Page 1

INDYGO

#2 GRUDZIEŃ

2014

magazyn psychologii i zdrowego życia

MAGAZYN BEZPŁATNY

temat numeru

Święta, czas radości? Single- czy naprawdę tak nieszcześliwi?

seksuolog


W ITAM SE RDECZN IE N AS Z YC H C Z YT E L NI KÓW!

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA

D

rodzy czytelnicy. Grudzień jest miesiącem, w którym każdy z nas z zapałem przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia oraz przywitania Nowego Roku. Jest to przede wszystkim miesiąc dawania, spędzania czasu z rodziną, partnerem, przyjaciółmi. W grudniowym wydaniu Magazynu INDYGO w strefie umysłu przeczytacie niezwykle ciekawy artykuł psychologiczny o ciemniejszej stronie Świąt Bożego Narodzenia oraz o obliczach depresji dotykającej nas bądź naszych bliskich w tym okresie. Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem naszej terapeutki-seksuologa, w którym odkrywamy przed Wami oblicza bycia singlem oraz płynące z tego korzyści.

Patrycja Wielądek, redaktor naczelna

Zadbajcie również o swoje pociechy wybierając odpowiednie, bezpieczne prezenty. Porady związane z zakupami Gwiazdkowych zabawek znajdziecie Państwo w Strefie Dziecka. Zdrowie jest najważniejsze. W strefie ciała dowiecie się, jak planować swoją dietę w okresie zimowym. Nasza dietetyk specjalnie dla Was obala mity żywieniowe. W strefie wiedzy znajdziecie kilka faktów o Świętach Bożego Narodzenia, które na pewno was zaskoczą. W strefie rozwoju – zaproszenie na grudniowe spotkanie z Panem Piotrem Barszczem, czyli: jak pozyskać dodatkowe fundusze na leczenie dziecka niepełnosprawnego.

STREFA UMYSŁU

Święta, czas radości? Single-naprawdę tacy nieszcześliwi? 3/4

redakcja: Patrycja Wielądek redakcja@centrumindygo.pl

STREFA D Z IE C K A

Niebezpieczne zabawki

5

zespół : Dorota Idczak Izabela Jąderek Magdalena Kopała

STREFA CIAŁA

Żywienie w sezonie zimowym

6

STREFA WIEDZY

Ciekawostki świąteczne

7

dział marketingu i reklamy : reklama@centrumindygo.pl

STREFA ROZ W OJU

Konsultacje/szkolenia

8

opracowanie graficzne i skład: Jan Szepski grafika@centrumindygo.pl

wydawca : Centrum Terapii i Rozwoju INDYGO

2


Święta, czas radości? DO ROTA I DCZ A K- psyc holo g, terapeut a

Ś

więta Bożego Narodzenia więk szości z n a s ko j a r z ą s i ę z c z a s e m r a d o s ny m i s zc zęśliw y m . Pre zent y, choink a ora z możliwość spotk ania z blisk imi nastrajają nas optymistycznie i pozwalają poczuć ciepło rodzinnej atmosfery. Niestety, nie wszyscy w radosny sposób przeżywają Święta. Dla osób cierpiących na depresję jest to czas wywołujący szczególne obniżenie nastroju. Statystyki są nieubłagane. W okresie Bożego Narodzenia wiele osób doświadcza ciężkiej depresji, co w niektórych przypadkach kończy się nawet próbą samobójczą. Dotyczy to zwłaszcza osób samotnych oraz osób po 55 roku życia. Wynika to w głównej mierze z osamotnienia spowodowanego np. utratą bliskiej osoby. Wtedy czas świąteczny odczuwany może być jako okres szczególnie bolesny. W przypadku ludzi samotnych Boże Narodzenie przypomina o tym, kogo brakuje. Pusty talerz na wigilijnym stole nie jest przeznaczony dla zbłąkanego gościa, a dla utraconej osoby, wywołując wspomnienia o stracie. Działa to negatywnie na samopoczucie i powoduje znaczne obniżenie nastroju, a w konsekwencji zaostrzenie stanów depresyjnych, o które w sezonie jesienno-zimowym szczególnie łatwo.

