Edu Review 2021/2022

Page 1

TDJ

REVIEW 2021/22

www.tdjfoundation.pl


TDJ Foundation

w numerze TDJ

pasja REVIEW 2021/22

Naszym celem jest pobudzanie i odkrywanie pasji młodych osób, kształtowanie w nich samodzielności, wiary we własne siły oraz stworzenie okazji, by mogli poznać swoje mocne strony i rozwijać zainteresowania.

str. 8–11

TDJ FOUNDATION Aleja Roździeńskiego 1A 40-202 Katowice fundacja@tdj.pl www.tdjfoundation.pl facebook.com/fundacjatdj/

spis treści 4 6 8 12 14 22 26 30 32 38 42 45 48 51 53 56

Drogi Czytelniku! Jak pomagamy? Czas na pasję! Każdy ma własną drogę rozwoju Rozwój poprzez działanie Bądź zmianą Wsparcie w nowej rzeczywistości Akademia Liderów Edukacji Oczami trenera Instytutu Educare Jak wychować kreatywne dziecko? Witamy w Przedszkolach Educare Wyjątkowe miejsce na mapie Katowic Muzyka w życiu dziecka Jak bawić się z przedszkolakiem? Dwujęzyczność w przedszkolu Innowacyjny Campus

2 www.tdjfoundation.pl


TDJ Foundation

edukacja Od najmłodszych lat kształtujemy w dzieciach nowe umiejętności, by mogły mieć równe szanse w osiągnięciu pełnego potencjału, realizacji zainteresowań oraz rozwoju talentów. Dwujęzyczność jest jedną z tych umiejętności.

str. 53–55

wsparcie W czasach, kiedy dzieci potrzebują pomocy ze strony dorosłych, by poradzić sobie z ciągle powracającą izolacją, widzimy potrzebę, by mocno wspierać rozwój tutoringu rodzinnego w szkołach.

str. 26–28


TDJ Foundation

Drogi Czytelniku! Potrzeba dobrej edukacji i wsparcia rozwoju dorastającej młodzieży nigdy nie była tak ważna jak obecnie. Pandemiczne ograniczenia spowodowały, że dzieci i młodzież często są skazane wyłącznie na kontakty online, na życie i rozwijanie się w internecie. Jest to co prawda ogromne źródło wiedzy, ale w wirtualnej rzeczywistości łatwo znaleźć wzorce i trendy, które w dłuższej perspektywie nie wpływają pozytywnie na kształtowanie młodego człowieka. Kontakty online z jednej strony ułatwiają spotykanie się ludzi, których dzieli duża odległość, ale z drugiej utrudniają budowanie trwałych i głębokich relacji. A wiemy, że to one są fundamentem szczęścia każdego człowieka. Dostrzegamy, jak ważne jest obecnie mądre, inspirujące i wspierające środowisko. Jak młodzież pragnie kontaktów opartych na szacunku, akceptacji i jak dzięki temu rozwija swoje skrzydła. W trakcie naszych spotkań z młodzieżą widzimy, jak marazm, poczucie osamotnienia i niezrozumienia znikają, a pojawiają się chęć do działania i ciekawość odkrywania siebie oraz świata. W Fundacji prowadzimy inicjatywy, które pomagają tworzyć pozytywną przestrzeń dla dzieci i młodzieży (w trakcie projektów wakacyjnych oraz tutoringowych) i dla rodzin – w przedszkolach, które prowadzimy. W trakcie szkoleń i konferencji staramy się także pomóc nauczycielom, by potrafili taką przestrzeń stworzyć w swoich szkołach i klasach, z którymi na co dzień pracują. Pragniemy również podzielić się naszym marzeniem o powstaniu wyjątkowego miejsca na mapie Polski. Miejsca, które będzie synonimem pozytywnej przestrzeni w każdym swoim elemencie. Campus edukacyjny, który powstaje w Małopolsce, w oparciu o najlepsze światowe wzorce, ma być miejscem, gdzie doskonała edukacja szkolna nastawiona na prawdziwy i harmonijny rozwój połączy się z infrastrukturą sportową, kulturalną i wy4 www.tdjfoundation.pl

poczynkową na najwyższym poziomie. Obiekty Campusu mają być otwarte dla lokalnej społeczności, z którą chcemy wspólnie kształtować tę przestrzeń. To miejsce będzie budowane przez zaangażowanych ludzi z pasją i kompetencjami, aby służyć na długie lata. Od kilku tygodni koncentrujemy swoje działania na wsparciu osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Angażujemy się i inicjujemy wiele działań. Działamy na rzecz powiększającej się z dnia na dzień społeczności ukraińskiej w powiecie wadowickim i w Zakopanem. Chcemy pomóc im poczuć się u nas dobrze i bezpiecznie, a także samodzielnie więc wspieramy ich np. w poszukiwaniu pracy. Remontujemy i chcemy udostępnić dla uchodźców jedną kondygnację naszego budynku. Jesteśmy w trakcie zatrudniania kilku nauczycieli z Ukrainy w celu otwarcia oddziału przygotowawczego w szkole dla dzieci z Ukrainy. Wspieramy społeczność - ludzi, którzy mogą przyjąć osoby z Ukrainy pod swój dach lub gościć i pomagać w inny sposób. Podjęliśmy również decyzję, by w tym roku całość zebranych za pośrednictwem akcji 1% środków skierować na pomoc ukraińskim rodzinom. Zapraszam Was do naszego świata, w którym wspólnie kształtujemy pozytywne zmiany. Oliwia Kwiatkowska Prezes TDJ Foundation


TDJ Foundation

Co nowego? INDYWIDUALNY POGRAM ROZWOJU (IPR) Mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa dokończyliśmy kolejną edycję Indywidualnego Programu Rozwoju. Cieszymy się, że przybyło nam uczestników wcześniej niezwiązanych z tym projektem. Udało nam się także rozpocząć następną edycję Programu. Pandemia nie przeszkodziła nam również w dokończeniu Programu iPower, w ramach którego ponad 200 uczestników zrealizowało 40 miniprojektów. WAKACJE Z PASJĄ Wakacje z Pasją, połączenie integracji i dobrej zabawy ze wspólnym motywowaniem się do nauki i rozwijania własnych zainteresowań, także nie mogły przegrać z koronawirusem. Zorganizowaliśmy pięć turnusów dla 225 uczestników. INSTYTUT EDUCARE Educare – Instytut Edukacji Spersonalizowanej przeprowadził cykl szkoleń zarówno stacjonarnie, jak i online. Wzięło w nim udział ponad pół tysiąca osób z kilkudziesięciu placówek: dyrektorzy, nauczyciele różnych przedmiotów i poziomów nauczania, wychowawcy i tutorzy. Instytut prowadzi szkolenia z zakresu tutoringu rodzinnego, zarządzania placówką edukacyjną, porusza tematy rozwoju osobistego nauczyciela, pracy zespołowej nauczycieli, pracy z uczniem, współpracy z rodzicami oraz systemu prawnego. Instytut przekazał w ręce czytelników książkę o edukacji spersonalizowanej, by każdy mógł poznać jej założenia i przekonać się, że takie podejście gwarantuje jakość edukacji na miarę XXI wieku.

Mocno rozwinęliśmy ideę Przedszkola by Educare, opartych o model edukacji spersonalizowanej. W naszym Przedszkolu na Kopcu olbrzymią popularnością cieszył się projekt „Stajnia na Kopcu”, w ramach którego dzieci mogły spędzać czas z końmi i uczyć się podstaw jeździectwa. Nowe przedszkole Educare działa także w prestiżowej katowickiej Pierwszej Dzielnicy, gdzie trwa budowa kolejnych budynków mieszkalnych. PROJEKT TRANSFORMERS W ramach projektu Transformers zbudowaliśmy Pracownię Rozwojową i szklarnię w Domu Dziecka w Grotnikach. Nowe obiekty zwiększają szanse podopiecznych domu na osiągnięcie samodzielności i pozwolą przyspieszyć ich udany start w dorosłość. CAMPUS DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Rozpoczęliśmy także działania, które mają na celu zbudowanie Campusu – innowacyjnego miejsca, w którym będziemy wspierać rozwój dzieci, młodzieży, całych rodzin i lokalnej społeczności. Będzie to nie tylko szkoła, ale centrum lokalnej aktywności, które połączy najnowsze osiągnięcia edukacyjne i biznesowe. Chcemy, aby w tym miejscu łączyć tradycyjne, chrześcijańskie wartości z możliwościami nowoczesnych technologii, zrównoważonym podejściem do środowiska i społeczności lokalnych. W Polsce nie funkcjonuje jeszcze ośrodek o takim charakterze.

TDJ Edu Review 2021/2022 5


TDJ Foundation

Jak pomagamy? #SolidarnizUkrainą

W TDJ Foundation wykorzystujemy wszystkie swoje zasoby i kompetencje, by zapewnić uchodźcom wymierną pomoc na płaszczyźnie krótko- i długoterminowej. Dajemy konkretne wsparcie polegające na zidentyfikowaniu potrzebujących rodzin, sprowadzeniu ich do Polski, zapewnieniu im bezpiecznego zakwaterowania oraz stworzeniu systemu dłuższej opieki dla nich. 6 www.tdjfoundation.pl


TDJ Foundation

Chcesz pomóc? Wesprzyj nasze działania!

Środki możesz wpłacić na konto Fundacji TDJ. Numer konta: 82 1020 1026 0000 1402 0509 5445 SWIFT: PKOPLPW IBAN: PL 82 1020 1026 0000 1402 0509 5445 Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe – Ukraina lub korzystając z przelewów online na naszej stronie: https://tdj.pl/fundacja/pomoc-dla-ukrainy/ POMÓŻ NAM POMAGAĆ!

Zakwaterowanie Przyjęliśmy już pierwsze rodziny oraz grupę dzieci z domu dziecka. Dzieciom udało się już zapewnić dostęp do edukacji. Wkrótce dostępne będą miejsca noclegowe dla ukraińskich rodzin w przestrzeniach, które staramy się zaadaptować do tego celu.

Pomoc materialna i niematerialna Przedszkola by Educare prowadzone przez Fundację w Katowicach i Wadowicach przyjmą dzieci w wieku 3-6 lat. Przedszkole w Pierwszej Dzielnicy w Katowicach stworzy oddzielną grupę adaptacyjną dla dzieci z Ukrainy. Wszystkim ukraińskim dzieciom w przedszkolach Fundacji zapewnimy posiłki.

Wsparcie finansowe W ramach fundacji uruchomiliśmy specjalny fundusz pomocy dla uchodźców z Ukrainy, zasilony przez firmę TDJ. Widzimy jednak, że to kropla w oceanie rosnących potrzeb. W tym celu stworzyliśmy oficjalną zbiórkę, dzięki której zapewnimy konkretną pomoc poszkodowanym. Zbieramy środki na zakwaterowanie i wyżywienie dla rodzin, a także na zapewnienie potrzeb edukacyjnych ukraińskich dzieci. W dłuższej perspektywie naszym celem jest również pomoc rodzinom w usamodzielnieniu się.

TDJ Edu Review 2021/2022 7


Programy młodzieżowe

Czas na pasję! Po przerwie w 2020 roku, spowodowanej pandemią, w 2021 roku znowu pojechaliśmy na wspaniałe wakacje! Naszym celem jest pobudzanie i odkrywanie pasji młodych osób, kształtowanie w nich samodzielności, wiary we własne siły oraz stworzenie okazji, by mogli poznać swoje mocne strony i rozwijać zainteresowania. Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych obozowiczów, w 2021 roku zorganizowaliśmy pięć wakacyjnych

8 www.tdjfoundation.pl

turnusów: art & active, science & fiction, dwa turnusy survivalowe i nowość – turnus team building skierowany do młodzieży w wieku 16–19 lat. W sumie bawiło się z nami 225 młodych osób.


Programy młodzieżowe

SURVIVAL dla dzieci kochających przygody i aktywny tryb życia. Niecodzienne warunki i pokonywanie własnych słabości. Wspinaczka, rozpoznawanie tropów, szkice terenu, samoobrona i podziwianie gwiazd podczas nocy w lesie. Obóz survival kształcił prawdziwych wojowników!

TEAM BUILDING czestnicy brali udział w różnego u rodzaju warsztatach kreatywnych, podczas których wzmacniali swoje kompetencje społeczne oraz poznawali siebie. A to wszystko w atmosferze wielogodzinnych wspólnych rozmów.

TDJ Edu Review 2021/2022 9


Programy młodzieżowe

ART & ACTIVE kreatywne 4-dniowe przygotowania, żeby w ostatni dzień programowy obozu iść paradą zwierząt i zaprezentować się na wielkiej wakacyjnej scenie. Cieszymy się, że dzięki takim formom dzieci i młodzież mają możliwość wyrażania siebie. A na koniec festiwal kolorów, czyli moc barw w powietrzu (co widać na zdjęciach).

