Page 1

LOCAL

MAGAZINE

Luton | Dunstable | Leighton Buzzard | Bedford | Hatfield | St. Albans | Welwyn Garden City | Harpenden | Hemel Hempstead | Milton Keynes | Stevenage | Watford

Wyd.69 (grudzień 2017)

www.magazynlokalny.co.uk

NOWA JAKOŚĆ MEDIÓW LOKALNYCH Samych cudownych chwil i spokoju ducha podczas Świąt oraz spełnienia marzeń w nadchodzącym

NOWYM ROKU 2018 Redakcja Magazynu Lokalnego

WOŚP

14 stycznia 2018

NY ŁAT ZP BE

POLISH

bezpłatny


JAK MĄDRZE WPROWADZIĆ ZMIANY W ŻYCIE – szkolenie Jakuba Bączka w Londynie 27 stycznia 2018 r. w Londynie w hotelu Hilton London

Metropole odbędzie się szkolenie Życie ma maksa, które poprowadzi Jakub B.Bączek. Ten chyba najbardziej optymistycznie nastawiony do życia trener rozwoju osobistego przyjedzie na specjalne zaproszenie ExcellenceVale, żeby pokazać Polakom, jak osiągnąć wolność finansową, czyli jak skutecznie i przyjemnie łączyć życie osobiste z zawodowym. Autor książki „Zarobić milion, idąc pod prąd“, trener rozwoju osobistego i biznesowego, inwestor w nieruchomości i przedsiębiorca przyleci do Londynu na drugie szkolenie organizowane przez Matyldę Setlak oraz Annę Ewę Suska. Jakub B. Bączek pracuje zarówno z czołowymi ludźmi biznesu, jak i ze sportowcami. Sam o sobie mówi, że nie jest coachem. W odróżnieniu od nich, czuje się trenerem mentalnym ludzkich możliwości, który wydobywa z ludzi to co mają w sobie najlepszego, zarówno w sferze mentalnej, jak i fizycznej. Jestes gotowy na wyzwanie? Stawisz czoła swoim słabościom? To nie jest szkolenie dla marzycieli, którzy nie chcą podejmować żadnych działań w celu realizacji swoich marzeń. Jakub to praktyk, który zmienia perspektywę patrzenia zarówno na cele, jak i na problemy. Kubę doceniają najwięksi specjaliści. Zaufali mu m.in: Ewa Minge, która nazywa Kubę „mistrzem

świata inspiracji“, Tomasz Kammel, dla którego Jakub „motywuje aż do bólu“, Piotr Szwedes, który twierdzi „ że (Jakub) osiąga to o czym inni opowiadają“, a Łukasz Jakóbiak uważa, że szkolenie trenera to „podróż po lepsze życie.“

Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia! – podkreśla Jakub Bączek. Cele, które bardzo chcemy zrealizować, należy wySMARTować - mówi Jakub Bączek. W praktyce namawia Polaków na Wyspach, żeby dokładnie opracowali swój plan działania, ustanowili mierzalne wyznaczniki, sprawili, że będzie dla nas atrakcyjny, realny i osadzili go w czasie. Określone cele bowiem bardziej motywują niż te osadzone luźno w przestrzeni. Aby dowiedzieć się więcej oraz nabyć bilety wejdź na www.excellencevale.com

Redakcja Magazynu Lokalnego nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych ogłoszeń oraz zastrzega sobie prawo odmowy publikacji reklam czy ogłoszeń bez podania przyczyn. Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania i opracowania edytorskiego nadesłanych tekstów. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.

Zespół redakcyjny: (Editorial) Robert Szydłowski mob. 07724 747878

Skład i opracowanie graficzne: (Graphic Designing & Typesetting) Anna Szydlowska

Ogłoszenia drobne i prenumerata (Classified ads and subscriptions) tel. 02032 891 778

Aleksandra Miśkiewicz Wiktor Zwolnicki Małgorzata Szydłowska Karolina Rodak

Marketing i reklama: (Advertising) m. 07724747878 t. 02032 891 778 info@magazynlokalny.co.uk

www.MagazynLokalny.co.uk Wydawca: INTI Nakład: 8000 egzemplarzy/copies


Przemoc domowa to nie tylko…

…to również słowa.

Celem kampanii jest również uświadomienie kobiet, że istnieją także na inne rodzaje przemocy: emocjonalnej, finansowej, seksualnej czy religijnej. – Gdy myślimy o przemocy, oto naszym pierwszym skojarzeniem są właśnie takie drastyczne przypadki zagrażające życiu lub zdrowiu. Zapominając, że są inne bardzo dotkliwe formy kontroli i manipulacji – mówi Czarnecka. Tak było w przypadku Katarzyny Nowakowskiej: – Zabierał mi pieniądze, za które kupował alkohol. Nie płaciliśmy na czas rachunków. Wiele razy była głodna. Jak wychodził do pracy odcinał mi dostęp do internetu, abym nie miała kontaktu z rodziną i przyjaciółmi – mówi.

M

„ am na imię Katarzyna. Przez 6,5 roku byłam ofiarą przemocy domowej. Od 2 lat, 4 miesięcy i 4 dni jestem wolna i bezpieczna” – to początek historii, którą Polka mieszkająca w Wielkiej Brytanii odważyła się podzielić. Jutro, 25 listopada, zabierze głos podczas uruchomienia szkockiej edycji ogólnoświatowej 16-dniowej Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. Na oficjalnym wydarzeniu w Edinburgh Sheriff Court o godz. 13.00 będą obecne organizatorki kampanii „Przemoc to nie tylko” zrzeszone w ramach Polish Women Support Network.

Problem przemocy domowej jest szczególnie widoczny na emigracji, gdzie ofiara bywa odcięta od najbliższej rodziny i przyjaciół oraz zależna finansowo od partnera. – Dwie trzecie kobiet w schroniskach dla ofiar przemocy domowej w Edynburgu w Szkocji to Polki – mówi Magda Czarnecka, koordynatorka kampanii z ramienia Centrum Feniks. – W samym Sandwell (West Midlands) w ostatnich dwóch latach doszło do zabójstw czterech Polek w aktach przemocy domowej – dodaje Elżbieta Kardynał założycielka European Welfare Association oraz doradca Rights & Equality Sandwell. Ze statystyk Ewy Wilcock, prowadzącej polskojęzyczny telefon zaufania dla ofiar przemocy w rodzinie aż 89% zgłaszających się była zastraszana. – 37% zgłaszających się polskich ofiar przemocy domowej była duszona lub podtapiana, a prawie połowa oprawców groziła, że zabije swoją ofiarę lub popełni samobójstwo – zaznacza Wilcock.

Bezpłatny polski telefon zaufania – 0 800 061 4004, jest czynny dwa razy w tygodniu, w środy w godz. 9.30-14.30 i piątki w godz. 9.30-12.30.

