Page 1

YIL HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat VakfÄą


ANADOLUDA HAYAT VAR HSVbülten KIŞ2018 Sayı 5

Sahibi Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı adına Ahmet Özdemir Editör Esen Çalım Yayın Kurulu Abdullah Belada Ahmet Ömer Halat Ayşe Nur Belada Beyza Başpınar Abdullah Ekrem Dönmez Emine Betül Coşkun Emine Yıldırım Fakih Cihat Eravcı Furkan İsmail Harun Özsayın Hatice Büşra Seyhan Havva Kaya Özkan Hüsna Koyunoğlu İsmail Taşkent Mehmet Fatih Ekinci Meltem Güleç Merve Kaleli Münevver Şeker Neslihan Şakzucu Bahri Orhan Çeliker Selman Erturhan Şule Karaköse Tuğba Morgül Yaşar Nurullah Yunus Polat Katkıda Bulunanlar Necdet Özcan Mehmet Akif Şakiroğlu Nisa Nur Karakaya Hakan Zortul Esra Sular Yasir Demirci İrem Yüksel Salduz Halil Aziz Velioğlu Veysel Dinç Yapım Selika Tasarım Uygulama Ahmet Yumbul İletişim Hasekisultan mahallesi Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0533 668 0911 0212 632 8579 hsvbulten@hayatvakfi.org.tr Bültende yeralan yazılardan yazarları mesuldür. © Yayın hakları yayıncıya aittir. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

YIL

Editörden Merhaba Kıymetli Okuyucularımız, Hayat Vakfının 30. yılında HSVbülten KIŞ 2018 ile sizlerle birlikte olmanın mutluluğu içindeyiz. Derdi insan yetiştirmek olan Hayat Vakfının 1988 senesinde kiralık bir dairede başlayan serencamı bugün merhum Mustafa Küçüksandıkçı amcamızın vakfettiği konakta devam ediyor. BETİM, SETİM, Hayat Çocuk Merkezini bünyesinde bulunduran, yurt ve evleriyle onlarca öğrenciye barınma imkanı sağlayan, halen 13 şubesiyle aktif bir şekilde var olan Hayat Vakfı 30 yıldır binlerce öğrencinin hayatına maddi ve manevi dokunarak onlar hayata atılırken yanlarında yol alıyor. 5 sayıdır bu yürüyüşe katılan Anadoluda Hayat Var üst başlığıyla elektronik ortamda yayınlanan HSVbülten kurumsal yapısı güçlenerek büyüyen vakfımızın şubeleri ve mensupları arasında iletişim ve etkileşim sağlamak ve vakıf içi etkinlikleri duyurmak amacıyla sizlerle buluşmaya devam ediyor. Bu sayımızda geçen döneme ait yeni başlayan ve devam eden programlar, seminerler, buluşmalar, kamplar, atölyeler, okuma grupları, geziler ve diğer etkinliklere yer verdik. Sırasıyla Öğrenci Kozası, Eczacı Kozası, Kadın Kozası, BETİM, HSVakademi ve HSV şubeleri bünyesinde yapılan etkinliklerin haber yazılarını okuyacaksınız. Etkinlik haberlerinin yanı sıra Ankara, Bursa, Düzce, Elazığ, Kütahya, Kayseri, Malatya, Sivas şubelerimizden öğrenci ve mezun mensuplarımızın kaleme aldığı yazıları ilginize sunuyoruz. Ekim ayında hayat dostlarının yüksek katılımı ve ilgisiyle gerçekleştirdiğimiz Aile Buluşması'17 etkinlik yazılarını okurken bir kez daha "iyi ki Hayat var, iyi ki bu ailenin bir ferdiyim" diyeceksiniz. Bu dönem vakıfta yapılan etkinliklerden haberdar olmak için Bahar Etkinlikleri sayfalarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca bizi Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz @HSVbülten Sağlıcakla kalın.

Esen Çalım


Aile Buluşması'17

04

Birlikte Geleceğe Bakmak / Emine Betül Coşkun

05

Öğrenci Kozası Etkinlikleri

06

Eczacı Kozası Etkinlikleri

07

Kadın Kozası Etkinlikleri

10

BETİM Etkinlikleri

22

HSVakademi Etkinlikleri

28

HSVistanbul Etkinlikleri

32

Mahremiyet Dersleri / Nadide Acar

38

HSVbursa Etkinlikleri

45

HSVdüzce Etkinlikleri

48

HSVelazığ Etkinlikleri

50

HSVkayseri Etkinlikleri

52

HSVkütahya Etkinlikleri

54

Fatma Bayhan ile Söyleşi-Tanzimat Edebiyatı / Edebiyat Araştırmaları Koordinatörlüğü

55

Hayata Şiirle Bakmak / Edebiyat Araştırmaları Koordinatörlüğü

56

Yahudilerin Babil Sürgünü / Göç Hareketeleri Koordinatörlüğü

58

Çerkes Sürgünü / Göç Hareketeleri Koordinatörlüğü

60

Atölye - Tayland Sel Felaketi / Tıbbi İnsani Yardım Koordinatörlüğü

62

Atölye - Haiti Kolera Salgını / Tıbbi İnsani Yardım Koordinatörlüğü

63

Bursa’nın Ufak Tefek Taşları / Furkan İsmail

64

Kızılcahamam İzlenimleri / Şeyma Kart

65

Kamp İzlenimleri / Emirhan Özendi

66

Yeni Bir Başlangıç / M. Furkan Keser

67

Memleketimden Kar Manzaraları / Nurdan Genç

68

Ararken / Türkmen Karadağ

71

Bahar Etkinlikleri

72

KIŞ2018

İçindekiler


HSVistanbul

YIL

Aile Buluşması'17 Hayali cihan değen geçmişin yad edildiği paylaşmanın bereketinden istifade edilen, kuşakların kaynaşıp dostlukların inşa edildiği, geleceğe umutla bakmamıza vesile HAYAT dolu bir buluşmayı daha geride bıraktık. Hayat Vakfı Geleneksel Aile Buluşması'17 3-5 Kasım tarihlerinde Ankara-Kızılcahamam, Eliz Otel’de Hayat Vakfı merkez ve şubelerden gönüllülerimizin katılımıyla gerçekleşti. HSVbuluşma'17 kapsamında birçok program ve etkinlik yapıldı. Öğrenci Kozası Buluşma'17 kapsamında merkez ve şubelerden katılan öğrencilere yönelik bir Liderlik Kampı planladı. Birçok programda öğrencilerle bir araya gelindi böylece nesillerin buluşması da sağlanmış oldu. Buluşma'17, etkinlik sorumlusu Dr Vural Kartal’ın yaptığı açılış konuşması ve Hayat Vakfı yönetim kurulu başkanı Dr Ahmet Özdemir’i takdimiyle program başladı. Hayat Vakfı’nın Bugünü ve Geleceği başlıklı programda Dr Ahmet Özdemir ve Hayat Vakfı mütevelli heyeti üyelerinden Prof Dr İhsan Karaman, Prof Dr Harun Cansız ve Dr Bekir Necati Şimşek hocalarımız konuşmalarını yaptılar. Cumartesi günü İşler Güçler programı kapsamında Öğrenci Kozası, Kadın Kozası, Eczacı Kozası bünyelerinde oturumlar

4

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

gerçekleştirildi. Hayat Vakfı merkez ve şubelerinden gelen yönetim kurulu üyeleriyle toplantılar yapıldı. Öğleden sonra Prof Dr Mete Gündoğan’ın “Narkoz: Uyanış Mümkün mü?” başlıklı semineri büyük ilgiyle takip edildi. Bir buluşma klasiği haline gelen Hayat Bilgi Yarışmasında heyecanlı anlar yaşandı. Akşam saatlerinde Diş Hekimi, Fotoğraf Sanatçısı-Gazeteci ve bir yeryüzü gönüllüsü Süleyman Gündüz Hocamızın 5 Kıta 1 İnsan başlıklı sunumu öğrenci mezun herkes tarafından ilgiyle izlendi ve beğenildi. Pazar sabahı aile yürüyüşünün ardından Prof Dr Hayrettin Karaman Hoca ile Hasb-i Hal programında bir araya gelindi ve pek çok konuda Hocamız katılımcıları aydınlattı. Hayat Ailesi fotoğraf çekimiyle Buluşma'17 programı sonlandı. Hayat Vakfı Kütahya şubesi öğrencilerimizden Emine Betül Coşkun’un Buluşma'17 programı ve bu program kapsamında öğrencilere yönelik gerçekleşen Liderlik Kampından izlenimlerini sizinle paylaşırken aslında Hayat Ailesinin bir mensubu olmanın mutluluğunu paylaşıyoruz.

Hayat Vakfı


HSVkütahya

Birlikte Geleceğe Bakmak Emine Betül Coşkun Dumlupınar Üniversitesi 3. Sınıf

Karşılıksız kardeşlik kurmanın, insanları sadece Allah için sevmenin İslam dininde ne kadar kıymetli olduğunu hepimiz biliriz. Fakat bunu günlük hayatımızda ne kadar başarabildiğimiz tartışılır. Hayat Vakfı’nı gönlüne yol, dertlerine derman bilmiş gençler ve tüm kıymetli büyüklerimiz olarak “kardeşlik” kurmak adına bir araya geldiğimiz “Birlikte Geleceğe Bakmak” kampında, tam olarak da bunu hayata geçirmeye çalıştık. Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerden hayır yapmak ve imanını kuvvetlendirmek adına gelen tıp öğrencileri ve bizim için üstün çabalar gösteren tüm büyüklerimize öncelikle teşekkür ediyoruz. Allah onlardan ve katılanlardan razı olsun. Programımız boyunca çok kıymetli hocalarımızdan dinlediğimiz bazı cümleleri sizlerle paylaşmak isterim.

HSVistanbul

Ahmet Özdemir hocamızın dediği gibi; “Yolunu ‘emr-i bil maruf nehy-i anil münker' ölçüleri üzerine çizmiş bu vakıfta, siz (öğrencilerimiz) varsanız başka bir şeye gerek yok.” İhsan Karaman hocamızın bakış açısıyla “Yaşamak, af dilemek ve hizmet etmek için bir nimettir.” Kalbimizde hep bu amaçları güderek ‘hayat’ta olmayı sürdürebildiğimiz ölçüde insan olacağız, insanlara faydalı olacağız. Hep bunun bilincinde olabilmek duasıyla... Bu dertlerle öğrenciler olarak ikinci evimiz bildiğimiz dört bir köşedeki Hayat Vakıf’larının hareketlerini birkaç sözle özetlemeye çalışacak olursak, hocalarımızın şu sözleri yeterli olacaktır: “Hayat Vakfı, ‘yeniden ihya ve inşa etmek zorunda hissettiğimiz medeniyet’ yolundaki yürüyüşlerdir”

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

5


HSVkütahya

YIL

“Yeni bir medeniyete doğru ilerleyen nesil hareketidir.” Ve Harun Cansız hocamızın vakıf gönüllülerine yani bizlere: “Vakfın geleceğini çizecek kişiler, vakfımızın zenginliğidir.” diyerek hitap etmesi bizi onurlandırdı. Vakfımızın kıymetli eski hocalarından Bekir Necati Şimşek hocamız, bize sanki babamızı dinliyormuş gibi hissettirdiği samimi, şefkat dolu konuşmasında; vakfın ilk kuruluş amaçlarını ve çabalarını yad ederek: “Size sunmaya çalıştığımız imkanlar, bizim sizin yaşınızdayken hiç bulamadığımız imkanlardır. Allah yar ve yardımcı olsun, geleceğiniz aydın olsun.” diyerek konuşmasını dua ile taçlandırdı. Kampımızı kıymetli hocalarımızdan elimizden geldiğince faydalanmanın yanında, “Liderlik Çalışması” adındaki çıktığımız yolu tanıma ve hakkıyla lideri olmak adına eğitici bir programa katıldık. Beden dilini anlamak ve karakter tahlilleri yapmak, sorunlara çözüm üretmede profesyonel yaklaşımlar kazanmak bunlardan sadece birkaçı.

6

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Tanışma-kaynaşma programı ve daha birçok verimli aktivite ile eğitimimizi renklendirdik, canlandırdık. Liderlik eğitimimiz boyunca, bir amaç uğruna başladığımız tüm çalışmalarımıza sürdürülebilirlik ve profesyonellik katmak adına nelere ihtiyacımız olduğunu her yönüyle öğrendik ve biz de öğrenciler olarak yöntemler ve yeni yollar geliştirdik. Programlarımızın arasında bize kalan boşluklarda öğrenci arkadaşlarımızla tanışmak ve hoş sohbetler etme fırsatını bulduğumuz bu hoşgörü dolu kampta, öğrenciler olarak kamp mekanının tadını çıkartmayı da unutmadık :) Ankara Kızılcahamam’ın güzelliklerinden biri olan Eliz Otel’de kaplıca ve spor imkanlarını da ‘birlikte’ değerlendirdik. Bunların yanında kalbimizin derinlerinde hep bir kanayan yara olan ve asla iyileşmek bilmeyen dünyadaki müslüman zulümleri ve din kardeşlerimizin düştükleri muhtaç durumları elbette sık sık hatırlıyoruz fakat bu hususta bize bilinç oluşturmak adına vakit ayıran Süleyman Gündüz hocamız “5 Kıta 1 İnsan” konuşmasıyla gerçekten derinlere dokundu. Tüm Afrika ülkelerinden çocukları dinlediği ve onların bir gününü anlatan kısa filmini izlediğimizde, günlük yaşantımızın ve telaşlarımızın onlardan ne kadar farklı olduğunu gördük. Bazen ne kadar boş mevzularla beynimizi ve kalbimizi yorduğumuzu, manaya varmanın ne kadar kıymetli olduğunu anladık. Zira videonun sonunda kimi gözlerini siliyor kimi ağlıyordu. Afrikalı küçük çocukların hepsi doktor olmak istiyordu. Çünkü bu çocukların ve ailelerinin en büyük

Hayat Vakfı


Hocalarımızın kıymetli sözleriyle programımızı ve vakıf gönüllüleri olarak kalbimizdeki dertleri özetlemeye çalıştığım bu yazımı, Hayrettin Karaman hocamızın şu sözleriyle tamamlamak istiyorum:

İsmet Özel’in “Rabbim büyük bir hayat bahşediyor, kendim için ne kadar şükretsem az.” sözleriyle devam eden Süleyman hocamız; “Sevgili gençler, güçlü hikayeleriniz olsun. İnanın. Öğrenci iken arkadaşlarınız ve diğer insanlarla ilişki biçimlerinizi güçlendirin. ‘Hayat’, burada anlam kazanıyor. Hareket yokken, hayat yok. Hayatınız bir çantaya sığmalı. Taşıyabileceğiniz bir çantadaki gerekli eşyalarınızdan fazlasına değer vermeyin. Yoksa taşıyamaz, hareket edemez ve olduğunuz yerde sayarsınız. “Bu insanlık adalet bekliyor”. (Fidel Castro) Beklenen adaletin sağlanmasının tek bir yolu var: müslümanların getireceği adalet. “Eğer müslümanlar gerçek anlamda müslüman olursa, Allah onları şeref ve izzet sahibi kılacak.” (Aliya İzzetbegoviç) İşte bu müslümanlık bilinci hususunda Hayat Vakfı’nı özgür kılan şey de, bağımsız ve takva sahibi olmasıdır. Bu amaçla gönül verdiğimiz ve çabaladığımız bu yolda, Allah bizi aziz ve şeref sahibi olan kullarından eylesin.” şeklinde konuştu. Sözlerini İsmet Özel’in “Ben öyle bilirim ki yaşamak, berrak bir gökte çocuklar adına savaşmaktır.” satırlarıyla tamamlayan Süleyman hocamız, gönüllerimizde var olan çocuk sevgisini ve hekim olduğumuzda onların ve tüm muhtaç insanların elinden tutma hayalimizi pekiştirdi, Allah razı olsun.

“İmanlı ve dertli olalım. İman, amelle pekişir. Sadece inanmak yetmiyor.”

HSVistanbul

Tüm öğrenci kardeşlerimiz ve büyüklerimiz olarak birbirimizin kalplerine dokunduğumuz bilinçlerimizi pekiştirdiğimiz bu program, bizim için unutulmazdı... Her şey için müteşekkiriz.

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

HSVkütahya

ihtiyaçları doktorlardı. Hem maddi hem manevi olarak onları iyileştiren doktorlar. Onların ağrılarına derman olduğu kadar, dert ve sıkıntılarını da dinleyen doktorlar...

7


HSVöğrenci kozası

YIL

BULUŞMA

03

HSVöğrenci

EKİM 2017

Ali Emiri Kültür Merkezi

GELİN TANIŞ OLALIM • Vakfımızın Tanıtımı • Öğrencilikten Mezuniyete Vakıf Serüveni • Neler Yaptık, Neler Yapacağız? • Sürpriz Hediyeler ve Sürpriz Etkinlikler

Hayat Yolunda Dr Mehmet Güllüoğlu

AFAD Başkanı

İletişim Necdet Özcan 0543 211 2133 Nisa Nur Karakaya 0554 833 1514

HSVogrenci

17:00 İKRAM 18:00 PROGRAM

Buluşma Noktası: Emniyet Fatih Metro Durağı Emniyet Çıkışı 17:00

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

Gelin Tanış Olalım Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı Öğrenci Kozası tarafından planlanan ‘Gelin Tanış Olalım’ isimli etkinlik 3 Ekim Perşembe günü düzenlendi. Çoğu üniversiteye bu yıl adım atmış 300’e yakın gencin  katıldığı program Kuran Tilaveti ile başladı. Öğrenci Kozası Başkanı Dr. Zeynep Nur İncekara'nın konuşması ile devam eden programda daha sonra AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu üniversiteli gençler ile buluştu.  Hayat Vakfı tanıtım görsellerinin gösterimi ve Öğrenci Başkanı Ayşenur Altunel’in Öğrenci Kozası çalışmalarını içeren güzel sunumunun da yer aldığı program, eğlenceli bilgi yarışmasının ardından dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdim edilmesiyle son buldu.  Üniversite hayatına Hayat Vakfı ile adım atan gençlerle sadece bu program ile sınırlı kalmayacak bir muhabbet kurmak istedik. Bu programın ardından yapacağımız  programlarla genç kardeşlerimiz ile olan ilişkimizi diri tutup iyiliklerin ucundan tutabilmeyi amaçlıyoruz

8

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı


İnsan ve hayatın metalaştığı, üniversite sıralarında ”yok mu şöyle samimi bir arkadaş” dediğimiz şu zamanlarda, Hayat Vakfı olarak düzenlediğimiz muhabbeti bol Tanışma Çayını gerçekleştirdik. Üniversiteye yeni başlayan kardeşlerimizle üst dönemden büyüklerini bir araya getirerek birbirine dertdaş olacak ve birbirinin mutluluklarını paylaşacak kardeşlikler kuruldu.