SCIENCE & FICTION doskonała okazja, by na chwilę przenieść się w świat nauki i fantazji. Każdy uczestnik obozu stał się kucharzem w kuchni molekularnej. A co to takiego? To ciekły azot i możliwość zrobienia np. własnych żelków! Z naszą obozową kadrą wszystko było bezpieczne, a przy tym bardzo smaczne!

12

wychowawczyń i wychowawców

14

trenerek i trenerów

10 www.tdjfoundation.pl

2021/2022 W LICZBACH

225 35

uczestniczek i uczestników

dni przygody

80

godzin w lesie przy ognisku

5

turnusów


Programy młodzieżowe

W Akademii Asystentów wziąłem udział z kilku powodów. Chciałem dowiedzieć się, jak to jest być po tej drugiej stronie, stronie organizatora. Liczyłem, że będę się mógł wiele nauczyć o pracy z młodzieżą oraz zostanie mi przedstawiony know-how. Ale chyba najważniejszą motywacją była i dalej jest chęć przekazania radości i doświadczeń, które otrzymałem na wcześniejszych Wakacjach z Pasją Mateusz Liszka uczestnik

CHCEMY, BY BYLI RACZEJ PRZEWODNIKAMI STADA NIŻ PSAMI PASTERSKIMI

Lider, motywator, kompan – szukamy wychowawców zaangażowanych Przygotowując się do tegorocznych wakacji, prowadzimy nabór wychowawców na nasze obozy Wakacje z Pasją. To cykl sześciodniowych wyjazdów dla dzieci i młodzieży, oparty o autorski program TDJ Foundation. Zapraszamy cierpliwych, empatycznych, ale zarazem kreatywnych i energicznych entuzjastów zabawy oraz rozwoju w ramach grupy. Obozy mają bowiem łączyć integrację i odpoczynek z odkrywaniem oraz rozwijaniem własnych zainteresowań, a także wspólnym motywowaniem się do nauki. Takie cele wymagają szczególnie dobrze przygotowanej kadry, która ma świadomość, jak duży wpływ na rozwój dziecka mogą mieć jego relacje z dorosłymi i która potrafi takiemu wyzwaniu sprostać. Stąd bardzo wysokie wymagania i staranne przygotowanie kadry do pracy z dziećmi. W ramach prowadzonych przez nas kursów dla wychowawców poszerzamy ich wiedzę i kompetencje, które wymagane są przez przepisy dotyczące wychowawców kolonijnych, o zasady komunikacji bez przemocy, umiejętność udzielania informacji zwrotnej i docenianie wagi pozytywnych wzmocnień podczas ćwiczeń. Na naszych obozach wychowawcy i asystenci nie są „dorosłymi pilnującymi dzieci”, są ich partnerami, którzy z uśmiechem na twarzy przeprowadzają ich przez przygodę, jaką jest wypoczynek z naszą Fundacją.

Chcemy, by byli raczej przewodnikami stada niż psami pasterskimi. Znaczna część kadry to byli uczestnicy obozów, którzy dają z siebie maksimum zaangażowania i entuzjazmu. Potrafią podejść do uczestników z troskliwością i szacunkiem, a jednocześnie potrafią im pomóc w razie potrzeby, bo jeszcze niedawno sami znajdowali się na ich miejscu.

Każda z osób, którą Fundacja zaprosiła na szkolenie, została kiedyś zainspirowana do rozwoju swoich pasji i zdolności przez wyjątkowe osoby. Dla niektórych takim motorem do podjęcia zmian było spotkanie z opiekunem na Wakacjach z Pasją czy też inną osobą poznaną w ramach projektów Fundacji TDJ. Te warsztaty pozwoliły nam przekonać się, jaki możemy mieć wpływ na grupę, rozwój jej potencjału, a także - jakie swoje zasoby możemy wykorzystać do pracy z dziećmi i młodzieżą. Bardzo ważnym elementem były również ćwiczenia w zastosowaniu NVC (nonviolent communication) do rozwiązywania problemów, z którymi możemy się zetknąć jako opiekunowie. Katarzyna Wójcik uczestniczka

TDJ Edu Review 2021/2022 11


Programy młodzieżowe

Każdy ma własną drogę rozwoju SPOTKANIE Z AGATĄ LEWANDOWSKĄ, ABSOLWENTKĄ PROGRAMÓW MŁODZIEŻOWYCH TDJ FOUNDATION

Jak trafiłaś do Fundacji TDJ? Do fundacji trafiłam przez projekt Wakacje z Pasją w 2019 roku. Zgłosiłam się jako asystentka wychowawcy i cieszę się, że dostałam możliwość sprawdzenia się w tej roli. Po turnusie poczułam, że jestem w stanie poradzić sobie z różnymi wyzwaniami, które pojawiają się w życiu. Moment uświadomienia sobie, że „potrafię”, to moje najlepsze wspomnienie związane z tą przygodą. Po Wakacjach z Pasją dostałam możliwość udziału w Indywidualnym Programie Rozwoju.

Czy mogłabyś podzielić się tym, jakie cele zrealizowałaś w ramach IPR? Najważniejszy był mój pierwszy tutoring – chciałam zbudować pewność siebie, znaleźć w sobie odwagę do Czyli zaczęło się od Wakacji z Pasją, później był IPR, działania i podejmowania decyzji, otworzyć się na luco było dalej? dzi. Przed rozpoczęciem tutoringu Teraz biorę udział w swojej trzewidziałam siebie jako osobę nieMOMENT UŚWIADOMIENIA ciej edycji IPR i zaangażowałam się pewną własnej wartości. A po tej SOBIE, ŻE „POTRAFIĘ”, TO MOJE również w projekt Śląskiej Szkoły pierwszej edycji zaczęłam dostrzeNAJLEPSZE WSPOMNIENIE Tutorów-Wolontariuszy, gdzie pogać to, czego nie widziałam wczeZWIĄZANE Z TĄ PRZYGODĄ przez szkolenia przygotowałam się śniej – wszystko to, co osiągnęłam do roli tutorki. własnym wysiłkiem. Dzięki temu Udział w tym projekcie daje możjuż nie boję się walczyć o swoje marzenia. liwość przekazania dobra, które dostałam podczas swojego tutoringu. Cieszę się, że taki projekt powstał, Co było dla ciebie najbardziej wspierające w rabo daje mi szansę, żeby po kilku edycjach IPR-u sprawmach IPR? dzić się również w roli tutorki i jednocześnie być wsparNajbardziej doceniam wsparcie tutora, jego zaangaciem dla innych. Po prostu oddać to, co sama otrzymażowanie i ekscytację związaną z każdym moim małym łam, bo uważam, że tutoring jest naprawdę świetnym krokiem w rozwoju. Dzięki pracy z tutorem stwierdzinarzędziem do rozwoju i poszerzania swojej samoświałam, że chcę spróbować swoich sił w teatrze i od dwóch domości. lat działam w Latającym Teatrze Szybko Uniwersytetu 12 www.tdjfoundation.pl


Programy młodzieżowe Czy masz takie zasady, którymi kierujesz się w swoim rozwoju? Po pierwsze, ustal cel i kierunek, w którym chcesz płynąć. Po drugie, nie bój się próbować, bo na próbach się uczymy. A po trzecie, nie daj się zamknąć w klatce ograniczeń – tych z otoczenia, i tych we własnej głowie. TrzeJakie jest twoje najlepsze wspomnienie z udziału ba odważnie iść za tym, co kochamy. w programach młodzieżowych? Kim twoim zdaniem jest absolwent Najważniejsze dla mnie wspoPO PIERWSZE, USTAL CEL Indywidualnego Programu Rozwoju? mnienie to tworzenie „linii życia”, I KIERUNEK, W KTÓRYM Jest to osoba pewna siebie, która wie, gdzie zaznaczałam swoje najwiękCHCESZ PŁYNĄĆ co chce robić i jak dalej się rozwijać. Jest sze osiągnięcia i wydarzenia, które ambitna i odważna. Nie boi się spełniać wpłynęły na to, kim jestem. Pamięmarzeń. A te wszystkie elementy składają się na to, że tam, jak spojrzałam na tę zapisaną kartkę i pomyślałam absolwenci IPR są przygotowani do tego, żeby wspie„Wow, ile ja zrobiłam! I zrobiłam to wszystko sama!”. To rać innych w rozwoju i dzielić się tym, co sami osiągnęli. było bardzo budujące i towarzyszyło mi przez resztę tutoringu. Zobaczyłam wtedy, jak wspaniałą i wyjątkoz Edu Review rozmawiała wą osobą jestem, będąc dokładnie taką, jaką jestem. Agata Lewandowska Śląskiego. To amatorski teatr studencki. Lubię grać i od zawsze chciałam to robić, ale wcześniej bałam się, że mi po prostu nie wyjdzie. To jest przykład, jak działa tutoring i to jest niesamowite.

absolwentka IPR, wolontariuszka w Śląskiej Szkole Tutorów-Wolontariuszy

TDJ Edu Review 2021/2022 13


Programy młodzieżowe

Rozwój poprzez działanie

Pandemia COVID-19 przyszła niespodziewanie i zapewne każdy z nas odczuł jej konsekwencje. Siedzieliśmy w domach, wielu z nas ograniczało kontakty społeczne, w obliczu niepewności tego, z czym przyszło nam się spotkać. Pandemia oddaliła nas od siebie, ale mimo to w tym okresie można było zaobserwować liczne inicjatywy wspierające szczególnie tych, którzy dotkliwie odczuli skutki izolacji społecznej. Organizowano akcje wspierania seniorów w codziennych obowiązkach, a dla młodzieży tworzono możliwość skorzystania z dodatkowych korepetycji potrzebnych ze względu na zdalne nauczanie. Inicjatywy te pokazują, jak cenne jest wsparcie innych i niesienie bezinteresownej pomocy, a także jak wielką mamy jako ludzie siłę w czynieniu dobra, kiedy łączymy siły, poświęcamy swój czas i realnie zmieniamy na lepsze otoczenie wokół nas. Wolontariat jest czymś, co zbliża ludzi, pozwala na tworzenie relacji, a przy tym umożliwia rozwój wielu kompetencji przydatnych w codziennym życiu, również zawodowym. Pozwala na budowanie sieci kontaktów, przełamywanie własnych barier, zdobycie wiedzy i umiejętności, a także doświadczenia w określonych dziedzinach. 14 www.tdjfoundation.pl

Działanie w ramach wolontariatu jest jednym ze skutecznych sposobów łagodzenia skutków izolacji społecznej. Wolontariat jest działaniem, które niesie za sobą ogromną wartość zarówno dla wolontariusza, jak i organizacji, na rzecz której wykonuje on świadczenia. Ze względu na to, że wolontariusz działa dobrowolnie, sam może zadecydować o zakresie i długości trwania swojego wolontariatu. Może zaangażować się w wolontariat długoterminowy, akcyjny, szkolny, pracowniczy, międzynarodowy, e-wolontariat, sportowy. Hasło „wolontariat” najczęściej kojarzymy z działaniami na rzecz organizacji pozarządowych. Jednak warto pamiętać, że ze wsparcia wolontariuszy mogą korzystać nie tylko stowarzyszenia czy fundacje, ale również inne podmioty (więcej informacji https://poradnik.ngo. pl/jak-zaangazowac-wolontariusza-do-dzialan-swojej-organizacji).


Programy młodzieżowe

Wolontariusz to każda osoba fizyczna, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji, instytucji lub osób indywidualnych, wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne źródło: http://wolontariat.org.pl/

Pamiętaj!

ERASMUS+ – NOWE STARE MOŻLIWOŚCI Członkostwo w UE stwarza młodym ludziom wiele możliwości do realizowania się w obszarze wolontariatu oraz działania na rzecz swojego otoczenia. Obecny program UE w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu nosi nazwę Erasmus+ i śladem swoich poprzedników wspiera uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji (w tym językowych). Budżet programu wynosi aż 26,2 miliarda euro.

Podstawowym źródłem informacji o wolontariacie jest Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r.

TDJ Edu Review 2021/2022 15


Programy młodzieżowe

EUROPEJSKI KORPUS SOLIDARNOŚCI Europejski Korpus Solidarności funkcjonuje od 2018 roku jako drugi z programów edukacyjnych UE i stanowi główne narzędzie realizacji jednego z najważniejszych priorytetów europejskiej polityki w zakresie młodzieży, jakim jest wolontariat europejski. Program skierowany jest do młodych ludzi w wieku 18–30 lat, którzy mogą wziąć udział w dwóch typach projektów: Projekt – Wolontariat Wyjazdy młodzieży do innych krajów na wolontariat indywidualny lub grupowy. EKS stwarza młodym ludziom przestrzeń, by mogli realizować się w działaniach na rzecz innych, jednocześnie poznając europejskie kraje oraz ucząc się nowych kompetencji. Tematyka projektów wolontariatu jest bardzo różnorodna i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?

