Sport

Zagłębie Lubin Cracovia Kraków

1 (0) 2 (1)

Bramki: Aleksander Kwiek (59) – Dawid Nowak

(17), Krzysztof Nykiel (65). Żółte kartki: Michal Papadopulos, Bartosz Rymaniak, Arkadiusz Piech – Damian Dąbrowski. Czerwona kartka za drugą żółtą – Bartosz Rymaniak (90+1). Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Widzów 5072. KGHM Zagłębie Lubin: Silvio Rodic – Bartosz Rymaniak, Jiri Bilek (55. Aleksander Kwiek), Elvedin Dzinic, Dorde Cotra – Miłosz Przybecki, Lubomir Guldan, Łukasz Piątek, Arkadiusz Piech, Adrian Błąd (55. David Abwo) – Michal Papadopulos (78. Krzysztof Piątek).

“Miedziowi”, którzy potrzebuj punktów jak tlenu, zaatakowali od pierwszych minut, ale marnowali seryjnie swoje okazje. Za to w 17. minucie nie pomyli si Dawid Nowak. Bartosz Rymaniak interweniowa po dorodkowaniu z prawej strony, zgra pik wprost pod nogi Nowaka, który strzaem z bliska pokona Silvio Rodicia. Gospodarze rzucili si do odrabiania strat, ale nic nie chciao wpa do bramki rywali. W 35. minucie Adrian Bd hukn z woleja, ale pika w ostatnim momencie odbia si od jednego z rywali i wysza za boisko. Chwil póniej skiksowa Arkadiusz Piech.. Po przerwie Zagbie cigle szturmowao bramk “Pasów” i w kocu w 59. minucie doprowadzio do wyrównania. Rymaniak zdecydowa si na wejcie w pole karne, jego uderzenie zostao zablokowane, ale pika trafia przed “szesnastk” do Aleksandra Kwieka, który zdecydowa si na paski strza i futbolówka po chwili zatrzepotaa w siatce. Gospodarzy to nie zadowalao i sunli z kolejnymi atakami, ale niespodziewanie nadziali si na kontr krakowian. W 65. minucie Rodi chcia wyprowadzi szybki atak, wykopujc pik, trafi w plecy koleg z zespou, Cracovia wyprowadzia kontr, prostopade podanie otrzyma Krzysztof Nykiel i w sytuacji sam na sam z bramkarzem nie pomyli si, posyajc futbolówk w naronik bramki. “Miedziowi” mogli szybko wyrówna, ale Adam Marciniak wybi pik z linii bramkowej po tym jak Piech lobowa Krzysztofa Pilarza. 

TABELA EKSTRAKLASY 1. Legia Warszawa 34 44 71-32 2. Lech Poznań 34 36 64-38 3. Ruch Chorzów 33 29 43-41 4. Lechia Gdańsk 34 27 42-39 5. Wisła Kraków 33 26 43-38 6. Pogoń Szczecin 34 25 50-49 7. Górnik Zabrze 34 25 49-53 8. Zawisza Bydgoszcz 34 24 47-45 —————————————————————————————— 9. Jagiellonia Białystok 34 27 53-49 10. Śląsk Wrocław 34 25 40-40 11. Korona Kielce 34 24 41-46 12. Piast Gliwice 34 24 38-52 13. Cracovia 34 23 40-52 14. Podbeskidzie Bielsko-B.34 23 32-43 15. Zagłębie Lubin 34 16 32-44 16. Widzew Łódź 34 16 31-55

nowy dziennik Monday, May 19, 2014

Tak grała I liga

Atletico w koronie

je się w I lidze. Drugiej z rzędu porażki doznał GKS Bełchatów, a seryjnie – i to z czołowymi drużynami – wygrywać zaczął Energetyk ROW Rybnik. Po sobotnich meczach dotychczasowego lidera dogoni Górnik czna. Trzecie miejsce zajmuje Olimpia Grudzidz – 49 punktów. Do zakoczenia sezonu pikarzom pozostay Łukasz Fabiański (na pierwszym planie z prawej) miał szczególne powody do radości jeszcze cztery kolejki. Wyniki meczów 30. kolejki: PGE GKS Bełchatów – Wisła Płock 0:2 (0:0) Bramki: Filip Burkhardt (85), Janusz Dziedzic (90). Sędzia: Adam Lyczmaańaski (Bydgoszcz). Widzów 1650.

Puszcza Niepołomice – Górnik Łęczna 1:2 (0:0) Bramki: Łukasz Nowak (77) – Grzegorz Bonin (61), Arka-

diusz Woźniak (90). Czerwona kartka: Longinus Uwakwe (34-za drugą żółtą). Sędzia: Tomasz Wajda (Żywiec). Widzów 450.

Olimpia Grudziądz – GKS Katowice 1:0 (1:0) Bramka: Adam Szczot (44).

Czerwona kartka za drugą żółtą – Dariusz Kłus (77). Sędzia: Marek Karkut (Warszawa). Widzów: 1600.