KIŞ2018 HSVbülten

HSVöğrenci kozası

Tanışma Çayı

9


HSVöğrenci kozası

YIL

BULUŞMA HSVöğrenci

23-25

ŞUBAT

2018

Türkiye Diyanet Vakfı Kartepe Tesisleri

11. GELENEKSEL ERKEK ÖĞRENCİ KAMPI Son Başvuru Tarihi

15 Şubat 2018

İrtibat Mehmet Akif Şakiroğlu 0539 270 3886

• Sürpriz Etkinlikler ve Hediyeler • Spor Müsabakaları • Misafir Konuşmacılar

11. Erkek Öğrenci Kampı Hayat Vakfı Öğrenci Kozası tarafından düzenlenen 11. Geleneksel Erkek Öğrenci Kampı Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde bulunan Türkiye Diyanet Vakfı Tesisleri’nde 23-25 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleştiridi. Üniversite yaşamlarına adım atan öğrencilerin; çeşitli sosyal aktiviteler ve grup çalışmaları yoluyla tanışma ve kaynaşmaları amacıyla yapılan kampımızda, birlikte zaman geçirmenin tadına varıldı.

Kontenjan sınırlıdır Ulaşım servisle sağlanacaktır

Başvuru için www.hayatvakfi.org.tr

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

10

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı


HSVöğrenci

11. Kız Öğrenci Kampı

08-10 ARALIK

11. Geleneksel Kız Öğrenci Kampı

2017

Türkiye Diyanet Vakfı Kartepe Tesisleri

Son Başvuru Tarihi

28 Kasım 2017

Kontenjan sınırlıdır Ulaşım servisle sağlanacaktır Başvuru için: www.hayatvakfi.org.tr

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

Bu yıl on birincisi düzenlenen Geleneksel Kız Öğrenci Kampı her sene vakfın öğrencilerini hem birbirleriyle hem de kendileriyle aynı yollardan geçmiş vakıf ablalarıyla buluşturmaya devam ediyor. Önce birbirleriye tanışıp kardeş olma hissiyatını güçlendirip sonra takım ruhu ile gün boyu grup çalışmaları yaparak gerek tefekkür ederek gerek araştırarak gerek ablaların birikimlerinden faydalanarak heybelerini doldurdukları, hem sporsal etkinlikler hem sosyal aktiviteler ile güzel vakit geçirdikleri, sohbete muhabbete doyamayıp bu beraberliği kamp dışına da taşıdıkları bir kamp ile unutulmayacak anılar, hep hatırlanacak dostlar kazandıran öğrenci kampları bu sene Kartepe’de gerçekleştirildi.

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

HSVöğrenci kozası

BULUŞMA

11


HSVöğrenci kozası

YIL

12

Fotoğrafçılık Atölyesi Sürekli bir devinim içerisinde olan dinamik bir Dünya’da yaşıyoruz. Her geçen saniye teknoloji biraz daha gelişiyor ve sosyal medya etrafımızı bir kere daha sarıyor. Kimimiz bu hıza yetişiyor kimimiz geride kalıyor. Ancak biliyoruz ki bu süreçte nitelikli eserler bırakan bir adım öne geçiyor. Bu bağlamda görselliğin egemen olduğu sosyal platformlarda iyi bir fotoğraf anlayışına sahip olmak için ve bu alanda deneyim kazanmak için Fotoğrafçılık Kulübü çalışmalarına devam ediyor.

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı


“Geçmiş geleceğe suyun suya benzediği kadar benzer” diyor İbn Haldun. Genç zihinler olarak geçmişe takılıp kalmanın ötesinde bugüne ve geleceğe değişen dünya şartları altında bir cevap üretebilmenin kaygısını taşıyor ve tarih bilmenin bugünü elinde bulunduranlar için bir gereklilik olduğunu düşünüyoruz. Bu hedefle başladığımız okumalarımızı farklı bakışlardan belgesel, kitap, makale, dergi ve gazete yazılarıyla sürdürüp olayları kendi bakışımızın süzgecinden geçirebilme fırsatı edindik. Her hafta Cuma günü odalarında tarih soluduğumuz BETİM’de tarihi buluşmalarımıza devam ediyoruz.

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

HSVöğrenci kozası

Yakın Türkiye Tarihi Okumaları

13


HSVöğrenci kozası

YIL

SEMİNER

23

HSVöğrenci

ARALIK

2017 CUMARTESİ KAHVALTI

11:00

SEMİNER

13:30

Hanımlara Özeldir.

Gazeteci-Yazar

FATMA BARBAROSOĞLU

MUTLULUK ONAY BELGESİ

Küçükmühendis Sk 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

ÖĞRENCİ KOZASI

14

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Ay Sonu Seminerleri Hayat Vakfı Öğrenci Kozası olarak gelenekselleşen ay sonu seminerlerimiz keyifli ve bir o kadar da dolu dolu geçiyor. Bir ay vakfımızdan hayatıyla, tecrübeleriyle bize yol gösterecek ablamızı dinliyor; diğer ay da bir yazarımızın kitabını okuyarak birlikte kitabı üzerine muhabbet ediyoruz. İlk misafirimiz Yard. Doç. Dr. Fizik Tedavi Uzmanı Nurgül Elbaşı ablamızın hayat yolunda heybesine doldurduklarını paylaştığı istifadeli seminerimizi samimi bir ortamda gerçekleştirdik. Daha sonra Fatma Barbarosoğlu’nun katılımıyla yeni kitabı Mutluluk Onay Belgesi üzerine muhabbet ettik. Şubat ayında ise Diş Hekimi ve Hattat Ayşe Sula Akbal ablamızla buluşmamız gerçekleşti. Ablalarımızın hoş sohbetleriyle, nasihatleriyle ve yazarlarımızın kıymetli birikimleriyle her ayın son cumartesi günü Hayat Vakfımızda buluşmaya devam ediyoruz.

Hayat Vakfı


HSVöğrenci kozası

Liderlik Kampı

3 Kasım Cuma günü Serkan Çolakoğlu’ndan Proje eğitimi, 4 Kasım Cumartesi Mustafa Çeşitçioğlu’ndan Liderlik eğitimi aldık. Ve eğitimleri uygulayaHayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı Öğrenci Kozası ma şansı bulduğumuz atölye çalışmalarını hocatarafından planlanan “Öğrenci Liderlik Kampı” 3-5 Kalarımızla gerçekleştirdik. sım tarihlerinde Ankara Kızılcaham Eliz otelde gerçekleştirildi. Eğitimlerden kalan vakitleri havuz, çay sohbetleri, bilgi yarışması, halı saha maçı gibi çeşitli faaliVakfın 8 şubesinden yaklaşık 135 öğrencinin katıldığı yetlerle eğlenerek gerçekleştirdik. Yarının liderleri kampta otele 2 Kasım Cuma akşamı ulaşıldı ve yerleşilolmaya aday olan üniversiteli arkadaşlarımıza bu di. 3 Kasım Pazar sabahı “Kardeşlik Yürüyüşü” ile kampa yolda rehber olma beklentisiyle gerçekleştirdiğistart alındı. Yürüşte hem kardeşlerimizle kaynaşma şanmiz kampı 5 Kasım Pazar toplu fotoğraf çekimiyle sı yakaladık hem yoğun eğitimler öncesi enerji depolaberaber noktaladık. dık.

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

15


HSVöğrenci kozası

YIL

DERS HSVöğrenci

The English Beginner Course

20 E K İ M

2017 C

U

M

A

17:00 İSTİŞARE TOPLANTISI

23 E K İ M

2017

PAZARTESİ

18:00 D

E

R

S

İbn-i Rüşd Salonu Erkeklere Özeldir.

English Beginner Course Erkek öğrenci kozası olarak eğitim-öğretim yılının 1. döneminde ingilizce seviyesi başlangıç olan öğrencilere yönelik olarak 9 hafta süren dil kursu açtık. Alanında profosyonel olan iki farklı eğitmenle düzenlediğimiz kursumuz haftada 2 gün 2’şer saatlik programla devam etti. Kurs içerik olarak daha çok pratik-konuşma esası üzerine yoğunlaştırıldı. 12 öğrenciden oluşan grubumuz kurs sonunda gerek pratik gerekse de teorik açıdan gözle görülür bir yol katettiler.

İletişim Hakan Zortul 0534 867 6323

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr HSVogrenci

English Speaking Club Erkek öğrenci kozası olarak eğitim-öğretim yılının 1. döneminde İngilizcede belirli bir seviyeye sahip öğrencilerin özellikle konuşma yitilerini geliştirmek amacıyla speaking club( konuşma kulübü) programı organize ettik. 9 hafta süren programımız alanında uzman eğitmen eşliğinde belirli bir müfredat takip edilerek gerçekleştirildi. 12 öğrenci ile sürdürdüğümüz programımız öğrenciler tarafından beğeniyle takip edildi. Öğrencilerimiz dönem sonunda günlük iletişimi rahatça sağlayabilecek özgüven ve birikimi elde ederek programı sonlandırdılar.

16

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı


Erkek öğrenci kozası olarak eğitim-öğretim yılının 1. döneminde iyi derecede ingilizce seviyesine sahip öğrencilerle okuma grubu oluşturuldu. Patient Centred Care (Hasta Odaklı Bakım) kitabı üzerinden gerçekleştirilen okumalar 2 haftada 1 toplanılarak sürdürüldü. Okumalarda temel gaye tıp-eczacılık öğrencilerin sağlık alanında akademik düzeydeki bir konu hakkında ingilizce konuşup tartışabilecek seviyeye ulaşmalarını sağlamaktı. Oturumlara öğrencilerin yanı sıra öğretim görevlisi bir uzman, moderatör olarak eşlik etti. 4 oturumda gerçekleşen okumaların sonunda Patient Centred Care kitabı tahlil edilerek bitirildi.

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

HSVöğrenci kozası

English Reading Club

17


HSVöğrenci kozası

YIL

Halka Rehberleri Buluşması Vakfımız kurulduğu günden bugüne nesil yetiştirme kaygısı taşımış ve bunun gereği olarak nesiller arası etkileşim, bilgi ve tecrübe aktarımını sağlamak üzere Öğrenci Kozası bünyesinde her üniversitede sağlık alanında okuyan öğrencilerin dahil olduğu mezun abla ve abilerin rehberliğinde halkalar oluşturmuştur. Bugün 21 kız öğrenci halkası, 28 erkek öğrenci halkası olmak üzere toplam 49 halkamız mevcut. Öğrenci sayısı 3 ile 25 arasında değişen halkalarımız her hafta halka rehberi abla ve abileriyle düzenli olarak toplanıyorlar. Daha evvel yol gösterici olması açısından belirlenen başlıklar ve bu başlıkların işlenmesi için önerilen kitap listeleri çerçevesinde birebir iletişim ve muhakemenin bereketiyle yol alıyorlar. İşte bu yolculuklar devam ederken Öğrenci Kozası Başkanı Dr Fatih Şimşekoğlu her biri bir halkadan sorumlu rehber abla ve abileri bir araya getirmek üzere kahvaltı programına davet etti. Hayat Vakfı halka abla ve abileri aileleriyle beraber 17 Aralık günü güzel bir Pazar kahvaltısında Çatladıkapı Sosyal Tesislerinde buluştu. Ailelerin tanışması ve kaynaşmasına vesile olan organizasyonda kıdemli halka abla ve abilerinin yanı sıra yakın geçmişte bir halkanın öğrencisiyken şimdi halka abla ya da abisi olmuş genç kardeşlerimizin de olması kuşaklar arası dayanışmanın güzel bir resmi oldu.

18

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı


Projelerimiz LA TY A MA BU

RN

UI

I

ZE

YT

İNB

UR

NU

I

ÜS KÜ DA R YT İN

AD IYA

MA

N

ZE

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

19


HSVeczacı kozası

YIL

Eczacı Kozası Hayat Vakfı Eczacı Kozası, eczacı dostlarımızın vakıf ile olan ilişkilerinde aracılık etmeyi ve beklentilerini onlar için düzenledikleri buluşma, kahvaltı ve seminerlerle karşılamayı amaçlar. Bununla beraber eczacılık öğrencilerinin eczacı dostlarımızla iletişim imkanlarını artırmak, onların tecrübe, çevre ve imkanları aracılığıyla staj, eğitim, seminer ve atölye gibi etkinlikler için bir merkez olmayı hedeflemektedir. Bu hedeflerle Eczacı Kozası, eczacı ve öğrencilera yönelik ve onları buluşturacak Cumartesi buluşmaları, Eczacılık Oturumları, Eczacılık Gezileri, Seminerler ve Atölyeler düzenlemektedir.

20

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı


02

HSVeczacı

ARALIK

2017 CUMARTESİ

10:00

Beşikçizade Tıp ve İnsani Bilimler Merkezi

Eczacı

FAYSAL SOYSAL Yönetmen

KAHVALTI HSVeczacı

Ocak ayı kahvaltısında Eczacı Kozası, Öğr. Gör. M. Yunus Bektayı ağırladık. Gerçekleştirdiği seminerde Yunus bey ile Klinik Eczacılığı vakalar üzerinden inceledik.

KAHVALTI HSVeczacı

09

3 ATÖLYE FİKİR VE

Kasım ayı kahvaltımızın gündemi uzun bir yaz tatilinden sonra özlediğimiz dost ve kardeşlerimizle hasret gidermekti. Kahvaltımız eczacılık öğrencileri, mezunları ve yeni tanıştığımız dostlarımız ile hasbihal etmemize vesile oldu. Aralık ayı kahvaltısında Eczacı Yasir Demirci’den Eczacı Kozası yeni dönem etkinlik programını dinledik. Ardından Eczacı Faysal Soysal ile “Sinema ve İnsani Yardım” konulu söyleşimizi gerçekleştirdik.

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

3 SEMİNER

Cumartesi Buluşmaları

HSVeczacı kozası

SEMİNER

Vakalar Üzerinden Klinik Eczacılık Uygulamaları

ARALIK

2017

CUMARTESİ

KAHVALTI

10:00 SEMİNER

11:00 İbn-i Rüşd Salonu

EYLEM

06

OCAK

2018

CUMARTESİ

KAHVALTI

10:00 SEMİNER

11:00 İbn-i Rüşd Salonu

Öğr. Gör.

M. Yunus Bektay

AKADEMİSİ

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

21


HSVeczacı kozası

YIL

GEZİ

03

HSVöğrenci

ECZACI-ÖĞRENCİ

HEP BERABER

EDİRNE YE

ARALIK

2017 PAZAR

08:00 VAKIF MERKEZİNDEN HAREKET

Erkeklere Özeldir.

İletişim Sefa Başyiğit 0505 356 4069 Tuncer Kaya 0538 652 7404 Mustafa Tekin 0506 135 52 26

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr HSVogrenci

22

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Eczacılık Gezileri.. Edirne Her dönem olduğu gibi bu dönem de yerimizde durmadık. Edirne ve Konya gezilerimizle hem geçmişe hem geleceğe doğru yola çıktık. 3 Aralık Pazar günü sultanlar şehri Edirne’yi ziyaret ettik. Günü birlik gerçekeşen gezimizde hem İstanbul'un yoğun gündeminden bir gün olsun uzak kaldık hem de Edirne’nin tarihi güzellikleriyle gözümüz gönlümüz doydu.

Hayat Vakfı


HSVeczacı

03-04

ZADE VİTAL

KONYA ENDÜSTRİ GEZİSİ

MART

2018 CUMARTESİ P A Z A R

Kayıt İçin www.hayatvakfi.org.tr

İletişim Mustafa Tekin 0506 135 5226 Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

Eczacılık Gezileri.. Konya 2-5 Mart Cuma günleri arasında gerçekleşen Konya Zadevital Endüstri gezimizde hem Konya'nın tarihi ve doğal güzelliklerini görme fırsatı yakaladık hem de Zade Vital markasının üretim tesislerini gezerek eczacı olarak ileride hangi sektörlerde çalışabileceğimizi ve bu sektörlerde çalışabilmek için hangi yeterliliklere sahip olmamız gerektiğinin keşfi için bir adım atmış olduk.

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

HSVeczacı kozası

GEZİ

23


HSVeczacı kozası

YIL

Eczacılık Oturumları..

HSVistanbul

23

İLAÇ

ŞUBAT

2018

Eczacı Kozası olarak vakıf çatımız altında, düzenli periyotlarla mesleki gelişmeleri, mesleki sorunları gündem yapıp çözüm yolları geliştirmek amacıyla ayda bir her ayın son cuması olacak şekilde uzman konuşmacılarla istişareler yapacağız.

CUMA

20:00 CİHANNUMA SALONU

Dr Saim Kerman

YIL

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

24

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

23 Şubat Cuma günü gerçekleştirdiğimiz programımızın konusu İlaç, konuşmacımız ise Dr. Saim Kerman oldu. İlaç ile ilgili olarak; Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, ruhsat, klinik, kalite, farmakovijilans, fiyat, İTS ve dağıtım kanalları gibi konular değerlendirildi, sorunlarla ilgili çözüm önerileri ve projeler tartışıldı.

Hayat Vakfı


24

HSVeczacı

MART

2018

CUMARTESİ

20:00 BELGRAD KAPI SOSYAL TESİSLERİ

Geleceğe Dair.. Gelecek Seminer, Atölye ve Buluşmalarımız; Cumartesi kahvaltılarımızda Kariyer Planlaması (7 Nisan), Ramazan Ayı’na hazırlık (5 Mayıs) gibi konuları konuşacağız.

HSVeczacı kozası

BULUŞMA

Sınırlı kontenjana sahip atölyelerimizin konuları: kritik analitik düşünme, fitoterapi ve endüstri olacak. Ayrıntılı bilgi için vakfımızın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

GENÇ

ECZACILAR

BULUŞUYOR İletişim: Ecz. Reşat Güler 0553 506 65 34

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

24 Mart Cumartesi günü Belgradkapı Sosyal Tesislerinde yerimiz ayrıldı. Bir süre önce kurulan ve genç eczacılar arasında yardımlaşmayı hedefleyen “HSV Eczacılar” iletişim grubumuzdan sosyal medya üzerinden aldığımız geri dönüşü Belgradkapı Sosyal Tesislerinde yapacağımız bir akşam yemeği ile taçlandırmayı hedeflemekteyiz. Genç eczacılar ile hasbihal edip vakıftan beklentilerini daha ayrıntılı dinlemek ayrıca kendi içlerinde dayanışmalarını artırmak buluşmamızın birincil hedefidir.. SEMİNER HSVeczacı

NEDEN? AKADEMİSYENLİK AYŞENUR GÜNAYDIN

İstanbul Üniversitesi Farmasötik Toksikoloji ABD

18 MART

BAHAR DÖNEMİ PROGRAM

2018

PAZAR

14:00 BEŞİKÇİZADE TIP VE İNSANİ BİLİMLER MERKEZİ

Hanımlara Özeldir.