Organizatorki kampanii zachęcają do używania hasztagu #przerwijmilczenie w mediach społecznościowych, co ma na celu dotarcie do Polek doświadczających przemocy. – W Wielkiej Brytanii są instytucje, do których można się zwrócić po pomoc, nawet gdy nie zna się języka, a przerwanie milczenia może zmienić życie tych kobiet na lepsze – podkreśla Adrianna Sosnowska, prowadząca w Aberdeen grupę wsparcia dla kobiet poszkodowanych w wyniku przemocy w rodzinie – Kołowrotek. Polish Women Support Network Organizatorem kampanii jest Polish Women Support Network. To oddolna, społeczna inicjatywa pracowników i wolontariuszy pomagających polskim ofiarom przemocy domowej w Wielkiej Brytanii. Nieformalne zrzeszenie zawiązało się w lutym tego roku i początkowo obejmowało 10 organizacji ze Szkocji, wliczając Centrum Feniks – organizację charytatywną w Edynburgu, inicjatora grupy. Obecnie PWSN ma 15 członków statutowych, wliczając kluczowe organizacje pomocowe w Anglii. Partnerami inicjatywy są też lokalne punkty Womens’ Aid oraz policja. Organizacje zajmujące się przemocą domową zwróciły uwagę, iż istnieje potrzeba edukowania Polaków na temat różnych rodzajów przemocy, konsekwencji, jakie przemoc domowa niesie dla ofiar, jak również dla innych członków rodziny, w tym dzieci oraz dostępnej pomocy, gdzie mogą otrzymać wsparcie. Istotnym punktem działalności Polish Women Support Network jest również uwrażliwienie instytucji brytyjskich, jak i też samych ofiar przemocy domowej narodowości polskiej, o specyfice kulturowej w reagowaniu i przyjmowaniu pomocy, jak i konieczności udzielania wsparcia językowego – Żyjemy w kraju, w którym przemoc domowa traktowana jest bardzo poważnie i istnieje tu wiele form pomocy, której Polacy mogą nie być świadomi. Chcemy im też przybliżyć podstawy prawne oraz procedury działania policji, które funkcjonują w pracy z osobami pokrzywdzonymi – sumuje Magda Czarnecka. Projekt jest częściowo finansowany z Big Lottery Fund. Więcej informacji: Link do spotu: Nadzieja i strach. Historia przemocy domowej Fanpage kampanii: Facebook.com/przemoctonietylko Strona PWSN: www.polishwomensupportnetwork.org Email: przemoctonietylko@gmail.com Kontakt dla mediów: media@feniks.org.uk


50 niesamowity

które możesz doświadczy Wiele więcej miejsc wraz z datami dostępnych jest pod adresem: www.visitlondon.com/things-to-do/whats-on/christmas STWÓRZ WŁASNE ŚWIĄTECZNE WSPOMNIENIA 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

Rozkoszuj się świąteczną atmosferą w Hyde Park’s Winter Wonderland. Odwiedź Warner Bros. Studio i zobacz Hogwart pokryty śniegiem oraz świąteczną scenografię. Zobacz pięknie oświetlone instalacje z jedwabiu na Magical Lantern Festival w Chiswick House. Obejrzyj klasyczne filmy świąteczne w Cinema In The Snow oraz Snow Kingdom. Spaceruj po oświetlonej ścieżce przez piękne ogrody botaniczne w Kew. Doświadcz magii Świąt rodem z czasów wiktoriańskich w Kensington Palace. Wybierz się na romantyczną przechadzkę po Enchanted Woodland w Syon Park.

UDAJ SIĘ NA JAZDĘ NA ŁYŻWACH W LONDYNIE 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14.

Wybierz się na jazdę w Somerset House. Lodowisko na dziedzińcu z XVIII wieku. Ciesz się wspaniałymi widokami na lodowisku w rezydencji Henryka VIII w Hampton Court Palace. Jeźdź na łyżwach nieopodal Tower of London. Skorzystaj z magicznego lodowiska w Natural History Museum. Podziwiaj panoramę Londynu na lodowisku na dachu Skylight. Wskocz w łyżwy pod ogromnym diabelskim młynem w Winterville na Clapham Common. Zabierz znajomych na przejażdżkę między kolorowymi światłami w Canary Wharf.

POZNAJ ŚW. MIKOŁAJA 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23.

Wykonaj ozdoby świąteczne z Mikołajem i poznaj elfy w ZSL London Zoo. Spotkaj się z Mikołajem w jego magicznej grocie i przejedź się zaprzęgiem z psami Husky w WWT Lon don Wetland Centre. Wskocz na pokład wesołego rejsu po Tamizie, w którym bierze udział sam Św. Mikołaj. Mikołaja odnajdziesz także w tropikalnym świecie Rainforest Cafe. Odkrywaj zaczarowane miejsca i spotkaj Mikołaja w Royal Albert Hall. Udaj się na podróż w czasie do wiktoriańskiego Londynu, aby spotkać Mikołaja w Museum of London. Wejdź do St Nicky’s Imaginarium i oszałamiaj zmysły muzyką, jedzeniem, piciem i bluesem w Święta. Obejrzyj świąteczny bal Matthew Bourne’a, alternatywną wersję klasycznej bajki Kopciuszek. Poznaj królewską francuską modę podczas kolacji i tańców Beauty and the Feast.

ZAFASCYNUJ SIĘ OŚWIETLENIEM ŚWIĄTECZNYM W LONDYNIE 24. Zobacz piękne bożonarodzeniowe światełka na Oxford Street, czyli znanej na całym świecie dzielnicy handlowej. 25. Sprawdź jedno z najdziwniejszych oświetleń w Londynie, świecące na 13 ulicach chłodnego Carnaby. 26. Podziwiaj wspaniałe żyrandole z jemioły w Covent Garden i zobacz oświetlenie niedaleko w Seven Dials. 27. Odwiedź luksusową dzielnicę Bond Street. 28. Podziwiaj ponad 300,000 lampek w Regent Street. 29. Udaj się do Chelsea, aby zobaczyć Duke of York Square przybrane w świąteczny klimat. 30. Spaceruj wzdłuż South Bank i podziwiaj oświetlenie w okolicach Tamizy. 31. Szukaj świątecznych choinek na terenie Londynu, a przede wszystkim znanej na całym świecie choinki na Trafalgar Square oraz London’s Mayfair hotel Claridge’s. 6

Magazyn Lokalny

Grudzień 2017


ych wydarzeń, yć na Święta w Londynie CIESZ SIĘ RODZINNA ZABAWĄ 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39.

Odkryj klasyczną historię The Very Hungry Caterpillar oraz inne przypowieści dla dzieci. Zobacz wszystkich ulubionych bohaterów Disneya podczas wydarzenia Disney on Ice na The O2. Podążaj za przygodami Piotrusia Pana podczas show na SSE Arena Wembley. Obejrzyj Nativity! The Musical, z udziałem uczniów. Zobacz opowieść Raymonda Briggsa The Snowman w Peacock Theatre. Obejrzyj spektakl pantomimy Kopciuszek. Udaj się z pociechami na Hamley’s Christmas Toy Parade. Udaj się na show w planetarium Royal Observatory Greenwich.

WYBIERZ SIĘ NA LONDYŃSKIE JARMARKI ŚWIĄTECZNE 40. 41. 42. 43. 44. 45.

Spróbuj grzanego wina i kup pamiątki na Nordic Wonderland w Southbank Centre’s Winter Market. Znajdź niezwykłe ozdoby i pamiątki przy River at London Bridge City. Udaj się na jarmark w Greenwich Wintertime Festival. Unikatowe prezenty znajdziesz także na Noel Market w Crystal Palace Winterfest. Wybierz się na Pear Tree Christmas Market w Battersea Park. Znajdź prezenty i drobiazgi na ponad 100 stoiskach w Chelsea Physic Garden.

OBEJRZYJ ŚWIĄTECZNE SPEKTAKLE W LONDYNIE 46. 47. 48. 49. 50.

Zobacz przygody Dick Whittington w London Palladium. Weź udział w pięknym show The Nutcracker w the Royal Opera House. Obejrzyj klasyczny spektakl A Christmas Carol w The Old Vic. Koniecznie wybierz się na zabawne show Slava’s Snowshow. Nie może Cię zabraknąć na Apocalypse Meow: Crisis is Born.

Więcej: www.visitlondon.com/things-to-do/whats-on/christmas

www.MagazynLokalny.co.uk


To może być Twoja szansa w Czy pomyślałeś już o swoich Noworocznych Postanowieniach? Nigdy nie jest za późno by rzucić palenie !

POMYŚL O SWOIM ZDROWIU

2018!