Jak pomóc w tym czasie bliskim, u których istnieje ryzyko pojawienia się stanów depresyjnych? Szczególnie ważne jest zaopiekowanie się osobami samotnymi, których stan może wzbudzać nasz niepokój. Skorzystajmy z naszej polskiej tradycji i zaprośmy takie osoby na wigilijny wieczór, aby nie musiały spędzać go w pojedynkę. Dobrym pomysłem jest również dokonanie zmiany w corocznym rytuale świątecznym. Zmiana może być duża (np. wyjazd na Święta do innego miasta) bądź niewielka (jak zakup nowych ozdób choinkowych). Istotne jest to, aby stworzyć ożywczy rytuał, w którym utraceni bliscy nie będą już obecni. Pamiętajmy, że również u tych osób, u których depresja została już zaleczona, w trakcie Świąt może zdarzyć się remisja choroby. Jeśli stany depresyjne nie miną po Świętach, konieczna będzie wizyta u specjalisty.

3


Single-naprawdę tacy nieszczęśliwi? IZ A BEL A JĄDEREK- seksuolo g, terapeut a

B

ezpretensjonalni, zbyt wiele wymagający, stare panny i starzy kawalerowie – z pewnością nikt ich już nie zechce. To tylko niektóre z opinii, jakie można usłyszeć o singlach. Oczywiście, sami są sobie winni, że nikt ich nie chce – jakże by mogło być inaczej… Większość z krzywdzących opinii wydają osoby, które same obecnie są w związkach, a wcześniej również były w gronie singli. Jakże łatwo jest zmienić punkt widzenia, kiedy nasze życie toczy się odrobię inaczej. Takie opinie wydawane są na podstawie czasu, w którym jest się samemu, realizowanych celów i spełnienia zawodowego, czy wymagań względem partnerów. To dość ważne kwestie w celu zrozumienia zarówno potrzeb, jak i oczekiwań singli.

CO JEST WAŻNE DLA SINGLI?

Wszystkie doświadczenia, momenty naszego życia kształtują nasze dalsze postawy, wpływają na postrzeganie świata i relacji międzyludzkich. Często po trudnych wydarzeniach życiowych mówimy, że "coś nam się w życiu przewartościowało". Długie bycie samemu to być może jest właśnie ten czas, który jest potrzebny na zrozumienie tego, co jest dla nas ważne, na wykorzystanie go przede wszystkim dla siebie – niezależnie od tego, czy mamy na myśli własną karierę, czy spędzanie tego czasu z przyjaciółmi, czy na podróżach. Singiel, w oczekiwaniu na miłość swojego życia, ma tę wspaniałą możliwość, że czas może wykorzystać dokładnie tak jak chce. Oczywiście - i jest to zupełnie naturalne – w międzyczasie pojawia się smutek i rozgoryczenie, poczucie samotności.

ZA CZYM TĘSKNIĄ SINGLE?

Tęsknić można nie tylko za konkretną osobą. Można tęsknić za dotykiem, za przytuleniem, za wspólnym spędzaniem czasu, za trzymaniem za rękę. To są drobiazgi – bo do tego jeszcze dochodzi poczucie stabilności, chęć bycia komuś potrzebnym. No i miłości. To naturalne potrzeby – jesteśmy zwierzętami społecznymi i mniej lub bardziej skryci czy introwertyczni, potrzebujemy być dla kogoś ważnym.

KIEDY PRZYJDZIE CZAS NA ZMIANY... Kiedy się wychowujemy, wzrastamy w różnych wzorcach, które mają na nas wpływ. Część z nich to wzorce ograniczające, część wzmacniające – to my decydujemy, co dalej z nimi zrobimy i jak wykorzystamy. Praca nad przekonaniami to proces często długi i żmudny. Aby zmiana zaszła, powinny być spełnione trzy warunki. Po pierwsze, musisz chcieć się zmienić. Po drugie, musisz wiedzieć jak się zmienić i co chcesz osiągnąć, znać swój cel. Po trzecie, musisz dać sobie szansę na zmianę. Oznacza to, że musisz wierzyć, że zmiana jest możliwa dzięki otwartemu umysłowi, pracy nad sobą. Na bycie w związku trzeba się otworzyć, dać sobie poczucie bezbronności, potrzebę zależności, otwarcia na drugiego człowieka. Akceptacja, brak oceny – to nie tylko truizmy, to ciężka i trudna praca, aby wykształcić w sobie chęć poznania człowieka bez chęci jego zmiany. Zranieni single muszą „odciąć pępowinę” z poprzedniego związku, spojrzeć na innych przychylnym okiem w poczuciu, że mogę zacząć znowu ufać. Chcieć zmiany.

