Page 1

STRONA 19

SPORT

Kliczko obronił tytuł

STRONA 10

WYBRAŁAM AMERYKĘ

STRONA 11

Teresa Studziński: sukces w zasięgu każdego

PRIORYTETY MINISTRA SKARBU

|

Fortel Jakuba Astora

PONIEDZIAŁEK W NDTV codziennie o 7Wwieczorem na kanale 25 WNYE

ANGLICY POŻYCZAJĄ NA JEDZENIE www.dziennik.com

PONIEDZIAŁEK 6 MAJA – MONDAY, MAY 6, 2013

Zachmurzenie częściowe

O METROPOLII

$0.75

19°C (66°F)

USA zaostrzają kontrole zagranicznych studentów n Departament Bezpieczeństwa Krajowego postanowił za-

ostrzyć kontrolę graniczną cudzoziemców przybywających do USA z wizami studenckimi po wykryciu, że dwóch z nich pomagało podejrzanemu o zamach bombowy w Bostonie – poinformowały anonimowe źródła oficjalne.

Trzeciomajowa parada w Chicago

LIGOWY KOŁOWROTEK Wyniki meczów 25. kolejki ekstraklasy pi∏karskiej: KORONA Kielce – POLONIA Warszawa 1:1 PODBESKIDZIE Bielsko–B. – KGHM Zagł. Lubin 1:1 LECH Poznań – WISŁA Kraków 1:0 PGE GKS Bełchatów – GÓRNIK Zabrze 2:0 WIDZEW Łódź – JAGIELLONIA Białystok 3:0 ŚLĄSK Wrocław – POGOŃ Szczecin 1:0 LEGIA Warszawa – LECHIA Gdańsk 1:0 RUCH Chorzów – PIAST Gliwice Mecz w poniedziałek

Szczegó∏y na s. 16-17

4

ROK XLI Nr 11 803

NOWY DZIENNIK $0.75

08805 93287

ewakuacyjne w NYC

n Do czego zdolne są i jakie mają możliwości rządowe komórki śledcze

Polonia w Chicago uczciła w sobotę 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Parada odbyła się w centrum miasta.

8

Od lewej: Dias Kadyrbajew, Azamat Tażajakow i Dżochar Carnajew

Rząd nagrywa nasze rozmowy? Powiększą strefy

AMERYKA

19113 >

» STR. 2

w Stanach Zjednoczonych – tak naprawdę nikt nie wie, bo większość operacji owiana jest tajemnicą. Jeden z byłych agentów FBI przyznał n Administracja burmistrza Michaela Bloomberga zapowiada, że pow wywiadzie dla CNN, że władze nagrywają nasze rozmowy i przechodwoi (do sześciu) liczbę stref ewakuacyjnych wzdłuż wybrzeża w miewują maile. ście Nowy Jork oraz powiększy je tak, że obejmą o 640 000 mieszkańW mediach toczy się dyskusja na te- teriał, który FBI przedstawi w sądzie, ców więcej.

mat ewentualnego zaangażowania Katherine Russell, 24-letniej wdowy po Tamerlanie Carnajewie, w zamach podczas bostońskiego maratonu. Jedną z informacji podanych w trakcie tych dyskusji jest to, że władze teraz analizują rozmowy telefoniczne Russell i Carnajewa przed zamachem i po nim w celu sprawdzenia, czy Katherine Russell wiedziała coś na temat planowanego ataku i czy miała w nim jakiś udział. W ubiegłą środę Erin Burnett z CNN przeprowadziła wywiad z Timem Clementem, byłym agentem FBI ds. antyterroryzmu, który stwierdził, że władze rzeczywiście mają możliwość sprawdzenia, co dokładnie zostało powiedziane podczas rozmów Katherine i Tamerlana Carnajewa. "To niekoniecznie będzie ma-

ale będzie to materiał mogący pomóc w zdecydowaniu, czy ona [Russell] powinna zostać przesłuchana – powiedział Clemente. – Wszystko jest wychwytywane, czy nam się to podoba, czy nie". Dzień później Clemente znowu wystąpił w CNN, w wywiadzie z Carol Costello, w którym powtórzył to, co powiedział wcześniej, dodając wyraźnie, że "wszystkie formy cyfrowej komunikacji są rejestrowane i przechowywane". "Żadna forma cyfrowej komunikacji nie jest bezpieczna" – dodał. Do niej zalicza się rozmowy telefoniczne, e-maile, rozmowy za pośrednictwem komunikatorów i tym podobne. Wszystkie są automatycznie rejestrowane i przechowywane, a władze mają do nich dostęp.

» STR. 3

FOTO: REUTERD

STRONA 2

bombowego w Bostonie, Dżocharem Carnajewem. Według departamentu Tażajakow przekroczył nielegalnie granicę USA 20 stycznia br. legitymując się ważną wizą studencką. Kontrolujący go funkcjonariusz nie sprawdził, że Tażajakow został usunięty na początku stycznia z Uniwersytetu Stanu Massachusetts w Dartmouth, na którym studiował. W takim przypadku ważność wizy studenckiej automatycznie wygasa.

FOTO: REUTERS

Funkcjonariuszom dokonującym kontroli granicznej i celnej polecono "ze skutkiem natychmiastowym" sprawdzanie, czy osoby te figurują w bazie danych systemu informatycznego Student and Exchange Visitor (SEVIS). Departament Bezpieczeństwa Krajowego jest obecnie krytykowany za nie dość dokładne sprawdzenie statusu pochodzącego z Kazachstanu Azamata Tażajakowa (ang. Tazhayakov), zaprzyjaźnionego z jednym z podejrzanych o dokonanie zamachu

W sumie w obrębie nowych stref ewakuacyjnych znajdą się prawie 3 miliony nowojorczyków. Nowa mapa ewakuacyjna ma być gotowa w czerwcu, ale jej wstępna wersja została upubliczniona pod koniec ubiegłego tygodnia w raporcie na temat, jak miasto poradziło sobie w obliczu żywiołu, czyli huraganu Sandy. W czasie huraganu, który uderzył we Wschodnie Wybrzeże pod koniec października ub. roku, zginęło 43 nowojorczyków oraz zniszczonych zostało tysiące domów. Eksperci, którzy przygotowali raport, pozytywnie oceniają działalność władz w trakcie żywiołu, podkreślają jednak potrzebę bardziej stanowczych i skutecznych nakazów ewakuacji.

» STR. 3


2

Ameryka

nowy dziennik Poniedziałek 6 maja 2013

Trzeciomajowa parada w Chicago

USA ZAOSTRZAJĄ KONTROLE…

» Anonimowe źródło z rządu federalnego powiedziało Reuterowi, że funkcjonariusz nie sprawdził aktualnej bazy danych SEVIS i zezwolił Tażajakowowi na przekroczenie amerykańskiej granicy. Tażajakow jest jednym z trzech ludzi zatrzymanych pod zarzutem pomocy Dżocharowi Carnajewowi i utrudniania śledztwa, już po dokonaniu zamachów na mecie marato-

DOK. ZE STR. 1

n Polonia w Chicago uczciła

W paradzie wzięło udział prawie 100 reprezentacji organizacji polonijnych, stowarzyszeń, polskich szkół i firm. Na trasie przemarszu wzdłuż Columbus Drive, alei położonej w śródmieściu Chicago, oprócz udekorowanych na biało-czerwono kilkudziesięciu platform pojawiły się tradycyjnie zaprzęgi konne, zabytkowe pojazdy i motocykliści. „Parada odbywa się w samym sercu Chicago i przyciąga kilkadziesiąt tysięcy uczestników, natomiast oglądana jest przez około 200 tysięcy widzów dzięki transmisji telewizji polonijnych i amerykańskich” – powiedział marszałek parady, działacz polonijny z Chicago i lekarz Bronisław Orawiec. Dla konsul generalnej RP Pauliny Kapuścińskiej to pierwsza parada od objęcia placówki w Chicago. „To niesamowicie wzruszające, że całe Chicago od rana jest polskie. Jako konsul zawsze się cieszę, kiedy Polacy pamiętają oPolsce idoniej wracają wróżne sposoby” – powiedziała konsul.

FOTO: ARCHIWUM

w sobotę 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Tradycyjnie w centrum miasta odbyła się parada organizowana przez Związek Klubów Polskich.

Konsul Kapuścińska nawiązała do trwających w Waszyngtonie prac nad reformą imigracyjną, która zawiera także korzystny dla Polski zapis o rozszerzeniu programu ruchu bezwizowego. „Zniesienie wiz jest ważne nie tylko dla Polski, ale także dla osób pochodzenia polskiego za granicą, szczególnie dla tych mieszkających w Chicago. Najwyższa pora, by sprawa ta została w końcu rozwiązana, ale to oczywiście zale ży od ame ry kań skich po li ty ków” – stwierdziła pani konsul. „Visa Waiver Program for Poland” (Polska w programie ruchu bezwizowego) – transparenty o takiej treści nieśli ze sobą uczestnicy parady reprezentujący Kongres Polonii Ame-

rykańskiej (KPA). „Wizy powinny być zniesione, by Polacy w końcu mogli swobodnie podróżować do Stanów Zjednoczonych” – zaznaczył prezes KPA Frank Spula. Stwierdził, że pozostaje w tej sprawie optymistą. Spula podkreślił jednak, że decydujący jest tutaj głos Kongresu USA, dlatego – jak dodał – polonijni wyborcy powinni wywierać ciągle presję na polityków. Oprócz przedstawicieli władz polonijnych na paradzie obecni byli przedstawiciele władz miejskich, stanu Illinois i powiatu Cook, obejmującego Chicago. Drugi roku z rzędu nie było jednak urzędującego obecnie burmistrza Chicago Rahma Emanuela, niegdyś szefa kancelarii Białego Domu. Jego poprzednik, długoletni burmistrz Richard Daley, regularnie brał udział paradzie w ciągu 22 lat swojego urzędowania. Przewodnicząca Rady Powiatu Cook, drugiego co do wielkości powiatu wUSA, Toni Preckwinkle, wyraziła opinię, że „Polacy potrafią świętować rocznicę uchwalenia konstytucji”. „Możemy się tego od was uczyć. Stany Zjednoczone mają najstarszą naświecie konstytucję, ale wasza została uchwalona zaledwie parę lat po nas” – powiedziała Preckwinkle. BAT, (PAP)

nu w Bostonie. Dżochar Carnajew i jego starszy brat Tamerlan zdetonowali 15 kwietnia dwie bomby na mecie maratonu, które spowodowały śmierć trzech osób. 264 osoby zostały ranne, w tym niektóre ciężko. Dżochar został zatrzymany 19 kwietnia na jednym z przedmieść Bostonu – Watertown; wcześniej jego brat Tamerlan został zabity, po strzelaninie z policją. BAT, (PAP)

Walka z pożarami lasów w Kalifornii n Gwałtowne pożary, które od czwartku trwają na południu Kalifornii, zosta-

ły opanowane w około 30 procentach dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym. Strażacy spodziewają się jednak, że walka z żywiołem potrwa jeszcze ponad tydzień. Dzięki spadkowi temperatury w piątek oraz słabszym wiatrom blisko 1000 strażakom z całej Kalifornii, wspieranym przez helikoptery i samoloty gaśnicze, udało się częściowo opanować ogień – powiedział w sobotę Tom Kruschke, rzecznik straży pożarnej w powiecie Ventura, na północny zachód od Los Angeles, gdzie pożar strawił obszar o powierzchni ponad 11 tys. hektarów. Mimo pierwszych sukcesów w gaszeniu pożarów władze uważają, że walka z żywiołem potrwa co najmniej do 13 maja. Ogień wciąż zagraża ok. 4000 do-

mów; dotychczas uszkodził około 15. Brak doniesień o zabitych lub rannych. Wcześniej pożary i gęsty dym zmusiły władze do zamknięcia 13kilometrowego odcinka autostrady Pacific Coast Highway (PCH), biegnącej wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego, oraz jednego z kampusów należących do Uniwersytetu Stanu Kalifornia. W Kalifornii w ostatnim czasie rozpoczął się sezon pożarów. Niektórzy synoptycy przewidują, że jego przebieg w tym roku pogorszą prognozowane na lato wysokie temperatury i susze. BAT, (PAP)

Dyplomata do spraw trudnych n Nowym specjalnym wysłannikiem administracji prezydenta Baracka Obamy ds. Afganistanu i Pakistanu będzie James Dobbins – poinformował sekretarz stanu USA John Kerry.

FOTO: ARCHIWUM

Szef amerykańskiej dyplomacji okrektórych celem było ślił Dobbinsa jako jednego z „najstworzenie warunlepszych dyplomatów”, który ma ków do powołania „głębokie i długotrwałe relacje w tym no we go rzą du regionie” świata. w Kabulu po odsuWedług ekspertów Pakistan iAfganięciu od władzy nistan są traktowane w Waszyngtotalibów w rezultacie nie łącznie. Od sytuacji w Pakistanie amerykańskiej inw znacznej mierze zależy bowiem rozterwencji zbrojnej. wój wydarzeń wAfganistanie, szczeW ostatnich latach Dobbins pragólnie po planowanym na koniec przy- cował w znanym think tanku RAND szłego roku wycofaniu z tego kraju Corporation. Na stanowisku specjalsił międzynarodowej koalicji. nego wysłannika ds. Afganistanu i PaDobbins wciągał na maszt amery- kistanu zastąpi Marca Grossmana, kańską flagę w Ambasadzie USA który objął tę funkcję po zmarłym n Samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse zakończył pierwszy etap samo, ale korzystając wyłącznie w Kabulu po jej ponownym otwar- w grudniu 2010 roku Richardzie Holz energii słońca” – powiedział Pic- ciu w 2001 roku. W tym samym ro- brooke'u. podróży, lądując w Phoenix. Maszyna wystartowała w piątek z Mountain View card, pilot maszyny i jeden z funda- ku brał udział w negocjacjach w Bonn, BAT, (PAP) w stanie Kalifornia do pierwszego w historii lotu przez całe terytorium USA torów projektu. Podróż podzielona jest na etapy. REKLAMA od Pacyfiku do Atlantyku. Pierwszy zakończył się w Phoenix. POLSKI ADWOKA T Maszyna, pilotowana przez Szwaj- gła. Zmagazynowana w nich ener- Kolejne to Dallas-Fort Worth, St. Low w w . A d w o k a t M a r z e c . c o m cara Bertranda Piccarda, wylądowa- gia elektryczna pozwala na lot tak- uis, Waszyngton i Nowy Jork. Lot Adwokat posiada licencję w stanach • New York, New Jersey, Pennsylvania, ła pomyślnie po 18 godzinach lotu. że po zachodzie słońca. Solar Impul- na każdym z etapów ma trwać od 19 Floryda, Conn., California, Illinois, Massachusetts, Hawaii Solar Impulse uważany jest za naj- se rozwija prędkość ok. 64 km/godz. do 25 godzin. • Bankructwa Darius Marzec, Esq. • Rozwody i Rodzinne Konstruktorzy maszyny zdają sobardziej zaawansowany technicznie sa- i jest bardzo lekki. Waży tyle, co prze• Sprawy kryminalne, areszty molot czerpiący energię z wyłącznie ciętny samochód, i dlatego jest bar- bie sprawę, że samoloty o napędzie • Sprawy imigracyjne • Wizy • Deportacje • Obywatelstwo • Wszystkie wypadki: drogowe • w pracy • i inne baterii słonecznych. Jest zdolny do lo- dzo narażony na kaprysy pogody słonecznym nigdy nie zastąpią tra212.267.0201 • Testamenty i Podział Majątku dycyjnych, napędzanych ciekłym i prądy powietrza. tu zarówno w dzień, jak i w nocy. • Kupno i Sprzedaż Nieruchomości, closings 718.609.0300 • Sprawy w Polsce (rozwody, podział majątku, itd.) „Wszyscy wielcy pionierzy XX wie- paliwem. Chcą jednak – jak podkreSamolot wyposażony jest w poManhattan Greenpoint nad 12 tys. ogniw fotowoltaicznych, ku próbowali przelecieć w poprzek ślił Piccard – zademonstrować poAdwokat 225 Broadway, Suite 3000, 776 A Manhattan Ave. #104 New York, NY 10007 Brooklyn, NY 11222 które pokrywają jego skrzydła i ła- Ameryki od wybrzeża do wybrzeża. tencjalne możliwości czystego, odmówi po polsku dują akumulatory napędzające śmi- Dlatego dzisiaj próbujemy zrobić to nawialnego źródła energii. BAT, (PAP) New Jersey Pennsylvania Spotkania z klientami,

Samolot o napędzie słonecznym wylądował w Phoenix

Strony redaguje: Tomasz Bagnowski

1000 Clifton Ave. 2nd Fl. Clifton, NJ 07013 973.920.7925

4 North 6th Street Stroudsburg, PA 18360 973.920.7925

również wieczorami oraz w weekendy.


nowy dziennik Monday, May 6, 2013

3

Słone koszty Guantanamo

POWIĘKSZĄ STREFY…

n Więzienie w Guantanamo na

FOTO: REUTERS

Kubie jest najdroższe na świecie. Pentagon szacuje, że na jego utrzymanie i tamtejszego systemu sądowniczego wydaje rocznie około 150 milionów dolarów (ponad 900 000 dol. na więźnia). Więzienie w zatoce Guantanamo powstało 11 lat temu na terenie jednostki marynarki wojennej, z przeznaczeniem dla więźniów obcego pochodzenia podejrzanych o terroryzm. Obecnie przetrzymywanych jest tam 166 osób. Dla porównania, zwykłe amerykańskie więzienia, w których stosowane są surowe środki bezpieczeństwa, wydają około 60-70 000 dol. rocznie na utrzymanie jednego więźnia. Średnia dla wszystkich więzień federalnych w kraju wynosi natomiast 30 000. W ubiegłym tygodniu prezydent Barack Obama powiedział, że powróci do planów zamknięcia więzienia w Guantanamo, które powstało za czasów George'a W. Busha i jest obiektem krytyki ze strony obrońców praw człowieka oraz zagranicznych rządów. Oprócz wysokich kosztów utrzymania więzienia Barack Obama podkreślił, że Guantanamo jest plamą na reputacji Stanów Zjednoczonych i musi zostać w końcu zlikwidowane. Wysokie koszty utrzymania więzienia w Guantanamo wynikają z lokalizacji – na południowo-wschodnim wybrzeżu Kuby. Ponieważ Sta-

Protest z żądaniem zamknięcia Guantanamo w kwietnu br. w Nowym Jorku

ny Zjednoczone nie utrzymują kontaktów z Kubą, wszystko, co potrzeba tej placówce, musi być sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych, w tym jedzenie, materiały budowlane i inne artykuły potrzebne do funkcjonowania więzienia i jednostki marynarki morskiej. Gdy obradują wojskowe trybunały, wszyscy – począwszy od sędziów i prawników po obserwatorów i media – muszą zostać przewiezieni do Guantanamo wojskowymi samolotami. Prezydent Barack Obama obiecał zamknąć to więzienie w ciągu pierw-

» Nowe mapy ewakuacyjne sprawią, że łatwiej będzie wyegzekwować ewakuację w obliczu zagrożenia, twierdzi Caswell F. Holloway, zastępca burmistrza ds. operacyjnych. Dadzą też władzom większą elastyczność w działaniu w momentach zagrożenia. "Nowe mapy pozwolą na ewakuowanie mieszkańców z terenów, na których ewakuacja rzeczywiście jest potrzebna, co powinno dać ludziom pewność, że otrzymywane przez nich informacje powinny być poważnie brane pod uwagę" – powiedział Holloway. Lekcje i wnioski wyciągnięte z huraganu Sandy zostaną zawarte w nowych wytycznych dla agencji miejskich dotyczących działania podczas, jak i tuż po nadejściu huraganu czy innego żywiołu. Znajdą się tam m.in. wskazówki co do tego, jak ubiegać się o przedłużenie federalnych programów, w ramach których wydawane są obia-

DOK. ZE STR. 1

szego roku swojego urzędowania, ale do tej pory mu się to nie udało, częściowo ze względu na opozycję w Kongresie zarówno ze strony republikanów, jak i demokratów, którzy boją się, że przetransferowanie więźniów do placówek penitencjarnych na terenie Stanów Zjednoczonych nie jest właściwą alternatywą, bo stanowić będzie zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Więźniowie w Guantanamo rozpoczęli w lutym strajk głodowy, w którym uczestniczy już około 100 osób, a 23 z nich są na siłę karmione. AS, (R)

dy szkolne oraz bony żywnościowe, tak aby mogły skorzystać z nich poszkodowane rodziny, oraz jak pomóc zniszczonym biznesom wznowić działalność. Opublikowany w piątek raport również zawiera sugestie co do zasad ewakuacji szpitali, domów opieki i domów starców. Jedną z nich jest stworzenie systemu monitorowania położenia pacjenta, zastosowanie lepszego sprzętu do komunikacji oraz systemu powrotu pacjentów. Eksperci, którzy przygotowali raport, stwierdzili, że miasto podjęło słuszną decyzję nie ewakuując ośrodków opieki przed huraganem Sandy, bo ryzyko związane z tym działaniem było bardzo wysokie, a trudno było przewidzieć stopień zagrożenia, jakie niósł ze sobą żywioł. W sumie, jak wynika z raportu, w mieście Nowy Jork pomyślnie ewakuowano około 6300 pacjentów z 37 ośrodków. AS, (R)

RZĄD NAGRYWA NASZE…

» O tym, że może to być prawda, świadczą wcześniejsze doniesienia, zwraca uwagę brytyjski "Guardian". Przykładowo były inżynier AT&T Mark Klein wyjawił, że AT&T i inne firmy telekomunikacyjne zbudowały specjalny system, który daje Krajowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) nieograniczony dostęp do danych dotyczących przeprowadzonych rozmów telefonicznych oraz zawartości emaili ich klientów. W 2010 r. "Washington Post" napisał, że "każdego dnia NSA przechwytuje i składuje 1,7 miliarda ema-

DOK. ZE STR. 1

ili, telefonów i innych form komunikowania się". Z powodu praktyk szpiegowskich władz w stosunku do obywateli amerykańskich z pracy w NSA zrezygnował William Brinney, który twierdził, że władze gromadzą informacje na temat każdego i na podstawie tych informacji mogą każdego inwigilować". Tymczasem z najnowszych sondaży wynika, że nawet po atakach w Bostonie Amerykanie są mocno zaniepokojeni ograniczaniem ich wolności obywatelskich w imię terroryzmu. AS, (R)


Polska

nowy dziennik Poniedziałek 6 maja 2013

SLD chce ustawy o świętach

Zawieszą proces Kiszczaka?

Sprawiedliwość po polsku

SLD zamierza złożyć projekt ustawy o zasadach obchodzenia świąt państwowych. W ocenie Sojuszu rząd i prezydent nierówno traktują święto 1 Maja z Dniem Flagi czy Świętem Konstytucji 3 Maja.

n

W listopadzie 2012 r. SO polecił, by psycholog i psychiatrzy zbadali, czy zdrowie 87-letniego Kiszczaka pozwala na sądzenie go. Ich opinia wpłynęła ostatnio do SO, który nie informuje o jej treści. Zarazem Maciej Gieros z zespołu prasowego SO powiedział, że na czerwiec sąd wyznaczył posiedzenie "w przedmiocie zawieszenia postępowania". W październiku 2012 r. SO przesłuchał troje lekarzy, którzy wcześniej uznali, że Kiszczak jest bezterminowo niezdolny do udziału w procesie. Po tych zeznaniach prok. Zbigniew Zięba wnioskował o nowych biegłych. Tego samego chcieli też pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych. Obrońca Kiszczaka mec. Grzegorz Majewski sprzeciwił się; wniósł o zawieszenie procesu z powodu złego zdrowia swego klienta. Oskarżony nie stawia się w sądzie. SO ocenił, że nowy zespół biegłych nie jest potrzebny, bo dotychczasowi biegli "wyjaśnili powstałe wątpliwości". Zarazem sąd uznał za konieczne przebadanie Kiszczaka pod względem psychiatrycznym i psychologicznym. Sędzia Anna Wielgolewska powiedziała, że wobec choroby Alzheimera sąd uznał za niezbędne zbadanie podsądnego przez specjalistę od neuropsychologii, czemu muszą towarzyszyć badania psychiatryczne. W lutym 2012 r. mec. Majewski mówił sądowi, że od 20 lat badania pokazują zaawansowanie chorób Kiszczaka. Według obrony nasiliły się objawy neurologiczne wraz z utratą słuchu; jest też podejrzenie choroby Alzheimera. Sam Kiszczak mówił wtedy sądowi, że "nie wie, co się dzieje na sali". Mec. Majewski – który jeszcze nie zna najnowszej opinii – powiedział, że stan jego klienta nie tylko uniemożliwia sądzenie go, ale stale się pogarsza. Adwokat dodał, że będzie też wnosił o zawieszenie sprawy apelacyjnej Kiszczaka za udział w grupie przestępczej, która w 1981 r. wprowadziła stan wojenny. 27 maja Sąd Apelacyjny w Warszawie zbada apelacje od wyroku SO, który w styczniu 2012 r. skazał za to Kiszczaka na 2 lata więzienia w zawieszeniu. SO uznał, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza pod wodzą gen. Wojciecha Jaruzelskiego – w celu likwidacji NSZZ Solidarność, zachowania ówczesnego ustroju komunistycznego oraz osobistych pozycji we władzach PRL (sprawa Jaruzelskiego jest zawieszona od 2011 r.).