İstanbul Üniversitesi Farmakognozi ABD

YASEMİN KÜBRA AKYEL

İstanbul Üniversitesi Farmakoloji ABD

GÜLAY FİDANER

İstanbul Üniversitesi Farmasötik Teknoloji ABD

BÜŞRA HACIHAMZAOĞLU

LER ER

ATÖL YE L

10 MART

İSTİKAMET İÇİN

CUMARTESİ 11.00

İRADE YÖNETİMİ

07 NİSAN

HAYAT YOLUNDA EBEDİ KARİYER

CUMARTESİ 11.00

İstanbul Üniversitesi Farmasötik Teknoloji ABD

05 MAYIS DİRİLMEK İÇİN

ZEYNEP BÜŞRA ERARSLAN

CUMARTESİ 11.00

İstanbul Üniversitesi Farmasötik Botanik ABD

RAMAZAN AY’I

MERYEM ÖZDEMİR

İstanbul Üniversitesi Fitoterapi

HÜSNA KOYUNOĞLU

Medipol Üniversitesi Klinik Eczacılık ABD

MERVE NUR IŞIK

Marmara Üniversitesi Klinik Eczacılık ABD

ER

SEM İN

MELTEM GÜLEÇ

19 ŞUBAT 26 MART

KRİTİK&ANALİTİK

09 NİSAN 07 MAYIS

PRATİK ATÖLYESİ: FİTOTERAPİ

03 MART 28 NİSAN

KEŞİF ATÖLYESİ: ENDÜSTRİ GEZİLERİ

FİKİR ATÖLYESİ: DÜŞÜNME

KONTENJANIMIZ KISITLIDIR.

ZEHRA BETÜL KINGIR

Marmara Üniversitesi Klinik Eczacılık ABD

SEMİNERLERİMİZ HERKESE AÇIKTIR. ATÖLYELERİMİZ İÇİN KAYIT GEREKMEKTEDİR.

Bilgi İçin 0507 153 2539

Kayıt İçin

www.hayatvakfi.org.tr

YIL

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

25


HSVkadın kozası

YIL

Bir nefes sıhhat ile… Hayat Vakfı Kadın Kozası vakfımızın dinamik ve üretken insan kaynağı olan kadın gönüllülerimizin enerjisini en verimli şekilde değerlendirerek sağlık ve sosyal hizmetler alanlarının yanı sıra kültürel, sanatsal ve bilimsel çalışmalarla da etkinliklerde bulunmayı ve bu yolla vakfın kadın mensup ve gönüllüleri arasında tanışıklık ve dayanışma tesis etmeyi amaçlamaktadır. Bu vesilelerle Kadın Kozası yeni dönemde gönüllülerini bir araya getirecek Kuran ve Hayat Seminerleri, şehir içi ve şehir dışı geziler, şube ziyaretleri, Hayat Okumaları KUDÜS ve geleneksel kahvaltı programları tertip etmeye devam ediyor. Bir nefes sıhhat ile diyerek planladığımız, her ay medikal bir konu ve alanında uzman bir konuk eşliğinde gerçekleşen Geleneksel Kadın Kozası Kahvaltılarının ilkinde 28 Ekim Cumartesi günü “Belimizi Nasıl Koruyalım?” başlıklı sunumu ile Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Esma Demirhan bizimle birlikte oldu. Müzik ziyafeti eşliğinde bol sohbetli ve muhabbetli Hayat Kahvaltısı Hayat gönüllülerini bir araya getirdi. Her ay bir konu & bir konuk eşliğinde Hayat kahvaltıda Kasım ayında Periodontolog Dt. Emre Cantürk Ural Hanımefendiyi misafir ettik. Kıymetli Santur Sanatçısı Sedat Anar’ın canlı performansı ile devam eden program Çatladıkapı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Kadın Kozası Aralık ayı Kahvaltısı Eczacı Betül Akçay’ın “Farmakovijilans-İlaçlarda Advers Etki Bildirimi” sunumuyla Hayat Vakfında gerçekleşti. Kadın Kozası Şubat ayı kahvaltısında Keşkesiz Doğum başlıklı sunumuyla Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yard. Doç. Dr. Şule Selman Hanımefendiyi misafir ettik. Çadır Köşk Yeşil Sera’da gerçekleşen kahvaltımızı Tekirdağ milletvekili olan Dt. Ayşe Doğan Hanımefendi teşrif etti.

26

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı


HSVkadınkozası

FATMA TAŞÇI İLE

KURAN VE

HAYAT OKUMALARI

15 GÜNDE BİR

07.10.2017 21.10.2017 18.11.2017 02.12.2017 16.12.2017 30.12.2017

11:00 İbn-i Rüşd Salonu Hanımlara Özeldir.

“Okuduğumu anlıyorum, yaşamak için öğreniyorum”

Kur'an Okumaları “Okuduğumu anlıyorum, yaşamak için öğreniyorum” İşte sana da [ey Muhammed,] kendi buyruğumuz altında hayat veren bir mesaj vahyettik. [Bu mesaj sana gelmeden önce,] sen vahiy nedir, iman [nedir] bilmezdin: ama [şimdi] bu [mesajı] bir ışık yaptık ki onunla kullarımızdan dilediğimizi doğru yola ulaştıralım: şüphesiz sen de [insanları onunla] doğru yola ulaştıracaksın, göklerde ve yerdeki her şeyin maliki olan Allah’a götüren yola. Gerçek şu ki, her şeyin başı ve sonu Allah’tadır. (Şura 52-53)

HSVkadın kozası

SEMİNER

Bize hayat veren biricik Kitabımızı anlayarak okumak için, ışığından hakkıyla faydalanıp doğru yola varmak için bir araya geliyoruz. Fatma Taşçı rehberliğinde yapılan “Kur’an Okumaları”  Bahar döneminde de devam ediyor. Okumalarımız ufkumuzun açılmasına, anlama ve kavrama yeteneğimizi keşfetmeye, geliştirmeye vesile olur inşallah. Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr HSVogrenci

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

27


HSVkadın kozası

YIL

Hayat Okumaları "Ve Kudüs şehri. Gökte yapılıp yere indirilen şehir." Tanrı şehri ve bütün insanlığın şehri. Kadın Kozası olarak geçen yıldan beri yapmakta olduğumuz Hayat Okumaları programında belirli dönemlerle şehir, tarih, felsefe odaklı metinlere ve hayata dair okumalar yaptık. 15 günde bir Salı günleri bir araya geldiğimiz programımızda bu sene kutlu belde KUDÜS ‘ü okumaya niyet ettik. İstedik ki Peygamber kokulu bu şehirle ünsiyetimizi pekiştirelim, Ve hayatımızın, aklımızın ve gönlümüzün bir köşesinde KUDÜS hep var olsun… İlk olarak Larry Collins&Dominique Lapierre’e ait KUDÜS EY KUDÜS  kitabını okuduğumuz programımızda  KUDÜS’e gönlünü veren Süleyman Gündüz hocamızın tecrübelerini paylaştığı oturumlar gerçekleştirdik.. Müslüman bakış açısı ve duruşuyla, sanatçı duyarlılığı ile objektifine ve kalemine yansıttığı KUDÜS‘ü kendisinden dinlemek ufkumuzu açmaya devam ediyor.. İkinci okumamızı Edward W. Said’in Şarkiyatçılık kitabı ile yaptık. Falih Rıfkı Atay’ın Zeytindağı kitabı üçüncü kitabımız oldu. Bugünlerde Taha Kılınç’ın Kudüs Yazıları isimli kitabını okumaktayız. Okuma serüvenimizin sonunda KUDÜS ziyaretiyle taçlandıracağımız programımızda Süleyman Gündüz hocamız bize rehberlik edecek inşallah. Bol istifadeli bir KUDÜS yolculuğunu dönem sonunda tamamlamayı ümit ediyoruz.

28

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı


PROGRAM Sosyal, Kültürel, Spor ve Gezi Etkinlikleri, Otel Aktiviteleri KONAKLAMA Otele Giriş: 03 Kasım 2017 Cuma Saat 14:00 Otelden Ayrılış: 05 Kasım 2017 Pazar Saat 12:00

Kadın Kozası Kızılcahamam Buluşmasında

ÜCRETLENDİRME Tek Kişilik Standart Oda Fiyatı Günlük: 160 TL Standart İki Kişilik Odada Günlük Kişi Başı: 120 TL 0-6 Yaş Çocuk Ücretsiz 7-12 Yaş Çocuk % 50 İndirimli

Ankara Kızılcahamam’da gerçekleşen Aile Buluşması'17 vesilesiyle HSV İstanbul Kadın Kozası olarak İstanbul ve tüm şubelerden misafirlerimizle tanışma ve muhabbet için bir araya geldik. Programımıza HSV Yönetim kurulu üyemiz Dt. Saadet Avcı’nın açılış konuşmasıyla başladık. Akabinde Dr. Zeyneb İrem Yüksel Salduz “Heyecanlı Hayatımız” konulu HSV Kadın Kozası 2016-2017 dönemini anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Ardından Prof Dr Handan Ankaralı “Swot Analizi ile Faaliyetlerimizi Ölçülebilir Hale Getirelim?” başlıklı sunumuyla faaliyetlerimizi daha faydalı hale getirmenin yollarını bizlere anlattı. HSV İstanbul Kadın Kozası programından sonra iller bazında Malatya, Düzce, Bursa ve Sivas illerinden birer hanım temsilcimiz kendi il vakıf organizasyonlarıyla ilgili bilgileri bizimle paylaştı. Program süresince her açıdan daha iyi nasıl olabilirizi tüm katılan şubelerle mütala ederek yeni ve değişik bakış açıları oluşturmaya çalıştık. ULAŞIM Katılımcıların kendi imkanlarıyla sağlanacaktır.

KAYIT www.hayatvakfi.org.tr

HSVkadınkozası

03-05 KASIM

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

29


YIL

Ç A L I Ş TAY

13

OCAK

2018 CUMARTESİ

BETİM

11:00 BEŞİKÇİZADE TIP VE İNSANİ BİLİMLER MERKEZİ

TAŞIYICI ANNELİK Moderatör: Hakan Ertin, Tıp Etiği

Murteza Bedir, İslam Hukuku Kadir Canatan, Sosyoloji Sare Davutoğlu, Kadın Doğum Gülüşan Göçen, Din Psikolojisi Ülfet Görgülü, İslam Hukuku Hüseyin Hatemi, Medeni Hukuk Ertan Kervancıoğlu, Embriyoloji Burcu Oğuztürk, Medeni Hukuk Nusret Soylu, Çocuk Psikiyatrisi Cemile Turgut, Medeni Hukuk

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

Taşıcıyıcı annelik, uterus yetmezliği, yokluğu ve benzeri tıbbi durumlar veya sosyal bazı sebeplerle genetik/biyolojik anne ile babadan alınan sperm ve ovum ile oluşturulan embriyonun başka bir kadının uterusuna yerleştirilerek, doğumun bu kadın tarafından gerçekleştirilmesidir. Ücretle yapılırsa kiralık taşıyıcı annelik olarak adlandırılan bu durum, gönüllü olarak da yapılabilmektedir. Çocuk sahibi olamayan aileler için bir ümit olabilen bu durum, üçüncü bir kişinin de olaya dahli sebebiyle karmaşık psikolojik ve ahlaki süreçleri ortaya çıkarmaktadır. Toplumumuzda yeterince tartışılmadığını düşündüğümüz bu konuyu, hukuk, İslam hukuku, psikoloji, sosyoloji ve etik açılardan ele aldık. Toplantı sonucunda yapılan konuşma ve tartışmalar bir rapor halinde ilgili birimler ile paylaşılacaktır.

Kızılelma Cd Topçu Emin Bey Çıkmazı 4 Fındıkzade Fatih İstanbul 0212 632 0369 0212 632 0328 betim.org.tr bilgi@betim.org.tr

30

Taşıyıcı Annelik

HSVistanbul

Hayat Vakfı


On dokuzuncu yüzyıldan itibaren bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler her alanı olduğu gibi tıbbı da yakından etkilemiştir. İlaç sanayinin hızla gelişmesi, yeni ilaçların insanlar üzerinde araştırılmasını gerektirmiş, bu durum da özellikle İkinci Dünya Savaşı ve sonrası yeni ilaç ve tekniklerin insanlar üzerinde gaddarca kullanımına neden olmuştur. Nazilerin “ari olmayanlar” üzerindeki korkunç deneyleri veya ABD’li doktorların neden olduğu Tuskegee sifilis skandalı gibi insanlık dışı olayların yanı sıra tıbbın yapabildiklerinin de artması yeni ahlaki soruları gündemimize getirmiş ve tıp etiği disiplininin gerekliliğini ortaya koymuştur.

BETİM

Tıp Etiğinin Temel Kavramları

Tıp etiği ve biyoetik konularına ilgi duyan herkese açık olan altı haftalık bu ders serimizde tıp etiğinin bazı temel kavramlarına değinilerek, katılımcılarla fikir alış verişlerinde bulunuluyor ve ele alınan konular üzerinde düşünmeleri sağlanıyor.

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

31


YIL

B ETİM DERSLERİ ......................................................................................................................

BETİM

DERSİN VERİLECEĞİ

BİLİMİN ÖYKÜSÜ

GÜNLER

21.02.2018 28.02.2018 07.03.2018 14.03.2018 21.03.2018 28.03.2018 17:15-19:00

DOÇ. DR. Kayıt İçin www.hayatvakfi.org.tr

RAİNER BRÖMER

Bilimin Öyküsü Bilimlerin felsefeden ayrılışları ve müstakil disiplinlere dal vermeleri süreci, bilim tarihinin de gelişme dönemi olarak değerlendirilebilir. Thales, Hipokrat, Aristo, Galen, Kopernik, Galileo, Descartes, Newton ve daha birçok bilim insanının, hâkim paradigmayı sarsan fikir ve buluşları, bilim tarihinin dönemlerinin sınırlarını da çizmiştir. Bilim tarihine kısa bir giriş olması hedeflenen bu derslerimizde, bilimlerin doğuşu ve dünyayı şekillendirişi üzerine okuma ve tartışmalar gerçekleştiriliyor.

Kızılelma Cd. Topçu Emin Bey Çıkmazı Sk. No. 4 Fındıkzade, Fatih - İstanbul www.betim.org.tr bilgi@betim.org.tr

. ......................................................................................................................

32

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı


Kültür ve Etik

HSVistanbul

BETİM

“Evrensel değerlerden” hareket eden etik anlayışı, bütün dünyada uygulanabilecek standart bir yaklaşım aramaktadır. Diğer taraftan bu tavır uygulanabilirlik açısından sorgulanabilmektedir. Pratik konuların dışında, “doğru” ve “yanlış” olanın temellendirilmesinde başvurulabilecek değerler kapsayıcılık açısından sorgulanabilir. Son yıllarda çeşitli metodolojik yaklaşımların dışında “kültürlerarası etik” de farklı bir yaklaşım olarak dikkat çekmektedir. Bu derste mevzua nazarî bir giriş yapılmaya çalışılacak ve bahisler müzakere usûlüyle katılımcıların katkısıyla gözden geçiriliyor.

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

33


YIL

BETİM

Betim Sinema Beşikçizade Tıp ve İnsani Bilimler Merkezi (BETİM), tıp etiği konularıyla alakalı her ay bir film gösterimi ve sonrasında filmle ilgili konusunda uzman kişilerle tartışmalar gerçekleştirmektedir. Sinemanın kitleleri etkileme gücünü dikkate aldığımızda, öncelikle lisans ve lisansüstü öğrencileri olmak üzere konuya ilgi duyan herkesin yerli-yabancı film ve belgesel örnekleriyle hayatın başlangıcı–sonu, psikiyatri etiği, hekim–hasta ilişkisi, taşıyıcı annelik, organ nakli gibi tıp etiğinin farklı konularında farkındalık kazanmasını sağlamak amacındayız.

Kasım ayında gösterimi yapılan ilk film Guguk Kuşu. 1975 yılında yapılan Milos Forman tarafından yönetilen Guguk Kuşu, sinema tarihinin kült filmlerinden biridir. Orijinal adı “One Flew Over the Cuckoo’s Nest” olan film 1976 yılında en iyi erkek oyuncu Jack Nicholson; en iyi kadın oyuncu Louise Fletcher; en iyi yönetmen Milos Forman; en iyi film ve en iyi uyarlama dallarında Oscar ödülüne layık görülmüştür. Ken Kesey’in aynı adlı romanından üretilen film, psikiyatri alanındaki uygulamaları eleştirmektedir. Film, hastalara yaklaşımın psikofarmakoloji öncelikli olmasını, hastaların toplumdan izole edilmesini, elektroşok uygulamalarını, biraz da Foucault’yu çağrıştıran yaklaşımla hastanelerin devletin iktidar kullanım aracı oluşunu ve bu iktidarını hekim ve hemşireler- bu filmde hemşireeliyle yürütüşünü temel eleştiri konuları yapmıştır. 9 Kasım 2017 tarihinde Doç. Dr. Hakan Ertin ile sinema tarihinin bu kült filmi üzerine konuşulup, özellikle de filmin psikiyatri ile ilgili eleştirileri tartışıldı.

Aralık ayı filmi Mike Nichols’un yönetmenliğini yaptığı Wit filmi oldu.

BETİMsinema

2017 PERŞEMBE

16:30 İKRAM: 16:00 BEŞİKÇİZADE TIP VE İNSANİ BİLİMLER MERKEZİ

Yard. Doç. Dr.

M. Alpertunga Kara ile

Film Üzerine Tartışma

14 Aralık 2017 Perşembe günü Yrd. Doç. Dr. M. Alpertunga Kara eşliğinde film üzerine konuşup tartışıldı.

(Nükte) It appears to be a matter of life and death.

Kızılelma Cd Topçu Emin Bey Çıkmazı 4 Fındıkzade Fatih İstanbul 0212 632 0369 0212 632 0328 betim.org.tr bilgi@betim.org.tr

34

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

14 ARALIK

Film Margaret Edson’un 1999 yılı Pulitzer ödüllü aynı isimli oyunundan uyarlanmış, Emma Thompson tarafından senaryolaştırılmıştır. Kanser teşhisi konduktan sonra hayatını sorgulamaya başlayan bir edebiyat profesörünün yaşam öyküsünü anlatan filmde, hastanın bakış açısından hekim–hasta ilişkisi sorgulanmaktadır. Bunun yanı sıra psikiyatri, klinik araştırmalar, bilgilendirilmiş onam gibi tıp etiğinin farklı konuları da filmde işlenmektedir.


BETİM

BETİM Sinema’da Ocak ayında 24 hafta filmi ele alındı.

24 haftalık hamile olan bir anne adayının yüzleştiği ikilemi konu alan filmde, kadın karnındaki çocuğunun ciddi bir kalp rahatsızlığı olan Down sendromlu bir bebek olduğunu öğrenir. Kadın için geç kürtaj seçeneğini tercih etmek kolay olacak mı? Kadın ve kocası, doğmamış çocukları adına bir karar verirken, onun nasıl bir hayata sahip olabileceğini nasıl bilebilirler? 11 Ocak 2018 tarihinde, geç dönem seçici kürtaj ve yaşamın değeri üzerine tartışılan birçok unsur barındıran bu film Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sare Davutoğlu eşliğinde irdelendi.

2017-2018 Bahar Dönemi’nin ilk filmi Türkçeye “Kaynak” olarak çevrilen 2006 yapım The Fountain.

