Page 1

LOCAL

MAGAZINE

Luton | Dunstable | Leighton Buzzard | Bedford | Hatfield | St. Albans | Welwyn Garden City | Harpenden | Hemel Hempstead | Milton Keynes | Stevenage | Watford

NY ŁAT ZP BE

POLISH

NOWA JAKOŚĆ MEDIÓW LOKALNYCH Wyd.72 (Kwiecień 2018)

www.magazynlokalny.co.uk

bezpłatny

GITAROWY REKORD

LONDYN

29 kwietnia 2018

str. 10 wLuton


Drodzy czytelnicy

Słów kilka...

Święta minęły nam tak szybko, że wiele osób zapewne zadaje sobie pytanie czy w ogóle były. Jednak zanikające tradycje na obczyźnie powodują to, że te Święta są mniej zauważalne co dla mnie osobiście stanowi niepowtarzalną stratę wartości polskiej społeczności. Przed nami niesamowite wydarzenie, które zostało zainicjowane we Wrocławiu kilka lat temu. „Gitarowy Rekord Londyn” – pierwsze tego typu wydarzenie w UK. Dotychczasowy rekord z Wrocławia to 7356 gitar. Aby zagrać na Gitarowym Rekordzie Guinnessa w Londynie wystarczy mieć gitarę lub inny instrument strunowy i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E, potrzebnych do zagrania utworu „Hey Joe” Jimiego Henrdixa. Kolejne szkolenie na które was zapraszamy to „Business Explosion”, niesamowity szkoleniowiec i psycholog Mateusz Grzesiak poprowadzi konferencje szkoleniową dla polskich przedsiębiorców w Londynie. Część obecnego wydania Magazynu poświęcamy również tematowi ostatnio bardzo nam bliskiemu, mianowicie powrotom Polaków do ojczyzny. Zarówno wiele osób jak i firm przypatruje się temu zjawisku i zadają sobie pytanie czy rok 2018 będzie rokiem powrotów? Publikujemy na ten tamat artykuł oraz wypowiedzi Polaków którzy już wrócili do Polski. Życzę przyjemnej lektury Robert Szydlowski, Redaktor Naczelny Redakcja Magazynu Lokalnego nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych ogłoszeń oraz zastrzega sobie prawo odmowy publikacji reklam czy ogłoszeń bez podania przyczyn. Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania i opracowania edytorskiego nadesłanych tekstów. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.

2

Zespół redakcyjny: (Editorial) Robert Szydłowski mob. 07724 747878

Skład i opracowanie graficzne: (Graphic Designing & Typesetting) Anna Szydlowska

Ogłoszenia drobne i prenumerata (Classified ads and subscriptions) tel. 02032 891 778

Aleksandra Miśkiewicz Wiktor Zwolnicki Małgorzata Szydłowska Karolina Rodak

Marketing i reklama: (Advertising) m. 07724747878 t. 02032 891 778 info@magazynlokalny.co.uk

www.MagazynLokalny.co.uk

Magazyn Lokalny

Kwiecień 2018

Wydawca: INTI Media LTD Nakład: 8000 egzemplarzy/copies


PIĘKNO DZIĘKI

KOMÓRKOM MACIERZYSTYM Już niedługo zrzucimy z siebie znaczną część garderoby. Aby czuć się bardziej komfortowo, warto zainwestować w zabieg, dzięki któremu nie tylko pozbędziemy się tłuszczu z brzucha czy ud, ale też powiększymy piersi, usta czy policzki. Lepsze efekty pozwolą uzyskać komórki macierzyste, pobrane z tkanki tłuszczowej.

Następuje lepsze gojenie się i odżywianie przeszczepianej tkanki tłuszczowej, poprzez tworzenie i proliferację nowych naczyń krwionośnych. Następuje proces odbudowy i regeneracji skóry, powstaje nowy kolagen i elastyna. Oprócz wypełnienia ubytków, możemy w ten sposób dodatkowo odwrócić oznaki starzenia się i to w sposób całkowicie naturalny, za pomocą swoich komórek macierzystych.

Komórki macierzyste regenerują organizm.

Zastosowanie komórek macierzystych ADSC.

Starzenie się organizmu jest procesem bardzo złożonym i niestety nieuchronnym. Nasze komórki, tkanki i narządy ulegają powolnemu procesowi degradacji. Sposób jego zatrzymania lub odwrócenia był odwiecznym problemem medycyny. Decydującą rolę w tym procesie odgrywają komórki macierzyste i regeneracyjne, które występują w naszym organizmie. W przeciwieństwie do innych komórek w organizmie człowieka, mają zdolność do samoodnowy i różnicowania się w wyspecjalizowane komórki. Dzięki nim, nasz organizm ma możliwość regeneracji komórek, tkanek i narządów. Najwięcej posiadamy ich w okresie naszego rozwoju i dojrzewania, a później niestety ich liczba maleje z wiekiem. Z upływem lat zmniejszają się też możliwości odnowy komórek, regeneracji tkanek i obrony organizmu przed chorobami.

Tłuszcz, który leczy.

Tymczasem okazało się, że zbędna tkanka tłuszczowa, której z reguły mamy w nadmiarze, jest doskonałym źródłem komórek macierzystych. Spowodowane jest to: - jej dostępnością i obfitością - wielokrotnie większą ilością komórek macierzystych, niż w szpiku kostnym czy krwi obwodowej - małą inwazyjnością metody oraz ograniczeniem bólu i dyskomfortu dla Pacjenta - nowe technologie pozwalają na przechowanie komórek macierzystych, pobranych drogą liposukcji, celem ich ponownego wykorzystania w przyszłości.

Najpierw liposukcja.

Liposukcja (ang. liposuction) jest zabiegiem, który modeluje sylwetkę, poprzez usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, z takich okolic ciała jak: biodra, pośladki, uda, kolana, brzuch, ramiona i podbródek. Obecnie, najnowsze techniki liposukcji pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów leczenia i jednocześnie skrócenie okresu rekonwalescencji. Klinika Pulsmed w Łodzi może połączyć: - z jednej strony: korzyści wynikające z zabiegu liposukcji, czyli miejscową redukcję tkanki tłuszczowej i wymodelowaną sylwetkę - a z drugiej strony: wykorzystać odessany tłuszcz do zabiegów lipofilingu.

Dlaczego z komórkami macierzystymi?

Lipofiling, czyli przeszczep autogennej tkanki tłuszczowej jest zdecydowanie lepszy od stosowanych wypełniaczy. Natomiast wzbogacenie graftu tłuszczowego o dodatkowe komórki macierzyste z własnej tkanki tłuszczowej, tzw. ADSC (Adipose Derived Stem Cell), powoduje znaczną poprawę uzyskiwanych efektów i trwałości leczenia. 4

Magazyn Lokalny

Aktualnie komórki macierzyste, które pochodzą z tkanki tłuszczowej wykorzystujemy w leczeniu uszkodzeń tkanek po oparzeniach, urazach i owrzodzeniach w wyniku niedokrwienia miażdżycowego i cukrzycy, w leczeniu przetok, blizn, ubytków skórnych, gojeniu ran, nietrzymania moczu, uszkodzeń nerwów i rdzenia kręgowego, w chorobie Alzhaimera, stwardnieniu rozsianym (SM), chorobach płuc (w tym Idiopatyczne Zwłóknienie Płuc - IPF), w leczeniu uszkodzeń funkcji wątroby, w chorobie nerek oraz w leczeniu stanów poudarowych. Klinika transplantacji tkanki tłuszczowej i komórek macierzystych, w proponowanych terapiach, wykorzystuje technologię izolowania komórek macierzystych z własnej tkanki tłuszczowej, które następnie podawane są Pacjentowi w formie autologicznego transferu komórkowego lub wzbogaconego lipograftu. Podawanie komórek macierzystych odbywa się w następujący sposób: - za pośrednictwem standardowego wlewu dożylnego - poprzez miejscową iniekcję np. bezpośrednio do stawów kolanowych lub biodrowych - poprzez autologiczny transfer tłuszczowy wzbogacony o komórki macierzyste ADSC (medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna).