FOTO: ARCHIWUM

cyzję w sprawie zawieszenia, z powodu złego zdrowia b. szefa MSW Czesława Kiszczaka, jego piątego procesu za przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników z kopalni "Wujek" w 1981 r. – poinformował Sąd Okręgowy w Warszawie.

Jeszcze w początku lat 90. katowicka prokuratura oskarżyła Kiszczaka, że umyślnie sprowadził "powszechne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia ludzi", wysyłając jako szef MSW 13 grudnia 1981 r. szyfrogram do jednostek milicji mających m.in. pacyfikować zakłady strajkujące po wprowadzeniu stanu wojennego. Zdaniem prokuratury bez podstawy prawnej Kiszczak przekazał w nim dowódcom oddziałów MO swe uprawnienia do wydania rozkazu użycia broni przez te oddziały – co miało być podstawą działań plutonu specjalnego ZOMO, który 15 i 16 grudnia strzelał w kopalniach "Manifest Lipcowy" i "Wujek". Z powodu złego stanu zdrowia Kiszczaka jego sprawę wyłączono w 1993 r. z katowickiego procesu zomowców. Po kilku procesach pięć lat temu zapadły w nim ostateczne wyroki skazujące ich na kary od 3,5 roku do 6 lat więzienia. Kiszczak, któremu grozi do 8 lat więzienia, nie przyznaje się do zarzutu. Jego pierwszy proces ruszył w 1994 r. W 1996 r. SO uniewinnił go. W 2004 r. skazał na 2 lata więzienia w zawieszeniu. W 2008 r. sprawę umorzono z powodu przedawnienia. W 2011 r. ponownie go uniewinniono. Wszystkie wyroki uchylał potem Sąd Apelacyjny w Warszawie, który zwracał sprawy do SO. W innych procesach z oskarżenia IPN Kiszczak został uznany przez SO za winnego w dwóch sprawach o dyskryminację wyznaniową podległych funkcjonariuszy: wyrzucenia ze służby jednego milicjanta za to, że zawarł ślub kościelny, a innego - bo posłał córkę do pierwszej komunii św. Obie sprawy umorzono zarazem na mocy amnestii z 1989 r. W 2009 r. pion śledczy IPN zarzucił Kiszczakowi utrudnianie śledztwa w sprawie śmiertelnego pobicia przez milicję Grzegorza Przemyka w 1983 r. Z powodu przedawnienia karalności, ale przy uznaniu przestęp-

stwa, IPN w 2012 r. umorzył to śledztwo. Ojciec Przemyka i jego przyjaciel walczą przed stołecznym sądem o jego wznowienie. Od 1945 r. Kiszczak był funkcjonariuszem Informacji Wojskowej, a od 1957 r. – Wojskowej Służby Wewnętrznej. W 1972 został szefem wywiadu wojskowego. Od 1979 r. – szef kontrwywiadu WSW. W 1981 r. został szefem MSW jako bliski współpracownik Jaruzelskiego. Członek WRON. Był w Biurze Politycznym KC PZPR w latach 1986-90. Uczestnik rozmów w Magdalence i prac okrągłego stołu w 1989 r. Desygnowany na premiera w lipcu 1989 r.; nie zdołał utworzyć rządu. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego miał funkcję wicepremiera. W lipcu 1990 r. wycofał się z polityki, przekazując resort Krzysztofowi Kozłowskiemu. n

"W tym roku święto 1 Maja było zdecydowanie inaczej traktowane przez władze państwa, prezydenta i premiera niż chociażby 2 maja – Święto Flagi czy Święto Konstytucji 3 Maja – powiedział w niedzielę sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski. – 1 maja mieliśmy do czynienia z niemym rządem i z niemym prezydentem. Władze państwa w tym dniu udały się na polityczną emigrację. Mamy wrażenie, że święta państwowe w Polsce są w sposób nierówny traktowane" – dodał. W reakcji na tę wypowiedź szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek podkreśliła w niedzielę, że wielu Polaków świętowało 1 maja, biorąc udział w marszach czy piknikach organizowanych przez partie polityczne czy organizacje pozarządowe. Dodała, że 1 maja to także rocznica wstąpienia Polski do UE i beatyfikacji Jana Pawła II. "Panu posłowi jako lekarstwo na tęsknotę za jedynie słusznym, odgórnie narzuconych sposobem świętowania tego dnia polecam lekarstwo

zaczerpnięte z klasyki science fiction – udanie się wehikułem czasu do roku 1950, kiedy 1 Maja był w Polsce świętem państwowym, które trzeba było świętować w obowiązkowych pochodach pierwszomajowych" – stwierdziła Trzaska-Wieczorek. Zaznaczyła też, że "w przekonaniu pana prezydenta Polakom potrzeba rzeczywistej dyskusji i konkretnych działań na rzecz przeciwdziałania bezrobociu, w szczególności bezrobociu ludzi młodych, i w tej sprawie podejmuje konkretne działania, a nie suflowanych przemówień i igrzysk rodem z minionej – słusznie minionej epoki". Gawkowski zapowiedział, że projekt ustawy, który będzie określał obowiązki i zadania dla władz publicznych wobec świąt państwowych, SLD złoży w Sejmie na początku czerwca. "Chcemy również, aby w projekcie znalazły się zapisy dotyczące neutralności światopoglądowej obchodzenia świąt państwowych, tak aby nie były to święta tylko o charakterze typowo religijnym" – podkreślił Gawkowski. n

FOTO: PAP/JACEK TURCZYK

n 5 czerwca sąd ma podjąć de-

Przewodniczący SLD Leszek Miller i sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski podczas konferencji w Warszawie

KRÓTKO "Gen. T.Kościuszko" w manewrach NATO

Promocja 450 strażaków

[GDAŃSK] Fregata rakietowa ORP "Gen. T.Kościuszko” weźmie udział w manewrach Spontex 2013 z udziałem siedmiu państw NATO; będzie ćwiczyć na Atlantyku ochronę przed atakiem okrętów podwodnych. Fregata wypłynie na ćwiczenia z macierzystego portu w Gdyni w poniedziałek. "Polska fregata wraz ze stacjonującym na jej pokładzie śmigłowcem będzie prowadziła operacje poszukiwania, wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych. Załoga okrętu będzie prowadziła obronę przed atakami lotnictwa i innych jednostek nawodnych" – poinformował kpt. mar. Piotr Wojtas z biura prasowego 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

[WARSZAWA] 450 strażaków

Państwowej Straży Pożarnej zostało odznaczonych i awansowanych na stopnie oficerskie. Uroczystość związana z obchodami "Dnia Strażaka" odbyła się na placu Piłsudskiego w Warszawie. "Weźmiecie na siebie dwa obowiązki, które wam będą towarzyszyły aż do końca waszej służby. Pierwszy z nich to obowiązek wobec waszych podwładnych. Będą sytuacje, że to wy będziecie decydować o ich życiu. Tym samym korpus, jakiemu służycie, powierza wam w ręce losy innych ludzi. Drugi obowiązek to obowiązek wobec całej formacji" – zwrócił się do młodych oficerów szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Pogotowie przeciwpowodziowe

FOTO: ARCHIWUM

4

[GLIWICE] W Gliwicach ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe – poinformował komendant Centrum Ratownictwa Gliwice Tomasz Wójcik. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na rzekach Kłodnica i Bytomka. "Z ostatniego wskazania wynika, że na Kłodnicy stan ostrzegawczy został przekroczony o 20 cm.

Strony “Z Polski” na podstawie informacji w∏asnych, PAP, IAR, doniesieƒ korespondentów i prasy redaguje: Tomasz Bagnowski

Z kolei na Bytomce – największym dopływie Kłodnicy – stan ostrzegawczy został przekroczony o 24 cm i brakuje 6 cm do stanu alarmowego" – powiedział Wójcik. "Zarówno poziom wody w rzece, jak i tereny położone najbliżej cieku są stale monitorowane" – podało Centrum Ratownictwa Gliwice.


5 nowy dziennik Monday, May 6, 2013

Priorytety ministra skarbu Episkopat przeciwko

horoskopom i wróżkom

n Nowy minister skarbu Włodzimierz Karpiński zapowiada budowę silnych podmiotów gospodarczych, które przejdą weryfikację wolnego rynku. Jego priorytetem jest też bezpieczeństwo energetyczne Polski.

FOTO: ARCHIWUM

WŁODZIMIERZ KARPIŃSKI

Włodzimierz Karpiński jest zapalonym piłkarzem ręcznym. Na zdjęciu: w koszulce reprezentacji puławskich Azotów

Włodzimierz Witold Karpiński (ur. 16 listopada 1961 w Puławach) jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. A.J. ks. Czartoryskiego w Puławach. W 1990 ukończył studia na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. W 1993 ukończył również studia menedżerskie na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2004 studia podyplomowe w zakresie zarządzania funduszami strukturalnymi i prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Od 1986 do 1989 był pracownikiem Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych "Polfa Tarchomin", a następnie dyrektorem w BPT "Synteza". W latach 1990-1994 prowadził własną działalność gospodarczą. Był również kierownikiem w Przedsiębiorstwie Remontowo-Montażowego "Remo" w Puławach i w "OIC Poland" w Lublinie. W latach 1994-2002 pełnił funkcję wiceprezydenta Puław. Następnie do 2005 był radnym miasta oraz członkiem zarządu Zakładów Azotowych "Puławy" S.A. Od 2001 związany z Platformą Obywatelską. W wyborach parlamentarnych w 2001 bez powodzenia kandydował z 2. miejsca na jej liście w okręgu lubelskim. W kolejnych wyborach parlamentarnych startując z tej samej listy w tym okręgu uzyskał mandat posła V kadencji. W wyborach w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 16 873 głosy. 9 sierpnia 2011 został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W wyborach parlamentarnych w 2011 ponownie został wybrany do Sejmu z okręgu lubelskiego, znajdując się na 3. pozycji na liście Platformy Obywatelskiej i otrzymując 16 498 głosów. Z dniem 23 listopada 2011 objął stanowisko sekretarza stanu w nowo utworzonym resorcie administracji i cyfryzacji. 19 kwietnia 2013, w związku z zapowiedzią premiera Donalda Tuska o zamiarze powołania Włodzimierza Karpińskiego na stanowisko ministra skarbu państwa, odwołany został on ze stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Na stanowisko ministra skarbu państwa powołany został pięć dni później. Jest żonaty, ma pięciu synów.

Hierarchowie podkreślają w liście wydanym podczas ostatniego posiedzenia plenarnego Episkopatu, że "nie da się połączyć Ewangelii z tajemną pseudowiedzą, sakramentalnej działalności Kościoła z magią, wiary w zmartwychwstanie z wiarą w reinkarnację". List ma być odczytywany w kościołach, przede wszystkim w okresie przedwakacyjnym. "Praktyki okultystyczne, których ofiarami są już nie tylko ludzie młodzi, mogą być sferą działania złego ducha i prowadzić do zniewoleń, a nawet opętań, których ilość – jak czytamy w liście Episkopatu – w Polsce systematycznie rośnie, jak dowodzą tego świadectwa egzorcystów”. W ocenie Episkopatu wciąż zbyt mała jest społeczna wiedza dotycząca zagrożeń związanych z sektami. "Bierze się to m.in. z faktu, że nie wszystkie sekty mają charakter religijnych związków wyznaniowych i

często chowają się za szyldami grup realizujących cele inne niż religijno-kultyczne” – napisano w liście. Episkopat podkreśla, że według niektórych obliczeń w Polsce działa ok. 300 sekt, do których należy od 100 do 300 tys. ludzi, a ich wpływom ulegać może nawet ok. 1 mln osób. Zdaniem autorów listu sekty są problemem nie tylko dla wierzących, ale także dla struktur władzy państwowej i organów ścigania w Polsce, które "w dużym stopniu pozostają bezradne wobec tego zjawiska lub też go nie dostrzegają". "Za najbardziej niebezpieczny uznaje się fakt, że wiele sekt działa w Polsce w sposób legalny, jako zarejestrowane związki wyznaniowe. O ile proces rejestracji przebiega u nas wyjątkowo łatwo w porównaniu z innymi krajami, o tyle samo wyrejestrowanie związku jest praktycznie niemożliwe" – głosi list Episkopatu. n

Częstochowa wyłoni lokalnych patriotów Wyróżnienie organizacji i osób zasłużonych dla Częstochowy i jej mieszkańców – to cel pierwszej edycji konkursu "Lokalny Patriota" organizowanego przez częstochowskie stowarzyszenie Lokalni. n

"Chcemy promować nowoczesny patriotyzm lokalny. To, w jakim mieście żyjemy, zależy nie tylko od polityków, ale także, a może przede wszystkim, od samych mieszkańców. Będziemy wyróżniać tych, którzy dla częstochowian robią ważne i potrzebne rzeczy" – poinformował członek stowarzyszenia Lokalni Piotr Strach. Prezes stowarzyszenia Lokalni Marcin Maranda powiedział, że osób i organizacji działających na rzecz miasta często się nie dostrzega, a jest ich bardzo wiele. "To dotyczy także przedsiębiorców, którzy np. inwestują w kluby sportowe i w młodzież. Konkurs ma także zmotywować do działań innych mieszkańców miasta.

Chcemy pokazać im dobre wzorce, pokazać, że można coś zrobić" – tłumaczył. Lokalnych patriotów w kategoriach: osoba, organizacja, wydarzenie wybierze kapituła. Własnego lokalnego patriotę wskażą internauci. Kandydatury do konkursu mogą składać organizacje, rady dzielnic lub pięcioosobowe grupy mieszkańców. Regulamin i karta zgłoszenia znajdują się na stronie internetowej www.lokalni.org. Zgłoszenia można przesyłać pocztą elektroniczną do 15 maja na adres poczta@lokalni.org. Lokalni patrioci Częstochowy zostaną uhonorowani podczas gali 8 czerwca. n

Marsz w obronie rodziny

FOTO: PAP/PIOTR PĘDZISZEWSKI

si tej własności sprawować, bo jest efektywnie sprawowana przez prywatne podmioty, to się dzieje i ten proces trzeba zakończyć" – powiedział. W jego ocenie należy skoncentrować się na tych instrumentach, które gwarantują skuteczną politykę państwa w zakresie m.in. bezpieczeństwa energetycznego. Tusk w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że pierwszym zadaniem nowego ministra skarbu będzie wyciągnięcie konsekwencji, w tym personalnych, wobec władz PGNiG. Ma to związek z podpisaniem w kwietniu memorandum dot. budowy II nitki gazociągu Jamał-Europa; podpisali je w Petersburgu szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut. O tym dokumencie nie wiedzieli premier oraz Budzanowski. 48 proc. akcji EuRoPol Gazu należy do PGNiG. Nowy minister skarbu dotychczas był wiceszefem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Karpiński pełnił funkcję sekretarza stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji od sierpnia 2011 r., a w listopadzie został wiceministrem w nowym Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Sprawował nadzór m.in. nad działalnością regionalnych izb obrachunkowych. Zajmował się również sprawami związanymi z wyznaniami religijnymi i mniejszościami narodowymi, realizacją Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych oraz zagospodarowaniem mienia przejętego od wojsk Federacji Rosyjskiej. Jest posłem PO. n

FOTO: ARCHIWUM

Podczas uroczystości wręczenia nominacji, która odbyła się 24 kwietnia, premier Donald Tusk powiedział, że oprócz kwalifikacji i przyzwoitości oczekuje również od nowego ministra "twardej ręki i bardzo mocnych decyzji" tam, gdzie będzie trzeba, aby bezpieczeństwo energetyczne kraju nie zostało narażone na jakikolwiek szwank. Szef rządu podkreślił, że Karpiński to nie tylko doświadczony parlamentarzysta, ale i menedżer, samorządowiec i dwukrotny wiceminister. "Z pełnym przekonaniem i czystym sumieniem panu prezydentowi zarekomendowałem tę kandydaturę" – stwierdził. Dodał, że jest pewien, iż nowy minister podoła powierzonym mu zadaniom w tym krytycznym momencie. W opinii premiera czasy i dziedzina podlegająca ministrowi skarbu w Polsce, zwłaszcza kwestie bezpieczeństwa energetycznego kraju, wymagają "różnych talentów, ale także bardzo twardego i czasami bezwzględnego nadzoru nad ludźmi i instytucjami, których zadaniem jest strzec bezpieczeństwa energetycznego Polski". Nowy minister skarbu, pytany przez dziennikarzy o wizję resortu, powiedział, że najpierw musi przeprowadzić audyt w resorcie, a po nim poinformuje, jak sobie wyobraża pracę w tym miejscu. "Oczywistym priorytetem jest uszczelnienie procedur, żeby zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne kraju (...) we współpracy z innymi ministrami" – wyjaśnił Karpiński. Pytany przez dziennikarzy o decyzje personalne w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie, powiedział: "Każdy odpowiedzialny najpierw musi dokonać przeglądu, audytu – jak kto woli. A później podejmować decyzje; to jest przede mną. Oczywiście w stosownym trybie – czyli w pilnym – dokonam takiego przeglądu kierownictwa". Karpiński jest "zwolennikiem budowania silnych podmiotów gospodarczych", które są poddawane weryfikacji rynkowej. "Myślę, że proces, który został dawno już zapoczątkowany, żeby Skarb Państwa wychodził z własności tam, gdzie nie mu-

Wiara w horoskopy, w skuteczność amuletów czy przepowiednie wróżek stanowią realne zagrożenie i ostatecznie mogą zakończyć się poważnym kryzysem wiary. Mogą także zwiększyć podatność na działania sekt – przestrzega list pasterski Episkopatu Polski. n

Ulicami Gdańska przeszedł w niedzielę marsz w obronie rodziny, małżeństwa i wartości katolickich. Uczestnicy demonstracji protestowali przeciwko "ekspansji homoseksualizmu, ośmieszaniu małżeństwa i rodziny oraz próbom wprowadzenia do programów szkolnych fałszywej wizji ludzkiej seksualności".


6

Polacy w USA

nowy dziennik Poniedziałek 6 maja 2013

Strój zdobi, czyli gracja na wybiegu n Jako pedagog, po raz pierw-

szy zetknęłam się z taką formą aktywności młodzieży szkolnej – byłam na oryginalnej i zarazem wielce widowiskowej imprezie, którą nazwano Fashion Show. Nie powiem, było to dla mnie bardzo ciekawe przeżycie. W niewielkiej, skromnej, ale uroczej restauracji Casa Bella w Blauvelt, w Rockland County w stanie Nowy Jork, spotkali się wieczorem, 11 kwietnia: dzieci, rodzice, nauczyciele i przyjaciele, członkowie parafii św. Antoniego z Nanuet, NY. Przybywających gości witał elegancki dżentelmen w smokingu, pod muszką, z laseczką w ręku i melonikiem na głowie. Był to oczywiście honorowy gospodarz tego wieczoru, proboszcz Joseph Deponai – nazywany przez nas ojcem Jerrym. Father Jerry to wyjątkowo ciekawy i nietuzinkowy człowiek. Absolwent Akademii w West Point, weteran operacji “Dessert Storm” w Zatoce Perskiej i interwencji UNPROFOR w Bośni. Ma za sobą też długą służbę w bazach USA na terenie Niemiec. To zaszczyt dla nas, że mamy tak wspaniałego i doświadczonego życiowo przewodnika w naszej parafii. Po skromnym poczęstunku rozpoczął się prawdziwy show. Liczna grupa uczniów naszej szkoły katolickiej przy parafii św. Antoniego w Nanuet, NY – prawie 30 dzieci od przedszkolaków do młodzieży – w pierwszym pokazie zaprezentowała nam tak zwane stroje na co dzień. Ubrania wygodne, zróżnicowane kolorystycznie, proste, praktyczne, idealne zarówno do szkoły, jak i na zabawę na podwórku, czyli takie na każdą okazję w szkole, domu, na spacerze. W takt młodzieżowej muzyki, prezentowanej przez dynamicznego DJ-a, uczniowie nie tylko eksponowali stroje, ale także prezentowali swoje artystyczne, często aktorskie umiejętności, aby jak najlepiej wypaść na scenie. Po tej pierwszej artystycznej prezentacji zaproszono nas na smaczny obiad, będący – jak na gospodarzy przystało – popisem dobrej włoskiej kuchni. Dla wielu była to prawdziwa kulinarna uczta. Później nasi modele i modelki zaprezentowali się nam ponownie w przepięknych strojach wieczorowych. Nie spodziewaliśmy się, że wraz z uczniami na scenie wystąpią też nauczycielki. Była to więc prawdziwa gala. Po tym występie przyszedł czas na słodkości, desery oraz na udział w loterii fantowej. Fanty i nagrody były wyjątkowo atrakcyjne, a lista sponsorów wręcz imponująca. Dla nas najpiękniejszym, polskim akcentem tej imprezy, była jedna z uczestniczek – Cassandra Nowak, córka Ani i Darka. To nie tylko śliczna dziewczyna, ale też jedna z najlepszych uczennic naszej szkoły. To taki pozytywny przykład polskiego udziału w życiu lokalnej społeczności.

