Nowy Dziennik 2013/02/05

Page 17

Sport

17 nowy dziennik Tuesday, February 5, 2013

Braterski Super Bowl dla Ravens n W najdłuższym w historii, bo trwającym 4 godziny i 14 minut,

finale Super Bowl Baltimore Ravens w dramatycznych okolicznościach pokonali San Francisco 49ers 34-31 i po raz drugi sięgnęli po Lombardi Trophy. iż zapasów energii (tej elektrycznej) zabrakło już w trzeciej kwarcie.

108 JARDÓW W 11 SEKUND Uznawani za faworytów 49ers tak jak pierwszą, tak i trzecią kwartę zaczęli najgorzej jak mogli, czyli od straty siedmiu punktów. Superszybki Jacoby Jones, po przejęciu piłki odkopniętej przez Davida Akersa, niczym przez masło przebił się przez mających BRATERSKO, ALE NIE NA BOISKU Pierwszy raz w 47-letniej historii za zadanie zatrzymać go blokujących finałów Super Bowl już dwa tygo- 49ers i swój 108-jardowy sprint zakońdnie przed meczem znane było na- czył w polu punktowym. W tym mozwisko trenera zwycięskiej drużyny. mencie był bohaterem wieczoru, boObu finalistów tegorocznego Super wiem było to jego drugie przyłożenie, Bowl poprowadzili rodzeni bracia a Ravens prowadzili już 28-6. “Może Harbaugh, John jest trenerem Ravens, to jeszcze nie koniec szans, ale będzie a Jim 49ers. “My naprawdę wiemy, bardzo ciężko to odrobić” – wzdychajak to się robi” – żartowali przed me- li w tym momencie fani 49ers. Jacoczem rodzice braci Harbaugh. Atmos- by Jones pędził z szybkością na grafera na boisku daleka była jednak od nicy rekordu świata, bowiem pomijabraterskiej. Frustracja 49ers z powo- jąc czas lotu piłki, którą złapał, du nieudanego początku, co chwila przebycie z nią 108 jardów zajęło mu wyładowywana była na graczach Ra- 11 sekund, a przecież po drodze mijał Ed Reed z Baltimore Ravens z Vince Lombardi Trophy vens. Co rusz, dochodziło do bójek próbujących go zablokować obrońców. wprawdzie nadal prowadzili, ale już Jednak nie byli w stanie wprowadzić i przepychanek na boisku, a tylko potylko 31-29 i w barach San Franci- piłki w “end zone”. błażliwości sędziów kilku graczy zaSUPER BOWL PO CIEMKU wdzięcza to, że nie zostało usunięWtedy nagle w goszczącej Super sco znów wrzało, a sprzedaż alko“Jestem pewien że tam był faul (pass tych z placu gry. Bowl hali Superdome zgasła część holu biła rekordy. Nadzieje odżyły. interference)” – żalił się po meczu świateł. trener 49ers Jim Harbaugh, jednak Pierwszy raz w historii finałów UDANY START “KRUKÓW” KALIFORNIJSKA innego zdania byli sędziowie. Faworytem bukmacherów byli NFL na stadionie zabrało prądu. AwaHUŚTAWKA NASTROJÓW 49ers, ale najważniejszy mecz w ro- rię usunięto dopiero po 34 minutach, 49ers byli dosłownie od krok od WYRAFINOWANIE ku futboliści z San Francisco zaczę- ale czas ten znakomicie wykorzystał wyrównania, ale nieskuteczna próI OPŁACALNY SAMOBÓJ li fatalnie. Od samego początku me- sztab szkoleniowy 49ers. Warto do- ba podwyższenia za 2 punkty spraPo odzyskaniu piłki, perfekcyjnie czu robili błąd za błędem, co skrzęt- dać że Superdome, jako obiekt sym- wiła, że “Kruki” utrzymały prowa- grając “zegarem” Ravens zredukonie wykorzystywali Ravens, którzy bol, po huraganie Katrina został do- dzenie, a 5 minut później strzał Ju- wali do minimum czas i szanse 49ers po przyłożeniu Anquana Boldina już finansowany przez budżet państwa stina Tuckera z 38 jardów podwyższył na odrobienie strat. Na 4 sekundy do w piątej minucie objęli prowadze- sumą, bagatela, 471 milionów dola- przewagę Ravens na 34-29. Na ze- końca świadomie i celowo sami zanie, którego nie oddali już do koń- rów, ale nie zapobiegło to pierwszej garze pozostało niewiele ponad 4 mi- liczyli safety, które dało 2 punkty ca. Dominacja Ravens w pierwszych w dziejach Super Bowl awarii. nuty i 49ers