Page 1

1

NUMERIS 8 (12) / VASARA 2014

VIDUJE 87 RECEP T

AI


2Foto: Jurgita, Duonos ir 탑aidim킬


3

REDAKCIJOS ŽODIS Mieli skaitytojai,

Ilgi šviesūs vakarai, kuriuos leidžiame lauke mėgaudamiesi šiluma, kartu su šeimos nariais ir draugais kurdami saulės nublukintus prisiminimus, grožėdamiesi gamta ir ragaudami prisirpusius vasaros vaisius - tai tikroji vasara! Tėvo dieną palepinkite Tėčius. Siautėkite su vaikais taip, kad vasaros dienos neišdiltų iš jų vaikystės atsiminimų. Ieškokite paparčio žiedo, bet nepamirškite ir kitų gamtos žiedų, kurie nuspalvins ne tik jūsų kasdienybę, bet ir skonių paletę. Įmerkite kojas į šaltas jūros bangas ir pajuskite tarpupirščiuose girgždantį smėlį. Vasaros karštį slopinkite šaltais gėrimais ir gaiviais desertais. Traukite giliai užkištas kepsnines dienos švieson ir mėgaukitės žarijų karštyje ruoštu maistu. Raškykite šviežias uogas ir jų sultimis nusidažykite pirštus ir lūpas. Brisdami per smilgų pilnas pievas, lieskite vėjyje linguojančias viršūnėles pirštų galiukais. Pakutenkite gyvenimą! Tai tikrieji vasaros malonumai! Verskite vasaros numerio puslapius ir suprasite, apie ką mes kalbame.

Įsimintinų ilgų vasaros dienų!

Nemokamas elektroninis leidinys „Debesys“ Žurnalą leidžia UAB „Imbiero debesys“ ISSN 2029-9699 http://www.cloudsmag.eu https://www.facebook.com/zurnalasdebesys

© Autorinės teisės saugomos Draudžiama kopijuoti ir/ar platinti atskiras grafines ir/ ar tekstines leidinio dalis be išankstinio kūrybinės grupės sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant žurnale ir žurnalo svetainėje http://www.cloudsmag.eu esančią informaciją būtina nurodyti šaltinį. Už reklamos turinį ir kalbą neatsakome.

Žurnalo koordinatorė: Asta Eigėlytė-Gunnarsson, Villa Alps, asta@cloudsmag.eu Priekinio viršelio foto: Valerija, Cukerka Dizainas: Asta Eigėlytė-Gunnarsson, Villa Alps Kalbos redaktorės: Asta, Saulėta virtuvė Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija Julė, Kepykla Nr. 5 Jurgita, Duonos ir žaidimų

TEMINĖS�KOKTEILIŲ�DEGUSTACIJOS istorinė molekulinė klajoklio įžymybių ir�kt.

DĖKOJAME Gabrielei iš Gabriele photography už skanias nuotraukas.

info@kokteiline.eu ��������������

WWW.KOKTEILINĖ.EU

Native Universal Ceramics už keramikinius indus.

Juozapa�i�iaus��.�����ilnius


4


5

TURINYS 6 18 26 34 44 46 54 62 78 86 90 94 116 106 120 128 134 138 142 146 154 162 174 186 192 200 218 230 232 238

Speciali tema - VALGOMOS GĖLĖS Reportažas. SLĖNYJE Speciali tema - GAMINU SU ALYVUOGIŲ ALIEJUMI Reportažas. RESTORANŲ DIENA. POP-UP KEKSIUKŲ KIOSKELIS SKONIŲ KALENDORIUS Tarptautinė vaikų gynimo diena Tėvo diena Joninės Tarptautinė aludarių diena Reportažas. NAMŲ ALUDARIŲ TAURĖ 2014 Jūros diena Žolinė NAUJA KNYGA. Izraelio skoniai Speciali tema - MARINATAI Speciali tema - VASARA STIKLAINYJE VYNO SPINTA KOKTEILIAI PASAKIŠKI SKONIAI Speciali tema - SALOTŲ FIESTA KOKIA VASARA BE... ... vyšnių ... brokolių ... kukurūzų ... šaltų gėrimų KAVOS PERTRAUKĖLĖ ... gaivių gėrimų ... gervuogių FOTO RECEPTAS VIRTUVĖS ŠEFAS. Pokalbis KAS MES?


s o g m ė o l g ė l s a V


7

Foto: Asta, Villa Alps (jei nenurodyta kitaip)


8

Valgomos gėlės

V

os sušilus orams, viena po kitos ima skleistis įvairiausių spalvų gėlės. Ar žinojote, jog jos - ne tik žaliųjų pievų ar gėlynų puošmena, ne tik atgaiva akims? Pažvelgę į kulinarijos istoriją, pastebėsime, jog žiedlapiai nuo seno buvo naudojami įvairių kultūrų tradiciniuose patiekaluose. Žiedlapių žavesį puikiai suprato ir britų karališkųjų rūmų kulinarai, kurie gėlėmis dažnai gardino ir puošė patiekalus karalienei Viktorijai, tačiau vėliau ši mada buvo užmiršta. Sakoma, jog nauja – tai gerai pamiršta sena. Kurį laiką buvusios pamirštos, į madą gėlės į lėkštes sugrįžo 2009 m., o 2013 m. pasaulis gėlėmis jau puošė viską. Svarbu nepamiršti, kad ne visos gėlės yra valgomos. Tikimės, kad mūsų parengtas sąrašas ir panaudojimo būdai Jums padės pasirinkti tinkamai. Lietuvos pievose ir žydinčiuose soduose rasti žiedlapiai leis pažvelgti į kulinariją iš naujos ir itin spalvingos perspektyvos. Geri dalykai netrunka amžinai. Žydinčios gėlės - tai trumpalaikis sezoninis džiugesys, kuriuo pasimėgauti tiesiog privaloma. Svarbiausia žinoti, ką ir kaip naudoti, bei nebijoti eksperimentuoti. Jeigu recepte prašoma naudoti jau senokai nužydėjusias nasturtes, galima išmėginti ir kitus pikantiško skonio žiedus. Glotnučiai su pienių žiedais, dobilai, troškinti su ryžiais, ar tiesiog ryškiaspalvės salotos gali tapti smagiu kulinariniu nuotykiu. Jūsų virtuvė nušvis kitomis spalvomis!

OMLETAS SU PIENĖMIS Žodžiai ir receptas: Justina, Salierai rankinėje 1 porcija » 2 valg. š. alyvuogių aliejaus » 2 kiaušiniai » ¼ arb. š. jūros druskos » ¼ arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų » 15 g gorgoncolos » 10 g sviesto » 6 pienių žiedai

Įkaitinkite keptuvę su alyvuogių aliejumi. Nedideliame dubenyje kiaušinius išplakite su druska, pipirais. Plaktus kiaušinius supilkite į karštą keptuvę ir sumažinkite kaitrą iki vidutinės. Kepkite apie 1-2 minutes. Ant omleto sudėkite sūrį, perlenkite omletą pusiau ir dar trumpai pakepkite. Kol omletas kepa, kitoje keptuvėje išlydykite sviestą ir trumpai pakepinkite pienių žiedus. Patiekite omletą iškart, apibarstę kepintais pienių žiedais.


PATARIMAS Pienes galite keisti nasturčių, laiškinių svogūnų, vijoklinių pupelių, bazilikų, vaistinių agurklių ar valgomųjų ridikų žiedais, tačiau jų nekepkite - patiekite šviežius.


PATARIMAS Gvazdiko ir Valero sprigių žiedlapius salotose galite keisti gražgarsčių, bazilikų, medetkų, laiškinių svogūnų, viendienių, nasturtų žiedais.


Valgomos gėlės

VAIVORYKŠTINĖS SALOTOS Receptas: Justina, Salierai rankinėje 2 porcijos » 15 g gražgarsčių » 10 g špinatų » 2 Valero sprigės žiedlapiai » 5 vyšniniai pomidorai » 1 gvazdiko žiedlapiai » 1 valg. š. kedrinių pinijų » ¼ arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų » ¼ arb. š. jūros druskos » 2 valg. š. alyvuogių aliejaus » 2 valg. š. šviežiai spaustų citrinų sulčių

Lėkštėje paskleiskite gražgarstes, špinatus, Valero sprigės žiedlapius. Vyšninius pomidorus supjaustykite pusiau arba ketvirtadaliais ir paskleiskite lėkštėje. Apiberkite gvazdiko žiedlapiais ir riešutais. Paskaninkite druska bei pipirais ir apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir citrinų sultimis. Patiekite per 2 valandas.

11


12

Valgomos gėlės

LEVANDŲ PUTĖSIAI Receptas: Justina, Salierai rankinėje 4 porcijos » 250 ml pieno » 1 arb. š. džiovintų levandų žiedų » 3 g smulkios želatinos » 50 ml vandens » 2 kiaušinių tryniai » 60 g cukraus » 250 ml plakamosios grietinėlės » 4 našlaičių žiedai » 1 kiaušinio baltymas » 30 g miltelinio cukraus

Garų vonelėje kaitinkite pieną su levandų žiedais apie 10 minučių. Želatiną užpilkite vandeniu ir palikite brinkti apie 20 minučių. Gerai suplakite kiaušinių trynius su cukrumi, kol šis ištirps ir masė pabals. Nukoškite pieną ir plakdami lėtai supilkite į kiaušinių mišinį. Gautą mišinį supilkite į mažesnįjį indą ir, nuolatos švelniai maišydami, kaitinkite virš garų apie 10 minučių, kol mišinys sutirštės iki jogurto konsistencijos. Leiskite kremui atvėsti – jis turi būti dar šiltas, tačiau nebekarštas. Supilkite į kremą želatiną ir išmaišykite, kad ji ištirptų. Tuomet leiskite kremui atvėsti iki kambario temperatūros. Grietinėlę išplakite iki standžių putų. Įmaišykite ją į pieno kremą. Putėsius supilstykite į norimus indelius ar taureles ir palaikykite šaldytuve per naktį. Pasiruoškite kristalizuotų našlaičių žiedų. Išplakite kiaušinio baltymą ir juo švelniai ištepkite našlaičių žiedus, apibarstykite milteliniu cukrumi ir palikite išdžiūti. Putėsius patiekite dekoruotus kristalizuotais našlaičių žiedais. Suvartokite per 2 dienas.


Valgomos gėlės

LEDINUKAI Receptas ir foto: Radvilė, Salierai rankinėje

V

ieną ar kitą cukraus rūšį vartojame visi. Jei rinksimės švarų ekologišką cukrų ir, svarbiausia, vartosime jį saikingai, galėsime kartais leisti sau paskanauti šio prastos reputacijos saldumyno. Tikriausiai pamenate cukrinius gaidelius, kurių iš atlaidų parnešdavo močiutės? Pasirodo, juos itin paprasta pasigaminti namuose.

5 ledinukai » apie 500 g miltelinio cukraus » 5 pagaliukai » sauja valgomų gėlių žiedų (našlaičių, saulučių, rumunėlių, neužmirštuolių, baltažiedžių notrelių ar kt.) Ledinukams: » 3 valg. š. saldaus sirupo » 3 valg. š. smulkaus cukraus » 10 ml rožių vandens

Ant kepimo skardos išpilkite miltelinį cukrų ir suformuokite tvirtą kauburėlį. Jame pasirinkto dydžio (apie 2,5–3 cm skersmens) stiklinės ar kito daikto dugnu įspauskite apie 1–1,5 cm gylio apvalias arba kitokios formos duobutes. Į kiekvieną formelę įspauskite po pagaliuką. Nuplaukite gėlių žiedelius ir pasidėkite prie skardos su formelėmis. Kai pradėsite į formeles pilti karštą cukrų, negalėsite gaišti, todėl viską pasiruoškite iš anksto. Prikaistuvyje ant silpnos ugnies nuolatos maišydami ištirpinkite sirupą ir cukrų. Leiskite cukraus masei užvirti, tačiau nesudeginkite. Karštas cukrus akimirksniu stingsta ir gali prisvilti. Intensyviai maišydami supilkite rožių vandenį ir virkite dar kelias minutes. Nukelkite puodą su cukraus mase nuo ugnies ir šaukštu pripildykite milteliniame cukruje įspaustas formeles iki pusės. Gėles dėkite žiedais į apačią ir užpilkite dar tiek pat karšto cukraus. Žiūrėkite, kad gėlės ir pagaliukas būtų apsemti. Taip užpildykite visas formeles. Kol pilstysite karštą cukrų, puodelį laikykite pakeltą virš ugnies - cukrus taip greitai nesustings ir neprilips prie puodo dugno. Su karštu cukrumi elkitės atsargiai - galite skaudžiai nudegti! Padėkite skardą su ledinukais vėsioje vietoje ir palikite sustingti. Priklausomai nuo pektino kiekio cukruje, ledinukai gali stingti nuo kelių valandų iki 1 paros. Atsargiai iškelkite ledinuką iš formelės ir sausu vatos gabalėliu nuvalykite prilipusį miltelinį cukrų. Laikykite vėsioje vietoje, o geriausia - mėgaukitės iš karto! Rožių vandenį galite pakeisti kitų saldžių gėlių sirupu arba žaliosios citrinos sultimis, jei mėgstate rūgštesnius saldumynus.

15


16

Valgomos gėlės

DŽINO KOKTEILIS SU ALYVŲ SIRUPU Receptas ir foto: Radvilė, Salierai rankinėje

D

žinas su toniku - lengvas ir gaivus klasikinis alkoholinis kokteilis. Nosį kutenantį, tačiau blyškų gėrimo skonį nesunkiai galite nuspalvinti vasariškais gėlių aromatais.

Alyvų skonis salstelėjęs. Tikriausiai esate jų ragavę vaikystėje – nuskynę žiedelį, išsiurbdavote iš jo saldų nektarą. Sirupui naudokite paprastas violetines alyvas. Įskiepytos alyvos, nors ir turi gausesnį žiedyną, tačiau nėra tokios skanios. Alyvų sezonas prasideda balandžio pabaigoje ir dažniausiai tęsiasi visą gegužės mėnesį. Tačiau kokteilius galite skaninti ir kitų saldžių gėlių – rožių, medetkų, rugiagėlių – sirupu. Džino su toniku kokteiliui puikiai tinka ir bazilikų lapelių sirupas. Jis, kitaip nei saldžios gėlės, suteikia gėrimui aštresnio skonio ir aromato. apie 200 ml gėrimo Sirupui: » 200 ml vandens » 2 valg. š. cukraus su pektinu (arba uogienių cukraus) » didelė sauja (apie 100 g) alyvų žiedų Kokteiliui: » 8 stambūs ledo gabalėliai » 160 ml džino » 120 ml alyvų sirupo » 120 ml toniko arba sodos vandens

Ant silpnos ugnies užkaiskite puodą su vandeniu. Supilkite cukrų ir palengva maišykite, kol cukrus ištirps. Nuplaukite alyvų žiedus ir juos perrinkite, kad neliktų sumedėjusių kotelių. Suberkite žiedus į vandenį. Kai vanduo su alyvų žiedais užvirs, pridenkite puodą dangčiu ir virkite dar 10-15 minučių. Nukelkite nuo ugnies ir palikite pastovėti, kad sirupas įsigertų alyvų skonio. Nukoškite sirupą per sietelį, kad liktų tik skaidrus kvepiantis skystis, ir palikite visiškai atvėsti. Atvėsęs sirupas šiek tiek apstings. Į plakiklį suberkite pusę ledukų, supilkite džiną ir alyvų sirupą. Gerai išplakite. Likusius ledukus paskirstykite dviejose taurėse. Ant viršaus supilkite kokteilį ir užpilkite jį toniku ar kitu Jūsų mėgstamu nesaldžiu gėrimu su angliarūgšte. Supiltą į stiklainį sirupą šaldytuve galite laikyti kelis mėnesius.


18

Kalbino ir fotografavo: Asta, Villa Alps

SlÄ—nyje


19

Vieną lietingą pavasario dieną keletas maisto tinklaraštininkių lankėsi Slėnyje. Ten gyvena Ieva, besidominti laukiniais valgomais augalais. Pasivaikščiojusios po šlapias pievas ir susipažinusios su slėnyje augančiais valgomais augalais, sugužėjome į trobą. Ieva mus vaišino neapsakomo skanumo namine duona, tirštu jogurtu, pyragu su apynių spurgais bei keksu su medetkomis. Gėrėme mėtų arbatą ir šnekučiavomės...


20

Trumpai papasakoki apie save, šeimą ir didįjį įvykį - persikraustymą iš miesto į vienkiemį. Atsikraustėme beveik prieš 6 metus, o kodėl taip sugalvojome, tiksliai ir nebeprisimenu... Turbūt visada norėjome ir planavome pabėgti iš miesto, taigi, pirmai patogiai progai pasitaikius, susirinkome daiktus, vaiką, kuriam tada buvo 2 metukai, ir apsigyvenome mano tėvų įsigytoje savaitgalinėje sodyboje. Po 9 mėnesių gimė antras sūnus. Vyras dar pusmetį padirbo mieste, bet nutarė, jog neverta. Be to, visada buvo pamišęs žvejys-muselininkas. Jis sėdo rišti musių ir pardavinėti internetu, teikė gido paslaugas iš užsienio atvykstantiems žvejams. O aš sau ramiai auginau vaikus laukinukus be jokių darželių, dienotvarkių ir griežtų taisyklių. Taip ir gyvenome, kol vaikai nepaaugo ir man atsirado laiko ir sau. Kada ir kaip susidomėjai augalais? Juk studijavai istoriją, o ne botaniką. Mano tėvo tėvai abu botanikai, močiutė vesdavosi į pievas, parkus, botanikos sodą, senelis vedžiojo po Ignalinos nacionalinį parką, buvo vienas iš jo kūrėjų. Tad viskas prasidėjo dar vaikystėje, net daržų ravėjimas man niekada, na, beveik niekada, nebuvo kančia. O vėliau pradėjau domėtis prieskoniniais augalais, juos auginti sodyboje. Dabar jau turiu nemažą prieskoninių augalų darželį, kurį vis didinu. Tačiau daugiausiai dėmesio skiriu laukiniams valgomiems ir prieskoniniams augalams, kurie čia augo nuo senų senovės. Man įdomu, ką šeimininkės rinkdavo laukuose maistui, kaip ir kuo skanindavo patiekalus, ką valgydavo užėjus badui.


Kokia Slėnyje atsiradimo istorija ir vizija? Atsiradimo istorija be galo paprasta. Tiesiog nenorėjau ieškotis darbo, norėjau turėti darbą namie, kad galėčiau ir toliau būti su vaikais, gamtoje ir aplink namus. Tuomet apgalvojau, ką moku, sugebu, ką norėčiau dar išmokti, susiejome tai su vyro darbais, viską apgaubėme savo šeimos istorijomis ir nuostabiais Karmazinų slėnio vaizdais. Gimė tinklapis Slėnyje (www.slenyje.lt). Siekiame turėti tokią vietą, kur galėtumėme pasikviesti svečius pabūti gamtoje, susipažinti su augalais ir upėmis, pavaišinti originaliu maistu iš laukinių augalų, pamokyti mažus ir didelius būti gamtoje. Ir kviesti nedideles grupes, geriausia šeimas, kad tikrai pamatytų, ką rodai, išgirstų, ką pasakoji. Ir kviesti ne tiesiog į sodybą ar ekskursiją, o į šeimą. Visai netyčia radom savo išskirtinumą – mes kviečiam svečius ne tiek į sodybą ar ekskursiją, kiek į savo šeimą, visus priimame kaip savo draugus ar giminaičius. Ir tai turi savo privalumų – klientai jaučiasi kaip svečiuose, dažnai po degustacijų padeda sunešti indus ir nori sugrįžti vėl.

Papasakoki apie meilę maistui, gausybę virtuvinių eksperimentų, naminį maistą ir šeimos mitybos įpročius. Na, niekad man neapsiverčia liežuvis pasakyti, kad maisto gaminimas yra mano hobis ar gyvenimo aistra. Tai yra tiesiog pats gyvenimas, įprasta kaip kvėpuoti ar eiti į tualetą (šypsosi). Ir pradėjau gaminti labai paprastai – turiu du brolius, mamai tekdavo išvažiuoti į komandiruotes man palikus tris vyrus. Vėliau, atsiradus vaikui, teko daugiau gaminti, tačiau kol neatsikraustėme į sodybą, aš nekepdavau beveik jokių pyragų ir įmantriai negamindavau. Apsigyvenus slėnyje, parduotuvės nutolo, ir teko pradėti viską gaminti pačiai. Pastebėjau, kad vaikams augant, žurnalus apie vaikų auginimą pakeitė kulinariniai žurnalai, o kai norėdavau pabėgti nuo kokio nuobodaus privalomo darbo, bėgdavau į virtuvę – ir pasiteisinimas neblogas, juk turiu maitinti šeimą. Vėliau pastebėjau, kad mano gaminimas įgijo savitų bruožų, kuo jau galiu (ar bent pradedu galėti) pasidalinti su kitais – man įdomu užsiauginti, susirasti ar nusipirkti pagrindinius maisto produktus ir gaminti tik iš jų. Tai reiškia, jog norėdama išsikepti tikrą duoną, aš pati pasigaminu raugą, nusiperku rugių, juos susimalu taip, kaip man patinka, ir tik tada kepu duoną. Visus pieno produktus namie irgi gaminu iš kaimiško šviežio pieno. Jogurtas, varškė, grietinė, sviestas – visko turime. Daržoves irgi stengiamės patys užsiauginti. Dabar vis daugėja patiekalų iš surinktų laukinių augalų ir grybų. Stengiamės valgyti tik sezonines ir vietines daržoves – šią žiemą nepirkome pomidorų ir agurkų, valgėm kopūstus, burokus, morkas. Namiškiai taip įprato prie gero sezoninio maisto, jog rudenį, kai baigėsi savi pomidorai ir padariau salotas iš pirktinių, visi mano vyrai taip susiraukė, jog greitai buvo vienbalsiai nuspręsta, kad daugiau nebepirksim. Man be galo įdomūs visi senoviniai maisto gaminimo būdai – raugininmas, vytinimas, sūdymas, rūkymas, tik viso to dar turiu daug mokytis... Negalėčiau būti profesionalia virėja - nemoku ir nekenčiu gaminti pagal receptus, galiu juos sugalvoti, bet kai reikia viską pasverti, išmatuoti, kartais neužtenka kantrybės. Visi į tinklapį Slėnyje dedami receptai yra mano sukurti. Dabartinę savo profesiją įvardiju kaip šeimininkė. Gera šeimininkė turi pati ir užauginti, ir pagaminti maistą, žinoti, kaip auginti vaikus ir kokiais augalais juos gydyti šiems susirgus, turi pati siūti ir ravėti...

21


23

Papasakoki trumpai apie vasarą valgomas gėles, su kuo ir kaip jos valgomos. Galbūt gali pasidalinti vienu kitu receptu. Yra sakoma, jog galima valgyti 95 procentus laukinių augalų, tik reikia žinoti, kokių nevalgyti ir kaip valgyti valgomus. Kalbant apie galimybę apsinuodyti, žiedai yra mažiau pavojingi, kadangi jie daugiau naudojami patiekalų papuošimui ir spalvos suteikimui. Jų nesuvalgysi tiek, kiek lapų ar šaknų. Aš geriau papasakosiu, kokių nevalgyti, o visus kitus kiekvienas gali pats paragauti ir atrasti, kur ir kaip juos panaudoti maisto ruošoje. Taigi, pavasarį aplenkit žalčialunkius, ugniažoles, pakalnutes, vėdrynus, durnaropes, šunvyšnes, drignes, nuokanas, baltašaknes, geriau nevalgyti žibuoklių ir ievų žiedų. Visada galite valgyti vaisių ir uogų žiedelius – obelų, kriaušių, mėlynių, bruknių, erškėtrožių, gervuogių, aviečių, putinų, šermukšnių, šeivamedžių. Dauguma daržovių žiedų irgi valgomi, išskyrus bulvių, pomidorų, paprikų žiedus. Taip pat valgomi visi prieskoninių augalų žiedai: čiobrelių, raudonėlių, šalavijų, levandų, krapų, pastarnokų, juozažolių, medetkų, ramunėlių, nasturčių, serenčių ir kiti. O pievose galit prisirinkti pienių, raudonųjų ir baltųjų dobilų žiedų – tai jau didesni žiedai, iš kurių galima kepti pyragus ar daryti salotas. Aš žiedus daugiau naudoju patiekalų puošybai, arbatoms, taip pat sirupams virti. Pasidalinsiu dviem receptais. Pirmasis - pienių tortas. Pienėms nužydėjus jas galima bandyti pakeisti dobilų, medetkų ar nasturčių žiedais, tik kiek mažesniais kiekiais. Antrasis receptas skirtas prieskoninių žolelių ir žiedelių išsaugojimui – raugintos prieskoninės žolės.

Visiems, besidomintiems maistu ir jo gamyba, siūlau apsižvalgyti aplink save, nereikia niekur toli važiuoti, kad surastum egzotikos. Jos pilna aplinkinėse pievose, miškuose, upėse ir ežeruose, pelkėse ir mūsų daržuose, juk net ir ravimos piktžolės gali keliauti ne į kompostą, o į puodą. Ir nepamirškit, kad visa tai, kas nuo senų senovės augo aplink mus ir su mumis, visada mums labiau tinka. Žymiai sveikiau nei atvežtiniai egzotiški ar jau įprasti maisto produktai. Obuolys ir dilgėlė lietuviui sveikiau nei bananai ir špinatai, o Viduržemio jūros pakrančių dieta pati geriausia tik pačių Viduržemio jūros pakrančių gyventojams italams, ispanams ir graikams, o ne šiauriečiams lietuviams. O jei norite daugiau sužinoti apie valgomus laukinius augalus, piktžoles, prieskonines žoleles, visas gamtoje renkamas gėrybes ir jų naudojimą, galite kreiptis į mane. Esu visada pasiruošusi pravesti ekskursijas pievomis, pasidalinti receptais ir kulinariniais atradimais. Iki susitikimo Slėnyje!


24

RAUGINTOS PRIESKONINĖS ŽOLELĖS Prisirinkite įvairių mėgstamų prieskoninių žolelių (bazilikų, raudonėlių, česnakų žiedų, šalavijų ir pan.), susmulkinkite, galit įdėti porą česnako skiltelių, pipirų, laurų lapelių. Užpilkite druskos tirpalu (santykiu 1 litras vandens ir 1 valgomasis šaukštas druskos be jodo), kad apsemtų. Galite paslėgti lėkštele arba tiesiog kasdien patikrinkit, kad žolelės neiškiltų paviršiun. Palikit šiltoje vietoje 4–5 dienas, kad pradėtų rūgti. Sandariai uždenkite ir laikykite šaldytuve. Suvartokite per 1 metus. Raugintas žoleles galima naudoti kaip rūgštų salotų užpilą, padažams, troškiniams, sriuboms paskaninti, tik pilkit virimo pabaigoje, kad išliktų visos rūgimo metu atsiradusios gerosios medžiagos. Taip galima užsiraugti ir dilgėlių, rūgštynių, garšvų, burokų lapų.

PIENIŲ TORTAS Kol dar patvoriuose liko bent keletas pienių žiedų, galite suspėti išsikepti labai skanų tortą. Galima kepti tiesiog kekso formoje arba gaminti tortą, perteptą varškės kremu arba maskarponės sūriu. Aš maskarponės niekada nesu pirkusi: kadangi pati gaminu jogurtą iš šviežio karvės pieno, tai nuvarvinu išrūgas iki tokio tirštumo, kokio man reikia, ir naudoju vietoj šio itališko sūrio. Pienių žiedus galite keisti medetkų žiedais. Pyragui: » 1 st. pienių žiedlapių » 1 st. miltų » 1 arb. š. kepimo miltelių » 1 arb. š. cinamono » ½ arb. š. druskos » ½ st. cukraus » ½ st. medaus » ⅔ st. aliejaus » 2 kiaušiniai » ½ st. obuolienės arba obuolių ir slyvų tyrės » ½ st. saulėgrąžų ir linų sėmenų Kremui: » 500 g maskarponės sūrio arba nuvarvinto jogurto sūrelio, arba pertrintos varškės » 250 g plakamosios grietinėlės pienių žiedlapiai

Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros. Nupjaukite visas žalias dalis nuo pienių žiedlapių. Dideliame dubenyje sumaišykite sausus produktus: miltus, druską, kepimo miltelius, cinamoną ir pienių žiedlapius. Šlapius produktus išplakite su cukrumi. Tuomet sausus produktus sumaišykite su šlapiais, kad neliktų sausų miltų. Ilgai maišyti nereikia. Kepkite orkaitėje apie 45 minutes arba kol įbestas pagaliukas lieka sausas. Kremui suplakite grietinėlę ir atsargiai išmaišykite su sūriu ar varške ir žiedlapiais. Jei mėgstate saldų kremą, galite dėti cukraus ar miltelinio cukraus, tačiau pyragas yra pakankamai saldus, pienių žiedlapiai taip pat yra šiek tiek saldūs. Tortą perpjaukite horizontaliai pusiau, pertepkite kremu, aptepkite kremu viršų ir kelias valandas palaikykite šaldytuve. Prieš patiekdami galite apibarstyti pienių žiedlapiais.


25

Foto: iš Ievos asm. archyvo


26

Gaminu su alyvuogių aliejumi Receptai: Asta, Villa Alps Foto: Asta, Villa Alps ir Viktorija, Receptų medis

CALAMARATA, MOCARELOS, VYTINTO KUMPIO IR POMIDORŲ VĖRINUKAI 6 porcijos » 24 Verrigni per bronzą perleisti calamarata makaronų žiedai » Titone ekologiškas ypač tyras alyvuogių aliejus Valli Trapanesi D.O.P. » 24 maži mocarelos rutuliukai » 24 plonos vytinto kumpio juostelės » 12 vyšninių pomidorų » gražgarstės (nebūtina) » 12 medinių iešmelių

Sūdytame vandenyje išvirkite calamarata žiedus. Kai kurie žiedai gali sutrūkti, tad jų virkite daugiau (30-35). Nupilkite vandenį ir makaronus apšlakstykite aliejumi. Į makarono žiedą dėkite mocarelos rutuliuką ir apvyniokite vytintu kumpiu. Ant iešmelio verkite po du tokius suktinukus, atskirdami juos pomidoru. Pomidorai gali būti šiek tiek apkepti orkaitėje (žemoje temperatūroje). Veriami makaronai gali sutrūkti, bet tai nepakenks nei vaizdui, nei skoniui. Virimo metu sutrūkusius makaronus taip pat galite naudoti, bet juos bus sunkiau suverti ant iešmelių. Suverkite 12 iešmelių. Patiekite apšlakstę alyvuogių aliejumi. Jei norite, prie vėrinukų patiekite alyvuogių aliejumi apšlakstytų gražgarsčių.