ZDJĘCIA: ANNA NOWAK

Marzena Kostrzewa-Stafiej

Modelki i modele, czyli uczniowie w strojach wieczorowych. Wyglądali zupełnie inaczej niż na co dzień, po prostu robili świetne wrażenie

Cassy, jak mówią do niej przyjaciele, była członkiem naszego polonijnego Klubu Słoneczko. Dzięki staraniom rodziców bardzo dobrze mówi po polsku. Przez parę lat, wraz z młodszą siostrą Olivią, była też uczennicą szkoły tańca Józefa Pałki. Swoboda ruchu, gracja, uroda – to mocne atuty Cassy, nie tylko na pokazie mody. To właśnie głównie dla niej byliśmy obecni na tej uroczystości. Należy do kilkorga uczniów i uczennic polskiego pochodzenia w szkole przy parafii św. Antoniego. Możemy być dumni, że mamy tak uzdolnione polonijne dzieci w naszej społeczności. Ojciec Jerry i dyrektorka szkoły siostra Patricia Howell podziękowali wszystkim za przybycie oraz za wsparcie finansowe dla szkoły. Nie obyło się bez gratulacji za wspaniale przygotowaną imprezę. Możemy pozazdrościć organizatorom, nauczycielom i uczniom, że potrafili tak świetnie zaprezentować się przed wyjątkowo dużą publicznością. Ja, ciesząc się i z dumą patrząc na naszą Cassy, byłam jednak trochę zazdrosna, patrząc jak wielu sponsorów Cassandra Nowak oraz proboszcz wsparło tę szkolną akcję, nie wspo- parafii św. Antoniego z Nanuet, NY, minając o pięknych kreacjach, któ- ojciec Joseph Deponai Małe modelki Tamari (z przodu) i Patricia prezentują sukienki re udostępniła firma Macy’s. Gratulując Cassandrze, jej rodzicom, innym dzieciom oraz organizatorom tej udanej imprezy, uśmiechaROZMOWY Z CZYTELNIKAMI my się do Polonii i po cichu marzyW najbliższą sobot´, 11 maja 2013 roku, na telefony od Czytelników my, aby ktoś chciał tak sponsorować oczekiwaç b´dzie red. ANNA TARNAWSKA. nasze dziecięce organizacje. Moim Wszystkie sprawy, które sà wa˝ne dla naszych Czytelników, wa˝ne sà równie˝ dla nas. marzeniem jest, abyśmy my, Polacy, potrafili przekonać do naszych lokalDzwoniç mo˝na od godziny 10:00 do 12:00. Numer telefonu: (718) 389-6118. nych inicjatyw tak wielu i tak wspaStronę redaguje: Janusz M. Szlechta, e-mail: js@dziennik.com niałych sponsorów. n


Świat

7 nowy dziennik Monday, May 6, 2013

Anglicy zaciągają pożyczki na jedzenie

7 żołnierzy USA zginęło w Afganistanie Siedmiu żołnierzy amerykańskich poniosło śmierć w dwóch incydentach zbrojnych w Afganistanie – poinformowały międzynarodowe wojska koalicyjne w tym kraju. n

Według nich pięciu żołnierzy USA zginęło w wybuchu bomby na południu Afganistanu, a dwaj inni zostali zastrzeleni we wschodniej części kraju przez pełniącego razem z nimi służbę żołnierza afgańskiego. Władze afgańskie podały, że pięciu Amerykanów poległo w należącym do prowincji Kandahar okręgu Maiwand. "Dziś po południu pięciu żołnierzy Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) zginęło, gdy ich pojazd najechał na pułapkę minową w okręgu Maiwand" – poinformował na Twitterze prowincjonalny rząd Kandaharu. Rzecznik wojsk koalicji, kapitan Luca Carniel potwierdził, że

FOTO: REUTERS

Uczestnik protestu przeciwko cięciom budżetowym w Londynie

n 20 proc. gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii kupiło w chodów, a tylko 9 proc. ocenia stan

gospodarki jako dobry. Gospodarka Wielkiej Brytanii uniknęła trzeciej w ostatnich pięciu latach recesji, odnotowując wzrost w I kwartale br. o 0,3 proc. w porównaniu z poWedług dyrektora "Which" Richarda dze zarabia mniej niż 21 tys. funtów przednim kwartałem. Rosną obroty w Lloyda te "szokujące" dane dowodzą, rocznie, a więc znacznie poniżej śred- handlu detalicznym, liczba upadłości jak bardzo stagnacja gospodarki bije niej krajowej. 55 proc. badanych konsumenckich jest niska, a poziom ludzi po kieszeni. Wyniki badań po- przyznało, że zamierza w najbliż- zatrudnienia rekordowo wysoki. dały w niedzielę brytyjskie gazety. szych miesiącach ograniczyć wydatJednocześnie jednak przychody 20 proc. brytyjskich gospodarstw ki na żywność, a blisko jedna trze- ludności spadają, m.in. wskutek zadomowych przekłada się na ok. 5 mln cia zapożyczyła się w kwietniu u ro- mrożenia płac w sektorze publicznym, rodzin, przynależących w większo- dziny lub znajomych. inflacji i obniżek świadczeń. Tempo ści do tzw. uciskanego środka (squ36 proc. ankietowanych przyznało, wychodzenia brytyjskiej gospodarki eezed middle) – ludzi w wieku 30- że na własnej skórze odczuwają zły z krachu wywołanego przez sektor 50 lat, w większości wychowujących stan gospodarki. Prawie jedna trzecia bankowy w 2008 r. jest jednak tak dzieci, których finanse szczególnie (31 proc.) – głównie kobiet w wieku powolne, że jeden z komentatorów ucierpiały na hamowaniu gospodar- 30-49 lat – ograniczyło w kwietniu wy- porównał je do ruchów lodowca. ki w ostatnich latach. datki na podstawowe potrzeby. Badania przeprowadzono w gruPołowa ankietowanych kupująOk. 25 proc. ankietowanych wy- pie ponad 2 tys. dorosłych osób. BAT, (PAP) cych żywność za pożyczone pienią- raziło zadowolenie ze swoich przy-

kwietniu artykuły pierwszej potrzeby, w tym żywność, na kartę kredytową, uszczuplając oszczędności lub zaciągając debet na koncie – ogłosiła organizacja ochrony konsumentów "Which".

wszystkich pięciu było Amerykanami. Maiwand graniczy na zachodzie z będącą ostoją zbrojnej rewolty prowincją Helmand i jest uznawany za jeden z najmniej bezpiecznych okręgów Kandaharu. 28 kwietnia talibowie zadeklarowali podjęcie wiosennej ofensywy zaznaczając, iż będzie ona skierowana przeciwko zagranicznym bazom wojskowym i placówkom dyplomatycznym. Sobotnie ataki zwiększyły do łącznie 49 liczbę żołnierzy sił koalicyjnych zabitych w Afganistanie od początku bieżącego roku. 34 z nich to Amerykanie. BAT, (PAP)

Znaleziono ciała amerykańskich pilotów Ekipy ratunkowe odnalazły w sobotę ciała dwóch pilotów amerykańskiego wojskowego samolotu zaopatrzeniowego, który rozbił się w piątek kilka minut po starcie z bazy w Manas – poinformowały władze Kirgistanu. n

Boeing KC-135 Stratotanker – latająca cysterna, która służy do zaopatrywania innych samolotów w paliwo, rozbiła się górzystym rejonie, w odległości 50 km na zachód od stolicy Kirgistanu, Biszkeku. "Ciała dwóch pilotów odnaleziono rano o godzinie 7 w pobliżu szczątków maszyny. Ciała trzeciego pilota jeszcze nie odnaleziono" – poinformował rzecznik prasowy kirgiskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych.

W sobotę rano 50 członków ekipy ratunkowej wznowiło poszukiwania trzeciego pilota, lecz szanse na jego przeżycie są minimalne. Amerykańska baza wojskowa Manas w Kirgistanie służy jako punkt przerzutowy żołnierzy i zaopatrzenia do Afganistanu. Jest jednym z kluczowych centrów logistycznych wojsk USA w tym rejonie świata. BAT, (PAP)

KRÓTKO [PARYŻ, FRANCJA] Próbny lot francuskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej M51 zakończył się w niedzielę fiaskiem. Wkrótce po starcie pocisk trzeba było zdetonować – poinformował komandor Lionel Delort z bazy francuskiej marynarki wojennej w porcie Brest. „Próba była nieudana. Przyczyny musimy jeszcze zbadać” – powiedział Delort. Przeznaczona do bazowania na atomowych okrętach podwodnych rakieta M51 jest nowym elementem francuskiego potencjału odstraszania nuklearnego. Może przenosić do sześciu niezależnie naprowadzanych głowic jądrowych na odległość ponad 8 tys. kilometrów.

[MANAMA, BAHRAJN] Sąd

w Bahrajnie skazał 31 osób na kary 15 lat więzienia za udział w napaści na funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa podczas jednego z antyrządowych protestów w 2012 roku – poinformował w niedzielę adwokat skazanych. Ogłoszeniu wyroków towarzyszyły demonstracje. Wszyscy skazani, w wieku od 16 do 34 lat, pochodzą z wyspy Sitra, jednego z ognisk protestów szyickiej większości przeciw rządom sunnickiej dynastii. Według źródeł opozycyjnych represje wobec protestujących spowodowały śmierć co najmniej 80 osób. Publiczne protesty trwały jeszcze w 2013 roku, choć na mniejszą skalę.

Stronę redaguje: Tomasz Bagnowski n Redaktor wydania: Tomasz Bagnowski

Księżna Kate będzie miała syna [LONDYN, W. BRYTANIA] Elżbieta II będzie

miała kolejnego prawnuka. Księżna Cambridge Kate urodzi chłopca – twierdzi tygodnik „Sunday People” powołujący się na księcia Harry’ego, który miał wyjawić rodzinny sekret przyjaciołom. Wprawdzie księżna Kate i książę William nie wypowiadają się na temat płci dziec ka, któ re ma przyjść na świat w lipcu, ale księciu Harry’emu trudno utrzymać sprawę w tajemnicy, ponieważ – jak pisze gazeta – „rozpiera go duma”.

FOTO: PAP/TOMASZ GZELL

15 lat więzienia za protest

Szczątki samolotu Boeing KC-135 Stratotanker

FOTO: REUTERS

Nieudana próba rakietowa

KOMENTARZ? POMYSŁ? OPINIA? NAPISZ DO NAS: listy@dziennik.com


8

Gospodarka

46,9

PKT – do tej wartości obniżył się w kwietniu 2013 roku wskaźnik PMI dla Polski z 48,0 pkt w marcu – podał HSBC w komunikacie. Spadkowy trend wskaźnika PMI jest wynikiem negatywnych odczytów subindeksów: produkcji, nowych zamówień, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych.

nowy dziennik Poniedziałek 6 maja 2013

TYDZIE¡ NA WARSZAWSKIEJ GIE¸DZIE

GPW wciąż bez blasku Bank Anglii luzowanie ilościowe nie przynosiło wyraźnych efektów gospodarczych, ale nasilało spekulacyjgłówny analityk, ne postawy inwestorów. Przekładadyrektor inwestycyjny ły się to na zainteresowanie najbarOpera TFI dziej płynnymi rynkami akcji, a nie takimi, z których trudniej się wycoKRZYSZTOF fać. W perspektywie kolejnych mieST¢PIE¡ sięcy kluczowe wydaje się to, czy spekulacyjne nastawienie zdominują notowania, prowadząc do wyraźneOPCJA SPEKULACYJNA go oderwania się trendów rynkowych CZY FUNDAMENTALNA? Dla nikogo praktycznie nie uleod gospodarczych. W krótkim i By roz strzy gnąć tę wąt pli wość, ga już wątpliwości, że giełdotrzeba zrozumieć przyczyny słabo- średnim terminie podtrzymywałoby wy świat podzielił się na naj- ści GPW. Składają się na nią niena- to dobre nastroje na giełdach, ale niewiększe rynki świata, które turalne mocne zachowanie naszej korzystnie wpływało na długofalomają się bardzo dobrze, oraz giełdy w IV kwartale 2012 r., skła- we perspektywy. Kwiecień nie dał jednoznacznej odniające do realizowania zysków i na mniejsze parkiety, szcze- przenoszenia środków na bardziej powiedzi na pytanie, która opcja – fungólnie z rynków wschodzą- atrakcyjne rynki. Istotne jest znacz- damentalna, czy spekulacyjna – zwycych, niebędące w stanie za- ne spowolnienie polskiej gospodar- cięża, ale przechylił nieco szalę na koki, uderzające w wyniki spółek i po- rzyść tej drugiej. Dla globalnego rynku świecić jaśniejszym blaskiem. wodujące, że niezbyt wygórowane akcji kwiecień był 9. wzrostowym wskaźniki wyceny nie są wystarcza- miesiącem w ostatnich 11 miesiącach. To efekt polityki banków central- jące, by przyciągać kapitał. Do tego Dorobek europejskich giełd jest jesznych, które w największych gospo- dochodzi słaba koniunktura gospo- cze bardziej imponujący, bo zyskały darkach świata działają dużo odważ- darcza na świecie, osłabiająca noto- 11. kolejny miesiąc z rzędu. Rynki wania towarów, co uderza w postrze- wschodzące w tym okresie zyskały niej od reszty. Niekorzystna passa polskiej gieł- ganie rynków wschodzących, zwłasz- tylko w 7 miesiącach, w tym w kwietdy rozciągnęła się na 4. kolejny mie- cza tych na których firmy powiązane niu. jeśli pierwsze dni maja nie przyniosą wyraźnego zwrotu notowań, to siąc. W najgorszym momencie stra- z surowcami mają istotny udział. Wymowne są tu przeszło 20-pro- spekulacyjne postawy mogą się nata WIG od tegorocznego szczytu sięgała 10,5%, a licząc od końca 2012 centowa przecena walorów KGHM silać przez kolejnych kilka tygodni. W ostatnich dniach Rezerwa Fer. indeks był nieco ponad 9% na mi- w tym roku, jak również tak samo nusie. Ostatecznie po 4 miesiącach kiepska postawa, jak w polskim deralna zmieniła nieco ton komenWIG jest niecałe 8% pod kreską. Jesz- przypadku, giełd rosyjskiej, czy bra- tarza odnośnie ilościowego luzowacze słabszy jest bilans blue chips. WI- zylijskiej, na których firmy wydobyw- nia polityki pieniężnej. Wskazała na G20 po 4 miesiącach tego roku tra- cze i paliwowe mają duży udział w gotowość do elastycznego dostosoci blisko 11%, co sytuuje go wśród indeksach. Niekorzystnie na kondy- wywania wielkości skupu aktywów 10 najsłabszych rynków akcji na cję GPW wpływała sprzedaż dużych do potrzeb. Dużo donioślejsze były świecie. Różnica pomiędzy nim a ja- pakietów banków przez dotychcza- decyzje Europejskiego Banku Cenpońskim Nikkei przekracza 40 pkt sowych inwestorów. To drenowało ry- tralnego, który nie tylko obniżył stoproc., w porównaniu z amerykańskim nek wtórny z kapitału. Inne sprawy, py procentowe z 0,75% do 0,5%, ale S&P 500 jest to ponad 20 pkt proc., jak niepewność związana z przyszło- też wyraził gotowość do wprowadzenia ujemnej stopy depozytowej, po ścią OFE, miały wtórne znaczenie. a europejskim 17 pkt proc. której banki komercyjne składają deBezwzględna słabość naszej giełpozyty w EBC. To jeszcze bardziej dy mocno kontrastuje z oczekiwaniaBANKI CENTRALNE osłabiałoby atrakcyjność bezpieczmi większości inwestorów na ten rok, WSPIERAJĄ RYNKI AKCJI liczącymi na kilkanaście procent Te czynniki trzeba wpisać w glo- nych lokat i zwiększało zainteresowzrostu. Relatywna słabość powięk- balne zjawiska związane z polityką wanie bardziej ryzykownymi rozwiąsza dodatkowo frustrację, bo przy najważniejszych banków central- zaniami. Posiadacze akcji liczą, że utrzymujących się przewidywaniach nych. Prowadzone szczególnie przez skutkowałoby to większym popytem odnośnie do ożywienia gospodarki w Rezerwę Federalną, Bank Japonii i na giełdach. n II połowie roku, takie zachowanie może być dla wielu inwestorów niezrozumiałe. Oba elementy uwydatniają pytanie, czy straty z pierwszych miesięcy tego roku stanowią okazję do zakupów przed silnymi zwyżkami w kolejnych miesiącach roku, czy jednak są ostrzeżeniem przed jeszcze większym rozczarowaniem.

MFW rośnie w siłę

n Trwający od kilku lat kryzys wzmacnia Międzynarodowy Fundusz

Walutowy. Instytucja, która pomaga zadłużonym krajom, wymagając za to bolesnych reform, kończy przygotowywaną od 3 lat reformę. W jej efekcie będzie miała do dyspozycji dwukrotnie większe środki.

MFW jest częścią ONZ-owskiej architektury finansowej świata. Poza udzielaniem niskooprocentowanych pożyczek krajom będącym niejednokrotnie na skraju bankructwa, dostarcza też eksperckiej pomocy m.in. państwom przechodzącym zmiany ustrojowe. Krytycy oskarżają go, że reprezentuje interesy finansjery, przede wszystkim dlatego, że wymaga bolesnych społecznie reform od państw, którym udziela wsparcia. Centralnym elementem finansów MFW jest system kwot (maksymalnych udziałów) jakie 188 należących do niego krajów ma w razie potrzeby przekazać Funduszowi. Limity te zależą od pozycji ekonomicznej danego kraju, ale wpływają też na siłę głosu w organizacji. Im bogatszy kraj, tym większe jest jego potencjalne zaangażowanie w MFW i większy wpływ na decyzje. Z kwotami związane są też kwestie pożyczek, bo kraj może otrzymać od Funduszu kilkakrotność swojego limitu. Dwa lata po wybuchu kryzysu w 2010 r. Rada Gubernatorów MFW, która jest najwyższym organem decyzyjnym zatwierdziła plan reformy kwot. W jej wyniku wysokość udziałów ma się bezprecedensowo zwiększyć. Do dyspozycji Funduszu będzie dwukrotnie więcej niż dotąd pieniędzy – w sumie 715 miliardów dolarów. To więcej niż połowa negocjowanego niedawno budżetu UE na siedem lat. Kilkuletni proces zatwierdzania reformy jest już na finiszu. 148 krajów reprezentujących 77 proc. głosów już odrobiło swoje zadanie (aby przyjąć reformę, potrzeba większości 85 proc.). Ratyfikację decyzji musi jeszcze przeprowadzić Senat Stanów Zjednoczonych, które są największym “udziałowcem” MFW. Obecnie ponad połowa funduszy, jakimi dysponuje MFW przeznaczana jest na pomoc dla eurolandu. MFW dostarczył też jedną trzecią pieniędzy, jakimi w ramach pakietów pomocowych zasilono Portugalię, Irlandię, Grecję i inne kraje na krawędzi bankructwa. “MFW ma więcej do powiedzenia w zarządzaniu kryzysowym niż wiele krajów strefy euro, a (jego szefowa n 120 ton ślimaków winniczków można zebrać w tym roku w województwie Chri stine) Lagarde stała się quasi-głopodlaskim – przewiduje limit Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) wą państwa, której poglądy mają więkw Białymstoku. sze znaczenie niż wielu wybranych przywódców. Rzeczywiście, bez pieCeny i pogoda wpływają jednak na do końca maja. Termin został zmieniędzy i doradztwa ze strony MFW, to, że od kilku lat w regionie skup niony, bo – jak przypomina Małgo- Ślimak winniczek rzata Wnuk – przy sprzyjających wastrefa euro mogłaby się już rozpaść” – jest znacznie mniejszy. Na razie RDOŚ wydała piętnaście runkach pogodowych ślimaki mogą goda, ceny za winniczki w skupie, ale pisał w kwietniu “New York Times”. Dziennik podkreślał, że szefowa pozwoleń na prowadzenie takiego być w niektórych częściach Polski też fakt, czy w danym miejscu, gdzie są osoby zainteresowane ich zbiera- MFW cieszy się uznaniem niemieczbioru, kolejne mogą być wydawa- aktywne po zimie wcześniej. W 2012 roku była zgoda na zbiór niem, jest dużo ślimaków. Czasem bra- kiego ministra finansów Wolfganga ne do czasu wyczerpania limitu. Można zbierać tylko te winniczki, w Podlaskiem 103 ton winniczków, w kuje też chętnych do zbierania, a punk- Schaeublego, który odegrał wielką których średnica muszli jest większa rzeczywistości zebrano jednak 42 to- ty skupu rezygnują z działalności. rolę w przezwyciężaniu niemieckiej Ze skupu winniczki są transporto- niechęci wobec propozycji wzmacniż 3 cm. Winniczków nie można ny. W 2011 roku limit był określony zbierać w parkach narodowych, kra- na poziomie 108 ton, do skupów tra- wane do firm przetwarzających śli- niających strefę euro takich jak jobrazowych i rezerwatach – przy- fiło 27 ton. W 2010 roku można było maki w gotowy produkt spożywczy, wspólny nadzór bankowy. pomina rzeczniczka RDOŚ w Bia- zebrać 112,5 tony ślimaków. Rolnicy który trafia na stoły smakoszy, główO “miękkiej sile” Funduszu świadwnioskowali wtedy o zgodę na zbiór nie na zachodzie Europy. Według czyć może też fakt, że po publikacji łymstoku Małgorzata Wnuk. Od 2012 roku, decyzją ministra śro- ponad 575,5 tony ślimaków, a zebra- przedsiębiorcy ostatnie lata skupu win- jego ekspertów, którzy przyznali dowiska, ślimaki można zbierać od no 45,3 tony – wynika z danych RDOŚ. niczków są “słabe”, a głównie decy- przed kilkoma miesiącami, że draMałgorzata Wnuk uważa, że o po- duje o tym – jego zdaniem – pogoda. styczne oszczędności mogą nie roz20 kwietnia do 31 maja. W poprzednich latach skup ruszał 1 maja i trwał wodzeniu zbioru decyduje głównie powiązać problemów krajów, takich jak DET, (PAP)

Grecja czy Hiszpania, w całej Europie rozgorzała debata na ten temat, która wciąż się nie zakończyła. Ponowną dyskusję na ten temat spowodowała niedawna wypowiedź szefa KE Jose Manuela Barroso, który zwró cił uwa gę, że po li ty ka oszczędności osiągnęła granice społecznego poparcia. Niektóre europejskie media zinterpretowały to jako zwrot w strategii Brukseli w sprawie walki z kryzysem i zapowiedź odejścia od polityki dyscypliny finansowej, forsowanej szczególnie przez Niemcy. KE zaprzeczała jednak i podkreślała, że oficjalnym stanowiskiem UE jest uzupełnianie dyscypliny finansowej przez działania służące promowaniu wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Inna ze zmian w MFW, wynikająca z ewolucji światowej gospodarki, polega na wzmocnieniu roli państw rozwijających się i wschodzących, których gospodarki rosną najszybciej. Zgodnie z przyjętą reformą 6 proc. głosów ważonych (a co za tym idzie – także wkładów do budżetu MFW) jest przesuniętych na korzyść gospodarek wschodzących. Na tej zmianie dwa z ośmiu miejsc w 24-osobowej radzie zarządzającej MFW traci Europa. Podczas odbywającej się w kwietniu w Waszyngtonie sesji wiosennej Funduszu głośno podnoszono również, że kolejny szef organizacji nie powinien być Europejczykiem, tak jak było do tej pory. Christine Lagarde uciekała od odpowiedzi na to pytanie (zresztą nie ona o tym decyduje), ale podkreślała, że 44 proc. pracowników Funduszu pochodzi z krajów wschodzących i rozwijających się. KRZYSZTOF STRZĘPKA (PAP)

KURSY WALUT W POLSCE 3 MAJA 2013

FOTO: ARCHIWUM

Podlaskie zbiera ślimaki

NBP: kurs średni: dolar 3,1492 euro 4,1485* KANTORY:

DOLAR EURO kupno sprz. kupno sprz.

Gdańsk ul. Heweliusza 1a Kraków ul. Wielopole 3 Krosno ul. Sienkiewicza 4 Łódź ul. Kościuszki 22 Poznań ul. Głogowska 29 Rzeszów INSYGNIA Szczecin ul. Kr. Jadwigi 12 Świecko PZMot Wrocław ul. Szewska 22/33 Zgorzelec ul. Kościuszki 53 Warszawa Intraco Warszawa Marymont Warszawa PKO BP Warszawa Hotel Warszawa

3,10 3,13 3,10 3,11 3,14 3,12 3,13 3,12 3,13 3,10 3,15 3,15 3,07 3,10

3,21 3,16 3,20 3,19 3,17 3,17 3,17 3,18 3,17 3,22 3,17 3,17 3,26 3,18

4,10 4,13 4,10 4,11 4,14 4,12 4,13 4,12 4,13 4,08 4,14 4,14 4,04 4,10

4,21 4,16 4,20 4,18 4,16 4,17 4,17 4,18 4,17 4,19 4,16 4,16 4,29 4,18

n Stron´ redaguje: Tomasz Deptu∏a


To i owo

9 nowy dziennik Monday, May 6, 2013

Marc Anthony znowu do wzięcia

6 maja – 127. dzień roku Imieniny obchodzą: Judyta, Jurand NOWY JORK

Zachmurzenie częściowe

Marc Anthony nie może znaleźć szczęścia w miłości. Amerykański piosenkarz po rozstaniu z Jennifer Lopez szybko wprawdzie znalazł pocieszenie w ramionach nowej kobiety – Chloe Green – ale jak się okazało, jego uczucie nie było zbyt mocne. Teraz znowu jest singlem.