NAJŁATWIEJ JEST NAM WIDZIEĆ WADY W INNYCH

Single krytykują zajętych, zajęci wolnych. Jedna grupa mówi, że chce dla drugiej jak najlepiej, wiedząc, czego jej brakuje. "Chcesz zmiany, zacznij od siebie", mówi jedno z najmądrzejszych porzekadeł. Bycie singlem – ten czas właśnie można wykorzystać na rozwój: siebie i własnych potrzeb. Tylko dla siebie i na przyszłość związku, a przy okazji zmieniając pokutujące mity.

Artykuł ukazał się również na portalu Sympatia.pl http://sympatia.onet.pl/tips/advice/relationships/single-naprawde-tacy-nieszczesliwi,5585930,advice-detail.html

4


Niebezpieczne zabawki

STREFA D Z IE C K A

DO ROTA I DCZ A K- psyc holo g, terapeut a

Na rynku zabawek dla dzieci jest coraz więcej produktów,

wśród których łatwo się zagubić rodzicowi chcącemu podarować dziecku bezpieczną i zdrową zabawkę na święta. Statystyki dotyczące bezpieczeństwa zabawek dopuszczonych do sprzedaży są zatrważające. Raporty badań Warentest (Fundacja Warentest, 2010) zawierają dane obejmujące nie tylko zabawki produkowane w Chinach, ale również certyfikowane produkty znanych marek. Dane wskazują na to, iż większość zabawek na sklepowych półkach zawiera rakotwórcze dla zdrowia substancje, takie jak formaldehydy, metale ciężkie lub węglowodory aromatyczne. Większość produktów nie spełniała również norm bezpieczeństwa. Sprawozdanie fundacji wykazało również, że zabawki tego samego producenta mogą posiadać różne stężenia niebezpiecznych substancji. Według autorów raportu wymagania dla producentów nie są wystarczająco restrykcyjne i z tego powodu na rynku znajduje się wiele zabawek, które nie powinny być dopuszczone do sprzedaży.

Jak zatem wybrać zabawkę, która poza posiadaniem walorów edukacyjnych, rozwojowych i estetycznych będzie również w pełni bezpieczna dla naszych pociech? Przy wyborze gwiazdkowego prezentu zwróć uwagę na te produkty, które posiadają odpowiednie oznaczenia (np. CE, EN71). Staraj się wybierać zabawki ekologiczne, z odpowiednimi certyfikatami. Decyduj się raczej na zabawki drewniane lub z materiału, niż plastikowe. Koniecznie wypierz lub umyj zabawkę przed wręczeniem jej dziecku. Zwróć szczególną uwagę na zapach- przykry, ostry zapach może wskazywać na zawartość szkodliwych substancji. Unikaj upominków o ostrych brzegach. Pamiętaj, że sznurki i małe elementy w zabawkach przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 roku życia.

WE Zabawka spełnia wymogi prawa unijnego.

CE Producent zastosował właściwe normy do jej produkcji

EN71 Zabawka spełnia podstawowe normy bezpieczeństwa. Posiadają go zabawki produkowane poza Unią Europejską.

FSC Zabawka wykonana z drewna zgodnie z zasadami ochrony środowiska.

PEFC Zabawka jest bezpieczna, a jej produkcja była zgodna z normami ekologicznymi, ekonomicznymi i społecznymi.

TUV zabawka spełnia normy unijne i informuje, że substancje zastosowane do produkcji są bezpieczne dla dziecka.

Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny zabawki zostały poddane testom prowadzonym przez specjalistów i spełniają normy bezpieczeństwa obowiązujące w polskim prawie.

GOTS Zabawkę wyprodukowano z bawełny organicznej hodowanej i barwionej metodami bezpiecznymi dla zdrowia.

Fair Trade Zabawka została wyprodukowana w poszanowaniu dla człowieka i bez pracy dzieci..