12 lt nuolaidų kuponas Titone ekologiškam ypač tyram alyvuogių aliejui Valli Trapanesi D.O.P. (500 ml) 5 lt nuolaidų kuponas Titone ekologiškam ypač tyram alyvuogių aliejui Valli Trapanesi D.O.P. (250 ml) Nuolaidos taikomos aliejaus degustacijų studijoje Itališko skonio gurmanai S. Žukausko g. 26, Vilnius


Titone ekologiškas ypač tyras alyvuogių aliejus Valli Trapanesi D.O.P. BIOL 2013 nugalėtojas – geriausias ekologiškas alyvuogių aliejus pasaulyje Sudėtis: aukščiausios rūšies pirmo šalto spaudimo ypač tyras alyvuogių aliejus, išgautas tiesiogiai iš alyvuogių ir tik mechaninėmis priemonėmis, su saugoma kilmės nuoroda - Valli Trapanesi, Sicilija. Alyvuogių - Nocellara del Belice 50 %, Cerasuola 40 % ir Biancolilla 10 % mišinys Rūgštingumas: 0.1 %. Rekomendacijos gaminimui: ryškaus skonio šviežiems patiekalams ar keptos mėsos patiekalams, daržovių sriuboms ar sriuboms su mėsa, salotoms su pomidorais ar šviežiai itališkai duonai gardinti.


Bonamini ypač tyras alyvuogių aliejus Veneto Valpolicella D.O.P. Geriausias švelniai vaisiškas alyvuogių aliejus pasaulyje FLOS OLEI 2014 Įvertinimas balais 97/100 Sudėtis: aukščiausios kokybės pirmo šalto spaudimo ypač tyras alyvuogių aliejus, pagamintas mechaniniu būdu iš ūkyje Veneto Valpolicella (saugoma kilmės vietos nuoroda), užaugintų ir rankomis nuskintų alyvuogių. Alyvuogės: Favarol ir Grignano mišinys. Kvapas: kvepia laukų žolelėmis ir šviežiais migdolais. Spalva: geltona aukso su žalsvais atspalviais Aromatas: kompleksiškas ir subalansuotas, su elegantiškomis neprinokusio pomidoro, obuolių, kriaušių ir bananų natomis. Skonis: švelniai vaisiškas, salsvas ir delikatus, lengvai pikantiškas. Juntami daržoviški ir prieskoninių žolelių niuansai – lapinių salotų, saliero, baziliko ir petražolių. Saldūs migdolai. Vos vos karstelintis ir pikantiškas, itin subalansuotas. Rūgštingumas: < 0.2 % Rekomendacijos gaminimui: pašlakstyti ant švelnaus skonio patiekalų, garintų ar keptų daržovių, avinžirnių, gardinti virtas bei žalias jūros gėrybes, makaronus su krevetėmis, virtą ar keptą žuvį, baltos mėsos patiekalus. šviežius minkštus sūrius, mielinius pyragus, gaminti majonezą.

7 lt nuolaidų kuponas Bonamini ypač tyram alyvuogių aliejui Veneto Valpolicella D.O.P. (500 ml) Nuolaidos taikomos aliejaus degustacijų studijoje Itališko skonio gurmanai S. Žukausko g. 26, Vilnius


Gaminu su alyvuogių aliejumi

MAJONEZAS IR MAJONEZO PADAŽAI

G

aminant majonezą, labai svarbu, kad visi produktai būtų kambario temperatūros. Nesijaudinkite, jei nepavyks iš pirmo karto,– majonezo gamyba reikalauja praktikos. Gamindami majonezą, naudokite Jūsų mėgstamas Dižono garstyčias. apie 300 ml majonezo » 2 kiaušinių tryniai » žiupsnis druskos » 275 ml Bonamini ypač tyro alyvuogių aliejaus Veneto Valpolicella D.O.P. » 1 valg. š. Dižono garstyčių » 1 valg. š. citrinų sulčių Majonezo padažui Nr. 1: » 100 ml naminio majonezo » 1-2 arb. š. De Carlo saulėje džiovintų pomidoriukų užtepėlės Majonezo padažui Nr. 2: » 100 ml naminio majonezo » 2-3 arb. š. De Carlo žaliųjų alyvuogių užtepėlės su citrusiniais vaisiais

Majonezą sukti galite rankomis arba elektriniu plakikliu. Tiesa, plakti rankomis teks apie 10 minučių, tad reikia gerai treniruotų rankų. Daug paprasčiau ir greičiau gaminti majonezą, naudojant elektrinius prietaisus. Jei plaksite rankomis, trynius plakite keletą minučių. Suberkite druską ir plakite dar pusę minutės. Pamažu pilkite aliejų. Iš pradžių jį tik po truputėlį lašinkite. Supylę pusę aliejaus, galite pradėti pilti plona srovele. Supylus pusę aliejaus, majonezas jau bus pagamintas. Toliau pilamas aliejus tik skystins suplaktą emulsiją. Supylę visą aliejų, paplakite dar pusę minutės. Sudėkite garstyčias ir supilkite citrinų sultis. Jei blogai suplakėte ir aliejus nesusijungė su tryniais į vientisą emulsiją (nustojus plakti po minutėlės aliejus ir tryniai atsiskiria vienas nuo kito ir masė atrodo panaši į varškę), majonezą galite pataisyti, pagaminę šiek tiek naujo majonezo. Į jį po šaukštą įmaišykite nepavykusią masę. Jei nepadės ir tai, majonezą galite išgelbėti, į jį įmaišę 1 valg. š. riebaus pirktinio majonezo. Jei naudosite elektrinį plakiklį, gaminkite taip pat, bet viską darykite kur kas trumpiau. Majonezo tirštumą galite reguliuoti įpildami daugiau aliejaus arba citrinų sulčių pagal skonį. Majonezą laikykite šaldytuve ir suvartokite per 7 dienas. Majonezo padažus pagaminsite majonezą sumaišę su užtepėlėmis.

29


30 Franci ypač tyras alyvuogių aliejus Villa Magra Geriausias intensyviai vaisiškas alyvuogių aliejus pasaulyje FLOS OLEI 2014 Vertinimas balais 98/100 Sudėtis: aukščiausios kokybės pirmo šalto spaudimo ypač tyras alyvuogių aliejus, pagamintas mechaniniu būdu iš ūkyje užaugintų ir rankomis nuskintų (spalio 20 lapkričio 10 d.) alyvuogių. Alyvuogės: Frantoio „Correggiolo“ (50 %), Moraiolo (35 %), Leccino (15 %) mišinys Alyvuogės auga 350 m. virš jūros lygio. Alyvuogės skinamos rankomis, aliejus spaudžiamas per keletą valandų nuo alyvuogių surinkimo. Spalva: žalia su gelsvais atspalviais. Aromatas: intensyviai vaisiškas. Intensyvūs, bet elegantiški žalių alyvuogių, gaivūs ir pikantiški žoliški kvapai, su artišokų ir skrudintos kavos užuominomis. Skonis: intensyviai vaisiškas, šviežias, žoliškas, pikantiškas, kompleksiškas. Kartokas ir pipiriškas, harmoningas, elegantiškas tvirtos struktūros su šviežiu turtingu pikantiškos žolės poskoniu. Rūgštingumas: < 0.2 % Rekomendacijos gaminimui: pilti ant tuno ar kt. žuvies tartaro, sriubų, šviežių ar keptų daržovių, raudonos mėsos, pagardinti skrudintą duoną, makaronus, rizoto, brandintus sūrius.

2 porcijos » 4 gabalėliai avienos nugarinės su šonkauliu (apie 350-400 g) » Franci ypač tyras alyvuogių aliejus Villa Magra » druska » grūsti juodieji pipirai » 1 česnako skiltelė » ½ arb. š. druskos » ½ arb. š. grūstų juodųjų pipirų » apie 400 ml verdančio vandens » 2 kekės vyšninių pomidorų » Franci ypač tyras alyvuogių aliejus Villa Magra » 1 citrinos žievelė » druska » grūsti juodieji pipirai » malta kalendra » 2 žaliosios citrinos Avienos gabalėlius įtrinkite druska ir pipirais, aptepkite Villa Magra aliejumi ir palikite marinuotis šaldytuve 2-3 valandas. Orkaitę įkaitinkite iki 140°C temperatūros. Mėsą sudėkite į orkaitei tinkamą indą su dangčiu. Įpilkite tiek vandens, kad vos dengtų mėsą. Į vandenį įdėkite lengvai sutraiškytą česnako skiltelę, įberkite druskos ir pipirų. Troškinkite orkaitėje dangčiu uždengtame inde 90 minučių. Likus 10 minučių, į orkaitę pašaukite skardą su aliejumi apšlakstytomis pomidorų kekėmis. Baigę troškinti mėsą, indą išimkite ir išjunkite orkaitę. Pomidorus palikite uždarytoje orkaitėje. Mėsos gabaliukus nusausinkite. Keptuvėje įkaitinkite aliejų. Mėsą, apibarstytą tarkuota citrinų žievele, druska, pipirais ir kalendra, kepkite ant aukštos ugnies iš abiejų pusių, kol gražiai apskrus. Tiekite iš karto su pomidorais ir žaliosios citrinos skiltelėmis. Gausiai apšlakstykite pikantiškuoju Villa Magra alyvuogių aliejumi.

12 lt nuolaidų kuponas Franci ypač tyram alyvuogių aliejui Villa Magra (500 ml) 5 lt nuolaidų kuponas Franci ypač tyram alyvuogių aliejui Villa Magra (250 ml) Nuolaidos taikomos aliejaus degustacijų studijoje Itališko skonio gurmanai S. Žukausko g. 26, Vilnius


AVIENA SU POMIDORAIS IR ŽALIOSIOMIS CITRINOMIS


De Carlo ypač tyras alyvuogių aliejus su šviežiais mandarinais. Sudėtis: pirmo šalto spaudimo ypač tyras alyvuogių aliejus, pagamintas iš Pietų Italijoje užaugintų alyvuogių, mandarinai, spausti kartu su alyvuogėmis. Alyvuogės skinamos rankomis tiesiai nuo medžių ir spaudžiamos per 24 h nuo nuskynimo akmeninėmis girnomis, t. y., mechaniniu būdu. Spaudžiant alyvuoges, kartu spaudžiami ir ekologiškai De Carlo ūkyje užauginti švieži mandarinai. Rekomendacijos gaminimui: baltos mėsos, žuvies patiekalams, saldumynams gaminti, salotoms, šviežiai itališkai duonai ar ledams gardinti.


Gaminu su alyvuogių aliejumi

KEKSAS SU ALYVUOGIŲ ALIEJUMI IR ROZMARINAIS 8-10 porcijų

Orkaitę įkaitinkite iki 175-180°C temperatūros.

» 4 dideli kiaušiniai » ¾ st. cukraus » ⅔ st. De Carlo ypač tyro alyvuogių aliejaus su šviežiais mandarinais » ½ citrinos sultys ir žievelė » 1 ½ st. kvietinių miltų » 1 valg. š. kepimo miltelių » ¾ arb. š. druskos » 2-3 valg. š. smulkintų šviežių rozmarinų

Dubenyje kiaušinius lengvai suplakite su cukrumi, supilkite aliejų ir citrinų sultis, sudėkite nutarkuotą citrinų žievelę. Išmaišykite. Kitame dubenyje sumaišykite miltus, kepimo miltelius ir druską. Miltų mišinį suberkite į skystus produktus ir išmaišykite. Suberkite rozmarinus ir vėl lengvai išmaišykite.

Glajui: » 1 st. miltelinio cukraus » 3 valg. š. šeivamedžių sirupo » apie 1 valg. š. vandens » 1 mandarinas

Išimkite kekso formą iš orkaitės ir palikite vėsti. Po 15 minučių keksą išverskite iš formos ir toliau vėsinkite ant grotelių.

Tešlą supilkite į apvalią kekso formą. Į silikoninę formą tešlą galite pilti tiesiai, o metalinės kepimo formos kraštus ištepkite sviestu ir pabarstykite miltais (jų perteklių išpurtykite). Kepkite 40-45 minutes. Kepinį patikrinkite mediniu pagaliuku: jei tešla prie jo nelimpa, keksas iškepęs.

Glajui sumaišykite miltelinį cukrų su šeivamedžių sirupu (galite keisti vandeniu). Jei masė per sausa, po truputi lašinkite vandenį, kol gausite tirštą vientisos konsistencijos glajų. Įtarkuokite mandarino žievelę. Ji saldžiam glajui suteiks malonaus kartumo. Visiškai atvėsusį keksą apliekite glajumi. Be jo keksas praras pusę savo grožio ir skonio! PATARIMAS: alyvuogių aliejų su mandarinais galite keisti alyvuogių aliejumi su citrinomis.

5 lt nuolaidų kuponas De Carlo ypač tyram alyvuogių aliejui su šviežiais mandarinais (250 ml) Nuolaidos taikomos aliejaus degustacijų studijoje Itališko skonio gurmanai S. Žukausko g. 26, Vilnius

33


34


35 Žodžiai: Marta, Skanios dienos Foto: Asta, Saulėta virtuvė / Marta, Skanios dienos / Viktorija, Receptų medis

RESTORANŲ DIENA Debesų pop-up keksiukų kioskelis Restoranų diena - tai iniciatyva, kurios metu kiekvienas gali atidaryti savo restoraną, kavinę ar barą vienai dienai. Gatvėje, biure, namuose, ant stogo, sode ar ten, kur vaizduotė veda. Šios iniciatyvos kūrėjas - aktyvus kultūros veikėjas suomis Timo Santala. 2011 metų gegužę jis ėmėsi organizuoti pirmąją Restoranų dienų. Iki 2014 m. įkurtų restoranų skaičius viršija 1500, iniciatyvoje šiuo metu dalyvauja daugiau nei 30 pasaulio šalių, ir jų skaičius nuolat auga. Šis renginys yra pelnęs ne vieną apdovanojimą: metų kultūros renginys, metų maisto fenomenas, geriausias Helsinkio renginys, metų socialinės medijos renginys ir keletą kitų. Restoranų diena iš lėto žengia ir į Lietuvą. Mes, debesiečiai, taip pat nusprendėme prisidėti prie šios pasaulinės maisto šventės – įkūrėme pop-up keksiukų kioskelį Vilniuje, žaliame skverelyje prie Katedros. Kioskelyje turėjome platų keksiukų pasirinkimą: su šokoladu ir varške, su karamele ir šokoladu, su anakardžių riešutais ir medumi, su morkomis, su kakava, su migdolų miltais, su marcipanu bei su citrina. Daugelis keksiukų pasipuošė maskarponės kepuraitėmis. Nepamiršome ir rimtesnių vyriškų keksiukų: su šonine ir kriaušėmis, su pomidorais ir kumpiu bei su kopūstais ir cukinijomis. Nors planavome dirbti 3 valandas, tačiau per 2 valandas išgaravo daugiau nei 200 mūsų su meile keptų keksiukų, ir kioskelį teko uždaryti anksčiau nei planavome. Labai džiaugiamės tais, kurie atėjo pamatę informaciją apie renginį internete, tais, kurie mus atrado tik praeidami pro šalį, tais, kurie mus rekomendavo kitiems Pilies gatvėje. Plačiai šypsomės ir džiaugiamės sulauktu palaikymu ir grįžtamuoju ryšiu. Kita restoranų diena vyks rugpjūčio 17 d. Galite dalyvauti ir Jūs! Tereikia suburti smagią komandą, sukurti originalų meniu, išsirinkti tinkamą vietą, užregistruoti restoraną oficialiame Restoranų dienos internetiniame puslapyje ir nepamiršti apie savo restoraną pranešti draugams ir draugų draugams. Mes esame pasirengę vasarą sukurti Jums šį tą gražaus ir skanaus. Sekite mūsų naujienas!


Keksiukus kepė, valgomas ir nevalgomas dekoracijas gamino: Julė, Kepykla Nr. 5 Asta, Villa Alps Viktorija, Receptų medis Marta, Skanios dienos Berta, Cukrinis avinėlis Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija Asta, Saulėta virtuvė Elinga, Spoon alley Neringa, Du mėnuliai: maisto simfonija Kristina, Su šaukštu aplink pasaulį Dovilė ir Mantas, Bajalių šeimynėlės kampelis


37


38

Keksiukų kioskas

CITRININIAI KEKSIUKAI Receptas: Asta, Saulėta virtuvė 12 keksiukų Keksiukams: » 1 ¼ st. miltų » 1 arb. š. kepimo miltelių » ½ arb. š. druskos » 115 g kambario temperatūros sviesto » 1 st. cukraus » 2 dideli arba 3 maži kiaušiniai » ½ st. pieno » 1 didelės citrinos žievelė ir sultys Citrininiam sirupui: » ¼ st. cukraus » 1 didelės citrinos sultys Papuošimui: » 1 ½ st. miltelinio cukraus » 115 g kambario temperatūros sviesto » 1 arb. š. vanilės esencijos » 1 valg. š. pieno » spalvoti pabarstukai

Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros. Dubenyje sumaišykite miltus, kepimo miltelius ir druską. Atidėkite į šalį. Kitame inde elektriniu plaktuvu iki purios masės išplakite sviestą ir cukrų. Nenustodami plakti po vieną įmuškite kiaušinius. Supilkite pieną ir išplakite. Suberkite citrinos žievelę, supilkite išspaustas citrinos sultis ir dar kartą gerai išplakite. Suberkite miltų mišinį ir lengvai išmaišykite, kol neliks sausų miltų. Nepermaišykite. Paruoštą tešlą paskirstykite į keksiukų formeles, užpildydami ⅔ jų tūrio. Kepkite orkaitėje apie 15-20 minučių. Ar keksiukai iškepė, patikrinkite mediniu pagaliuku: įkištas ir ištrauktas iš keksiuko, jis turi būti švarus. Kol keksiukai kepa, pasiruoškite citrininį sirupą keksiukams sulaistyti. Į puodelį supilkite citrinos sultis, suberkite cukrų. Maišykite, kol cukrus ištirps. Iškepusius keksiukus išimkite iš kepimo indo ir perkelkite ant grotelių. Dar šiltus subadykite mediniu pagaliuku ir dosniai aptepkite citrininiu sirupu. Palikite, kol keksiukai visiškai atvės. Pasiruoškite kremą keksiukams papuošti. Į dubenį suberkite miltelinį cukrų, sudėkite minkštą sviestą ir plakite elektriniu plaktuvu, kol gausite vientisą purią masę. Supilkite vanilės esenciją, pieną ir vėl viską išplakite iki vientisos masės. Jei matote, kad kremas per tirštas, įpilkite dar vieną šaukštą pieno; jei kremas per skystas – įberkite dar šiek tiek miltelinio cukraus. Paruoštą kremą sudėkite į konditerinį maišelį ir aptepkite juo keksiukus. Apibarstykite spalvotais pabarstukais.


Keksiukų kioskas

KEKSIUKAI DU MĖNULIAI Receptas: Neringa, Du mėnuliai: maisto simfonija 10 keksiukų Biskvitui: » 1 kiaušinis » 90 g cukraus » 90 g karamelizuoto saldinto sutirštinto pieno » 100 g grietinės » 110 g miltų » 8 g kepimo miltelių Įdarui: » 50 g juodojo šokolado » 20 ml pieno » 30 g žemės riešutų sviesto Karamelinis kremui: » 80 g karamelizuoto saldinto sutirštinto pieno » 40 g kondensuoto pieno » 250 g maskarponės

Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros. Visus biskvito ingredientus eilės tvarka sumaišykite virtuviniu kombainu ir supilkite į kepimo formą. Tešlą paskirstykite popierinėmis keksiukų formelėmis išklotoje keksiukų formoje. Kepkite orkaitėje apie 20 minučių. Ar keksiukai iškepė, patikrinkite mediniu pagaliuku: įkištas ir ištrauktas iš keksiuko, jis turi būti švarus. Leiskite keksiukams visiškai atvėsti. Atvėsusių keksiukų viduryje padarykite skylutes. Į jas, keksiukams atvėsus, krėsite įdaro. Įdarui šokoladą sumaišykite su pienu karšto vandens vonelėje ir gerai išsukite iki vienalytės masės. Į šokoladą sudėkite žemės riešutų sviestą ir išsukite iki vienalytės masės. Krėskite įdaro į kiekvieną keksiuką, o likusiu įdaru aptepkite jų viršų. Kol gaminsite kremą, laikykite keksiukus šaldytuve. Kremui išsukite abiejų rūšių sutirštintą pieną. Sukrėskite maskarponę ir išsukite iki vienalytės masės. Dėkite karamelinį kremą į konditerinį maišelį ir papuoškite keksiukus viršūnėlėmis.

41


42

Keksiukų kioskas

KAKAVINIAI KEKSIUKAI SU PASLĖPTU SALDAINIU Receptas: Asta, Villa Alps 12-14 keksiukų Keksiukams: » 2 kiaušiniai » 200 ml cukraus » 175 g sviesto » 175 ml pieno » ½ arb. š. vanilinio cukraus » 350 ml kvietinių miltų » 2 arb. š. kepimo miltelių » 100 ml kakavos miltelių » 1/2 arb. š. druskos » 6 karameliniai saldainiai (Karvutė, Dumle ir pan.) Papuošimui: » 200 ml maskarponės » 150 ml riebios grietinėlės » 60 g miltelinio cukraus » šokoladiniai pabarstukai arba tarkuotas šokoladas

Orkaitę įkaitinkite iki 175°C temperatūros. Kiaušinius plakite su cukrumi, kol masė taps puri ir balsva. Išlydykite sviestą ir leiskite jam šiek tiek atvėsti. Į kiaušinių masę pilkite pieną, suberkite vanilinį cukrų. Po truputį supilkite sviestą ir gerai išmaišykite. Kitame dubenyje sumaišykite miltus, kepimo miltelius, kakavą ir druską. Įmaišykite šį mišinį į skystus produktus. Tešlą dėkite į kepimo formeles, užpildydami ⅔ jų tūrio, ir įspauskite po pusę saldainio. Jei norite, galite dėti ir po visą saldainį. Kepkite 20-25 minutes. Keksiukus palikite atvėsti. Elektriniu plaktuvu išplakite maskarponę, grietinėlę ir persijotą miltelinį cukrų. Neperplakite. Kremą dėkite į konditerinį maišelį ir dekoruokite atvėsusius keksiukus. Papuoškite pabarstukais arba tarkuotu šokoladu.


Dėkojame visiems užsukusiems, besišypsojusiems ir su mumis bendravusiems! Geros nuotaikos tądien netrūko!


44

SKONIŲ KALENDORIUS VASARA 06.01 Tarptautinė vaikų gynimo diena 06.01 Tėvo diena 06.22 Joninės 07.18 Tarptautinė aludarių diena 07.30 Jūros diena 08.15 Žolinė

Foto: Asta, Villa Alps


45


46


06.01 Tarptautinė vaikų gynimo diena

TARPTAUTINĖ VAIKŲ GYNIMO DIENA Žodžiai, receptai ir foto: Dovilė, Letters from Coffee Street

S

akoma, laimingi yra žmonės, turėję gražią vaikystę - kupiną juoko, laisvės, atradimų ir nesibaigiančių vasarų; tokią, kokios nusipelnė kiekvienas vaikas. Kviečiame paminėti Tarptautinę vaikų gynimo dieną taip, kaip pridera - išradingai ir natūraliai. Pasigaminkite naminės sluoksniuotos tešlos be dirbtinių priedų ir pasitelkite vaizduotę: lankstykite vėjo malūnėlius bei kepkite daugiasluoksnius sviestinius vaflius. Ir, žinoma, į pagalbą pakvieskite mažuosius draugus - juk lankstyti tešlą ar barstyti cukrų gali visi!

47


48

06.01 Tarptautinė vaikų gynimo diena

600 g tešlos Tešlai: » 250 g miltų » 200 g sviesto » 100-120 ml šalto vandens » žiupsnis druskos Malūnėliams: » pieninis šokoladas » mėgstamas džemas » 1 kiaušinis » žiupsnis druskos » mediniai iešmeliai » miltelinis cukrus Vafliams: » 250 ml riebios grietinėlės » 30 g miltelinio cukraus » braškės

Miltus išsijokite ant švaraus darbinio paviršiaus. Jų centre padarykite šulinį. Sviestą padalinkite pusiau: 100 g sviesto supjaustykite kubeliais, o likusį laikykite šaldytuve. Į miltų šulinį supilkite šaltą vandenį, įberkite žiupsnelį druskos ir sudėkite kubeliais pjaustytą sviestą. Užminkykite tešlą ir suformuokite iš jos rutulį. Jį įvyniokite į maistinę plėvelę ir laikykite šaldytuve mažiausiai 1 valandą. Likusį sviestą dėkite tarp dviejų kepimo popieriaus lapų ir iškočiokite maždaug 2 cm storio sviesto lakštą. Iš sviesto suformuokite stačiakampį - jo dydis turėtų būti maždaug toks pat, kaip ir tešlos kamuolio. Jei virtuvėje labai šilta, sviestą dėkite atgal į šaldytuvą. Stalviršį pabarstykite miltais. Iš šaldytuvo išimkite tešlą. Peiliu tešloje padarykite kryžiaus formos įpjovą: įpjaukite tešlos rutulį iš viršaus į apačią ir iš kairės į dešinę. Sekdami įpjovomis, atlenkite keturias tešlos rankoves. Iškočiokite tešlą taip, kad gautumėte kryžiaus formą. Tešlos vidurys turi likti šiek tiek storesnis už rankoves. Paruoštą šaltą sviestą dėkite į tešlos vidurį. Tešlą sulankstykite kaip voką: užlenkite kraštus iš viršaus ir iš apačios, iš kairės ir iš dešinės. Šiek tiek paspauskite vokelį kočėlu, kad išlygintumėte sviestą ir prispaustumėte tešlą. Pirmasis ir antrasis lankstymai Tešlą iškočiokite taip, kad gautumėte ploną ir du ar net tris kartus už turimą stačiakampį ilgesnį tešlos lakštą. Kočiokite tik iš viršaus į apačią, t.y., į ilgį, o ne į plotį, viena kryptimi. Mintyse padalinkite lakštą į tris dalis: apatinę dalį lenkite iki vidurio, šepetėliu nubraukite miltų perteklių, viršutinę dalį užklokite ant viršaus ir taip pat nubraukite miltus. Tešlą pasukite taip, kad lenkimo linija būtų kairėje ir dar kartą taip pat iškočiokite bei sulankstykite. Tešlą įvyniokite į maistinę plėvelę ir dėkite į šaldytuvą 20-30 minučių. Trečiasis ir ketvirtasis lankstymai Išimkite tešlą iš šaldytuvo ant miltais pabarstyto stalviršio. Tešlą dėkite taip, kad lenkimo linija būtų kairėje pusėje. Iškočiokite kaip ir pirmuosius kartus bei sulankstykite į tris dalis. Vėl iškočiokite ir sulankstykite. Dėkite į šaldytuvą 20-30 minučių. Penktasis ir šeštasis lankstymai Pakartokite ankstesnius veiksmus, t.y., dar du kartus iškočiokite ir sulankstykite. Vėl dėkite į šaldytuvą, tačiau šį kartą jame galite laikyti ilgiau, pvz., pernakt. Kuo ilgiau tešla ilsėsis šaldytuve, tuo geresnius kepinius gausite. Tešlą padalinkite pusiau: iš vienos dalies kepkite malūnėlius, o kitą dalį naudokite vafliams.


SLUOKSNIUOTOS TEŠLOS MALŪNĖLIAI IR VAFLIAI


50

06.01 Tarptautinė vaikų gynimo diena

Malūnėliai Orkaitę įkaitinkite iki 200°C temperatūros. Iš atšaldytos tešlos iškočiokite ploną keturkampį ir jį padalinkite į daug mažų kvadratėlių – skirtingų ar vienodų, pvz., 10 cm kraštine. Kiekvieno kvadrato kampus įpjaukite iki centro, į vidurį dėkite šaukštelį džemo arba gabalėlį pieninio šokolado. Kraštines užlenkite taip, kad gautumėte vėjo malūnėlio formą. Malūnėlius guldykite ant kepimo popieriumi išklotos skardos. Kiaušinį išplakite su žiupsneliu druskos ir aptepkite malūnėlius. Kepkite apie 10-15 minučių arba kol pyragėliai bus gražios auksinės spalvos. Į iškeptus pyragaičius įsmeikite medinius iešmelius ir apibarstykite milteliniu cukrumi.


52

06.01 Tarptautinė vaikų gynimo diena

Vafliai Tešlą plonai iškočiokite ir supjaustykite tokio dydžio gabalėliais, kokia yra jūsų turima vaflių keptuvė. Vaflinę įkaitinkite, dėkite tešlos gabalėlius ir kepkite, kol vafliai bus auksinės spalvos. Kol vafliai kepa, iki standumo išplakite grietinėlę su milteliniu cukrumi. Vaflius patiekite su plakta grietinėle ir šviežiomis braškėmis.


53


54

TĖVO DIENA Žodžiai: Asta, Saulėta virtuvė Foto (kairėje): Jurgita, Duonos ir žaidimų Receptai ir foto: Martynas, Popietė virtuvėje

D

ar visai neseniai su nuostabia švente pasveikinę savo Mamas, pirmąjį birželio sekmadienį nepamirškime ir savo brangių Tėčių. Juos – rimtus, tvirtus ir stiprius kaip mūras vyrus – sunkiau nustebinti mažomis dovanėlėmis ar gėlių puokštėmis. Tačiau bet kuris Tėtis džiaugsis šiltu apkabinimu ir nuoširdžiu bučiniu į skruostą, ypač, jei gražius linkėjimus lydės sotūs ir gardūs naminiai pietūs, paruošti mylimų vaikų rankomis. Sveikiname visus Tėčius su Jūsų diena!


06.01 Tト要o diena

55


56

06.01 Tėvo diena

SALOTOS SU APELSINAIS IR RIDIKĖLIAIS 2 porcijos » 8 traškių salotų lapai » 15 ridikėlių » 2 apelsinai » 2 valg. š. kedrinių pinijų » 2 saujos gražgarsčių » mėtų lapeliai

Salotas supjaustykite smulkiais gabaliukais. Ridikėlius nuplaukite ir supjaustykite į keturias dalis. Nuplaukite apelsinus, nulupkite jų žievelę ir išpjaustykite minkštimą. Kedrines pinijas pakepinkite sausoje keptuvėje, kol apskrus. Į stiklinį indą sudėkite salotas, gražgarstes, ridikėlius, apelsinus. Išmaišykite. Apibarstykite kedrinėmis pinijomis ir papuoškite mėtų lapeliais.


