Page 1

INDYGO magazyn psychologii i zdrowego życia

WIELKIE WYDARZENIE W ŻYCIU MAŁEGO CZŁOWIEKA

#5

WRZESIEŃ

2015

FOBIA SZKOLNA


D

rodzy Czytelnicy,

Marlena Pytlak, redaktor naczelna

Witam Was po wakacjach! Czas górskich wędrówek i wylegiwania się na plaży niestety już za nami, pora rozpocząć nowy rok szkolny. Dla niektórych będzie to powrót do dawnych przyjaciół, znajomych ławek i nauczycieli, inni rozpoczną naukę w nowej szkole, czy też naukę w ogóle. Dla dzieci, które idą po raz pierwszy do przedszkola, jest to zwykle bardzo stresujący moment. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, jak ułatwić dziecku adaptację w nowym otoczeniu, zapraszamy do Strefy dziecka. Stres i lęk związany ze szkołą może pojawić się też u starszych dzieci, nie należy tego lekceważyć, gdyż mogą to być symptomy fobii szkolnej. Czym jest fobia szkolna i jak można jej zaradzić dowiecie się w Strefie umysłu. Jeśli chcecie się dowiedzieć, czy mowa Waszego dziecka rozwija się poprawnie - zapraszamy do Strefy wiedzy. Cenne informacje znajdziecie też w Strefie zdrowia, gdzie mowa jest o drugim śniadaniu, a dok ładniej o sk ładnik ach odżywczych jakie powinno zawierać, aby dostarczyć dziecku energię i zapał do nauki na cały dzień. Życzymy przyjemnej lektury, a wszystkim Uczniom dodatkowo wiele zapału do nauki i samych dobrych ocen w nowym roku szkolnym! Marlena Pytlak

2


STREFA UMYSŁU

Fobia szkolna

4

STREFA CIAŁA

Pierwsza zasada: zdrowe drugie śniadanie

5

STREFA D Z IE C K A

WIELKIE WYDARZENIE W ŻYCIU MAŁEGO CZŁOWIEKA 6-7 czyli adaptacja dziecka w przedszkolu

STREFA WIEDZY

Zaburzenia mowy dziecka Szkolne ciekawostki

8-9

STREFA ROZ W OJU

Wrześniowe szkolenia

10

W TYM WYDANIU NAPISALI DLA NAS

Magdalena Kopała

Żaneta Hertz

wydawca : Centrum Terapii i Rozwoju INDYGO redakcja: Marlena Pytlak redakcja@centrumindygo.pl

Kamila Potocka-Pirosz

zespół : Dorota Idczak Magdalena Kopała Żaneta Hertz Kamila Potocka-Pirosz

Dorota Idczak

dział marketingu i reklamy : redakcja@centrumindygo.pl opracowanie graficzne i skład: Jan Szepski grafika@centrumindygo.pl

3


SS T TR E FA DUZMIE A Y SCŁK U

Dorota Idczak - psycholog, terapeuta

FOBIA SZKOLNA MOJE DZIECKO BOI SIĘ SZKOŁY

Rozpoczęcie roku szkolnego bywa stresującym momentem nie tylko dla pierwszaków. To czas nowych wyzwań, nowych wymagań edukacyjnych, próba adaptacji do nieznanych warunków. W tym okresie możemy obserwować większą nerwowość u naszych pociech, trudności ze snem lub problemy zdrowotne (np. bóle żołądka). J eśli je dnak objaw y te nie us tępują w pierwszych tygodniach edukacji, to możemy mieć do czynienia z fobią szkolną.

Zaburzenie to występuje u około 5% dzieci, niezależnie od poziomu edukacji.

Fobia szkolna nazywana też skolionofobią lub didaskaleinofobią to obecna wśród dzieci i młodzieży fobia sytuacyjna, w której przedmiotem lęku jest szkoła. Zaburzenie to występuje u około 5% dzieci, niezależnie od poziomu edukacji. Częściej problemy te dotyczą dziewczynek, niż chłopców.