Szpital wykorzystując komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej, przeprowadza m.in.: 1. Lipofiling.

Lipofiling, czyli przeszczep autogennej tkanki tłuszczowej jest zdecydowanie lepszy od stosowanych wypełniaczy. Pobrana od Pacjenta, a następnie oczyszczona tkanka tłuszczowa, zostaje wykorzystana do wypełnienia bruzd i zmarszczek, powiększenia piersi, ust, policzków, pośladków czy wymodelowania sylwetki.

2. Lipomodeling piersi.

Powiększanie i ujędrnianie piersi, przy zastosowaniu ADSC, stanowi alternatywę dla metody z implantami piersi. Zabiegi wykonywane są najnowszą metodą CAL (Cell Assisted Lipotransfer), w wyniku której uzyskujemy bardziej naturalny wygląd piersi.

Klinika transplantacji i bank tkanek i komórek.

Szpital Pulsmed w Łodzi ma największe doświadczenie, w wykorzystaniu komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej. Funkcjonuje w nim oddział transplantacji tkanki tłuszczowej i komórek macierzystych oraz bank tkanek i komórek. Szpital ten posiada odpowiednie zgody Ministerstwa Zdrowia na biobankowanie, co pozwala na przechowanie materiału i wykorzystywanie go w przyszłości. Więcej informacji nt. komórek macierzystych http://pulsmed.com.pl/klinika-transplantacji/liposukcja-adsc.html Kwiecień 2018


KONFERENCJA DLA POLSKICH PRZEDSIĘBIORCÓW W LONDYNIE

„Business Explosion” 5 MAJA W LONDYNIE CZYLI JAK SZYBKO I SKUTECZNIE ROZWIJAĆ BIZNES WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE. Więcej informacji o szkoleniu - Business explosion dr. Mateusza Grzesiaka znajduje się tutaj:

http://excellencevale.com/business-explosion/ 5 maja w Londynie, w hotelu Hilton Paddington odbędzie się konferencja Business explosion, którą poprowadzi dr Mateusz Grzesiak, międzynarodowy konsultant, przedsiębiorca i trener szkolący w 7 językach, autor aż 14 bestsellerowych książek.

Dobre chęci to nie wszystko! Polacy stali się przedsiębiorczy – tylko w Polsce swój biznes prowadzi aż 3 mln rodaków, a za granicą coraz częściej stajemy się punktem odniesienia dla konkurencji. Niestety, 80% przedsiębiorców nie nadąża za nowoczesnymi trendami i prędzej czy później zostaje z tyłu. Jak temu zapobiec? Jak zaradzić kryzysowi? Jak przejąć kontrolę i zaimplementować skuteczne rozwiązania? Jak krok po kroku z zbudować prosperującą firmę. Tego będzie można dowiedzieć się podczas konferencji Business explosion.

Wiedza to podstawa Podczas tego wydarzenia będzie można uzyskać dostęp do wiedzy psychologicznej i biznesowej prawdziwego eksperta, dr Mateusza Grzesiaka, który z powodzeniem rozwija swoje przedsiębiorstwo w skali globalnej (zarówno w formie tradycyjnej, jak i w nowoczesnej przestrzeni internetowej). - Będzie to czysta praktyka, sprawdzone wskazówki i rozwiązania poparte nauką, które wreszcie przyniosą oczekiwane efekty. Business explosion to eksplozja biznesowej wiedzy, której potrzebuje każda firma, żeby rozwijać się międzynarodowo – podkreśla Matylda Setlak, współzałożycielka ExcellenceVale i CEO agencji komunikacji marketingowej All4 Comms.

Podjąć międzynarodowe wyzwanie Podczas konferencji zostaną poruszone następujące zagadnienia: - Jak stworzyć nowoczesną i uczącą się orgranizację - Jakie nawyki ludzi sukcesu warto wdrażać przy prowadzeniu biznesu - Jak sprawić, by pracownicy byli bardziej zmotywowani i sprawniej wykonywali swoje obowiązki - Jak automatyzować procesy w firmie - Jak zbudować biznes na międzynarodowej platformie

Dla kogo jest Business explosion? - Wydarzenie to jest dedykowane przede wszystkicm przedsiębiorcom pragnącym zwiększyć swoje osiągnięcia biznesowe – otrzymają oni gotowe przepisy i sprawdzone modele, dzięki którym rozwiną swoje biznesy, ale także managerom pracującym w korporacjach. Dzięki wiedzy z tego szkolenia będą mogli umocnić pozycję pracodawcy na rynku i dzięki temu np. awansować – wyjaśnia Anna Ewa Suska, współzałożycielka ExcellenceVale, doświadczona businesswomen i mentorka biznesowa. - Organizując ten event wzięłyśmy również pod uwagę potrzeby specjalistów- chcących rozwinąć swój zmysł biznesowy. Pomoże to im w rozmowach z kierownictwem i zarządem oraz usprawni realizację projektów, za które odpowiadają a także osób rozpoczynających działalność biznesową, kóre zdobyły już pierwsze doświadczenia, zderzyły się z realiami rynku i potrzebują sprawdzonych rozwiązań, by móc się rozwijać – tłumaczy Matylda Setlak, która od 11 lat prowadzi swoją agencje zarządzając z sukcesem ogromnymi projektami – Wreszcie udział w konferencji może być przydatny osobom zainteresowanym zwielokrotnieniem swoich dochodów i chcących pracować nad zmianą mentalności, która jest kluczowa – dodaje.

Co będę z tego mieć? Dla każdego przedsiębiorcy czas jest niezwykle cenny. Wiadomo przecież, że jest to zasób nieodnawialny. Dlatego wielu z nich może zastanawia się nad inwestycją, jaką jest udział w tej konferencji. – Warto sobie uświadomić, że Business explosion to nie jest kolejna teoretyczna debata, a spotkanie, po którym przedsiębiorcy, dzieki nabytym nowym umiejętnościom, zwiększą pewność siebie w negocjacjach międzynarodowych a dzięki temu liczbę nowych dochodowych klientów. Dodatkowo wzmocnią swoje marki na lokalnym rynku i wprowadzą swoje firmy na rynki zagraniczne – podkreśla Matylda Setlak. Uczestnicy nauczą się również skutecznie planować i osiągać coraz większe cele biznesowe, a także zyskają kontrolę nad swoją strategią i budżetem. Dzieki zdobytej wiedzy nt. procesów zachodzących na rynkach i działania pieniądza, a przede wszystkim pokonaniu utartych przekonań dotyczących inwestowania, zwiększą swoje obroty i dochody.