Zarejestrujcie się w portalu Europejskiego Korpusu Solidarności.

16 www.tdjfoundation.pl

1

Projekty Wolontariatu Indywidualnego trwają od 2 do 12 miesięcy. Projekty Wolontariatu Grupowego trwają od 2 tygodni do 2 miesięcy, a udział w nich bierze grupa od 10 do 40 osób. Europejski Korpus Solidarności pokrywa wszystkie koszty związane z wyjazdem za granicę na wolontariat – nie tylko podróż, zakwaterowanie, wyżywienie czy ubezpieczenie, ale także naukę języka obcego! Wolontariusze otrzymują również drobne kieszonkowe na czas pobytu na projekcie wolontariatu europejskiego. Nabór na projekty wolontariatu trwa cały rok, więc termin waszego wyjazdu możecie dostosować pod waszą aktualną sytuację i plany życiowe. W formalnościach związanych z organizacją wyjazdu pomóc wam mogą liczne organizacje akredytowane w EKS – wystarczy poszukać ich w bazie organizacji Eurodesk Polska na stronie www.eurodesk.pl.

2 Znajdźcie odpowiedni dla siebie projekt w bazie.

3 Skontaktujcie się z jego organizatorem i do dzieła!


Programy młodzieżowe Projekt – Solidarność Kilkumiesięczne działania grup młodzieży na rzecz lokalnej społeczności są odpowiedzią na potrzeby młodych ludzi, który chcą brać odpowiedzialność za swoje otoczenie i aktywnie włączać się w proces zmiany w obszarach, które są dla nich ważne. Dlatego też główny nacisk projektu położony jest na inicjatywę młodzieży, która samodzielnie decyduje o kształcie zarówno pomysłu, działań, jak i ich realizacji, a także bierze odpowiedzialność za ich rozliczenie. Uczestnicy i uczestniczki cały czas mogą liczyć na wsparcie i doświadczenie organizacji, która złoży w ich imieniu formalny wniosek oraz mają do dyspozycji tzw. coacha, czyli dorosłego opiekuna grupy, służącego dobrą radą na każdym etapie przedsięwzięcia. Na pokrycie kosz-

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?

1

Zbierzcie grupę min. 5 osób w wieku 18–30 lat. Zarejestrujcie się w portalu Europejskiego Korpusu Solidarności.

tów zaplanowanych działań grupa dostaje 500 euro/ miesiąc. Projekt może trwać od 2 do 12 miesięcy. Najważniejszą bazą informacji o projektach dla młodzieży dostępnych w ramach Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności jest Europejski Portal Młodzieżowy (https://europa.eu/youth/home_pl). Maria Kamyk Kierownilk Projektów

2 Wymyślcie, na jaki problem w lokalnej społeczności chcecie odpowiedzieć – tematyka projektów nie jest niczym ograniczona.

Marta Lewandowska Koordynatorka

3 Zgłoście swój pomysł na projekt społeczny w portalu EKS i czekajcie na decyzję!

TDJ Edu Review 2021/2022 17


Programy młodzieżowe

Programy tutoringowe Podsumowując edycję programów rozwojowych 2020/2021, należy wspomnieć o wielu rzeczach. Był to rok, w którym programy realizowane były zdalnie, tak jak edukacja w szkołach. Często możliwości spotkań były ograniczone, w dystansie. Przygotowując się do tego wyzwania, wiedzieliśmy, że cele projektu muszą zostać rozszerzone o wspieranie uczestniczek i uczestników w czasie zmian wynikających z pandemii. Równocześnie, dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowaliśmy inicjatywę iPOWER.

Zrealizowali oni łącznie 40 miniprojektów na rzecz społeczności lokalnych. Zaangażowanych było 26 tutorek i tutorów. Łącznie projekt zamknął się w 1867 godzinach tutoringu, podczas którego młodzież podnosiła swoje kompetencje społeczne oraz przygotowywała na dalsze wyzwania w ramach 48 warsztatów.

Pomimo bariery ekranu i wielu kryzysów z tym związanych, to, co najważniejsze, to słowa młodzieży, które mogliśmy usłyszeć i przeczytać na końcu. „Jestem bardziej pewna siebie, czuję się swobodnie. Więcej czasu spędzam z ludźmi i sprawia mi to przyjemność, a nie jest Łącznie w naszych programach „JESTEM BARDZIEJ PEWNA SIEBIE, powodem do stresu”. „Jestem rozwojowych wzięło udział 69 CZUJĘ SIĘ SWOBODNIE. WIĘCEJ pewniejsza siebie. Znam swoje uczestniczek/uczestników IPR, CZASU SPĘDZAM Z LUDŹMI I SPRAwartości i potrafię z nich kowspieranych przez 18 tutorek WIA MI TO PRZYJEMNOŚĆ, A NIE rzystać. Wiem, że jestem bari tutorów. Zrealizowali 655 goJEST POWODEM DO STRESU” dzo wartościową osobą i że dzin tutoringu. Wyjątkowo we potrafię osiągnąć sukces. Jewspółpracy z Fundacją Paga 20 stem pewna, że w przyszłości osiągnę swoje cele”. „Stagodzin warsztatów i spotkań online. Zakończyliśmy realiłem się bardziej zorganizowany, potrafię samemu analizację dwuletniego projektu dofinansowanego ze środzować, krytykować i spojrzeć z dystansu na to, co robię”. ków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu I to, co czasem trudno zauważalne, a najważniejsze: „Nie Społecznego obejmującego wsparciem 4 województwa widzę zmiany. IPR pomógł mi przetrwać trudny rok”. i 206 uczestniczek i uczestników. dokończenie na str. 20

IPR W LICZBACH

18

655

69

20 h

tutorów

uczestników IPR

18 www.tdjfoundation.pl

godzin tutoringu

warsztatów i spotkań online


Programy młodzieżowe MINIPROJEKTY OPINIE UCZESTNIKÓW Podczas trwania projektu spotykałyśmy się z wieloma wyzwaniami, niektóre z nich wymagały szybkiej reakcji. Dzięki takim przeszkodom nauczyłyśmy się zachowywać zimną krew i elastycznie podchodzić do zrealizowania celu naszego działania. Wszystkie trudności, które musiałyśmy pokonać, sprawiły, że kończymy projekt już nie jako znajome, a jako przyjaciółki. Zespół projektu „Farby łączące ludzi”

Niektóre osoby z naszej klasy żałowały, że się nie zapisały do projektu iPOWER, po tym jak zobaczyli, ile udało nam się osiągnąć. (…) Dzisiaj, kiedy już wiemy, jak to wygląda, mamy ochotę na więcej projektów. Jesteśmy zachwyceni i dumni z pracy, którą wykonaliśmy w miniprojekcie. Musieliśmy wziąć odpowiedzialność za nasze działania, mocno pracować nad wyznaczaniem terminów i ich przestrzeganiem. (…) Dużym wyzwaniem było dla nas wypełnianie dokumentacji projektowej, wykazanie się odwagą oraz – dla jednej z nas - okazanie pewności siebie podczas udzielania wywiadu dla lokalnej telewizji.

Zespół projektu „Warsztaty dziergania nastroju”

Zespół projektu „Krasowy City Tour”

Same bardzo lubimy słuchać podcastów i projekt był pierwszym momentem w życiu, kiedy mogłyśmy się sprawdzić w roli prowadzącej i zobaczyć, jak to jest od drugiej strony. Projekt niejako „wymusił” na nas pokonanie własnych barier – podjęcie próby kontaktu z obcymi dla nas osobami i to jeszcze z takimi kobietami biznesu. Zespół projektu „Kobiety XXI wieku”

Realizacja projektu nauczyła nas np. radzenia sobie z problemami, pracy w grupie i podejmowania odpowiedzialności za odcinek projektu, którego było się liderem. Wszystko to z pewnością zaprocentuje w przyszłości w pracy zawodowej, gdyż z pewnością z podobnymi problemami będziemy się spotykać w naszych karierach zawodowych. Zespół projektu „Drugie życie elektrosprzętu”

TDJ Edu Review 2021/2022 19


Programy młodzieżowe dokończenie ze str. 18

Jesienią, zaczynając nową edycję, cieszyliśmy się spotkaniem. Start edycji 2021/22 był spotkaniem grona przyjaciół. Tym bardziej cieszymy się, że powitaliśmy 30 osób, które pierwszy raz rozpoczną swoją przygodę z Indywidualnym Programem Rozwoju, które dołączyły do grona 71 uczestniczek i uczestników, a niedługo będą pośród kilkuset absolwentek i absolwentów naszych projektów. Bartłomiej Marszałek Starszy Kierownik Projektów

20 www.tdjfoundation.pl


Programy młodzieżowe

DWIE EDYCJE iPOWER W LICZBACH

26 tutorów

1867 godzin tutoringu

206 48 uczestników

warsztatów

57%

W JAKIM STOPNIU UCZESTNICTWO W PROGRAMIE IPR SPEŁNIŁO TWOJE OCZEKIWANIA?

43%

0% 57%

0%

osoby w wieku 13-15 lat

36% 7%

0%

W ankiecie ewaluacyjnej dla wszystkich uczestniczek i uczestników tutoring został oznaczony jako ważny.

19 lat i powyżej

36%

w niskim stopniu

47%

ani w niskim, ani w wysokim przekroczyło moje oczekiwania w wysokim stopniu w pełni

10%

7% 16-18 lat

TDJ Edu Review 2021/2022 21


Programy młodzieżowe

Bądź zmianą

Wraz z projektem „Młodzi na rzecz młodych: Śląska Szkoła Tutorów-Wolontariuszy” programy młodzieżowe Fundacji wkraczają w kolejny etap wspierania młodych osób. Dotychczasowe działania skupiały się przede wszystkim na budowaniu kompetencji naszych odbiorców, teraz nadszedł czas na tworzenie przestrzeni, w której młodzież będzie mogła wpływać na swoje otoczenie i być częścią zmiany na lepsze. 22 www.tdjfoundation.pl


Programy młodzieżowe Rok 2021 oznaczał dla zespołu programów młodzieżowych intensywną pracę nad pozyskiwaniem środków zewnętrznych na nowe działania, które skierowane będą do szerszego grona młodych odbiorców. Nasze starania zostały pozytywnie ocenione przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa

Obywatelskiego, który przyznał nam dotację w kwocie ponad 212 000 zł na realizację prawie trzyletnich działań w ramach projektu „Młodzi na rzecz młodych: Śląska Szkoła Tutorów-Wolontariuszy”. Projekt trwać będzie do końca sierpnia 2023 roku. dokończenie na str. 24

TO, CO NAJWAŻNIEJSZE Nasz projekt stanowi zwieńczenie kilkumiesięcznych prac nad kierunkiem rozwoju wsparcia, które chcemy oferować młodzieży. W projektowaniu działań skupiliśmy się na trzech najważniejszych dla nas obszarach:

3 Sposobach skalowania dobrych praktyk realizowanych przez naszą Fundację.

1 Wzroście zaangażowania młodzieży w działania społeczne na rzecz innych.

2 Upowszechnianiu idei tutoringu wśród innych organizacji pozarządowych działających na rzecz dzieci i młodzieży.

TDJ Edu Review 2021/2022 23


Programy młodzieżowe dokończenie ze str. 23

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Innowacyjne rozwiązanie, bazujące na merytorycznym przygotowaniu młodzieży do świadczenia wolontariatu w roli tutora/tutorki wspierającego/ej młodszych kolegów i koleżanki oraz łączenie ich z organizacjami pozarządowymi z terenu województwa śląskiego, stanowi kierunek, który chcemy rozwijać w najbliższych latach. W ramach projektu przygotowujemy młodych ludzi do wolontariatu realizowanego w atrakcyjnej formule – w roli tutora. Udział w nim daje uczestnikom wiedzę i kompetencje przydatne również w innych obszarach życia prywatnego oraz doświadczenie, które będą mogli wykorzystać na swojej drodze zawodowej. I to, co najcenniejsze – poczucie spełnienia i satysfakcji z zaangażowania na rzecz innych. Projekt „Młodzi na rzecz młodych: Śląska Szkoła Tutorów-Wolontariuszy” finansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030. Maria Kamyk Kierownik Projektów

INFORMACJE O PROJEKCIE

Odbiorcy

Działania W ramach projektu w okresie do 31 sierpnia 2023 r.: 1. Szkoła Tutoringu Młodzieżowego – szkolenia skierowanie do osób w wieku 19–25 lat chcących przygotować się do roli tutorów wspierających młodzież. Zaplanowano dwie edycje. 2. Wolontariat – każdy z tutorów-wolontariuszy ma za zadanie przeprowadzić dwa procesy tutorskie z młodzieżą w wieku 14–18 lat. 3. Wsparcie pośrednika i opiekuna wolontariatu. 4. Wsparcie superwizyjne i psychologiczne tutorów-wolontariuszy. 24 www.tdjfoundation.pl

Cel Zwiększenie zaangażowania młodych osób ze Śląska w wolontariat w organizacjach pozarządowych na rzecz dzieci i młodzieży poprzez: a) merytoryczne przygotowanie do roli tutorów młodzieżowych b) merytoryczne wsparcie podczas wolontariatu c) pośrednictwo wolontariatu.

