Nowy Dziennik 2014/02/13

Page 19

Sport

“Bachleda-Curuś zrezygnowała z występu na 1000 metrów” – powiedział Mazur. To miał być jej drugi start w igrzyskach w Rosji. Na trzy razy dłuższym dystansie była siódma, ale później zdyskwalifikowano ją za dwukrotne przekroczenie toru jazdy. Bachleda-Curuś jest rekordzistką Polski na 1000 m. Pod koniec 2009 roku na bardzo szybkim torze w Salt Lake City uzyskała czas 1.15,39. Taki wynik dałby jej złoty medal ubiegłorocznych mistrzostw świata w... Soczi (zwyciężczyni Rosjanka Olga Fatkulina uzyskała 1.15,44). Jakość lodu w Adler Arenie nie jest jednak tak świetna, jak za oceanem. 34-letnia Bachleda-Curuś (kiedyś pod nazwiskiem Wójcicka) po raz czwarty uczestniczy w olimpiadzie. W 2010 roku w Vancouver zdobyła brązowy medal w zawodach drużynowych. Indywidualnie ósme miejsce zajęła na 1000 m, 10. na 3000 i 11. na 1500 – wszystko w Turynie w 2006. W Soczi czeka ją indywidualny start 16 lutego na 1500 m i na nim się koncentruje, jak zapewniła trener-koordynator Ewa Białkowska. A już w czwartek bieg na 1000 m z udziałem Czerwonki i Złotkowskiej. “Dla Luizy Złotkowskiej, której jestem trenerem, ten start to przetarcie przed wyścigiem na 1500 m” – stwierdził Mazur. n

Kombinator Frenzel

n Uznawany za faworyta Eric Fren-

zel zdobył złoty medal w kombinacji norweskiej. Niemiec prowadził już po pierwszej konkurencji – skokach narciarskich; w biegu tylko potwierdził dobrą dyspozycję. Jedyny z Polaków Adam Cieślar był 39.

Davis i Tae-Bum Mo bez medalu • Polacy w drugiej dziesiątce

Spacerkiem po Soczi

1000 metrów sensacji

NIEMIECKIE SANECZKI Niemcy Tobias Wendl i Tobias Arlt zdobyli w Soczi złoty medal w saneczkarskich dwójkach. Na drugiej pozycji zawody ukończyli Austriacy Andreas i Wolfgang Linger, a trzecią pozycję zajęli Łotysze Andrisa i Jurisa Sicsowie. Polacy Patryk Poręba i Karol Mikrut zajęli 15. miejsce. f FOTO: EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Katarzyna Bachleda-Curuś nie wystąpi w czwartkowej rywalizacji olimpijskiej na 1000 m – poinformował drugi trener reprezentacji Witold Mazur. W Soczi wystartują Natalia Czerwonka i Luiza Złotkowska. n

nowy dziennik Thursday, February 13, 2014

Shani Davis (z lewej) przegrał w swojej parze z Koenem Verweijem i nie “załapał się” nawet do pierwszej piątki

n Holender Stefan Groothuis z czasem 1.08,39 zdobył złoty me- reańczyk Tae-Bum Mo, który ukoń-

