Page 1

ŻYCIE

MIESIĘCZNIK SAMORZĄDOWY

Nr 105

ISSN 1733-4551

GMINY Maj 2013 KRZEMIENIEWO

www.gazeta.krzemieniewo.pl

Cena 2 zł

Zaproszenie

W niedzielę, 2 czerwca, na stadionie w Pawłowicach odbędą się Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze. Początek imprezy o godzinie 14. W czasie części oficjalnej przewiduje się wręczenie pawłowickiej jednostce OSP przyznanej im już odznaki „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Organizatorzy zapraszają do udziału w imprezie i kibicowania rywalizującym strażakom.

Pryma

JUBILEUSZOWA

Już po raz dziesiąty odbył się w Garzynie Przegląd Piosenki Dziecięco-Młodzieżowej PRYMA. Z roku na rok uczestniczy w nim coraz więcej solistów i zespołów. Od początku jego pomysłodawcą i organizatorem jest Gminne Centrum Kultury. Przegląd propaguje i rozpowszechnia twórczość estradową dzieci i młodzieży, stwarza im warunki do prezentacji osiągnięć wokalnych, a także pozwala wymieniać się doświadczeniami. W tym roku do Przeglądu przystąpiło 84 solistów i 12 grup wokalnych. Artyści reprezentowali gminy: Poniec, Rydzyna, Święciechowa, Osieczna, Lipno, Śmigiel, Kalisz i Krzemieniewo.

Komisja oceniała dobór repertuaru do wieku oraz możliwości wykonawcy, interpretację utworu, muzykalność, warunki głosowe i dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny uczestnika na scenie. Wyniki tej długiej i niełatwej pracy artyści i ich opiekunowie poznali w niedzielę na koncercie laureatów.

GRAND PRIX dla najlepszego wykonawcy odebrała Magdalena Katarzyńska z Kąkolewa za wykonanie piosenki „Calling You”. Zwyciężczyni otrzymała wręczony przez wójta gminy Krzemieniewo Andrzeja Pietrulę okazały puchar oraz nagrodę rzeczową w postaci plecaka piknikowego z wyposażeniem i upominkami. Wszyscy uczestnicy Przeglądu dostali pamiątkowe dyplomy i pendrive’y oraz posiłek, laureaci - statuetki i pamiątkowe dyplomy, a zdobywcy pierwszych miejsc w każdej kategorii dodatkowo nagrodę rzeczową, którą był plecak piknikowy z wyposażeniem oraz drobne upominki.

Dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestniczących w tegorocznej PRYMIE był koncert Grzegorza Wilka, laureata „Szansy na sukces”, a jednocześnie wokalisty programu „Jaka to melodia?” oraz oratoriów Piotra Rubika. Grzegorz Wilk po każdym utworze otrzymywał gromkie brawa. Oprócz znanych utworów, choćby: Johna Lennona i Paula McCartneya „Yesterday”, Kobranocki „Kocham Cię jak Irlandię” czy Elvisa Presleya „Jailhouse rock” wykonał również swoje. Mogliśmy posłuchać m. in.: „Lecę do świateł miasta”, „Nie będę po Tobie płakał”, a także „Opętany przez marzenia”. Po godzinnym koncercie piosenkarza nie obeszło się bez autografów, jak i wspólnych zdjęć. Koncert był piękny, pozostanie na długo w pamięci.

Jubileuszowy X Przegląd Piosenki Dziecięco-Młodzieżowej PRYMA-2013 mógł się odbyć dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Wyniki przeglądu w poszczególnych kategoriach podajemy na stronie 15


Majowe święto [2]

Gminne uroczystości Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja odbyły się w tym roku w szkole w Garzynie. W samo południe, 30 kwietnia, do placówki dotarli goście: wójt gminy, dyrektorzy szkół, przedszkoli i Centrum Kultury, radni, sołtysi, ksiądz, dyrektorzy OHZ i szpitala w Górznie, a także młodzież. Wszyscy obejrzeli patriotyczny spektakl przygotowany przez uczniów i przedszkolaków z Zespołu Szkół w Garzynie. Było naprawdę uroczyście, gdyż myślą

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

przewodnią opowieści stały się słowa „Bo to nasz kraj, nasza Ojczyzna”. Akademia pozwoliła spojrzeć na dokonania przodków, przypomniała ich rolę w dziejach narodu, a także skłoniła do refleksji nad tym, jacy jesteśmy dziś i co możemy zrobić dla ojczyzny. Przedstawienie przygotowały nauczycielki: Katarzyna Grycz - Pudliszewska, Małgorzata Michalak, Maria Matuszewska i Krystyna Olszewska.

A w Nowym Belęcinie miała miejsce akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja połączona ze świętem patrona szkoły Józefa Ponikiewskiego. Uczniowie przedstawili program artystyczny, w którym nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych. Apel został przygotowany pod kierunkiem: Roberta Juskowiaka, Izabeli Kubackiej i Katarzyny Klimkowskiej.

POWIATOWY DZIEŃ DZIECKA

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się Dzień Dziecka przygotowany przez Starostwo Powiatowe w Lesznie. W sobotę, 8 czerwca, organizatorzy zapraszają do ośrodka Kalumet w Boszkowie. Tam od godziny 14 do 18 będzie mnóstwo niespodzianek dla dzieci i dorosłych. Najmłodsi będą mogli bawić się w miasteczku gier i zabaw. Dla nich przygotowano między innymi kule wodne, ściankę wspinaczkową, dmuchaną zjeżdżalnię, możliwość malowania twarzy, skręcania zwierzątek z baloników, zabaw z piłką, kolorowanki i wiele innych pozycji. Będzie też Eko-Przystań, Miasteczko Bezpieczeństwa, przejazd bryczkami, a także wystawa psów. Warto wybrać się do Boszkowa z dziećmi. Starostwo zaprasza wszystkich.


ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

[3]

Sezon w Górznie

Zbierali baterie

22 kwietnia w szkole w Drobninie podsumowano konkurs „Bądź przyjacielem środowiska” w kategorii zbiórki zużytych baterii. W konkursie brały udział szkoły z terenu gminy Krzemieniewo. Organizatorem rywalizacji jest Urząd Gminy Krzemieniewo przy współudziale Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Lesznie.

W VIII edycji konkursu łącznie zebrano 738, 8 kg baterii. Organizatorzy ufundowali cenne nagrody rzeczowe dla szkół zbierających baterie. Zespół Szkół w Drobninie otrzymał nagrodę rzeczową w wysokości 800 zł za zebranie 326 kg baterii, co w przeliczeniu na jednego ucznia wynosi aż 1, 07 kg. II miejsce i nagrodę rzeczową w wysokości 500 zł otrzymał Zespół Szkół w Pawłowicach, w którym zebrano 0, 94 kg baterii w przeliczeniu na jednego ucznia. III miejsce i nagroda rzeczowa w wysokości 300 zł przypadły Zespołowi Szkół w Garzynie, w którym zebrano 0, 74 kg baterii w przeliczeniu na jednego ucznia. Podczas apelu ogłoszono też wyniki zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski konkursu plastycznego o tematyce ekologicznej pod hasłem „Każdy człowiek zyska

na ochronie środowiska”. Prace wykonało 47 uczniów Szkoły Podstawowej z Drobnina. Wybór naładniejszej nie był łatwy, jednak po długich obradach komisja konkursowa przyznała I miejsce Alicji Sikorskiej, II Monice Rzepeckiej, III Dawidowi Neumann - uczniom klasy VIa. Wyróżnienia otrzymali: Miłosz Buczek, Wiktor Rzepecki z kl. III, Patrycja Buczek z kl. II, Ola Matuszewska, Natalia Robaszewska, Hubert Piotrowski i Jakub Podleśny - uczniowie kl. Ib. Po wręczeniu nagród uczestnicy apelu mogli zobaczyć przedstawienie przygotowane przez Krystynę Wasiółkę i Teresę Piotrowiak o tematyce ekologicznej. Uczniowie kl. IV i V poruszyli problem segregacji śmieci i recyklingu oraz podpowiedzieli, w jaki sposób zadbać o otaczające nas środowisko.

Sezon letni nad jeziorem w Górznie rozpocznie się 15 czerwca. Podobnie jak w latach poprzednich kąpielisko prowadzić będzie firma Adler Daniela Orzełka z Leszna. Sezon potrwa do końca sierpnia. Urząd Gminy już przygotował teren do rozpoczęcia akcji letniej. Są oczywiście ławki, kosze, pojemniki do segregacji śmieci, a także wóz sanitarny z ciepłą wodą. Do dyspozycji wczasowiczów i turystów będą pomosty, wigwam, estrada, toalety. Kąpielisko w Górznie otwarte będzie codziennie od godziny 10 do 18. W tym czasie nad bezpieczeństwem wypoczywających czu-

wać będą dwaj ratownicy. Daniel Orzełek prowadzić będzie pole kempingowe i punkt meldunkowy. Będzie wypożyczał sprzęt pływający i prowadził mały punkt gastronomiczny. Do jego obowiązków należeć też będzie konserwacja sprzętu, patrolowanie jeziora i utrzymanie porządku na plaży i wokół niej. Jeśli pogoda dopisze, sezon może rozpocząć się kilka dni wcześniej. My życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku. A przypominamy też, że w czasie wakacji nad jeziorem w Górznie odbędzie się kilka imprez turystycznych i rekreacyjnych. Warto w nich uczestniczyć.

Zakończono budowę drugiego etapu kanalizacji w Pawłowicach. Na pierwszej części, a więc ul. Leszczyńskiej i części ul. Mielżyńskich, jest już położona nawierchrznia bitumiczna. Natomiast na odcinku ul. WIelkopolskiej - od ronda do Małego Dworu - zasypano rury i położono pierwszą wyrównawczą warstwę asfaltu. Po dokończeniu budowy kanalizacji na ul. Wielkopolskiej gmina sfinalizuje również dywanik bitumiczny na całej szerokości jezdni. Będzie to na przełomie września i października.

* Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzemieniewie poszukuje osoby do opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem i dorosłą osobą niepełnosprawną. Osoby zainteresowane prosimy o osobisty kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krzemieniewie. Informacje można również uzyskać pod numerem tel. 65 536 00 18.

* Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzemieniewie poszukuje wykwalifikowanej pielęgniarki do świadczenia specjalistycznych usług opiekuńczych dla niepełnosprawnego dziecka. Osoby zainteresowane prosimy o osobisty kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krzemieniewie. Informacje można również uzyskać pod numerem tel. 65 536 00 18.

Zawsze po zimie drogowcy naprawiają drogi gminne i powiatowe. Ekipę usuwającą dziury w asfalcie spotkaliśmy między Drobninem i Mierzejewem. Naprawy odbywały się jednak w całej gminie. Za drogi gminne płacił Urząd, natomiast za pozostałe Powiat.


[4]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Jaki podatek muszą zapłacić osoby, które otrzymały spadek?

Otrzymanie darowizny lub nabycie spadku wiąże się z obowiązkiem podatkowym w podatku od spadków i darowizn. Jednak istnieje szereg zwolnień z tego podatku. Zwolnienie obejmuje wszystkie spadki i darowizny przekazywane w ramach najbliższej rodziny bez względu na ich wartość. Trzeba jednak uważać,że najbliższa rodzina podatkowa to wcale nie to samo, co w życiu. Ustawodawca w ustawie o podatku od spadków i darowizn ustanowił katalog osób najbliższych zwolnionych z zapłaty podatku. Należą do niego :małżonek, zstępni (dzieci wnuki itd.), wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa. Skorzystanie z powyższego zwolnienia jest jednak ograniczone warunkiem. Każdy spadkobierca i obdarowany, aby móc z niego skorzystać, ma obowiązek fakt przyjęcia majątku zgłosić właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych musi nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od powstania obowiązku podatkowego. Termin ten biegnie od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia

spadku bądź od dnia sporządzenia przez notariusza poświadczenia dziedziczenia spadku. Zgłoszenie takie dokonujemy na druku SD-Z2 -,,Zgłoszenie o nabyciu rzeczy i praw majątkowych”. W przypadku nabycia tego samego majątku przez kilku podatników, zgłoszenie SD – Z2 składa każdy nabywca. Jeśli nabycie majątku w drodze spadku, darowizny nie zostanie zgłoszone we wskazanym terminie lub zostanie zgłoszone po terminie, wówczas podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla I grupy podatkowej. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy wartość rynkowa nabytego majątku od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających nabycie spadku, darowizny nie przekracza kwoty wolnej od podatku, obecnie jest to kwota 9. 637,-zł. (I grupa podatkowa). Podstawa prawna: art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn(Dz.U. z 2009 r. Nr 93 poz. 768 z późn. zm.). RENATA LAChIEWICZ KIEROWNIK DZIAŁU OBSŁUGI BEZPOŚREDNIEJ URZęDU SKARBOWEGO W LESZNIE

OGŁOSZENIE

Wójt Gminy Krzemieniewo ogłasza ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowych zabudowanych położonych w obrębie wsi Stary Belęcin.

Przedmiotem przetargu jest lokal użytkowy w budynku szkolno - mieszkalnym położonym w Starym Belęcinie nr 1 na działkach oznaczonych nr 46/1, 46/2 i 46/3 o łącznej powierzchni 1586 m2. Powierzchnia użytkowa lokalu wynosi 147,20 m2 . Lokal składa się z 3 sal klasowych, pomieszczenia użytkowego na strychu oraz korytarza. Do lokalu przynależą 2 pomieszczenia w budynku gospodarczym oraz ubikacje przyziemne o łącznej powierzchni 37,60 m2. Udział lokalu w częściach wspólnych nieruchomości wynosi 1848/4740 cz. Dojazd do działki drogą o nawierzchni utwardzonej połączony dojazdem z drogą powiatową Belęcin – Siemowo. Lokal wyposażony w instalacje elektroenergetyczną, wodociągową i gazową. Powierzchnia użytkowa lokalu 147,20 m2 . Nieruchomości zapisane są księgą wieczystą Nr PO1Y/00038494/4. W planie zagospodarowania przestrzennego oznaczony symbolem MU z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne i zagrodowe z dopuszczeniem usług i nieuciążliwej działalności gospodarczej. Wykluczona uciążliwa działalność produkcyjna i przetwórcza. Cena wywoławcza lokalu wynosi 15.200 zł. Wadium 1.500 zł

Przetarg odbędzie się dnia 28 czerwca 2013r. o godz. 10.00 w siedzibie Urzędu Gminy w Krzemieniewie pokój nr 33. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłacenie wadium w pieniądzu w terminie do 24 dnia czerwca 2013 w kasie Urzędu Gminy Krzemieniewo pokój nr 38 względnie na konto Urzędu Gminy Krzemieniewo w banku BPH S.A. Odział

Gratulujemy Adzie i Antkowi

Niemało pracy miała w tym roku szkolnym uczennica szkoły w Drobninie Adrianna Chudzińska. Czwartoklasistka od października stawała w konkursowe szranki, zmagając się z językiem polskim, w czym wspierała ją opiekunka Justyna Muszyńska. Dotrwała szczęśliwie do dwóch finałów. I tak 10 kwietnia w Kaliszu miał miejsce rejonowy etap Konkursu Ojczyzny Polszczyzny „Słowo daję”. Jego scenariusz polegał na wykonaniu zadań zamkniętych i otwartych. Adzie udało się przejść do małego finału (odbył się 18 kwietnia), na którym wygłosiła przed publicznością swoje opowiadanie. Jej wystąpienie jury jednogłośnie uznało za najlepsze. Niestety, nie została zaproszona do ogólnopolskiego finału, przegrała niewielką liczbą punktów. Także w kwietniu (26 kwietnia) wzięła udział w IX finale Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną polszczyzną na co dzień”, co prawda nie w Warszawie w PAN, ale w szkole (na taką ewentualność wyraził zgodę organizator). Jej zadaniem było napisanie opowiadania do historyjki obrazkowej. Gratulujemy! Życzymy Adzie szczęścia i rozwijania czytelniczych pasji. Antoni Bryl z klasy II ze szkoły w Oporówku zajął I miejsce w powiatowym konkursie plastycznym pt. „ Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu”, organizowanym przez komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Lesznie. Celem konkursu było uświadomienie dzieciom i młodzieży podstawowych zasad bezpieczeństwa w naszych domach, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń, jakie niesie tlenek węgla. Praca Antka, wykonana pod kierunkiem Renaty Szłapki, została przesłana na konkurs wojewódzki do Wojewódzkiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Leszno nr 10 1060 0076 0000 4023 6004 5150. Za datę wpłacenia wadium uważa się wpływ wymaganej kwoty na rachunek Gminy Krzemieniewo. Wadium wpłacone przez uczestnika przetargu, który przetarg wygra, zaliczone zostanie na poczet ceny zakupu. Pozostałe wadium zwraca się niezwłocznie po zamknięciu przetargu, jednak nie później niż przed upływem 3 dni od zamknięcia przetargu. Jeżeli osoba, która ustalona jako nabywca nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i terminie podanym w zawiadomieniu, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Postąpienie wynosić będzie nie mniej niż 1% ceny wywoławczej z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych. Nabywca jest zobowiązany wpłacić cenę nabycia nieruchomości nie później niż do dnia zawarcia umowy notarialnej. Koszty zawarcia aktu notarialnego ponosi nabywca. Uczestnik przetargu zobowiązany jest posiadać: dowód tożsamości, dowód wpłaty wadium. W przypadku gdy uczestnikiem przetargu jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą - zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej. W przypadku gdy uczestnikiem przetargu jest osoba prawna , osoba uprawniona do reprezentowania powinna przedłożyć do wglądu wypis z Krajowego Rejestru Sądowego. Jeżeli uczestnik przetargu reprezentowany jest przez pełnomocnika , konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do uczestnictwa w przetargu. Wójt zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z uzasadnionej przyczyny. Niniejsze ogłoszenie stanowi zaproszenie osób zainteresowanych do wzięcia udziału w przetargu. Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Krzemieniewo pokój nr 23 , tel.65 5369-253. WóJT GMINY KRZEMIENIEWO

/-/ ANDRZEJ PIETRULA


Jak segregować śmieci? ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

[5]

Rozmowa z Eugeniuszem Karpińskim, przewodniczącym Zarządu Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego

- Powiedzmy na początek, czy mieszkańcy naszego regionu w większości zdecydowali się segregować śmieci? - Na podstawie deklaracji, które dotarły do Związku, możemy powiedzieć, że ponad 90 procent właścicieli nieruchomości zapewnia, że będzie segregować odpady powstające w ich domach. Głównym argumentem za wyborem tego sposobu gromadzenia śmieci jest zapewne niższa cena za wywóz odpadów segregowanych. Ale jestem przekonany, że dla wielu naszych mieszkańców znaczenie ma też to, że łatwiej jest odzyskać potencjalny surowiec z odpadów segregowanych niż zmieszanych. Te odpady są czystsze, można z nich więcej „wydobyć”, mają wyższą wartość na rynku. Segregacja po prostu się opłaca, zarówno właścicielom nieruchomości, jak i firmom przetwarzającym odpady. A w końcu nam wszystkim, bo odzyskujemy surowce, które inaczej musielibyśmy produkować od nowa, niepotrzebnie zużywając więcej energii i nieodnawialnych zasobów naturalnych typu ropa naftowa, węgiel, gaz i inne. Cieszy więc fakt, że na segregację zdecydowało się tak wielu mieszkańców, chroniąc tym samym nasze środowisko. - Odpady w indywidualnych gospodarstwach i niewielkich wspólnotach segregować będziemy w workach? - Każdy właściciel nieruchomości otrzyma cztery worki. Niebieski worek przeznaczony będzie na papier, żółty na tworzywa sztuczne i metale, zielony na szkło kolorowe i biały na szkło bezbarwne. Te worki dostarczy firma odbierająca śmieci przy pierwszej wizycie u poszczególnych właścicieli. - A to znaczy, że nie będziemy ich mieć 1 lipca, czyli od dnia, w którym rozpoczynamy segregację? - To prawda, bo przecież bez sensu byłoby jechać przez wszystkie gminy, tylko po to, aby zawieźć puste worki. Przez kilka pierwszych dni lipca niektórzy właściciele nieruchomości będą więc segregować śmieci w swoich workach czy reklamówkach. Oryginalne worki otrzymają w okresie 1-7 lipca, a potem już zawsze przy odbiorze segregowanych śmieci. Nie będziemy jednak dawać worków na zapas czy też kilka w