06.01 Tėvo diena

JAUTIENOS SUKTINUKAI 15-20 suktinukų » 500 g jautienos nugarinės » 50 g pesto padažo » 15 smidrų

Jautieną nuplaukite ir supjaustykite 1 cm storio griežinėliais. Vieną griežinėlių pusę įtrinkite pesto padažu ir palikite marinuotis kelioms valandoms. Orkaitę įkaitinkite iki 200°C temperatūros. Į jautieną įsukite smidrus ir kepkite orkaitėje apie 10-12 minučių. Iškeptus suktinukus patiekite karštus.

59


60

06.01 Tėvo diena

DESERTAS SU BRAŠKĖMIS 2 porcijos » 2 kiaušinių tryniai » 90 g cukraus » 150 g maskarponės » 2 arb. š. citrinų sulčių » 100 g nesaldžių sausainių » 4 valg. š. likerio » 10–15 braškių

Orkaitę įkaitinkite iki 200°C temperatūros. Kiaušinių trynius ir 50 g cukraus išplakite iki purios šviesiai geltonos masės. Sudėkite maskarponę, supilkite citrinų sultis ir viską gerai išmaišykite. Likusį cukrų paskleiskite ant sviestinio popieriaus. Pakaitinkite orkaitėje, kol išsilydys ir virs karamele. Atvėsinkite. Smulkiai sutrupinkite sausainius ir atvėsusią karamelę. Į pasirinktas stiklines dėkite sutrupintus sausainius su karamele ir apšlakstykite likeriu. Įpilkite pusę kremo ir sudėkite pusę griežinėliais pjaustytų braškių. Supilkite likusį kremą ir papuoškite braškių griežinėliais. Dėkite į šaldytuvą ir palaikykite apie 3 valandas, kol sustings. Desertą laikykite šaltai.


62


06.22 Joninės

JONINĖS Žodžiai: Julė, Kepykla Nr. 5 Foto: Gabrielė, Gabriele photography

K

aip Jūs švenčiate Jonines? Ankstų rytą kupoliaujate, o dieną braidote po pievas, rinkdami žolynus pranašiškiems vainikams? O galbūt tai tik dar viena proga susitikti su draugais gamtoje? Nesvarbu, ar paisote senųjų papročių, ar tiesiog džiaugiatės laisvadieniu, veikiausiai prie laužo sutiksite ir saulėtekį... Kad vakaras neprailgtų ir jėgų užtektų visam gyvenimui apkalbėti, paruošėme Jums gardžiausių užkandžių. Gainiokite sūrias alyvuoges po stiklainėlį, iš duonos kubiliuko kabinkite špinatų padažą, kepsninėje išsikepkite desertą… Lai maistas sujungia, džiugina, stebina.

63


64

06.22 Joninės

MARINUOTOS ALYVUOGĖS Receptas ir foto: Asta, Villa Alps ½ l stiklainis » žaliosios alyvuogės » ypač tyras alyvuogių aliejus » ½ citrinos sultys » žiupsnis kalendrų sėklų » 2 žiupsniai saldžiųjų paprikų dribsnių » kelios šakelės petražolių » 2 lauro lapai » 4 česnako skiltelės

Pripilkite pilną stiklainį alyvuogių. Nespauskite ir negrūskite. Sumaišykite visus marinatui skirtus produktus su šiek tiek aliejaus. Užpilkite alyvuoges. Jei trūksta, iki stiklainio viršaus įpilkite dar aliejaus. Marinuokite 1-2 dienas šaldytuve. Nesuvalgytas alyvuoges laikykite šaldytuve ir suvartokite per 2 savaites.


06.22 Joninės

ŠPINATŲ UŽTEPĖLĖ DUONOS KUBILIUKE Receptas ir foto: Asta, Villa Alps 8-10 porcijų » apie 300 g šaldytų smulkintų špinatų » 1 apvalus kepaliukas ruginės ar kitos mėgstamos duonos » 200 ml majonezo » 200 ml liesos grietinės » 4 askaloniniai česnakai » marinuotos artišokų šerdys (pagal skonį) » 40 g smulkiai tarkuoto kietojo sūrio » druska » pipirai

Špinatus atšildykite iki kambario temperatūros. Horizontaliai nupjaukite duonos kepaliuko viršų. Išimkite dalį minkštimo – taip iš duonos suformuosite kubiliuką. Duonos minkštimą suplėšykite gabalėliais ir šiek tiek paskrudinkite orkaitėje. Dubenyje sumaišykite špinatus, majonezą, grietinę, susmulkintus askaloninius česnakus bei artišokų šerdis ir tarkuotą sūrį. Pagardinkite druska ir pipirais. Išmaišykite ir paragaukite, ar netrūksta prieskonių. Padažą sudėkite į duoną. Patiekite su daržovių lazdelėmis, skrudintais duonos minkšimo gabalėliais, krekeriais ar duonos lazdelėmis.

67


68

06.22 Joninės

PYRAGĖLIAI SU VIŠTIENA IR BRIE SŪRIU Receptas: Asta, Villa Alps Foto: Gabrielė, Gabriele photography 18 pyragėlių » 12 lapelių šaldytos bemielės tešlos » 360 g kalakutienos krūtinėlės » 200 g Brie sūrio » 1 valg. š. alyvuogių aliejaus su citrinomis » džiovintas peletrūnas » švieži čiobreliai » šviežios petražolės » druska » juodieji pipirai » 1 kiaušinis

Orkaitę įkaitinkite iki 200°C temperatūros. Šiek tiek atšildykite šaldytos tešlos lapelius ir supjaustykite juos į 3 lygias dalis. Kalakutieną smulkiai sukapokite, sumaišykite su smulkintu sūriu, aliejumi ir prieskoniais. Paskirstykite paukštieną ant pusės tešlos lapelių, palikdami ½ cm kraštelius. Uždenkite likusiais lapeliais ir šakute suspauskite pyragėlių kraštus. Kiaušinį lengvai paplakite ir aptepkite juo pyragėlius. Kepkite apie 25 minutes arba kol pyragėliai gražiai pakils ir pagels. Valgykite šiltus.


06.22 Joninės

ŠAŠLYKAI Receptas ir foto: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija 4 porcijos » 1 kg kiaulienos sprandinės arba kumpio Marinatui: » 5 valg. š. sojų padažo » 1 citrinos sultys » 3 valg. š. aliejaus » 1 valg. š. skysto medaus » 2 valg. š. rudojo cukraus » žiupsnis malto imbiero » žiupsnis šviežiai maltų juodųjų pipirų » 2 česnako skiltelės

Mėsą supjaustykite norimo dydžio gabalėliais. Į indą, kuriame marinuosite mėsą, supilkite sojų padažą, citrinų sultis, aliejų, skystą medų, suberkite rudąjį cukrų, imbierą, pipirus. Česnako skilteles išspauskite. Viską gerai išmaišykite, paragaukite, ar netrūksta rūgštumo ar saldumo. Mėsą marinuokite mažiausiai 6 valandas, o geriausia per naktį. Kepkite ant žarijų ir patiekite su ant žarijų keptomis daržovėmis.

71


72

06.22 Joninės

BALTOJI SANGRIA Receptas ir foto: Dovilė ir Mantas, Bajalių šeimynėlės kampelis 5 porcijos » 3 dideli saldūs apelsinai » 3 valg. š. cukraus » 1 cinamono lazdelė (nebūtina) » ¾ l balto vyno (sauso arba pusiau sauso) » ½ l balto saldaus putojančio vyno » 2-3 nektarinai » 200-300 g šviežių braškių

Supjaustykite 2 apelsinus ir šiek tiek patrinkite dideliu šaukštu, kad išsiskirtų sultys. Sumaišykite apelsinus su cukrumi, įdėkite cinamono lazdelę ir užpilkite vynu. Palikite įsiskonėti, geriausia per naktį. Išgriebkite cinamono lazdelę, vyną nukoškite, tuomet užpilkite putojančiu vynu, patiekite su apelsinų, nektarinų griežinėliais bei smulkintomis braškėmis. Putojantį vyną galite pakeisti imbieriniu ar kitokiu limonadu. Taip pat galite naudoti bet kokius kitus mėgstamus vaisius ar uogas: kriaušes, obuolius, ananasus, avietes, gervuoges. Karštą vasaros dieną gėrimą būtinai atšaldykite ir patiekite su ledukais.


06.22 Joninės

ŠOKOLADINIS SLUOKSNIUOTIS STIKLAINYJE Receptas ir foto: Viktorija, Receptų medis

6 porcijos Šokoladiniam sluoksniui: » 1 st. miltų » ½ arb. š. kepimo miltelių » ½ arb. š. sodos » ¾ st. cukraus » ½ arb. š. vanilinio cukraus » 90 ml nesaldintos kakavos miltelių » 1 arb. š. tirpios kavos » ¼ st. vandens » ⅓ st. aliejaus » ¼ st. pieno » ¼ st. natūralaus jogurto Varškės kremui: » 250 g pertrintos varškės » 50 g miltelinio cukraus » 1 arb. š. vanilės esencijos » 200 ml riebios grietinėlės » ½ citrinos sulčių Braškių sluoksniui: » 300-400 g braškių » ¼ st. cukraus

Orkaitę įkaitinkite iki 170°C temperatūros. Šokoladiniam pyragui dideliame dubenyje sumaišykite visus sausus produktus: miltus, kepimo miltelius, sodą, cukrų, vanilinį cukrų ir persijotus kakavos miltelius. Puodelyje užplikykite kavą karštu vandeniu ir išmaišykite. Į sausus produktus supilkite kavą, aliejų, pieną ir jogurtą. Dar kartą gerai išmaišykite, kad neliktų gumulėlių. Supilkite tešlą į 23 cm skersmens apvalią kepimo formą ir kepkite orkaitėje apie 30 minučių. Atvėsinkite. Varškės kremui varškę išplakite su milteliniu cukrumi ir vanile. Atskirai iki standžių putų išplakite grietinėlę ir atsargiai įmaišykite į varškę. Nuolatos ragaudami supilkite citrinų sultis (jų gali prireikti daugiau ar mažiau nei nurodyta recepte). Nuplaukite braškes ir sutrinkite jas su cukrumi. Šokoladinį pyragą supjaustykite kelių centimetrų dydžio gabaliukais ir suberkite į stiklainius. Ant viršaus uždėkite varškės kremo ir trintų braškių sluoksnius. Užsukite stiklainių dangtelius ir vežkitės į iškylą.

75


76

06.22 Joninės

KEPTI BANANAI SU ŠOKOLADU Receptas: Asta, Villa Alps Foto: Mantas, Bajalių šeimynėlės kampelis

1 porcija » 1 bananas » 4-6 nedideli gabalėliai juodojo šokolado

Nenuluptą bananą įpjaukite per vidinę linkimo pusę. Į įpjovimą įsprauskite šokolado gabalėlius. Kepkite ant kepsninės, kol šokoladas išsilydys. Valgykite šaukštu tiesiai iš banano žievės.


78

TARPTAUTINĖ ALUDARIŲ DIENA Žodžiai: Asta, Villa Alps Foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų

A

laus istorijai aprašyti reikėtų storos knygos - prasidėjusi Egipte daugelį tūkstančių metų prieš mūsų erą, tebesitęsia ji ir dabar. Lietuvoje alus irgi nuo senų laikų buvo verdamas valstiečių namuose. Beveik kiekvienas lietuvis vyras alų virė šventėms, tačiau ne kiekvienas jų buvo aludaris ir garbino alaus dievaitį – Ragutį. Aludariai savo amato paslaptis perduodavo iš kartos į kartą ir saugojo jas kaip patį alų nuo moteriškių, barnių ir vaikų. Alus turėjo būti verdamas linksmai, kad ir vartoti jį būtų linksma. Aludarių profesijai nunykti Lietuvoje tikrai nėra grėsmės. Ypač kai turime ne tik platų alaus daryklų tinklą, bet ir nemažą būrį namudininkų, verdančių ypač skanų alų pačiose netikėčiausiose namų kertelėse. Alaus galima rasti kiekvieno skoniui: su rūgštele, rūkyto, vaisiško, itin kvapnaus, klampaus ar labai lengvo. Kaip ir bet kuris kitas alkoholinis gėrimas, alus šiais laikais gali būti vartojamas ne tik kaip gėrimas, bet ir kaip sudėtinė patiekalų dalis. Dalinamės receptais, kuriuose alus nedominuoja, tačiau papildo patiekalų skonį.


07.18 Tarptautinė aludarių diena

79


80

07.18 Tarptautinė aludarių diena

SKREBUČIAI SU ALUMI Receptas ir foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų

S

krebučiai su alumi populiarūs britų salyne, ypač Škotijoje ir Velse. Alaus padažas ruošiamas panašiai kaip klasikinis bešamelis, tik čia jį papildo alus ir garstyčios. Skrebučiai skaniausi karšti, tad būkite pasiruošę traukti juos iš orkaitės ir tuojau pat ragauti.

4 skrebučiai » 40 g sviesto » 1 valg. š. miltų » 50 ml pieno » 50 ml tamsaus alaus (arba ale, elio) » 200 g čederio arba kito mėgstamo sūrio » 1 arb. š. garstyčių (arba pagal skonį) » šviežiai malti juodieji pipirai pagal skonį » 4 riekelės šviesios duonos

Nedideliame puode ant vidutinės ugnies ištirpinkite sviestą, suberkite miltus ir maišydami pakepinkite kelias minutes. Po truputį, nuolat maišydami, supilkite pieną ir alų – gausite tirštą padažą. Leiskite jam pavirti kelias minutes, sudėkite sutarkuotą sūrį, garstyčias, pagardinkite pipirais. Išmaišykite, kad sūris ištirptų. Duonos riekeles aptepkite alaus ir sūrio padažu, įjunkite skrudinimo funkciją ir pašaukite į orkaitę kelioms minutėms, kol skrebučių paviršius ims burbuliuoti ir pagels. Patiekite karštus.


07.18 Tarptautinė aludarių diena

VIŠTIENA, KEPTA SU ALUMI IR MEDUMI Receptas ir foto: Julė, Kepykla Nr. 5

3 porcijos » 3 valg. š. alyvuogių aliejaus » 1 raudonasis svogūnas » žiupsnis druskos » žiupsnis cukraus » 2 česnako skiltelės » 1 st. dūminio alaus » 1 valg. š. balzaminio acto » 2 valg. š. medaus » ½ - 1 arb. š. Tabasco padažo » 6 vištienos šlaunelės » šviežiai malti pipirai » druska » miltai mėsai apvolioti » aliejus mėsai kepti

Sunkią keptuvę įkaitinkite ant vidutinės ugnies. Sudėkite pusžiedžiais supjaustytus svogūnus, užberkite druskos ir cukraus. Kepkite apie 10 minučių ant nedidelės ugnies, kol svogūnai suminkštės, pagels ir taps saldūs. Įmaišykite smulkiai kapotą česnaką, įpilkite ½ st. alaus, balzaminį actą, medų ir Tabasco padažą. Virkite ant nedidelės ugnies, kol padažas sutirštės. Perpilkite padažą į kitą indą ir išvalykite keptuvę. Nuo vištienos šlaunelių pašalinkite odą, išimkite kaulus. Mėsą iš abiejų pusių apibarstykite druska ir pipirais. Apvoliokite miltuose. Į keptuvę įpilkite šiek tiek aliejaus. Kepkite šlauneles iš abiejų pusių, kol parus,– maždaug po 3 minutes. Supilkite į keptuvę padažą ir likusį alų. Pridenkite keptuvę dangčiu, sumažinkite kaitrą ir troškinkite apie 10 minučių, kol vištiena bus paruošta. Po 5 minučių šlauneles apverskite. Prieš baigdami troškinti, keptuvę atidenkite ir leiskite skysčio pertekliui nugaruoti. Tiekite su žaliomis salotomis, gardintomis mėgstamu užpilu, bei skrebučiais.

83


84

07.18 Tarptautinė aludarių diena

ALAUS TRIUFELIAI SU KEDRINĖMIS PINIJOMIS Receptas ir foto: Aušra, Tarp vėjo gūsių 3 porcijos » 100 g juodojo šokolado (70% kakavos) » 50 ml riebios grietinėlės » 2–3 valg. š. tamsaus alaus » žiupsnis rupios jūros druskos » 30 g kedrinių pinijų » nesaldinti kakavos milteliai triufeliams apvolioti

Šokoladą susmulkinkite, užpilkite grietinėle ir, nuolatos maišydami, ištirpinkite vandens garų vonelėje. Supilkite alų, įberkite jūros druskos, suberkite kedrines pinijas. Išmaišykite. Indą su šokolado mase padėkite į šaldytuvą 2–3 valandoms, kol sutvirtės. Arbatiniu šaukšteliu kabinkite šokolado masę ir formuokite norimo dydžio kamuoliukus. Apvoliokite juos kakavos milteliuose ir dėkite į popierines saldainių formeles. Padėkite į šaldytuvą, kad sutvirtėtų. Laikykite šaldytuve ir suvartokite per 2-3 dienas.


NAMŲ ALUDARIŲ TAURĖ 2014

Žodžiai: Giedrė, Storas pomidoras

Foto: renginio organizatorių

J

eigu Eglę žalčių karalienę rašytume šiandien, gyvas išlikęs Žilvinėlis pas mylimąją ko gero parplauktų alaus puta. Juk alus – pats populiariausias alkoholinis gėrimas Lietuvoje, šiltą ir saulėtą popietę mūsų dažnai vartojamas kiek nuodėmingai ir ne visuomet saikingai. Gegužės 10-11 dienomis Vilniuje vykęs Lietuvos namų aludarių konkursas Namų aludarių taurė ne tik kvietė vaišintis nacionaliniu gėrimu, bet ir edukavo ragautojus, kviesdamas alų vartoti elegantiškai, protingai ir saikingai. Alus, kaip ir bet kuris kitas alkoholinis gėrimas, nėra skirtas daug pastangų nereikalaujančiam prisigėrimui. Šis gėrimas turi savo ištakas, ilgą istoriją ir vartojimo kultūrą, kurią, būdami alų mėgstanti tauta, turėtume bent šiek tiek išmanyti ir dar labiau gerbti. Namų aludarių taurė vyko jau trečius metus iš eilės, tačiau šiemet pirmą kartą organizuota vieša naminio alaus degustacija taurės finalinio etapo metu.


„Kaip konkurso organizatoriai, mes siekiame ne tik po vienu stogu surinkti geriausius namų aludarius ir išrinkti nugalėtojus kategorijose bei absoliučiai geriausius renginio alus, tačiau ir skatinti diskusijas apie alų, skirtingus jo stilius ir kultūrą. Mes norime prisidėti prie namų aludarystės mitų ir stereotipų griovimo, o vienas iš būdų to siekti – pasikviesti žmonių iš šalies, pasirodyti jiems, kas esame ir kaip aistringai užsiimame savo hobiu“, – pasakojo renginio koordinatorius Gediminas Volkas. Kasmet augantys konkurso mastai maloniai nustebino. Šiemet teisėjams buvo pristatytos net 137 naminio alaus rūšys, kurios vėliau buvo suskirstytos į 17 kategorijų. Visa tai pagamino 40 Lietuvos aludarių. Kas sodyboje, kas garaže, o kas tiesiog buvusioje suknelių spintoje. Vieno iš šiųmečio konkurso nugalėtojų dama su pasididžiavimu ir be jokio kartėlio pasakojo apie tuo metu mano ragaujamą amerikietišką šviesųjį elį, išvirtą eilinio Vilniaus daugiabučio spintoje, kurioje anksčiau ji laikė savo sukneles. Kai kitą sykį eisite pas naujus pažįstamus į svečius, nenustebkite vietoje suknėtos šeimininkės išvydę puikaus skonio alumi vaišinantį poną – galbūt šį sezoną alus išvirė toks geras, kad suknelėms tiesiog neliko vietos.


88

Naminį alų vertino solidi komisija, sudaryta iš alaus technologų, ekspertų ir žinovų: Andrius Bagdzevičius („Raudonų plytų alaus dirbtuvės“), Dalia Jočytė („Utenos alaus“ gamybos vadovė), Ričardas Barakūnas („Kalnapilio grupės“ vyriausiasis aludaris) ir Simonas Gutautas („Dundulio“ alaus vyriausiasis aludaris). Pirmąją renginio dieną jie kiekvienoje kategorijoje išrinko po laimėtoją ir antrąją dieną iš 17-os laimėtojų išrinko 3 pačius geriausius, kuriems atiteko Aludarių taurės prizai. Kol komisija rinko 3 geriausius, aš ir „Debesų“ žurnalo idėjos autorė ir vyriausioji redaktorė Asta sukiojomės tarp aludarių, virtuvės šefų, žurnalistų bei eilinių alaus mėgėjų. Degustacijoje dalyvavo 9 aludariai su 15-a rūšių savo virto alaus. Jeigu dabar skaitydami galvojate, kaip mums pasisekė, kad į tokį gausų ir dosnų organoleptinių džiaugsmų kupiną renginį patekome, tai žinokite, kad džiaugsmo manyje tikrai buvo daug. Ragaujant vis kitą alų, buvo sunku išlaikyti skaidrų protą ir imlumą naujai informacijai. Jeigu jau atėjau, tai turiu būtinai visko paragauti. Aš bent jau visada šitos taisyklės laikausi, nes naujų skonių atradimo džiaugsmas yra viena iš tų varomųjų jėgų, įkvepiančių rašyti panašaus pobūdžio tekstus ir noriai jais dalintis su skaitytojais. Pradėjome nuo šviesiųjų ir, kaip rodė po to sekę konkurso rezultatai, nuo geriausiųjų. Pirmiausia sustojome prie strategiškai patogiai įsitaisiusio renginio idėjos autoriaus Gedimino Volko. Jis pakvietė paragauti amerikietiško šviesiojo elio, laimėjusio elių kategorijoje. Lengvas ir gaivus kaip Baltijos brizas, užtat prisotintas kvapiųjų apynių, tarsi birželį žydinti laukinių gėlių pieva su gausiu būriu bičių, lakstančių nuo žiedo prie žiedo ir visur dalijančių ir paliekančių savo ypač kvapnaus nektaro pėdsakus. Kartu alų ragavęs mano sielos draugas, net prisimerkęs iš tariamo kartumo, dvejojo. Jam šis alus pernelyg kartus, tad net apynių spurgos ir žiedynai negelbėja. Mums su Asta beliko tik pagūžčioti pečiais ir toliau liaupsinti Gedimino alų. Vėliau, išragavę kitas


degustacijos alaus rūšis, sutartinai nusprendėme, jog šis elis mums patiko labiausiai. Po poros valandų paaiškėjo, kad šiam Gedimino Volko eliui komisija skyrė trečią vietą. Gurkšnis alaus, du gurkšniai vandens ir jokiu būdu ne atvirkščiai – kad uoslė atpažintų visus aromatų niuansus ir leistų adekvačiai įvertinti kiekvieną gėrimą. Taip ir keliavome nuo vieno aludario stalo prie kito, kol pamažu nuo šviesiųjų perėjome prie sodresnių ir stipresnių (9,5%) dubbel‘ių. Su daugeliu aludarių entuziastingai šnekėjomės apie jų gaminamą alų, naujų receptūrų paieškas ir kitus aludarystės niuansus. Visuomet smagu sutikti spinduliuojančius ir su aistra apie savo pomėgį kalbančius žmones. Dauguma aludarių pasirodė esantys tikri šnekučiai, su malonumu pasakoję savo siūlomo alaus istorijas. Kad ir kaip patiko vienas ar kitas degustacijos metu ragautas alus, kad ir kokiu geru jis buvo pripažintas komisijos, tokio alaus niekur nenusipirksite. Aludariai namie jo verda ne daugiau nei 40 litrų. Visos partijos bandomosios, viskas tik asmeniniam poreikiui ir jokių garsių minčių apie finansinį uždarbį. Lietuvos teisinė bazė nėra labai draugiška namudiniam alui, tad niekas nesiima gaminti kelių ar keliolikos dėžių alaus pardavimui. Į tarptautinius vandenis naminio alaus virėjai irgi netaiko. Jiems paprasčiausiai patinka geras alus. Kitais metais ir vėl eisiu, ir tikiuosi daugiau bendraminčių atsivesti, kad kuo daugiau žmonių sužinotų, kokio puikaus gėrimo yra gaminama mūsų šalyje, kokią istoriją kiekvienas jų turi. Norisi tikėti, kad tokių edukacinių-gurmaniškų renginių bus daugiau. Tai būtų ne tik šventė Namų aludarių taurės dalyviams ir metų rezultatų apibendrinimas, bet ir šventė lankytojams − duoklė geram skoniui ir gilesniam maisto ir gėrimų kultūros išmanymui.

89


90

JŪROS DIENA Žodžiai, receptas ir foto: Miglė, My Kitchen Affair

J

ūra. Ošimas. Bangų mūša. Nerimastingas saulės šypsnis susiraukšlėjusio vandens paviršiuje. Į krantą išplauta suskilusi kriauklė. Gintaro nuotrupos, tyliai besiilsinčios įkaitintame smėlyje, kur basos kojos palieka negilius pėdsakus. Bet tik trumpam. Tik tol, kol į krantą sudužusi banga juos vėl nuplauna ir pasivogusi nusineša su savimi į vandenyno platumas. Jūra turi kažką svaiginančio ir magiško. Tas sūraus vandens kvapas. Smiltys, įsipinančios į plaukus. Tas monotoniškas vandens ir vėjo šokis beribio horizonto vidury. Toks tolimas ir artimas tuo pat metu. Jūra ramina. Užburia. Prie jos norisi dar kartą sugrįžti. Įbristi į ledinį jos vandenį, išgirsti tylą draskantį žuvėdros klyksmą, įkvėpti sūraus pakrantės oro, šnabždančio apie tolimus kraštus kitapus vandenyno. John F. Kennedis yra pasakęs, „Mes esam susieti su vandenynu, ir kaskart grįždami prie jūros – plaukti ar tik pasižiūrėti – mes grįžtame ten, iš kur atėjome“. Besiruošdama minėti kasmetinę Klaipėdoje vykstančią jūros šventę, Debesų kūrybinė grupė taip pat nutarė atiduoti duoklę jūrai. Trapūs it pajūrio smėlis ir salstelėjusiai sūrūs it jūros bangų kedenami vandens purslai, sviestiniai sausainiai su rūkyta jūros druska akimirksniu nukels Jus į pajūrį net ir neiškėlus kojos iš namų.


07.30 J큰ros diena

91


92

07.30 Jūros diena

TRAPŪS SAUSAINIAI SU ŽALIĄJA CITRINA IR RŪKYTA JŪROS DRUSKA T

obula saldumo, sūrumo ir rūgštumo sintezė magiškai burnoje tirpstančiuose sviestiniuose trupiniuose, fone subtiliai žaidžiant svaigiam dūmų aromatui.

Šie sausainiai puikiai tiks Jūros dienai paminėti. Ypač, jei turite jūrinių motyvų formos sausainių formelių. Tuomet nieko tokio, jei šią dieną negalėsite džiaugtis kojas skalaujančiomis jūros bangomis: žavių formų sausainiai ir švelnus jų sūrumas nuneš Jus į pakrantę bent mintimis. 10-20 sausainių (priklauso nuo formelių dydžio) » 120 g minkšto sviesto » 35 g šviesaus rudojo cukraus » 35 g smulkaus cukraus » 160 g miltų » 20 g kukurūzų krakmolo » ½ žaliosios citrinos žievelės » 2-3 arb. š. rūkytos jūros druskos

Dubenyje išsukite sviestą su abiejų rūšių cukrumi. Įsijokite miltus bei kukurūzų krakmolą, įtarkuokite pusę žaliosios citrinos žievelės, suberkite 1 arbatinį šaukštelį druskos ir viską gerai išmaišykite. Iš gautos tešlos suformuokite rutulį, suvyniokite jį į maistinę plėvelę ir palaikykite šaldytuve bent 30 minučių. Orkaitę įkaitinkite iki 170°C temperatūros. Iš atvėsusios tešlos iškočiokite 4-5 mm storio lakštą. Norimomis formelėmis išspauskite sausainius, perkelkite juos ant kepimo popieriumi išklotos kepimo skardos, apibarstykite rūkyta jūros druska. Šiek tiek druskos pasilikite iškepusiems sausainiams apibarstyti. Kepkite apie 15-20 minučių, kol sausainiai taps švelniai auksinės spalvos. Vos iškepusius ir dar šiltus sausainius apibarstykite likusia druska ir perkelkite ant grotelių, kad atvėstų.


94


08.15 Žolinė

ŽOLINĖ Žodžiai, receptas ir foto: Aušra, Tarp vėjo gūsių

N

ors trumpėjančios dienos, vėstantys vakarai, laukuose geltonuojančios ražienos ir darželiuose žiedus skleidžiantys jurginai byloja apie pamažu artėjantį rudenį, man Žolinė – vienas mėgstamiausių laikotarpių. Galbūt dėl to, kad rugpjūčio vidury labai gera vasaros saulėje nugairintą kūną atgaivinti šiltos jūros pursluose, o gal dėl to, kad labai mėgstu vaikščioti po kvepiantį pušyną ir rinkti pirmąsias rudens gėrybes. Mėgstu Žolinę už ištisą glėbį gamtos gėrybių, už tai, kad rugpjūčio naktimis dar galiu voliotis ant minkštos žolės ir skaičiuoti krentančias žvaigždes. Už tai, kad priverčia sustabdyti akimirką, pasigrožėti moterėlėmis, nešančiomis į bažnyčią šventinti puokšteles žydinčių gėlių ir mintimis atsisveikinti su vasara. Žinau, tuoj dangų išpaišys išskrendančių paukščių trikampiai, šiltą ir ramią jūrą suraižys vėsios bangos, o žvaigždėtą dangų užklos pilki debesys, bet dabar tai dar nesvarbu. Dabar stengiuosi sustabdyti akimirką – gėriuosi gamta, džiaugiuosi gyvenimu ir medituoju – maišau tešlą duonai, ilgai minkau ir esu paskendusi savo minčių verpetuose...