. POMOZEMY CI ´W WYTRWAC NOWOROCZNYM POSTANOWIENIU.

Rzucenie palenia znacznie zwiększa Twoje szanse na dłuższe życie. Kiedy tylko zdecydujesz się na ten krok-już po 20 minutach Twój organizm rozpocznie proces regeneracji:

-Po 20 minutach Twoje ciśnienie krwi i puls wracają do normy -Po 24 godzinach tlenek węgla zostaje usunięty z organizmu -Po 48 godzinach zauważysz jak poprawiły się Twoje zmysły węchu i smaku

. Zacznij 2016 jako nowy Ty! Juz dziś zapisz sie¸ na DARMOWĄ SESJE ze specjalistą do spraw rzucania palenia z Live Well Luton!

Zadzwoń 01582 757635 SMS LIVEWELL to 60066 Email info@livewell-luton.org.uk Zobacz www.livewell-luton.org.uk

-Po 3 dniach oddychasz łatwiej i masz więcej energii

Live Well Luton, 28 Dunstable Road, Luton LU1 1DY Live Well Luton is provided by Thrive Tribe Ltd and commissioned by your local council. www.thrivetribe.org.uk

-W przeciągu 3-9 miesięcy pojemność Twoich płuc zwiększy się o około 10%. Pożegnasz się z kaszlem i zadyszką. -Po 5 latach prawdopodobieństwo wystąpienia u Ciebie zawału serca - w porównaniu do palacza- zmniejszy się o połowę - Po 10 latach prawdopodobieństwo raka płuc-w porównaniu do palacza - zmniejszy się o polowe a ryzyko wystąpienia u Ciebie zawału serca jest takie samo jak u kogoś kto nigdy nie palił. PAMIETAJ, że wielu byłych palaczy przestało palic dopiero po kilku próbach, aby rozstać się z paleniem na zawsze, zwykle trzeba podjąć 5-8 prob. PAMIETAJ, że gdyby zaprzestanie palenia było sprawą dziecinnie prostą, nałóg ten nie byłby dla Ciebie aż tak groźny - NIKOTYNA silnie uzależnia! Live Well Luton jest organizacją świadczącą darmową pomoc miedzy innymi w rzuceniu palenia. Jeśli chcesz zawalczyć z nałogiem z nami masz czterokrotnie większe szanse odnieść sukces.

Zapewniamy każdemu klientowi 12 tygodniowe sesje spotkań indywidualnych bądź grupowych z dostępem do szerokiego wyboru medykamentów. Kliniki mamy na terenie całego Luton i przyjmujemy 6 dni w tygodniu. Dla zwiększenia Twoich szans zerwania z nałogiem na dobre, rozważ te oto 3 kroki: 1. Skorzystaj z pomocy. Nie pozostawaj z tym sam. Live Well Luton posiada przeszkolonych doradców, którzy pomogą Ci na każdym etapie walki z nałogiem. 2. Zaplanuj dzień, w którym zamierzasz zerwać z nałogiem. 3. Bez dymku. Zmniejszenie ilości wypalanych papierosów brzmi jak dobry pomysł ale może przyczynić się, że będzie trudniej zerwać z nałogiem. Nawet niski poziom palenia jest ryzykiem, wiec bądź z zerem wypalanych papierosów.

Jako polskojęzyczny doradca ds. rzucenia palenia służę pomocą dla Polaków. Zrób pierwszy krok... Skontaktuj się ze mną Izabela 07860 750714.

www.MagazynLokalny.co.uk


L

MILTON KEYNES 14 stycznia 2018 już po raz drugi Polish Centre

Milton Keynes ma zaszczyt zaprosić Państwa na finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do kultowego the Stables. Podczas 26 Finału gramy dla wyrównywania szans w leczeniu noworodków. W programie wydarzenia przewidzieliśmy występ zespołu ludowego, kiermasz, licytacje oraz koncerty na żywo. Wśród zaproszonych artystów, na WOŚP-owej scenie powitamy m.in. CharlieBo, B Lounge, Whisky, Eleven oraz zespół PIERSI. Całość wydarzenia nie byłaby możliwa do przeprowadzenia bez naszych wspaniałych wolontariuszy a także wsparciu lokalnych firm, w szczególności sponsorom głównym wydarzenia: PHOENIX MEDICA i THE MORTGAGE STORE, Wojciech Symonowicz, oraz sponsorom i partnerom, m.in. firmie PKS DIAGNOSTYKA. Zapowiada się fantastyczne wydarzenie. „Będzie, będzie zabawa! Będzie się działo! (...) Będzie głośno, będzie radośnie”. Zapiszcie sobie Państwo 14.01.2018 w Waszych kalendarzach! Gramy 26 FINAŁ WOŚP w the Stables, The Laine Dankworth Centre, WAVENDON, Milton Keynes Nie może Was tam zabraknąć!

BEDFORD

udzi od zawsze fascynowała perspektywa długiego i pozbawionego chorób życia. Wszyscy zapewne zgodzą się ze stwierdzeniem, że rozwój medycyny zapewnia nam coraz dłuższe życie i możemy już wpływać na proces starzenia się. Jednak środowisko w jakim żyjemy, ciągły pośpiech i stres powodują, że groźne choroby dopadają wszystkich bez względu na wiek. Coraz młodsze dzieci zmagają się z poważnymi schorzeniami, wiele z nich długie miesiące zmuszonych jest do przebywania w hospicjach i szpitalach, a te jak wiemy ciągle borykają się z problemem nieodpowiedniej ilości medycznego sprzętu, który jakże często utrzymuje pacjentów przy życiu. Dziś wielu z nas nie przejdzie obojętnie obok Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ludzie we wszystkich prawie zakątkach świata są już tak przyzwyczajeni do tej cyklicznej akcji charytatywnej, że stała się ona dla nich tradycją. Już jesienią wyczekujemy i znamy datę kolejnego finału WOŚP i z niecierpliwością czekamy, by móc wrzucić coś od siebie do puszki. Nauczyliśmy się nieść pomoc, dołożyć cegiełkę od siebie. Nauczyliśmy się być dla innych. Jak co roku w Bedford odbędzie się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego celem będzie zebranie pieniędzy na „Wyrównanie szans w leczeniu noworodków”.


Trwają już oczywiście przygotowania, aby zdążyć ze wszystkim do 14 stycznia 2018r. Rejestruje się coraz więcej wolontariuszy, którym przydzielany jest zakres działań w dniu finału, firmy gastronomiczne zastanawiają się czym Was nakarmić, dopracowywane są szczegóły występów scenicznych po to właśnie, aby każdy z Was mógł przeżyć ten dzień najpełniej i najsympatyczniej jak tylko się da. W programie oczywiście mnóstwo atrakcji. Dla dzieci zabawy poprowadzi pani Arleta Marszalik na codzień prowadząca Polish Art School „Astra” w Domu Polskim w Bedford. Nie zabraknie również stanowisk do malowania twarzy, aukcji, licytacji i występów muzycznych. Na scenie pojawią się między innymi zespoły: Acute Mind z Lublina, Cała Góra Barwinków z Polski, Rock Paper Sister ,Whiskey, Kowal, Este oraz wielu innych wykonawców. Gwoździem programu będzie występ z pewnością wszystkim znanej grupy „Piersi”, którzy utworem „ Bałkanica” nie jednego porwali już do tańca. Słuchacze Radia Zet uznali piosenkę za „Przebój Roku” 2013. Na Liście Roku RMF FM zajęła 4. miejsce, a w rankingu Radia Eska uplasowała się na 5.

