Page 1

INDYGO

#1 L I S T O PA D

2014

magazyn psychologii i zdrowego życia

MAGAZYN BEZPŁATNY

AUTYZM fakty i mity

Jesienne kilogramy dietetyk

temat numeru

Don’t be SAD

JAK RADZIĆ SOBIE Z DEPRESJĄ SEZONOWĄ?


W ITAM SE RDECZN IE N AS Z YC H C Z YT E L NI KÓW! INDYGO- magazyn psychologii i zdrowego życia adresowany jest nie tylko do psychologów i grona specjalistów z dziedziny nauk pedagogicznych. INDYGO to nowoczesny, dynamiczny miesięcznik poświęcony najnowszym badaniom i informacjom dotyczącym psychologii, terapii i szeroko rozumianemu zdrowiu psychicznegmu, skierowany również do studentów, osób doświadczających trudności i ich rodzin. Zdrowie psychiczne z perspektywy psychologicznej to między innymi zdolność do twórczego rozwoju, samorealizacji, akceptacji siebie, poczucia własnej wartości i tożsamości. Te elementy niezbędne do osiągania satysfakcji z życia oraz uporania się z problemami dnia codziennego. Dlatego zapraszamy do lektury również wszystkich tych, którzy dużą uwagę poświęcają własnemu rozwojowi. Nasz miesięcznik prezentuje Państwu ciekawe zagadnienia w pięciu obszarach zainteresowań współczesnej psychologii i nauk pedagogicznych umieszczonych w tematycznych strefach. Dzięki temu bez przeszkód odnajdą Państwo zagadnienia najbliższe waszym zainteresowaniom.

STREFA UMYSŁU

W STREFIE UMYSŁU znajdą Państwo wiele ciekawych artykułów dotyczących zagadnień psychologicznych, publikacji najnowszych badań i wątków związanych ze zdrowiem psychicznym, świadomością oraz trudnościami dnia codziennego. Zachęcamy wszystkich rodziców i pedagogów do śledzenia artykułów zamieszczanych w STREFIE DZIECKA- dziale poświęconym dziecku. Polecamy lekturę zarówno rodzicom dzieci o szczególnych potrzebach rozwojowych, jak i rodzicom inwestującym w efektywny rozwój swoich pociech. W STREFIE CIAŁA znajdą Państwo porady dotyczące zdrowego trybu życia, odżywiania, ale też kształtowania zdrowej samooceny w ujęciu postrzegania własnego ciała. STREFA WIEDZY dostarczy Państwu wielu informacji na temat aktualnych doniesień naukowych, ciekawostek psychologicznych oraz materiałów edukacyjnych. Zachęcamy do aktualizowania swojej wiedzy studentów i specjalistów! Inwestując w rozwój osobisty i szlifując warsztat swojej pracy zachęcamy do zapoznania się ze STREFĄ ROZWOJU, w której znajdą Państwo aktualnie organizowane szkolenia, wydarzenia psychologiczne oraz oferty związane z samorealizacją i doskonaleniem się.

Don’t be SAD

JAK RADZIĆ SOBIE Z DEPRESJĄ SEZONOWĄ?

3

Patrycja Wielądek, redaktor naczelna

redakcja: Patrycja Wielądek redakcja@centrumindygo.pl

STREFA D Z IE C K A

W czasie deszczu dzieci sie nudzą Czym jest autyzm?

4/5

zespół : Dorota Idczak Magdalena Kopała

STREFA CIAŁA

Jesienne kilogramy Jesienne spadki nastroju

6/7

wydawca : Centrum Terapii i Rozwoju INDYGO

STREFA WIEDZY

STREFA ROZ W OJU

Ciekawostki psychologiczne Konsultacje/szkolenia

8 9/10

dział marketingu i reklamy : reklama@centrumindygo.pl opracowanie graficzne i skład: Jan Szepski grafika@centrumindygo.pl

2


Don’t be SAD JAK RADZIĆ SOBIE Z DEPRESJĄ SEZONOWĄ?