Dzieƒ: Noc:

19°C (66°F) 11°C (52°F)

Kartka z historii polski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i gitarzysta. W 1992 przy Miejskim Domu Kultury w Mysłowicach założył zespół Myslovitz (początkowo pod nazwą The Freshmen). Były gitarzysta i wokalista zespołu, a także autor tekstów i kompozytor muzyki. Był wielokrotnie nominowany do nagrody Fryderyka w kategoriach Wokalista roku, Autor roku, Kompozytor roku. Jest laureatem nagród w innych plebiscytach, m.in. pism Teraz Rock i Machina. W 2012 roku opuścił zespół. W 1998 roku wraz z liderem zespołu Negatyw, perkusistą Myslovitz Wojtkiem Ku- Artur Rojek derskim oraz Michałem Kortebą założył grupę Lenny Valentino. Nazwa ta bierze się od piosenki brytyjskiego zespołu The Auteurs. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Off Festivalu, który przez pierwsze cztery lata odbywał się w Mysłowicach (2006-2009), a w roku 2010 został przeniesiony do Katowic. W 2005 roku czytelnicy katowickiej "Gazety Wyborczej" przyznali mu Cegłę Janoscha za rozsławianie Górnego Śląska. Prowadził rubrykę "Pop & Rock" w dodatku do gazety "Dziennik Polska-Europa-Świat – Kultura TV".

Z Chloe Green nie spotykał się zbyt długo, ale – jak twierdzą jego znajomi – bardzo intensywnie. Ich związek rozpadł się po dwóch miesiącach. "Wszystko wskazuje na to, że była to decyzja Marca. Chloe zabrała już wszystkie swoje rzeczy z jego domu w Miami i na razie wyjechała w podróż z grupą znajomych. Wszystko między nimi działo się niezwykle szybko. Najpierw się w sobie zadurzyli, a potem nagle zakończyli. To dziwne, bo ona niezwykle dobrze rozumiała się również z jego dziećmi" – powiedział znajomy piosenkarza dla "Sun on Sunday". Całkiem niedawno ojciec Green, właściciel marki sklepów Topshop, dał błogosławieństwo tej parze i przyznał publicznie, że bardzo polubił Anthony'ego. Mimo że jego córka jest 23 lata młodsza od piosenkarza. Po raz pierwszy oboje publicznie pokazali się w lutym tego roku w kalifornijskim Disneylandzie. Wyraźnie było widać, że ich związek musi już trochę trwać, ponieważ zachowywali się w swoim towarzystwie bardzo swobodnie. Wcześniej Green spotykała się z piłkarzem Djibrilem Cissem. AT, (PAP LIFE)

6 MAJA 2001 R. przebywający w Damaszku Jan Paweł II jako pierwszy papież odwiedził meczet.

Cytat dnia: Być kobietą to strasznie trudne zajęcie, bo polega głównie na zadawaniu się z mężczyznami. [Joseph Conrad]

FOTO: ARCHIWUM

Zdjęcie dnia

Ukaże się album "40 piosenek Anny German"

FOTO: ARCHIWUM

Na płytach znajdą się też dwa utwory w języku rosyjskim: "Jesli ty mnie wierisz", "Russkaja razdolnaja", a także w języku włoskim i hiszpańskim: "Kochaj mnie jaka jestem", "Wróć do Sorrento", "La mamma", "Cztery karty". Anna German (1936-1982) nagrała kilkadziesiąt płyt. Z wykształcenia była geologiem. Jako piosenkarka debiutowała w 1960 r. we wrocławskim Kalamburze. Śpiewała w siedmiu językach. Występowała w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, Włoszech, na Węgrzech, w Mongolii, NRD, RFN, Czechosłowacji

i – szczególnie często – w ZSRR. Laury zdobywała na wielu festiwalach, m.in. w Monte Carlo, Wiesbaden, Bratysławie, San Remo, Neapolu, Viareggio, Cannes, Ostendzie, Sopocie, Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze. Jest nadal bardzo popularna w Rosji; w firmie fonograficznej Rosyjska Melodia jej płyty ukazały się w nakładzie 50 mln egzemplarzy. Rekordy popularności bije biograficzny serial "Anna German" emitowany aktualnie w TVP1. Wydawcą albumu "40 piosenek Anny German" są Polskie Nagrania. AT, (PAP LIFE)

FOTO: PAP/EPA

Dwupłytowy album "40 piosenek Anny German" ukaże się 13 maja na polskim rynku fonograficznym. Zawierać będzie najważniejsze przeboje Anny German w wersjach studyjnych, m.in. "Człowieczy los", "Tańczące Eurydyki", "Bal u Posejdona".

W tym roku w Krakowie w oficjalnym programie obchodów święta 3 Maja nie było ani przemarszu, ani oficjalnych przemówień. Świętowanie zainaugurowała msza, a następnie całe rodziny bawiły się na festynie zorganizowanym na Błoniach n Redaguje: Anna Tarnawska; e-mail: at@dziennik.com

FOTO: PAP/TOMASZ GZELL

6 MAJA 1972 R. urodził się Artur Rojek –


10

Wybrałam Amerykę

nowy dziennik Poniedziałek 6 maja 2013

Teresa Studziński: w Ameryce sukces w zasięgu każdego n Przyleciała na stałe do Ameryki w roku 2003. Wcześniej bywa-

wym Jorku i Paryżu. Założył go były szef “New York Timesa” ds. operacji międzynarodowych Sam Summerlin. Została współwłaścicielką i dyrektor generalną tej agencji. “Wykonywaliśmy wiele projektów PR wspólnie z Getty Images w Londynie. Nasza agencja sprowadziła m.in. do Polski aktora Jean-Claude'a Van Damme’a w związku z nadaniem mu nagrody Wiktora. Wykonywaliśmy projekty prasowo-telewizyjne, m.in. wywiady z Hillary Clinton, Henrym Kissingerem, Colinem Powellem oraz znanymi aktorami, jak Julia Roberts czy Tom Hanks. Robiliśmy rokrocznie reportaż z ceremonii nadania Oscarów. Byłam dwukrotnie w jury nagród Emmy w kategoriach reportaży prasowych. Jestem też członkiem Krajowego Klubu Prasy (NPC) w Waszyngtonie” – wylicza nasza rodaczka. Jako dziennikarkę i kobietę biznesu pochłonęła ją zarazem wyjątkowa baza naukowa i pożytki wiążące się z techniką medytacji transcendentalnej. Poświęciła temu bardzo dużo czasu. Sama stała się, niezależnie od pracy zawodowej, dyplomowanym nauczycielem techniki TM. Podkreśla, że wiele znanych osób, jak Beatlesi, The Beach Boys, Clint Eastwood, Jerry Seinfeld, Oprah Winfrey czy Soledad O’Brien, używa tej metody.

FOTO: A. HOLLANEK

Teresa Studziński jest absolwentką Wydziału Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. "Moja rodzina przejawiała zamiłowanie do nauki, biznesu, ale jednocześnie do medytacji i spraw duchowych. Dziadek był przedwojennym inżynierem, specjalizował się w kopalnictwie, wydobyciu ropy naftowej, a wujek, ks. Kazimierz Drzymała – jezuitą, profesorem historii, wieloletnim rektorem Akademii Jezuitów "Ignatianum" w Krakowie" – wspomina Teresa. W Polsce miała agencję PR – zajmującą się produkcją i międzynarodową sprzedażą programów telewizyjnych, a zwłaszcza wywiadów. Współpracowała też telewizją TVP SA, magazynami “Twój Styl” oraz “Businesman”. Zetknęła się wówczas z naukowcami prowadzącymi badania nad medytacją transcendentalną (TM), która jest techniką jednolitego pola. Byli pośród nich: dr Susan Dilbeck, dr Michael Dilbeck, dr Keith Wallace, dr John Hagelin oraz dr Deepak Chopra. Zainteresowała się wówczas techniką TM. Aby ją zgłębić, przyjechała do Ameryki. Jeszcze w Warszawie Teresa podpisała kontrakt z agencją Hollywood Stars and Saga, syndykatem prasowo-telewizyjnym z siedzibą w No-

Z Condoleezzą Rice, doradcą do spraw Bezpieczeństwa Narodowego, później sekretarz stanu USA

FOTO: THE NATIONAL ARTS CLUB, NOWY JORK

ła tu wielokrotnie jako dziennikarka. Jej zainteresowania Stanami Zjednoczonymi wywodzą się ze studiów oraz stąd, że współpracowała z agencją Media Corporation Józefa Węgrzyna w Warszawie – zajmującą się produkcją telewizyjną i przygotowującą programy także za oceanem. Teraz jej prawdziwą pasją stała się medytacja transcendentalna.

Teresa Studziński po wykładzie w Narodowym Klubie Sztuk Pięknych w Nowym Jorku

“Medytacja transcendentalna, technika TM, jest łatwa i nie wymaga wysiłku. Wykonujemy ją siedząc wygodnie z zamkniętymi oczami, przez 20 minut dwa razy dziennie. Mogą się jej uczyć dzieci w wieku już od 10 lat" – wyjaśnia Teresa. Entuzjastka techniki tłumaczy swą fascynację jej efektywnością, co – jak twierdzi – odczuła na własnej skórze. Zwraca uwagę, że w wyniku studiowania materiałów naukowych założyła firmę, która propaguje TM w szkołach i pośród osób prywatnych. “Moja firma Technology and Transformation LLC organizuje m.in. kursy i prezentacje. Powołałam też do życia organizację charytatywną The Global Alliance for Preventive Wings in the Military. Ze względu na efekty zdrowotne promuje ona wprowadzenie TM dla żołnierzy na całym świecie” – podkreśla Teresa. Przypomina, że TM ma ponad 4000 lat tradycji. Do USA sprowadził ją w roku 1959 Maharishi Mahesh Yogi. Zaapelował też do naukowców całego świata, by zbadali jej efekty. Nauczycielka ma też w zanadrzu cały wykład poświęcony TM. Według badań naukowych – mówi – 20-minutowa medytacja aktywizu-

je w pełni cały mózg. Normalnie używamy małej części potencjału mózgu, co jest związane z tym, czym się zajmujemy, czyli nauką, sztuką, biznesem itp. Medytacja TM powoduje natomiast jednoczesne włączenie do pracy całego mózgu. Neurony czterech części mózgu – lewej, prawej, przedniej i tylnej – się aktywizują. Fale mózgowe zaczynają płynąć harmonijnie. Normalnie fale mózgowe, podobnie jak światło w zwykłej żarówce, pozbawiane są koherencji. W czasie medytacji TM stopniem uporządkowania przypomina laser – tłumaczy nauczycielka. Koherentna praca mózgu sprawia – kontynuuje – że umysł wchodzi naturalnie w stan bardzo głębokiego odpoczynku. Ponieważ umysł i ciało są ze sobą nierozłącznie połączone, cały organizm wchodzi w stan głębokiego odpoczynku. Jest on głębszy niż w czasie snu w najgłębszej fazie. System nerwowy automatycznie zaczyna pozbywać się głęboko zakorzenionych stresów, które gromadzimy od urodzenia. “Ponieważ to właśnie głęboki stres leży u podłoża większości schorzeń i ponad 90 procent chorób chronicznych, w rezultacie dwukrotnej medy-

tacji TM, po 20 minut dziennie, następuje poprawa zdrowia w zasadzie we wszystkich dziedzinach. Jak pokazują badania, medytacja transcendentalna zapobiega chorobom serca, zawałom i atakom. Powoduje obniżenie poziomu cholesterolu, oraz hormonu stresu we krwi. Zapobiega nowotworom różnego typu. Jest skuteczna w przypadku chorób chronicznych uważanych za nieuleczalne, jak migreny, astma i bezsenność” – wyjaśnia Teresa. Badania wykazują – uzupełnia – że technika TM jest jedyną skuteczną alternatywą wobec leków farmakologicznych w przypadku nadpobudliwości ADHD. Jest też najbardziej skuteczna w przypadku przeżyć traumatycznych i PTSD. “Bez względu na to, co ludzie przeszli, np. żołnierze, uchodźcy, po kilku miesiącach medytacji powracają do zdrowia, rzucają papierosy, alkohol” – zapewnia nauczycielka TM. Jak twierdzi Teresa, korzyści medytacji transcendentalnej na tym się nie kończą. Kiedy stosujemy ją regularnie, następuje zatrzymanie, a nawet odwrócenie procesu starzenia. “Jak wykazują badania, po pięciu latach regularnej medytacji, ciało jest biologicznie młodsze o 12 lat” – mówi z entuzjazmem nauczycielka TM. Teresa utrzymuje, że wraz z procesem poprawy zdrowia fizycznego następuje też rozwój potencjału umysłowego. Osoby medytujące, niezależnie od tego, kiedy ją zaczynają, wykazują wzrost współczynnika inteligencji, chociaż powszechnie uważa się, że przestaje on rozwijać się w wieku dwudziestu kilku lat. Rośnie także kreatywność, zdolność zapamiętywania. Osoby medytujące mają lepsze wyniki w nauce, działalności twórczej i zawodowej. W szkołach klasy z techniką TM legitymują się najlepszymi wynikami. Wedle instruktorki TM wszystko, o czym mówi, ma potwierdzenie w badaniach naukowych, a technika TM – akcentuje – jest najbardziej zbadaną naukowo spośród wszystkich metod medytacji. “Przez ostatnich 35 lat przeprowadzono ponad 600 badań na 250 uniwersytetach i w placówkach badawczych, w tym szkołach medycznych Harvardu, Cornella, University of Michigan oraz Berkeley" – wylicza. Jak dodaje, dokładne badania publikowane były w 160 magazynach naukowych sprawdzanych przez niezależnych naukowców, m.in. “Scientific American”, “Science”, “American Journal of Hyperention”, “Stroke”. “Grupowa praktyka medytacji transcendentalnej, czyli techniki jednolitego pola, ma nawet wpływ na funkcjonowanie populacji wokół takiej grupy. Badania statystyczne prowadzone na całym świecie w latach 1972-94 wykazują – choć brzmi to


Nowojorskie obrazki

Teresa Studziński z sekretarzem stanu USA, generałem Colinem Powellem

jednej strony wykształciłam tutaj syna Dawida, który ukończył z wyróżnieniem, summa cum laude, wydział business management na Uniwersytecie George'a Waszyngtona w Waszyngtonie i pracuje w jednej z głównych firm finansowych na Manhattanie. Z drugiej strony spowodował to właśnie rozwój w USA badań i środowisko naukowe związane z techniką TM. Tu jest całe źródło tych badań, pracują specjaliści, tu jest dostęp do informacji i ich rozpowszechniania. Staram się to czynić przez moją organizację charytatywną, jak też przez moją firmę, a jest jeszcze dużo do zrobienia” – wyznaje nasza rodaczka. Teresa mówi, że pragnie dzielić się z innymi tą wiedzą i techniką. Robi to w środowisku amerykańskim, a obecnie zaczyna również w polskim. “Jestem w Nowym Jorku głównym polskim nauczycielem TM, używam także polskiego, co usuwa barierę językową. Mogę dzielić się tą wiedzą, która mnie sprowadziła do USA. Moim zdaniem najważniejsze jest wykorzystanie naszego potencjału. Stany Zjednoczone są zaś krajem, który to ułatwia, i Polacy mogą się tu świetnie czuć. Jeśli zna się sekret, technikę, która odblokowuje naturalny pełny potencjał, a tym jest TM, w Ameryce sukces jest w zasięgu każdego” – konkluduje nauczycielka TM. ND

nowy dziennik Monday, May 6, 2013

Fortel Astora

n Wojny napoleońskie dotknęły również Stany Zjednoczone. A choć

Halina Niedzielska

Miejscowi kupcy potraktowali huragan, który się przetoczył przez ów kontynent, jako okazję do naruszenia brytyjskiej hegemonii na morzach. To samo, choć w mniejszym stopniu, dotyczyło Francji. Już wtedy było zresztą co wywozić, gdyż amerykański przemysł, wyzwolony spod kolonialnej zależności, zaczął się coraz bardziej liczyć na świecie. Toteż już w pierwszej dekadzie XIX wieku nowojorska flota handlowa powiększyła się w dwójnasób. Nic więc dziwnego, iż zwalczające się potęgi dokonywały na przemian blokady naszego portu. Ku frustracji nieprzyjaciół, nowojorskie statki przemykały się bez trudu przez gęste oka rozciągniętej sieci. Brytyjczycy dawali się tu szczególnie we znaki. Szarogęsili się oni w porcie, przeszukując – pod pretekstem kontrabandy – statki stojące na redzie. Rekwirowano towary bez pardonu, a decydowało o tym jedynie widzimisię danego dowódcy. Tymczasem Biały Dom bawił się w ciuciubabkę, nie reagując na skargi i oficjalne protesty składane przez miejskie władze. Thomas Jefferson nader trzeźwo patrzył na świat. Trzeci prezydent z rzędu chciał za wszelką cenę odwlec nieuchronny konflikt, do którego Stany Zjednoczone nie były wcale przygotowane. Kolejny incydent nastąpił późną jesienią 1807 r. Korweta, stacjonująca u wybrzeży Sandy Hook, ostrzelała amerykańską barkę handlową, zabijając bosmana Johna Pierce'a. Rozjuszony tłum wytarzał wtedy w smole brytyjskiego kwatermistrza. Jednocześnie skonfiskowano zakupioną przez niego dostawę żywności, rozdając ją biednym. Gdy prezydent nie dał się sprowokować do akcji, nowojorscy kongresmani oskarżyli go o tchórzostwo. Aby

zapobiec podobnym utarczkom, Jefferson zdecydował się na połowiczne rozwiązanie. Na jego wniosek Kongres zatwierdził Embargo Act, nałożony na własne statki, który zaczął obowiązywać od 22 grudnia 1807 r. Aby uprzedzić wejście w życie tego prawa przygotowana uprzednio sztafeta konna wyruszyła z kopyta do Nowego Jorku. Przed świtem jeden z jeźdźców obudził zarządzającego portem, powiadamiając go o zatwierdzonym akcie. Na szczęście embargo obowiązywało dopiero od godz. 7:00 rano. Korzystając z tej zwłoki, wyładowane po brzegi statki handlowe, czekające w pogotowiu na kotwicy, natychmiast wyruszyły w drogę. Mała flotylla, należąca do Jakuba Astora, który nigdy nie dał się nikomu zaskoczyć, była już wtedy od dawna na pełnym morzu. Skończyła się wówczas nieprzyjacielska blokada, przez którą łatwo było się przecisnąć. Zaczęły się rodzime patrole, działające bardzo skutecznie, gdyż znały one całe wybrzeże jak własną kieszeń. Embargo zaszkodziło ogromnie wszystkim portom, a najbardziej ucierpiał na tym Nowy Jork. Nim minęło pół roku, miasto mocno podupadło, zaś biedota znalazła się na skraju głodowej nędzy. Gdy rozpoczęły się rozruchy, władze wystąpiły o pomoc do rządu federalnego. Uzyskane fundusze były jednak kroplą w morzu, toteż nieustające protesty przekształciły się wkrótce w zamieszki. Na portowe miasto, żyjące głównie z handlu, embargo podziałało jak zaraza. W rok później tysiące nowojorczyków znalazło się więzieniu za długi. Haniebna instytucja, opisana znacznie później przez Karola Dickensa w powieści pt. "Oliwier Twist", wywodziła się zresztą z Anglii. Pewnego dnia w gabinecie Samuela Mitchella pojawił się dostojny

Albert Gallatin

ILUSTRACJA: ARCHIWUM

rząd federalny zamierzał zachować ścisłą neutralność wobec europejskiego konfliktu, to zwalczające się potęgi dokonywały na przemian blokady nowojorskiego portu.

FOTO: ARCHIWUM

FOTO: A. HOLLANEK

nieprawdopodobnie – spadek współczynnika przestępczości, wypadków drogowych. Poprawia się też poziom życia i wzrost ekonomiczny. Jeżeli taka grupa funkcjonuje tam, gdzie jest konflikt, dochodzi do spadku intensywności konfliktu, co wykazały badania nad konfliktem w Libanie” – przekonuje nauczycielka TM, dodając, że badania były publikowane i przedstawiane w Kongresie, ONZ oraz Banku Światowym. Pytana przez sceptycznie nastawionego do niektórych z podawanych przez nią rewelacji dziennikarza, dlaczego w takim razie tyle jest wciąż konfliktów i wojen na świecie, Teresa argumentuje, że siły militarne nie patrzą na badania naukowe, jest mała świadomość, że one istnieją i że setki tysięcy niezależnych naukowców wspiera te metody. Daje za przykład fizyka kwantowego, dr. Johna Halegina. Dla uzyskania pełniejszego obrazu każdy zainteresowany TM powinien też sięgnąć po inne, niezależne źródła. “Zostałam w Ameryce, ponieważ z

11

Jakub Astor

Chińczyk w jedwabiach, przedstawiając się jako Pungua Wing Chong. Zarówno z mowy, jak i zachowania wyglądał on na mandaryna, toteż nowojorski senator obdarzył go bez wahania takim tytułem. Uskarżał się on na blokadę, która nie pozwoliła mu udać się do Cesarstwa Środka, gdzie czekał na niego spadek po śmierci bogatego dziadka. Przedstawiał on swoją prośbę w nader wyszukany sposób i w dodatku ładną angielszczyzną, jak przystało na członka znakomitego rodu. Wpływowy polityk tak się przejął sprawą chińskiego dżentelmena, iż wystosował pismo do prezydenta, popierając udzielenie mu pozwolenia na niezwłoczny wyjazd. W ślad za nim dostojny Chińczyk pojechał do Waszyngtonu. Nie zastając tu prezydenta, który bawił w rodzimej posiadłości Monticello, Pungua Wing Chong napisał uniżony list do Jeffersona, załączając rekomendację od senatora. Na tej podstawie uzyskał wymagane pozwolenie. Prezydent powierzył załatwienie praktycznych szczegółów sekretarzowi skarbu. To odpowiedzialne stanowisko piastował wówczas Albert Gallatin. Bardzo układny petent okazał się niezwykle twardy w pertraktacjach, uzyskując od Gallatina prawo do wywozu towarów o wartości 40 tys. dolarów, które zadeklarował jako swoją własność. Gdy 13 kwietnia 1809 r. z nowojorskiego portu, który od bez półtora roku sprawiał wymarłe wrażenie, wypłynął jeden, jedyny statek, zawrzało wśród kupców i kapitanów. Natychmiast zaczęto podejrzewać nieczystą grę, tym bardziej iż statek o nazwie "Beaver" należał do Jakuba Astora. Był on powszechnie uważany nie tylko za wielkiego spryciarza, ale i przemyślnego oszusta, który nie cofał się przed niczym. I rzeczywiście, ów statek pojawił się z po-

wrotem. "The Beaver" przycumował do przystani 2 czerwca tego samego roku, z cennym ładunkiem w środku. Czysty zysk, osiągnięty przez przebiegłego kupca, wynosił blisko ćwierć miliona dolarów, co było wówczas swoistym rekordem. Tak oto Astor przechytrzył prezydenta i wystawił na pośmiewisko embargo, które – dzięki temu – zostało szybko zdjęte. Blokada własnego wybrzeża było zresztą nonsensownym pomysłem, gdyż wojny i tak się nie udało uniknąć. Jednocześnie chytry jak lis kupiec wyprowadził wszystkich pole. Choć zabrało to administracji nieomalże pół roku, to po nitce do kłębka udało się wreszcie wykryć prawdę. Jak należało się tego spodziewać, mandaryn był fikcyjną postacią. Wcielił się w niego ponoć aktor, występujący w chińskiej operze. Anonimowy osobnik zniknął w morzu podobnych do siebie twarzy i nawet nie usiłowano go szukać. Powiadomiono o tym prezydenta, który powziął śmiertelną urazę do przebiegłego kupca. Niewiele też brakowało, aby Albert Gallatin został odwołany ze swego stanowiska. Ośmieszony Mitchell wyjechał z miasta na kilka tygodni, unikając swoich wyborców. Nie był to zresztą jedyny nieuczciwy postępek w karierze Johna Jacoba Astora, emigranta z rozdrobnionych Niemiec. Dorabiając się na handlu futrami, szmuglował on także opium. Po wprowadzeniu siatki kartograficznej w 1811 r. sukcesywnie sprzedawana przez władze miejskie ziemia stanowiła przedmiot dalszej spekulacji. Do najbardziej bezwzględnych kupców należał tu Astor, który potajemnie skupował grunty, dorabiając się dzięki temu milionów. Zrehabilitował się częściowo po swojej śmierci, zapisując naszemu miastu blisko pół miliona na różne cele. n


12

Opinie OD REDAKCJI

Meksykańska podróż Obamy Trzydniowej wizycie Baracka Obamy w Meksyku i Kostaryce nie towarzyszyły polityczne fajerwerki. Spotkania prezydenta USA były jednak ważne nie tylko z punktu widzenia interesów amerykańskiej dyplomacji. Podróż była także formą spłacenia politycznego długu wobec Latynosów, którzy gremialnie poparli obecnego prezydenta w listopadowych wyborach, zapewniając mu drugą kadencję w Białym Domu.

nowy dziennik Poniedziałek 6 maja 2013

Papież Franciszek. Entuzjazm i krytyka

Published by Outwater Media Group

Półtora miesiąca po wyborze papieża Franciszka ze strony bardziej tradycjonalistycznych środowisk kościelnych pojawiają się słowa krytyki pod jego adresem za to, że zbyt ostentacyjnie unika przepychu, a swym bezpośrednim stylem burzy papiestwo.