ratowało tylko przyło- 49ers, ale zabrało z zegara cenne seGdy reflektory znów oświetliły żenie. Dowodzona przez legendar- kundy. Wykop Tuckera okazał się fordwóch kwartach była tak przygniatająca, że zanosiło się na pogrom obiekt, zobaczyliśmy jakby zupełnie nego Raya Lewisa obrona Ravens w malnością, a po nim Ravens, jak i ca49ers. Kapitalne podanie rozgrywa- inną ekipę z San Francisco i wręcz dramatycznej końcówce znów stanę- łe Baltimore oszaleli z radości. jącego Ravens Joego Flacco do in- nieprawdopodobny zryw 49ers, któ- ła na wysokości zadania. Chociaż tak naprawdę zawodowo nego bohatera wieczoru Jacoby’ego rzy w niewiele ponad 4 minuty zdo49ers w ostatnich sekundach zbli- ten sport uprawia się tylko w Stanach Jonesa na 105 sekund przed przerwą byli 17 punktów. Czerwonozłoci zre- żyli się w okolice pola punktowego Zjednoczonych i Kanadzie, to końdało “Krukom” prowadzenie 21-3. dukowali straty do zaledwie pięciu Ravens, by zadać decydujący cios. czący karierę po tym meczu Ray Le49ers do przerwy zdołali odpowie- punktów. Po najdłuższej przerwie ze dzieć tylko dwoma strzałami Davi- względu na awarię prądu w trzeciej kwarcie w historii Super Bowl Ravens da Akersa z 36 i 27 jardów. nadal prowadzili, ale już tylko 28-23. BEYONCE I KŁOPOTY Z ENERGIĄ Super Bowl to nie tylko futboloTECHNIKA KAEPERNICKA we, sportowe czy medialne, ale W ostatniej odsłonie obrona 49ers n W niedzielę w lidze NBA 34. zwy- skał 30 punktów. 28 dołożył Bosh, a przede wszystkim telewizyjne ame- w czwartej kwarcie wzniosła się na 23 – Wade. Gospodarzom przeworykańskie święto, oglądają nie nie tyl- wyżyny swoich możliwości. Ravens cięstwo w sezonie odnieśli koszyka- dził pozyskany w środę z Memphis ko fani futbolu, produkt rozrywko- po golu z pola Justina Tuckera z 19 rze Miami Heat. Grizzlies Rudy Gay – 29 punktów. wy przyciąga przed telewizory rów- jardów podwyższyli prowadzenie na Los Angeles Lakers w trzeciej nież laików, w tym 46 procent kobiet. 31-23, ale na przyłożenie obrona z Obrońcy tytułu i liderzy Konferen- kwarcie wyjazdowego meczu z DeTradycyjnie najbardziej oczekiwa- San Francisco nie pozwoliła już do cji Wschodniej wygrali na wyjeździe troit Pistons prowadzili już różnicą nym wydarzeniem dla niekibiców jest końca. Adoptowany 25 lat temu przez z Toronto Raptors 100:85. Aż 81 18 punktów, ale niewiele brakowakoncert w przerwie meczu. Śpiewa- niemiecką rodzinę rozgrywający punktów zdobyła “wielka trójka” – ło, a z parkietu zeszliby pokonani. jąca w spektakularnej oprawie świa- 49ers Colin Kaepernick kapitalnym, LeBron James, Dwyane Wade i Przez ostatnie trzy i pół minuty trateł Beyonce Knowles miała być sym- 15-jardowym rajdem w pole punk- Chris Bosh. fili tylko jeden rzut z gry; w dodatbolem seksu i była, ale spora część towe sprawił, że przygaszeni fatalNa początku drugiej połowy Rap- ku mylili się także z linii rzutów wolwidowni była zdegustowana jej kre- nym początkiem fani z Kalifornii od- tors mogli jeszcze liczyć na korzyst- nych. Ostatecznie zwyciężyli 98:97. acją. Beyonce po prostu niewiele mia- zyskali nadzieję. Technika i zwody ny rezultat. Prowadzili bowiem szeW zespole gości najlepszy był Pau ła na sobie, a zdaniem krytyków od- Kaepernicka są unikalne, dlatego jest ścioma punktami. Później jednak Gasol. Hiszpan uzyskał 23 punkty i słonięte miała to, co powinno być on bardzo trudny do zatrzymania i gwiazdy z Florydy podkręciły tem- 10 zbiórek. Wśród Pistons wyróżnił przykryte. Złośliwi twierdzą, że wy- nieprzewidywalny – mówili obroń- po i szybko pozbawiły rywali złu- się Greg Monroe – 20 punktów i 12 stęp Beyonce kosztował tyle prądu, cy Ravens. W tym momencie Ravens dzeń. Najlepszy był James, który uzy- zbiórek.