DO ROTA I DCZ A K- psyc holo g, terapeut a

W okresie jesienno-zimowym u niektórych osób poja-

wiają się niepokojące symptomy związane ze spadkiem nastroju. Wraz z pojawieniem się pierwszych chłodów towarzyszących szarym krajobrazom i coraz krótszym dniom dopada nas „jesienna chandra”. Skarżymy się na spadek nastroju, uczucie smutku, drażliwości i ogólny brak energii do działania. Często towarzyszy nam przy tym przygnębienie, narastające zmęczenie, senność lub zwiększony apetyt. Bywa, iż ogarniające nas zniechęcenie odbiera nam radość i przyjemność z życia. Jeśli ten jesienny spadek nastroju zaczyna coraz bardziej utrudniać nam funkcjonowanie warto sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z depresją sezonową.

CZYM JEST DEPRESJA SEZONOWA?

Właściwa nazwa to sezonowe zaburzenie afektywne lub sezonowe zaburzenie nastroju (ang. SAD – seasonal affective disorder). Pierwsze objawy tego rodzaju depresji pojawiają się w październiku lub listopadzie i kończą wraz z nastaniem wiosny, gdy dni stają się coraz dłuższe. W tej chwili naukowcy nie mają zgodności co do przyczyn SAD. Uznaje się jednak, że kluczową rolę odgrywa zmniejszona ilość światła dziennego docierająca do naszego mózgu. Jedna z hipotez wyjaśniających etiologię SAD dotyczy zaburzonego rytmu dobowego oraz związanej z nim pracy szyszynki. W warunkach mniejszego dostępu światła szyszynka uwalnia melatoninę w innych porach doby niż jest to potrzebne. Uwalniana melatonina wpływa na produkcję serotoniny pełniącej szczególną rolę w zaburzeniach depresyjnych. Inna z hipotez mówi o niższej wrażliwości komórek siatkówki na światło oraz roli melanopsyny, czyli chronobiologicznego receptora światła. U części osób cierpiących na sezonową depresję siatkówka jest mniej wrażliwa na światło, przez co do mózgu dociera go mniej

JA K IE SĄ O B J AW Y S AD?

Podstawowym objawem depresji sezonowej jest odczuwalny smutek i poczucie przygnębienia. Typowe dla SAD są również możliwe do wyszczególnienia obok poprzednich dwóch symptomów: poczucie winy, zagubienia, bezsilności, samooskarżenia, niepokój i negatywne myśli. Pojawia się przy tym również osłabienie pamięci i koncentracji uwagi. Można mieć wrażenie, że umysł pracuje wolniej niż zwykle. Często też okazuje się, że codzienna aktywność sprawia trudności, ponieważ wymaga większych nakładów energii niż dotychczas. Mogą również wystąpić zaburzenia snu—wzmożona senność w ciągu dnia oraz trudności z porannym wstawaniem. „Głód węglowodanów” jest kolejnym współsymptomem SAD, wiąże się z nim wzmożony apetyt i przyrost masy ciała. Nie powinno dziwić, że w przebiegu depresji sezonowej wzrastają trudności w radzeniu sobie w sytuacjach stresowych oraz często spada libido.

KOGO DOTYKA DEPRESJA SEZONOWA?

Na podstawie badań przesiewowych realizowanych w USA szacuje się, ze ok. 6-9% pacjentów zgłaszających się do lekarzy pierwszego kontaktu w okresie jesienno-zimowym wykazuje symptomy depresji sezonowej. SAD może występować u pacjentów w każdym wieku, jednak diagnozowane jest głównie u osób pomiędzy 18 a 30 rokiem życia, zwłaszcza zamieszkałych na obszarach, w których obserwujemy niedobór światła w miesiącach zimowych. Najczęściej na dolegliwości typowe dla depresji jesiennej skarżą się kobiety, które stanowią około 60-90% pacjentów.

JAK RADZIĆ SOBIE Z DEPRESJĄ JESIENNĄ?