OUTWATER MEDIA GROUP, PUBLISHER Edward K. Nowakowski: President Leszek (Nick) Sadowski: Executive Vice President Bart Sadowski: Vice President EDITORS / REPORTERS Tomasz Bagnowski: Managing Editor Tomasz Deptu∏a: Commentator Jan Latus: Editor, WeekeND Janusz Szlechta: Bakcyl Jolanta Wysocka: Editor, Przeglàd Polski Anna Tarnawska: Editor, Już piątek

W KOSTARYCE OBAMA SPOTKAŁ SIĘ Z PRZYWÓDCAMI KRAJÓW AMERYKI ŚRODKOWEJ.

OBYWATELI MEKSYKU INTERESUJE TAKŻE TOCZĄCA SIĘ W KONGRESIE W WASZYNGTONIE DEBATA nad reformą prawa imigracyjne-

go, gdyż blisko połowa z 11 mln nielegalnych imigrantów w USA to ich rodacy. Prezydent Pena Nieto ostrożnie omijał tę kwestię, nazywając ją "sprawami wewnętrznymi" USA. Jednak sam Obama doskonale zdaje sobie sprawę, że poprawa wizerunku Latynosów – czemu miała służyć wyprawa na Południe – ma także doraźny polityczny cel – powinna pomóc proimigracyjnemu lobby w Kongresie przy poszukiwaniu parlamentarnej większości. TD

Aleksandra S∏abisz, Zuzanna Ducka-Lubas Wojciech Maślanka, Mirosław Waluś Iwona Kluk–Przydzial: General Manager CORRESPONDENTS Wojciech Zi´bowicz: New Jersey Regina Gorzkowska-Rossi: Philadelphia, PA, El˝bieta Pop∏awska: Long Island, NY Marek Michalski: Washington D.C. Anna Navas: Florida Eliza Sarnacka-Mahoney: Chicago, IL. Paweł Łepkowski: Poland W∏odzimierz Knap: Poland Andrzej Âwidlicki: London Andrzej Feszczyn: Kiev ADVERTISING & MARKETING Tel.: (212) 594-2266, Fax: (212) 594-2383 Aniela Chmielewska (Classified) – ext. 303 Czesława Szymański (Classified) – ext. 304 Ilona Bruzda (Graphic) – ext. 301

FOTO: PAP/EPA

Intencją było pokazanie, że Stany Zjednoczone wraz z sąsiadami mogą współpracować i wspólnie rozwiązywać swoje problemy. Prezydent USA promował również rozwój energii odnawialnych i wczesną edukację, ale główny nacisk położył na kwestie współpracy gospodarczej. Przekonywał, że bez efektywnej integracji, poprawy oświaty i bez koordynacji działań półkula zachodnia zostanie w tyle za innymi regionami świata. Z kolei w cotygodniowym sobotnim przemówieniu radiowym do Amerykanów prezydent próbował przekonać swoich obywateli, że zacieśnienie więzów ekonomicznych między trzema Amerykami – Północną, Środkową i Południową – przyczyni się do wzrostu miejsc pracy w USA, bo dzięki integracji amerykańskie biznesy będą mogły sprzedawać więcej towarów i usług swoim południowym sąsiadom. W Meksyku prezydenci – Obama i Pena Nieto – podkreślali z kolei wagę meksykańsko-amerykańskich relacji gospodarczych. Wartość wymiany handlowej między USA a Meksykiem w 2011 roku przekroczy ła 500 mld dolarów, Podróż była Meksyk jest drugim co formą spłace- do wielkości odbiorcą nia polityczne- amerykańskich towago długu wo- rów. Doradcy Obamy uważają, że silniejsza bec Latyno- go spodarka w Meksysów, którzy ku da więcej miejsc gremialnie po- pracy i zapewni wzrost nomiczny po obu parli obecnego eko stronach mierzącej poprezydenta w nad 3100 km granicy. listopadowych Jest w tym sporo racji. Coraz liczniejsza mekwyborach. sykańska klasa średnia będzie tworzyć nową grupę konsumentów kupujących amerykańskie towary. W bogacącym się społeczeństwie słabnąć będzie także pęd do imigracji. Ale trzeba wciąż pamiętać o ogromnym dystansie dzielącym oba kraje. U południowych sąsiadów USA PKB na głowę mieszkańca jest nadal trzykrotnie niższy niż w USA. Trudno więc spodziewać się, że dalsze otwieranie granic na wymianę handlową przyniesie szybkie efekty. Podobnie ma się sprawa ze zjawiskiem przemytu narkotyków do USA i broni palnej do Meksyku – dopóki istnieć będzie popyt, nie można liczyć na to, że przestępcze gangi zaprzestaną swojego procederu.

Według krytyków obecnego nowego stylu doszło wręcz do zerwania linii kontynuacji z pontyfikatem Benedykta XVI, który znacznie bardziej przywiązany był do tradycji. Zjawisko coraz bardziej ambiwalentnych ocen Franciszka odnotowują watykaniści. Włoski portal Vatican Insider zwraca uwagę, że niektóre środowiska tradycjonalistów zarzucają mu nadmierną skromność, unikanie insygniów władzy i właściwych papieżowi strojów, zwłaszcza tych bogato zdobionych. Oznacza to – ich zdaniem – faktyczne obniżanie autorytetu i powagi urzędu papieża. Sytuacja, kiedy papież nosi prostą białą sutannę, a pod nią zwykłe czarne spodnie, zdejmuje czasem piuskę, gdy spada mu z głowy, na ręce ma plastikowy zegarek i nosi stare czarne buty, przywiezione jeszcze z Argentyny na konklawe, budzi wręcz konsternację wszystkich tych, którzy chcieliby w następcy świętego Piotra widzieć uosobienie władzy czy wręcz monarchę. Watykanista Andrea Tornielli odnotowuje także inny kierowany wobec Franciszka zarzut, że poprzez fakt, iż od chwili wyboru kładzie nacisk na to, że jest przede wszystkim biskupem Rzymu, "podważa prymat Piotrowy”. Zdumienie i nieprzychylne oceny tradycjonalistów wywołuje też decyzja papieża o mianowaniu ośmiu kardynałów doradców, którzy mają mu pomóc w reformie krytykowanej kurii rzymskiej. To również – według przeciwników nowego stylu rządów, wprowadzanego konsekwentnie przez Franciszka za Spiżową Bramą – może oznaczać lekceważenie świętości postaci papieża – wskazuje Vatican Insider. Sami przedstawiciele kurii rzymskiej występują niekiedy otwarcie przeciwko takim interpretacjom mediów, według których jej głęboka reforma i osłabienie faktycznej władzy jest jednym z priorytetów papieża. Zastępca watykańskiego sekretarza stanu, arcybiskup Angelo Becciu w niedawnym wywiadzie dla dziennika "L’Osservatore Romano”, odnosząc się do prasowych komentarzy na temat skali zmian w kurii, oświadczył stanowczo, że wszelkie hipotezy na ten temat są przedwczesne.

Włoscy komentatorzy zauważają, że styl papieża Bergoglio budzi ogromny entuzjazm wiernych, o czym świadczy obecność 80-100 tys. ludzi na jego audiencjach generalnych, mszach i spotkaniach na południowych modlitwach. Z niedawnego raportu na temat tak zwanego efektu Franciszka przedstawionego w Turynie wynika, że we Włoszech doszło do masowego powrotu wiernych do Kościoła i do spowiedzi. Z drugiej jednak strony, o czym również mogą często przekonać się watykaniści w Rzymie na podstawie kontaktów z duchowieństwem i hierarchią kościelną oraz przedstawicielami środowisk świeckich związanych z Kościołem, z mieszanymi uczuciami ocenia się wybory podejmowane przez nowego papieża. Jako niewłaściwa odbierana jest decyzja o zamieszkaniu w watykańskim hotelu zamiast w Pałacu Apostolskim czy rezygnacja z widocznych symboli papieskiej władzy. To wszystko odbiera powagę papieżowi – zauważają wszyscy ci, którzy chcieliby, aby następca Benedykta XVI kontynuował jego linię powrotu do dawnych tradycji, sugestywnych strojów i dawnych korzeni papiestwa oraz wyraźniej hierarchiczności. Papież przesadza – można wręcz usłyszeć od reprezentantów starszego pokolenia rzymskiego duchowieństwa. Bardzo krytycznie odnieśli się oni do rozpowszechnionej przez dziennik "Corriere della Sera” i inne włoskie gazety wypowiedzi Franciszka, który zaraz po wyborze na widok aksamitnej czerwonej peleryny z futrem z gronostajów, miał powiedzieć ceremoniarzowi papieskiemu, by sam ją założył i dodał: "karnawał się skończył”. Prawdziwość tych słów jest wręcz kwestionowana. Gdyby Franciszek był następcą Jana Pawła II, wówczas różnice w stylu sprawowania posługi nie byłyby tak widoczne, gdyż polski papież przyzwyczaił wiernych do spontanicznych zachowań. Tyle tylko że wiele jego oryginalnych i spektakularnych gestów, zwłaszcza z pierwszych lat pontyfikatu, gdy stale przełamywał bariery i wychodził do wiernych, zostało już zapomnianych. SYLWIA WYSOCKA (PAP)

displays@dziennik.com classified@dziennik.com PRODUCTION Stanis∏aw Psyk, Aleksandra Lisowska PROOFREADING Jolanta Wysocka SUBSCRIPTION & DISTRIBUTION Ewa Kowalski BOOK KEEPING Ewa Kowalski (Of fice Manager, Controller) Katarzyna Kwiecień (Accounting) FOUNDER: BOLESŁAW WIERZBIAŃSKI

Publikowane materiały nadesłane nie zawsze odpowiadają poglądom Redakcji. Materiałów niezamówionych nie zwracamy. Przedruk bez zezwolenia wzbroniony. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść płatnych ogłoszeń. Published materials from outside sources do not always reflect the opinion of the newspaper. Unsolicited material will not be returned to the sender. Reprints without consent are forbidden. We are not responsible for opinions expressed in paid advertisements. Nowy Dziennik USPS: 399-260 ISSN: 1064-8402 Published daily except Sundays and Holidays by Outwater Media Group, LLC Main Office Editorial, Advertising, and Business Offices 70 Outwater Lane, Garfield, NJ 07026 Business hours: 9 am – 5 pm Tel.: (212) 594-2266, Fax: (212) 594-2383 Ridgewood Office 65-02 Fresh Pond Road, Ridgewood, NY 11385 Tel.: (212) 594-2266 ext. 116, 121 Greenpoint Office Polish Home Service 176 Java St. pokój # 5, Brooklyn NY 11222 Tel. (718) 389-6117, fax (718) 389-8134 E-mail Editorial: listy@dziennik.com Subscription & Distribution: Tel. (212) 594-2266 ext. 202 E-mail: prenumerata@dziennik.com www.dziennik.com Copyright 2012, Outwater Media Group, LLC Periodicals postage paid at Newark, NJ and Additional Offices. POSTMASTER: Send address changes to: “Nowy Dziennik” 70 Outwater Lane, Suite 402 Garfield, NJ 07026

nd POLISH DAILY

facebook.com/nowydziennik twitter.com/nowydziennik youtube.com/nowydziennik


Og∏oszenia/Classified PRACA HELP WANTED FINISHER NEEDED FOR cabinet/woodwork shop located in LIC. Must have 10 years + experience with spraying, mixing stains, colors & polishing. Must be able to read, understand & speak English. Please call: (718) 729-0026 or fax resume to (718) 729-5660

FIRMA TRANSPORTOWA zatrudni kierowcę z prawem jazdy CDL-a na dalekie trasy. Komunikatywny angielski i doświadczenie wymagane. Po więcej informacji proszę dzwonić: (646) 296-5417 Potrzebni doÊwiadczeni spawacze do produkcji drzwi rolowanych oraz ˝aluzji ( “Alpine doors’). Sta∏a Praca w East Setauket, Long Island, Suffolk County. Zapewniamy benefity. Proszę dzwoniç: (631) 960-3853 Jerzy CABINET MAKER/INSTALLER NEEDED for hi-end residential custom Woodwork shop & G.C. located in LIC. Must have 5-10 years experience. Must be able to read drawings, machines, assemble & install own work. Excellent pay/benefits. Please call: (718) 729-0020 or fax resume (718) 729-5660

PRACA HELP WANTED NY POTRZEBNI STOLARZE Utalentowani, precyzyjni i z pasją. Wymagana umiejetnosc czytania rysunku technicznego oraz stosowania tradycyjnych połączeń stolarskich przy eleganckich meblach. W pełni wyposażony zakład w Ridgewood, NY. Zapewniamy świadczenia. Proszę o kontakt: emjrtw@gmail.com Proszę dzwonić: (718) 366-6630

Potrzebny od zaraz pomocnik hydraulika. Mile widziane amerykaƒskie prawo jazdy, j. angielski i social security. Proszę dzwoniç: (347) 763-2588 (917) 842-9759 MIDTOWN JEWELRY COMPANY is seeking an experienced Jeweler for a full time position. Candidate MUST have solid experience working with PLATINUM & using laser machine. If interested, please fax your resume. (212) 355-3963 or call (212) 355-8166 HOUSEKEEPER NEEDED for as soon as possible for a full time (5 days a week-days off would be Tuesday and Wednesday) with live-in. English speaking housekeeper, non-smoking. Family lives in Manhattan, Upper East Side. Please call: (212) 988-1800 ask for Veronica ZATRUDNIĘ STOLARZY MEBLOWYCH i pomocników z doświadczeniem do pracy przy produkcji mebli na zamówienie. Proszę dzwonić: tel. (917) 767-6646

ELECTRICIANS AND HELPERS WANTED overtime, good salary, Brooklyn Please call: (917) 807-2523

13 nowy dziennik Monday, May 6, 2013

POSZUKUJEMY * Ochroniarzy uzbrojonych płaca do $13-$45 za godzinę. * Portierów, Opiekunki oraz pomoc w domu. Płaca od $18-$35 za godzinę. Praca w UNII, dodatki pracownicze. * Kierowcy z prawo jazdy D lub CDL. Praca na pełen etat lub part time. Zatrudnimy od zaraz. Bez doświadczenia, przyuczymy. Zadzwoń. (718) 705-2312 lub przyjdź na interview 818 Woodward Avenue Ridgewood, Pn-Pt w godzinach od 11am do 2pm. Można wysłać resume na Careers@VigilesUrbani.Com FIRMA ELEKTRYCZNA poszukuje wykwalifikowanych brygadzistów elektryków i pomocników z doświadczeniem Praca od zaraz. Karta OSHA i prawo jazdy mile widziane, ale niekonieczne. Praca na Manhattanie. Rzetelność pracy oraz język angielski wymagany. Proszę dzwonić do biura: (718) 894-4300 lub wysłać e-mail Dara/Alan info@midlandele.com Established Electrical Contractor seeks qualified Foreman Electricians and experienced helpers for immediate hire. OSHA Cards required and drivers license a plus but nor necessary. Work location Manhattan. Reliability and English required. Please call the office: (718) 894-4300 or email Dara/Alan for details info@midandele.com LIVE-IN HOUSEKEEPER, Sunday night to Saturday morning for heavy cleaning, wash, ironing, dog care, except deliveries and mail, house sitting and some babysitting. Must have experience and be a good cleaner, wear uniform, have good references, speak English and be able to spend summers in Hemptons. Some cooking is also required. Good pay, nice family. Please call (516) 626-3195 POMOC DOMOWA Z ZAMIESZKANIEM. Od Niedzieli wieczorem do Soboty rano. Gruntowne sprzątanie, pranie, opieka nad psem, gotowanie, łącznie z dostarczeniem poczty także pomoc przy dzieciach. Z doświadczeniem, konieczność noszenia uniformu. Dobre referencje. Język angielski konieczny. Gotowość do spędzenia lata w Hemptons. Dobre wynagrodzenie, miła rodzina. Proszę dzwonić: (516) 626-3195 Potrzebna opiekunka dyplomowana HHA do starszej osoby, 4 dni w tygodniu. Proszę dzwonić: (718) 871-2903.

Firma budowlana zatrudni mechaników do pracy na rusztowaniach wiszących. Wymagane licencje: 16 hr, 4 hr i OSHA. Pobyt stały wymagany. Stała praca, dobre zarobki, płatne wakacje po roku pracy. Proszę dzwonić w godzinach 8 am - 6 pm, Karla (646) 545-0707 Company Expansion 98 years in business, American Company based out of Ohio for electrical appliances expanding distribution centers. Permanent positions with advancement. Train in NJ, work in NJ & NY. Our company promotes from within. No layoffs. Must have car. Call (201) 955-1558 for interview.

Bus Cleaner Bus Lines, Full/Part time night shift bus cleaners. Must be willing to work Saturdays or Sundays. Aplly in person at 101 Greenwood Ave., Montclair, NJ. Please call (973) 783-7500 Osoba do czyszczenia autobusów. Pełny etat lub pół etatu na nocną zmianę. Praca w soboty lub w niedzielę. Proszę zgłaszać się osobiście do głównego biura: 101 Greenwood Ave, Montclair, NJ. Telefon: (973) 783-7500 Brick Mason Wanted 5 years Experienced in Brick. All residential. Somerset County. Work all year. Benefits offered. 18-25 per hour. Should be able to communicate in English. Please call: (201) 933-4414

SCAFFOLDING COMPANY IN LONG ISLAND CITY SEEKS MECHANIC for rigging and shop work. Willing to train right individual. Must be able to drive trucks (CDL not required). Competitive salary and benefits. Please call: (718) 361-9260 or email info@elmnyc.com CABINETMAKERS needed for Queens shop to fabricate cabinets, doors and paneling. Social security card a must. Please call: (516) 205-1314 STOLARZ do sklepu na Queens. Do produkcji szafek kuchennych, drzwi oraz paneli. SSN wymagany. Proszę dzwonić: (516) 205-1314 Electrical Contractor seeking mechanics and helpers. Must have experience in residential and commercial projects, and fire alarm installations. Please call: (718) 659 – 1970

PRACA HELP WANTED NJ RODZINA Z NJ POSZUKUJE z zamieszkaniem osoby do pomocy w domu oraz przy dzieciach. Angielski niekonieczny. Proszę dzwonić z tłumaczem: (732) 887-6956, pytać się o Dave. GLAZIER-EXPERIENCED for residential and commercial work-F/T Position (40+hours), Health Benefits, Sick/Vacation Time, 401K Plan. Excellent Pay. Fax (201) 460-7695 or email joem@midwayglass.com

DELI KING OF LINDEN, NJ poszukuje od zaraz pracowników na stanowiska: 1) pomoc w kuchni, 2) do zmywania naczyń Proszę dzwonić: (908) 925-3909 Duża firma fabrykacyjna poszukuje pracowika na stanowisko SALES PERSON. Dobry angielski obowiązkowy. Osoba musi być w stanie unieść 40LBS oraz mieć pozwolenie o pracę. Praca w Ridgefield Park, NJ. www.marble.com Proszę dzwonić, Jarek: (201) 527-6199 Największa firma granitowa w USA poszukuje pracowników na stanowisko INSTALATOR oraz POMOCNIK INSTALATORA. Doświadczenie niekonieczne ale przydatne. Pozwolenie na pracę oraz aktualne prawo jazdy. Praca w Ridgefied Park NJ. www.marble.com Proszę dzwonić: (201) 298-2128 Jared EXPERIENCED MACHINE OPERATOR WANTED Milling, drilling, de-burring, tapping, sanding metals and plastics General manufacturing plant duties with some heavy lifting. Machine shop experience required Fluent in English/Polish. Clean work environment. Cedar Grove, NJ (Near Willowbrook Mall, Wayne NJ) Please call: (201) 300-5827

CENY OGŁOSZEŃ / CLASSIFIED ADVERTISING RATES ZAMIESZCZANIE / ORDER Pon. – Pt. / Mon. – Fri. $14 dzieƒ / each day Sob. – Niedz. / Sat. – Sun. $24 35 s∏ów / words limit per ad

Wycofanie og∏oszenia / Cancellation Charge

$5

1 tydzieƒ / week 2 tygodnie / weeks 3 tygodnie / weeks 4 tygodnie / weeks

$57 / $67 $110 $160 $210

Bring or mail your classified ad to our office 70 Outwater Lane, Garfield, NJ 07026 or any branch office listed below. Call (212) 594-2374, or (718) 389-6117, Fax (212) 594-2383, E-mail: classified@dziennik.com, Website: www.dziennik.com

Deadlines: For Monday Issue: Friday 3 PM Tuesday – Weekend Issues: 12 PM

FRIDAY + SAT./ SUN. – $38 + MONDAY FREE MENTION: PAY FOR 3 WEEKENDS AND THE 4TH IS FREE!

We accept:

W dniu publikacji w gazecie og∏oszenia umieszczone sà na naszej stronie internetowej www.dziennik.com

OG¸OSZENIA DO NOWEGO DZIENNIKA PRZYJMOWANE SÑ RÓWNIE˚: SIEDZIBA GŁÓWNA GARFIELD • daily: 9AM – 5PM

GREENPOINT, NY

Polish Home Service 176 Java St., pok. 5 (Centrum Polsko-S∏owiaƒskie),

phsfrank@gmail.com • M – F: 9AM – 6PM • SAT.: 10AM – 12PM

tel. 212 594-2266 ext 302, 303, 304

DISCLAIMER:

tel. 718 389-6117 fax 718 389-8134

RIDGEWOOD, NY

NEW JERSEY

Flowers by Renia 6404 Fresh Pond Rd • M – SAT.: 9AM – 8PM • SUN.: 10AM – 5PM

Classic Travel 186 Maple Avenue, Wallington, NJ 07057 info@classic-travel.com • M – F: 11AM – 2PM

tel. 718 821-3193 fax 718 418-5860

tel. 973-473-3845 800-774-6996

"Nowy Dziennik" assumes the statements made in classified advertisements are accurate, but cannot investigate them and assumes no responsibility or liability concerning their content. The Publisher reserves the right to decline, withdraw, or edit advertisements. Every effort will be made to avoid mistakes, but responsibility cannot be accepted for clerical or printing errors.

GLENDALE, NY

ELLA Business Center 65-19 Myrtle Ave. www.NajlepszaAgencja.com

LONG ISLAND

El˝bieta Pop∏awska • daily: 8AM – 8PM

Nowak Travel Agency Wies∏aw Nowak 42 Broad Street • M – F: 9AM – 6PM • SAT.: 9AM – 2PM

tel. 347 341-2217

tel. 860 224-3127

elzbietapoplawska@yahoo.com

• M – SAT.: 10AM – 8PM

tel. 718 386-4222 fax 718 386-4293

NEW BRITAIN, CT

ZRZECZENIE SIĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI:

“Nowy Dziennik” zakłada, że informacje podane w ogłoszeniach są zgodne z prawdą. Jednak nie jest w stanie sprawdzać ich prawdziwości i brać odpowiedzialności za ich treść. Wydawca ma prawo do odmówienia, wycofania lub przeredagowania treści ogłoszenia. Wydawca dochowa wszelkich starań, by uniknąć pomyłek, ale nie ponosi odpowiedzialnoci za błędy w druku.