4

Fobia może być wywołana przemocą, której dziecko doświadcza ze strony kolegów, jednak typowa skolionofobia rozwija się "sama z siebie", nawet w sprzyjającym środowisku szkolnym Typowe objawy w tym zaburzeniu to reakcje ciała typowe dla silnego przedłużonego fizjologicznego lęku, czyli: zaburzenia gastroenterologiczne (np. nudności, biegunka lub bóle brzucha), nadmierna potliwość, duszności, drżenie rąk i mięśni, przyspieszone bicie serca (dzieci często skarżą się na ból w klatce), czerwienienie się. Objawy te występujące podczas kontaktu ze środowiskiem szkolnym lub niekiedy nawet wskutek samego myślenia o nim. Ustępują zaś, gdy mija perspektywa kontaktu ze szkołą. W konsekwencji, aby uniknąć kontaktu ze stresującym dla dziecka otoczeniem, uczeń zaczyna unikać szkoły, wagaruje, częściej zapada na przeziębienia czy inne dolegliwości chorobowe. Pomocna w leczeniu fobii szkolnej jest terapia psychologiczna. Terapeuta pomaga dziecku zrozumieć jego lęki oraz poznać i połączyć z nimi reakcje ciała, których dziecko doświadcza. Pozwala oswoić się z dyskomfortem i uczy właściwego reagowania na sytuacje stresogenne. Niekiedy, w przypadku bardzo nasilonych objawów fobii, konieczne jest włączenie farmakoterapii.


STREFA C I A Ł A

Magdalena Kopała - dietetyk

PIERWSZA ZASADA: ZDROWE DRUGIE ŚNIADANIE ... jak wiadomo nawyki żywieniowe ... wynosi się... z domu.

1 września 2015 roku w życie weszła ustawa o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, na mocy której ze sklepików szkolnych ma zniknąć tak zwane śmieciowe jedzenie. Wprowadzenie tej nowelizacji ma na celu ograniczenie dzieciom dostępu do żywności, która zawiera znaczną ilość składników szkodliwych dla ich rozwoju. To duży krok w stronę poprawy jakości żywienia wśród polskich dzieci i młodzieży, jednak jak wiadomo nawyki żywieniowe – jak i wiele innych – wynosi się przed wszystkim z domu. Warto o tym pamiętać chociażby przygotowując dziecku drugie śniadanie do szkoły. Drugie śniadanie powinno być bogate w różne składniki odżywcze, aby dać dziecku energię potrzebną do dalszej nauki. Dlatego warto przede wszystkim pamiętać o produktach zbożowych – takich jak na przykład: razowe i pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane czy domowe musli – zawierających węglowodany złożone, błonnik oraz witaminy z grupy B. Produkty mleczne dostarczą dziecku białka, wapnia, a także witaminy A. Można dodać je do drugiego śniadania w postaci kawałka żółtego sera, naturalnego jogurtu lub kefiru. Warto też zadbać o to, aby w drugim śniadaniu nie zabrakło odrobiny tłuszczów, które zapewnią dodatkowy budulec dla rosnącego mózgu i przedłużą odczucie sytości. Już od najmłodszych lat warto również pokazywać dzieciom, że także w drugim śniadaniu powinny pojawić się warzywa oraz owoce. Jako napój polecamy niegazowaną wodę mineralną lub 100% soki, najlepiej ze świeżo wyciśniętych owoców i w ilości nie większej niż 200ml dziennie.

5


STREFA D Z IE C K A

Żaneta Hertz –

dyrektor ,,Niepublicznego przedszkola integracyjnego RAZ DWA TRZY-M’’

WIELKIE WYDARZENIE W ŻYCIU MŁODEGO CZŁOWIEKA CZYLI ADAPTACJA DZIECKA W PRZEDSZKOLU

BĄDŹCIE GOTOWI NA TRUDNE ROZSTANIA W PIERWSZYCH DNIACH, NAWET TYGODNIACH.