64 osoby w wieku 19–25 lat biorące udział w Szkole Tutoringu Młodzieżowego oraz realizujące wolontariat na rzecz podopiecznych z organizacji pozarządowych działających w obszarze wsparcia dzieci i młodzieży. Minimum 10 organizacji pozarządowych prowadzących działalność statutową na rzecz dzieci i młodzieży na terenie województwa śląskiego. 128 młodych osób w wieku 14–18 lat korzystających ze wsparcia śląskich organizacji pozarządowych działających w obszarze wsparcia dzieci i młodzieży.


Instytut Edukacji Spersonalizowanej EDUCARE przeprowadził w latach 2019–2021 ponad 470 godzin wykładów i warsztatów w ramach 160 szkoleń oraz webinary, w których udział brali nauczyciele z całej Polski. Sprzedaliśmy 600 egzemplarzy naszych książek. Tworzymy szkolenia pojedyncze w obszarach: rozwoju osobistego nauczyciela, pracy zespołowej nauczycieli, pracy z uczniem, współpracy z rodzicami, systemu prawnego. Współpracujemy z 20 szkołami i 15 przedszkolami.

Instytut Educare

Instytut Educare w liczbach Gdańsk Olsztyn

Białystok Płońsk Poznań

Zielonki-Parcela Warszawa Józefów Milanówek Łódź

Zielona Góra

Żernica

GDZIE DOTARLIŚMY Z NASZYMI SZKOLENIAMI I PROGRAMAMI

470

godzin szkoleniowych

600 egzemplarzy sprzedanych książek

Lublin

Gliwice

Wrocław

Katowice Chorzów Giedlarowa

Kraków Bielsko-Biała Żywiec

NASZE SZKOLENIA W LICZBACH

300

435

Wadowice

600

uczestników

uczestników

uczestników 13 trenerów 76 h szkoleń 2019

21 trenerów 165 h szkoleń 2020

39 trenerów 230 h szkoleń 2021

TDJ Edu Review 2021/2022 25


Instytut Educare

Wsparcie w nowej rzeczywistości

W czasach, kiedy dzieci potrzebują pomocy ze strony dorosłych, by poradzić sobie z ciągle powracającą izolacją, w Instytucie Educare widzimy potrzebę, by mocno wspierać rozwój tutoringu rodzinnego w szkołach. Dzisiaj tutorzy stoją przed zadaniem, by towarzyszyć rodzinie w wyzwaniach nowej rzeczywistości.

26 www.tdjfoundation.pl


Instytut Educare

AKADEMIA WYCHOWAWCY KLASY

AKADEMIA TUTORINGU RODZINNEGO II STOPNIA

Program, który stał się wsparciem dla młodych wychowawców, by wiedzieli, jak organizować cały rok pracy wychowawczej, jak wyznaczać cele, oceniać zachowanie uczniów, włączać rodziców w proces wychowawczy i jak budować relacje z klasą.

To program przygotowany z myślą o tutorach rodzinnych z dużym doświadczeniem zawodowym, którzy potrzebują chwili refleksji nad własną pracą tutora. Kurs pomaga odkryć możliwości zmian w podejściu do relacji i komunikacji z innymi, które są kluczowym aspektem procesu tutoringu.

AKADEMIA TUTORINGU RODZINNEGO I STOPNIA Kończymy właśnie drugą edycję tego kursu. Program jest wsparciem dla młodych tutorów, którzy budują relacje z rodzicami, by wspierać ich w procesie wychowania i rozwoju dzieci. W czasie indywidualnych rozmów prowadzonych w szkole pomagają uczniowi odkryć jego możliwości i rozwijać je dzięki wsparciu rodziców i innych nauczycieli.

Przygotowane przez nas na samym początku pandemii programy dla tutorów rodzinnych i wychowawców klas nie były odpowiedzią na zaistniałą sytuację, ponieważ nikt nie spodziewał się, że potrwa ona tak długo. Akademia Tutoringu Rodzinnego czy Akademia Wychowawcy Klasy stały się jednak miejscem głębokiej refleksji nad obecnym stanem psychicznym dzieci i ich rodziców, nad potrzebą zapewnienia wsparcia w wychowaniu w niepewnej rzeczywistości, utrzymania dobrej komunikacji z dzieckiem i jego rodzicami. Zaufanie Rodzice pozwalają tutorowi wejść do swojego życia prywatnego. Z pewnością jest to dla nich wyzwaniem. Tutor jest nauczycielem ich dziecka, widuje się z innymi nauczycielami i rodzicami. Szkoła to niewielka społeczność. Aby cokolwiek tutorowi wyjawić ze swojego życia prywatnego, trzeba mieć do niego duże zaufanie, które z kolei buduje się przez dłuższy okres. Mimo szczerych chęci tutora, by towarzyszyć rodzinie w trudnych chwilach i różnych wyzwaniach, rodzice nie zawsze po-

trafią otworzyć się na taką relację. Dopiero codzienna praca tutora z ich dzieckiem, jego autorytet w oczach dziecka, rzetelność, życzliwość i realna pomoc pokazują rodzicom, że warto zaprosić tutora do ich świata. Emocje Emocje towarzyszą nam przez całe życie. Nieraz są bardzo pozytywne, wręcz mobilizują do działania, np. kiedy szczęśliwi z wyniku naszej pracy nabieramy poczucia, że jesteśmy w stanie zrobić wszystko. Często jednak, kiedy pojawiają się negatywne emocje, potrafią przeszkodzić w podjęciu właściwych decyzji. Zdarza się, że w rodzicach narasta frustracja z poczucia, że są bezradni wobec pojawiających się problemów, że tracą z dzieckiem kontakt albo widzą, że nie potrafi ono już sprostać kolejnym zadaniom. Wówczas pojawiają się tak silne emocje, że pierwszym i najważniejszym zadaniem tutora staje się ich wyciszenie. Bez tego bowiem nie sposób działać i nie można podejmować dobrych decyzji. dokończenie na str. 28

TDJ Edu Review 2021/2022 27


Instytut Educare dokończenie ze str. 27

Towarzyszenie mowę z podopiecznym od tego miejsca, w którym zoZadaniem tutora jest pokazywanie rodzicom, jak towastała ona przerwana w domu, bo dziecko nie chciało rzyszyć dziecku w procesie dorastania, kiedy na nowo już słuchać rodziców. I często w czasie tych rozmów, określa ono swoją tożsamość i staje przed nieznanygdy tutor wyjaśnia podopiecznemu zawiłości życia, mi do tej pory wyzwaniami. Rodzice często muszą od uczeń powtarza, że rodzice też mu to mówili. Tutor to podstaw nawiązywać relacje z młodym człowiekiem, świetny orędownik rodziców. O czym rodzice uczestniszukać z nim porozumienia, budować swój autorytet, czący w tutoringu doskonale wiedzą, bo sami w czasie muszą też odkryć, co to znaczy być przy dziecku w tym spotkań z tutorem proszą go o takie wsparcie, twiertrudnym czasie w sposób bardzo świadomy, a nie tylko dząc, że jego to ich dziecko na być fizycznie, gdzieś obok w dopewno wysłucha. mu. Wciąż powracające kwa„DLA MNIE BARDZO CIEKAWY BYŁ rantanny, choroby i praca zdalna Komunikacja WYKŁAD O TRZECH MODELACH ROz jednej strony dają poczucie, że Zasady panujące w szkole DZIN. POMOGŁO MI TO ZAAKCEPTOteraz widzimy się częściej i jestepowinny być tożsame z tyWAĆ I Z SZACUNKIEM PODEJŚĆ DO śmy razem, ale z drugiej strony mi, które obowiązują w domu. RÓŻNYCH SYTUACJI W RODZINACH.” dzieci coraz bardziej zamykają Wówczas młodzi ludzie mają się w sobie. Rodzice potrzebują poczucie, że światem rządzą wsparcia w dotarciu do swojego określone i znane im reguły, dzięki którym wiedzą, jak dziecka, a tutoring daje właśnie taką możliwość. Tutor mają postępować i czują się w tym świecie bezpieczmoże w codziennych rozmowach budować głęboką renie. Dlatego współpraca tutora z rodzicami pozwalację z podopiecznym. Uczniowie postrzegają tutora la dziecku na stabilny rozwój. Efektywna współpraca jako członka tej samej społeczności szkolnej, do której zaś jest możliwa dzięki dobrej komunikacji. Utrzymanie oni należą, znającego problemy ich grupy rówieśniczej, tych samych reguł postępowania w klasie i w rodzinie rozumiejącego, z jakimi trudnościami borykają się dziewymaga systematycznej wymiany informacji o tym, ciaki, i obiektywnie podchodzącego do oceny sytuacji czego rodzice i nauczyciele od dziecka oczekują, jak raszkolnych. Często zdarza się, że tutor rozpoczyna rozdzi sobie ono z zastaną rzeczywistością, która bardzo szybko potrafi się zmienić. Ważne jest, o czym rodzice rozmawiają z dzieckiem, czy ma ono po tych rozmowach refleksje oraz jak podchodzi do nowych wyzwań. Żeby poznać jego świat i codzienne zmagania, tutor i rodzice muszą pozostawać ze sobą w kontakcie. Im większa współpraca, zaufanie i przyjaźń między rodzicami a tutorem, tym skuteczniej tutoring spełnia swoją rolę, pomagając rodzicom w wypełnianiu ich własnej misji wspierania młodego człowieka w jego integralnym rozwoju. Joanna Kicior Ekspert Programowy Instytutu Educare

28 www.tdjfoundation.pl


Instytut Educare Publikacje Instytutu Educare

Edukacja spersonalizowana Edukacja spersonalizowana i zróżnicowana autorstwa Jaume Camps Bansella to wyjątkowa książka wśród pozycji dotyczących edukacji. Publikacja ta w sposób klarowny i syntetyczny ukazuje, czym jest model edukacji spersonalizowanej. Czytelnik ma też możliwość dowiedzenia się, czym jest edukacja zróżnicowana ze względu na płeć, i zrozumieć, jak ta forma organizacji szkoły jest w sposób szczególny spójna z edukacją spersonalizowaną i ułatwia realizację założonego celu. W publikacji znajdziemy też liczne odniesienia do aktualnych badań naukowych, jednak jest napisana przystępnym językiem. Książkę polecamy nie tylko nauczycielom i dyrektorom placówek edukacyjnych, ale też rodzicom i wszystkim tym, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o edukacji spersonalizowanej i zróżnicowanej.

Nauczyciel z duszą

tu

instytut-educare.pl

kupisz

Najlepszy zawód świata autorstwa Marii Rosy Espot i Jamie Nubioli jest książką napisaną przez nauczycieli i dla nauczycieli, opisującą praktycznie wszystkie aspekty ich pracy. Książka ta – niezwykle bogata w wyjątkowe treści, nadająca się do wielokrotnej lektury – jest też źródłem inspirujących cytatów. Będzie idealnym prezentem dla nauczycieli, którzy właśnie rozpoczynają swoją karierę, jak również dla tych, którzy chcieliby doskonalić swoją sztukę bycia nauczycielem z duszą. Obecnie w Instytucie Edukacji Spersonalizowanej Educare przygotowujemy kolejną publikację, tym razem poświęconą rozwojowi przedszkolaków. Książka będzie omówieniem współczesnych koncepcji i metod pedagogicznych i ich słuszności z punktu widzenia integralnego rozwoju. Publikacje do kupienia na stronie Instytutu Educare: www.instytut-educare.pl

TDJ Edu Review 2021/2022 29


Instytut Educare

Akademia Liderów Edukacji Zadaniem dyrektora jest nieustanne pokazywanie rodzicom uczniów, czego uczą się ich dzieci, dlaczego się tego uczą i w jaki sposób to robią.

