDKáŘŮ

4. 3. sobota 14 hod.

Klubovna zahrádkářů Setkání nabídne pěstitelskou poradnu i vystoupení taneční skupiny Boubelky.

SLAVENÍ žIDOVSKýCH SVáTKŮ

14. 3. úterý 9.30 hod.

Modlitebna Církve bratrské Přednáška Aleny Naimanové o významných událostech židovské historie.

20 Swing / březen / 2023
T IP Sw INGU T IP Sw INGU inzerce inzerce
Náchodská 88, Dolní Radechová tel.:

KAVKAzEM A STŘEDNÍ ASIÍ S BATOHEM V 80. LETECH –FANSKé HORY

15. 3. středa 18 hod.

Knihovna Barunky Panklové

Cestovatelská přednáška Oldřicha Valcla.

VýROČNÍ ČLENSKá SCHŮzE SPOLEČNOSTI BOžENY NěMCOVé

16. 3. čtvrtek 15 hod.

Klubovna zahrádkářů

Setkání členů i přátel Společnosti Boženy Němcové.

MěSTO žENáM

17. 3. pátek 17.30 hod.

Klubovna zahrádkářů

Varietní zábavný program umělců ze souboru Kouč Provodov Šonov.

jARNÍ PLES

18. 3. sobota 20 hod.

Sokolovna

Na plese zahraje skupina Reflex.

CÍSAŘOVNA A KRáLOVNA MARIE TEREzIE A jEjÍ DOBA

22. 3. středa 18 hod.

Knihovna Barunky Panklové

Další z řady historických přednášek

Milana Záliše nabídne informace o jediné ženě na českém trůnu.

VYNášENÍ SMRTKY

26. 3. neděle 14 hod.

Tradiční průvod v čele s Mořenou vyjde z náměstí.

BOOKSTART –S KNÍžKOU DO žIVOTA

29. 3. středa 10 hod.

Knihovna Barunky Panklové

Setkání pro rodiče s dětmi do tří let.

NOC S ANDERSENEM

31. 3. pátek 18 hod.

Knihovna Barunky Panklové

Tradiční přespávání v knihovně.

ČERVENÝ

KOSTELEC

PETR REzEK

3. 3. pátek 19 hod.

Divadlo j. K. Tyla

Koncert zpěváka, kytaristy, skladatele a textaře.

CHILE – NIKDY NENÍ POzDě

7. 3. úterý 17 hod.

Knihovna Břetislava Kafky

O tom, že cestovat po světě se dá i po padesátce, vás na přednášce plné poutavého vyprávění a krásných fotografií přesvědčí Jiří Kafka.

YUCATáN

9. 3. čtvrtek 18.30 hod.

Kino Luník

V rámci Cestovatelského klubu se můžete těšit na povídání o průzračném moři, divokých pralesech i mayských památkách.

HANA

10. 3. pátek 19 hod. Divadlo j. K. Tyla Inscenace Klicperova divadla.

DěTSKý KARNEVAL

11. 3. sobota

Grafoklub

Zábavné odpoledne plné tance a soutěží.

RALLYE DAKAR

14. 3. úterý 18.30 hod.

Kino Luník

Beseda s několikanásobným účastníkem nejtěžšího offroad závodu na světě Lubošem Hlaváčkem.

PUTOVáNÍ zA SMÍRČÍMI KŘÍžI

NAšEHO REGIONU

15. 3. středa 17 hod.

Knihovna Břetislava Kafky

Přednáška Jiřího Chaloupky.

THUMBELÍNA

15. 3. středa 18 hod.

Divadlo j. K. Tyla Izraelská umělkyně zahraje pohádku pro diváky od pěti let.

EXPEDIČNÍ KAMERA

17. 3. pátek 18.30 hod.

Kino Luník

Přehlídka nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů podpoří dětský oddíl Kadet.

DON Q. A DěVKA NEBESKá

17. 3. pátek 19 hod.

Divadlo j. K. Tyla

Tragikomedie domácího divadelního souboru Na tahu.

BěTUšKA A KOUzELNý HRAD

19. 3. neděle 16 hod.

Divadlo j. K. Tyla

Pražské Liduščino divadlo přiveze napínavý příběh plný písniček.

PRáVNICKé PROFESE

20. 3. pondělí 16 hod.