Wrzesień dla wielu najmłodszych przedszkolaków jest pierwszym miesiącem w przedszkolu. Okres adaptacji nie jest łatwym czasem dla dzieci jak i również ich rodziców i opiekunów. Nasze przedszkole będąc profesjonalną placówką wychowawczą stara się umożliwić naszym milusińskim przejście przez ten czas bez łez. Dlatego też zachęcamy wszystkich Państwa do współpracy z naszymi pracownikami, która ma na celu wzajemne poznanie oczekiwań rodziców i nauczycieli, ale przede wszystkim indywidualnych potrzeb dzieci. Chcąc pomóc najmłodszym dzieciom w przystosowaniu się do nowego środowiska i ograniczyć stres spowodowany rozstaniem z bliskimi przygotowaliśmy dla Państwa kilka przydatnych rad. Kochani rodzice! Poznajcie przedszkole do którego będzie chodziła Wasza pociecha przed posłaniem jej tam pierwszego dnia. Odwiedźcie nas razem ze swoim maleństwem, a nasi pracownicy chętnie oprowadzą Was po wszystkich pomieszczeniach naszej placówki. Dobrze jeśli w takich odwiedzinach weźmie udział również dziecko. Idąc do nas będzie czuć się bardziej pewnie. Spróbujcie też spacerować w okolicach przedszkola, ale również zachwalać je przy dziecku. Bądźcie gotowi na trudne rozstania w pierwszych dniach, nawet tygodniach. Także na płacz i odmowę wyjścia z domu. A gdy już znajdziecie się przedszkolu stosujcie krótkie pożegnania, ponieważ przedłużanie tej chwili wzmaga w dziecku negatywne uczucia. Nawet, jeśli „ maluch” płacze, pożegnajcie go z uśmiechem i pozostawicie pod opieką wykwalifikowanej kadry, która posiada wieloletnie doświadczenie i doskonale wie jak zabawić i zająć dziecko by szybko zapomniało o trudnym rozstaniu z ukochanym rodzicem. Dzieci 2 i 3-letnie charakteryzuje niestabilność uczuć, płacz, a za chwilę stają się wesołe i świetnie się bawią ( przecież tak samo postępują będąc z wami w domu). Często rodzice nie wytrzymują płaczu ich dziecka, ulegają i nie puszczają dziecka do przedszkola, tłumacząc sobie: "jeszcze tylko dzisiaj". Ale takie zachowanie potrafią wykorzystać już najmłodsze pociechy. Jeśli raz ulegniecie, sytuacja będzie się stale powtarzać.

6 3


STREFA D Z IE C K A

Jeśli czujecie że Wasza obecność jest dziecku potrzebna w tych dniach nasza placówka nie ma nic przeciwko. Musicie jednak pamiętać, że Wasza obecność w innych dzieciach może budzić niepokój. Dlatego przyjęliśmy zasadę, że rodzice i opiekunowie „najmłodszych” w miarę możliwości przebywają poza salą w której odbywają się zajęcia. Przestrzegajcie godziny przyprowadzania dziecka do przedszkola (śniadanie), bo smutno będzie mu siedzieć samemu przy stoliku. Późne przyprowadzenie utrudnia mu także włączenie się do zabawy, która już trwa. W początkowym okresie odbierajcie dziecko wcześniej z przedszkola, ponieważ dwu i trzy-latek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi. Jeśli dacie słowo, że przyjdziecie np. od razu po obiedzie starajcie się tego słowa dotrzymać. Pozwólmy dziecku zabrać ze sobą cząstkę domu do przedszkola np. ulubioną zabawkę. Ze względu na bezpieczeństwo naszych dzieci prosimy aby wśród przedmiotów przynoszonych do przedszkola były jedynie zabawki pluszowe lub książeczki, które nasze panie chętnie przeczytają w czasie poobiedniego odpoczynku (powinny być podpisane). Rozwijajcie umiejętności samoobsługowe dziecka, gdyż właśnie bardzo często są one powodem dodatkowego stresu dla dziecka. Pozwólmy dziecku samemu myć ręce, korzystać z toalety a nie nocnika, ubierać się i rozbierać. Pamiętajcie, żeby ubranko dziecka było wygodne i nie krępowało jego ruchów. Z pewnością dzięki temu maluch będzie bardziej samodzielny.