Jak dyrektorzy szkół odpowiedzieli na wyzwania pandemii? Co było dla nich najistotniejsze w tym czasie? Czy starali się być partnerami rodziców? w tak dynamicznie zmieniających się okolicznościach, Trudno nie zgodzić się z myślą Jamesa B. Stensona, jakie zgotowała pandemia. Wyzwanie oczywiście duże zadaniem dyrektora jest nieustanne pokazywanie że, ale dzięki temu, że pracujemy z doświadczonymi rodzicom uczniów, czego uczą się ich dzieci, dlaczepraktykami, którzy w ciągu swojej zawodowej kariery go się tego uczą i w jaki sposób to robią. Ten wielostawiali czoła niejednej trudności, zrealizowaliśmy proletni dyrektor jednej z amerykańskich szkół średnich gram Akademii Liderów Edudla chłopców przekonywał, że kacji. Program trwał od marjeśli dyrektorowi uda się pokaZDAJEMY SOBIE SPRAWĘ, JAK WAŻca do października 2021 roku, zać rodzicom prawdziwe obliNE W CODZIENNEJ PRACY DYREKprowadzony był w formie łącze szkoły, to tym samym uda TORA STAJE SIĘ JEGO POWOŁANIE czącej stacjonarne zjazdy, sposię ich przekonać do tego, co DO POMOCY RODZINIE W PROWAtkania online oraz mentoring. jest najbardziej prawdziwe: że DZENIU MŁODYCH POKOLEŃ Zakres tematyczny programu dyrektorowi szkoły zależy na obejmował wszystkie obszadobru uczniów bardziej niż kory codziennej pracy dyrektomukolwiek, poza ich własną rora placówki, a poszczególne tematy były prowadzone dziną. Podążając za tą myślą, zdajemy sobie sprawę, w sumie przez 22 trenerów ze świata edukacji, ale rówjak ważne w codziennej pracy dyrektora staje się jego nież biznesu. Swoim udziałem zaszczyciło nas 3 gości powołanie do pomocy rodzinie w prowadzeniu młospecjalnych, którzy opowiedzieli o swojej drodze do dych pokoleń ku dorosłemu życiu. przywództwa nie tylko uczestnikom ALE, lecz także Wyzwaniem dla Instytutu Educare staje się więc planowszystkim chętnym dyrektorom zaprzyjaźnionym z Inwanie programu wsparcia dyrektorów placówek, aby stytutem Educare. mogli oni stale podnosić swoje kompetencje, również 30 www.tdjfoundation.pl


Instytut Educare którym w czasach „zwyczajnych” być może nie poświęPandemia wymogła na dyrektorach wprowadzecamy zbyt dużo uwagi czy refleksji. Dyrektorzy, którzy nie wielu zmian w codziennym trybie szkolnego żybyli z nami na ALE, już to wiedzą! cia, głównie po to, żeby naProgram ukończyło 23 uczestnidal móc wspierać i rozwijać SYTUACJA OSTATNIEGO ROKU POków, którzy zainspirowali nas do relacje nauczycieli z uczniaKAZAŁA, ŻE DYREKTOR SZKOŁY CZY tworzenia kolejnych form wsparmi i rodzicami. Zmiany miały PRZEDSZKOLA SIŁĄ RZECZY STAJE cia kadr zarządzających w plawięc na celu utrzymanie jaSIĘ PARTNEREM DLA RODZICÓW cówkach edukacyjnych, czego kości tego wszystkiego, czym przykładem jest powstające już na co dzień zajmują się naALE+.Sytuacja ostatniego roku uczyciele w szkole. W ramach pokazała, że dyrektor szkoły czy przedszkola siłą rzeczy ALE pojawił się oczywiście temat zarządzania zmianą staje się partnerem dla rodziców. Trenerzy i eksperci Ini zarządzania sytuacją kryzysową, co było w pewnym stytutu Educare pokazują jedynie, o czym powinien pastopniu odpowiedzią na wyzwania ostatnich miesięcy. miętać, żeby to partnerstwo było coraz bardziej efekW Instytucie Educare nie zapomnieliśmy o tym, że butywne i rozwijające dla obu stron. dowanie autorytetu dyrektora jest ważne w każdych okolicznościach, podobnie jak skupienie na planowaElżbieta Wagner niu rozwoju nauczycieli, rozwijanie pracy zespołowej Dyrektor Instytutu Educare w placówkach, planowanie strategiczne czy zachowanie równowagi między pracą zawodową a życiem rodzinnym. Dzięki pierwszej edycji Akademii Liderów Edukacji stało się oczywiste, że w wymagających czasach najbardziej niezbędne okazują się te kompetencje, AKADEMIA LIDERÓW EDUKACJI W 2021 ROKU

X

22

3

stacjonarne zjazdy, spotkania online, mentoring

trenerów

gości specjalnych

III

2021

TDJ Edu Review 2021/2022 31


Instytut Educare

Oczami trenera Instytutu Educare DOŚWIADCZENIA ZE SZKOLEŃ

Czy przygotowanie szkolenia dla nauczycieli to Dominiko, od 2021 roku pracujesz w Instytucie Edutrudne zadanie? care jako trener. Jak się czujesz w roli nauczycielaZ pewnością jest to zadanie wymagające. Sama je-trenera, która kształci innych nauczycieli? stem nauczycielką i wiem, że kiedy przychodzimy na „Kształcić” to mocne słowo, kojarzy mi się z takim szkolenie, chcemy z niego zaczerpnąć jak najwięcej: niedostępnym wykładowcą. Tymczasem to, co najwiedzy, umiejętności i – przede bardziej cenię sobie w szkolewszystkim – wymiany doniach, w których uczestniczę, TO, CO NAJBARDZIEJ CENIĘ SOświadczeń. Kiedy przygotowuję to przestrzeń dla wymiany doBIE W SZKOLENIACH, W KTÓRYCH szkolenie, to właśnie stawiam świadczeń. Kiedy więc staję „po UCZESTNICZĘ, TO PRZESTRZEŃ sobie za cel – aby ten czas był drugiej stronie rzutnika”, dzielę DLA WYMIANY DOŚWIADCZEŃ jak najlepiej wykorzystany, by się tym, co udało mi się wyprakażdy mógł wynieść z niego to, cować. A wiadomo, jak to bywa po co przyszedł. Na szkoleniach mówię o tym, co jest z dzieleniem – to otwieranie się przed kimś innym. mi bliskie. Odwołuję się do książek, z których sama Jest stresujące – nigdy przecież nie wiadomo, jak zokorzystam, a to z pewnością ułatwia przygotowanie. staniemy przyjęci – ale też daje dużo radości.

32 www.tdjfoundation.pl


Instytut Educare

wiście! I widzę to nie tylko w nowych pomysłach, we Czy pracując z nauczycielami jako trener, masz powprowadzaniu nowych rozwiązań, ale też w sweczucie, że sama też korzystasz z danego szkolenia? go rodzaju zmianie perspektywy, w nowym poCzy przekłada się to na twoją codzienną pracę? dejściu. Myślę, że wynika ono z takiego osadzenia Zdecydowanie tak! Już samo przygotowywanie tej codziennej pracy – w szkole, w klasie, podczas szkolenia jest bardzo rozwijające – to czytanie, słurozmowy tutoringowej – w czymś zdecydowanie chanie, poszukiwanie nowych rozwiązań, konfronwiększym: w konkretnym modelu, towanie praktyki z teorią. To są który fascynuje nie tylko mnie, ale te momenty, w których zadaję JUŻ SAMO PRZYGOTOWYWAteż innych nauczycieli, z którymi sobie pytania o to, co jeszcze NIE SZKOLENIA JEST BARDZO się spotkałam. mogłabym zrobić, jak szlifoROZWIJAJĄCE – TO CZYTANIE, wać swój warsztat. I z tych pySŁUCHANIE, POSZUKIWANIE Miałaś już okazję prowadzić to tań rodzą się najczęściej pomyNOWYCH ROZWIĄZAŃ, KONsamo szkolenie w dwóch różnych sły, które mogę wcielić w życie. FRONTOWANIE PRAKTYKI szkołach. Powiedz, czy wystarJednak najbardziej korzystam Z TEORIĄ czyło przygotować takie szkoz samych spotkań z innymi nalenie raz i wyglądało ono bardzo uczycielami, kiedy podczas podobnie w obu placówkach, czy jednak to były szkolenia dzielimy się doświadczeniami, pomysładwa zupełnie różne szkolenia? mi. Cenne są też rozmowy kuluarowe, te po szkoTo było szkolenie o sprawdzianach. I faktycznie, leniu – wtedy już w mniej oficjalnej atmosferze każde z tych szkoleń było inne. Chociaż znaczna można porozmawiać o tym, co udało się przepraczęść była taka sama, to jednak drugie szkolenie cować. A czy przekłada się to na moją pracę? Oczydokończenie na str. 34

TDJ Edu Review 2021/2022 33


Instytut Educare dokończenie ze str. 33

uzupełniłam o to, czego nauczyło mnie poprzednie, a także położyłam nacisk na zupełnie inne kwestie. Czy twoja szkoła korzysta w jakiś sposób z doświadczenia, które zdobywasz w czasie pracy trenera? Nasza dyrekcja powtarza, że szkoła jest tak dobra, jak nauczyciele, którzy ją tworzą. Myślę, że siła tkwi w pracy zespołowej – dzielimy się tym, co wiemy, co nam się udaje. Rozwój jednego nauczyciela to rozwój całego zespołu. Prowadzenie szkoleń jest rozwijające zarówno merytorycznie, jak i technicznie – wierzę więc, że udaje mi się tym dzielić z koleżankami. Często rozmawiamy o tych doświadczeniach. Mam przekonanie, że nasza praca zespołowa polega głównie na wymianie doświadczeń. Czy masz poczucie satysfakcji z pracy trenera? Tak. Tę satysfakcję daje mi przede wszystkim rozwój i poczucie, że nie stoję w miejscu – rozmawiam z innymi nauczycielami, szukamy metod, ale też weryfikujemy cele. Ważne jest również przekonanie, że dzieląc się moimi doświadczeniami, dokładam swoją cegiełkę do rozpowszechniania modelu edukacji spersonalizowanej. Wywiadu udzieliła Dominika Kraus nauczycielka, tutor rodzin w Szkole dla Dziewcząt Płomień w Katowicach, trenerka Instytutu Educare.

34 www.tdjfoundation.pl


Instytut Educare NASZE SZKOLENIA, CZYLI CZEGO UCZYMY NAUCZYCIELI

2 edycje 46 nauczycieli

3 edycje 33 nauczycieli

Akademia Tutoringu Rodzinnego I stopnia

Akademia Tutoringu Rodzinnego II stopnia

Akademia Wychowawcy Klasy

Akademia Liderów Edukacji

Webinary

w webinarach wzięło udział 167 osób

1 edycja 11 nauczycieli

Podstawy Edukacji Spersonalizowanej

20 dyrektorów i koordynatorów

prawie 300 nauczycieli

TDJ Edu Review 2021/2022 35


Instytut Educare

Akademia Wychowawcy Klasy

Akademia Liderów Edukacji

W trzech edycjach udział wzięło 33 nauczycieli z Gdańska, Katowic, Krakowa, Płońska i Giedlarowej.

Udział wzięło 20 dyrektorów i koordynatorów. Z mentoringu skorzystało już 86 osób.

Warsztaty dotyczyły tak ważnych dla wychowawców tematów jak: ocena z zachowania w edukacji spersonalizowanej, konflikty w klasie – wychowawca w ogniu sporów, rodzic jako podmiot wychowania czy komunikacja jako element relacji z uczniem.

Program rozwojowy dla dyrektorów szkół i przedszkoli jest przeznaczony dla osób już pracujących na stanowiskach kierowniczych w placówkach, jak i dla kandydatów do pełnienia tej funkcji. Uwzględnia cztery podstawowe obszary aktywności: dyrektor jako osoba, przywódca, menedżer oraz administrator. Uczestnicy zyskują pogłębioną wiedzę o kluczowych aspektach pracy dyrektora, narzędzia przydatne w codziennych obowiązkach oraz możliwość wymiany doświadczeń, zbudowania relacji i networkingu.

36 www.tdjfoundation.pl

Akademia Tutoringu Rodzinnego I stopnia W pierwszej i drugiej edycji udział wzięło łacznie 46 nauczycieli z Katowic, Gliwic, Wadowic, Krakowa i Warszawy. Wykłady i warsztaty dotyczyły tak istotnych dla wychowawców obszarów jak: budowanie relacji z podopiecznym i jego rodzicami, przygotowanie spotkań z rodzicami, autorytet i bycie liderem, komunikacja, profesjonalizm zawodowy, źródła i konsekwencje problemów, etyka w tutoringu.


Instytut Educare

Akademia Tutoringu Rodzinnego II stopnia W pierwszej edycji udział wzięło 11 nauczycieli z długoletnim doświadczeniem pracy w roli tutora. • Samopoznanie - autorefleksja na takie tematy jak relacje z innymi, cechy osobowości i gotowość do zmiany. • Ja i moje emocje – przyczyny stresu w pracy i metody minimalizowania jego skutków. • Rozwój osobisty – wzbudzenie w uczestnikach refleksji na temat tego, jak ważny jest rozwój osobisty i tworzenie narzędzi na potrzeby codziennej pracy tutora. • Komunikacja jako element relacji z uczniem, rodzicami i między nauczycielami.