pozycji. Za największy hit 2013 piosenka została uznana także przez widzów 4fun.tv. Organizatorzy zadbają również, aby podczas trwania imprezy nikt nie chodził głodny lub spragniony. Zgłaszają się także kolejni sponsorzy, którym od wielu lat przyświeca hasło - „Zarabiaj, pomagaj i uświadamiaj”, bo o ile o społecznej odpowiedzialności biznesu słyszało wielu przedsiębiorców, to jeszcze do niedawna idea ta cieszyła się popularnością tylko w dużych korporacjach. Dziś również mniejsze biznesy mają świadomość, że udział w akcjach charytatywnych znacząco przyczynia się nie tylko do poprawy ich wizerunku, ale również polepszenia warunków bytowych lokalnych społeczności. Idea społecznej odpowiedzialności biznesu to coś więcej niż jednorazowy udział w dobroczynnej zbiórce i wiedzą o tym Ci wszyscy przedsiębiorcy, którzy wspierają nasze akcje systematycznie. Z ogromną radością obserwuję, jak na przestrzeni ostatnich kilku lat coraz więcej firm z Bedford i okolic wspiera organizatorów wielu akcji charytatywnych. Świadomość ludzi, że nie można być obojętnym na niesienie pomocy ciągle wzrasta, bo nigdy nie wiadomo kiedy możemy jej potrzebować sami. Warto być dobrym człowiekiem - dobro powraca. Chcecie spróbować w tym roku? Nic trudnego! Czekamy na Wasze zgłoszenia. Wszystkich chętnych prosimy o kontakt z szefem sztabu – panią Magdaleną Sidor wysyłając sms na numer telefonu 07704249857, organizatorem finału Łukaszem Goluchem na numer 07462 933239 lub kontaktując się z nami na FB https://www.facebook.com/goluchevents/ .

Magazyn Lokalny

Grudzień 2017

Dorota Schwałkowska


26

FINAŁ WOŚP

WATFORD

Orkiestra w Watford – wielki finał nadchodzi! 26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Watford – znowu gramy, żeby pomagać noworodkom!!! 14 stycznia, po raz trzeci, w Holywell Community Centre, zabrzmią dźwięki muzyki i wielkiej zabawy Sztab w Watford zaprasza na imprezy dla dzieci i dorosłych. Startujemy około godz. 10:00 Część pierwsza – dziecięco-rodzinna będzie pełna zabawy, śmiechu i niespodzianek. Kosmicznie skręcane balony, Pani Czarodziejka, uzbrojeni żołnierze sil specjalnych, zabawy dla dzieci, występy zespołów dziecięcych, loterie, aukcje, konkursy i pyszne jedzonko. Przewidziane jest także specjalne „światełko do nieba” dla dzieci. W części drugiej będziemy szaleć pod scena w rytmie gitar, bębnów, oraz ryku innych instrumentów, czyli mieszanka popu i rocka a może nawet czegoś ostrzejszego.

Bardzo wiele nagród do wygrania w loteriach, konkursach i licytacjach w ciągu całego finału – szczegóły dotyczące przedmiotów, już wkrótce na naszym profilu. Będziemy kwestować m.in. w Londynie, Hemel, Dunstable, Aylsbury, Gerard Cross… W polskich sklepach, kościołach, szkołach sobotnich, a także w szkołach angielskich!!! Zapraszamy do przyłączenia się do naszej drużyny, potrzebujemy Waszego wsparcia, zarówno duchowego, fizycznego jak i oczywiście największego – finansowego. Zapraszamy do obserwowania naszego facebooka – @WOSP 2018 Watford, gdzie na bieżąco będziemy podawać istotne informacje dotyczące wydarzenia. Pamietajcie, ze gramy zawsze do końca Swiata i…. o jeden dzień dłuzej – Sie ma!!!

REKLAMA


Polacy za granicą: gdzie wyjeżdżają i ile zarabiają? Według opracowań Unii Europejskiej, najdotkliwsze braki pracowników w UE dotyczą specjalistów z branży STEM (Science, Technology, Engineering, Maths), informatyków, położnictwa i opieki nad dziećmi, nauczycieli oraz lekarzy. Jeśli jednak zajrzeć na polskie serwisy pośrednictwa pracy, to w ofertach pracy w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Norwegii znajdziemy przede wszystkim oferty dla robotników budowlanych, kierowców, operatorów maszyn, kucharzy, dotyczące opieki nad osobami starszymi, a nawet tak wąsko określonych zadań, jak – to pełna treść nagłówka jednego z ogłoszeń i osobisty faworyt autora artykułu – trybowanie głów wieprzowych. Gdzie nas nie ma? Według najnowszych, bo opublikowanych w październiku 2017 szacunków GUS, pod koniec 2016 roku za granicą przebywało czasowo 2,5 mln Polaków, czyli o 118 tys. więcej, niż rok wcześniej. Znakomita większość z nich jako cel pobytu wybrała Europę: 2,2 mln, w tym Unię Europejską – 2,1 mln. Największe społeczności emigrantów z Polski nie są zaskoczeniem: to Wielka Brytania (788 tys.), Niemcy (687 tys.), Holandia (116 tys.) i Irlandia (112 tys.). Wyjeżdżający to głównie ludzie młodzi. Zgodnie z ostatnim, cyklicznym badaniem „Migracje Zarobkowe Polaków”, prowadzonym na zlecenie WorkService, emigrację zarobkową rozważa 14% osób aktywnych lub potencjalnie aktywnych na rynku pracy; aż 58% z nich to osoby do 34 roku życia. Preferowanym kierunkiem wyjazdu są obecnie Niemcy (32%). Pół roku ustępowały one Wielkiej Brytanii, jednak obecnie niepewność dotyczącą losów imigrantów po Brexicie znacznie osłabiła atrakcyjność Zjednoczonego Królestwa jako kierunku wyprawy „za chlebem”. O wyjeździe na Wyspy myśli zaledwie co piąta osoba rozważająca emigrację. Najważniejszym powodem wyjazdu jest oczywiście kwestia finansowa: 82% badanych jako motywację wskazuje wyższe zarobki. Przed brakiem pracy chce uciekać zaledwie (?) 24% badanych. Ogromne różnice w zarobkach... Poza Brexitem, to właśnie wynagrodzenia mogą tłumaczyć wysoką pozycję Niemiec. Euro-Tax, bazując na danych swoich klientów, szacuje, że najwięcej zarabiają Polacy w Austrii (12,2 tys. zł miesięcznie) i w Niemczech (10,9 tys.). Wielka Brytania na tym tle wypada raczej blado (5,4 tys. zł), jednak do tak dużych dysproporcji trzeba podchodzić z pewną rezerwą. Można przypuszczać, że mają one kilka źródeł. Po pierwsze, pracujący w poszczególnych krajach różnią się między sobą strukturą, jeśli chodzi o wykonywane zawody, więc o ile skojarzenie Anglia – Londyn – zmywak mocno straciło na aktualności, to do pewnego stopnia może tłumaczyć różnice w kwotach. Austria na przykład przyciągała lekarzy, w Niemczech z kolei pracuje stosunkowo duża grupa wysokiej klasy specjalistów z Polski, którzy nie tyle szukali tam pracy, co zostali do niej wysłani przez swoich pracodawców. W związku z tym dekarze czy hydraulicy nie powinni oczekiwać, że w Niemczech będą zarabiali dwa razy więcej, niż w Wielkiej Brytanii. Informatycy czy lekarze zresztą też nie. Być może