www.MagazynLokalny.co.uk


CZY EMOCJONALNY OPRAWCA L

„ udzie zmieniają się, gdy są na to gotowi. Nie robią tego wcześniej, a czasami umierają zanim do tej zmiany dojrzeją. Nikt nie może zmusić ludzi do zmiany, której oni nie chcą, tak samo jak, gdy oni tej zmiany pragną, nikt nie może ich powstrzymać.” - Andy Warhol Czy emocjonalny oprawca może się zmienić? To pytanie dręczy każdą ofiarę psychologicznej przemocy. Psychologiczny oprawca charakteryzuje się dużo łatwiejszym wpadaniem w złość niż większość ludzi. Jest to wyuczony sposób zachowania, którego korzenie biorą się w dzieciństwie. Większość oprawców była psychologicznie lub fizycznie maltretowana w dzieciństwie, widzieli, jak ojciec bił i dyrygował ich matką i siostrami albo mieli (mają) rodziców nadużywających alkohol lub narkotyki. Widząc ojca bijącego matkę, mózg dziecka akceptuje, że mężczyzna ma prawo do fizycznej dominacji w związku. Widząc matkę godząca się na tego typu zachowanie, mozg rejestruje, że kobiety powinny się poddać takiemu traktowaniu. Emocjonalny sadysta uczy się bardzo szybko, że jego wybuchy złości i kontrola przynoszą wiele korzyści i przywilejów. Ustawia się on w bardzo korzystnej sytuacji, gdzie zastraszona partnerka (i dzieci) chodzą wokół niego na palcach, starając się nie wywołać kolejnego ataku. Jedną z podstawowych korzyści jest wewnętrzna satysfakcja z własnej siły i pozycji, która pozwala na chwilowe zapomnienie o problemach życiowych i udrękach. To uczucie satysfakcji jest bardzo uzależniającej i dlatego powtarzane. Dzięki zaburzeniu równowagi sił w związku, wszelkie negocjacje są łatwiejsze dla niego do wygrania. Każdy zdrowy związek opiera się na kompromisach, na respektowaniu potrzeb i woli partnera. W związku z sadystą potrzeby i wola partnerki nie są zazwyczaj respektowane, chyba że kompromis nie ma dla oprawcy znaczenia i pozwoli mu wyglądać dobrze w oczach znajomych. Zastraszona partnerka staje się przyczyną wszelkich niepowodzeń i problemów, odpowiedzialność za wszystko spada na nią, jako że sadysta nigdy nie jest winny. Ta pozycja siły pozwala emocjonalnemu oprawcy uwolnić się od wszelkich obowiązków domowych. Partnerka gotuje, sprząta, pierze, zajmuje się dziećmi, a „pan i władca” w tym czasie ma czas na odpoczynek i relaks. Wszelkie próby buntu ze strony partnerki są natychmiast karane i duszone w zalążku. Zastraszona partnerka nieustannie myśli, jak unikać konfliktów i wybuchów złości oprawcy, jego osoba jest nieustannie w jej centrum uwagi, nie myśli o sobie. Dzięki kontrolowaniu jej myśli psychologiczny sadysta

pławi się w komforcie, gdzie wszystkie jego emocjonalne potrzeby są spełniane. Emocjonalny oprawca sprawuje kontrole na finansami, dzięki czemu ofierze jest trudniej go opuścić. Jego finansowe potrzeby jak spłacanie jego długów, jego edukacja, awans w pracy czy rozwój firmy są najważniejsze i będą zapewniane w pierwszej kolejności. Straszy on często partnerkę, że w przypadku rozstania on wynajmie prawnika, który przyzna mu opiekę nad dziećmi – największy i najskuteczniejszy kaliber broni w stosunku do kobiety, zatrzymujący ją w tym chorym związku. Emocjonalny sadysta ma dwa rodzaje znajomych: luźnych znajomych, z którymi spędza czas dla utrzymania statusu socjalnego i bardzo bliskich znajomych, reprezentujących ten sam tym sadystycznych zachowań. Na użytek tych luźnych znajomych oprawca gra rolę wesołego, kochającego partnera i troskliwego ojca, który poświeciłby wszystko dla swojej rodziny. Partnerka jest zbyt zastraszona lub zawstydzona, żeby wyznać znajomym prawdę, a nawet gdy zbierze się na odwagę i przyzna do problemów to i tak nikt jej nie wierzy, ponieważ jej zeznania nie pokrywają się z wizerunkiem wykreowanym przez jej partnera. Druga grupa znajomych to towarzystwo wzajemnej adoracji, które całkowicie popiera jego sadystyczne zachowanie i kontrolę nad rodziną. W drugiej grupie może być jego ojciec, bracia oraz koledzy, którzy również maltretują swoje partnerki i dzieci. Reprezentują oni ten sam typ zachowań i popierają się oni nawzajem wymieniając doświadczenia. Grupa ta wyśmiewa się z oskarżeń partnerki, i podsyca oprawcę do „odpowiedniego” traktowania „nieracjonalnej” kobiety. Psychologiczny sadysta wprowadza w życie specjalne zasady, które dotyczą partnerki, ale nie jego. On ma prawo krzyczeć na kobietę, ale gdy ona w ogniu awantury podnosi glos, to dowiaduje się, że jest histeryczna. Jeżeli partnerka spojrzy na innego mężczyznę, zostaje wyzwana od najgorszych, oprawca może dopuścić się zdrady, ponieważ każdy mężczyzna ma swoje potrzeby. Lista jego przywilejów jest bardzo długa. Patrząc na nią, nietrudno jest zauważyć, dlaczego psychologiczny sadysta jest odporny na zmiany. Ma bardzo wiele do stracenia. Dlatego tak niewielu z nich naprawdę się zmienia. Obietnice poprawy, gdy partnerka ma już dość, są puste i oprócz krótkiego okresu spokoju nic się nie zmienia. Każdy człowiek może się zmienić, ale musi tej zmiany chcieć. Kiedy już chce, musi włożyć w tą zmianę dużo wysiłku. W przypadku sadysty ta zmiana jest bardzo bolesna i wymaga wielu lat ciężkiej pracy nad sobą. Tylko nieliczni są wystarczająco silni lub zdeterminowani, aby przez to przejść.


MOŻE SIĘ ZMIENIĆ? Osobiste zapewnienia sadysty, że się zmienili są nic nie warte. Według Lundy Bancroft, autora „Why Does He Do That? Inside The Minds of Angry and Controlling Men”, poniższe warunki muszą być spełnione, aby uznać postęp w leczeniu psychologicznego sadysty: • całkowite przyznanie się do popełnionych czynów przemocy, • zaprzestanie stosowania wymówek i oskarżeń, • wprowadzenie zmian, • przyjęcie odpowiedzialności i rozpoznanie, że stosowanie przemocy jest kwestią wyboru, • rozpoznanie powtarzalnych wzorców zachowania stosowanych osobiście w celu uzyskania kontroli, • rozpoznanie sytuacji i postaw wywołujących u niego przemoc, • zaakceptowanie, że leczenie przemocy to wieloletni proces, nie wystarczy ogłosić, że jest się „wyleczonym”, • niedomaganie się pochwalał i nagród za jakąkolwiek zmianę, która została wprowadzona, • niewykorzystywanie pozytywnych zmian jako talonów, które można wykorzystać na sporadyczne akty przemocy (np. „nie postąpiłem w ten sposób przez

dłuższy czas, więc to nie ma znaczenia”), • rozwijanie zachowania opartego na szacunku, uprzejmości i wsparcia w stosunku do innych osób, • przyjęcie całkowitej odpowiedzialności i uznawanie woli innych, • zmiana sposobu reagowania na złość i smutek partnerki (albo byłej partnerki), • zmiana zachowania w konfliktowych sytuacjach, • zaakceptowanie konsekwencji swoich działań (wliczając w to brak użalania się nad sobą z powodu tych konsekwencji i brak oskarżania za nie partnerki czy dzieci), Zmiana sadystycznych zachowań u psychologicznego oprawcy może zająć całe jego życie. Może też nie nastąpić wcale. Nasuwa się więc pytanie: czy ofiara zamierza poświecić swoje życie na oczekiwanie tej poprawy?