danym kolorze. Jeśli ktoś będzie na przykład wytwarzał więcej odpadów plastikowych niż mieści się w worku, to oczywiście przyjmiemy te odpady w innych opakowaniach. Pracownicy sprawdzą jednak ich zawartość i przesypią do odpowiedniego rodzaju odpadów. Za większą ilość segregowanych śmieci nie będzie się dodatkowo płacić. - A jeśli ktoś wytwarza mało odpadów i worek starczy mu na dwa miesiące? - Po segregowane śmieci firma przyjeżdżać będzie raz w miesiącu. Terminy odbioru dla poszczególnych miejscowości podamy w następnym wydaniu gazety. W wyznaczonym dniu właściciel wystawia tyle worków z odpadami, ile zgromadził. Może to być tylko jeden worek, na przykład z plastikiem, albo dwa - z plastikiem i szkłem, albo wszystkie. Pracownik firmy zabiera śmieci i zostawia nowe worki. Nikt nie ma obowiązku oddawania wszystkich segregowanych śmieci każdego miesiąca. - Jakiej pojemności będą worki? - Od 80 do 120 litrów. Mniejsze na odpady ciężkie, czyli szkło i większe na lekkie, na przykład plastik. - Tak naprawdę segregacja odpadów dotyczy aż dwunastu różnych rodzajów śmieci. W kolorowych workach znajdą się tylko cztery z nich. Co z resztą? - Już poprzednio wyjaśniałem, że rozwiążemy problem dwóch kolejnych rodzajów odpadów. Otóż raz na pół roku odbierać będziemy bezpośrednio z posesji zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Podobnie będzie z odpadami wielkogabarytowymi i meblami. Po nie również firma przyjedzie raz na pół roku. O terminach odbioru będziemy oczywiście informować. - Ale pozostaje jeszcze sporo innych odpadów... - Zatrzymajmy się więc przy kubłach. Niezależnie od tego, czy ktoś segreguje śmieci, czy nie, musi posiadać kubeł, i to przynajmniej 60-litrowy. Do tego kubła wrzucać będzie sporo innych odpadów. Tam znajdą się na przykład śmieci higieniczne, tekstylia, guma, styropian, zatłuszczone papiery, które nie powinny trafić do segregowanych, resztki obiadowe, butelki po oleju, także szkło okienne, zbita ceramika, donice.

To wszystko trafić powinno do śmieci zmieszanych. Pamiętajmy bowiem, że selektywnie zbieramy szkło opakowaniowe, czyli butelki i słoiki, ale już nie na przykład stłuczone kieliszki, szklanki, porcelanę, szyby z okien. Selektywnie zbieramy papier i tekturę, ale nie brudne, zatłuszczone, wykorzystywane przy malowaniu czy tapetowaniu. Selektywnie zbieramy tworzywa sztuczne, a więc na przykład opakowania po jogurtach, ale bez resztek jedzenia czyste i puste. Te zasady segregacji mogą się dziś wydawać trudne, ale jestem pewien, że wejdą nam w nawyk i staną się codziennością. - Do kubłów nie wolno jednak wrzucać ściętej trawy i liści? - Nie powinniśmy tego robić. Na wsi takie odpady powinny trafić na kompostownik, razem z resztkami obiadowymi. Tam, gdzie kompostowników nie ma, właściciele muszą trawę i liście gromadzić w workach lub pojemnikach i wywozić je do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie zostaną odebrane za darmo. Worki i pojemniki można zabrać i wykorzystać ponownie. Do kubłów trafić mogą jedynie resztki obiadowe. - Co jeszcze wywozić musimy z nieruchomości? - Jest sporo takich odpadów. Nie wolno do śmieci na przykład wyrzucać leków, baterii, chemikaliów, zużytych opon, odpadów budowlanych, akumulatorów. Część tych odpadów udaje się zostawiać na przykład w sklepach, leki w aptekach, baterie w specjalnych pojemnikach w szkołach, na pocztach i tak dalej. Ale jeśli nie mamy takiej możliwości, musimy tego typu śmieci zawieźć do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Dla leszczyńskich gmin najbliższe takie punkty są w Trzebani, Goli, Henrykowie. Tam przyjmuje się śmieci za darmo. Także trawę i liście. - Czytelnicy pytają, czy segregując opakowania muszą na przykład zdrapywać etykiety, wyciągać korki lub zdejmować metalowe pierścienie z butelek albo myć kubeczki czy inne opakowania? - Jeśli ktoś to zrobi - będziemy wdzięczni. Ale takiego obowiązku nie ma. Jeśli w butelkach i kubkach nie zostaje płyn lub jedzenie,

nie trzeba ich myć, mogą trafić do worków z selektywnymi odpadami. Gdy są wypełnione resztkami jedzenia, wyrzucamy je do śmieci zmieszanych. - Zdarza się, że ktoś organizuje imprezę i wówczas kubeł na odpady zmieszane jest zbyt mały na śmieci. Czy w tych wyjątkowych sytuacjach może zgromadzić odpady zmieszane także w reklamówkach? - Będziemy tolerować takie przypadki, ale właściciel nieruchomości, w której odbywa się impreza, powinien wcześniej taką ewentualność zgłosić. - Jeszcze jedno szczegółowe pytanie. Ile odpadów po budowach czy remontach zostanie odebrane w ramach stałej opłaty? - Wywóz odpadów pobudowlanych w dużych ilościach musimy zorganizować sami. Na naszym terenie funkcjonują firmy, które za uzgodnioną opłatą podstawią nam kontener, a następnie wywiozą go do Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Możemy również takie odpady zawieźć własnym transportem do ZZO (Trzebania) i wtedy zapłacimy tylko za ich zagospodarowanie. Nieodpłatnie możemy przekazać do PSZOKów do 100 kilogramów rozbiórkowych czy budowlanych odpadów na mieszkańca w ciągu roku, a więc odpady z drobnych remontów. - Powtórzmy raz jeszcze, jak często firmy odbierać będą od nas śmieci? - Z nieruchomości zamieszkanych śmieci z kubłów odbierane będą raz w tygodniu, a worki z segregowanymi odpadami raz w miesiącu. - Zapytam na koniec, czy Związek odebrał już deklaracje od wszystkich właścicieli nieruchomości i sprawdził rzetelność danych? - Deklaracje przyjęliśmy i teraz wprowadzamy je w system. Dopiero potem będziemy dane weryfikować. Kontrola potrwa dłuższy czas, ale sprawdzimy każdą nieruchomość. Jeśli wystąpią nieścisłości, będziemy o nich informować właścicieli i prosić o skorygowanie danych i wnoszenie opłat zgodnie ze stanem faktycznym. W ostateczności prawnie wyegzekwujemy zaległe opłaty. - Dziękuję za rozmowę. hALINA SIECIŃSKA


Złote gody [6]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Kilka dni temu jubileusz 50-lecia małżeństwa obchodzili Janina i Kazimierz Kokocińscy z Karchowa. Ślub cywilny brali bowiem 25 maja. Ale sakramentalne „tak” w kościele powiedzieli sobie 11 czerwca. Tak więc ich złote gody przypadają na dwa kolejne miesiące.

Pani Janina i pan Kazimierz znali się od dzieciństwa. Od zawsze mieszkają w Karchowie. Nic dziwnego, że wspólnie spędzali czas na wiejskich dożynkach i zabawach. Poznali się bliżej i pokochali. Zaraz po ślubie zamieszkali w domu panny młodej. Pan Kazimierz dojeżdżał do pracy w melioracji, a pani Janina pomagała ojcu w skupie jaj i chodziła do pracy sezonowej w ogrodzie. Obydwoje marzyli o nowym domu, a pan Kazimierz także o własnym gospodarstwie. Jedno i drugie udało im się spełnić. Najpierw stawiali zabudowania gospodarcze, świniarnię, chlewnię, stodołę. Kolejno kupowali po kilka hektarów ziemi.

Pierwsze w 1972 roku. Potem zbudowali nowy dom. A wszystko z pracy własnych rąk. Łatwo więc nie było. Hodowali świnie, krowy, uprawiali pomidory, prowadzili dom. Dorobili się 7-hektarowego gospodarstwa i wszystkich nowych zabudowań. Jubilaci wychowali dwóch synów. Obydwoje zostali w Karchowie. Starszy przejął gospodarstwo i prowadzi je razem z żoną. Drugi wybudował się niedaleko rodziców. Wszyscy są więc blisko siebie. A warto powiedzieć, że przez dziewięć lat trzy rodziny mieszkały wspólnie. W domu rodziców urodziła się też cała piątka wnucząt. Pani Janina pomogła je

W poniedziałek, 6 maja, w Sali Balowej rydzyńskiego zamku odbyła się VI edycja MIĘDZYGIMNAZJALNEGO KONKURSU WIEDZY O POWIECIE LESZCZYŃSKIM. Jego celem było propagowanie wiedzy wśród uczniów na temat historii naszego powiatu, świadomości patriotycznej i poczucia identyfikacji z małą ojczyzną oraz upowszechnianie dziedzictwa, tradycji i kultury regionu leszczyńskiego. W konkursie udział wzięły uczennice gimnazjum z Zespołu Szkół w Pawłowicach: Maria Śmieszała z kl. Ia, Zuzanna Stachowiak z kl. Ib oraz Julia Oleszak z kl. IIb, które przygotowywały się pod kierunkiem nauczycielki historii Kingi Urbańczak. Uczennice gimnazjum z Pawłowic osiągnęły sukces, zajmując zaszczytne II miejsce. Zwycięzcy konkursu wraz z opiekunem zostali nagrodzeni pięknymi książkami. maskotkami i dyplomami. Zespołowi z Pawłowic nagrodę wręczał burmistrz Rydzyny. Konkursowi towarzyszyły również występy uczniów z Włoszakowic oraz z Pawłowic. Pawłowicką szkołę reprezentował uczeń kl. Ib - Kacper Kubiak, który wykonał utwory Marka Grechuty. Za swój występ został nagrodzony gromkimi brawami i licznymi gratulacjami. / K.U.

wychować. Dziś jubilaci mieszkają na piętrze domu. Jeszcze do niedawna pomagali w gospodarstwie. Teraz nie pozwala im na to zdrowie. Krzątają się więc jedynie wokół siebie. Trochę pracują w ogródku, jeżdżą na rehabilitację czy do lekarzy. I marzą o tym, aby jak najdłużej byli razem. A pan Kazimierz ciągle należy do Koła Kombatantów bo jako dziecko wywieziony był z rodzicami do obozu pod Ło-

dzią, razem z żoną udziela się w Kole Emerytów i Rencistów, kiedyś był też strażakiem. Lubią przyrodę, wyjazdy, muzykę, chętnie oglądają telewizję, czytają gazety. Już za parę dni bliscy spotkają się na jubileuszowej uroczystości. Będą życzenia, kwiaty, upominki. Z gratulacjami przyjadą też koledzy kombatanci i przedstawiciele władz gminy. Jubilaci otrzymają medale „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Gratulujemy!