Knihovna Břetislava Kafky

Rady ohledně práva, soudního řízení nebo třeba řešení dědictví vám dá

JUDr. Dita Vávrová.

ROBERT BALzAR TRIO

25. 3. sobota 19 hod.

Divadlo j. K. Tyla

Přední český kontrabasista zahraje ve svém rodném městě.

žIDLE A KANCELáŘ

29. 3. středa 17.30 hod.

Knihovna Břetislava Kafky

Beseda s lektorkou zdravého pohybu.

RTYNĚ V PODKRKONOŠÍ

DLOUHý, šIROKý

A BYSTROzRAKý

4. 3. sobota 14 hod.

Kino

Loutkové představení v podání Loutkového divadla Kozlík.

CHILE – NIKDY NENÍ POzDě

8. 3. středa 18 hod.

Kino

O tom, že cestovat po světě se dá i po padesátce, vás na přednášce plné poutavého vyprávění a krásných fotografií přesvědčí Jiří Kafka.

KLAVÍRNÍ KVARTETO

jOSEFA SUKA

20. 3. pondělí 18 hod.

Malý kulturní sál

Koncert nabídne stěžejní díla od klasicismu po současnost.

VELKÉ POŘÍČÍ

HISTORIE PENěz

1. 3. středa 18 hod.

Obecní dům

Přednáška o historii i současnosti měny.

mimo pracovní

dobu zastupuje:

Lékárna U Itálie

Kamenice 131

Náchod 547 01

tel: 491 423 999

Po - Pá 730 - 1700

So 800 - 1130

mobil: 601 338 646

kultura / březen T IP Sw INGU T IP Sw INGU Akce pro děti inzerce www.vydejnaletna.cz info@vydejnaletna.cz
OTEVŘENO
NOVĚ
Po - Pá 800 - 1600 Českých bratří 407, Náchod 547 01 tel.: 491 431 798
Rezervace vstupenek na www.kupvstupenku.cz

HRONOV

ISLAND: STOPEM, NA KONI

A PěšKY

9. 3. čtvrtek 19 hod.

jiráskovo divadlo

V malém sále bude své zážitky z dlouhodobého pobytu na krásném ostrově vyprávět Viktorka Rys.

POVěSTI PRAžSKé ANEB

POHáDKY zE STARé PRAHY

21. 3. úterý 9 hod.

jiráskovo divadlo

Divadlo Evy Hruškové a Jana Přeučila přiveze představení plné příběhů.

STARá LáSKA NEREzAVÍ

22. 3. středa 19 hod.

jiráskovo divadlo

Komedie Divadla Adverte o manželích, kteří čekají na ukončení rozvodového řízení.

SPORTOVNÍ PLES

25. 3. sobota 20 hod.

Sál josefa Čapka

Tradiční společenské setkání nabídne předtančení i tombolu.

VELIKONOČNÍ TRHY

2. 4. neděle 9 hod.

Sál josefa Čapka a náměstí

Tradiční velikonoční trhy s doprovodným programem v podobě vystoupení

žáků ZUŠ Hronov, DDM Domino či kapely Ježkovy voči.

BRéMšTÍ MUzIKANTI ANEB

PO DOBRéM DO BRéM

2. 4. neděle 15 hod. jiráskovo divadlo

Nedělní pohádku nejen pro děti přiveze Divadlo Navětvi Předotice.

POLICE NAD METUJÍ

LEž ANEB KOMEDIE O PRAVDě

7. 3. úterý 19 hod.

Kolárovo divadlo

Ve hře o tom, zda je možné ve vztazích lhát, se představí Petra Špalková, Petr Lněnička, Eva Kodešová a Jan Dolanský.

DŮM z TŘÍSEK

9. 3. čtvrtek 18 hod.

Kolárovo divadlo

Projekci působivého dokumentu k připomenutí začátku války na Ukrajině doprovodí beseda s Natálií Dotsenko, která pracuje v Integračním centru pro cizince v Hradci Králové.

PROČ SE VYDAT DO MUzEA NáCHODSKA

A VšECH jEHO POBOČEK

VČETNě POLICE NAD METUjÍ

14. 3. úterý 15 hod.

Pellyho domy

Beseda s Janem Tůmou z Muzea Náchodska.

VELIKONOČNÍ POHáDKA

20. 3. pondělí 18 hod.