CZEGO RODZICE ROBIĆ NIE POWINNI: - STRASZYĆ DZIECKO PRZEDSZKOLEM (np. w przedszkolu to cię nauczą dyscypliny, pani w przedszkolu nauczy cię porządku itp.); - OKAZYWAĆ ZDENERWOWANIA, bądźmy spokojni, zdecydowani; - ZAGLĄDAĆ PO POŻEGNANIU DO SALI, by sprawdzić czy z dzieckiem jest wszystko dobrze, czy nie płacze. Jeżeli maluch zauważy taką sytuację, to resztę dnia może spędzić przy drzwiach, czekając na kolejne zaglądnięcie mamy; Pamiętajmy, że opinie i uwagi nauczycielek, zwłaszcza te trudne przez Was do zaakceptowania, nie są wynikiem negatywnego stosunku do dziecka, ale głównie wynikają z troski o Waszą pociechę. Przedszkole jest Waszym partnerem we właściwym kształtowaniu osobowości Waszego dziecka. Wiedza i umiejętności zdobyte w przedszkolu powinny być utrwalane i pogłębiane w domu. Szczególnie powinniście popracować nad tą sferą umiejętności, która dziecku stwarza wyraźne problemy. Potrzebne jest tutaj długofalowe, systematyczne zaangażowania ze strony rodziców. Jeśli zastosujecie się do powyższych rad , efektem będzie szybsze i łagodniejsze zaaklimatyzowanie się dzieci w przedszkolu oraz wzbudzenie zaufania do pracowników przedszkola. A to właśnie dobre samopoczucie Państwa pociech jest dla nas wszystkich najważniejsze.

7


STREFA WIEDZY

Kamila Potocka-Pirosz - terapeutka

ZABURZENIA MOWY DZIECKA Mowa, a co za tym idzie umiejętność poprawnego wysławiania się, jest w naszym życiu bardzo ważna. Niestety badania pokazują, że liczba dzieci z różnymi wadami mowy nieustannie wzrasta. Problemy z mową to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ dzieci cierpiące na różnego rodzaju zaburzenia mowy są narażone na zaczepki ze strony rówieśników, trudności w komunikacji, a za tym idzie zaniżona samoocena także w życiu dorosłym. Warto więc zwrócić uwagę, czy jakość mowy naszego dziecka jest adekwatna do jego wieku i w razie wątpliwości skontaktować się ze specjalistą. Poniżej zamieszczamy informację, jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój mowy dziecka w pierwszych miesiącach życia:

WG PIOTRA ŁOBACZA: 4-8 tyg. refleksyjne wokalizacje 2-4/6 mc głużenie 4/6-7/8 mc zabawa głosem 7/8-10 mc gaworzenie 10-14 mc zmienne gaworzenie 10-14 mc przejście od zachowania niewerbalnego do werbalnego

WG LEONA KACZMARKA: okres melodii - krzyk i płacz 0-2/4 tyg. - głużenie 2/4-6 tyg. - gaworzenie 6-12 tyg. okres wyrazu 12-18/24 mc okres zdania 18/24-36 mc mowa swoista 36 mc-7 r.ż.

Przyczyny zaburzeń mowy dzielą się na endogenne (wewnątrzpochodne) oraz egzogenne (zewnątrzpochodne). Wśród tych pierwszych wyróżnić można zaburzenia obwodowego układu nerwowego (np. zaburzenia budowy i funkcjonowania narządów mowy), ośrodkowego układu nerwowego oraz słuchu. Natomiast przyczyny egzogenne to nieprawidłowe wzorce i zaniedbania opiekuńczo-wychowawcze, czyli m. in. brak lub nadmiar bodźców do mówienia, nieprawidłowe wzorce językowe dorosłych, niewłaściwe reakcje na wypowiedź dziecka (brak zainteresowania lub nadmierna euforia), czy też wielojęzyczne otoczenie dziecka. Skutki zaburzeń mowy są wielorakie – głównie są to problemy z nawiązywaniem relacji społecznych, problemy emocjonalne oraz zakłócenie rozwoju poznawczego. Dlatego warto zwracać uwagę, czy mowa naszego dziecka rozwija się prawidłowo już od najmłodszych jego lat.

3 8


SZKOLNE CIEKAWOSTKI

STREFA WIEDZY

HOMESCHOOLING

OBOWIĄZEK SZKOLNY

… czyli realizacja obowiązku szkolnego w domu, to coraz bardziej popularna forma edukacji. Najwięcej zwolenników ma wśród uczniów Wielkiej Brytanii i USA, gdzie już blisko 10% dzieci potrzebną wiedzę zdobywa w domu, nie uczęszczając do szkoły. W Polsce również istnieje prawo, które głosi, że dziecko może realizować obowiązek szkolny w domu pod okiem rodziców pod warunkiem, że dyrektor szkoły, do której dziecko jest zapisane, wyrazi taką zgodę. Co ciekawe, badania pokazują, że dzieci uczone w domu osiągają lepsze wyniki w nauce oraz chętniej angażują się w działalność społeczną i charytatywną, a także są bardziej towarzyskie.