Metodą cieszącą się dużą popularnością w leczeniu depresji sezonowej jest fototerapia. Polega ona na ekspozycji na światło generowane przez specjalne lampy. Jest bezbolesna i praktycznie nie powoduje skutków ubocznych. Wiąże się jednak z niemałą inwestycją, gdyż ceny domowych lamp antydepresyjnych wahają się w granicach 500-800 zł. Pomocne mogą być też preparaty ziołowe produkowane na bazie dziurawca dostępne w aptekach bez recepty. Koniecznością jest jednak ich regularne przyjmowanie, a efekty działania pacjent może zaobserwować dopiero po okresie minimum dwóch tygodni od pierwszego zażycia. Działanie tych suplementów jest bardzo subtelne i nie jest wskazane w przypadku silnych stanów depresyjnych. Przyjmując dziurawiec należy również unikać częstej ekspozycji na słońce oraz zrezygnować z wizyt w solarium, gdyż działanie zioła zwiększa wrażliwość skóry na promieniowanie UV. Osobom doświadczającym objawów typowych dla depresji sezonowej zaleca się przede wszystkim wsparcie psychologiczne. Specjalista poprzez bezpieczną rozmowę z pacjentem pomaga uporać się z trudnościami życia osobistego i proponuje działania zmierzające ku polepszeniu samopoczucia. Z terapii psychologicznej korzystać mogą wszyscy bez względu na wiek i intensywność objawów depresji sezonowej.

3


Czym jest Autyzm

STREFA D Z IE C K A

FAKTY I MITY DOTYCZĄCE AUTYZMU

DO ROTA I DCZ A K- psyc holo g, terapeut a

A

utyzm jest zaburzeniem rozwojowym zaczynającym się we wczesnym dzieciństwie i trwającym całe życie. Osoby z tym zaburzeniem odbierają rzeczywistość w inny sposób. Tworzą one swój wewnętrzny, odmienny obraz świata, ponadto mają trudności z budowaniem więzi, okazywaniem emocji oraz komunikacją z innymi ludźmi. Zespół Aspergera jest często nazywany „łagodną formą autyzmu”. Dzieci z ZA mogą wykazywać ponadprzeciętne zdolności intelektualne, jednak mają trudności w kontaktach społecznych, reagują niepokojem na zmiany lub przejawiają nietypowe, często niezrozumiałe dla otoczenia zainteresowania. Autyzm i zespół Aspergera mogą objawiać się w różnie u poszczególnych osób. Jest to zależne od głębokości zaburzenia oraz skuteczności i intensywności terapii. Mimo faktu, iż autyzm został opisany po raz pierwszy w latach 40tych ubiegłego stulecia, jego przyczyny nadal pozostają zagadką dla naukowców. Co więcej, wiedza na temat tego zaburzenia nadal jest bardzo uboga. Autystów kojarzymy głównie z filmowych produkcji takich jak „Rain Man” czy „The Cube”, które nie do końca odzwierciedlają właściwą specyfikę tego zaburzenia. W społeczeństwie nadal krąży wiele nierzetelnych opinii na temat autyzmu, które poniżej postaramy się obalić.

1. „Autyzm jest skutkiem złych relacji z najbliższymi” – ten bardzo krzywdzący pogląd ma swoje korzenie w nurcie psychoanalitycznym. Gdy etiologia autyzmu nie była do końca znana, psychologowie doszukiwali się jego przyczyny w relacji matki z dzieckiem. Chłód emocjonalny czy wręcz odrzucająca postawa matki miały być głównymi przyczynami zamykania się autystycznego dziecka we własnym wewnętrznym świecie, odizolowanym od nieprzyjaznego świata zewnętrznego.  Dziś już wiemy, że teoria „zimnych matek” jest całkowicie irracjonalna i co więcej, bardzo piętnująca rodzica. 2. „Na autyzm chorują tylko mężczyźni” - autyzm nie należy do chorób sprzężonych z płcią. Prawdą jest jednak, większość diagnoz autyzmu dotyczy chłopców niż dziewczynek. Niektóre dane statystyczne podają, że na autyzm choruje nawet 5-cio krotnie więcej mężczyzn niż kobiet. 3. „Osoby z autyzmem są geniuszami”- W mediach często słyszymy o genialnych autystach, nazywanych również „sawantami”. NIe każde dziecko z autyzmem posiada szczególne uzdolnienia. Szacuje się, że ponadprzeciętną wiedzę, pamięć czy też talenty można zaobserwować jedynie u około 10% wszystkich autystów. 4. „Osoby z autyzmem nie lubią ludzi” - jednym z kryteriów diagnostycznych autyzmu jest zaburzony rozwój relacji społecznych. W odróżnieniu od osób zdrowych, które nabywają kompetencje społeczne w sposób naturalny, autyści muszą się tych kompetencji nauczyć. W związku z tymi trudnościami osoby autystyczne często izolują się od społeczeństwa. Nie oznacza to jednak, że autyści nie potrzebują relacji z innymi lub że nie lubią ludzi. 5. „Osoby z autyzmem nie potrafią kochać” - autyści spostrzegają świat dosłownie, więc zrozumienie tak abstrakcyjnego pojęcia, jakim jest miłość, może sprawiać im trudność. Jednak jak każdy potrzebują miłości i chcą ją dawać. Doświadczanie emocji czy tworzenie więzi emocjonalnej nie jest obce osobom autystycznym. Utrudnieniem jest jednak okazywanie emocji – autyści często nie rozumieją ich i nie potrafią okazywać adekwatnie do sytuacji.