Chojniczanka Chojnice – Miedź Legnica 1:1 (1:0) Bramki: Błażej Radler (41) – Wojciech Łobodziński (68). Czerwone kartki: Błażej Radler (80-za drugą żółtą) – Tomasz Midzierski (90-za drugą żółtą). Sędzia: Rafał Rokosz (Katowice). Widzów 1800.

Termalica Bruk-Bet Nieciecza – Can-Pack Okocimski Brzesko 2:0 (2:0) Bramki: Vojtech Schulmeister (33) – Damian Piotrowski (37). Czerwona kartka: Dawid Kwiek (90-za drugą żółtą). Sędzia: Michał Zając (Sosnowiec). Widzów 500.

Dolcan Ząbki – Energetyk ROW Rybnik 0:2 (0:1) Bramki: Daniel Feruga (21), Kamil Kostecki (77). Sędzia: Tomasz Radkiewicz (Łódź). Widzów 500.

Stomil Olsztyn – Sandecja Nowy Sącz 1:1 (0:0) Bramki: Marcin Warcholak (85) – Adrian Frańczak (57). kękdzia: Paweł Dreschel (Gdańsk). Widzów 1200.

Kolejarz Stróże – Arka Gdynia 3:2 (1:1) Bramki: Janusz Wolauńuski (45), Bartłomiej Smuczyński (50), Tomasz Chałas (79) – Kamil Juraszek (22), Paweł Oleksy (67). Sędzia: Dawid Bukowczan (Żywiec). Widzów 150.

GKS Tychy – Flota Świnoujście 2:3 (2:1) Bramki: Paweł Smółka (30),Tomasz Balul (45+1) – Bartosz Śpiączka (27), Sebastian Olszar (57, 76). Sędzia: Marcin Szrek (Kielce). Widzów 250.

TABELA I LIGI 1. GKS Bełchatów 2. Górnik Łęczna 3. Olimpia Grudziądz 4. Dolcan Ząbki 5. Arka Gdynia 6. Wisła Płock 7. Termalica Bruk-Bet 8. GKS Katowice 9. Sandecja Nowy Sącz 10. Miedź Legnica 11. MKS Chojniczanka 12. Flota Świnoujście 13. Kolejarz Stróże 14. Puszcza Niepoł. 15. Energetyk Rybnik 16. GKS Tychy 17. Stomil Olsztyn 18. Okocimski Brzesko

30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30

54 54 49 48 47 45 45 43 43 40 37 35 35 32 32 31 31 23

41-25 41-25 35-35 53-34 46-33 32-29 34-29 38-37 29-33 39-31 31-29 25-31 30-34 31-46 38-43 30-44 32-40 17-44

Piłkarze Atletico Madryt po raz pierwszy od 1996 roku wywalczyli mistrzostwo Hiszpanii. W meczu ostatniej, 38. kolejki tamtejszej ekstraklasy, zremisowali na wyjeździe 1:1 z broniącą tytułu Barceloną i utrzymali nad nią trzy punkty przewagi. 

 Coraz ciekawsza końcówka szykuFOTO: EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Drug cz spotkania gospodarze powinni zacz od gola. W 52. min. po szkoleniowo wyprowadzonym kontrataku Sylwester Patejuk znalaz si przed Zajacem, a obok mia niepilnowanego Mil. Zamiast podawa, zdecydowa si na strza i chybi. Szybko mogo si to zemci, bo kilka minut póniej Damian Chmiel najpierw zakrci obrocami lska na skrzydle, a póniej zdecydowa si na zaskakujcy strza. Kelemen tylko odprowadzi pik wzrokiem, a ta trafia w spojenie supka z poprzeczk.

15

Pierwsze trofeum Arsenalu od 9 lat

Od 0:2 do 3:2

 W końcu się udało. Po dziewięciu latach bez żadnego trofeum

Arsenal wywalczył Puchar Anglii. Londyńczycy pokonali po dogrywce na Wembley Hull City 3:2. W ekipie zwycizców cae spotkanie rozegra ukasz Fabiaski, który odchodzi z klubu. Mecz rozpocz si jednak wietnie dla Hull. W czwartej minucie z woleja uderza Huddlestone, pika po kole trafia w Chestera, który z bliska pokona Fabiaskiego. W ósmej minucie byo ju 2:0. Meyler dobrze dorodkowa w pole karne, najwyej wyskoczy Fryatt, ale pika po jego strzale odbia si jeszcze od nóg obroców Arsenalu i uderzya w supek. A potem wrócia w pole karne, gdzie czeka na ni Davis, który pokona Fabiaskiego z kilku metrów. Arsenal rzuci si do ataku. W 17. minucie rzut wolny z prawie 30 metrów wykona Cazorla. Uderzy bardzo mocno, praw nog i trafi w samo okienko bramki McGregora. Arsenalowi udao si wyrówna dopiero w 71 min. Po wrzutce w pole karne pika spada pod nogi Koscielnego, który z trzech metrów pokona bramkarza Hull.