14

Og∏oszenia/Classified DO WYNAJĘCIA FOR RENT NY

OZONE PARK, QUEENS 88 Street (blisko polskiego KoÊcio∏a i Êrodków transportu). Do wynaj´cia od 1 Maja 3-sypialniowe mieszkanie. Wszystko po kapitalnym remoncie. Proszę dzwoniç: (718) 709-1154 lub (718) 709-1153 BEAUTIFUL, 2 BEDROOM APARTMENT FOR RENT in the Ocean Prkwy area, freshly painted with good wood floors. Available immediately. Please call: (917) 842-3863

DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE NA MIDWOOD, NY. 6 pokojowe w 3 rodzinnym domu. 3 sypialnie, 2 łazienki, balkon, po remoncie. Bez zwierząt, dla osób niepalących. Do wynajęcia od zaraz. Proszę dzwonić: (718) 336-3739

NIERUCHOMOŚCI POLSKA

TURYSTYKA TOURISM

SPRZEDAM MIESZKANIE W SUWAŁKACH Piękne, nowoczesne, luksusowe mieszkanie w strzeżonym budynku, 66m kw, III piętro (ostatnie), winda. 2 sypialnie, kuchnia, jadalnia, łazienka z prysznicem, osobne WC, balkon, piwnica. Cena: 325 tys. zł. Możliwość dokupienia miejsca w podziemnym garażu.

Kontakt: (616) 454-2958

USŁUGI SERVICES

SAMOCHODY CARS

BRONX-RIVERDALE LUXURY APARTMENT FOR RENT. 3225 Jahson Avenue. 1 bedroom and Junior room. Near 235th Street. Painted, polished parquet floor. See superintendent. No Fee. Please call: (718) 601-8687

NIERUCHOMOŚCI USA REAL ESTATE USA

BARDZO ATRAKCYJNA OFERTA SPRZEDAŻY DOMU. Jednorodzinny dom w pięknym Kolorado blisko światowej sławy ośrodka narciarskiego. Dwie sypialnie, dwie łazienki, loft do spania. Można w jednej części mieszkać a drugą wynajmować co będzie w całości spłacać pożyczkę. Po więcej informacji proszę zobaczyć VRBO#267023. Cena $465000 Proszę dzwonić: (970) 688-5356

NIERUCHOMOŚCI NY REAL ESTATE NY

AGENCJE AGENCIES

AUKCJE AUCTION Auctioneer Christos Scandalis License# 1417496 will auction/sell unredeemed pawns on May 14, 2013 at 10:30 AM inspection at 10:00am Location 439 Crescent St Brooklyn NY 11208

NIERUCHOMOŚCI PENSYLWANIA POCONOS, PA dom na sprzedaż od właściciela. 3 sypialnie, 2 łazienki, jacuzzi, 2 kominki. Działka o powierzchni 0,75 akr. Odnowiony balkon. Dom jest w zamkniętym osiedlu z wieloma udogodnieniami dla całej rodziny. Cena $59,900. Proszę dzwonić: (570) 216-4275

nowy dziennik Poniedziałek 6 maja 2013

Auctioneer Christos Scandalis License# 1417496 will auction a class of 936 unredeemed pawns of inclusive dates Pledge #’s 101463-227406 on May 14, 2013 at 10:30am inspection at 10:00am Location 439 Crescent St Brooklyn NY 11208

BIZNES BUSINESS DO SPRZEDANIA DOBRZE PROSPERUJĄCY BIZNES NAPRAWY OBUWIA I GALANTERII SKÓRZANEJ Lokalizacja: Baltimore City, Maryland. www.stefans.gegala.com Możliwość zamieszkania w apartamencie nad biznesem. Właściciel przechodzi na emeryturę. Proszę dzwonić: (410) 252-5012 lub pisać: stefans@gegala.com


Ogłoszenia/Sport

W SKRÓCIE Tenis

nowy dziennik Monday, May 6, 2013

LAURA WRÓŻKA ASTROLOG Odsłania przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

FOTO: PAPEPA/ULI DECK

Rozwiązuje problemy rodzinne, miłości, separacji, małżeństwa i biznesu. Usuwa choroby i nieszczęścia. Odczytuje z Kart Tarota i ręki. Przyjmuje codziennie od 9am do 8pm. Adres: 18 W 37 St., suite 202 (pom. 5 i 6 Ave nad zakładem fryzjerskim), New York, NY 10018. Proszę dzwonić celem umówienia spotkania: (718) 207-2662

Władimir Kliczko znów nie oddał pasów

“Sparing” Kliczki n Ukraiński bokser Władimir Kliczko obronił tytuły mistrza świa-

ta IBF, WBO i WBA (superczempiona) w wadze ciężkiej.

n

M&Rn

ELECTRICAL, INC. n

149 FRANKLIN STREET, BROOKLYN, NY 11222 n

(718) 389-2159

LICENCJONOWANY

ELEKTRYK WRÓŻKI PSYCHICS

KOMENTARZ? POMYSŁ? OPINIA? NAPISZ DO NAS: listy@dziennik.com PAWNBROKER AUCTION SALES

S. Price, auctioneer of The Jewelry Auction Market of America, Inc., sell at below listed addresses, at 9 a.m. All unredeemed pledges for the following pawnbrokers including all holdovers from previous sales:

May 14/13 - F & D Pawnbrokers, Inc., 359 W. 54th St., Man,. from 22922 of Feb. 12, 2012 to 24100 of Dec. 13, 2012. May 16/13 - S & G Gross Co. Inc., 486 8th Ave., Man., from 247926 of Sept. 1, 2012 to 249093 of Oct. 31, 2012. May 20/13 - Lincoln Square Pawnbrokers, Inc., 724 Amsterdam Ave., Man., from 31468 of Oct. 21, 2011 to 42691 of Sept. 29, 2012.

W niemieckim Mannheim wygrał przez techniczny nokaut w szóstej rundzie z Włochem Francesco Pianetą. W żargonie piłkarskim o takich pojedynkach mówi się “do jednej bramki”. Skazywany na pożarcie Pianeta tylko na początku konfrontacji starał się atakować, przez większość czasu skupiał się wyłącznie na obronie. Jego garda nie była dość szczelna i aż trzy razy lądował na deskach. Kiedy tylko Kliczko przyspieszał, włoski pięściarz był w wielkich opałach. Kilka lat temu Pianeta wygrał walkę z rakiem jąder i postanowił wrócić do boksu, po zaledwie kilkunastomiesięcznej przerwie. Przed potyczkę w Mannheim Kliczko zapowiadał, że nie zlekceważy Pianety, ale z drugiej strony dyskusje wśród sympatyków pięściarstwa ograniczały się jedynie do rozważań, w której rundzie Ukrainiec odprawi z kwitkiem rywala. Finał mógł nastąpić minutę przed końcem czwartego starcia, kiedy Włoch padł po serii ciosów prostych. Chwiejąc się wstał, wytrzymał do gongu, ale tak

naprawdę Kliczko jeszcze wtedy nie zdecydował się na prawdziwy atak. Piąta runda rozpoczęła się od kolejnego liczenia coraz bardziej zniechęconego Włocha. Kliczko ustawiał go długim lewym prostym, wyglądało to tak, jakby “namierzał” Pianetę. W połowie walki Wołodia znów przyspieszył i potężnymi uderzeniami (kończący był lewy sierpowy) całkowicie odebrał nadzieję przeciwnikowi. 37-letni Kliczko odniósł 60. zwycięstwo w zawodowej karierze (kilka miesięcy temu pokonał na punkty Mariusza Wacha; Polak później został zdyskwalifikowany za stosowanie niedozwolonych środków). Do tej pory poniósł trzy porażki. Osiem lat młodszy Pianeta, w przeszłości... sparingpartner Ukraińca, zanotował pierwszą przegraną. Wcześniej wygrał 28 pojedynków, a zremisował tylko w 2009 r. z Albertem Sosnowskim. Kolejny pojedynek Kliczko stoczy 7 lub 14 września z mistrzem WBA Aleksandrem Powietkinem, o ile ten za dwa tygodnie wygra w Moskwie z Andrzejem Wawrzykiem. n

“Pretty Boy” wciąż niepokonany n Po rocznej przerwie Floyd Mayweather jr wrócił na ring i w bezdyskusyj-

ny sposób pokonał na punkty Roberta Guerrero. Słynny amerykański bokser obronił tytuł WBC w wadze półśredniej i wciąż jest niepokonany w zawodowej karierze. Na początku maja 2012 roku Mayweather wypunktował Portorykańczyka Miguela Cotto i... zrobił sobie przymusową przerwę z pięściarstwem, bowiem na kilkadziesiąt dni trafił do więzienia za przemoc fizyczną w stosunku do matki swych dzieci. Mimo że skończył już 36 lat, wrócił do sportu w świetnym stylu i z nowym kontraktem z jedną ze stacji telewizyjnych. Za walkę z rodakiem Guerrero, według nieoficjalnych danych, ma otrzymać grubo ponad 30 milionów dolarów, a takich występów czeka go łącznie sześć w ciągu 30 miesięcy. Znakomicie pracujący na nogach,

szybki, silny i dynamiczny, a także skuteczny w defensywie Mayweather jr był poza zasięgiem rywala. Wszyscy trzej sędziowie punktowali 117:111 na korzyść faworyta. Górą był także trener Floyda, a prywatnie jego ojciec (o tym samym imieniu), który na długo przed potyczką toczył – najczęściej za pośrednictwem mediów – boje z ojcem i jednocześnie szkoleniowcem Guerrero. Noszący wymowne przydomki “Money” i “Pretty Boy” Mayweather jr odniósł 44. zwycięstwo w trwającej prawie 17 lat profesjonalnej karierze. 30-letni “Duch” Guerrero poniósł drugą porażkę, wcześniej uległ tylko Meksykaninowi Gamalielowi Diazowi, ale dawno, gdyż w 2005 roku i w niższej kategorii wagowej (piórkowa). n

n Rozstawiona z numerem czwartym Agnieszka Radwańska pokonała Bułgarkę Cwetanę Pironkową 6:2, 6:4 w pierwszej rundzie tenisowego turnieju WTA Tour rangi Premier I na kortach ziemnych w Madrycie (pula nagród 4 303 867 euro). Jej kolejną przeciwniczką będzie Brytyjka Laura Robson, która w sobotę wygrała ze Słowaczką Magdaleną Rybarikovą 6:7 (4-7), 6:2, 6:2. W swojej ćwiartce drabinki czwarta w świecie Radwańska ma m.in. dwie byłe liderki rankingu: Serbki Anę Ivanović (16) i Jelenę Janković (może na jedną z ich trafić w trzeciej rundzie) oraz Niemkę o polskich korzeniach Angelique Kerber (6). W sobotę w pierwszej rundzie odpadła Urszula Radwańska, po porażce z Włoszką Sarą Errani (7) 3:6, 1:6. Na tym samym etapie zawodów wyeliminowana została też Dunka polskiego pochodzenia Caroline Wozniacki (10), przegrywając z Jarosławą Szwedową z Kazachstanu 2:6, 4:6. n Łukasz Kubot przegrał w sobotę z Francuzem Michaelem Llodrą 7:6 (7-3), 4:6, 5:7 w pierwszej rundzie eliminacji do turnieju ATP Masters 1000 na kortach ziemnych w Madrycie (pula nagród 4 303 867 euro). W imprezie wystąpi jeden polski tenisista: Jerzy Janowicz. n Michał Przysiężny nie dokończył występu w finale challengera ATP na twardych kortach w Johannesburgu (pula nagród 100 tys. dol.). Tenisista rozstawiony z numerem czwartym skreczował przy stanie 7:6 (9-7), 0:6, 1:4 w meczu z Kanadyjczykiem Vaskiem Pospisilem. n Tomasz Bednarek i Mateusz Kowalczyk przegrali 5:7, 5:7 z belgijskimi tenisistami Stevem Darcisem i Oliverem Rochusem w niedzielnym finale challengera tenisowego ATP na kortach ziemnych w Ostrawie (z pulą nagród 85 tys. euro). n Tommy Haas (nr 3.) pokonał Philippa Kohlschreibera (4.) 6:2, 7:6 w niemieckim finale turnieju ATP Tour na kortach ziemnych w Monachium (z pulą nagród 467 800 euro). 35-letni Haas, pochodzący z Hamburga, ale od dawna mieszkający i trenujący w Bradenton na Florydzie, sięgnął po 14. tytuł w karierze. n Rozstawiony z dwójką Szwajcar Stanislas Wawrinka pokonał Hiszpana Davida Ferrera (nr 1.) 6:1, 6:4 w finale turnieju tenisowego ATP Tour na ziemnych kortach w portugalskim Oeiras (z pulą nagród 467 800). n Zwycięstwem Anastazji Pawliuczenkowej, rozstawionej z numerem trzecim, zakończył się w sobotę turniej WTA Tour na kortach ziemnych w portugalskim Oeiras (pula nagród 235 tys. dol.). Rosyjska tenisistka pokonała w finale Hiszpankę Carlę Suarez-Navarro 7:5, 6:2.

Siatkówka n Siatkarki Atomu Trefl Sopot obroniły tytuł mistrza Polski. W decydującym piątym meczu pokonały Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 3:2 (18:25, 20:25, 25:23, 27:17, 15:12) i wygrały całą rywalizację finałową 32. n Atakująca polskiej reprezentacji siatkarek Katarzyna Skowrońska-Dolata zdobyła z Evergrande Kanton klubowe mistrzostwo Azji. W finale turnieju rozgrywanego w wietnamskim Buon Ma Thout chińska drużyna wygrała z kazachskim Żetysu Tałdykorgan 3:1.

Kickboxing n Dorota Godzina (56 kg, X Fight Piaseczno) zajęła pierwsze miejsce w formule full contact w Pucharze Świata w kickboxingu, który odbył się w Innsbrucku. W Austrii rywalizuje 1600 sportowców z 21 krajów.

15


16

Sport

nowy dziennik Poniedziałek 6 maja 2013

Równy krok Legii i Lecha

n Piłkarze Legii Warszawa pokonali u siebie Lechię Gdańsk 1:0 w

Stołeczna ekipa, mimo że przeważała w całym meczu, raziła nieskutecznością. Dopiero wpuszczenie na boisko Jakuba Koseckiego sprawiło, że trzy punkty pozostały na Łazienkowskiej. Popularny “Kosa” potrzebował minuty, by trafić do siatki i ustalić wynik spotkania. W Poznaniu z kolei 31 tysięcy kibiców obejrzało jedynego gola w 45. minucie. W ostatniej akcji pierwszej połowy Gergo Lovrencsics, po rajdzie prawą stroną, dośrodkował na pole karne, a tam skutecznym strzałem głową popisał się sprowadzony zimą z Polonii Warszawa Łukasz Teodorczyk. To pierwszy ligowy gol napastnika reprezentacji Polski w tym roku. Poprzednią bramkę w ekstraklasie zdobył 4 listopada, jeszcze w barwach “Czarnych Koszul”. W niedzielę jedna bramka wystarczyła również Śląskowi Wrocław do pokonania Pogoni Szczecin. Obrońcy tytułu nie mają już szans na nawiązanie walki z czołówką, ale trzecie miejsce w tabeli jest nie do pogardzenia. Trzy punkty w niedzielę zapewniła im bramka strzelona w 85. minucie przez Piotra Ćwielonga. Pogoń z kolei jest w coraz trudniejszej sytuacji. Zajmuje na razie czternaste miejsce w tabeli, ale ma też tylko trzy punkty przewagi nad Podbeskidziem. Z dobrej strony w sobotę pokazał się Widzew, który pokonał w Łodzi Jagiellonię Białystok 3:0, odnosząc swoje najwyższe zwycięstwo w tym sezonie. Gole zdobywali kolejno Princewill Okachi, Mariusz Stępiński i Łukasz Broź. Zwycięstwo gospodarzy mogło być jeszcze bardziej okazałe, ale po silnym strzale z dystansu Michała Płotki piłka trafiła w górną część słupka. Jagiellonia to “ulubiony” rywal widzewiaków na łódzkim stadionie – w sezonie 2010/2011 wygrali u siebie 4:1, a w poprzednich rozgrywkach 4:2. Zacięta walka toczy się o utrzymanie. Skazywane zimą na degradację PGE GKS Bełchatów i Podbeskidzie Bielsko-Biała spisują się ostatnio nadspodziewanie dobrze. W sobotę bełchatowianie wygrali z mierzącym w europejskie puchary Górnikiem Zabrze 2:0 (gole Bartłomieja Bartosiaka i Kamila Poźniaka). Dzień wcześniej Podbeskidzie, choć przegrywała do przerwy z Zagłębiem Lubin 0:1 i grało w dziesiątkę po czerwonej kartce Fabiana Paweli, zremisowało ostatecznie 1:1. Trafienia zaliczyli najskuteczniejsi piłkarze obu drużyn. Najpierw

gola dla gości zdobył Czech Michal Papadopulos (dziewiąta bramka w sezonie), a wyrównał w 63. minucie Robert Demjan. Słowak trafił po raz 12. w obecnych rozgrywkach i jest współ li de rem kla sy fi ka cji strzelców, mając taki dorobek jak legionista Danijel Ljuboja. W innym piątkowym spotkaniu Korona zremisowała w Kielcach z Polonią Warszawa 1:1. Goście prowadzili od 10. minuty po strzale z rzutu karnego Aleksandra Todorovskiego, ale w końcówce spotkania wyrównał Maciej Korzym, zdobywając dziewiątą bramkę w sezonie. Dla stołecznej ekipy to już ósmy kolejny mecz bez zwycięstwa. W tym czasie zespół Piotra Stokowca zdobył tylko dwa punkty. Kolejkę zakończy poniedziałkowy mecz Ruchu Chorzów z Piastem Gliwice.

Lech Poznań Wisła Kraków

1 (1) 0 (0)

Bramka: 1:0 Łukasz Teodorczyk (45-głową).

Żółte kartki – Lech Poznań: Tomasz Kędziora; Wisła Kraków: Łukasz Burliga, Cezary Wilk, Alan Uryga. Sędzia: Hubert Siejewicz (Białystok). Widzów 30 927. Lech Poznań: Krzysztof Kotorowski – Kebba Ceesay, Marcin Kamiński, Hubert Wołąkiewicz, Luis Henriquez (80. Tomasz Kędziora) – Gergo Lovrencsics, Łukasz Trałka, Kasper Hamalainen, Rafał Murawski, Aleksandar Tonew (78. Mateusz Możdżeń) – Łukasz Teodorczyk (85. Vojo Ubiparip). Wisła Kraków: Michał Miśkiewicz – Paweł Stolarski, Arkadiusz Głowacki, Gordan Bunoza, Łukasz Burliga – Emmanuel Sarki, Cezary Wilk, Łukasz Garguła (69. Rafał Boguski), Alan Uryga (76. Michał Chrapek), Patryk Małecki – Daniel Sikorski.

Najciekawiej zapowiadający się pojedynek 25. kolejki ekstraklasy obejrzało blisko 31 tysięcy widzów – to najwyższa frekwencja w tym roku. Przed meczem minutą ciszy uczczono pamięć bramkarza Ivana Turiny, który zmarł nagle w czwartek w Sztokholmie. Chorwat w sezonie 2008/09 bronił barw Lecha i zdobył z poznańskim klubem Puchar Polski. Wiślacy zagrali w Poznaniu w mocno przemeblowanym składzie, bez Radosława Sobolewskiego, Kamila Kosowskiego i z Rafałem Boguskim na ławce. Przez pierwsze pół godziny podopieczni Tomasz Kulawika skutecznie odpierali ataki Kolejorza, który momentami zamykał przeciwnika na ich własnej połowie. Lechici mieli jednak kłopot ze stworzeniem klarownych sytuacji. Szansę na zdobycie gola miał Aleksandar Tonew, ale strzał Bułgara minął słupek krakowskiej bramki. Pod koniec pierwszej odsłony gospodarze oddali inicjatywę, a tempo meczu spadło. Świetnej okazji dla gości nie wykorzystał Łukasz Burliga, który otrzymał piłkę na linii po-

FOTO: PAP/JAKUB KACZMARCZYK

25. kolejce i wrócili na fotel lidera ekstraklasy. Przez jeden dzień zajmował to miejsce Lech, który w sobotę w Poznaniu wygrał z Wisłą Kraków 1:0. Dwie czołowe drużyny nadal dzielą dwa punkty.

Gol Łukasza Teodorczyka (drugi z lewej) zapewnił Lechowi szóste zwycięstwo z rzędu

la karnego. Zbyt długo zwlekał z oddaniem strzału, wdał się w niepotrzebny drybling i obrońcy Lecha zażegnali niebezpieczeństwo. Gdy wydawało się, że pierwsza połowa zakończy się bezbramkowy remisem, idealnie z prawej strony dośrodkował Gergo Lovrencsics, a Łukasz Teodorczyk głową z bliska pokonał Michała Miśkiewicza. Dla byłego napastnika Polonii Warszawa było to pierwsze trafienie w barwach Kolejorza. Druga połowa nie przyniosła większych emocji. Goście największe zagrożenie stwarzali po stałych fragmentach gry, ale Krzysztof Kotorowski zwycięsko wychodził z powietrznych pojedynków. W końcówce Arkadiusz Głowacki mógł doprowadzić do remisu – po uderzeniu głową piłka odbiła się od poprzeczki.

PGE GKS Bełchatów Górnik Zabrze

2 (1) 0 (0)

Bramki: 1:0 Bartłomiej Bartosiak (30), 2:0 Kamil

Poźniak (90+3). Żółte kartki – PGE GKS Bełchatów: Rafał Kosznik; Górnik Zabrze: Adam Danch, Konrad Nowak. Sędzia: Marcin Borski (Warszawa). Widzów 1800. PGE GKS Bełchatów: Emilijus Zubas – Raul Gonzalez, Seweryn Michalski, Maciej Wilusz, Rafał Kosznik – Mateusz Mak (86. Krzysztof Michalak), Grzegorz Baran, Szymon Sawala, Kamil Wacławczyk (81. Kamil Poźniak), Łukasz Madej – Bartłomiej Bartosiak (72. Patryk Rachwał). Górnik Zabrze: Norbert Witkowski – Paweł Olkowski (84. Konrad Nowak), Adam Danch, Bartosz Kopacz, Ołeksandr Szeweluchin – Ireneusz Jeleń (68. Mariusz Przybylski), Krzysztof Mączyński, Bartosz Iwan, Aleksander Kwiek, Prejuce Nakoulma (68. Grzegorz Bonin) – Mateusz Zachara.

Podopieczni Kamila Kieresia bez najmniejszego respektu podeszli do starcia ze znacznie wyżej notowanym rywalem i pokonali zabrzan 2:0. W pierwszej połowie goście nie mieli pomysłu na rozmontowanie szczelnej defensywy bełchatowian, którzy wykorzystywali każdą okazję do przeprowadzenia kontrataku. Po jednej z takich akcji, lewą stroną boiska, w 30. minucie objęli prowadzenie. Po zagraniu Rafała Kosznika na strzał z ostrego kąta zdecydował się Bartłomiej Bartosiak. Piłka przele-

Na podstawie informacji w∏asnych, PAP, IAR, Reutersa, prasy amerykaƒskiej i polskiej oraz doniesieƒ naszych korespondentów redaguje: Jerzy Gieruszczak

ciała między nogami Norberta Witkowskiego i wpadła do bramki, razem z próbującym jeszcze interweniować Bartoszem Kopaczem. Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. Goście nadal częściej byli przy piłce, jednak grali zbyt wolno i schematycznie, by oszukać obronę rywali. Żadnego skutku nie przynosiły też strzały z dalszej odległości. Gospodarze z kolei, po przechwytach piłki, szybko przedostawali się z nią pod bramkę zabrzan i mieli kilka okazji do podwyższenia prowadzenia. Wykorzystali ostatnią, w doliczonym czasie gry, po akcji sfinalizowanej przez rezerwowych zawodników. Po podaniu Krzysztofa Michalaka wynik spotkania na 2:0 dla PGE GKS ustalił Kamil Poźniak.