czył zawody dopiero na 12. miejscu. Największe powody do radości ma Stefan Groothuis. W 16. parze Holender pojechał znakomicie, objął prowaSrebrny medal przypadł Kanadyjczy- szy zawodnik w całej stawce, repre- dzenie z czasem 1.08,39 i nie oddał ko wi Den ny’emu Mor ri so no wi zentujący Tajwan Ching-Yang Sung. go już do końca. Jego rywal w parze (1.08,43), a brązowy innemu Holen- Bródka szybko odjechał przeciwni- Niemiec Nico Ihle ukończył rywalidro wi, Mi che lo wi Mul de ro wi kowi i ostatecznie swój przejazd za- zację na czwartym miejscu, wyprzedzony jeszcze przez dwóch zawodni(1.08,74). Zbigniew Bródka zajął 14. kończył z czasem 1.09,66. W swojej parze przegrał natomiast ków z biegu numer 17 – Denny’ego miejsce, dwie lokaty niżej uplasował Konrad Niedźwiedzki. Polak uzyskał Morrisona z Kanady (1.08,43) oraz Hosię Konrad Niedźwiedzki. Polscy kibice mocno liczyli na wy- czas 1.09,76 i był gorszy od Norwe- lendra Michela Muldera (1.08,74). Holenderscy kibice mają więc stępy Zbigniewa Bródki i Konrada ga Havarda Lorentzena, który uzysporo powodów do radości. Ich zaNiedźwiedzkiego. W przypadku te- skał 1.09,33. Niespodzianką sporego kalibru wodnicy po raz kolejny w Soczi zdogo pierwszego, choć nie jest to koronny dystans zwycięzcy Pucharu jest dopiero ósma pozycja Shaniego byli medale – przed dwoma dniami Świata z ubiegłego sezonu, mówiło Davisa. Amerykanin, dwukrotny obsadzili całe podium w wyścigu na się nawet o możliwości zdobycia me- mistrz olimpijski na tym dystansie, 500 metrów. W tamtym wyścigu złodalu. Bródka co prawda przyznawał, przegrał w swojej parze z Holendrem tym medalistą został zdobywca brąże większe szanse ma na 1500 me- Koenem Verweijem i nie “załapał się” zowego medalu dzisiaj – Michel Mulder, który został tym samym trów, jednak po cichu nie wykluczał nawet do pierwszej piątki. Nie popisał się również mistrz świa- pierwszym zawodnikiem igrzysk w włączenia się do rywalizacji o podium. Rywalem Polaka w 10. parze był ta z ubiegłego roku oraz wicemistrz Soczi, który zdobył więcej niż je– jak się potem okazało – najwolniej- igrzysk z Vancouver na 1000 m, Ko- den krążek. n

dal w rywalizacji łyżwiarzy szybkich na dystansie 1000 m podczas igrzysk olimpijskich w Soczi.

Pierwsze złoto dla Vogt n Niemka Carina Vogt zdobyła w So-

czi pierwszy w historii złoty medal igrzysk olimpijskich w skokach narciarskich kobiet. Drugie miejsce zajęła Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz, a trzecie Francuzka Coline Mattel.

Vogt, wiceliderka klasyfikacji pucharowej w sezonie 2013/14, objęła pro25-letni Niemiec ruszył na trasę z sze- wadzenie po pierwszej serii, w któściosekundową przewagą nad Japoń- rej wylądowała na 103 m. Druga byczykiem Akito Watabe. Azjata szyb- ła Mattel – 99,5 m, a trzecia liderka ko go dogonił i długo biegli razem. Pucharu Świata Japonka Sara TakaFrenzel decydujący atak przeprowa- nashi – 100 m. Obok Vogt i Takanashi, w gronie dził już na stadionie, tuż przed metą. Ostatecznie wyprzedził go o 4,2 s. Po trzydziestu zawodniczek jeszcze tylbrąz sięgnął Norweg Magnus Krog. ko Słowenka Maja Vtic doleciała w Niemiec w ostatnich latach zdo- pierwszej serii do granicy stu metrów, minował kombinację norweską. Jest skacząc 100,5 m. Vtic była jednak dwukrotnym mistrzem globu, zwy- dopiero szósta, gdyż otrzymała cięzcą klasyfikacji generalnej Pucha- znacznie niższe noty za styl. Sporym zaskoczeniem była słabsza ru Świata zeszłego sezonu. W Soczi sam mówił, że interesuje go wy- dyspozycja mistrzyni świata Sarah Hendrickson, która uzyskała 94 m i łącznie złoto. Cieślar po skoku na odległość 90,5 była na 19. pozycji. Amerykanka wróm zajmował 42. miejsce i na trasę ru- ciła na skocznie po poważnej kontuszył 1.50 za Frenzelem. Ostatecznie zji w sierpniu ubiegłego roku i nie zdozostał sklasyfikowany na 39. pozycji łała optymalnie się przygotować. W drugiej serii skoczyła 91,5 m i ostaze stratą 3.18,5 do zwycięzcy. n