BETİMsinema

08 MART

2018 PERŞEMBE

16:30

Başrollerinde Hugh Jackman ve Rachel Weisz’in oynadığı ve ana teması “ölümsüzlük arayışı” olan filmde izleyiciye geçmiş, bugün ve gelecekten üç ayrı hikaye sunulmaktadır. Gılgamış Destanı

İKRAM: 16:00 BEŞİKÇİZADE TIP VE İNSANİ BİLİMLER MERKEZİ

Yönetmen

Faysal Soysal ile

Film Üzerine Tartışma

Kızılelma Cd Topçu Emin Bey Çıkmazı 4 Fındıkzade Fatih İstanbul 0212 632 0369 0212 632 0328 betim.org.tr bilgi@betim.org.tr

gibi çok eski metinlerde bile rastladığımız ölümsüzlük arayışının peşinde bu sefer on altıncı yüzyılda kraliçesini ve ülkesini kurtarmak için “hayat ağacı”nı arayan İspanyol bir “conquistador”, kanser hastası karısını kurtarmak için Orta Amerika’dan getirilen çeşitli ağaçlar üzerinde araştırmalar yapan bir doktor ve bir uzay yolcusu vardır… 8 Mart 2018 tarihinde, ünlü yönetmen Darren Aronofsky’nin en iddialı filmlerinden biri olan The Fountain Yönetmen Faysal Soysal ile tartışılıp, ele alındı.

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

35


HSVakademi

YIL

ATÖLYE

25

KASIM

BİYOİSTATİSTİK ATÖLYESİ

2017 CUMARTESİ

26 08:30-17:00

KASIM

2017 P A Z A R

08:30-17:00

Koordinatör: Uzm Dr Hasan Demirhan EĞİTİMCİLER Prof Dr Handan Ankaralı Prof Dr Mahmut Gümüş Prof Dr Seyit Ankaralı Doç Dr Cumali Karatoprak

Kayıt İçin www.hayatvakfi.org.tr

Katılım Ücreti

50 TL

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

Bir bilimsel çalışma ancak verilerin ve bulguların güvenilirliği üzerinde yükselebilir. İstatistik yöntemlerin doğru seçilmesi, uygulanması ve sunulması iyi bir makalenin ön koşuludur. “Folmülsüz Biyoistatistik” kitabı ile genç araştırmacılara biyoistatistiği sevdiren Prof. Dr. Handan Ankaralı tarafından yönetilen iki günlük atölye çalışması, katılımcıların istatistiksel uygulamalar ile ilgili bilgi ve tecrübelerine katkıda bulunmayı amaçlayan Biyoistatistik Atölyesi HSVAkademi bünyesinde gerçekleştirildi.

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

36

Biyoistatistik Atölyesi

HSVistanbul

Hayat Vakfı


02

Bilim, bilimsel bilgi duvarına konulan küçük tuğlalarla ilerliyor.

ARALIK

MAKALE ATÖLYESİ EĞİTİMCİLER Prof Dr Seyit Ankaralı Prof Dr Handan Ankaralı Prof Dr Mahmut Gümüş Doç Dr Hakan Ertin Doç Dr Cumali Karatoprak Uzm Dr Ahmet Salduz Uzm Dr Ahmet Elbay Yard Doç Dr Alpertunga Kara

Makale Atölyesi

2017 CUMARTESİ

03

08:30-17:30

ARALIK

2017 P A Z A R 09:00-14:30

Kayıt İçin www.hayatvakfi.org.tr

Katılım Ücreti

50 TL

İyi kurulmuş hipotezler ve doğru bilimsel yöntemlerle yola çıkanlar; nasıl sorusunun peşinde geçirilen uzun, meşakkatli ama bir o kadar da heyecan verici bir keşif yolculuğunun ardından bilimin devasa binasına bir “kilit taşı” eklemeye hak kazanıyor. Bilimsel çalışmalar ancak bilimsel makaleye dönüşüp “iyi” bir dergide yayımlandığında yaygın etki gücüne ulaşıyor. İyi hipotez ve doğru yöntem kadar makalenin iyi yazılması da son derece önemli.

HSVakademi

ATÖLYE

Neyse ki makale yazmak doğuştan gelen değil, çalışmakla ve daha önemlisi çokça makale okumakla geliştirilen bir yetenek.

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

Makale atölyesi; farklı türlerdeki bilimsel makalelerin hazırlık, yazım ve yayına kabul süreçlerini bütün yönleriyle ele alarak katılımcıların bu konudaki bilgi ve tecrübelerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. HSVAkademi bu amacı sağlamak üzere Makale Atölyesi eğitimlerini gerçekleştirdi.

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

37


HSVakademi

YIL

ATÖLYE

01

TÜBİTAK

KASIM

2017 ÇARŞAMBA

18:00

PROJE HAZIRLIK EĞİTİMİ

Kayıt İçin www.hayatvakfi.org.tr

PROF DR

MAHMUT GÜMÜŞ

HSVakademi’nin planladığı “TÜBİTAK 1002 projesi (Hızlı Destek Projesi)” hazırlama eğitimi TÜBİTAK Sağlık Bilimleri Araştırma Grubu Üyesi Prof. Dr. Mahmut Gümüş tarafından verildi. TÜBİTAK, nitelikli bilimsel araştırmalara destek vermeye devam ediyor. İyi kurgulanmış birçok araştırma, projenin yeterince iyi yazılmaması veya başvuru sürecinin gereklerinin yerine getirilememesi nedeniyle TÜBİTAK desteği kazanamıyor. Teorik çerçevenin yanı sıra proje hazırlık süreçlerinde yaşanan sorunların tartışıldığı üç saatlik interaktif eğitimde; katılımcıların TÜBİTAK projesi hazırlama ve başvuru süreçlerinin yönetilmesi konularındaki bilgi ve tecrübelerine katkıda  bulunmak hedeflendi.

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

38

Tübitak Proje Eğitim Hazırlığı

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı


22

HEKİM Mİ, DOKTOR MU?

KASIM

2017 ÇARŞAMBA

18:00 BEŞİKÇİZADE TIP VE İNSANİ BİLİMLER MERKEZİ

MODERN TIBBIN ELEŞTİRİSİ Prof Dr

CENGİZ ÇAKMAK

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

Hekim mi, Doktor mu? Modern Tıbbın Eleştirisi Tıp, sadece sağlığı koruyan veya hastalıkları tedavi eden bir bilim değildir ve her şeyden önce “hikmet” kavramıyla birlikte anılmalıdır. Hikmet, etimolojik olarak, “kötülüğün engellenmesi ve iyiliğin elde edilmesi ”anlamlarına gelir. Hekim tanımlaması hikmet kökenli olup “bilge, hikmet sahibi, filozof, tabip”  gibi anlamlarının yanında; yüzeysel anlamı itibariyle “karar veren, doğruyu yanlıştan ayırabilen kişi” anlamlarında kullanılır. Tüm bu tanımlamaları içeren Hekimlik sanatından Doktorluk tanımlamasına geldiğimiz günlerde bizlere derin bir bakış açısı kazandıran Prof. Dr. Cengiz Çakmak  Hocamızın,  ‘Modern Tıbbın Eleştirisi: Hekim mi, Doktor mu?’ semineri HSVakademi bünyesinde gerçekleştirildi.

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

HSVakademi

SEMİNER

39


HSVakademi

YIL

ATÖLYE

03

MART

BİLİMSEL MAKALE NASIL OKUNUR?

2018 CUMARTESİ

10:00-14:00

İKRAM 09:30 BEŞİKÇİZADE TIP VE İNSANİ BİLİMLER MERKEZİ

Kayıt için www.hayatvakfi.org.tr

BİLİM ARAŞ SEL DÜ TIRM ŞÜ A ET NCE VE İĞİ

Yrd. Doç. Dr. M. ALPERTUNGA KARA Bilimsel Düşünce ve Araştırma Etiği

OR RES I G I N A L EAR CH

Prof. Dr. MUSTAFA TAŞDEMİR Bilimsel Araştırma Türleri

Prof. Dr. AKİF TURNA

Bilim, insanın özgürlük arayışının en kayda  değer merhalelerinden biri. Nedenler ve sonuçlar arasında örülmüş sayısız ilişki. Yanlışlanıp doğrulandıkça biriken, genişleyen, dinamik, tutarlı, nesnel bilgi. Makro alemden moleküler evrene olan biteni anlama, açıklama ve yasalara ulaşma çabası.

BİLİM OKUN SEL M UR? AKAL E NA SIL

Bilimsel Makale Nasıl Okunur?

Bilimsel Makale Nasıl Okunur?

Uzm. Dr. AHMET SALDUZ PubMed ve Literatür Tarama

Önce gözlem, sonra hipotez, ardından deney.

BİLİM TÜRL SEL AR ERİ AŞTIR MA

Tümden gelip Tümevarım. Daha yolun başındayım. İçimde parlayan kıvılcım;

PUBM TARA ED VE MA LİTER ATÜR

“Bilim insanı olmalıyım”

YIL

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

Peki nedir bilimsel bilgi, nasıl elde edilir? Bilimsel araştırma nedir, türleri nelerdir? Bilimsel makale nasıl okunur? Sorularına cevaplar aranan HSVakademi’nin planladığı etkinlik gerçekleştirildi.

40

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı


07

ÖĞRENCİ İKEN

YURTDIŞINA GİTMEK

NİÇİN VE NASIL? ERASMUS LABORATUVAR STAJI KLİNİK STAJI CV HAZIRLAMA YAZIŞMALARDA PÜF NOKTALAR

ARALIK

2017

PERŞEMBE

18:00 BEŞİKÇİZADE TIP VE İNSANİ BİLİMLER MERKEZİ

Kayıt için www.hayatvakfi.org.tr

Moderatör Volkan Kara, Uzm Dr Konuşmacılar

Fehim Esen, Yard Doç Dr Zeynep Nur Gülle, Dr Elifnur Öztürk, İntörn Dr Onur Küçükerdoğan, Stajyer Dr

Öğrenci İken Yurtdışına Gitmek Niçin ve Nasıl? HSVakademi'nin organize ettiği "Öğrenci İken Yurtdışına Gitmek: Niçin ve Nasıl?" başlıklı panel Dr Volkan Kara moderatörlüğünde BETİM'de gerçekleşti.

HSVakademi

PANEL

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

41


HSVakademi

YIL

KONFERANS

14

HEKİMİN TIBBİ GİRİŞİMLERDEN

Ş U B AT

2018 ÇARŞAMBA

19:00 BEŞİKÇİZADE TIP VE İNSANİ BİLİMLER MERKEZİ

KAYNAKLANAN HUKUKİ

SORUMLULUĞU

Kayıt için www.hayatvakfi.org.tr

DOÇ. DR. YALÇIN BÜYÜK Adli Tıp Kurumu Başkanı

Hekimin Tıbbi Girişimlerden Kaynaklanan Sorumluluğu HSVakademi bünyesinde gerçekleştirilen programda Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç Dr Yalçın Büyük BETİM’de Hekimin Hukuki Sorumluluğu/Malpraktis konularında bilgi verip deneyimlerini paylaştı.

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

42

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı


21 EKİM

HSVistanbul

İngiltere’de Eğitim, Araştırma ve İş İmkanları

Doktor ve Eczacılar için ne gibi fırsatlar var? Öğrenciler için eğitim ve araştırma imkanları nelerdir? Bu fırsatlara ulaşabilmenizde bizim rolümüz ne olacak?

2017

CUMARTESİ

09:30 Beşikçizde Tıp ve İnsani Bilimler Merkezi

İngiltere’de Psikiyatrist Olarak Uzun Yıllar Çalışmış

Dr. Jafer Qureshi

İngiltere’de Eğitim, Araştırma ve İş İmkanları Hayat Vakfı olarak İngiltere’de psikiyatrist olarak uzun yıllar çalışmış Dr. Jafer Qureshi'yi öğrenci arkadaşlarımızla deneyimlerini paylaşmak üzere vakfımıza davet ettik.

Anlatıyor.. PROGRAM

09:30 - 10:30 İngiltere’de Eğitim, Araştırma ve İş İmkanları

Dr. Jafer Qureshi

10:30 - 10:45 Kahve Molası 10:45 - 11:30 Soru Cevap 11:30 - 12:00 İngiltere’deki İslam Toplumu

Dr. Elif Torun

HSVistanbul

SEMİNER

BETİM'de gerçekleştirdiğimiz programda öğrenci arkadaşlarımız, Doktor ve Eczacılar için ne gibi fırsatlar var? Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr HSVistanbul

Öğrenciler için eğitim ve araştırma imkanları nelerdir? Bu fırsatlara ulaşabilmenizde bizim rolümüz ne olacak? sorularına cevap buldular. Dr Elif Torun'un İngiltere'deki İslam Toplumu başlıklı sunumuyla sona eren program oldukça verimli geçti.

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

43


HSVistanbul

YIL

hayatsağlık

Hayat Sağlık Dergisi

23 Ş U B AT

2018 CUMA

17:30 BEŞİKÇİZADE TIP VE İNSANİ BİLİMLER MERKEZİ

YIL

Kızılelma Cd. Topçu Emin Bey Çıkmazı Sk. No. 4 Fındıkzade, Fatih - İstanbul www.betim.org.tr bilgi@betim.org.tr

.

Sağlık gibi bilimsel ve sosyo-kültürel boyutları iç içe geçmiş çok yönlü bir alanı disiplinler arası yaklaşımla ele almak düşüncesiyle Mart 2010’dan bu yana faaliyette olan hayatsağlık dergisinde, sağlığı hem temel ve uygulamalı bilimler, hem de felsefe, etik, hukuk, tarih, antropoloji, sosyoloji, psikoloji, epidemiyoloji, ekonomi, politika ve eğitim açısından irdeleyen çalışmalara yer veriyoruz. Bu amaçla her hafta BETİM'de toplanan hayatsağlık dergisi öğrenci ekibine; başlangıçta literatür tarama, sunum yapma ve akademik yazım teknikleri uygulamalı eğitim olarak verilmektedir. Daha sonra öğrenciler seçtikleri güncel bir temayı sunarak konu hakkında bilgilenmekte, konuyu tartışarak değerlendirmekte ve en nihayetinde hayatsağlık dergisinde yayımlanmak üzere haber veya makale formatında bir yazım ürününe dönüştürmektedir. Hayatsağlık dergisi bir yandan sağlığı sosyal bilimler ekseninde ele alırken diger yandan öğrencilere akademik çalışma disiplinini ve bilimsel merak kazandırmayı hedeflemektedir.

44

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı


TGSP, gençlik üzerine çalışma yapan seksen civarında sivil toplum kuruluşunun bir araya gelmesiyle resmi olarak Ekim, 2017 tarihinde teşekkül etmiş bir yapıdır. Toplumun farklı kesimlerine yönelik muhtelif çalışmalar yapan STK’ların birbirini tanıması, faaliyetlerinden haberdar olması ve yapılabilecek ortak çalışmaların zemininin hazırlanması için çabalayan gönüllülük ve fedakârlık merkezli bir platformdur.

HSVistanbul

Türkiye Gençlik STK’ları Platformu Hayat Vakfında

Kasım, 2017’de yapılan Genel Kurul ile yeniden şekillenen 13 kişilik TGSP Yönetim Kurulu’na ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu tekrardan başkan olarak seçilirken Sayın Cumhurbaşkanımızın mahdumu Sn. Bilal Erdoğan da Yönetim Kurulu’nda bulunmaktadır. Vakfımızı temsilen Dr. Veysel Dinç TGSP Yönetim Kurulu’na seçilerek Sağlık ve Sosyal Hizmetler Birim sorumluluğu da yine kendisine verilmiştir. 02 Mart 2018 tarihindeki TGSP Yönetim Kurulu toplantısı Hayat Vakfı ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Toplantı öncesinde kahvaltı ikramı ve Dr. Ahmet Özdemir Bey’in sunumlarıyla vakfımız ve çalışmaları katılımcılara anlatılmıştır. Toplantı bitiminde TGSP Yönetim Kurulu’nu temsilen Sn. Bilal Erdoğan’a Çeşm-i Bülbül takdim edilmiştir.

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

45


HSVöğrenci kozası

YIL

Mahremiyet Dersleri Nadide Acar

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 3. Sınıf

HSVöğrenci Kozası ve BETİM iş birliği ile ‘Mahremiyet’ ders serisi düzenledik. 5 hafta boyunca Mahremiyet kavramını çeşitli disiplinlerdeki bağlamları ile uzman hocalarımız eşliğinde ayrı ayrı dersler ile işledik.  Öncelikle böyle bir program düzenlemeye nasıl karar verdiğimizden kısaca bahsetmek istiyorum. Bizler Kimi zaman hasta bazen hasta yakını yahut sağlık çalışanı ve sağlık fakültesi öğrencisi olarak hastanelerde bulunuyoruz, bulunduğumuz yerlerde mahremiyetin sınırla-

46

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

rının bilinmemesi; bu hususta insani, ahlaki ve hukuki sorumlulukların dikkate alınmaması ve önemsenmemesi mühim bir problem olarak gözümüze çarptı. Bizler biliyoruz ki mahremiyetin sağlık hizmetlerinde; insan hakları açısından taşıdığı önemin yanında, bu hizmeti verenler ile hastalar arasındaki karşılıklı güvenin sağlanmasında da önemli bir işlevi var. Hastanın kendini güvende hissedebileceği koşulların sağlanması, kaliteli bir süreç için gerekli olan doğru bilgileri hekimine vermesi açısından da önemlidir. Sağlık

Hayat Vakfı


HSVöğrenci kozası fakültesi öğrencileri ve sağlık çalışanları olarak inancımızın ve insanlığımızın gereklerini yerine getirmeye çabalamalıyız diyerek niyetlenip  Neler yapabiliriz diye yola çıktık. Önümüzdeki süreçte bir eksiği giderme; bir yanlışı düzeltme noktasında sağlam adımlar atabilmek; sürdürülebilir projeler üretebilmek adına öncelikle bir farkındalık oluşturmak ve doğru yaklaşıma dair öngörü edinebilmek için farklı bağlamları ile dersler oluşturmakta karar kıldık. Bu talebimizle Doç Dr Hakan Ertin Hocamızın kapısını çaldık. Her zaman olduğu gibi bize kapılarını açtı ve derdimizi sahiplendi. Hakan Hoca ve Ahmet Karakaya Hoca ile derslerimizin içerikleri ve isimler üzerine tahliller yaparak 5 haftalık Mahremiyet ders dizimizi gerçekleştirdik.  Mahremiyet kavramını İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Tıp Etiği ve Deontoloji AD’ den Doç Dr Hakan Ertin ile “Tıp Etiği Açısından Mahremiyet”; Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku AD’den Prof  Dr Hasan Hacak ile “Tıp ve Mahremiyete Fıkhi Bakış”; Hasta Hakları Derneği Başkanı Orhan Demir ile

HSVistanbul

“Hasta Mahremiyeti ve Güncele Yansımalar”; İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü’ nden Yard Doç Dr Mehmet Bedii Kaya ile “Digital Mahremiyet ve Hukuk”; Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi AD’ den Yard Doç Dr Sevdenur Düzgüner “Dini ve Psikolojik Açıdan Mahremiyet” başlıkları ile derslerimizi gerçekleştirdik. Bu dersler sonucunda mahremiyet kavramını enine boyuna irdeleyerek gerekli farkındalığı sağlamış olduk.  Düzenlenen derslere gösterilen yoğun teveccüh ne kadar isabetli ve ihtiyaç hissettiğimiz bir konu olduğunu bizlere gösterdi.  Katılımcılarımıza ve bizlere bu imkanları sağlayan tüm hocalarımıza, abi ablalarımıza teşekkür ederiz. İlerleyen dönemlerde yeni çalışmalar düzenleme çabasındayız. Bu minvalde projeleriyle, görüşleri ile bize katılmak isteyen arkadaşlarımızı bekleriz.