Konkurs powiatowy pod hasłem „Palić, nie palić- oto jest pytanie?” na ekslibris o tematyce antytytoniowej przeznaczony był dla uczniów kl. V. Praca konkursowa polegała na zaprojektowaniu i wykonaniu znaku graficznego związanego tematycznie z pozytywnymi aspektami niepalenia lub negatywnymi skutkami palenia tytoniu. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 7 maja w Lesznie. Uczeń szkoły z Pawłowic Mikołaj Giezek zajął II miejsce. Praca została wykonana pod kierunkiem nauczycielki Henryki Tobółki.

Życie Gminy Krzemieniewo

Nakład 1.300 sztuk

Wydawca: Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie, ul. Zielona 6 Redakcja: GCK Krzemieniewo, ul. Zielona 6, tel. 65 536 06 77 Skład: hALPRESS, ul. Ostroroga, 64-100 Leszno - www.halpress.eu Druk: TRANSMAR Leszno Redaktor naczelny: halina Siecińska Przesyłanie materiałów do gazety: www.gazeta.halpress.eu/dodaj


Obchodzimy imieniny

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Jędrzej w gronie laureatów

Jędrzej Jankowski, uczeń III klasy Gimnazjum w Nowym Belęcinie, otrzymał tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii, organizowanego przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. To ogromny sukces Jędrzeja i jego opiekunki. Pierwszy etap konkursu odbył się w szkole, kolejne w Poznaniu. Podczas III etapu konkursu gimnazjalista rywalizował z uczniami z całej Wielkopolski. Wykazał się wiedzą wykraczającą poza materiał przewidziany podstawą programową w gimnazjum. Nie było to łatwe. Jędrzej, przygotowując się do poszczególnych etapów konkursowych, musiał poświęcić wiele czasu na zgłębienie tak trudnego przedmiotu, jakim jest biologia. Do konkursu przygotowywał się przez kilka miesięcy pod opieką nauczycielki Marleny Gabler. Raz w tygodniu uczęszczał na zajęcia Kółka Biologicznego, poza tym, wiele zadań musiał wykonywać w domu. Jędrzej mówi, że dzięki przygotowaniom do konkursu bardzo poszerzył swoją wiedzę z biologii. Jest bardzo dobrym uczniem. Nie ma problemów z nauką żadnego przedmiotu, ale przyznaje, że najbardziej lubi uczyć się biologii i chemii. Wolny czas, choć nie ma go za

[7]

Paula - 18 VI

wiele, poświęca na lekturę. Jak mówi, szczególnie przypadły mu do gustu książki Małgorzaty Musierowicz. Po ukończeniu gimnazjum zamierza kontynuować naukę w liceum o profilu biologiczno – chemiczno – fizycznym, a następnie chciałby studiować medycynę. Teraz, poza ogromną satysfakcją z bycia laureatem, nagrodą dla Jędrzeja będzie zwolnienie z części matematyczno – przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego oraz tzw. pewne miejsce w wybranym liceum. Jędrzejowi i jego opiekunce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych naukowych sukcesów.

W Ośrodku Kultury w Rydzynie odbyło się podsumowanie rejonowego Konkursu Plastycznego "Humorystyczne spojrzenie na dzieło sztuki". Uczniowie musieli wykazać się umiejętnościami malarskimi. Wybrane dzieła wielkich artystów, np. Jana Matejki, Leonarda da Vinci, namalowali w sposób humorystyczny. Uczniowie szkoły z Pawłowic stworzyli takie dzieła jak: "Dama z łasiczką", "Stańczyk na balu". Komisja konkursowa wyróżniła prace Michała Pindary i Wiktorii Ostropolskiej z klasy III. Natomiast do wystawy pokonkursowej zakwalifikowały się prace: Anny Piotrowiak, Wiktorii Zakrzewskiej, Joanny Kaczmarek. Prace zostały przygotowane pod kierunkiem Henryki Tobółki. Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie proponuje dzieciom i młodzieży oraz dorosłym naukę gry na fortepianie, keybordzie, akordeonie, saksofonie, gitarze i perkusji. Indywidualne 45 minutowe lekcje proponujemy w lipcu i sierpniu. Nie jest wymagane posiadanie własnego instrumentu. Odpłatność za 4 lekcje 100, 00; za 8 lekcji 170, 00. Zgłoszenia przyjmujemy pod telefonem 605567878 do 25 czerwca 2013 roku.

Paula jest skrótem od imienia Paulina i pochodzi w prostej linii od Pawła. Spotykano je już w XIV i XV wieku. Najmodniejsza była w XIX wieku, a potem niemal zupełnie zniknęła. Teraz też to imię nadaje się rzadko. Pauli lepiej się nie narażać, bo jest bardzo nerwowa i łatwo traci zimną krew. Jest intelektualistką. We wszystkim, czego się podejmie, musi być najlepsza. Do szczęścia potrzebuje sukcesu. Jej kolorem jest czerwień, zwierzęciem łabądź, rośliną truskawka, liczbą szóstka, znakiem zodiaku Lew. Imieniny obchodzi także 26 stycznia i 3 czerwca. W naszej gminie mieszka tylko 5 dziewcząt o imieniu Paula. Nie ma wśród nich starszych osób, a zatem to piękne imię nie jest modne od dawna. Najwięcej lat ma Paula z Krzemieniewa - 25. Natomiast najmłodszą Paulą jest 12-let-

Seweryn - 8 VI

Seweryn ma łaciński rodowód i jest rozszerzoną formą imienia Sewer. Bywa poważny, srogi, surowy. Nic dziwnego, że jest mężczyzną odpowiedzialnym, Seweryn jest stały i skryty, może też być uparty. Nie znosi, gdy ktoś mu rozkazuje, ale chętnie doradza i pomaga innym. Kocha podróże, dobre towarzystwo i biesiadowanie. Jego kolorem jest pomarańczowy, zwierzęciem nietoperz, rośliną werwena, liczbą jedynka, a znakiem zodiaku Panna. Imieniny obchodzi również: 8 stycznia, 1, 11 i 23 lutego, 23 października i 19 listopada. Aż trudno uwierzyć, ale w całej gminie jest tylko dwóch panów Sewerynów. Obaj mieszkają w Pawło-

Paula Nawrocka z Mierzejewa

nia mieszkanka Mierzejewa. Paule mieszkają w Karchowie, Krzemieniewie, Mierzejewie i dwie w Pawłowicach. Wszystkim życzymy, aby zawsze spotykały je radość i szczęście.

Seweryn Ratajczak z Pawłowic

wicach. Starszy ma 75 lat, a młodszy 65. Życzymy więc im, aby jak najdłużej byli zdrowi i aby zawsze mogli liczyć na życzliwość ludzi.

+ + + + + POŻEGNANIE + + + + + W ostatnich tygodniach w naszej gminie na zawsze odeszli: 23. 04 - Podsiadło Krystyna, Grabówiec 10. 05 - Komisarek Zenon, Oporowo 10. 05 - Paszkowiak Jerzy, Krzemieniewo


Co to są frywoli [8]

ŻYCIE GMINY K

O tym najwięcej powiedzieć może Elżbieta Ptak z Garzyna. Pani Elżbieta zajmuje się nimi od pięciu lat, a i tak twierdzi, że ciągle poznaje coś nowego. Każda frywolitka może bowiem być inna.

- Dla mnie frywolitka to serwetka, tyle że zrobiona w oryginalny sposób, z nici, przy pomocy czółenka - wyjaśnia Elżbieta Ptak. - Ale tym sposobem można też wykonać ozdoby, a nawet kołnierzyki czy kamizelki. Elżbieta Ptak robótkami ręcznymi zajmowała się od lat. Kiedyś głównie robiła na drutach oraz na szydełku. Ale wtedy czasu miała mniej, bo pracy w domu i w gospodarstwie nie brakowało. Kiedy gospodarkę przejęli młodzi, mogła bez problemu wrócić do swojej pasji. Nic więc dziwnego, że na stołach w domu leżą piękne szydełkowe obrusy, a na ścianach wiszą kolorowe obrazy. Te obrazy też powstały z nici, tyle, że two-

rzone igłą, krzyżykowym ściegiem. - Przy tej pracy naprawdę odpoczywam - mówi pani Elżbieta. Najczęściej do robótek siadam wieczorem, zwłaszcza zimą. Potrafię trzy, cztery godziny dziergać obrus. Nie muszę się śpieszyć, nic mnie nie goni. To po prostu przyjemność. Zwykle robię kilka prac równocześnie. O tym, że istnieje w Lesznie klub miłośników frywolitek, pani Elżbieta dowiedziała się z gazety. Przeczytała, że przyjmują chętnych i uczą każdego, kto chce poznać tę nową technikę robótek. Pojechała więc na zajęcia i po pierwszym dniu uznała, że to nie dla niej. Wspomina, że wszystko jej się plątało, nici nie chciały schodzić z czółenka, nie mogła zrobić żadnego kółeczka. Wtedy myślała, że nie będzie więcej próbować. Ale minęło kilka tygodni i znowu wybrała się do klubu. Potem kolejny raz i kolejny, aż, jak to mówią - połknęła bakcyla. Teraz jeździ do Leszna w każdy czwartek i tam na miejscu wykonuje część pracy. A przychodzi wtedy około trzydzieściorga osób. Pokazują nowe wzory, dzielą się pomysłami, rozmawiają. Wśród pań jest też jeden mężczyzna, pan Kazimierz. Od lat robi frywolitki, ale też tworzy czółenka. Można je u niego za parę złotych kupić. A zajęcia w klubie odbywają się w salce przy kościele św. Jana. - Do zrobienia frywolitek potrzeba tylko nici i czółenka - mówi pani Elżbieta. - Nici nawija się w środku czółenka, a potem tylko odpowiednio przekłada między palcami. Trzeba wykonać małe kółeczka z nici i łączyć je we wzory. I właśnie ta technika na początku jest taka trudna. Ja robiłam najpierw proste paski, a dopiero, jak nabrałam wprawy, zabrałam się za serwetki. Teraz nie mam z tym żadnego problemu. Serwetki i obrusy robione metodą frywolitek mogą mieć różne

kształty. Są wydawnictwa, które publikują wzory i pokazują, jak z tych maleńkich kółeczek tworzyć gwiazdy, bieżniki na ławy, duże obrusy. Ale bardziej do-