Po 90 minutach byo 2:2. Pikarze musieli zagra dogrywk. W pierwszych 15 minutach jedyn dobr okazj mia Arsenal. Giroud wysoko wyskoczy do dorodkowania i potnie uderzy pik gow. Trafi w poprzeczk. W 109. minucie Arsenal rozegra wietn akcj. Kilka szybkich poda w polu karnym, na koniec Giroud poda pit do Ramseya, a ten uderzy mocno i celnie z pierwszej piki. Arsenal po raz pierwszy w finale wyszed na prowadzenie, którego nie odda ju do koca. W 116. minucie do pustej bramki nie trafi jeszcze Aluko. Pikarz Hull by bliski szczcia równie trzy minuty póniej, ale wietnie interweniowa Fabiaski. 

Arsenal Londyn Hull City

3 (2, 1) 2 (2, 2)

Bramki: Santi Cazorla (17), Laurent Koscielny

(71), Aaron Ramsey (109) – Hull – James Chester (4), Curtis Davies (8).

Puchar Niemiec dla Bayernu  Bayern Monachium zdobył po raz 17. w historii piłkarski Puchar Niemiec.

W finale pokonał Borussię Dortmund 2:0 po dogrywce. Bramki zdobyli Arjen Robben i Thomas Mueller. Był to ostatni mecz Roberta Lewandowskiego w barwach BVB przed przejściem do ekipy rywali. Borussia rozpocza spotkanie w skadzie, jakiego mona byo si spodziewa. Znalaz si w nim od pierwszej minuty Lewandowski, a take ukasz Piszczek. Z kolei w wyjciowej jedenastce zespou prowadzonego przez Josepa Guardiol zabrako Chorwata Mario Mandzukicia oraz kontuzjowanego Austriaka Davida Alaby. Miejsce tego drugiego zaj 18letni Duczyk Pierre-Emile Hoejbjerg. Najwaniejsi w regulaminowym czasie spotkania okazali si obrocy i bramkarze obu druyn, którzy nie pozwolili rywalom zdoby ani jednej bramki. Wprawdzie w 63. mi-

nucie Borussia cieszya si z gola, ale trafienie nie zostao uznane, poniewa zdaniem sdziów pika nie przekroczya linii caym obwodem po uderzeniu gow Matsa Hummelsa. Powtórki telewizyjne sugeroway co innego. Bayern równie mia swoj sytuacj chwil póniej, kiedy sprzed pola karnego uderzy Holender Arjen Robben. Wysunity przed bramk Roman Weidenfeller nie tyle obroni strza, co zosta trafiony pik. Ostatecznie po 90 minutach byo 0:0. Na pierwsz bramk kibice na berliskim stadionie musieli czeka do

Jeszcze kilka tygodni temu wydawao si, e pogreni w kryzysie pikarze Barcelony nie maj adnych szans na mistrzostwo. Tracili cztery punkty do Atletico, na dodatek odpadli po starciu z tym rywalem w wierfinale Ligi Mistrzów. Ostatnie tygodnie w Primera Division przyniosy jednak zaskakujce rozstrzygnicia. Atletico i Real Madryt zaczy gubi punkty, co sprawio, e przed sobotnim meczem “Królewscy” nie mieli ju szans na tytu, a Atletico – aby wywalczy 10. w historii tytu – musiao przynajmniej zremisowa na Camp Nou. Zwycistwo dawao triumf Barcelonie. Ostatecznie lig wygraa druyna argentyskiego trenera Diego Simeone. Wprawdzie od 33. minuty Barcelona prowadzia po efektownym strzale Chilijczyka Alexisa Sancheza, ale w 49. minucie mocnym strzaem gow wyrówna Urugwajczyk Diego Godin. Ju na pocztku spotkania boisko z powodu kontuzji musieli opuci czoowi gracze goci – najlepszy strzelec Atletico Diego Costa oraz turecki pomocnik Arda Turan. To byo szóste w cigu roku starcie tych druyn. Wczeniej zmierzyy si w pierwszej rundzie hiszpaskiej ekstraklasy (0:0), w dwumeczu o Superpuchar Hiszpanii (1:1 w Madrycie, 0:0 w Barcelonie) oraz w dwóch spotkaniach wierfinau Champions League (1:1 w Barcelonie, 1:0 dla Atletico w Madrycie). Trzecie miejsce w tabeli zaj Real Madryt, który bez lekko kontuzjowanego Cristiano Ronaldo pokona w sobot Espanyol Barcelona 3:1. 

Bayern Monachium 2 (0, 0) Borussia Dortmund 0 (0, 0) Bramki: Arjen Robben (106), Thomas Mueller

(120+2). Sędzia: Florian Meyer. Widzów: 76 197.

106. minuty. Wówczas z prawego skrzyda dorodkowa Jerome Boateng, a akcj wykoczy Holender Arjen Robben. Z interwencj nie zdy w tej sytuacji Piszczek, ale nie najlepiej ustawi si na linii bramkowej take Roman Weidenfeller. Kilka minut póniej Robben móg podwyszy prowadzenie, ale przegra pojedynek sam na sam z bramkarzem rywali. Borussii zabrako si, by doprowadzi do wyrównania, a kilkadziesit sekund przed ostatnim gwizdkiem sdziego stracia jeszcze po kontrataku drug bramk. W roli egzekutora wystpi tym razem Thomas Mueller. 