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

47


HSVbursa

YIL

Radyestezi Semineri Bursa Hayat Vakfı Kadın Komisyonu olarak 4 Ocak Perşembe günü vakfımızın seminer salonunda radyestezi konulu seminer gerçekleştirdik. Dr Belkıs Yaşa Hanımın verdiği seminere Bursalı kadın sağlıkçılar büyük ilgi gösterdi.

SEMİNER HSVbursa

Bitcoin nedir? Bakış açımız ne olmalıdır?

02 OCAK 2018 SALI

20:00

Yrd. Doç. Dr. Salih Kumaş

Bitcoin Nedir? Bakış Açımız Ne Olmalı? Hayat Vakfı Bursa şubesi olarak salı seminerlerinde 02.01.2018 tarihinde "Bitcoin nedir? Duruşumuz ne olmalıdır?" üzerine İslam hukuku öğretim görevlisi Yard. Doc. Dr. Salih Kumaş ile seminerimizi gerçekleştirdir. Katılımcılara ve siz değerli hayat dostlarına göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Bursa İlahiyat Fakiltesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi

Altınşehir Mah 205. Sk. No.9 Nilüfer-Bursa 0224 413 9090 hayatvakfibursa.org HSVbursa HSVbursa

48

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı


İlkini gerçekleştirdiğimiz "Bir Hekim ve söyleşi" seminer dizisinde 01.12.2017 tarihinde Kalp Damar Cerrahisi Op Dr Ayhan Müdüroğlu, beylere yönelik gerçekleşen programımıza konuk oldu.

HSVbursa

Bir Hekim ve Söyleşi

Ayrıca Bursa Hayat Vakfı'nın genç tibbiyeli kız öğrencileri Kardiyovasküler Cerrahı Dr Ayhan Müdüroğlu ile 7 Şubat Çarşamba günü Hayat Vakfında bir araya geldi. Oldukça keyifli geçen sohbette başarılı ve idealist bir doktor nasıl olunuru deneyimleyen öğrenci arkadaşlar merak ettiklerini sordular.

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

49


YIL

HSVdüzce

Cemil Meriç ve Bu Ülke Düzce Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi İsmail Alper Kumsar hocamız fikir dünyamızın çok kıymetli yazarlarından Cemil Meriç’in “Bu Ülke” isimli kitabıyla alakalı bize keyifli bir seminer sundu. Cemil Meriç’in özümüzü haykıran fikirlerini ve kitaplarını kendine has üslubu ile Düzce Hayat Vakfı’nda sundu.

Kadın Beyni Vasfiye Sezer hanımefendi kadın beyniyle ilgili özgün bir semineri bizlerle paylaştı. Kadın beyninin hassasiyetleri, istekleri, beklentileri ve farklılıklarını kadınca bir bakışla anlattı.

50

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı


Düzce Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi arkadaşımız Merve Sevinç yaptığı Kudüs seyahatini bizlerle paylaştı. Kudüs ile alakalı televizyondan seyrettiğimiz programlar, okuduğumuz kitaplar inanın bu kadar etkileyici olmamıştı. Arkadaşıyla beraber öncesinde sokak sokak araştırdıkları Kudüs’ü bize hüzünle, müjdeyle ve sevgiyle anlattılar. Kendilerine teşekkür ederiz.

HSVdüzce

KUDÜS

Kitap Tahlili Düzce Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi İsmail Alper Kumsar hocamız kitap tahlili yapma ve yazı yazma üzerine seminer verdi. Öğrenci arkadaşlarımız tarafından ilgi ile takip edildi. Yazı yazma konusunda istekli olan öğrenci arkadaşlarımız seminer ve sonrasındaki muhabbet ile bizleri sevindirdiler. Hocamıza vakfımıza olan katkısından dolayı teşekkür ederiz.

Düzce Hayat Vakfı olarak her cuma İstanbul Hayat Vakfı’nda gelenekselleşmiş olan Hayat Cuması’nı bu sene başlattık. Vakıf yönetim kurulunun haftalık toplantıları ve katılmak isteyen dostlarımızla yaptığımız muhabbetler kardeşliğimizin pekişmesine ve İstanbul’daki güzel anılarımızın yadedilmesine vesile oldu.

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

51


HSVelazığ

YIL

Tanışma Kahvaltısı 2017 -2018 sezonu başında hem tanışmak hem de öğrenci kardeşlerimizle bir arada vakit geçirmek üzere bir Pazar günü kahvaltıda hayat dostları ile bir araya geldik. Harput’da düzenlemiş olduğumuz kahvaltı programında bir yandan öğrenci kardeşlerimizle tanışırken diğer yandan bu sene neler yapabileceğimiz konusunda istişare ettik. Kahvaltı sonlarına doğru söz alan vakıf başkanımız Ecz. Hakkı Sönmez, vakfımızı henüz tanımayan özellikle alt sınıf öğrencilere Hayat Vakfı'nın vizyonu ve misyonu hakkında bilgi verdikten sonra bu seneki programımızla ilgili birkaç açıklama yaptı. Sözü devralan yönetim kurulu üyemiz Fırat Üniversitesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Kaplan da özellikle öğrenci kardeşlerimize tefsir derslerinin önemi ve programlara katılma ile ilgili önerilerde bulundu.

52

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı


HSVkayseri

Hayat Vakfı Kayseri Şubesi açıldı Açılış programına Hayat Vakfı mütevelli üyeleri Prof Dr İhsan Karaman, Prof Dr Harun Cansız, Eczacı Mustafa Nimetoğlu, Vakfımız yönetim kurulu başkanı Dr Ahmet Özdemir de katıldılar. Kayseri’de gerçekleşen kuruluş toplantısına Ankara, Malatya, Sivas şubelerimizden hayat dostları da geldiler. Öğrencilerin de katıldığı program çok güzel tanışıklıklara vesile oldu. Başta şube başkanı Dr Şerif Işın olmak üzere emeği geçen her Hayat gönüllüsüne gönülden teşekkürler edildi. Kayseri şubemiz hayırlı olsun, nice hayırlı hizmetlerde bulunmalarını diliyoruz.

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

53


HSVkütahya

YIL

HSVkütahya Faaliyetler Vakfimızda bu yıl her cumartesi bir kavram bir isim çalışmasından sonra bayan arkadaşlarımız ile birlikte Riyazü’s Salihin dersleri yapmaya başladık. “İnsanların üzerine öyle bir zaman gelecek ki, dininin gereklerini yerine getirme konusunda sabırlı/dirençli davranıp Müslümanca yaşayan kimse, avucunda ateş tutan kimse gibi olacaktır.”(Tirmizî, Fiten,73; Ebu Davud, Melahim,17). Hadis-i şerifinden ilham alarak yola çıktık aslında. Biz gençlerin hadis-sünnet inkarcılığının bu kadar artmaya başladığı bir zamanda daha fazla hadise ve sünnete ihtiyacımız olduğunu, onlara daha fazla sarılıp yaşatmamız gerektiğini düşündük. Bu yüzden Riyazü’s Salihin kitabimizi birlikte okumaya başladık. Hedefimiz daha fazla arkadaşımıza ulaşıp daha kaliteli vakit geçirmek ve Efendimiz (s.a.v)’in yaşantısını daha fazla hayatımıza geçirip bir nebze olsun ona benzeyebilmek. Elif Yıldız Dumlupınar Üniversitesi 3. Sınıf

Vakfa gönül veren, öğrencilik hayatını “hikmet”i bulma çabası ile harcamaya niyetlenmiş öğrenciler olarak bizler ve bize yer, imkân ve aile ortamı sağlayan hocalarımız ile düzenli olarak bir araya gelmek adına her hafta sonu kahvaltı düzenliyoruz. Her cumartesi yaptığımız serpme kahvaltı, hocalarımız sponsorluğunda gönüllü öğrenciler tarafından hazırlanıyor. Böylece öğrenciler vakfı sıradan bir mekân gibi değil de, ikinci evi gibi sahipleniyor. Zira gönüllü arkadaşlarımız olarak kahvaltı hazırlamak ve vakıf gönüllülerini ağırlamak için sıraya giriyoruz :) Her hafta farklı arkadaşlar ile tanışma fırsatı buluyor ve yeni insanlarla hoş sohbetler etmiş oluyoruz. Dertleri Allah(c.c.)’ın rızasını kazanmak olan insanların en çok bir araya gelmesi gereken şu dönemde, biz de düzenli olarak bir araya geldiğimiz için bir nebze rahatlıyoruz. Gönüllerimizin hep bir arada olması dileğiyle... Küçük meseleler bizi ayırmasın.  İpek Yılmaz Dumlupınar Üniversitesi 3. Sınıf

54

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı


HSVkütahya

Bir Kavram Bir İsim

HER

CUMARTESİ

14:00 HAYAT VAKFI KONAĞI

Uzm Dr Hacı Koç

hayatvakfi.org.tr kutahya@hayatvakfi.org.tr fb.com/HSVkutahya KutahyaHSV

Aralık 2017’de başladığımız bu etkinliğimiz iki bölümden oluşuyor. Etkinliğimizin anlatıcısı, yöneticisi Göz Uzmanı Dr Hacı Koç hocamız. İlk bölümde o gün işleyeceğimiz Esma-ül Hüsna ile ilişkili olan kavramımızı işliyoruz, üzerinde konuşuyoruz. Daha sonrasında ise Esma-ül Hüsna’yı dinliyoruz hocamızdan. Zaten kavramı işlerken değindiğimiz noktalar sayesinde ismi anlamak daha kolay oluyor bizler için. En sonunda da kavram ile ismi bağdaştırıp etkinliğimizi bitiriyoruz.

HSVkütahya

Bir Kavram Bir İsim

SEMİNER

Yeni dönemde ise etkinliğimize yeni bir ekleme yapacağız. Her hafta Peygamberlerimizden birisinin hayatını da işleyeceğiz. Etkinliğimizin ilk

MECİDİYE MAHALLESİ MECİDİYE SOKAĞI 22 KÜTAHYA

bölümünü oluşturacak bu yeni kısımda Hz. Âdem (as)’den başlayıp Hz. Muhammed (sav)’e doğru gideceğiz İnşallah. Bu bölümü ise her hafta farklı bir öğrenci arkadaşımız anlatacak. Bundaki amacımız ise hem birçoğunu sadece ismen bildiğimiz Peygamberlerimizin hayatını öğrenmek hem bir öğrenci olarak sunum yapmak, bunu deneyimlemek hem de daha interaktif bir hale getirmek. İnşallah hayırlı faydalı bir program olarak devam eder. Yusuf Salih Küçük Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. Sınıf

Hayat Vakfı’nın Ankara’da düzenlemiş olduğu Liderlik Kampı bize birçok konuda katkı sağladı. Orada tanıştığımız arkadaşlar ile yaptığımız fikir alışverişi sonucunda diğer vakıf şubelerinde yapılan program ve etkinliklerden haberdar olduk ve edindiğimiz fikirlerden esinlenerek “Bir Kavram Bir İsim” programımızı başlattık. Değerli Opr. Dr. Hacı Koç hocamızın sunumu ile her hafta Esma-ül Hüsna›dan bir isim işleyelim ve o isme ait kavramı ele alalım istedik. İlk programımız "Hikmet" kavramı ve "El Hâkim’" ismi üzerine iken bir diğeri ‘Hilm’ kavramı ve "El Halim" ismi üzerine idi ve neticesinde hem Allah’ın (c.c) isimlerine bir nebze vakıf olduk hem de o kavramın barındırdığı anlam ve manayı öğrenmiş olduk. Şubat tatilinden sonra programımıza haftalık olarak devam edeceğiz. Bu program vesilesiyle öğrendiklerimizi hayata geçirebilme ümidi ile.. :) Sara Şen Dumlupınar Üniversitesi Tıp fakültesi 3. Sınıf

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

55


HSVankara

YIL

Fatma Bayhan ile Söyleşi

Tanzimat Edebiyatı E

debiyat söyleşilerimizde 2017 yılının son konuğu olarak Tanzimat Edebiyatı başlıklı söyleşisiyle gazeteci- yazar Fatih Bayhan’ı davet ettik.

EDEBİYAT ARAŞTIRMALARI

“Bu dönemden bize kalan üç önemli miras vardır. Bunlar: sözlükler, tiyatrolar ve reddiyelerdir.”

56

“Eski dönemlerin edebiyatını anlayabilmek için o dönemlerin siyasi ve sosyal şartları mutlaka bilinmelidir.” diye söze başlayan Bayhan, bu doğrultuda önce Tanzimat Dönemi’nde Osmanlının durumunu incelemek gerektiğinin de altını çizerek şöyle devam etti. “Tanzimat Edebiyatı Osmanlı Devleti’nin zayıfladığı çok zor bir döneme denk gelir. Karlofça’ya kadar Türkler yenilmez anlayışı varken, bu antlaşmadan sonra Batıda Türkler de yenilebilir anlayışı oluşmuştur. Osmanlı Devleti artık toprak kaybetmeye başlamış, ekonomisi zayıflamış bir “hasta adam”dır. 1789 Fransız İhtilali’nin getirdiği “milliyetçilik” akımından en çok zarar gören devlet Osmanlı olmuştur. Biz rönesansımızı Fatih ve Kanuni döneminde yaşarken skolastik dönemi yıkılış devrinde yaşadık. Son 200 yıl yeni bir şey yapmaktansa var olanı korumaya yönelik bir politikamız vardı. Ba-

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

tı'da ise her alanda yenilikler yapılıyordu. Fen ve teknolojide bizden çok ilerdeydiler. Bu durum Batı'ya yönelişi başlattı.” dedi ve devam etti. “Bu şartlar altında ortaya çıkan Tanzimat Edebiyatını iki dönemde inceleriz. Birinci dönem “sanat toplum içindir” anlayışı hakimdir. O dönem Divan Edebiyatı’nın ağır dilinden ziyade halkı anlamak ve halka anlatmak amacı güdülerek sade bir dil kullanılmıştır. Toprak kayıplarının halkta uyandırdığı vatan anlayışı edebiyatta da etkili olmuştur. Fakat o dönem “vatan” kavramını kullanmak suçtur. Çünkü Osmanlı sınırları çok geniş bir imparatorluktur. Sınırları asla çizdirilmemiştir ve vatan dendiğinde bir sınırlama olacağını düşünerek kullanılmasını istememişlerdir. Hatta Namık Kemal “Vatan Yahut Silistre”yi yazdığı için sürgüne

Hayat Vakfı


Bu dönemde Şinasi’den bahsetmemek olmaz. Agah Efendi ile çıkardıkları Tercümanı Ahval gazetesi basın hayatımızın başlangıcı olmuştur. Şinasi’nin burada yazdığı mukaddime de edebiyatımızın ilk makalesi kabul edilir. Osmanlıcanın kendi dil kuralları vardı. Elif, Vav ve Ye harfleri üstün, esre ve ötreyi belirtiyordu. Nokta, virgül, ünlem işareti kullanılmıyordu. Anlam telaffuzla sağlanıyordu. Tabi bu durum anlam karışıklıklarına sebep oluyordu. Örneğin, “Oku baban gibi eşek olma.” cümlesinde virgül kullanılmazsa anlam kargaşası ortaya çıkar. Makalelerinde nokta ve virgülü ilk kullanan, edebiyatımıza noktalama işaretlerini kazandırarak bu sorunu ortadan kaldıran da Şinasi’dir. İlk tiyatro eseri de yine Şinasi’ye aittir.

HSVankara

gönderilmiştir. Batılı tarzda ilk eserler verilmiştir. İlk tiyatrolar bu dönemde yazılmıştır. Bu dönemden bize kalan üç önemli miras vardır. Bunlar: sözlükler, tiyatrolar ve reddiyelerdir.

EDEBİYAT ARAŞTIRMALARI

Tanzimat Edebiyatı ikinci dönemine baktığımızda “sanat sanat içindir” anlayışı hakimdir. Edebiyat halka yönelik değil, seçkinler için yapılmıştır. Bu döneme damgasını vuran olay “Zemzeme Demdeme” tartışması olmuştur. Burada modernizmi savunan Recaizade Mahmut Ekrem ile gerici, gelenekçi olarak bilinen Muallim Naci arasındaki “eski yeni“ çatışmasından söz edilir. Buna karşılık olarak Muallim Naci Demdeme’yi yazmıştır. Zemzeme ve Demdeme okunması gereken, okuyana çok şey katacak eserlerdir.” şeklinde konuştu. Söyleşimiz dinleyicilerimizden gelen sorularla son buldu.

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

57


HSVankara

YIL

Hayata Şiirle Bakmak E

EDEBİYAT ARAŞTIRMALARI

debiyat Araştırmaları Koordinatörlüğü olarak Divan Edebiyatı üzerine okumalar yaptık ve Hayati İnanç’ı dönem hakkındaki engin bilgilerinden birer yudum tatmak üzere davet ettik ve hem dönemi tanıdık hem de harikulade beyitler ve açıklamalarıyla çok samimi ve güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

58

Divan edebiyatı 13. yüzyıl ile başladı yani Osmanlı Devleti yanında Selçuklu mirası ile kuruldu. Mesela Hoca Dehhani, Osmanlı kurulmadan önce yaşayan ve kilometre taşı sayılabilecek bir şairimizdir. Bu edebiyat 20. yüzyıla kadar devam etti. 20. asır ortalarına doğru ehli azaldı, lisan değişti lakin bu dönemde de çok başarılı şairler elbette vardır. Mesela Yahya Kemal, Refik Halit Karay, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Ahmet Haşim gibi isimler Türkçe’nin zirvesini oluşturur. “Bizlere Edebiyat derslerinde çorba nasıl yapılır, tarif edilir lakin çorba servis edilmez.” diyen hocamız ekliyor, “Eğer çorba servis edilse görülür ki istikbal köklerdedir.” Türk millet ve devletinin misyonu bu kadar yüce iken sığ Türkçe ile bu amaçları yerine getirmek mümkün değil, geçmişe bakmak elzemdir. Mesela Baki, Fuzuli, Nabi, Şeyh Galip gibi şairleri okuyarak önce dilimizi sonra edebiyatı sevmek mümkündür. Öyle ki şairlerimiz ölümü anlatırken insanın adeta ölesi gelir. Şiirden nasıl keyif aldığını Yahya Kemal’den bir şiir okuyarak tekrar ediyor hocamız. Divan şiiri okurken anlayıp anlamamayı telaş etmek yerine güzel bir şey olduğu belli olan bu

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

şaheserleri, mühim olan ahengi yakalamak, hissi yakalamak diye düşünerek okumak en önemlisi. Tadı tarif mümkün değil o ancak yaşanır. Şiir okumak lezzet alma meselesidir ve şiirin ahengi kulaktan alınır. “İnsan kulağından zehirlenir, panzehiri de kulağından alır.” O yüzden dikkat edilmeli insan, neyi kimi dinlediğine. İşte şiir böyle kudretli, işaretlerle yüklü bir eserdir. Hocamız Şeyh Galip’e çarpıldığını, karşısında dağıldığını ifade etti ve 2 tane uzunca şiirini okuyup izah etti bizlere. Birinden kısa bir bölüm aşağıdadır: Ey dil sen o dildâre lâyık mı değilsin ya Dâvâyı muhabbette sâdık mı değilsin ya Özrü nedir Azrâ’nın Vâmık mı değilsin ya Sende bu gâm ne gezer âşık mı değilsin ya Âşıkta keder neyler gam halk-ı cihânındır Koyma kadehi elden söz Pir-i Mugân’ındır. İnsan şiirle konuştuğunda sözlerinin tesir derecesi kat kat artmaktadır. Tabi şiirle konuşabilmek için ezber şarttır. Acaba bu kadar ezber nasıl yapılır? Dikkati toplu tutmak ilk sıralarda gelir ve gereksiz şeylere meyli kesmek lazımdır. İnsan, Allah tarafından kabiliyetle donatılmıştır yalnızca bu kabiliyetin işlenmesi gereklidir. İnsan takıntılara kendini kaptırırsa kendindeki cevheri ziyan etmiş olur ve ancak takıntılardan kurtulduğu zaman başarılı olur. Bu şiir dediğimiz müessese yoğun dikkat, ilgi gerektirir. Lüzumsuz ilgilerden arınmayı icap eder. Odaklanmak lazım lakin günümüzde bilgi çok, adeta bilgi bombardımanı altındayız. Şuursuz ve kontrolsüz zaman harcama gibi bir olay zuhur ediyor. Hocamız bu kısımda da Müslü-

Hayat Vakfı


HSVankara

man’ın gözünün nuru olan fecr vaktinden bahsediyor: Seher vakti veyahut fecr vakti, gecenin son altıda biridir. Ve fecrin tecellisi çiçek kokusu, kuş sesi ve Müslüman yüzüdür. Fecr, adeta Müslüman için rüyasız bir uykudan uyanmak manasına gelir. Zamanı güzel değerlendirebilmek için erken yatmak ve fecr vakti ayakta olmak gereklidir. Bir âh-ı sehergaha bakar ‘ukde-i derûn Nitekim goncaya küşâdı bâd-ı seher verir. (Vanlı Dürrî) Ukde düğüm demektir.