4


W czasie deszczu dzieci się nudzą

STREFA D Z IE C K A

DO ROTA I DCZ A K- psyc holo g, terapeut a

Za oknem plucha, a dni chłodne i coraz krótsze. W taką pogodę niechętnie wychodzimy na długie spacery, a dzieci rzadziej spędzają czas na placu zabaw. Jak aktywizować dzieci jesienią, aby zapewnić im aktywność, stymulować ich rozwój i zachęcać do twórczych zajęć?

1. Nic tak nie cieszy dziecka, jak wchodzenie i

skakanie po kałużach. Nie odmawiaj dziecku tej przyjemności. Zadbaj o nieprzemakalne obuwie i odpowiedni strój, a każdy spacer okaże się niesamowitą atrakcją i będzie okazją do zaspokojenia „głodu ruchowego”, który towarzyszy zwłaszcza dzieciom w wieku przedszkolnym. Każdy maluch potrzebuje od czasu do czasu się wyszaleć, a aktywność fizyczna nie tylko dobrze wpływa na kondycję, ale też pozwala rozwijać w dziecku umiejętności motoryczne.

2. Każdy z nas pamięta, jaką radość sprawiało zbie-

ranie liści i kasztanów oraz tworzenie z nich przepięknych, kolorowych kompozycji. Wracając ze szkoły lub przedszkola zbierz z dzieckiem żołędzie, jarzębinę, liście i zorganizuj dziecku zajęcia plastyczne, podczas których wykorzysta zebrane przez siebie skarby. Mogą być to ludziki z kasztanów i żołędzi, kolorowe szeleszczące bukiety zdobiące wazon czy też naszyjniki z owoców jarzębiny. Te zapomniane zabawy świetnie wpływają na sprawność manualną dziecka, rozwijają kreatywność i pozwalają uciec od jesiennej nudy.

3. Gdy za oknem leje deszcz i tnie zimny wiatr

poświęć dziecku czas na wspólne zabawy w domu. Możecie razem grać w gry planszowe, czytać książki lub wspólnie malować farbami jesienne pejzaże. To świetna okazja do wzmacniania więzi rodzinnych, budowania w dziecku poczucia własnej wartości, ale przede wszystkim kształtowania w nim właściwych nawyków. Dzięki takim aktywnościom zrozumie, że spędzanie czasu bez komputera i telewizora też jest ciekawym zajęciem i może nieść wiele pozytywnych wrażeń. Pamiętaj, że jesień nie musi być nudna! Zapewne Twoje dziecko samo potrafi powiedzieć Ci jak chciałoby spędzać czas. Komunikuj się z nim, wsłuchuj się w jego potrzeby i odpowiadaj na nie dostosowując oczekiwania dziecka do Twoich możliwości. Dzięki temu będzie czuło się ważne, zbudujesz w nim poczucie wpływu i sprawczości, a dodatkowo będziesz mieć okazję umocnić więzi między wami.