po prostu tych ostatnich jest więcej, niż tych pierwszych, przez co „zawyżają średnią”. Po drugie, wynagrodzenia zostały przeliczone na złotówki, a więc wysokość wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii wpłynął także spadek wartości funta m.in. względem euro związany z Brexitem. Po trzecie wreszcie, zarobki zostały oszacowane na podstawie danych klientów Euro-Tax, a ci mogą nie oddawać – i z zapewne nie oddają – faktycznej struktury zatrudnienia imigrantów z Polski w poszczególnych krajach. Tak więc dysproporcje w średnich zarobkach pomiędzy np. Niemcami i Wielką Brytanią przypuszczalnie istnieją, ale można oczekiwać, że są one dużo mniejsze, niż dwukrotne. ...mogą być tylko pozorne Argumentów za tym dostarczają firmy specjalizujące się w internetowych przelewach zagranicznych, z których – ze względu na szybkość operacji oraz niskie koszty – chętnie korzystają nasi rodacy, którzy zostawili rodziny w Polsce i przesyłają część swoich pensji na ich utrzymanie. Najwyższe przelewy klientów indywidualnych przesyłane są do Polski z Norwegii – średnia to około 900 euro miesięcznie na klienta. W przypadku przelewów z Wielkiej Brytanii do Polski jest to ok. 450 euro, a z Niemiec do Polski ok. 350 euro – podaje Magdalena Gołębiewska, country manager w TransferGo, jednej z firm zajmujących się takimi przelewami. Oczywiście należy brać poprawkę na to, że tego typu usługi mogą cieszyć się różną popularnością wśród różnych grup pracowników (np. ci lepiej zarabiający zapewne częściej zabierają ze sobą za granicę rodziny, w związku z czym rzadziej mają potrzebę z nich korzystać), jednak dane TransferGo sugerują, że istotnie, rynek brytyjski czy niemiecki nie różnią się między sobą aż tak silnie, jakby to wynikało z wcześniej przedstawionych danych. Polacy nie gęsi, ale... Niezależnie jednak od tego, gdzie Polacy by nie jechali, nieocenionym – a może wręcz przeciwnie, bardzo wymiernym – atutem jest dobra znajomość języka kraju, do którego się udają. Z jednej strony to oczywiste, z drugiej jednak wielu naszych rodaków bagatelizuje ten problem, uznając, że „jakoś to będzie”. I rzeczywiście, w dużych skupiskach Polaków nie znając języka gospodarzy można sobie poradzić, ale ta niewiedza jest nie tylko kłopotliwa na co dzień, ale także odbija się na grubości portfela. Statystyki z Niemiec wskazują na przykład, że imigranci znający język niemiecki jedynie w podstawowym zakresie, w 43% dostają stanowiska najniższe, a jedynie niecałe 9% może liczyć na te wymagające wysokich kwalifikacji zawodowych. Z kolei imigranci mówiący płynnie po niemiecku w aż 30% dostają stanowiska wymagające wysokich kwalifikacji i jedynie w 14% – te o najniższych wymaganiach. Pewnym powodem do dumy może być jednak to, że są sytuacje, w których liczy się nie tylko język gospodarzy. Okazuje się bowiem, że w związku z tym, że Polacy za granicą tworzą coraz liczniejszą grupę, w wielu zagranicznych miastach pilnie poszukiwani są... nauczyciele ze znajomością języka polskiego.

www.MagazynLokalny.co.uk

13


Klub Fotografii w Parku Richmond Cezary Kowalski

W pierwszą niedzielę września nasz Klub wybrał się do Richmond Park , największego (955ha) parku królewskiego w Londynie, będącego jednocześnie największym ogrodzonym parkiem miejskim w Europie. Park został założony w pierwszej połowie XVII wieku przez króla Karola I, choć królewskie powiązania z tym terenem sięgają XIII wieku, kiedy znany był pod nazwą Manor of Sheen. Jest w tej chwili miejscem o szczególnym znaczeniu naukowym (Site of Special Scientific) i narodowym rezerwatem przyrody (National Nature Reserve). Małgorzata Pietruczuk, Małgosia Janiszewska, Natalia Maternicka, Naoimi Maternicka, Katarzyna Rozwadowska, Cezary Kowalski, Michał Malec, Paweł Pietruczuk i Dobko Zahel dołączyli do grona odwiedzających, których w ciągu roku jest około 5.5 miliona (i liczba ta rośnie z każdym kolejnym rokiem). Spotkaliśmy się przy jednej z bram już o 6 rano, kiedy niebo przebijały pierwsze promienie słońca odbijając swój blask w kroplach porannej rosy. Już przy wejściu zauważyliśmy stadko jeleni spacerujące w oddali. Podążaliśmy pomału w ich kierunku, zatrzymując się wielokrotnie urzeczeni pięknem stawów, roślinności i zwierząt na kilka ujęć krajobrazu i makro. Było też kilka przystanków na zdjęcia portretowe. Z każdą godziną mijaliśmy coraz większą liczbę zwiedzających pieszych i zmotoryzowanych. Upajaliśmy się otaczającym nas pięknem i różnorodnością widoków, spacerując leniwie, nie przekraczając dozwolonej prędkości 20mph obowiązującej w parku. Po przerwie na gorącą kawę, kanapkę i ciacho ruszyliśmy dalej. Udało nam się spotkać pokaźnych rozmiarów stado jeleni. Otoczyliśmy je, zajmując pozycje dosyć blisko tych wspaniałych zwierząt. Rozpoczęliśmy „polowanie” na jak najlepsze ujęcia, starając się jednocześnie nie zakłócać spokoju zwierzyny. Moglibyśmy tak fotografować w nieskończoność, ale nasze stado zdecydowało się ruszyć w dalszą drogę... więc i my ruszyliśmy. Zatrzymaliśmy się jeszcze na odpoczynek rozsiadając się na trawie na miłą pogawędkę. Wiele osób kojarzy Richmond Park głównie jako „park jeleni”. Zapewnie nie bez powodu, ponieważ żyje tu około 630 jeleni szlachetnych i danielowatych i można spotkać je prawie na każdym kroku. Jest to również siedlisko tysięcy gatunków innych zwierząt i roślin, które otaczane są szczególną troską. To również 10 wspaniałych budowli, które wraz z otaczającym park murem, zaliczanych jest do zabytków klasy II. Kilkugodzinny spacer po jednym z najpopularniejszych parków zakończyliśmy z pokaźnym arsenałem niezwykłych ujęć, pokonując około 15 kilometrów i spalając około 2700 kalorii. Był dla nas niezwykle przyjemnym i owocnym doświadczeniem.

Michał Malec

Małgorzata Janiszewska

Katarzyna Rozwadowska

Tekst: Katarzyna Rozwadowska Magazyn Lokalny

Grudzień 2017

Paweł Pietruczuk


RATUJMY DZIECI Kochani wspomóżcie przepiękne dzieło Siostry Rut, polskiej misjonarki, która od jedenastu lat poświęciła swoje życie, aby ratować porzucone sieroty w Afryce od śmierci głodowej.