Prawdziwe itki? historie

RZEMIENIEWO

świadczone panie same wymyślają wzory. Niektóre prace są bardzo skomplikowane i po prostu piękne. Tych robótek nie daje się spruć, można jedynie któreś z kółek wyciąć i robić na nowo. Już gotowych prac nie krochmali się, a jedynie na mokro prasuje. Rozłożone wyglądają naprawdę ładnie. Pani Elżbieta swoich frywolitek nie sprzedaje. Tej pracy nie dałoby się wycenić. Same nici na serwetkę to zaledwie 10 zł, ale kilkadziesiąt godzin robienia musiałoby kosztować zbyt dużo. Dlatego je po prostu rozdaje w prezencie. Przede wszystkim obrusy i serwety dostają bliscy, ale także znajomi na imieniny, ktoś na lecie, ktoś z innej okazji. Ale większość zdobi dom pani Elżbiety w Garzynie. - Jeśli ktoś lubi ręczne robótki, powinien poznać technikę frywolitek - namawia pani Elżbieta. - Chętnie uczymy nowych członków. A są wśród nas koleżanki, które wspaniale potrafią przekazywać swoją wiedzę. No a poza tym zajęcia w Lesznie to także miłe towarzyskie spotkania. Warto w nich uczestniczyć. Co to więc są frywolitki? To piękne serwety z nici. Ale również wspaniałe zajęcie, możliwość tworzenia własnych wzorów, sposób na wyciszenie się i odpoczynek. No i także „cieplejsze” rodzinne wnętrza. A robótkowe dzieła są znowu bardzo modne.

Chyba teraz przeżywam najtrudniejszy okres w życiu, choć tak naprawdę nigdy nie było mi lekko. Mam ponad siedemdziesiąt lat i wspomnienia wyłącznie o pracy w gospodarstwie.

Pochodzę ze wsi z bardzo ubogiej rodziny. W domu była szóstka dzieci, a rodzice mieli zaledwie 5 hektarów ziemi. Wyżywić wszystkich i wydać za mąż albo pożenić graniczyło niemal z cudem. Nic dziwnego, że każde z nas wychodziło z domu jak najszybciej, aby pozostałym żyło się trochę lepiej. Ja wyszłam za mąż, kiedy skończyłam osiemnaście lat. Czy byłam wtedy szczęśliwa albo chociaż zadowolona? Nie wiem, nie próbowałam sobie odpowiadać na takie pytania. Po prostu założyłam rodzinę i poszłam na swoje. To „swoje” było niezwykle skromne. Pamiętam, jak z mężem stanęłam na progu naszego domu. Jeden pokoik, mała kuchnia, skrytka, przedsionek. Wieś też nieduża, niemal wszyscy żyli tam biednie. Nie wyróżnialiśmy się więc na tle innych, ale nasza codzienność ograniczała się do pracy. Jak tylko pamiętam, ciągle na coś pracowaliśmy. Najpierw żeby dokupić trochę ziemi. Potem ze skrytki zrobiliśmy drugi pokój. Po kilku latach stanęła stodoła, po następnych jeszcze jedno zabudowanie gospodarcze. Hodowaliśmy kilka świń, ale w obejściu były kury, króliki, przez jakiś czas także nutrie. Mąż kupił też kilka hektarów łąki, bo mieliśmy trzy krowy. Ja pracowałam w ogrodzie i w polu, z ziemi trzeba było wyżywić całą rodzinę. A była nas już wtedy szóstka. Urodziłam czworo dzieci. Gdyby ktoś zapytał mnie, jak odpoczywałam, nie umiałabym odpowiedzieć. Jeśli odpoczynkiem było robienie na drutach i szycie, no to wieczorami w ten sposób odpoczywałam. Szyłam dla dzieci i robiłam im swetry. Jeśli odpoczynkiem nazwać czytanie lektur dzieciom, to zdarzało się takie zajęcie, bo telewizora długo jeszcze nie mieliśmy. Odpoczywałam zbierając grzyby, robiąc zaprawy albo wtedy, gdy smażyłam powidła, bo przecież „tylko” stałam przy garnkach. Nikt mnie zresztą nie pytał, czy chcę odpoczywać. Sama nigdy nie pomyślałam o tym. Ani razu w całym swoim życiu nie byłam na wycieczce, na wczasach, w sanatorium. To może wydawać się dziwne, ale nie tęskniłam do innego życia. Nie narzekałam, nie oczekiwałam niczego ponad tę moją gospodarską codzienność. Pracowałam. Mąż nie był złym człowiekiem, a

jedynie zamkniętym w sobie. Niewiele rozmawialiśmy, a jeśli już, to o sprawach dotyczących gospodarstwa. Najczęściej mówił mi o tym co chce zmienić, co kupić, na co wydać pieniądze ze sprzedaży warchlaków. O problemach z dziećmi nie chciał wiedzieć. Zawsze twierdził, że to moja sprawa. Jestem w domu, to powinnam wychowywać całą czwórkę. Chyba dlatego nie zauważył, że nasz najstarszy syn zaczął zaglądać do kieliszka. Ukończył szkołę podstawową, potem zawodówkę, zdobył zawód. Wyjeżdżał z

domu, niby do pracy, ale ja wiedziałam, że nie zawsze tam trafia. W prywatnej firmie to tolerowali, jednak Romek, bo tak ma na imię mój syn, coraz częściej „gubił się” z kolegami. Mąż nie chciał o tym słyszeć. A dziewczyny jakoś poukładały sobie życie. Dwie wyszły za mąż i mają już swoje rodziny. Jedna także poszła na gospodarkę. Druga jest w mieście. A najmłodsza została w domu. Myślałam, że to ona przejmie gospodarstwo, będzie się nami opiekować, da nam wnuki. Niestety, wyszło inaczej. Wspominam to moje życie i zastanawiam się, jak ono szybko mijało. Dzień za dniem, rok za rokiem. Pole, ogród, dom, czasem odrobek u sąsiadów. I znowu dzieci, pole, ogród... Niektórzy mówią, że starsi ludzie na wsi są spracowani, jacyś pochyleni, słabi. Też taka jestem. Nie miałam przecież maszyn w gospodarstwie, przynajmniej przez pierwszych dwadzieścia lat, nie było pralki automatycznej, nie mieliśmy łazienki, gotowałam na kotlinie. Kto dziś to pamięta? Chyba tylko staruszkowie, tacy jak ja. Czy można

[9]

się dziwić, że myślałam o spokojnej starości? Mąż przekonał mnie, że gospodarkę trzeba zapisać synowi. W końcu to mężczyzna i lepiej sobie poradzi z pracą na roli. A my dostaniemy renty za przekazanie ziemi. No i dostaliśmy, nieduże, ale dla nas starczały. Ale po dwóch latach mąż odszedł na zawsze. Dopiero wtedy poczułam, jak bardzo byliśmy razem. Boże, jak mi brakowało jego krzątaniny po domu, jego rannego wstawania, nawet tego milczenia, gdy wracał z pola. Nawet marudzenia, kiedy próbowałam przekonać go do czegoś. Zwyczajnie nie umiałam być sama. Przeżyliśmy przecież ze sobą 53 lata. A dlaczego przeżywam teraz najtrudniejszy okres w życiu? Powiem szczerze - nawet nie dlatego, że los zabrał mi męża za wcześnie. Tak chciał Bóg i z tym już się pogodziłam. Zresztą niedługo do niego pójdę. Mój dramat dotyczy syna. Romek nie zrezygnował z alkoholu. Pije i teraz nawet tego nie ukrywa. Mało tego, nie chce pracować na gospodarstwie. Już nie hoduje świń,

a krowy dawno sprzedał. Część ziemi wydzierżawił, bo twierdzi, że nie opłaca się jej uprawiać. Łąkę ma jakiś znajomy z miasta. Mam wrażenie, że cała nasza praca z mężem jakby się rozpływała w powietrzu. Jakby w ogóle nie była potrzebna. Po co więc tak ciężko harowaliśmy? Po co dokupowaliśmy ziemi, remontowaliśmy dom? Może niepotrzebnie chcieliśmy zostawić miejsce dzieciom, aby zawsze mogły przyjechać w rodzinne strony? Romek od kilku lat nie jest z nami. Mieszkam tylko z córką. Parę tygodni temu dowiedziałam się, że próbuje sprzedać całe gospodarstwo. A więc także mnie, bo przecież mam zapisane dożywocie. Czy więc zmienić testament i odebrać mu prawo do majątku? Czy pogodzić się z tym, że syn marnuje cały dorobek mojego życia? Czy zwyczajnie siąść i płakać? To naprawdę najtrudniejsze chwile mojego życia. SPISAŁA hALINA SIECIŃSKA


[ 10 ]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Potrzebne warsztaty

W szkole w Drobninie i w Pawłowicach odbyły się kolejne warsztaty o tematyce profilaktycznej. Tym razem tematem zajęć była „Agresja a przyjaźń”. W warsztatach wzięli udział uczniowie wszystkich klas gimnazjum. Podczas dwugodzinnych zajęć prowadząca je pani psycholog zapoznała uczniów z rodzajami emocji, jakie towarzyszą nam w życiu: strachem, zdziwieniem, smutkiem, radością i złością. Uczniowie uczyli się rozpoznawać emocje i podawali sposoby, jak na nie reagują. Kolejną tematyką warsztatów była percepcja wzrokowa. Przedstawiono różnego typu złudzenia optyczne, a zadaniem uczniów było odgadywanie zakamuflowanych w nich obrazów. Uczniowie obejrzeli także krótkie filmy, przedstawiające sceny związane z asertywnością, agresją i przemocą. Po ich obejrzeniu uczyli się, w jaki sposób umiejętnie rozwiązywać konflikty, być asertywnym i właściwie odczytywać wrogie, a także prawdziwie przyjacielskie zachowania ludzi. Warsztaty te z pewnością przyczynią się do właściwego interpretowania przez uczniów ludzkich zachowań i odpowiedniego na nie reagowania. / E.P.