5


Żywienie w sezonie zimowym

STREFA C I A Ł A

M AG DA LEN A KO PA Ł A- dietet yk

O

kres zimowy oznacza mniejszy dostęp do świeżych, sezonowych warzyw i owoców, a tym samym może wiązać się z okresowymi niedoborami. Chociaż obecnie wiele z nich możemy znaleźć w sklepach przez cały rok, postaram się odpowiedzieć, czy niezwykle popularne kiedyś weki wciąż pozostają dobrym rozwiązaniem. Przez ostatnie dni października i początek listopada możemy korzystać z ostatnich dostępnych u nas owoców: winogron, borówki amerykańskiej, pigwy, aronii, dzikiej róży, głogu, czarnego bzu i borówki brusznicy. Z tych zjadanych częściej, zostają nam jeszcze jabłka i gruszki – na nie sezon trwać będzie jeszcze do końca listopada. Owoce te stanowią dobre źródła witaminy C i innych przeciwutleniaczy, może warto więc zachować ich smak i wartości na dłużej? Pytanie tylko, jaki sposób wybrać, żeby zatrzymać w nich jak najwięcej? Okazuje się, że najwięcej cennych składników zachowamy mrożąc nasze zbiory. Zostanie w nich 70% witaminy C i ponad 95% innych witamin. Owoce przetwarzane na musy, dżemy i konfitury mają w tym zestawieniu drugie miejsce. Dostarczą nam tyle samo witaminy C co mrożonki, jednak już nie tak wiele innych składników. Najmniej wartości odżywczych zachowamy w owocach suszonych

– produkując suszonki zostanie nam tylko 20% witaminy C oraz połowa beta karotenu czy folianów. Bez względu na sposób, tak przygotowane owoce mogą cieszyć smakiem aż do kwietnia, kiedy znów będzie można zacząć zbierać i przetwarzać. Niektóre warzywa i owoce krajowe dostępne są u nas bez przerwy. Są to: ziemniaki, marchew, pietruszka, por, seler, buraki, cebula, biała i czerwona kapusta, jabłka oraz gruszki. Przechowywane są w specjalnych warunkach, aby ograniczać straty składników odżywczych. Urozmaiceniem jadłospisu mogą być również warzywa i owoce z importu: papryka, pomidory, granaty, cytrusy czy inne. Warto pamiętać jednak, że niektóre z nich ze względu na długi czas transportu, mogą mieć niższą wartość odżywczą w porównaniu do tych zjadanych w sezonie. Na każde 100g dżemu, warto przeznaczyć ponad 100g owoców, wtedy wartości odżywcze w końcowym produkcie będą wyższe. Poleca się zrezygnować natomiast z produktów do żelowania czy specjalnego cukru do weków – ich zadanie to zwiększenie objętości przetworów, ilość składników odżywczych będzie więc w takim produkcie mniejsza. Można zmniejszyć również ilość dodawanego cukru, im mniej go użyjemy, tym więcej będzie miejsca dla samych owoców.

PRAKTYKA A DIETETYKA przetworzone owoce i warzywa moga okazać się lepsze niż te z przechowywalni- podczas przechowywania z każdym dniem tracą cenne składniki. Pod koniec zimy, zwłaszcza w lutym i marcu, ich ilość może być dużo niższa niż w mrożonych lub wekowanych przetworach.

wekowane owoce to nie tylko dżem do kanapek- można używać ich także do naleśników owsianki, ryżu, deserów czy ciast, a nawet mięs czy dań wytrawnych.

konfitura konfiturze nierówna - aby weki miały więcej składników odżywczych, do ich produkcji warto włączyć pewne modyfikacje.

... jesteśmy tym, co jemy ...

W SAMYM CENTRUM WARSZAWY SZEROKI WYBÓR ZDROWYCH EKOLOGICZNYCH PRODUKTÓW

reklama PRODUKTY BEZGLUTENOWE PRODUKTY DLA DZIECI

www.ekodelis.pl

EKOLOGICZNE NATURALNE KOSMETYKI

AL.JEROZOLIMSKIE/JANA PAWŁA II PRZEJŚCIE PODZIEMNE PAWILON 19

6


Ciekawostki świąteczne

STREFA WIEDZY

Święta w świecie

Świąteczne tradycje nie są wszędzie jednakowe. Chrześcijaństwo nakłada się na wierzenia ludów pierwotnych przez co dochodzi do pewnego rodzaju fuzji, gry idei między tym, co tradycyjne, a tym co chrześcijańskie. To co stare i pierwotne pulsuje spod nowych wierzeń i obyczajów – komentuje w rozmowie z SDIA dr Tadeusz Baraniuk z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Na przykład Finowie często odwiedzają w Wigilię sauny. Z kolei Portugalczycy urządzają wieczerzę wigilijną również dla zmarłych. Oznacza to, że na stole pojawiają się dodatkowe nakrycia dla dusz osób nieżyjących. Niektórzy Grecy wierzą, że gobliny zwane kallikantzeri buszują na wolności w okresie od Wigilii do święta Trzech Króli. Co interesujące, Grecy nie wymieniają się podarkami w Wigilię, tylko dopiero 1 stycznia. Mieszkańcy Australii i Nowej Zelandii, z racji położenia geograficznego, często spędzają święta grillując na plażach. Hiszpanie natomiast organizują najstarszą loterię świata. Do tej pory suma wygranych wyniosła prawie 11 miliardów złotych.