Kolárovo divadlo

Pohádka o jarních rituálech a zvycích v podání Divadýlka Mrak.

SEDMERO KRKAVCŮ

25. 3. sobota 18 hod.

26. 3. neděle 18 hod.

Kolárovo divadlo V muzikálové pohádce uvidíte žáky všech oddělení ZUŠ Police nad Metují.

POLICE NA STARýCH

FOTOGRAFIÍCH

28. úterý 15 hod.

Pellyho domy

Beseda s Milanem Košťálem.

jEDEN SVěT

30. 3.–2. 4. 2023 Cena bezpečí – to je téma letošního festivalu dokumentárních filmů, které otevírá otázky toho, co pro nás ve světě plném nejistot, obav a krizí bezpečí znamená a co jsme ochotni pro něj udělat.

BROUMOV

NáRODNÍ SBÍRKA zLOzVYKŮ

2. 3. čtvrtek 18 hod.

Sál IC Broumovska Beseda s umělkyní Kateřinou Šedou.

PLES SPORTOVCŮ

4. 3. sobota 19.30 hod.

KD Střelnice Tradiční ples.

OSLAVA SVáTKU MDž

7. 3. úterý 14 hod.

KD Střelnice

Přátelské posezení pro členy klubu seniorů a setkání s vedením města Broumova. K tanci a poslechu zahraje Petr Cirkl.

DEN žEN PO NAšEM

8. 3. středa 16 hod.

Staré autobusové nádraží Odpolední setkání s překvapením v režii Nadačního fondu Broumov město kultury.

NAHORU – NA HORU!

14. 3. úterý 19 hod.

Městské divadlo Inscenace divadelníků z Nového Města nad Metují.

STEzKA ČESKEM

21. 3. úterý 18 hod.

Sál IC Broumovska Cestovatelská přednáška.

VELIKONOČNÍ jARMARK

24. 3. pátek 15 hod.

Mírové náměstí Prodej výrobků žáků MŠ, ZŠ a Dětského domova v Broumově.

VEČER POEzIE

29. 3. středa 17 hod.

Městská knihovna Svou tvorbu představí Věra Kopecká, Jana Wienerová, Marie Šafářová a Miloš Hromádka.

PONGO CALLING

30. 3. čtvrtek 18 hod.

Sál IC Broumovska Projekce inspirativního dokumentu o romském aktivistovi, který s rodinou přesídlil do Velké Británie, aby se vyhnul diskriminaci. Po filmu beseda.

3. PLES NADAČNÍHO FONDU

GYMNázIA

BROUMOV

31. 3. pátek 20 hod.

KD Střelnice

Tradiční společenská událost.

Swing / březen / 2023
kultura / březen
T IP Sw INGU

PIVNICE KORUNKA

nově otevřena

zveme vás na čtyři druhy točených piv

od úterý do neděle

Kladská 120, Náchod

SWING_Matyas_ZAV_69x37

úterý 24. ledna 2023 18:55:28

více na:

AUTOLAKY - Lochmanová s.r.o. Českoskalická 161, Náchod Po - Pá, 9-12 a 13-16

Míchání autolaků fy MaxMeyer • prodej materiálů a potřeb pro autolakýrníky • široký výběr sprejů a jejich plnění • ochranné nástřiky spodků a dutin vozů • autokosmetika • čistící prostředky HG •

Tel.: 607 830 870, 777 321 870, a.lochmanova@seznam.cz • www.autolaky-lochmanova.cz

23
inzerce

N á CHOD KINO VESMÍR

OSTROV

1. st /19.15/, 4. so /19.30/ Česká komedie. Od 12 let.

zATMěNÍ

2. čt /19.15/, 3. pá /17/, 5. ne /16/,

7. út /17/

Česká thrillerová komedie. Od 15 let.

MEDVÍDEK PÚ: KREV A MED

2. čt /18.45/, 5. ne /18/,

8. st /19.30/

Horor USA. Od 18 let. ČT.

CREED III

3. pá /17/, 7. út /18.45/

Pokračování série. Od 12 let. ČT.

BELLA A SEBASTIáN: NOVá GENERACE

4. so /14.15/, 8. st /15.15/ Klasika v novém zpracování. ČZ.