Widzew Łódź Jagiellonia Białystok

3 (1) 0 (0)

Bramki: 1:0 Princewill Okachi (4), 2:0 Mariusz

Stępiński (61), 3:0 Łukasz Broź (74). Żółte kartki – Widzew Łódź: Michał Płotka, Marcin Kaczmarek; Jagiellonia Białystok: Ugochukwu Ukah, Tomasz Kupisz. Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów 5000. Widzew Łódź: Maciej Mielcarz – Łukasz Broź, Thomas Phibel, Hachem Abbes, Michał Płotka – Alex Bruno (46. Mariusz Stępiński), Princewill Okachi, Bartłomiej Kasprzak (72. Krystian Nowak), Bartłomiej Pawłowski, Marcin Kaczmarek – Mehdi Ben Dhifallah (82. Mariusz Rybicki). Jagiellonia Białystok: Jakub Słowik – Ugochukwu Ukah (71. Euzebiusz Smolarek), Michał Pazdan, Lubos Hanzel – Daniel Quintana, Maciej Gajos, Adam Dźwigała, Rafał Grzyb, Min Kyun Kim (63. Tomasz Frankowski), Tomasz Kupisz – Dawid Plizga (82. Tomasz Kowalski).

W meczu z Widzewem z ławki piłkarzy Jagiellonii prowadził nominalny drugi trener białostockiego zespołu Dariusz Dźwigała. Pierwszy szkoleniowiec Tomasz Hajto po meczu z Lechem Poznań został przez Komisję Ligi odsunięty od prowadzenia drużyny w dwóch meczach ligowych i wyjazdowy pojedynek z Widzewem oglądał zza szyby kawiarni na stadionie MOSiR przy al. Piłsudskiego. Piłkarze Jagiellonii z czystym kontem grali niewiele ponad trzy minuty. Później fatalnie zachowali się po rzucie rożnym wykonywanym

przez Marcina Kaczmarka. Do wybitej przed pole karne piłki dobiegł nieatakowany przez nikogo Princewill Okachi. Defensywny pomocnik Widzewa bez zastanowienia oddał strzał, piłka po drodze odbiła się jeszcze od głowy jednego z graczy Jagiellonii i po rękach Jakuba Słowika wtoczyła się do bramki. Goście zdeprymowani takim początkiem spotkania dopiero w końcowej fazie pierwszej połowy zdołali skonstruować kilka groźnych akcji. Do wyrównania jednak nie doprowadzili. Mogli to zrobić dwanaście minut po zmianie stron, ale Min Kyun Kim z jedenastu metrów nie potrafił oddać celnego strzału. W 63. minucie Koreańczyka zastąpił Tomasz Frankowski. W tym momencie goście przegrywali już jednak różnicą dwóch goli. Wprowadzony do gry po przerwie Mariusz Stępiński w 61. min okazał się sprytniejszy w polu bramkowym od białostockich zawodników i pokonał Słowika. Trzeciego gola dla Widzewa mógł strzelić Michał Płotka, ale po jego uderzeniu piłka trafiła w słupek. Do siatki futbolówka wpadła w 74. minucie, gdy po zagraniu piętą Krystiana Nowaka Łukasz Broź strzałem z prawego narożnika pola bramkowego ustalił wynik spotkania.

Korona Kielce Polonia Warszawa

1 (0) 1 (1)

Bramki: 0:1 Aleksandar Todorovski (10-karny), 1:1 Maciej Korzym (87). Żółte kartki – Korona Kielce: Pavol Stano, Paweł Sobolewski; Polonia Warszawa: Paweł Tarnowski, Tomasz Hołota, Łukasz Piątek, Daniel Gołębiewski, Mariusz Pawełek. Czerwona kartka za drugą żółtą – Polonia Warszawa: Tomasz Hołota (64). Sędzia: Tomasz Wajda (Żywiec). Widzów 6384. Korona Kielce: Zbigniew Małkowski – Paweł Golański, Piotr Malarczyk, Pavol Stano, Tomasz Lisowski – Mateusz Stąporski (66. Karol Angielski), Vlastimir Jovanovic, Paweł Zawistowski, Łukasz Sierpina (56. Marcin Cebula), Michał Janota (46. Paweł Sobolewski) – Maciej Korzym. Polonia Warszawa: Mariusz Pawełek – Aleksandar Todorovski, Igor Morozov, Tomasz Wełna (60. Adam Pazio), Jakub Tosik – Paweł Tarnowski (83. Paweł Wszołek), Łukasz Piątek, Tomasz Hołota, Piotr Grzelczak (68. Jacek Kiełb), Miłosz Przybecki – Daniel Gołębiewski.


Sport Mecz rozpoczął się fatalnie dla Korony. Po faulu Pavola Stano na Tomaszu Wełnie w polu karnym, sędzia Tomasz Wajda podyktował jedenastkę dla Polonii. Pewnie wykorzystał ją Macedończyk Aleksandar Todorovski. Mimo straconej bramki, gra kielczan w pierwszej połowie mogła się podobać. Największą szansę na wyrównanie gospodarze mieli w 34. minucie, najpierw po główce Stano, chwilę później po strzale Macieja Korzyma. W ostatniej chwili z linii bramkowej piłkę wybił jeden z obrońców Czarnych Koszul. Po przerwie Korona nie zmieniła stylu gry. Lepiej na boisku spisywali się także goście. Obu drużynom nie można było odmówić waleczności. Od 64. minuty Polonia, musiała sobie dać radę w osłabieniu. Po drugiej żółtej kartce boisko opuścił Tomasz Hołota. Mimo braku jednego zawodnika, gościom udało się kilkakrotnie zagrozić bramce Zbigniewa Małkowskiego. W 75. minucie bliski zdobycia gola był Miłosz Przybecki, który przeprowadził szybką kontrę, ale oddał niecelny strzał. Tuż przed końcem regulaminowego czasu gry Koronie udało się wyrównać. W 87. minucie po precyzyjnym dośrodkowaniu Pawła Golańskiego, bramkę dla kielczan zdobył obchodzący w czwartek swoje 25. urodziny Korzym.

Podbeskidzie Bielsko-B. 1 (0) KGHM Zagłębie Lubin 1 (1) Bramki: 0:1 Michal Papadopulos (25), 1:1 Robert

Demjan (63-głową). Żółte kartki – KGHM Zagłębie Lubin: Costa Nhamoinesu, Szymon Pawłowski, Adam Banaś, Jiri Bilek. Czerwona kartka – Podbeskidzie Bielsko-Biała: Fabian Pawela (38-za faul). Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Widzów: ok. 2800. Podbeskidzie Bielsko-Biała: Richard Zajac – Marek Sokołowski, Dariusz Pietrasiak, Bartłomiej Konieczny (39. Michal Piter-Bucko), Tomasz Górkiewicz – Damian Chmiel, Dariusz Łatka (58. Juraj Dancik), Fabian Pawela, Anton Sloboda (46. Dariusz Kołodziej), Piotr Malinowski – Robert Demjan KGHM Zagłębie Lubin: Michał Gliwa – Paweł Widanow, Aleksandar Tunczew, Adam Banaś, Costa Nhamoinesu – Maciej Małkowski (78. Dorde Cotra), Robert Jeż, Jirzi Bilek, Arkadiusz Woźniak (62. Łukasz Hanzel), Szymon Pawłowski (68. Adrian Błąd) – Michal Papadopulos.

Początek spotkania należał do Podbeskidzia Bielsko-Biała. Gospodarze dłużej utrzymywali się przy piłce, atakowali skrzydłami i nękali defensywę Zagłębia wrzutkami.

Tak grała I liga Po niedzielnym zwycięstwie nad Wartą 1:0 piłkarze Zawiszy Bydgoszcz zbliżyli się do ekstraklasy.

17 nowy dziennik Monday, May 6, 2013

Wprowadzały one sporo zamieszania w szeregi lubinian, ale nie wyrządziły szkody. Skupieni na ofensywie “Górale” popełniali błędy w obronie, co zemściło się w 25. minucie. Richard Zajac – po dośrodkowaniu Roberta Jeża – odbił piłkę, ale po uderzeniu z 16 m Michala Papadopulosa był bezradny. Zagłębie objęło prowadzenie. Bielszczanie nie mieli szczęścia w pierwszej połowie. W 38. minucie sędzia usunął z boiska Fabiana Pawelę, który w środkowej strefie boiska brutalnie sfaulował Jirzego Bilka. Minutę później grę zakończył kontuzjowany Bartłomiej Konieczny, podpora bielskiej defensywy. Tuż przed przerwą, mimo osłabienia, mogli jednak wyrównać. Tomasz Górkiewicz zgrał piłkę na głowę do Roberta Demjana, ale jego strzał minimalnie minął słupek bramki gości. W 58. minucie “Górale” doznali kolejnego osłabienia. Z boiska zszedł poważnie utykający Dariusz Łatka. W drugiej połowie Podbeskidzie ambitnie dążyło do wyrównania. W 60. minucie dobrą okazję wypracował Damian Chmiel. Wywalczył piłkę przy linii końcowej boiska, ale podanie do wbiegających w pole karne kolegów było niedokładne. Trzy minuty później gospodarze cieszyli się z gola. W pobliżu narożnika pola karnego Piotr Malinowski uwolnił się od obrońców i dośrodkował wprost na głowę Demjana, który umieścił piłkę tuż przy słupku. Ambitni bielszczanie, niesieni dopingiem kibiców, do końca zagrażali bramce Michała Gliwy.

Śląsk Wrocław Pogoń Szczecin

1 (0) 0 (0)

Bramka: 1:0 Piotr Ćwielong (85). Żółte kartki: Śląsk Wrocław – Waldemar Sobota, Krzysztof Ostrowski. Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 8000. Śląsk Wrocław: Rafał Gikiewicz – Krzysztof Ostrowski, Marcin Kowalczyk, Rafał Grodzicki, Mariusz Pawelec – Waldemar Sobota (70. Piotr Ćwielong), Dalibor Stevanovic, Sebastian Mila, Adam Kokoszka, Sylwester Patejuk (83. Eric Mouloungui) – Jakub Więzik (63. Łukasz Gikiewicz). Pogoń Szczecin: – Radosław Janukiewicz – Adam Frąszczak, Maciej Dąbrowski, Emil Noll, Hernani, Przemysław Pietruszka – Takuye Murayama, Takafumi Akahoshi (77. Maksymilian Rogalski), Bartosz Ława, Robert Kolendowicz (82. Mateusz Lewandowski) – Radosław Wiśniewski (59. Tomasz Chałas).

końca rozgrywek mecze z jego udziałem będą weryfikowane jako walkowery na korzyść rywali. Termalica wyprzedza Cracovię o cztery, a bydgoszczan – o sześć punktów.

n

Pod wodzą trenera Ryszarda Tarasiewicza, który niedawno zastąpił Jurija Szatałowa, bydgoszczanie jeszcze nie stracili punktu. W sobotę inna czołowa drużyna pierwszej ligi – Cracovia – tylko zremisowała z Kolejarzem Stróże 2:2. Liderem pozostała Termalica Bruk-Bet Nieciecza. Lider z Niecieczy otrzymał komplet punktów bez gry, bowiem ŁKS Łódź wycofał się z rywalizacji i do

Wyniki meczów 27. kolejki: Bogdanka Łęczna – Olimpia Grudz. 2:1 (1:0) Bramki: 1:0 Michał Benkowski (33-głową), 2:0 Seba-

stian Szałachowski (48), 2:1 Marcin Woźniak (78). Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów 600.

GKS Katowice – Sandecja Nowy Sącz 0:0

Gospodarze rozpoczęli z dużym animuszem i już w 8. minucie spotkania mieli szansę na zdobycie bramki. Waldemar Sobota odegrał do Więzika, ale napastnik Śląska stojąc kilka metrów od bramki fatalnie przestrzelił. Cofnięci na własną połowę szczecinianie swoich szans szukali w stałych fragmentach gry i nielicznych kontratakach. Tuż przed przerwą wrocławianie dwukrotnie zagrozili jeszcze bramce strzeżonej przez Radosława Janukiewicza, ale ani Sebastian Mila, ani Dalibor Stevanovic nie potrafili wykorzystać niefrasobliwości obrońców. Po zmianie stron tempo spotkania spadło. Mistrzowie Polski dłużej utrzymywali się przy piłce, ale nie mieli pomysłu na skonstruowanie akcji ofensywnych. Na bramkę kibice musieli czekać aż do 85. minuty. Eric Mouloungui podał do stojącego w polu karnym Piotra Ćwielonga, a ten precyzyjnym strzałem z 11 metrów pokonał bezradnego Janukiewicza i ustalił wynik meczu. Był to pierwszy i, jak się okazało, jedyny celny strzał Śląska w całym spotkaniu. Dzięki zwycięstwu wrocławianie wrócili na trzecie miejsce w tabeli.

Legia Warszawa Lechia Gdańsk

1 (0) 0 (0)

Bramka: 1:0 Jakub Kosecki (62). Żółte kartki – Legia Warszawa: Ivica Vrdoljak, Inaki Astiz; Lechia Gdańsk: Marcin Pietrowski, Rafał Janicki, Deleu. Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów 15 735. Legia Warszawa: Dusan Kuciak – Artur Jędrzejczyk, Inaki Astiz, Tomasz Jodłowiec, Marko Suler – Michał Kucharczyk, Dominik Furman (61. Jakub Kosecki), Ivica Vrdoljak, Miroslav Radovic (90. Janusz Gol) – Marek Saganowski (77. Daniel Łukasik), Danijel Ljuboja. Lechia Gdańsk: Michał Buchalik – Rafał Janicki, Krzysztof Bąk, Jarosław Bieniuk, Deleu – Marcin Pietrowski, Łukasz Surma, Ricardinho (72. Adam Duda), Mateusz Machaj (70. Piotr Brożek) – Piotr Wiśniewski, Paweł Buzała (75. Przemysław Frankowski).

Pierwsze 45. minut zdecydowanie należały do gospodarzy. Lechia tylko raz zagroziła bramce pilnowanej przez Dusana Kuciaka – już w doliczonym czasie gry. Gole mogły paść jednak znacznie wcześniej. Legia już w piątej minucie miała szansę wyjść na prowadzenie. Piłkę strzeloną przez Danijela Ljuboję kibice i inni piłkarze warszawskiej ekipy widzieli już w

Okocimski Brzesko – Miedź Legnica 2:2 (1:1) Bramki: 1:0 Bartosz Flis (34), 1:1 Damian Lenkiewicz (44), 2:1 Piotr Darmochwał (73), 2:2 Krzysztof Wołczek (76). Sędzia: Michał Zając (Sosnowiec). Widzów 400.

Arka Gdynia – GKS Tychy 2:1 (0:0) Bramki: 1:0 Marcus Vinicius da Silva (49-karny), 2:0 Janusz Surdykowski (58), 2:1 Maciej Mańka (77). Sędzia: Łukasz Bednarek (Koszalin). Widzów 3512.

Cracovia Kraków – Kolejarz Stróże 2:2 (0:1) Bramki: 0:1 Maciej Kowalczyk (28), 1:1 Krzysztof Danielewicz (51), 2:1 Vladimir Boljevic (64-karny), 2:2 Łukasz Bocian (88). Czerwona kartka – Cracovia Kraków: Bojan Puzigaca (90faul). Sędzia: Rafał Greń (Rzeszów). Widzów 5778.

Sędzia: Artur Aluszyk (Szczecin). Widzów 2700.

Warta Poznań – Zawisza Bydgoszcz 0:1 (0:1)

Stomil Olsztyn – Polonia Bytom 0:0

Bramka: 0:1 Paweł Abbott (34-karny). Czerwona kartka za drugą żółtą – Zawisza Bydgoszcz: Vahan Gevorgyan (90). Sędzia: Paweł Dreschel (Gdańsk). Widzów 1200.

Sędzia: Szymon Lizak (Poznań). Widzów 2300.

Dolcan Ząbki – Flota Świnoujście 0:1 (0:1) Bramka: 0:1 Krzysztof Bodziony (30).

Sędzia: Adam Lyczmański (Bydgoszcz). Widzów 900.

ŁKS Łódź – Termalica B-B Nieciecza 0:3 walkower

siatce, ale sędzia uznał, że nie przekroczyła ona całym obwodem linii bramkowej. Legia próbowała atakować każdą stroną i nawet środkiem, ale nie przynosiło to żadnych skutków. Lechia nastawiła się z kolei na kontrataki, były one jednak bardzo szybko przerywane. Bliska była za to strzelenia bramki... samobójczej. Na minutę przed końcem pierwszej połowy Krzysztof Bąk tak niefortunnie uderzył piłkę, że wpadła prawie do siatki za plecami Michała Buchalika. Po zmianie stron obraz gry się nie zmienił. Legia atakowała pozycyjnie, Lechia się broniła i liczyła, że uda jej się wyprowadzić kontratak. W końcu trener Urban zdecydował się na zmianę. W 61. minucie zdjął Dominika Furmana i wstawił Jakuba Koseckiego. To był strzał w dziesiątkę. Chwilę później Michał Kucharczyk zagrał do Marka Saganowskiego, a ten wypatrzył Koseckiego, biegnącego z lewej strony. “Kosa” silnym strzałem nie dał szans Buchalikowi. W 85. minucie świetną okazję do podwyższenia miał Kucharczyk. Buchalik piłkę piąstkował, trafiła prosto pod nogi Koseckiego, ale tym razem jego strzał był niecelny. W doliczonym czasie gry kolejne świetne okazje miał Kucharczyk. W sytuacji sam na sam strzelił wysoko nad poprzeczką, a chwilę później trafił z trzech metrów prosto w nogi bramkarza Buchalika. n

TABELA EKSTRAKLASY 1. Legia Warszawa 2. Lech Poznań 3. Śląsk Wrocław 4. Górnik Zabrze 5. Piast Gliwice 6. Polonia Warszawa 7. KGHM Zagłębie Lubin 8. Jagiellonia Białystok 9. Widzew Łódź 10. Korona Kielce 11. Wisła Kraków 12. Lechia Gdańsk 13. Ruch Chorzów 14. Pogoń Szczecin 15. Podbeskidzie Bielsko-B. 16. PGE GKS Bełchatów

25 25 25 25 24 25 25 25 25 25 25 25 24 25 25 25

49-21 39-18 35-33 31-24 30-32 37-29 34-29 29-33 27-32 26-31 23-30 32-35 27-37 21-33 31-37 15-32

56 54 40 37 35 34 33 33 31 31 31 30 28 26 23 20

TABELA I LIGI 1. Termalica Nieciecza 2. Cracovia Kraków 3. Zawisza Bydgoszcz 4. Flota Świnoujście 5. Dolcan Ząbki 6. Miedź Legnica 7. GKS Tychy 8. Arka Gdynia 9. Olimpia Grudziądz 10. GKS Katowice 11. Bogdanka Łęczna 12. Kolejarz Stróże 13. Sandecja Nowy Sącz 14. Warta Poznań 15. Stomil Olsztyn 16. Okocimski Brzesko 17. ŁKS Łódź 18. Polonia Bytom

27 27 27 26 27 27 27 27 26 27 27 26 26 26 26 26 27 26

47–20 37–27 53–22 40–26 44–29 39–33 32–24 32–24 32–25 33–30 32–35 37–38 25–39 30–37 29–36 26–42 17–61 16–53

55 51 49 48 46 45 43 41 41 39 38 37 31 26 26 22 14 9

W SAMO OKIENKO n Borussia Dortmund z dwoma Polakami w składzie zremisowała przed własną publicznością z Bayernem Monachium 1:1 w meczu 32. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Niemiec. W drugiej połowie spotkania rzutu karnego nie wykorzystał Robert Lewandowski. W ekipie z Dortmundu nie zagrali kontuzjowani Łukasz Piszczek i Mario Goetze, a Mats Hummels i Marco Reus zasiedli na ławce rezerwowych. W wyjściowym składzie znaleźli się za to Jakub Błaszczykowski i Lewandowski. Bayern, który zapewnił sobie mistrzostwo kraju w 28. kolejce, również nie zagrał w najsilniejszym składzie – na boisku zabrakło m.in. Francuza Francka Ribery’ego, Holendra Arjena Robbena, Chorwata Mario Mandzukica, a także Bastiana Schweinsteigera i Thomasa Muellera. 25 maja obie ekipy zmierzą się ponownie, tym razem w Londynie. Wówczas powalczą o prymat w Europie w finale Ligi Mistrzów. We wcześniejszym meczu czwartą w tym sezonie bramkę dla Hannoveru 96 zdobył Artur Sobiech, a jego zespół zremisował u siebie z FSV Mainz 2:2. W tabeli prowadzi Bayern z 85 punktami, a druga jest Borussia, która ma ich o 20 mniej. Trzecie miejsce zajmuje zespół z Leverkusen (59) i to ta trójka zagra w fazie grupowej kolejnej edycji Ligi Mistrzów. n Piłkarze Southampton z Arturem Borucem w składzie przegrali w Londynie z Tottenhamem 0:1 w 36. kolejce ekstraklasy Anglii. Z kolei w derbach stolicy kraju Arsenal, którego bramki strzegł Wojciech Szczęsny, pokonał Queens Park Rangers 1:0. Zwycięskiego gola strzelił już w 20. sekundzie Theo Walcott. Było to najszybsze trafienie w tym sezonie ekstraklasy. Punkty stracił wicelider Manchester City, który zremisował bezbramkowo na stadionie Swansea City. Podopieczni włoskiego trenera Roberto Manciniego nie zapewnili sobie jeszcze drugiego miejsca – mają 72 punkty, o pięć więcej od Arsenalu i o siedem od Tottenhamu i Chelsea. n Piłkarze Juventusu Turyn po raz drugi z rzędu wywalczyli mistrzostwo Włoch. W niedzielnym meczu 35. kolejki pokonali u siebie 1:0 Palermo i mają 14 punktów przewagi nad drugim Napoli, które ma do rozegrania jeszcze cztery mecze. To 29. triumf Juventusu w historii ekstraklasy. W innym spotkaniu niecodziennym wyczynem popisał się Niemiec Miroslav Klose. Napastnik Lazio zdobył pięć goli w wygranym 6:0 meczu z Bologną. To pierwsze zwycięstwo ligowe rzymskiej drużyny od 30 marca. n Legendarny piłkarz Realu Madryt Alfredo Di Stefano planuje ślub, mimo że za dwa miesiące skończy... 87 lat. Chce poślubić pochodzącą z Kostaryki 36-letnią Ginę Gonzalez. “Jestem zakochany w Ginie i niebawem się z nią ożenię” – powiedział honorowy prezydent Realu na łamach hiszpańskiej gazety “El Mundo”. Poprzednia żona Di Stefano, Sara Freites Varela, zmarła w maju 2005 roku. Mieli sześcioro dzieci. n W szpitalu w amerykańskim Murray na przedmieściach Salt Lake City zmarł arbiter piłkarski pobity przez młodego zawodnika. To już drugi taki przypadek w ostatnim czasie, poprzedni miał miejsce w Holandii. 46-letni Ricardo Portillo został uderzony w głowę przez bramkarza drużyny szkolnej, ukaranego wcześniej żółtą kartką. Arbiter upadł na boisko i stracił przytomność. Mimo wysiłków lekarzy nie przeżył. Zatrzymanemu przez policję 17-latkowi, uczestnikowi rozgrywek szkolnych Eisenhower Junior High School w Taylorsville, grozi kara dożywotniego więzienia.


18

Sport

nowy dziennik Poniedziałek 6 maja 2013

Niespodzianka w Pittsburghu n Hokeiści New York Islanders sprawili niespodziankę w rozgrywkach o Pu-

char Stanleya, pokonując w Pittsburghu miejscowych Penguins 4:3 i wyrównując stan rywalizacji do czterech zwycięstw na 1-1.