95


96

08.15 Žolinė

MIEŽINĖ DUONA 1 kepaliukas » 90 g drungno vandens » 100 g aktyvaus kvietinio raugo » 25 g medaus » 1 ½ g šviežių mielių » 50 g miežinių miltų » 125 g kvietinių duonos miltų » ½ arb. š. druskos

Dubenyje sumaišykite vandenį, raugą, medų ir mieles. Suberkite miežinius miltus, kvietinius miltus, druską ir suminkykite lipnią tešlą. Išverskite ant aliejumi patepto paviršiaus ir dar šiek tiek paminkykite (apie 10 sekundžių). Tešlą dėkite atgal į dubenį, uždenkite švariu rankšluosčiu ir palikite 10 minučių. Pakartokite tai dar du kartus. Paskutinį kartą paminkę, tešlą uždenkite ir palikite valandai. Tešlą išverskite ant gausiai miltais pabarstyto stalo. Gerai išminkykite, suformuokite kepaliuką ir, uždengę miltuotu rankšluosčiu, palikite valandai ar pusantros, kad pakiltų dvigubai. Orkaitę įkaitinkite iki 220°C temperatūros. Į apatinę orkaitės dalį įdėkite gilesnę skardą, pripiltą vandens. Pakilusį duonos kepaliuką perkelkite ant miltais pabarstytos skardos, paviršių apšlakstykite vandeniu ir pašaukite kepti. Kepkite vidurinėje orkaitės dalyje apie 50 minučių, kol kepaliukas dailiai paruduos. Iškepusią duonelę atvėsinkite ir suvyniokite į sviestinį popierių. Pjaukite kitą dieną. Duoną laikykite suvyniotą į popierių, suvartokite per 3-4 dienas.


98

Nida Degutienė

Izraelio skoniai šventės ir kasdiena


Nauja knyga

Kalbino: Asta, Villa Alps Foto: Herschel Gutman ir Nida Degutienė

V

isada džiaugiamės naujomis kulinarinėmis knygomis savo lentynose. Kai lentyna pasipildo knyga, parašyta pažįstamo žmogaus, džiaugsmas būna dar ypatingesnis. Šįkart pristatome Jums žurnalo kolegės Nidos iš tinklaraščio Nidos receptai knygą Izraelio skoniai: šventės ir kasdiena. Nida priėmė didelį iššūkį ir parašė knygą, kurioje rasite ne tik daugybę receptų, bet iš naujo atrasite žydų tautą, jos istoriją, kultūrą ir dabartinį veidą. Tai puikus, skanių ir emocingų nuotraukų pilnas gidas, jei ruošiatės keliauti į Izraelį. Pasak Nidos, „ši knyga – tai pravertos durys į izraeliečių namus, gatvės užeigas ir prašmatnių restoranų virtuves. Tai receptai patiekalų, kurie skirti kur kas daugiau, nei alkio numalšinimui. Tai atsiminimai ir pasakojimai, kuriais su manimi penkerius metus dosniai dalinosi litvakai iš Izraelio ir Pietų Afrikos Respublikos, mano draugai izraeliečiai, jų mamos bei močiutės. Tai žydiškos šventės, tradicijos, istorija ir papročiai, iš kartos į kartą perduodami vaikams ir vaikaičiams. Tai sugrąžinta dalelė žydiškos kultūros, kurią Lietuvoje praradom, kuomet beveik išnyko anuomet gausi Lietuvos žydų bendruomenė. Tai naujas žvilgsnis į vis dar daug kam nepažįstamą Izraelį. Ir galiausiai – tai mano surastas atsakymas, kodėl žydiškas maistas – toks ypatingas...“

99


100

Nida, kaip atsidūrei Izraelyje? Į Izraelį atvykome gyventi 2009 metų vasarą, kuomet mano vyras Darius buvo paskirtas Lietuvos Respublikos ambasadoriumi Izraeliui ir Pietų Afrikos Respublikai. Iki tol nė vienas mūsų nebuvome tuose kraštuose lankęsi, tad dorai nežinojom, kas mūsų laukia. Labiausiai jaudinosi mūsų tėvai, kurie buvo įsitikinę, kad važiuojame į karo ir teroristinių grėsmių zoną. Aš pati visiškai kitaip įsivaizdavau Izraelį – tikrai ne tokį išvystytą, ne tokį vakarietišką. Ar aistra maistui prasiveržė netikėtai, ar nuo gimimo jautei trauką virtuvės magijai? Kada pradėjai rašyti kulinarinį tinklaraštį? Aistrą maistui turėjau, matyt, nuo gimimo. Tik nebuvo sąlygų jai pasireikšti – mama nelabai man leisdavo sukiotis virtuvėje, ji pati puikiai gamino, tad kitai augančiai šeimininkei vietos nelikdavo (šypsosi). Vaikystėje, kai žaisdavau su kitais vaikais lauke, visada norėdavau būti

virėja ir maišyti smėlį su vandeniu ir plėšytomis žolėmis žaisliniuose lėlių indeliuose. Smagiausia būdavo pas močiutę – ten ruošdavau tikras puotas būriui vištų: iš sultingų pienių lapų ir…. brolio surastų sliekų! Mano laisvė eksperimentams virtuvėje prasiveržė studentų bendrabutyje Kaune. Tiesa, studentaujant dažnai nebuvo už ką įsigyti produktų, o ir bendros virtuvės nebuvo pati geriausia vieta kulinariniams iššūkiams. Vėliau, įsirenginėdama savo pirmuosius namus, daugiausia širdies sudėjau būten į virtuvės įrengimą. Žinojau, jog ši vieta taps namų kampeliu, kuriame praleisiu daugiausia laiko. Esu aistringa keliautoja, tad kur tik keliauju (trejus metus praleidau gyvendama Lenkijoje ir Švedijoje), visur stengiuosi pasisemti naujų kulinarinių patirčių, išmokti ko nors naujo, parsivežti jei ne naujų kulinarinių knygų arba kokios kulinarinės mokyklos baigimo pažymėjimą, tai bent jau prieskonių ar kokių virtuvės rakandų.


Nauja knyga Kai atsikraustėme į Izraelį, iš savo draugės Delijos gavau bene originaliausią gyvenime dovaną – sukurtą mano pačios kulinarinį tinklaraštį! „Tu mėgsti gaminti, be to, turi laiko rašymui – pabandyk, gal patiks!”, – pasakė man draugė, įteikdama instrukciją, kaip valdyti tinklapį. Nieko neišmaniau apie tinklaraščius, bet perskaičiau keletą knygelių ir ėmiau rašyti. Delija tikriausiai galvojo, kad pažaidusi kelis mėnesius numesiu tą užsiėmimą šalin, bet rašau jau penktus metus ir man tai labai patinka. Pradžioje maistą fotografuodavau „muiline”, tačiau su tokiomis nuotraukomis toli nenuvažiuosi – kulinarijoje nuotraukų kokybė labai svarbi. Mane palaipsniui taip įtraukė maisto fotografija, kad vėliau įsigijau profesionalią techniką, baigiau šios srities fotografijos kursus ir net įsirengiau savo mini fotografijos studiją. Kiek laiko užtruko pažinti svetimą kultūrą? Ar sunku buvo nemokant kalbos patekti į šeimas, bendrauti ir pajusti, kad jie su tavimi maistu, šiluma ir emocijomis dalinasi kaip su šeimos nare? Artimuosiuose Rytuose žmonės kur kas atviresni nei mes, šiauriečiai. Su jais labai lengva užmegzti kontaktą, o ir savo namų duris jie atveria daug greičiau nei lietuviai. Gyvenimas čia verda vos praveri savo lietuviškų namų duris – gatvėje, paplūdimyje, turguje… Tik spėk sugerti emocijas, kurios pačios tave visa jėga įtraukia. Mokėdamas anglų ir rusų kalbas, Izraelyje neprapulsi. Gal tai ir buvo priežastis, kodėl nesiryžau rimčiau mokytis hebrajų kalbos. Bet nori nenori, per tiek laiko tos kalbos pramoksti – juk visur aplink ją girdi. Izraelyje pravartu mokėti ne vien hebrajų, bet ir arabų kalbą – man smagu arabus prekeivius pasveikinti jų kalba, paklausti, kaip jie laikosi arba palinkėti geros dienos. Izraeliečiai – žydai ir arabai – be galo draugiški, svetingi ir šilti žmonės. Jie mielai priima nepažįstamus į savo šeimas tarsi būtum išsiilgtas jų giminaitis ar artimas draugas, kviečia prie stalo, dalinasi tuo, ką turi. Kadangi jų pačių šeimos didelės, namuose visuomet pilna maisto, o ar prie stalo sėdės 20 žmonių, ar 22, nesudaro didelio skirtumo. Izraelyje labai stengiausi, bet taip ir neišmokau būti atsargi su maistu – jo tiek daug ir toks skanus, kad labai lengva persivalgyti (juokiasi)!

101


102

Ar atradai žydiškos virtuvės paslaptį? Manau, kad taip. Visų svarbiausia, kad žydams maistas – tai ne vien patiekalai, skirti pasisotinti, numalšinti alkį. Maistas jiems – kur kas daugiau. Tai jų tradicijos ir bendravimas, jų prisiminimai, jų maldos ir konkreti simboliška prasmė. Šiuose kraštuose supratau, kaip pagarbiai žiūrima į maistą ir kokią kultinę reikšmę jis turi kiekvieno žmogaus gyvenime. Ar galėtumei palyginti lietuvišką ir žydišką virtuves? Nustebsite, kiek daug lietuviškų patiekalų yra tiek pat lietuviški, kaip ir žydiški! Man buvo tikras atradimas, kiek valgių mes išmokome gaminti iš žydų, viduramžiais į Lietuvą atkeliavusių iš Ispanijos ir kitų Europos šalių. Balandėliai, lietiniai blyneliai su saldžiu varškės įdaru, silkės užkandžiai, meduoliai, šaltibarščiai... Žinoma, per tiek metų žydų atvežtos tradicijos prisitaikė prie lietuviškų kulinarinių ir klimatinių realijų ir palaipsniui susimaišė tarpusavyje. Tradicinis žydiškas maistas (tą, kurį patiekia Izraelio mokyklose, ligoninėse ir per šventes) daugiausia yra kai kurie mums puikiai pažįstami Lietuvos ir Lenkijos žydų patiekalai! Tuo tarpu kasdienis Izraelio maistas (žydiškas maistas ir izraelietiškas maistas – ne tas pats!) jau kitoks – jis persmelktas Viduržemio jūros kulinarinėmis tradicijomis, su tipiškais Artimųjų Rytų potėpiais. Beje, šiandieninė Izraelio virtuvė – tai viso pasaulio kulinarijų katilas: juk žydai į savo žemę sugrįžo iš įvairiausių pasaulio kampelių, kartu atsiveždami ir savo kulinarinius įgūdžius. Kuo tavo knyga turėtų būti įdomi Lietuvos skaitytojams? Tai knyga, kuri neabejotinai praplės akiratį ne vien kulinariniais klausimais. Dažnai mums kyla klausimas – kas yra košerinis maistas, kuo košerinis vynas skiriasi nuo įprasto? Štai į šiuos klausimus visi ras atsakymus mano knygoje. Taip pat joje aprašiau visas žydiškas šventes, kaip aš jose jaučiausi, kai buvau pakviesta į izraeliečių namus, kartu su jais sėdėjau prie šventinio stalo. Mes galėtumėm daug ko pasimokyti iš žydų – ypač meilės savo artimui, savo kraštui, savo tradicijoms. Žinoma, be viso to knygoje publikuojama daugiau nei 100 paprastų, kasdieninių ir sudėtingesnių šventinių patiekalų receptų ne vien iš tradicinės litvakų virtuvės, bet ir iš litvakų kaimynų – žydų iš Sirijos, Egipto, Turkijos, Italijos, Prancūzijos – virtuvių.

Nida, kokią pasaulio virtuvę mėgsti labiausiai pati? Man labiausiai patinka ir tinka Viduržemio jūros valgiai, o tai ir Graikijos, ir Prancūzijos, ir Italijos, ir Ispanijos virtuvės. Tačiau kartais, kai norisi ko nors egzotiško, pasiduodu indiškiems, Tailando ar japoniškiems eksperimentams.


Nauja knyga

Dėkojame už pokalbį ir pasidalintą receptą iš knygos! Nekantriai lauksime knygos pasirodymo knygynuose!

103


104


Nauja knyga

IZRAELIETIŠKA GRANOLA T

raškūs dribsniai (granola) – tai pusryčių patiekalas, kurį rasite kiekvienoje Izraelio kavinėje. Dubuo sezoninių vaisių ar uogų, padengtų storu tiršto graikiško jogurto sluoksniu, pabarstytų traškiais namuose gamintais dribsniais ir pagardintų keliais šaukštais medaus arba datulių sirupo, – tai sveikiausias ir greičiausias patiekalas, kurį sugebės pasigaminti net didžiausi tinginiai. Izraeliečiai mėgsta gardinti dribsnius sezamų chalva arba datulių sirupu, bet lietuviškas medus čia tiks ne ką prasčiau!

» 500 g stambių avižinių dribsnių » 1 st. smulkintų migdolų riešutu » 1 st. smulkintų lazdynų riešutų » 2 st. smulkintų karijų arba graikinių riešutų » ½ st. sezamų » 70 g sviesto
 » 3 valg. š. alyvuogių aliejaus
 » 240 g medaus (arba 120 g medaus ir 120 g datulių sirupo)
 » 1 arb. š. anyžių sėklų arba cinamono
 » ½ st. susmulkintų cukruotų apelsinų žievelių » ¼ st. susmulkintu džiovintų figų » ¼ st. razinų

Įkaitinkite orkaitę iki 160°C temperatūros. Dvi dideles kepimo skardas išklokite pergamentiniu popieriumi. Į didelį dubenį suberkite avižinius dribsnius, smulkintus migdolus, lazdynų riešutus, karijas, sezamus ir viską gerai išmaišykite. Į nedidelį puodą sudėkite sviestą, supilkite aliejų bei medų, suberkite anyžių sėklas ir maišydami kaitinkite ant lėtos ugnies, kol viskas gerai susimaišys. Užpilkite medaus sirupą ant avižinių dribsnių ir riešutų, dideliu šaukštu viską gerai sumaišykite. Išberkite gautą masę į dvi kepimo skardas, išskirstykite plonu sluoksniu. Abi skardas pašaukite į orkaitę. Po 10 minučių dribsnius ištraukite ir išmaišykite, kad toliau keptų tolygiai. Dar kartą pašaukite į orkaitę sukeisdami vietomis viršuje ir apačioje buvusias skardas, kepkite apie 15 minučių, kol dribsniai taps auksiniai ir traškūs. Labai svarbu laiku pamaišyti arba išjungti orkaitę, nes avižiniai dribsniai ir riešutai gana greitai sudega. Išimkite dribsnius iš orkaitės, atvėsinkite. Ataušusius sumaišykite su džiovintais vaisiais – apelsinų žievelėmis, smulkintomis figomis, razinomis. Dribsnius laikykite sandariame inde kambario temperatūroje.

105


106

Marinatai Žodžiai: Julė, Kepykla Nr. 5

V

asarą mėgstame ruošti maistą ant grotelių. Nežinia, ar jo skonis toks ypatingas dėl įsigėrusio dūmų aromato, ar dėl žavių tamsesnių ruoželių, o gal dėl prisiminimų, kuriuos drauge kepame tuo metu. Kad ir kaip būtų, savaitgalio išvykų laukiame nekantriai. Ruošdami jų meniu, su džiaugsmu renkame pagrindinio patiekalo marinatą – aštriai saldų, pikantišką jogurtinį ar gaivų citrusinį – ir kepame mėsą, daržoves, sūrį ar žuvį. Išdrįskite eksperimentuoti!


Marinatai

MARINATAS KEPTAM VARŠKĖS SŪRIUI Receptas ir foto: Justina, Ropė Šnopė

» 1 riebus varškės sūris » ½ arb. š. cinamono » žiupsnelis aitriųjų paprikų » 1 valg. š. grūdėtųjų garstyčių » ½ valg. š. persikų džemo » sauja graikinių riešutų

Sūrį supjaustykite storomis riekelėmis ir sudėkite ant folijos. Apibarstykite cinamonu ir aitriąja paprika. Sumaišykite garstyčias su persikų džemu, užpilkite ant sūrio. Ant viršaus užbarstykite smulkintų graikinių riešutų. Palikite marinuotis bent porą valandų šaldytuve. Kepkite kepsninėje arba orkaitėje, kol sūris taps karštas.

109


110

Marinatai

MARINATAS LIETUVIŠKAM VARŠKĖS SŪRIUI ARBA MOCARELAI Receptas ir foto: Radvilė, Minčių terasa

» 200 g lietuviško varškės sūrio ar mocarelos » žiupsnis druskos

Pirmiausia supjaustykite sūrį: varškės sūrį pjaustykite vieno kąsnio dydžio kubeliais, o mocarelos rutuliukus suraikykite riekelėmis. Sūrį dosniai pasūdykite ir trumpam atidėkite į šalį.

» 5 saulėje džiovinti pomidorai aliejuje » 1 valg. š. kaparėlių » 1 valg. š. kaparėlių marinato » 5-7 valg. š. alyvuogių aliejaus » 1 valg. š. balzaminio acto » džiovintų aitriųjų paprikų drožlės arba malti juodieji pipirai » žiupsnis džiovinto citrininio čiobrelio » ½ citrinos žievelė

Atskirame dubenėlyje sumaišykite nedideliais kubeliais supjaustytus džiovintus pomidorus, kaparėlius, jų marinatą, alyvuogių aliejų ir balzaminį actą. Gautą mišinį užpilkite ant sūrio ir gerai viską išmaišykite. Sūris turi pasidengti paruoštu marinatu, tačiau jame neplaukioti. Jei manote, kad skysčio per mažai, įspauskite šlakelį citrinos sulčių. Nepersistenkite, nes bus per rūgštu. Galiausiai sūrį pagal skonį apiberkite aitriųjų paprikų drožlėmis arba juodaisiais pipirais bei čiobreliais. Užtarkuokite pusės citrinos žievelę. Viską dar kartą išmaišykite. Taip paruoštą sūrį dėkite į šaldytuvą ir laikykite 1 parą. Marinuotas varškės sūris - puikus užkandis prie balto sauso vyno ar šampano. Marinuotą mocarelą skanaukite pusryčiams su šviežiais pomidorais ir bazilikų lapeliais. Paruoštą sūrį šaldytuve galite laikyti 1 savaitę.


Marinatai

MARINATAS DARŽOVĖMS Receptas ir foto: Elinga, Spoon alley » » 2 žaliosios citrinos » 4 valg. š. alyvuogių aliejaus » 1 valg. š. sojų padažo » 4 cm imbiero šaknies » 2 česnako skiltelės » druska » pipirai » 1 jauna cukinija » ½ žiedinio kopūsto » 10-12 svogūnų laiškų » 400 g mažų pomidorų » 250 g pievagrybių

Sutarkuokite vienos citrinos žievelę, išspauskite abiejų citrinų sultis, sumaišykite su alyvuogių aliejumi bei sojų padažu. Nulupkite imbierą ir smulkiai sukapokite. Česnaką nulupkite ir išspauskite. Suberkite į citrinų ir aliejaus padažą, pagardinkite druska ir maltais juodaisiais pipirais. Daržoves nuplaukite. Cukiniją supjaustykite 1 cm storio griežinėliais, žiedinį kopūstą susmulkinkite į atskirus 3-5 cm žiedynėlius. Svogūnų laiškus supjaustykite, kad būtų 5-7 cm ilgio. Visas daržoves sudėkite į gilų dubenį, užpilkite marinatu ir palikite bent 1-2 valandoms. Retkarčiais pamaišykite, kad marinatas pasiskirstytų tarp visų daržovių. Medinius iešmelius pamerkite į vandenį ir palaikykite jame apie 1020 minučių, kad kepdami nesudegtų. Suverkite daržoves ant iešmelių ir kepkite kepsninėje apie 5-10 minučių, priklausomai nuo ugnies kaitros. Patiekite su ryžiais, kepsninėje kepta mėsa ar žuvimi.

113


114

Marinatai

GAIVUS MARINATAS ŽUVIAI Receptas ir foto: Dovilė ir Mantas, Bajalių šeimynėlės kampelis

» 1 apelsinas » 1 žalioji citrina » 1 arb. š. citrininių pipirų » druska » šviežiai maltų pipirų mišinys » švieži čiobreliai » žiupsnelis cinamono » 600 g baltos žuvies filė (pavyzdžiui, juodojo paltuso)

Pusę apelsino ir žaliosios citrinos supjaustykite griežinėliais. Likusias puseles atidėkite žuviai apšlakstyti. Žuvies filė supjaustykite norimo dydžio kepsneliais (vienam kepsneliui reikės 2 gabaliukų). Filė iš abiejų pusių įtrinkite citrininiais pipirais, pagardinkite druska ir maltų pipirų mišiniu pagal skonį. Ant pusės filė kepsnelių dėkite apelsinų ir žaliųjų citrinų griežinėlius, čiobrelių šakeles. Ant viršaus dėkite likusius žuvies gabalėlius ir po keletą apelsinų ir žaliųjų citrinų griežinėlių. Apšlakstykite šviežiomis apelsinų ir žaliųjų citrinų sultimis, pagardinkite žiupsneliu cinamono. Palikite marinuotis per naktį šaldytuve. Kitą dieną kepsnelius suvyniokite į kepimo foliją arba kepimo popierių. Jei kepsite ant kepsninės, kepsnelius apsukite maistiniu siūlu. Kepkite kepsninėje 15 minučių arba 30-40 minučių orkaitėje, įkaitintoje iki 200°C temperatūros. Žuvies kepsnelius patiekite su daržovių salotomis. Valgykite dar karštus, pagardintus citrusinių vaisių padažu arba sultimis.


Marinatai

JOGURTO MARINATAS VIŠTIENAI SU KARIU IR MANGAIS Receptas ir foto: Esta, Valgau be sąžinės graužimo » 700 g vištienos kumpelių filė » 7 valg. š. natūralaus jogurto » 2 kupini valg. š. mangų pagardo (čatnio) » 3-4 arb. š. kario prieskonių » 1 žaliosios citrinos sultys » 1-2 arb. š. maltų kajeno pipirų » druska pagal skonį Šašlykams patiekti: » kuokštelis šviežios kalendros » keletas skiltelių žaliosios citrinos Ryžiams: » 150 g Basmati ryžių » druska » ½ žaliosios citrinos žievelė ir sultys » kuokštelis šviežios kalendros » 1 valg. š. ypač tyro alyvuogių aliejaus

Vištienos kumpelių filė supjaustykite vidutinio dydžio gabalėliais. Jogurtą sumaišykite su mangų pagardu ir kariu. Įspauskite žaliosios citrinos sultis, pagardinkite druska ir kajeno pipirais (jų kiekį pasirinkite pagal tai, kiek aštraus patiekalo norite). Marinatą lengvais pirštų judesiais įmasažuokite į vištienos gabalėlius ir palikite šaldytuve bent dviems valandomis. Marinuotus vištienos gabalėlius suverkite ant iešmelių ir kepkite iš abiejų pusių, kol gražiai aspkrus. Patiekite su žaliosiomis citrinomis ir šviežia kalendra arba žaliosiomis citrinomis ir kalendromis pagardintais Basmati ryžiais. Basmati ryžius kelis kartus perplaukite šaltu vandeniu ir išvirkite pasūdytame vandenyje pagal instrukciją, pateiktą ant pakuotės. Į išvirusius ryžius įtarkuokite žaliosios citrinos žievelę, suberkite kalendros lapelius, supilkite sultis ir aliejų. Viską gerai išmaišykite ir patiekite su ką tik iškeptu vištienos šašlyku.

117


118

Marinatai

KORĖJIETIŠKAS KEPSNIŲ MARINATAS Receptas ir foto: Nida, Nidos receptai

» 1 kriaušė » ½ mažo baltojo svogūno » 5 česnako skiltelės » ½ st. sojų padažo » 1 valg. š. tarkuoto šviežio imbiero » 2 valg. š. rudojo cukraus » 2 valg. š. skrudintų sezamų sėklų » 2 valg. š. sezamų aliejaus » 1 valg. š. džiovintos saldžiosios paprikos » ¼ arb. š. džiovintų aitriųjų paprikų (arba pagal skonį) » ¼ arb. š. grūstų juodųjų pipirų » 2 valg. š. smulkintų svogūnų laiškų

Kriaušę (jos lupti nereikia) ir svogūną sutarkuokite smulkia tarka. Susmulkinkite česnakus. Sojos padažą sumaišykite su tarkuotomis kriaušėmis ir svogūnais, smulkintais česnakais, tarkuota imbiero šaknimi. Suberkite cukrų, skrudintas sezamo sėklas, supilkite sezamų aliejų, suberkite saldžiąją papriką ir čili pipirus. Pagardinkite juodaisiais pipirais ir smulkintais svogūnų laiškais. Gerai išmaišykite. Jautieną arba kiaulieną supjaustykite nestorais gabalėliais (kartais korėjiečiai, norėdami labai plonai supjaustyti žalią mėsą, prieš pjaustydami ją įdeda į šaldiklį, kad šiek tiek sukietėtų). Mėsos kepsnį iš visų pusių gausiai aptepkite marinatu. Geriausia taip paruoštus kepsnius sudėti į šaldymo maišelius. Marinuokite mažiausiai valandą, o geriausia - apie 8 valandas arba pernakt šaldytuve.


Korėjoje mėsai suminkštinti į marinatą įtarkuojamas vaisius. Kriaušę galima pakeisti tarkuotu obuoliu, ananasu arba kiviu.


120

Foto: GabrielÄ&#x2014;, Gabriele photography


121

Vasara stiklainyje Žodžiai: Asta, Saulėta virtuvė

K

as sakė, kad laiko sustabdyti neįmanoma? Ir kas gi sakė, kad, vasarai pasibaigus, vėl turėsime darganotas rudens ir šaltas žiemos dienas leisti be jokių vasariškų prošvaisčių? Tai netiesa. Laiką sustabdyti galima, jei tik labai norisi. Vasarą ir gardžias jos gėrybes galime uždaryti į dailų stiklainėlį, tvirtai užsukti dangtelį ir paslėpti tolimiausiame užkaboryje. O tuomet, rudenį ar žiemą, už lango be paliovos lyjant lietui ar iš dangaus krentant baltoms snaigėms, širdyje pajautus skaudų šiltų vasaros dienų ir saulės ilgesį, galime susirasti tuos stebuklingus stiklainėlius, atsukti jų dangtelius ir šaukšteliu pasemti kąsnelį vasaros... Gal ji ir nesugrįš už lango, bet į širdį – tikrai.


122

Vasara stiklainyje

MARINUOTOS PAPRIKOS SU APELSINŲ SULTIMIS IR IMBIERAIS Receptas ir foto: Aušra, Tarp vėjo gūsių

K

ai šaltą žiemos vakarą atsidarysite stiklainiuką su saulės geltonumo saldžiarūgštėmis paprikomis, dvelkiančiomis apelsinais, imbieru ir česnaku, Jus tikrai užplūs saulėti prisiminimai. Tokių nenusipirksite parduotuvėje! Su didžiausiu malonumu ir pasididžiavimu vaišinkite artimuosius ir stebinkite svečius - juk pagaminta namuose... 1 ½ litro » 60 g imbiero šaknies » 5 česnako skiltelės » 1 kg baltųjų paprikų » 50 ml aliejaus » 250 ml apelsinų sulčių (maždaug iš 3 didelių apelsinų) » 250 ml vandens » 200 g cukraus » 1 arb. š. druskos » 3 kvapiųjų pipirų žirneliai » 6–9 juodųjų pipirų žirneliai » 100 ml acto (9%)

Imbierus ir česnakus nulupkite ir supjaustykite griežinėliais. Paprikas išvalykite ir supjaustykite žiedais. Puode įkaitinkite aliejų ir suberkite imbierus su česnakais. Trumpai pakepinkite, kol pradės kvepėti. Sudėkite paprikų žiedus, supilkite apelsinų sultis, vandenį, suberkite cukrų, druską ir pipirus. Pavirkite 5-7 minutes. Galiausiai supilkite actą. Paprikas išgriebkite ir sudėkite į sterilius stiklainius. Užpilkite karštu marinatu ir sandariai uždarykite. Laikykite vėsioje vietoje ir suvartokite per metus.


Vasara stiklainyje

MARINUOTI RABARBARAI Receptas ir foto: Aušra, Tarp vėjo gūsių

K

am nepažįstamas ankstyvos vasaros malonumas, kai, bakstelėjus į cukraus puodynę storu ir sultingu rabarbaro kotu, gomurį sutraukia saldi rūgštelė? Viduramžiais rabarbaras buvo vadinamas meilės aistrą kurstančiu augalu. Šis daržove vadinamas augalas vaistams pradėtas naudoti daug anksčiau nei maistui, kadangi jame itin daug vitaminų ir mineralinių medžiagų. Šiandien vešlūs didingi raukšlėtų lapų kupstai puošia beveik kiekvieną sodybą. Jau keleri metai, kai rabarbarai atgimė. Iš sultingų lapkočių gaminami ne tik kisieliai, kompotai ir sultingi pyragai, bet ir verdami įmantriausi džemai, mėsos kepsnių pagardai, gardinami žuvies patiekalai, sukami ledai, raugiamas vynas, net gaminamos kosmetinės kaukės veidui ir plaukams! Aš siūlau dar įdomiau. Saldžiarūgščiai sultingi koteliai, pamirkę pikantiškame marinate, gūdžią žiemą primins vasaros džiaugsmus ir nustebins ne vieną naujų pojūčių pasiilgusį gomurį. Marinuoti rabarbarai pagardins silkės ar rūkytos lašišos suktinukus, puikiai derės prie minkštų sūrių, paukštienos ar mėsos kepsnių, o gal prie vyno taurės. Kartą paragavus, bus sunku atsispirti!

2 litrai » 1 kg rabarbarų kotų » 1 valg. š. kalendrų sėklų » 1 valg. š. garstyčių sėklų » 2 arb. š. juodųjų pipirų žirnelių » 3 kardamono ankštys » 1 arb. š. rožinių pipirų » 1 žvaigždinis anyžius » žiupsnis šviežių bazilikų (anyžių ar cinamono kvapo) » ½ l vandens » 250 ml obuolių acto » 1 valg. š. druskos » 8 valg. š. cukraus

Rabarbarų kotus nulupkite, supjaustykite ir sudėkite į sterilizuotus stiklainius. Ant viršaus užberkite po žiupsnį kalendrų, garstyčių, pipirų, išlukštentų kardamonų sėklyčių, sulaužykite ir įmeskite po gabalėlį žvaigždinio anyžiaus, įdėkite po keletą baziliko lapelių. Vandenį, actą, druską ir cukrų suberkite į puodą ir kaitinkite, kol marinatas užvirs, o cukrus ištirps. Karštą marinatą užpilkite ant rabarbarų ir sandariai užsukite dangtelius. Apgaubkite storu rankšluosčiu ir palikite, kol atvės. Atvėsusius stiklainius sudėkite į šaldytuvą. Palaikykite bent savaitę, kad rabarbarai įsigertų marinato, tik tada ragaukite. Kuo ilgiau laikysite, tuo rabarbarai bus minkštesni ir sodresnio skonio - patys gardžiausi jie patį viduržiemį! Prieskonius marinatui rinkitės pagal savo skonį.