tecznie uplasowała się na 21. pozycji. W finale o świetny rezultat – 104,5 m postarała się Iraschko-Stolz, która po pierwszej serii była piąta. Jednak nie stanęła na najwyższym stopniu podium, gdyż Vogt wystarczyło do utrzymania pierwszego miejsca 97,5 m. Niemka pokonała Austriaczkę o 1,2 pkt. Obok Iraschko w fina-

le jeszcze trzy inne zawodniczki “zaliczyły” granicę 100 m. A zdobywczyni Pucharu Świata w poprzednim sezonie i liderka cyklu w tej edycji Takanashi musiała się zadowolić tylko czwartym miejscem. W pierwszym w historii konkursie olimpijskim kobiet w skokach narciarskich Polki nie startowały. n

WCALE NIE STRZELAMY WOLNIEJ Trener kadry Adam Kołodziejczyk nie zgadza się z opiniami niektórych biatlonistek, jakoby na olimpiadzie strzelały wolniej od rywalek lub nie trafiły z formą. W sprincie blisko medalu by ła We ro ni ka Nowakowska-Ziemniak, a w biegu na dochodzenie Monika Hojnisz. “Dla przykładu, we wtorkowej rywalizacji na dochodzenie Hojnisz strzelała w czasie dwóch minut i dwóch sekund, co dało jej w tej klasyfikacji 25. miejsce na 60 startujących. Utytułowana Niemka Andrea Henkel podczas czterech wizyt na strzelnicy miała czas 2.07” – powiedział Kołodziejczyk. “W decydującym momencie na strzelnicy było dziesięć zawodniczek, w tym Monika, z szansami na medal. Niestety, o jej porażce zadecydowały drobne błędy. W biegu miała 15. czas” – dodał trener. Ostatecznie Hojnisz była 19., zaś tuż za nią sklasyfikowano Nowakowską-Ziemniak. Dopiero 34. miejsce zajęła Krystyna Pałka, ubiegłoroczna wicemistrzyni świata. Szkoleniowiec zapowiedział, że nie zmieni składu na czwartkowy bieg na 15 km. To oznacza, że wystartują trzy wymienione biatlonistki i Magdalena Gwizdoń. f

JOENSSON DOCZEKAŁ SIĘ CUDU Do finałowego biegu sprinterskiego mężczyzn stylem dowolnym Emil Joensson przystępował skrajnie wyczerpany. Szwed nie zdążył zregenerować sił po wcześniejszych startach i już na początku został z tyłu, kilkadziesiąt metrów za rywalami. Gdy wydawało się, że jego ostatnie miejsce wśród najlepszej szóstki będzie formalnością, na zjeździe upadli Anders Gloeersen, Marcus Hellner oraz Siergiej Ustiugow. Joensson wykorzystał swoją szansę i pognał co sił w kierunku mety. Po jej przekroczeniu, na trzecim miejscu, upadł na śnieg i wyczerpany długo nie mógł się podnieść. Szwed nie mógł uwierzyć, że udało mu się wywalczyć brązowy medal olimpijski. f

Unik Bachledy-Curuś

19

PUSTE MIEJSCA Dlaczego podczas ceremonii otwarcia, a także na zawodach, które już się odbyły widoczne były puste miejsca na trybunach? Otóż według organizatorów nie chodzi o “ścisłe kontrole” na bramce, ale o zwykłych spóźnialskich. Ponoć sprzedano ponad 92 procent biletów na wszystkie konkurencje, ale ludzie po prostu nie są punktualni. Niestety, nie mogą zostać wpuszczeni w przypadku, gdy zawody już się rozpoczęły. Podczas czterech pierwszych dni igrzysk w Soczi na trybunach zabrakło ponad siedmiu tysięcy kibiców, którzy wcześniej wykupili bilety. f