REKLAMA

Anetta Głazowska www.kolowrotek.co.uk


ROK

2018 ROKIEM POWROTÓW Z EMIGRACJI?

W ubiegłym roku media donosiły o początku

masowych powrotów Polaków z Wielkiej Brytanii, największego skupiska naszych rodaków pracujących za granicami. Czy rok 2018 będzie rokiem ich wielkich powrotów? Zaczęło się od informacji o dramatycznym spadku liczby pielęgniarek z Europy Wschodniej, w tym w dużej mierze z Polski, ubiegających się o pracę na Wyspach. W połowie roku okazało się, że unijni producenci owoców, narzekają na brak rąk do pracy - zgłosiło się o połowę mniej imigrantów z naszego regionu niż w poprzednich latach. Do tego, w 2017 roku odnotowano najniższą w historii naszego członkostwa w UE liczbę Polaków ubiegających się o przyznanie narodowego numeru ubezpieczeniowego NIN, niezbędnego do podjęcia pracy. Czy to oznacza, że fala emigracji została zatrzymana? Obraz wcale nie jest jednoznaczny. Co liczba przeprowadzek mówi nam o powrotach? Raport firmy ClickTrans, zajmującą się międzynarodowymi przeprowadzkami pokazał, że od kilku lat systematycznie zwiększa się przewaga liczby przeprowadzek z Wielkiej Brytanii do Polski nad liczbą przeprowadzek na Wyspy, co miało potwierdzać tezę o narastającej fali powrotów. Póki co, dane te nie znajdują potwierdzenia w oficjalnych polskich statystykach – bo nie mogą. Według danych GUSu, do 2016 roku włącznie liczba imigrantów sukcesywnie rosła, a Wielka Brytania była najchętniej wybieranym kierunkiem emigracji. Na dane z roku 2017 przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka miesięcy, ale już teraz można stwierdzić, że rosnąca przewaga wyprowadzek z Wielkiej Brytanii może być po prostu efektem coraz silniejszej pozycji Polaków na rynku brytyjskim czy innymi kwestiami biznesowymi, a niekoniecznie świadczyć o kierunku migracji Polaków. Dobrą ilustracją tego zagadnienia jest przykład innej firmy, z której usług korzystają Polacy na Wyspach: TransferGo, oferującej przelewy 8

Magazyn Lokalny

międzynarodowe. Dzięki ciągłemu dostosowywaniu się do rynku i atrakcyjnym cenom, grono jej klientów ciągle rośnie, więc firma obsługuje coraz więcej transakcji na linii Wielka Brytania-Polska. Świadczy to jednak głównie o jej rosnącej rozpoznawalności i renomie, w mniejszym stopniu o pewnym trendzie. Polacy transferowali bowiem pieniądze już wcześniej, ale robili to innymi kanałami. Polacy mają powody, by zostać, ale... Jeśli przyjrzeć się powodom, dla którym Polacy chcą pracować za granicą, to okaże się, że zdecydowanie najważniejszym powodem jest kwestia zarobków. Polska, pod względem średniej wysokości wynagrodzenia zajmuje w Unii Europejskiej czternaste miejsce. Na podium znajdują się kolejno – Luksemburg, Irlandia i Holandia, czyli właśnie te kraje, do których emigracja w ostatnim czasie wzrasta. Wielka Brytania, choć uplasowała się na siódmej pozycji, ma jednak dodatkową zaletę – Polacy zdążyli już się tam zadomowić i zbudować sobie silną pozycję. Jesteśmy najliczniejszą mniejszością narodową w tym kraju. Po ogłoszeniu Brexitu kwestie takie jak stałość zatrudnienia, pozwolenia na pracę czy perspektywy gospodarcze stanęły jednak pod znakiem zapytania. Dziś wiemy już, że obawy nie mają przełożenia na rzeczywistość. Największa europejska emigracja kontra Brexit Choć Brexit może mieć wpływ na chęć podejmowania pracy w Wielkiej Brytanii – obecnie widoczny jest już trend rosnącego zainteresowania wyjazdami do Luksemburga, Irlandia czy Holandii, czyli krajów, w których poziom zarobków jest najwyższy – Polacy, którzy na Wyspach mieszkają już jakiś czas, nie tylko nie przestraszyli się Brexitu, ale wykorzystali sytuację do wzmocnienia swojej pozycji. Zdecydowana większość z nich deklaruje, że wyjeżdżać nie zamierza. Choć ci, którzy przesyłają oszczędności do Polski lub po prostu wspierają swoje rodziny z pewnością odczuli skutki spadającego kursu funta. W tej chwili to chyba najbardziej dotkliwy skutek Brexitu. Od dwóch lat na fali obaw najpierw o wyniki referendum w sprawie wyjścia z Unii, a potem o jego przebieg i konsekwencje, wartość brytyjskiej Kwiecień 2018


waluty wobec euro czy złotówki systematycznie spada. I co prawda, nie ma to szybkiego przełożenia na przykład na koszty życia, ale oznacza, że wartość przywożonych z Wysp oszczędności lub przesyłanych rodzinom przelewów spada. – W samym 2017 roku kurs wymiany funta na złotówkę spadł o ok. 10%. W tym czasie liczba drobnych przelewów wykonywanych za pośrednictwem TransferGo.pl wzrosła o ok. 50 %. Można więc powiedzieć, że sytuacja w Wielkiej Brytanii skłoniła do poszukiwania nowych, bardziej wydajnych rozwiązań, które pozwalają uniknąć zbędnych wydatków. Ale w przypadku nowoczesnych rozwiązań finansowych nie tylko to jest przyczyną. W głównej mierze chodzi po prostu o pojawienie się lepszej perspektywy – mówi Magnus Olby, dyrektor marketingu w TransferGo. Dla wielu naszych rodaków najlepszą perspektywą wciąż jest Wielka Brytania, na masowe powroty nie należy więc liczyć. Za to czas masowych wyjazdów w tym kierunku już się skończył. Polacy zaczęli szukać perspektyw dobrych zarobków w innych krajach europejskich. Czy zadomowią się tam w równym stopniu – czas pokaże. Źródło: transfergo.com/pl REKLAMA


GITAROWY REKORD LONDYN

w ramach Thanks Jimi Festival Wrocław

29 kwietnia 2018 White Eagle Club / Klub Orła Białego 211 Balham Hight Road SW17 7BQ LONDYN 29 kwietnia 2018 spotykamy się w Londynie, by wesprzeć próbę pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu. Wydarzenie to stało się już wizytówką promującą Wrocław w całej Europie i na Świecie. Dotychczasowy rekord to 7356 GITAR Aby zagrać na Gitarowym Rekordzie Guinnessa w Londynie wystarczy mieć gitarę lub inny instrument strunowy i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E, potrzebnych do zagrania utworu „Hey Joe” Jimiego Henrdixa.

UDZIAŁ W BICIU GITAROWEGO REKORDU GUINNESSA JEST BEZPŁATNY i nie ma limitu wiekowego. Do pobicia rekordu liczą się wszystkie rodzaje gitar oraz inne instrumenty strunowe – ukulele, mandoliny, banjo, bałałajki itp.