Nasze webinary

Pozostałe szkolenia

W naszych zespołach programowych pracuje obecnie 13 ekspertów. W czasie lekcji zdalnych przeprowadziliśmy 5 spotkań zespołów przedmiotowych nauczycieli z całej Polski, w tym zespołu historyków, polonistów, anglistów.

• Wnioski do pracy wychowawczej i dydaktycznej • Jak rozwijać kreatywność u dzieci? • Motywowanie i dyscyplinowanie w przedszkolu, praca zespołowa oraz przepis na dobre zajęcia • Granice możliwości i odpowiedzialności nauczyciela • Wiem, jak i po co sprawdzam, czyli jak zaprojektować idealną klasówkę • Czy edukacja może być przygodą? Praca metodą eksperymentu • Relacje i dyscyplina w klasie • Stres i emocje w pracy nauczyciela. Jak sobie z tym radzić? • Mediacje w szkole

Webinary ogólnodostępne: • Jak sprawić, aby dzieci kochały czytać? • Nauczycielka przedszkola - między pracą a życiem osobistym Jak być szczęśliwą? - skuteczne łączenie ról • Dziecko z zaburzoną integracją sensoryczną w grupie przedszkolnej

TDJ Edu Review 2021/2022 37


Instytut Educare

Kreatywne, czyli jakie? Jak wychować twórcze dziecko?

Żyjemy w czasach, w których globalizacja i rozwój technologii powodują zawrotne, niespotykane dotąd w historii, tempo zmian. Pośpiech, presja czasu i ciągłego rozwoju powodują, że rodzi się wśród rodziców pokusa oddania pieczy nad wychowaniem i edukacją swoich dzieci specjalistom, którzy wiedzą lepiej, bo znają się na tym. Tymczasem najważniejsze lekcje życia dziecko otrzymuje w domu rodzinnym. Szacuje się, że obecnie większość zawodów, które będą wykonywane w roku 2030, jeszcze nawet nie istnieje. Zatem aby przygotować nasze dzieci do życia, musimy pomóc im stać się ludźmi, którzy lubią i potrafią się uczyć. 38 www.tdjfoundation.pl


Instytut Educare

Jak stwierdził John Adams: „Problem to okazja w przebraniu”. Okazja, która daje kolejne możliwości odkrywania coraz to nowych idei.

zachęcanie dzieci do skutecznego myślenia. Od chwili Nasze dzieci będą musiały myśleć kreatywnie, aby roznarodzin dzieci uczą się świata poprzez badanie, ekswiązywać problemy, z którymi my się nie spotkaliśmy, perymentowanie i testowanie wszystkiego i wszysta nawet nie rozważaliśmy ich teoretycznie. Kluczowa kich. Sprawdzają np. czy jeśli będą głośno krzyczeć, to będzie tu nie tyle umiejętność czerpania z różnych źrórodzice przyjdą do nich. Potem deł informacji, ile mądrość, czyli zadają mnóstwo pytań, a wiedzę łączenie informacji oraz ich noALBERT EINSTEIN POWIEDZIAŁ, ŻE chłoną jak gąbka. To, co trzeba watorskie modyfikowanie, a naWYOBRAŹNIA JEST WAŻNIEJSZA OD w tym okresie robić, to nie tystępnie wdrażanie w życie poWIEDZY, I Z PEWNOŚCIĄ MIAŁ RAle „rozbudzać” ciekawość, ile ją mysłów i rozwiązań, które będą CJĘ, ALE W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI podtrzymywać. Jasność myśleodpowiedzią na przyszłe wyzwaTRZEBA MIEĆ WIEDZĘ nia nie tylko prowadzi do pomynia, obecnie nie do przewidzenia. słowości i kreatywności, ale i poWspółcześnie pojęcie kreatywwoduje, że dzieci mają poczucie sprawstwa, a to daje ności występuje powszechnie. Wszyscy chcą mieć radość i szczęście. Wystarczą proste zabawy w domu, kreatywnych pracowników, istnieją kreatywne zaprzedszkolu czy szkole, gdzie dzieci będą szukać anabawki, wydaje się, że wszystko, co nie ma w nazwie logii i różnic, np. szukając odpowiedzi na zadane pytakreatywności, jest nudne i nieadekwatne do czasów. nia: czy kot i pies są do siebie podobne? Albo czym różni W tej sytuacji rodzi się pytanie, jak rozwijać w dzieciach jabłko od gruszki? motywację, chęć uczenia, a tym samym kreatywne poKolejny ważny aspekt rozwoju kreatywności to przydejścia do życia. Zapytamy: kreatywne, czyli jakie? Po swajanie i rozumienie pojęć. Albert Einstein powiedział, pierwsze rolą rodziców, nauczycieli, wychowawców jest dokończenie na str. 40

TDJ Edu Review 2021/2022 39


Instytut Educare

dokończenie ze str. 39

do zabawy, radości, poznawania świata, marzeń i kreże wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, i z pewnoatywności. Warto więc budować rodzinną kulturę, ścią miał rację, ale w pierwszej kolejności trzeba mieć gdzie odwaga i szczerość są ważniejsze od popełniawiedzę. Tę wiedzę dzieci często zdobywają dzięki obnych błędów. Gdzie dzieci nie boją się przyznać, że czeserwacji, czytaniu książek lub w oparciu o odpowiedzi goś nie wiedzą, a tym samym rezygnują z dalszej akna pytania, które formułują, zadając je dorosłym. I tu tywności, gubiąc dociekliwość i krytycyzm. ważna rola wychowawców, aby adekwatnie do wieOprócz wyżej wymienioku udzielać takich odpowiedzi, któnych umiejętności niezwyre nie tylko zaspokoją ciekawość POMYSŁY RODZĄ SIĘ NA DRODZE kle istotne jest docenianie dziecka, ale również rozbudzą jePRÓB I BŁĘDÓW, PO(D)PARTE WYwartości zadawania pygo dalszą ciekawość. Jak stwierdził TRWAŁOŚCIĄ I NIEUSTĘPLIWOŚCIĄ tań. Sokrates miał powieJohn Adams: „Problem to okazja ICH TWÓRCY. DLATEGO WARTO dzieć, że wszystko zaczyw przebraniu”. Okazja, która daje UWOLNIĆ DZIECI OD POCZUCIA, ŻE na się od zdziwienia, a całą kolejne możliwości odkrywania coWSZYSTKO MUSZĄ MIEĆ JUŻ, OD swoją metodę nauczania raz to nowych idei. RAZU ODNIEŚĆ SUKCES, A PORAŻKA oparł nie na udzielaniu odTrzecim ważnym elementem wspieJEST CZYMŚ ZŁYM powiedzi, ale zadawaniu rającym kreatywność jest gotowość do popełniania błędów. Wiele rzeczy nie powstałoby, gdyby ich twórca nie dowiedział się wcześniej, jak można je zrobić źle. Pomysły rodzą się na drodze prób i błędów, po(d)parte wytrwałością i nieustępliwością ich twórcy. Dlatego warto uwolnić dzieci od poczucia, że wszystko muszą mieć już, od razu odnieść sukces, a porażka jest czymś złym. Wszak „Każda klęska jest nawozem sukcesu”. Gdy dzieci przestaną myśleć w kategoriach wygrana = sukces, przegrana = porażka, okaże się, że oferujemy im przestrzeń 40 www.tdjfoundation.pl

pytań. Jeśli dziecko potrafi zadać dobre pytanie, to znaczy, że rozumie temat, a zatem potrafi myśleć. Nie zawsze pytania dzieci na początku są trafne, ale jest to naturalny etap rozwoju i myślenia. Kiedy dziecko ma wyrobiony nawyk pytania, dorośli wiedzą, o czym dziecko myśli i co je trapi, dzięki temu mogą podjąć temat i rozłożyć go na czynniki pierwsze. Bardzo dobrym ćwiczeniem jest uczenie dziecka, by odgrywało rolę „adwokata diabła” wobec własnych myśli i pomysłów, ale również wobec pomy-


Instytut Educare słów i idei innych ludzi. Chodzi o to, by dzieci nie przyjmowały bezkrytycznie wszystkiego, co widzą, czytają czy słyszą, ponieważ podsuwają im to nie zawsze pozytywne autorytety. Mówiąc o kreatywności, nie sposób nie wspomnieć o odwadze podejmowania decyzji. Łatwo jest wygenerować mnóstwo pomysłów, ale sztuką jest doprowadzić do sytuacji, gdzie metodą prób i błędów dziecko ostatecznie podejmie decyzję, który pomysł chce realizować i weźmie odpowiedzialność za skutki jego realizacji. Konkludując, kreatywne dziecko to takie, które szuka rozwiązań, które stara się nie poddawać, a do problemów podchodzi jak do „okazji w przebraniu”. Tyle i aż tyle, bo o tym, jakiego człowieka wychowaliśmy, dowiemy się dopiero, obserwując jego dorosłe życie. Prawda, że wychowanie dziecka to najbardziej fascynująca i pełna zwrotów akcji przygoda? Zostawiam to pytanie, a każdy, kto pracuje z dziećmi, musi sam sobie na nie odpowiedzieć i „napisać” własną historię pt. „Jak wychować kreatywne dziecko?”.   Katarzyna Makulec Ekspert Instytutu Educare

TDJ Edu Review 2021/2022 41


Przedszkola by Educare

Witamy w Przedszkolach Educare

W Przedszkolach Educare zależy nam na szczerej, otwartej i opartej na dialogu relacji z rodzicami naszych podopiecznych. Utrzymujemy ścisły i stały kontakt z opiekunami, dzięki czemu wspólnie koordynujemy działania edukacyjne. Pracujemy metodą tutoringu rodzinnego. Rodzice mają pełną wiedzę o postępach swoich pociech, zyskują także podpowiedź, jak wspierać mocne strony i na co szczególnie zwrócić uwagę. Dla dorosłych oferujemy różnorodne formy kształcenia, wykłady, warsztaty i spotkania z ekspertami. 42 www.tdjfoundation.pl


Przedszkola by Educare

72

545 108 zajęć z języka angielskiego

godzin muzyki i rytmiki

60

60

225

godziny zabawy z kodowaniem na dywanie

godzin zajęć sportowych w ramach wolontariatu

godzin zajęć z integracji sensorycznej

NASZE PLACÓWKI W LICZBACH NA PRZYKŁADZIE PRZEDSZKOLA NA KOPCU

spotkań tutoringowych z rodzicami

Wspieranie rodziców w ich roli wychowawczej to jeden z głównych wyróżników naszych przedszkoli. Szczególnie dzisiaj, w postpandemicznej rzeczywistości, widzimy, jak bardzo jest to potrzebne i ważne. Okres wieku przedszkolnego to niezwykle intensywny czas w rozwoju dziecka. Jak go właściwie wspomagać? W niepublicznych przedszkolach Educare zachęcamy i pozytywnie motywujemy dzieci do wzięcia nauki w swoje ręce – dosłownie. Klocki, farby, piasek, woda i glina to nie tylko nośniki ich nieokiełznanej wyobraźni, ale także narzędzia, za pomocą których kształtują i poznają otaczający je świat. Dobór zajęć nie jest przypadkowy – wybieramy je w oparciu o wiedzę o okresach sensytywnych w rozwoju dzieci. Uczymy czerpania radości i satysfakcji z dobrego wykonywania swoich zadań. Działamy w oparciu o model edukacji spersonalizowanej i autorski program wychowawczy. Zachęcamy do rozbudzania indywidualnych pasji i pielęgnujemy wartości, które najmłodsi wynoszą z domów. Wspieramy harmonijny rozwój dzieci, oparty na współpracy rodziców, opiekunów i naszej kadry. Zachęcamy do zapoznania się z niektórymi metodami pracy naszych przedszkoli. Mamy nadzieję, że okażą się pomocne w pracy z waszymi dziećmi. Barbara Zbyrowska-Paprocka Kierownik projektu

TDJ Edu Review 2021/2022 43


Przedszkola by Educare

210 72 Minął kolejny rok funkcjonowania przedszkola. Mimo że z licznymi ograniczeniami, to obfitował w wiele przedszkolanych wydarzeń oraz zakończył się dla każdego przedszkolaka zdobyciem różnorakiego rodzaju nowych umiejętności. Udało się uruchomić projekt ,,Stajnia na Kopcu”, dzięki czemu na terenie przedszkola znów zagościły konie. Nasze dzieci ponownie mają niesamowitą okazję nauczyć się podstaw jeździectwa oraz zdobyć wiedzę na temat opieki i pielęgnacji zwierząt.