AVATAR: THE wAY OF wATER

4. so /16/

Velkolepé dobrodružství. ČZ.

zOUBKOVá VÍLA

5. ne /14/

Rodinný animák.

BANGER

6. po /17/ Český film. Od 15 let.

ARVéD

6. po /19/ Český film. Od 12 let.

IL BOEMO

8. st /17/

Životopisný film. Od 12 let.

BASTARDI 4: REPARáT

9. čt /19/ Český film. Od 12 let.

VŘÍSKOT 6

OSTROV

11. so /16/ Česká komedie. Od 12 let.

AVATAR: THE wAY OF wATER

11. so /18.15/ Strhující dobrodružství. ČZ.

DěTI NAGANA

12. ne /14/ Český rodinný film.

VELRYBA

12. ne /16/ Film USA. Od 12 let. ČT.

VÍLY z INISHERINU

13. po /17/ Irské drama. Od 12 let. ČT.

KAREL KRYL – KDO jSEM...?

13. po /19.15/ Poslední zpověď malého velkého muže.

VELIKONOCE V UMěNÍ

14. út /15/

Dokument z cyklu Exhibition on Screen. Od 12 let.

ČARODějKY zE SALEMU

14. út /18/

Záznam z britského Národního divadla. Od 12 let. ČT.

PŘáNÍ K NAROzENINáM

15. st /17/ Česká komedie.

ELVIS

15. st /18.45/ Životopisný film. Od 12 let. ČT.

SHAzAM! HNěV BOHŮ

NEjVěTšÍ DAR

19. ne /14/ Česká pohádka.

SLUžKA

20. po /17/ České historické drama. Od 12 let.

LOUIS TOMLINSON: ALL OF THOSE VOICES

22. st /19/ Hudební dokument.

BUĎ CHLAP!

23. čt /16.45/, 24. pá /19.45/,

25. so /19.30/, 26. ne /15.30/ Česká komedie.

jOHN wICK: KAPITOLA 4

23. čt /18.30/, 24. pá /16.45/,

26. ne /17.30/, 28. út /19/ Akční thriller. Od 15 let. ČT.

DUNGEONS & DRAGONS: ČEST zLODějŮ

25. so /17/ Fantasy dobrodružství. ČZ.

KUCIAK: VRAžDA NOVINáŘE

27. po /19/

Dánsko-slovensko-český dokument. Od 12 let.

DUNGEONS & DRAGONS: ČEST zLODějŮ

30. čt /19/, 31. pá /17/ Fantasy komedie. ČT.

SESTRY V SEDLE

31. pá /19.30/

Bláznivá komedie. ČT.

POLICE NAD METUJÍ KINO V KOLÁROVĚ DIVADLE

DELEGACE

9. čt /16.45/, 10. pá /19.30/, 12. ne /18/

Hororová série pokračuje. Od 15 let. ČT.

FABELMANOVI

10. pá /16.30/

Film Stevena Spielberga. Od 12 let. ČT.

KOCOUR V BOTáCH:

POSLEDNÍ PŘáNÍ

11. so /14/ Rodinný animák.

16. čt /17/, 17. pá /17/, 18. so /14/, 21. út /17/ Akční fantasy komedie. ČZ.

65

16. čt /19.30/, 19. ne /16/, 20. po /19.15/ Sci-fi USA. Od 12 let. ČT.

BASTARDI 4: REPARáT

17. pá /19.30/, 19. ne /18/, 21. út /19.30/ Český film. Od 12 let.

LOHENGRIN

18. so /16.45/ Živě z Metropolitní opery v NY.

BUKO

2. čt /19/

Nový film Alice Nellis.

ASTERIX A OBELIX: ŘÍšE STŘEDU

5. ne /18/

Dobrodružná francouzská komedie.

SRDCE DUBU

12. ne /18/

Dobrodružný dokument.

BROUMOV KINO V I NFO C ENTRU

DěTI NAGANA

7. út /18/

Český rodinný film.

24 Swing / březen / 2023
kino / únor
DIVADLO OPERA
Čt české titulky, Čz české znění

NÁCHOD

NATáLIE MERTLÍKOVá: OBRázKY PRO DěTI

Do 4. 3.

Městská knihovna

Výstava obrazů Natálie Mertlíkové, výtvarnice, která je od září 2022 vedoucí výtvarného kroužku Aťásek, je ke zhlédnutí ve studovně.

jAKUB šVéDA: IMPACT zPOD STŘECHY

4. 3.–16. 4.