Nitekim gonca seher yeliyle gül olur. (gonca kapalıdır, rüzgar ile açılıp gül olur.) Ve Şeyh Galip mahzun ve üzgün olmayı yasaklıyor, insan tebessüm etmelidir. İnsan viranedir ve bedene yani zahire bakınca hüzünlenir, çünkü sürekli yerçekimine karşı mağluptur ve yıpranır. Lakin insanın aslı ruhtur ve ruh çok kıymetlidir ve sevildiğinden haberi yoktur, “Dimdik yürüyenler dümdüz yatarlar.” sözünü duymamış gibi de kibirlidir. Şeyh Galip der ki “İnsansan gülsün yüzün.” Yalnız neşe hak edilmeli mesela sabah neşesi, mesela ibadet neşesi… Herkes kendini ciddiye alır, işini hafife; lakin gerekli olan işi ciddiye alıp kendini hafife almaktır. Bir avuç toprağız nihayetinde, ey insan ölmeyecek misin? Dünyada mutsuz olan dünyayı talep edendir. Çünkü dünya vefasızdır. Dünyanın aşıkları deli gibi olur, dünya bala benzer içine düşenler de sineğe, diyerek bu bahsi de kapatıyor hocamız. Tekrar ilk konumuza dönersek, insanın yabancı kelimelere mahkum olması ne kadar da üzücüdür. Osmanlıca da Türkçedir neticede, lakin şu zamanda bir şiiri okuduğumuzda anladığımız birkaç kelime ile sınırlı kalıyor ne yazık ki. Belli ki kelimelerden bir darbe yemişiz, şaşırtıcı derecede kendimizle aramızı açmak gibi bir derdimiz var. Bilinmelidir ki Arabi, Farsi, Türki eş yumurta üçüzüdür. Mesela Arapçada kitabın çoğulu kütüp, Farsçada ev manalı hane; birleştirilince kütüphane kelimesi oluşur ve düpedüz Türk-

HSVistanbul

çedir. Başka bir örnek ise Arapçadan gelen şey, Farsçadan gelen hiç ve Türkçe olan bir kelimeleriyle oluşan “hiçbir şey” sözüne ne demeli? Eğer insan Arapça ve Farsça kelimelerden uzak durmak istiyorsa o kişi ömrü boyunca “hiçbir şey” diyemez. Millet olarak aslımıza yabancılaşmayı reddetmeli ve köklerimizi tanımak için çabalamalıyız. Eğer çabalamazsak bu sosyolojik olarak ölmek demektir. Ve her zaman ölmemiz istenmiştir, o zaman gözümüzü açık tutup diri olmak mecburiyetindeyiz. Sonlara yaklaşırken hocamızın söyleşide bahsettiği şu sözleri nakledelim: İstişare eden pişman olmaz, İstihare eden hüsrana uğramaz, İktisad eden fakirlik görmez. Hocamız Peygamber Efendimizden (sav) bahsederek sözlerini sonlandırdı: O öyle bir güzellikteydi ki sadece hak edenler veyahut nasibi olanlar fark edebiliyordu. Öyle ki Efendimizin bunca İslam’a davete ettiği kişi arasında amcalarına dahi iman nasip olmamıştır. Onlara iman nasip olmamış da 14 asır sonra iman bizlere nasip olmuşsa bu bizim herhangi bir becerimizden veya üstünlüğümüzden değil tamamiyle Rabbimizin bize bir lütfuyla olmuştur. Öyleyse insanoğlu kibirleneceğine acziyetinin farkına varmalı ve dünyaya kendini kaptırmamalıdır. Dünyada söylenen haklı sözleri göz ardı etmeden tabii ki. İşte Divan edebiyatı derdi dünya değil de ahiret olan bir grup yüce gönüllü şairin oluşturduğu bir edebiyattır. Bizlere ise yalnızca okuyup hissiyatı tatmak kalmıştır.

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

EDEBİYAT ARAŞTIRMALARI

İçindeki düğümü çözmek seher vakti dökülen gözyaşına bağlıdır (edilen aha bağlıdır)

59


HSVankara

YIL

Yahudilerin Babil Sürgünü

GÖÇ HAREKETLERİ

Göç Hareketleri Araştırma Koordinatörlüğü olarak bu ayki çalışma konumuz olan Yahudilerin Babil Sürgünü’nü inceledik. Çalışma sürecinde sürgünün nedenlerini, sonuçlarını ve etkilerini araştırdıktan sonra gerçekleştirdiğimiz konferansta Doç. Dr. Ali Osman Kurt’un bilgi ve tecrübelerinden faydalandık.

60

Yahudi tarihini incelendiğinde M.Ö.1800’lerde Hz. İbrahim, Harran’dan çıkıp Filistin topraklarına ailesiyle birlikte yerleşerek Arapların ve İsrailoğullarının tarihi burada başladığı görülmüştür. M.Ö.1200’lere gelindiğinde Hz. Musa, İsrail ulusunu kölelikten kurtarmıştır. Yahudiler tarafından Hz. Davut ve Hz. Süleyman ise peygamber değil kral olarak kabul edilmiş ve mabed bu süre içerisinde inşa edilmiştir. Hz. Süleyman’ın ölümünden sonra zayıflayan devlet “İsrail” ve “Yahuda” olmak üzere ikiye bölünerek İsrail Krallığı, Asur Kralı II.Sargon tarafından kısa bir süre sonra ortadan kaldırılmıştır (M.Ö. 719). Yahuda Krallığı ise, daha sonra Babil hükümdarı Nabukadnezar tarafından yerle bir edilmiş, Kudüs işgal etmiş, mabed yıkılmış ve Babil’e sürülen Yahudile ’in esaret dönemleri başlamıştır (M.Ö. 586). Böylece 70 yıllık sürgün dönemi başlamıştır. Bu dönemde zihniyet düşünce ve inanç olarak Hz. Musa’nın getirdiği dinden tamamen sapılmıştır. Bunun sebebi ise sürgüne gittiklerinde ellerinde kutsal kitaplarının olmamasıdır. Tevrat, sürgün dönüşü Ezra isimli bir kâhin tarafından kaleme alınmış ve bu metinlerin içerisinde büyük ölçüde Zerdüşt, Mecusi et-

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

kileri görülmüştür. Bu dönemin diğer bir etkisi ise Yahudilikteki seçilmişlik anlayışının ortaya çıkmasıdır. Yahudilerin Babil Sürgünü, Nabukadnezzar’ın Kudüs’ü fethetmesiyle başlayıp Pers Kralı’nın Babil’i fethetmesinden sonra M.S. 539 yılında Yahudilere dönüş izni vermesine kadar devam etmiştir. Ancak, Yahudilerden yalnızca küçük bir grup, kimliklerini ve inançlarını değiştirmiş bir şekilde geri dönmüştür. Doç. Dr. Ali Osman Kurt, Kur’an-ı Kerim’de Beni İsrail diye bahsedilenlerin Hz. Yakup ve soyundan olduğunu ve Beni İsrail’in Allah tarafından lanetlenmediğine değinerek Babil Sürgünü’nden sonrası için İsrailoğullarından Yahudi diye bahsedildiğini ve Yahudilik düşüncesinin lanetli olduğunu belirtmiştir. Ayrıca, Babil Sürgünü’nün Yahudi kimliğinin oluşmasında önemli bir rol üstlendiğinin üzerinde durmuştur. Bizlere farklı bakış açısı kazandıran konferansımızla Yahudilerin kendi tarihlerinde Babil Sürgünü’ne değinmek istenmemelerinin nedenini ve Yahudilerin hala bir sürgün süreci içerisinde olduklarını öğrendik. Çıkardığımız sonuç şu ki günümüzdeki Yahudi kimliğinin oluşmasında 70 yıllık Babil Sürgünü gerek inanç, gerek kültürel ve gerekse sosyal yönden etkilemiş ve oluşan bu inanç gerçek ilahi din olan Yahudilik’ten çok uzaktır.

Hayat Vakfı


Geçmişten günümüze karşımıza çıkan kitlesel göç hareketlerinden 1864 Büyük Çerkes Sürgünü araştırmalarımızı, Yrd. Doç. Dr. Cemile ŞAHİN ile yaptığımız konferansla bütünleştirdik. Göç nedir sorusuyla başlayan ve göç sonucu göçmenlerin yaşadığı sıkıntılar ile biten konferansımızda Çerkes Sürgünü’nü hocamızın bilgi ve deneyimleriyle birçok yönden inceleme fırsatı bulduk. Stuart Hall’un deyimiyle; göç tek yönlü bir yolculuktur, geri dönülecek bir yuva yoktur. İnsanoğlu yaratıldığından beri var olan göç kelimesi klasik olarak ise; insanların dini, siyasi, kültürel gibi sebeplerle bir yerden başka yere geçici olarak gitmesidir. “Çerkes” kavramına gelirsek, üzerinde hala tartışılsa da, genel olarak Adiye, Abazya ve Ubud kavimlerinin Çerkes adını aldığını öğreniyoruz. Kuzey Kafkasya’da yaşayan Çerkeslerin Ruslar tarafından; güneye inme hayali, Karadeniz-Hazar Denizi arasındaki topraklarda hakimiyet kurma, ulaşım ve ticaret yolları nedeniyle yaklaşık olarak 1816-1864 yılları arasında tehdit altında olduğunu görüyoruz. Çerkes Sürgünü ve sürgünden önce yaşananlar bazı araştırmacılar tarafından 1816-1846, 1846-1856, 1856-1864 olmak üzere üç döneme ayrılıyor. Bu tarihlerde Ruslar amaçlarına ulaşmak için çeşitli politikalar izliyor. Birinci dönemde Kafkasya bölgesini kontrol altına almaya çalışma, ikinci dönemde Kafkasya bölgesine Kazakları yerleştirme, üçüncü dönemde Çerkesleri topraklarından ayırma işlemleri başlıyor. Bu amaçlarla Rusların Osmanlı ile yaptıkları her antlaşmada bölgedeki Müslüman halkın Osmanlı Devleti’ne göç etmesi maddesini eklediklerini görüyoruz. Çerkes Sürgünü’nün resmi tarihinin 21 Mayıs 1864 olmasının sebebi, Rusların son savaşta hakimiyetlerini ilan

Çerkeslerin Osmanlı topraklarına göçüne geçmeden önce Osmanlı Devleti’nde uygulanan iskanları incelersek; fethedilen bölgelere yerleşme (dışa dönük) ve kaybedilen topraklardan Anadolu’ya yönelme (içe dönük) şeklinde olduğunu öğreniyoruz. Bu kapsamda Çerkes Sürgünü neticesinde olan içe dönük göçler Trabzon’a veya Samsun’a doğru deniz yoluyla ya da Batum’a doğru kara yoluyla gerçekleştiğini görüyoruz. Zorunlu göçler sırasında olumsuz koşullar, açlık, salgın hastalıklar nedenleriyle tahmini olarak 1,5-2 milyon Çerkesin vefat ettiği görülüyor. Geçici olarak yerleştirilen Çerkesler; iskanlaştırma, üretici konuma geçme gibi amaçlarla yerleştirilen arazinin boş olması, aynı zamanda da ulaşımın kolay olması nedeniyle Çerkeslerin bu bölgenin iklimine, yer şekillerine ve yerli halka uyum sağlayabileceği yerlere kalıcı iskanlaşmasının sağlanmaya çalışıldığını görüyoruz. Bu amaçlarla Çerkesler genel olarak Eskişehir, Sakarya, Bursa ve Karadeniz hattına yerleşiyor. Ayrı olarak, yerleşilen köyün durumuna göre Çerkeslerin köylere dağıtılması, zanaat sahibi Çerkeslerin ise şehre göçmesi bize Osmanlı Devleti’nin göçmenleri iskanlaştırmada önemli rol üstlendiğini gösteriyor. Gerçekleşen göçler sonucu Çerkesler; yerli halkla uyum meselesi, dil ve kültür farklılıklarından kaynaklanan anlaşmazlıklar gibi sıkıntılarla yüz yüze geliyor. Bu süreç içerisinde iki kimliğe bürünmek durumunda kalan Çerkeslerin zamanla kendi kültürlerini unutmaları en büyük sıkıntılarıdır. 1864 Büyük Çerkes Sürgünü hocamızın da dediği gibi incelenmesi gereken geniş bir konudur. Bu kısa zaman diliminde “Göç nedir? Çerkes kimdir? Çerkes Sürgünü sebepleri nelerdir?” sorularına cevap bulmaya; çerkes sürgünü ve müridizm hareketi, Kafkas halkının Türklerle ilişkisi, Osmanlı’nın bu konuda üstlendiği rolü, zorunlu göçler ve yaşanılan sıkıntıları elimizden geldiğince incelemeye çalıştık. Görülen şu ki; 1864 Büyük Çerkes Sürgünü siyasi çıkarlarla başlayan, büyük bir kitleyi sosyal, ekonomik, sağlık gibi birçok alanda etkileyen ve günümüzde de izlerinin kaldığı kitlesel bir olaydır.

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

HSVankara GÖÇ HAREKETLERİ

Çerkes Sürgünü

etmesine ve Çerkes Soykırımı’nın başlamasına dayanıyor. Bu süreç içerisinde islamiyetteki cihat anlayışı ve milli kurtuluş bilincini içeren ve Şeyh Şamil liderliğinde başlatılan müridizm hareketi yaklaşık olarak 30-40 yıl boyunca Rusların bu konuda ilerlemelerini geçici olarak önlese de direnişin zayıflamasının ardından gelen Rusların zaferiyle, Ruslar Çerkeslerden bozkır olan Kuban bölgesine yerleşmelerini ya da Osmanlı topraklarına göç etmelerini istiyor. Bu noktada Kafkasya halkıyla Türklerin ilişkilerini incelersek, bu ilişki Hunlar dönemine dayansa da önemli ölçüde 1060lı yıllarda Melikşah Dönemindeki Selçuklular zamanında başlıyor, 1475’te Kırım’ın fethiyle münasebetler önemseniyor. 1768-1774 Osmanlı-Rus savaşını sona erdiren Küçük Kaynarca Antlaşması’nın da Kafkas-Osmanlı ilişkilerinde önemli rol aldığını görüyoruz. Bu gelişmeler sonucu Çerkes halkıyla manevi ve hukuki bağların daha da kuvvetlenmesi için Ferruh Ali Paşa 1780li yıllarda Kafkasya’ya gönderiliyor.

61


HSVankara

YIL

Atölye Tayland Sel Felaketi Bu ayki atölyemizde Gazi Üniversitesi Genç Yeryüzü Doktorları katılımıyla, Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin Haziran 2017 raporuna göre 800’den fazla kişinin hayatını kaybettiği 2011 Tayland Sel Felaketini ele aldık.

TIBBİ İNSANİ YARDIM

Günümüze kahvaltı ve tanışma ardından, isimlerini 2011 Tayland Sel Felaketinden en çok etkilenen şehirlerden alan 6 grup halinde atölyeye başladık. Kılavuz sorular, anahtar kelimeler ve moderatörlerin de yardımı ile 1 saatlik araştırma sonunda atölyenin sunum kısmına geçtik. Her gruptan birer temsilci ile oluşan yeni gruplarda her bir kişi bir önceki gruptaki araştırma sonuçlarını sundu. Böylece herkes sunum yapmanın heyecanını tattı ve tüm konuları dinlemiş oldu.

62

Günün sonunda ise öğrenilen bilgileri tekrar etmek için 30 soruluk online bir yarışma düzenledik. Kıyasıya geçen yarışmanın sonunda 1. olan arkadaşımıza hediyesini verdik. Araştırma, öğrenme, sunum yapma ve yarışma ile keyifli bir günü geride bırakmış olduk.

Araştırma Grupları ve Konular: 1. Roi Et Grubu: Dünya Sağlık Örgütü’nün 2011 Tayland Sel Felaketine yapmış olduğu tıbbi yardımlar, Dünya Sağlık Örgütü kuruluş hikayesi ve yönetim organları 2. Ayudhya Grubu: 2011 Tayland Sel Felaketinin doğrudan sebep olduğu sağlık sorunları 3. Nakhon Sawan Grubu: 2011 Tayland Sel Felaketine yardım götüren Kızılay ve Kızılhaç üyesi kurumlar ve yapılan tıbbi yardımlar 4. Si Saket Grubu: 2011 Tayland Sel Felaketi sonrası ortaya çıkan mental ve psikososyal sorunlar, yapılan psikososyal destek faaliyetleri 5. Nonthaburi Grubu: 2011 Tayland Sel Felaketine yardım yapan DDPM (Department of Disaster Prevention and Mitigation), FROC (Flood Relief Operation Center) gibi yerel kurumlar ve Sınır Tanımayan Doktorlar’ın yaptığı tıbbi yardımlar 6. Bangkok Grubu: 2011 Tayland Sel Felaketi sonrası temel sağlık hizmetleri

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı


HSVankara

Atölye Haiti Kolera Salgını Tıbbi İnsani Yardım Araştırmaları Koordinatörlüğü yılın ilk atölye çalışmasını 12 Kasım Pazar günü, Kırıkkale Üniversitesi Genç Yeryüzü Doktorları Topluluğu’nun katılımıyla, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı Ankara Şubesi’nde gerçekleştirdi.