godzin jazdy konnej

godziny nauki gry w szachy

15

378

godzin dogoterapii

zajęć z psychomotoryki

4,64 0

5 Jestem zadowolona/y z poziomu edukacji w przedszkolu Zajęcia są zróżnicowane i dostosowane do wieku Dziecko jest objęte właściwą opieką Poziom wychowawczy jest wysoki Jestem zadowolona/y z atmosfery między dziećmi Dzieci mają możliwość rozwoju swoich talentów Mam dobry kontakt i wsparcie nauczycieli Jestem zadowolona/y z atmosfery pomiędzy rodzicami To dobre środowisko dla mojego dziecka

*ocena w skali 1–5 Wyniki ankiety dla rodziców oceniającej pracę Przedszkola na Kopcu w 2021 roku

44 www.tdjfoundation.pl


Przedszkola by Educare

Wyjątkowe miejsce na mapie Katowic PRZEDSZKOLE W PIERWSZEJ DZIELNICY

Tak! Udało się! Przedszkole w Pierwszej Dzielnicy jest otwarte. Działamy od 1 września 2021 roku. Pierwsza grupa przedszkolaków uczęszcza do naszego nowego przedszkola. Otwarcie przedszkola to był ogrom pracy. Tak wiele elementów i czynników musiało się zdarzyć w odpowiednim czasie, aby zdążyć na wielkie otwarcie. Placówka z powodzeniem ruszyła na początku września. W naszych drzwiach pojawiły się pierwsze rodziny, które obdarzyły nas zaufaniem i dużym wsparciem. Dzięki zaangażowanej i pełnej uśmiechu kadrze dzieci przeszły sprawną adaptację. TDJ Edu Review 2021/2022 45


Przedszkola by Educare

Długo szukaliśmy najlepszego miejsca dla naszej Rózi. Wspólnie odwiedziliśmy aż pięć różnych przedszkoli! Chcieliśmy, aby ta decyzja była przemyślana i nieprzypadkowa. Nie pomyliliśmy się! Świetne pierwsze wrażenie zrobił na nas sam budynek Przedszkola w Pierwszej Dzielnicy: nowoczesny, zmyślnie zaprojektowany, dobrze wyposażony. Zlokalizowany w samym sercu katowickiej Strefy Kultury. Kolejne pozytywne zaskoczenie – rozmowa rekrutacyjna. Pani dyrektor okazała się otwartą, ciepłą i emanującą dobrą energią osobą. Przekazała nam kluczowe założenia, zgodnie z którymi działa przedszkole. Tutoring, edukacja spersonalizowana, wychowanie przez sztukę, zintegrowane nauczanie języka angielskiego i zajęć edukacyjnych – byliśmy pod wrażeniem! Po czterech miesiącach współpracy (to słowo jest tu bardzo na miejscu!) nasz entuzjazm nie zmniejsza się. Szczególnie doceniamy indywidualne spotkania z wychowawczynią Róży. Konstruktywna rozmowa o naszym dziecku, analiza jego (a przy okazji naszych) mocnych i słabych stron, uważny i staranny opis zachowań dziecka – to wszystko dopełnia obraz Róży i sprawia, że skupiamy się na rzeczach istotnych, na potencjale. Dzięki agendzie poświęcamy codziennie kilka chwil na wymianę pozytywnych myśli. Mundurek pozwala uniknąć porannych dylematów i koncentrowania się na powierzchowności. Zajęcia z panią muzyczką sprawiają, że Róża po powrocie do domu nie przestaje tańczyć. Z kolei dzięki nauczycielce języka obcego śpiewa po angielsku do wieczora! Przedszkole w Pierwszej Dzielnicy polecamy więc nie tylko w naszym imieniu, ale i radosnej, pełnej zachwytu Róży. Ewelina Chwała-Lubomska mama przedszkolaka

46 www.tdjfoundation.pl


Przedszkola by Educare

Zanim urodziłam pierwsze dziecko, byłam przekonana, że sama je wszystkiego nauczę. W końcu jestem pedagogiem, mam wiedzę i intuicję. Do czego będzie mi potrzebne przedszkole? Będę podążać za dzieckiem, gdy zaobserwuję, że wchodzi w kolejny okres wrażliwy, przygotuję mu odpowiednie warunki i pomoce, żeby mogło się swobodnie rozwijać. A dzięki sporej braci kuzynostwa będzie się też „uspołeczniać”. Dziś wiem, że to było utopijne myślenie i życie je szybko zweryfikowało, szczególnie po narodzinach drugiego dziecka. Mam ograniczone zasoby i mimo szczerych chęci, w pewnych obszarach nie zapewnię synkowi tego, co przedszkole. Poza tym grupa ma swoją dynamikę, dzieciaki uczą się przez obserwację i naśladowanie, i kiedy widzą kilku rówieśników robiących jednocześnie to samo, a zajęcia płyną w przyjemnej atmosferze, naturalnie i spontanicznie zdobywają kolejne umiejętności. Dziś mija pięć miesięcy odkąd jesteśmy częścią społeczności Przedszkola w Pierwszej Dzielnicy. Rzeczywiście mamy z mężem poczucie, że przedszkole jest, jak zapowiadała pani Marta, dyrektorka, „przedłużeniem domu”.

Na początku najważniejsze były dla nas chrześcijańskie fundamenty, będące głównym powodem podjęcia decyzji o tym, że nasze dziecko rozpocznie przedszkolną przygodę w Przedszkolach Educare. W pakiecie otrzymaliśmy piękne sale i dobrej jakości nieprzypadkowe wyposażenie, posiłki dostosowane do potrzeb, ciekawy plan dnia, a przede wszystkim kreatywne, zaangażowane i oddane nauczycielki, które wraz z dyrektorką i gospodynią tworzą dobry klimat tego miejsca. Jolanta Mitko mama przedszkolaka

TDJ Edu Review 2021/2022 47


Przedszkola by Educare

Muzyka w życiu dziecka

Współczesna pedagogika stawia sobie za cel wykształcenie i wychowanie człowieka twórczego. Ma to pomóc w przystosowaniu się do nieustannie zmieniających się warunków życia. Muzyka jest istotnym czynnikiem wychowania i kształcenia ogólnego. Rozwija sprawność operacji myślowych, udoskonala pamięć. Udział w zajęciach muzycznych pobudza myślenie symboliczne oraz rozwija wyobraźnię twórczą. Według koncepcji amerykańskiego pedagoga Jerome’a Brunera zdolności twórcze rozwinięte w sferze muzycznej przekładają się na pozostałe dziedziny życia i działania dzieci. Anna Januszewska nauczyciel rytmiki i muzyki w Przedszkolu na Kopcu

48 www.tdjfoundation.pl


Przedszkola by Educare

Zajęcia muzyczne w Przedszkolu na Kopcu Jedną z metod wychowania muzycznego, którą stosuję podczas zajęć, jest rytmika stworzona przez Émile’a Jaques-Dalcroze’a. Wykreował on cały system kształcenia muzycznego, gdzie główny nacisk położony był na rozwijanie osobowości artystycznej, otwartej i kreatywnej. Metoda ta zakłada naturalną potrzebę tworzenia, nieustającego działania, aktywności i samodzielności. Z powołania i wykształcenia jestem muzykiem. Muzyka i taniec to moja pasja. Od 6 lat współpracuję z Przedszkolem na Kopcu. Aktywnie uczestniczę w różnego rodzaju warsztatach i kursach mistrzowskich w Polsce i za granicą, między innymi w International Conference of Dalcroze Studies. Udział w tych konferencjach był dla mnie szczególną okazją do spotkania innych nauczycieli muzyki. Uczestniczą w nich bowiem prelegenci z ponad 25 krajów, reprezentując ośrodki akademickie z każdego zakątka globu. To wzbogaciło postrzeganie i rozumienie naszego zawodu oraz otworzyło nowe horyzonty do dalszej pracy. ZAJĘCIA MUZYCZNE ROZWIJAJĄ WRAŻLIWOŚĆ I ESTETYKĘ MUZYCZNĄ DZIECKA, CO WZMAGA ROZKWIT MUZYKALNOŚCI

Anna Januszewska nauczycielka rytmiki i muzyki w Przedszkolu na Kopcu

TDJ Edu Review 2021/2022 49


Przedszkola by Educare

Wartość muzyki w edukacji przedszkolnej Czy zajęcia muzyczne mają jakiekolwiek znaczenie? Jeśli tak, to jakie? Ogrom korzyści, jakie towarzyszą zajęciom umuzykalniającym, jest niezliczony. Warto przyjrzeć się im z bliska i zrozumieć, dlaczego powinny pojawić się w życiu przedszkolaka.

zycznych, dzięki czemu doskonalą swoją pamięć. Na zajęciach muzycznych kładziony jest nacisk na indywidualność dziecka, co sprawia że przedszkolak buduje poczucie własnej wartości, a to ma ogromne znaczenie!

Zajęcia rytmiki w przedszkolu już na początku roWśród korzyści zajęć umuzykalniających możku szkolnego mają ogromną wartość. Poprzez pracę na znaleźć nie tylko te poświęcone muzyce, saw grupie oraz uczenie się nomej w sobie, lecz również te, wych aktywności pomagaktóre mają wartość wychoĆWICZENIA ŁĄCZĄ W SOBIE ZADAją dzieciom przejść – często wawczą. Warto pokazywać NIA NATURY UMYSŁOWEJ I FIZYCZdość wymagający – okres świat dźwięków już od najNEJ, DZIĘKI CZEMU DZIECI PRZENOadaptacji. Zajęcia muzyczne młodszych lat dziecka. To, SZĄ MYŚLI W RUCH, ZA CZYM IDZIE rozwijają wrażliwość i estew jaki sposób maluch będzie WYRABIANIE SZYBKIEJ REAKCJI tykę muzyczną dziecka, co patrzył i przyjmował muzykę, PSYCHOMOTORYCZNEJ wzmaga rozkwit muzykalbędzie warunkowało jego rozności. Zabawa przy sztuce wój w przyszłych latach. Niech dźwięku wykształca jedność psychofizyczną. Ćwiczemuzyka stanie się pożądana wśród placówek nia łączą w sobie zadania natury umysłowej i fizycznej, rozwojowych, gdyż to ta sztuka buduje człowiedzięki czemu dzieci przenoszą myśli w ruch, za czym ka i wszystko, co go otacza. idzie wyrabianie szybkiej reakcji psychomotorycznej. Patrycja Wywrocka Zajęcia umuzykalniające przepełnione są piosenkami, nauczycielka muzyki w Przedszkolu w Pierwszej Dzielnicy rymowanymi wierszykami, czy muzyką klasyczną. Niejednokrotnie przedszkolaki uczą się tekstów dzieł mu-

50 www.tdjfoundation.pl


Przedszkola by Educare

Kilka pomysłów, jak bawić się z przedszkolakiem

Ruch to zdrowie – to zdanie słyszeliśmy z pewnością nie raz. Jest niezwykle ważny i potrzebny na każdym etapie naszego życia, a zwłaszcza na jego początku. Motoryka to nic innego jak ruch, określa ona stopień rozwoju ruchowego dziecka. Wyróżniamy dwa typy motoryki: motorykę dużą i motorykę małą. Motoryka duża to sprawność fizyczna całego ciała (bieganie, skakanie, chodzenie, pływanie, jazda na rowerze itp.), natomiast motoryka mała skupiona jest na ruchach o mniejszym zakresie – ruchach palców i dłoni. Bardzo ważne, by pamiętać, że stymulowanie dziecka w tym zakresie powinno rozpocząć się od wzmacniania ogólnej sprawności całego ciała (motoryki dużej), aby później móc skupić się rozwijaniu motoryki małej. Przydatne są tu zabawy z elementami chodzenia na czworaka, podciągania się na brzuszku lub

zabawa w „rowerek”, dzięki czemu dziecko wykonuje ruchy naprzemienne. Gdy wzmocnimy mięśnie tułowia, obręczy barkowej i rąk, dziecku łatwiej będzie wykonywać złożone czynności motoryki małej. Motorykę małą można usprawniać w najprostszych zadaniach życia codziennego, takich jak: ubieranie się, pomoc w kuchni, zagniatanie ciasta razem z opiekunem, segregowanie zabawek. Dzieci rozwijają swoją zręczność poprzez lepienie z różnych mas plastycznych, rysowanie, malowanie, nawlekanie koralików, wycinanie nożyczkami, wydzieranie palcami itd. dokończenie na str. 52

TDJ Edu Review 2021/2022 51


Przedszkola by Educare dokończenie ze str. 51

Ćwiczenia usprawniające motorykę małą MALOWANIE FARBAMI NA PRZEŹROCZYSTEJ FOLII Malowanie farbami jest dla dzieci szalenie atrakcyjne. Wykorzystanie do tej czynności samych palców i pobrudzenie farbami oddziałuje sensorycznie.