Obecnie Siostra Rut ze Zgromadzenia Dobrych Samarytanek w Tanzanii oraz Wspólnota Dobrego Samarytanina z NY na czele z Ks. Ryszardem Koper-kapelanem oraz Małgorzatą Kaleta- koordynatorką, prowadzą budowę sierocińca i punktu medycznego, w którym będzie ratowane życie najuboższych, porzuconych, bezbronnych i niechcianych dzieci przez ich biedne rodziny, które nie są w stanie ich wykarmić. Często są to sieroty, których rodzice zmarli na Aids, malarie, dopadła ich choroba psychiczna lub też zostały one porzucone przez ich biedne rodziny. Wspomóżmy te dzieci, nie odwracajmy od nich oczu udając, że nas ten problem nie dotyczy. Współczesny człowiek żyje w szalonym tempie, narzucając sobie presję osiągnięcia sukcesu, kariery, niezależności finansowej czy posiadania kolejnych dóbr materialnych całkowicie zapominając, że życie każdego z nas tutaj na ziemi, to tylko krótka pielgrzymka, z której pod koniec każdy z nas zostanie rozliczony. Każdy z nas ma wystarczającą ilość pożywienia i czystej wody aby przeżyć każdego dnia ale jest wielu na tym świecie, którzy niestety nie mają takiej możliwości i giną z głodu w ciężkich męczarniach. „Co pięć sekund na świecie z głodu umiera jedno dziecko. 20 tysięcy dziennie. A liczba głodujących na świecie wzrosła o 40 milionów w ciągu ostatniego roku - głosi najnowszy raport ONZ”

Co roku na świecie umiera 7,5 mln. dzieci cierpiących z powodu ostrego głodu i braku dostępu do czystej wody. Dzieci umierają na naszych oczach, nie możemy biernie się temu przyglądać. Przez brak pożywienia mają osłabiony układ odpornościowy i szybko zapadają na różne choroby. Wspólnie z Siostrą Rut, ze zgromadzenia Dobrych Samarytanek w Tanzanii podjęliśmy budowę Centrum Samarytańskiego aby ratować życie bezbronnych, porzuconych z powodu przerażającej biedy, umierających z niedożywienia dzieci. Ale aby tego dokonać potrzebujemy Waszej pomocy, Waszego wsparcia! Koszt takiej budowy Centrum jest nie mały gdyż w Afryce nie ma zbytnio produkcji materiałów budowlanych i wszystko musi być ściągane z odległych miejsc. Dzięki ludziom wrażliwego i ogromnego serca wybudowaliśmy już pierwsze dwa skrzydła sierocińca, a zaplanowane są jeszcze kolejne dwa.

W myśl powiedzenia „Pomagając jednej osobie nie zmienisz całego świata, ale możesz zmienić świat dla tej jednej osoby.” Gdyby każdy z nas pomógł tylko jednemu dziecku o ile świat byłby piękniejszy. Dlatego prosimy was wszystkich przyłączcie się do nas, abyśmy wspólnie ratowali dzieci przed śmiercią głodową i przywracali im uśmiech na twarzy oraz poczucie miłości i bezpieczeństwa. Staramy się wykorzystać każdy możliwy sposób aby „Wołanie głodujących dzieci z Afryki” dotarło do jak największej liczby osób, bo wtedy będzie większa nadzieja na wybudowanie Centrum medycznego i Sierocińca dla nich. Wierzymy, że dzięki wsparciu ludzi o wrażliwych sercach uda nam się wspólnymi siłami wybudować Centrum, w którym każdego dnia będą ratowane dzieci od śmierci w przerażająco okrutnych warunkach. Dołącz do nas i pomóż ratować życie setek dzieci od śmierci głodowej i wyczerpania organizmu z braku pożywienia! Koordynatorka Wspólnoty Dobrego Samarytanina

Małgorzata Kaleta www.nytravelclub.com.pl/blog/ Facebook: Wspólnota Dobrego Samarytanina Konto Siostry Rut w USA NUMER KONTA #:1337538 POLISH&SLAVIC FCU 140 GREENPOINT AVENUE BROOKLYN, NY 11222 ABA # 2260082022 Konto Siostry Rut w Polsce S. Rut Ciesielska Makoko 1442, Musoma Tanzania Numer konta: 0314 70 0002 2010 6426 7000 0001 eurobank

Kolejnym naszym krokiem jaki planujemy będzie adopcja dzieci na odległość z naszego sierocińca. Dla tych porzuconych dzieci jest to ogromnie ważne, gdyż po tym jak zostały odtrącone przez ich biedne rodziny są wewnętrznie bardzo pokaleczone. Żyją w poczuciu świadomości iż nie są już nikomu potrzebne, nikt już ich nigdy nie pokocha. Przekonałam się o tym sama kiedy jako pierwsza zaadoptowałam Julianę, dziewczynkę, która w wieku 3 lat została podrzucona pod kościół. Siostra Rut przygarnęła ją dając szanse przeżycia. Dziewczynka jednak bardzo była zamknięta w sobie, płacząc powtarzała „mama mnie nie chce… mama mnie już nie kocha...” Wiemy, że nie zmienimy całego świata, nie nakarmimy wszystkich głodnych ale świadomość tego, że możemy odmienić życie setki dzieci, które znajdą schronienie w naszym sierocińcu nadaje sens temu co robimy. www.MagazynLokalny.co.uk

15


WYDARZENIA KULTURALNE czyli co warto zobaczyć 10.12 / g. 15:30 ZABAWA MIKOŁAJKOWA DLA DZIECI (Londyn) Klub Orła Białego zaprasza wszystkie dzieci na zabawę mikołajkową! Świetna zabawa gwarantowana! Wstęp: 12 GBP - dzieci ( w cenie prezent pełen niespodzianek) 3 GBP dorośli Adres wydarzenia: Klub Orła Białego 211 Balham High Road, London, SW17 7BQ Więcej informacji: 020 8672 1723 Serdecznie zapraszamy! 12.12 / g. 18:00 MTV HEADBANGERS BALL (Londyn) miejsce: O2 Forum Kentish Town numer/ nazwa budynku: 9-17 ulica: Highgate Rd miejscowość : Kentish Town kod pocztowy: NW5 1JY organizator: www.1664music. com bilety: https://www.bilety24.uk/pl/mtvheadbangers-ball--369.p.html/ Koncert dla fanów mocniejszych brzmień, wystąpią między innymi MAX & IGGOR CAVALERA Return To ROOTS / OVER KILL / INSOMNIUM i inni. 14.12 / g. 19:00 PRELEKCJA „POJAZDY ELEKTRYCZNE W LONDYNIE” (Londyn) Stowarzyszenie Techników Polskich w ramach Czwartku 4YOU zaprasza na prelekcję „Pojazdy elektryczne w Londynie”. Prelekcję wygłosi Gordon Grigor – Business Development Manager UK & Ireland – Electric Vehicle Infrastructure, który odpowie na wszelkie pytania z zakresu instalacji i obsługi ładowarek elektrycznych w pojazdach. Wstęp wolny Prelekcja odbędzie się w czwartek, 14 grudnia 2017 roku w Sali Malinowej, POSK o godz. 19:00 POSK 238-246 King Street, London, W6 0RF Więcej informacji: Facebook Serdecznie zapraszamy! 15.12 / g. 19:30 CANTORES AMICITAE CHRISTMAS CONCERT (Stapleford) Świąteczny koncert z udziałem międzynarodowego zespołu. W programie różne kompozycje - Britten, Byrd, Tchaikovsky, Parry and Jenkins oraz wybrane kolędy i pieśni świąteczne. Zgłoś się po bilety pod adresem vicandpaul@btopenworld.com (£12/£10). Wiek minimalny – 18 lat. Gatunek muzyczny: klasyka. st marys church in stapleford Church Lane, Stapleford, SG14 3NB 15.12 / g. 18:15 CHRISTMAS COMEDY BAR AND CURRY NIGHT (Luton) Gdzie? The Hat Factory Arts Centre, Luton, United Kingdom. Dołącz do rezydenta MC Jake Pickford na świąteczny stand-up. Wiek minimalny: 16 lat. Rezerwacje i informacje: 01582 878100 or visit www.lutonculture.com. Bilety: Comedy bar: £5 (group discount of 10% when you buy 10+ tickets). Pre-comedy curry: £6