MVP, czyli najlepszym graczem tegorocznego finału National Football League został rozgrywający Ravens Joe Flacco, jednak równie dobrze zostać nim mógł superszybki Jacoby Jones. Mimo że nowi mistrzowie na początku trzeciej kwarty prowadzili 286, to o swoje zwycięstwo drżeli w niepewności do ostatnich sekund.

wis uważa, że na zakończenie kariery drugi raz został mistrzem świata. NAJWAŻNIEJSZY ELEKTRYK O światowym zasięgu futbolu amerykańskiego czy sukcesu Ravens można by dyskutować, ale mistrzostwem świata jest na pewno medialność Super Bowl. Awarie prądu na imprezie takiej rangi, owszem, można nazwać skandalem, ale to właśnie ona dodało koloru, wydłużyło spektakl, a i o mały włos nie odmieniło losów spotkania. Super Bowl to oglądany przez setki milionów widzów zlot celebrytów z całego świata, jednak tym razem to wielkie show przed kompromitacją, przerwaniem na dłużej czy nawet odwołaniem uratował... zwyczajny, anonimowy elektryk. On nigdy nie będzie ani MVP, ani prezydentem. CHRIS REIKO

Emocje w Detroit i Bostonie

Na podstawie informacji w∏asnych, PAP, IAR, Reutersa, prasy amerykaƒskiej i polskiej oraz doniesieƒ naszych korespondentów redaguje: Tomasz Deptuła

Podobny przebieg miało spotkanie Boston Celtics – Los Angeles Clippers. Gospodarze w czwartej kwarcie prawie roztrwonili 15-punktową przewagę. Dogonić się jednak nie pozwolili i wygrali 106:104. Dla „Celtów” było to czwarte zwycięstwo z rzędu. Co ciekawe, było to także czwarte spotkanie, w którym musieli sobie radzić bez Rajona Rondo. 26-letni rozgrywający zerwał więzadło w kolanie i w tym sezonie już nie zagra. Bostończyków do zwycięstwa poprowadził Paul Pierce – 22 punkty. W drużynie z Miasta Aniołów po 23 punkty uzyskali Eric Bledsoe i Jamal Crawford. TW, (PAP)