125


126

Vasara stiklainyje

AVIEČIŲ IR GERVUOGIŲ DŽEMAS Receptas ir foto: Dovilė, Letters from Coffee Street

K

ai dienos apniunka, užsimerkiu ir svajoju apie vasarą: saulėtas dienas, įdegusius skruostus ir pilnas saujas prisirpusių uogų. Sumanios šeimininkės žino, ką daryti, kad gyvenimas nuo vasaros iki vasaros būtų lengvesnis – reikia uždaryti vasarą stiklainyje ir paleisti, kai labai labai išsiilgsti! Raškykite gervuoges bei avietes ir virkite saldų ir ryškų kaip pati vasara džemą. 400-500 ml » 250 g gervuogių » 250 g aviečių » 400 g cukraus » ½ citrinos sulčių » 1 arb. š. citrinų žievelės

Uogas nuplaukite ir sudėkite į puodą, kuriame virsite džemą. Suberkite cukrų, supilkite citrinos sultis ir tarkuotą citrinų žievelę. Užvirkite. Uogoms užvirus, sumažinkite kaitrą ir virkite 30-40 minučių. Džemas sutirštės atvėsęs. Džemą supilkite į švarius sterilizuotus stiklainius.


128

Vyno spinta

VYNO APŽVALGAS RENGIA Julijus Glebovas – vyno mėgėjas ir žinovas, nuolatinis keliautojas vyndarystės takais. Teisininko išsilavinimą turinčio Julijaus aistra – gurmaniškai tobulo vyno ir maisto derinio paieška. Vedamas šio tikslo jis yra baigęs someljė mokyklą Vilniuje.

Prosecco – PUTOJANTI KRISTAUS AŠARA IŠ ITALIJOS

Prosecco – putojantis sausas ar net labai sausas vynas, gaminamas Veneto ir Friuli– Venezia–Giulia regionuose (šiaurės ir šiaurės rytų Italija). Šis vynas dažniausiai yra išskirtinai gaminamas iš baltųjų Glera (anksčiau vadintos tiesiog Prosecco) vynuogių. Finas Morisonas, žymus Anglijos keliautojas, dar XVI a. rašė apie Prosecco: „Tai žinomiausias Italijos vynas. La lagrima di Christo (Kristaus ašara)“. Praėjus kiek daugiau nei pusantro šimto metų italų kunigas Aureliano Acanti, baigdamas pamokslą vieno didiko dukters vestuvėse, ištarė istorinius ir nuolat minimus žodžius: „O dabar norėčiau praskalauti savo burną šiuo obuoliais kvepiančiu Prosecco“.


129 Iš tiesų Prosecco pasižymi ne tik šviežių obuolių, bet ir lengvais vasariškais gėlių aromatais. Skirtingai nei prancūziškas taurusis šampanas ar ispaniškoji cava, kurie yra gaminami tradiciniu metodu (antroji fermentacija – angliarūgštės burbuliukai susiformuoja rūsiuose saugomose buteliuose), Prosecco yra gaminamas vadinamuoju Charmat metodu (angliarūgštės burbuliukai gimsta didelėse plieno statinėse su atitinkamai reguliuojama temperatūra). Šis Šiaurės Italijos putojantis vynas tiesiog privalo būti ragaujamas jaunas, ne senesnis nei vienerių metų po derliaus nuėmimo. Ir, ne mažiau svarbu, gerai atšaldytas. Be to, Italijos Prosecco gamintojų susivienijimas (Consorzio di Tutela Prosecco DOC) nerekomenduoja gerti vyno iš tulpės formos taurių, nes tokios taurės neleidžia visapusiškai atsiskleisti aromatams.

Follador, Treviso Brut, Prosecco DOC – puikus, geros struktūros putojantis vynas, kurio antroji fermentacija plieno talpose vyksta 40-50 dienų. Tai šviesiai geltonos spalvos vynas su nuolat kylančiais ir aktyviais burbuliukais. Aromate jaučiami akacijų, geltonų obuolių ir lengvi migdolų aromatai. Puiki struktūra ir balansas. Toks vynas idealiai dera su pasta ar rizotais, pagardintais vidutinio brandumo sūriais. Caretel Vino Frizzante Prosecco DOC – lengvai putojantis vynas su lėtai kylančiais burbuliukais. Kvepia žaliaisiais obuoliais, vėliau atsiskleidžia ir vasariškų lauko gėlių aromatai. Tai gero balanso ir struktūros vynas, kurį gerti rekomenduojama gerai atšaldytą. Puikiai tinka prie žuvų ir jūrų gėrybių, tačiau siūlyčiau pabandyti ir su kietaisiais brandintais sūriais.

Bosco del Merlo Frizzante Prosecco DOC – lengvai ir lėtai putojantis, tvirtų ir aktyvių Prosecco ir saulėtos vasaros dienos − tiesiog burbuliukų vynas. Labai lengvo aromato, puikus derinys. Puikus metas paragauti! dvelkiančio pavasario gėlėmis ir vaisiais, ragaujant gerai jaučiamas obuolių ir kriaušių Casa Vinicola Caldirola Nua Extra Dry, Veneto, vaisiškumas. Vynuogės šiam vynui sodinamos Prosecco DOC – labai jaunas, švelnios šiaudų tarp dviejų išskirtinių Prosecco vynui kalvų: spalvos ir žalsvų atspalvių vynas. Aromate Conegliano ir Valdobbiadene. Šis vynas jaučiami vaisiai, skonis švelnus, lengvas ir rekomenduojamas kaip aperityvas ar prie gaivus. Rekomenduojamas kaip aperityvas, bet užkandžių. puikiai tiks ir prie užkandžių ar sušių. Vila Sandi Valdobbiadene Prosecco Superiore Casa Vinicola Botter Carlo & C Spumante., DOCG Extra Dry – blyškiai gelsvos spalvos, Treviso, Prosecco DOC – šviesiai geltonos pakankamai aktyvių burbuliukų vynas iš spalvos, pasižymintis mažais perliniais Valdobbiadene miestelio šlaitų. Intensyvūs burbuliukais. Subtiliai vaisinių aromatų, vaisių aromatai, ypač geltonų obuolių, akacijų subalansuotas ir labai lengvas. Toks vynas gėlių žiedlapių. Tai tikrai gaivus, minkštas ir puikiai tinka prie užkandžių ar net jūrų gėrybių išlaikantis ilgą, harmoningą poskonį Prosecco ir žuvų. Vyndarys rekomenduoja šį vyną gerti ypatingai vasaros progai. du metus po derliaus nuėmimo. Į sveikatą! Mėgaukitės atsakingai!


VYNO DIENOS 2014 „Dvi dienos pasauliui išragauti“. Užrašai Foto: Asta, Villa Alps

V

yno dienos – dvi dienos pasauliui išragauti, kažkada skelbė šūkis reklaminiuose stenduose Vilniaus miesto Gedimino prospekte. Ir visai nesvarbu, ar ši vyno paroda, kaip rašo vienas save garbiu vadinantis žmogus, yra snobų eilinis susibūrimas, ar tiesiog puiki vieta pažinti vyną ir atrasti naujus jo skonius ir poskonius. Tikiu, kad kiekvienas čia galėjo atrasti tai, ko laukė, tikėjosi ir ieškojo.


131


132

Vyno spinta

Pusė. Dešimtosios Vyno dienos parodos metu lankytojai per dvi dienas galėjo (o kai kurie ir turėjo) išragauti daugiau nei pusę tūkstančio vynų. Būtent apie tiek pusė šimto parodos dalyvių pateikė lankytojams ragauti ir atrasti. Nuo vyno iki aliejaus... Kaip jau tapo įprasta, Vyno dienos pasižymi aktyviu ir plačiu Italijos vyno, aliejaus ir ne tik gamintojų atstovavimu. Platus eksponatų iš įvairiausių vyno regionų pasirinkimas: gausus putojančių Prosecco iš Veneto, keletas Lambrusco iš Emilia – Romagna... Na, o baltųjų ir raudonųjų pasiūlą buvo labai sunku suskaičiuoti. 2008. Šiais metais parodos lankytojams buvo sudaryta, drįsčiau teigti, išskirtinė galimybė susipažinti su dviejų Bordo (Prancūzija) apeliacijų – Medoc ir Graves, vynais. Vynus pateikė 1855 m. klasifikuotų geriausių augaviečių taryba (Conseil des Grands Crus Classés en 1855) ir Gravo klasifikuotų augaviečių asociacija (L’Union des Cru Classés de Graves). Tiek vienoje, tiek kitoje degustacijoje vyravo 2008-ųjų vynai (16 iš 19 vynų). Provence. Kiekvienais metais Vyno dienos daugeliui tampa kažko naujo paieška. Štai, pavyzdžiui, prieš keletą metų sužibėjo Makedonija, o viena šios šalies vyninė buvo paskelbta metų vynine, t.y. vynine, Lietuvos vyno čempionate laimėjusia daugiausia aukso medalių. Na, o šiemet mažyte vilties kibirkštėle ir perspektyva galėtų tapti Provanso (Prancūzija) regiono vynai. Tai, kad Lietuvoje atsiras vis daugiau šios Prancūzijos dalies vynų, manau, tik į naudą. Ir. Vynas ir menas, Vynas ir karas − dvi teminės paskaitos ir degustacijos, atspindinčios šios dienos aktualijas netolimoje Lietuvos kaimynystėje. Juk ne kiekvienais metais visas vyno regionas su visais esančiais gamintojais iš vienos valstybės tampa kitos valstybės globojama teritorija. Kaukazas. Daugelis pietų Kaukazo valstybes – Armėniją, Azerbaidžaną ir Gruziją – lygina su mūsų Baltijos valstybėmis. Išdrįsiu teigti, kad geopolitinių panašumų tarp pietų Kaukazo ir Baltijos valstybių yra nemažai. Vis dėlto labai gaila, kad parodoje Vyno dienos kol kas nepavyksta surinkti šių trijų valstybių kartu. Šiemet parodoje lankėsi Armėnijos vynus reprezentuojanti kompanija ir gausus gruzinų desantas. Sūris. Tai dažnas vyno palydovas. Bet kokį sūrį – brandintą ar ne, minkštą ar kietą, karvės ar ožkos pieno, ar... – labai įdomu derinti su baltuoju, raudonuoju, putojančiu ir rožiniu. Nors kai kurie parodos dalyviai, pristatantys vynus, turėjo ir sūrio, pagrindinis sūrio mylėtojų dėmesys turėjo krypti į stendus, pristatančius lietuviškuosius. Reikėtų pasidžiaugti, kad tokių šiemet buvo daugiau nei pernai.


133

Futbolas. Vos tik įžengus į parodą, lankytojus pasitiko vienas iš lietuviškų aludarių su kai kuriems vilniečiams artimomis spalvomis – žalia ir balta. Priminsiu, kad toks spalvų derinys yra vienos Vilniaus miesto futbolo komandos, kurios sirgaliai po kiekvienų rungtynių, dėkodami savo komandai, skanduoja: Jeigu myli žalia balta, tai suplok... Ploti nereikėjo, tačiau šalto alaus karštą dieną paragauti derėjo... Praėjo dvi dienos, paroda baigėsi, pasaulio paragauti ir net išragauti nepavyko, todėl belieka pradėti ruoštis kitiems metams. Iki!


134 SU KOKTEILIAIS EKSPERIMENTUOJA KOKTEILINĖ – Viktorijos ir Gražinos projektas, skirtas atskleisti dar neragautų kokteilių paslaptis. IT ir ES fondų paramos srityse dirbančioms merginoms darbas netrukdo vakarais eksperimentuoti savo mažoje kokteilinėje, kurioje susirinkę lankytojai turi galimybę ne tik paragauti naujų skonių, bet ir išgirsti daugybę įdomių faktų, istorijų apie kokteilius ir jų ruošimo subtilybes. Merginų pažintis su miksologija prasidėjo dirbant Amerikos restoranuose-baruose, tęsėsi praktikuojantis pagal daugybės įsigytų knygų receptus ir patarimus, o galiausiai buvo užtvirtinta baigus kokteilių kursus barmenų centre Vilniuje.

KOKTEILIAI dzeli šotai Molekulinė miksologija kaip ir molekulinė gastronomija laikoma XXI a. tendencija, naujove, tad ji dar neturi jokių nusistovėjusių ir susiformavusių tradicijų. Būtent todėl šioje srityje galima visiškai be ribų eksperimentuoti, daryti, ką tik norisi, ir žiūrėti, kas pavyks. Kokteiliai virstantys burbulais, zefyrais, traškučiais ar kramtomąja guma yra būtent tokių eksperimentų rezultatai. Procesai, dėl kurių skystis įgauna kitokią formą (tampa geliu, putomis, kremu, guma ar saldainiu) nėra jokia naujovė. Žmonės jais naudojasi jau antrą šimtmetį. Pasirodo, XIX a. antroje pusėje baruose alkoholis buvo tirštinamas ir paverčiamas želė. Tuo metu rinkoje buvo tik vienas želatinos tiekėjas, kurio produktai (želatina, želatinos mišiniai želė gamybai, želė desertai ir kt.) vadinosi JELLO (veikia jis dar ir dabar), tad šnekamojoje kalboje visi želė gaminiai tapo jello, taip pat ir sutirštinti į želė kokteiliai – jello drinks arba jello shots. Sklando legenda, kad pirmasis alkoholį sumaišyti su JELLO želatina sugalvojo matematikas Tom Lehrer, kuomet tarnavo kariuomenėje, mat ten turėti daug alkoholio buvo sudėtinga, o norinčiųjų išgerti tikrai nemažai. Tomui pasirodė paranku skiesti turimą degtinę vandeniu ir gaminti iš jos želė. Atskirose stikliukuose buvo patogu slapta dalinti alkoholį savo draugams ir kolegoms, užtikrinant, kad visi gautų po vienodą kiekį ir nebūtų nuskriaustų.


135

DĖMESIO! Dželi šotai skirti asmenims, sulaukusiems 18 metų. Jei namie turite mažų vaikų, akylai stebėkite šaldytuvą, kuriame stingsta želė. Vaikų šventei galima pagaminti nealkoholinius dželi šotus su sultimis ar sirupais.


136 Kiek šioje istorijoje tiesos, dabar, tikriausiai, jau niekas nesužinos, tačiau ne paslaptis, kad amerikiečių vakarėliuose paplitusi spalvinga degtinė-želė (jello shots) ilgai netrukus pelnė sau blogą vardą. JELLO želė mišiniai, vanduo ir degtinė yra vieni pigesnių kokteiliams reikalingų ingredientų, tad ruošiant vakarėlį nebrangu pasigaminti daug jello shots. Želė mišiniuose esantis cukrus slopina alkoholio skonį, be to, želė ne taip greitai tirpsta burnoje, tad alkoholio skonio beveik nesijaučia. Ne taip greitai įsisavinamų jello shots per vakarėlį galima išgerti (suvalgyti) labai daug. Žmonės ne tik apgirsta labiau nei tikėjosi, bet kartais net ir apsinuodija.

gyvulinės kilmės želatiną vegetarai ar veganai gali pakeisti agaru arba karageninu, kuriuose yra pektino, veikiančio panašiai kaip želatina; šviežiuose ananasuose, kiviuose, papajose, figose ir kai kuriuose kituose egzotiniuose vaisiuose yra fermento bromelino, kuris labai sunkiai stingsta. Naudokite šiuos vaisius apvirtus arba konservuotus (termiškai apdorotus).

Bloga reputacija gali būti ta priežastis, dėl kurios jello shots nepaplito kaip smagi vakarėlio tradicija visame pasaulyje. Lietuvoje daugelis žmonių nėra ragavę dželi šotų. Vadinkime juos ne jello, o jelly, nes mūsų šalyje JELLO prekės ženklas nėra paplitęs. Želė yra tiesiog želė arba jelly angliškai. Daugelis nė nežino, kad iš alkoholinių gėrimų namuose nesunkiai galima pagaminti želė ir eksperimentuoti želė kokteiliais pagal savo skonį.

Naudojant likerius, o ne stipriuosius alkoholinius gėrimus, juos skiesti vandeniu galima mažiau (santykiu 1:2), tuo tarpu degtinę ar kitą stiprų gėrimą patartina skiesti santykiu 1:3 arba 1:4.

Trumpa atmintinė: dželi šotus galima gaminti naudojant želatiną arba paruoštą želė mišinį pakelyje; alkoholis, sumaišytas su želatina (ar želė mišiniu), lengviau ir greičiau stingsta, jei yra skiestas vandeniu; dželi šotai gali būti stingdomi stikliukuose, taurėse (valgomi šaukšteliu), dideliame inde (semiami ledams skirtu semtuvėliu); bet kokioje formoje, iš kurios yra išimami ir pjaustomi gabaliukais kaip pyragas; išskobtuose vaisiuose (apelsinų, citrinų, ananasų, kokosų riešutų ir kitų vaisių puselėse ir vėliau supjaustomi skiltelėmis); įvairių formų silikoninėse ledukų ar šokoladinių saldainių formelėse, iš kurių išimami ir valgomi kaip guminukai;

Kaip ir paprastos želė, dželi šotų standumas varijuoja priklausomai nuo želatinos kiekio ir nuo noro juos valgyti šaukšteliu ar pjaustyti peiliu. Standesniems dželi šotams, kuriuos galima pjaustyti peiliu, reikia imti 50 g želatinos 1 litrui skysčio.

Dželi šotų skonių įvairovė neturi ribų. Yra keletas tradicinių dželi šotų skonių, pvz., degtinė su apelsinų skonio želė (kokteilis Atsuktuvas) arba kokosinis likeris su ananasų skonio želė (kokteilio Pina Colada variacija), tačiau visada galima bandyti sukurti ką nors savo. Pateikiame mėtinės kavos skonio dželi šotų receptą. Jame naudojamas ne želė mišinys, o želatina. Kadangi ji nėra saldi, vietoj stipriųjų alkoholinių gėrimų (degtinės, tekilos ir pan.) naudojami likeriai (jie yra saldūs, kvapnūs bei spalvoti, taigi nereikia papildomai dėti cukraus ir maistinių dažų). Likerių alkoholio koncentracija yra mažesnė nei stiprių gėrimų, tad tikėtina, kad šie dželi šotai neužsitarnaus blogo vardo dėl per didelės alkoholio koncentracijos ir su tuo susijusių nemalonumų. Kad būtų įdomiau, dželi šotus papuošėme trimatėmis gėlėmis. Tam reikia paprasčiausio vienkartinio švirkšto.


137

MĖTINĖS KAVOS SKONIO DŽELI ŠOTAS Mėtiniam sluoksniui: 200 ml vandens 200 ml mėtų likerio 10 g želatinos Kavos sluoksniui: 100 ml vandens 100 ml kavos likerio 5 g želatinos Trimatėms gėlėms: 50 ml vandens 50 ml airiško grietinėlės likerio 3 g želatinos Prikaistuvyje užvirkite 200 ml vandens, nuimkite nuo ugnies, įpilkite 200 ml mėtų likerio ir 10 g želatinos (prieš tai išbrinkytos). Maišykite, kol želatina visiškai ištirps skystyje. Gautą tirpalą supilkite į stikliukus. Mes naudojame specialius dželi šotams skirtus plastikinius stikliukus su išsukimo mechanizmu, t.y. pasukus spalvotą dalį, dželi šotas atsiskiria nuo sienelių ir dugno ir lengvai išsiima iš stikliuko. Tačiau specialūs stikliukai nebūtini. Kuo puikiausiai tiks ir įprasti stikliukai. Jei norite, kad sustingęs sluoksnis būtų ne įprastai horizontalus, o pasviręs, supylę skystį paverstą į šoną stikliuką įdėkite į kitą didesnį indą. Palikite sustingti šaldytuve. Prikaistuvyje užvirkite 100 ml vandens, nuimkite nuo ugnies, įpilkite 100 ml kavos likerio ir 5 g želatinos (prieš tai išbrinkytos). Ištirpinkite želatiną

ir skystį supilkite ant stikliukuose sustingusio mėtinio sluoksnio. Palikite sustingti šaldytuve. Prikaistuvyje užvirkite 50 ml vandens, nuimkite nuo ugnies, įpilkite 50 ml airiško grietinėlės likerio ir 3 g želatinos (prieš tai išbrinkytos). Vienkartinį švirkštą pripildykite likerio mišiniu ir keliose vietose įšvirkškite į sustingusius dželi šotus. Susiformuos trimatės gėlės. Likusį likerio mišinį užpilkite ant viršaus ir palikite sustingti šaldytuve. Tiekite dželi šotus svečiams, stebėkite jų išradingumą ir kūrybiškumą mėginant juos išgerti. Labai linksmas procesas!


138


139

PASAKIŠKI SKONIAI Aleksandras Puškinas

PASAKA APIE ŽVEJĮ IR ŽUVELĘ Žodžiai: Asta, Villa Alps

K

iek besistengėme, kiek nesuskaičiuojamą sykį meškerę bemetėme į ežerus, upes ar jūras, nesisekė mums auksinės žuvelės sužvejoti. Neįprastas tai gyventojas Lietuvos vandenyse; tačiau galime pasiūlyti netradiciškai paruoštos žuvies. Pagaminome ją su pikantiškumo suteikiančiomis kinrožėmis ir aromatingu krevečių padažu. Gal ir be auksinės žuvelės išpildysime vieną iš Jūsų norų – atrasti ypač skanų žuvies receptą.


140

1-2 porcijos » 1 vilkešeris » 1 arb. š. sviesto » druska » ½ citrinos » 10 krevečių » ½ st. vandens » ¼ st. sauso balto vyno » lauro lapas

» ¼ arb. š. aitriosios paprikos » šafranas » 1 morka » 1 baltasis ridikas » 1 cukinija » cukrus » pipirai » alyvuogių aliejus » kinrožės ūgliai

Nuskuskite žuvies žvynus ir išpjaukite filė. Kepkite svieste: pirmiausia 2 minutes ant odos, tada apverskite ir kepkite dar 1 minutę. Kad žuvis nesiriestų, šiek tiek paspauskite ją mentele. Baigdami kepti, pabarstykite druska, palaistykite citrinos sultimis (dalį jų palikite daržovėms gaminti). Krevetes nulupkite. Užvirkite ½ stiklinės vandens ir virkite krevečių galvas ir kiautus su vynu, lauro lapu, aitriąja paprika, šafranu ir druska. Virkite vis pamaišydami, kol didžioji dalis vandens nugaruos. Nukoškite per sietelį. Morką, ridiką ir cukiniją supjaustykite itin plonomis juostelėmis peiliu arba mandolina. Pabarstykite druska, cukrumi, pipirais pagal savo skonį. Apliekite alyvuogių aliejumi, citrinos sultimis ir marinuokite 15 minučių. Įkaitinkite keptuvę. Daržoves nusausinkite, sudėkite į keptuvę ir maišydami kepkite, kol susidaręs skystis pradės virti. Pabarstykite druska. Pavirkite 1-2 minutes. Daržoves perliekite šaltu vandeniu, kad šios daugiau nebevirtų ir liktų maloniai traškios. Prieš dėdami daržoves į lėkštę, pašlakstykite alyvuogių aliejumi. Žuvį apiberkite kinrožių ūgliais, kad patiekalas taptų pikantiškesnis. Tiekite iškart.


141

VILKEŠERIS KREVEČIŲ PADAŽE Receptas ir foto: Odeta, Cocina rendez-vous


142

Salot킬 fiesta Foto: Asta, Villa Alps


143 Dėkojame visiems siuntusiems salotų receptus konkursui Mano skaniausios pavasario/vasaros salotos Gaminome, ragavome ir nusprendėme, jog vienkartinį nemokamą apsilankymą dviems asmenims salotų bare Mano Guru laimėjo

Orinta Labutytė

Dėl prizo kreipkitės el. paštu info@cloudsmag.eu Dalinamės nugalėtojos ir dar keliais mums labiausiai patikusių salotų receptais.

SALOTOS PAVASARINĖ IMPROVIZACIJA » įvairių žalumynų mišinys » burokėlis » kriaušė » vištienos filė » balzaminis actas » Ras El Hanout prieskonių mišinys » džiūvėsėliai » alyvuogių aliejus Padažui: » citrininis alyvuogių aliejus » balzaminis actas » garstyčios » medus » rozmarinas » juodieji pipirai » baltieji pipirai » druska » džiovintos spanguolės

Suplėšykite žalumynus. Burokėlį sutarkuokite šiaudeliais. Kriaušę nuplaukite, išimkite sėklas. Vištieną supjaustykite šiaudeliais ar nedideliais gabalėliais, pamarinuokite balzaminiame acte ir Ras El Hanout prieskoniuose. Į lėkštę sudėkite salotas ir burokėlius. Apvoliokite vištienos gabalėlius džiūvėsėliuose ir trumpai apkepkite įkaitintame aliejuje ant didelės liepsnos. Vištą išimkite ir padėkite ant popierinių rankšluosčių, kad sugertumėte riebalų perteklių. Toje pačioje keptuvėje apkepkite kriaušę, kol pagels. Padažui sumaišykite visus ingredientus (išskyrus spanguoles) nedideliame prikaistuvyje. Kai vištiena ir kriaušė baigs kepti, padažą pakaitinkite, kol užvirs, ir suberkite džiovintas spanguoles. Vištienos ir kriaušės gabalėlius sudėkite ant žalumynų. Apšlakstykite paruoštu padažu su džiovintomis spanguolėmis.


144

Receptas: Donata Ulkytė

SALOTOS SU GREIPFRUTAIS IR LAŠIŠOMIS » 200 g rūkytų lašišų » 1 greipfrutas » gūžinės Iceberg salotos lapai » vyšniniai pomidorai Padažui: » skystas medus » grūdėtosios garstyčios Lašišas ir nuluptą greipfrutą supjaustykite mažais gabalėliais. Salotas suplėšykite, o pomidorus supjaustykite gabalėliais. Lėkštėje ingredientus patariame dėlioti sluoksniais: salotos, pomidorai, lašiša, greipfrutas. Viską apšlakstykite medaus ir garstyčių padažu.

Receptas: Agnė Bakutytė

BROKOLIŲ SALOTOS » 1 brokolis (500-600 g)

» 50 g migdolų riekelių arba moliūgų, arba saulėgrąžų sėklų Padažui: » 2 valg. š. majonezo » 4 valg. š. natūralaus lieso jogurto » 4 valg. š. citrinų sulčių » 3 nedidelės česnako skiltelės » druska » pipirai Sulaužykite brokolį nedideliais žiedynėliais ir suberkite į verdantį sūdytą vandenį. Virkite apie 4-5 minutes. Nupilkite vandenį ir apliekite brokolius šaltu vandeniu, kad jie nustotų virti ir išliktų ryškiai žali. Leiskite brokoliams nuvarvėti. Sausoje keptuvėje paskrudinkite migdolų riekeles. Dubenėlyje šluotele išplakite majonezą, jogurtą, citrinų sultis, smulkiai tarkuotą česnaką, druską ir pipirus. Didelėje lėkštėje sudėkite brokolius, apšlakstykite padažu ir apibarstykite riešutais.


145

Receptas: Žydrė Juk

Receptas: Jolita Atiloj

SALOTOS SU FETA IR ŠILAUOGĖMIS

SALOTOS VASARĖLEI ATĖJUS

» mėgstamas įvairių salotų mišinys » 1 nedidelis raudonasis svogūnas » sauja šilauogių » sauja pistacijų » feta

» vištienos filė » jaunų špinatų lapai » šviežios braškės » ožkų sūris » mėgstami riešutai

Padažui: » 30 ml šviežiai spaustų citrinų sulčių » 30 ml granatų sulčių » 30 ml šviesaus skysto natūralaus medaus » 60 ml tyro alyvuogių aliejaus » žiupsnis rupios druskos » šviežiai malti juodieji pipirai

Padažui: » alyvuogių aliejus » pesto padažas

Visus padažui skirtus ingredientus suplakite šluotele ir laikykite šaldytuve, kol paruošite salotas. Salotų mišinį suberkite į dubenį. Užberkite pusžiedžiais pjaustytą svogūną, šilauoges ir pistacijas. Ant viršaus pabarstykite šakute rupiai pasmulkintą arba nedideliais kubeliais supjaustytą fetą. Salotas gausiai apšlakstyti granatų padažu. Patiekite nedelsdami. Jei salotos bus patiekiamos ne kaip garnyras, o kaip atskiras patiekalas, prie jų puikiai tiks orkaitėje kepta paukštiena.

Vištieną išvirkite ir supjaustykite juostelėmis. Į lėkštę sudėkite špinatų lapus. Braškes supjaustykite pusiau arba ketvirčiais, ožkos sūrį supjaustykite gabalėliais. Suberkite vištieną, braškes, sūrį ir riešutus ant špinatų. Apšlakstykite alyvuogių aliejumi, sumaišytu su pesto padažu, ir patiekite.


146

be ... KOKIA

VASARA Foto: Asta, Villa Alps


148

... vyšnių Žodžiai: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija Foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų

K

as gali būti geriau už prisirpusias saldžias ir maloniai rūgščias vyšnias?.. Nebent daugiau vyšnių su plakta grietinėle! O gal salotos ar pagardas prie mėsos ir sūrių? Atsargiai verskite lapus; pažadame - iškart imsite laukti vyšnių sezono!


149


Kokia vasara be vyšnių

VYŠNIŲ PAGARDAS (CHUTNEY) Receptas ir foto: Aušra, Tarp vėjo gūsių

350 ml » 1 raudonasis svogūnas » 1 česnako skiltelė » 1 didelis obuolys » 6–8 minkštos džiovintos figos » 200 g vyšninių pomidorų » 50 g geltonųjų razinų » 200 g šviežių vyšnių be kauliukų » 1 citrinos sultys ir žievelė » 5 valg. š. rudojo cukraus » 1 valg. š. tarkuotų šviežių imbierų » 1 valg. š. balzaminio acto » 1 cinamono lazdelė » ⅓ arb. š. druskos » ½ arb. š. garstyčių sėklų » ½ arb. š. pankolių sėklų » žiupsnis maltų Kajeno paprikų

Svogūną, česnaką ir obuolį nulupkite ir susmulkinkite. Figas supjaustykite ketvirčiais, o pomidorus perpjaukite per pusę. Sudėkite į puodą kartu su razinomis, vyšniomis, supilkite citrinų sultis, suberkite žievelę ir cukrų ir likusius prieskonius. Užvirkite, sumažinkite kaitrą ir, nuolat maišydami, virkite apie valandą, kol masė sutirštės. Stebėkite, kad neprisviltų. Karštą masę sukrėskite į sterilų stiklainį ir sandariai uždarykite. Patiekite prie paukštienos ar kiaulienos kepsnių, valgykite su minkštaisiais ar varškės sūriais, kepenėlių paštetu. Laikykite šaldytuve, o, atidarę indelį, suvartokite per 2 savaites. PATARIMAS Leiskite šiam pagardui subręsti – neatidarykite stiklainio šiek tiek ilgiau, kad visi skoniai susimaišytų.