Choinka starsza od Jezusa

Ludy germańskie zaczęły przystrajać wiecznie zielone drzewka jeszcze przed pojawieniem się chrześcijaństwa. Dekoracje służyły rozświetlaniu ciemnych i ponurych zimowych dni. Pierwsze „choinki” pojawiły się w Strasburgu w XVII wieku. Zwyczaj ten został przeniesiony przez niemieckich imigrantów do Pensylwanii w USA w latach 1820. Z kolei w Anglii pojawił się w roku 1840, czyli po ślubie angielskiej królowej Wiktorii z niemieckim księciem Albertem. Osiem lat później w pierwszej amerykańskiej gazecie pojawiła się fotografia królewskiej choinki.

Święty Mikołaj

Szopka służyła edukacji

Święty Franciszek z Asyżu jako pierwszy odtworzył urodziny Jezusa Chrystusa. To dzięki niemu w roku 1224 powstała pierwsza żywa szopka bożonarodzeniowa. Dzięki niej św. Franciszek mógł wytłumaczyć wiernym, co jest istotą tego święta. Żłobek, który użyty był w pierwszej w historii szopce służył również za ołtarz do odprawienia mszy w Boże Narodzenie.

Mikołaj z Miry, znany również jako Mikołaj z Bari lub Święty Mikołaj Cudotwórca, gr Άγιος Νικόλαος από τα Μύρα της Λυκίας, cs. Swiatitiel Nikołaj, archijepiskop Mirlikijskij, czudotworec (ur. ok. 270 w Patarze w Azji Mniejszej, zm. ok. 345 lub 352) – biskup Miry w dzisiejszej Turcji. Święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, gdzie tytułowany jest mianem św. Mikołaja Cudotwórcy. Święty Mikołaj zmarł ze starości. Jego ciało, które zaczęło wydzielać leczniczą mirrę, pochowano w Mirze Licyjskiej. W 1087 roku relikwie przeniesiono do włoskiego miasta Bari, gdzie znajdują się do dnia dzisiejszego w specjalnie zbudowanym ku jego czci soborze. Pomimo niewielu wiadomości na temat życia świętego, jego postać jest jedną z najbardziej barwnych w hagiografii. Do dziś utrzymuje się zwyczaj składania podarunków w formie niespodzianki, choć obecnie zwyczaj ten jest często łączony z baśniową postacią świętego Mikołaja.

7


Konsultacje - szkolenia

STREFA R OZ W O J U

Centrum Terapii i Rozwoju INDYGO zaprasza na szkolenie pt.

WSPIERANIE ROZWOJU DZIECKA NIEPEŁNOSPRAWNEGO

gość specjalny PIOTR BARSZCZ 22 stycznia 2015 r. godz. 17:00-20:00 PIOTR BARSZCZ- gość specjalny, autor książki „Jak pozyskiwać darowizny i 1% podatku na leczenie dziecka” Piotr Barszcz jest trenerem-psychologiem oraz tatą autystycznego Jasia. Wraz z żoną rocznie pozyskują nawet do 35 tysięcy złotych, które pozwalają finansować większość wydatków ponoszonych w związku z terapią i leczeniem dziecka.

SZKOLENIE UMOŻLIWIA ZDOBYCIE PRAKTYCZNEJ WIEDZY DOTYCZĄCEJ METOD POZYSKIWANIA ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA TERAPIĘ DZIECKA NIEPEŁNOSPRAWNEGO.

Koszty uczestnictwa w szkoleniu: 50 zł Rodzice dzieci niepełnosprawnych: 30 zł

(Powyższe ceny stanowią jedynie opłatę symboliczną pokrywającą koszty organizacji szkolenia. Prowadzący nie otrzymują honorarium za przeprowadzenie w/w szkolenia).

Serdecznie zapraszamy rodziców oraz specjalistów. Ilość miejsc ograniczona – prosimy o wcześniejsze dokonanie zapisu.

8

Magazyn indygo#2  
Magazyn indygo#2  
Advertisement