Uczniowie klas I-III gimnazjum w Drobninie wzięli udział w konkursie popularyzującym przyrodę. Wzięło w nim udział 11 uczniów. O zwycięstwie decydowały walory estetyczne prezentowanych prac oraz zgodność z tematem przewodnim zapisanym w regulaminie konkursu. I miejsce zajął Patryk Miedziaszczyk za zdjęcie „Uroki wiosny”, II miejsce Daria Szarletta za pracę „Zimowa kraina” oraz Wojciech Katarzyński za zdjęcie „Maki latem”. Wyróżnienie przyznano Marcie Skrzypczak. Tytuł jej pracy brzmiał „Taki duży, taki mały może krokusem być”

Już drugi raz w tym roku szkolnym w Zespole Szkół w Pawłowicach odbyła się zbiórka makulatury. Akcję zorganizował i przeprowadził Samorząd Szkolny wraz z opiekunkami. W ten sposób zwracano uwagę uczniów na fakt, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego. Dzięki uczniom i rodzicom udało się zebrać 3,525 kg. Wszystkim osobom, które były zaangażowane w realizację tego przedsięwzięcia, Samorząd Szkolny składa serdeczne podziękowania.

W środę, 15 maja, na zaproszenie Zespołu Samokształceniowego Dyrektorów Gminy Krzemieniewo w szkole w Pawłowicach odbyła się narada na temat „Decyzje administracyjne i kierownicze dyrektora szkoły”. W naradzie wzięło udział 28 dyrektorów i wicedyrektorów szkół z powiatów leszczyńskiego i gostyńskiego. Dyskutowano na tematy związane ze zmieniającym się prawem oświatowym. Był to również czas na wymianę doświadczeń.

Konkursy najmłodszych

Przez trzy dni uczniowie klas I-III szkół podstawowych w gminie brali udział w gminnych konkursach. Najmłodsi uczniowie z klas pierwszych rywalizowali w konkursie pięknego pisania. Natomiast uczniowie klas drugich i trzecich przystąpili do konkursu ortograficznego i matematycznego. A oto ich wyniki. Laureatami pięknego pisania zostali: I miejsce - Natalia Robaszewska, Aleksandra Adamiak, Anna Dudzińska, Krystian Andrzejewski, II miejsce - Julia Juszczak, Karolina Śmieszała, Anna Kmieć, Emilia Małycha, III miejsce - Klaudia Witczak, Krzysztof Janiszewski.

Laureaci Gminnego Konkursu Ortograficznego: kl. II - I miejsce Roman Staniszewski , II miejsce - Patryk Ryczkowski, Weronika Zyber, Michał Rosik, Nina Żalik, III miejsce - Agata Jankowiak, Tomasz Mrozek. kl. III - I miejsce Michał Pindara, II miejsce - Miłosz Buczek, III miejsce - Joanna Rosińska, Anna Dąbrowska. Najlepsi matematycy to: kl. II - I miejsce - Marta Lubiejewska; II miejsce - Weronika Zyber, Marta Jańczak, Konrad Adamczak, Barbara Kasprzyk, Filip Rozwalka; III miejsce - Jagoda Andrzejczak. kl. III - I miejsce - Julia Kubasik; II miejsce - Kamil Świdurski, Michał Pindara; III miejsce - Jakub Woźny.

W ramach Tygodnia Bibliotek i Roku Juliana Tuwima Centrum Kultury zaprosiło dzieci i przedszkolaków z Garzyna do obejrzenia spektaklu "Lokomotywa i takie tam inne…". Dzieci z wielkim zainteresowaniem oraz zaangażowaniem wraz ze swoimi wychowawcami czynnie brały udział w spektaklu.Na zakończenie wszyscy wspólnie bawili się w rytmie piosenki "Jedzie pociąg z daleka".


ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Od tego wydarzenia w przedszkolu w Krzemieniewie minęło już trochę dni, ale ponieważ jest bardzo ciekawe, wracamy do niego. Otóż przy okazji realizowania tematu „Nasza miejscowość, nasz kraj” nauczycielki z przedszkola postanowiły założyć w sali kącik kultury ludowej. Zwrócili się do rodziców o wypożyczenie starych przedmiotów, zdjęć przedstawiających dawne czasy oraz elementów dawnego stroju. Na apel rodzice i dziadkowie z grupy Wiewiórek i Jeżyków odpowiedzieli tak licznie, iż można było utworzyć na korytarzu przedszkolnym wystawę pt. „Stare przedmioty regionalne”. Na szczególne podziękowania zasługuje pani Magdalena Przybylak z Brylewa, która przywiozła najwięcej starych przedmiotów i jeszcze opowiedziała dzieciom, do czego te przedmioty służyły i jak się nimi posługiwano. Było naprawdę ciekawie.

W dniu 7 maja uczniowie szkoły w Pawłowicach spotkali się z żołnierzami plutonu saperskiego z Głogowa. Zaproszeni goście, przy dużym zaangażowaniu młodzieży, zademonstrowali sposoby zachowania się w sytuacjach zagrożenia, szczególnie w sytuacji znalezienia niewypałów. Uczniowie mieli także możliwość obejrzenia sprzętu wojskowego, przymierzenia stroju saperskiego oraz zobaczenia wyposażenia samochodu wojskowego.

Członkowie Kółka Turystycznego „Dookoła Świata z Zazu”, działającego w Zespole Szkół w Garzynie, wybrali się na wycieczkę śladami króla Stanisława Leszczyńskiego. W Lesznie zwiedzili m. in.: kościół św. Krzyża, miejscowe lapidarium, małą bazylikę oraz leszczyński ratusz. Uczestniczyli również w lekcji muzealnej w Muzeum Okręgowym na temat historii Leszna i rodu Leszczyńskich.

[ 11 ]

Uczniowie klasy III gimnazjum z Nowego Belęcina wybrali się na wycieczkę do oczyszczalni ścieków w Henrykowie. Po terenie oprowadziła ich Joanna Spychaj – Skopińska. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób oczyszcza się ścieki oraz jakie procesy biologiczne i chemiczne zachodzą podczas oczyszczania. Obejrzeli urządzenia służące do oczyszczania ścieków, m. in.: piaskowniki, osadniki wstępne i wtórne oraz reaktory biologiczne. Po zwiedzeniu budynków oczyszczalni uczniowie udali się na interesujące zajęcia mikroskopowe, podczas których zgłębili budowę mikroskopu i poznali organizmy, które oczyszczają ścieki z zanieczyszczeń. Na zakończenie wycieczki udali się do kina, gdzie obejrzeli film pt. „Oszukane”. Na taką samą lekcję tak zwanej Zielonej Szkoły do Henrykowa udali się uczniowie z Pawłowic.

Dzieci z oddziału przedszkolnego i z kl.II z Oporówka wybrały się na wycieczkę do piekarni GS w Osiecznej. Miały okazję poznać etapy powstawania chleba i pszennych bułek, które to produkty w tutejszej piekarni pieczone są tradycyjnie bez „polepszaczy”. Pan kierownik Stefan Żok pokazał dzieciom wszystkie urządzenia i pomieszczenia, a na koniec poczęstował przepysznymi rogalikami i ciastkami.

Uczniowie ze szkoły w Oporówku kolejny raz odwiedzili leszczyńską galerię LeArt, gdzie pod okiem artysty plastyka Bogumiły Kicińskiej wykonywali piękne upominki dla mam.


[ 12 ]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Z Belęcina do Portugalii

Uczniowie Zespołu Szkół z Nowego Belęcina uczestniczyli w Mistrzostwach Świata Szkół w Portugalii.

Można śmiało stwierdzić, że orientaliści bardzo intensywnie rozpoczęli nowy sezon 2013. Troje uczniów Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie - Agata Szymoniak, Piotr Klimkowski i Tomasz Szymoniak przebywali w dniach 15-20 kwietnia na kolejnych już Mistrzostwach Świata Szkół (ISF), które tym

razem odbywały się w Portugalii. Uczniowie belęcińskiej szkoły już po raz czwarty brali udział w ISF. Pierwsze miały miejsce w Szkocji w 2008 roku, kolejne w Hiszpanii, a dwa lata temu we Włoszech. Za każdym razem dla zawodników reprezentowanie kraju, szkoły jest niesamowitym przeżyciem. Tym

Zdobyli kwalifikacje na ogólnopolską olimpiadę

W Szczecinku (woj. zachodniopomorskie) w dniach 11-12 maja odbył się turniej kwalifikacyjny do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Taekwondo Olimpijskim. W turnieju wzięło udział ponad 140 zawodników i zawodniczek strefy zachodniej w kategorii wiekowej junior młodszy (13-14 lat). Klub Sportowy KUK-SON Pawłowice reprezentowało pięcioro zawodników i zawodniczek z sekcji taekwondo w Buczu i sekcji taekwondo w Pawłowicach. Zawodnicy spisali się znakomicie zdobywając trzy kwalifikacje do finałów, które odbędą się w dniach 14-16 czerwca w Łodzi. W swoich kategoriach wagowych zdobywali następujące lokaty:

I miejsce – Jakub Styszyński waga + 65 kg (sekcja w Buczu), II miejsce – Żaneta Leciej waga – 37 kg (sekcja w Pawłowicach), III miejsce – Mikołaj Żmuda waga -37 kg (sekcja w Pawłowicach), V miejsce – Natalia Kubiaczyk waga – 44 kg (sekcja w Pawłowicach), V miejsce – Sandra Samol waga + 59 kg (sekcja w Buczu). Na szczególne gratulacje zasłużył Jakub Styszyński, który wygrał wszystkie trzy pojedynki przed czasem (osiągnął przewagę 12 punktów co skutkuje przerwaniem walki przez sędziego). Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu z Urzędu Gminy Krzemieniewo i Urzędu Gminy Przemęt.

razem najlepiej spisała się Agata Szymoniak zajmując w biegu średnim 26. a w biegu klasycznym 24. miejsce. Chłopcy pobiegli nieco gorzej, zajmując miejsca w granicach 30.-40. Tereny były bardzo wymagające i różniły się zdecydowanie od tych, po których biegają na co dzień w kraju. Był to ich pierwszy start w tego typu imprezie i mamy nadzieję, że będą mieli okazję pokazać się z lepszej strony za dwa lata w Turcji, czego już teraz im życzymy. Po tygodniowej przerwie 27 kwietnia 11-osobowa grupa orientalistów wyjechała na obóz szkoleniowy nad morze w okolice Mierzei Wiślanej na terenie gminy Sztu-

towo, gdzie przebywała do 5 maja. Przez pierwsze pięć dni zawodnicy trenowali dwa razy dziennie, aby wziąć udział w prestiżowych międzynarodowych zawodach - Baltic Cup 2013, rozgrywanych już po raz 18. Bardzo dobrze spisał się na nich Piotrek Klimkowski, zajmując w kolejnych dniach 3. 2. i 1. miejsce, w końcowej klasyfikacji plasując się na 2. miejscu. Wyniki pozostałych zawodników: Hanna Klimkowska 4. miejsce, Marcin Kowalski 8. miejsce, Agata Szymoniak 9. miejsce, Katarzyna Dajewska 10. miejsce, Adam Jankowiak 11. miejsce, Klaudia Smektała 12. miejsce, Lidia Mejza 15. miejsce i Tomasz Szymoniak 15. miejsce.