OGÓLNE INFORMACJE O FESTIWALU Na wrocławskim rynku co roku odbywa się Thanks Jimi Festival. W jego ramach ustanawiany jest coraz to nowy Rekord Guinnessa i rekord świata w kategorii liczby osób grających utwór Jimiego Hendrixa „Hey Joe”. W tym roku, po raz pierwszy do bicia rekordu świata będzie można przystąpić także i w LONDYNIE. Zanim jednak o tegorocznym biciu rekordu, słów kilka o samym Thanks Jimi Festival. Pierwszy raz został on zorganizowany w 2003 roku, kiedy to Leszek Cichoński wpadł na pomysł aby właśnie poprzez gitarowy festiwal upamiętnić muzykę i sylwetkę Jimiego Hendrixa. (http://www.heyjoe.pl/) O samym bohaterze festiwalu trudno powiedzieć coś innego niż to, że był geniuszem gitary. Hendrix walczył z niesprawiedliwością świata tak jak potrafił czyli przy pomocy gitary. Jego eksperymenty muzyczne przeszły do historii. Nikt przed nim tak nie grał na gitarze. Nawet dzisiaj, wiele lat po jego 10

Magazyn Lokalny

śmierci, każdy zaczynający grę na gitarze chce grać tak jak on. Z roku na rok przybywa Państw, które dołączają się do Bicia Rekordu: Gra m.in. Szwecja, Norwegia, Włochy, Niemcy, Francja a nawet Australia. W biciu rekordu swój udział miały takie sławy muzycznego świata jak: Steve Morse (Deep Purple), Ray Wilson (były wokalista Genesis), Tood Wolf (gitarzysta Sheryl Crow), Marcus Miller, Leon Hendrix, Al Di Meola, Tommy Emmanuel, , Ten Years After, Neil Zaza, Greg Koch czy Stan Skibby. Nie zabrakło wśród obecnych także i polskich muzyków. Byli wśród nich między innymi: Paweł Kukiz, Grzegorz Markowski, Marek Piekarczyk (TSA), Maciej Balcar (Dżem), Zbigniew Hołdys, Gienek Loska, Sebastian Riedel, Marek Raduli, Jarosław Śmietana, Ryszard Sygitowicz, Alek Mrożek, Jorgos Skolios, Łukasz Łyczkowski i Leszek Cichoński Titus (Acid Drinkers), Litza (Luxtorpeda), L.U.C, , Mieczysław Jurecki (ex Budka Suflera). Jednym słowem cała muzyczna plejada polskich gwiazd. W tym roku na wrocławskim rynku gitarzyści zagrają nie tylko HEY JOE Jimmiego Hendrixa, ale również razem z Grzegorzem Markowskim kultowy utwór „Nie Płacz Ewka” Pierwsza londyńska edycja festiwalu odbędzię się 2 dni wcześniej, w niedzielę 29 kwietnia 2018, zostanie zarejestrowana i częściowo wyświetlona na wrocławskim głównym festiwalu w dniu 1 maja jak również zaprezentowana na stronie organizatora.

Aby móc zagrać wspólnie z nami, prosimy o dokonanie króciutkiej rejestracji na stronie www.heyjoelondon.co.uk Zapraszamy Wszystkich chętnych, nie tylko gitarzystów, ale również dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy. Jest to jedyna taka impreza w której zagrać może KAŻDY bez względu na wiek i umiejętności: zespoły, szkoły muzyczne, rodzice, dzieci, dziadkowie, wnuki nawet te najmłodsze Śmiało można uznać to za wydarzenie rodzinne. (https://www.facebook.com/ThanksJimiFestivalBristol) W tym dniu odbędą się również koncerty polskich i zagranicznych zespołów. Zagrają m.in.: Gabriel Fleszar, Martin Fitch, TheTragon, Piotr Misztal, Polska Szkoła Muzyczna w Londynie oraz zespół ROA oraz niespodzianki Kwiecień 2018


Pierwsze takie wydarzenie w Londynie Dużo atrakcji i konkursów dla dzieci i dorosłych m.in. na najciekawsze przebranie oraz instrument, liczymy na Waszą kreatywność.

Kącik dla najmłodszych: malowanie buziek, konkursy z nagrodami m.in na najfajniejszy muzyczny rysunek, który zostanie wydrukowany na koszulce naszego sponsora Egoist.global Na sam koniec - Jam Session, które poprowadzi Piotr F. Franczak

Rekord świata w graniu na gitarach – Wrocław

Na miejscu dostępna również będzie restauracja z wyśmienitym polskim jedzeniem, napojami oraz %. W konkursie do wybrania także obiad dla pary a szczegóły można znaleźć na wydarzeniu. Na stoisku Egoist Global dostępne będą koszulki Gitarowego Rekordu w Londynie!

UWAGA!

Jeśli nie posiadacie żadnego instrumentu a chcielibyście wziąć udział w nagraniu, nie martwcie się! ) wykonajcie go własnoręcznie i przynieście ze sobą! – najciekawsze nagrodzimy Wydarzenie poprowadzą: Joanna Figlak-Włoka- Polskie Radio PRL oraz Mike Topolski – Aktor, komik

Głównym sponsorem wydarzenia jest Elwira Tokaruk Protection Adviser- Active Life Financial Główny Patronat Medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio Londyn oraz Tygodnik Cooltura24

www.MagazynLokalny.co.uk

11


REKLAMA

12

Magazyn Lokalny

Kwiecień 2018


REKLAMA

www.MagazynLokalny.co.uk

13


Powroty

Polaków

DO POLSKI

Wróciłam do PL na początku maja po 12 latach w UK i chciałbym się z wami podzielić jak to u mnie wygląda. Większość ludzi pisze jak jest cudownie itp. Czytając posty byłam pełna nadziei chociaż decyzja była podjęta nie ze względu co ludzie piszą. Myśleliśmy z mężem od dłuższego czasu o powrocie, akurat życie wybrało za nas. I tak w przeciągu 3tyg wystawiliśmy mieszkanie na sprzedaż, załatwiliśmy transport, wynajęliśmy mieszkanie w PL, zapakowaliśmy 2 małych dzieci i polecieliśmy do Łodzi do miasta którego nie znamy, nie mamy rodziny i znajomych. Na początku było fajnie, pogoda, cisza, mniej ludzi, spokój itp. Aż do czasu gdy zaczęło się tak naprawdę żyć. Chce tylko zaznaczyć, ze w UK mieszkaliśmy i żyliśmy normalnie, nie tylko praca i odkładanie pieniędzy. Wróciliśmy do PL i życie jako tako nie zmieniło nam się na gorsze. Mąż ma taką prace, że zarabiając sam może nas utrzymać a ja mogę zostać z dziećmi w domu. Niektórzy pracując we dwójkę mają tyle samo bądź troszkę mniej. Nie zrozumcie mnie źle chce tylko przedstawić sytuacje jak to wygląda. I nawet żyjąc w miarę na poziome w PL za cholerę nie mogę się odnaleźć. Ludzie nieprzyjemni (nie wszyscy oczywiście), ciężko o nowe znajomości (chociaż była czasami okazja, przy dwójce maluchów też nie mam czasu jeździć po nie znanym mieście i umawiać się), kultura na ulicach nie istnieje, muszą się wcisnąć na trzeciego i być pierwsi na światłach na których i tak stoją jak inni po 2min. Pani w sklepie aż strach cokolwiek się zapytać bo wzruszy ramionami, że nie wie i odejdzie bez słowa po czym jak się zwróci uwagę na takie zachowanie to ci powie, że to sklep samoobsługowy i ona nie wie gdzie są i czy są chlebaki. Można by wymieniać ale tak samo można by pisać negatywy o UK, żaden kraj nie jest idealny. W sobotę lecę do UK na 6tyg, skończył mi się macierzyński i ci co pracują dla NHS wiedzą, ze trzeba odpracować 3 miesiące żeby nie zwracać pieniędzy. I czekam na sobotę z niecierpliwością. Jadę do mamy która mieszka tam kupę lat, siostry i jej dzieci, znajomych i resztę mojej rodziny która jest w UK. Tu niestety jestem sama. Maż za żadne skarby nie chce wracać do UK i znowu jestem rozdarta tak jak UK nigdy nie było moim krajem ale miałam tam dom tak w PL jestem w swoim kraju ale nie czuje żeby tutaj był mój dom. I tak to u mnie wygląda, może ktoś miał podobna sytuacje, ze wrócił do PL i chciałby wrócić do UK ale wie że nie ma takiej możliwości. Czy cos sie zmieniło, czy dostosowaliście się do życia w PL? Przepraszam, za długi post. Pozdrawiam wszystkich wracających i tych co zostali w UK. Natalia