151


152

Kokia vasara be vyšnių

SALOTOS SU KREVETĖMIS IR VYŠNIOMIS Receptas: Neringa, Du mėnuliai: maisto simfonija Foto: Asta, Villa Alps 2 porcijos » 16-20 šviežių krevečių su kiautu (priklausomai nuo dydžio) » Viduržemio jūros žolelių mišinys » alyvuogių aliejus su aitriąja paprika » 2 valg. š. kedrinių pinijų » alyvuogių aliejus krevetėms kepti » 150 g vyšnių » 1 arb. š. rudojo cukraus » ½ valg. š. balzaminio acto » 3 valg. š. alyvuogių aliejaus » ½ arb. š. garstyčių » žiupsnelis druskos » 75 g gražgarsčių

Krevetes išgliaudykite ir nuplaukite. Pabarstykite Viduržemio jūros žolelių mišiniu ir pašlakstykite aliejumi su aitriąja paprika. Išmaišykite. Suverkite po 4-5 krevetes ant medinių iešmelių. Sausoje keptuvėje pakepinkite riešutus ir atidėkite į lėkštutę. Į keptuvę įpilkite alyvuogių aliejaus ir sudėkite iešmelius. Kepkite po kelias minutes iš abiejų pusių. Krevetes išimkite ir taip pat atidėkite į lėkštutę. Iš vyšnių išimkite kauliukus. Į keptuvę, kurioje kepėte krevetes, sudėkite vyšnias ir suberkite rudąjį cukrų. Pakaitinkite vyšnias keletą minučių ir išimkite. Susidariusį padažą supilkite į didesnį dubenėlį. Supilkite balzaminį actą, porą valgomųjų šaukštų alyvuogių aliejaus ir įdėkite garstyčias. Viską gerai išsukite. Į lėkštę dėkite gražgarstes, ant viršaus išdėliokite vyšnias, dėkite 2 krevečių iešmelius. Viską apibarstykite kedrinėmis pinijomis ir apšlakstykite padažu.


153


Kokia vasara be vyšnių

SALDŽIARŪGŠTĖ VYŠNIŲ IR RABARBARŲ SRIUBA Receptas ir foto: Dovilė ir Mantas, Bajalių šeimynėlės kampelis

5 porcijos » 400 g vyšnių be kauliukų » 300 g rabarbarų » 1 l vandens » cinamono lazdelė » 1 valg. š. vanilinio cukraus » 5 valg. š. cukraus » saldi plakta grietinėlė

Vyšnias sutrinkite smulkintuvu. Palikite kelias uogas patiekalui papuošti. Rabarbarus nuplaukite, nulupkite ir supjaustykite griežinėliais. Užkaiskite puode vandenį ir sudėkite cinamono lazdelę, vanilinį cukrų ir cukrų. Užvirus vandeniui, sudėkite trintas vyšnias, rabarbarus ir virkite iki vientisos masės. Jeigu sriuba nepakankamai saldi, įberkite dar šiek tiek cukraus. Patiekite su plakta saldžia grietinėle ir šviežiomis vyšniomis.

155


156

Kokia vasara be vyšnių

SŪRIO PYRAGAS SU VYŠNIOMIS Receptas ir foto: Julija, Vilko šaukštai

6-8 porcijos » 400–500 g vyšnių be kauliukų » 250 g cukraus » šlakelis citrinų sulčių » 1 valg. š. kukurūzų miltų arba bulvių krakmolo » šlakelis vanilės esencijos » 2 valg. š. želatinos » 230 g šokoladinių sausainių » 70 g sviesto » 250 g rikotos » 500 g kreminės varškės » 120 g miltelinio cukraus » šokolado drožlės pyragui puošti

Vyšnias kartu su cukrumi ir citrinų sultimis užvirkite ir nuolatos pamaišydami virkite ant nedidelės ugnies apie 20 minučių. Suberkite kukurūzų miltus arba bulvių krakmolą ir maišydami pavirkite dar kelias minutes, kol gausite tirštą padažą. Pagardinkite vanilės esencija ir nukelkite nuo ugnies. Leiskite atvėsti. Želatiną užpilkite šaltu vandeniu ir leiskite gerai išbrinkti. Ištirpinkite sviestą ir sumaišykite jį su sutrupintais sausainiais (šiek tiek sausainių pasilikite pyragui papuošti). Gautą masę paskleiskite ant atidaromos kepimo formos dugno ir stipriai paspauskite, suformuodami neaukštą kraštelį. Ant pagrindo paskleiskite porą valgomųjų šaukštų vyšnių padažo. Pakaitinkite želatiną, kad ji ištirptų ir palikite atvėsti iki kambario temperatūros. Iki vientisos masės išmaišykite rikotą su kremine varške ir milteliniu cukrumi. Vis maišydami palengva supilkite atvėsusią želatiną. Pyrago įdarą supilkite ant paruošto pagrindo. Uždenkite maistine plėvele ir per naktį palikite šaldytuve. Prieš patiekdami pyragą išimkite iš formos, apibarstykite sausainių trupiniais, užpilkite vyšnių padažo ir apibarstykite šokolado drožlėmis.


157


Kokia vasara be vyšnių

VYŠNIŲ PYRAGAS (COBBLER) Receptas ir foto: Asta, Saulėta virtuvė

3-4 porcijos » gabalėlis sviesto formai ištepti » 400 g vyšnių be kauliukų » 100 g cukraus » 2 valg. š. kukurūzų krakmolo » 1 citrinos sultys » žiupsnelis druskos Tešlai: » 1 st. miltų » 1 arb. š. kepimo miltelių » 1 arb. š. vanilinio cukraus » ½ arb. š. cinamono » ½ arb. š. druskos » ¼ st. cukraus » nutarkuota 1 citrinos žievelė » 100 g šalto sviesto » 50 g natūralaus jogurto » sauja migdolų riekelių Desertui patiekti: » miltelinis cukrus » ledai

16 cm skersmens kepimo indą ištepkite gabalėliu sviesto. Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros. Dubenyje sumaišykite vyšnias, cukrų, krakmolą, citrinų sultis ir žiupsnelį druskos. Suberkite vyšnias į kepimo indą ir tolygiai paskleiskite ant dugno. Dubenyje sumaišykite miltus, kepimo miltelius, vanilinį cukrų, cinamoną, druską ir cukrų. Suberkite citrinos žievelę ir sudėkite kubeliais supjaustytą sviestą. Masę trinkite tarp pirštų tol, kol neliks sausų miltų ir gausite lipnius trupinius. Supilkite natūralų jogurtą, išmaišykite ir išminkykite minkštą tešlą. Tešlą perkelkite ant lygaus ir švaraus miltais pabarstyto paviršiaus. Iškočiokite ir puodeliu ar stikline išspauskite tešlos apskritimus. Juos išdėliokite ant vyšnių sluoksnio kepimo inde. Apibarstykite saujele migdolų riekelių. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 30-35 minutes, kol paviršius taps gražiai auksinės spalvos. Išjunkite orkaitę ir palikite 10-15 minučių atvėsti. Skaniausias desertas dar šiltas. Patiekite jį apibarstę milteliniu cukrumi ar pagardinę ledais.

159


160

Kokia vasara be vyšnių

ŠVARCVALDO MINI TORČIUKAI Receptas: Neringa, Du mėnuliai: maisto simfonija Foto: Asta, Villa Alps 12 keksiukų Keksiukams: » 4 kiaušiniai » 70 g sviesto » 70 g miltelinio cukraus » 10 g vanilinio cukraus » žiupsnelis druskos » 70 g juodojo šokolado » 50 g cukraus » 80 g miltų Vyšnių įdarui: » 150 g vyšnių » 15 g cukraus » 4 g kukurūzų krakmolo Kremui: » 300 ml riebios grietinėlės » 1 ½ valg. š miltelinio cukraus » 1 arb. š. vanilinio cukraus

Orkaitę įkaitinkite iki 175°C temperatūros. Keksiukams atskirkite kiaušinių trynius ir baltymus. Minkštą sviestą išsukite su milteliniu cukrumi, vaniliniu cukrumi ir druska. Į sviesto masę po vieną įmaišykite trynius ir viską gerai išsukite. Supilkite išlydytą šokoladą ir gerai išsukite. Išplakite baltymus. Jiems suputojus, supilkite cukrų ir išplakite iki standžių putų. Į tešlą pakaitomis dalimis dėkite baltymus ir persijotus miltus. Keksiukų kepimo skardoje išdėliokite popierines formeles. 2/3 formelių tūrio pripildykite tešlos. Kepkite apie 20 minučių. Iškepusius keksiukus išimkite iš skardos ir leiskite visiškai atvėsti. Išimkite iš vyšnių kauliukus. Vyšnias kartu su cukrumi pakaitinkite, kol užvirs. Nupilkite keletą valgomųjų šaukštų susidariusių sulčių ir jose ištirpinkite krakmolą. Ištirpintą krakmolą supilkite atgal į vyšnias ir išmaišykite. Dar šiek tiek pakaitinkite, kad įdaras sutirštėtų. Įdarą atvėsinkite. Keksiukų viduryje padarykite duobutes ir supilkite į jas vyšnių įdarą. Palikite po 1 uogą kiekvienam mini torčiukui papuošti. Kremui išplakite atšaldytą grietinėlę, miltelinį cukrų ir vanilinį cukrų iki standumo. Konditeriniu maišeliu papuoškite mini torčiukus plaktos grietinėlės viršūnėlėmis. Ant viršaus išdėliokite likusias vyšnias. Torčiukus šaldytuve galite laikyti 2 paras.


161


162

... brokolių Žodžiai: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija Foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų

M

an brokoliai primena nedidelius fantastinius ąžuolus – tvirti kamienai ir tanki lapija. Jei reikėtų šias daržoves patiekti vaikams, pasistengčiau su jais sukurti tikrą miško pasaką lėkštėje. Brokolius valgyti verta patiems ir įkalbinti vaikus – juose gausu kalcio, vitamino C, o koteliai pilni seleno. Ar įtikinom, kad tikrai pasisemsite ąžuolų stiprybės?


163


Kokia vasara be brokolių

KARŠTOS SALOTOS SU BROKOLIAIS Receptas ir foto: Justina, Ropė Šnopė

3-4 porcijos » 1-2 brokoliai » 1 vidutinis askaloninis česnakas » alyvuogių aliejus » druska » 100 g fetos » 7 vyšniniai pomidorai » sauja kedrinių pinijų » 2 saujos virtų makaronų Užpilui: » 2 valg. š. citrinų sulčių » 1 valg. š. grūdėtųjų garstyčių » 1 valg. š. tyro alyvuogių aliejaus » druska

Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros. Brokolį nuplaukite, susmulkinkite žiedynėliais. Askaloninį česnaką supjaustykite pusžiedžiais. Daržoves sudėkite į kepimo formą, pašlakstykite aliejumi bei pagardinkite druska. Kepkite orkaitėje apie 20 minučių. Sutrupinkite fetos sūrį, per pusę perpjaukite pomidorus. Sūrį ir pomidorų puseles suberkite ant brokolių ir palikite kepti dar 10 minučių. Į nedidelį indelį suberkite kedrines pinijas ir dėkite į orkaitę, kad apskrustų. Nuolatos stebėkite, kad riešutai nesudegtų. Ištraukite salotas iš orkaitės ir jas šiek tiek atvėsinkite, tada suberkite į didesnį indą ir sumaišykite su makaronais. Ant viršaus pabarstykite kedrinių pinijų. Sumaišykite užpilui skirtus ingredientus ir patiekite atskirame indelyje šalia salotų.

165


166

Kokia vasara be brokolių

PAPLOTĖLIAI SU BROKOLIAIS Receptas ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine 8 paplotėliai Tešlai: » 2 st. pilno grūdo miltų ir dar apie ½ st. kočiojimui » ⅔ st. vandens » 2 valg. š. natūralaus jogurto » ½ arb. š. druskos » 1 arb. š. saulėgrąžų aliejaus Įdarui: » 300 g šviežių brokolių » 1 svogūnas » 2 česnako skiltelės » 1 nedidelė žalioji paprika » ¼ arb. š. malto kmyninio kumino » ¼ arb. š. raudonosios paprikos miltelių » druska » juodieji pipirai » aliejus kepimui

Tešlai dubenyje sumaišykite miltus, vandenį, jogurtą ir druską. Iš pradžių maišykite šaukštu, o po to perkelkite ant plokščio paviršiaus. Rankas pasitepkite saulėgrąžų aliejumi ir tešlą minkykite apie 3-4 minutes. Uždenkite tešlą švariu rankšluosčiu ir palikite 30 minučių. Brokolius nuplaukite ir smulkiai susmulkinkite. Supjaustykite tiek žiedynus, tiek kotelius. Nulupkite ir smulkiai supjaustykite svogūną bei česnako skilteles. Iš paprikos išimkite sėklas ir smulkiai supjaustykite. Keptuvėje įkaitinkite 2 valg. š. aliejaus ir sudėkite brokolius, svogūnus, česnakus ir paprikas. Pagardinkite druska, pipirais, kmyniniu kuminu ir paprikos milteliais. Pamaišykite ir uždenkite dangčiu. Kepkite ant nedidelės ugnies apie 5 minutes. Kepdami keletą kartų pamaišykite. Brokoliai turi būti šiek tiek suminkštėję, bet dar traškūs. Išjunkite ugnį ir įdarą atvėsinkite. Tešlą padalinkite į 8 dalis. Imkite vieną gabalėlį tešlos ir rankomis suformuokite apvalų maždaug 10 cm skersmens paplotėlį. Į vidurį dėkite 1 valg. š. įdaro ir stropiai užlenkite kraštus. Apverskite paplotėlį ir jį delnais kuo ploniau suplokite. Keptuvėje įkaitinkite ½ arb. š. aliejaus. Į ją dėkite po vieną paplotėlį. Kepkite iš abiejų pusių po 3 minutes, kol gražiai apskrus. Iškeptus paplotėlius sudėkite vieną ant kito. Patiekite paplotėlius su jogurtu, kurį galite pagardinti citrinos sultimis ir česnaku.


167


Kokia vasara be brokolių

BROKOLIAI APELSINŲ PADAŽE Receptas ir foto: Aušra, Tarp vėjo gūsių

2 porcijos » 250 g brokolių žiedynų » 10 g sviesto » 1 česnako skiltelė » 100 ml apelsinų sulčių » 100 ml sauso balto vyno (Riesling) » 1 apelsino žievelė » 1 valg. š. rudojo cukraus » druska

Brokolius nuplaukite ir virkite pasūdytame vandenyje apie 3 minutes. Perliekite šaltu vandeniu ir atvėsinkite. Nedideliame puode ištirpinkite sviestą ir trumpai pakepinkite sutrintą česnaką. Supilkite apelsinų sultis, vyną, sudėkite nutarkuotą apelsino žievelę, suberkite cukrų. Išmaišykite. Padažą užvirinkite ir pakaitinkite ant vidutinės ugnies, kol nugaruos maždaug pusė skysčio. Pagal skonį pagardinkite druska. Sudėkite brokolius į padažą ir pakaitinkite dar keletą minučių. Patiekite kaip garnyrą prie veršienos, ėrienos ar triušienos patiekalų, ar paprasčiausiai ant baltos duonos skrebučių. Patarimas: patiekalui naudokite ypač kvapnų Riesling baltą vyną.

169


170

Kokia vasara be brokolių

KEPTI MAKARONAI SU SŪRIU IR BROKOLIAIS Receptas ir foto: Asta, Saulėta virtuvė 8 porcijos » gabalėlis sviesto ar šlakelis aliejaus kepimo indui ištepti » 700 ml pieno » 50 g sviesto » ¼ st. miltų » 1 arb. š. druskos » ½ arb. š. malto muskato » 1 arb. š. maltų juodųjų pipirų » 250 g kietojo sūrio » 250 g ragelių formos makaronų » 1 nedidelis brokolis » 150 g kietojo sūrio apkepui apibarstyti

Įkaitinkite orkaitę iki 180°C temperatūros. Trupučiu sviesto ar šlakeliu aliejaus ištepkite 20x30 cm dydžio gilesnį kepimo indą. Atidėkite į šalį. Pieną supilkite į prikaistuvį ir pašildykite ant vidutinės ugnies, kol bus karštas. Išjunkite ugnį. Keptuvėje ištirpinkite sviestą. Kai jis ims burbuliuoti, suberkite miltus ir, nuolat maišydami, kaitinkite ant vidutinės ugnies apie minutę, kol neliks sausų miltų. Nuolat maišydami miltus plakimo šluotele, lėtai į keptuvę pilkite karštą pieną. Turite gauti tirštą vientisos konsistencijos padažą. Nuimkite keptuvę nuo ugnies. Suberkite druską, muskatą, pipirus ir tarkuotą kietąjį sūrį. Išmaišykite ir atidėkite keptuvę į šalį. Išvirkite makaronus pagal instrukciją ant pakuotės. Nepervirkite makaronų - geriau virkite šiek tiek trumpiau: kepdami orkaitėje, jie suminkštės ir bus reikiamo kietumo. Išvirtus makaronus suberkite į sietelį, perliekite šaltu vandeniu ir nuvarvinkite. Kol makaronai verda, kitame puode išvirkite žiedynėliais išskaidytą brokolį. Virkite, kol brokolis šiek tiek suminkštės, tačiau jo nepervirkite. Išvirtus brokolio žiedynus suberkite į sietelį, perliekite šaltu vandeniu ir nuvarvinkite. Makaronus ir brokolius sumaišykite su sūrio padažu. Viską sukrėskite į paruoštą kepimo indą. Viršų apibarstykite tarkuotu kietuoju sūriu. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 30 minučių, kol paviršius gražiai apskrus. Išjungę orkaitę, palikite pastovėti 5-10 minučių, kol šiek tiek sutvirtės, ir tiekite ant stalo.


171


Kokia vasara be brokolių

KEKSIUKAI SU BROKOLIAIS Receptas ir foto: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija

12 keksiukų » 1 vidutinis brokolis » 50 g sviesto » 50 ml aliejaus » 100 ml pieno » 3 kiaušiniai » 200 g rupių kvietinių miltų » 2 arb. š. kepimo miltelių » žiupsnis druskos » žiupsnis šviežiai maltų juodųjų pipirų » žiupsnis džiovinto baziliko » 100 g tarkuoto sūrio » 50 g svogūnų laiškų

Įkaitinkite orkaitę iki 190°C temperatūros. Brokolį išskirstykite žiedynėliais ir apvirkite juos 5 minutes. Perliekite šaltu vandeniu, kad greičiau atauštų. Sviestą ištirpinkite. Inde išplakite sviestą, aliejų, pieną ir kiaušinius. Į mišinį suberkite miltus, kepimo miltelius, druską, pipirus, džiovintą baziliką. Sūrį sutarkuokite stambia trintuve ir suberkite į tešlą. Maišykite, kol neliks sausų miltų, bet neplakite. Nuplautus svogūnų laiškus sukarpykite arba supjaustykite mažais gabalėliais ir sudėkite į tešlą. Pasilikite 12 mažų brokolio žiedynėlių keksiukams papuošti, o likusius pasmulkinkite, sudėkite į tešlą ir išmaišykite. Dėkite tešlos į kepimo popieriumi išklotą keksiukų formą, papuoškite atidėtais brokoliais ir kepkite apie 20-25 minutes, kol viršus gražiai parus. Suvartokite per 2 dienas.

173


174

... kukurūzų Žodžiai: Asta, Saulėta virtuvė Foto: Nida, Nidos receptai

Y

ra žmonių, kurie negali ramiai pravažiuoti pro didelį kukurūzų lauką pakelėje. Jiems stipriau pradeda plakti širdis ir net rankos virpa – štai kaip stipriai jie norėtų čia pat sustoti, nusilaužti kukurūzo burbuolę tiesiai iš šio derlingo lauko ir... valgyti. Šią silpnybę kukurūzams galima suprasti: įvaizduoti vasarą be kukurūzų būtų sunku, kai iš jų galima pasiruošti tiek daug vienas už kitą puikesnių patiekalų: nuo salotų su kukurūzais iki netikėtai puikios kukurūzų sriubos. O jei vasarą mėgstate ruošti vakarėlius kieme ir maloniai leidžiate laiką prie kepsninės, būtinai išsikepkite saldžiųjų kukurūzų burbuolių ant grilio – šis puikus vasaros skonis gali nurungti net tradicinį šašlyką!


175


Kokia vasara be kukurūzų

KUKURŪZŲ PADAŽAS (SALSA) Receptas ir foto: Dovilė, DR Food Blog

1 dubenėlis » 300 g kukurūzų » 4-5 vyšniniai pomidorai » 1 mėlynasis svogūnas » 1 konservuota aitrioji Chalapos (Jalapeño) paprika » 1 žaliosios citrinos sultys » kalendros lapeliai » druska

Į dubenį suberkite kukurūzus. Juos sumaišykite su supjaustytais pomidorais, smulkiai sukapotu svogūnu ir aitriąja paprika. Supilkite žaliosios citrinos sultis, sudėkite smulkintus kalendros lapelius, pagardinkite druska ir išmaišykite. Kukurūzų padažą tiekite prie kepsninėje ruoštos mėsos. Jis puikiai tiks prie meksikietiškų patiekalų.

177


178

Kokia vasara be kukurūzų

KUKURŪZŲ IR CUKINIJŲ SALOTOS Receptas ir foto: Berta, Cukrinis avinėlis 1 dubenėlis » 1-2 kukurūzų burbuolės arba 280 g konservuotų kukurūzų » 1 jauna cukinija » gabalėlis sviesto » 1 nedidelis česnakas » žiupsnis druskos » šlakelis alyvuogių aliejaus » šlakelis vyno acto arba citrinų sulčių » keli mėtų arba bazilikų lapeliai

Kukurūzus nupjaukite nuo burbuolės. Cukiniją supjaustykite griežinėliais ir šiek tiek pakepinkite svieste kartu su česnako skiltelėmis. Cukinijai apkepus, suberkite kukurūzus. Šiek tiek pakepkite, pagardinkite druska, apšlakstykite alyvuogių aliejumi bei vyno actu ar citrinų sultimis. Galiausiai pabarstykite šviežių mėtų ar bazilikų lapeliais. Salotas taip pat galite pagardinti kietojo sūrio drožlėmis.


179


Kokia vasara be kukurūzų

KUKURŪZŲ SRIUBA SU AITRIĄJA PAPRIKA Receptas ir foto: Julija, Vilko šaukštai

4 porcijos » 1 baltasis svogūnas » 2 didelės bulvės » 1 l daržovių arba vištienos sultinio » 400 g kukurūzų » po ½ raudonos ir žalios aitriosios paprikos » aliejus kepimui » 2 valg. š. šviežių petražolių » ½ arb. š. maltos ciberžolės » druska » šviežiai grūsti juodieji pipirai

Smulkiai supjaustytą svogūną pakepinkite, kol suminkštės. Sudėkite smulkiai supjaustytas bulves ir užpilkite sultiniu. Užvirkite ir virkite apie 10 minučių, tada suberkite kukurūzus ir pavirkite, kol daržovės suminkštės. Suberkite smulkiai supjaustytas aitriąsias paprikas ir nukelkite nuo ugnies. Sriubą šiek tiek pagrūskite bulvių trintuve. Pagardinkite petražolėmis, ciberžole, druska ir šviežiai maltais pipirais. Galite sriubą gardinti ne tik ciberžole, bet ir citrinų sultimis, ja mėgautis su grietine ir skrebučiais.

181


182

Kokia vasara be kukurūzų

KUKURŪZŲ MASALA Receptas ir foto: Elinga, Spoon alley 3-4 porcijos » 300 g mažų kukurūzų » 2 valg. š. aliejaus arba sviesto ghee » 2 dideli svogūnai » 3 dideli pomidorai » ½ žaliosios paprikos » 3 cm imbiero šaknies » 4 česnako skiltelės » 1 arb. š. indiškų prieskonių mišinio (garam masala ar kito) » ½ arb. š. maltos ciberžolės » 1 arb. š. maltų aitriųjų paprikų » 3 valg. š. kokosų pieno » druska » 200 ml vandens » ryšelis kalendrų

Kukurūzus nuplaukite, supjaustykite į 2-3 dalis, sudėkite į puodą ir virkite pasūdytame vandenyje apie 20 minučių. Susmulkinkite svogūnus ir apkepkite keptuvėje, kol suminkštės. Supjaustykite pomidorus, papriką, smulkiai sukapokite imbierą ir česnaką. Visas daržoves sudėkite į maisto smulkintuvą ir gerai sutrinkite. Gautą masę sudėkite į keptuvę ir kaitinkite ant mažos ugnies apie 10 minučių. Suberkite visus prieskonius, supilkite kokosų pieną, pagardinkite druska. Sudėkite kukurūzus, užpilkite vandens ir pakaitinkte dar 5-7 minutes. Tiekite apibarstę smulkintais kalendrų lapeliais prie ryžių Basmati ar indiškos duonelės.


183


Kokia vasara be kukurūzų

KEPSNINĖJE KEPTOS SALDŽIŲJŲ KUKURŪZŲ BURBUOLĖS Receptas ir foto: Dovilė ir Mantas, Bajalių šeimynėlės kampelis 2 porcijos » 2 kukurūzų burbuolės » 20 g kalendrų lapelių » 5 česnako skiltelės » 2 valg. š. minkšto sviesto » ½ arb. š. rūkytos paprikos miltelių » druska

Kukurūzų burbuoles trumpai apvirkite, atvėsinkite. Nuskabykite kalendrų lapelius, sutarkuokite česnako skilteles ir sumaišykite su minkštu sviestu. Pagardinkite rūkytos paprikos milteliais ir druska. Sviestu su prieskoniais ištepkite kukurūzų burbuoles ir susukite į kepimo foliją. Kepkite kepsninėje 10 minučių. Burbuoles patiekite šiltas, ant viršaus užtepkite dar sviesto su prieskoniais. Jei neturite kepsninės, burbuoles galite kepti 20 minučių orkaitėje, įkaitintoje iki 200°C temperatūros.

185


186

... šaltų gėrimų Žodžiai: Asta, Saulėta virtuvė Receptai ir foto: Dovilė, DR Food Blog

Š

alti ir gaivūs gėrimai, padedantys atgauti energiją karščiausiomis dienomis, - neatsiejamas vasaros atributas. Koks gi vasaros rytas be sveikuoliško vaisių glotnučio ir ką gi mieliau gurkšnoti saulėkaitoje jei ne šaltą arbatą? Nors šalti gėrimai, atrodo, yra toks mažmožis, patikėkite – jie gali Jūsų vasaros dienas nuspalvinti įvairiausiomis spalvomis bei puikiausiais sezoniniais skoniais! Labai rekomenduojame paragauti mangų glotnučio ar melionų gėrimo, savaitę pabaigti gaivinančiu alaus ir limonado kokteiliu, o draugų vakarėlyje pakelti taurę obuolių gėrimo už nuostabią vasarą!


187


MELIONŲ GĖRIMAS AGUA DE MELON 6-7 stiklinės » ½ raukšlėtojo meliono (Cantaloupe) » 1 l vandens » 70 g cukraus

Melioną nulupkite ir pašalinkite sėklas. Vaisiaus minkštimą, vandenį ir cukrų sudėkite į smulkintuvą ir sutrinkite. Supilstykite gėrimą į stiklines su ledo kubeliais. Patiekite nedelsdami.


ALAUS IR LIMONADO KOKTEILIS ALSERWASSER 4 stiklinės » ½ l pilzeno » ½ l gazuoto vandens arba limonado » citrinų griežinėliai

Į stiklines lygiomis dalimis supilstykite alų. Stiklines iki viršaus pripildykite gazuoto vandens arba limonado. Papuoškite citrinų griežinėliais. Gėrimą patiekite šaltą.


OBUOLIŲ GĖRIMAS 6-7 stiklinės » 1 l obuolių sulčių » ½ l gazuoto vandens arba limonado » 1 obuolys » mėtų lapeliai

Į didelį ąsotį supilkite obuolių sultis ir gazuotą vandenį. Suberkite smulkiais kubeliais supjaustytą obuolį ir mėtų lapelius. Patiekite su ledo kubeliais. Jei obuolių sultys rūgščios, gėrimą pasaldinkite skystu medumi.


MANGŲ IR JOGURTO KOKTEILIS MANGO LASSI 3-4 stiklinės » 300 g mangų » 3-4 valg. š. cukraus » 300 ml lieso natūralaus jogurto » žiupsnis kardamono Mangų minkštimą ir cukrų sudėkite į smulkintuvą, supilkite jogurtą ir sutrinkite. Supilstykite kokteilį į stiklines, pabarstykite kardamonu ir patiekite iš karto.


192

Kavos pertraukėlė

Šaltos kavos Žodžiai ir receptai: Ieva Malijauskaitė, Taste Map Foto: Asta, Villa Alps

V

asaros karščiai neįsivaizduojami be šaltos kavos. Ji ne tik tonizuoja, bet ir puikiai atgaivina, malšina troškulį. Tiršta ir saldi šalta kava neretai atstoja ir desertą. Viena tokių − affogato (iš italų kalbos − nuskendęs). Tai vienas paprasčiausiai pagaminamų, tačiau labai gardus šaltos kavos desertas. Tereikia dviejų ingredientų − ledų ir nedidelio kiekio stiprios kavos (geriausiai tinka espresso). Tradicinė affogato šalta kava yra gaminama su vaniliniais ledais. Šiam desertui rinkitės kartesnę, intensyvesnę kavą, kurios skonio neužgožtų vaniliniai ledai. Labai tiktų šokoladinės braziliškos kavos. Į taurę, ledainę ar tiesiog puodelį įdėkite didelį kamuoliuką vanilinių ledų. Ant viršaus užpilkite apie 60 ml stiprios karštos kavos. Paviršių galima pabarstyti mėgstamais riešutais ar šokolado gabalėliais. Serviruokite greta padėję šaukštelį kuo greičiau, kad ledai nespėtų aptirpti.