Knicks w drugiej rundzie

2-0. Gospodarzem trzeciego będą Rangersi. Także “piłkarski” wynik 1:0 padł w Los Angeles, gdzie miejscowi Kings pokonali St. Louis Blues, którzy w serii prowadzą 2-1. Do bramki gości trafił w 25. minucie Rosjanin Wiaczesław Wojnow, a golkiper obrońców Pucharu Stanleya, najlepszy na tej pozycji w poprzednim sezonie, Jonathan Quick zanotował 30 skutecznych interwencji. Czwarty mecz rozegrany zostanie także w Mieście Aniołów. Anaheim Ducks objęli prowadzenie 2-1 z Detroit Red Wings, wygrywając w sobotę na wyjeździe 4:0. Przełomowym momentem spotkania okazała się siódma minuta trzeciej tercji, kiedy gospodarze – grając w liczebnej przewadze – nie zdołali wyrównać na 1:1, a stracili drugiego gola po rajdzie kapitana rywali Ryana Getzlafa. 90 sekund później po uderzeniu Emersona Etema było już 0:3. Remis 1-1 jest w rywalizacji między Boston Bruins i Toronto Maple Leafs. W sobotę w Bostonie lepsze okazały się “Klonowe Liście” zwyciężając 4:2. Po bezbramkowej pierwszej tercji, pozostałe w identycznym stosunku 2:1 wygrali goście, dla których dwa gole uzyskał Joffrey Lupul. W piątek do wyrównania stanu rywalizacji na 1-1 doprowadzili hokeiści Montreal Canadiens, którzy pokonali przed własną publicznością Ottawa Senators 3:1. Wszystkie cztery bramki w meczu padły w drugiej tercji, ale i w pozostałych nie brakowało emocji. Bramki dla Montrealu strzelili Ryan White, Brendan Gallagher i Michael Ryder. Dla gości honorowego gola zdobył Czech Milan Michalek. Bardzo dobre spotkanie rozegrał bramkarz gospodarzy Carey Price, który miał aż 29 obron. TW, (PAP)

KONFERENCJA ZACHODNIA

I runda: Chicago Blackhawks - Minnesota Wild 5:2; stan rywalizacji: 2-0 dla Blackhawks; Vancouver Canucks - San Jose Sharks 2:3; stan rywalizacji: 2-0 dla Sharks; Detroit Red Wings - Anaheim Ducks 0:4; stan rywalizacji: 2-1 dla Ducks; Los Angeles Kings - St. Louis Blues 1:0; stan rywalizacji: 2-1 dla Blues.

FOTO: REUTERS

FOTO: PAP/EPA

W ekipie gospodarzy po raz pierwszy od 13 spotkań wystąpił Sidney Crosby. Kanadyjczyk, jedna z największych gwiazd ligi NHL, miał operację szczęki, po tym jak został uderzony krążkiem w twarz. Lider “Pingwinów” barCarmelo dzo szybko odnalazł się na lodzie i w pierwszej tercji zdobył dwa gole. Anthony, Po pierwszych 20 minutach gospojak przystało darze prowadzili 3:1 (oprócz Crosna lidera zespołu, by’ego gole zdobyli Jewgienij Małmiał największy kin dla Penguins oraz Matt Moulson udział w awansie dla Islanders) i wydawało się, że konKnicks do drugiej trolują przebieg spotkania. Ekipa z rundy playoffs Nowego Jorku, od początku skazywana na porażkę, pokazała jednak charakter. W drugiej tercji wyrównała po bramkach Colina McDonalda i Matta Martina, a w trzeciej zwycięstwo zapewnił jej Kyle Okposo. Nie po zwo li li na to jed nak naj lep “Bardzo dojrzeliśmy jako drużyna n Koszykarze New York Knicks prowadzili w hali TD Garden w Bosi strzelcy gości Kevin Durant – 27 w tym sezonie i zdajemy sobie z testonie już 26 punktami, by ostatecznie pokonać Celtics 88:80 i awan- i Kevin Martin – 25. Dla gospoda- go sprawę. Wychodząc na lód nigdy rzy 26 punktów uzyskał James Har- nie stoimy na straconej pozycji i walsować do półfinałów playoffs Konferencji Wschodniej ligi NBA. den, który w poprzednim sezonie wy- czymy do końca. W tym roku zdaWygrana 4-2 seria oznacza dla ze- jedno miejsce wyżej niż rywale, tyl- stępował w ekipie Thunder, a 25 do- rzały nam się kiepskie, ale i całkiem niezłe mecze. Chyba mamy za sobą społu z Nowego Jorku pierwszy ko trzech koszykarzy zagrało na do- dał Chandler Parsons. Atut własnego parkietu wykorzy- już wszystkie możliwe scenariusze. awans w playoffs od 2000 roku, czy- brym poziomie: Deron Williams – 24 li czasów Patricka Ewinga i Latrel- punkty, Brook Lopez – 21 i Gerald stali jedynie koszykarze Memphis W końcu znaleźliśmy odpowiednią Grizzlies, pokonując u siebie Los An- drogę do wygrywania, a to spotkaWallace – 19. la Sprewella. Gospodarze zawiedli szczególnie geles Clippers 118:105, i dzięki zwy- nie było tego dowodem” – ocenił Matt Liderami zwycięskiej drużyny byli Carmelo Anthony – 21 punktów, do przerwy, kiedy przegrywali róż- cięstwu w serii playoffs 4-2 awan- Moulson z Islanders. Sześćdziesiąt osiem minut czekaIman Shumpert – 17 i Argentyńczyk nicą 17 punktów. W końcówce szan- sowali do półfinału Konferencji Zało 18 506 widzów na gola w drugim Pablo Prigioni – 14. J.R. Smith dodał sy na zniwelowanie przewagi i do- chodniej. Grizzlies przystępowali do rywa- meczu między Washington Capitals 13 punktów, a Raymond Felton – 11. prowadzenie do dogrywki nie wykoWśród pokonanych wyróżnili się rzystali Williams oraz Joe Johnson, lizacji z niższym numerem rozstawie- a New York Rangers. W ósmej miJeff Green – 21 punktów, Kevin Gar- którzy spudłowali rzucając za trzy nia, bez przewagi własnego parkietu. nucie dogrywki zwycięstwo miejscoW dodatku przegrali dwa pierwsze wym, podczas gry w przewadze, zanett – 15 punktów i 10 zbiórek oraz punkty. “Jesteśmy rozczarowani. Po zwy- spotkania w Los Angeles, by wygrać pewnił obrońca Mike Green. Paul Pierce i Jason Terry – po 14. Znakomicie w bramce Capitals spiTeraz na drodze Knicks staną roz- cięstwie w Chicago w szóstym me- cztery kolejne. Taka seria w playoffs stawieni z numerem 3. Indiana Pacers. czu poczuliśmy, że to nasza seria, że zdarzyła im się pierwszy raz w histo- sywał się 23-letni Kanadyjczyk BraNie udało się awansować do dru- jesteśmy bliżej awansu. Ale rywale rii. Są dziesiątym klubem całej NBA, den Holtby, który obronił wszystkie 24 strzały. To jego pierwszy w kagiej rundy natomiast koszykarzom zagrali dziś świetnie, byli lepsi” – który dokonał takiego wyczynu. Do sukcesu w decydującym spo- rierze shut-out w playoffs. Brooklyn Nets. W sobotę przegrali przyznał Williams. Awans poza własną halą wywal- tkaniu poprowadzili ich rozgrywaZawodnicy ze stolicy w rywalizaoni przed własną publicznością z Chicago Bulls 93:99 w siódmym, decy- czyli także Indiana Pacers, wygry- jący Mike Conley, syn znanego cji do czterech wygranych prowadzą dującym meczu. “Byki” wygrały ry- wając 81:73 z Atlanta Hawks w Phi- amerykańskiego trójskoczka o tym lips Arena. Po trzech kwartach go- samym imieniu, złotego medalisty walizację playoffs 4-3. W półfinale rywalizacji na Wscho- ście prowadzili 65:50, a w czwartej igrzysk w Barcelonie (1992) i miNHL PLAYOFFS dzie “Byki” zmierzą się z ubiegło- udało im się powstrzymać próbują- strzostw świata w Stuttgarcie (1993) KONFERENCJA WSCHODNIA rocznym triumfatorem rozgrywek - ce odrobić straty “Jastrzębie”. Da- oraz skrzydłowy Zach Randolph – I runda: Pittsburgh Penguins - NY Isvid West i George Hill zdobyli dla obydwaj zdobyli po 23 punkty. Miami Heat. landers 3:4; stan rywalizacji do czterech Aż siedmiu graczy Memphis końZawodników z Wietrznego Mia- zwycięzców po 21 punktów, dla pozwycięstw: 1-1; Montreal Canadiens sta do sukcesu w Nowym Jorku po- konanych 15 uzyskał Dominikańczyk czyło mecz z dwucyfrowym dorobOttawa Senators 3:1; stan rywalizacji: kiem w ataku. Najskuteczniejszy prowadził Joakim Noah. Francuski Al Horford. 1-1; Washington Capitals - NY Rangers Najlepszy zespół Konferencji Za- wśród pokonanych był rezerwowy środkowy zdobył 24 punkty, miał 14 1:0 po dogrywce; stan rywalizacji: 2-0 zbiórek, a do tzw. triple-double za- chodniej i finalista rozgrywek po- Matt Barnes - 30 punktów to jego redla Capitals; Boston Bruins - Toronto przedniego sezonu Oklahoma City kord kariery w playoffs. 28 punktów brakło mu czterech bloków. Maple Leafs 2:4; stan rywalizacji: 1-1. “Urodziłem się w Nowym Jorku, Thunder trzeci raz z rzędu awanso- dodał Chris Paul, ale na 2.29 min grałem tu w szkole średniej, dlatego wał do drugiej rundy playoffs, tym przed końcem został wykluczony z zapamiętam ten mecz do końca ży- razem po wyjazdowej wygranej gry za scysję z hiszpańskim środkocia” – powiedział bohater wieczoru. 103:94 z Houston Rockets. Przed me- wym rywali Markiem Gasolem. InTakże 24 punkty uzyskał Marco Be- czem gospodarze mieli szansę zostać ny gwiazdor Clippers Blake Griffin linelli i będzie pierwszym w historii czwartym klubem w historii NBA, nie wyszedł w pierwszej piątce z poWłochem, który wystąpi w drugiej run- który doprowadziłby do siódmego wodu skręconej kostki, w 14 minut dzie playoffs. Carlos Boozer dodał 17 spotkania w playoffs, mimo porażek zdobył dziewięć punktów. w trzech pierwszych meczach serii. punktów, a Nate Robinson – 12. TW, (PAP) Goście wystąpili bez dwóch zawodników pierwszej piątki – Brytyjczyka Luola Denga, który z powoNBA PLAYOFFS du grypy trafił do szpitala w ChicaKONFERENCJA WSCHODNIA go oraz uskarżającego się na kontuzję I runda: Atlanta Hawks - Indiana Pacers 73:81; Pacers wygrali rywalizację do łydki Kirka Hinricha. czterech zwycięstw 4-2; Boston Celtics - New York Knicks 80:88; Knicks wyBulls po raz pierwszy w historii grali rywalizację 4-2; Brooklyn Nets - Chicago Bulls 93:99; końcowy stan rywygrali siódme, decydujące starcie Kyle walizacji: 4-3 dla Bulls. w playoffs na obcym boisku. Sześć Okposo KONFERENCJA ZACHODNIA poprzednich podobnych potyczek zdobywa I runda: Houston Rockets - Oklahoma City Thunder 94:103; Thunder wygrali przegrali. zwycięską rywalizację 4-2; Memphis Grizzlies - Los Angeles Clippers 118:105; Grizzlies Wśród pokonanych, którzy byli bramkę dla wygrali rywalizację 4-2. rozstawieni z numerem czwartym, o Islanders


Sport

W SKRÓCIE Kolarstwo

nowy dziennik Monday, May 6, 2013

n Brytyjska ekipa Sky wygrała drugi etap 96. kolarskiego Giro d’Italia – jazdę drużynową na czas na wyspie Ischia w Zatoce Neapolitańskiej. Różową koszulkę lidera wyścigu założył jej reprezentant Włoch Salvatore Puccio. Grupa Sky, w której bar wach star tu je je den z faworytów Giro Brytyjczyk Bradley Wiggins, wyprzedziła o dziewięć sekund hiszpański zespół Movistar. Trzecie miejsce zajęła kazachska Astana. Z drużyn, w których występują polscy kolarze, najlepiej pojechała włoska Lampre-Merida Przemysława Niemca, plasując się na szóstej pozycji, ze stratą 22 sekund do Sky. Dzień wcześniej pierwszy etap w Neapolu wygrał Brytyjczyk Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step). Na finiszu wyprzedził Włocha Elię Vivianiego (Cannondale) i Francuza Nacera Buohanniego (FDJ).

Hampel tuż za podium n Jarosław Hampel zajął czwarte miejsce w żużlowej Grand Prix

Szwecji, rozegranym w Goeteborgu. Liderem cyklu po trzech rundach pozostał inny Polak, Tomasz Gollob. Czwarty w Goeteborgu był najlepszy z Polaków, Jarosław Hampel. Reprezentant Polski we wcześniejszych występach na tym torze nie tylko ani razu nie awansował do półfinałów, ale też nie wygrał ani jednego wyścigu. Tym razem z dorobkiem 12 punktów wygrał turniej główny, a później triumfował także w półfinale. Niestety, w wyścigu finałowym przegrał start i nie nawiązał walki z rywalami. Jednak 15 zdobytych w sobotę punktów sprawiło, że awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Ma taki sam dorobek jak zajmujący drugie miejsce Sajfutdinow. Obaj tracą dwa oczka do prowadzą- Emil Sajfutdinow (w środku) odniósł drugie z rzędu zwycięstwo w turnieju cego w klasyfikacji Tomasza Gollo- Grand Prix. W Goeteborgu na podium towarzyszyli mu: Chris Holder (z lewej) ba. Lider cyklu turniej w Goetebor- i Nicki Pedersen gu zaczął od zwycięstwa, jednak środek zawodów miał zdecydowanie słabszy. Wygrana w 19. wyścigu daWYNIKI GP SZWECJI ła reprezentantowi Polski awans do I półfinał: Jarosław Hampel (Polska), Chris Holder (Australia), Niels Kristian półfinału, w którym jednak nie odeIversen (Dania), Tomasz Gollob (Polska) grał większej roli i ostatecznie zakońII półfinał: Emil Sajfutdinow (Rosja), Nicki Pedersen (Dania), Tai Woffinden czył turniej na ósmej pozycji. (Wielka Brytania), Matej Zagar (Słowenia) Najlepszy w tym sezonie występ w finał: Sajfutdinow, Holder, Pedersen, Hampel. turnieju Grand Prix zanotował trzeci Końcowa klasyfikacja: 1. Sajfutdinow 17 (1, 2, 3, 3, 2, 3, 3), 2. Holder 14 (3, 3, z reprezentantów Polski, Krzysztof 2, 0, 2, 2, 2), 3. Pedersen 12 (2, 3, 2, 1, 1, 2, 1), 4. Hampel 15 (2, 2, 2, 3, 3, 3, 0), Kasprzak. Przed dwoma tygodniami 5. Woffinden 12 (2, 3, 3, 2, 1, 1), 6. Iversen 10 (2, 1, 3, 0, 3, 1), 7. Zagar 9 (3, 0, w Bydgoszczy nie zdobył on ani jed0, 3, 3, 0), 8. Gollob (Polska) 9 (3, 1, d, 2, 3, 0), 9. Greg Hancock (USA) 8 (0, 0, nego punktu, tym razem wywalczył 3, 3, 2), 10. Antonio Lindbaeck (Szwecja) 8 (3, 3, 0, 1, 1), 11. Krzysztof Kasprzak ich siedem, co dało mu 11. pozycję. (Polska) 7 (1, 2, 1, 1, 2), 12. Linus Sundstroem (Szwecja) 6 (1, 2, 1, 2, 0), 13. FreTurniej w Goeteborgu pechowo zadrik Lindgren (Szwecja) 5 (0, 1, 1, 2, 1), 14. Andreas Jonsson (Szwecja) 3 (0, 1, kończył się dla Darcy Warda. Austra2, 0, 0), 15. Martin Vaculik (Słowacja) 3 (1, 0, 1, 1, 0), 16. Darcy Ward (Australijczyk po dwóch rundach był na wylia) 0 (0, w, -, -, -), 17. Dennis Andersson (Szwecja) 0 (0, 0), 18. Mathias Thosokiej, drugiej pozycji, ale w soboernblom (Szwecja) 0 (0). tę w drugim swoim starcie zanotował Klasyfikacja po trzech turniejach: 1. Gollob 40, 2. Sajfutdinow 38, 3. Hamgroźny upadek, w wyniku którego dopel 38, 4. Woffinden 35, 5. Pedersen 34, 6. Holder 33, 7. Zagar 28, 8. Hancock znał złamania łopatki. 27, 9. Iversen 26, 10. Ward 25, 11. Jonsson 18, 12. Lindgren 17, 13. Lindbaeck Kolejny turniej, Grand Prix Czech 17, 14. Kasprzak 13, 15. Vaculik 12, 16. Krzysztof Buczkowski (Polska) 6, 17. Sundrozegrany zostanie 18 maja w Pradze. stroem 6, 18. Jason Bunyan (Wielka Brytania) 1.

Wyścigi motocyklowe

FOTO: PAP/EPA

Na torze położonym na stadionie Ullevi najlepszy okazał się Rosjanin Emil Sajfutdinow. To drugie z rzędu zwycięstwo rosyjskiego żużlowca w turnieju Grand Prix. Dwa tygodnie wcześniej triumfował w Bydgoszczy. “To bardzo trudny czas dla mnie. Mój ojciec jest bardzo chory” – mówił po zawodach Sajfutdinow, który przez ostatnie dni przebywał w Rosji. Z tego też powodu zrezygnował ze startu w lidze polskiej. “To zwycięstwo dedykuję jemu. Gdyby nie pomoc mojego teamu i sponsorów, nie byłbym w stanie wystartować w Goeteborgu” – podkreślał Sajfutdinow. W turnieju głównym zdobył on 11 punktów, a później wygrał półfinał i finał. Oba po zaciętej walce z Duńczykiem Nicki Pedersenem (w półfinale) i z Australijczykiem Chrisem Holderem (w finale). Holder zajął w decydującej rozgrywce drugie miejsce, a trzeci był obolały Duńczyk Nicki Pedersen, który w pierwszym podejściu do półfinału, po groźnie wyglądającej kolizji z Brytyjczykiem Taiem Woffindenem (zawodnicy przez chwilę nie podnosili się z toru, ale po kilku minutach opuścili go o własnych siłach) doznał urazu ręki. Mimo to w powtórce zdołał wywalczyć awans do finału i ostatecznie stanąć na najniższym stopniu podium. Późniejsze, szczegółowe badania wykazały u Pedersena, zawodnika PGE Marmy Rzeszów, złamanie lewej ręki. Lekarze z kliniki w Goeteborgu poinformowali, że start mistrza świata z 2003, 2007 i 2009 roku w kolejnych zawodach GP 18 maja w Pradze nie będzie możliwy.

Hokej na lodzie

n Szwajcaria wygrała w Sztokholmie z mistrzem olimpijskim Kanadą po rzutach karnych 3:2 (1:0, 0:1, 1:1, 0:0, 1:0) w niedzielnym meczu grupy A mistrzostw świata elity w hokeju na lodzie. To drugie zwycięstwo Szwajcarii w tej imprezie. W najciekawszym sobotnim spotkaniu hokeiści Szwecji wygrali w Sztokholmie z Czechami 2:1, którzy dzień wcześniej pokonali Białoruś 2:0, rehabilitując się za piątkową porażkę ze Szwajcarią 2:3. W innych sobotnich meczach Kanadyjczycy pokonali Danię 3:1, a Norwegowie w tym samym stosunku Słowenię. W grupie B, rywalizującej w Helsinkach, od efektownego zwycięstwa nad Łotwą 6:0 rozpoczęli obronę tytułu Rosjanie. Wyprzedzają ich jednak Finowie, którzy okazali się lepsi od Słowa ków 2:0, z dzień wcze śniej wygrali po dogrywce z Niemcami 4:3. Wicemistrzowie olimpijscy Amerykanie w swoim pierwszym meczu pokonali Austrię 5:3.

TW

Drugie zwycięstwo Loeba w sezonie n Francuz Sebastien Loeb (Citroen DS3

WRC) wygrał Rajd Argentyny, piątą rundę mistrzostw świata. Dla dziewięciokrotnego triumfatora cyklu to drugie zwycięstwo w sezonie. Michał Kościuszko (Mini WRC) nie ukończył rywalizacji z powodu awarii samochodu. Loeb wyprzedził o 55 s rodaka Sebastiena Ogiera (VW Polo-R). Ponad dwie minuty straty miał do zwycięzcy trzeci Fin Jari-Matti Latvala (VW Polo-R). Choć utytułowany Francuz, który w tegorocznym cyklu startuje sporadycznie, nie wygrał żadnego z czte-

Szermierka

rech sobotnich OS-ów, to wypracowana wcześniej przewaga nad rywalami okazała się wystarczająca. Loeb triumfował w Rajdzie Argentyny po raz ósmy w karierze, a jednocześnie było to jego 78. zwycięstwo w zawodach MŚ. Kościuszko musiał wycofać się ze ścigania ze względu na problemy z samochodem, które rozpoczęły się już w piątek. Mimo starań mechaników nie udało się naprawić auta. W klasyfikacji generalnej na pierwszym miejscu pozostaje Ogier, który ma 54 punkty przewagi nad drugim Loebem. n

FOTO: EPA/REPORTER IMAGES

WYNIKI RAJDU ARGENTYNY 1. Sebastien Loeb (Francja/Citroen DS3) 4:35.56,7, 2. Sebastien Ogier (Francja/VW Polo-R) strata 55,0, 3. Jari-Matti Latvala (Finlandia/VW Polo-R) 2.00,8, 4. Jewgienij Nowikow (Rosja/Ford Fiesta RS) 2.36,7, 5. Thierry Neuville (Belgia/Ford Fiesta RS) 4.40,5, 6. Mikko Hirvonen (Finlandia/Citroen DS3) 6.23,9. Klasyfikacja generalna mistrzostw świata (po 5 z 13 rund): 1. Sebastien Ogier (Francja) 122 pkt, 2. Sebastien Loeb (Francja) 68, 3. Mikko Hirvonen (Finlandia) 57, 4. Jari-Matti Latvala (Finlandia) 49, 5. Mads Ostberg (Norwegia) 38, 6. Thierry Neuville (Belgia) 35... 21. Michał Kościuszko (Polska) 1.

Sebastien Loeb na trasie rajdu

n Reprezentanci gospodarzy wygrali w hiszpańskim Jerez de la Frontera wszystkie wyścigi trzeciej eliminacji mistrzostw świata. W klasie GP triumfował Daniel Pedrosa, w Moto2 – Esteve Rabat i Mavericks Vinales w Moto3. Pedrosa wyprzedził swoich rodaków Marka Marqueza, który jest liderem klasyfikacji generalnej MŚ, oraz obrońcę tytułu Jorge Lorenzo. Czwarty był mający w dorobku dziewięć złotych medali MŚ Włoch Valentino Rossi.

n Karolina Chlewińska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) zajęła ósme miejsce w turnieju Pucharu Świata florecistek w Szanghaju. Zwyciężyła Rosjanka Larysa Korobiejnikowa, która w finale pokonała swoją rodaczkę Dianę Jakowlewą 15:9. 29-letnia Chlewińska w drodze do ćwierćfinału wygrała trzy pojedynki, pokonując m.in. wicemistrzynię globu z 2009 roku Koreankę Hee Sook Jeon 14:13. W walce o awans do półfinału uległa Jakowlewej 10:15. n Marta Puda (TMS Sosnowiec) zajęła 29. miejsce i była najlepsza z reprezentantek Polski w zawodach Pucharu Świata szablistek w Chicago. Wygrała mistrzyni olimpijska z Londynu Koreanka Jiyeon Kim, która w finale pokonała Ukrainkę Alinę Komaszczuk 15:11. Rywalizację szablistów wygrał reprezentujący Niemcy Matyas Szabo. W finale wygrał z mistrzem olimpijskim z Londynu Węgrem Aronem Szilagyim 15:14. Najwyżej z Polaków – na 39. pozycji – uplasował się Adam Skrodzki (AZS AWF Katowice).

19


nowy dziennik Poniedzia∏ek 6 maja 2013

20

PERIODICALS postage paid at New York, NY. Delivered to the Post Office as periodicals class mail on Sunday, May 5, 2013

POSTMASTER: Send address changes to “Nowy Dziennik”, 70 Outwater Lane, Suite 402, Garfield, NJ 07026

Nowy Dziennik 2013/05/06  

Od ponad 40 lat Nowy Dziennik utrzymuje pozycję największej i najbardziej prestiżowej polskojęzycznej gazety codziennej w USA. Redagowany i...

Nowy Dziennik 2013/05/06  

Od ponad 40 lat Nowy Dziennik utrzymuje pozycję największej i najbardziej prestiżowej polskojęzycznej gazety codziennej w USA. Redagowany i...

Advertisement