GVUN Malá

Devadesátá léta minulého století přinesla vedle společenských změn i zcela odlišnou vizualitu a nastupující generace autorů se ve své tvorbě s jejím jazykem naučila rychle zacházet. Výrazným příkladem takového autora je Jakub Švéda /*1973/, který vystudoval pražskou AVU u Jiřího Sopka a Jiřího Davida v letech 1993 - 2001. Reklamy, filmy, kultura klipů, vizuální krása, ale i faktor vizuálních manipulací, grafika počítačových her i hudba - to byl soubor podnětů pro umělcův výrazný obrazový jazyk. Náchodská výstava je sestavena jako cílený výběr „Impactů“, Biohazardů a vizualizovaných kódů DNA z let 1998 až 2022, ve kterých je Jakubem kladen důraz na zpracování světla jako svébytného fenoménu. Vernisáž se uskuteční v pátek 3. března od 17 hodin.

MICHAL BURGET: HRANIČNÍ KRAjINY 31. 3.–5. 5.

Galerie Nola

Výstava náchodského výtvarníka a malíře fantaskních krajin nabídne jeho zcela nové práce.

NáCHODSKá VýTVARNá zIMA/ NACHOD ART wINTER

Do 2. 4.

Galerie výtvarných umění Výstava děl regionálních umělců se zahraniční účastí.

NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ

jAROSLAV LELEK:

BAREVNé IMAGINACE 1. 3.–30. 4.

Galerie Na schodech

Výstava fotografií je ke zhlédnutí v pracovní době Městského úřadu.

zš A Mš NAHOŘANY

Do 11. 3.

Sklepení Spolkového domu

Prezentace výtvarných prací dětí z nahořanské školy a školky.

EVA jAKUBCOVá, DANA LUDVÍČKOVá: SPOLU

Do 25. 3.

Městská knihovna

Výstava fotografií.

VLADIMÍR SUCHáNEK: VzPOMÍNKA

Do 25. 3.

Městská galerie zázvorka

Výstava obrazů a grafik novoměstského rodáka.

VELIKONOČNÍ VýSTAVA

25. 3.–10. 4.

Městské muzeum

Tradiční tématická výstava.

ČESKÁ SKALICE

ČESKOSKALICKá PALETA 2023

10. 3.–10. 4.

Galerie Fortna

Své práce vystavují výtvarníci, kteří v České Skalici a okolí bydlí, pracují nebo jsou příznivci města. Vernisáž se uskuteční v pátek 10. března od 18 hodin.

VýSTAVA KERAMIKY

10. 3.–10. 4.

SVČ Bájo

Své práce ve výlohách SVČ Bájo vystavují účastníci keramických kroužků, kteří pracují pod vedením Zdeňky Tošovské.

SPOLEK ATELIéR: OBRAzY Do 17. 3.

Knihovna Barunky Panklové

Výstava obrazů členek českoskalického spolku Ateliér. Vystavují Blanka Haucková, Blanka Bekrová, Eva Hrubá, Eva Kábrtová, Hana Jirásková, Helena Hejduková, Jana Šebestová, Jarmila Zárubová, Jiřina Madarászová, Ludmila Jirásková, Miroslava Hašková a Miroslava Lorencová.

DANA šTěPáNOVá: KOLážE

24. 3. - 26. 5

Knihovna Barunky Panklové Série pozoruhodných výrazně barevných a „ženských“ prací je průřezem tvorby za několik posledních let. Vernisáž se uskuteční 24. března od 18 hodin.

POHáDKOVý KUžELNÍK

Do 31. 3.

Regionální informační centrum Na výstavě se seznámíte s pohádkovými bytostmi, které se v letní sezóně zabydlují v Pohádkovém kuželníku a připomínají postavy na motivy pohádek Boženy Němcové.

VELKÉ POŘÍČÍ

šáRKA wINTEROVá:

DIV(N)OTVORNý BŘEzEN

Do 31. 3.

Galerie 102

Výstava mladé výtvarnice pocházející z Hronova. Vernisáž se uskuteční v pátek 3. března.

HRONOV

HANA VáŇOVá:

KRASLICE

23. 3.–9. 4.