Sześć drużyn piłkarskich walczyło na boisku w Garzynie w I Turnieju o Puchar Wójta Gminy Krzemieniewo. Zawody odbyły się 27 kwietnia, a każda z drużyn wystawiła 10 zawodników. Wyniki końcowe turnieju przedstawiają się następująco: I miejsce – Grodzisko, II miejsce – Świerczyna Snow Kids, III miejsce – Gumisie Garzyn, IV miejsce – Dziatki WSRH Krzemieniewo, V miejsce – Belęcin, VI miejsce – FC Dzikie Koty Belęcin. Nagrody indywidualne w poszczególnych kategoriach odebrali: najlepszy zawodnik – Jacek Szczerba, najlepszy napastnik – Jakub Prałat, najlepszy bramkarz – Marcin Wyzój. Na zdjęciu prezentujemy drużynę Gumisie Garzyn, która zajęła III miejsce.

Zaproszenie do rozgrywek

Na boisku wielofunkcyjnym w Oporówku odbędzie się turniej piłki nożnej. Potrwa dwa dni, 8 i 9 czerwca. Start do zawodów o godzinie 14. Turniej będzie się składał z dwóch części. W sobotę, 8 czerwca, grać będą dzieci do 15. roku życia. Natomiast w niedzielę, 9

czerwca, rywalizować będzie młodzież i dorośli. Drużyny mogą składać się z 6 do 7 osób. Termin zgłoszeń potrwa do końca maja. Chętni zapisywać się mogą na boisku wielofunkcyjnym w Oporówku lub pod nr tel. 669 376 059.


HOROSKOP

Baran 21.03-19.04 Los wystawi Twoją cierpliwość na próbę. Na sfinalizowanie pewnej sprawy będziesz musiała poczekać. Ale ostatecznie dobrze się skończy. Pod koniec miesiąca spodziewaj się zmian w pracy. Byk 20.04-20.05 Przed Tobą interesujący okres w sprawach towarzyskich. Sporo spotkań, a być może nawet wyjazd. Nie zaniedbuj rodziny. Ktoś z bliskich będzie Cię teraz potrzebował. Bliźnięta 21.05-21.06 Czas zadbać o relacje z partnerem. Przez liczne obowiązki możesz nie zauważyć, że się oddalacie. Wyjedźcie gdzieś wspólnie albo chociaż od czasu do czasu spędzajcie wieczór tylko we dwoje. Rak 22.06-22.07 Ostatnie tygodnie były dość pracowite, więc czas na relaks. Odpocznij trochę i naładuj akumulatory. A potem rozwiąż pewną rodzinną sprawę. Wszystkim będzie łatwiej. Lew 23.07-22.08 Zapomnij o rozrywkach, bo właśnie teraz w firmie przybędzie obowiązków. Ktoś nowy trochę zamiesza. A w uczuciach niespodzianka. Chyba się zakochasz. Panna 23.08-22.09 Twoje zamiłowanie do porządku może Ci uprzykrzyć życie. Nie wszystko musisz zrobić od razu i nie każdy musi akceptować Twoje pomysły. Odpuść czasem i rozerwij się. Waga 23.09-22.10 Pamiętaj, że „słomiany zapał” nie jest najlepszą cechą pracownika. Nie zniechęcaj się, jeśli nawet coś nie będzie Ci wychodzić. Skorpion 23.10-21.11 Możesz spodziewać się trochę kłopotów, ale pomogą Ci przyjaciele. Dzięki temu Wasze relacje będą jeszcze lepsze. Nie przesadź z wydatkami, wkrótce pieniądze będą Ci bardzo potrzebne. Strzelec 22.11-21.12 W Twoim życiu pojawi się osoba, która od razu wywrze wpływ na to, jak postrzegasz rzeczywistość. Ta znajomość przerodzi się w głęboką zażyłość. Załatw zaległe sprawy w pracy. Koziorożec 22.12-19.01 Ktoś będzie chciał napsuć krwi Twojej rodzinie, ale Ty oczywiście na to nie pozwolisz. Jeszcze raz okaże się, co tak naprawdę jest ważne. Spodziewaj się przypływu gotówki. Wodnik 20.01-18.02 Stan Twojego konta nieoczekiwanie poprawi się. Jeśli uznasz, że warto pieniądze w coś zainwestować, to teraz jest najlepszy moment. W domu trochę zamieszania wprowadzi pewna ważna wiadomość. Będzie radosna. Ryby 19.02-20.03 Unikaj konfliktów, bo teraz najbardziej potrzebny Ci będzie spokój. Ktoś z bliskich poprosi Cię o pomoc i będziesz musiała całkowicie mu się poświęcić. Zdrowie dobre.

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Krzyżówka z nagrodą

Pulower

Jeszcze nie żak

Italianie

Dobre rady

Bank .... SA

Serialowa aktorka Pola

Szybki taniec

2

Parkowy mebel Alkohol

Murzyn Stasia i Nel

11

12

Dodatek do potraw Szata

9

Miejsce klęski Hannibala w Afryce

5

Pismo w kopercie

Wyższa Szkoła Ekonomiczna

Pracuje w lesie

Nie wy, nie oni, lecz...

6

1

[ 13 ]

7

Miejsce po siódmym

3

10

Francuski Jan

2

9

4

Roślina oleistowłókiennicza

3

4

5

6

9

1

1

2

6

7

10

11

12

8

8

5

Rozwiązanie powstanie po przeniesieniu liter oznaczonych cyframi od 1 do 12 do odpowiednich kratek poniżej. Prawidłowe hasło można wysłać emailem. Można też wysłać SMS o treści TC.ZYCIE.rozwiazanie+imie i nazwisko+adres na numer 71068 (opłata 1,22 zł, regulamin na www.dotpay.pl). Wśród nadawców prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy nagrodę. Poprzednie hasło krzyżówki brzmiało: PRZYSZŁA PRAWDZIWA WIOSNA. Nagrodę wylosowała Teresa Borowska z Drobnina. Zapraszamy po odbiór nagrody do GCK w Krzemieniewie.

Proste i smaczne Sałatka z selerem

Produkty: 1 słoik selera konserwowego krojonego w cienkie paski, 1/2 puszki kukurydzy, 1/2 puszki groszku, 1/2 puszki czerwonej fasoli, 1 marchewka, 3 kawałki papryki konserwowej, 2 łyżki majonezu, sól, pieprz. Sposób przyrządzenia: Seler odcedź na sitku i pokrój go na krótsze paski. Marchewkę ugotuj i pokrój w kostkę. Paprykę odcedź i pokrój w bardzo drobną kostkę. Do pokrojonych składników dodaj kukurydzę,

groszek i fasolkę. Sałatkę dopraw majonezem, solą i pieprzem. Dokładnie wymieszaj. Sałatka ryżowa

Produkty: 2 woreczki ryżu, 3 ogórki kiszone, 1 cebula, majonez, keczup, 3 jajka, vegeta. Sposób przyrządzenia: Ryż ugotuj według przepisu na opakowaniu. Jajka ugotuj na twardo i pokrój w kostkę, podobnie jak cebulę. Ogórki zetrzyj na tarce. Układaj w misce: ryż, ogórki, cebulę, majonez, ryż, keczup, jajka, vegetę, majonez, ryż, keczup.

* Zdarza się, że po zimie w domku na działce można wyczuć zapach wilgoci. Aby się go pozbyć, należy uprażyć na patelni ziarenka kawy. Potem ciepłą jeszcze kawę wyłożyć na talerzyki i wstawić do szafek. Kawa usunie niemiłą woń. * Istnieje stary domowy sposób na suche łokcie. Aby przywrócić im gładkość, należy dwie łyżeczki siemienia lnianego zalać 1, 5 szklanki wody i gotować przez pół godziny. Potem przecedzić wywar przez gazę i moczyć w nim łokcie 20 minut. Po zabiegu należy przemyć je wodą i wetrzeć trochę tłustego kremu. Zabieg powtarzać 3-4 razy w tygodniu. * Bywa, że żółty ser przechowywany w lodówce po kilku dniach obeschnie. Nie musimy obcinać jego brzegów czy wyrzucać sera, bo jest sposób na jego odświeżenie. Wystarczy na 12 godzin zanurzyć go w zimnym mleku. Po takiej kąpieli ser smakuje jak dopiero co kupiony. * Warto wiedzieć, że aby zmniejszyć negatywne oddziaływanie stresu na organizm, trzeba się dobrze odżywiać. Do naszej diety powinnyśmy częściej wprowadzać płatki owsiane, warzywa strączkowe, a na przekąskę orzechy, pestki dyni, banany, czarną czekoladę. Wszystkie te produkty są bogate w magnez, który leczy nerwy i wspomaga pracę serca.

(: (: HUMOR :) :) Rozmowa kolegów w kawiarni: - Wiesz Czesław, że chyba każdy człowiek ma jakieś nawyki. - Taaaa, naprawdę? A ja też mam? - Tak. Ty Czesław, na przykład, zawsze mieszasz herbatę prawą ręką. - No i co z tego? - A większość ludzi używa łyżeczki.... *** Dwie przyszłe panny młode rozmawiają ze sobą przy kawie: - A ty wiesz, jakie zdolności są najbardziej cenione u mężczyzn? - No, jakie? - Kochana, przede wszystkim to są zdolności płatnicze. *** Pracownik prosi szefa o urlop. - Urlop?! Panie, jaki urlop? Cały rok pracuje pan przy otwartym oknie i jeszcze się panu urlopu zachciewa?