Program, aramıza yeni katılan arkadaşlarımızla daha tecrübeli olan üyelerimizin tanıştığı, vakfımızda yaptıklarımız ve yapmayı planladıklarımızı konuştuğumuz bir aile kahvaltısıyla başladı. Kahvaltının ardından Kırıkkale Üniversitesi Genç Yeryüzü Doktorları Topluluk Başkanı, aynı zamanda Tıbbi İnsani Yardım Araştırmaları Koordinatörlüğü üyesi Büşra Demir, katılımcılara Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı hakkındaki sunumunu gerçekleştirdi. Sunumda vakfımızın tarihi, kuruluş amacı, faaliyet alanları, geçtiğimiz yıllarda yapılanlar ve ilerleyen zamanlar için yapılması planlanan çalışmalar gibi konulara değinildi. Hayat Vakfı sunumunun ardından Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 4. sınıf öğrencisi ve Tıbbi İnsani Yardım Araştırmaları Koordinatörlüğü üyesi Rabia Yücel hem koordinatörlükleri hakkında hem de atölye çalışmasının nasıl yapılacağı hakkında katılımcıları bilgilendirdi.  Sunumların ardından çalışmanın nasıl olacağına daha da hakim olan katılımcılarımız, her biri Tıbbi İnsani Yardım Araştırmaları Koordinatörlüğü’nün yaklaşık 1 aylık araştırmaları sırasında karşılaştıkları ve önemli buldukları Haiti ile alakalı şehirlerin ve mekanların adı verilen gruplara ayrıldılar ve araştırmalarına başladılar. Rabia Yücel’in moderatörlüğünde araştırma yapan “Port-Au-Prince” grubu araştırma yapma ve sunum hazırlama için belirlenen 60 dakikalık süre içinde “salgında tıbbi insani yardım yapan uluslararası kuruluşlar ve devlet kurumları” konusu üzerine çalıştı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi dönem 3 öğrencisi Gülsena Bağcı moderatörlüğünde bir araya gelen “Gonaives” grubu, Haiti kolera salgınına bağlı sağlık sorunları hakkında araştırma yapıp “Kolera nedir? Nasıl bulaşır? Korunma ve tedavi yöntemleri nelerdir? Salgını önlemek için ne tür çalışmalar yapılabilir?” sorularına cevap aradılar. Büşra Demir’in moderatörlüğünde çalışma yapan “Artibonite” grubu Haiti kolera salgınının psikososyal sonuçları üzerine yoğunlaşıp “afet sonrası halkın psikososyal durumu,

HSVistanbul

afet sonrası görülebilecek psikolojik ve sosyal sorunlar ve sağlanan psikososyal destek çalışmaları” konularıyla alakalı araştırmalar yaptılar. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Betül Yıldırım moderatörlüğünde bir araya gelen “Jacmel” grubu ise “Akademide Afet Tıbbı” konu başlığıyla çalışmaya koyulup ülkemizde ve dünyada afet tıbbı ve insani yardım alanlarında eğitim veren kuruluşları, bu kuruluşların eğitim metodlarını ve bu eğitimleri alabilmek için gerekli şartların ne olduğunu araştırdılar. Araştırma yapma ve sunum hazırlama süresinin sonunda her grup bulduğu verileri diğer gruplardaki katılımcıların bilgisine sundu. Daha önce birçok kişi tarafından, bu şekilde çok yönlü bilinmeyen ve özel bir gayret gösterip araştırma yapmadan öğrenilemeyecek olan “Haiti Kolera Salgını” konusu gün sonunda çok yönlü olarak ele alınmış oldu. Katılımcıların değerlendirmesi sonucu sunumu en çok beğenilen grup “Jacmel” grubu seçildi. Atölye çalışmasının düzenlenmesinde emeği geçen tüm Tıbbi İnsani Yardım Araştırmaları Koordinatörlüğü üyelerine ve tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz.

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

TIBBİ İNSANİ YARDIM

Yaklaşık 40 katılımcıyla gerçekleşen atölye çalışmasında, 2010 yılında Haiti’de gerçekleşen kolera salgını konusu derinlemesine ele alındı.

63


HSVbursa

YIL

Bursa’nın Ufak Tefek Taşları Ecz. Furkan İsmail

Hayat Vakfı; 1998 yılında İstanbul’da sağlık ve sosyal hizmetler alanında; başkalarının dertleriyle dertlenmiş, birkaç iyi insanın biraraya gelmesiyle kurulmuştur. Kadim değerlerin vermiş olduğu bu yükümlülük gece gündüz demeden insan ve iyilik odaklı çalışmayı beraberinde getirmiştir. Ağırlılı olarak öğrenci odaklı faaliyetlerini sürdürmekte olan vakıf; bir usta çırak ilişkisi gibi mezun öğrenci ilişkilerini sürdürmektedir. Öğrenciliğin getirmiş olduğu dinamizm ve yenilikçi ruh ile mezun olan kişilerin tecrübeleri, öngörüleri doğrultusunda çalışmalarını sürdüregelmişlerdir. İstanbul’da hele de bir sağlık ile ilgili bir bölümde okuyor iseniz gurbete gelmenin üzüntüsü ve şaşkınlığı varsa üzerinizde muhakkak bir gün hayat vakfı çınarının altında, hayat konağında önce misafir daha sonraları ev sahibi olmuşsunuz demektir. Bir Ayşe teyzenin sofrasına oturmuş, bir sohbet halkasına iştirak etmiş, bir bilimsel atölye çalışmasına katılmış, Cuma günleri muhakkak Salih hocanın “değil mi – di mi“ sözünü kulaklarınızda çınladığını hissetmişsinizdir. Ve bir gün mezun olup memleketinize döndüğünüzde yaşanmışlıklarınız, güzel hatıralarınız sizi kendi evinizde gurbete düşürmüştür. Hayat Vakfı Bursa şubesi kendini kendi evinde, kendi yurdunda gurbette hissedenlerin; başkalarının dertleriyle dertlenmenin onuruyla ve mutluluğuyla yaşamış birkaç iyi adam tarafından kurulmuş bir vakıf şubesidir. 2016 yılı sonu itibariyle şubeleşmeye hız veren Bursa şubesi; 2017 Mart ayına gelindiğinde Nilüfer Altınşehir’ de faaliyetlerine başlamıştır. Merkezin bulunma süresinde

64

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

iç teçhizatında ve bunun gibi birçok konuda zorluklar yaşanmasına rağmen hayır dualar ve iyi niyetler ile birçok problem atlatılmıştır. Hayat Vakfı Bursa şubesi diğer şubeler gibi öğrenci odaklı faaliyetlerini sürdürmektedir. 2017-2018 öğrenim dönemi ile birlikte 30 öğrenciye burs imkanı sağlamıştır. Ayrıca Salı, Çarşamba ve Cuma günlerleri; haftanın üç günü sabit üç program gerçekleştirmektedir. Salı sohbetlerinde alanında uzman kişiler tarafından güncel konular hakkında fikir alışverişi ve bilgilendirme çalışması yapılmaktadır; Çarşamba günleri ise Hanımlar kozası tarafından mesleki ve dini konular ile ilgili etkinlikler sürdürülürken; Cuma günleri ise “Bir hekim ve söyleşi” konulu seminer dizileri gerçekleştirmektedir. Diğer günler ise öğrenciler isterse ders çalışma mekanı olarak kullanabildikleri vakıf; gerektiğinde ise atölye çalışmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca sağlık mensuplarının mesleki donanımın artırılması, mesleki sorunların irdelenmesi ve çözümleri üzerinde faaliyetler düzenlenmektedir. Bursa’da Hayat Vakfı’na giden bu yolun taşlarının döşenmesinde emeği geçen başta Sn. Ahmet Özdemir olmak üzere, Şube başkanımız Sn Dr Mustafa Çetin’e, başkan yardımcımız Sn Dr Yalçın Murat Taşlı, Sayman Sn Ecz. Zekeriya Likos’a, yönetim kurulu üyelerimiz Sn Ecz. Mesut Turan’a, Sn Ecz Abdullah Güç’e, Sn Ecz. Ali Ömeroğlu’na ve gizli kahramanlarımız öğrencilerimize sonsuz teşekkür ediyoruz. Rabbim bu iyilik yolunda bizleri daim kılsın, bir kılsın ve dua ile kılsın inşallah.

Hayat Vakfı


HSVbursa

Kızılcahamam İzlenimleri Şeyma Kart

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi 1. Sınıf

Kurulduğu günden bugüne aile olma bilincini devam ettiren Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı’nın Ankara Kızılcahamam’da gerçekleştirilen Aile Buluşmasına bizler de Bursa öğrenci kozası olarak 8 arkadaş katıldık. Daha bizler gelmeden, her şehirden bir öğrenci fikriyle, hazırlanmış odalarımız sayesinde kamp alanına gelir gelmez üç farklı şehirden üç arkadaş edinmiştik. Aile buluşması fikri sadece büyüklerimizin değil biz öğrencilerin de içini ısıtmış olmalıydı ki kampın ilk gününde gerçekleştirdiğimiz sabah yürüyüşünün -2 derecelik havasına aldırış etmemiştik. Kamp süresince Türkiye’nin birçok yerinden gelen öğrenci arkadaşlarla, yeni mezunlar ve vakfın çınarlarıyla tanışma fırsatı bulduk. Ablalarımız abilerimizin deneyimlerini dinlerken kendi heyecanımızdan ve fikirlerimizden bahsettik. Kamp seminerlerinden sonra gerçekleşen atölye çalışmaları sayesinde grup odaklı hareket etme bilincini pekiştirdik. “Birlikte geleceğe bakmak” sloganıyla yola çıkılan bu kampta geleceğin sağlık çalışanları olarak bizi ayakta tutacak şeyin yalnızca mesleğimizin olmadığını, maneviyatın ve aidiyet duygusunun

HSVistanbul

da gerekliliğini kavradık. Tecrübelerini paylaşan büyüklerimizden büyük fikirlerin tek bir kişiyle ortaya çıkmadığını birden çok kişinin birlikte omuz omuza vererek başarıya ulaştıklarını gördük. Hem muhabbet hem eğlence adına güzel anılar biriktirdik. Kamp bitmesini istemediğimiz, her seferinde mutlaka gelmeliyim dediğimiz bir kamp oldu. Kamptan ayrılırken, özellikle biz kızlar arasında, tanıştığımız herkesle uzun uzun sarılmalar, davetler ve sözlerle ayrıldık. İlk kez bu kampta tanıştığımız insanlarla hala görüşüyor olmamız kampın bize sağladığı nimetlerden.

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

65


HSVmalatya

YIL

Kamp İzlenimleri Emirhan Özendi

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. Sınıf

Her ne kadar istenilen dakika olmasa da sinirle, eğlenceyle karışık bir yola koyuluş başladı. Sinirin sebebi dakikaya riayet olmaması çünkü dakikaya riayet, zikre riayet; zikre riayet ki o en büyük fikre riayettir. O fikir ki çağ açan, çağ kapayan, çağlar üstünde bir medeniyet kurabilecek kuvvete sahip herkesçe malum ‘fikir’. Mekâna varış, içeriye girişle bizi bekleyen arkadaşları görünce günlerce uğraşılan işin ilk filizlerini de görmüş olduk. Kitabımızı, kalemimizi, kâğıdımızı alıp yukarıya yerleşmeye başladık ki bu üçlü medeniyeti kuran, insanı bilgi denizinde yüzdüren üçlüdür.

Evvele selam, ahireselam, ahireselam, ahire selam… Hayal edilen gelecek, elbet bir gün gelecek umuduna istiğrak olan bir amele bundan başkasıyla başlanmasa gerek. Geleceğe fener, işaret, ışık olmak isteyen, geleceğin elinden tutmak isteyen, gelecekle kardeş-ahbap olan; umut edilen için ati toprağını emeğiyle, bileğiyle, teriyle besleyip doyurup ati dağını kurmak isteyen kişilerle yapılan bir iş…

66

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Yemek yemenin ardından insana kendini öğretebilen ’Kaynaşasınız.’ sözüne nispetle olsa gerek, tanışma faslına başlandı. Eee o kadar kişi toplanmışken tefekkür olmadan, fikir teatisi olmadan olur mu? Arkadaşlar açılsın, ortama alışıp konuşsun diye destekleyen eller sayesinde sohbet nehir yatağından ilerleyen su misali akmaya başladı. Güney Afrikalı bir arkadaşın “Nereli olduğumuzun, nerden geldiğimizin bir önemi yok, hepimiz insanız.” mealindeki tüm ayrımcı fikirleri yıkabilecek sözü ve daha belki böyle çarpıcı birkaç kelam ve ağabeylerin bizlerle muhabbeti gayet lezzetli idi. Sabah vakti, bizim için yeterince büyük mescit olmamasından dolayı kendi oluşturduğumuz mescide inen arkadaşlarla sabah namazını eda ettik. Bu zamanın, günün diriliş

Hayat Vakfı


HSVmalatya vaktinde sabredebilenlerle “Diriliş Neslinin Amentüsü” kitabını okumaya başladık. O gün içinde çoğumuz bu kitabı bitirdik çünkü akşama o kitabın değerlendirmesini Mehmet Aslan hocamızla yapacaktık. Orada tanışan çoğu insanın ‘İyi ki tanışmışım.’ diyebileceği, gençlerle olmaktan gayet memnun olan bunu ‘gençleşmek’ olarak gören Nusret Akpolat hocamızla ”Hekimliğe İlk Adım” adlı sohbetimiz başladı. Benim “mühendis zihni” diye adlandırdığım analitik düşünmeyi seven hocamız, bize belki de hiçbir kitaptan okumakla öğrenilmeyecek tecrübelerinden aktardı. Gün içindeki etkinlikler kısmında voleybol oynamanın ve yüzmeye gitmenin elbette ayrı bir yeri vardı. Fakat ‘dostluğun her yerde olabileceği’ idealinin taşıyıcıları olarak duyduğumuz mutluluk apayrı idi.

Akşam Sezai Karakoç’u anmanın şiirini okumakla olabileceğini düşünerek ‹Ey Sevgili› şiiriyle hasbıhalimizi, tefekkürümüzü açmış olduk. Ardından vatanı savunan, aynı zamanda bu vatanı kuran binlerce kardeşin mertebesine ulaşan, bize örnek, âleme örnek, İslâm’a şahit, iman için şehit olan yahut bu arzuyla yola çıkan ‘15 Temmuz Kahramanları’ ile ilgili video izledik. Daha sonra kendisini ‘kitap taşıyıcısı, kültür taşıyıcısı’ olarak adlandıran, onlarca değerli eserle evini kitap yurduna çeviren, odasını kütüphaneye kardeş kılan, benim gibi -okuma işini kütüphanede tasavvur eden- birini bile işte bu kitap alınır, saklanır, raftaki nöbetini alır dedirtebilen; evde, okulda, otobüste, ayakta kitap okumamızı tembih eden, "Oku! emrini cebinde taşıyor.” de-

Burada 4. Sınıfın 10 haftasını gayet sıkıntılı bir şekilde geçirmek durumunda kaldığımız pediatri stajı yüzünden ders çalışmak için gitmek zorunda kalan arkadaşımı ve bu stajı alıyor olmasına rağmen ‘Ben burayı bırakamam.’ diyen gönlü geniş arkadaşımı zikretmeden geçemem.

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

67


YIL

HSVmalatya

rama bulaşmamak için uzak yerlerden 5 çocuğuna yağ almaya giden arkadaşını, İslâm’ı omzuna nişane diye takıp bulunduğu fakültede İslâm’ı temsil etmenin sorumluluğunu en âlâ şekilde ifa etmeye çalışan arkadaşını... Daha bir sürü hikâye anlattı. Hepsini anlatmaya kalkışsam Tolstoy’dan rol çalmış olurum heralde...

nilse inanılacak abimiz, hocamız, kitap aşığı Mehmet Aslan’ın, Sezai Karakoç’un okuduğumuz kitabıyla ve kitaplarla ilgili konuşmasını dinlemeye başladık. İlk birkaç yazarla başlayan zihin açma işleminden sonra Sezai Karakoç’un yalnız ama dimdik, her şeye rağmen her şeyin sahibine imandan gelen kudretle, yılmaz-yıkılmaz ilerleyişiyle, ufuk açan, dini-dili-fikri mezcedip medeniyet kurma ümidini yitirmeyişiyle ”Senden ümit kesmem.” sözünü kulaklara küpe yapışıyla zihne ‘Dirilişi’ kazıma sürecinden sonraki birkaç fikir alışverişiyle fikir sofrasından kalktık. Ertesi sabah, ‘Sakallı ama cerrah… Böyle bir kimse var mı?’ sorusuna ‘Harikulade olur.’ dedirtebilen, bir örnek şahsiyet olan sakallı cerrah Salih Selman abimizle “Hekimliğin Manevi Boyutu” adlı sohbetini gerçekleştirdik. İçtenlikle ‹abi› dedim kendisine, çünkü birkaç dakikadan sonra abi-kardeş olmaktan başka bir tanımlamayı uygun göremezdim.

Burada bizim zihnimizi diriltecek birkaç tanesinin izahıyla yer vermeden geçmek olmaz. 40 yaşından sonra hafızlığa başlamasıyla hiçbir zaman hareket için, diriliş için geç olmadığını, 12 yıllık hafızlık sürecinde asla yanından ayrılmayan Kur’an hocalarıyla fedakârlığı, muayenehanesinde paranın sorulmadığı doktorla, paranın her şey olmadığını; tekrar tekrar bitirdiği o kadar kitap, yaptığı sporla, anlattığı dini derslerle azmin ve sabrın Müslümanların en önemi esaslarından olması gerektiğini belleğimize dokudu. Âleme hekim, kendine hâkim, insanlar için ‘diriliş eri’ olmamız gerektiğini güldüre-düşündüre bize anlattı. Ve namaz kılındı, yemek yenildi, gidiş hazırlıkları tamamlandıktan sonra herkes uzunca bir süre heybesine katabildiklerini düşündü... Otobüsten inene kadar şükür ki gülücükler yüzlerden eksik olmadı. İşte tüm bunlar “Ustalıktan Çıraklığa”, ”Diriliş Nesli” isimlerinin bu iş için ne kadar da doğru seçilmiş olduğunu ortaya koydu.