Čapkův mlýn

Výstava kraslic s regionálními motivy a symbolikou. Vernisáž se uskuteční ve středu 22. března od 16 hodin.

POLICE NAD METUJÍ

jARNÍ PRODEjNÍ

VýSTAVA

3. 3.–1. 4.

Pellyho domy

Výstava v Informačním centru nabídne dekorace a výrobky s jarní a velikonoční tématikou nejen od regionálních tvůrců.

VELIKONOCE

jSOU SVáTKY jARA

22. 3.–9. 4.

Stará škola Dřevěnka

Vernisáž výstavy, na které dokonale nasajete sváteční atmosféru, se uskuteční v úterý 21. března od 16 hodin.

BROUMOV

jAKUB TOMáš: PANELSTORY

Do 25. 3.

Dětská galerie Lapidárium

V obrazech Jakuba Tomáše najdeme témata jako uniformita, ztráta soukromí, odosobnělost, zaměnitelnost i environmentální problematiku. Asociace směrem k minulosti, otázky, jež mohou pomoci měnit budoucnost. Plátna, scénické a architektonické modely, objekty, nebo kreslící kabinet pro dětské návštěvníky.

MACHOVSKÁ LHOTA

jARNÍ VýSTAVA

24.–25. 3.

Restaurace U Lidmanů

Český zahrádkářský svaz Machov zve na výstavu, na které můžete nasát jarní atmosféru.

25
výstavy
/ březen

KNI ž NÍ KVÍ z

Ačkoli se měsíc březen v posledních letech prezentoval spíše jako měsíc internetu, pro nás zůstává stále především měsícem knih a čtenářů. Pokud je tomu tak i u vás, jistě vám přijde vhod náš malý knižní kvíz.

1) KDO j E POVA ž OVá N z A NE j SLAVN ějš ÍHO DRAMATIKA V š ECH DOB?

a) Anton Pavlovič Čechov

b) Aristofanés

c) William Shakespeare

2) KYTICE KARLA j AROMÍRA ERBENA j E SBÍRKOU...

a) balad

b) anekdot

c) fejetonů

3) j AK SE j MENU j E POSLEDNÍ ROM á N ALENY MORN š TA j NOV é ?

a) Hana

b) Tiché roky

c) Listopád

4) KDO SI VE FILMECH z AHR á L SYMBOLOGA ROBERTA LANGDONA z KNIH DANA BRO w NA?

a) Tom Cruise

b) Tom Hanks

c) Harrison Ford

5) KOLIK DÍLŮ M á HARRY POTTER?

a) 7

b) 8

c) 9

6) STEPHEN KING PROSLUL PSANÍM...

a) pohádek

b) erotických povídek

c) hororů

7) AGATHA CHRISTIE VYTVOŘILA POSTAVU DETEKTIVA

j M é NEM...

a) Hercule Poirot

b) Sherlock Holmes

c) Philip Marlowe

8) GEORGE OR w EL NAPSAL KROM ě FARMY z VÍŘAT TAK é ROM á N...

a) 1866

b) 1984

c) 1999

9) j AK SE j MENU j E KNI ž NÍ DEBUT PATRIKA HARTLA?

a) Malý pražský erotikon

b) Okamžiky štěstí

c) Prvok, Šampón, Tečka a Karel

10) j AK SE j MENU j E NE j SLAVN ějš Í ROMAN CHUCKA PALAHNIUKA, KTERý BYL z FILMOVá N?

a) Klub rváčů

b) Pulp Fiction

c) Neviditelné nestvůry

11) KDO j E AUTOREM KNIHY NORSK é DŘEVO?

a) Haruki Murakami

b) Lars Kepler

c) Jo Nesbø

12) j AK é MU žá NRU SE V ě NOVAL TERRY PRATCHETT?

a) literatuře faktu

b) fantasy

c) poezii

13) CENU MAGNESIA LITERA 2022 z A KNIHU ROKU z ÍSKAL...

a) Pavel Klusák za knihu Gott: Československý příběh

b) Pavel Tomeš za knihu Až na ten konec dobrý

c) Martin Hilský za knihu Shakespearova Anglie

Správné

Swing / březen / 2023 kvíz
odpovědi: 1c, 2a, 3c, 4b, 5b, 6c, 7a, 8b, 9c, 10a, 11a, 12b, 13a inzerce
www.pivobrani.eu za podpory:
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.