14

Magazyn Lokalny

Kochani w sobotę w nocy wróciłam do Polski po 11 latach pobytu w Anglii. Będąc jeszcze w Manchesterze przeglądałam oferty pracy dostępne w moim mieście. Wysłałam kilka CV i zostałam zaprósza na rozmowę o prace już w poniedziałek (dzisiaj). Rozmowa poszła mi bardzo dobrze i dostałam prace. Zaczynam od następnego poniedziałku. W Anglii pracowałam jako kasjerka a tutaj w Polsce dostałam prace biurowa gdzie będę zajmować się klientami anglo jezyczynymi. Zarobki jak na początek bardzo zadowalające. Ludzie w Polsce są bardzo mili, dzisiaj spędziłam 4 godziny w kolejce u kilku lekarzy żeby wykonać potrzebne badania do zaczęcia pracy i tu zaskoczenie....ludzie bardzo otwarci, mili i chętni do rozmowy:) Byłam także w sklepie, Pani doradziła co w promocji co warto kupić. Kochani nie sugerujcie się tymi postami ze w Polsce jest jakaś „dżungla”. Prace łatwo jest znaleźć jeśli jest się ogarniętym i zdeterminowanym. Jeśli zastanawiacie się nad powrotem to nie ma się czego bać! Mirela Na początku sierpnia zeszłego roku wróciłam sama do Polski mając nie niespełna 19 lat. Na początku zamieszkałam że znajomymi, po 5 miesiącach wynajęłam kawalerkę, po następnych 6 musiałam skorzystać z pomocy babci bo nie stać mnie było na dalszy wynajem gdyż zmieniłam pracę i wydawałam 600zł na sam dojazd, 3/4 miesiące później wynajęłam pokój a po 1.5 miesiąca dowiedziałam się od właścicieli ze mam 2 tygodnie na wyprowadzenie się ponieważ oni sprzedają mieszkanie. Nie wiedziałam co robić bo nie chciałam tak wykorzystywać babci więc na miesiąc wróciłam do znajomych. Między czasie pracę zmieniłam 3 razy i raz zostałam na 1.5 miesiąca bez pracy, czyli bez kasy. Obecnie szukam pokoju do wynajęcia od grudnia... W ciągu tego czasu (od powrotu do Polski) przeprowadziłam się 5 razy i czeka mnie szósty w grudniu. Bywało bardzo ciężko i była chwila przez którą nie stać było mnie na chleb (dosłownie) ale dałam rade :) bywały również momenty że myślałam że to koniec i ze nie dam rady ale jestem tu nadal i się nie poddaje! Żyje z nadzieją że już nie długo w końcu się uda i zostanę gdzieś na dłużej i nie będzie chwil w których nie będę miała czego włożyć do gara... Będzie dobrze bo się nie poddaje :) trzymajcie za mnie kciuki Magda Kwiecień 2018


Witajcie, może i nasza historia kogoś zainspiruje my już w Polsce (mąż był 6 lat, ja zaś ponad 4, córcia 10 mscy) Anglia to wspaniałe doświadczenie, zarówno w kwestii modelowania charakteru jak i wytrwałości (gdzie pracujesz ile ciało da radę i się sobie dziwisz, że ciągle granice przekraczać potrafisz) a także kraj wielu szans i możliwości (z nauczyciela matematyki przebranżowiłam się na terapeutę dzieci autystycznych, tego PL by mi nie dała. Oczywiście były pracę wszelkie, byle tylko funt do kieszeni wpadał. Z czasem jednak mogłam robić to co kocham, pracować z dzieciakami , szlifując tez język nieustannie) mąż też nie narzekał. I tak rok temu pojawiła się kolejna istota do dzielenia tego doświadczenia z nami, nasza córcia, wówczas priorytety się zmieniły… rodzina, przyjaciele, zdrowie, czas. To wszystko stało się myślą przewodnią każdego dnia... i co śmieszniejsze cały brexit utwierdził nas w słuszności kiełkującej decyzji. W 3 miesiące spakowaliśmy nasze graty, wspomnienia, dom sprzedaliśmy i rozpoczęliśmy kolejną przygodę.. Ważne, że razem, że jest wsparcie rodziny, a Polska? Cóż mąż chwilę pracy szukał, ale już jest „dochodowy” ja zaś ponownie się przebranżowiłam i połączyłam opiekę nad córką z zarabianiem na „pieluchy”, uczę prywatnie angielskiego i matematyki, zwiozłam kupę książek i materiałów do angielskiego, czy warto było? O tak! Czy łatwo było - zdecydowanie nie, ale tym lepiej uskrzydla każdy nasz polski sukces, drobne £££ zainwestowaliśmy, aby zapewnić przyszłość potomstwu i żyjemy, żyjemy pełną parą ile się da korzystamy z życia! Najważniejsze, że mamy z kim dzielić nasze troski i Powodzenia w każdej podjętej decyzji życzę!!! Katarzyna

Posty z grupy FB: Wielkie i małe powroty z UK do PL:) REKLAMA

www.MagazynLokalny.co.uk

15


Wydarzenia kulturalne

czyli co warto zobaczyć

16

15.04 Gala Stand-Up (LONDYN) g. 19:00 Abelard Giza, Kasia Piasecka, Rafał Rutkowski, Kacper Ruciński, Łukasz Lotek Lodkowski, Rafał Pacześ oraz Jacek Stramik. Polska gala stand-up to niezapomniane wrażenia tylko dla dorosłych. Siedmiu sprawdzonych, bezczelnych, ostrych a nade wszystko zabawnych komików w swoich najlepszych tekstach. To będzie niesamowite wydarzenie, którego nie powinien przegapić żaden fan stand-upu. Dlatego nie zastanawiaj się i rezerwuj bilety już teraz. Wstęp 18+ Data: 15 kwietnia 2018 godz. 19:00 Miejsce: Troxy, E1 0HX, 490 Commercial Road, London Bilety dostępne na www.kabaretywuk.co.uk Bilety w cenie: £36 i £45 20.04 Piękni & Młodzi + Playboys (NORTHAMPTON) g. 20:00 Dużo dobrej muzyki, mnóstwo dobrej zabawy. Nie może Cie tam zabraknąć. Na scenie wystapi również Zespół TeamPuls oraz dj Danny s. Gdzie: Klub Roadmender 1 Ladys Lane, NN1 3AH Northampton, Kiedy: 20 kwietnia, godz. 20:00 Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/ events/774551819403302/ Bilety online: http:// bilecik.nazwa.pl/pl/p/Piekni-i-Mlodzi-Playboysw-Northampton-/156 http://bileter.co.uk/ disco-polo/319-bilet-na-trase-koncertowagwiazd-disco-polo-playboys-x-piekni-i-mlodziw-northampton.html https://www.bilety24.uk/ piekni-i-mlodzi---playboys-w-northampton-444.p.html 21.04 Courtney Pine feat. Omar (HARROW) g. 19:30 Nie przegap koncertu dwóch wybitnych muzyków jazzowych z UK, którzy swoim repertuarem wprawiają w poczucie szczęścia i spokoju. Gatunek muzyczny: Jazz. Bilety – 19 GBP. Gdzie? harrow arts centre in harrow, 171 Uxbridge Road, Elliot Hall, Harrow, HA5 4EA Tel: 0203 773 7161. https://www.skiddle. com/whats-on/Harrow/Harrow-Arts-Centre/ Courtney-Pine-ft-Omar/13098372/ 28.04 Live Wrestling (HEMEL HEMPSTEAD) g. 19:00 Gwiazdy z WrestleForce wrócą do Highfield Community Centre na kolejny wieczór walk. Bilety: https://www.skiddle.com/ whats-on/Hemel-Hempstead/HighfieldCommunity-Centre/Live-Wrestling-in-HemelHempstead/13164035/. Gdzie? highfield community centre in hemel hempstead Bellgate, Highfield, Hemel Hempstead, HP2 5SB Tel: 01442 228 091. 02.05 Speed Dating – szybkie randki (MILTON KEYNES) g. 19:15 Wiek minimalny – 20 lat. Bilety – 15 GBP. Spróbuj szybkich, 4 minutowych randek. Podczas jednego wydarzenia weźmiesz udział w około 12-15 szybkich spotkaniach z uczestnikami w zależności od miejsca. Gdzie? aqua the hub in milton keynes 209 Avebury Blvd, Milton Keynes, MK9 2GA. https://www.skiddle.com/whats-on/ Milton-Keynes/Aqua-The-Hub/Speed-Datingin-Milton-Keynes/13146073/