Sohbetten sonra sohbetin sloganını ‘Hey kardeşler, bakın bu dünyada böyle insanlar da var.’ seçsek olur diyebileceğimiz bir sohbetle yüz yüze kaldığımızı gördük. Bir cümle onun hikâye anlatması için yeterli. ’Nasıl oluyor da bu kadar hikâyen olabiliyor, abi?’ sorusuna ‘Muziplik’ diye cevap verişi sohbetin nasıl bir ahvale büründüğünü az çok anlatır sanırım. Gülerek öğretmek bu olsa gerek... Neden doktor olduğunu, zor zamanlarda imanlı diye üniversiteden nasıl atıldığını, ha-

68

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı


HSVmalatya

Yeni Bir Başlangıç Dr. M. Furkan Keser Birçoğumuzun yedi yıl gibi uzun soluklu yolculuğunu tamamladığı zamanlarda nihayete erişmenin verdiği bir memnuniyetle birlikte; yol arkadaşlarından ayrılmanın verdiği hüznü yaşıyoruz. Yıllar öncesinde belki sembolik burs için gelmiştik; henüz yeni binasına taşınmamış olan, tek kat, dört odalı, büyük salonlu dar bir mekânda geniş gönüllerin ev sahipliği yaptığı vakfımıza. Kapıdan girmeden önce adını duyduğumuz ağabeylerimiz vardı. Bizler gibi yüzlerce talebenin gönlünü fethetmiş ve mezun olarak göndermiş. Hayat çınarının bir dalı olan ağabeylerimizin, yeni filizler geliştirmek amaçlı gayretlerinin mahsulünü bizlerde görmesini umuyoruz. Allah rızası için sarf edilen hiçbir gayret zayi olmayacağı gibi bizlerde mevcut bulunan noksanlıklar ise âdemoğlunun fıtratı gereği vücut almış olup şahsi eksikliklerimizden kaynaklandığı konusunda gönüllerini ferah tutmalarını arzuluyoruz.

HSVistanbul

Gençlik gibi ehemmiyeti bilinmeyen bir nimetin harcandığı zaman diliminde bizleri hoş vakitle aydınlatan, fuzuli meşgalelerden uzak tutmaya çabalayan; hele ki insanın olgunlaştığı, karakterinin oluştuğu, hayatının geri kalan zaman diliminde bu günlerden doldurduğu heybenin içeriğine göre vaktini tüketeceği, ebedi yeri için tarlasını ekip süreceği edevatı elde edeceği üniversite yıllarını faideli ilim ile ahlâki örneklik ile ve ahilik yapılanması ile hayatın her alanında bizlerden desteklerini esirgemeyen vakfımızın her bir gönüllüsüne şükranlarımızı sunuyoruz. Geçen yıllarda kalan acı ve tatlı anıların, o ânda değil, bir ömürde devam edecek dostlukların temeli olduğunun bilincini taşımaktayız. Elde ettiğimiz bu dostlukları; fedakârlık ve diğerkâmlık düsturunu bizlere katan vakfımızdan kopmamak, öğrenci olarak girdiğimiz bir yolun ardından devam eden hayat maratonunda koca çınarın bir gönüllüsü olmak temennisiyle...

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

69


HSVsivas

YIL

Memleketimden Kar Manzaraları Nurdan Genç Diş Hekimi

Hatıraların kokusu varmış derler. Bayram gezmeleri ya tütün ya limon kolonyası kokar mesela. Köye baharda gidilir ve köy diye bir yer gördüyseniz şayet bizim buralarda iğde kokar mutlaka. Dizinizi kanattıysanız bir tepeye tırmanırken boğazınızda acı ekşisiyle karamuk kokar. Anneler hep soğan kavurur yemeğin dibine ve akşam ezanıyla oyundan dönmeler soğan kokar böylece. Dedelerin elleri öpülür ve titrek bir ses “Say bakalım İslamın şartını…” diyorsa hevesle, esans kokar mutlaka. Komşunun çocuğu hep patates kızartması kokar ve salıncak kavgaları biraz kum biraz pas… İnsan, mekan, an… Kubbede hoş bir sada imiş belki rayiha imiş. Sivas Hayat Vakfı da kar kokuyor. Ayazdan kızarmış yanaklar kıvrılınca bir gülümsemenin sıcağıyla kar kokar vakıf. Siz hiç kar kokladınız mı? Evimle vakıf arası kaç adımsa kar kokar. Buzda kayıp düşmelerim, moraran kolum bacağım, kar kokar. Vakfa çıkan merdivenler biraz çamur kokar ama kapıdan girince yine kar kokar. İçiniz ısınır da sizi karşılayan kardeş yüzü görünce, eller ayaklar bir türlü ısınmaz. Çayı koyar ilk gelen, simitler peynirler doğranır. Bir ablanın eli mutlaka doludur, börek kokmazsa çörek kokar ama yine de bir gün önce abilerin yoğurduğu çiğ köftenin kokusunu bastırmaz.

Bir Çarşamba heyecanlı ve ürkek bir sesle koza derken bile genç hanımlar yine kar kokar. Konferans salonlarının kalabalık kokusu yahut kitap sayfalarının mürekkep yanığı ve ağaç kokusu bile bastıramaz. Çünkü Sivas’ta onbir ay kış olur, bir ay yaz; onda da ya yağmur olur ya poyraz . Bizim kıymetlimizdir kar. Kışın karanlığı bile aydınlatır çünkü. Parmaklarımız donsa bile avuçlarımızda parıldayışını izlemeye doyamadığımızdır. Kaç yaşında olursak olalım oyun başlatandır. İlk karda üç kuşak kartopu oynanır mutlaka, oynamayan hayıflanır. Soba başı hikayeleri karlı bir gecede diye başlar ya hani, önemsiz bir detay bilmeyin. İlk öznedir kar. Yağar hikaye olur, muhabbet olur, sohbet olur, oyun olur, mutluluk olur, tefekkür olur. Kar kokar dedik o kadar; vakıf olur, hayat olur. Şimdi bildiniz mi, kar kokusu nasıl olur?

Birer ikişer geldikçe kardeşlerin ayaza kara rağmen akşam karanlığında, kapı açıldıkça yine kar kokar. Selamlaşıp sarıldıkça kimi çiçek kimi şeker kokar ama kirpiklerine bile yağan karın kokusu ağır gelir. Diğer şehirler kıskanır cumaya değen hanım’elini. Münevver abla sular Cuma çiçeklerini, dilinde Allah kelamı. Kara gözlerde ayetlerin parıltısı, fonda minik Asude’mizin gülüşleri… Öyle umutlu, öyle düş doludur açıp baksanız kalplerine, ama titrer, müthiş titrer azap ayetlerini yutkununca bir düğüm gibi. Belki Yasemin hoca tefekküre sevk eder o Cuma, adım adım manayı konuşurken. Kim bilir belki salıdır, Fatma ablayla gül kokar akşam Resulullah’ıdinlerken.Neşeli ve mahcup gülüşleri Fatma ablanın sanki biraz Alanya’nın portakalları gibi kokar. Kar kıskanırsa güneşin sarısının hikayesini yine kar kokar.

70

HSVbülten KIŞ2018

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı


HSVsivas

Ararken... Türkmen Karadağ

Cumhuriyet Üniversitesi PDR 3. Sınıf

Sivas‘ta hayat var dedik çıktık yola. Sonra hayat nedir hayattaki amacımız nedir düşündük önce. Sonra huzur geldi aklımıza biz huzuru bulalım dedik. Ve ”Kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur” ayetiyle çizdik yolumuzu. Dünyalar tatlısı naif mi naif bir Yasemin Abla nasip etmiş ki bize Allah, onunla kavram derslerimizi sürdürürken aldığımız keyif, zihnimizde yanan ışıkların birbirlerine göz kırptıkları şöyle uzaktan bir bakma ile bile anlaşılabilir sanıyorum. Vakfımızın biriciği Münevver abla ile yaptığımız meal derslerinde her gün sır perdesini biraz daha araladığımızı, kelamların en güzeli olan Allah’ın kelâmını anmanın aradığımız huzura doğru bizleri götürdüğüne inanıyorum. Ve vakfımızın en küçüğü, umuyorum ki daimi üyesi, Münevver ablanın henüz sekiz aylık kızı Asude Nazlı  ile neşemiz bire bin artıverdi. Rabbim ömrünü ismi gibi güzel ve hayırlı kılsın.   Huzuru ararken Âlemlere Rahmet olarak gönderilen bir peygamberi anmamak elbette olmazdı. Bizde bu düsturla Fatma ablanın eşliğiyle siyer derslerimize başladık biiznillah. Vakıfta çay simit ve peynirin başka ortamda alamayacağımız lezzeti eşliğinde derslerimize devam etmekle kalmadık elbette.

nasıl göz ardı ettiğimizi gördük. Çocukluk çağında yaşanan istismarın silinmez izler bıraktığını gördük üzülerek. İstismarın önlenebilmesi için önce istirmacının niteliklerini bilmek önemlidir. Bu konuda işin sahasında uzun süre çalışmış hocamızdan detaylı bilgiler aldık. Duyduklarımız yeri geldi tüylerimizi ürpertti yeri geldi “böyle bir şey de mi varmış“ dedirtti. Panelin nihayetinde bilinçli ve duyarlı bir insan olabilme yolumuzu açtığına inancım tamdır. Müslümanların gözbebeği Kudüs bir ateş gibi düştü bizim de içimize. Anlamak bilmekten geçer diyip Kudüs konulu, öğrenci arkadaşların katkılarıyla bir ders yaptık. Her ne yaparsak yapalım aynı çatı altında bir sürü hayat dostlarına sahip olduğumuzu bilerek yapmak her işimize ayrı bir güzellik katıyor. İyi ki varsınız hayat dostlarım..

Bu sefer de ‘Ben öyle bilirim ki yaşamak berrak bir gökte çocuklar aşkına savaşmaktır’ diyen İsmet Özel’e kulak verip bu savaş için geç kalmamak umuduyla sıvadık kollarımızı. Geçmişin ve günümüzün kanayan yarası olan çocuk ihmal ve istismarı üzerine eğildik. Üniversitemizde alanında bilgisine güvendiğimiz değerli hocalarımızın katılımıyla konuyu farklı yönlerinden ele alarak sadece sağlık alanı değil psikoloji, sosyoloji, PDR gibi birçok alanda eğitimini devam ettiren öğrenci arkadaşlarımıza ve halkın farklı kesiminden bireylere hitap ettik. İstismarın yalnız cinsel ve fiziksel yönü üzerinde dururken çocuklarımızı duygusal olarak istismar ediyor olduğumuzu

HSVistanbul

HSVistanbul

HSVistanbul

Hayat Vakfı

KIŞ2018 HSVbülten

71


HSVistanbul

YIL

ANADOLU’DA HAYAT VAR OKUMA HSVöğrenci

17.03.2018 24.03.2018 31.03.2018 14.04.2018 05.05.2018 12.05.2018 19.05.2018

MUSTAFA KUTLU OKUMALARI

17:00-18:30

Beşikçizade Tıp ve İnsani Bilimler Merkezi

Erkeklere Özeldir

Kayıt İçin www.hayatvakfi.org.tr

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

ATÖLYE

KAHVALTI

HSVöğrenci

COĞRAFYALARIMIZ A fg a n i s t a n -S o m a l i -Ye m e n - M ı s ı r - İ r a n

03.03.2018 17.03.2018 24.03.2018 07.04.2018 14.04.2018 28.04.2018 05.05.2018 12:00-16:00

Beşikçizade Tıp ve İnsani Bilimler Merkezi Kız Öğrencilere Özeldir.

Bahar Etkinlikleri

Son Başvuru Tarihi: 01.03.2018 Kontenjan Sınırlıdır.

72

11

Biruni Halkasının Ev Sahipliğinde

BİRUNİ ÜNİVERSİTESİ TOPLANIYOR

MART

2018

PA Z A R

10:00 Hayat Vakfı Cihannuma Salonu

Kahvaltımız ücretsizdir ve hanımlara mahsustur.

Kayıt İçin www.hayatvakfi.org.tr

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

HSVbülten KIŞ2018

YIL

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

YIL


SEMİNER

HSVistanbul

ANADOLU’DA HAYAT VAR 31 MART

2018 CUMARTESİ K A H VA LT I

11:00 SEMİNER

13:00 İBN-İ RÜŞD SALONU

Hanımlara Mahsustur.

Eczacı

Hediye AKBIYIK

YIL

KAHVALTI HSVkadınkozası

24 MART

2018

Bir nefes sıhhat ile...

CUMARTESİ

10:00 İBN-İ RÜŞD SALONU HANIMLARA ÖZELDİR.

Bir Konu & Bir Konuk

Bahar Etkinlikleri

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

Her ben tehlikeli midir? Güneş dost mu düşman mı? Doç. Dr.

Şirin PEKCAN YAŞAR Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

YIL

KIŞ2018 HSVbülten

73


HSVistanbul

YIL

ANADOLU’DA HAYAT VAR BULUŞMA

24

HSVeczacı

MART

2018

CUMARTESİ

20:00 BELGRAD KAPI SOSYAL TESİSLERİ

GENÇ

ECZACILAR

BULUŞUYOR İletişim: Ecz. Reşat Güler 0553 506 65 34

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

SEMİNER

74

SEM İN

LER ER

ATÖL YE L

10 MART İSTİKAMET İÇİN CUMARTESİ 11.00

İRADE YÖNETİMİ

07 NİSAN HAYAT YOLUNDA CUMARTESİ 11.00

EBEDİ KARİYER

05 MAYIS

DİRİLMEK İÇİN RAMAZAN AY’I

CUMARTESİ 11.00

ER

Bahar Etkinlikleri

BAHAR DÖNEMİ PROGRAMI

19 ŞUBAT 26 MART

FİKİR ATÖLYESİ:

09 NİSAN 07 MAYIS

PRATİK ATÖLYESİ: FİTOTERAPİ

03 MART 28 NİSAN

KEŞİF ATÖLYESİ: ENDÜSTRİ GEZİLERİ

KRİTİK&ANALİTİK DÜŞÜNME

02

NİSAN

Hakîm ile Hekîm Arasında Tabîb Olmak:

KADÎM TIB GELENEĞİNİ NASIL ELE ALABİLİRİZ?

2018

PA Z A R T E S İ

19:00 BEŞİKÇİZADE TIP VE İNSANİ BİLİMLER MERKEZİ

İhsan Fazlıoğlu

İstanbul Medeniyet Üniversitesi

KONTENJANIMIZ KISITLIDIR.

SEMİNERLERİMİZ HERKESE AÇIKTIR. ATÖLYELERİMİZ İÇİN KAYIT GEREKMEKTEDİR.

Bilgi İçin 0507 153 2539

Kayıt İçin

www.hayatvakfi.org.tr

Küçükmühendis sokağı 7 Fatih İstanbul 0212 588 2545 0212 632 8579 hayatvakfi.org.tr bilgi@hayatvakfi.org.tr

HSVbülten KIŞ2018

YIL


Bahar Etkinlikleri

HSVistanbul

ANADOLU’DA HAYAT VAR

KIŞ2018 HSVbülten

75


YIL

Şubelerimiz

ANADOLU’DA HAYAT VAR

SEMİNER

SEMİNER

HSVsivas

24

MART

2018

DİJİTAL

CUMARTESİ

13:30 Sivas Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesi

Bahar Etkinlikleri

BAĞIMLILIK

76

19:00 İlim Yayma Cemiyeti

Çocuk Cerrahi Uzmanı

MEHMET KANAK

HSVbülten KIŞ2018

İNCİL VE TEVRATTA HZ. MUHAMMED (SAV) BAHSİ DR. MEHMET İÇER

Yrd. Doç. Dr.

Eskikale Mh 2.Park Sk 12/4 Sivas hayatvakfi.org.tr sivas@hayatvakfi.org.tr HayatVakfıSivas HSVsivas

HSVkayseri

YIL

HSVkayseri HSVkayseri

YIL


BULUŞMA

YARIŞMA HSVmalatya

SON

HSVmalatya

BAŞ V U R U

TA R İ H İ

31

ÇIRAKLIKTAN USTALIĞA KIZ ÖĞRENCİ BULUŞMASI

MART

2018

CUMARTESİ

Katılım Şartları Yarışma tüm öğrencilere açıktır.

30 MART 01

NİSAN

2017 KALE OTEL MALATYA

Şubelerimiz

ANADOLU’DA HAYAT VAR

Yarışma Detayları Yazı yarışmamıza 31 Mart 2018 tarihine kadar başvuru yapılabilir. Konu serbest olup herkes bir eserle katılabilir. Eserler times new roman fontunda 12 punto ile 1,5 satır aralığında düzenlenecektir. Eserlerin Gönderilmesi Eserin sonunda katılımcının adı, soyadı, okul numarası, sınıfı, cep telefon numarası ve e-posta adresi yer alacaktır. Eserler hayattandamlalar44@gmail.com e-posta adresine gönderilecektir. Diğer Hususlar Yarışmada ödül alan eserlerin yayın, telif ve kullanım hakkı eser sahipleriyle birlikte Hayattan Damlalar Kültür ve Edebiyat dergisine ait olacaktır. Yarışmaya katılan yarışmacılar, belirtilen tüm hususları kabul etmiş sayılacaklardır. Yarışma sonuçları, dereceye giren yarışmacılara telefon ve e-mail yoluyla bildirilecektir. İletişim: Seda Yıldız: 0541 858 9924

Ödül: Kitap Seti (Çeki) İletişim: 05434292844

MALATYA ŞUBESİ

SİNEMA

MALATYA ŞUBESİ

23

HSVkütahya

MART

2018 C U M A 18:00

Bahar Etkinlikleri

HAYAT VAKFI KONAĞI

M. Şükrü Nazlı ile Film Üzerine Tartışma Mecidiye Mahallesi Mecidiye Sokağı 22 Kütahya

hayatvakfi.org.tr kutahya@hayatvakfi.org.tr fb.com/HSVkutahya KutahyaHSV

YIL KÜTAHYA ŞUBESİ

KIŞ2018 HSVbülten

77


BATI’DAKİ BİYOMEDİKAL ETİK TARTIŞMALARINDA

ÖZERKLİK VE İNSANLIK ONURU Heike Baranzke İngilizce orijinalinden çeviren

M. Kemal Temel

Kök hücre araştırmaları, reprodüktif insan klonlama tasarıları, kimerizm ve transgenez ürünü canlıların yaratımı vb. hususların tartışıldığı ve böylece kimin (ya da neyin) bir “insan” olduğunun biyolojik bakımından dahi sorgulandığı günümüzde, “insanlık onuru” içeriği her zamankinden de tartışmalı ve muğlak, geçmişteki sağlam yeri artık oynak bir nosyon haline gelmiştir. Dr. Baranzke, esaslara dair bu eserinde, bir süredir yerli yersiz bir biçimde kullanılmakta oluşundan ötürü halihazırda anlamı bulanıklaşmış olan bu esasi kavrama açıklık getirmeye girişmekte, bunu yaparken de kavramın antikiteden moderniteye dek tarihi süreçte beslenmiş olduğu eklektik kaynaklara ve dolayısıyla geçirdiği girift gelişime etraflıca değinmektedir. Alman biyoetiği ile Amerikan biyoetiği arasındaki yaklaşım farkına dikkat çekmekte, çeşitli etik perspektifleri ve bunların sonuçlarını kıyaslamaktadır: özne-odaklılık, muhatap-odaklılık, eylem-odaklılık. Dr. Baranzke’nin bu çok yönlü çalışması, “insanlık onuru”nun gerek tarihini, gerekse bugünkü etik rol, anlam ve yerini inceleyenler için Türkçe literatürde yararlı bir kaynak olacaktır.


HSVbülten KIŞ2018  
HSVbülten KIŞ2018  
Advertisement