Czy wiecie komu zawdzięczamy istnienie obowiązku szkolnego w Polsce? Po raz pierwszy został on wprowadzony w 1808 roku przez Izbę Edukacji Publicznej w Księstwie Warszawskim, jednak już blisko 300 lat wcześniej o wprowadzenie obowiązku szkolnego postulował Andrzej Frycz Modrzewski w traktacie O naprawie Rzeczypospolitej (1554), ale wówczas sprzeciwił się temu polski kościół katolicki. Warto też wiedzieć, że polskie prawo rozróżnia obecnie dwa pojęcia: obowiązek szkolny i obowiązek nauki. Ten pierwszy to przymus uczęszczania do szkoły podstawowej i gimnazjum, natomiast drugi obejmuje osoby w wieku od 6. do 18. roku życia.

3

9


STREFA W OZ R I EWDOZJ Y U

Cykl szkoleń WRZESIEŃ 2015 TERAPEUTA-CIEŃ: PRACA Z DZIECKIEM Z AUTYZMEM I ZESPOŁEM ASPERGERA. Szkolenie dedykowane jest terapeutom i studentom pragnącym zdobyć kwalifikacje i umiejętności niezbędne do pracy w charakterze terapeuty-cienia. Na szkoleniu dowiesz się, jaką rolę w procesie terapeutycznym pełni asystent cień i poznasz metody współpracy terapeuty-cienia z kadrą nauczycielską oraz rodzicielami. Dodatkowo treści szkolenia obejmują dogłębne wprowadzenie w tematykę autyzmu ZA. NAJBLIŻSZE TERMINY: 25.09.2015 (PIĄTEK)

ZABURZENIA SI – CZYM JEST INTEGRACJA SENSORYCZNA? Na szkoleniu dowiesz się czym jest Integracja Sensoryczna, jak wygląda diagnoza oraz terapia SI, jak rozpoznać to zaburzenie u dziecka oraz jak samodzielnie wspomagać rozwój procesów SI w warunkach domowych. Szkolenie dedykowane jest rodzicom, studentom oraz specjalistom pracującym z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym. NAJBLIŻSZY TERMIN: 26.09.2015 (SOBOTA)

ACC – ALTERNATYWNE I WSPOMAGAJĄCE SPOSOBY POROZUMIEWANIA SIĘ DZIECI NIEMÓWIĄCYCH. Na szkoleniu będzie można dowiedzieć się, czym jest ACC, poznać najpopularniejsze metody komunikacji alternatywnej oraz dowiedzieć się, kiedy i jak wprowadzać metody komunikacji alternatywnej dzieciom niemówiącym. Na szkolenie zapraszamy terapeutów i nauczycieli pracujących z dziećmi niepełnosprawnymi, rodziców oraz studentów. NAJBLIŻSZY TERMIN: 27.09.2015 (NIEDZIELA) AUTYZM I ZESPÓŁ ASPERGERA DIAGNOZA I TERAPIA Celem szkolenia jest przedstawienie podstawowych informacji dotyczących autyzmu i zespołu Aspergera (ZA), kryteriów diagnostycznych oraz metod terapeutycznych stosowanych w pracy z osobami z autyzmem i ZA. Na szkoleniu dowiesz się jak rozpoznawać autyzm u dzieci, poznasz przyczyny tego zaburzenia oraz najpopularniejsze sposoby pracy z dziećmi. Szkolenie przeznaczone jest dla wszystkich osób zainteresowanych problematyką całościowych zaburzeń rozwoju, pracujących lub planujących pracę z osobami z autyzmem. NAJBLIŻSZY TERMIN: 18.09.2015 (PIĄTEK)

ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW. ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA.

czas szkolenia

8 godzin dydaktycznych

certyfikat materiały poczęstunek

WARSZAWA

10

Indygo#5  
Indygo#5  
Advertisement