05.05 Business explosion z Mateuszem Grzesiakiem (LONDYN) g. 09:00 Konferencja dla polskich przedsiębiorców w Londynie oraz tych, którzy chcą zwiększyć swoj dochód. 5 maja w Londynie, w hotelu Hilton Paddington odbędzie się konferencja „Business explosion, czyli jak szybko i skutecznie rozwijać biznes we współczesnym świecie”. Poprowadzi ją dr Mateusz Grzesiak, międzynarodowy konsultant, przedsiębiorca i trener szkolący w 7 językach, autor aż 14 bestsellerowych książek. Wydarzenie to jest dedykowane przede wszystkim przedsiębiorcom pragnącym zwiększyć swoje osiągnięcia biznesowe, a także managerom pracującym w korporacjach, którzy będą mogli umocnić pozycję pracodawcy na rynku i dzięki temu np. awansować. Uczestnicy otrzymają gotowe przepisy i sprawdzone modele, dzięki którym rozwiną swoje biznesy. Podczas konferencji zostaną poruszone następujące zagadnienia: - Jak stworzyć nowoczesną i uczącą się orgranizację - Jakie nawyki ludzi sukcesu warto wdrażać przy prowadzeniu biznesu - Jak sprawić, by pracownicy byli bardziej zmotywowani i sprawniej wykonywali swoje obowiązki Jak automatyzować procesy w firmie - Jak zbudować biznes na międzynarodowej platformie Kiedy: 5 maja 2018, godz. 9:00 -16:30 Gdzie: Hotel Hilton Paddington, 146 Praed St, London W2 1EE Strona konferencji oraz bilety: http://excellencevale.com/business-explosion/ https://www.facebook.com/ExcellenceVale/ https://www.facebook.com/ExcellenceVale/ videos/235488280357485/ 05-07.05 II Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Aplauz 2018 (PETERBOROUGH) W maju odbędzie się w Peterborough największy Festiwal Polskiej Piosenki poza granicami kraju – Aplauz 2018, który potrwa od 5 do 7 maja. W wydarzeniu mogą wziąć udział dzieci i młodzież do osiemnastego roku życia. W Konkursie wzięły udział dzieci i młodzież z całej Wielkiej Brytanii, a do organizatorów napłynęło ponad 150 zgłoszeń. Grand Prix Festiwalu i Złotą Płytę od Radia Star otrzymała Wiktoria Tracz, znakomicie zapowiadająca się wokalistka, którą zobaczymy w programie The Voice of Kids. Obecność na tegorocznym Festiwalu potwierdziły znane osobowości polskiej sceny muzycznej, Elżbieta Biskup – ekspert w nauczaniu estradowego śpiewu solowego, Paweł Harańczyk – pianista, kompozytor i aranżer, a także jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek – Anna Wyszkoni. Dla finalistów i laureatów wydarzenia zostały przewidziane atrakcyjne nagrody. Zdobywca Grand Prix otrzyma 500 funtów i złotą płytę od Radia Star. Trzy dni wydarzenia: 5 maja - Bushfield Academy: przesłuchania Finalistów wyłonionych przez Komisję Artystyczną na podstawie nadesłanych zgłoszeń. Ormiston Bushfield Academy

Magazyn Lokalny

Kwiecień 2018

Ortongate Peterborough PE2 5RQ 6 maja - Key Theatre: warsztaty wokalne z Elżbietą Biskup i sekcją instrumentalną pod przewodnictwem Pawła Harańczyka. Próby laureatów przed występami na żywo i przygotowanie piosenki festiwalowej „Bo To Jest Aplauz“. 7 maja – Key Theatre: uroczysta Gala – Koncert Laureatów i występ Wiktorii Tracz, Laureatki Grand Prix Aplauz 2017. Gościem specjalnym Gali będzie Anna Wyszkoni. Key Theatre Embankment Rd Peterborough PE1 1EF Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Organizatorami Festiwalu są Polskie Ognisko Muzyczne w Peterborough, Radio Star - Twoje Radio Na Wyspach i Centrum Kultury Polskiej w Peterborough. 05.05 Elite Jazz (HEMEL HEMPSTEAD) g. 19:00 Infinite Jazz Ensemble zagra wraz z John Donegan oraz Donna Jones. Bilety przy wejściu – 15 GBP. Wiek minimalny – 10 lat. Gatunek muzyczny – Jazz. Gdzie? st pauls church hemel hempstead in hemel hempstead hp2 Solway, Hemel Hempstead HP2, HP2 5QN Tel: 01442 255023. 06.06 Lebara Days of Poland Festival (LONDYN) g. 13:00 Brytanii (LONDYN) g. 11:00 Prawdziwie polska majówka w sercu Londynu, z występami zespołów ludowych, potrawami polskiej kuchni i mnóstwem atrakcji dla całej rodziny. Na scenie wystąpią: Karolinka Folk Group, Mazury Folk Group, Orlęta Folk Group Gdzie: Potters Field Park, London, SE1 2AA Więcej informacji: www.daysofpolandlondon. com Facebook - Lebara Days of Poland Kontakt: office@2sistersrpr.co.uk Wstęp wolnynaszych sponsorów. 12.05 PEJA / JWP / BEZ CENZURY / KAFAR / REST / DIXON 37 (LONDYN) g. 19:00 zapraszamy na HIP-HOP MAJÓWKE 2018 W tym roku zagrają dla Was: PEJA / SLUMS ATTACK JWP / BEZ CENZURY KAFAR / REST / DIXON 37 Pojawią się również goście specjalni. _ _ Bilety: Przedsprzedaż – £35 (https://www.skiddle. com/whats-on/London/229-THE-VENUE/HIpHop-Majowka-/13169559/). Miejsce: 229 The Venue 229 Great Portland Street, W1W 5PN Londyn.

Więcej bieżących informacji o auktualnych wydarzeniach znajdziesz na stronie

www.wLuton.net


KRZYŻÓWKA

ROZRYWKA 1 2

Poziomo 2. Lokalik ze słodkościami 4 4. Powstrzymywanie się od jedzenia 5. Naczynie do przechowywania soli 10. Dawny zestaw do wzniecania ognia 14. Niewierność małżeńska 15. Blankiet pocztowy lub bankowy 16. Dba o pasiekę 18. Ogólnoświatowa sieć komputerowa 19. Nauka o budowie i właściwościach roślin 20. Apokalipsa przewidywana

3

5

1

10

7

8

9

10

11

12 12

9

13

Pionowo 1. Grafik czyli rozkład 3. Kuzyn zająca 6. Apokalipsa 7. Oś naszego szkieletu 8. Stamtąd bułki, rogale, chałka 9. Polowanie na rydze 11. Na głowie koguta 12. Substancje toksyczne pochodzenia bakteryjnego, roślinnego lub zwierzęcego 13. W kuchennej zmywarce 17. Ciekłe, gazowe lub stałe

6

2

14

3

8 6/13 15 16

4

17 18

5

19

7

20

11

HUMOR Kłótnia małżeńska. - Chciałbym umrzeć! - krzyczy mąż. - Ja też! - odpowiada żona. - To ja już nie! Mieszkanie, środek nocy. Facet ubrany na czarno, na głowie kominiarka, budzi drugiego. Obudzony pyta ze strachem w głosie: - Kim pan jest? - Włamywaczem. - Czemu mnie pan budzi? - Chciałem pana o coś zapytać. - Słucham. Włamywacz oświetla latarką mieszkanie. - Pan tak żyje? Mama do Jasia: - Wiesz, ta dziewczyna, którą przyprowadziłeś, jest bardzo ładna i miła, ale wysyłając cię po osiemnastkę, miałam na myśli śmietanę. Moje lenistwo jest dokładnie jak cyfra 8. Jeśli się położy, to staje się nieskończone. Córka do matki: - Mamo, całe lata z uprzejmości udawałam, że znaleźliście mnie w kapuście. Teraz twoja kolej wierzyć, że przenocuję u koleżanki.