Przełajowe biegi [ 14 ]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Cross Wagarowicza

W połowie kwietnia odbyły się w Lesznie Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych. W zawodach tych startowali uczniowie, którzy wywalczyli sobie taką możliwość podczas zawodów gminnych. Szkołę w Drobninie reprezentowało 17 uczniów (7 ze szkoły podstawowej i 10 z gimnazjum). Medalowe miejsca wybiegali: Aniela Kamieniarz i Kasia Dajewska - I miejsce, Ala Sikorka i Judyta Bartkowiak - II miejsce, Dominik Robaszewski - III miejsce oraz Weronika Fabich i Kacper Dajewski - IV miejsce (na zdjęciu).

Na II miejscu

W Lesznie odbył się Turniej Piłki Nożnej Gimnazjów o mistrzostwo powiatu. Zawody odbywały się na dwóch boiskach : w Zaborowie i w Lesznie. W wyniku losowania nasza drużyna z Drobnina grała w Zaborowie z zespołami ze Święciechowy, Rydzyny i Kąkolewa. Po dwóch wygranych (z Kąkolewem 1:0 i Święciechową 3:0) i remisie z Rydzyną 0:0 zapewnili sobie awans do gier finałowych z pierwszego miejsca. Mecze finałowe rozgrywano w Lesznie. Tam w półfinale Drobnin spotkał się

Kilka dni później w Żerkowie miały miejsce Mistrzostwa Województwa w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Drobnińską szkołę reprezentowali zwycięzcy biegów powiatowych. Trasy biegów były dla biegaczy dość wymagające. Na starcie w każdej kategorii stanęło bardzo dużo uczniów reprezentujących wszystkie powiaty naszego województwa. Nasi przedstawiciele szczęśliwie dotarli do mety na dobrych pozycjach. Najlepiej spisała się Aniela Kamieniarz, która ukończyła bieg na bardzo dobrym VIII miejscu. z zespołem z Włoszakowic. Mecz ten wygrał 3:1, dzięki czemu uzyskał prawo gry o pierwsze miejsce w turnieju. W meczu finałowym grali znów z zespołem z Rydzyny, który w półfinale pokonał zespół z Pawłowic po rzutach karnych 5:4 (w podstawowym czasie gry mecz zakończył się wynikiem 0:0). Niestety, rywalizację tę Drobnin przegrał i ostatecznie 2:1 i zajął II miejsce w turnieju. Zespół grał w składzie: Szymon Juśkiewicz, Bartek i Kamil Frąckowiak, Szymon Sobczyk, Wojtek Hądzlik, Arek Biernaczyk, Jakub Kąkolewski, Jonasz Pacanowski, Bartek Krysiak i Dominik Robaszewski.

BOISKA w czerwcu czynne będą:

Boisko wielofunkcyjne Oporówko poniedziałek-piątek - godz. 16-20 sobota-niedziela - godz. 14-18 Animator: Marek Biernaczyk, tel. 669-367-059 Boisko środowiskowe Drobnin poniedziałek-piątek - godz. 16-20 sobota-niedziela - godz. 14-18 Animator: Grzegorz Ratajski, tel. 500-283-315 Orlik Pawłowice poniedziałek i piątek - godz. 15-22 wtorek - czwartek - godz.15-21 sobota-niedziela - godz. 14-18

Animator: Robert Kuczyk, tel. 691-473-392 Orlik Krzemieniewo poniedziałek-piątek - godz. 15-21 sobota-niedziela - godz. 14-21 Animator: Andrzej Piotrowiak, tel. 505-601-579 Orlik Garzyn poniedziałek-piątek - godz. 16-21 sobota-niedziela - godz. 13-19 Animator: Łukasz Chmielewski od 1.06 do 15.06, tel. 661-680927, Henryk Chwaliszewski - od 16.06 do 30.06, tel. 609-717-191

Już ponad 20 lat w Pawłowicach odbywa się Cross Wagarowicza. W tym roku do biegów zaproszono w piątek, 26 kwietnia. W imprezie jak zawsze wzięło udział ponad stu uczestników z kilku miejscowości powiatu leszczyńskiego i powiatów sąsiednich. Zorganizowano 13 biegów dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Ogółem do rywalizacji przystąpili przedszkolacy i uczniowie z 11 szkół. Ostatecznie klasyfikacja drużynowa szkół podstawowych przedstawia się następująco: I miejsce - Pawłowice, II - Kąkolewo, III - Wijewo, IV - Drobnin, V - Nowy Belęcin, VI - Kaczkowo, VII - Górka Duchowna, VIII Lipno, IX - Wilkowice, X - Garzyn. Wyniki drużynowe gimnazjów są następujące: I miejce - Pawłowice, II - Kąkolewo, III - Drobnin, IV - Leszno1, V-Nowy Belęcin. W grupie przedszkolnej wystartowały maluchy głównie z gminy Krzemieniewo, najwięcej z Pawłowic. W kategorii dziewcząt do lat 6 pierwsze trzy miejsca zajęły: Katarzyna Sławińska, Roksana Markowska, Maria Kowalczyk. W kategorii lat 7: Katarzyna Siniecka, Amelia Wiler, Anna Nowak. W kategorii chłopców do lat 6: Mariusz Małycha, Tomasz Harasymowicz, Maciej Maciejewski. W kategorii lat 7: Maciej Kubiaczyk, Patryk Iwanowicz, Bartosz Chylak.

W piątek, 10 maja, na stadionie w Lesznie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Czwórboju Lekkoatletycznym. W zawodach tych uczestniczyły również reprezentacje dziewcząt i chłopców ze szkoły w Drobninie. Zespół dziewcząt wywalczył II miejsce, a chłopcy miejsce III. Indywidualnie III miejsca wywalczyli: Kacper Dajewski oraz Alicja Sikorka i Paula Nawrocka. Dziewczęta wystąpiły w składzie: Alicja Sikorka, Paula Nawrocka, Monika Rzepecka, Marika Siniecka, Zuzanna Dawidziak, Agnieszka Sikorka i Małgosia Marszałek. Skład zespołu chłopców: Kacper Dajewski, Eryk Andrzejak, Marcin Konopka, Tomek Gembiak, Tomek Łukaszewski, Kacper Nowak, Filip Frąckowiak i Łukasz Antkowiak. (wszyscy na zdjęciu).

Powiatowy finał

W piątek, 17 maja, na boisku Orlik w Krzemieniewie odbył się finał powiatowego turnieju piłkarskiego „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. Do rozgrywek przystąpili zawodnicy rocznika 2003 i młodsi. A rywalizowały ze-

społy z Krzemieniewa, Osiecznej i Długiego Starego. Wyniki poszczególnych meczów były następujące: Orlik Krzemieniewo Osieczna 2:0, SP Długie Stare Osieczna 1:1, Orlik Krzemieniewo - SP Długie Stare 3:0. Zwycięski zespół z Krzemieniewa zagra 18 czerwca w finale wojewódzkim w Błażejewku koło Kórnika.


Pryma

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

[ 15 ]

JUBILEUSZOWA

Magdalena Katarzyńska

GRAND PRIX

Kategoria SOLISTA 6-9 lat I miejsce: Oliwia RESZCZYŃSKA II miejsce: Jagoda ANDRZEJCZAK III miejsce: Sonia Barbara BILIŃSKA Wyróżnienia: Anna PRAŁAT, Bartosz JABŁOŃSKI, Adam NOWACKI Kategoria SOLISTA 10-13 lat I miejsce: Daniela JOHN II miejsce: Natalia SZYNKA III miejsce: Natalia MATECKA Wyróżnienia: Lilka DERA, Magdalena PERSZEWSKA, Monika RZEPECKA

Kategoria SOLISTA 14-16 lat I miejsce: Anna MĄKA II miejsce: Julia SOBCZYK III miejsce: Sonia ZAJĄCZKOWSKA Wyróżnienia: Kacper KUBIAK, Agnieszka GERSZENDORF Kategoria SOLISTA 17-20 lat I miejsce: Julia BULIŃSKA II miejsce: Bartosz DWORNIK III miejsce: Anna ŚWIĄTEK

Kategoria GRUPA WOLKANA do 11 lat I miejsce: SŁONECZKA II miejsce: MOK-toniki II III miejsce: BIKDAJ

Kategoria GRUPA WOKALNA 12-16 lat I miejsce: DUET ALMA II miejsce: MOK-tony I

Kategoria GRUPA WOKALNA 17 lat i więcej I miejsce: NASTKI II miejsce: MOK-tony II


UDANA KRZEMIENIóWKA [ 16 ]

W sobotę, 4 maja, ogromna grupa mieszkańców gminy wybrała się na rajd rowerowy pod nazwą Krzemieniówka. Na starcie stanęło 331 osób, a wielu rowerzystów dołączyło do peletonu po drodze. Bo rajd prowadził z Krzemieniewa do Drobnina, Kociug, Pawłowic, Luboni, Oporówka, Oporowa, Grabówca i z powrotem do Krzemieniewa. Zarówno start, jak i meta znajdowały się przy Gminnym Centrum Kultury. Trasa liczyła 20 kilometrów, więc mogli ją przejechać i dorośli, i dzieci. Najstarszym uczestnikiem rajdu był 82-letni henryk Sołtysiak z Oporówka, a najmłodszym roczny Dawidek Machowski. Obydwaj dostali upominki. A ciekawostką było, że rowerówce przez całą trasę towarzyszył biegacz Damian Kaczmarek z Krzemieniewa. Na wszystkich na mecie czekały występy dzieci z Sekcji Tanecznej Gminnego Centrum Kultury i grochówka. Wieczorem była zabawa taneczna. A że pogoda dopisała, wszyscy bawili się wspaniale, co oczywiście widać na zdjęciach. Organizatorem rajdu byli: sołtys i Rada Sołecka wsi Krzemieniewo, Gminne Centrum Kultury i Urząd Gminy.

Życie Gminy Krzemieniewo - nr 105 - Maj 2013  
Życie Gminy Krzemieniewo - nr 105 - Maj 2013  
Advertisement