Affogato

Kavos pertraukėlė

193


Frappe


Su žaliąja citrina


196

Kavos pertraukėlė

Ruošti kavą su ledais taip pat labai populiaru. Tokios kavos galima užsisakyti daugelyje kavinių. Nesunku jos pasigaminti ir namuose. Dažniausiai kava su ledais plakama smulkintuvu (blenderiu). Ledus galima pasirinkti pagal skonį, tačiau rekomenduojame naudoti vanilinius. Į smulkintuvą supilkite apie 100 ml juodos kavos, įdėkite 1-2 valgomuosius šaukštus ledų, 4-5 ledo kubelius ir patinkančių prieskonių, pavyzdžiui, cinamono. Išplakite. Ledų, ledukų ir kavos proporcijas reikėtų pasirinkti pagal norimą gėrimo tirštumą. Patiekite aukštoje stiklinėje su plakta grietinėle ir šiek tiek cinamono ar šokolado drožlių. Kaitrią vasarą ne visada norisi saldžių kavų, akys krypsta į gaivinančius ir ne tokius saldžius gėrimus. Išmėginkite įspūdingo skonio šaltos kavos gėrimą su žaliosiomis citrinomis. Mėgstamu būdu paruoškite juodą kavą be tirščių. 100 ml kavos supilkite į kokteilių plakiklį (shaker), įdėkite 20 g arba pagal skonį rudojo cukraus ir išmaišykite. Į kokteilių plakiklį įdėkite 5 ledo kubelius. Sandariai uždarykite ir išplakite, kol pajausite, kad kava jau atšalo. Į plačią viskio stiklinę įspauskite apie 10 ml šviežių žaliųjų citrinų sulčių ir įdėkite 1 ledo kubelį. Stiklinę, kurioje tieksite šią kavą, galite dekoruoti ruduoju cukrumi ar žaliosios citrinos skiltele. Į stiklinę supilkite atšaldytą kavą ir mėgaukitės vis pasukdami esantį leduką stiklinėje ir taip maišydami šį gėrimą. Stiklinės kraštus galite dekoruoti ruduoju cukrumi ir/ar žaliosios citrinos skiltele. Dar vienas gaivus ir paprastas receptas − atvirkščia ledinė kava. Mėgstamu būdu pasiruoškite apie 200 ml juodos kavos. Supilstykite kavą į ledo kubelių formeles. Jeigu mėgstate saldintą kavą, ją pasaldinkite, kol karšta, ir tik tada išpilstykite į formeles. Dėkite į šaldiklį sustingti. Sustingusius kavos ledukų kubelius dėkite į stiklinę. Užpilkite norimu kiekiu šalto lieso pieno. Pienas gali būti ne tik gyvulinės kilmės, bet ir riešutų, sojų ar ryžių. Patarimas: rinkitės mėgstamiausią kavą, nes šioje šaltoje kavoje puikiai jausis natūralus kavos skonis. Kadangi ledo kubeliai pagaminti iš kavos, o ne vandens, todėl ledukams tirpstant gėrimas ne prasiskies, o taps intensyvesnis ir malonus gerti iki paskutinio lašo. Šiam gėrimui puikiai tiks gaivios afrikinės kavos.


197

Atvirkščia kava


198

Kavos pertraukėlė

Ir paskutinė, bet ne prasčiausia ir labai gardi − šalta kokosinė kava. Ji ypač patraukliai atrodo patiekta stiklainyje. Paruoškite 150 ml juodos kavos be tirščių. Stiklainį iki viršaus užpildykite ledo kubeliais. Ant ledukų pagal skonį užlašinkite saldinto sutirštinto pieno. Užpilkite 100 ml kokosų pieno. Plona srove pilkite kavą ir stebėkite, kaip gražiai jungiasi pieno ir kavos sluoksniai. Paviršių pabarstykite kokosų drožlėmis. Patiekite su ilgu šaukštu, kuriuo galėsite išmaišyti visus gėrimo sluoksnius. Patarimas: kokosų pieną galima pakeisti ir kitos rūšies pienu. Visos šios kavos yra paprastai ir lengvai paruošiamos. Vienos labiau gaivina ir tonizuoja, kitos lepina kaip desertai. Šiltuose kraštuose šaltos kavos yra tiesiog neatsiejamos nuo nacionalinės virtuvės. Italijoje labai populiari ir iš ten kilusi affogato, Graikijoje atsiradusi frappe ar Vietname labai mėgstama filtruota kava su saldintu sutirštintu pienu ir ledukais. Pasimėgaukite ir Jūs!


199

KokosinÄ&#x2014; kava


200

... gaivių desertų Žodžiai: Julė, Kepykla Nr. 5 Foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų

V

eikiausiai sutiksite: vasarą norisi ko nors lengvo – salotų pietums, dubenėlio braškių su pienu prieš griūnant į lovą. Giliau tamsiuose stalčiuose slepiasi sočių šokoladinių tortų ir karamelinių pyragaičių receptai. Norėdami pasmaližiauti, iš turgaus (ar, dar geriau, sodo!) parsinešame krepšį raudonų, violetinių, geltonų, rožinių vaisių ir uogų. Žiupsnis cukraus, plaktos grietinėlės kauburėlis, viena kita šokolado drožlė – šis paprastas tingus malonumas privers murkti iš pasitenkinimo. Smalsiems įvairovę mėgstantiems virtuvės mylėtojams nuodėmė būtų neišnaudoti tokio derliaus kulinariniams eksperimentams. Debesų vasaros desertai gaivūs, ryškiaspalviai, išradingi. Kartu žaiskime temperatūromis, kepdami šaldytą parfė desertą; barstykime baltojo šokolado drožles ant rausvo bavariško kremo; ir šakute maišykime smagiai traškančius granitos kristalėlius. Ar jau pasiruošę nustebti?


201


Kokia vasara be gaivių desertų

BAVARIŠKAS AVIEČIŲ KREMAS Receptas ir foto: Miglė, My Kitchen Affair

4-5 porcijos » 3 želatinos lapeliai » 2 kiaušinių tryniai » 50 g cukraus » 200 ml nenugriebto pieno » 160 g aviečių tyrės » 300 ml riebios grietinėlės Kremui patiekti: » baltojo šokolado drožlės » šviežios uogos

Norėdami pasigaminti aviečių tyrę, sutrinkite 250 g šviežių ar šaldytų aviečių su 90 g cukraus. Kad tyrėje neliktų sėklyčių, gautą masę pertrinkite per tankų sietelį. Pamerkite želatinos lapelius į šaltą vandenį ir palikite, kad išbrinktų. Kiaušinių trynius išplakite su cukrumi, kol masė taps šviesi ir puri. Puode iki virimo pakaitinkite pieną. Vos tik šis užvirs, nuolat lėtai plakdami, plona srovele supilkite jį į kiaušinių bei cukraus plakinį. Gautą masę supilkite atgal į puodą, ir, nuolat maišydami, kaitinkite ant silpnos ugnies, kol sutirštės: pirštu perbraukus per masėje pamirkyto šaukšto nugarėlę, likusi žymė turi nesubėgti. Nukelkite puodą nuo ugnies ir sudėkite gerai nuspaustą želatiną. Maišykite, kol želatina visiškai ištirps. Tuomet viską nukoškite per sietelį ir palikite kelioms minutėms atvėsti. Įmaišykite aviečių tyrę ir toliau vėsinkite. Nuolat maišykite, kad nesusidarytų gumuliukai. Kremas vės greičiau, jei dubenį įstatysite į gilų ledukų pripildytą indą. Grietinėlę išplakite iki minkštų putų, bet neperplakite. Kai aviečių kremas taps itin tirštas, tačiau dar nebus sustingęs, atsargiai įmaišykite plaktą grietinėlę. Supilkite masę į nedidelius serviravimo indelius arba formeles ir laikykite šaldytuve, kol kremas visiškai sustings, geriausia per naktį. Jeigu kremą ruošėte formelėse, prieš tiekdami pamerkite jas į karštą vandenį kelioms sekundėms ir išverskite desertą ant serviravimo lėkštės. Jeigu iš pirmo karto to padaryti nepavyko, procedūrą pakartokite, tik jokiu būdu nelaikykite formelių karštame vandenyje ilgiau nei kelias sekundes, nes želatina pradės tirpti. Papuoškite šviežiomis uogomis ir tarkuotu baltuoju šokoladu.

203


204

Kokia vasara be gaivių desertų

RAUDONŲJŲ GREIPFRUTŲ ŠERBETAS SU IMBIERU Receptas ir foto: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija 800 ml » 400 ml raudonųjų greipfrutų sulčių (geriausia naudoti šviežiai spaustas) » 200 ml ir dar 1 valg. š. cukraus » 1 arb. š. vanilinio cukraus » 1 valg. š. apelsinų likerio » 200 ml riebios grietinėlės (30-36% riebumo) » 1 valg. š. tarkuotos greipfruto žievelės » 3 cm imbiero šaknies

Į puodą supilkite 200 ml greipfrutų sulčių, suberkite 200 ml cukraus ir vanilinį cukrų. Kaitinkite ant mažos ugnies vis pamaišydami, kol cukrus ištirps. Karštą masę supilkite į šaldyti tinkamą dubenį ir leiskite ataušti kambario temperatūroje. Į sulčių ir cukraus mišinį supilkite likusias sultis ir likerį. Grietinėlę šiek tiek paplakite su likusiu cukrumi. Įmaišykite ją į sulčių masę. Suberkite greipfruto žievelę. Imbiero šaknies gabaliuką nuskuskite ir sutarkuokite smulkia trintuve – turėtumėte gauti apie 1 valg. š. tarkuoto imbiero. Jį taip pat įmaišykite į ledų masę. Šerbetą valandai padėkite į šaldymo kamerą. Gerai atšaldytą masę supilkite į ledų gaminimo aparatą ir, vadovaudamiesi gamintojo instrukcijomis, išsukite iki purumo (tai truks apie 30 minučių). Supilkite į švarų atšaldytą indą ir padėkite į šaldymo kamerą, kad iki galo sustingtų. Jei ruošite ledus be šaldymo aparato, juos kas 30 minučių išimkite iš šaldymo kameros ir išplakite šakute ar šluotele, kad įmaišytumėte oro. Tai kartokite 6-7 kartus, o tuomet palikite šaldymo kameroje, kol iki galo sustings. Prieš tiekdami palikite šerbetą kambario temperatūroje 5-10 minučių. Laikykite šaldymo kameroje ne ilgiau nei 2 mėnesius.


205


Kokia vasara be gaivių desertų

ŽALIOS ARBATOS MATCHA LEDAI Receptas ir foto: Nida, Nidos receptai 1½l » 8 kiaušinių tryniai » 1 st. cukraus » žiupsnis druskos » 3 valg. š. žaliosios arbatos matcha miltelių » 2 st. riebios grietinėlės » 2 st. pieno

Kiaušinių trynius išsukite su cukrumi ir druska, kol masė taps balkšva ir cukrus visiškai ištirps. Į nedidelį dubenėlį suberkite matcha miltelius ir įpilkite ½ stiklinės grietinėlės. Maišykite plakikliu, kol gausite tolygią tirštą masę. Įpilkite dar ½ stiklinės grietinėlės, ir vėl viską gerai išmaišykite. Į vidutinio dydžio puodą storu dugnu supilkite likusią grietinėlę ir pieną, ir užkaiskite. Kai pienas beveik virs, plona srovele, nuolat maišydami, supilkite matcha miltelių ir grietinėlės mišinį. Masę plakite, kol ji taps vientisa ir tolygiai nusidažys gražia žalia spalva. Palaukite, kol masė beveik užvirs, ir nukelkite nuo ugnies. Samčiu pasemkite karšto pieno ir plona srovele pilkite jį į trynių ir cukraus mišinį. Nuolat plakite, kad tryniai sušiltų, o ne sukeptų. Taip pat supilkite dar vieną samtį karšto pieno. Tada plona srovele pilkite trynių masę į puodą su likusiu karštu pienu ir nuolat plakite, kad kiaušiniai įsimaišytų į bendrą masę ir nesukeptų. Puodą vėl užkaiskite ir ant vidutinio dydžio ugnies kaitinkite, nuolat maišydami, kol masė ims tirštėti. Nedidinkite ugnies! Patikrinkite, ar masė tinkamos konsistencijos: įmerkite medinį šaukštą į masę ir ištraukę perbraukite pirštu per jo nugarėlę. Jei takelis iškart nesubėga, masė pakankamai tiršta. Nukelkite puodą nuo ugnies ir iškart perpilkite masę į didelį indą, įstatytą į dubenį su šaltu vandeniu ir ledukais. Nuolat maišykite, kad masė tolygiai vėstų. Palikte mažiausiai valandai arba tol, kol ledų masė visiškai atvės. Tuomet indą uždenkite ir vėsinkite šaldytuve mažiausiai 6 valandas (ją galite palikti šaldytuve iki 2-3 dienų). Gerai atšaldytą masę supilkite į ledų gaminimo aparatą ir, vadovaudamiesi gamintojo instrukcijomis, išsukite iki purumo. Supilkite į atšaldytą indą, visą paviršių uždenkite kepimo popieriumi ir pastatykite į šaldymo kamerą, kad iki galo sustingtų. Ledus laikykite šaldymo kameroje ne ilgiau nei 2 mėnesius.

207


208

Kokia vasara be gaivių desertų

JUODŲJŲ SERBENTŲ PUTĖSIŲ PYRAGAIČIAI Receptas ir foto: Aušra, Be vėjo gūsių 800 ml Putėsiams: » 2 arb. š. želatinos » 100 g juodųjų serbentų » 3-4 valg. š. cukraus » 150 g tiršto natūralaus jogurto » 100 ml plakamosios grietinėlės » 1 arb. š. vanilinio cukraus Pyragaičių pagrindui: » 50 g sviesto » 50 g cukraus » 1 kiaušinis » 70 g juodojo šokolado » 40 g miltų Papuošimui: » trinti juodieji serbentai » plakamoji grietinėlė » juodieji serbentai » mėtų lapeliai

Putėsiams želatiną užpilkite vandeniu, kad vos apsemtų, ir palikite, kad išbrinktų. Juoduosius serbentus sutrinkite su cukrumi iki tyrės ir pertrinkite per sietelį, kad neliktų odelių. Išmaišykite su jogurtu. Grietinėlę išplakite iki standžių putų su vaniliniu cukrumi ir įplakite į jogurto masę. Želatiną pakaitinkite, kol ištirps, šiek tiek atvėsinkite ir įmaišykite į jogurto bei grietinėlės mišinį. Masę supilstykite į nedidelius puodelius ir pastatykite keletui valandų į šaldytuvą, kol sustings. Pagrindui minkštą sviestą ištrinkite su cukrumi, įmuškite kiaušinį ir gerai išmaišykite. Šokoladą ištirpinkite vandens garų vonelėje ir įmaišykite į tešlą. Suberkite miltus ir dar kartą lengvai išmaišykite. Tešlą lygiu sluoksniu paskirstykite 15 cm kvadratinėje kepimo formoje, išklotoje kepimo popieriumi. Kepkite apie 20 minučių iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje. Gerai atvėsinkite. Iš atvėsusio šokoladinio pagrindo išpjaukite tris apvalius apskritimus. Pjaukite tokiu indeliu, į kokį supilstėte putėsius. Ant kiekvieno apskritimo uždėkite iš indelių išverstus putėsius. Viršų apliekite trintais juodaisiais serbentais ir grietinėle. Papuoškite uogomis bei mėtų lapeliais. Putėsius galite paruošti iš vakaro. Cukrumi putėsius gardinkite pagal skonį, priklausomai nuo uogų rūgštumo. Putėsius lengviau išimsite iš indelių, jei prieš tai juos šiek tiek palaikysite karštame vandenyje. Pyragėlius laikykite šaldytuve.


209


Kokia vasara be gaivių desertų

KREPŠELIAI SU CITRINŲ KREMU IR ŠILAUOGĖMIS Receptas ir foto: Valerija, Cukerka 6-8 porcijos Krepšeliams: » 125 g miltų » 47 g miltelinio cukraus » 15 g migdolų miltų » 75 g sviesto » 1 kiaušinis Citrinų kremui: » 2 citrinų sultys » 3 kiaušinių tryniai » 6 valg. š. cukraus » 56 g sviesto » šilauogės

Citrinų kremui karščiui atspariame inde sumaišykite citrinų sultis, kiaušinių trynius ir cukrų. Pastatykite indą ant garų vonelės ir kaitinkite ant vidutinės ugnies nuolat maišydami 7-10 minučių. Kremas turi sutirštėti. Suberkite kubeliais pjaustytą šaltą sviestą ir gerai išmaišykite. Perpilkite kremą į stiklainį ir palikite per naktį šaldytuve. Krepšeliams virtuvinio kombaino inde sumaišykite sausus ingredientus: miltus, miltelinį cukrų ir migdolų miltus. Sudėkite šaltą kubeliais pjaustytą sviestą ir trinkite, kol mišinys taps panašus į trupinius. Įmuškite kiaušinį ir sukite tol, kol tešla pradės lipti į kamuoliuką. Tešlą išimkite iš kombaino ir dėkite tarp dviejų kepimo popieriaus lapų. Apatinį lapą ir tešlos paviršių pabarstykite miltais, kad kočiojant popierius nepriliptų prie tešlos. Iškočiokite 0,5-0,7 mm storio lakštą. Palikite šaldytuve 1-2 valandoms. Orkaitę įkaitinkite iki 170°C temperatūros. Atšaldytą tešlą išimkite iš šaldytuvo ir formelėmis arba peiliu supjaustykite tešlos lakštą. Išklokite formeles tešla ir pašaukite į orkaitę. Kepkite 15-17 minučių arba kol pyragaičių kraštai gražiai paruduos. Ištraukite iš orkaitės, leiskite krepšeliams atvėsti ir išimkite juos iš formelių. Atvėsusius krepšelius pripildykite kremo ir papuoškite uogomis.

211


212

Kokia vasara be gaivių desertų

GREIPFRUTŲ IR CAMPARI GRANITA Receptas ir foto: Valerija, Cukerka 4 porcijos » 125 ml šviežiai spaustų greipfrutų sulčių » 125 ml vandens » 100 g cukraus » 5 švieži mėtų lapeliai » 2 valg. š. Campari » 1 valg. š. šviežiai spaustų citrinų sulčių

Karščiui atspariame inde sumaišykite greipfrutų sultis, vandenį, cukrų ir mėtos lapelius. Indą pastatykite ant garų vonelės ir užvirinkite. Virkite kelias minutes, kad cukrus visiškai ištirptų. Išimkite mėtų lapelius, supilkite Campari ir citrinų sultis. Perpilkite masę į šaltą indą ir palikite atvėsti. Atvėsusią masę perpilkite į žemą platų plokščiadugnį plastikinį indą ir padėkite į šaldiklį. Kas valandą šakute sumaišykite granitą, kad nesusiformuotų ledo gabalėliai. Granita bus paruošta maždaug po 5-6 valandų. Sudėkite granitą į serviravimo indelius ir patiekite nedelsdami.


213


PYRAGAS SU CITRINŲ IR AVIEČIŲ KREMAIS BEI MORENGU Receptas ir foto: Valerija, Cukerka


Kokia vasara be gaivių desertų

6 porcijos Pyrago krepšeliui: » 125 g miltų » 47 g miltelinio cukraus » 15 g migdolų miltų » 75 g sviesto » 1 kiaušinis Citrinų kremui: » 2 citrinų sultys » 3 kiaušinių tryniai » 6 valg. š. cukraus » 56 g sviesto Aviečių kremui: » 230 g aviečių » 145 g sviesto » 100 g cukraus » 4 kiaušinių tryniai Morengui: » 2 kiaušinių baltymai » 100 g cukraus

Citrinų kremui karščiui atspariame inde sumaišykite citrinų sultis, kiaušinių trynius ir cukrų. Pastatykite indą ant garų vonelės ir kaitinkite ant vidutinės ugnies nuolat maišydami 7-10 minučių. Kremas turi sutirštėti. Suberkite kubeliais pjaustytą šaltą sviestą, gerai išmaišykite. Perpilkite kremą į stiklainį ir palikite per naktį šaldytuve. Aviečių kremui avietes sutrinkite ir perkoškite per sietelį, kad neliktų sėklyčių. Į karščiui atsparų indą sudėkite kubeliais pjaustytą sviestą. Indą pastatykite ant garų vonelės ir leiskite sviestui ištirpti. Supilkite sutrintas avietes, sudėkite kiaušinių trynius ir suberkite cukrų. Gerai išmaišykite ir kaitinkite ant vidutinės ugnies 10-15 minučių, kol kremas sutirštės. Perpilkite į stiklainį ir palikite per naktį šaldytuve. Pyrago krepšeliui virtuviniu kombainu sumaišykite sausus ingredientus: miltus, miltelinį cukrų ir migdolų miltus. Sudėkite šaltą kubeliais pjaustytą sviestą ir trinkite, kol mišinys taps panašus į trupinius. Įmuškite kiaušinį ir sukite tol, kol tešla pradės lipti į kamuoliuką. Tešlą išimkite iš kombaino ir dėkite tarp dviejų kepimo popieriaus lapų. Apatinį lapą ir tešlos paviršių pabarstykite miltais, kad kočiojant popierius nepriliptų prie tešlos. Iškočiokite 0,5-0,7 mm storio lakštą. Palikite šaldytuve 1-2 valandoms. Orkaitę įkaitinkite iki 170°C temperatūros. Atšaldytą tešlą išimkite iš šaldytuvo ir iš jos išpjaukite kepimo formos dugno dydžio apskritimą. Įdėkite į kepimo formą. Atskirai išpjaukite 1,5-2 cm pločio juosteles ir iš jų suformuokite krepšelio kraštelius. Kepkite 15-17 minučių arba kol krepšelio kraštai gražiai paruduos. Ištraukite iš orkaitės, leiskite atvėsti ir išimkite iš formos. Atvėsusį pyrago krepšelį iki pusės pripildykite citrinų kremo. Ant viršaus pilkite aviečių kremą. Paruoškite morengą. Karščiui atspariame inde sumaišykite kiaušinių baltymus ir cukrų. Pastatykite indą ant garų vonelės ir maišydami kaitinkite apie 5 minutes, kol cukrus visiškai ištirps. Perpilkite baltymų masę į kombaino indą ir plakite, kol morengas taps baltos spalvos, blizgės ir nekris nuo kombaino šluotelės. Sudėkite morengą į konditerinį maišelį, nukirpkite maždaug 2-3 cm ilgio maišelio galiuką ir išspauskite morengų debesis. Orkaitę įkaitinkite iki 200°C temperatūros, pasirinkę kepimo grotelių režimą, ir padėkite desertą į orkaitę 1-3 minutėms. Stebėkite, kad morengo viršūnėlės tik gražiai paruduotų, bet nesudegtų. Morengo viršūnėles galite apskrudinti ir degikliu.

215


216

Kokia vasara be gaivių desertų

DESERTAS KEPTA ALIASKA Receptas ir foto: Valerija, Cukerka 8 porcijos Vaniliniam parfė su aviečių sirupu: » 200 g saldinto sutirštinto pieno » 50 g grietinėlės sūrio » 1 valg. š. vanilės esencijos » 300 g grietinėlės » 4 valg. š. aviečių sirupo Šokoladiniam biskvitui: » 1 kiaušinis » 50 g cukraus » 2 valg. š. maskarponės » 60 g miltų » 7 g kakavos miltelių » ½ arb. š. kepimo miltelių Morengui: » 2 kiaušinių baltymai » 100 g cukrus

Paruoškite parfė. Virtuviniu kombainu iki vientisos masės sumaišykite saldintą sutirštintą piena, kreminį sūrį ir vanilės esenciją. Masės plakti nereikia - ją tik sumaišykite. Supilkite grietinėlę ir išplakite masę iki standumo. Perpilkite ją į silikoninę formą ar plastikinį indą ir supilkite sirupą. Išmaišykite. Per naktį palikite sustingti šaldiklyje. Iškepkite biskvitą. Orkaitę įkaitinkite iki 165°C temperatūros. Kiaušinį plakite su cukrumi apie 7-10 minučių, kol masė pašviesės, sutirštės, o jos tūris padidės. Sudėkite sūrį ir lengvai išplakite. Suberkite persijotus sausus ingredientus ir gerai išmaišykite. Perpilkite tešlą į kepimo popieriumi išklotą kepimo formą ir kepkite 15-17 minučių. Iškepusį biskvitą išimkite iš orkaitės, nuimkite kepimo popierių ir leiskite atvėsti. Apipjaukite biskvitą pagal formą, kurioje užšaldėte parfė. Paruoškite morengą. Karščiui atspariame inde sumaišykite kiaušinių baltymus ir cukrų. Pastatykite indą ant garų vonelės ir maišydami kaitinkite apie 5 minutes, kol cukrus visiškai ištirps. Perpilkite baltymų masę į kombaino indą ir plakite, kol morengas taps baltos spalvos, blizgės ir nekris nuo kombaino šluotelės. Surinkite desertą. Parfė indą kelioms sekundėms pamerkite į karštą vandenį. Parfė išverskite ant biskvito. Viršų ir šonus aptepkite morengu (tam geriausia naudoti mentelę). Degikliu kaitinkite morengo paviršių, kol šis gražiai paruduos. Jei neturite degiklio, įkaitinkite orkaitę iki 190°C temperatūros, pasirinkę kepimo grotelių režimą. Desertą pašaukite į orkaitę 1 minutei. Kai tik morengo viršūnėlės paruduos, traukite desertą iš orkaitės ir patiekite nedelsdami.


217


218

... gervuogių Žodžiai: Julė, Kepykla Nr. 5 Foto: Asta, Villa Alps

P

ripažinsiu, man gervuogės yra mistiškos uogos – vaikystėje jų teragavau keletą sykių, o juk turbūt daugiausia maistinių prisiminimų iš vaikystės ir atsinešame. Tamsi jų spalva, paslaptingas žvilgesys ir mažai pažintas skonis tikrai vilioja. Dailios gervuogės papuoš ne vieną patiekalą; nors daugelį uogų įprasta naudoti desertuose, parinkome Jums ir saldžių, ir pikantiškų receptų vėlyvos vasaros stalui.


219


Kokia vasara be gervuogių

SALOTOS SU KUMPIU IR GERVUOGĖMIS Receptas ir foto: Asta, Villa Alps 2 porcijos Salotoms: » 60 g įvairių salotų lapų » 50 g Serano kumpio » sauja gervuogių » 20 g kietojo sūrio Užpilui: » 5-6 gervuogės » 2 valg. š. ypač tyro alyvuogių aliejaus » 2 valg. š. obuolių sulčių » 2 arb. š. balzaminio acto » druska » pipirai

Dubenyje sumaišykite salotų lapus, uogas, plėšytą kumpį ir daržovių skustuku susmulkinto sūrio gabalėlius. Užpilui šakute sutrinkite gervuoges. Sumaišykite jas su kitais produktais. Paruoštu užpilu apšlakstykite salotas.

221


222

Kokia vasara be gervuogių

VASARIŠKA PICA Receptas ir foto: Asta, Villa Alps 2 picos Tešlai: » 4 ½ arb. š. sausų mielių » 3 arb. š. cukraus » 500 ml šilto vandens » 1 ½ arb. š. druskos » 1 l pilno grūdo miltų » 2 valg. š. aliejaus » 1 česnako skiltelė » džiovinti bazilikai » 240 g tarkuotos mocarelos kepimui » 2 nektarinai » 2 saujos gervuogių » ½ keptos vištos » švieži bazilikų lapeliai » 5-6 maži bocconcini sūrio rutuliukai (nebūtina)

Dideliame dubenyje sumaišykite mieles, cukrų ir šiek tiek vandens. Palikite kelioms minutėms, kol mielės suputos. Supilkite likusį vandenį, suberkite druską ir beveik visus miltus. Minkykite tešlą, kol ji nebelips prie rankų ir taps elastinga. Jei reikia, įberkite dar miltų. Uždenkite dubenį maistine plėvele ir palikite tešlą kilti apie 1 valandą. Orkaitę įkaitinkite iki 225°C temperatūros. Iškilusią tešlą trumpai paminkykite, padalinkite į dvi lygias dalis ir rankomis suformuokite picos papločius. Jų viršų patepkite aliejumi, sumaišytu su smulkintu česnaku. Picas apibarstykite džiovintais bazilikais, mocarela, skiltelėmis pjaustytais nektarinais, sauja gervuogių ir smulkinta vištiena. Kepkite įkaitintoje orkaitėje 12 minučių. Ant iškepusios picos suberkite likusias gervuoges, bazilikų lapelius ir supjaustytus bocconcini rutuliukus. Bocconcini – maždaug kiaušinio dydžio mocarelos rutuliukai. Mini bocconcini yra maždaug graikinio riešuto dydžio.


223


Kokia vasara be gervuogių

SLUOKSNIUOTAS JOGURTO IR GERVUOGIŲ DESERTAS Receptas ir foto: Asta, Villa Alps 4 porcijos Gervuogių padažui: » 250 ml šviežių gervuogių » 50 g kokosų cukraus (arba bet kurios kitos rūšies cukraus) » 50 ml vandens » sauja šviežių gervuogių » 4 trapūs biskvitiniai piršteliai (arba granola be riešutų ir džiovintų vaisių) » 500 ml tiršto vanilinio jogurto (arba graikiško jogurto, sumaišyto su medumi)

Padažui skirtas gervuoges, cukrų ir vandenį kaitinkite ant vidutinės ugnies, kol užvirs. Kiek įmanoma sumažinkite ugnį, puodą uždenkite dangčiu ir virkite apie 10 minučių, kol uogos taps minkštos, o padažas šiek tiek sutirštės. Palikite atvėsti. Į keturių taurių dugną įdėkite po keletą gervuogių, stambiai sutrupintus sausainius, užpilkite šiek tiek gervuogių padažo. Ant viršaus dėkite po 2 valg. š. su kaupu jogurto. Apšlakstykite gervuogių padažu ir įdėkite į vidurį po šaukštą jogurto. Vėl pilkite šiek tiek gervuogių padažo ir į vidurį įpilkite šiek tiek jogurto. Papuoškite šviežiomis gervuogėmis.

225


226

Kokia vasara be gervuogių

VAISIŲ SALOTOS Receptas ir foto: Asta, Villa Alps 4 porcijos » 1 melionas » 250 g gervuogių » 1 apelsino arba citrinos žievelė » keletas mėtų šakelių

Melioną supjaustykite kubeliais ir sudėkite į dubenį. Supilkite visas ant pjaustymo lentelės išsiskyrusias sultis. Sudėkite gervuoges. Nutarkuokite apelsino arba citrinos žievelę ir susmulkinkite mėtų lapelius. Viską sumaišykite. Tiekite iš karto. Vaisių salotas galite apibarstyti rikotos gabalėliais.