Przychodzi facet do spowiedzi. Ksiądz pyta: - Pijesz? - A masz? Rano mój mózg jeszcze nie pracuje, a wieczorem jestem zmęczony i mój mózg już nie pracuje. Jest nadzieja na produktywną pracę w południe, ale wtedy akurat jem. Kto nigdy nie uczy się na swoich błędach? - Saper. - Zatem, szanowny pacjencie, komplikacji nie ma, za kilka dni można zdjąć opatrunek, a palec będzie dobry jak nowy. Jedyne co to wypiszę wam skierowanie na badanie do swojego kolegi. - A po co? Sami mówicie, że nie ma żadnych komplikacji, że dobrze się goi... - To to tak. Ale żeby sprawdzać palcem, czy wentylator się kręci... Tu badanie psychiatryczne jest wskazane. Wchodzi mężczyzna z kominiarką i pistoletem w dłoni i krzyczy: - To jest napad! Jeden z pasażerów mówi z ulgą: - Uff, a już myślałem, że to kanary. www.MagazynLokalny.co.uk

Dwaj policjanci stoją przy jeziorze. Obok jedzie konno chłop i pyta: - Panowie, głęboka ta woda? - Skądże! Ledwo koła zamoczycie odpowiadają mundurowi. Chłop zaczyna tonąć z kołem i wozem, po chwili widać już tylko kapelusz. - Patrz, Józek, jak dziesięć minut temu szły kaczki, to im tylko nogi zakryło. Wchodzi żołnierz do gabinetu lekarza na SOR-ze. - Co panu jest? - pyta lekarz. - Mam czkawkę. - Czkawkę?! Ma pan CZKAWKĘ?! Pan sobie jaja robi?! Tu jest SOR, tu są nagłe przypadki! - A ja pracuję w patrolu saperskim i za chwilę jedziemy na robotę. Turysta pyta, ile kosztuje przejażdżka łodzią po jeziorze Genezaret. - 500 dolarów - informuje przewoźnik. - To strasznie dużo - bulwersuje się turysta. - Owszem, ale to przecież po tym jeziorze Jezus piechotą chodził! - Nie dziwie się! Przy takich cenach...

17


REKLAMA

18

Magazyn Lokalny

Kwiecień 2018


MIESZKANIA Wynajmę pokoje 1 oraz 2 osobowe. Dom po generalnym remoncie, zmienione podłogi, nowe dywany, nowy bojler, ogrzewanie gazowe-nowa instalacja, podwójne okna PCV, szybki Internet WiFi, wyposażone i umeblowane, duża kuchnia -pralka-zmywarka do naczyń-kuchenka gazowa –mikrofala -lodówka-zamrażalka, odkurzacz. Do dyspozycji duży salon ze stołem jadalnym, kominek, TV oraz 2 sofy kremowa skóra. W domu dwie łazienki i dodatkowa ubikacja. Duży ogród, dla zmotoryzowanych nie ma problemu z zaparkowaniem auta. Aby umówić się na oglądanie pokoju proszę zadzwonić pod nr 07490233512 Dostępne są pokoje w różnych lokalizacjach. ====================== Wynajmę pokój jedynka od zaraz i dwuosobowy od 28 kwietnia. Dom z ogrodem . Miejsce idealna dla osób z samochodem które cenią sobie ciszę i spokój z możliwością parkowania na ulicy bez ograniczeń. W cenę wliczone są wszystkie rachunki, Internet. Wymagany tyg. depozyt. Po więcej informacji proszę dzwonić . Kontakt: 07756692175 ====================== Wynajmę dom po remoncie. Idealny dla rodziny. * 3 Sypialnie (2 podwójne 1 pojedyncza) * Duzy Salon * Przestronna kuchnia * Łazienka z wanną i prysznicem * Osobna toaleta * Frontowy ogród z podjazdem (miejsce na 1 samochód) * Ogród z tylu Dom jest ogrzewany centralnie, wszystkie podłogi zostały wymienione na panele, okna

Ogłoszenia drobne PCV. Czynsz: £1100 + rachunki Wymagany jest miesięczny depozyt Dom do wynajęcia od 26/04/2018 Po więcej informacji prosimy dzwonić pod numer: 01582 412222 (Dorota) od poniedziałku do soboty od 10.00 do 5.30 ======================= Wynajmę bardzo duży pokój obok szpitala. Duży ogród. Szukam spokojnych ludzi ceniących cisze i porządek. Kontakt: 07727210619 ======================== Wynajmę dwójkę dla 1 osoby na LU4. Dom znajduje sie nie daleko nowego zjazdu na M1 J11a. Dom z ogrodem, garażem I miejscem parkingowym. W domu mieszka małżeństwo z dzieckiem w wieku szkolnym. W cenę pokoju wliczone rachunki i Internet. Więcej info pod nr telefonu 07908486381. ======================== Wynajmę pokój jedynkę w pobliżu Aldi, buswayu i Luton Dunstable Hospital. Bezpośredni autobus do centrum miasta w ciągu 5 min. Centralne ogrzewanie, podwójne szyby, wspólny salon, parking, duży ogród, Internet. W domu mieszka tylko 3 osoby. Depozyt wymagany. Więcej info na 07923360621.

Zostań konsultantką AVON Jeżeli chcesz zgłosić się do Avon wejdź na: www.konsultantkauk.co.uk Zostań konsultantką zarabiaj od dziś!: https://www.youtube.com/watch?v=InSvCyO-D54 Jeżeli chcesz kupić kosmetyki i korzystać z promocji avon wejdź na: https://www. avon.uk.com/store/MyBeautyInspiredStore lub www.cosmetics4you.co.uk Angielska wersja strony: www.cosmetics4you.uk Zapraszam do polubienia mojego fanpage Konsultantka Avon w Wielkiej Brytanii https://www.facebook.com/avon. leader.152/ SERDECZNIE ZAPRASZAM I CZEKAM NA TWOJE ZGLOSZENIE

SPRZEDAM

PRACA

Poszukujemy osób zainteresowanych pracą w charakterze „cleaner” Praca polega na sprzątaniu firm. Praca od 6 rano do 12.00. Praca na umowę o pracę (kontrakt) Wszystkie osoby zainteresowane proszę o kontakt pod numer 07825335926 J. Gilner-Chrupek

Więcej ofert pracy i ogłoszeń drobnych ZNAJDZIESZ lub DODASZ na stronie internetowej wLuton.net


"Magazyn Lokalny" Magazine, issue 72  

Polish Local Magazine "Magazyn Lokalny" Distribution: Hertfordshire, Bedfordshire, Buckinghamshire (England)

"Magazyn Lokalny" Magazine, issue 72  

Polish Local Magazine "Magazyn Lokalny" Distribution: Hertfordshire, Bedfordshire, Buckinghamshire (England)

Advertisement