reklama 5


Jesienne kilogramy

STREFA C I A Ł A

M AG DA LEN A KO PA Ł A- dietet yk

Jesienią i zimą mamy tendencję do zwiększania zapa-

sów energii, a tym samym tkanki tłuszczowej i powolnego, zimowego przybierania na wadze. Zimowe kilogramy mogą niepostrzeżenie zostać z nami także na wiosnę i lato, warto więc rozprawić się z nimi już od razu. Jeżeli zauważasz u siebie cykliczne, zimowe zmiany masy ciała, a na wiosnę masz problemy ze zrzuceniem zbędnych kilogramów, możesz znaleźć tu coś dla siebie. Prowadzenie każdej diety wymaga trochę pracy, ale im bardziej się do tego przyłożymy, tym efekty będą lepsze. Na początek warto zapisać sobie co dokładnie zjadamy każdego dnia – wszelkie posiłki, przekąski i napoje. Jeżeli zjadając te produkty masa ciała utrzymuje się na stałym poziomie, oznacza to, że Twoja dieta jest odpowiednio dobrana do stylu życia i potrzeb organizmu. Jeżeli jednak waga stopniowo pnie się w górę, warto ten jadłospis zmodyfikować. Na jakie elementy najbardziej zwrócić uwagę? Warto rozpocząć od uregulowania posiłków, aby zjadane były nie częściej niż co 2,5 i nie rzadziej niż co 6 godzin. Kolejnym krokiem może być przefiltrowanie jadłospisu pod kątem cukrów prostych – samego cukru, słodyczy, ale również białego pieczywa czy innych produktów zbożowych z oczyszczonego ziarna. Słodycze warto ograniczyć do minimum (na przykład do 1 przekąski w tygodniu), natomiast oczyszczone produkty zbożowe zamienić na produkty pełnoziarniste. Stanowią podstawę każdego żywienia (nawet diet redukujących masę ciała) i nie powinno zabraknąć ich w jadłospisie. Regulować masę ciała pomogą również czerwona i zielona herbata – nie mają odchudzających właściwości, ale wraz z odpowiednią dietą wspomagać będą prawidłową przemianę materii.

W ograniczaniu przyrostów masy ciała z pewnością pomoże również aktywność fizyczna. PRAKTYKA A DIETETYKA dbaj o regularność posiłków – regularne żywienie sprzyja lepszemu wykorzystaniu energii przez organizm, który zużywa ją na bieżące potrzeby, a mniej odkłada sobie na później w postaci tkanki tłuszczowej codziennie staraj się zjadać śniadania – najlepiej pół godziny, do godziny od obudzenia. Pierwszy posiłek nazywany jest najważniejszym między innymi dlatego, że pozwala organizmowi przyspieszyć metabolizm nie przejadaj się – zimowe wieczory są okazją do częstszych odwiedzin w kuchni. Po powrocie do domu zaplanuj sobie jeden lub dwa konkretne posiłki i unikaj podjadania dodatkowych produktów nie pozostawaj zbyt długo bez posiłków – gdy organizm nie otrzymuje energii zbyt długo, zaczyna spowalniać jej przemiany, by ten sposób ograniczyć skutki energetycznego kryzysu. W dalszej perspektywie, może prowadzić to do zwiększania ilości tkanki tłuszczowej obserwuj swoją masę ciała – dzięki temu w porę zauważysz, że waga pokazuje co raz więcej. Warto ważyć się regularnie, raz w tygodniu, zapisując kolejne wyniki. Jeśli zauważysz przyrosty masy ciała, zmniejsz zjadane porcje masz ochotę na słodycze – zaplanuj je jako deser od razu po posiłku. Energia, którą dostarczamy sobie pomiędzy głównymi posiłkami, najczęściej odkładana jest w tkance tłuszczowej, powodując zwiększenie masy ciała.

reklama

GODZINY OTWARCIA:

poniedziałek-piątek:

10.00-19.00 sobota:

9.30-15.00

6


Jesienne spadki nastroju

STREFA C I A Ł A

M AG DA LEN A KO PA Ł A- dietet yk

Wraz z nadejściem jesieni możemy odczuwać spadek

energii, częstsze zmęczenie czy apatię. Jeśli w tym okresie Twoja chęć do działania jest mniejsza, te wskazówki mogą być odpowiednie także dla Ciebie. Zimowe miesiące i mniejszy dostęp do światła mogą powodować sezonowe spadki nastroju, warto więc zadbać o dobry humor. Wywołuje go krążąca w naszym mózgu serotonina, której produkcję możemy na szczęście zwiększać, spożywając odpowiednie produkty. Aby utrzymać odpowiedni poziom serotoniny warto zadbać o dietę bogatą w pełnowartościowe białka i węglowodany złożone, które zapewnią ich odpowiednie wykorzystanie w organizmie. W każdym posiłku powinny znaleźć się pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak pieczywo z pełnego przemiału, kasze, brązowy ryż, płatki czy razowe makarony. Dobrym dodatkiem będą ryby, nabiał, jaja, mięso czy nasiona roślin strączkowych. W takiej diecie kluczowe składniki mineralne i  witaminy, które regulują pracę organizmu, to magnez, żelazo, witamina C i kwas foliowy. GDZIE MOŻEMY ZNALEŹĆ:

magnez: orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika, sezam, kakao, pełnoziarniste produkty zbożowe żelazo: mięso, ryby, jaja, orzechy, migdały, pestki, sezam, kakao, pełnoziarniste produkt zbożowe, ciemnozielone warzywa liściaste witaminę C: papryka, brokuły, kapusta, pomidory, cytrusy, owoce dzikiej róży, owoce jagodowe kwas foliowy: ciemnozielone warzywa liściaste (szpinak, rukola, roszponka, jarmuż, sałata), brokuły, brukselka, pestki dyni i słonecznika, nasiona roślin strączkowych

... jesteśmy tym, co jemy ...

Powyższe produkty powinny być zjadane podczas całego dnia jak najczęściej: pełnoziarniste produkty zbożowe oraz warzywa i owoce do każdego posiłku; pestki czy sezam jako dodatek do dań, orzechy czy migdały jako przekąska. Aby wspierać pracę układu nerwowego warto pamiętać także o zjadaniu ryb (najlepiej dużej porcji łososia, śledzi, sardeli, tuńczyka, makreli, halibuta, pstrąga lub sardynek 2 razy w tygodniu) oraz dodawaniu do posiłków olejów o dużej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak olej rzepakowy i lniany. PRAKTYKA A DIETETYKA jedz regularnie- po posiłku do naszej krwi dostają się glukoza, która stanowi uniwersalne paliwo dla organizmu. Gdy długo pozostajemy bez jedzenia, stężenie glukozy spada i może nasilać spadki nastroju jedz produkty, które lubisz - atrakcyjne, kolorowe i smakowite dania, pozytywnie wpływają na pracę mózgu, sprawiając że od razu czujemy się lepiej pozwalaj sobie na drobne żywieniowe przyjemnościnawet niezdrowe produkty mogą być zjadane od czasu do czasu (na przykład 1 w tygodniu), jeżeli tylko mamy na nie ogromną ochotę nie bój się czekolady- w kakao jest mnóstwo substancji, które poprawiają nam nastrój. Ich działanie na naszą psychikę jest tak silne, że naukowcy nazwali jedną z nich po prostu „błogosławieństwem”, nie kłopocząc się oficjalną, chemiczną nazwą zadbaj o odpowiednie oświetlenie pomieszczeń -jasne, ciepłe światło imituje promienie słoneczne i sprawia, że nasz mózg czuje się szczęśliwszy

W SAMYM CENTRUM WARSZAWY SZEROKI WYBÓR ZDROWYCH EKOLOGICZNYCH PRODUKTÓW PRODUKTY BEZGLUTENOWE PRODUKTY DLA DZIECI

www.ekodelis.pl

EKOLOGICZNE NATURALNE KOSMETYKI

AL.JEROZOLIMSKIE/JANA PAWŁA II PRZEJŚCIE PODZIEMNE PAWILON 19

7


Ciekawostki psychologiczne Efekt Pigmaliona (Efekt Rosenthala

ang. Rosenthal’s effect) - jest odmianą samospełniającej się przepowiedni. Pigmalion w  mitologii greckiej  był królem  Cypru, który stworzył z kości słoniowej posąg idealnej kobiety i zakochał się w nim. Następnie modlił się do  Afrodyty, aby go ożywiła. Afrodyta spełniła jego prośbę. W latach 60. XX wieku amerykański psycholog Robert Rosenthal przeprowadził eksperyment dotyczący wpływu oczekiwań społecznych na zachowania osób, których one dotyczą. Eksperyment odbył się w szkole podstawowej w West Coast, w San Francisco. Polegał na wyodrębnieniu testami grupy uczniów, którzy rzekomo posiadali najwyższy poziom inteligencji i przedstawieniu wyników nauczycielom. Zgodnie z przypuszczeniami nauczyciele poświęcili tym uczniów więcej uwagi i zainteresowania, ci zaś, nie chcąc zawieść oczekiwań nauczycieli, zaczęli poświęcać więcej uwagi na naukę, co rzecz jasna przyniosło spodziewane efekty. Efekt ten został opisany przez autorów eksperymentu w książce „Pygmalion In The Classroom Teacher Expectation and Pupils' Intellectual Developmen” .