227


Kokia vasara be gervuogių

GERVUOGIŲ IR AVIŽINIŲ DRIBSNIŲ KVADRATĖLIAI Receptas ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine 8-10 porcijų Pagrindui: » 1 st. miltų » 1 st. avižinių dribsnių » 125 g šalto sviesto » ½ st. rudojo cukraus » žiupsnis druskos » 2 valg. š. vandens Uogų sluoksniui: » 1 l gervuogių » ½ st. cukraus » 3 kiaušiniai » 2 valg. š. miltų » 1 valg. š. kukurūzų krakmolo » ½ arb. š. tarkuotos citrinų žievelės

Orkaitę įkaitinkite iki 170˚C temperatūros. 28x18 cm stačiakampį kepimo indą ištieskite kepimo popieriumi. Dubenyje sumaišykite miltus ir avižinius dribsnius. Sutarkuokite sviestą ir suberkite jį drauge su ruduoju cukrumi ir druska į miltų mišinį. Rankomis trinkite sviestą su miltais, kol gausite trupinius. Supilkite vandenį ir maišykite, kol gausite drėgnus trupinius. Suberkite juos į kepimo indą ir rankomis tolygiai paskirstykite. Paspauskite. Dėkite į orkaitę ir kepkite 20 minučių. Gervuoges sudėkite į maisto smulkintuvą ir susmulkinkite. Jei norite, gervuogių tyrę pertrinkite per sietelį, kad neliktų sėklyčių. Gausite apie ¾ st. uogų tyrės. Dubenyje ją sumaišykite su cukrumi, kiaušiniais, miltais, krakmolu ir citrinų žievele. Supilkite masę ant apkepto pagrindo. Sumažinkite orkaitės temperatūrą iki 150˚C ir kepkite pyragą apie 20 minučių, kol viršus sutirštės ir nesiūbuos, pajudinus indą. Atvėsinkite pyragą, išimkite iš kepimo indo ir supjaustykite kvadratėliais. Prieš patiekdami galite apibarstyti milteliniu cukrumi.

229


230

FOTO RECEPTAS ŠALTA AGURKŲ SRIUBA Receptas ir foto: Dovilė, Letters from Coffee Street

● 2 ilgavaisiai agurkai ● sauja krapų ● 1 arb. š. citrinos žievelės ● 2 česnako skiltelės ● 500 ml kefyro ● 500 g natūralaus jogurto ● žiupsnis druskos ● žiupsnis pipirų ● 4 valg. š. alyvuogių aliejaus ● sauja karijų arba graikinių riešutų Prieš patiekdami bent pusvalandį palaikykite šaldytuve.


231


232

VIRTUVĖS ŠEFAS Pokalbis

Žodžiai: Miglė, My Kitchen Affair Foto: Miglė, My Kitchen Affair ir iš asm. archyvo


233

Įgijęs patirtį keliuose geriausių Londono restoranų, liejęs prakaitą paties Gordono Ramzio virtuvėje, šiandien Laurynas Peluritis yra vyriausias Vilniaus centre įsikūrusio restorano Kas Kas šefas, kuriantis sezoniškumu pagrįstą meniu iš šviežių vietinių ingredientų. Specialiai Debesims jis sutiko papasakoti apie gana vingiuotą savo kelią į virtuvę ir pasidalino mintimis apie šiandienos restoranuose siaučiančias madas. Virtuvėje – po ilgų klaidžiojimų Virtuvėje Linas, kaip pats teigia, atsidūrė po ilgų klaidžiojimų. „Pabaigiau Lietuvos tuo metu dar Pedagoginį (dabar Edukologijos) universitetą, kur įgijau istorijos ir socialinių mokslų bakalauro laipsnį. Tačiau pagal specialybę nedirbau. Dirbau statybose darbų ir projektų vadovu, bet atėjusi krizė sustabdė visus darbus, tad nusprendžiau metams persikelti gyventi į Dubajų, kur pažįstamas kaip tik tuo metu buvo atidaręs statybų įmonę“. Vis dėlto, kaip pats juokauja, krizė neilgai trukus atėjo ir į šį auksu bei prabanga alsuojantį miestą, tad pasitarę su žmona jie ir vėl susipakavo lagaminus, šį kartą kelionės tikslu pasirinkę Londoną. Būtent čia ir prasidėjo Lino kelias į virtuvę. „Bene pats pirmas darbas, kurį gavau Londone, buvo kepsnių restorane Aberdeen Angus Steakhouse. Tris mėnesius čia dirbau viskuo – virėju, padavėju, barmenu, indų plovėju, kol virtuvės šefas galiausiai pasiūlė pereiti vien į virtuvę – išmokė kepti kepsnius, supažindino su profesionalia virtuve.“ Tačiau drauge jis suprato, jog, norint žengti į priekį, reikalinga kvalifikacija, tad įstojo į Ealing Hammersmith & West London koledžą, per dvejus metus pabaigė 3 kursus ir įgijo profesionalaus kulinaro diplomą. Vis dėlto laikui bėgant Linui ėmė pabosti stovėti vien tik prie kepsninės ir vartyti kepsnius, tad, draugui pakvietus ateiti į solidų Londono centre įsikūrusi restoraną Mews of Mayfair, jis ilgai nesvarstė. Tiesa, kaip pats pripažįsta, pradžia buvo be galo sunki, kadangi beveik viską, ką jau buvo išmokęs, čia turėjo mokytis iš naujo. Būtent šiame restorane, diriguojamame italų šefo Alano Marchetti, Linas susipažino su šviežumo, kokybės ir ingredientų koncepcija. „Tai buvo pirmas kartas, kai dirbau su tikrai labai brangiais produktais, tokiais kaip žąsų kepenėlių paštetas, švieži ikrai ir trumai. Be to, viskas visą laiką buvo itin šviežia, niekas neužsilikdavo nuo vakarykštės dienos − kiekvieną dieną būdavo pradedama nuo nulio“.


234

Virtuvės šefas. Pokalbis

Pradirbęs Mews of Mayfair beveik pusmetį, Linas netikėtai gavo pasiūlymą pereiti į netoliese esantį Gordono Ramzio kepsnių restoraną Maze Grill, kuriame, kaip pats teigia, turbūt daugiausia išmoko disciplinos. „Griežta buvo kaip armijoje“, - prisimena jis, kadangi, nors pats nevaldomu temperamentu ir keiksmais virtuvėje garsėjantis Ramzis ir nebuvo vyriausias restorano šefas, tačiau jo patikėtiniai, Lino teigimu, pasižymėjo lygiai tokia pat arogancija. „Apie tai byloja ir didžiulė žmonių kaita restorane. Įdarbina žmogų, jis padirba keletą dienų ir nebegrįžta. Iš viso turbūt buvo vos 5 žmonės virtuvėje, kurie ten pradirbo ilgiau nei kelis mėnesius. Tai lėmė tiek ir ta pati griežta disciplina, tiek ir tos beprotiškos valandos, nes dirbti dažniausiai reikėdavo apie 80 valandų per savaitę, kai tuo tarpu atlyginimas, ypač pradedančiajam, buvo neproporcingai mažas“. Pradirbęs Maze Grill 8 mėnesius, Linas nusprendė, jog jau pats metas grįžti namo. Susikrovė lagaminus, grįžo į Lietuvą ir jau kitą dieną gavo vyriausiojo šefo vietą sostinės centre įsikūrusiame bare Kas Kas. Šiandien čia jis kuria gatvės ir modernia europietiška virtuve paremtą meniu, pagrindiniu akcentu laikydamas šviežumą bei kokybiškus ingredientus, kurių didžiąją dalį perka iš vietos ūkininkų. Apie madas Paklaustas apie šiuo metu kulinarinėje scenoje egzistuojančias madas, Linas teigia, jog į pirmą planą šiandien sugrįžta gatvės virtuvė. Tai greitai pagaminami, tačiau kokybiški patiekalai. Anot jo, net ir didžiųjų Londono restoranų savininkai Michelin žvaigždutėmis apdovanotus restoranus laiko vien tik dėl prestižo, nes pelno jie neneša. Pelną kuria paprastas, greitas, lengvas maistas. „Teko bendrauti su Robertu Reidu, trijų Michelin savininku, kuris pripažino, jog tas žvaigždutes nešioja tik todėl, jog anksčiau buvo tokia mada. Anot jo, anksčiau žmonėms reikėjo Michelin, dabar jiems žvaigždutės visiškai nebesvarbios. Būtent dėl šios priežasties Robertas atidarė visai kitokio pobūdžio restoraną Balthazar, kuriame akcentuojamas šviežumas ir ingredientų kokybė. Daugybė virėjų, dvi virtuvės, kasdien aptarnaujančios apie 4000 klientų, nors tuo tarpu dirbdamas pas Marco Pierre White jo Michelin restorane kasdien aptarnaudavo vos 50 klientų.


235

Apie lietuviška virtuvę Teigiamus ženklus Linas mato ir lietuviškoje virtuvėje. Anot šefo, ji po truputį eina į priekį, tačiau didžiausia problema yra tiekėjai ir ingredientų stygius. „Palyginus lietuvišką virtuvę su britiška, pastaroji išsiskiria tuo, jog tiek ingredientų kiekis, tiek ir jų pasirinkimas yra gerokai didesnis. Be to, ten gerokai anksčiau prasidėjo ir pati restoranų kultūra. Žmonės daug anksčiau pradėjo domėtis ta gerąja virtuve, tad nieko keisto, jog šiandien ten yra ir gerokai daugiau gerų virėjų, kurie iš tos gausybės produktų gali sukurti kažką įspūdingo. Lietuvoje tenka susidurti su ingredientų trūkumu“, - mintimis dalinasi Linas, kartu atkreipdamas dėmesį ir į tai, kad kaimynai lenkai sugebėjo gauti pirmąją Michelin žvaigždutę gamindami vien tik sezoniškumu pagrįstus tradicinius savo šalies patiekalus. Apie Michelin „Tačiau mano tikslas nėra Michelin“, - nukerta šefas, kartu neneigdamas, jog iš lietuviškos virtuvės tikrai galima sukurti Michelin standartus atitinkantį meniu. „Problema ta, kad Michelin inspektoriai į Lietuvą turbūt taip niekada ir neatvažiuos, nes tam, kad jie atvažiuotų, reikia, jog kažkas autoritetingas parekomenduotų kažkurį konkretų restoraną“. Be to, Linas atkreipia dėmesį ir į tai, jog į Michelin vertinimo skalę įeina ir aptarnavimas, o Lietuvoje dažniausiai, kaip žinia, padavėjais dirba bene vien tik studentai. „Nėra profesionalų, kurie mokytųsi būti padavėjais“, - nusivylimo neslepia Linas. Apie darbą restorane Paklaustas, ko reikia, norint sėkmės šioje industrijoje, Linas teigia, jog bene vieni iš pagrindinių dalykų – tai užsispyrimas ir motyvacija. „Talentas sudaro vos 30 procentų, visa kita – darbas. Yra ne tokių talentingų virėjų, tačiau tik todėl, jog jie daug, sunkiai ir stabiliai dirba, jie iškyla gerokai aukščiau už tuos, kurie galbūt yra itin talentingi, vieną dieną galintys padaryti kažką itin gerai, tačiau kitą dieną kažką sugadinti ar tiesiog neateiti į darbą.“ Be to, norint dirbti pas gerą virėją, iš kurio galima būtų daug ko išmokti, Lino teigimu, kūrybingumas yra visiškai nereikalingas. „Turi būti tik taip, kaip jis pasakė, ir ne kitaip. Tik tada, jei jis paklaus tavo nuomonės, gali pasidalinti savo mintimis. Jeigu ne – jokių interpretacijų. Vyriausiems šefams patinka disciplinuoti virėjai, kurie myli savo darbą, kiekvieną dieną į jį ateina, dirba papildomai, aukoja save, savo laiką. Tik toks virėjas gali tikėtis sėkmės“.


236

Virtuvės šefas. Pokalbis

KEPTAS VILKEŠERIS SU SMIDRAIS IR OLANDIŠKU (HOLLANDAISE) PADAŽU

P

agal šį receptą skanią vakarienę gali pasigaminti visi. Vėlyvas pavasaris ir vasaros pradžia – smidrų metas. Būtent šiuo metų laiku jie pasižymi geriausiomis savybėmis, todėl juos labai rekomenduočiau patiekti kaip garnyrą. 1 porcija Padažui: » 100 g sviesto » 2 kiaušinių tryniai » 3 valg. š. baltojo vyno acto (arba citrinų sulčių) » 2 valg. š. vandens » druska » pipirai » cukrus

Garnyrui: » 30 g sviesto » 4 smidrai » žiupsnis druskos » ½ askaloninio česnako » 50-60 g vandens » kelios greipfruto skiltelės

Žuviai: » 1 vilkešerio filė su oda » 20 g aliejaus » 1 čiobrelio šakelė » 20 g sviesto

Padažui ant silpnos ugnies ištirpinkite sviestą. Dubenėlyje išplakite kiaušinių trynius, actą arba citrinų sultis, vandenį bei prieskonius pagal skonį. Dubenėlį įstatykite į karšto vandens vonelę ir plakite šluotele, pamažu pildami tirpintą sviestą. Padažą kaitinkite tol, kol jis sutirštės, tačiau saugokite, kad jis neužvirtų. Garnyrui keptuvėje ištirpinkite sviestą. Sudėkite smidrus ir nuolat vartydami kepkite keletą minučių. Pasūdykite ir, subėrę smulkiai pjaustytus askaloninius česnakus, kepinkite dar apie minutę. Supilkite vandenį ir viską troškinkite tol, kol skystis nugaruos. Nuimkite keptuvę nuo ugnies ir sudėkite greipfruto skilteles. Žuvies filė odelę švelniai suraižykite peiliu ir pasūdykite. Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir sudėkite žuvį odele žemyn. Kepkite apie 3-4 minutes, kol odelė įgaus auksinį atspalvį. Tada apverskite, įmeskite čiobrelio šakelę. Po kelių minučių sudėkite sviestą. Jam ištirpus švelniai šaukštu palaistykite juo ir žuvies odelę – tai bet kokią žuvį padaro dar skanesnę. Sudėkite smidrus į lėkštės vidurį, užpilkite šaukštu olandiško padažo, ant viršaus uždėkite iškeptą žuvį. Tiekite iškart.


237


238

ASTA, VILLA ALPS Suktis virtuvėje man patinka nuo mažens, tačiau tikra aistra tai virto prieš keletą metų. Sergu lengva kulinarinių knygų ir žurnalų pirkimo bei skaitymo manija. Eksperimentuoju skoniais bei formomis ir visada laukiu svečių prie savo stalo.

ASTA, SAULĖTA VIRTUVĖ Kadaise prisiekinėjusi, jog „prie puodų tai aš tikrai niekad nestovėsiu“, šiandien štai atvirai prisipažįstu, kad myliu virtuvę, ir ruošiuosi būti ištikima jai visą gyvenimą. Mano tinklaraštis - Saulėta virtuvė - atspindi, kaip aš gyvenu, ką myliu ir apie ką svajoju. O svajoju aš dažnai. Apie purius keksiukus, apie minkštučius pyragus, apie gardžiausius tortus. Ir apie skanų, saldų gyvenimą...

REDAKCIJA

INDRĖ, GĖRIMŲ IR PATIEKALŲ MAGIJA Atradusi laisvę rinktis ką noriu ir kada noriu, greitai pastebėjau, kad gaminimas tai magija! Sūru dera su saldu, o žiupsnis cinamono pagardina kiekvieną pyragą. Todėl ir tinklaraštis vadinasi Gėrimų ir patiekalų magija - nes kasdien tarp šaldytuvo lentynų ir spintelių slepiasi truputis magijos, kurią receptais ir mikliais pirščiukais reikia pažadinti...

JULĖ, KEPYKLA NR. 5 Kur gyvenu? - Tarp prieštarų, tarp skaičiukų ir žodynų, akinių juodais rėmeliais ir bitės įgėlimo, dviračių ir lėktuvų. Bet labiausiai - virtuvėje ar penktoj kepykloj, kur beveik ketverius metus bendraautoriauju rašinėjimais apie maistą, miestą, miegą, matematiką ir kitas esmines gyvenimo M.

JURGITA, DUONOS IR ŽAIDIMŲ Rašau apie duoną ir žaidimus. Apie skonius, spalvas ir svajones. Apie tai, kas mano lėkštėje ne vien perkeltine reikšme. Nes maistas, jo gaminimas ir pateikimas – vienas smagiausių saviraiškos būdų. Ir, be abejo, pats skaniausias.


239

AUŠRA, TARP VĖJO GŪSIŲ Rašau tinklaraštį apie vėjuotą gyvenimą ten, kur mano pėdas nuo vaikystės skalauja vėsi Baltijos jūra, kišenės pilnos skylėtų akmenų, o liūdnas mintis nesunku paleisti pavėjui... Rašau apie tai, kuo kvepia mano virtuvė, kas gardu ir kuo vaišinu. Apie tai, kas paprasta, bet ne visuomet įprasta, kas nauja arba atrasta iš naujo, apie tai, kas pamiršta. Pildau virtualią receptų knygą, išpuošdama spalvotais žiedais ir apibarstydama kasdienybės trupinėliais.

Mėgstu nejučiomis paskęsti įvairiausių kvapų debesyse, sklindančiuose iš mano nedidukės virtuvės. Esu laiminga, galėdama iš visos širdies eksperimentuoti, svajoti ir bandyti įgyvendinti mažus dalykus, kurie kartais ima ir virsta tikrais stebuklais! Rašydama Cukrinį avinėlį, dažnai galvoju apie mielus, šiltus ir besišypsančius žmones… Gaminančius, dekoruojančius, organizuojančius ir tiesiogine prasme švenčiančius gyvenimą kiekvieną dieną.

DOVILĖ, DR FOOD BLOG Maisto gaminimas – mano didžiausia aistra. Esu apsėsta maisto manijos, man labai patinka jį gaminti, kalbėti apie jį, ragauti, apie jį skaityti. Kiekvieną kartą įžengusi į virtuvę, atidarau stiklainėlį puikiam patiekalui būtiniausio ingrediento – meilės. Neseniai su vyru pradėjome naują gyvenimo etapą svečioje šalyje. Todėl nuo šiol mano atsinaujinusiame tinklaraštyje rasite ir daniškų patiekalų receptų.

DOVILĖ, LETTERS FROM COFFEE STREET Rašau, nes esu toli, nes ilgiuosi, myliu, svajoju ir atrandu. Rašau, nes yra, kas laukia mano laiškų. Maišyti, minkyti, kepti, atrasti naujus skonius ir šituo džiugesiu dalintis su artimaisiais - mano gyvenimo aistra ir didžiausias įkvėpimas! Mano tinklaraštis - tai šilti ir kvapnūs laiškai iš kasdienio gyvenimo Belgijoje, istorijos iš konditerijos mokyklos ir gardžiausi receptai.

DOVILĖ IR MANTAS, BAJALIŲ ŠEIMYNĖLĖS KAMPELIS Mes − dviejų pamišusių vandenių tandemas, pasinėręs į skonių, fotografijų ir kelionių malonumus! Mūsų šeimos puslapis atsirado visai atsitiktinai, ėmus kauptis įamžintoms kelionių akimirkoms, kuriomis norėjome pasidalinti su draugais. 2010 m. pabaigoje, ėmęsi pirmųjų kulinarinių bandymų, gyvenime pradėjome ne tik ragauti bei skanauti, bet ir gaminti. Kasdien įvairiose gyvenimo situacijose sakome: „Žmogus, kuris galvoja tik apie save ir visur ieško sau naudos, negali būti laimingas. Nori gyventi sau − gyvenk kitiems“, tad dalintis savo gyvenimo džiaugsmais su kitais mums − didžiausias malonumas.

PRIE ŠIO NUMERIO PRISIDĖJO

BERTA, CUKRINIS AVINĖLIS


240

ELINGA, SPOON ALLEY Mane dažnai sutiksite kvepiančią ne garsių mados namų kvepalais, o namine sriuba, vaniliniu padažu ar mėtų arbata. Viešai prisipažįstu: esu naujo viruso − maisto gaminimo ir fotografavimo − nešiotoja. Tikiuosi, nesu baisiai nuobodus žmogus, kalbantis tik apie maistą, bet tai, kad draugams, giminėms ir net menkai pažįstamiems žmonėms neretai tenka išklausyti istorijų apie mano kulinarinius pasiekimus − teisybė. Tyliu tik gamindama...

ESTA, VALGAU BE SĄŽINĖS GRAUŽIMO

PRIE ŠIO NUMERIO PRISIDĖJO

Kaip suderinti gerą skonį su sveikata? Ar galima valgant sulieknėti? Vis dar dažnai užduodu sau šiuos klausimus. Tik dabar atsakymų ieškau virtuvėje. Nuo šiol mano požiūris į maistą − tai ne badavimo ar susilaikymo kančios, o valgymo ir mėgavimosi maistu kultas. Esu tvirtai įsitikinusi: maisto reikia ne tik kūnui, bet ir sielai.

GIEDRĖ, STORAS POMIDORAS Meilė maistui yra neatsiejama dalis manęs. Gamindama bėgu vaizduotės takais, o ties kiekvienu posūkiu nusiskinu šakelę kūrybiškumo. Svajoju, kad meilės valgiui vėliava plazdėtų kiekviename iš mūsų ir suteiktų įkvepiantį kūrybos gūsį ir norą gyventi dar skaniau.

JOLITA, SURFING THE WORLD CUISINE Tinklaraštį pradėjau rašyti tik persikrausčiusi gyventi į Stambulą, nes šviežių daržovių gausa visus metus, nauji patiekalai vis viliojo gaminti ir išbandyti. Vis dėlto aš rašau ne tik apie turkų virtuvę, nes mėgstu įvairų maistą. Tad vieną dieną renkuosi turkiškus, kitą – kiniškus, graikiškus, itališkus, Viduriniųjų Rytų patiekalus ar grįžtu į lietuviškos virtuvės lobynus.

JULIJA, VILKO ŠAUKŠTAI Potraukis gaminti maistą radosi ne taip jau seniai, tačiau nėriau giliai. Stirtos kulinarinių knygų, nuolat skaitomi tinklaraščiai ir bandymai virtuvėje – tai, kas pasotina ne tik tiesiogine, bet ir perkeltine prasme. Gaminimas, fotografavimas ir dalinimasis patirtimi Vilko šaukštuose pakylėja, džiugina ir skatina tobulėti.


241 JUSTINA, ROPĖ ŠNOPĖ Pirmiausia reikia paimti kelis gerus dalykus, kurie prasideda raide M. Pavyzdžiui: meilė, maistas, miegas, malonumas, muzika, ir truputį manijos… Tuomet viską sumaišyti ir mesti iššūkį. Kad ir orkaitei. Taip ir atsirado tinklaraštis Ropė Šnopė, jungiantis receptus orkaitėje, pasakas vaikams, norą tobulėti ir malonumą nesustojant kurti ne tik sau, bet ir kitiems.

Tinklaraštis Salierai rankinėje – pati rimčiausia dviejų merginų istorija apie įkvepiančius ir kvepiančius dalykus gyvenime. Svarbiausia taisyklė, kuria vadovaujamės savo virtuvėse – neskubėti ir įsijausti į maisto gaminimo malonumą. Su dideliu užsidegimu eksperimentuojame naujais kvapų ir skonių deriniais, sumaniai interpretuojame mamų ir močiučių sukauptą patirtį. Gamindamos siekiame estetikos ir ugdome atsakomybę mus supančiai aplinkai. Savo idėjomis norime įkvėpti visus maisto mėgėjus dažniau gaminti namuose, rinktis sveikus, lietuviškus produktus ir neskubant pasidžiaugti pikantiškais skonių atradimais.

MARTA, SKANIOS DIENOS Vieni piešia, dainuoja, šoka, kiti stato namus ar kuria naujus išradimus, o aš gaminu. Ir tegu niekas nedrįsta sakyti, jog maistas skirtas tik alkiui numalšinti. Man tai šis tas daugiau. Ir, kai palaipsiui tai supratau, mano kartojimai na, mano vyras tai turės pats gamintis! nebeteko reikšmės. Man Skanios dienos - ne tik puodai ir keptuvės, bet ir visas aplinkinis skanus gyvenimas.

MARTYNAS, POPIETĖ VIRTUVĖJE Man niekada nebuvo kilęs klausimas, ką turėčiau veikti virtuvėje! Kai buvau mažas, visi mano šedevrai gimdavo popietės metu, saulei užliejus virtuvę šiltomis spalvomis. Ir šiandien didžiausias įkvėpimas aplanko po pietų. Nežinau, kodėl mane taip žavi maistas ir jo gaminimas, tačiau tikrai žinau viena: man neįtikėtinai džiugu dalintis maistu, pagardintu meile ir šiluma.

MIGLĖ, MY KITCHEN AFFAIR Nepamenu, nei kaip, nei kur, nei kada, tačiau vieną akimirką tylioje praeityje maistas mane tiesiog užbūrė. Pakerėjo ir suintrigavo savo neaprėpiamumu, beribe kūrybine erdve, neišsenkančiais idėjų klodais bei nuolatine gardaus džiugesio sklidina nuostaba. Nuo to laiko mano mintys ėmė pašėlusiai suktis vanilinio šokio apsupty, o gyvenimas tapo nebeįsivaizduojamas be niekur netelpančių puodų, šaukštų ir keptuvių. Be lentynų, lūžtančių nuo kulinarinių knygų gausos. Tai – mano virtuvės romanas.

PRIE ŠIO NUMERIO PRISIDĖJO

JUSTINA IR RADVILĖ, SALIERAI RANKINĖJE


242

NERINGA, DU MĖNULIAI: MAISTO SIMFONIJA Aistrą virti ir kepti atradau vos prieš porą metų ir jai atsidaviau su tokia energija, kad nejučia sukūriau tinklaraštį. Gaminu viską, bet didžiausia mano meilė − saldėsiai. Man patinka improvizuoti, lyg kurčiau pačią nuostabiausią maisto simfoniją. O šalia nuostabaus maisto tiesiog privaloma gero vyno taurė. Vynas – dar viena sritis, mane traukianti kaip liepsna plaštakę, o meilę vynui manyje pažadino vyras, iš kurio semiuosi žinių ir naujų atradimų.

NIDA, NIDOS RECEPTAI Negaliu negaminti, negaliu nerašyti, negaliu nefotografuoti! Maistas visuomet užėmė ypatingą vietą mano širdyje, o savo kulinariniais įspūdžiais ir atradimais su tinklaraščio skaitytojais pradėjau dalintis prieš trejetą metų. Gyvenant Izraelyje neįmanoma nesimėgauti kulinarija – čia kiaurus metus pilna šviežių vaisių ir daržovių, o žmonių gyvenimas tikrąja to žodžio prasme sukasi apie maistą!

ODETA, COCINA RENDEZ-VOUS Man patinka keliauti, ragauti, eksperimentuoti ir kurti virtuvėje. Vartydama kelionėse įsigytas kulinarines knygas, bandau ir savo virtuvėje pritaikyti išragautus ir išskaitytus receptus. Džiugu, kad šeima ir draugai mielai ragauja ir laukia mano eksperimentų! Net ir ne visai pavykęs patiekalas visuomet įkvepia nenustoti ieškoti, mokytis ir išsiruošti į keliones susipažinti su skirtingų kraštų maistu.

RADVILĖ, MINČIŲ TERASA Esu estetė, vizualė, tad aplinką pirmiausia stebiu ir ja grožiuosi, o vėliau liečiu, uodžiu, ragauju. Ypač mėgstu spalvas. Jos kuria mano nuotaiką ir įkvepia. Mano rūbai spalvoti, mano aplinka − taip pat. Žinote, kartą nusprendėme namie perdažyti sienas. Galvoju, gal pabandykime baltai? Ir ką gi, iš parduotuvės išėjome kvatodami, nešini žaliais dažais. Kartais atrodo, kad net ir mano mintys kupinos spalvų. Paklausite, o kaip gi maistas? Taip, mėgstu spalvas ir lėkštėje, tad akims skaniausias patiekalas – šviežių daržovių salotos. Nors iš tiesų valgyti mėgstu ir suvalgysiu beveik viską, jei tai atrodys gražiai.

VALERIJA, CUKERKA Pasirinkau gyvenime labai rimtą kelią – esu teisininkė, bet kasdien išsiilgstu atradimų, todėl bandau jų ieškoti savo vaikuose, kūrybinėse mintyse ir... virtuvėje. Mėgstu saldžius kokosų sausainius, naminius ledus, vasaros ryto kvapą ir savo vaikų juoką. Gaminu sau, gaminu vyrui ir vaikams, gaminu tam, kad kiekviena diena būtų saldi.


Virtuvėje mėgau suktis nuo mažens. Su močiute minkiau bandelių tešlą, su tėčiu pjausčiau daržovių salotas. Dabar meilė maistui ir virtuvei tik didėja. Tinklaraštį pradėjau rašyti, galima sakyti, netyčia. Nesitikėjau, kad jis atneš į mano gyvenimą tiek daug: naujų, malonių pažinčių, įdomių renginių, maisto fotografavimo ir, žinoma, daug naujų žinių apie tai, kaip gaminti sveikiau, įdomiau, skaniau.

NORITE PRISIDĖTI PRIE ŽURNALO TURINIO? Kviečiame maisto tinklaraštininkus ir ne tik juos prisidėti prie smagaus kūrybinio proceso. Norite papasakoti apie savo kelionių kulinarinius nuotykius? Norite parodyti savo rankdarbius ir/ar meno kūrinius? Norite papasakoti apie savo ekologinį ūkį ar daržą balkone? Rašykite el.paštu asta@cloudsmag.eu

TAVO NUOTRAUKA

Draugaukime! https://www.facebook.com/zurnalasdebesys Mūsų receptus ir ankstesnius žurnalo numerius rasite tinklapyje http://www.cloudsmag.eu Receptų skyriuje laukiame Jūsų komentarų, klausimų ir istorijų, kaip sekėsi gaminti vieną ar kitą patiekalą. Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir pirmieji sužinosite apie naujus numerius, konkursus ir kitas kulinarines naujienas!

PRIE ŠIO NUMERIO PRISIDĖJO

VIKTORIJA, RECPETŲ MEDIS

243


244 Foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų

ŽURNALE NAUDOJAMI MATŲ VIENETAI valg. š. - valgomasis šaukštas arb. š. - arbatinis šaukštelis st. - stiklinė (250 ml), jei nenurodyta kitaip ml - mililitrai l - litrai g - gramai kg - kilogramai


245

Skanaus!

KITO NUMERIO LAUKITE 2014 M. RUGSĖJO MĖNESĮ!

© Autorinės teisės saugomos

Draudžiama kopijuoti ir/ar platinti atskiras grafines ir/ar tekstines leidinio dalis be išankstinio kūrybinės grupės sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant žurnale ir žurnalo svetainėje http://www.cloudsmag.eu esančią informaciją būtina nurodyti šaltinį.


246

Debesys

http://www.cloudsmag.eu https://www.facebook.com/zurnalasdebesys

Debesys Nr. 8 (12) Vasara 2014  

Nemokamas ketvirtinis elektroninis Lietuvos maisto tinklaraštininkų žurnalas

Advertisement