16

15-24.12 THE OWL AND THE PUSSYCAT (Luton) Gdzie? Luton Central Library, St George’s Square, Luton LU1 2NG. Bilety: £9, £10.50 or £12. Full House Theatre powraca ze swoim nowym spektaklem. Świetne show dla dzieci pełne odkrywania I ciekawostek. Sugerowany wiek: 4+. Rezerwacje i informacje: 01582 878100 or visit www.lutonculture.com 16-28.12 / g. 15:00 THE WIZARD OF OZ (Harrow) Immersion Theatre z dumą prezentuje swój spektakl pantomimy. Dołącz do wyprawy znanej z klasyki literatury i filmu. Piękne kostiumy, uczestnictwo publiki, sporo śmiechu, piosenek. Bilety: £15/ £12 concs/£50 Family Ticket. harrow arts centre in harrow 171 Uxbridge Road, Harrow, HA5 4EA Tel: 0203 773 7161 16.12 / g. 13:00 MERRY CHRISTMAS FROM TEENAGE MUTANT NINJA TURTLES (Luton) Gratka dla najmłodszych! Zrób przerwę w zakupach świątecznych i udaj się na St George’s Square gdzie MIKEY & DONNIE pojawią się osobiście w przerwach między 13 a 17. Nie zapomnijcie aparatów bo będzie możliwość zrobienia wspólnych zdjęć! 16.12 / g. 19:30 THE FLOYD EFFECT – THE PINK FLOYD TRIBUTE SHOW (Hitchin) Jeden z najbardziej autentycznych i ekspresywnych hołdów dla zespołu Pink Floyd. The Floyd Effect są w trasie od 2007 roku. Odwzorowują idealnie klimat koncertowy z zachowaniem wszelkich efektów i muzyki na wysokim poziomie. Wszystko grane jest na żywo! Gatunek muzyczny: Covers Band/ Tribute Act, Rock. club 85 in hitchin 74_77 Whinbush Road, Hitchin, SG5 1PZ Tel: 01462 434801. https://www.skiddle.com/whats-on/ Stevenage/Club-85/The-Floyd-Effect---ThePink-Floyd-Tribute-Show/12927360/ 22.12 / g. 20:45 WOO AND THE FUEL (Bedford) Profesjonalny, dynamiczny I energetyczny zespół. Zagrają dla was największe klubowe klasyki, funk, elektronika. Wiek minimalny – 18+. stewartby s s club in bedford Broadmead Road, Stewartby, Bedford, MK43 9NB. https://www. skiddle.com/whats-on/Bedford/Stewartby-S-SClub/Woo-and-the-Fuel/13052133/ 23.12 / g. 11:00 FESTIVE CAROLS ON THE SQUARE (Luton) Przyjdź na St. George’s Square w Luton aby wejść w ducha Świątecznego śpiewając wspólnie kolędy i pieśni przy gigantycznej choince w centrum miasta. To wydarzenie familijne więc zabierz znajomych i bliskich ze sobą!

Magazyn Lokalny

Listopad 2017 Grudzień

31.12 / g. 20:00 ZABAWA SYLWESTROWA W POSK KLUBIE (Londyn) Serdecznie zapraszamy na niezapomnianą zabawę sylwestrową w POSK Klubie! Zaprasza zarząd POSK Klubu! Cena biletu: 75 GBP W cenie biletu: kolacja z trzech dań, muzyka na żywo oraz szampan o północy Informacja o biletach: 0208 742 6415, 077 10 21 42 69 Zabawa sylwestrowa w POSK Klubie: 31 grudnia 2017 roku, start godz. 20:00, koniec: 2:00 POSK 238-246 King Street, London, W6 0RF Więcej informacji: strona www Serdecznie zapraszamy! 31.12 / g. 19:00 SYLWESTER W LUTON HOO HOTEL (Luton) Powitaj nowy rok w ekskluzywnym stylu. Fantastyczna gala, wyśmienite posiłki i tańce. Całą ofertę i szczegóły odnajdziesz tutaj: https://www.lutonhoo.co.uk/new-years-eveluton-hoo. luton hoo hotel golf and spa in luton Hoo Estate, Luton, LU1 3TQ Tel: 01582 734437 6-7.01 KURS PROJEKTOWANIA I WYSTROJU WNĘTRZ – ZAAWANSOWANY (Londyn) Stowarzyszenie Techników Polskich Akademia Design zaprasza na Kurs projektowania i wystroju wnętrz (zaawansowany) Kurs przeznaczony jest dla osób interesujących się tematyką interior design. Kurs zapoznaje z historią designu, teorią koloru, problematyką ergonomii oraz ze sposobami opracowania projektów (metody manualne – concept board i rysunek odręczny oraz metody komputerowe (SketchUp) – rzuty, przekroje, projektowanie mebli). Po tym stopniu można swobodnie przystąpić do pracy projektanta wnętrz. Zajęcia obejmują wiadomości na temat obsługi klienta oraz zasad prowadzenia firmy (na rynku brytyjskim). Kurs kończy się egzaminem i wydaniem certyfikatu. Zajęcia prowadzone są po polsku. Liczba godzin: 60 Start: 7 stycznia 2017 (zajęcia odbywać się bedą we wszystkie weekendy stycznia oraz pierwszy tydzień lutego) Gdzie: 238-242 King Street W6 0RF London, siedziba STP Cena: £700 Kontakt: akademiadesign@stpuk.org Tel.: 07912210255

Więcej bieżących informacji o auktualnych wydarzeniach znajdziesz na stronie

www.wLuton.net


ROZRYWKA

KRZYŻÓWKA Poziomo 3. Biały polny kwiatek 6. Brzask 10. Do robienia babek w piaskownicy 11. Ekspozycja 13. Człowiek z butlą i maską na twarzy 15. Publiczność 16. Pomnik 17. Pochód, defilada 18. Informator Pionowo 1. Kot pieszczotliwie 2. Nauczka na przyszłość 4. Bije w klatce piersiowej 5. Bilet wizytowy 7. Aleja spacerowa, deptak 8. Wstęga 9. Motocykl 12. Podobna do szufli 14. Owoc palmy daktylowej 15. Kolorowa szarfa 17. Państwo z Acapulco

1 2

4 3

4

5 6

2

8

7

8 9

10

11

1

12

10 12

13

14

5/11

15

16

3

9 17

13

7 6 18

Hasło:

HUMOR Jasio mówi do mamy: - Mamusiu, chciałbym ci coś ofiarować pod choinkę. - Nie trzeba, syneczku. Jeśli chcesz mi sprawić przyjemność, to popraw swoją jedynkę z matematyki. - Za późno, mamusiu. Kupiłem ci już perfumy. Kolega pyta kolegę : - Czy w tym roku kupiłeś coś pod choinkę? - Owszem, udało mi się kupić stojak. Adam i Ewa tworzyli idealną parę: - On nie musiał wysłuchiwać, za kogo ona mogła wyjść za mąż. - Ona nie musiała wysłuchiwać jak gotowała jego matka. Dzwoni telefon w biurze podróży: - Organizujecie pobyty w Egipcie? - Oczywiście, proszę pana. A jaki ośrodek pana interesuje? - A jakie są? - Taba, Hurgada, Nuwejba... - Stop! Nuwejba, to mi pasuje! - Kiedy chce pan jechać? - A nie, nie, ja tylko rozwiązuję krzyżówkę... Jak nazywa się ulubione piwo Pinokia? -Dębowe Jaka jest ulubiona kolęda świeżo upieczonych rodziców? - Cicha noc.