K

obiety, jak i mężczyźni potrafią brzmieć bardziej inteligentnie i władczo, ale tylko kobiety potrafią zmieniać głos na bardziej seksowny, zaś mężczyźni na bardziej pewny siebie. Według badaczy z Allbright College ludzie posiadają zdolność do intencjonalnego modyfikowania barwy głosu w zależności od wymogów sytuacji. Różnice międzypłciowe występujące w tym zakresie można wytłumaczyć kontekstem kulturowym i ewolucyjnym. Zdaniem naukowców zdolność mówienia w seksowny sposób ułatwia kobietom znalezienie partnera i podnosi ich atrakcyjność w oczach mężczyzny. Mężczyźni z kolei, z punktu widzenia ewolucji, powinni umieć komunikować swoją pewność siebie, gdyż stanowi ona wyznacznik przyszłych sukcesów finansowych i osobistych – czynników stanowiących dużą wartość dla kobiety szukającej potencjalnego partnera.

STREFA WIEDZY

Od dawna naukowcy zastanawiają

się, co sprzyja występowaniu depresji i zaburzeń nastroju. Niedawne odkrycia świadczą o związku pomiędzy pojawiającymi się stanami depresyjnymi a częstotliwością spożywania alkoholu. Osoby, które intensywnie piją, często cierpią na nasilające się objawy depresji. Zespół naukowy zbadał stan zdrowia 400 mężczyzn z grupy ryzyka choroby alkoholowej. Na początku badań panowie mieli po 18 lat. W ciągu trzech dekad u około 41 % mężczyzn zanotowano uzależnienie od alkoholu lub jego nadużywanie. U 20 % panów co najmniej raz ujawniła się depresja, przy czym u mężczyzn z problemem alkoholowym niemal jedna trzecia epizodów depresyjnych miała związek z intensywną konsumpcją alkoholu.

W

2013 roku zmarła Shakuntala Devi. Kobieta uznawana była za najbardziej wydajny ludzki komputer wszechczasów. Jako pięciolatka ćwiczyła mentalną arytmetykę. Do księgi Guinessa trafiła dzięki umiejętności podania iloczynu dwóch 13-cyfrowych liczb w ciągu 28 sekund. W roku 1977 obliczyła w 50 sekund pierwiastek 23-ciego stopnia z 201-cyfrowej liczby. Aby sprawdzić jej obliczenia konieczne było skonstruowanie specjalnego programu komputerowego.

8


Konsultacje - szkolenia

STREFA R OZ W O J U

9


Konsultacje - szkolenia

STREFA R OZ W O J U

AUT YZ M I ZESP ÓŁ ASP ER GER A DIAGNOZA I TERAPIA (SZKOLENIE PODSTAWOWE)

dla specjalistów, studentów oraz rodziców Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju, które powoduje deficyty w obszarach funkcjonowania poznawczego, interakcji społecznych oraz komunikacji. Terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, a świadomość rodziców i nauczycieli w tym temacie wymaga ciągłego udoskonalania. Celem szkolenia jest przedstawienie podstawowych informacji dotyczących autyzmu i Zespołu Aspergera (ZA), kryteriów diagnostycznych oraz metod terapeutycznych stosowanych w pracy z osobami z autyzmem i ZA. Szkolenie przeznaczone jest dla wszystkich osób zainteresowanych problematyką całościowych zaburzeń rozwoju, pracujących lub planujących pracę z osobami z autyzmem.

UCZESTNICY OTRZYMUJĄ CERTYFIKATY POTWIERDZAJĄCE UDZIAŁ W SZKOLENIU Te r min: 2 2 . 11.2014 ( so bo ta ) C za s tr wa n ia : 8 go dzin dyda k t ycz nych M i e j s ce: Centrum Terapii i Rozwoju INDYGO, ul. Mikołajczyka 1 lok. 12, Warszawa GOCŁAW Ko szt: 1 5 0 zł (cena obejmuje serwis kawowy, drobny poczęstunek, materiały szkoleniowe w formie papierowej oraz certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu)

Informacje oraz zapisy: 606 22 77 03, kontakt@centrumindygo.pl

S zc ze g ó ł ow y pro g ram sz kolenia dostępny dro gą ma il ową

ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW. ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA

10

Indygomagazyn#1  
Indygomagazyn#1  
Advertisement