2

3

1

MASY PLASTYCZNE Ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie dłoni jest między innymi lepienie. Można w tym celu wykorzystać ciastolinę, piasek kinetyczny, masę solną lub samemu wykonać ciecz nienewtonowską czy piankolinę. Do mas można dodawać barwniki spożywcze oraz aromaty zapachowe, przyprawy. Dzieci mogą szukać drobnych przedmiotów ukrytych w pojemniku z masą. ZABAWY PALUSZKOWE, MASAŻYKI Zabawy opierające się na naśladowaniu ruchów są bardzo lubiane przez dzieci. Powtarzanie precyzyjnych ruchów, a także masażyki relaksują i bawią. Chętnie wykorzystywane są do tych zabaw wierszyki i piosenki, np. Tu płynie rzeczka, Ciasto, Rodzinka paluszków.

WYCINANIE, WYDZIERANIE Wydzieranie, zgniatanie papieru czy gazet angażuje do ćwiczeń palce i dłonie, a przy większych arkuszach całe ramiona. Podarte kawałki można przyklejać (operowanie klejem) na kartkę i tworzyć kolaże, a zgniecionymi kulkami z gazet rzucać do celu.

NAWLEKANIE KORALIKÓW Do zabawy w tworzenie biżuterii z koralików można zaangażować rodzeństwo. Należy pamiętać o dostosowaniu rozmiaru koralika do możliwości manualnych dziecka. Trzylatek poradzi sobie z nawlekaniem korali na sznurówkę, a pięciolatek z nawlekaniem guzików na cienki sznurek. Rozwój motoryki zarówno dużej, jak i małej jest szalenie ważny w rozwoju dziecka. O ile przebiega bez zakłóceń, jest idealną podstawą do nauki pisania i czytania, rozwoju koncentracji i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Marcelina Pomietło Wychowawca przedszkolny w Przedszkolu na Kopcu

52 www.tdjfoundation.pl

4

5


Przedszkola by Educare

Dwujęzyczność w przedszkolu – czy warto?

Rosnąca świadomość rodziców o konieczności nauki języków obcych sprawia, że zajęcia z angielskiego pojawiają się już w przedszkolu. Mogłoby się wydawać, że to za wcześnie, ale nic bardziej mylnego! W przypadku nauki języków obcych idealnie sprawdza się powiedzenie „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Im wcześniej rozpoczniemy naukę języków obcych lub podejmiemy decyzję o wprowadzeniu dwujęzyczności zamierzonej w życiu dziecka, tym lepiej. TDJ Edu Review 2021/2022 53


Przedszkola by Educare To prawdziwa inwestycja w przyszłość młodego człowieka, a także ogromne możliwości rozwoju intelektualnego. Nauka języków obcych to najlepszy sposób na ćwiczenie pamięci krótko- i długotrwałej, na rozwijanie kreatywności i abstrakcyjnego myślenia, a także polepszenie zdolności koncentracji.

wania, około czternastego roku życia, organy te tracą swą elastyczność. Co więcej, po przekroczeniu okresu krytycznego mechanizm przyswajania ulega zanikowi. Oznacza to, że nabycie języka przestaje być tak naturalnym procesem jak we wcześniejszych latach.

Jak zacząć uczyć dziecko języka angielskiego? W naszych przedszkolach stawiamy na stały i naturalKiedy najlepiej wprowadzić dziecko w świat języka ny kontakt z językiem. Angielangielskiego? ski jest wprowadzany metodą Odpowiedź brzmi – im wczePAMIĘTAJMY, ŻE KAŻDY WYSIŁEK CLIL (ang. Content and Languśniej, tym lepiej. Według hipoWŁOŻONY PRZEZ RODZICÓW I NAage Integrated Learning), któtezy wieku krytycznego (ang. UCZYCIELI W NAUKĘ JĘZYKA OBra polega na uczeniu słowniccritical period hypothesis), któCEGO NASZYCH MAŁYCH POCIECH twa i języka „przy okazji”. Jest rej twórcą jest amerykański jęBĘDZIE OGROMNĄ INWESTYCJĄ to równoczesne przekazywanie zykoznawca i psycholog Eric W ICH PRZYSZŁOŚĆ, A ROZWÓJ JĘtreści z różnych dziedzin naLenneberg, najlepszy czas na ZYKOWY DZIECKA BĘDZIE WIDOCZuki oraz elementów języka obprzyswojenie języka przypada NY BŁYSKAWICZNIE cego. W praktyce oznacza to, do około dziesiątego roku życia. że dziecko jest wprowadzane To właśnie w tym okresie życia w świat języka obcego w sposób praktyczny i naturalczłowieka tzw. mechanizm przyswajania języka (ang. ny. Przedszkolaki są otoczone językiem w codziennych language acquisition device) sprawia, że dzieci nabysytuacjach, dzięki temu poznają praktyczne zwroty uławają język bez większego wysiłku, w sposób naturalny. twiające komunikację. Angielskiego używamy, myjąc Dzieje się tak, ponieważ dzieci do dziesiątego roku żyrączki czy wychodząc na podwórko. Dzieci mimowolcia mają najbardziej plastyczne organy, dzięki którym nie osłuchują się z angielskim, a realistyczne obiekty uczą się słuchać, rozumieć i mówić. W okresie dojrze-

54 www.tdjfoundation.pl


Przedszkola by Educare

ułatwiają naukę. W ten sposób zanurzają się w języku, posługują się nim w trybie ciągłym i we wszystkich sytuacjach życiowych, jest to tzw. immersja językowa. Metoda CLIL zakłada również uczenie się słownictwa z zakresu tematyki interesującej dla dzieci w danym wieku. Zajęcia z języka angielskiego polegają głównie na zabawie, systematycznej pracy w grupie, ćwiczeniach adekwatnych do wieku i kompetencji dziecka oraz nauki przez różne kanały sensoryczne. Jeśli jednak chcemy spróbować także w domu – nic prostszego. Można spróbować otoczyć maluszka językiem angielskim od najmłodszych lat na przykład podczas rutynowych, powtarzających się czynności, takich jak czytanie książeczki przed snem. Uczmy dziecko w codziennych sytuacjach, na spacerze, w sklepie czy w drodze do domu z przedszkola. Jest to nauczanie w kontekście, nazywamy to, co słyszymy, widzimy i odczuwamy. Dzięki temu wzmacniamy procesy zapamiętywania przez skojarzenia. Jeśli kolejny raz przejeżdżając obok budowy, wskażemy dziecku koparkę, nazywając ją po angielsku, są duże szanse, że podczas kolejnego przejazdu dziecko samo powie It’s a digger. Choć wszystkie powyższe pomysły mogą wydawać się proste, zabiegani rodzice nie zawsze znajdą pokłady energii, żeby każdego dnia wprowadzać angielski.

W takiej sytuacji rozwiązaniem, które można stosować bez wyrzutów sumienia, jest włączenie ulubionej bajki, ale tym razem po angielsku. Jeśli dziecko ponownie obejrzy znany już odcinek kreskówki, którą lubi, z pewnością łatwiej ją zrozumie, a obraz dodatkowo pomoże w nauczeniu się nowego słówka. Można również dla odmiany posłuchać piosenek po angielsku w aucie podczas porannej podróży do przedszkola. Pamiętajmy, że każdy wysiłek włożony przez rodziców i nauczycieli w naukę języka obcego naszych pociech to ogromna inwestycja w ich przyszłość, a rozwój językowy dziecka będzie widoczny błyskawicznie. Co najważniejsze, nie zniechęcajmy się, jeśli dziecko nie odpowiada po angielsku lub początki są trudne i nie widzimy postępów. Już samo osłuchiwanie się z językiem prędzej czy później przyniesie oczekiwane rezultaty. Aleksandra Baniak-Gajewska nauczycielka języka angielskiego w Przedszkolu w Pierwszej Dzielnicy

TDJ Edu Review 2021/2022 55


Innowacyjny Campus

Campus – wyjątkowe miejsce na mapie Wadowic W Wadowicach, gdzie od wielu lat działa szkoła prowadzona przez księży pallotynów, a od kilku swoje działania na rzecz edukacji dzieci prowadzi też TDJ Foundation powstanie innowacyjny ośrodek edukacyjno-konferencyjny, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Założona przez państwo Domogałów TDJ Foundation od lat marzyła o stworzeniu miejsca, które będzie wspierać rozwój dzieci, młodzieży i całych rodzin. Chcielibyśmy, żeby to miejsce pomagało uczestnikom rozwijać swoje umiejętności i odkrywać pasje, aby mogli świadomie i odpowiedzialnie budować swoją przyszłość, służąc innym. Teraz te plany zaczynają się spełniać – marzenia zmieniają się w konkretne plany budowania wyjątkowej i pionierskiej przestrzeni, która zostanie nazwana Campusem. 56 www.tdjfoundation.pl


Innowacyjny Campus

Collegium Marianum

INNOWACYJNE, INTERDYSCYPLINARNE PODEJŚCIE DO ROZWOJU DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH UMOŻLIWI POŁĄCZENIE TRADYCYJNYCH, CHRZEŚCIJAŃSKICH WARTOŚCI Z MOŻLIWOŚCIAMI, JAKIE DAJĄ NOWOCZESNE TECHNOLOGIE, A TAKŻE ZE ZRÓWNOWAŻONYM PODEJŚCIEM DO ŚRODOWISKA NATURALNEGO I SPOŁECZNOŚCI LOKALNYCH

Campus to miejsce, w którym TDJ Foundation będzie miała możliwość wykorzystania swoich wieloletnich doświadczeń m.in. w prowadzeniu programów młodzieżowych, czy organizowaniu warsztatów i konferencji dla nauczycieli, a także w prowadzeniu placówek edukacyjnych. Partnerem tego wyjątkowego projektu są księża pallotyni, z którymi TDJ Foundation współpracowała w ostatnich latach prowadząc Przedszkole. Księża pallotyni będą pełnili opiekę duszpasterską, a rolą Fundacji będzie wdrożenie najlepszych praktyk pracy z młodzieżą, szkoleń nauczycieli oraz prowadzenia placówek edukacyjnych, a także prowadzenie działalności, która będzie służyła lokalnej społeczności w integracji, spędzaniu czasu wolnego, jak i całościowemu rozwojowi. Centralną częścią Campusu będzie budynek Collegium Marianum, wraz z przylegającym parkiem. W jego skład wejdzie też szkoła podstawowa, przedszkole i docelowo szkoła średnia, a także obiekty sportowe, obiekty służące rekreacji, obiekty kulturalne oraz utrzymana zostanie zewnętrzna przestrzeń dla wspól-

nych nabożeństw i liturgii. Wszystkie będą dostępne dla mieszkańców Wadowic i okolic. W budynku Collegium Marianum powstanie miejsce spotkań dla maksymalnie 100 osób, wraz z pokojami noclegowymi. Stanie się ono ośrodkiem, który będzie można wykorzystywać podczas organizacji obozów i kolonii, a także warsztatów, konferencji czy rekolekcji. Innowacyjne, interdyscyplinarne podejście do rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych umożliwi połączenie tradycyjnych, chrześcijańskich wartości z możliwościami, jakie dają nowoczesne technologie, a także ze zrównoważonym podejściem do środowiska naturalnego i społeczności lokalnych. Budowa ośrodka jest bardzo ambitnym wyzwaniem, podróżą, w którą wyruszają wspólnie księża pallotyni i TDJ Foundation. Chcemy zaprosić do niej firmy i osoby ceniące wartości rodzinne, sprawiedliwość społeczną i nowoczesne podejście do rozwoju.

TDJ Edu Review 2021/2022 57


Zespół Fundacji

ZARZĄD FUNDACJI

Oliwia Kwiatkowska Prezes Zarządu

WSPARCIE ORGANIZACYJNE

Magdalena Kobylińska Dyrektor ds. Operacyjnych

Angelika Gawlik-Gajda Ekspert ds. Komunikacji

ZESPÓŁ PROJEKTÓW MŁODZIEŻOWYCH

Bartłomiej Marszałek Starszy Kierownik Projektów

Justyna Główka Kierownik Projektów

Małgorzata Dudek-Wąs Kierownik Projektów

58 www.tdjfoundation.pl

Dobrochna Lama Wiceprezes Zarządu

Marta Lewandowska Koordynatorka

Krzysztof Mikuła Wiceprezes Zarządu

Maria Kamyk Kierownik Projektów


Zespół Fundacji

INSTYTUT EDUKACJI SPERSONALIZOWANEJ

Elżbieta Wagner Dyrektor Instytutu Educare

PRZEDSZKOLA BY EDUCARE

Barbara Zbyrowska-Paprocka Kierownik Projektów

FUNDACJA CAMPUS

Katarzyna Przybył-Tamowicz Kierownik projektu, prezes zarządu Fundacji Campus

Joanna Kicior Ekspert Programowy Instytutu Educare

Krzysztof Słaboń Kierownik projektu, wiceprezes zarządu Fundacji Campus

TDJ Edu Review 2021/2022 59


wesprzyj nas 82 1020 1026 0000 1402 0509 5445


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.