Jasio pisze list do świętego Mikołaja: „Chciałbym narty, łyżwy, sanki i grypę na zakończenie ferii świątecznych”. Wódka z lodem szkodzi na nerki. Rum z lodem niszczy wątrobę. Whisky z lodem szkodzi na serce. Gin i lód szkodzi na mózg. Coca-cola z lodem niszczy zęby. To oznacza, że lód jest niebezpieczny! - Puk, puk! - Kto tam? - Merry. - Jaka Merry? Merry Christmas! Co to jest „nic”? Pół litra na dwóch. Dwóch chłopców spędza noc przed wigilią u dziadków. Przed pójściem spać, klękają przed łóżkami i modlą się, a jeden z nich ile sił w płucach woła głośno: - Modlę się o nowy rowerek, modlę się o nowe żołnierzyki, modlę się o nowy odtwarzacz dvd... Starszy brat pochylił się i szturchnął go mówiąc: - Dlaczego tak krzyczysz? Bóg nie jest głuchy. Na to chłopiec: - Nie, ale babcia jest. - Co to jest miłość? - Miłość to jest światło życia. - A co to jest małżeństwo? - Rachunek za to światło.

www.MagazynLokalny.co.uk

W sklepie narciarskim: - Poproszę narty i buty narciarskie rozmiar 57. - Jaki??? - 57. - To po co panu jeszcze narty? Jaka jest różnica między dwulatkiem a dorosłym facetem? - Dwulatka można zostawić samego z nianią. Przyjaciel pyta kolegę : - Jak minęły święta? Wspaniale! Żona serwowała mi same zagraniczne potrawy. - Jakie? - Barszcz ukraiński, fasolkę po bretońsku, pierogi ruskie i sznycel po wiedeńsku z kapustą włoską. Siedzi facet nad przeręblą i łowi ryby, nagle podchodzi do niego inny facet i mówi : - Nic pan tu nie złowi - A skąd pan wie? - Bo jestem kierownikiem tego lodowiska Początkujący narciarz pyta bacę: - Czy ten zjazd jest niebezpieczny? - A gdzie tam, panocku, wszyscy zabijają się dopiero na dole! Idzie turysta drogą i spotyka Bacę: - Baco, mogę przejść przez waszą łąkę, bo chciałbym zdążyć na ten pociąg o 10.40? - A idźcie, ale jak spotkacie mojego byka to i na ten o 9.15 zdążycie.


Przeogromne Wsparcie Dla Artystów z Miasta Luton!

Nie dało się ukryć braku zachwytu wśród jednej z grup artystycznych z Luton. Arts Council przyznało dofinansowanie wysokości ponad £900,000!

Revoluton Arts zyskało dokładnie £905,100 i jest jedną z sześciu organizacji wyróżnionych w projekcie Creative People and Places. Środki pomogą Revoluton na kontynuowanie działalności przez okres 3 lat. Koordynatorzy projektu mają nadzieję, że organizacja z Luton będzie nadal świetnie angażować, zachwycać i zabawiać zróżnicowaną społeczność miasta. Dzięki tym funduszom, kontynuowane będą wspólne działania z renomowanymi zagranicznymi organizacjami, aby zapewnić najwyższe standardy rozrywki. Revoluton nie zaprzestanie również inwestować w lokalne talenty i rozwój młodzieży.

Odwiedź stronę, aby poznać więcej szczegółów - https://www.revolutonarts.com/

REKLAMA

18

Magazyn Lokalny

Grudzień 2017


OGŁOSZENIA DROBNE PRACA Sprzątanie domów oraz biur. Oferujemy kompleksowe sprzątanie po remoncie , budowie. Sprzątanie po imprezie domach lub lokali , pokoi łazienek, kuchni generalne . Nie masz ochoty lub czasu na sprzątnie zadzwoń . Kontakt:079-54-15-78-12. ========================= Przyjmiemy do pracy na stanowisko sprzedawcy w polskim „Sklepie Delight Wędlinka Dunstable” Wymagania: język angielski w stopniu komunikatywnym oraz mile widziane doświadczenie pracy w sklepie spożywczym. Cv prosimy przesyłać na adres mailowy bapm.dunstable@gmail.com Kontakt: 01582472277 bapm.dunstable@gmail.com

MIESZKANIA Wynajmę duży pokój dla 1-2 osób w domu wyposażonym na wysoki standard. Dwie łazienki po remoncie, duży ogród, darmowy parking, szybki bezprzewodowy Internet. Do dyspozycji kuchnia, jadalnia, salon z polską TV. W domu panuje bardzo miła atmosfera. 90 f za tydzień. Więcej informacji pod numerem telefonu 07751182077 ========================= Wynajmę pokój duża jedynka w domu przy Hitchin Road. Dostępny od 10 grudnia. Szczegóły pod numerem telefonu :07429613509 =========================== London Edge Estates oferuje Państwu przestronny dom z 1 sypialnia w okolicach Barton Hills (Lucas Gardens) Dom obejmuje: * 1 sypialnie * Salon z aneksem kuchennym na parterze * Łazienkę (wanna z prysznicem) * Lobby * Ogród * Parking Inne udogodnienia: * Centralne ogrzewanie * Parkiety podłogowe na parterze * Okna PCV Czynsz: £750 miesięcznie + rachunki

Wymagany jest miesięczny depozyt. Kontakt: https://www.zoopla.co.uk/to-rent/ details/37163920 01582412222 (Dorota) od poniedziałku do soboty od 10.00 do 17.30 ========================= Szukam pokoju w Luton gdzie panuje cisza i spokój. Jestem 28 latkiem bez nałogów, dbający o czystość i jestem bardzo cichą osoba. Szukam pokoju najlepiej z parkingiem gdyż mam auto. Poszukuje od zaraz. Kontakt: 07599553404 ========================= Wynajmę pokoje w Dunstable , pokoje obok szpitala, cicha spokojna okolica , szukam ludzi ceniących spokój i porządek . Kontakt: 07727210619 ========================= Wynajmę pokój dla 1 osoby blisko Centrum Luton. Kontakt: 07774958803 ========================== Mam do wynajęcia duży, komfortowy, w pełni wyposażony pokój dla 1 osoby. Dom czysty, zadbany, posiada 2 łazienki. Wśród domowników panuje przyjazna atmosfera. Dom położony w pobliżu centrum na Russell Rise. Bezpłatna strefa parkowania przed domem. W cenie czynszu media, Internet, środki czystości. Cena czynszu 100£/tygodniowo. Kontakt: 07774958803 =========================== Wynajmę w Centrum Luton dwójkę dla 2 lub jednej osoby. W pokoju polska TV ‘’32’’+nc+ . Dom po generalnym remoncie, zmienione podłogi, nowe dywany, itd. Kontakt: 07490233512

USŁUGI Usługi Księgowe - Abacus Bureau Accountants Kontakt: Tel.01582615033 Mob. 07717493515, 07853292759, 07882525495 ============================ Wsparcie finansowe Kim jesteś, i masz między 18 a 70 lat, możesz ubiegać się o wsparcie finansowe na spłatę zadłużenia lub, aby rozpocząć lub poszerzyć swoją działalność. Dlatego, jeśli jesteś zainteresowany moja

REKLAMA

oferta, proszę, po prostu napisz do mnie e-mail, aby uzyskać więcej informacji na: Kontakt : fikusdorota61@gmail.com

SPRZEDAM Sprzedam Bilety od £15 Sylwester The Poison NYE w Clubie Haunt Sylwester The Poison NYE w Clubie Haunt https://www.bilety24.uk/pl/the-poison--republic-artist-sylwester-2017-375.p.html/ https://shoobs.com/events/23727/thepoison-rec-nye-haunt-london Bilety oraz Info 07955240844 Mariusz Haunt Address: 182 Stoke Newington Rd, London N16 7UY WWW.THEPOISON.NET

Więcej ofert pracy i ogłoszeń drobnych

ZNAJDZIESZ lub DODASZ na stronie internetowej

wLuton.net

REKLAMA

NOWE SZCZUDŁA DO SPRZEDAŻY MOB. 07724747878

www.MagazynLokalny.co.uk


"Magazyn Lokalny" Magazine, issue 69, December 2017  
"Magazyn Lokalny" Magazine, issue 69, December 2017  

Polish Local Magazine "Magazyn Lokalny" Distribution: Hertfordshire, Bedfordshire, Buckinghamshire (England)

Advertisement